Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do malého akvária (21 - 50 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do malého akvária (21 - 50 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2022 08:39 Muž ajajak [228] Re: peky1128
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Na 39 litrů používám Chihiros A 401 stáhnu si intenzitu jak potřebuji. Stmívač Twinstar Wifi kontrolér pro LED světla šlape super a akvárium v pohodě.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2022 01:19 Muž peky1128 [2]
Cawte ake mate skusenosti s tymito svetlami od firmi Twinstar? Potrebujem osvetlenie aby mi pod nim rastla pekne eleocharis parvula v akva 30x30x35, plynne CO2 a substrat invital japanes soil powder.
Neviem, ktore z tychto dvoch bude vhodnejsie. Najlepsie keby ma niekto osobnu skusenost s tymi svetlami a rastlinkou.

www.invitalshop.sk/…

www.invitalshop.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2022 13:05 Muž Muhyng [1] Re: Lojza007
Uz som objednal Chihiros 201, za 40€ aj so stmievacom. Nastavim ho na polovicny vykon. A stojan nejako poriesim po vlastnej osi ked bude svetlo doma. Vraj pride zajtra potlesk

Teraz praveze riasy nemam, skorej rozmyslam, ci by som nemal kupit slimakom nejaky prikrm. Boli casy, ked tam bolo rias pomerne dost. Neviem, co sa zmenilo. Ci stacilo prikupit tych 5 krevetiek, ktore ocistili aj listky jemne listky kryptokoriny, na ktore sa slimakom nechcelo, alebo ze som znovu zasadil egeriu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 11:40 Muž Lojza007 [1201] Re: Jozef
Diskotéku bych tipoval na adaptér, pokud máš nějaký po ruce, zkus ho vyměnit, možná to bude svítit dál. Jinak po drobných úpravách nožiček tam bude stejným způsobem pasovat Chihiros, Twinstar nebo Sinkor. Do světla není potřeba zasahovat, nožičky jsou oddělávací a možná by pasovaly i z tohoto světla. Jenom bacha na to, že všechny ty světla nejspíš budou svítit mnohem víc, než to současný, může se tam rozjet řasa, ale k Twinstaru i Sinkoru je přibalený stmívač, možná i k Chihirosu, ten jsem v ruce neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 11:26 Muž Jozef [311] Re: Muhyng
Tak to potom beriem späť tie možnosti tepla a vlhka (zlého použitia). Máš to na krycom skle a nie v kryte ako som si myslel - nič sa tam nekondenzuje. Ničomu by to nemalo vadiť.
Zle som to pochopil už z prvého príspevku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 10:48 Muž Muhyng [1] Re: Jozef
Fotka k příspěvku Takto nejako :) Ziaden kryt tam nieje, medzera je volna prave kvoli vetraniu, aj ked uznavam, ze to nevyzera najkrajsie... stydim
Dnes rano som uz ale svetlo vypol, lebo ryby mali diskoteku, iba to blikalo v cca sekundovych intervaloch.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 21:35 Muž Jozef [311] Re: Muhyng
Asi by pomohli fotky - aj otvoreného krytu (v prezentácii to nie je vidieť). Neviem čo si mám pod tým predstaviť: "Inak svetlo je teraz polozene na original drotenych nozickach a je asi tak v strede tej medzery"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 21:24 Muž Muhyng [1] Re: vlka
Nie, akvarium je vlozene do kniznice Billy (IKEA), hned nad nim je policka s knihami, zaroven je akvarium tesne za operadlom gauca vo vyske hlavy a v dosahu deti, takze sklo tam urcite ma zmysel :) Taka lampicka, ako si postol by tam nevosla ani omylom - od hornej hrany akvaria po najblizsiu policku je 4.5cm.
Skor som nakloneny Chihiros A201, ktore vyzera ako kvalitna znacka a nozicky by som nejako zbastlil. Len by muselo ist na 50% vykonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 20:21 Muž vlka [3444] Re: Muhyng
