Anubias - problém
Vydržet pokud rostou nové kořínky tak to půjde.
Osobně bych se na ten substrát vykašlal a zvolil bych pouze nějaký soil či flexipísky.
Překopat. Písek-zrnitost-max 1mm.
Přemýšlela jsem co s tím. Myslíte, že by stačilo navrh dosypat 1-2 cm jemnějšího písku? Počítám s tím, že to propadne a bude to mezi zemí a štěrkem. Nebo musím překopat celé dno?
A jaká zrnitost by byla nejlepší? Stačí 1-2 mm nebo ještě jemnější?
Co jsem o anubiasech zjistil z vlastních zkušeností, je to houževnatá rostlina, stačí jí jen čas.
Bohužel dnešní trend je honem honem, tak trochu - hodně ke škodě akvaristiky.
To s tebou souhlasím. Jen ty anubiasy prostě rostou taaaak pomalu
Osobně bych to oholil, oddenky přilepil na kus dřeva či kamene a umístil někam dozadu. A dokoupil bych pěkný anubiasy do popředí.
Martine myslím, že odstranit špatné listy a dát mu čas by mělo stačit. O tom je akvaristika - trpělivost.
Dobrý den, těch 8 hodin na suchu je opravdu moc. Jinak jak již bylo psáno, z akvaristiky jsou anubiasy v emerzní formě, ale to není nijak zásadní problém. Důvodem k rozpadu listů či hnilobě rhizomu je velká změna chemismu vody a nejčastěji pak teploty vody. Co se týče vašich anubiasů: ostříhat všechny špatné listy a počkat na nové. Nebo koupit od nějakého akvaristy submerzní formu.
Štěrk a říční písek mají rozdílný tvar. I ten má vliv na rychlost "průtoku" vody dnem.
Šterk podobné velikosti je pro takovou koncepci nevhodný. Pro inspiraci doporučuji dohledat si informace např. o akvariské expozici v Polsku v botanické zahradě ve Wroclavi, kterou jsem osobně navštívil, kde je použitý "zásobní substrát" v kombinaci s jemným křemičitým pískem. Velký objem nádrží, čistá voda, "pasivní" sycení CO2 a rostliny krásně vybarvené a ve výborné kondici. Mimochodem, krásná je i botanická zahrada, byl jsem tam v květnu a je to pastva pro oči.
Štěrk má 2-4mm. Ale možná měl být jemnější.
Nemá se na tu "hlínu" dávat jemnější substrát než štěrk? Aby se živiny nedostávaly rychle do vody.
Egerii tam nemám. Jestli myslíte tu Cabombu vlevo v zadu, tak ta mi stále vyplouvá a nechce v substrátu držet. Jinak vypadá zdravě.
Listy anubiasu trochu střihnu.
Tak to bude tím, že oschnul. Jinak organický přetížené, tím myslíte moc rostlin?
Asi bych zredukoval tu Egerii. Buď utrpěla mechanické poškození, protože má všude po stonkách poškozené lístky nebo se ji moc nedaří. A mohl by z toho být další organický odpad/zátěž.
Anubis se mi taky rozpadal jako na fotkách, ale dokázal se vzpamatovat. Nejspíš nemá rád velké chemické skoky.
A ty nejvíce poškozené listy bych odstraňoval u rostlin. Teda pokud to neodporuje metodě Walstad.
Anubias tak vypadá, pokud listy oschly nebo pokud byly chemicky poškozeny. Jinak, podle mého názoru, tak jak je akvarium založeno, moc "fungovat" nebude, organicky přetížené je už teď.
Prezentace založena. Snad to pomůže. Jinak anubias jsem měla asi 8 hodin nad vodou (květináč byl pod vodou a listy nad vodou). Je možné, že jak jsem ho pak dala pod vodu, že se ty listy pak rozpadly? Byla u něj kromě okružáků i jedna levatka, tu v prezentaci přidanou nemám.
Jinak, než emerzně se nepěstují ale pod vodou by nemel mít zas tak velký problém.
Každému tu radíme, aby si založil prezentaci akvária s co nejvíce informacemi jen tak se dá lépe najít příčina problému.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč můj anubias vypadá takhle. V akva jsou zatím jen okružáci a kružníci. Založeno jen pár dní. Může to být jen přelisťování?
Edit: Doplním, že je koupený z akvaristiky. Ale i tak může být emerzní, že?
To chce klid.
Ahojte, prosím, dá se zachránit Anubias, kterému jsem z nevědomosti střihla kořínky? On mi v akváriu doslova živoří. Ty, kterým jsem to neudělala, nádherně rostou, ale tenhle chudák má nové lístečky úplně zakrnělé a vůbec nevypadá hezky. Teďka je navázání na kamínku.
Moc svítíš, takže ztlum nebo zkrať dobu svícení. Druhá možnost je přidávat CO2.
Je to vodní kámen, vyhledej si pojem 'biogenní odvápnění'.
Poradíte prosím co může být na listech anubiasu - je to na dotek tvrdé jako vodní kamen
Udělej si prezentaci akvária s co nejvíce údaji pak se dají problémy lépe řešit než podle jedné fotky.
0 27.03.2021 19:43 Pecinger – Rada
Ahoj. Můžete mi poradit čím to může být?
Už opravdu nevím, co s tím mám dělat. Každý říká něco jiného. Svitim 9 hodin denně. Hnojim Tropikou Zelenou dle návodu.
Fajn, já se sice neptal, kde je oddenek, (sám anubiasy běžně sadím tak, že kořeny zahrnu do substrátu), ale odpověď došla - jde o mladé listy.
Nevím, jestli někdo přijde s nějakým názorem, já bych to viděl tak, že byste mohl zkusit přihnojit K2SO4 nebo MgSO4.7H2O.
Konkrétnější bych mohl být, kdybyste mi poskytl víc podkladů (prezentace)...
Oddenek je nad substrátem již několik let, do substrátu si pouští kořínky. A jsou to nové listy.
Nevidím na oddenek - jedná se o mladé listy?
Zdravím, hnojím profitem, ale anubias poslední dobou dělá takovéto listy. Může to mít souvislost s tím že poslední rok vyhání pořád květy? Každá rostlina má aktuálně cca 4 květy
Ďakujem za odpoveď. A musím potvrdiť - levatky už dnes niektoré listy vyčistili
To jsou rozsivky, v čerstvém akváriu běžná záležitost. Listy bych kvůli rozsivkám nestříhal, šneci ji třeba sežerou.
Zdravím,
Moje akvárium má asi 3 týždne a na anubiase sa pred pár dňami spravil škaredý hnedý povlak. Má malých obyvateľov - slimáčiky, neviem, či to majú oni na svedomí. Má anubias nejakú chorobu? Bude stačiť, keď napadnuté listy odstrihnem?
Vopred ďakujem za rady.
Tak byly dost vysoké mrazy a slušní prodejci nic živého po tu dobu neposílají. Ve více jak 15 stupňových mrazech to ani nejde a nebo by to stálo tolik že se to nevyplatí pro obě strany.
To chápu, ale kvalita balení by měla odpovídat ročnímu období a pak je tu samozřejmě reakce obchodu na reklamaci, která mě trochu zarazila.
Nejjednodušší bude akvaristika a kytka přímo z akvária. (Až otevřou)
Nepříjemné zkušenosti s kvalitou nebo množstvím jsem už slyšel o všech prodejcích. Bohužel největší poptávka po rostlinách je paradoxně v zimním období, kdy kvalita rostlin je nejhorší a hrozí i přemrznutí.
Já mám od nich mini a opačná zkušenost, po 2 měsících jde na květ. Je to o štěstí
Jo, sem na tom podobně
Po 3 dnech. Byl z Invitalu (emerz) a jejich reakce?
Nó, to je běžný, kupte si novej..
Takže sem je slušně poslal do zádě a to bylo naposledy co sem u nich koupil rostliny..
To bylo první, co mě napadlo, že přemrzly. Dva dny na projev nějakého nedostatku živin (obzvlášť u Anubiasů) se mi zdá příliš krátká doba. Listy vypadají jako spálené, ty už se nespraví. Jestli si chceš rostliny nechat, tak listy můžeš ostříhat. Zkusila bych ale reklamaci.
Ahoj,
po dvou dnech od nasazení do akvárka mi (pravděpodobně) začal odcházet Anubias Barteri coin leaf. Tmavnou / hnědnou mu listy a udělaly se na nich jakési tmavé tečky - viz fotky. Když jsem do nádrže dříve anubiasy dával, tak se nikdy nic takového nestalo.
Nasadil jsem do nově založeného akvárka 5 kusů - 1 kus je de facto celý ok (pouze jeden lístek mu začíná mírně od konce hnědnout), zbývající 4 kusy to mají cca na 1/4 - 1/2 listů. Problém může být teoreticky v dopravě - doručení trvalo 3 dny, takže ty květiny byly 3 dny v krabici u dopravce (zakoupeno z rostlin-invital). Nicméně po rozdělání krabice byly všechny listy ok a hezky zelené (a zrovna přes ty dny nebyly nějaké mrazy pod nulou) - začalo mi to dělat až po nasazení do akvárka.
Dá se s tím něco dělat? Mám ty listy ustříhat, nebo naopak čekat, jestli se to nějak neopraví?
Neužívám CO2, pro rostliny do vody přidávám pouze Seachem Flourish dle doporučeného dávkování. Dno je obyč křemičitý písek, ale to je anubiasům asi jedno, když jsou přivázané ke kořenům / kamenům.
Záleží jak je ta rašelina kyselá, pokud dost tak rychlá změna pH nebude dělat dobrotu.
0 12.12.2020 21:22 los.emilos Dnes uhnil dalsi anubias, tentokrat barteri pestovany od začátku pod hladinou... Měnil sem jen vodu cca třetinu... Už mu narustal první list tak sem doufal že to bude v poho, rano vymena vody, teď večer rostlina ztratila polovinu listu včetně toho noveho, obalen šlemem, stejně jako ten anubias předtím. Raději sem je z paludaria vyndal. Nejaky tip na rostliny do 10 cm hloubky. Je mozne že jim dělal problem raseliný substrat ktery při rosení určitě musi uvolnovat latky do vody? Snažím se najit důvod takoveho rychleho uhynu, když se vetsinou pise že anubias je nenarocna rostlina... Holt začátky jsou vždy těžký
Není kam, mám malou hloubku, rosim co to jde a doufam že nový listy (teda jestli budou) to už zvladnou...
Udělal jsi velkou chybu už v prodejně byl pod vodou a jak ho vyndáš zvadne, okamžitě ho strč pod vodu jestli mu ještě nějaký list zbyl. Pokud ne tak to nech tak oni zase vyrostou. (možná)
0 04.12.2020 18:19 los.emilos – Vadne
Koupil sem Anubias congensis. Dle cedulky od aqua daho, na prodejně jen pár dní. Jelikož se všude píše že jsou pestovany emerzne, zkusil sem ho umístit do paludaria. Při umístění do vodní plochy (stonek a kořeny do vody, listy nad vodu) měl pekne pevné listy, bohužel po několika dnech začal vadnout. Většina listů, jeden po druhém během dvou dnů,úplně zmekli a nyní se valeji ve vodě. Co může být za problém? Teplota vody je 25st. a vzduchu 23. Mám vadnouci listy ostříhat a nechat jen ten nejmladší? Je možné že sem mu ublížil tím že sem na něj nechal asi půl dne kapat odstatou vodu ( byla trochu studenejsi cca 17-18 st.) Zkouším hledat informace o emerznim pěstování na netu, bohužel neúspěšně, tatam jsou časy kdy se na internetu daly najít užitečné informace..
Ďakujem za názor. Máš pravdu, nie je to veľmi presný spôsob, skôr orientačný. Zatiaľ nemám iný test doma, len Sera gH test. Vybral som z akvária nevhodný kameň, o pár dní odkalím a vymením 1/3 vody a uvidíme. Musím sa poobzerať po nejakom presnejšom testovaní vody.
Jenže test proběhl lakmusovým papírkem "735 v 1" a zdání přesnosti mu má dodat to digitální zpracování. Nástřel to dá, že máš tvrdou a zásaditou vodu, to je z toho celkem zjevné, ale jestli to je 7.5 nebo 8.5, to už úplně jisté není. Anubias by tu tvrdší zásaditou vodu ale měl zvládat bez větších obtíží.
To pH má celkom prekvapilo, bolo to pri posledných testoch vždy v norme.
OK, počkať teda s ďalšími krokmi? Čo nové rastliny? Mám niečo zasadiť? Anubias má nový list.
Už nějakou dobu pozoruju zelenou tečkovanou řasu na anubiasech. Ostatní rostliny to nemáj, takže málo fosforu to nebude. Teď jsem si všiml, že list na fotce má svoji polovinu ve stínu kořene a tam řasa není. Souvisí to tedy se světlem? Svítím 9-10h. Listy jsou ale na vrchu kořene, blízko hladině.
Tak dusík ti tedy opravdu nechybí. Ten kámen je venku ale má to setrvačnost. Pokud nemáš velmi tvrdou vodu už ve zdroji, tak by se ti ta tvrdost mohla postupně snížit. Chce to chvilku času, jako každá změna v akváriu.
Celkem vysoké pH a vápenatá tvrdost.
Zkus vyměnit polovinu vody.
Ahoj, hodnoty vody zmerané dnes pred obedom. Tretí deň svietim 7 hodín, kameň som vytiahol včera večer.
Tetra Aquatics Measurement results - 21. November 2020:
Nitrate mg/l - 42
Nitrite mg/l - 0.02
Total hardness °dH - 16
Carbonate hardness °dH - 15
pH value - 8.2
Chlorine (CL2) mg/l - 0.1
Carbon dioxide mg/l - 3
Pravdu máš, je tam celkem velký děrovaný kámen. Ten může výrazně ovlivňovat hodnoty vody.
Navíc při zvětšení fotky si nejsem jistý, jestli ten Anubias není zahrabán ve štěrku.
No já jsem doufal v ty hodnoty vody.
I kvůli tomu mořskému kameni, tam ti taky může nepříznivě ovlivňovat vodu. Ne snad vzhledem k anubiasu, ten snese snad vše, ale k ostatním rostlinám a následně řasám.
Obojí
Zle som sa vyjadril, je to odkalenie klasickým odkalovacím zvonom. Čo myslíš tým krátkym osvetlením? Myslíš krátkosť trubice, alebo krátkosť času svietenia?
OK, zruším to prerušované svietenie a posilním to na 7 hodín neprerušovane.
Mezi výměnou vody a odkalením dna je propastný rozdíl,při pouhé výměně neodstraníš rozkládající se sedimenty uložené v substrátu.Jestli se Ti zanáší filr do čtrnácti dnů,tak by bylo vhodné změnit hustotu filtračního média na hustotu 10-20 PPI. Osvětlení v setu je krátké,mělo by osvětlovat všechny rostliny,nebo změnit jejich skladbu,podle jejich nároků na osvit.
Ta doba svícení je špatná. Ráno se kytky sotva probudí a už jim zase zhasneš. Vzhledem k součastnému stavu akvária, bych přerušované svícení nedělal. Určitě bych přidal rychlerostoucí stonkovky a prodloužil odpolední svícení na 6-7hodin.
Doplnil som info do profilu:
Svietenie nastavené od 05:00 do 06:30, od 16:00 do 21:00 hod.
Raz za 7 až 10 dní vymením 1/3 vody v akváriu. Filter čistím raz za 2 týždne. Po dlhšom čase vydáva divný zvuk a nenasáva dobre vodu. Chcem ho vymeniť.
Můj dojem je, že při ancistrusovi, živorodkách a 4 neritinách ve 41 litrech vody ti dusík chybět nebude. Ale je to jen takový předpoklad.
Jinak by to chtělo prezentaci doplnit o přesnější informace.
Říkáš, že testuješ proužkovým testem. Sice to jsou testy orientační ale jaké ti vycházejí hodnoty? Víš hodnoty zdrojové vody?
Co tam konkrétně máš za světlo a jak dlouho svítíš? Přijde mi, že to akvárko je dost nerovnoměrně osvětlené. Ale fotka může klamat. Nezkoušel jsi dát anubias někam do kouta, kde není tolik světla? A na jeho místo nasadit něco víc rychlerostoucího?
O údržbě se v prezentaci nezmiňuješ vůbec. Tohle jsou všechno faktory, kvůli kterým tam mohou ty řasy být.
Ja som to tam zle uviedol, slimáky sú 4, Gibbiceps už dávno nie je. K tomu chemizmu by sa dalo pristaviť, keďže na niektorých fórach som sa dočítal aj to, že rastliny v mojom akváriu pravdepodobne nemajú dostatočný obsah niektorých prvkov (Dusík, Draslík).
Áno, máš pravdu. Dal som ich tam v počte 2 kusy na čistenie rias a oni sa mi takto odvďačili.
Rybu nie, ale podľa príspevkov to môže spôsobovať Neritina zebra.
Díval jsem se do prezentace,jsou v ní čtyři Neritiny ,ale navíc i Ancistrus
s Gibbicepsem.Jeden načne a další zkázu dorazí,na druhou stranu zdravotní stav rostliny může negativně ovlivňovat chemizmus a osvětlení v nádrži.
Mně tohle dělala Neritina, takhle ohoblovat Anubias pro ni nebyl problém. Máš ji v akváriu, bude to ona, žere řasu na listech, ale poškodí i je samotné.
rybicky.net/nadrz/27106/d175872.jpg
Nemáte v akváriu rybu, která by ten anubias "hoblovala"?
Viete mi prosím poradiť, čo im chýba? Zatiaľ som sa tématike hnojenia veľmi nevenoval, viackrát som použil prípravok sera Florena v potrebnom dávkovaní. Ale úspech sa nedostavil. Ďakujem vopred za radu.
Eventuálně je může přichytit na ten kořen nebo nějaký kámen.
Dakujem, otici uz nie su, mali krupicku a skor uhynuli ako som ich stihla vyliecit. Anubiasy viem ze su zle zasadene, mam lepidlo skusim.ich prichytit na ten koren...
Dakujem vam
Nemůžeš mít ty anubiasy takhle utopené v substrátu. Tam mohou být jen kořínky, ten hlavní stvol musí být nad ním.
Ahojte, mam v zabehu 10l. cca mesiac krevetkarium este bez kreviet a na anubiase sa mi medzi stonku a listom spravil hnedy flak.je to na viacerych listoch. Je to odhnivanie alebo nieco ine?
Dakujem za radu
Jo, to bude ono.
Děkuji moc za tip
Jakto že se mi to začalo dělat až když jsem začal hnojit?
Zkusil jsem předešlý problém řešit přidáváním hnojiva PMDD.
Částečně to pomohlo - nové listy se už nerozpadají.
Pořád ale nové listy rostou pomalu nerozvinou se do plného tvaru.
Navíc se mi ale objevil nový problém.
Na starých listech se objevují hnědé fleky, které nejdou otřít.
Je to řasa něco něco jiného?
PMDD hnojím 12 ml každý den do 290 L akvaria.
