Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Anubias - problém

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Anubias - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2024 22:51 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Vydržet pokud rostou nové kořínky tak to půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2024 22:39 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Zachrána
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, chci se zeptat zkušených pěstitelů Anubiasů, zda je šance na záchranu Anubiase hladkého, který byl umístěn na tak tmavém místě, že mi začal uhnívat. Zjistil a vytáhl jsem ho dost pozdě a po očištění zbyl z něho malý nazelenalý řízek, který asi po měsíci trochu vybledl. Teď je ve váze na světlém místě položený na mechorostu. Normálně bych ho už asi s lítostí vyhodil, ale pod ním jsou pořád čerstvě vypadající bílé kořeny. Co s ním dál, mám čekat na zázrak a jak ještě dlouho? :-(
Díky za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2022 21:14 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lenanov
Osobně bych se na ten substrát vykašlal a zvolil bych pouze nějaký soil či flexipísky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2022 06:51 Muž skypi [248] Re: Lenanov
Překopat. Písek-zrnitost-max 1mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2022 23:07 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: RAP
Přemýšlela jsem co s tím. Myslíte, že by stačilo navrh dosypat 1-2 cm jemnějšího písku? Počítám s tím, že to propadne a bude to mezi zemí a štěrkem. Nebo musím překopat celé dno?
A jaká zrnitost by byla nejlepší? Stačí 1-2 mm nebo ještě jemnější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2022 23:09 Muž RAP [1556] Re: MARTIN HORÁK
Co jsem o anubiasech zjistil z vlastních zkušeností, je to houževnatá rostlina, stačí jí jen čas.
Bohužel dnešní trend je honem honem, tak trochu - hodně ke škodě akvaristiky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 23:01 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: RAP
To s tebou souhlasím. Jen ty anubiasy prostě rostou taaaak pomalu :-D Osobně bych to oholil, oddenky přilepil na kus dřeva či kamene a umístil někam dozadu. A dokoupil bych pěkný anubiasy do popředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2022 22:55 Muž RAP [1556] Re: MARTIN HORÁK
Martine myslím, že odstranit špatné listy a dát mu čas by mělo stačit. O tom je akvaristika - trpělivost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2022 22:36 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Lenanov
Dobrý den, těch 8 hodin na suchu je opravdu moc. Jinak jak již bylo psáno, z akvaristiky jsou anubiasy v emerzní formě, ale to není nijak zásadní problém. Důvodem k rozpadu listů či hnilobě rhizomu je velká změna chemismu vody a nejčastěji pak teploty vody. Co se týče vašich anubiasů: ostříhat všechny špatné listy a počkat na nové. Nebo koupit od nějakého akvaristy submerzní formu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 22:22 Muž RAP [1556] Re: Lenanov
Štěrk a říční písek mají rozdílný tvar. I ten má vliv na rychlost "průtoku" vody dnem. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 19:09 Muž skypi [248] Re: Lenanov
Šterk podobné velikosti je pro takovou koncepci nevhodný. Pro inspiraci doporučuji dohledat si informace např. o akvariské expozici v Polsku v botanické zahradě ve Wroclavi, kterou jsem osobně navštívil, kde je použitý "zásobní substrát" v kombinaci s jemným křemičitým pískem. Velký objem nádrží, čistá voda, "pasivní" sycení CO2 a rostliny krásně vybarvené a ve výborné kondici. Mimochodem, krásná je i botanická zahrada, byl jsem tam v květnu a je to pastva pro oči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 17:24 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: RAP
Štěrk má 2-4mm. Ale možná měl být jemnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 17:20 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: Rovano
To je Jávský mech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 17:14 Muž RAP [1556] Re: Lenanov
Nemá se na tu "hlínu" dávat jemnější substrát než štěrk? Aby se živiny nedostávaly rychle do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 16:10 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Lenanov
Myslel jsem toto. rybicky.net/fotogalerie.php…
Zbytek nechám na kolegovi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 13:05 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: Rovano
Egerii tam nemám. Jestli myslíte tu Cabombu vlevo v zadu, tak ta mi stále vyplouvá a nechce v substrátu držet. Jinak vypadá zdravě.

Listy anubiasu trochu střihnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 12:56 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: skypi
Tak to bude tím, že oschnul. Jinak organický přetížené, tím myslíte moc rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 11:54 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Lenanov
Asi bych zredukoval tu Egerii. Buď utrpěla mechanické poškození, protože má všude po stonkách poškozené lístky nebo se ji moc nedaří. A mohl by z toho být další organický odpad/zátěž.

Anubis se mi taky rozpadal jako na fotkách, ale dokázal se vzpamatovat. Nejspíš nemá rád velké chemické skoky.

A ty nejvíce poškozené listy bych odstraňoval u rostlin. Teda pokud to neodporuje metodě Walstad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2022 06:18 Muž skypi [248] Re: Lenanov
Anubias tak vypadá, pokud listy oschly nebo pokud byly chemicky poškozeny. Jinak, podle mého názoru, tak jak je akvarium založeno, moc "fungovat" nebude, organicky přetížené je už teď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 22:29 Žena Lenanov [0] - Low-techRe: vaclav
Prezentace založena. Snad to pomůže. Jinak anubias jsem měla asi 8 hodin nad vodou (květináč byl pod vodou a listy nad vodou). Je možné, že jak jsem ho pak dala pod vodu, že se ty listy pak rozpadly? Byla u něj kromě okružáků i jedna levatka, tu v prezentaci přidanou nemám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2022 22:47 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lenanov
Jinak, než emerzně se nepěstují ale pod vodou by nemel mít zas tak velký problém. :-)
Každému tu radíme, aby si založil prezentaci akvária s co nejvíce informacemi jen tak se dá lépe najít příčina problému. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2022 21:42 Žena Lenanov [0] - Low-tech – Rozpad listů
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč můj anubias vypadá takhle. V akva jsou zatím jen okružáci a kružníci. Založeno jen pár dní. Může to být jen přelisťování?
Edit: Doplním, že je koupený z akvaristiky. Ale i tak může být emerzní, že?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.08.2021 20:42 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dinecek
To chce klid. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2021 20:30 Žena Dinecek [205] – Záchrana anubiase
Ahojte, prosím, dá se zachránit Anubias, kterému jsem z nevědomosti střihla kořínky? On mi v akváriu doslova živoří. Ty, kterým jsem to neudělala, nádherně rostou, ale tenhle chudák má nové lístečky úplně zakrnělé a vůbec nevypadá hezky. Teďka je navázání na kamínku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2021 22:21 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: xixer
Moc svítíš, takže ztlum nebo zkrať dobu svícení. Druhá možnost je přidávat CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.05.2021 21:51 Žena tramtra [3202] Re: xixer
Je to vodní kámen, vyhledej si pojem 'biogenní odvápnění'.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2021 21:42 Muž xixer [0] – Bílý povlak
Fotka k příspěvku Poradíte prosím co může být na listech anubiasu - je to na dotek tvrdé jako vodní kamen
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 19:48 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pecinger
Udělej si prezentaci akvária s co nejvíce údaji pak se dají problémy lépe řešit než podle jedné fotky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 19:43 Pecinger – Rada
Fotka k příspěvku Ahoj. Můžete mi poradit čím to může být?
Už opravdu nevím, co s tím mám dělat. Každý říká něco jiného. Svitim 9 hodin denně. Hnojim Tropikou Zelenou dle návodu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 18:52 Muž paulo [58] Re: Sid
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ok, dneska už mi akvárium zhasíná, ale zítra bych mohl nafotit aktualizaci prezentace 110l. Anubias je ale v tomto akváriu odnepaměti. Tak aspoň oddenek a detail listu
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2021 17:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: paulo
Fajn, já se sice neptal, kde je oddenek, (sám anubiasy běžně sadím tak, že kořeny zahrnu do substrátu), ale odpověď došla - jde o mladé listy.
Nevím, jestli někdo přijde s nějakým názorem, já bych to viděl tak, že byste mohl zkusit přihnojit K2SO4 nebo MgSO4.7H2O.
Konkrétnější bych mohl být, kdybyste mi poskytl víc podkladů (prezentace)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 16:41 Muž paulo [58] Re: Sid
Oddenek je nad substrátem již několik let, do substrátu si pouští kořínky. A jsou to nové listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 12:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: paulo
Nevidím na oddenek - jedná se o mladé listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 07:42 Muž paulo [58] – Chybí mi taky železo
Fotka k příspěvku Zdravím, hnojím profitem, ale anubias poslední dobou dělá takovéto listy. Může to mít souvislost s tím že poslední rok vyhání pořád květy? Každá rostlina má aktuálně cca 4 květy
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2021 07:04 Muž Korvin [33] Re: Sid, _Rob_
podakovanie , nasadene easy life profito nakolkp po zmerani kapkovymi testmi zystena nizka hladina zeleza este , dusicnanou a fosforu dost....este ray dakuje za skore odpovedene... potlesk palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 21:15 Žena mirkita [0] Re: kofejn
Ďakujem za odpoveď. A musím potvrdiť - levatky už dnes niektoré listy vyčistili palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.02.2021 09:58 Muž Sid [6637] - Rostliny
Já také. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.02.2021 09:01 Muž _Rob_ [80] Re: Korvin
media0.surpanblog.cz/…

Typnul bych to na draslík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 08:49 Muž Korvin [33]
Fotka k příspěvku zdravim vieme z foto poradit co mu chyba...?? voda 30 stupnou gh a aj kh 8 ph 6.8 nehnojim len co2 kvoli ph...4bublinky za s do 500l kava...cez jbl atomizer
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.02.2021 19:23 Muž kofejn [963] Re: mirkita
To jsou rozsivky, v čerstvém akváriu běžná záležitost. Listy bych kvůli rozsivkám nestříhal, šneci ji třeba sežerou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 18:48 Žena mirkita [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
Moje akvárium má asi 3 týždne a na anubiase sa pred pár dňami spravil škaredý hnedý povlak. Má malých obyvateľov - slimáčiky, neviem, či to majú oni na svedomí. Má anubias nejakú chorobu? Bude stačiť, keď napadnuté listy odstrihnem?
Vopred ďakujem za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 10:22 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Tak byly dost vysoké mrazy a slušní prodejci nic živého po tu dobu neposílají. Ve více jak 15 stupňových mrazech to ani nejde a nebo by to stálo tolik že se to nevyplatí pro obě strany. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 10:03 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
To chápu, ale kvalita balení by měla odpovídat ročnímu období a pak je tu samozřejmě reakce obchodu na reklamaci, která mě trochu zarazila. hmm

Nejjednodušší bude akvaristika a kytka přímo z akvária. (Až otevřou) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 09:50 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Nepříjemné zkušenosti s kvalitou nebo množstvím jsem už slyšel o všech prodejcích. Bohužel největší poptávka po rostlinách je paradoxně v zimním období, kdy kvalita rostlin je nejhorší a hrozí i přemrznutí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2021 09:41 Brodys Re: _Rob_
Já mám od nich mini a opačná zkušenost, po 2 měsících jde na květ. Je to o štěstí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 09:23 Muž _Rob_ [80] Re: Andy719
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jo, sem na tom podobně :) Po 3 dnech. Byl z Invitalu (emerz) a jejich reakce?

Nó, to je běžný, kupte si novej..

Takže sem je slušně poslal do zádě a to bylo naposledy co sem u nich koupil rostliny.. potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 17:41 Žena tramtra [3202] Re: Andy719
To bylo první, co mě napadlo, že přemrzly. Dva dny na projev nějakého nedostatku živin (obzvlášť u Anubiasů) se mi zdá příliš krátká doba. Listy vypadají jako spálené, ty už se nespraví. Jestli si chceš rostliny nechat, tak listy můžeš ostříhat. Zkusila bych ale reklamaci. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 16:15 Muž 1965 [35] Re: Andy719
Něco mu chybí : PO4
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2021 14:33 Muž Andy719 [2] – Umírají Anubiasy? Jdou zachránit?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

po dvou dnech od nasazení do akvárka mi (pravděpodobně) začal odcházet Anubias Barteri coin leaf. Tmavnou / hnědnou mu listy a udělaly se na nich jakési tmavé tečky - viz fotky. Když jsem do nádrže dříve anubiasy dával, tak se nikdy nic takového nestalo.

Nasadil jsem do nově založeného akvárka 5 kusů - 1 kus je de facto celý ok (pouze jeden lístek mu začíná mírně od konce hnědnout), zbývající 4 kusy to mají cca na 1/4 - 1/2 listů. Problém může být teoreticky v dopravě - doručení trvalo 3 dny, takže ty květiny byly 3 dny v krabici u dopravce (zakoupeno z rostlin-invital). Nicméně po rozdělání krabice byly všechny listy ok a hezky zelené (a zrovna přes ty dny nebyly nějaké mrazy pod nulou) - začalo mi to dělat až po nasazení do akvárka.

Dá se s tím něco dělat? Mám ty listy ustříhat, nebo naopak čekat, jestli se to nějak neopraví?

Neužívám CO2, pro rostliny do vody přidávám pouze Seachem Flourish dle doporučeného dávkování. Dno je obyč křemičitý písek, ale to je anubiasům asi jedno, když jsou přivázané ke kořenům / kamenům.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2020 00:00 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: los.emilos
Záleží jak je ta rašelina kyselá, pokud dost tak rychlá změna pH nebude dělat dobrotu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 21:22 los.emilos
Dnes uhnil dalsi anubias, tentokrat barteri pestovany od začátku pod hladinou... Měnil sem jen vodu cca třetinu... Už mu narustal první list tak sem doufal že to bude v poho, rano vymena vody, teď večer rostlina ztratila polovinu listu včetně toho noveho, obalen šlemem, stejně jako ten anubias předtím. Raději sem je z paludaria vyndal. Nejaky tip na rostliny do 10 cm hloubky. Je mozne že jim dělal problem raseliný substrat ktery při rosení určitě musi uvolnovat latky do vody? Snažím se najit důvod takoveho rychleho uhynu, když se vetsinou pise že anubias je nenarocna rostlina... Holt začátky jsou vždy těžký
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2020 22:44 los.emilos Re: vaclav
Není kam, mám malou hloubku, rosim co to jde a doufam že nový listy (teda jestli budou) to už zvladnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2020 19:39 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: los.emilos
Udělal jsi velkou chybu už v prodejně byl pod vodou a jak ho vyndáš zvadne, okamžitě ho strč pod vodu jestli mu ještě nějaký list zbyl. Pokud ne tak to nech tak oni zase vyrostou. (možná) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2020 18:19 los.emilos – Vadne
Koupil sem Anubias congensis. Dle cedulky od aqua daho, na prodejně jen pár dní. Jelikož se všude píše že jsou pestovany emerzne, zkusil sem ho umístit do paludaria. Při umístění do vodní plochy (stonek a kořeny do vody, listy nad vodu) měl pekne pevné listy, bohužel po několika dnech začal vadnout. Většina listů, jeden po druhém během dvou dnů,úplně zmekli a nyní se valeji ve vodě. Co může být za problém? Teplota vody je 25st. a vzduchu 23. Mám vadnouci listy ostříhat a nechat jen ten nejmladší? Je možné že sem mu ublížil tím že sem na něj nechal asi půl dne kapat odstatou vodu ( byla trochu studenejsi cca 17-18 st.) Zkouším hledat informace o emerznim pěstování na netu, bohužel neúspěšně, tatam jsou časy kdy se na internetu daly najít užitečné informace..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 06:45 Muž gab0 [2] Re: _ucx_
Ďakujem za názor. Máš pravdu, nie je to veľmi presný spôsob, skôr orientačný. Zatiaľ nemám iný test doma, len Sera gH test. Vybral som z akvária nevhodný kameň, o pár dní odkalím a vymením 1/3 vody a uvidíme. Musím sa poobzerať po nejakom presnejšom testovaní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 16:48 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: gab0
Jenže test proběhl lakmusovým papírkem "735 v 1" a zdání přesnosti mu má dodat to digitální zpracování. Nástřel to dá, že máš tvrdou a zásaditou vodu, to je z toho celkem zjevné, ale jestli to je 7.5 nebo 8.5, to už úplně jisté není. Anubias by tu tvrdší zásaditou vodu ale měl zvládat bez větších obtíží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 16:37 Muž gab0 [2] Re: RAP
To pH má celkom prekvapilo, bolo to pri posledných testoch vždy v norme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 16:34 Muž gab0 [2] Re: Anthrax
Fotka k příspěvku OK, počkať teda s ďalšími krokmi? Čo nové rastliny? Mám niečo zasadiť? Anubias má nový list.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 16:29 Muž Honza123 [3] – Anubias řasa
Fotka k příspěvku Už nějakou dobu pozoruju zelenou tečkovanou řasu na anubiasech. Ostatní rostliny to nemáj, takže málo fosforu to nebude. Teď jsem si všiml, že list na fotce má svoji polovinu ve stínu kořene a tam řasa není. Souvisí to tedy se světlem? Svítím 9-10h. Listy jsou ale na vrchu kořene, blízko hladině.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 15:43 R Muž Anthrax [4787] Re: gab0
Tak dusík ti tedy opravdu nechybí. Ten kámen je venku ale má to setrvačnost. Pokud nemáš velmi tvrdou vodu už ve zdroji, tak by se ti ta tvrdost mohla postupně snížit. Chce to chvilku času, jako každá změna v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 13:10 Muž RAP [1556] Re: gab0
Celkem vysoké pH a vápenatá tvrdost.
Zkus vyměnit polovinu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 12:50 Muž gab0 [2] Re: Anthrax
Fotka k příspěvku Ahoj, hodnoty vody zmerané dnes pred obedom. Tretí deň svietim 7 hodín, kameň som vytiahol včera večer.

