Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zeolit

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Zeolit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 11:54 jamajcan Re: VitaValke
V zahradnickách potřebách.
www.prohopo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 11:51 Muž VitaValke [8] - Malawi – Zeolit
kde bych mohl sehnat zeolit? na netu se mi to kvůli poště brát nechce a v akvaristice mi určitě dají něco speciálního předraženýho, někdo tu psal i o zahradnictví, po čem se mám ptát? nebo se do filtru dá použít i stelivo pro kočky? jakou vzít frakci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 13:32 Muž RadekCX [219] Re: ivo1339
musim potvrdit, ze zeolit opravdu neni dobry napad do akva s kytkama - co jsem na nej kdysi presel tak jsem neustale resil problemy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.04.2014 21:00 Muž ivo1339 [161] - Amerika – Zeolit - mýty a skutečnost
S využitím zeolitu (tedy přesně tetragoniálního "nerostu" s názvem klinoptilolit) jsem začal v roce 1982. Tehdy byl nabízen pod obchodním názvem "Akvahyg", baličem bylo JRD Kapušany. Ve sladké vodě jsem prakticky nepozoroval význam, v mořské vodě je účinek podstatně více znatelný při dodržení "startovních" podmínek.
Praxe ve sladkovodním akváriu? V pěstírnách nebo množárnách ryb napojených na "centrální" filtrace dobrý. Jako vhodné podloží na osidlování nitrifikačními bakteriemi nedocenitelný. Eliminovat ortofosforečnany (fosfáty) neumí, pokud neobsahuje znečišťující rezavé proplástky - síran železitý. V rostlinných nádržích je jeho použití velkým průšvihem... Důvodem je jeho sorbční řada. Před amoniakálním dusíkem je např. olovo (což dnes už asi neřešíme), ale na samé špici je draslík; tedy významný biogenní prvek. "Čerstvý" zeolit velice zjednodušeně nekamarádí s jakýmikoliv rostlinami v akváriu. Před použitím se musí nasytit draselnými ionty. Nejjednodušší je máčení v roztoku hydrogenuhličitanu draselného, proplach a použití jako "likvidátor" amoniakálního dusíku (čpavek, amonné ionty, dusitany i dusičnany). To je jen půlka úspěchu, protože dojde k rozházení jednotlivých odpadních "řad"; snížíme podíl amoniakálního dusíku, ale neřešíme sloučeniny fosforu.
Dnešní veškerá pojednání o zeolitu vycházejí z historických výzkumů košické vysoké školy (odbourání amoniakálního dusíku z prasečí kejdy a z kravinců), bohužel do ovzduší; a ze špatně opsaných mých závěrů pro použití v mořské akvaristice za daných specifických podmínek.
Použití ve společenském nebo rostlinném sladkovodním akváriu nebo jezírku považuji přinejmenším za problematické. Nejen tím, co umí nebo neumí vychytat, ale i svou stavbou. Obsahuje i koloidní křemičitany (obyčejný jíl), tedy živnou půdu pro rozsivky a nakonec i pro černou štětičkovou "řasu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 14:37 R Muž Silent [5949] Re: aa
Zeolit může zůstat v nádrži prakticky po neomezenou dobu. Osobně bych ho používal spíše v neutrálních až mírně alkalických vodách, ale pokud nemá být voda v nádrži vysloveně kyselá a měkká nebývá s používáním žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 12:43 Žena aa [2]
No, tak jsem dneska šla do zveráče a řekla jsem si, že zkusím zeolit. poradíte mi někdo, jak dlouho ho mám nechat v akvárku, Chtěla jsem koupit i testy na dusíkaté látky, ale nemají je.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2012 13:31 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: davbla
- jen bych doplnil prispevek od spunta
- Zeolit se da sehnat v kazdem dobrem zahradnictvi v baleni 5/20kg, ve frakci tusim 1-2mm nebo 4-8mm
- 5kg jsem kupoval za 90,-, clovek usetri na postovnem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2012 13:20 špunt Re: davbla
Ahoj,
Dnes jsem si objednával novou várku zeolitu na těchto stránkách: www.subio.cz/… Zne najdeš i nějaké to počtení o zeolitu. Jak jsem psal již dříve mám s ním jenom dobré zkušenosti. Používám ho ve vnějším kanistrovém filtru Eheim zárověň s bioakvacitem, který kupuji v metráži zde: eshop.jezirka.info/… Po vánocích jsem si zakoupil filtr Fluval FX5 a zde používám také pouze tyto náplně. Vodu ve svých dvou sedmistovkách neměním tak často jako jiní co chovají afriku, ale žádné problémy s vodou a rybama nemám. NO3 měřím jednou týdně a nikdy mi hodnota nepřesáhne 10 mg NO3/l. NO2 mám neměřitelné. Tak ať se Ti daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2012 09:36 Muž davbla [0] - Amerika