Prosím pomoc, co je v mém akvariu špatně?
Ahojte.
Mým Anubiasům něco schází.
Poměrně často vyráží nové listy, ale ty se ani po několika měsících zcela nerozvinou a zůstávají malé (viz fotky).
Svítím 6,5 hod., po 3 - 4 týdnech měním 1/3 vody, nijak nehnojím, hodnoty vody v normě.
Ve 290 L akvariu mám pouze 10x Cichlidka Thomasova a 1x Ancistrus.
Co rostlinkám chybí?
Předem díky za rady.
Ak používaš Seachem Iron mal by si na meranie použiť tento test Seachem MultiTest Fe Železo, JBL mi S.Iron nenameral.Ak máš tvrdú vodu tak čítaj tu a môže Fe nasať aj substrat a filter, no a Anubiasy asi nie sú v substrate- takže Fe vo vode:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Děkuji. Železo byl můj velký typ naměřené hodnoty ukazuji téměř nic ale každý den přidávám Seachem Iron na doplnění železa s stejně se nedaří to dostat do přijatelné hodnoty. Nevěřím ze to akva ma takovou spotřebu železa. Díky za názor
Běláním a sklovatěním listů se zachováním (zpočátku) zelené žilnatiny se alespoň u suchozemských rostlin projevuje nedostatek železa, nebo nedostatek hořčíku (který brání vstřebávání železa rostlinou). Bohužel prakticky totožné projevy může mít i naopak přehnojení těmi stejnými mikroprvky. Na poli tím člověk zas tak snadno nepřehnojí, takže je skoro jisté, že jde o nedostatek. V akváriu myslím, že klidně přehnojit jde, zvlášť pokud je např. voda z nějakého železitého zdroje. Asi nebude jiná pomoc než se podívat na zoubek vodě co liješ do akvária + dopočítat kolik tam ještě dodává hnojivo.
0 20.04.2020 17:27 Cannot – Anubias
Ahoj, nesetkal se někdo s podobným problémem Anubias mi žačina dělat takové bílé fleky. Všechny potřebné prvky pravidelně měřím a doplňuji od Seachemu. Díky za pomoc
Ahoj, v akva mam celkem 4 anubiasy a jen tento zacina zlobit. Foto je skrze mirny mlecny zakal. Tech par svetlejsich listecku mel uz pri nakupu, ale jejich rozklad se zacal stavat realitou az po umisteni do akva. Pripadne info v prezentaci Harakiri...
Tamčo, je na Pepanově břehu, na přímém světle. Doteď vytvářel listy panašované, až nyní jsou poslední tři lístky zelené.
V podstatě s tebou souhlasím jen to nebude echinodorus. Ale Anubias nana Marble.
Tome a nechybí mu trochu světlo? Jo je to Anubias, zvládá stinná místa, ale obecně třeba panašované pokojovky rády hodně světlá stanoviště (ne teda přímé sluníčko). Jestli se to teda vůbec dá dávat do souvislosti s akva rostlinami...
Koupil jsem si emerzni Echinodorus Marbl Queen a měl krásně panašované listy. Pod vodou se bílé skvrny skoro stratily takže rozdíl emerz submerz bude ta příčina.
Ahoj, zhruba před rokem jsem si na Aquateře Olomouc koupil anubias s krásně panašovanými listy, nyní pozoruji, že nově rostoucí listy, jsou zcela zelené. Dá se tato ztráta nějak zvrátit? nebo je to nevratný jev?. Děkuji
Diky za info, googlil jsem na toto tema a nejsem si jisty, jestli jsem spravne pochopil, znamena to, ze mam malo CO2? Pridavat CO2 nechci, tzn, ze bych mel snizit osvetleni (nyni 8 hodin) a pridat vice rybek? (nyni pouze 6 rybek) Dekuji moc za odpoved.
Jak píše Honza, je to biogenní odvápnění.
Nemáš v tom akvu ancitruse?
infekci nedostane, protože kořen je porostlý několika nezávislými oddenky, a tenhle shnil od A do Z a ostatním není nic
A navíc jsem to máchla v hypermanganu.
Aj, tak to jo, teď jen aby nedostal do otevřených ran infekci, ale to zcela určitě ne
Ukázalo se, že uhnil celý jeden oddenek (a proto listy žloutly, protože neměly z čeho růst). Vyčistila jsem to, zbytek vypadá dobře, ale proč uhnil, čert ví.
PS. Pořád napjatě čekám, kdy mi václav objasní, jaká je souvislost mezi žloutnutím anubiasu a způsobem měření hodnot v akváriu
Zdravím,
anubias mi po 4 letech začal tohle dělat, jinak 4 roky rostl krásně, co to je zač? :/
Toto mi též anubias udělal. Žluté listy už nezezelenají, tedy alespoň mně nezezelenaly. Já jsem je ustřihl, pohnojil, nasadil perloočky kvůli "zelené vodě". A už asi po dvou týdnech raší nové rostlinky tam, kde jsem listy ustřihl.
Čím to měříš?
Ahoj, napadlo by někoho, proč anubiasu začaly žloutnout listy? V akváriu je NO3 cca 20mg/l, PO4 cca 0,5mg/l, zbytek nevím. Hnojeno profitem.
Jinde se ptám na špatné listy od limnobia, oboje asi ukazuje na nějaký celkový problém, nedostatek nebo přebytek něčeho, ale vůbec netuším čeho. Předem díky za odpovědi.
A druhý dotaz, mám mu je ušmiknout, anebo doufat, že se zmátoří?
0 17.06.2019 22:37 Angus68 –
Re: Kat Chybí ti toho víc
Asi by to chtělo snížit pHáčko a přidávat komplexní hnojivo s přídavkem hořčíku
Jak se daří ostatním rostlinám? Opravdu by to chtělo alespoň prezentaci. Mně to přijde, jako by se dusil, navíc budeš mít asi hodně dusíkatých sloučenin, soudě podle listů.
oddenek vypadá nad substrátem
strčil bych ten anubias někam "do stínu" ( stačí zatížit za nějaký kořínek kamínkem ať nevyplave) a nechal ho "zmátořit"
No podívej se na kořeny, jestli jsou zelené nebo bílé. Pokud mají v tomto případě jinou barvu, je pravděpodobně problém tady. Ještě se zeptám: oddenek je nad substrátem? Teď nemyslím kořeny. Musím se přiznat, že na mobilu toho moc nevidím.
A nebo jenom sekundovým lepidlem, pokud nemáš vlasec nebo něco dalšího.
A Egerii mám,roste jak zběsilá
Ok,něco seženu!Díky!!
Nehnije,mám ho asi 3 roky a pořád roste..
0 17.06.2019 18:26 Silviebaris –
Re: Kat vyber ho a na něco připevni,kořen,lávovej kámen a třeba vlascem,já ho mám přibitej sponkovačkou...
Oddenok musí byť vždy nad substrátom, Anubias je treba vybrať, keďže pravdepodobne bude zahnitý, už ho nezachrániš, namiesto neho nasaď stonkovky, napr. Egeria densa, a často meň vodu. Pokiaľ je začiernený substrát, asi by bolo lepšie nádrž založiť znovu.
No,je v kamínkách..
Asi by měl být nad nima,že?..
Jak ho máš zasazený? Trčí oddenek nad substrátem? Nehnije ti dno (zčernalé, smrdí, jdou z něj bublinky)?
0 17.06.2019 17:57 Kat – Děravý anubias
Nesmíš to dát do mixeru to je z toho pak kaše. Struhadlo je dobrý ale je to hrozná práce. Mám na to takový malý mixer a má to jen jeden nůž.
Echináč nedotknutej....rybí maso mi dnes radil pantáta, prej strouhaný mražený?
Tím to není, já jim vždycky dával i rybí maso + špenát 1:1 nejsou to žádní řasožravci ale spíše naopak. Pak dají pokoj i mým echináčkům.
Přesně tak, mamina jim přes tejden nedala spirulinu.-)))))
Pokud je požer od středu rostliny a zbude jen síťka tak je to klasika od ancíka.
rozjeli se mi šneci dneska jsem jich asi deset vyházel, ale byli na spirullině......možná ten prevít dlouhoploutvej .-)))) A co pancéřníčci? Jinak voda už konečně v pohodě...
1x Krunýřovec sp. long fin (Ancistrus sp. long fin) od 30.03.2019 Pokud to stále platí tak se podívej jestli to dělá on, hlavně v noci.
Ahoj , mám menší problém s listy Anubiase. Někde jsem tu viděl už , ale nevím , kde. List má síťovou strukturu, prosím o radu.
A nefungovalo by teda, kdybych ho nechala mimo akvárium v hypermanganu, dokud se ta rána nezacelí? Je to celkem velká plocha.
Rostlině ten roztok nevadí a měl jsem ho v něm i více jak 24h.
Zdravím, vykoupala jsem ten hnijící anubias ve slabě růžovém hypermanganu a zkontrolovala ostatní, ty jsou v pořádku, ale ten nový hnil dál. Tak jsem ho zase odřezala až na zdravou část a dala ho ho trochu silnějšího roztoku hypermanganu. Jak dlouho ho tam můžu nechat? Nepomohlo by třeba, kdybych ho každý den vytáhla z akvária a dala ho na chvíli zase do hypermanganu? Posílám fotku, většinu listů jsem musela odstranit.
Vykoupej ho v hypermanganu a podívej se jestli nehnijí i ti ostatní.
Nesehnatelný?
To je výzva, dej foto a přidělej ho ke kořeni (např.)
EDIT: Už sem ho zkouknul v prezentaci
Zdravím a prosím o radu, koupila jsem si na burze anubias, který je prý v čr nesehnatelný, ale začal mi na ustřižené části zahnívat. Nejdřív jsem jenom hnijící část odškrábnula, pořádně vymyla, ale hniloba pokračovala dál, takže jsem teď celý konec odstříhla až na zdravou část. Je ještě něco, čím bych mu mohla pomoct, aby zase nezačal hnít? Už mu raší 3 nové oddenky, takže mrtvý určitě není a byla by ho škoda. Díky za rady.
Kořeny vypadají normálně.
Já myslel kořeny rostliny anubiasu.
Kořen je tam asi 7 let, ten to není. Snad jedině ta studená voda. Dávám čerstvou do barelu a k tomu přidám čerstvě převařenou aby byla teplota podobná jako v akva. Možná jsem jednu menší dávku dal bez té ohřáté vody. Každopádně i odložené rostliny v kýblu s akvarijní vodou dost strádají.
Napadá mě, co kořeny? Má? Barva?
Nemyslel som ako,že úplne ľadovú.To je samozrejme šok a často ko pre ryby.Ja bežne rybám dolievam vodu s rozdielom i 8-9C.V celkovom objeme a teplote nádrže je to pri čiastočnej výmene zanedbateľné.Ryba sa skôr otužuje a nevadí jej každá maličkosť či prešľap akvaristu.No takáto voda priamo na listy by mohla spôsobiť odumretie listu anubiasu.Hlavne ak sa jedná o nádrž o malom objeme ,kde tá čiastočná výmena vody môže spôsobiť i rapídny pokles teploty,než sa voda opäť zohreje termostatom.Stálo držaná teplota termostatom nie je najlepšie riešenie a to hlavne pre divoké druhy rýb.Je oveľa prirodzenejšie, ak sa v nádrži občas teplota mení.Imituje to zmeny teplôt cez noc v prírode,alebo i cez deň po dažďoch.Možno máte len konkrétnu rastlinu práve na mieste kde chladnú vodu lejete.Rastlina mohla reagovať na chladné podmienky - podobne ako u nás rastliny v zimnom období.Myslím,že rovnako by mohla rastlina zareagovať i pri priamom liatí príliš teplej vody.Poškodia sa pletivá a list odumrie.
Príliš studená voda priamo na listy a takto zareagovať môže.Rybkám sa naopak nič nestane.
To by se poznamenalo spíš na rybách než anubiasu, ne?
Nebude to náhlou zmenou teploty pri výmenách?
No, dobře. A jaké je tedy doporučení?
Jenže s nedostatkem živin mám bohaté zkušenosti. Když je hlad, rostliny nezačnou umírat, jenom dřepí, nerostou, a čekají, až bude líp. Obzvlášť anubisy, ty vydrží dlouho.
Hladem to nebude.
No právě, Anubias je velmi odolný a toto se mi nikdy nestalo. Ale řekl bych, že jsem tou výměnou odebral živiny. Voda je normální z vodovodu Třebíč, nic jsem nepřidával z čeho bych ho otrávil, navíc ryby jsou OK. Ph nevím, neměřím.
Ty ještě žijící listy ukazují nedostatek ve výživě; nejspíš dusík, možná železo. Ale jestli tak rychle chcípá, není podvyživený, ale něčím otrávený. Nejspíš zesláblý z hladu a teď otrávený. Anubisy jsou dost odolné a trpělivé rostliny.
Ahoj, mám dotaz. Dělal jsem v delší době neudržovaném akváriu nutnou údržbu, kdy jsem během týdne vyměnil asi 3/4 vody v 240l nádrži. Nebylo to naráz, ale postupně.
Anubias to dost špatně nese. Napadá někoho, jak mu tak narychlo pomoci přidáním nějakého hnojiva. Mám tam větší kousky, kterých by bylo škoda. Díky
Ten anubias mám už od založení akvária. Už z akvaristiky byl takový divný. Vyrůstají mu i nové listy. Takhle v podstatě přežívá už skoro rok. Předtím jsem ho měl v jednom velkém keři. Teď jsem ho rozsadil a jednu rostlinku přendal k bettě. Kde nejsou žádný šneci. Takže pozoruji jak mu bude u betty.
Jak už tady píšou ostatní, šnek ti zdravou kytku nesežere, jen takovou která se rozkládá.
Můj názor je, že šneci s tím nemají nic společného, jen pracují na tom aby v akváriu nebyly odumřelé buňky rostliny.
Nemáš ho nový, respektive nenesl sis ho z akvaristiky a nepoškodil ho? Nenamrzl ti?
Neznám šneka který by se pustil do zdravého anubiasu. Problém bude jinde pravděpodobně ve vodě.
Zdravím, již delší dobu se potýkám s výskytem děr v listech Anubiasu. Hádám, že to mají na svědomí šneci. Co si o tom myslíte vy? A popřípadě jak tomu zabránit?
1 10.02.2019 22:14 Maq –
Re: DH DH napsal: Je možné, že by ty řasy měly ještě spojitost se záběhem akvária? Od založení je to cca 5 měsíců, ale co jsem četl na záběh by měly stačit 3 měsíce.
Akvárium je dynamický systém od prvního dne až do zrušení. Pořád se něco mění a vyvíjí. Pravda, zpočátku jsou různé výkyvy divočejší. Ale žádný moment definitivní stability neexistuje.
No s intenzitou si hraju, protože nemám stmívač a stíním jen pístií, tak je to složitější.
A co CO2.Nemáš velkou intenzitu osvětlení a pak se ti rychle vyčerpá?Dobu osvícení máš 8,5 h dle prezentace.To by mělo být ok.Tak mě napadá spíš příliš vysoká intenzita.
Ne, je úplně na druhé straně než je rampa. Je možné, že by ty řasy měly ještě spojitost se záběhem akvária? Od založení je to cca 5 měsíců, ale co jsem četl na záběh by měly stačit 3 měsíce.
0 10.02.2019 15:16 Silviebaris –
Re: DH Neni pod velkým průtokem vody,zkus ji umístit na jiné místo..
Flekovou jsem měl, po přidání fosforu zmizela. Myslím si že je to prachová, ještě se mi objevuje hnědá, na místech kde je buď hodně nebo zas příliš málo světla. Zkusím ty anubisy ještě trochu přistínit.
A je to určitě prachová.Není to flekovitá.
Kuchyňskou houbou jsem to zkoušel, ale CO2 je lepší. Intenzitu reguluji pistií na hladině, zase to nechci stínit moc kvůli dalším rostlinám. Vím, že třeba štětička dokáže rostliny kompletně zlikvidovat, to co se mi dělá je zelená prachová, nevím jestli vadí tolik jako ruducha.
Riasu môžeš skúsiť zotrieť hubkou, zaroveň by možno pomohlo nejaké zatienenie Anubiasu.
Zdravím
Na anubisech se mi dělá řasa, tekutým CO2 jde dobře dolů, ale za 2 týdny je tam zas. Kromě toho, že to nevypadá hezky, škodí tahle řasa nějak rostlinám?
Sice 31w ale jen 1600 lumenu. 1000 lumenu bílé a zbytek barevné světlo.
Body napsal:.. . Světlo slabé a svítim 9 h. Co je to. Mechanicky odstranit nejde...
31 W LED není na 110 L úplně málo...
Zdravím. Mám problem s anubiasem. Viz foto. Co2 tekuté. Světlo slabé a svítim 9 h. Co je to. Mechanicky odstranit nejde. Tvrdé bílé krupičky.
No to bude asi řasa.Dělá se ti proto, že máš málo rychlerostoucích rostlin a tak je zastupuje řasa.No a roste na pomale rostoucím anubiasu.Tak za mě přidat rostliny-dost ony se hned jen tak rychle nerozrostou a šneky.
Ahoj, mám dlouhodobý problém s anibiasem. Mám 4x malý keříčkový + jeden velký mateční. Mám ne něm černé flíčky, které jsem už několikrát odstraňoval úspěšně savem, ale již to nechci dělat pořád dokola a vyřešit příčinu. Je tu plno takových dotazů, ale nikdy jsem nevypatral kloudnou odpověď kromě použití sava.
Koukněte na moji prezentaci, jak hnojim a co používám...
Děkuji moc, Honza
máš alespoň rámcovou představu o hodnotě vody? Ten kámen co tam máš nemá nic společného s vápníkem? S přidáváním hnojiva bez znalosti stávajícího stavu může být docela průser (i když stopovým množstvím asi nic nepokazíš) Takto rychlý rozpad listů nebude, ale od nedostatku živin. Ten kávolistý se rozpadl za jak dlouho od založení?
Rostlinu vyjmou, omýt, dezinfikovat hypermanganem (nebo peroxidem vodíku) a vhodit do sklenice s čerstvou, čistou vodou - tedy takovou, kde je málo bakterií a nemají tam co žrát.
Podle potřeby opakovat. Neuškodí na dno vhodit lžičku aktivního uhlí.
Jde o to, že při řezání oddenků vzniká otevřená rána, která je místem vstupu bakteriální infekce. Musíš zajistit (relativně) sterilní prostředí do doby, než se rána zahojí.
Vyzerá to tak, že máš pravdu. A to je škoda
. Teraz som už tretí deň po sebe našiel odpadnutý list z anubiasu. Vyzerá to teda, že je to nejaká choroba ako píšeš. Otázne je, či sa s tým dá niečo robiť. Napadlo ma vybrať ho a vykúpať v hypermangáne, ale obávam sa, že by to nepomohlo, lebo celé akvárium takto nevydenzifikujem
.
