Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Automatizovaná výměna vody

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Automatizovaná výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2009 07:52 JuraS Re: JuraS
Včera jsem se koukl jak je dělaný ten náš kuchyňský linková sokl..je to konfirmama sešroubovaný, jde to rozebrat..takže problém protažení je vyřešen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2009 15:03 JuraS Re: JuraS
Aby se vlk nažral a koza zůstala celá tak mě napadlo jedno zlepšení. Vynechat nádrž na špatnou vodu ale ponechat elektrickou automatiku na čisté nádobě..tu bych mohl zvětšit jak to jen do tohoto prostoru půjde. hadici rovnou z filtru táhnout do odpadu s dvojitými kohouty..čistou vodu mít připravenu v nádrži pod akvem..ručně otevřít kohouty a začít z filtru vypouštět vodu která se bude hned do filtru doplňovat z akva..hladinu snížit na značku co si vyznačím na filtru..uzavřít kohouty a pustit čerpadlo..to dočerpá vodu a vypnout ho..zároveň se začne doplňovat z RO..všechno ručně aby byl přehled o funkčnosti..prozatím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2009 08:15 JuraS Re: vejvar
Obávám se, že by se mi to nepodařilo..rohová kuchyně do U. dřez, odpady, voda uprostřed dlouhé strany, vlevo cca 1,5 metru roh a stěna a kolem zdi cca 5 metrů bude akva..napadlo mě v té rohové skříňce vyvrtat díry a nedělat to do pravého úhlu ale prostě udělat jakýsi oblouk..ještě mě teď jak to píšu napadla jedna věc...vždyď to stojí na soklech..zkusím zjistit jestli se dá přední strana oddělat a dá se to natáhnout tama....sakra a to jsem si ještě nedal kafe..dneska mi to ale pálí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2009 08:05 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
k tomu problemu zahnuti hadice o 90 stupnu
co takhle tam dat nejake koleno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 16:40 Muž Yirka [9126] Re: JuraS
Ano i to je vcelku lehce proveditelná možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:21 JuraS Re: Eff
to znám..tohle je celé řízeno řídící jednotkou..když bych to chtěl až takhle tak raději software Dr.Akv (ten mám) k němu rozhraní a můžeš řídit v akvariu co libo...řeším jen to abych neběhal každý víkend s barely vody a nemusel ty barely někde doma během týdne skladovat...
Tady je ten software kdybych chtěl řešit akvárko komplexně automaticky.. www.draquarium.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:16 Muž Eff [417] - RostlinyRe: JuraS
Pro inspiraci doporučuji tuto prezentaci:
www.akvarko.cz/…
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:13 JuraS Re: Yirka
plánoval jsem strunu na čištění záchodu..až proleze tak na ní přidělat provázek, protáhnout..zjistit jak jezdí, jestli někde nezachytává..udělat na něm uprostřed smyčku..do konce hadice zaradit třeba hřebík, za hlavičku zachytit tu smyčku ..no a protáhnout....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:11 JuraS Re: Dahak
Tvrdost snížím rašelinou ale zbytek sajrajtů ne..RO bude a basta..co se namnoží a přežije má šanci..jde mi o tu manipulaci s vodou...časově to zvládám jen o víkendu..místo před akvariem je využíváno manželkou pro sušáky s prádlem..holky tady jistě doplní jak se ta moje tváří když jí po podlaze šoupu s čistým prádlem a balancuju tam s kýblama s vodou..co jsem navrhl je bezbolestné, manželkou akceptované, realizačně (až na ty hadičky) zvládnutelné..finančně +- jako 2 sudy na vodu, k nim ty jezdící podložky a výkoné čerpadlo ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:10 Muž Yirka [9126] Re: JuraS
Jedna z možností (ne tyčku, spíš kolíček), nebo kuličku samotnou, koneček se odřízne atd...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:05 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: JuraS
Tvrdost je ok pokud je nehodlas mnozit, ale ten chlor to je problem.Snizit nebo zvysit pH je hracka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:02 JuraS Re: Johan
pro terčáky je naše "tekutý kamení" určitě pošušňání..v průměru 15-18 celkové tvrdosti a smrad z chloru občas k nepití...jo a ph 7,5 - 7,8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:01 JuraS Re: Yirka
Nechápu..jako tyčku s nějakou kuličkou na konci ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 15:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JuraS
To bych to radši měnil "rovnou z kohoutku".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 14:57 Muž Yirka [9126] Re: JuraS
Když do konce hadice zastrčíš něco kulatého, tak ti zabočí podle zdi jak libo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 14:50 JuraS Re: Dahak
Souhlasím, taky rád dělám na akvu které tam teď stojí..jenže pro výměnu mi teď stačí 15 lt kýbl od primalexu který se dá odnést v ruce a ani moc nezavazí..jenže nechat stát celou noc v koupelně ve vaně 50 lt kanystr (kvůli přetečení) a pak ho vláčet po bytě to mi moc srandovní ani zábavné nepříjde..
