Cichlidky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
- prozatím ta vodoléčba, bílý výkal nemusí znamenat parazitární problém, mnohdy to bývá důsledek krmiva, zvláště pokud ryby přechází z jiných stravovacích podmínek
- může se jednat i o středový faktor, ale nejsou data o složení osádky, proto doporučuji tu prezentaci
Teplotu mám na 27 veľkosť akvária je 325l 130x50x50 a kŕmim tetra cichlid granules a sera granured nature,sera granugreen.
- teplota, velikost akva, krmivo
- založit prezentaci akvária
- prozatím výměna 1/3 temperované vody, min 26° v akváriu
Spíš bych hledal souvislost s tím, že šly ryby do dva týdny mladé nezaběhlé nádrže...
Starší reakce
-tak to nevypadá na BRP
-máte tam nějaké úkryty ,může se jednat o okus od původního samce
-zřídil bych prezentaci ,včetně fota celého akva a dostatečným počtem údajů
Právě, že neměla. Až dneska se to objevilo.
-takto to měla už i včera ,před vložením do akva?
0 20.05.2018 19:44 Lenicka – Electric blue
Zdravím, včera jsme si přinesli pár cichlidek - ramirez electric blue. Už v akváriu dvě máme, konkrétně Ramierezky a ty jsou bez problémů. Dnes jsem si všimli, že nová samička má otrhané ploutvičky. Mohlo by se jednat o bakteriální rozpad nebo o jinou nemoc ? Samec jejího druhu nemá žádné známky. Děkuji za odpověď.
Starší reakce
Ve dně jsem nic nedělal, možná zasazení nějaké rostlinky co vyplavala. Tekuté CO2 přidávám velmi zřídka, pouze na odstranění řas z anubiasu. Ale ani ne doporučenou dávku, jednorázově nějaký 3-4 ml přímo na řasu.
Nehrabal jsi se v poslední době ve dně? Na tu desinfekci ("tekuté CO2") bych se být tebou vykašlal. Cichlidky jsou z ryb co máš asi nejcitlivější, tak jim může ublížit spousta problémů, které ostatní ryby vůbec nepocítí.
Děkuji za myšlenku. Nad něčím podobným jsem taky přemýšlel, ale mám ho asi rok. Smířil jsem se s tím že mu asi už nepomůžu, ale jsou to mé oblíbené ryby a určitě v jejich chovu budu pokračovat, tak bych se chtěl vyvarovat příčině. U ostatních ryb jsem si ničeho zvláštního nevšiml.
Máš moc pěkné a udržované akvárium, na špatnou kvalitu vody bych si určitě nevsadil. Možná už má svoje léta a poslední tření ho vyčerpalo natolik, že se u něj rozjela nějaká vnitřní infekce, kterou by jindy v pohodě překonal. Pokud nežere a sotva plave, tak bych mu asi zkrátil trápení. Ostatní ryby se chovají normálně?
0 10.12.2017 17:41 lupen [0] Dobrý večer, potřeboval bych poradit. Sameček cichlidky kakadu, vždy aktivní, žral, dokonce se před cca týdnem vytřeli. Jenže poslední několik dní se schovával v úkrytech, v rostlinách. Teď jsem zjistil že něco není v pořádku, polehává na dně, zrychleně dýchá, zdá se mi že má nafouklé břicho, není schopen plavat, občas se jen převalí na bok a hned zase zpět. Mám ho cca rok. Nádrž od května, poměrně zarostlá, poslední dobou bez větších zásahů (pouze výměna vody), v nádrži se pravidelně vytírají skaláry, pancéřníčci, teď i cichlidky. Krmím především suchým, granulky, vločky, někdy mražený. Pokud by někdo věděl co s tím, byl bych moc vděčný. Děkuji
Starší reakce
0 10.10.2017 18:48 Tom384 – Kakadu - Nemoc/plisen/parazit
Ahoj,
Nevite co to ma muj Kakadu na hube? Je netecnej a nezere. Co byste doporucovali za lecbu?
Starší reakce
Nevím, jestli si pamatuješ, že jsem ty ryby na rozbor posílala. Tak urputná jsem byla
Nedozvěděla jsem se nic kloudného, jen to, že v akvu je přítomno mykobacterium, ostatně jako ve všech akváriích, ale paraziti se nepotvrdili. Možná to slovo "kloudný" ve Tvém komentáři, je důležité.
Jj, Olda je praktik.