Ahoj,takle mi jednou odešlo zhruba 80 ks peknych 4 letých keřů anubiasu. Použití hnojiv vůbec neřeš,je to spíše nějaká bakterka,když to udělá jedna,zbytek anubiasu v tom akvarku je KO. Kdysi to byla neznicitelna rostlina,pred 15 lety jsem měl anubiasu doopravdy hromady,ale opravdu kere jako blázen a dnes jsem rad,že vůbec něco přežije. Je potřeba dodržovat karantenu pri vsem co si do akvarka prinesete. Doba kdy se vse do akvarka hazelo okamžitě je dávno pryč. Několikrát jsem videl anubias primo v prodejně kde mu odpadavali lístky a to je špatný v žádném případě nekupovat !!!! Anubias byla ma srdcovka .... byla. V dnešní době je pomalu vše dovezené z Azie a taky to pak tak vypadá. Kámoš nakoupil zhruba 50 ks anubias nana od dennerle a do mesice to bylo fuč.
Ahojte, akvárium mám cca 3 mesiace. Myslím, že sa pomerne dobre zabehlo, rastlinám sa celkom darí, aj keď teraz začali stagnovať. Horšie je, že sa mi nepáčia anubiasy. Doma som začal zbierať na hladine odpadnuté listy a pomerne rýchlo jeden anubias kávovníkolistý sa kompletne rozpadol (listy všetky vyplávali, boli stále normálne zelené a tuhé; koreň/rizom ostal neduživý) a tak som ho musel vyhodiť. Ďalšie dve rastlinky sú zatiaľ celkom v pohode = listy nestrácajú, no na niektorých listoch sú tmavšie škrny (nedajú za zošúchať, ale typoval by som ich na nejakú riasu). Jeden list bol deravý od začiatku, mierne sa diery zväčšujú, ale stále sa drží.
Mám ešte anubias barteri nana. Ten som mal dve normálne rastlinky a jednu malinkú. Tá malinká tiež odchádza (od koreňa a zostáva len pár najmenších listov). Väčšia rastlinka vyzerá normálne, odhliadnuc od toho, že najmladší list je výrazne svetlejší a jeden starší list je tiež so škvrnami. Druhú väčšiu rastlinku som dal pred 2,5 týždňom do novozaloženého akvária v práci. Tam sa chvíľu držal, ale tento týždeň som si po víkende všimol, že stratil listy a už mu ich zostáva len pár. Tie na hladine boli akoby odhnité od stonky (stonka a spodok listu boli mäkké, hnedé až priesvitné). Okrem neho som tam mal ešte ďalší anubias nana 'pinto' dva korene. Ten menší sa rozpadol už minulý týždeň, väčší sa zatiaľ drží.
Čo za tým bude, že mi odchádzajú anubiasy? Je to nejaká choroba alebo len chýbajúce živiny? V 96-l akváriu mám podozrenie na chýbajúce makroprvky a od zajtra idem skúsiť prihnojovať PMMD. Ale aj s týmto podozrením som opatrný - ceratophilum najprv rástlo ako divé, teraz sa zastavilo a vyzerá úboho. Rast limnophily sa výrazne spomalil. Ale naopak to nevadí echinodoru, ktorý sa mi v rovnakom čase prakticky zdvojnásobil (ale nechce sa mi veriť, že by sa neznášal s ostatnými rastlinami). A hlavne podozrivé je, že sa mi to deje v dvoch akváriach súčasne.
Ale ani tak na ňu nemám.
Anubias mi roste krásně, nebýt toho kamene.. Klidně ho i vylovim, všechen, že ho je a v něčem vykoupu, jen asi ocet či citronovka nevím, zda je to pravé na živou kytku..
Podle prezentace na filtraci přes rašelinu nemáš filtr. Dá se to v nouzi udělat i tak, že do akvárka k vývodu z filtru pověsíš nylonovou dámskou ponožku s rašelinou.
Pokud jde o rašelinu, dá se koupit špatná (různé vylepšené, zahradní), nebo drahá (v akvaristických shopech), nebo dobrá a levná, ale zase většinou ve větším objemu. To poslední jsou některé rašeliny prodávané v zahradnických obchodech, které jsou opravdu bez příměsí a mají nízké pH. (Já mám veliký pytel Bílé baltické rašeliny a funguje mi jak má.)
Jsou i další metody snížení pH, ale když tak o nich přemýšlím, vždy potřebuješ spolehlivé měření pH a vesměs i nějaký další vercajk. A taky nějaké ty investice. Ve srovnání s tím reverzní osmóza jednou provždy všechny Tvoje trable s brněnskou vodou vyřeší a není to tak drahé.
Reverzní osmóza je dar z nebes.
Ani jedno nevím, jak se dělá...
Můžeš zkusit vodu okyselovat.
Dosti bezpečná metoda je filtrace přes rašelinu. V případě brněnské vody naprosto bezpečná, protože v té je uhličitanů spousta.
Pokud si troufáš, můžeš okyselovat háclem z drogerie. Ale to chce velkou opatrnost a trpělivost.
Řešil někdo úspěšně ten vodní kámen???? Což, Brňáci nebo jiní..?
Takto vypadal už v při koupi
Jaktože má ty listy takto nahečmaté nepřirozeně nakupě? Sázel si ho rovnou do substrátu?
Pár okružáků a pravidelná výměna vody (týdně 1/3) bude zatím stačit. Akvárium je čerstvě založené a chvilku (cca měsíc) mu potrvá než si vytvoří nějakou tu rovnováhu.
Neritinka je vyborny cistic...
Ahoj, na listech mého Anubias barteri var. nana 'Golden' se objevila řasa. Poradíte mi jak zabránit tvoření další řasy? Děkuji za rady
O víkendu půjde, stejně tam mám strašnou džungli.
Výdrž, třeba je v tom nevinně.
Děkuji za reakci. S afiniskou se rozloučím, byla jako křoví pod anubiasem a tam mám už mech. Teď je právě rozlezlá mezi kameny s anubiasy a odnožuje zdatně.
Moje zkušenosti jsou minimální, mám jen var. nana, prakticky všechny z jedné rostliny a některé chřadnou a jiným se daří dobře. Ale jak to tak čtu a před tím by mě to nenapadlo, tak chřadnou nejvíc ty co jsou blízko nebo v kontaktu s affiniskou. Ten co je nejblíž valisnerii (v mé nádrži připevněný vpravo na větvi) prosperuje skoro nejlépe. Pořád jsem koumal, čím to může být, že se některým daří a jiným ne a možná to bude stejný problém co popisuješ. Je pravda, že mi možná zakolísaly živiny (jednu dobu jsem byl bez největších hnojičů - skalár), to tomu asi taky přispělo, ale na popisovaný problém se zaměřím. Samozřejmě jsou ty anubiasy i v rozdílném proudění. Nedávno jsem to sice trochu přesazoval, ale jestli opravdu nějaká alelopatie funguje, tak to bude brzo vidět. Dám vědět.
1 08.04.2018 22:45 kofejn [963] Mám takový zajímavý problém: v akváriu mám na dvou místech jeden anubias barteri glabra (z jednoho kětináče) a na jednom místě jde a na druhém chcípá a jde zase do čábusu. Vpravo u filtru jsem ho mám od začátku a byl nádherný (
rybicky.net/fotogalerie.php… ), ale pak se něco stalo a nakonec jsem v srpnu 2016 koupil u Hořánků nový. Tehdy jsem ale jeden odenek dal ke stále prosperujícímu anubiasu barteri barteri. No a po cca roce a půl zase anubias u filtru chřadne a vlevo je v plné síle a dělá mi radost. Anubias zdechá od starších listů, které žloutnou. To jen takový úvod do problému...
Rozdíly v umístění jsou: u filtru je
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana a mezi anubiasy roste
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis a dost brání proudění mech v odenkách. Ten jsem nedávno (letos) dost probral, takže na soud, jestli to je špatným prouděním u kořenu, je ještě brzy.
Druhý prosperujíci anubias má v blízkosti jinou kryptošku (zatím jsem nezjištěval druh).
Máte někdo zkušenost s alelopatií anubias valliseria či afiniskou? Skoro mi to vychází na valiserii, protože kryptošku jsem přidal o rok později a to už se první anubias horšil. A nebo valiserie moc stíní, ale to by anubiasům vadit nemělo.
Přidámvám pár aktuáních fotek:
1.foto: anubias OK
2.foto: anubias špatný
3.foto: anubias dnes otrhané lupeny. Anubias OK o listy nepřichází.
4.foto: anubias špatný - odcházející list
5.foto: celkkový přehled.
V prezentaci mám další informace.
Ještě zkus octem ty bílé kameny. Mám schválně 2 podobné v akváriu, protože mám dost kyselou vodu a při doteku se úplně mažou jako mýdlo. Byl to klasický kačírek.
Rašelina z takhle tvrdé vody měkkou neudělá.
Sycení CO2 nenahradí vůbec.
Osmóza není zas tak drahý špás a je to ohromná věc.
Tekuté CO2 je věc vesměs neoblíbená. Sám jsem to zkusil jen krátce a některé rostliny pak měly potíže, tak to už raději nepoužívám.
Áno, asi máš pravdu s tým biogenným odvápnením.
Skúsim najskôr tie výluhy z rašeliny a uvidím časom, čo sa bude diať.
Do CO2 by som sa nerád púšťal, som začiatočník, veľmi sa tomu nerozumiem a bojím sa, že by som skôr napáchal viac škody, ako úžitku.
Edit: prípadne pomohlo by aspoň trochu niečo ako TETRA CO2 Plus alebo Dajana Liquid carbon CO2, či to nie je dobrý nápad?
A co takhle přídavek rašeliny nebo výluhů z rašeliny, možná lepší než CO2 a určitě levnější než osmóza...
Dle mého názoru biogenní odvápnění.
Řešilo se to i tady na fóru nebo mrkni jinde.
Měl jsem to taky, než jsem začal přidávat CO2 z bomby.
V prezentaci máš napsáno, že používáš tvrdou vodu (v Trenčíně asi ani jiná být nemůže) , jestli je to vodní kámen, pak pomůže možná jen toto:
rybicky.net/forum/14515
Dno som s octom kontroloval pred založením a bez výsledku. A ten roztok asi skúsim.
Vypadá to opravdu na vodní kámen. Pokud chceš mít jistotu že to nejsou rozsivky, můžeš Anubias na 4 minuty vložit do roztoku Sava original (poměr 1:20 s vodou). Také bych nabral trochu písku ze dna, nechal ho uschnout a podrobil zkoušce s octem.
Edit: 2. kámen zleva na spodním okraji foto vypadá že by mohl vápenec obsahovat, možná tam máš i další kusy
Zdavím vás.
Na mojom anubiase sa začal chytať nejaký biely povlak. Mechanicky je pomerne ťažko odstrániteľný. Je hlavne na starých listoch a postupne sa chytá aj na nové. Mne to príde ako vodný kameň. Má s týmto niekto skúsenosti?
Přisedlá zelená řasa a možná i rozsivky, na starších listech je to normální.
0 09.10.2017 18:23 Gabi123 – Zelené a černé flíčky
Ahoj zkušenější, můj anubias má asi problém. Objevily se na něm zelené a černé flíčky. Viz foto. Co to je? Štětičková ne,tu poznám. Málo světla nebo moc?
Vyhledej si pojem rozsivky.
Dobrý den, mám tak 13 dní založené akvárko viz prezentace. Mám tam anubias, který má toto : viz fotka. Co s tím? Čím to je?
Maq napsal: Sorry, ale tohle nemá žádnou souvislost.
Anubiasy často po uříznutí oddenku a vysazení do nového chytají tuhle hnilobu a s hnojením to nemá co dělat.
Možná to často dělají, ale mně to nedělal, pokud jsem ho dal do zaběhnutého akvárka.
Odrizni zdravou cast toho oddenku, az do zdrave tkane, to co hnije vyhod. Je dost velka pravdepodobnost, ze se ta zdrava cast zregenaruje a bude to v pohode rust. Jinak vyhod vzdycky kazdou rostlinu,nebo jeji cast, ktera hnije, hniloba zhorsuje vyrazne kvalitu vody.
Tak to jsem ráda že to vím, takže on hnije sám?.. nevím proč. V minulém pokusu o akvárium jsem ji zahrabala do písku a byl naprosto v pohodě.
A teď je na kořeni a hnije. No, uvidíme.
S těmi šneky je to naopak: oni žerou až to, co odumřelo. Oni to nezhoršují, jen uklízejí zbytky.
Ano, přesně tak to znám, postupuje to oddenkem (tomu "kořenu" se říká oddenek) a listy odehnívají od řapíků ("stopek").
Teď ho už vyfotit nemůžu, jedině zítra. Ale je to prostě na tak 1/3 vypadané listy podél toho kořenu a některý jsou krásně zelený jenže ve spodu, na koření jsou hnědé ty stonky a hnijou ty nejmenší listy. Ale je pravda že se na ní slízaj šneci takže jí asi nakoušou a kvůli tomu uhnije.. nevím, zítra ráno to vyfotim
S hnojením brněnské vody by Ti mohl poradit Acinonyx. Brněnská voda je akvaristovo neštěstí.
A sháněj se po dalších rostlinách zdarma tady na stránce "darování přebytků", protože tam máš některé dost náročné druhy a ... však víš.
Na hnilobu anubiasů nic účinného neznám. Je to jako otevřená rána - můžeš to desinfikovat, ale pak to dáš zpátky do akvárka plného bakterií, a jede to dál.
Taky si někdy říkám
.tak to mám nechat jak to je? Tak nebude dělat nic a buď to sní šneci nebo to uhnilé nebo se to vzpamatuje
A co takhle fotku, jak to vlastně vypadá?
Žádné řasy tam zatím nejsou. Koho mám teda poslechnout?
Sorry, ale tohle nemá žádnou souvislost.
Anubiasy často po uříznutí oddenku a vysazení do nového chytají tuhle hnilobu a s hnojením to nemá co dělat.
Ty listy se rozkládají. Zatím bych zkusil zdvojnásobit dávku toho hnojiva Easy life profito (1 ml 3x týdně).
Jak jsi na tom s řasami? Roste něco nebo zatím nic?
Dobrý den, mám v 54l týden založeném akváriu anubias přichycený gumičkou na kořen. Mám v akváriu zatím jen levatku ostrou a nějaký bílý potvůrky co pořád někam spěchají a mají asi půl milimetru
.
Ale chci se zeptat : anubias má zatím krásné zelené listy. Jenže ty uhnívají ze spodu a jsou něco jako nakousané. Už stratil asi půlku všech listů.
Co s tím? Je to kvůli těm šnekům? Co mi poradíte? Dekuji
Polévk. lž. soli na 50 litrů neudělá rostlinám zhola nic, ovšem otázkou je, jak dalece bude ta voda brakická a proto je možno přitlačit a to pol. lž. na 30 litrů vody, což už některé druhy rostlin nedávají, musí se vyzkoušet.
Proč ne? Klidně solte...
0 07.09.2017 15:03 struback 1- Mám rybičky arius jordani které vyžadují brakickou vodu.
2- Mám v akvárku plno anubiasů,ale moje rybičky potřebují brakickou vodu
Můžu jí nějak rozumně osolit
0 24.08.2017 10:08 Májenka – Anubias minima mi začal hnít :o(
Přeji pěkný den. Prosím moc o radu, co jsem udělala špatně? Včera jsem si založila akvárko a do dnešního dne mi začíná pomalu hnědnout anubias minima (psáno na štítku u kytky). Má s tím prosím někdo z vás zkušenosti? Současné osazení akva rostlinkami mám napsané v profilu včetně první fotky, která je sice trochu nepovedená, ale večer, až se otočí sluníčko snad bude lepší prostředí na focení. Moc děkuji za radu.
U me se to v pocatcich existence akvaria delalo na anubiasech, echinodorech a valisneriich. Po pridani co2 ok.
Zvláštěpak anubiasy to umí.
Umí
tedy ty moje ano, než jsem začal přidávat CO2 z bomby, tak jsem na nejvyšších listech pod světlem na nich měl bílou krustu, něco jako sanytr v konvici
S CO2 to z listů zmizelo
Anubias to umí???
Biogenní odvápnění by to asi mohlo být. Přidával jsem CO2 Vital od Rataje, ale pak jsem přestal a je pravda, že zhruba od té doby se na listech začal objevovat ten povlak. pH se mi pohybuje kolem 7,2-7,4. dKH jsem měl zpočátku na 9°, ale postupem času mi spadlo a teď stabilně drží na 5°. Uvažuji, že bych začal přidávat CO2 (cukr+droždí). Kdyby se mi CO2 podařilo dostat do optimálních hodnot, tak by ten povlak samovolně zmizel..? Jestli jsem to pochopil správně tak na těch listech je de facto vápníková krusta a protože nejsem chemik, tak mi není jasné, jestli se zvýšením úrovně CO2 (sice zastavím další vylučování vápníku na listech) ta již vzniklá krusta rozpustí...?
Zkus se podívat na biogenní odvápnění.
0 15.04.2017 18:58 CZAntik Ahoj, mám problém s Anubias barteri nana, na listech se utváří tmavý povlak (nerovnoměrný), mechanicky odstranit nejde. tvoří se na dvou rostlinách, jedna je na kořenu, téměř pod hladinou, druhá je naopak pod kořenem, poměrně ve tmě. Další tři rostliny mají krásně zelené listy, viz. rostlina nalevo na fotce. Netušíte někdo čím to je...?
Zaujíma ma to tiež, o anubias som takto prišiel. Keď som ho priniesol, bol krásny, dokonca vyháňal kvet.
Potom začal púšťať listy, smrdieť, korene hniť a do troch týždňov odhnil celý.
Přesně od 3. ledna.
Jak dlouho ho v tom aq máš? Nedala jsi ho tam teď nedávno? nebo ho tam maš od založení, tudíž asi měsíc?
0 09.02.2017 23:40 mysz [12] Tak tomu se říká z bláta do louže: když už jsem po více než měsíci od založení akvária vychytala startovní problémy s filtrem a narušením rovnováhy asi příliš razantním zásahem do dna (substrátu) - a hodnoty NO2 mi konečně klesly na rozumnou úroveň -, tak se mi začala dělat slepá hladina a měla jsem pocit, že je voda trochu cítit. V mé mininádrži (20 l) jsem chvíli pátrala po příčině a nakonec zjistila, že anubiasu patrně zahnívají kořeny, resp. část oddenku. Je to divné, nebyl zasazený do substrátu (ale byl hodně velký, měl spoustu kořenů, možná v tom byla potíž). Takže jsem rostlinu vyndala, pořádně propláchla kořeny, odstřihla ty uhnívající části oddenku (a tu nejpoškozenější část rostliny rovnou vyhodila). Zbytek jsem rozdělila na dvě menší části, opět navázala na kámen a vrátila do akva. Jinak mi totiž rostlina přišla o.k., nasazovala nové listy, neměla na sobě ani nijak moc řasy. Myslíte, že je to v pořádku a že se zbytek chytne a nebude dál uhnívat? Štve mě to, dostala jsem ho darem, byl krásný a velký... :(
Sice hodně starý příspěvek ale bez odpovědi, tak na listu je nějaký druh řasy a anubias podle listů mu chybí hořčík, hnojit rostliny s hnojivy které obsahují minerály a stopové prvky . Jen příklad: Sera Florena
Jak se toho zbavit, najít hlavně příčinu aby se to neobjevovalo na nových listech.