Tetra Aquatics Measurement results - 21. November 2020:

Nitrate mg/l - 42
Nitrite mg/l - 0.02
Total hardness °dH - 16
Carbonate hardness °dH - 15
pH value - 8.2
Chlorine (CL2) mg/l - 0.1
Carbon dioxide mg/l - 3
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 08:25 Muž RAP [1556] Re: Anthrax
Pravdu máš, je tam celkem velký děrovaný kámen. Ten může výrazně ovlivňovat hodnoty vody.
Navíc při zvětšení fotky si nejsem jistý, jestli ten Anubias není zahrabán ve štěrku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2020 22:19 R Muž Anthrax [4787] Re: gab0
No já jsem doufal v ty hodnoty vody. stydim I kvůli tomu mořskému kameni, tam ti taky může nepříznivě ovlivňovat vodu. Ne snad vzhledem k anubiasu, ten snese snad vše, ale k ostatním rostlinám a následně řasám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 12:28 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: gab0
Obojí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 10:56 Muž gab0 [2] Re: Tojsouvěci
Zle som sa vyjadril, je to odkalenie klasickým odkalovacím zvonom. Čo myslíš tým krátkym osvetlením? Myslíš krátkosť trubice, alebo krátkosť času svietenia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 10:55 Muž gab0 [2] Re: RAP
OK, zruším to prerušované svietenie a posilním to na 7 hodín neprerušovane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2020 00:05 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: gab0
Mezi výměnou vody a odkalením dna je propastný rozdíl,při pouhé výměně neodstraníš rozkládající se sedimenty uložené v substrátu.Jestli se Ti zanáší filr do čtrnácti dnů,tak by bylo vhodné změnit hustotu filtračního média na hustotu 10-20 PPI. Osvětlení v setu je krátké,mělo by osvětlovat všechny rostliny,nebo změnit jejich skladbu,podle jejich nároků na osvit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.11.2020 23:02 Muž RAP [1556] Re: gab0
Ta doba svícení je špatná. Ráno se kytky sotva probudí a už jim zase zhasneš. Vzhledem k součastnému stavu akvária, bych přerušované svícení nedělal. Určitě bych přidal rychlerostoucí stonkovky a prodloužil odpolední svícení na 6-7hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 21:42 Muž gab0 [2] Re: Anthrax
Doplnil som info do profilu:
Svietenie nastavené od 05:00 do 06:30, od 16:00 do 21:00 hod.
Raz za 7 až 10 dní vymením 1/3 vody v akváriu. Filter čistím raz za 2 týždne. Po dlhšom čase vydáva divný zvuk a nenasáva dobre vodu. Chcem ho vymeniť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.11.2020 21:24 R Muž Anthrax [4787] Re: gab0
Můj dojem je, že při ancistrusovi, živorodkách a 4 neritinách ve 41 litrech vody ti dusík chybět nebude. Ale je to jen takový předpoklad.

Jinak by to chtělo prezentaci doplnit o přesnější informace. :-) Říkáš, že testuješ proužkovým testem. Sice to jsou testy orientační ale jaké ti vycházejí hodnoty? Víš hodnoty zdrojové vody?
Co tam konkrétně máš za světlo a jak dlouho svítíš? Přijde mi, že to akvárko je dost nerovnoměrně osvětlené. Ale fotka může klamat. Nezkoušel jsi dát anubias někam do kouta, kde není tolik světla? A na jeho místo nasadit něco víc rychlerostoucího?
O údržbě se v prezentaci nezmiňuješ vůbec. Tohle jsou všechno faktory, kvůli kterým tam mohou ty řasy být. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 20:05 Muž gab0 [2] Re: Tojsouvěci
Ja som to tam zle uviedol, slimáky sú 4, Gibbiceps už dávno nie je. K tomu chemizmu by sa dalo pristaviť, keďže na niektorých fórach som sa dočítal aj to, že rastliny v mojom akváriu pravdepodobne nemajú dostatočný obsah niektorých prvkov (Dusík, Draslík).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 19:25 Muž gab0 [2] Re: tramtra
Áno, máš pravdu. Dal som ich tam v počte 2 kusy na čistenie rias a oni sa mi takto odvďačili. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 19:25 Muž gab0 [2] Re: Sid
Rybu nie, ale podľa príspevkov to môže spôsobovať Neritina zebra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 19:23 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: tramtra
Díval jsem se do prezentace,jsou v ní čtyři Neritiny ,ale navíc i Ancistrus
s Gibbicepsem.Jeden načne a další zkázu dorazí,na druhou stranu zdravotní stav rostliny může negativně ovlivňovat chemizmus a osvětlení v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.11.2020 18:23 Žena tramtra [3202] Re: gab0
Mně tohle dělala Neritina, takhle ohoblovat Anubias pro ni nebyl problém. Máš ji v akváriu, bude to ona, žere řasu na listech, ale poškodí i je samotné.

rybicky.net/nadrz/27106/d175872.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 17:23 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: gab0
Nemáte v akváriu rybu, která by ten anubias "hoblovala"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 14:59 Muž gab0 [2] – Nielen problém Anubiasu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Viete mi prosím poradiť, čo im chýba? Zatiaľ som sa tématike hnojenia veľmi nevenoval, viackrát som použil prípravok sera Florena v potrebnom dávkovaní. Ale úspech sa nedostavil. Ďakujem vopred za radu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 22:11 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: _ucx_
Eventuálně je může přichytit na ten kořen nebo nějaký kámen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 22:10 Žena Maruu [0] Re: _ucx_
Dakujem, otici uz nie su, mali krupicku a skor uhynuli ako som ich stihla vyliecit. Anubiasy viem ze su zle zasadene, mam lepidlo skusim.ich prichytit na ten koren...
Dakujem vam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 22:07 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Maruu
Nemůžeš mít ty anubiasy takhle utopené v substrátu. Tam mohou být jen kořínky, ten hlavní stvol musí být nad ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 21:46 R Muž afc1886 [14703] Re: Maruu
Jsou to rozsivky, ale ti otíci nejsou v pořádku.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 21:29 Žena Maruu [0] – Flak na listoch
Fotka k příspěvku Ahojte, mam v zabehu 10l. cca mesiac krevetkarium este bez kreviet a na anubiase sa mi medzi stonku a listom spravil hnedy flak.je to na viacerych listoch. Je to odhnivanie alebo nieco ine?
Dakujem za radu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2020 23:22 Muž PetrZ1978 [21] Re: kofejn
Jo, to bude ono.
Děkuji moc za tip palec
Jakto že se mi to začalo dělat až když jsem začal hnojit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2020 22:43 Muž kofejn [963] Re: PetrZ1978
Hnědé fleky jsou řasa (asi rosivka), která prosperuje při organickém znečištění. Pomůžou s ní otíci.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2020 22:26 Muž PetrZ1978 [21]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zkusil jsem předešlý problém řešit přidáváním hnojiva PMDD.
Částečně to pomohlo - nové listy se už nerozpadají.
Pořád ale nové listy rostou pomalu nerozvinou se do plného tvaru.
Navíc se mi ale objevil nový problém.
Na starých listech se objevují hnědé fleky, které nejdou otřít.
Je to řasa něco něco jiného?
PMDD hnojím 12 ml každý den do 290 L akvaria.
Prosím pomoc, co je v mém akvariu špatně?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2020 21:22 Muž PetrZ1978 [21] – Nové listy se nerozvinou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte.
Mým Anubiasům něco schází.
Poměrně často vyráží nové listy, ale ty se ani po několika měsících zcela nerozvinou a zůstávají malé (viz fotky).
Svítím 6,5 hod., po 3 - 4 týdnech měním 1/3 vody, nijak nehnojím, hodnoty vody v normě.
Ve 290 L akvariu mám pouze 10x Cichlidka Thomasova a 1x Ancistrus.
Co rostlinkám chybí?
Předem díky za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.04.2020 11:31 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Cannot
Mangan, molybden?
Edit: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2020 06:31 Jarden Sk Re: Cannot
Ak používaš Seachem Iron mal by si na meranie použiť tento test Seachem MultiTest Fe Železo, JBL mi S.Iron nenameral.Ak máš tvrdú vodu tak čítaj tu a môže Fe nasať aj substrat a filter, no a Anubiasy asi nie sú v substrate- takže Fe vo vode: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2020 05:03 Cannot Re: KaGaOri
Děkuji. Železo byl můj velký typ naměřené hodnoty ukazuji téměř nic ale každý den přidávám Seachem Iron na doplnění železa s stejně se nedaří to dostat do přijatelné hodnoty. Nevěřím ze to akva ma takovou spotřebu železa. Díky za názor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2020 03:07 Žena KaGaOri [89] Re: Cannot
Běláním a sklovatěním listů se zachováním (zpočátku) zelené žilnatiny se alespoň u suchozemských rostlin projevuje nedostatek železa, nebo nedostatek hořčíku (který brání vstřebávání železa rostlinou). Bohužel prakticky totožné projevy může mít i naopak přehnojení těmi stejnými mikroprvky. Na poli tím člověk zas tak snadno nepřehnojí, takže je skoro jisté, že jde o nedostatek. V akváriu myslím, že klidně přehnojit jde, zvlášť pokud je např. voda z nějakého železitého zdroje. Asi nebude jiná pomoc než se podívat na zoubek vodě co liješ do akvária + dopočítat kolik tam ještě dodává hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 17:27 Cannot – Anubias
Fotka k příspěvku Ahoj, nesetkal se někdo s podobným problémem Anubias mi žačina dělat takové bílé fleky. Všechny potřebné prvky pravidelně měřím a doplňuji od Seachemu. Díky za pomoc :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2020 07:54 Muž Bartex [159] – Anubias
Fotka k příspěvku Ahoj, v akva mam celkem 4 anubiasy a jen tento zacina zlobit. Foto je skrze mirny mlecny zakal. Tech par svetlejsich listecku mel uz pri nakupu, ale jejich rozklad se zacal stavat realitou az po umisteni do akva. Pripadne info v prezentaci Harakiri...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 18:35 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: tramtra
Tamčo, je na Pepanově břehu, na přímém světle. Doteď vytvářel listy panašované, až nyní jsou poslední tři lístky zelené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 17:32 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
V podstatě s tebou souhlasím jen to nebude echinodorus. Ale Anubias nana Marble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 17:30 Žena tramtra [3202] Re: Amatértom
Tome a nechybí mu trochu světlo? Jo je to Anubias, zvládá stinná místa, ale obecně třeba panašované pokojovky rády hodně světlá stanoviště (ne teda přímé sluníčko). Jestli se to teda vůbec dá dávat do souvislosti s akva rostlinami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2019 16:55 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Amatértom
Koupil jsem si emerzni Echinodorus Marbl Queen a měl krásně panašované listy. Pod vodou se bílé skvrny skoro stratily takže rozdíl emerz submerz bude ta příčina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 16:07 Muž Amatértom [514] - Cichlidy – Ztráta barvy
Ahoj, zhruba před rokem jsem si na Aquateře Olomouc koupil anubias s krásně panašovanými listy, nyní pozoruji, že nově rostoucí listy, jsou zcela zelené. Dá se tato ztráta nějak zvrátit? nebo je to nevratný jev?. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 01:08 Muž Shaim [1] Re: afc1886
Diky za info, googlil jsem na toto tema a nejsem si jisty, jestli jsem spravne pochopil, znamena to, ze mam malo CO2? Pridavat CO2 nechci, tzn, ze bych mel snizit osvetleni (nyni 8 hodin) a pridat vice rybek? (nyni pouze 6 rybek) Dekuji moc za odpoved.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 17:04 R Muž afc1886 [14703] Re: Shaim
Jak píše Honza, je to biogenní odvápnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2019 16:46 R Muž ctibum [6926] Re: Shaim
Nevypadá to okousaně... Co tohle? rybicky.net/forum/146… Není to spíš takového něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 16:33 Anďaska Re: Shaim
Nemáš v tom akvu ancitruse?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 16:30 Muž Shaim [1]
Fotka k příspěvku Co je prosím toto? viz foto. Dekuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 23:16 Žena BBchory [858] Re: Planorbella
infekci nedostane, protože kořen je porostlý několika nezávislými oddenky, a tenhle shnil od A do Z a ostatním není nic ;-) A navíc jsem to máchla v hypermanganu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 23:01 Muž Planorbella [643] Re: BBchory
Aj, tak to jo, teď jen aby nedostal do otevřených ran infekci, ale to zcela určitě ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 22:59 Žena BBchory [858] Re: Planorbella
Ukázalo se, že uhnil celý jeden oddenek (a proto listy žloutly, protože neměly z čeho růst). Vyčistila jsem to, zbytek vypadá dobře, ale proč uhnil, čert ví.
PS. Pořád napjatě čekám, kdy mi václav objasní, jaká je souvislost mezi žloutnutím anubiasu a způsobem měření hodnot v akváriu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 21:47 Muž Shaim [1] – Anubias - Listy
Fotka k příspěvku Zdravím,