Na tohle Greenfish(tedy v souvislosti s importy wild Altumů) říkal, vezmi jednu rybu navíc a dej jí na pitvu a rozbor. Pak můžeš případně léčit cíleně nemoc či parazity. Nemusíš ryby týrat "přeléčováním pro jistotu"!
Krásná nahrávka.
Do té doby, dokud se neudělá kloudnej rozbor uhynulý ryby, bude to vždycky tak trochu tipovačka. Ano, moderní léčiva se prsí svojí širokospektrálností, ale právě v tom bych viděl docela zákeřnou schovku budoucích možných trablů, třeba stran vytvořené rezistence u nepostižených jedinců, takže chceme-li se s tím vypořádat dlouhodoběji, myslím si, že zde je onen rozbor více než žádoucí.
Já se obávám, že ve spoustě zdravých ryb zemřelých z jiných příčin by jsi při pitvě našla nejrůnější parazity. A nejen u ryb, ono i u těch lidí... On šikovný parazit svého hostitele pokud možno nezabíjí.
U děrovky se uvádějí dvě hlavní příčiny nedostatek vitamínů a bičíkovci.
Ono celkově se ryby překrmují, zejména u cichlid. Honem, honem ať jsou velké (slovy jednoho kamaráda: " Házej jim to lopatou.") a pak jsou zejm. ze samců tlustí a nesnášenliví agresoři.
Já tak nějak měla na mysli průběh parazitárního napadení. Děrovka může mít různé příčiny, že? Pokud jsou příčinou paraziti, měla jsem za to, že ten průběh je pak rychlý. Ale pokud to nejsou paraziti, tak mě zajímá ta příčina. Tohoto se nějak pokouším dopátrat. Jestli to jsou fakt červi, ale s nějak podivně dlouhým průběhem, nebo špatná výživa, nebo minerály... nebo možná od každého trochu..
Děrovka může mít různě dlouhý průběh, většinou to trvá delší dobu, takže je čas reagovat.
Zažil jsem ovšem i bleskový průběh, v pátek ryba ok, v neděli večer ko s půl cm kráterem v hlavě.
OK, to jsem netušila, všude se píše o rychlém chátrání ryby. Díky za informaci.
Díky za radu. Momentálně v novém akváriu, kde jsem (snad, doufám) už trochu poučena zkušenostmi, od počátku nezanedbala výměny vody v úvodu, starost atd, nejsou problémy. Inkriminovaná cichlidka, která se zašívala v rohu, zřejmě opravdu reagovala na zvýšenou agresi skalár, které zrovna hlídaly jikry a v momentě, kdy potěr zmizel, vyplavala a má se čile k veškeré komunikaci. Vyplašila jsem se a už jsem čekala další průšvih, ale asi to bude OK. Říkala jsem si, že bych na ten jeden kus v karanténě zkusila nějaký fór, tentokrát třeba nematol, abych propříště věděla lépe, co třeba zabere, ale nejsem si jistá, zda bych pak byla moudřejší a nechci rybu zbytečně mučit. Otázkou jsou taky finance, protože ten lék není nejlevnější... Jen řeším, jestli ji nechat prostě dožít (protože do společenského akva ji vracet nebudu) anebo ji úplně odstranit.
To je úplně běžné, že se díry nezatáhnou, z toho se nedá nic a na nic usuzovat. Takže se snažte s tou hygienou a dál už asi není třeba nic řešit... Prostě to u vašich zdrojů ryb plave, a u vás se potkají okolnosti a nemoc propukne...
Hele, pominu, že tady zbytečně vyjíždíš, nevyzdvihuji, jak dělám všechno dobře, kdybych si to myslela, nepíšu tady romány a neotravuju např. Romanta už cca dva roky soukromými dotazy... No nic... Údržba týdně výměna 1/3 vody, vzhledem k tomu, že nádrž je čerstvá, odkaluji dle potřeby a hlídám taky filtr. Když začnou ve vodě plavat nečistoty více, než je zdrávo, vyčistím i filtr, ale raději ho nechávám zatím na pokoji. Ten dotaz na krmivo jsem řešila už asi před rokem, možná i více, tehdy jsem na radu jednoho zdejšího akvaristy zkusila dávkovat rybám fishtamin, taky mořskou sůl kvůli domnělému nedostatku minerálů. Díry v hlavě se rybám nikdy nezatáhly, prostě zůstaly, momentálně mám jednu v karanténě,kde probíhala měsíc v kuse obden výměna vody, teď už jen jednou týdně, krmení dvakrát denně opravdu pár granulí, živé žádné, není tam ani dno, jen rostliny, běží to tak cca tři měsíce a ryba vypadá pořád stejně. Žádné zlepšení, spíš mírné zhoršení. Mimochodem když už jsme u té dlouhodobosti tak proběhla i léčba flagellolem, taky bez účinku. Ale asi to nebudu nadále urputně řešit, jdu radši měnit tu vodu a údržbu ještě napíšu do prezentace, aby to tedy propříště bylo kompletní...