0 26.11.2015 19:21 beeper – Cerne tecky
Prosim nevite co to je na listech a cim se toho zbavim?
Sinice zacne prosperovat, kdyz ma dostatek svetla a ve vode je spatny pomer fosforu k dusicnanum, tedy moc fosforu nebo malo dusicnanu.
Tak pánové, omlouvám se že jsem dlouho neodpověděl, ale chtělo to delší dobu na pozorování.
Ty žloutnoucí listy jsem všechny ostříhal i ty na kterých to teprve začínalo. Zkontroloval jsem ten oddenek, ten byl v pořádku.Vyměnil jsem jedu zářivku za slabší. Přišlo mě, že mám asi příliš silé osvětlení. Asi po dvou týdnech zčali v místech, kde jsem ostříhal llisty, na oddenku vyruůstat nové kořeny. Od té doby narostli už dva nové listy a zatím je všechno ok..
Designer to dobre napísal, ja len zhrnutie: pre Anubias je to príliš silné svetlo, treba ho dať do tieňa, aby mal menšie nároky na CO2 (ten chýba, preto biogénne odvápnenie vody) a aj ďalšie živiny (podľa chlorózy mladých listov asi železo).
Je to stejne?
rybicky.net/k/forum/177601.jpg
Pak hledej pojem "Biogenni odvapneni".
Jinak ty zelene zilky na zlutem listu, by mne taky nenechavaly klidnym:"Chloroza".
Zdravím, Anubias Barteri var. nana - roste mi bez problémů a je pěkný. Jen čas od času se na některém listě vytvoří...nevím, jak to nazvat. Takový hrubý potah - viz foto.
Postupně se to vždy rozšíří na celý list, tak ho většinou ufiknu. Jak říkám - objevuje se to fakt jen čas od času, ale přesto - někdo nějaká rada, co to je a jak tomu zabránit?
P.S.: Lepší foto v blízké době asi neudělám.
Já se na ten obrázek Anubiasu dívám už delší dobu a pořád mám takový pocit, že ten Anubias byl napaden virózou. Virózy se spíše vyskytují u pokojových kytek, v akváriích je moc neznáme. I ten průběh tomu napovídá. Napadány jsou vždy nejmladší listy, kde je v pletivech nejvíce vody a virům se tam cestuje nejsnadněji. Viróza se nedá vyléčit, nicméně zkusit bys mohl následující. Odřezat vrcholek terminálu jak radí Designér do té míry až uvidíš čistý řez bez nějakých nekróz. Pak bych to torzo umístil do zvláštní nádobky a počkal, co kytka udělá. Měla by ze spících oček vytvořit boční výhony. Pokud budou bez skvrn, snad se kytku dalo zachránit a zadní část nebyla napadena. Pokud vytvoří nové skvrnité listy, okamžitě vyhodit. A veškeré nářadí, které použiješ (nůž, pinzeta, podložka apod) vydezinfikovat buď neředěným Savem a nebo lihem. Jinak pozor, virózy jsou lehce přenosné, tak pořádně vydezinfikovat i ruce, abys to nepřenesl na nich do akvárka na další kytky. Druhá varianta je - bez léčení vyhodit a modlit se aby nebyly napadeny ostatní Anubiasy. Tak hodně štěstí a poreferuj, jak to dopadlo, bude to škola i pro ostatní.
Ten Anubias vytahni a zkontroluj, jestli nevyhniva oddenek, nemusi to byt zvenci videt, ale je v tom miste mekky. Pak to je otazka jen jedne konkretni rostliny, odchazi a odpadava ji listi, jak ta hniloba postupuje oddenkem. Jedinym resenim je najit v oddenku vyhnivajici cast a dat ji pryc jeste s kouskem okolo (treba ho tim i prepulis, budes mit dva), jinak totiz dojde k tomu, ze postupne oddenek vyhnije cely. Nevim proc se to deje a co to zpusobuje, ale zkusenost s tim bohuzel mam. A udela to jeden kus mezi ostatnimi, vsechny maji stejne podminky, zdanlive k tomu nema zadny duvod (i kdyz nejaky jiste je).
přesně tak... všechny nové... ale teď už začínají i ty staré
Ak dobre vidím na tej fotke, zožltnú a zhnijú vždy nové listy?
ostatní anubiasy co tam mám rostou úplně v pohodě.
Zdravím nevíte někdo co se děje? anubias půl roku rostl krásně, Teď během 3 týdnů už jsem musel ostříhat asi tři listy. Postupuje to velmi rychle...
0 14.02.2015 16:00 bradl – Anubias Heterophylla problem hnědé fleky na listech
Problém hnědé fleky na listech nevím si s tím rády
přidávám foto složení vody
pár informaci : svícení 4x39W Osram HO 39/865 ,12hodin od 9:00 do 21:00
čistý Objem kolem 160litru ( hruby 225L )
Základ Rataj Profi Soil
hnojení Bivoj kuličky
už skracuje, akurát riešim časovač nech je to na 100%
ono anubiasom sa darilo kým som tam mala viacej živorodiek, ale odkedy sú preč, prestáva sa im dariť úplne
čo my ukázali testy, že mám nehorázne vsoké NO3 stále, ináč ostatné bolo v norme
testy na prvky doma ale nemám
Na prvej fotke nevidím nič (len inú rastlinu v pozadí so zničenými listami), ale podľa druhej sú listy pokryté akousi riasou. Mne sa nestalo, že by mal Anubias nejaký problém primárne kvôli nadbytku svetla, ale je pravda, že mu viac svedčí tieň. Problém bol len ak nebolo dosť živín - napr. pri nedostatku CO2 a veľmi silnom svetle "skamenel" (biogénne odvápnenie) a zarastal riasou. Riasy, vrátane ruduchy, sú jeho nepriateľom, keďže rastie dosť pomaly. Zatienením sa nároky na živiny znížia, takže by to mohlo byť riešenie. Prípadne sa pokúsiť zistiť, čo chýba vo vode.
Skráť dobu svietenia. Živiny niejaké dodávaš?
Dve žiarivky na podporu rastlín flora glo a aqua glo, a asi tak 12h - 14h denne
Anubias nemá rád moc světla. Nevím čím svítíš, ale podle toho jak je blízko u hladiny, tak bych hledal problém v intenzitě osvětlení.
Až tak pravidelne vodu zrejme nemeníš,pretože by si takéto anubiasy nemal.Tá rsatlinka je katastrofa.Zameral by som sa na tú ešte častejšiu výmenu vody a na filtráciu.Rozumnejšie kŕmiť!
Uvítal by som podrobnejšiu prezentáciu ,tu na stránkach.
Na okrajích listů je ruducha a ty zelené fleky jsou GSA. Vlákna tu jsou na obě řasy.
0 07.09.2014 12:09 Jan Trulik Ahojte, viete mi prosím poradiť čo to je za riasu? nikde sa neviem presne dopatrať čoo to je za riasa, su to hnede tvrde tazko odstranitelne hrčky na skalách a končekoch listov rastlín, mam 300l akva, svietim 10h denne, trubicami 3x54w PHILIPS Master 865, filter bol eheim ecco pro 300 teraz som ho vymenil za eheim professional 2080 s rampou po celej čírke akva, mením vodu pravidelne
Ak máš problém s riasou,tak by som zatiaľ s hnojením neexperimentoval.Mohol by si si skôr pohoršiť ako prilepšiť.
jj mam doma jilove kulicky od Rataje,kdyz je dam do akva k rostlinam nic nezkazim ne?i k anubisu?ale na koren je nedam
No a hlavně nešetřit při výměnách vody a nadřadit je tomu odkalování a třeba kolem kryptokoryn do dna moc nerejpat, nemusí to snášet moc dobře.
ahoj tak jsem si precetl tento clanek,hodne zajimave..podle toho clanku se da rict ze mam v akva hodne NO3 protoze se dari plavouckam a hlavne rychle roste limnophila sesiflora.Kdezto anubis potrebuje podminky opacne ,je to tak?mene amoniaku a tim padem NO3?Řasa se tedz na starších listech muže tvorit diky nadbytku techto latek...to znamena.Mene krmit,jen to co rybky sezerou behem chvilky,1 tydne odkalit,prostrihat rostlinky a drobet upravit me zarybneni??rikam to dobre?kamos mi prinesl KNO3 ale nevim zda ho dodavat do akva...musim koupit test na NO3
Ako napísal Sid,amoniak je i z dýchania rýb.Ja som len chcel napísať,že amoniak vzniká rozkladom baktérií.Čiže vzniká i z nadmerného kŕmenia pri rozklade nespotrebovanej potravy.
Ak by si aj v nádrži nemal toľko rýb,tak amoniak i tak pri nevhodnej údržbe a starostlivosti môže vyletieť hore.
Odporúčam tie častejšie výmeny vody.Minimálne 1-2x do týždňa a zopakujem,neprekrmovať a aj neprerybňovať akvárium.
No už sme trocha mimo tému,riešil sa predsa ten anubias.
Už musím odejít. Třeba poradí někdo jiný.
aha
takze upravim
cim bys zacal?jaka ryba dela vice borbelu?
Na můj vkus šíleně moc.
jasny
vzdycky jsem myslel hlavne vykaly.kdyz se mrknes na muj spis ryb,je jich hodne nebo malo?
Samozřejmě, že platí - čím více ryb, tím více amoniaku. Odkalování vám ale nepomůže tolik, jako výměna vody. To je, oč se tu snažím.
(...Amoniak se do vody nedostává přes výkaly, ale přes žábra...)
cim vice ryb,tim vice amoniaku.Vice amoniaku a skodlivych latek = castejsi udrzba,odkaleni? kdyz sem meril NO2 bylo na nule...
Amoniak je hlavním konečným produktem metabolismu dusíku u ryb. Tvoří cca 90% z celkového množství vylučovaného dusíku a je vylučován pasivním transportem přes žábra. (Zbytek tvoří močovina, ta je vylučována močí.)
Proto ta poznámka o zanedbatelném podílu výkalů na amoniaku v akváriu.
a cim teda jinak?jo jako zbytky jidla rostlin atd??
To ano, ale vinou výkalů "zanedbatelně".
coze?zanedbatelne?cim vice ryb tim vice amoniaku ne?
...Ryby ho produkujú vo výkaloch...
Ve výkalech "zanedbatelně".
Na nete toho o tzv.čpavku nájdeš kopec.
Amoniak je binárna zlúčenina dusíka a vodíka so vzorcom NH₃. Pri bežnom tlaku a teplote je to toxický, žieravý, bezfarebný plyn s charakteristickým prenikavým, ostrým, silne dráždivým zápachom.
Ryby ho produkujú vo výkaloch.Ak nie je dostatočná výmena vody či nefunguje filtrácia tak ako by trebalo,tak sa v nádrži hromadí.Hlavne pri prekrmovaní vie raz dva vybehnúť na nebezpečnú hodnotu.
Čo to o amoniaku sa dozvieš i v tejto téme
rybicky.net/forum/9228
Tu si mrkni str.12-13
issuu.com/… ted si nejsem stopro jistej amonijak se dela z ceho?
ty jo asi mozna ano protoze se zacalo pomalu drit pistii a co jsem se docetl tak ma rada amoniak je to tak?
Zrejme vyššie hodnoty amoniaku.Obmedziť kŕmenie a častejšie výmeny vody by to mali poriešiť.Nízky obsah co2 vo vode.Táto riasa to má hlavne pri týchto podmienkach rada.
měl jsem stejnej problém v 250tce , trochu jsem zaexperimentovalk s PMDD , namíchal jsem zvlášt složky a 14 dní vynechal vždy jednu z nich , nakonec jsem zjistil že je moc NO3 , ted dodávám jen 1 ml mikroprvků denně a 4ml železa v chelátu týdně , situace v akva se stabilizovala , řasa zmizela , už jsem vysadil i PFME kterého se dávkolo 4ml denně
vzdyt ano,ja se to nesnazim vyresit rasozrutem
resim moji rasu na anubisu ckoro cely tyden.Vyresil jsem to takovym zpusobem..osvetleni,co2,ziviny.Ja mam 99w na 300 l neni to hodne,dalsi svetla uz pridat nemohu,osvetleni teda nebude vetsi..kdyz zacnu davat co2 musim pridavat pravdepodobne i PMDD ale nemohu tam toho davat hodne,diky svetlu...jinak ta rasa zacne rust jeste vice.Jak mi napsal kolega akvarista ve vlaknu ,,cim hnojit,, nasadit lehce co2 a PMDD pomalu od zacatku,jeste mene nez minimum a uvidi se co se bude dit...
Řasožrouti to je ta samá sorta jako savo, stále se neodstraňuje příčina. Je to o podmínkách, na kterých se musí zamakat, to jsou ty příčiny, jak je vnímám já.
Souhlasím s tebou, vždy je důležité najít příčinu růstu řas, ale ani nasazení řasožroutů, jak uvádí akvarista Tomiio příčinu růstu řas neostraní.
Jako okamžité řešení následků, proč ne, ale řekl bych že kolegovi jde spíš o dobrání se příčiny vzniku a zapracování na dlouhodobějším řešení.
Na zařasený anubias mám vyzkoušené SAVO 1:20 , vyndat kořen s anubiasen z aqva , aplikovat naředěné SAVO rozprašovačem, nechat působit cca 5 minut, řádně osprchovat vlažnou vodou. (funguje to na všechny druhy řas.)
Ancik ne a tento šnek taky ne?Neritina natalensis - Zebra Snail
Ak je to hnedá riasa(resp.čierna) tak nie.
odstranim řasu z anubisu nasazenim ancistruse? mam v akva tak 10 otiku ale ty nestihaji zrat,jsou to prckove
na to tu jsou jiná vlákna..trochu hledej
jak se mohu teto rasy zbavit?je to viz moje prezentace treba hodne svetla?nebo malo zivin?
Čierna štetinková riasa je jedným z druhov Ruduchy. Tá má veľa (vraj stovky) rôznych druhov. Včera som v susednom vlákne posielal link na článok v angličtine (
www.aquaticplantcentral.com/… ), kde je táto riasa označená proste Ruducha č. 5. Možno nie je až tak podstatné pátrať po presnom názve. Ako som spomínal, mám ju na starých listoch Anubiasov tiež, doplním ešte, že Neritiny ju vedia zjesť, keď sa im chce, niektoré listy mám čiastočne očistené s ich typickými stopami.
Ale já nejsem vševěd, píšu "podle mě" a mýliti je se lidské.
Uvidíš co k tomu bude mít někdo další, ale obávám se, že nic jinýho než včera v sousedním vlákně se nedozvíš.
ale ana nema žádné štětinky jako je na obrazcich
jestli je to rasa,tak je cerna bez viditelnych vlasecnic
Já bych řekl, že to je ruducha
ahoj,kdo mi poradi co se deje s anubisem?
Mám ten samí problém na listech mám zelené tečky a kořeny mi černaji.ale nové listy a kořeny rostou-poté zase se objeví ten samí problém a tak se to opakuje stále dokola.
Koukám, že údržbu děláš jednou za dva týdny. To je poměrně málo. Pokud to je skutečně řasa, tak bych na 14 dní snížil dobu svitu na 8h denně a denně měnil 1/3 vody, po dvou týdnech bych pomalu začal vracet svícení na původní čas a vodu měnil alespoň týden obden a dále pak pokračoval dle dobrých mravů jednou týdně.
Ahoj. Mám problém u Anubiasu nana. Tmavězelené malé flíčky (jen na starších listech), poté zčernají, pak zčernají okraje listů a ty začnou uhnívat. Asi je to nějaký druh řasy, ale neumím s tím nijak bojovat.
Ví někdo prosím co s tím? Nechci hned moje Anubíky koupat v savu. Pokusy s osvětlením, krmivem, hnojením a siamkama užmám zasebou.
Děkuji za každou radu.
No pak jak rika Vaclav (nedokazu to nejspis citovat presne, tak jen myslenku), ze flakat se da ledacos, ale dusik byt musi
.
0 05.03.2014 08:23 tomi mo ja so strkom ziaden problem nemam mam cryptocorinie a rastli mi pekne aj sa rozmnozuji, to svetlo je malo ja viem, ale ja mam problem s inym nie s tym ze sa kazdy sekna na svetle,znamy ma takisto slabe svetlo nad akvarkom a ho ma zarastene poriadne.ja mam problem zo zltnutim rastlin,anubias kalaktolistá a javsky mach
Tomiho ste všetci sprdli za slabé svetlo, ale musím sa ho (aspoň trochu) zastať: Síce nepíše, aké všelijaké rastliny pestuje, no pokiaľ sú to len Anubiasy, im to naozaj stačí, ja som mal pár rokov cca 4 W LED (zhruba asi ako 6 W úsporka, v ktorých tu bežne počítate) na 80 l akvárko a Anubiasy nežltli, neodhnívali, ale pomaličky rástli a raz za čas aj zakvitli, tuším hlavne v lete, keď bolo viac svetla zvonku. Nijako som nehnojil a v akváriu neboli žiadne iné rastliny, len Anubiasy rôznych veľkostí.
Na druhej strane - ak sa hnojí, tak treba tomu naozaj prispôsobiť aj svetlo, inak to moc význam nemá a možno i skôr vadí?
Prepac ale take svetlo som mal v 17l akva!!,to by som ani do wc nedal nieto este do takeho akva!!!to dno nieje moc vidno na foto ale dobre by bolo akurat na umele rastlinky.viem je to silna krytika no neber to v zlom!!!!!!!!! Ber to ako radu.tiez som skusal,toto co tam mas je cele zle!!
Určite majú pravdu, to svetlo to je nič navyše svieti do jedného bodu. No a ten bielý štrk, substrát, prepáč, neviem ako to nazvať, je rovnako nevyhovujúci, žiaľ
Být tebou asi bych zkutečně přidal více těch žárovek alespoň aby se ta watáž vyšplhala na 100W. Těch 18W je žalostně málo
V akvaristice je zvykem pracovat s prikonem zarivek, takze na ty debilni prepocty, jako jaka zarovka to sviti (to vymysleli kvuli starecke demenci nekterych nasich obcanu, kteri uz tezko neco noveho pochopi) zapomen, a pricti si k tomu, ze usporka sviti pri stejnem prikonu mene nez zarivka (i protoze ma integrovany predradnik, ktery se do prikonu usporky pocita, do prikonu zarivky nikoli).
Takze mas nad akvariem neco jako 18W zarivku nad 240l, a na to Ti rekne i mnoho absolutnich zacatecniku, ze pod tim zkouset rostliny je kravina. Pokud nemas pod tou usporkou reflektor, tak uz to jsou dve kraviny a do pridani svetla na rostliny zapomen
.
no na to som už myslel aj ja el nie to bude príčina
Toho světla je strašně málo. Ty žárovky by to chtělo aspon 4.