anubias mi po 4 letech začal tohle dělat, jinak 4 roky rostl krásně, co to je zač? :/
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 09:23 Muž Planorbella [643] Re: BBchory
Toto mi též anubias udělal. Žluté listy už nezezelenají, tedy alespoň mně nezezelenaly. Já jsem je ustřihl, pohnojil, nasadil perloočky kvůli "zelené vodě". A už asi po dvou týdnech raší nové rostlinky tam, kde jsem listy ustřihl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 23:03 Žena BBchory [858] Re: vaclav
kapkový sera test
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 22:32 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BBchory
Čím to měříš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2019 22:03 Žena BBchory [858]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, napadlo by někoho, proč anubiasu začaly žloutnout listy? V akváriu je NO3 cca 20mg/l, PO4 cca 0,5mg/l, zbytek nevím. Hnojeno profitem.
Jinde se ptám na špatné listy od limnobia, oboje asi ukazuje na nějaký celkový problém, nedostatek nebo přebytek něčeho, ale vůbec netuším čeho. Předem díky za odpovědi.
A druhý dotaz, mám mu je ušmiknout, anebo doufat, že se zmátoří?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 22:37 Angus68 Re: Kat
Chybí ti toho víc ;-) Asi by to chtělo snížit pHáčko a přidávat komplexní hnojivo s přídavkem hořčíku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2019 18:58 Muž Planorbella [643] Re: Kat
Jak se daří ostatním rostlinám? Opravdu by to chtělo alespoň prezentaci. Mně to přijde, jako by se dusil, navíc budeš mít asi hodně dusíkatých sloučenin, soudě podle listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:55 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Planorbella
oddenek vypadá nad substrátem ;-)
strčil bych ten anubias někam "do stínu" ( stačí zatížit za nějaký kořínek kamínkem ať nevyplave) a nechal ho "zmátořit" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:49 Muž Planorbella [643] Re: Kat
No podívej se na kořeny, jestli jsou zelené nebo bílé. Pokud mají v tomto případě jinou barvu, je pravděpodobně problém tady. Ještě se zeptám: oddenek je nad substrátem? Teď nemyslím kořeny. Musím se přiznat, že na mobilu toho moc nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:39 Muž Planorbella [643] Re: Kat
A nebo jenom sekundovým lepidlem, pokud nemáš vlasec nebo něco dalšího. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:34 Kat Re: Žralok
A Egerii mám,roste jak zběsilá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:32 Kat Re: silviebaris
Ok,něco seženu!Díky!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:31 Kat Re: Žralok
Nehnije,mám ho asi 3 roky a pořád roste..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:26 Silviebaris Re: Kat
vyber ho a na něco připevni,kořen,lávovej kámen a třeba vlascem,já ho mám přibitej sponkovačkou... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:24 Muž Žralok [129] - Poecilia reticulataRe: Kat
Oddenok musí byť vždy nad substrátom, Anubias je treba vybrať, keďže pravdepodobne bude zahnitý, už ho nezachrániš, namiesto neho nasaď stonkovky, napr. Egeria densa, a často meň vodu. Pokiaľ je začiernený substrát, asi by bolo lepšie nádrž založiť znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:20 Kat Re: Planorbella
Fotka k příspěvku No,je v kamínkách.. :-( Asi by měl být nad nima,že?..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 18:02 Muž Planorbella [643] Re: Kat
Jak ho máš zasazený? Trčí oddenek nad substrátem? Nehnije ti dno (zčernalé, smrdí, jdou z něj bublinky)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2019 17:57 Kat – Děravý anubias
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,potřebuju radu!Začal mi dost děravět anubias..A do toho mi začaly umírat živorodky..Akva mám cca půl roku a umírá mi jedna za druhou..Může to souviset??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:11 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
Nesmíš to dát do mixeru to je z toho pak kaše. Struhadlo je dobrý ale je to hrozná práce. Mám na to takový malý mixer a má to jen jeden nůž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 21:47 Muž Atomret [41] Re: vaclav
Echináč nedotknutej....rybí maso mi dnes radil pantáta, prej strouhaný mražený?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 20:41 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
Tím to není, já jim vždycky dával i rybí maso + špenát 1:1 nejsou to žádní řasožravci ale spíše naopak. Pak dají pokoj i mým echináčkům. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 20:35 Muž Atomret [41] Re: vaclav
Přesně tak, mamina jim přes tejden nedala spirulinu.-)))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 20:13 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
Pokud je požer od středu rostliny a zbude jen síťka tak je to klasika od ancíka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 19:50 Muž Atomret [41] Re: vaclav
rozjeli se mi šneci dneska jsem jich asi deset vyházel, ale byli na spirullině......možná ten prevít dlouhoploutvej .-)))) A co pancéřníčci? Jinak voda už konečně v pohodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 17:11 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Atomret
1x Krunýřovec sp. long fin (Ancistrus sp. long fin) od 30.03.2019 Pokud to stále platí tak se podívej jestli to dělá on, hlavně v noci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 12:35 Muž Atomret [41] – síťová struktura
Ahoj , mám menší problém s listy Anubiase. Někde jsem tu viděl už , ale nevím , kde. List má síťovou strukturu, prosím o radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:25 Žena Nigerin [19]
A nefungovalo by teda, kdybych ho nechala mimo akvárium v hypermanganu, dokud se ta rána nezacelí? Je to celkem velká plocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:19 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nigerin
Rostlině ten roztok nevadí a měl jsem ho v něm i více jak 24h. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2019 13:16 Žena Nigerin [19] – Hniloba
Fotka k příspěvku Zdravím, vykoupala jsem ten hnijící anubias ve slabě růžovém hypermanganu a zkontrolovala ostatní, ty jsou v pořádku, ale ten nový hnil dál. Tak jsem ho zase odřezala až na zdravou část a dala ho ho trochu silnějšího roztoku hypermanganu. Jak dlouho ho tam můžu nechat? Nepomohlo by třeba, kdybych ho každý den vytáhla z akvária a dala ho na chvíli zase do hypermanganu? Posílám fotku, většinu listů jsem musela odstranit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2019 18:16 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nigerin
Vykoupej ho v hypermanganu a podívej se jestli nehnijí i ti ostatní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2019 18:15 Angus68 Re: Nigerin
Nesehnatelný? hmm To je výzva, dej foto a přidělej ho ke kořeni (např.) ;-)
EDIT: Už sem ho zkouknul v prezentaci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2019 18:11 Žena Nigerin [19] – hniloba
Zdravím a prosím o radu, koupila jsem si na burze anubias, který je prý v čr nesehnatelný, ale začal mi na ustřižené části zahnívat. Nejdřív jsem jenom hnijící část odškrábnula, pořádně vymyla, ale hniloba pokračovala dál, takže jsem teď celý konec odstříhla až na zdravou část. Je ještě něco, čím bych mu mohla pomoct, aby zase nezačal hnít? Už mu raší 3 nové oddenky, takže mrtvý určitě není a byla by ho škoda. Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2019 13:07 Muž kami [0] Re: Planorbella
Kořeny vypadají normálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2019 09:08 Muž Planorbella [643] Re: kami
Já myslel kořeny rostliny anubiasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 23:12 Muž kami [0] Re: Planorbella
Kořen je tam asi 7 let, ten to není. Snad jedině ta studená voda. Dávám čerstvou do barelu a k tomu přidám čerstvě převařenou aby byla teplota podobná jako v akva. Možná jsem jednu menší dávku dal bez té ohřáté vody. Každopádně i odložené rostliny v kýblu s akvarijní vodou dost strádají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 15:56 Muž Planorbella [643] Re: kami
Napadá mě, co kořeny? Má? Barva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 15:48 - Re: kami
Nemyslel som ako,že úplne ľadovú.To je samozrejme šok a často ko pre ryby.Ja bežne rybám dolievam vodu s rozdielom i 8-9C.V celkovom objeme a teplote nádrže je to pri čiastočnej výmene zanedbateľné.Ryba sa skôr otužuje a nevadí jej každá maličkosť či prešľap akvaristu.No takáto voda priamo na listy by mohla spôsobiť odumretie listu anubiasu.Hlavne ak sa jedná o nádrž o malom objeme ,kde tá čiastočná výmena vody môže spôsobiť i rapídny pokles teploty,než sa voda opäť zohreje termostatom.Stálo držaná teplota termostatom nie je najlepšie riešenie a to hlavne pre divoké druhy rýb.Je oveľa prirodzenejšie, ak sa v nádrži občas teplota mení.Imituje to zmeny teplôt cez noc v prírode,alebo i cez deň po dažďoch.Možno máte len konkrétnu rastlinu práve na mieste kde chladnú vodu lejete.Rastlina mohla reagovať na chladné podmienky - podobne ako u nás rastliny v zimnom období.Myslím,že rovnako by mohla rastlina zareagovať i pri priamom liatí príliš teplej vody.Poškodia sa pletivá a list odumrie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.03.2019 04:30 - Re: Planorbella
Príliš studená voda priamo na listy a takto zareagovať môže.Rybkám sa naopak nič nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 22:11 Muž MichalV [327] Re: kami
mikro alebo K
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 21:49 Muž Žralok [129] - Poecilia reticulata
Súhlasím s Planorbella, teplotný šok by sa skôr prejavil u rýb a ostatných živočíchov ako u Anubiasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 20:07 Muž Planorbella [643] Re: Prašan
To by se poznamenalo spíš na rybách než anubiasu, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 19:54 - Re: kami
Nebude to náhlou zmenou teploty pri výmenách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 19:47 Muž kami [0] Re: Maq
No, dobře. A jaké je tedy doporučení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 18:54 Maq Re: kami
Jenže s nedostatkem živin mám bohaté zkušenosti. Když je hlad, rostliny nezačnou umírat, jenom dřepí, nerostou, a čekají, až bude líp. Obzvlášť anubisy, ty vydrží dlouho.
Hladem to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 14:02 Muž kami [0] Re: Maq
No právě, Anubias je velmi odolný a toto se mi nikdy nestalo. Ale řekl bych, že jsem tou výměnou odebral živiny. Voda je normální z vodovodu Třebíč, nic jsem nepřidával z čeho bych ho otrávil, navíc ryby jsou OK. Ph nevím, neměřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 13:28 Muž Planorbella [643] Re: kami
Nemáš příliš nízké pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 13:28 Maq Re: kami
Ty ještě žijící listy ukazují nedostatek ve výživě; nejspíš dusík, možná železo. Ale jestli tak rychle chcípá, není podvyživený, ale něčím otrávený. Nejspíš zesláblý z hladu a teď otrávený. Anubisy jsou dost odolné a trpělivé rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2019 13:22 Muž kami [0] – Anubias rozpadají se listy
Fotka k příspěvku Ahoj, mám dotaz. Dělal jsem v delší době neudržovaném akváriu nutnou údržbu, kdy jsem během týdne vyměnil asi 3/4 vody v 240l nádrži. Nebylo to naráz, ale postupně.
Anubias to dost špatně nese. Napadá někoho, jak mu tak narychlo pomoci přidáním nějakého hnojiva. Mám tam větší kousky, kterých by bylo škoda. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 11:52 Muž DenisLin [7]
Ten anubias mám už od založení akvária. Už z akvaristiky byl takový divný. Vyrůstají mu i nové listy. Takhle v podstatě přežívá už skoro rok. Předtím jsem ho měl v jednom velkém keři. Teď jsem ho rozsadil a jednu rostlinku přendal k bettě. Kde nejsou žádný šneci. Takže pozoruji jak mu bude u betty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 11:39 Mist Re: DenisLin
Jak už tady píšou ostatní, šnek ti zdravou kytku nesežere, jen takovou která se rozkládá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 11:22 Žena drvi [2894]
Ten Anubias celej vypadá, že odchází, možná že šneci už uklízí. Ale určitě nejsou příčinou špatného stavu téhle rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.03.2019 10:56 Muž Planorbella [643] Re: DenisLin
Můj názor je, že šneci s tím nemají nic společného, jen pracují na tom aby v akváriu nebyly odumřelé buňky rostliny.
Nemáš ho nový, respektive nenesl sis ho z akvaristiky a nepoškodil ho? Nenamrzl ti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2019 10:52 Muž Smetany [1226] Re: DenisLin
Neznám šneka který by se pustil do zdravého anubiasu. Problém bude jinde pravděpodobně ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2019 10:41 Muž DenisLin [7] – Díry v listech
Fotka k příspěvku Zdravím, již delší dobu se potýkám s výskytem děr v listech Anubiasu. Hádám, že to mají na svědomí šneci. Co si o tom myslíte vy? A popřípadě jak tomu zabránit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2019 22:14 Maq Re: DH
DH napsal: Je možné, že by ty řasy měly ještě spojitost se záběhem akvária? Od založení je to cca 5 měsíců, ale co jsem četl na záběh by měly stačit 3 měsíce.
Akvárium je dynamický systém od prvního dne až do zrušení. Pořád se něco mění a vyvíjí. Pravda, zpočátku jsou různé výkyvy divočejší. Ale žádný moment definitivní stability neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 15:54 Muž DH [335] Re: File1980
No s intenzitou si hraju, protože nemám stmívač a stíním jen pístií, tak je to složitější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 15:44 Muž File1980 [53] Re: DH
A co CO2.Nemáš velkou intenzitu osvětlení a pak se ti rychle vyčerpá?Dobu osvícení máš 8,5 h dle prezentace.To by mělo být ok.Tak mě napadá spíš příliš vysoká intenzita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 15:25 Muž DH [335] Re: silviebaris
Ne, je úplně na druhé straně než je rampa. Je možné, že by ty řasy měly ještě spojitost se záběhem akvária? Od založení je to cca 5 měsíců, ale co jsem četl na záběh by měly stačit 3 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 15:16 Silviebaris Re: DH
Neni pod velkým průtokem vody,zkus ji umístit na jiné místo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 15:13 Muž DH [335] Re: File1980
Flekovou jsem měl, po přidání fosforu zmizela. Myslím si že je to prachová, ještě se mi objevuje hnědá, na místech kde je buď hodně nebo zas příliš málo světla. Zkusím ty anubisy ještě trochu přistínit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 14:05 Muž File1980 [53] Re: DH
A je to určitě prachová.Není to flekovitá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 13:17 Muž DH [335] Re: Žralok
Kuchyňskou houbou jsem to zkoušel, ale CO2 je lepší. Intenzitu reguluji pistií na hladině, zase to nechci stínit moc kvůli dalším rostlinám. Vím, že třeba štětička dokáže rostliny kompletně zlikvidovat, to co se mi dělá je zelená prachová, nevím jestli vadí tolik jako ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 12:34 Muž Žralok [129] - Poecilia reticulataRe: DH
Riasu môžeš skúsiť zotrieť hubkou, zaroveň by možno pomohlo nejaké zatienenie Anubiasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2019 11:21 Muž DH [335] – Řasy na anubisu
Fotka k příspěvku Zdravím
Na anubisech se mi dělá řasa, tekutým CO2 jde dobře dolů, ale za 2 týdny je tam zas. Kromě toho, že to nevypadá hezky, škodí tahle řasa nějak rostlinám?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 22:31 Muž Body [0] – Světlo
Sice 31w ale jen 1600 lumenu. 1000 lumenu bílé a zbytek barevné světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 21:33 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Body
Body napsal:.. . Světlo slabé a svítim 9 h. Co je to. Mechanicky odstranit nejde...

31 W LED není na 110 L úplně málo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 12:06 Muž Yirka [9126] Re: Body Je tu takové téma .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2019 10:44 Muž Body [0] – Anubias
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Mám problem s anubiasem. Viz foto. Co2 tekuté. Světlo slabé a svítim 9 h. Co je to. Mechanicky odstranit nejde. Tvrdé bílé krupičky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2019 20:33 Muž Planorbella [643] Re: hapipo
No to bude asi řasa.Dělá se ti proto, že máš málo rychlerostoucích rostlin a tak je zastupuje řasa.No a roste na pomale rostoucím anubiasu.Tak za mě přidat rostliny-dost ony se hned jen tak rychle nerozrostou a šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 19:34 Muž hapipo [0] – Černé flíčky na anubias
Ahoj, mám dlouhodobý problém s anibiasem. Mám 4x malý keříčkový + jeden velký mateční. Mám ne něm černé flíčky, které jsem už několikrát odstraňoval úspěšně savem, ale již to nechci dělat pořád dokola a vyřešit příčinu. Je tu plno takových dotazů, ale nikdy jsem nevypatral kloudnou odpověď kromě použití sava.

Koukněte na moji prezentaci, jak hnojim a co používám...