Tu zmínku o žrádle jsem v tvém dotazu dvakrát hledal, ale nic tam není...V druhém příspěvku je, že jsi začala dávat fishtamin. Někde jsi to asi řešila, no ne teď a tady....Vyzdvihuješ v dotazu jen to, že se i skaláři rozplavávají a už předem dáváš najevo, jak všechno děláš dobře. Dobře.
O údržbě se nezmiňuješ a u nádrže jsi to taky vynechala.
Na to krmivo padla otázka, protože jsem taky bojoval s děrovkou a ještě tak trochu bojuju. Provedl jsem jednou léčbu entizolem. Výsledek byl, že se nemoc nejspíš potlačila a díry se rybě zatáhly. Do pár týdnů se rozjely znovu. Dávám to za vinu nevhodnému krmení a stresu. V akva mám pořád nějaké mlaďochy, kteří ty větší dávky žrádla potřebují a ostatní ryby jim to samořejmě užírají. Viděl bych to tak, že ne všechny ryby dlouhodobě dobře snáší průmyslová krmiva, zvlášť ty citlivé ryb. Jejich tělo není takovým přísunům stavěné. Selhávání některých orgánů? jater? Na pitvu a posouzení domněnky nemám vybavení, ani bych to nejspíš jako laik nepoznal.
Sám používám např. Hikari a je to supr žrádlo ale... Jsem za to, že může i uškodit. Ryby mají už dlouhou dobu spíš hladovku...klidně i 3x do týdne. Jsou zdravé, barevné, žádní buřti a děrovka téměř zmizela a mizí oproti tomu, co měla ryba na hlavě. Hlady určitě nikdo netrpí. Po několika měsících odvykačky na "žranice" je to sto a jedno. Filtrace a podmínky v akva jsou taky někde jinde, když tak nekrmím.
Ty patentky, jak píše RAP jsem vyřadil. Z mraženého dostávají už jen buchanky, artemii a koretru...prostě nic, co žije na dně v bahně. Toť můj postřeh a dávání si věcí dohromady ze sledování akva a čtení webů, co píšou vnímaví lidé po celém světě
Já vím. Tady nejde o to, že by u ryb při oslabení vypukla nemoc. Jde o to, že tu nemoc mají, propukla a já nevím, o jakou jde. Pokud už propukne, jde to rychle, ne? Nebo i ten průběh může být tak dlouhodobý?
Jsou různí paraziti, různě silné infekce, imunitní systém to má do různé míry pod kontrolou - to je stejné jako u lidí, někteří parazité tě zabijí v řádu dnů nebo i rychleji, s jinými žiješ celý život a často o nich ani nevíš.
To je mimochodem důvod, proč při zhoršení podmínek může vypuknout parazitární nemoc. Není to tím, že by se ryby čerstvě nakazily, ale protože jsou oslabené a najednou nezvládnou parazity, s nimiž žily "v pohodě" třeba roky.
PS: prezentace aktualizována
OK, zkusím to. I když pořád myslím, že ten problém není v parazitech, jak se píše v následujícím příspěvku. Tedy... nejsem tak zkušená ani odborně vzdělaná, ale všude se píše, že ryba s parazity chátrá rychle, zejména v teplé vodě, kterou ty cichlidky mají. Že má nafouknuté břicho, špatnou barvu, a že jde do kopru v horizontu několika týdnů, ne-li dnů. Mimoto kadí specifické výkaly a nežerou. Ty moje ryby mají díry v hlavě, ale přitom jsou vybarvené, derou se za žrádlem, hovínka jsou normální, stavba těla taky a hlavně s tím žijí klidně rok i déle. Jedna z nich, která mi s tím plavala v akvu skoro rok, pak pošla až při velké změně, kdy jsem stěhovala osádku do menší nádrže, ryby tedy šly do karantény, pak do nového akva a tak. Takže načatá určitě byla, ale žádné příznaky parazitů neměla. Jen jak říkám, nemám dlouholeté zkušenosti s rybami, takže pokud se mýlím, ráda se nechám poučit. Obrázek té nemocné ryby dodám, jakmile se dostanu ke svým fotkám...