0 04.03.2014 11:13 Tomi – rasliny,anubias,cryptocorynie,javsky mach
mam tam 18 rybičiek, 240l akva,Filter Bluwave 07, teplota vody 24C, dekorácia kameň a drevo,Hnojivo JBL Klugen a Pridával som aj CO Vital, myslel som si že je to od toho ,a mam 20w uspornu žiarovku čo dava svetlo ako 100w-atovka
Čau nebylo by špatné napsat co máš za akva jaké světlo čím hnojíš atd. založ prezentaci
Nazdar.mam vely problem,vobec mi nerastu rastlinky vsetky idu do takeho zltkasteho zafarbenia anubisi su totalne zlte nakrajoch listou su uz hnede ako by som to povedal ako by hnili.prosm vas pomozte mi s tym.mach je taky hnedkastýzatial bolo vsetko ok z dna na den je vsteko zlte viac a viac
ty kuličky do dna - dobrej nápad ...
Zo mňa matematik nebude
Tak povedzme 1:20= 1L sava na 20L vody, teda 500ml na 10L vody je správne?
10 ml na 10 l by bolo len cca 0,01%, kdežto onen pomer 1:20 je 4,8% - to tiež nie je až tak veľa, že by to malo byť nebezpečné. Keby bolo Savo hoci nejaká koncentrovaná kyselina (povedzme, že 100%, hoci to zďaleka nemusí byť až toľko), tak výsledných necelých 5% je zhruba ako ocot zriedený s vodou 1:1. To len na priblíženie koncentrácie.
Takéto vysvetlenie som čakal, no i tak 200ml, čo je dve deci na 10L vody sa mi zdá moc.
Chválabohu ja to nepotrebujem, len som tak čítal a naozaj mi to neišlo do hlavy, ale píšem si do poznámok
Nic neopravuj a dej jednu odmerku Sava a devatenact vody (nebo dvacet, je to celkem fuk), Anubias to opravdu vydrzi.
Tohle vydrzi nejen Anubias, vydrzi to i zarasene mechy, ale u tech mechu pozor, tam to chce opravdu maximalne 120 sekund a hned s tim do pripravene ciste vody. Nekdy jsou na mechu trosku ztraty, ale znovu obrazi. Je to sance, jak si totalne zaraseny mech zachranit (a take sance si od nekoho mech vzit, i kdyz ho ma samou rasu).
Jinak pro laboratorni ucely se casti rostlin dezifikuji i kratkym proplachnutim v cistem lihu, i to rostliny vydrzi, rasa a plisne nikoli, alespon jsem to cetl, sam jsem to nezkousel.
Ja hovorím, že tento pomer mi nesedí. Ešte by som skôr povedal, že 10ml sava na 10L vody. No i tu by som si nebol istý.
Netreba to opraviť? Kto to zlé pochopí, tak si odpáli rastliny
Ne, ten poměr 1:20 je odzkoušen a tuholistým rostlinám se ty 2 minuty koupání(jenom listy) nic nestane, řasa zešedne a je po ptákách. Tedy po operaci pořádně opláchnout vodou a klidně nechat ještě v čistý vodě hoďku koupat a potom nazpět do akva.
ja som už dávnejšie kukala tu stránku a presne som ostala debil z toho to je už moc vysoká akvaristika na mňa
Hej.
Čiže 1 dielik sava a 20 dielikov vody. Malo by to byť 1 vrchnák sava (originál samozrejme) a 20 vrchnákov vody?
Poměr savo:voda, 1:20. použít Savo originál.
Prosím vás, napíšte pomer a v ml, cl, dcl a l savo vs voda. Toto, čo je tu uvádzané sa mi zdá veľa.
Ďakujem!
Ono to z tej fotky nie je tak dobre vidieť, ale aj keď tam nie sú (zatiaľ?) dierky, pripadá mi to ako ten draslík. Odporúčam porovnať s fotkami na
www.prirodni-akvarium.cz/… - nad tými alternatívnymi obrázkami (odkazmi ako "obr. 1") treba podržať kurzor a ukážu sa obrázky, príp. animácia postupu.
Nie, táto rastlinka bola pekná (za 7 ecok) dierky niesu,toto sa objavilo po prestavbe
Sú v tých hnedých bodkách aj dierky? Ak áno, tak asi nedostatok draslíka. Ale pokiaľ to bolo na listoch už po prinesení, netreba riešiť. Všímať si treba nové listy, resp. len to, čo sa objaví už v tomto akváriu.
Ok tak mi to sedí, že sa to samé vysporiadava lebo pred mesiacom to bolo väčšie
a na tom druhom tie hnedkaste dobky? Mi to príde ako na izbových kvetoch keď býva suchý koniec listu
Moje rikala na jeden z Anubiasu, ze je kycovity, protoze je tak dokonaly, ze vypada jako z plastu. Takze kdo ma na Anubiasu nejakou tu chybicku na krase, muze byt rad
.
Ale Nika písala, že ju v zlom stave kúpila - alebo som to nepochopil? V tom prípade by to nesvedčilo o zlých podmienkach v akváriu a kúpeľ na úvod by mohol pomôcť - zrejme za ten čas ani nestihol prirásť. (Inak ja som niekedy vyťahoval Anubias aj s kameňom, ku ktorému bol priastený, ale teraz mi ten najväčší šialene vypúšťal korene - aj 15 cm od rastliny, som už musel zastrihovať.) Ak by sa Ruducha objavovala a rozširovala aj potom, tak je niečo zlé v akváriu.
EDIT: Kým som tento príspevok napísal, už ste si to ujasnili
Tím spíš bych s ní nepodnikal žádný savový koupele. Podmínky ve tvém akváriu ukáží, kam se to pohne. Mám s tím tu zkušenost, že i silně zařasený kytky po přesazení do jiného akvária, kde panují rozdílné podmínky se těchto řas tzv. samy zbaví.
Edit: To, že to bylo takto koupený, to jsem si řádně nepřečetl a tudíž se za to plísnění prostředí omlouvám.
Ale mne sa to nespravilo v mojom aqua doniesla som si ju takú s akvaristiky,ale ako som to tu postupne čítala tak som usúdila že to je daka riasa...
Savo sice pomůže, ale když se nezmění prostředí, jenž té řase(myslím si že jde o ruduchu) momentálně vyhovuje k výskytu, nebude to nic platný, protože za nějakej čas to bude ve stejným stavu a nebo klidně i horším, protože, jakmile ten anubias vyndáš z akvária, popř. sundáš z toho šutru, tak se po tom znovunainstalování do akvária bude zase nějakej čas na ten podklad přichytávat. Já osobně bych ho nekoupal a zaměřil se na podmínky a není mě ani cizí zde zmíněná myšlenka o tom, že mě tyto věci až zase tak nevadí, ale to je věc každýho jedince.
Jasan , no anubiasy rostou dost pomalu, proto se na nich tvoří řasa více než na rostlinách které rostou rychleji a tím se řase ubrání (aspon tak jsem to pochopil)na barteri nana to mám taky , stejně tak to neřeším , voni to malí ancáci vojedou , levatky jak by smet , jen mi ty listy na foto nepřipadaj moc zdravě , ale odborník nejsem , jen jsem projevil svůj názor
Jestli myslíš ten zdeformovanej list na levé fotce, tak si myslím, že to není zdeformované, ale že je to mladý, ještě ne zcela rozvitý list. Jinak k těm flíčkům. Chvilička v savové lázni by měla pomoci. Sám mám na Anubisech mnoho listů s černými okraji i s různými flíčky, ale nijak to neřeším. Je to pravděpodobně nějaký druh řasy, ale nijak se nerozlízá a nijak nehyzdí akvárium, takže listy anubiasu mě nechávají naprosto klidným. Spíš se mi to i líbí, vyjadřuje to to, že si akva žije vlastním bio životem. Pokud bych měl v akva nějakou řasu, rozlezlou po celé nádrži a která by kazila pohledný dojem, tak bych to řešil, ale nějaké flíčky
Ale to savo ti pomůže zbavit se toho ;)
Nové lístky mám všetky svetlejšie a potom stmavnu a pekne sa rozprestru
Ty listy jsou nějaké zdeformované a světlé , tam budou chybět nějaké živiny ...
okej tak to vyskúšam a aj na druhom sa mi čosi začalo robiť, s tým čo mám robiť?
Jasne, Savo s vodou 1:20 a dve minuty koupat. Nekdo tady psal, ze ani 5 minut Anubiasu neublizi. Ja mam vyzkouseno, ze dve minuty rasu hubi spolehlive, tak to neprehanim.
Dierky na listoch sú prejavom nedostatku draslíka - takto vyzerajú typicky:
www.prirodni-akvarium.cz/…
Ak sú na Cryptocorynách alebo nových listoch Anubiasu, tak treba naozaj hnojiť, ale ak sú len na starých listoch čerstvo prinesených Anubiasov, tak to svedčí o tom, že v predošlom domove chýbal draslík.
Netreba drahú trubicu (iba ak pre potechu oka alebo na fotenie), hlavne nech je nejaké svetlo. Ale veci okolo svetla treba prípadne riešiť tu:
rybicky.net/forum/2657-jake-zarivky 0 14.02.2014 13:15 tomiaqua A ešte teraz som zbadal že sú aj dierky na listoch.čo to znamena?
rozmýšlam nad tým chcem pridať este 2 takže spolu by som mal 3* 20w ale zatial som mal len tuto a cryptocorinie mi rastli celkom dobre.alebo by som dal 2 ziarovky a jednu trubycu pre rast rastlín sera color plant.
20 W úsporka na 240 l? No to je dosť málo - síce Anubiasom by stačiť malo, ale to trochu mení situáciu. Neviem prečo som si od začiatku myslel, že svetlo je silné. Pri takom slabom svetle by nároky na živiny nemali byť vysoké (inak povedané: nemalo by byť treba ani hnojiť) Tu by to už chcelo radu skúsenejších, ja neviem
Železo a ani mikroprvky by nemali spustiť riasy. JBL Ferropol 24 je dosť slabé, takže tam sa možno držať odporúčaného dávkovania, ale v prípade použitia nejakého silnejšieho hnojiva radšej menšie dávky, keď je to svetlo aké slabé. Inak určite by neuškodilo pridať ešte aspoň jednu žiarovku.
no za pokus to stoji, svetlo mam 20w ziarovku uspornu,nic moc, a co s riasami po pridani zeleza,nebuden mat problem?
No zrovna Komárno nie je v tejto tabuľke:
www.zsvs.sk/…
Ale ako tak pozerám na ostatné, tak je tam vcelku tvrdá voda, pokiaľ teda mesto neprešlo na nejaký svoj vlastný zdroj vody, čo asi nie. Teda nedostatok vápniku by nemal hroziť.
Myslím, že skúsiť pridať železo by nemalo uškodiť + k tomu nejaké stopové prvky, napr. 10 ml fľaštička JBL Feroopol 24 (pozor, názov síce evokuje železo, ale je ho tam veľmi málo, je to len doplnkové hnojivo), denne 5 kvapiek, malo by to vydržať 40 dní. Na druhej strane, ak je dosť svetla a CO2, tak sa vždy bude prejavovať ten prvok, ktorý práve chýba, ktorý je limitujúci, teda ak sa vyrieši problém s Fe, tak rastlinky pridajú v raste a kvalite, ale zase sa môže ukázať nedostatok napr. K. Pri dodávaní CO2 a dobrom svetle by podľa mňa bolo lepšie už dodávať komplexné hnojivo, napr. zmes PMDD. Zrejme to Cryptocoryny potrebovať nebudú, keď majú guličku.
Je to mestká voda Z Komárna.čo by si odporúćal ? čo by som mal skúsi´t ? Fe?
Na tej fotke vidím 2 problémy: spomínaný starý list so žltnúcimi okrajmi a mladý list, ktorý je akýsi svetlý a tenký, zvlnené okraje. Ani jedno by byť nemalo - zrejme je nedostatok niektorých živím vzhľadom na dodávané svetlo a CO2.
Keby to bol K, mali by sa objavovať dierky v listoch, mne to kedysi istý čas na Anubiasoch robilo. Pri N by asi žltli celé listy, nie od okrajov. Nedostatok Ca je možný podľa mladého listu (lenže to môže byť aj Fe), ale v praxi sa to nestáva, obvykle je vodovodná voda primerane tvrdá s bohatým obsahom Ca. Ešte raz sa vrátim k tej vode: z akého je zdroja? (tým nemyslím "vodovod", ale konkrétnejší zdroj pitnej vody, odkiaľ ju mesto/obec berie) Tiež by mohol chýbať nejaký stopový prvok, napr. Zn, ale v tomto Anubias nie je hádam nejako náročný, neviem.
Okrem spomínaného dobrého odkazu sa dá čerpať aj tu:
maniakva.sweb.cz/… 0 13.02.2014 11:36 tomiaqua a ešte jedna fotka
No ja neneriam ani ph ani nic takeho,mam akvarko 10 rokou ale nigdysom take nerobyl a vsetko bolo ok.no aj niektore cryptocoryne listi su obcas take ako potrhane ale len tie co som tak dostal,, ale co mam ja uz rok je v poho uz ma aj vlastnu rastlinku.anubiasi mam 2 tyzdne som ich teraz kupoval, od jedneho akvaristu, vtedy boly pekne ale teraz neviem co sa deje...nove listy na nich nevidim vsetky su dost velke a rovnake.ale ten anubias na ktorom mi dost zltnu listy mi kvitne.pridam aj foto
Už som síce odpisoval včera, ale neviem prečo, ten príspevok sa dnes objavil v úplne inej diskusii... Tak ešte raz...
Neviem síce prečo žltne, ale nemyslím si, že by to mohlo byť tvrdou vodou a vyšším pH - ja mám pomerne tvrdú (12), pH donedávna 8.0 a nikdy mi to nerobili. Teda iba ak veľmi staré listy, ktoré už prirodzene odumierali, ale nezdá sa mi, že by žltli od krajov. Skôr by to mohol byť opak - nedostatok vápniku, ale to by musela byť mimoriadne mäkká voda. Robia to len staré listy, či aj mladé? A čo ostatné rastliny? Aká je alkalita / KH vody?
Na tie "tekuté" CO2 prípravky sú dosť rozporuplné reakcie - inak povedané, niektorí ich dosť kritizujú. Každopádne, pridávanie CO2 zvyšuje nároky aj na ostatné živiny. U mňa, kým som ho nepridával, bolo všetko OK, ale keď som začal, rastliny začali rýchlo rásť a prejavovali sa nedostatky iných prvkov, napr. na Anubiasoch konkrétne boli nové listy prakticky biele a malé, pomohlo pridanie železa.
vyzera to skor na Draslik a Dusik že je tam málo ak som dobre pochopil
pod koreňmi cryptororyne su guličky JBL KLUGEN a každy den tam davam 2ml CO2 VITAL od rataja
neviem čo by som mal,mam okolo 18 rybyčiek v 240 l akvarku,asi kakaju malo alebo neviem...
0 11.02.2014 12:45 tomiaqua – listy
na mojej rastlinke mi začínajú žltnúť listy.v akvarku mam JBL Klugen a CO2 vital od RATAJA.neviem či je problém s niečím z tochto,slabé svetlo alebo neviem možno starý list?.prosim o pomoc.piste mi na mailto:tomikopjak26@gmail.com
Tak zhodou okolností som sa dnes už aj ja stretol pravdepodobne s biogénnym odvápnením na Anubiase
V malom dočasnom 12 l krevetkáriu bez hnojenia a CO2 s 11 W úsporkou hneď nad sklom má Anubias s listami kúsok pod hladinou na nich svetlosivý drsný povlak, celý list je veľmi tvrdý. Zvláštne, že žiadne riasy (čo sa stáva mne), pravdepodobne ich likvidujú krevetky. Inak pri tejto intenzite osvetlenia rastlinky samozrejme bublinkujú.
Neviem, ale i tak ma to prekvapuje. Chápem síce, že každé akvárium predstavuje iný ekosystém, no Anubias je jediná rastlina, ktorú pestujeme nepretržite už 1-2 desaťročia (a azda väčšina z toho obdobia bola jediným druhom rastliny v akváriu), bez CO2 a ešte som sa s tým veru nestretol na nej. Ak bolo svetla priveľa (resp. list rovno na hladine), tak skôr zarastajú listy riasami. S BO som sa stretol paradoxne na Egeria densa (rýchlorastúca).
Ale popis by sedel, to je fakt.
No a právě že roste pomalu, tak se biogenní odvápnění na listech těchto rostlin objevuje častěji než na jiných, tedy pokud v tomto případě o to BO jde.
Nejako sa mi nezdá, že by mohlo ísť o biogénne odvápnenie - Anubias rastie relatívne pomaly a nie je náročný na CO2. Skôr či nejde o také malé "odreniny" - mne sa také drobné objavili na jednom liste a mám podozrenie, že je za tým Neritina, asi príliš horlivo likvidovala riasový porast
Chcelo by to makro-fotografiu.
EDIT: Pardon, medzičasom pribudla reakcia vylučujúca "odreniny" - keď sú to šupinky nad listom...
Myslím si, že by to mohlo být tzv. biogenní odvápnění. Mrkni se na tento pojem.
ze by biogenni odvapneni? prozen si to googlem, pak budes vedet jestli jo nebo ne
delalo se mi to jen na anubiasech, echinodorech a valisnerii
Je to na omak drsný, ty bodky?
Můj kámen není vápenec. Ale rozhodla jsem se, že při další výměně vody anubias přesadím na ten kámen a zkusím to tedy znova. Pak napíšu jak se uchytil. Díky za veškeré poskytnuté rady
Já mám anubias přidělaný umělohmotným stahovacím páskem jen na kořeni celkem vysoko nad substrátem a roste pěkně.
Ono je to jedno čím ho připevníš, jestli gumičkou nebo vlascem. Gumička po nějaké době praskne, a pak ji vytáhneš. Já jsem upřednostnil vlasec, protože nejde vidět. Po nějaké době (cca 2 měsíce) ho odstřihnu a vytáhnu a anubias do té doby zakoření. V mém akvárku Malawi mám kameny Sansibar Rock, tento kámen má hodně otvorů atd, a tam jsem ten kořen jev vtlačil prstem a drží. Nebylo třeba ho nijak připevňovat. Ten už zakořenil a drží pevně. Jen jeden jsem připevnil vlascem, a už po měsíci jde vidět jak se kořínky připevňují na povrh. Jestli budeš připevňovat vlascem, tak zlehka ho protáhni přes kořen, zlehka utáhni a udělej uzel. Nic víc. A uvidíš, že brzy hezky zakoření.
No tak to jsem asi prvni, komu se neuchytil na dekoraci - nejedna se o koren, ale konkretne o takovy skalnaty kamen. Na internetu jsem videla, ze bez problemu i na kamenech anubias roste. A ve sterku se mi vazne vubec nechyta a drzi tam jen minimalne, takze ho pripevnim na ten kamen a budu cekat
Mozna jsem ten prvni nejak poskodila pri sazeni, ale nejsem si niceho vedoma. Jinak cim ho pripevnujete nejcasteji? Gumicka nebo silon?