spíš bych uvítal názory od těch kteří něco podobného provozují..

jistě hadice do 90 st. to bude sranda..zamýšlel jsem se jak to udělat a bez dodatečných "úprav" skříněk v kuchyni to asi nepůjde..když tak vyrobím pár dírek a tudyma to protáhnu...
to Yirka : jak jsem to navrhnul tak to jsou 2 oddělené okruhy..napouštění a vypouštění, pokud je tedy nespojím do jedné logiky na což mi stačí výkonnější typ hladinového spínače který umí kontrolovat 2 nádrže a logiku mezi nimi..použí vá se to na přečerpávání pohonných hmot, chemikálií, vody ve studních, uzavřených nádržích, bazénech a tak...nemyslím si, že to budou šmejdy s chybami..furt lepší než doma bastlit nějakou takovou věc..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 14:44 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Yirka
Prinejmensim mi to prijde jako uplna zbytecnost.Ja si tyhle veci jako odkalovani, vymena vody nebo krmeni docela uzivam.Stavet akva do pozice obrazu na stene to by me asi nebavilo :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 14:35 Muž Yirka [9126] Re: JuraS
Když si ten tvůj návrh přečtu, tak si myslím, že těch udělátek, ventilů, spínačů atd. je tam tolik, že se vyskytne nějaký problém, který ten systém nezvládne. (Nejmenší problém na rozdíl od tebe vidím v protažení hadic - i do 90ti°.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 10:50 Muž filipsi [1295] Re: JuraS
Promin, mozna si to s nekym pletu, ale po par vyrobcich, co jsem od tebe videl, neverim, ze jsi to schopny udelat jednoduse, ciste, spolehlive.
To neni urazka, ja sam nejsem, a jsem si toho vedomy, proto se do takovych veci nepoustim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 10:36 JuraS Re: filipsi
pokračování..
topítko bude 50W vybavené pojistkou proti provozu na suchu...
v čase x se proud do topítka vypne a pustí se proud do celé sestavy..hladinový spínač zjistí, že vody v nádrži se špinavou je na max a pustí proud do čerpadla (cestou zdroje na 12V) sepne čerpadlo které vodu začne od spodu vysávat a hadičkou (taženou spolu s hadičkou od RO) vypustí vodu do odpadu pod dřezem..zároveň se uvolní plovákový ventil a začne se napouštět voda z filtru..čerpadlo vysaje vodu po značku min a spínač vypne čerpadlo..spínač čeká na zaplavení značky max..než k tomu dojde spínací hodiny vypnou do tohoto okruhu proud.. tady potřebuji vyřešit 1. aby při utevření plovákového ventilu se nezačala nádrž napouštět moc rychle, respektive aby čerpadlo bylo tak rychlé, že se okruh nezapojí do okruhu...2. hadička z čerpadla musí být optimálně široká aby zvládala rychlé přečerpání ale aby zároveň nebrzdila..dle výpočtů běžná hadice k odkalovači by na moji nutnou vzdálenost měla ve vodorovné poloze stále 4,7 lt vody !..z okna není možné vodu vypouštět (okna jsou plastová a byt není v mém vlastnictví)..
ve stejném čase x druhé časové hodiny pustí proud do druhého okruhu..hladinový spínač zjistí zda li je voda v nádrži na značce max (musí být protože o to se postará plovákový ventil) a pustí proud do čerpadla..to začne vodu tlačit do akva do 4 té komory filtru..zastaví při min a zároveň se začne napouštět cestou RO..