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku A neuvažoval jsi o odstranění krytu a použít třeba jen nějakou led lampičku ?...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 19:23 Muž Jozef [311] Re: Muhyng
Ak je problémom voda, obávam sa, že jednorazové okúpanie a vysušenie má ďaleko menšie následky, ako trvalé umiestnenie vo vlhku. Vlhkosť + teplota spraví svoje - jednoducho do toho prostredia nie je.
Nejdem teoretizovať - za určitých okolností, to môže byť aj zdrojom/ovládaním, záleží ako je konštruovaný. Ale teraz sa mi to zdá byť nepravdepodobné (väčšinou by asi nešlo vôbec). Ak poznáš nejakého elektrikára tak by ti mal ľahko zistiť, kde je problém (zdroj, riadenie, svetlo)...
Len som ti chcel naznačiť, že môžeš asi čakať po čase to isté pri opätovnej kúpe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 16:33 Muž Muhyng [1] Re: Jozef
Dik za konstruktivny prispevok. Mozno skusenejsim pomoze ked to popisem viac. Svetlo pouzivam od zalozenia akvaria, cize necele dva roky v rovnakych podmienkach. Ako to uz byva, asi tyzden po zakupeni som ho v akvariu okupal. Cize to moze byt prva vec, kvoli ktorej sa odporuca tak zavcasu. Ak by som ho neokupal, tipujem, ze by fungovalo dlhsie hmm
Ked svetlo fungovalo "naplno", bol hlinikovy kryt velmi teply. Teraz nie je ani vlazny. "Zdroj", resp. trafko je tiez studene, aku teplotu malo ked svetlo slapalo neviem, mam to na automatickych hodinach a nesaham na to bezne.
Inak svetlo je teraz polozene na original drotenych nozickach a je asi tak v strede tej medzery, nad nim je asi 1.5cm vzduchova medzera. Ale airflow tam nie je perfektny, to uznavam :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 15:14 Muž Jozef [311] Re: Muhyng
To blikanie a skoková zmena intenzity vyzerá na vadný zdroj, alebo riadiacu jednotku (nie sú vypálené LED). Ak ide o poddimenzovanie a nie výrobnú vadu, aby aj nové svetlo (to isté) nemalo rovnakú životnosť. Po prejdení odkazu, problém môže byť aj, že sa v tom kryte prehrieva (podľa mňa isto, zvlášť keď tam nie je voľné žiadne miesto) - podľa popisu nie je určené do krytu a to hliníkové telo by mal chladiť vonkajší vzduch (keby tam bola aspoň väčšia medzera)
Možnosť 3. - nesmí být používáno ve vodě nebo ve vlhkém prostředí (teda v kryte - blikanie a zníženie intenzity kvôli korózi / zvodom)
www.akva-tera.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 13:36 Muž Lojza007 [1201] Re: Muhyng
Pokud světlo vyhovuje, tak je nejlepší nahradit stejným. Chihiros by měl mít sundávací nožičky, takže to jde vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2022 11:27 Muž Muhyng [1] – náhrada za Repti Planet LED30 6W
Zdravím, terajšie Repti Planet LED30 6W zacalo blikať a sviete čoraz slabšie. Na tomto svetle mi vyhovuje cena, nízky profil a aj výkon je "akurát". Má zmysel rozmýšľat nad iným? Ak áno, akým? Medzi krycím sklom a policou nad akváriom mám 4,5cm miesta, pôdorysné rozmery akvária (a teda aj max. rozmer svetla) sú 35x25cm. Určite nemám záujem investovať do svietidla výrazne viac ako stojí toto (cca 26€). Max. dvojnásobok, ale to už by musel byť Rolls Royce medzi svietidlami :-) Našiel som napr. nejaké Chihiros s výškou 5cm. To je o 0,5cm viac ako mi treba. Dajú sa "nožičky" nejako nahradiť, aby som neprišiel o záruku? Vďaka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 11:28 Žena Venusa915 [8]
dolu zmienené svetlo sa aj mne pozdáva, čo na to skúsenejší? nikde som nevidela názov + model, že by som zistila, či sa dá zohnať aj na SK...