Děkuji moc, Honza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2019 17:55 toko Re: PeCh
máš alespoň rámcovou představu o hodnotě vody? Ten kámen co tam máš nemá nic společného s vápníkem? S přidáváním hnojiva bez znalosti stávajícího stavu může být docela průser (i když stopovým množstvím asi nic nepokazíš) Takto rychlý rozpad listů nebude, ale od nedostatku živin. Ten kávolistý se rozpadl za jak dlouho od založení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2019 17:22 Maq Re: PeCh
Rostlinu vyjmou, omýt, dezinfikovat hypermanganem (nebo peroxidem vodíku) a vhodit do sklenice s čerstvou, čistou vodou - tedy takovou, kde je málo bakterií a nemají tam co žrát.
Podle potřeby opakovat. Neuškodí na dno vhodit lžičku aktivního uhlí.
Jde o to, že při řezání oddenků vzniká otevřená rána, která je místem vstupu bakteriální infekce. Musíš zajistit (relativně) sterilní prostředí do doby, než se rána zahojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 15:56 Muž PeCh [77] Re: Anub
Vyzerá to tak, že máš pravdu. A to je škoda :-( . Teraz som už tretí deň po sebe našiel odpadnutý list z anubiasu. Vyzerá to teda, že je to nejaká choroba ako píšeš. Otázne je, či sa s tým dá niečo robiť. Napadlo ma vybrať ho a vykúpať v hypermangáne, ale obávam sa, že by to nepomohlo, lebo celé akvárium takto nevydenzifikujem :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2018 15:15 Anub Re: PeCh
Ahoj,takle mi jednou odešlo zhruba 80 ks peknych 4 letých keřů anubiasu. Použití hnojiv vůbec neřeš,je to spíše nějaká bakterka,když to udělá jedna,zbytek anubiasu v tom akvarku je KO. Kdysi to byla neznicitelna rostlina,pred 15 lety jsem měl anubiasu doopravdy hromady,ale opravdu kere jako blázen a dnes jsem rad,že vůbec něco přežije. Je potřeba dodržovat karantenu pri vsem co si do akvarka prinesete. Doba kdy se vse do akvarka hazelo okamžitě je dávno pryč. Několikrát jsem videl anubias primo v prodejně kde mu odpadavali lístky a to je špatný v žádném případě nekupovat !!!! Anubias byla ma srdcovka .... byla. V dnešní době je pomalu vše dovezené z Azie a taky to pak tak vypadá. Kámoš nakoupil zhruba 50 ks anubias nana od dennerle a do mesice to bylo fuč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 18:29 Muž PeCh [77] – Odchádzajú mi anubiasy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, akvárium mám cca 3 mesiace. Myslím, že sa pomerne dobre zabehlo, rastlinám sa celkom darí, aj keď teraz začali stagnovať. Horšie je, že sa mi nepáčia anubiasy. Doma som začal zbierať na hladine odpadnuté listy a pomerne rýchlo jeden anubias kávovníkolistý sa kompletne rozpadol (listy všetky vyplávali, boli stále normálne zelené a tuhé; koreň/rizom ostal neduživý) a tak som ho musel vyhodiť. Ďalšie dve rastlinky sú zatiaľ celkom v pohode = listy nestrácajú, no na niektorých listoch sú tmavšie škrny (nedajú za zošúchať, ale typoval by som ich na nejakú riasu). Jeden list bol deravý od začiatku, mierne sa diery zväčšujú, ale stále sa drží.

Mám ešte anubias barteri nana. Ten som mal dve normálne rastlinky a jednu malinkú. Tá malinká tiež odchádza (od koreňa a zostáva len pár najmenších listov). Väčšia rastlinka vyzerá normálne, odhliadnuc od toho, že najmladší list je výrazne svetlejší a jeden starší list je tiež so škvrnami. Druhú väčšiu rastlinku som dal pred 2,5 týždňom do novozaloženého akvária v práci. Tam sa chvíľu držal, ale tento týždeň som si po víkende všimol, že stratil listy a už mu ich zostáva len pár. Tie na hladine boli akoby odhnité od stonky (stonka a spodok listu boli mäkké, hnedé až priesvitné). Okrem neho som tam mal ešte ďalší anubias nana 'pinto' dva korene. Ten menší sa rozpadol už minulý týždeň, väčší sa zatiaľ drží.

Čo za tým bude, že mi odchádzajú anubiasy? Je to nejaká choroba alebo len chýbajúce živiny? V 96-l akváriu mám podozrenie na chýbajúce makroprvky a od zajtra idem skúsiť prihnojovať PMMD. Ale aj s týmto podozrením som opatrný - ceratophilum najprv rástlo ako divé, teraz sa zastavilo a vyzerá úboho. Rast limnophily sa výrazne spomalil. Ale naopak to nevadí echinodoru, ktorý sa mi v rovnakom čase prakticky zdvojnásobil (ale nechce sa mi veriť, že by sa neznášal s ostatnými rastlinami). A hlavne podozrivé je, že sa mi to deje v dvoch akváriach súčasne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2018 00:11 Žena Morticia [118] Re: Maq
Ale ani tak na ňu nemám.
Anubias mi roste krásně, nebýt toho kamene.. Klidně ho i vylovim, všechen, že ho je a v něčem vykoupu, jen asi ocet či citronovka nevím, zda je to pravé na živou kytku..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.10.2018 23:28 Maq Re: Morticia
Podle prezentace na filtraci přes rašelinu nemáš filtr. Dá se to v nouzi udělat i tak, že do akvárka k vývodu z filtru pověsíš nylonovou dámskou ponožku s rašelinou.
Pokud jde o rašelinu, dá se koupit špatná (různé vylepšené, zahradní), nebo drahá (v akvaristických shopech), nebo dobrá a levná, ale zase většinou ve větším objemu. To poslední jsou některé rašeliny prodávané v zahradnických obchodech, které jsou opravdu bez příměsí a mají nízké pH. (Já mám veliký pytel Bílé baltické rašeliny a funguje mi jak má.)
Jsou i další metody snížení pH, ale když tak o nich přemýšlím, vždy potřebuješ spolehlivé měření pH a vesměs i nějaký další vercajk. A taky nějaké ty investice. Ve srovnání s tím reverzní osmóza jednou provždy všechny Tvoje trable s brněnskou vodou vyřeší a není to tak drahé.
Reverzní osmóza je dar z nebes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2018 18:11 Žena Morticia [118] Re: Maq
Ani jedno nevím, jak se dělá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2018 14:14 Maq Re: Morticia
Můžeš zkusit vodu okyselovat.
Dosti bezpečná metoda je filtrace přes rašelinu. V případě brněnské vody naprosto bezpečná, protože v té je uhličitanů spousta.
Pokud si troufáš, můžeš okyselovat háclem z drogerie. Ale to chce velkou opatrnost a trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2018 11:17 Žena Morticia [118]
Řešil někdo úspěšně ten vodní kámen???? Což, Brňáci nebo jiní..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 07:19 Muž DenisLin [7] Re: Amatértom
Takto vypadal už v při koupi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2018 21:49 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: DenisLin
Jaktože má ty listy takto nahečmaté nepřirozeně nakupě? Sázel si ho rovnou do substrátu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2018 21:43 Muž ragus [135] Re: DenisLin
Pár okružáků a pravidelná výměna vody (týdně 1/3) bude zatím stačit. Akvárium je čerstvě založené a chvilku (cca měsíc) mu potrvá než si vytvoří nějakou tu rovnováhu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.06.2018 20:46 Silviebaris Re: DenisLin
Neritinka je vyborny cistic... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2018 18:44 Muž DenisLin [7] – Řasa
Fotka k příspěvku Ahoj, na listech mého Anubias barteri var. nana 'Golden' se objevila řasa. Poradíte mi jak zabránit tvoření další řasy? Děkuji za rady palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2018 21:21 Muž kofejn [963] Re: Wanderer
O víkendu půjde, stejně tam mám strašnou džungli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2018 20:20 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: kofejn
Výdrž, třeba je v tom nevinně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2018 19:32 Muž kofejn [963] Re: Wanderer
Děkuji za reakci. S afiniskou se rozloučím, byla jako křoví pod anubiasem a tam mám už mech. Teď je právě rozlezlá mezi kameny s anubiasy a odnožuje zdatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2018 18:52 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: kofejn
Moje zkušenosti jsou minimální, mám jen var. nana, prakticky všechny z jedné rostliny a některé chřadnou a jiným se daří dobře. Ale jak to tak čtu a před tím by mě to nenapadlo, tak chřadnou nejvíc ty co jsou blízko nebo v kontaktu s affiniskou. Ten co je nejblíž valisnerii (v mé nádrži připevněný vpravo na větvi) prosperuje skoro nejlépe. Pořád jsem koumal, čím to může být, že se některým daří a jiným ne a možná to bude stejný problém co popisuješ. Je pravda, že mi možná zakolísaly živiny (jednu dobu jsem byl bez největších hnojičů - skalár), to tomu asi taky přispělo, ale na popisovaný problém se zaměřím. Samozřejmě jsou ty anubiasy i v rozdílném proudění. Nedávno jsem to sice trochu přesazoval, ale jestli opravdu nějaká alelopatie funguje, tak to bude brzo vidět. Dám vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2018 22:45 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám takový zajímavý problém: v akváriu mám na dvou místech jeden anubias barteri glabra (z jednoho kětináče) a na jednom místě jde a na druhém chcípá a jde zase do čábusu. Vpravo u filtru jsem ho mám od začátku a byl nádherný ( rybicky.net/fotogalerie.php… ), ale pak se něco stalo a nakonec jsem v srpnu 2016 koupil u Hořánků nový. Tehdy jsem ale jeden odenek dal ke stále prosperujícímu anubiasu barteri barteri. No a po cca roce a půl zase anubias u filtru chřadne a vlevo je v plné síle a dělá mi radost. Anubias zdechá od starších listů, které žloutnou. To jen takový úvod do problému...
Rozdíly v umístění jsou: u filtru je rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana a mezi anubiasy roste rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis a dost brání proudění mech v odenkách. Ten jsem nedávno (letos) dost probral, takže na soud, jestli to je špatným prouděním u kořenu, je ještě brzy.
Druhý prosperujíci anubias má v blízkosti jinou kryptošku (zatím jsem nezjištěval druh).

Máte někdo zkušenost s alelopatií anubias valliseria či afiniskou? Skoro mi to vychází na valiserii, protože kryptošku jsem přidal o rok později a to už se první anubias horšil. A nebo valiserie moc stíní, ale to by anubiasům vadit nemělo.
Přidámvám pár aktuáních fotek:
1.foto: anubias OK
2.foto: anubias špatný
3.foto: anubias dnes otrhané lupeny. Anubias OK o listy nepřichází.
4.foto: anubias špatný - odcházející list
5.foto: celkkový přehled.
V prezentaci mám další informace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 07:11 Žena lenkalor [580] Re: Sedo
Ještě zkus octem ty bílé kameny. Mám schválně 2 podobné v akváriu, protože mám dost kyselou vodu a při doteku se úplně mažou jako mýdlo. Byl to klasický kačírek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.10.2017 22:50 Maq Re: Tudy
Rašelina z takhle tvrdé vody měkkou neudělá.
Sycení CO2 nenahradí vůbec.
Osmóza není zas tak drahý špás a je to ohromná věc.
Tekuté CO2 je věc vesměs neoblíbená. Sám jsem to zkusil jen krátce a některé rostliny pak měly potíže, tak to už raději nepoužívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.10.2017 19:37 Muž Sedo [6] Re: Zip
Áno, asi máš pravdu s tým biogenným odvápnením.
Skúsim najskôr tie výluhy z rašeliny a uvidím časom, čo sa bude diať.
Do CO2 by som sa nerád púšťal, som začiatočník, veľmi sa tomu nerozumiem a bojím sa, že by som skôr napáchal viac škody, ako úžitku.
Edit: prípadne pomohlo by aspoň trochu niečo ako TETRA CO2 Plus alebo Dajana Liquid carbon CO2, či to nie je dobrý nápad?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 16:37 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zip
A co takhle přídavek rašeliny nebo výluhů z rašeliny, možná lepší než CO2 a určitě levnější než osmóza...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.10.2017 16:01 Muž Zip [277] Re: Sedo
Dle mého názoru biogenní odvápnění.
Řešilo se to i tady na fóru nebo mrkni jinde.
Měl jsem to taky, než jsem začal přidávat CO2 z bomby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 15:42 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sedo
V prezentaci máš napsáno, že používáš tvrdou vodu (v Trenčíně asi ani jiná být nemůže) , jestli je to vodní kámen, pak pomůže možná jen toto:
rybicky.net/forum/14515

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 15:33 Muž Sedo [6] Re: Tudy
Dno som s octom kontroloval pred založením a bez výsledku. A ten roztok asi skúsim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 15:29 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sedo
Vypadá to opravdu na vodní kámen. Pokud chceš mít jistotu že to nejsou rozsivky, můžeš Anubias na 4 minuty vložit do roztoku Sava original (poměr 1:20 s vodou). Také bych nabral trochu písku ze dna, nechal ho uschnout a podrobil zkoušce s octem.

Edit: 2. kámen zleva na spodním okraji foto vypadá že by mohl vápenec obsahovat, možná tam máš i další kusy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 15:25 Muž Sedo [6] – Biely povlak
Fotka k příspěvku Zdavím vás.
Na mojom anubiase sa začal chytať nejaký biely povlak. Mechanicky je pomerne ťažko odstrániteľný. Je hlavne na starých listoch a postupne sa chytá aj na nové. Mne to príde ako vodný kameň. Má s týmto niekto skúsenosti?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 18:48 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Gabi123
Přisedlá zelená řasa a možná i rozsivky, na starších listech je to normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 18:23 Gabi123 – Zelené a černé flíčky
Fotka k příspěvku Ahoj zkušenější, můj anubias má asi problém. Objevily se na něm zelené a černé flíčky. Viz foto. Co to je? Štětičková ne,tu poznám. Málo světla nebo moc?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2017 21:34 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
Vyhledej si pojem rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2017 21:32 Žena Amazonka [33]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, mám tak 13 dní založené akvárko viz prezentace. Mám tam anubias, který má toto : viz fotka. Co s tím? Čím to je?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2017 06:12 Muž Jifi [675] Re: Maq
Maq napsal: Sorry, ale tohle nemá žádnou souvislost.
Anubiasy často po uříznutí oddenku a vysazení do nového chytají tuhle hnilobu a s hnojením to nemá co dělat.