Neviem o akú dekoráciu sa jedná. Keď ho priviažeš na drevo-koreň, tak on sám natiahne korene do substrátu, to práve mu vyhovuje. Súhlasím s tebou, áno je to fórum. No ešte som nezaznamenal, aby niekomu na dekorácií uhynul. Ja ich niekedy voľne porozhádzujem po dne akvária.
ja mam anubias zasadeny plytko v strku a rastie paradne, ono ho staci len moc nezakopat a bude rast aj v substrate, korene sice v strku nema velke, ale dari sa mu, ma tak pol metra na vysku, uz pustil asi sedem bocnych a dlhy je cosi cez 40 cm len ta stonka dole.
Jen jsem se ptala jestli ma nekdo stejnou zkusenost. Protoze na dekoraci mi anubias proste nesel. Ale jsem vdecna za veskere nazory - vsak od toho to forum taky je ne?!
Takze diky a anubias asi zatim zustane v zemi, to se jeste uvidi
Pýtaš si radu a keď ti poradia, tak si ideš zase po svojom
Skús počúvnuť, anubias je radšej nezasadený ako naopak
Ma jen koreny zasypane substratem, oddenek je nad substratem, tak jak to ma byt. Ja se bojim, ze na dekoraci neprezije, protoze jsem tam mela predtim jeden a ten uhnil a pridelany byl spravne, nebyl uskrceny silonem, proste nic. Proto jsem rada, ze ten co mam v substratu je tak cily a k svetu. A do dna vrtam pouze kdyz odkaluji takze se tomu proste neda vyhnout tomu abychse ho nejak nedotkla.
Takže takovej ten způsob, aby si postupně zvykaly obě poloviny na novou situaci, to má logiku.
Jednou mě na burze jeden pán učil jak se mají rozdělovat. Naříznout oddenek vložit kamínek a po čase oddělit.
No i kdyby mu to prispendleni vadilo, kdyz ten spendlik zapichnes nekam doprostred, nemuze to byt vetsi zasah, nez z jednoho udelat dva
.
Jirko já se s nima nemažu a rovnou do něj bodnu skrz na skrz špendlík a pích s tím do kořenu.
Kdyz ho ke kusu korenu prichytis ovazanim gumickou pres oddenek, ty dnesni nejobvykleklejsi gumicky se za 3 mesice ve vode zacnou rozpadat, coz je akorat, takze jak gumicka povoli, jen ji snadno vytahnes a Anubias uz drzi, cas k prichyceni Ti to zmeri samo
. Ublizit mu tim neublizis, gumicka je dost pruzna a jiste ze ho utahnes jen tolik, aby spolehlive drzel a nehybal se.
Dej ho na tu dekoraci bude se mu tam líbit a když už sázet, tak jenom přihrábnout kořínky a rozhodně nechat nad substrátem tu část oddenku odkud vrůstají nový listy.
Edit: Na té dekoraci to bude mít tu výhodu, že se k tomu kořenu či kamenu přichytí, přiroste a potom i při tom zavadění zůstane pevně fixován a můžeš ho i s tou dekorací stěhovat, ono jim trvá déle než se přichytí a to bude možná ten důvod, proč se Ti ději co se děje a asi i tam často vrtáš do dna, takže ho vlastně otravuješ.
Mam anubias zasazeny v substratu asi uz tri mesice a porad se korenama nechytil. Roste krasne a je cely zeleny a pousti i nive listecky. Jen me stve ze kdyz cistim akvarki a jen malinko o nej zavadim, tak je hned ze substratu venku. Vim ze ho muzu dat na dekoraci, ale bojim se ze by se mu tam nelibilo a prisla bych o nej. Nekdo nejake zkusenosti? Diky
0 26.12.2013 10:01 Aforte [570] Ahoj,
v čem může být problém, když anubias má takové listy? Nedostatek nějaké živiny, světla?
Jen si dej bacha jestli nebyl před tím celý pod vodou, to by jsi ho asi musel potopit jinak by usychal.
Dobře tak děkuji za rady
U těchto rostlin se to skoro předpokládá.
Ok.Takže nebude vadit když budou listy čouhat zvody.
Když ji dáš šikmo tak se ti stejně listy časem narovnají, nebo nové porostou svisle.
Anubiasu staci malo svetla, takze mu v akvariu najdi nejake stinejsi misto, protoze tam Ti neporoste zelena prisedla rasa, ale Anubias ano. Hure osvetleny sice roste pomaleji, ale roste a zustava cisty. Muzes ho taky dat pod vetsi Echinodorus a nebo podobnou rostlinu, i tam dokaze rust dobre. Je to rostlina, kterou muzes vyuzit pro mista v akvariu, kde je uz pro jine rostliny svetla malo.
Nic v akváriu nezůstane úplně čisté pokud je to tam delší dobu. O starších listech anubiasů to platí také. Jde jen o to za jak dlouho a jak hodně budou listy napadené. To lze trochu ovlivnit.
Tak držím palce! alebo si to ešte dobre rozmysli
milan666 napsal: Je to tiež riešenie, na koľko si to osvetlenie skrátil?
máš t oo řádek níž, ale teď jsem nic nezkracoval, zkusím to savo...
Je to tiež riešenie, na koľko si to osvetlenie skrátil?
od 9:00 do 19:00, svítil jsem od 8:30 do 20:00 ale to jsem zkrátil kvůli plavoucí řase a bílemu zákalu a pomohlo to
vodu měním každý týden 1/3 + odkaluji dno, filtr proplachuju tak 1 za 2 měsíce.
Ahoj, vypada to na zelenou prisedlou rasu, roztokem sava ji sice odstranis, ale stejne se udela znovu, lepsi zkusit odstranit pricinu. Jak dlouho v akvu svitis? Mozna by stacilo zkratit dobu sviceni.
Je to o hygiene akvária, takže radil by som zvýšiť frekvenciu výmeny vody a čistenia filtra
To je poměrně běžná věc jediná pomoc je (pokud to jde)strčit ho do zředěného sava, návod si najdi určitě tu je.
Mám na anubisu to samé , řekl bych že je to přisedlá řasa , jak roste pomalu tak se to na něm drží , neřeším to , nevypadá to na nějakej problém , na jednom mám dokonce dva květy
Těžko říci, když o podmínkách v tvé nádrži nelze zjistit zhola nic.
Jedna věc je však jistá, jeden lísteček s kouskem oddenku už více podrazit nejde.....
Ahojte. Koupila jsem anubias, dva připevnila na kamen a tři dala do substrátu. Po 14 dnech mi oba dva na kamenech uhnily. Listy jako kdyby od oddenku úplně uhnily. Po dalším týdnu se stalo to stejné s jedním v substrátu a taky odešel. Zbylé dva zatím jsou v pořádku, dokonce i nové listy se objevují. Zajímalo by mě čím by to uhynutí mohlo být způsobeno. V obchodě mi řekli, že anubias je hrozně odolný. Může to být třeba tím, že jsem jeden anubias jakokdyby rozdělila na víc částí? A pokud mi zbyl jen oddenek bez listů, mohl by ještě podrazit?
Tak jsem vzal chirurgicke nacini a zacal oddenek rezat, opatrne, postupne, at vim az kam... Z celeho Anubiasu mi nakonec zbyly dvakrat 3 posledni listy (ze dvou casti) a k tomu oddenek par mm dlouhy, zbytkem oddenku se tahnula uvnitr vyhnila obast. Takze navenek bych prisel o cast, ale uvnitr uz to stihlo prohnit skoro cele.
No nic, mam tam jeste jeden, ten vypada zdrave. A ty dva "trojlistky" jsem soupl do skviry korenu a bud si poradi, nebo ne, vzhledem k velikosti oddenku by slo spis o zazrak.
Rikam si, priste je budu (jak to trosku naroste) preventivne delit, at kdyz nektery tohle potka, neprijdu o cely dlouhy kus.
Treba ho omladiť.Skus to nahnile miesto odrezať asi 1-2cm v uplne zdravej časti.Mne to robia staré kusy a potom pomôže iba radikálne omladenie a preriedenie listov
Jeste mne napada, ze jsem ho jeden cas dost znesvetil ostrihanim poloviny listu kvuli rase. Ale z toho si houby delal, jel dal. A dokonce mi i kvetl, i kdyz to uz je par mesicu.
Inu, nevím, já mám s nima obdobnou zkušenost jako s hnědovkama a to jakmile se s nima hne, tak se chovají aklimatizačně a začnou tzv. blbnout, ale určitě si i já rád přečtu názor někoho z oboru se zelenýma rukama.
Koukam na sve fotky, takze ho mam prakticky od pocatku toho akvaria, nekdy od zacatku roku. Stale pribyval, pak byl nekdy kolem prazdnin malinko (o par cm) premisten, hybal jsem s koreny, ale pribyval dal, zadny problem. Pred mesicem to vypadalo jako male poskozeni, ale ted uz si rikam, ze jestli ho chci zachranit, jedine ustrihnout co vypada O.K.
Jak je tam dlouho, je stále na stejným místě?
Tak se mi v malem akvarku postupne rozklada oddenek
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_nana . Tohle jsem jeste nevidel. Zacalo to jako "rozblemcane/nahnile" misto na oddenku a ono to pokracuje dal a dal od toho mista. Pritom listy jsou perfektni, ale jak se tohle po oddenku pomalu siri, jak to dojede k listu, list odpadne. Anubias je na korenu, oddenek rozhodne neni zasazen do dna.
Prosim, o co jde? Vidim to prvne.
Zkoušel a anubias přežil v pohodě. Používal jsem asi 5% roztok/ 15 minut. Liliovníček jsem v tom nechal 2hodiny a ten byl spálený. Na ruduchu je to fajn.
Předevčírem jsem zase namíchal 5% roztok na odřasení rampy, ale použil jsem vlažnou vodu. Dost mi "mýdlovaly" ruce, takže s teplotou učinnost silně roste. Protáhl jsem tím i řízky plevuňky nádherné a na některých listech to ruduchu spálilo (teď je fialová), jinde ne. Ale byly tam tak 10s, jsou to křehké kytky a byl to pokus.
Zdarec, ač sem pátral nenašel jsem, co jsem hledal...mám na anubiasech řasy - zelené flekovité/přisedlé. Četl jsem někde, že pomůže koupel v naředěném savu - otázkou jaký to byl poměr? Nezkoušel někdo? Popř. nasměruje někdo na příslušné fórum?
Tak zítra jdu pro Valisnerii, teda jestli jí budou mít. Tak se nechám překvapit. Každopádně děkuji za tip, docela se mi to hodí, abych schoval hadičku od vzduchování. A konenčně tam bude taky nějaká "velká" rostlinka. Mám jí dokonce schálenou. Jináč jsme nedávno nainstalovali 38W "denní světlo" a prosvětlili nejtmavší část AQ (není po celé délce) a zdá se, že anubiasu to prospívá. Sama odpůrkyně světla to prohlásila, že asi bude třeba. Původně jsme chtěli tlamovce, ale nějak se nám ze začátku do nich nechtělo, takže třeba časem.
Pak si nekde porid
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea . Tahle rostlina zvlada ledacos (snese dost malo svetla), to uz se nicemu moc nechce a tahle prisera stale vyhazuje nove odnoze. Takze i kdyby se podarilo prisvitit zatim jen trosku (bez toho to bude tak akvarko pro Tlamovce, obcas byvaji uplne bez rostlin), stale bys mohl mit aspon les techto Valisnerek a nemuselo by to vubec vypadat spatne. Jen listi splyvajici na hladine se obcas musi "zredit"
.
Dneska bylo ujednáno, že světlo nemám rešit
uvidí se podle kytiček. Takže to bohužel budu muset vypustit. Odpovědnost za světlo přebírá další osoba a tudíž i kytíšky.
Jináč se počítalo, že do deklu původně půjdou klasika zářivky. Takže tak je prostoru dost. Takže světlo teď vypuštím a postupně si poschnáním věci na normoš zářivky. Každopádně děkuji. A přeji všem bezproblémová AQ a zdravé rybičky
Otazka je cena. Pokud Te takovy pasek prijde na dejme tomu 500Kc/m, za pridani 2m muzes mit zarivkove osvetleni rekneme 2x39W (za predpokladu, ze si to stejne jako ty LED zapojis a namontujes sam)
. Nerikam ze LED jsou k nicemu, ale proti LED paskum mam jakousi averzi, a ne zrovna neopodstatnenou.
Jinak s 3x13W LED pasky nad timhle akvariem zazraky necekej, tak mozna jestli Ti jde o ten Anubias, ten uz by si s tim nejak vystacit mohl.
A pokud napises, ze Ti jde o vysku deklu, ze ho chces hodne plochy, ony LED topi a budes mit nad hladinou s nizkym deklem bez odvetravani peklo, nebo to zase musis resit. Do vyssiho deklu se vejdou i zarivky. A nutnost nizkych deklu? Mas neco nad akvarkem? Jako jestli si tam treba davas lyze, ze ten prostor potrebujes? Ale asi zbytecna poznamka, v prezetaci mas dekl vysoky dost
.
Děkuji, už to říkám od začátku, že 13W je málo, ale bohužel tohle šlo mimo mě. Takže ted ukecat drahou polovičku, že je potřeba více světla. Pomohlo by 2x13W jako hlavní a tohle k němu přidat, když už je doma? Kryt mám vlastní výroby, takže se s přidáním světla počítalo.
Ma pravdu, predsedo! S takovym svetlem jde udelat jedina vec, dat jej vsechno na jedno misto a mit akvarium ve stylu "Oaza v pousti".
Ale jinak to akvarko ma metr, takze vhodne zarivky jsou snadno k mani, od obycejnych az po specialky.
13w led pásku na 250 litrové akvárium je i na mě hodně málo.
Ahoj všichni, spolu se založením AQ byl vloženy také dva Anubiasy a jeden z nich se začal jaksi "rozpadat"
. Bohužel se to objevilo i na nových (spíše malých, než nových) lístečkách a docela ho to požírá. Před 2 dny měněna voda, PH změřeno a v normálu.
Nebo jestli je do důsledek nového AQ. Děkuji za jakoukoliv info a přeju všem "vyvážená" a bezproblémová AQ. Hezký den.....
No jestli je to tak, a jsou oschle, tak to proste nech, naroste nove listi, ale u Anubiasu to neni na hned.
Zachránit to už asi nepůjde co?
Nejspíš se asi rozpadnou listy že?
Tohle je nejspis oschla rostlina.
Koupil jsem takhle Echinodorus, ze ho dam do truhliku za okno a budu jej pestovat emerzne. Vecer se mi uz do toho nechtelo, tak jsem ho nechal zavazany v igelitaku do rana. Rano byl stale hezky a svezi. Jak jsem ho ale soupnul do truhliku, listy v suchem vzduchu zacaly okamzite ovadat, fakt to bylo dost rychle, a druhy den byly uz polosuche. Takze kdyz delas neco takoveho, hod rostlinu do kbeliku s vodou... Ono by ji to normalne nemelo ublizit, jenze suchy vzduch muze zrejme udelat svoje, jak to ukazal tenhle muj nechteny pokus - vyndani z igelitaku a tim okamzita zmena vzduchu na suchy.
EDIT: Rozdil mezi temi rostlinami chapu, Anubiasy mam taky, ale i ten Echinodorus byl pro mne dost prekvapenim, takze ani tady bych se oschnuti nedivil.
Ahojte mám problém
začaly hnědnout listy anubiausu - při čištění akvária byl vytažen z vody a prostříhávaly se všechny rostliny, tak je možný, že je to způsobeno tím - okraje listů se začaly trochu točit dovnitř jak to bylo na suchu. Po pár hodinách v akváriu se rostlina zpravila a vypadala naprosto normálně a zdravě a za dva dny tohle. Myslíte, že to půjde ještě zachránit? Popřípadě jak?
dalsie fofo. lepsie nemam.
0 31.03.2013 14:30 janoo – Biele bodky
Dobry den, na mojom anubiasy sa objavili biele bodky. Su len na 3 listoch. Nevedeli by ste mi poradit co to je zas a ako by som to odstranil. dakujem
Po té koupeli by měl na odstranění stačit ancistrus.
Vytahoval jsem ji jak sileny rucne, menil svetlo, hnojil a nehnojil, nic moc nepomahalo. Rostliny rostly bajecne, nakonec jsem hnojil minimalni davkou PMDD bez NO3, ale rasa bohuzel dal rostla taky. Nakonec jsem zmirnil vytok z filtru tak, ze jsem nasadil na vytok hrdlo z platove lahve nacpane biomolitanem. Rychlost vytoku z filtru pochopitelne znacne klesla (slo to ven vyrazne vetsim prumerem) a rase se prestalo darit. Zda uplne nevim, akvarium uz jsem pak nevidel, partnerske vztahy sem asi nepatri...
Idelane si ho dej nekam jinem nez do akvarka, nez bude bezpecne po te rase, pac zelene vlaknite rasy jsem se kdysi zbavoval pekne dlouho a docela bych se bal si ji zase obstarat...
Když budeš mít v akváriu podmínky aby řasa nerostla, tak buď sama zmizí a nebo narostou nový listy a ty postižený časem odstraníš. Už bych ho savem netrápil, zelená přisedlá stejně dolů savem moc nepůjde.
Edit: Zelená vláknitá bude taky držet docela dlouho.
Jojo, je to od Hořánků a rostl na polici.
Tak jestli to dobře vidím, tak se jedná o starý listy a u těch bych to neřešil, nedokážu rozlišit, jestli to jsou emerzní, nebo submerzní, ale u anubiasu bych rozhodně to předpěstování mimo vodu předpokládal a Hořánkovi(předpokládám, že je od nich) to nedělají jinak, takže si myslím, že tý kytce nic moc nechybí a to jak vypadá je normální, ale to je jenom názor rostlinnýho laika.
0 05.01.2013 14:10 kofejn [963] Když doplním železo tabletami Florenette A, vybarví se "vybledlé" listy, nebo budou správně zbarvené až listy nové? Tablety jsem dával 4.11 a 9.12 a ten list vypadá stejně blbě
rybicky.net/fotogalerie.php…
Mimo to má už dlouho díry v listech, je to od levatek, pozemních šneků, či mu něco chybí?
Kostky potvrzuji, Hnědovky a Anubiasy si na nich lebedí, celá stěna Hamburskýho filtru, to je dobrá plocha pro tyto rostliny.
A co myslíte, že v tom dnu (velmi pravděpodobně!) našel?
Podobně mu může posloužit dobře zaběhnutá filtrační kostka.
Rovnako sa anubias vyfarbuje ak nedosiahol ešte koreňami dno,alebo nie je prichytený.Môže to byť to Fe,ale aj nemusí.Rovnaký problém mal brat keď mu stále anubias prevracal prísavník.Akonáhle ho zaťažil tak aby ho ryba už nevozila po akvárku,pustil korene až ku dnu a začal vyháňať krásne vyfarbené listy.
No jo, do 0.5mg/l je daleko...
