Dubové listí do akvária
Nenechám ich tam všetky, keď do zajtra nasiaknú vodou a samé sa udržia na dne, tak v tejto 54-tke nechám zo 3ks, zvyšné dám do ostatných. Navyše sú to malé lístky, cca 7x3cm. Takto som ich nechal spolu aj kvôli fotke
))
Ahoj, ja som dnes tiež pri údržbe odstránil staré listy, a z lesa priniesol "čerstvé". Našiel som jednu vetvičku so suchými listami. Iba som ich opláchol horúcou vodou, nie vriacou, priviazal k závažiu a hodil do akva... Celkom pekná jesenná dekorácia
obojí
Zdravím,
nedávno jsem si nedaleko našeho domu všimla dubu ceru, tak by mě zajímalo, jestli se do akvária používají výhradně listy(větvičky) dubu letního - Quercus robur - nebo jsou vhodné i jiné druhy jako právě třeba dub cer - Quercus cerris L. ??
Hezký večer. Dnes jsem po pravidelné údržbě prubnul malou dubovou větvičku s pár lístkama. Uvidím jak a na čem se projeví.
Starší reakce
Ano je. Ale všeho z mírou. Listy se budou rozkládat a je to další organická hmota.
Starší reakce
zkusím je použít...trochu jsem četl a je to vlastně koncentrovaná kulička pro dravce nechutných tříslovin
Rozhodně ničemu nevaděj
Spaření to ani pořádně nesterilizuje. To mnohé mikroorganismy přežijí.
Dobry den,tady se nikdo nebavil o prevareni,ale o spareni to je dost velky rozdil,to je jen doporuceni,je na kazdem jak se k dane veci postavi.Potom se tu resi jeden problem do nekonecna,kdyz se meni pojmy.
Plísně jsou všude, pokud není akvárium sterilně uzavřené a je šance, že do něj spadne třeba pár zrnek prachu, tak v něm plísně stejně jsou. Převaření listí na tom nic nezmění.
U nás jednou spadl z dubu do rybníka list který se cestou nestihl převařit a celý ho otrávil
Podle mě by taková dezinfekce měla smysl, pokud by to listí bylo vytažené z prostředí, kde jsou patogeny schopné napadnout ryby. Takže kořen nebo kameny z potoka nebo rybníků bych asi převařila. Ale třeba z lesa ne.
Někdy si říkám, kde sbírají v Asii ty listy mandlovníku, že vůbec nevíme, čím je to postříkané. A přesto se to doporučuje. Ale co oči nevidí, srdce nebolí.
Ty mě zkoušíš? Dej tam listí a uvidíš že se nic nestane. Kdyby jo tak ti koupím nový rybičky. Teda v případě že prokážeš že je to listím.
A taky kvůli tomu, abych si do akvárka nezavlékl nějaké plísně a podobné potvůrky.
A taky urcity zpusob dezinfekce
Tohle spaření bude spíš kvůli tomu, aby ti listí neplavalo několik dní na hladině.
Fajn,ale vsude pisou dubovy list suseny,kratce sparit varici vodou a pote vhodit do akvaria,jak poznam pouhym okem,a to muzu byt odbornik jaky chci jestli je vhodny,no urcite nepoznam bez odborne analyzy nema nikdo sanci.
Tak jinak... o co jde v těch listech? Třísloviny? Amara? Jiný látky?
Jejich množství bude druh od druhu jiný, od ročního období atd.
Co si od toho slibujem? Léčivý účinky? Prevenci?
Evropský druhy maj obdobný účinky takže na tom tak nezáleží, krom toho jde o pár listů na akva takže stopový množství.
Je to trochu jako když ty piješ čaj na nachlazení nebo tak něco. A ty vyluhuješ listy ..rozuměj výluh=čaj. Takže ryby jsou ve výluhu celý proto je třeba opatrnost ale běžný druhy maj použitelný listy. Nebral bych u silnic a u polí kvůli postřikům. A nespařoval kvůli degradaci účinnejch látek.