Prípadne aký máte názor na toto? www.invitalshop.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 15:38 Karoka – ledmegrow skvetla
Zdravím, nemáte náhodou někdo zkušenosti s www.ledmegrow.cz/… Vypadá zajímavě. Nebo je to úkrok stranou a radši zůstat u Chihiros či Sinkor? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2020 01:12 Muž Jimmy [8]
Zdravim. Planujem znovuzalozit akva 50x25x30 silno zarastene (kobercovky, narocnejsie rastlinky), plynne CO2... a neviem ktore svetlo by bolo vhodnejsie www.rostlinna-akvaria.cz/… alebo www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pri druhom sa mi paci ze ma nastavitelny stmievač s postupnym rozvidnievanim a stmievanim ale papierovo je slabsi ci uz W alebo lm.
Ktoré by bolo vhodnejsie?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2020 16:00 Karoka Re: Bartex
Svetlo res podle rostlin, ktere chces mit. Nevim, zda lepit svetlo na policku nad akva je prakticke. Co navlhani policky/skrine od odparu z akva? A jo, na Dennerle nano cube 20 l jsem svitila normalne stolni lampicou a dobry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 12:58 Muž sejvi [490] - Plži, Krevetky, Razborky, rostlinyRe: pantovarnicek
LED osvětlení MŮŽEŠ položit na krycí sklo. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 12:55 Muž pantovarnicek [2]
mužu postavit osvetlení (toto www.rostlinna-akvaria.cz/…) na krycí sklo? nebude se to sklo chovat jako čočka, že by to soustredilo jen do jednoho místa?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2020 18:41 Muž Bartex [159] Re: Bartex
Tak jsem si promýšlel variace montáže a asi mám rozhodnutí. Pořídím si stmívač a koupím LED pásek, který nalepím nad celou plochou akvária v rozestupech třeba 2 - 5cm. Následnou intenzitu budu korigovat stmíváním. Bude to tedy variabliní a světlo bude všude... Mýlím se?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2020 18:19 Muž Bartex [159] – 29x31x40
Ahoj! Rozjížím druhý projekt malého akvária bez filtru - pro změnu doma. Akvárium si nechám vyrobit na míru přímo do poličky v úzké skříňce. Šířka bude 31cm, hloubka 29cm a výška 40cm. Teoretický objem je 35,9l takže reálně něco kolem 30L (možná méně). Po vzoru mnoha videí na YT (například zde www.youtube.com/… ), kde používají i menší akvária, včetně koulí a válců(např z IKEA) bych chtěl vyzkoušet stejný model doma. Již mám objednaný platinum soil powder, kterým bohatě vysypu dno. Mám už i nějaké kusy dřev a kameny řeším. Realizace s rostlinami proběhne za cca měsíc, až bude další aquatera v Ově. Co však potřebuju vyřešit je světlo - ve videu z odkazu používá obyčejnou lampičku na psací stůl, ale já budu mít vyšší vodní sloupec (po odečtení dna nějakých 32-37cm). Světlo budu upevňovat buď zespod poličky nad akváriem nebo skrz vrchní poličku. Máte nějaký tip? Stačí mi na plochu 29x30 a hloubku viz výše jen žárovka, led pásek nebo trubice? Idea je taková, že horní polička, která není na pevno, se bude po odpojení celá vysouvat a tím vznikne přístup k akváriu.
Díky za radu... Bartex
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 23:00 Muž Lister [169] Re: Cosmogagy
Jako ono toho světla úplně málo nebude, ale je prostě potřeba počítat s tím, že si člověk za 1/4 cenu opravdu nekupuje dvojnásobný výkon Twinstaru.

Osobně bych si tuhle verzi už asi nekoupil a ani verzi s bílými diodami, na to mne to uchycení fakt dost rozčiluje. Příště bych šel do Chihiros A a k tomu ty jejich polohovatelné držáky - protože pokud člověk v akvariu vymýšlí větší kořeny až k hladině a podobné věcí, tak je potřeba to světlo dostat mnohem výš, aby v akváriu zbytečně nevznikaly velké stíny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:52 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Lister
No když jsem před nějakými 6-7 lety končil s akvaristikou, pracoval jsem povětšinou s nějakými plusmínus 0,3W na litr, zářivky T8 (2×36W nad 250 litry, 18W nad 54 litry apod.), na dně písek 2-4mm, nenáročné rostliny.