Nedostatek železa se může u různých rostlin projevovat různě. A co u jedné rostliny vyvolá příznaky deficitu, to jiné rostlině bohatě stačí.
Ten rozbor vstupní vody vám k orientaci nestačí?
Ve dně je osmocote, ale anubias k němu kořeny zatím nemůže. Nedávno jsem ho zatížil tantalem a železnými šrouby. Vstupní voda viz obr.
Přesvíceno nemáte, takže problém ve výživě.
EDIT: Asi to Fe...
Fajn, dík za rychlou odpověď.
Nic tomu anubiasu není, krásná zdravá kytka.
0 16.10.2012 20:29 kofejn [963] Při focení jsem si všimnul divného zbarvení lupení. Je tomu anubiasu něco? Doufám, že jsou to jen mladé listy a kytce nic nechybí.
Rostlina je v nádrži dva měsíce, a že by zastřihnuté kořeny rostly nebo se chytaly dna, jsem si nevšiml.
Váza napsal: Promyslím to CO2
Napriek tvrdeniam výrobcov, CO2 nie je všeliek a (ako bolo spomenuté) treba poznať súvislosti. Ja napríklad púšťam COčko "len" do dvoch z troch nádrží a myslím, že rastlinkám sa darí všade rovnako dobre.
To je v pořádku, že chceš dopřát rostlinám světelnou masáž, ale je třeba trošku vědět co činíš a jaký jsou možný souvislosti. Zařaď si akvo v tom odkazu, co jsem Ti dával do nějaký skupiny a uvidíš kde se skrývá problém a jistě potom pochopíš proč doporučuji to "pohrát si s reflektorama", ono někdy méně znamená více a když více, tak všeho.
Jak to myslíš pohrát si s reflektorama? Přijde mi, že ta Vallisneria Tiger celkem stíní a 2x 18W na tohle akva je podle zdejších příspěvků málo, tak proto ty reflektory. Promyslím to CO2 a zatím zkusím tedy přihnojit a pravidelně 1xtýdně měnit vodu.
To usine: Dno vyměnit za jemnější písek, že? Nádrž jsem nově založil nedávno, tak to s tímhle pískem ještě zkusím a příště dám určitě nějakou jemnou zrnitost.
Vyměň si dno.
Je to zelená přisedlá řasa. Toho světla máš naopak docela dost, skrátil bych dobu svícení na 7 hodin, pohrál si stěma feflektorama a přitlačil na výměnu vody, čím častěji tím lépe, dno odkalovat dle potřeby. Pouvažoval bych nad CO2, protože tak jak to máš nastavený to bude vyžadovat, nebo to celý utlumit.
www.horacovoakvarium.cz/… Copak to může být za řasu na těchto Anubiasích a jak na ní? Myslíte, že mám málo světla (112 l, 2x 18W Osram 840)? Zářivky jsou cca týden staré a svítím 9,5 hodiny. Samozřejmě řasa vznikla ještě před výměnou zářivek... Pravidelně týdně (max. jednou za čtrnáct dní) měním vodu formou odkalování.
svítím asi 10,5 nebo 11 hodin... už jsem taky přemýšlel, že tu dobu omezím... já v*l
zapomněl na Horácovo stránky
Jak dlouho svítíš? Podle mě tam máš docela dost světla a to že jsi přestal dávat to PMDD jde naopak na ruku těm řasám. Buď se rozhodni pro více všeho, nebo uber je to klasická rovnice
www.horacovoakvarium.cz/… mam dva kusy anubiasu a chudák začíná nějak zkomírat, napřed byla zelená řasa, ta sama zmizela a teď se do něj daly řasy černé (červené)... myslíte, že ta savo lázeň pomůže??? do akvária jsem přestal dávat PMDD aby se živiny spotřebovaly... zkusím i vodoléčbu, ta se mi velice odvědčila, snad pomůže
tady je pár fotek
S osádkou vůbec nepospíchej. Bylo by dobré, kdyby jsi udělal prezentaci, nebo sem dal aspoň pár fotek, abychom viděli co a jak.
0 26.08.2012 18:57 kebbro – Úhyn Anubias hastifolia - nová nádrž
Zdravím všechny. Potřeboval by jsem poradit s úhynem Anubias hastifolia . Začíná to od špičky listu a postupně zčerná úplně celý. Nádrž je založena 5 dní, 240l, 3D pozadí vlastní výroba, říční štěrk, filtr EHEIM BIOPOWER 240.
Navíc jsem si dnes všiml dalšího problému: dnem se místem udělal bílý sliz, někde vystupuje víš jakoby takové vlasy ( omlouvám se za popis ).
Poraďte co to může být, budu rád za každou připomínku nebo radu pro začátečníka. Chci aby to bylo ok a já mohl pak nasadit osádku.
Vyměnil bych i tu druhou původní zářivku a lehce zredukoval ty listy valisnerek na hladině.
jednu ziarivku mam 840-ku...druhu mam odiginal z toho setu..
Je otázkou, jakého světla. Nad tou výměnou zářivek by to chtělo pouvažovat.
takze to treba prestrihat ? ..viac svetla ?
drzi to listu dost silno..ale da sa to prstom odstranit.
Ta zarostlá hladina tomu také nepřidá...
dakujem pekne za nazory..takze mi radite aby som vymenil ziarivky ?...to som uz vazoval,asi aj tak spravim ..a potom sa uvidi skusim si nastudovat tie 840-ky
...a tak isto castejsie odkalovat vymena vody ..a dam tu nejaku aktualnu fotku
Tak dle mého názoru když kouknu na celkový pohled nádrže to bude nedostatek světla. Nevím jak to tam vypadá teď, ale na poslední fotce tam ještě stíní valisnerie a při celkovém osvětlení 0,3w/1l a jestli tam máš ještě nějaké spektrum, co dávají original do krytů když je koupíš, tak to bych viděl na výměnu zářivek. Není to taková finanční položka...Myslím, že by to pak mohlo bejt dobrý...
Jak se to toho listu drží? Jde to prstem setřít, nebo to drží fest?
S touhle řasou zkušenost nemám, ale co mám tak nějak zakódované, tak hnědá řasa je z nedostatku světla. Nicméně nevím, proč jenom na anubiasu ,který navíc na světlo není nějak náročný. Jak staré jsou zářivky a co je to za spektrum?Doporučil bych ti 830 a 840 nebo 2x 840. Savem se toho možná zbavíš, ale nevyřešíš tím příčinu...Zkusil bych ještě otestovat vodu na NO2 a NO3...A když tak koukám ještě na celkový pohled nádrže, tak anubias je asi na kořenu ne?
nehnojim..mam akurat tibi, a moze to byt tym prerybnenim,..teraz tam mam asi 20 plat koralovych..ktore som chcel, aby este trosku podrastli, ze ich odnesiem do akvaristiky..a snazim sa ich pravidelne krmit, takze to moze byt tym..ale nemyslim si zeby som ich nejako prekrmoval ..
Filtr by měl být dostčující. Osvětlení také. Hnojíš? Přerybnění + překrmování by mohlo být příčinou tvorby řas. Počkej, až se vyjádří ještě někdo a příjde s jiným nápadem ... ;)
ano..potom som sa to snazil odstranit aj mechanicky,ale neskor sa riasa vratila..skutocne by trebalo zistit tu pricinu tvorby rias..mam 112-ku, svietim ziarivkami 2x 18W. Vsetko je v pohode, len ta riasa..mam tam filter aqael FAN2...mozno to bude nim, tiez tam mam teraz dost vela rybiek..skusim sa zbavit ryb..a uvidim ..
Jeden čas mě tato, nebo této podobná, řasa také trápila. Když jsem se podíval na tvoji fotku, chtěl jsem ti doporučit savovou lázeň, která mě pomohla. Píšeš ale, že už jsi ji zkoušel. Očistil jsi potom lístky Anubiasu od odumřelých řas? Jestli ne, tak to vyzkoušej, mě to pomohlo a mám od tohohle pokoj.
Jestli ti to nepomůže, chtělo by to asi nejdřív najít příčinu tvorby řas.
Neviete mi poradit..ako sa zbavit tejto riasy ?...tvori sa mi len na anubiasoch, a nemozem sa jej zbavit..skusal som savo, ktore pomohlo..ale potom sa riasa opät vratila..
Jeden stočený sa ani neroztočil, druhý bol roztočený, ale začal sa stáčať až sa zatočil úplne. Listy sú to už staršie. O tom, ako listy vyrastajú viem, pri tom jednom, ktorý sa neroztočil som si najskôr myslel, že sa ešte roztočí, ale po dvoch týždňoch nič. Keďže sa potom začal stáčať aj ten druhý, presadil som ho ale nepomohlo to, ten druhý sa dokonca stočil ešte viac. Ak to je tak, ako si myslí deCORF.OBRAEN a Anubiasu chýbajú živiny, tak to asi môžem zabaliť
. A pardon za to stočil, zatočený... ale inak sa to nedá
Vďaka
To su nove? -ci stare listy?Lebo nove vyrastaju "stocene".
Čaute.
Mám problém(až to vôbec problém je)s A. congensis. Listy sa mu zatáčajú do seba až kým vytvoria akýsi tunel alebo "doutník".
Neviete čo by to mohlo byť?
Až to vlastne je nielen estetický problém. Inak rastie, nedávno bol presadený, ale robilo sa mu to už pred tým. Zatiaľ sú také stočené 2 listy.
Vďaka za reakcie.
Anubias nana...na listech je jakejsi hrubej povrch...pravda je jen na záchodě v oodkladný nádrži..tzn 19 st. a jen úsporka s krevetkama zhangiensis. Těm to vyhovuje
Mám ho přendat do velkýho aby se zmátořil nebo máte jinou radu? Dík Venca
jo promiň překlik jsem se.
tyto tečky se dají odstranit za 2 dny. stačí SAVO originál/nebo proti plísním s vodou v poměru 1:20 mám to ozkoušené. Dá se to tam na 4 minjty, pak opláchne , pak na 30 min do ciste vody, pak zas oplachnout a zpět do akva. Do 2 dnů to zmizelo. Jinak tento návod je z tohoto webu-rostliny-anubias var. nana
honzaprouza77 napsal: ...) V poměru SAvo1:20 vody, mě na můj malí stačilo 1lžíce sava a jedna lžíce vody.
...nezkusíme ještě jednou ten poměr přepočítat ??
Téhle řasy se zbavíš perfektně do dvou-3 dnů podle návodu zde na rybyčkách-rostliny-anubias var. nana jinak SAVO lázeň- SAVO originál, nebo proti plísním(originál jsem doma neměl) V poměru SAvo1:20 vody, mě na můj malí stačilo 1lžíce sava a jedna lžíce vody. Vodu teplou asi tak jak v akvárku. Anubias ponoříš na 4 minuty do této lázně, poté opláchneš vodou o stejné teplotě jako v akva a pak necháš 30min v nádobě s čistou vodou, pak můžeš zase opláchnout a dát do akva- Vše ozkoušeno, tahle řasa zmizela do 2 dnů a zelená chloupková do 5dnů. Ani stopy, a rostlině to neuškodilo(ps:stačí mít namočené jen listy, kořeny jsoem moc nenamáčel, aby si z toho sava něco nevzali.
Tuhle řasu mám, bohužel to vypadá škaredě, ale rostlině tahle zelená řasa neškodí. Ale kontroloval bych to, aby se neobjevila nějaká horší řasa.
foto2
Ahoj, už delší dobu mě zlobí řasa na anubiasech (viz. foto). Svítil jsem jednou 18W zářivkou a měl jsem silný proud z filtru, to už jsem zmenšil a přidal dalších 18W. Na jiných rostlinách tento problém nemám. Prosím poraďte mi, děkuji
Většinou si zobnou když je lístek ještě čerstvý, stočený (nerozvinutý) a zřejmě měkčí, takže při zákusu ze strany do lístku ještě stočeného se dírka objeví poté v ploše. Ale jak psal romant, může být i vada "přirozená" - i když dle některých okrajů bych hádal spíše na okousání
Z rybníka ne, jenom mražené patentky.
Pokud krmíte živým z rybníka, tak jste si možná něco přinesla ssebou...protože takhle sežraný anubis jsem ještě neviděl. Před lety jsem si takhle donesl tuším chrostíky a na jejich schránky padlo hodně kytek...až jsem se lek.)
Jsou tam už jen dvě staré parmičky zlaté, tak že by ony? Ale že by to ožíraly takhle z prostředka?
Možné to je.... já si toho všimla až dneska, mohlo to tak už narůst, rostiny moc nesleduju...
občas jsem měl takto okouslou špičku či okraj čerstvého lístku u anubiasů také. U sebe jsem z toho podeříval mřenky (Botia kubotai) i když jsem je "při činu" nepřistihl... . Ancistrus obvykle ostrouhá list z plochy na žilnatinu a nikdy se nedopracuje ostrých okrajů okusu jako v tomto případě. Otíky a lorikárie bych také nepodezříval... Pokud máte ještě v tom akvárku parmičky, nemohou to být ony?
Určitě se to poškození objevilo až potom co ty listy narostly? Nemůže se jednat o nějakou růstovou vadu?
Tohle jistě není dílo ancistruse...
Můžou tohle udělat ancistrusi?
Ahoj lidi, chci se zeptat, jaké jsou možné příčiny žloutnutí listů u anubiase. Vždycky se mu dařilo, a ted poslední dva týdny až měsíc žloutnou listy. Hnojím PMDD, protože echinodorus předtím vykazoval nedostatek železa, což se po tomto hnojení ztratilo, ale moc se mu růst taky nechce, nové listy rostou zdravé, ale nevydrží dlouho pěkné a tak je rostlinka asi o půlku menší než by měla být. Ale zpět k anubiasu. Mám v akva víc druhů, a dělají to všechny, kteří mají kořeny volně ve vodě. Před hnojením PMDD to sice nedělaly, ale zas ten echinodorus. PMDD hnojím už tak třetí měsíc. Vodu mám moc kyselou a musím přidávat sodu a sůl. (je z vodárny, ale má ph5 - řeší se to)
Mám koupené Ph test a na tvrdost také. Nenalil jsem tam 30 litrů najednou. Zatím jen 1 litr a postupně po tom litru bych přiléval...
tvrdost se určitě sníží a kytkám by to mohlo pomoct, ale při takových pokusech bych si koupila testy. Přecejen rybám se moc nelíbí náhlé výkyvy a lít jím tam pokaždý jinou vodu
No zkusím jí, třeba se chytne.
Jinak v akva mě bylo doporučeno ať zkusím přidat destilovanou vodu ( v omezeném množství cca 15-30 litrů), že by to mohlo trochu snížit tvrdost a ty řasy trcohu umírnit...
Určitě ano, je to vcelku nenáročná rostlina. Rozhodně bych jí zkusil.
Jo a na jakékoliv řasy na anubiasech mi docela dost dobře bez poškození funguje jemný roztok sava, a vykoupat v tom kytku, nebo spíše jen listy. Ale samozřejmně bude i vhodné zjistit přičinu vzniku tohoto problému.
Na všem se pracuje. Čeká se na výplatu
Ale zatím nevím jakou k tomu koupit.
Já mám zatím trochu problém i v tom, že mě při nákupu kytek co tam mám teďka dost při převozu pomrzlo, ale už se chytaj.
Anubias bude na takovouhle řasu náchylnější. Je to velmi pomalu rostoucí rostlina a někdy mám pocit, že řasy přímo přitahuje. Po založení akva jsem je na anubiasech měl taky, přesně jak píšeš, hlavně na těch starších listech. Díval jsem se do Tvojí prezentace a přidal bych ro toho akvárka další rostliny, hlavně nějaký rychlerostoucí. Ideální budou nějaký stonovky, ty jsou do nově založený nádrže nejvhodnější.
Díky, teďka jsem to zkusil z toho listu velmi lehce otřít a jedná se o řasu. Myslel jsem si, že se jedná o nějakou nemoc.
Podle článku píšou, že většinou sami zmizí, takže si toho nevšímat? Nebo co by jste doporučil?
0 08.03.2011 21:01 Agip [6] Dobrý večer, nevěděl by někdo čím to může být způsobeno? Mám celkem nově založené akvárko a najednou jsem si všiml na Anubias Hastifolia (normálně rostou nové listy) na starším listu se obevilo tohle.
To stejné se obejvilo i na Anubias Barteri (né tak výrazné)
0 22.12.2010 14:58 GP – Re: Kellyšak
abych pravdu rekl, tak nevim, ale vzhledem k tomu, ze ty fotografie jsou totozne....
Dospěl jsem k názoru, že vše předělám.Manželka chce stejně příští rok akvário dat do obyváku,kvuli malé přestavbě bytu, tak to rovnou předělám.
Jen poslední naléhavá otázka.
Poradte mi zkušení akvaristi jaky vhodný akva.písek zvolit:
Dva typi mam v merku,vypadají trochu identicky.
První:
www.flexiobklady.cz/…
Druhý:
www.akvarista.cz/…
Pls. máte někdo zkušenosti.
Děkuji všem za rozumnou odpověd.
0 22.12.2010 10:08 Pupeg – Anubias listy
Hoj, netušíte proč se mi na anubiasu dělaj u novejch listů bílé fleky? Je to jako požrany ale nemám tam anciky ani moc šneků. Nechapu čim to je a to už je mám několik let.
A jinak to jako BO vypadá? (drsný na omak, k setření je třeba velké síly a pak se spíše drolí a u měkkých listů je nemožné to sundat bez poškození) Jinak ten substrát co jste udal, sem u pár lidí tady v prezentacích viděl a i na fóru se o tomhle dně mluvilo.
Samozřejmě máš pravdu.No vypadá to asi na výměnu dna.
Test Octem na Echinodorusu je neutrální,ani bublinka.
Těch pár bílých kamínků (mramor) určitě nevadí. Alespoň ne tolik, jako nevhodná struktura toho čedičového štěrku...
Co zkusit octem testnout ještě nějaký ten list?
Rozhodně souhlasim, jen sem to měl v hlavě a už nepřenes na "papír"..
Ale určitě sem zvědavej co to je
Nejprve by se mělo potvrdit nebo vyloučit, zda dno obsahuje vápenec, a zda je na listech anubiasu CaCO3.
Přišlo mi to jako směs mramorového štěrku, zvláště ty hnědočervené kusy, s něčím.. A vycházel sem z toho, že to je BO, bo mi to přišlo stejné jako sem to měl já.
Pravda je že, pokud to BO není či štěrk neobsahuje vápenec je mé navržené řešení zbytečné. Co by to mohlo být jiného?
Vzhledem k tomu, že cočkujete (dle profilu) tak bych viděl problém ve dně. Štěrk obsahuje vápenec a ten zreaguje s dodávaným co2 a na kytky už nezbyde.. Možné řešení je výměna dna za jiné, křemičité.
Co zkusit rostlinu vytáhnout a postižený list vložit do nádoby se slabou kyselinou, (např. octovou, i zředěnou) - bude-li šumět, jde o BO.
Aha,co mi tedy poradíte
třeba biogenní odvápnění..