Možná to často dělají, ale mně to nedělal, pokud jsem ho dal do zaběhnutého akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   13.09.2017 22:49 Žena drvi [2894] Re: Amazonka
Odrizni zdravou cast toho oddenku, az do zdrave tkane, to co hnije vyhod. Je dost velka pravdepodobnost, ze se ta zdrava cast zregenaruje a bude to v pohode rust. Jinak vyhod vzdycky kazdou rostlinu,nebo jeji cast, ktera hnije, hniloba zhorsuje vyrazne kvalitu vody.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:55 Žena Amazonka [33] Re: Maq
Tak to jsem ráda že to vím, takže on hnije sám?.. nevím proč. V minulém pokusu o akvárium jsem ji zahrabala do písku a byl naprosto v pohodě. hop A teď je na kořeni a hnije. No, uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:51 Maq Re: Amazonka
S těmi šneky je to naopak: oni žerou až to, co odumřelo. Oni to nezhoršují, jen uklízejí zbytky.
Ano, přesně tak to znám, postupuje to oddenkem (tomu "kořenu" se říká oddenek) a listy odehnívají od řapíků ("stopek").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:48 Žena Amazonka [33] Re: Maq
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:48 Žena Amazonka [33] Re: romant
Teď ho už vyfotit nemůžu, jedině zítra. Ale je to prostě na tak 1/3 vypadané listy podél toho kořenu a některý jsou krásně zelený jenže ve spodu, na koření jsou hnědé ty stonky a hnijou ty nejmenší listy. Ale je pravda že se na ní slízaj šneci takže jí asi nakoušou a kvůli tomu uhnije.. nevím, zítra ráno to vyfotim ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:44 Maq Re: Amazonka
S hnojením brněnské vody by Ti mohl poradit Acinonyx. Brněnská voda je akvaristovo neštěstí.
A sháněj se po dalších rostlinách zdarma tady na stránce "darování přebytků", protože tam máš některé dost náročné druhy a ... však víš.
Na hnilobu anubiasů nic účinného neznám. Je to jako otevřená rána - můžeš to desinfikovat, ale pak to dáš zpátky do akvárka plného bakterií, a jede to dál. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:43 Žena Amazonka [33] Re: ctibum
Taky si někdy říkám smich .tak to mám nechat jak to je? Tak nebude dělat nic a buď to sní šneci nebo to uhnilé nebo se to vzpamatuje spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:42 R Muž romant [27987] Re: Amazonka
A co takhle fotku, jak to vlastně vypadá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 21:37 Žena Amazonka [33] Re: Jifi
Žádné řasy tam zatím nejsou. Koho mám teda poslechnout? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.09.2017 20:35 Maq Re: Jifi
Sorry, ale tohle nemá žádnou souvislost.
Anubiasy často po uříznutí oddenku a vysazení do nového chytají tuhle hnilobu a s hnojením to nemá co dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 19:53 Muž Jifi [675] Re: Amazonka
Ty listy se rozkládají. Zatím bych zkusil zdvojnásobit dávku toho hnojiva Easy life profito (1 ml 3x týdně).
Jak jsi na tom s řasami? Roste něco nebo zatím nic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 17:40 Žena Amazonka [33]
Dobrý den, mám v 54l týden založeném akváriu anubias přichycený gumičkou na kořen. Mám v akváriu zatím jen levatku ostrou a nějaký bílý potvůrky co pořád někam spěchají a mají asi půl milimetru :) .
Ale chci se zeptat : anubias má zatím krásné zelené listy. Jenže ty uhnívají ze spodu a jsou něco jako nakousané. Už stratil asi půlku všech listů.
Co s tím? Je to kvůli těm šnekům? Co mi poradíte? Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 15:46 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: struback
Sežeň si rostliny do brakické vody. Například. rybicky.net/atlasrostlin/samolus_valerandi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 15:32 R Muž romant [27987] Re: struback
Polévk. lž. soli na 50 litrů neudělá rostlinám zhola nic, ovšem otázkou je, jak dalece bude ta voda brakická a proto je možno přitlačit a to pol. lž. na 30 litrů vody, což už některé druhy rostlin nedávají, musí se vyzkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 15:28 Muž LiborSprysl [9015] Re: struback
Proč ne? Klidně solte... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2017 15:03 struback
1- Mám rybičky arius jordani které vyžadují brakickou vodu.
2- Mám v akvárku plno anubiasů,ale moje rybičky potřebují brakickou vodu
Můžu jí nějak rozumně osolit :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2017 10:08 Májenka – Anubias minima mi začal hnít :o(
Přeji pěkný den. Prosím moc o radu, co jsem udělala špatně? Včera jsem si založila akvárko a do dnešního dne mi začíná pomalu hnědnout anubias minima (psáno na štítku u kytky). Má s tím prosím někdo z vás zkušenosti? Současné osazení akva rostlinkami mám napsané v profilu včetně první fotky, která je sice trochu nepovedená, ale večer, až se otočí sluníčko snad bude lepší prostředí na focení. Moc děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 18:19 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: Maq
U me se to v pocatcich existence akvaria delalo na anubiasech, echinodorech a valisneriich. Po pridani co2 ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2017 12:40 R Muž romant [27987] Re: Maq
Zvláštěpak anubiasy to umí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2017 12:03 Muž Zip [277] Re: Maq
Umí ;-)
tedy ty moje ano, než jsem začal přidávat CO2 z bomby, tak jsem na nejvyšších listech pod světlem na nich měl bílou krustu, něco jako sanytr v konvici :-)
S CO2 to z listů zmizelo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 11:32 Maq Re: romant
Anubias to umí??? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 09:22 CZAntik Re: romant
Biogenní odvápnění by to asi mohlo být. Přidával jsem CO2 Vital od Rataje, ale pak jsem přestal a je pravda, že zhruba od té doby se na listech začal objevovat ten povlak. pH se mi pohybuje kolem 7,2-7,4. dKH jsem měl zpočátku na 9°, ale postupem času mi spadlo a teď stabilně drží na 5°. Uvažuji, že bych začal přidávat CO2 (cukr+droždí). Kdyby se mi CO2 podařilo dostat do optimálních hodnot, tak by ten povlak samovolně zmizel..? Jestli jsem to pochopil správně tak na těch listech je de facto vápníková krusta a protože nejsem chemik, tak mi není jasné, jestli se zvýšením úrovně CO2 (sice zastavím další vylučování vápníku na listech) ta již vzniklá krusta rozpustí...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:10 R Muž romant [27987] Re: CZAntik
Zkus se podívat na biogenní odvápnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 18:58 CZAntik
Fotka k příspěvku Ahoj, mám problém s Anubias barteri nana, na listech se utváří tmavý povlak (nerovnoměrný), mechanicky odstranit nejde. tvoří se na dvou rostlinách, jedna je na kořenu, téměř pod hladinou, druhá je naopak pod kořenem, poměrně ve tmě. Další tři rostliny mají krásně zelené listy, viz. rostlina nalevo na fotce. Netušíte někdo čím to je...?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 06:17 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mysz
Zaujíma ma to tiež, o anubias som takto prišiel. Keď som ho priniesol, bol krásny, dokonca vyháňal kvet.
Potom začal púšťať listy, smrdieť, korene hniť a do troch týždňov odhnil celý. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 00:08 Žena mysz [12] Re: janesik1xjakep
Přesně od 3. ledna. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 23:52 Muž janesik1xjakep [63] Re: mysz
Jak dlouho ho v tom aq máš? Nedala jsi ho tam teď nedávno? nebo ho tam maš od založení, tudíž asi měsíc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2017 23:40 Žena mysz [12]
Tak tomu se říká z bláta do louže: když už jsem po více než měsíci od založení akvária vychytala startovní problémy s filtrem a narušením rovnováhy asi příliš razantním zásahem do dna (substrátu) - a hodnoty NO2 mi konečně klesly na rozumnou úroveň -, tak se mi začala dělat slepá hladina a měla jsem pocit, že je voda trochu cítit. V mé mininádrži (20 l) jsem chvíli pátrala po příčině a nakonec zjistila, že anubiasu patrně zahnívají kořeny, resp. část oddenku. Je to divné, nebyl zasazený do substrátu (ale byl hodně velký, měl spoustu kořenů, možná v tom byla potíž). Takže jsem rostlinu vyndala, pořádně propláchla kořeny, odstřihla ty uhnívající části oddenku (a tu nejpoškozenější část rostliny rovnou vyhodila). Zbytek jsem rozdělila na dvě menší části, opět navázala na kámen a vrátila do akva. Jinak mi totiž rostlina přišla o.k., nasazovala nové listy, neměla na sobě ani nijak moc řasy. Myslíte, že je to v pořádku a že se zbytek chytne a nebude dál uhnívat? Štve mě to, dostala jsem ho darem, byl krásný a velký... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2016 10:46 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: beeper
Sice hodně starý příspěvek ale bez odpovědi, tak na listu je nějaký druh řasy a anubias podle listů mu chybí hořčík, hnojit rostliny s hnojivy které obsahují minerály a stopové prvky . Jen příklad: Sera Florena
Jak se toho zbavit, najít hlavně příčinu aby se to neobjevovalo na nových listech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 19:21 beeper – Cerne tecky
Fotka k příspěvku Prosim nevite co to je na listech a cim se toho zbavim?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2015 06:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: maca84
Sinice zacne prosperovat, kdyz ma dostatek svetla a ve vode je spatny pomer fosforu k dusicnanum, tedy moc fosforu nebo malo dusicnanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2015 01:51 Muž maca84 [0] - Afrika
Teď zase prozměnu bojuji ze sinici...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2015 01:50 Muž maca84 [0] - AfrikaRe: Pepan
Tak pánové, omlouvám se že jsem dlouho neodpověděl, ale chtělo to delší dobu na pozorování.
Ty žloutnoucí listy jsem všechny ostříhal i ty na kterých to teprve začínalo. Zkontroloval jsem ten oddenek, ten byl v pořádku.Vyměnil jsem jedu zářivku za slabší. Přišlo mě, že mám asi příliš silé osvětlení. Asi po dvou týdnech zčali v místech, kde jsem ostříhal llisty, na oddenku vyruůstat nové kořeny. Od té doby narostli už dva nové listy a zatím je všechno ok..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2015 21:26 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: 3CK
Designer to dobre napísal, ja len zhrnutie: pre Anubias je to príliš silné svetlo, treba ho dať do tieňa, aby mal menšie nároky na CO2 (ten chýba, preto biogénne odvápnenie vody) a aj ďalšie živiny (podľa chlorózy mladých listov asi železo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2015 19:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: 3CK
Je to stejne? rybicky.net/k/forum/177601.jpg
Pak hledej pojem "Biogenni odvapneni".
Jinak ty zelene zilky na zlutem listu, by mne taky nenechavaly klidnym:"Chloroza".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 19:34 Muž 3CK [49] – Anubias nana
Fotka k příspěvku Zdravím, Anubias Barteri var. nana - roste mi bez problémů a je pěkný. Jen čas od času se na některém listě vytvoří...nevím, jak to nazvat. Takový hrubý potah - viz foto.

Postupně se to vždy rozšíří na celý list, tak ho většinou ufiknu. Jak říkám - objevuje se to fakt jen čas od času, ale přesto - někdo nějaká rada, co to je a jak tomu zabránit?

P.S.: Lepší foto v blízké době asi neudělám.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 10:16 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: maca84
Já se na ten obrázek Anubiasu dívám už delší dobu a pořád mám takový pocit, že ten Anubias byl napaden virózou. Virózy se spíše vyskytují u pokojových kytek, v akváriích je moc neznáme. I ten průběh tomu napovídá. Napadány jsou vždy nejmladší listy, kde je v pletivech nejvíce vody a virům se tam cestuje nejsnadněji. Viróza se nedá vyléčit, nicméně zkusit bys mohl následující. Odřezat vrcholek terminálu jak radí Designér do té míry až uvidíš čistý řez bez nějakých nekróz. Pak bych to torzo umístil do zvláštní nádobky a počkal, co kytka udělá. Měla by ze spících oček vytvořit boční výhony. Pokud budou bez skvrn, snad se kytku dalo zachránit a zadní část nebyla napadena. Pokud vytvoří nové skvrnité listy, okamžitě vyhodit. A veškeré nářadí, které použiješ (nůž, pinzeta, podložka apod) vydezinfikovat buď neředěným Savem a nebo lihem. Jinak pozor, virózy jsou lehce přenosné, tak pořádně vydezinfikovat i ruce, abys to nepřenesl na nich do akvárka na další kytky. Druhá varianta je - bez léčení vyhodit a modlit se aby nebyly napadeny ostatní Anubiasy. Tak hodně štěstí a poreferuj, jak to dopadlo, bude to škola i pro ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 16:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: maca84
Ten Anubias vytahni a zkontroluj, jestli nevyhniva oddenek, nemusi to byt zvenci videt, ale je v tom miste mekky. Pak to je otazka jen jedne konkretni rostliny, odchazi a odpadava ji listi, jak ta hniloba postupuje oddenkem. Jedinym resenim je najit v oddenku vyhnivajici cast a dat ji pryc jeste s kouskem okolo (treba ho tim i prepulis, budes mit dva), jinak totiz dojde k tomu, ze postupne oddenek vyhnije cely. Nevim proc se to deje a co to zpusobuje, ale zkusenost s tim bohuzel mam. A udela to jeden kus mezi ostatnimi, vsechny maji stejne podminky, zdanlive k tomu nema zadny duvod (i kdyz nejaky jiste je).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 15:25 Muž maca84 [0] - AfrikaRe: zervan
přesně tak... všechny nové... ale teď už začínají i ty staré
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 15:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: maca84
Ak dobre vidím na tej fotke, zožltnú a zhnijú vždy nové listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 14:36 Muž maca84 [0] - AfrikaRe: maca84
ostatní anubiasy co tam mám rostou úplně v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2015 12:33 Muž maca84 [0] - Afrika – listy žloutnou
Fotka k příspěvku Zdravím nevíte někdo co se děje? anubias půl roku rostl krásně, Teď během 3 týdnů už jsem musel ostříhat asi tři listy. Postupuje to velmi rychle...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2015 16:00 bradl – Anubias Heterophylla problem hnědé fleky na listech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Problém hnědé fleky na listech nevím si s tím rády sad přidávám foto složení vody
pár informaci : svícení 4x39W Osram HO 39/865 ,12hodin od 9:00 do 21:00
čistý Objem kolem 160litru ( hruby 225L )
Základ Rataj Profi Soil
hnojení Bivoj kuličky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2015 23:15 Žena Majjush [3] Re: cezarmilan
už skracuje, akurát riešim časovač nech je to na 100%
ono anubiasom sa darilo kým som tam mala viacej živorodiek, ale odkedy sú preč, prestáva sa im dariť úplne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2015 23:14 Žena Majjush [3] Re: zervan
čo my ukázali testy, že mám nehorázne vsoké NO3 stále, ináč ostatné bolo v norme
testy na prvky doma ale nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2015 21:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Majjush
Na prvej fotke nevidím nič (len inú rastlinu v pozadí so zničenými listami), ale podľa druhej sú listy pokryté akousi riasou. Mne sa nestalo, že by mal Anubias nejaký problém primárne kvôli nadbytku svetla, ale je pravda, že mu viac svedčí tieň. Problém bol len ak nebolo dosť živín - napr. pri nedostatku CO2 a veľmi silnom svetle "skamenel" (biogénne odvápnenie) a zarastal riasou. Riasy, vrátane ruduchy, sú jeho nepriateľom, keďže rastie dosť pomaly. Zatienením sa nároky na živiny znížia, takže by to mohlo byť riešenie. Prípadne sa pokúsiť zistiť, čo chýba vo vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2015 21:33 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Majjush
Skráť dobu svietenia. Živiny niejaké dodávaš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2015 16:52 Žena Majjush [3] Re: Legioix
Dve žiarivky na podporu rastlín flora glo a aqua glo, a asi tak 12h - 14h denne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2015 16:45 Muž Legioix [574] Re: Majjush
Anubias nemá rád moc světla. Nevím čím svítíš, ale podle toho jak je blízko u hladiny, tak bych hledal problém v intenzitě osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2015 16:40 Žena Majjush [3] – čo s nimi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím poradte mi, mám dva anubiasi, ale neviem čo s nimi. Vypadajú momentálne takto (viď foto). Niako ich dať dokopy alebo už nemajú šancu a musím sa s nimi rozlúčiť? ďakujem :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 13:45 - Re: Jan Trulik
Až tak pravidelne vodu zrejme nemeníš,pretože by si takéto anubiasy nemal.Tá rsatlinka je katastrofa.Zameral by som sa na tú ešte častejšiu výmenu vody a na filtráciu.Rozumnejšie kŕmiť!
Uvítal by som podrobnejšiu prezentáciu ,tu na stránkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 12:19 Muž kofejn [963] Re: Jan Trulik
Na okrajích listů je ruducha a ty zelené fleky jsou GSA. Vlákna tu jsou na obě řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 12:09 Jan Trulik
Fotka k příspěvku Ahojte, viete mi prosím poradiť čo to je za riasu? nikde sa neviem presne dopatrať čoo to je za riasa, su to hnede tvrde tazko odstranitelne hrčky na skalách a končekoch listov rastlín, mam 300l akva, svietim 10h denne, trubicami 3x54w PHILIPS Master 865, filter bol eheim ecco pro 300 teraz som ho vymenil za eheim professional 2080 s rampou po celej čírke akva, mením vodu pravidelne
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 22:51 - Re: Tomiino
Ak máš problém s riasou,tak by som zatiaľ s hnojením neexperimentoval.Mohol by si si skôr pohoršiť ako prilepšiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 17:27 Muž Tomiino [43] Re: romant
jj mam doma jilove kulicky od Rataje,kdyz je dam do akva k rostlinam nic nezkazim ne?i k anubisu?ale na koren je nedam :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 17:25 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
No a hlavně nešetřit při výměnách vody a nadřadit je tomu odkalování a třeba kolem kryptokoryn do dna moc nerejpat, nemusí to snášet moc dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 17:19 Muž Tomiino [43] Re: prasan
ahoj tak jsem si precetl tento clanek,hodne zajimave..podle toho clanku se da rict ze mam v akva hodne NO3 protoze se dari plavouckam a hlavne rychle roste limnophila sesiflora.Kdezto anubis potrebuje podminky opacne ,je to tak?mene amoniaku a tim padem NO3?Řasa se tedz na starších listech muže tvorit diky nadbytku techto latek...to znamena.Mene krmit,jen to co rybky sezerou behem chvilky,1 tydne odkalit,prostrihat rostlinky a drobet upravit me zarybneni??rikam to dobre?kamos mi prinesl KNO3 ale nevim zda ho dodavat do akva...musim koupit test na NO3 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2014 11:11 - Re: Tomiino
Ako napísal Sid,amoniak je i z dýchania rýb.Ja som len chcel napísať,že amoniak vzniká rozkladom baktérií.Čiže vzniká i z nadmerného kŕmenia pri rozklade nespotrebovanej potravy.
Ak by si aj v nádrži nemal toľko rýb,tak amoniak i tak pri nevhodnej údržbe a starostlivosti môže vyletieť hore.
Odporúčam tie častejšie výmeny vody.Minimálne 1-2x do týždňa a zopakujem,neprekrmovať a aj neprerybňovať akvárium.
No už sme trocha mimo tému,riešil sa predsa ten anubias. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 08:09 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomiino
Už musím odejít. Třeba poradí někdo jiný. :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:37 Muž Tomiino [43] Re: Sid
aha :-) takze upravim :-) cim bys zacal?jaka ryba dela vice borbelu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:31 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomiino
Na můj vkus šíleně moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:27 Muž Tomiino [43] Re: Sid
jasny :-) vzdycky jsem myslel hlavne vykaly.kdyz se mrknes na muj spis ryb,je jich hodne nebo malo? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomiino
Samozřejmě, že platí - čím více ryb, tím více amoniaku. Odkalování vám ale nepomůže tolik, jako výměna vody. To je, oč se tu snažím. :-) (...Amoniak se do vody nedostává přes výkaly, ale přes žábra...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:14 Muž Tomiino [43] Re: Sid
cim vice ryb,tim vice amoniaku.Vice amoniaku a skodlivych latek = castejsi udrzba,odkaleni? kdyz sem meril NO2 bylo na nule...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 07:01 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomiino
Amoniak je hlavním konečným produktem metabolismu dusíku u ryb. Tvoří cca 90% z celkového množství vylučovaného dusíku a je vylučován pasivním transportem přes žábra. (Zbytek tvoří močovina, ta je vylučována močí.)
Proto ta poznámka o zanedbatelném podílu výkalů na amoniaku v akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 02:48 - Re: Sid
Rozkladom baktérií napr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 00:26 Muž Tomiino [43] Re: Sid
a cim teda jinak?jo jako zbytky jidla rostlin atd??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2014 00:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomiino
To ano, ale vinou výkalů "zanedbatelně". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:52 Muž Tomiino [43] Re: Sid
coze?zanedbatelne?cim vice ryb tim vice amoniaku ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:51 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: prasan
...Ryby ho produkujú vo výkaloch...
Ve výkalech "zanedbatelně". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:29 - Re: Tomiino
Na nete toho o tzv.čpavku nájdeš kopec.
Amoniak je binárna zlúčenina dusíka a vodíka so vzorcom NH₃. Pri bežnom tlaku a teplote je to toxický, žieravý, bezfarebný plyn s charakteristickým prenikavým, ostrým, silne dráždivým zápachom.
Ryby ho produkujú vo výkaloch.Ak nie je dostatočná výmena vody či nefunguje filtrácia tak ako by trebalo,tak sa v nádrži hromadí.Hlavne pri prekrmovaní vie raz dva vybehnúť na nebezpečnú hodnotu.
Čo to o amoniaku sa dozvieš i v tejto téme rybicky.net/forum/9228