Bohužel s mraženými patentkami mám také tuto smutnou zkušenost...musela jsem odčervit celé akvárium a až pak byl konečně klid...
Osobně bych vynechal mražené patentky, v devadesáti procentech jsem si s nima "pomohl" k nečemu nedobrému.
To už jsme taky řešili - krmím granulemi, Hikari, Vipagran, sem tam nějaké jiné, ale většinou tyto. Snažím se i ty Hikari střídat, někdy více zeleného, jindy více masa. Dva až třikrát týdně mražené koretry, patentky, zhruba jednou za měsíc nebo za dva (podle toho jak zvládnu burzu) živé koretry a patentky. Jednu dobu jsem kupovala i nitěnky, ale pár ryb na to dojelo, takže ty jsem vyřadila.
jak a čím krmíš cichlidy/ky? Stále víc si spojuju děrovku s nevhodným krmením a množstvím takového žrádla...
No to je dost na hranici. A pak stačí opravdu jen trocha chemie...
Ph 6,5, vodivost cca 280 mikrosiemens, teplota 28C
Ano,budu aktualizovat. Fotku nemocné ryby js dávala několikrát,nikdo nic moc nekomentoval. Zkoušela jsem léčit bicikovce,pak jsem dodávala mořskou sůl kvůli minerálům,krmila jsem je fishtaminem... Večer dodám více informací. Každopádně možná jsem se tentokrát unáhlila s nářky,protože ryba zřejmě plaše reagovala na tření skalár. Sotva potěr zmizel,vyplavala,je aktivní,vybarvená a baští.
Nešlo by aktualizovat presentaci? Počet ryb atd...
Taky si myslím, že musí být něco špatně (filtrace, údržba, počet ryb, ...). Obyčejný skalár je hodně odolná ryba, co už skoro 100 let je uvykaná na akvarijní podmínky. Cichlidky jsou mnohem náročnější.
No nejspíš v tom, že prostě skalára vydrží víc.
Navíc to že to dají skaláry není měřítko pro altispinozy... v tom vašem ostravském prostředí jsou také lidé, kteří dají i přes osmdesát a jsou jedinci, kteří kapou po padesátce na zdánlivě banální choroby...
Mimochodem je to také velikostí ryb...
Tak tyto rybky jsou na průšvihy velmi citlivé i v zaběhlých nádržích... Nikde jsem nenašel parametry vody...
Ahoj, môžeš priložiť aj fotku chorej ryby? Ja mam v akva tiež kombináciu altispinosiek a skalarov a vše je ok. Napadajú ma dve možnosti buď bičíkovce alebo nedostatok minerálov.Ale to len tak hádam...
Mám dotaz ohledně cichlidek vysokoploutvých, konkrétně proč se jim u mě nedaří v nádržích,kde se mi např. rozmnožují skaláry. Dokud jsem nepořídila skaláry,říkala jsem si,že je chyba ve mně,že třeba moc hnojím nebo něco hapruje v údržbě,ale teď se mi tam pravidelně rozplavává skaláří potěr,takže ta kvalita vody nemůže být tak špatná. Myslím... U altispinos řěším už několik let v kuse děrovku, kdy kromě děr v hlavě rybě nic není,akorát se nerozmnožuje,ale jinak žere,je aktivní a s těmi hroznými ranami žije mnoho měsíců. Všechny špatné ryby jsem vyřadila a do nové nádrže šly jen dvě, které se zdály v pořádku. Pár týdnů pohoda,krásná barva,dravé žraní,cajk. A teď zase se jedna zašila do kouta,nežere, je plachá...a to jsem tam před dvěma dny měla rozplavanou skaláří drobotinu. V čem můžu hledat příčinu,jaký může být rozdíl mezi vysokoploutvé cichlidkou a skalárami?
Starší reakce
Snad se někdo ozve, dneska opět leží na dně, břicho hodně propadlé, ale plaval si až do krmítka pro jídlo.. Zítra zkusím sehnat živé v akvaristice a nakrmit ho.
Třeba eSHa Hexamita, ale počkal bych si na názory dalších diskutujících.
Jak to řešit?
Měl bych podezření na vnitřní parazity.
Zdravím,
píšu o radu pro moji Cichlidku kakadu, už třetím dnem se málo objevuje samec, dnes jsem ho našel jak leží na dně, krmivo se snaží jíst ale spíš ho vyplivuje, má zájem, takže si pro něho i jde a následně plave na dno kde leží. Zdá se mi, že je vyhublejší. :-/
Díky za rady!!
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 3547x