Ahoj, rád bych taky použil zeolit do filtru, ale nenašel jsem zde žádné informace, od kterých by se dalo odpíchnout. Můžete mi prosím sdělit, jak zeolit ovlivňuje vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 18:45 špunt
Ahoj,
již léta kupuji zeolit u pana Rozumka na adrese: www.aquabis.cz/…. Jsem absolutně spokojený. Cena je úpně nepochopitelně levná: 14 Kč za kg, viděl jsem totiž cenu na netu i 600 Kč za 5 kg. Když to ale někdo koupí, tak proč ne. Používám ho do vnějšího filtru 2500 l za hod. v 700 l akváriu : afrika. NO3 měřím pravidelně jednou týdně a stále jsem pod hodnotou 10 ml NO3/l. Vodu měním nepravidelně třetinu do max. měsíce. Pan Rozumek dříve na svých stránkách psal, že obnovit vlastnosti zeolitu se dá vyvařením ve slané vodě, ale vzhledem k ceně, kdo by to dělal. Doufám, že jsem ti pomohl a ať se Ti daří.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2011 08:19 Muž kortezhugo [983] Re: prasan
ozaj som meral poriadne...
len ze na tom teste je zeolit a voda 1:1 - 24hodin
to znamena 2 deci zeolitu + 2 deci vody -po 24hodinach som to zlial a odmeral
mne slo len o to zistit ako to reaguje z vodou...

pises-"Ja ho používam bežne a absolutne nemení parametre vody"
jasne ze "nemeni" -ked sa da 1kg do filtra trebars v 100L akva? -tam bude pomer 1:100?
to znamena ze to bude stotina z toho rozdielu co som nameral :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 23:13 - Re: kortezhugo
A ozaj si meral poriadne.Ja ho používam bežne a absolutne nemení parametre vody.Správa sa neutrálne.Raz za 3 mesiace mením za nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 10:16 Muž kortezhugo [983] Re: j0hny
rybicky.net/nadrze/10026
koho to zaujima? v denniku mam pokus posobenie zeolitu
stuplo GH a trochu pH...
...ale urcite je "vela" druhov zeolitu co maju "ine" hodnoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:45 Muž j0hny [86] Re: Silent
Jezis, co za blabol som to v tej rychlosti napisal :-D
Chcel som tym povedat ze vapnik horcik a draslik ktore obsahuje, dokaze vymenit za amonium, takze nezmekcuje. Nesom ziadny chemik ani recnik stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:36 Muž bruno136 [7] - CichlidyRe: Silent
OK. Tak to teda skusim pouzit ako poslednu vrstvu filtra uvidim co to dokaze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:26 R Muž Silent [5949] Re: j0hny
Tím, že mění ionty dusíkatých látek za ionty vápníku, hořčíku a sodíku změkčuje vodu? Zajímavá teorie. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:23 Muž j0hny [86] Re: Silent
Zmekcuje, absorbuje (zachytava iony) dusitany, dusicnany, amoniak spolu s vapnikom, horcikom a draslikom... skusenosti s nim nemam; ale je fakt ze az sa nacuca, musi sa menit; lepsie je mat 2-3 zeolitove vrecka a menit striedavo.
Pouziva sa v morskej akvaristike.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 09:16 R Muž Silent [5949] Re: bruno136
Zeolit vodu nezměkčuje. Působí jako iontoměnič kdy mění ionty amoniaku za vápník, magnézium a sodík, působí též adsorbčně podobně jako uhlí a nakonec má velký vnitřní povrch pro osídlení bakteriemi. Takže ano, je vhodný i pro chov cichlid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2011 08:15 Muž bruno136 [7] - Cichlidy – zeolit
A je vhodny ten zeolit ako filt. hmota pri chove cichlid ? Niekde som cital ze zmekcuje vodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 23:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Bak
Jen přidám, že tuhle vlastnost má i antuka=). Ale zvyšuje alkalitu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 22:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Bak
...má definovanou hezkou vlastnost že odstraní amonné ionty, takže v primáru chytí dusík ve vodě hned na začátku při rozkladu biogenní hmoty...