Tu si mrkni str.12-13
issuu.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:22 Muž Tomiino [43] Re: prasan
ted si nejsem stopro jistej amonijak se dela z ceho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:19 - Re: Tomiino
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:14 Muž Tomiino [43] Re: prasan
ty jo asi mozna ano protoze se zacalo pomalu drit pistii a co jsem se docetl tak ma rada amoniak je to tak? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 23:07 - Re: Tomiino
Zrejme vyššie hodnoty amoniaku.Obmedziť kŕmenie a častejšie výmeny vody by to mali poriešiť.Nízky obsah co2 vo vode.Táto riasa to má hlavne pri týchto podmienkach rada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 20:16 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomiino
měl jsem stejnej problém v 250tce , trochu jsem zaexperimentovalk s PMDD , namíchal jsem zvlášt složky a 14 dní vynechal vždy jednu z nich , nakonec jsem zjistil že je moc NO3 , ted dodávám jen 1 ml mikroprvků denně a 4ml železa v chelátu týdně , situace v akva se stabilizovala , řasa zmizela , už jsem vysadil i PFME kterého se dávkolo 4ml denně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 20:09 Muž Tomiino [43] Re: romant
vzdyt ano,ja se to nesnazim vyresit rasozrutem :-) resim moji rasu na anubisu ckoro cely tyden.Vyresil jsem to takovym zpusobem..osvetleni,co2,ziviny.Ja mam 99w na 300 l neni to hodne,dalsi svetla uz pridat nemohu,osvetleni teda nebude vetsi..kdyz zacnu davat co2 musim pridavat pravdepodobne i PMDD ale nemohu tam toho davat hodne,diky svetlu...jinak ta rasa zacne rust jeste vice.Jak mi napsal kolega akvarista ve vlaknu ,,cim hnojit,, nasadit lehce co2 a PMDD pomalu od zacatku,jeste mene nez minimum a uvidi se co se bude dit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 19:20 R Muž romant [27987] Re: glpetr
Řasožrouti to je ta samá sorta jako savo, stále se neodstraňuje příčina. Je to o podmínkách, na kterých se musí zamakat, to jsou ty příčiny, jak je vnímám já. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.06.2014 19:10 Muž glpetr [69] Re: romant
hmm Souhlasím s tebou, vždy je důležité najít příčinu růstu řas, ale ani nasazení řasožroutů, jak uvádí akvarista Tomiio příčinu růstu řas neostraní. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 17:22 R Muž romant [27987] Re: glpetr
Jako okamžité řešení následků, proč ne, ale řekl bych že kolegovi jde spíš o dobrání se příčiny vzniku a zapracování na dlouhodobějším řešení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 17:00 Muž glpetr [69] Re: Tomiino
hmm Na zařasený anubias mám vyzkoušené SAVO 1:20 , vyndat kořen s anubiasen z aqva , aplikovat naředěné SAVO rozprašovačem, nechat působit cca 5 minut, řádně osprchovat vlažnou vodou. (funguje to na všechny druhy řas.) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 16:36 Muž Tomiino [43] Re: prasan
Ancik ne a tento šnek taky ne?Neritina natalensis - Zebra Snail :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 11:16 - Re: Tomiino
To ti ancík neožerie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 11:12 Muž Tomiino [43] Re: prasan
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 11:07 - Re: Tomiino
Ak je to hnedá riasa(resp.čierna) tak nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 10:54 Muž Tomiino [43]
odstranim řasu z anubisu nasazenim ancistruse? mam v akva tak 10 otiku ale ty nestihaji zrat,jsou to prckove
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 18:46 Muž olivis [32] Re: Tomiino
koukni např. sem:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 18:46 Muž Tomiino [43] Re: Burik
snazim se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2014 18:39 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Tomiino
na to tu jsou jiná vlákna..trochu hledej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 18:37 Muž Tomiino [43] Re: zervan
jak se mohu teto rasy zbavit?je to viz moje prezentace treba hodne svetla?nebo malo zivin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 18:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomiino
Čierna štetinková riasa je jedným z druhov Ruduchy. Tá má veľa (vraj stovky) rôznych druhov. Včera som v susednom vlákne posielal link na článok v angličtine ( www.aquaticplantcentral.com/… ), kde je táto riasa označená proste Ruducha č. 5. Možno nie je až tak podstatné pátrať po presnom názve. Ako som spomínal, mám ju na starých listoch Anubiasov tiež, doplním ešte, že Neritiny ju vedia zjesť, keď sa im chce, niektoré listy mám čiastočne očistené s ich typickými stopami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 18:03 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Ale já nejsem vševěd, píšu "podle mě" a mýliti je se lidské. :) Uvidíš co k tomu bude mít někdo další, ale obávám se, že nic jinýho než včera v sousedním vlákně se nedozvíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 17:59 Muž Tomiino [43] Re: romant
ale ana nema žádné štětinky jako je na obrazcich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 17:56 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Čti, podle mě černá štětičková řasa, nebo-li druh ruduchy. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 17:40 Muž Tomiino [43] Re: Burik
jestli je to rasa,tak je cerna bez viditelnych vlasecnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 17:32 Muž Burik [727] - Aquascaping – Re: Tomiino
Já bych řekl, že to je ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 15:25 Muž Tomiino [43]
Fotka k příspěvku ahoj,kdo mi poradi co se deje s anubisem?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2014 03:44 Muž jurakukuc [0] – anobius problém
Mám ten samí problém na listech mám zelené tečky a kořeny mi černaji.ale nové listy a kořeny rostou-poté zase se objeví ten samí problém a tak se to opakuje stále dokola.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2014 08:33 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: novice
Koukám, že údržbu děláš jednou za dva týdny. To je poměrně málo. Pokud to je skutečně řasa, tak bych na 14 dní snížil dobu svitu na 8h denně a denně měnil 1/3 vody, po dvou týdnech bych pomalu začal vracet svícení na původní čas a vodu měnil alespoň týden obden a dále pak pokračoval dle dobrých mravů jednou týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2014 07:17 Muž novice [0] – Anubias barteri var. nana
Ahoj. Mám problém u Anubiasu nana. Tmavězelené malé flíčky (jen na starších listech), poté zčernají, pak zčernají okraje listů a ty začnou uhnívat. Asi je to nějaký druh řasy, ale neumím s tím nijak bojovat.
Ví někdo prosím co s tím? Nechci hned moje Anubíky koupat v savu. Pokusy s osvětlením, krmivem, hnojením a siamkama užmám zasebou.
Děkuji za každou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 10:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: tomi
No pak jak rika Vaclav (nedokazu to nejspis citovat presne, tak jen myslenku), ze flakat se da ledacos, ale dusik byt musi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 08:23 tomi
mo ja so strkom ziaden problem nemam mam cryptocorinie a rastli mi pekne aj sa rozmnozuji, to svetlo je malo ja viem, ale ja mam problem s inym nie s tym ze sa kazdy sekna na svetle,znamy ma takisto slabe svetlo nad akvarkom a ho ma zarastene poriadne.ja mam problem zo zltnutim rastlin,anubias kalaktolistá a javsky mach
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 22:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomi
Tomiho ste všetci sprdli za slabé svetlo, ale musím sa ho (aspoň trochu) zastať: Síce nepíše, aké všelijaké rastliny pestuje, no pokiaľ sú to len Anubiasy, im to naozaj stačí, ja som mal pár rokov cca 4 W LED (zhruba asi ako 6 W úsporka, v ktorých tu bežne počítate) na 80 l akvárko a Anubiasy nežltli, neodhnívali, ale pomaličky rástli a raz za čas aj zakvitli, tuším hlavne v lete, keď bolo viac svetla zvonku. Nijako som nehnojil a v akváriu neboli žiadne iné rastliny, len Anubiasy rôznych veľkostí.

Na druhej strane - ak sa hnojí, tak treba tomu naozaj prispôsobiť aj svetlo, inak to moc význam nemá a možno i skôr vadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:31 Muž rybka1 [178] Re: tomi
Prepac ale take svetlo som mal v 17l akva!!,to by som ani do wc nedal nieto este do takeho akva!!!to dno nieje moc vidno na foto ale dobre by bolo akurat na umele rastlinky.viem je to silna krytika no neber to v zlom!!!!!!!!! Ber to ako radu.tiez som skusal,toto co tam mas je cele zle!!:-):-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 20:10 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Tomi
Určite majú pravdu, to svetlo to je nič navyše svieti do jedného bodu. No a ten bielý štrk, substrát, prepáč, neviem ako to nazvať, je rovnako nevyhovujúci, žiaľ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2014 12:02 Muž fido16 [631] Re: Tomi
Být tebou asi bych zkutečně přidal více těch žárovek alespoň aby se ta watáž vyšplhala na 100W. Těch 18W je žalostně málo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   04.03.2014 11:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: tomi
V akvaristice je zvykem pracovat s prikonem zarivek, takze na ty debilni prepocty, jako jaka zarovka to sviti (to vymysleli kvuli starecke demenci nekterych nasich obcanu, kteri uz tezko neco noveho pochopi) zapomen, a pricti si k tomu, ze usporka sviti pri stejnem prikonu mene nez zarivka (i protoze ma integrovany predradnik, ktery se do prikonu usporky pocita, do prikonu zarivky nikoli).

Takze mas nad akvariem neco jako 18W zarivku nad 240l, a na to Ti rekne i mnoho absolutnich zacatecniku, ze pod tim zkouset rostliny je kravina. Pokud nemas pod tou usporkou reflektor, tak uz to jsou dve kraviny a do pridani svetla na rostliny zapomen ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 11:23 tomi Re: Legioix
no na to som už myslel aj ja el nie to bude príčina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 11:21 Muž Legioix [574] Re: Tomi
Toho světla je strašně málo. Ty žárovky by to chtělo aspon 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 11:13 Tomi – rasliny,anubias,cryptocorynie,javsky mach
mam tam 18 rybičiek, 240l akva,Filter Bluwave 07, teplota vody 24C, dekorácia kameň a drevo,Hnojivo JBL Klugen a Pridával som aj CO Vital, myslel som si že je to od toho ,a mam 20w uspornu žiarovku čo dava svetlo ako 100w-atovka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 11:03 Muž fido16 [631] Re: Tomi
Čau nebylo by špatné napsat co máš za akva jaké světlo čím hnojíš atd. založ prezentaci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 09:29 Tomi rastlikny
Fotka k příspěvku Nazdar.mam vely problem,vobec mi nerastu rastlinky vsetky idu do takeho zltkasteho zafarbenia anubisi su totalne zlte nakrajoch listou su uz hnede ako by som to povedal ako by hnili.prosm vas pomozte mi s tym.mach je taky hnedkastýzatial bolo vsetko ok z dna na den je vsteko zlte viac a viac
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2014 10:00 Muž dvorak [94] - Rostliny
Kuličky do dna jsou určitě dobrý nápad, sám mam s nimi dobře zkušenosti. Z jmenovaných hnojiv mam dobře zkušenosti s tím akvaflorem.
Ale osobně dávám přednost komponentum PMDD. Použít testy pro zjištění přibližných hodnot vody v akva a pak pridat onen prvek. Testy nejsou přesné,ale i to stačí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 22:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: nika
ty kuličky do dna - dobrej nápad ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 22:47 Žena nika [0]
tak páni ďakujem za usmernenie potlesk, už dávno mi toľko chlapov nevenovalo pozornosť smich smich smich a ešte ma napadlo, ak ide o toho druhého anubiasa o prípadný nedostatok čohosi, tak by som si mohla pomôcť TetraPlant PlantaStart alebo Akvaflor alebo Bivoj guličky alebo proste nejakým hnojivom???? bo aj echináč po donesení od jedného pána vyzerá úboho by som povedala, len Cryptocoryn rastie ako divý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 22:04 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: cezarmilan
Áno, je to správne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 22:02 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: zervan
Zo mňa matematik nebude :) Tak povedzme 1:20= 1L sava na 20L vody, teda 500ml na 10L vody je správne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2014 21:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: cezarmilan
10 ml na 10 l by bolo len cca 0,01%, kdežto onen pomer 1:20 je 4,8% - to tiež nie je až tak veľa, že by to malo byť nebezpečné. Keby bolo Savo hoci nejaká koncentrovaná kyselina (povedzme, že 100%, hoci to zďaleka nemusí byť až toľko), tak výsledných necelých 5% je zhruba ako ocot zriedený s vodou 1:1. To len na priblíženie koncentrácie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 19:57 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Designer
Takéto vysvetlenie som čakal, no i tak 200ml, čo je dve deci na 10L vody sa mi zdá moc.
Chválabohu ja to nepotrebujem, len som tak čítal a naozaj mi to neišlo do hlavy, ale píšem si do poznámok :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cezarmilan
Nic neopravuj a dej jednu odmerku Sava a devatenact vody (nebo dvacet, je to celkem fuk), Anubias to opravdu vydrzi.

Tohle vydrzi nejen Anubias, vydrzi to i zarasene mechy, ale u tech mechu pozor, tam to chce opravdu maximalne 120 sekund a hned s tim do pripravene ciste vody. Nekdy jsou na mechu trosku ztraty, ale znovu obrazi. Je to sance, jak si totalne zaraseny mech zachranit (a take sance si od nekoho mech vzit, i kdyz ho ma samou rasu).