Takže LED svítidla, Platinum soil, CO2 apod, náročnější rostliny, to je pro mne všechno trochu novinka, byť teorii tak nějak znám.

Nejspíš mi nezbyde než trochu experimentovat s množstvími substrátu a C02, umístěním světla, a hlavně s druhy rostlin.

Ještě bych doplnil, s rybami nepočítám dřív než 5-6 týdnu po založení, a vidím to na cca 20ks Borarasek, jinak nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:35 Muž Lister [169] Re: Cosmogagy
No to by asi mohlo fungovat, ale i tak nepočítej s tím, že z toho dostaneš víe než 35-40% toho. co udávají.
O zvednutí světla jsme taky uvažoval, ale časem zjistil, že jsem se dostal na 100% výkonu a potřeboval bych ještě o fous víc, takže zdvihnutí nepřipadá v úvahu. Navíc by se to realizovalo blbě - samozřejmě pokud máš možnost zavěsit z vrchu tak není problém. Sice jsou tady i šikovní kluci, kteří pro ta světla vyrábí vyšší držáku z 3D tiskárny, ale pak je otázkou, jestli by nebylo lepší rovnou investovat do šikovnějšího světla.

Reakce na tvůj edit: s podobnými věcmi je potřeba se smířit. Vůbec nepočítej s tím, že to světlo bude mít reálně o moc více než 2000lm. V "zářivkovém" evivaletnu se dostaneš někam k 0,75w na litr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:25 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Lister
Listere uvažuju právě o běžné bílé variantě, kdy při 20W výrobce udává svitivost cca 5600lm, kdežto WRB udává při 20w nějakých 3700lm - což je jasné, modré a červené nesvítí tak jasně, druhá věc je vliv na vybarvení rostlin a ryb.

Pokud svítí ale hodně dolů, chápu že při 35cm šířce akvária by mohl být problém se svícením až do krajů. I když i to by se dalo asi řešit, např posunutím Sinkoru spíše k prednimu sklu, kvůli nízkým rostlinám, a vzadu buď posvítit menší lampičkou nebo vzadu použít méně náročné rostliny. Případně je možnost upravit uchyceni a světlo o pár centimetrů pozvednout.

A poslední možnost je jiné světlo např. výškově nastavitelný Chihiros (bohužel s vyšší cenou)

EDIT - teď uvažuju nad tím že 5600lm u toho Sinkoru vypadá jako překlep u obchodníka u kterého jsem se díval na parametry.. Protože např. Chihiros toho nedosáhne ani u 33W...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:18 Muž Lister [169] Re: Cosmogagy
No tak na tohle použití bys potřeboval spíš dvě a pak už je otázkou jestli nebude lepší ušetřit za akvárium a vzít Chihiros nebo Twinstar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:15 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Roger
No já uvažuju směrem CO2 bomba, Platinum soil a kvanta rostlin, včetně některého z min náročných "koberečků" (např Eleocharis). Vetsi plocha dna = víc rostlin, větší plocha hladiny je taky přínosná, a tak jsem uvažoval právě o tom snížení nádrže, že by to světlo mělo jednodušší cestu k tomu dnu (a taky, rád bych se udržel u 50 litrů hrubého)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 22:14 Muž Lister [169] Re: Cosmogagy
Taky záleží jakou přesně verzi světla bys použil a jak ho chceš připevnit. Mám na 45cm akvariu verzi 45 WRB a je to s výkonem tak tak - 35 litrů. Problém jsou taky ty originální nožičky - jsou nízké a tak široké akvárium prostě zepředu dozadu neprosvítíš -je potřeba počítat s tím že tak horních 25-30% v zadní části bude osvětleno blbě.