Pro kytkaře hotové neštěstí... hmm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 20:52 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: VVV111KKK
K tomu zeolitu - když jsem zkoušel co udělá s vodou ve které byly dusičnany, tak kupodivu dusičnany nezmizely. Ale má definovanou hezkou vlastnost že odstraní amonné ionty, takže v primáru chytí dusík ve vodě hned na začátku při rozkladu biogenní hmoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 18:53 Muž VVV111KKK [61] Re: kortezhugo
Já bych chtěl snížit hodnoty vodovodní vody pH (7,8) a snížit dusičnany (19,4 mg/l).
Do baleru dám na dno substrát, napustím běžnou vodu, a za nějaké dva - tři dny bych to dal do akva.
Říkám si, lepší jak drátem do oka. :-D
K tomu uhlí. Vyzkouším ho také. Já pamatuji, že otec dával do externího filtru hnědé uhlí. Pamatuji si jak jsem ho štípal a hledal zuhelnatěné rostliny. Nevíš, dá se použít nějaká levnější náhrada akvarijního uhlí ? Ještě jsem se chtěl zeptat na zkušenosti s testy parametrů vody ? Ze kterýma máš nejlepší zkušenosti ? Dík. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 23:53 Muž kortezhugo [983] Re: VVV111KKK
...zalezi co chces upravovat...
...ja som ho pouzival vo filtri spolu z uhlim...-ale mal som dvovod...
...mal som cca80 rakov mramorovych a zozrali mi vsetky rastliny aj s korenami...
...tak som "potreboval" aj chemicku filtraciu...
...na upravu vodovodnej vody je podla mna lepsie uhlie...ale aj zeolit vie kopu "veci" vytahat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2010 22:43 Muž VVV111KKK [61]
Mě se to z toho Slovenska nepodařilo objednat. A to jsem byl v kontaktu přímo se slovenskou firmou ZEOCEM. Dokonce neuspěl ani kolega z práce, který je ze Slovenska. Ale našel jsem českého prodejce se solidní cenou. Ne 475 Kč za 5 kg , ale 64 Kč za 6 kg u akvarijního dna a 55 Kč za 2 kg u vložky do filtru. Odkaz je : www.subio.cz/… .
Podle mě to bude jedno a to samé. Uvidíme, pak napíšu. Plánuji to použít jen jako jako médium upravující běžnou vodovodní vodu, před tím, než ji dám do akva. V akva totiž plánuji i rostlinky, takže dát ho na dno asi nebude to nejlepší, jak píše Pusta.
;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 18:36 Muž kortezhugo [983] Re: Pusta
...ja som toto kupoval u nas v predajni za 4eura...
www.zeocem.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 11:09 Muž Pusta [25] Re: Bobek
Zeolit od www.kamenzeolit.cz zrovna cca 3 měsíce testuji ve filtru, názory na jeho použití a absorpční schopnosti se liší, po mém pozorování a měření musím konstatovat, že NO3 je prokazatelně nižší a řasy rostou pomaleji. NO3 je nižší nejspíše díky absorpci NH4+, takže se přeměňuje méně dusíkatých látek. Zda absorbuje PO4, to nevím, nemám test, podle odborných článků by přírodní asi ani neměl, pokud není speciálně upraven (např. sera phospec granulat). Přírodní zeolit by měl absorbovat prakticky veškeré kladné ionty (Na+, Ca+, Fe+ atd.), takže pro rostlinné akva asi nic moc, pokud není akutní potřeba regulovat NO3. Na dno bych ho nedával, po naplnění absorpční schopnosti by nešel zregenerovat bez toho, aby se narušila rovnováha akvária výměnou dna. Regeneroval jsem ho jednou vyvařením v roztoku NaCl, zatím jsem zregenerovaný zeolit netestoval. Prý je možno regenerovat 2x nebo 3x.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 10:49 Muž kortezhugo [983] Re: Bobek
...ono je vela druhov zeolitu - ja som ho daval iba do filtra - dokaze to poriadne stiahnut Fosfor...
...len stiahne aj kopu inych veci...preto pre rastlinne aqua - nie je velmo vhodny...
...najcastejsie sa pouziva v aqua bez rastlin spolu s Carbonom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 10:39 Bobek – Jak použít zeolit?