řeším ještě úvahu logiky zjištění cestou hladinových spínačů, že by oba kontrolovali zda-li je značka max zaplavena u obou nádrží..a to proto aby fungovala kontrola obou cest vody a přidat do hlídání i pouštění proudu do topítka...
tady jsou ty hladinové spínače..
www.elkoep.sk/…

na co jsem zapomněl ? co mi udělá problém ? prozatím největší vidím v protažení těch hadiček z kuchyně..je tam pravý úhel kolem stěny, skříňky jsou do 2,5 m a za nimi není prostor..ninméně dole jsou tažené trubky topení tak tam prostor musí být...
Edit: ano u záchoda to znám..zaroste to vodním kamenem (u čisté ani špinavé vody nevadí, žádné minerály nebudou) a nebo je na ventil příliš velký tlak vody kdy ten plast prostě nemá šanci..znám to moc dobře..z osobní praxe...znám i totální šmejdy tyto ventily ale i ty fakt spolehlivé...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 10:28 Muž filipsi [1295] Re: JuraS
Cim vic vypinacich automatik, a samozaviracich ventilu, tim vesi sance, ze se neco po...
Kazdy jiste zna po nejakem case protekajici wc, kdy ventil spatne vypina .... cerpadlo z ostrikovace taktez.
Ono casto ve finale je s udrzbou a postavenim takoveho zarizeni v souctu i behem par let provozu vic prace, nez to udelat kazdy tyden rucne. Bez rizika, ze to samo vytece.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2009 10:15 JuraS – Automatizovaná výměna vody
Zdravím,
řeším v realizačním plánu nové akva ve kterém jsem se rozhodl pro automatizovaný systém výměny akvarijní vody. K tomuto řešení jsem se rozhodl po zralé úvaze. Týdně potřebuji vyměnit řekněme 1/3 akva vody v novém 250 lt akvu amazonie s terčovci. Filtrace je řešena skleněným vnějším biofiltrem který je umístěn na úrovni akva po jeho levé straně. Akva je umístěno v rohu místnosti (částečně bude zavazet do okna - cca 10 cm). jiné umístění není. Místnost je jídelna spojená s kuchyní. V místnosti je plovoucí podlaha. Vzdálenost od dřezu cca 5 metrů. Koupelna vzdálena cca 8 m. Původně jsem plánoval 2 50 lt soudky..Do jednoho z RO přes noc načerpat vodu, obohatit o rašelinový výluh, ohřát na 30 a převést (na takovém tom podstavci pod květináče) k akvu. Přistavit druhý sud a z 1 ní komory filtru odsávat do prázdného sudu, čistou vodu čerpadlem hnát do 4 té komory filtru..stát u toho a hlídat aby byl průtok šul nul stejný..jenže..jenže nemám kde skladovat dva 50 lt soudky..fakt ne..ani ve sklepě..ale fakt doopravdy ne...
takže jsem vymyslel cosi co potřebuji posoudit..akva bude stát na doma vyráběném stole z lamina..uprostřed bude volný prostor cca 21 cm široký, 65 cm hluboký a 72 cm vysoký..v něm budou dva kancelářské odpadkové koše na 15 lt (nebo jiná podobná nádoba) vybavené stejně. vstup do nádoby řešen cestou plovákového ventilu (jako má wc), vybaven sondami pro hladinový spínač HRH-2, u dna otvor a na něj napojen motorek z automobilového odstřikovače..otvor nahoře zakryt igelitem a stažen lepící páskou proti odparu..RO bude umístěna v kuchyni pod dřezem, připojení odbočkou od myčky stejně jako odpad. Bude vybavena vypínací automatikou, vadička na čistou vodu bude tažena kolem zdi (to bude pakárna to táhnout za přišroubovanou linkou...) položená na trubkách od topení a skončí v jedné (té z čelního pohledu zadnější) nádrži..v první komoře filtru (v té kam ústí voda z akva) budou 2 kg keramických válečků pro snadnou manipulaci v 2 síťkách (jako od pomerančů)..ve filtru zabydlím piskořky a marisy..na dně filtru bude homemade půdní filtr..cestou tohoto filtru budu hadicí propojený s druhou nádobou..de -fakto bude hadice stále plná vody ale voda bude cestou plovákové¨ho ventilu zastavena..na dně této komory bude nějaká hrubá filtrace..asi plastové drátěnky (to aby čerpadlo náhodou nenasálo nějaký hrubý kus)..jo a v nádobě s čistou vodou bude ještě topítko..
řízení následovně..denně v čase x-30 se pustí proud do topítka ..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3842x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10827-automatizovana-vymena-vody?od=51