Jinak pro laboratorni ucely se casti rostlin dezifikuji i kratkym proplachnutim v cistem lihu, i to rostliny vydrzi, rasa a plisne nikoli, alespon jsem to cetl, sam jsem to nezkousel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:36 Muž visek [75] - Tetry
ja sem anubias podrzel v save 1 ku 20 na 4 minuty a nadhera potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:33 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ja hovorím, že tento pomer mi nesedí. Ešte by som skôr povedal, že 10ml sava na 10L vody. No i tu by som si nebol istý.
Netreba to opraviť? Kto to zlé pochopí, tak si odpáli rastliny :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2014 16:23 R Muž romant [27987] Re: FrantisekH
Ne, ten poměr 1:20 je odzkoušen a tuholistým rostlinám se ty 2 minuty koupání(jenom listy) nic nestane, řasa zešedne a je po ptákách. Tedy po operaci pořádně opláchnout vodou a klidně nechat ještě v čistý vodě hoďku koupat a potom nazpět do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:22 Žena nika [0] Re: cezarmilan
ja som už dávnejšie kukala tu stránku a presne som ostala debil z toho to je už moc vysoká akvaristika na mňa :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:18 R Muž romant [27987] Re: cezarmilan
Hej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:17 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: romant
Čiže 1 dielik sava a 20 dielikov vody. Malo by to byť 1 vrchnák sava (originál samozrejme) a 20 vrchnákov vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 16:10 R Muž romant [27987] Re: cezarmilan
Poměr savo:voda, 1:20. použít Savo originál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2014 16:04 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Prosím vás, napíšte pomer a v ml, cl, dcl a l savo vs voda. Toto, čo je tu uvádzané sa mi zdá veľa.
Ďakujem!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 15:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: nika
Ono to z tej fotky nie je tak dobre vidieť, ale aj keď tam nie sú (zatiaľ?) dierky, pripadá mi to ako ten draslík. Odporúčam porovnať s fotkami na www.prirodni-akvarium.cz/… - nad tými alternatívnymi obrázkami (odkazmi ako "obr. 1") treba podržať kurzor a ukážu sa obrázky, príp. animácia postupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 15:25 Žena nika [0] Re: zervan
Nie, táto rastlinka bola pekná (za 7 ecok) dierky niesu,toto sa objavilo po prestavbe :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.02.2014 15:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: nika
Sú v tých hnedých bodkách aj dierky? Ak áno, tak asi nedostatok draslíka. Ale pokiaľ to bolo na listoch už po prinesení, netreba riešiť. Všímať si treba nové listy, resp. len to, čo sa objaví už v tomto akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 15:09 Žena nika [0] Re: romant
Ok tak mi to sedí, že sa to samé vysporiadava lebo pred mesiacom to bolo väčšie :-) a na tom druhom tie hnedkaste dobky? Mi to príde ako na izbových kvetoch keď býva suchý koniec listu :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2014 15:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: nika
Moje rikala na jeden z Anubiasu, ze je kycovity, protoze je tak dokonaly, ze vypada jako z plastu. Takze kdo ma na Anubiasu nejakou tu chybicku na krase, muze byt rad smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Ale Nika písala, že ju v zlom stave kúpila - alebo som to nepochopil? V tom prípade by to nesvedčilo o zlých podmienkach v akváriu a kúpeľ na úvod by mohol pomôcť - zrejme za ten čas ani nestihol prirásť. (Inak ja som niekedy vyťahoval Anubias aj s kameňom, ku ktorému bol priastený, ale teraz mi ten najväčší šialene vypúšťal korene - aj 15 cm od rastliny, som už musel zastrihovať.) Ak by sa Ruducha objavovala a rozširovala aj potom, tak je niečo zlé v akváriu.

EDIT: Kým som tento príspevok napísal, už ste si to ujasnili :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:55 R Muž romant [27987] Re: nika
Tím spíš bych s ní nepodnikal žádný savový koupele. Podmínky ve tvém akváriu ukáží, kam se to pohne. Mám s tím tu zkušenost, že i silně zařasený kytky po přesazení do jiného akvária, kde panují rozdílné podmínky se těchto řas tzv. samy zbaví.
Edit: To, že to bylo takto koupený, to jsem si řádně nepřečetl a tudíž se za to plísnění prostředí omlouvám. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:52 Žena nika [0] Re: romant
Ale mne sa to nespravilo v mojom aqua doniesla som si ju takú s akvaristiky,ale ako som to tu postupne čítala tak som usúdila že to je daka riasa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:43 R Muž romant [27987] Re: nika
Savo sice pomůže, ale když se nezmění prostředí, jenž té řase(myslím si že jde o ruduchu) momentálně vyhovuje k výskytu, nebude to nic platný, protože za nějakej čas to bude ve stejným stavu a nebo klidně i horším, protože, jakmile ten anubias vyndáš z akvária, popř. sundáš z toho šutru, tak se po tom znovunainstalování do akvária bude zase nějakej čas na ten podklad přichytávat. Já osobně bych ho nekoupal a zaměřil se na podmínky a není mě ani cizí zde zmíněná myšlenka o tom, že mě tyto věci až zase tak nevadí, ale to je věc každýho jedince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: dvorak
Jasan , no anubiasy rostou dost pomalu, proto se na nich tvoří řasa více než na rostlinách které rostou rychleji a tím se řase ubrání (aspon tak jsem to pochopil)na barteri nana to mám taky , stejně tak to neřeším , voni to malí ancáci vojedou , levatky jak by smet , jen mi ty listy na foto nepřipadaj moc zdravě , ale odborník nejsem , jen jsem projevil svůj názor ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:14 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: MonterMonty
Jestli myslíš ten zdeformovanej list na levé fotce, tak si myslím, že to není zdeformované, ale že je to mladý, ještě ne zcela rozvitý list. Jinak k těm flíčkům. Chvilička v savové lázni by měla pomoci. Sám mám na Anubisech mnoho listů s černými okraji i s různými flíčky, ale nijak to neřeším. Je to pravděpodobně nějaký druh řasy, ale nijak se nerozlízá a nijak nehyzdí akvárium, takže listy anubiasu mě nechávají naprosto klidným. Spíš se mi to i líbí, vyjadřuje to to, že si akva žije vlastním bio životem. Pokud bych měl v akva nějakou řasu, rozlezlou po celé nádrži a která by kazila pohledný dojem, tak bych to řešil, ale nějaké flíčky :)

Ale to savo ti pomůže zbavit se toho ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 14:11 Žena nika [0] Re: MonterMonty
Nové lístky mám všetky svetlejšie a potom stmavnu a pekne sa rozprestru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 13:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: nika
Ty listy jsou nějaké zdeformované a světlé , tam budou chybět nějaké živiny ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 13:25 Žena nika [0] Re: Designer
Fotka k příspěvku okej tak to vyskúšam a aj na druhom sa mi čosi začalo robiť, s tým čo mám robiť? :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 12:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: nika
Jasne, Savo s vodou 1:20 a dve minuty koupat. Nekdo tady psal, ze ani 5 minut Anubiasu neublizi. Ja mam vyzkouseno, ze dve minuty rasu hubi spolehlive, tak to neprehanim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2014 12:41 Žena nika [0]
Fotka k příspěvku Keď som rastlinku kupila bola myslím v horšom stave, tak som študovala a ak som dobre pochopila chce to ten savo kúpeľ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 13:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
Dierky na listoch sú prejavom nedostatku draslíka - takto vyzerajú typicky: www.prirodni-akvarium.cz/…
Ak sú na Cryptocorynách alebo nových listoch Anubiasu, tak treba naozaj hnojiť, ale ak sú len na starých listoch čerstvo prinesených Anubiasov, tak to svedčí o tom, že v predošlom domove chýbal draslík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 13:16 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
Netreba drahú trubicu (iba ak pre potechu oka alebo na fotenie), hlavne nech je nejaké svetlo. Ale veci okolo svetla treba prípadne riešiť tu: rybicky.net/forum/2657-jake-zarivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 13:15 tomiaqua
A ešte teraz som zbadal že sú aj dierky na listoch.čo to znamena?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 13:00 tomiaqua Re: zervan
rozmýšlam nad tým chcem pridať este 2 takže spolu by som mal 3* 20w ale zatial som mal len tuto a cryptocorinie mi rastli celkom dobre.alebo by som dal 2 ziarovky a jednu trubycu pre rast rastlín sera color plant.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 11:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
20 W úsporka na 240 l? No to je dosť málo - síce Anubiasom by stačiť malo, ale to trochu mení situáciu. Neviem prečo som si od začiatku myslel, že svetlo je silné. Pri takom slabom svetle by nároky na živiny nemali byť vysoké (inak povedané: nemalo by byť treba ani hnojiť) Tu by to už chcelo radu skúsenejších, ja neviem ;-) Železo a ani mikroprvky by nemali spustiť riasy. JBL Ferropol 24 je dosť slabé, takže tam sa možno držať odporúčaného dávkovania, ale v prípade použitia nejakého silnejšieho hnojiva radšej menšie dávky, keď je to svetlo aké slabé. Inak určite by neuškodilo pridať ešte aspoň jednu žiarovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 11:36 tomiaqua Re: zervan
no za pokus to stoji, svetlo mam 20w ziarovku uspornu,nic moc, a co s riasami po pridani zeleza,nebuden mat problem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:24 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
No zrovna Komárno nie je v tejto tabuľke: www.zsvs.sk/…
Ale ako tak pozerám na ostatné, tak je tam vcelku tvrdá voda, pokiaľ teda mesto neprešlo na nejaký svoj vlastný zdroj vody, čo asi nie. Teda nedostatok vápniku by nemal hroziť.

Myslím, že skúsiť pridať železo by nemalo uškodiť + k tomu nejaké stopové prvky, napr. 10 ml fľaštička JBL Feroopol 24 (pozor, názov síce evokuje železo, ale je ho tam veľmi málo, je to len doplnkové hnojivo), denne 5 kvapiek, malo by to vydržať 40 dní. Na druhej strane, ak je dosť svetla a CO2, tak sa vždy bude prejavovať ten prvok, ktorý práve chýba, ktorý je limitujúci, teda ak sa vyrieši problém s Fe, tak rastlinky pridajú v raste a kvalite, ale zase sa môže ukázať nedostatok napr. K. Pri dodávaní CO2 a dobrom svetle by podľa mňa bolo lepšie už dodávať komplexné hnojivo, napr. zmes PMDD. Zrejme to Cryptocoryny potrebovať nebudú, keď majú guličku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 09:57 tomiaqua Re: zervan
Je to mestká voda Z Komárna.čo by si odporúćal ? čo by som mal skúsi´t ? Fe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 12:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
Na tej fotke vidím 2 problémy: spomínaný starý list so žltnúcimi okrajmi a mladý list, ktorý je akýsi svetlý a tenký, zvlnené okraje. Ani jedno by byť nemalo - zrejme je nedostatok niektorých živím vzhľadom na dodávané svetlo a CO2.

Keby to bol K, mali by sa objavovať dierky v listoch, mne to kedysi istý čas na Anubiasoch robilo. Pri N by asi žltli celé listy, nie od okrajov. Nedostatok Ca je možný podľa mladého listu (lenže to môže byť aj Fe), ale v praxi sa to nestáva, obvykle je vodovodná voda primerane tvrdá s bohatým obsahom Ca. Ešte raz sa vrátim k tej vode: z akého je zdroja? (tým nemyslím "vodovod", ale konkrétnejší zdroj pitnej vody, odkiaľ ju mesto/obec berie) Tiež by mohol chýbať nejaký stopový prvok, napr. Zn, ale v tomto Anubias nie je hádam nejako náročný, neviem.

Okrem spomínaného dobrého odkazu sa dá čerpať aj tu: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 11:36 tomiaqua
Fotka k příspěvku a ešte jedna fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 11:35 tomiaqua Re: zervan
Fotka k příspěvku No ja neneriam ani ph ani nic takeho,mam akvarko 10 rokou ale nigdysom take nerobyl a vsetko bolo ok.no aj niektore cryptocoryne listi su obcas take ako potrhane ale len tie co som tak dostal,, ale co mam ja uz rok je v poho uz ma aj vlastnu rastlinku.anubiasi mam 2 tyzdne som ich teraz kupoval, od jedneho akvaristu, vtedy boly pekne ale teraz neviem co sa deje...nove listy na nich nevidim vsetky su dost velke a rovnake.ale ten anubias na ktorom mi dost zltnu listy mi kvitne.pridam aj foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 15:19 Muž visek [75] - Tetry
anubias mi roste jak das poustim do akvarka co2 a pmdd.kdyz jsem ho privezl tak zarasany .vykoupal jsem ho v savu a parada
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 13:33 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: tomiaqua
Už som síce odpisoval včera, ale neviem prečo, ten príspevok sa dnes objavil v úplne inej diskusii... Tak ešte raz...

Neviem síce prečo žltne, ale nemyslím si, že by to mohlo byť tvrdou vodou a vyšším pH - ja mám pomerne tvrdú (12), pH donedávna 8.0 a nikdy mi to nerobili. Teda iba ak veľmi staré listy, ktoré už prirodzene odumierali, ale nezdá sa mi, že by žltli od krajov. Skôr by to mohol byť opak - nedostatok vápniku, ale to by musela byť mimoriadne mäkká voda. Robia to len staré listy, či aj mladé? A čo ostatné rastliny? Aká je alkalita / KH vody?

Na tie "tekuté" CO2 prípravky sú dosť rozporuplné reakcie - inak povedané, niektorí ich dosť kritizujú. Každopádne, pridávanie CO2 zvyšuje nároky aj na ostatné živiny. U mňa, kým som ho nepridával, bolo všetko OK, ale keď som začal, rastliny začali rýchlo rásť a prejavovali sa nedostatky iných prvkov, napr. na Anubiasoch konkrétne boli nové listy prakticky biele a malé, pomohlo pridanie železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 12:58 tomiaqua Re: Burik
vyzera to skor na Draslik a Dusik že je tam málo ak som dobre pochopil
pod koreňmi cryptororyne su guličky JBL KLUGEN a každy den tam davam 2ml CO2 VITAL od rataja
neviem čo by som mal,mam okolo 18 rybyčiek v 240 l akvarku,asi kakaju malo alebo neviem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 12:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: tomiaqua
www.prirodni-akvarium.cz/…

mrkni sem a porovnej si to s tvým anubiasem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 12:45 tomiaqua – listy
Fotka k příspěvku na mojej rastlinke mi začínajú žltnúť listy.v akvarku mam JBL Klugen a CO2 vital od RATAJA.neviem či je problém s niečím z tochto,slabé svetlo alebo neviem možno starý list?.prosim o pomoc.piste mi na mailto:tomikopjak26@gmail.com
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 20:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Tak zhodou okolností som sa dnes už aj ja stretol pravdepodobne s biogénnym odvápnením na Anubiase :-) V malom dočasnom 12 l krevetkáriu bez hnojenia a CO2 s 11 W úsporkou hneď nad sklom má Anubias s listami kúsok pod hladinou na nich svetlosivý drsný povlak, celý list je veľmi tvrdý. Zvláštne, že žiadne riasy (čo sa stáva mne), pravdepodobne ich likvidujú krevetky. Inak pri tejto intenzite osvetlenia rastlinky samozrejme bublinkujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Neviem, ale i tak ma to prekvapuje. Chápem síce, že každé akvárium predstavuje iný ekosystém, no Anubias je jediná rastlina, ktorú pestujeme nepretržite už 1-2 desaťročia (a azda väčšina z toho obdobia bola jediným druhom rastliny v akváriu), bez CO2 a ešte som sa s tým veru nestretol na nej. Ak bolo svetla priveľa (resp. list rovno na hladine), tak skôr zarastajú listy riasami. S BO som sa stretol paradoxne na Egeria densa (rýchlorastúca). hmm Ale popis by sedel, to je fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:47 Muž konrad [45]
No mohlo by to byť, ale okrem anubiasoch (na iných rastlinách vôbec) je to pozorovateľné aj na zadnom skle (kde okrem plošných prisedlých rias nič nerastie :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:43 R Muž romant [27987] Re: zervan
No a právě že roste pomalu, tak se biogenní odvápnění na listech těchto rostlin objevuje častěji než na jiných, tedy pokud v tomto případě o to BO jde. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: konrad
Nejako sa mi nezdá, že by mohlo ísť o biogénne odvápnenie - Anubias rastie relatívne pomaly a nie je náročný na CO2. Skôr či nejde o také malé "odreniny" - mne sa také drobné objavili na jednom liste a mám podozrenie, že je za tým Neritina, asi príliš horlivo likvidovala riasový porast :) Chcelo by to makro-fotografiu.