Udávaný výkon těch světel je nesmysl, reálně není ani poloviční.To moje světlo má příkon 15W a porovnával jsem ho s 9W Blau lampičkou na betárku - a ta je na pohled o fous silnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2020 22:04 Muž Roger [1873] Re: Cosmogagy
Myslím že když budeš mít Sinkor tak tu klasickou 54l prosvítíš bez nejmenšího problému, měl jsem to samé a ještě jsem to musel tlumit. Podle mě zbytečná investice, já uvažuji opačným směrem a to je 60x40x40 a nebojím se koupit Tommi lfl. Ale moje akvária jsou o nenáročných kytkách, nevím co plánuješ ty, ale u Sinkoru a rozměru 60x30x30 bych se nebál. Na druhou stranu osvítit širší dno je mnohdy problém taky, Sinkor přeci jen svítí hodně rovně dolů ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2020 21:54 Muž Cosmogagy [592] - Amerika – Vliv výšky akvária na osvětlení
Ahoj, uvažuji o tom že místo klasiky 60x30x30, si nechám slepit na míru 60x35x25cm. Jeden důvod je větší plocha dna i hladiny (což má své výhody), ale také uvažuji v tom směru že nižší sloupec vody se bude rovnat lepšímu přístupu světla ke dnu akvária. Tím pádem by i nízké rostliny u dna měly dostat více světla než u vyššího akvária. Vím že se rozdíl 5cm vody může zdát málo, ale jestli 25cm nebo 20cm vodního sloupce je rozdíl 20%, což je docela dost.
Uvažuji správně? Jaký je na to Váš názor?

(P.S.: svítidlo použiju nejspíš Sinkor, 60cm, 20W)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2020 14:56 R Muž afc1886 [14681] Re: pantovarnicek
Mám bílou verzi už více než 4 roky a jsem nadmíru spokojen.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Kup si k tomu ale i stmívač. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2020 13:06 Muž pantovarnicek [2] – osvetlení na 50 l akvarium
má nekdo zkušenosti s tímto svetlem? www.rostlinna-akvaria.cz/…
Chci to do 50 l akvaria, čistý objem cca 40 l. cJsem začátečník, akvarium teprve budu zakládat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2019 17:59 Žena Snowy [24] Re: afc1886
Tohle je setové osvětlení Leddy plant od Aquaelu pro růst rostlin - proto je to 8000K, tedy mnoho modrého světla. Set jsem dostala. Já tam nemám dost obyvatel na to, aby vyprodukovali dost detritu, co je na tom nejasného? Z rovnováhy CO2 - živiny-osvětlení, mám prostě neúměrně silné osvetlení na to, co je ten ekosystém schopný dodat. A protože já nechci stále dodávat NO3, abych to uživila, tak chci ustanovit výše zmíněnou rovnováhu.

Zasaď si do třiceti litrů echinodorus, stonkovku, pár lístečků okřehku, nedodávej žádné živiny a silně osvětluj. Co se ti tam asi stane?!

Nevím, proč bych měla zakládat akvarijní prezentaci, když mám konkrétní dotaz a hledám na něj odpověď. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2019 09:31 R Muž afc1886 [14681] Re: Snowy
Podle mě by jsi měla založit prezentaci akvária, protože si nemyslím, že je 6 W moc na 30 litrové akvárium. Spíše těch 8000K bude už moc bílé a nebude to moc příjemné na pohled. Ale to už je na vkusu každého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2019 03:56 Žena Snowy [24] Re: larix
Také jsem měla 2 papírové utěrky na horním skle. Nevydržela jsem to tedy dlouhodobě, nepozorovala jsem znatelný efekt, ale může to být mojí netrpělivostí.

Poslední dny teď hodně počítám parametry osvětlení, zkusmo jsem koupila LED bodovky 2700K, objímku a drát, ještě mi muž udělá závěs a jdu vyzkoušet změnu spektra - rostliny tak rychle v červeném neporostou (vyzkoušeno na chryzantémách - pomalejší a kompaktnější růst). I rybky snad budou víc v pohodě, přišlo mi, že je to světlo na ně příliš jasné a intenzivní. Dalo se to řešit plovoučkama, které pod tím modrým světlem ale zbytečně moc prosperovaly, a proto zase víc snižovaly to nízké NO3.

Experimentuji s 3 LED "žárovkami", 3,3W, 4W, 4,4W, úhly 36 a 120 st., lumeny srovnatelné, snažila jsem se dopočítat PAR, budu je muset dát 50 cm nad krycí sklo (75-100 cm nad dno), aby nebyly tak intenzivní. Ještě pak zkusím klasickou LED žárovku, která by měla mít potřebné PAR, pokud bude hodně blízko krycího skla.