Já se nechci hádat, ale myslím si, že složení listové hmoty se druh od druhu určitým způsobem liší a určitě se najdou druhy, pro akvaristiku vhodnéjší i méně vhodné. Ale to by chtělo spíše chemika a nechat udělat analýzy listů jednotlivých druhů. Navíc, v dřevinách je takový guláš, že u některých mezidruhových kříženců se dost těžko posoudí, kdo byli původní rodiče. Určitě by se to dalo na základě analýzy DNA, ale ta je celkem složitá, pro běžného akvaristu nedostupná a navíc drahá.
To je uplně jedno za koho se vydávám ,já jen že je uplně jedno jaký dubový list se tam vhodí to jsem měla na myslí i mistr kovář se někdy utne
Vracím se ohledně toho dubu. Zmiňuješ křížení ale to je křížení jaksi podmíněný. Každej druh má svý specifický stanoviště a až když člověk začal vysazovat druhy na stejný místa tudíž pro jeden druh vhodný pro druhej míň dochází občas ke křížení. Jaký to bude mít důsledky pro ten taxon se mi už nedozvíme a asi ani to čím budou kříženci trpět.Ovšem spousta zmíněnejch kříženců je jen omyl s míň známejma a přesto blízce příbuznejma druhama. Použiju citaci... Dále jsou rozlišovány dva druhy blízce příbuzné dubu zimnímu, a to dub žlutavý (Quercus dalechampii) a dub mnohoplodý (Quercus polycarpa), odlišit je však dokáže jen specialista a některými autory je taxonomický význam těchto druhů zpochybňován. Podobně je tomu u dubu jadranského (Quercus virgiliana), který je blízce příbuzný dubu pýřitému. Druh dub sivozelený (Quercus pedunculiflora) je blízce příbuzný dubu letnímu, jeho výskyt na území Česka i Slovenska je však velmi pochybný.
Anthrax napsal: Není dub jako dub. Např dub letní shodí většinu listí už na podzim. Dub zimní ho shazuje na jaře. A aby to nebylo jednoduché, tak se tyto dva druhy snadno kříží.
To Kubaa: Mě taky ne. Ale třeba někoho jo. Proto píšu, že každý to máme asi jinak Ale sběr přírodnin do akvárka někde mimo civilizaci je vždy lepší. To je dobrá poznámka. Celkově ta dnešní snaha akvaristů téměř sterilizovat svá akvária, se mi příčí. U všech svých nádrží jsem nabral dno přímo z řeky a jediná úprava z mojí strany bylo propláchnutí(kvůli bahnu). Zatím jediný (ne)žádoucí problém, co se vyskytl, bylo pár nítěnek, ale i tento problém se vyřešil sám.
No, pokud moje ryby chytnou od veverek blechy, tak mi to za tu senzaci snad i stojí.
Hele nikdy nevíš, co tam může čekat. Včera jsem četl článek o nějakém klukovi, co se škrábnul u moře a asi 14 dní mu v ruce rostl mořský šnek
tak když může mořský šnek růst pod kůží, tak se neodvažuji říct, co za breberku může cizopasit na rybě.
No máš i nemáš pravdu...záleží na teplotě. Je to složitější..u nás je doma řek bych 7 druhů rodu Quercus. Jinak třeba cizokrajný duby např červenej se vysazuje i do lesních kultur. Mimochodem smrdí kočičinou. A rostou po celým světě až po tropy. Nejsem teda žádnej dubolog ale zrovna o tomhle rodě leccos vím.
Není dub jako dub. Např dub letní shodí většinu listí už na podzim. Dub zimní ho shazuje na jaře. A aby to nebylo jednoduché, tak se tyto dva druhy snadno kříží.