Jj,co by to bylo jiného než řasa.
Prosím vás můžete mi někdo pomoct s touto řasou.Viz foto....
mne se na spodni strane anubiasu udelal takovi bili povlak takove trubicky nevim co to je. zitra pridam foto.
co se tyče toho filtru,to uhlí neni ani tak dulezitej,jako spis velikost molitanu a jak casto a jak ho peres,ideal je jak odkalis vodu jen ho trochu proprat v te vode ne pod kohoutkem,jelikoz jsou v nem dulezite kultury,jinak je znicis.A vodu muzes mit pruzracnou jelikoz je v ni hodne dusicnanu,coz muze mit za nasledek ty rasy.jeste me napada zkus zmenit teplotu a jak dlouho svitis
0 06.04.2010 17:35 Kerze [14] Hm, tak já mám stejné zelené bodky na Anubiasech a vyhodila jsem nádhernou vzrostlou Sagitarii - byla samá řasa, ale hlavně mám celé zelené pozadí. Z těch Anubiasů je odstraňuju Savem, z pozadí jsem to zkoušela kartáčem, ale nepustila se ani štětička. Odkaluju, měním vodu, čistím sklo, kytky - 1-2x týdně - voda je krásně čistá, rybám se daří, Anubiasy kvetou. Filtraci mám s uhlím, svítím dle návodu, přerybněno nemám, krmím přiměřeně, nehnojím...Co dál ?
zdravim...cim to je ze listy anubiasu sa mi rozkladaju a hnednu...ale nie vsetky iba tie stare...moze to byt vekom? ma priblizne jeden rok. tie mlade listy su pekne...tak zeby boli tie uz stare a odumieraju tak prirodzene?
alebo ...?
Trham jen listy prestarle, co uz odchazeji a zloutnou. Jinak jestli uz v akva rasa nebuji, sleze postupne i z nej. Da se i vykoupat na chvili ve zredenem savu, ale dal bych prednost tomu, az sama sleze.
No nevím. Anubias (v. nana) zkracuju, že přestřihnu stoneka dál roste, ale když utrhneš listy...to bude vypadat blbě, ne?
Na nových listech... Těch 4 řasa už není, ten problém jsem už vyřešil, ale nerad bych ho odroval tím,že ho tak očešu.
Myslim ze by to nemelo ničemu vadit jen jestli ta rasa neporoste dal na dalsi listy?
měl bych malý dotaz..anubias mi obrostl řasou, která nejde z lístků odstranit..stane se něco vážného, když napadené listy odstraním..asi 4zůstanou..
0 22.03.2009 19:05 Kralicek11 – Re: Semtex
noo tak jsem cetl nejaky to info tutoho sneka a nejak se mi zacal libit jeho vlastnostma...a co jsem pochopil tak na moji 112 bych mel koupit teda dva?? a opravdu nezerou ty kytky?a daji se dobre sehnat?
Tito šnečci se opravdu asi neprodávají (a přesto je má skoro každý
) a pro rostliny jsou prakticky neškodní. Tu paseku na listech rozhodně na svědomí nemají.
0 22.03.2009 18:56 Kralicek11 – Re: Bexi
oka diky....tak snad ten anubias vzdycky pred rozvinutim sezraly ancici...protoze by bylo vse vyreseno...
0 22.03.2009 18:54 Bexi můžeš.Kytky nežere
0 22.03.2009 18:47 Kralicek11 – Re: Yirka
A to, že ti chybí železo a stopové prvky jsi nějak změřil nebo vypozoroval, či na jakém základě ti to bylo doporučeno?
Plži, pokud se užpustí v nádrži do vegetace, tak v drtivé většině do špatné, poškozené, uhnívající. Když používáš CO2, máš přehled o PH, NO2-3?
Vím, že se ti může zdát, že odpovídám otázkami, ale chci tě navést do oblastí, které by jinak vyplynuly z prezentace. Mimochodem za čas, který jsi věnoval vypisování některých příspěvků s popisem nádrže bys už měl prezentaci hotovou.
no tak prodávat jsem snad ještě neviděl pouze levatky a plovatky, které se dají nasbírat i u nás v řekách, případně v přehradách
jinak snad všechno se dá sehnat v prodejnách a někdy za dost divokou cenu
0 22.03.2009 15:30 Kralicek11 – Re: Sid
oka tak vecer poslu odkaz jakej typ sneku mam ale jsem si stoprocentne jistej ze to jsou ty nejobycejnesji ktery se prodavaji...no myslim ze ani se neprodavaji
btw 2 ancistruse ted hledam po AQ protoze cumim do AQ a jeden z nich je na listu Echion.a vydim jak tam dela krasne dirky takze jdou do vedlejsiho AQ :(
ale mam zase problem v tom jak mam zabranit rasam pac kdyz jsem je tam nemel tak zelena rasa byla skoro vsude-tak jestli tam mam dat nejaky ty sneky ale to mi bylo receno ze taky zerou kytky...:(
Králíčku, Králíčku...!
Tak už je to tady...
Vzpomínáte?
Jestliže máte v akva echinodorus, pak je skoro vyloučené, aby viníkem poškození anubiasu byli ancistrusi. Jsem si jistý, že jako první by zdevastovali echinodorus. Kapišto?
Vyhodit šneky byla chyba - jsou to výborní pomocníci proti řasám. Odpůrci šneků s nimi jen neumí zacházet.
Šneci chovaní v běžných akváriích (okružáci, levatky, piskořky...), zdravé kytky nepoškozují. Něco jiného jsou jednoznační "rostlinožrouti" typu marisa, plovatka ap.
Není takový problém zorientovat se, kteří šneci do rostlinného akva ANO, a kteří NE...
Já mám na řasy Neritinky a ještě se mi nestalo že by některá vlezla na kytku a už vůbec ne, že by jí okusovala. Jinak na řasy je to Tank
0 22.03.2009 12:04 Kralicek11 – Re: Yirka
takze PMDD jsem zacal hnojit z toho duvodu ze mi tady bylo receno ze mym kytkám chyby zelezo a stopove prvky...
jinak:4xneonku
4xparmicku 5pruhou
4xrazboru klinoskvrnou
1xmecovku
asi 5 pancirnicku
nekolik(nevim kolik presne)piskorku vezovitou
3xparmicku cernopruhou
4xdania
no a perovce...tech mam dohromady asi 6 ale nwm jaky jsou to druhy pac jak hledam tak hledam a nemuzu je najit a jsou porad zalezly v kokosu a nemuzu je vyfotit...
a btw 2 ancistruse ted hledam po AQ protoze cumim do AQ a jeden z nich je na listu Echion.a vydim jak tam dela krasne dirky takze jdou do vedlejsiho AQ :(
ale mam zase problem v tom jak mam zabranit rasam pac kdyz jsem je tam nemel tak zelena rasa byla skoro vsude-tak jestli tam mam dat nejaky ty sneky ale to mi bylo receno ze taky zerou kytky...:(
Můžeš ještě přidat všechny obyvatele nádrže?
Přidáváš-li CO2 a PMDD, víš přesně proč, respektive přidáváš nějak cíleně?
0 22.03.2009 10:41 Kralicek11 – Re: CaLiH2O
oka tak dodam info tohoto typu....
osvetleni-2x 20W
hnojivo-CO2 a PMDD
AQ-112L
prave ze me to nejde jako tobe takhle nasridacku...me proste lezou ty pulky porad...:(
dělalá mi občas podobný problém Anubias Coffeefolia. Nový list se rozvíjí úplně normálně, ale nedosáhne celé velikosti - vyroste jakoby "ožaná půlka listu". Pak vyrostou třeba dva krásné nové listy a opakuje se to. Určitě to není ancistrus, nejsou to ani šneci - můj názor je, že rostlině něco chybí. Možná hnojivo či více světla by to pořešilo...
A tato tvoje poznámka mě přivádí zpět k mé úplně první reakci. Bez prezentace nádrže, či popisu co a kdo v ní vůbec přebývá a jak je velká je to hádání z křišťálové koule.
Pokud chceš opravdu cílenou radu, musíš dát k dispozici relevantní informace.
0 21.03.2009 21:24 Kralicek11 0 21.03.2009 21:19 Kralicek11 – Re: Sid
jo uz to chapu ale tak kdo to muze bejt??takze oba dva anciky vyndat a dat tam zase sneky??
Sid: echiondrius tam je ale ten je hned vedle anubiase takze s echi. to nema nic spolecnyho...
Naopak!
Neptal jsem se na ten echinodorus jen tak z plezíru!
Jestliže máte v akva echinodorus, pak je skoro vyloučené, aby viníkem poškození anubiasu byli ancistrusi. Jsem si jistý, že jako první by zdevastovali echinodorus. Kapišto?
Vyhodit šneky byla chyba - jsou to výborní pomocníci proti řasám. Odpůrci šneků s nimi jen neumí zacházet.
0 21.03.2009 20:57 Kralicek11 Yirka:sneky uz jsem vyhazel tak pred mesicem a zeleninou taky neprikrmuju....
Sid:echiondrius tam je ale ten je hned vedle anubiase takze s echi. to nema nic spolecnyho...
no je mozny ze to delaji ti ancici ale kdyz jsem je vyndal tak po dvou dnech jsem nevydel do sveho AQ protoze to porostlo zelenou rasou...sneky jsem vyhazel tak uz pred mesicem protoze mi bylo receno ze taky zerou kytky...a anubias mi doporuci kamos z toho duvodu ze maji tuhý listy a nesezerou to tak ancici ale stejnak mi to asi zerou tak co s tim?protoze kdyby slo vse jak ma jit tak uz je anubias krasne rozrostlej
Ancistrusové jsou pověstní svou "láskou" k echinodorům. Myslím, že i mezi nimi si dokážou najít své více či méně oblíbené druhy, přesto jim dávají přednost před jemnolistými rostlinami.
Kralicek11: Zdá se mi to a nebo to, co vidím na 1. fotce, je skutečně list echinodoru?
Anciky nemam,prave pro jejich povestny niceni kytek, ale tak nejak si myslim, ze pokud sou v akvu i jiny kytky nez anubiasy, daj prednost tem jemnolistym
Jestli mohou být na vině ti malí ancistrusové, jak píše Yirka, to netuším - tyto ryby mají do mých akvišek už hodně let vstup zakázán!
Já čekal ve vašem seznamu spíš nějaké tetry, např. krvavé... S těmi zkušenost mám!
Tyhle malé rybky dokážou zdevastovat anubias tím, že před rozvinutím nového listu ukroutí jeho špičku, takže po rozvinutí list vypadá tak nějak, jako na vaší fotce...
Pokud jsou právě rostoucí-mladé, není ještě jejich tuhost nikterak velká.
To si nemyslim, anubias ma dost tuhy listy na to aby je takhle ozral ancik...
Malý ancistrus a čerstvě rostlé lístky-to jde do sebe. Nějací šnečcci se taky najdou? Přikrmuješ zeleninou?
0 21.03.2009 18:55 Kralicek11 – Re: Sid
dva MALÝ ancistruse,razbory,parmicky petipruhe.cernopruhe,pancirnicky,perovci,dania...
ty anciky jsem tam dal z toho duvodu protoze jsem mel zeleny skla....
Udělejte, co vám doporučil Yirka - napište, jaké rybky máte v tom akva.
anubias může růst na kořeni, kokosu... a
nemusí být zasazen, ale
může. Pouze je třeba dbát na to, aby byly zasazeny pouze kořínky a
oddenek byl těsně
nad substrátem, ne v něm.
0 21.03.2009 17:50 Helenis Ahoj, všechny anubisy nesmí být zasazené??? Já myslela že mohou ale nemusí.. jsem začátečník a mám je zasazený :( vlastně jsem nakoupila na burze rostlinky od pána, kterej neměl vůbec čas ani snahu mi něco vysvětlovat a jelikož byl jedinej co měl akva rostlinky, tak jsem nakoupila :( Nerada bych jim ublížila a přišla o ně :( Ale je pravda, že mají sem tam hnědé konce listů :(
0 21.03.2009 16:54 Kralicek11 – Re: Yirka
sry ten profil budu muset udelat no...
ale tak vis co jako pochopil bych ze to ozerou jenze nechapu kdy by to mohli udelat kdyz on uz se takhe rozvine...
Nevím jak tobě, a v profilu nemáš dostatek informací, ale mně připadnou jako ožrané.
0 21.03.2009 16:48 Kralicek11 sry za kvalitu...
0 21.03.2009 16:48 Kralicek11 – Anubias-listy!
dobrý den...mam problem s touto rostlinkou,ani nevim jak to mam poradne vysvetlit,myslim ze foto to rekne za me...nevim co s ni je protoze kdyz vyslehne zatoceny list tak se pomalu otevira ale pak z toho vyleze jen pulka listu....zacala to delat kdyz jsem ji ze zadu presadil do predniho rohu a misto pisku jsem ji dal kaminky do AQ...
btw:vzdy kdyz veslehla list tak to byla takova trubicka podlouhla...ted je to spis uz jenom ani ne pulka listu...snad to pochopite pac se to spatne vysvetluje
0 26.08.2008 23:25 fester mne vytvára malé listy len tam kde je veľa svetla.kde je pritienený vytvára veľké.
0 26.08.2008 19:42 deCORF OBRAEN – Re: apinek
no mala forma to nebude kedže doteraz boli listy celkom veľké
.ale koniec výhonku už nieje na koreni tak možno preto ako vravíš ma tie listy menšie
0 26.08.2008 19:30 apinek nevim,jestli je to správně,ale zkusit to můžeš.
anubias má malý listy jednině tehdy,když je volně ve vodě,třeba na přísavce na skle.
velký listy má když je přichicenej ke kořenu.pak taky můžeš mít třebas malou formu anubiase.
0 26.08.2008 19:16 deCORF OBRAEN – Malé listy Anubiasu
Zdravím Vás..prosím vas neviete mi poradiť prečo v poslednej dobe mi anubias vrhá kopec listov ale všetky sú malinke a narastú maximálne do priemeru 1,5 cm??
..čím to može byť spôsobené??
taky to nedělám ráda, ale je to poprvé za 3 roky, už jí tam bylo hodně i s biogenním ofvápněním-úplnej koberec, děkuji za radu, jdu sázet
4 03.04.2008 20:32 Lorsson – Re: bucliik
Vetsinou ta rasa zmizi po koupeli v savu a vetsinou se na tom samem anubiasu jiz nevytvori. Ale chce to samozrejme nastolit takove podminky v akva, aby rasy nemely sanci. Anubias je jejich oblibeny cil protoze roste pomalu. Savo je spise zachrana kdyz je nejhure ale neni moc dobre kazdy tyden jej vyndavat a koupat v Savu.
ahojík, psali jste tady že do 4 dnů řasa zmizne, takže stačí kytičky okoupat, opláchnout pod vodou a můžu je znovu zasadit a řasa zmizí v akva?, nebo je ji třeba pak nějak odškrábat?
0 08.03.2008 23:36 Nobody – Re: Lorsson
Takže Savo.To je hezké,ale které?Je jich tak 5-6 druhů.
0 08.03.2008 18:13 benny – Re: Lorsson
Diky moc. Taky mam zarostlej Anubias tak to zkusim. Krom tech zelenejch tecek mam este stetickovou rasu po okrajich
0 08.03.2008 17:05 Lorsson – Re: benny
Ano vazne, uz z hlavy nevim navod, zkus to pohledat zde na foru, pokud si dobre pamatuju pomer Savo : voda 1:20, a doba ponoreni 4 minuty, a anubiasu to nic neudela, u ostatnich rostlin zalezi na skladbe a odolnosti listu
tak treba zde :
rybicky.net/forum/5134
nebo zde a procti si prispevek Sida
rybicky.net/forum/1328 0 08.03.2008 17:02 benny s tim oplachnutim ve zredenym savu je to mysleno vazne ???? to rostlinkam nic neudela ???
4 08.03.2008 15:40 Lorsson – Re: deCORF
Anubias je vzdy nejvice ohrozeny rasami protoze roste pomalu. S podobnymi rasami vicemene na anubiasu take valcim, pro zacatek bych mozna pouzil savo, to na chvili rasy znici, ale je to jen reseni nasledku (navod je zde na foru) a pak pridat rychle rostouci rostlinky a zlepsit osvetleni, spojeno s pravidelnym odkalenim a vymenou casti vody, aby se nehromadily odpadni latky a aby ziviny z vody stihly odebrat rostlinky a ne rasy.
0 08.03.2008 11:35 agent007 mám s anubiasem barteri nana ten samý problém.1x14 dní měním 20 litrů vody a na jedné naně se mi taky vytvořily zelené tečky.
0 08.03.2008 11:19 deCORF OBRAEN – re:Sid
ahaaaa
tak na začiatku som tam mal umelé
ale tie su už asi 3 týždne preč a nahradené živými
no každopádne sa p
okúsim pohrať so svetlom
vďaka za radu
To myslíte vážně, že na fotce "05.02.2008 20:36" nejsou umělé kytky?
Mno..., můžete to zkusit s tím světlem a určitě doplňte kytky. Nejlépe nějaké stonkové "rychlíky".
0 08.03.2008 11:01 deCORF OBRAEN – re:Sid
Tým zasahovaním som to tak nemyslel.1x týždenne odkaľujem dno a mením asi 15 litrov vody.skúsim ešte vymeniť tu Flora -Glo za normálnu žiarivku.Umelé rastlinky nemám,všetky sú živé.Veľmi pekne ďakujem za podrobný
popis problematiky
Jsou to řasy. Určit je bez mikroskopu půjde sotva, ale ani to není nutné. Důležité je snažit se zjistit, proč se objevily a jak se jich zbavit.
Před časem jste doplňoval osvětlení. Byly tam ty řasy už předtím nebo až po posílení světla?
(Co se osvětlení týče, anubiasům a echinodorům by stačit mělo, u ostatních rostlin bych to viděl na hraně... A Flora GLO je taková "polozářivka"; doporučil bych vám ji vyměnit za nějakou "normální" zářivku.)
V akvišku máte poměrně dost rybek a v poměru k nim velmi málo kytek. Vzhledem k tomu, že nepovažujete za nutné pravidelně obměňovat část vody, (zatiaľ nezasahujem a snažím sa vytvoriť prirodzený biotop s prirodzenou rovnováhou), tady by mohla být jedna ze souvislostí.
(Abyste vytvořil podmínky pro "přirozenou rovnováhu", musel byste snížit počet rybek na třetinu a ztrojnásobit počet kytek...)
Moje doporučení - posílit osvětlení a začít se starat o hygienu v akva. Měňte pravidelně týdně 10-15 l vody, odsávejte přitom nečistoty ze dna.
Vyhoďte umělé kytky, místo nich nasaďte co nejvíc živých. Vyměňte Floru GLO za "840" a zvažte, jestli vám do krytu nevleze ještě jedna trubice.
Z toho podlinkového světla sundejte kryt, (zbytečně ubírá světlo), dodělejte vylepení krytu alobalem.
1 08.03.2008 09:46 deCORF OBRAEN – Anubias-zelené bodky
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18115x