Je škoda, že na tom stávajícím 6W osvětlení nejsou bližší údaje (lumeny, úhel), aby mohl člověk porovnat hodnoty, těžko se srovnává "by oko" 2700K a 8000K. Asi si někde budu muset půjčit aspoň luxmetr, abych měla představu, jak to svítí.

Teď mě napadlo, že bych mohla vlastně Tvoji radu zkombinovat s novým světlem a mohla bych tak získat méně intenzívní světlo s větším podílem červené části spektra. Akorát asi budu muset změřit, kolik a čeho ten papír pohltí, abych si neodfiltrovala třeba to, co tam chci mít. To nějak nedokážu vymyslet, snad někdo poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2019 02:24 Muž larix [1420] Re: Snowy
Na množstvo tvojich otázok ti snáď odpovie niekto iný, ja spomeniem ešte jedno možné riešenie. Mám tiež 30l akvárko a 700 lm zdroj. Je to naozaj príliš silné osvetlenie na prosperujúce low-tech. Vyriešil som to tak, že na krycie sklo som umiestnil dve vrstvy pauzovacieho papiera. Ja mám pohľad na vrch akvária zakrytý, takže ma to neruší ale ak je dôležitá vizuálna stránka, dá sa použiť aj estetckejšie riešenie - u sklenára si dať narezať krycie sklá z mliečneho skla. Uvádzam len ako inšpiráciu alebo možnú alternatívu ako znížiť lacno a jednoducho intenzitu osvetlenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2019 01:50 Žena Snowy [24] – Snížit osvětlení
Ahoj, mám akva 30 litrů, v něm 6W LED, 8000K. Mám problém s řasou, je tam málo živin, málo CO2. Je tam pár rybek (3 mini čtverzubci a 5 razborek), a i když tam není mnoho rostlin, NO3 mi stále klesá k nule. Ráda bych snížila osvětlení, aby se akva dostalo do rovnováhy. Chci se dostat na low tech, aby růst byl pomalejší a nemusela jsem často měřit a dosypávat NO3 (jinak se mi dělá sinice)

Našla jsem, že u LED osvětlení s čipy bych měla mít 0,1w - 0,15W na litr (u mě tedy 3w n. 4,5W). U LED pásků 0,2W/l (u mě 6W/l). Světlo bych ráda červenější (2700K) kvůli menší rychlosti růstu.

Jsem holka, nezvládnu si něco ukutit, tak mne napadlo, že bych zkusila nějakou LED žárovku, kde by úhel vyzařování byl 30-60 stupňů. Při výšce 40 cm nade dnem by to osvětlilo prostor dna o průměru 32 cm, což je fajn, mám rozměr dna 29x29cm.

Je tohle cesta možná cesta? Kolik lumen a wattáž by měla mít LED žárovka pro moje akvárium, aby nebylo přesvětlené? (nevím, k čemu se ta žárovka počítá - jestli k osvětlení čipy a nebo spíš páskům).

Uvažuju správně, že když je na žárovce 700 lumen, tak se to vztahuje na metr vzdálený metr čtvereční, tedy když já to budu mít ve vzdálenosti cca 40-50 cm, tak hodnota lumenů se vlastně na mém dně zečtyřnásobí?

Kdybych šla do nějakého LED pásku, tak abych měla 6W v jedné liště (30 cm), tak bych měla vzít pásek o wattáži cca 18W? Ve dvou pak stačí cca 10 wattový? Většina LEDek má 120 stupňů rozptyl, není to moc, mám hledat nižší? Kolik lumen by měl takový pásek mít?

Děkuji za odpovědi na moje zvídavé otázky. :)

Jen doplním, že nechci jít k rovnováze cestou přidávání CO2 ani hnojení NO3, potřebuju to dostat do rovnováhy oslabením osvětlení.