To Kubaa: Mě taky ne. Ale třeba někoho jo. Proto píšu, že každý to máme asi jinak
Ale sběr přírodnin do akvárka někde mimo civilizaci je vždy lepší. To je dobrá poznámka.
Nenapadá mě, co by za potvoru patogenní čekalo na rybu na dubovém listí v lese. Snad jedině nějaké chemické svinstvo vyprodukované člověkem, proto se snažím sbírat mimo civilizaci.
Používám kupované listy mandlovniku a ty nespařuji.
Když listí z dubu opadává což je kupodivu na jaře, určitě nepadá přes saunu takže nespařuju neboť příroda je chytřejší jak lidi.
prog napsal: chtěl bych se zeptat na zkušenosti ostatních, spařujete listu mandlovníku a dubu?
Já teda používám dubové listí, které sbírám na podzim ještě než spadne ze stromu, a nespařuju ho. Ale každý to má asi jinak. Mít nějaké vzácné ryby, tak to asi spařím, abych si do akva nic nezatáh.
chtěl bych se zeptat na zkušenosti ostatních, spařujete listu mandlovníku a dubu?
Starší reakce
Nikdo tu nemluví o čerstvém listí říkám že jsem si tu vše přečetl tím pádem vím že je lepší přírodou sušené a toho je ve vedrech jako jsou tet dost koukal jsem po stromech a sem tam se našel svazek listů co byli úplně vysušené doma jsem je opláchl horkou vodou a už se točí v akváriu takže no stres
Ne že to natrháš zelené, usušíš a hodíš do vody!
Pěkně hnědé nejlíp na podzim čestvě spadlé a dosušit doma.
Natrhat? Čerstvý listí se nepoužívá. Pěkně suchý listy, ty ve vodě nasáknou a ponoří se.
zkusím ještě dnes něco natrhat v tomhle vedru to asi nebude problém hodím tam cca 10 listů ? myslím že to by mohlo stačit a ještě časem někde seženu ty šištičky doufám že se to terčům bude líbit.
No přeci hrstičku.
Tak po precteni vsech nazoru zkusim listy z dubu k tercum myslim ze by to mohlo byt fajn jen vubec nevim kolik jich na 200 l dat aby to melo nejaky smysl
Starší reakce
0 25.02.2015 23:05 tchorik No tak vysledek je, ze zhruba po mesici zacinaji byt listy vykousane, ale spis nez krevetkam to pricitam ancikum nebo okruzakum, ale ted po te dobe vidim kazdou chvilku nejakou krevetku na olsove sisticce. Tak asi na tom prece jen neco bude... Tak pujdu dotrhat zasobu, at vydrzime do podzimu, nez budou nove.
Starší reakce
- pro krevetky buk muze byt, jen pro nadrze s mekci vodou-citlivejsimi krevetkami je treba davkovat opatrneji
- obsahuje vice latek nez dub a muze vice hybnout s ph/TDS
- buk zase dele vydrzi ve vode vcelku- nenadela tolik neporadku jako dub
No, nemyslím si, že je nejvhodnější. Spíše bych používal listy z lípy, javoru, dubu, olše....
- buk, dub, habr, moruse atd., ja osobne vse pro jistotu alespon sparim...
Neviděl bych v tom rozdíl.Já dávám krevetám s úspěchem listí ovocných stromů./jablečné,rynglové,švestkové-mix/.
zdravím, chtěl bych se zeptat zda má bukové listí stejné vlastnosti jako dubové - ve vztahu ke krevetkám
díky
Starší reakce
tchorik napsala: na Šumavě je podstatně čistější vzduch než v Plzni
Listí u plzenských luhů, hájů a i z aleje relativně blízké centru Kilometrovka. Bez problémů
aha, no já to sbírám kousek od Pardubic (Synthesia, Paramo) a nic jsme nepocítil... ale někde v hlubokých lesích Šumavy to bude určitě jiné
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 16018x