Ahoj,

možná to až zbytečně řeším, ale četl jsem že zeolit se dá použít nejen jako náplň do filtru, ale i na dno akvária. Která varianta je vhodnější? Dále jsem se chtěl zeptat, jestli je možné použít zeolit z adresy www.kamenzeolit.cz nebo jestli bych měl kupovat pouze v akvaristice. A poslední otázka je, jak je to s jeho obnovou. Jestli se má po nějaké době použít nový nebo jestli to stačí třeba propláchnout nebo vyvařit. Jestli mi někdo budete chtít psát že se ptám jako trouba, tak to prosím nepište ;-)

Díky za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2006 22:09 Muž henrich [4] Re: Tokuschew
Tokuschew napsal:resp. v chove cichlíd zo strednej ameriky alebo východoafrických jazier Tanganika, Malawi...
Ako napln filtra, alebo sucast dna? Zeolit mam kupeny v tvare kamienkov cca 1cm.
Ako funguje to, ze nasaje len skodliviny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2006 20:03 Muž Tokuschew [22] - RostlinyRe: langosh
Výrobca sa ale nezmieňuje, že póry zeolitu sú tak malé, že sa do nich nezmestí žiadna baktéria a tým je jeho biologická aktivita je takmer na nule, že zvyšuje pH, čo negatívne pôsobí na tropické rastliny. Krátkodobá životnosť spôsobuje veľké náklady na prevádzku.
Jeho uplatnenie vidím v morskej akvaristike, resp. v chove cichlíd zo strednej ameriky alebo východoafrických jazier Tanganika, Malawi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2006 15:31 langosh Re: lamobijec
Mám pocit, že jsem někde četl, že by to měl být 3% roztok NaCl.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2006 21:38 lamobijec Re: pirát
No, zajímalo by mě, jestli když teda ty škodliviny nepustí : "co nasaje to nepustí" jak se má teda regenerovat? Stačí ho vyprat ve vodě??? A co znamená ta 71??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2006 13:45 pirát Re: lamobijec
zeolit je jako porézní přírodní houba,co nasaje to nepustí ven,jeho životnost závisí na mnoha faktorech(množství v jakém ho máme,kolik škodlivin nám musí absorbovat a jak často odkalujeme),regenerovat ho71 můžeme stále.71
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2006 12:46 langosh Re: lamobijec
Zeolit by měl fungovat okolo 2-3 měsíců, potom se jeho schopnost navazovat škodlivé látky snižuje (nejsem si zcela jistý, ale snad by je zpět uvolňovat neměl) a dál by měl fungovat jako biologická filtrace. Zeolit lze regenerovat (1x určitě a snad i vícekrát) v solném roztoku.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2006 12:27 Houba Re: lamobijec
myslim ze se musi menit ale po delsi dobe nez uhli ... cca po mesici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2006 12:11 lamobijec Re: langosh
Aha díky za info, tak to by ten zeolit mohl bejt docela dobrej , ne? Snad to do vody nevypouští nic . Jo a neni ten zeolit jako aktivní uhlí? jako že po pár týdnech až se nacucá škodlivinami se musí vyhodit a nebo je to jako molitan : vypereš a jede se dál???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2006 09:33 Roman Re: lamobijec
Ty kroužky od resunu jsou ok.Akorát vše co jde do aqa či filtru nejdřív proper vodou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2006 23:10 langosh Re: lamobijec
Kopie ze stránek jednoho z AQ výrobců "ZEOLIT je pevný přírodní kámen s mnoha póry, dutinami a kanály. Zeolit působí adsorpčně, tzn. elektrostaticky přitahuje díky dutému prostoru jedovaté látky a produkty hniloby. ZEOLIT podporuje rychlou kultivaci baktérií, zabraňuje růstu řas a slouží jako iontový výměník a katalyzátor.
Bio keramika - řezaný korál - patří do mořských AQ - v žádném případě ne do sladkovodního. I když abych nebyl tak kategorický - snad se něco podobného přidává do filtrů či do dna malawi AQ.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2006 17:15 lamobijec – Zeolit
Na co je náplň zeolit??? Jo, a na www.zivesklo.cz sem objevil keramicke krouzky za 55kc 250 g od firmy resun, ale je to naka cinska firma nebo co, nevypada to 2x duveryhodne, nedelaji neco zavdnyho rybkam?? Nebo tamn maji keramickou napln cr-500, taky neznam jestli je to dobra firma...

jo a eště tam maj tohle to :Bio keramika - řezaný korál 250g

a to je k čemu dobrý? na změkčení vody? na zvýšení ph? ja neviiiim :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 5843x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1116-zeolit?od=51