Co třeba taková žárovka? www.ledsviti.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 17:13 Jana Re: drvi
Děkuji. I na velká akvaria je zbytečné používat dezinfekční lampy? Je jasné, že přirozený biotop - dobrý biotop. Ale našla jsem nabídku dezinfekčních lamp, takže je to dle tebe jen marketingový tah?
Pak bych měla ještě otázku ohledně vzduchování. Nemám filtr, jen bublinky. Kolik hodin denně je ideální vzduchovat (mám obavu, abych vodu zbytečně nepřesytila CO2 a aby ryby kvůli přílišnému proudění únavou nezdechly)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2019 16:44 Žena drvi [2894] Re: Jana
UVC žárovky nejsou pro akvaristikau vhodné. Na 15 litrovy akvo, pokud bude dostatečně osazené rostlinami a chceš skutečně akvaristické osvětlení, by ti měla stačit např. 9W světlo, jako je tohle www.juwelakvarium.cz/…. Záleží jake rostliny tam budeš chtít mít a kolik do toho investovat peněz.
Jinak ti stačí opravdu obyčejná lampička, to se nemusíš citit dotčená, to je vážně míněná rada. Praktikuje to tady takhle řada zkušených kolegů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 15:18 Jana Re: drvi
Uvc žárovky čistí vodu, proto o nich přemýšlím. Teď pomiňme velikost akvária. Ptám se na možnosti, jak je možné řešit osvětlení. Ne, že tam mám jen lupnout nějakou žárovku a bude to stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2019 00:01 Žena drvi [2894] Re: Jana
coze proboha proč chceš používat germicidní žárovky? stačí ti normální osvětlení, aby ti rostly rostliny, a abys na to viděla. Čistotu v akvu si musíš udržovat pravidelnou údržbou. Stejně, 15litrove akvarko je hrozně malé, to je tak na krevetky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2019 23:14 Jana – Akvárium 15 l
Ahoj, zakládám malé akvárium. Mám lampičku se žárovku, do které chci vložit žárovku UVC. Bude to tak stačit, nebo musí být přímo UVC sterilizátor + osvětlení? Případně co bývá klasické osvětlení zářivkou, tak ta je taky UVC?
Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 21:56 R Muž ctibum [6908] Re: Kuba_128
V tom případě to, co radil smetany. Koupit jen přívodní šňůru. Nebo koukni ve sklepě, na půdě, v garáži, zajdi do bazaru, na blešák...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2018 21:13 Muž Kuba_128 [0] Re: daren
Odkaz na světlo, kdyby někoho zajímalo (varianta 451, AU):
www.ebay.com/…
Všem díky! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.12.2018 11:36 Muž Smetany [1226] Re: Kuba_128
Je tam napájecí kabel do adaptéru takže když k tomu dokoupíš toto m.alza.cz/… nemusíš nic strihat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2018 09:42 Muž daren [408] Re: Kuba_128
Rekl bych kup to s Au koncovkou, ustrihni ji a dej tam ceskou koncovku co koupis nekde v elektru/hoby marketu za par korun. Ale jestli jsi netechnik, radeji tu redukci :)

Teoreticky by mohl byt jeste nejaky chytak v napajecim napeti, ale zdroje si povetsinou poradi s bezne pouzivanym rozsahem 110-240V 50-60Hz.

Kdyztak sem placni odkaz, treba to tam bude napsane nebo to pujde vycist z obrazku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2018 22:57 Muž Kuba_128 [0] – Chihoros s AU plugem a redukcí
Ahoj,
Koukal jsem na ebayi na světlo Chihiros A451 do mého nového AQ a našel jsem tam, že tohle světlo s AU koncovkou je 2x levnější než s EU koncovkou. Vzhledem k tomu, že jsem absolutně netechnickej typ, tak se chci zeptat, jestli je možný koupit to s AU koncovkou (450 Kč) a v alze koupit redukci AU-CZ (200 Kč), nebo jestli bych si tim koledoval o malér.
Díky moc!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2018 19:44 jamajcan Re: Roger
Nutné není. Ale je to praktičtější. A shánět? Prosimtě. V každém sklenářství Ti ho za pade uříznou na počkání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 19:39 Muž Roger [1873] Re: jamajcan
A je krycí sklo nutný? Kdybych to nechal bez krytu, tak by se mi asi krycí sklo shánět nechtělo

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 15 16

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14436x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11175-osvetleni-do-maleho-akvaria-21-50-l?od=51