EDIT: Pardon, medzičasom pribudla reakcia vylučujúca "odreniny" - keď sú to šupinky nad listom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:37 R Muž romant [27987] Re: konrad
Myslím si, že by to mohlo být tzv. biogenní odvápnění. Mrkni se na tento pojem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:36 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: konrad
ze by biogenni odvapneni? prozen si to googlem, pak budes vedet jestli jo nebo ne
delalo se mi to jen na anubiasech, echinodorech a valisnerii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:36 Muž konrad [45]
Ťažko povedať, pocitovo je list drsňejší ako iný list bez bodiek a opticky okraje šupiniek sú nad plochou listu. Po pár silnejších pretreniach prstom sa dajú oddeliť. Pripomína mi to lupiny vo vlasoch(len menšie)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:27 R Muž romant [27987] Re: konrad
Je to na omak drsný, ty bodky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 20:20 Muž konrad [45]
Fotka k příspěvku Asi pred 3 týždňami začali vynikať na listoch anubiasu biele bodky/šupinky. Rastline sa ale darí. Viete mi povedať čo by to mohlo byť a čo s tým?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 21:04 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Myssinka
Tu si pozri ako pestujú anubiasy, zhruba od 3:30min
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 20:21 Žena Myssinka [0]
Můj kámen není vápenec. Ale rozhodla jsem se, že při další výměně vody anubias přesadím na ten kámen a zkusím to tedy znova. Pak napíšu jak se uchytil. Díky za veškeré poskytnuté rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 12:36 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Myssinka
Já mám anubias přidělaný umělohmotným stahovacím páskem jen na kořeni celkem vysoko nad substrátem a roste pěkně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 12:33 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Myssinka
Nie je to vápenec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 20:09 Muž Dawe_CZ [34]
Ono je to jedno čím ho připevníš, jestli gumičkou nebo vlascem. Gumička po nějaké době praskne, a pak ji vytáhneš. Já jsem upřednostnil vlasec, protože nejde vidět. Po nějaké době (cca 2 měsíce) ho odstřihnu a vytáhnu a anubias do té doby zakoření. V mém akvárku Malawi mám kameny Sansibar Rock, tento kámen má hodně otvorů atd, a tam jsem ten kořen jev vtlačil prstem a drží. Nebylo třeba ho nijak připevňovat. Ten už zakořenil a drží pevně. Jen jeden jsem připevnil vlascem, a už po měsíci jde vidět jak se kořínky připevňují na povrh. Jestli budeš připevňovat vlascem, tak zlehka ho protáhni přes kořen, zlehka utáhni a udělej uzel. Nic víc. A uvidíš, že brzy hezky zakoření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 19:22 Žena Myssinka [0]
No tak to jsem asi prvni, komu se neuchytil na dekoraci - nejedna se o koren, ale konkretne o takovy skalnaty kamen. Na internetu jsem videla, ze bez problemu i na kamenech anubias roste. A ve sterku se mi vazne vubec nechyta a drzi tam jen minimalne, takze ho pripevnim na ten kamen a budu cekat :-) Mozna jsem ten prvni nejak poskodila pri sazeni, ale nejsem si niceho vedoma. Jinak cim ho pripevnujete nejcasteji? Gumicka nebo silon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:27 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Myssinka
Neviem o akú dekoráciu sa jedná. Keď ho priviažeš na drevo-koreň, tak on sám natiahne korene do substrátu, to práve mu vyhovuje. Súhlasím s tebou, áno je to fórum. No ešte som nezaznamenal, aby niekomu na dekorácií uhynul. Ja ich niekedy voľne porozhádzujem po dne akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:37 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: Myssinka
ja mam anubias zasadeny plytko v strku a rastie paradne, ono ho staci len moc nezakopat a bude rast aj v substrate, korene sice v strku nema velke, ale dari sa mu, ma tak pol metra na vysku, uz pustil asi sedem bocnych a dlhy je cosi cez 40 cm len ta stonka dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:34 Žena Myssinka [0]
Jen jsem se ptala jestli ma nekdo stejnou zkusenost. Protoze na dekoraci mi anubias proste nesel. Ale jsem vdecna za veskere nazory - vsak od toho to forum taky je ne?! ;-) Takze diky a anubias asi zatim zustane v zemi, to se jeste uvidi palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 14:33 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Myssinka
Pýtaš si radu a keď ti poradia, tak si ideš zase po svojom ano
Skús počúvnuť, anubias je radšej nezasadený ako naopak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 19:55 Žena Myssinka [0]
Ma jen koreny zasypane substratem, oddenek je nad substratem, tak jak to ma byt. Ja se bojim, ze na dekoraci neprezije, protoze jsem tam mela predtim jeden a ten uhnil a pridelany byl spravne, nebyl uskrceny silonem, proste nic. Proto jsem rada, ze ten co mam v substratu je tak cily a k svetu. A do dna vrtam pouze kdyz odkaluji takze se tomu proste neda vyhnout tomu abychse ho nejak nedotkla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:48 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Takže takovej ten způsob, aby si postupně zvykaly obě poloviny na novou situaci, to má logiku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:43 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Jednou mě na burze jeden pán učil jak se mají rozdělovat. Naříznout oddenek vložit kamínek a po čase oddělit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:35 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jasně, dva se občas povedou, no bóže, aspoň mám hned dva. :-D palec pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
No i kdyby mu to prispendleni vadilo, kdyz ten spendlik zapichnes nekam doprostred, nemuze to byt vetsi zasah, nez z jednoho udelat dva :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:09 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jirko já se s nima nemažu a rovnou do něj bodnu skrz na skrz špendlík a pích s tím do kořenu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Myssinka
Kdyz ho ke kusu korenu prichytis ovazanim gumickou pres oddenek, ty dnesni nejobvykleklejsi gumicky se za 3 mesice ve vode zacnou rozpadat, coz je akorat, takze jak gumicka povoli, jen ji snadno vytahnes a Anubias uz drzi, cas k prichyceni Ti to zmeri samo :) . Ublizit mu tim neublizis, gumicka je dost pruzna a jiste ze ho utahnes jen tolik, aby spolehlive drzel a nehybal se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 17:41 R Muž romant [27987] Re: Myssinka
Dej ho na tu dekoraci bude se mu tam líbit a když už sázet, tak jenom přihrábnout kořínky a rozhodně nechat nad substrátem tu část oddenku odkud vrůstají nový listy.
Edit: Na té dekoraci to bude mít tu výhodu, že se k tomu kořenu či kamenu přichytí, přiroste a potom i při tom zavadění zůstane pevně fixován a můžeš ho i s tou dekorací stěhovat, ono jim trvá déle než se přichytí a to bude možná ten důvod, proč se Ti ději co se děje a asi i tam často vrtáš do dna, takže ho vlastně otravuješ. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 17:38 Žena Myssinka [0]
Mam anubias zasazeny v substratu asi uz tri mesice a porad se korenama nechytil. Roste krasne a je cely zeleny a pousti i nive listecky. Jen me stve ze kdyz cistim akvarki a jen malinko o nej zavadim, tak je hned ze substratu venku. Vim ze ho muzu dat na dekoraci, ale bojim se ze by se mu tam nelibilo a prisla bych o nej. Nekdo nejake zkusenosti? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2013 10:01 Muž Aforte [533] - Rostliny
Fotka k příspěvku Ahoj,
v čem může být problém, když anubias má takové listy? Nedostatek nějaké živiny, světla?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 20:43 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: blegon
Jen si dej bacha jestli nebyl před tím celý pod vodou, to by jsi ho asi musel potopit jinak by usychal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 20:37 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.Re: vaaclav
Dobře tak děkuji za rady X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 20:26 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: blegon
U těchto rostlin se to skoro předpokládá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 20:25 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.Re: vaaclav
Ok.Takže nebude vadit když budou listy čouhat zvody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 20:13 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: blegon
Když ji dáš šikmo tak se ti stejně listy časem narovnají, nebo nové porostou svisle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 16:49 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Dnes jsem si přines domů rostlinu anubias gigantea rostlina je asi 70cm vysoká.Chci se zeptat jestli jí mám zasadit šikmo tak aby měla všechny listy pod vodou a nebo ji mám zasadit rovně aby jí cca 20cm koukalo z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 11:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RBeil
Anubiasu staci malo svetla, takze mu v akvariu najdi nejake stinejsi misto, protoze tam Ti neporoste zelena prisedla rasa, ale Anubias ano. Hure osvetleny sice roste pomaleji, ale roste a zustava cisty. Muzes ho taky dat pod vetsi Echinodorus a nebo podobnou rostlinu, i tam dokaze rust dobre. Je to rostlina, kterou muzes vyuzit pro mista v akvariu, kde je uz pro jine rostliny svetla malo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 21:30 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBeil
Nic v akváriu nezůstane úplně čisté pokud je to tam delší dobu. O starších listech anubiasů to platí také. Jde jen o to za jak dlouho a jak hodně budou listy napadené. To lze trochu ovlivnit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 21:07 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Tak držím palce! alebo si to ešte dobre rozmysli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 17:24 Muž RBeil [174] Re: milan666
milan666 napsal: Je to tiež riešenie, na koľko si to osvetlenie skrátil?

máš t oo řádek níž, ale teď jsem nic nezkracoval, zkusím to savo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 16:56 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: RBeil
Je to tiež riešenie, na koľko si to osvetlenie skrátil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 08:00 Muž RBeil [174] Re: Mislow
od 9:00 do 19:00, svítil jsem od 8:30 do 20:00 ale to jsem zkrátil kvůli plavoucí řase a bílemu zákalu a pomohlo to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 07:59 Muž RBeil [174] Re: milan666
vodu měním každý týden 1/3 + odkaluji dno, filtr proplachuju tak 1 za 2 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 01:04 Muž Mislow [304] Re: RBeil
Ahoj, vypada to na zelenou prisedlou rasu, roztokem sava ji sice odstranis, ale stejne se udela znovu, lepsi zkusit odstranit pricinu. Jak dlouho v akvu svitis? Mozna by stacilo zkratit dobu sviceni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 21:29 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Je to o hygiene akvária, takže radil by som zvýšiť frekvenciu výmeny vody a čistenia filtra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 19:11 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBeil
To je poměrně běžná věc jediná pomoc je (pokud to jde)strčit ho do zředěného sava, návod si najdi určitě tu je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 18:29 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: RBeil
Mám na anubisu to samé , řekl bych že je to přisedlá řasa , jak roste pomalu tak se to na něm drží , neřeším to , nevypadá to na nějakej problém , na jednom mám dokonce dva květy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 16:14 Muž RBeil [174]
Fotka k příspěvku ještě jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 16:13 Muž RBeil [174]
Fotka k příspěvku Ahoj nevíte v čem může být problém ? Na Anubisu se mi dělají takové tmavě zelené, hnědé až bílé tečky. Nový list je krásně zelenný ale pak už to má taky a nejde to dolů...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 07:17 Muž Yirka [9126] Re: Myssinka
Těžko říci, když o podmínkách v tvé nádrži nelze zjistit zhola nic.
Jedna věc je však jistá, jeden lísteček s kouskem oddenku už více podrazit nejde..... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:28 Žena Myssinka [0]
Ahojte. Koupila jsem anubias, dva připevnila na kamen a tři dala do substrátu. Po 14 dnech mi oba dva na kamenech uhnily. Listy jako kdyby od oddenku úplně uhnily. Po dalším týdnu se stalo to stejné s jedním v substrátu a taky odešel. Zbylé dva zatím jsou v pořádku, dokonce i nové listy se objevují. Zajímalo by mě čím by to uhynutí mohlo být způsobeno. V obchodě mi řekli, že anubias je hrozně odolný. Může to být třeba tím, že jsem jeden anubias jakokdyby rozdělila na víc částí? A pokud mi zbyl jen oddenek bez listů, mohl by ještě podrazit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2013 13:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: savan
Tak jsem vzal chirurgicke nacini a zacal oddenek rezat, opatrne, postupne, at vim az kam... Z celeho Anubiasu mi nakonec zbyly dvakrat 3 posledni listy (ze dvou casti) a k tomu oddenek par mm dlouhy, zbytkem oddenku se tahnula uvnitr vyhnila obast. Takze navenek bych prisel o cast, ale uvnitr uz to stihlo prohnit skoro cele.

No nic, mam tam jeste jeden, ten vypada zdrave. A ty dva "trojlistky" jsem soupl do skviry korenu a bud si poradi, nebo ne, vzhledem k velikosti oddenku by slo spis o zazrak.

Rikam si, priste je budu (jak to trosku naroste) preventivne delit, at kdyz nektery tohle potka, neprijdu o cely dlouhy kus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2013 20:29 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Designer
Treba ho omladiť.Skus to nahnile miesto odrezať asi 1-2cm v uplne zdravej časti.Mne to robia staré kusy a potom pomôže iba radikálne omladenie a preriedenie listov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Jeste mne napada, ze jsem ho jeden cas dost znesvetil ostrihanim poloviny listu kvuli rase. Ale z toho si houby delal, jel dal. A dokonce mi i kvetl, i kdyz to uz je par mesicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:14 R Muž romant [27987] Re: Designer
Inu, nevím, já mám s nima obdobnou zkušenost jako s hnědovkama a to jakmile se s nima hne, tak se chovají aklimatizačně a začnou tzv. blbnout, ale určitě si i já rád přečtu názor někoho z oboru se zelenýma rukama. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Koukam na sve fotky, takze ho mam prakticky od pocatku toho akvaria, nekdy od zacatku roku. Stale pribyval, pak byl nekdy kolem prazdnin malinko (o par cm) premisten, hybal jsem s koreny, ale pribyval dal, zadny problem. Pred mesicem to vypadalo jako male poskozeni, ale ted uz si rikam, ze jestli ho chci zachranit, jedine ustrihnout co vypada O.K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 17:00 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jak je tam dlouho, je stále na stejným místě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2013 16:50 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Hniloba na oddenku?
Tak se mi v malem akvarku postupne rozklada oddenek rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_nana . Tohle jsem jeste nevidel. Zacalo to jako "rozblemcane/nahnile" misto na oddenku a ono to pokracuje dal a dal od toho mista. Pritom listy jsou perfektni, ale jak se tohle po oddenku pomalu siri, jak to dojede k listu, list odpadne. Anubias je na korenu, oddenek rozhodne neni zasazen do dna.

Prosim, o co jde? Vidim to prvne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 13:23 Muž kofejn [963] Re: Ciffik
Zkoušel a anubias přežil v pohodě. Používal jsem asi 5% roztok/ 15 minut. Liliovníček jsem v tom nechal 2hodiny a ten byl spálený. Na ruduchu je to fajn.
Předevčírem jsem zase namíchal 5% roztok na odřasení rampy, ale použil jsem vlažnou vodu. Dost mi "mýdlovaly" ruce, takže s teplotou učinnost silně roste. Protáhl jsem tím i řízky plevuňky nádherné a na některých listech to ruduchu spálilo (teď je fialová), jinde ne. Ale byly tam tak 10s, jsou to křehké kytky a byl to pokus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 12:01 Muž Ciffik [761] - Rostliny – anubias - řasy
Zdarec, ač sem pátral nenašel jsem, co jsem hledal...mám na anubiasech řasy - zelené flekovité/přisedlé. Četl jsem někde, že pomůže koupel v naředěném savu - otázkou jaký to byl poměr? Nezkoušel někdo? Popř. nasměruje někdo na příslušné fórum?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 21:45 Muž Richie83 [1] Re: Designer
Tak zítra jdu pro Valisnerii, teda jestli jí budou mít. Tak se nechám překvapit. Každopádně děkuji za tip, docela se mi to hodí, abych schoval hadičku od vzduchování. A konenčně tam bude taky nějaká "velká" rostlinka. Mám jí dokonce schálenou. Jináč jsme nedávno nainstalovali 38W "denní světlo" a prosvětlili nejtmavší část AQ (není po celé délce) a zdá se, že anubiasu to prospívá. Sama odpůrkyně světla to prohlásila, že asi bude třeba. Původně jsme chtěli tlamovce, ale nějak se nám ze začátku do nich nechtělo, takže třeba časem. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 12:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Richie83
Pak si nekde porid rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea . Tahle rostlina zvlada ledacos (snese dost malo svetla), to uz se nicemu moc nechce a tahle prisera stale vyhazuje nove odnoze. Takze i kdyby se podarilo prisvitit zatim jen trosku (bez toho to bude tak akvarko pro Tlamovce, obcas byvaji uplne bez rostlin), stale bys mohl mit aspon les techto Valisnerek a nemuselo by to vubec vypadat spatne. Jen listi splyvajici na hladine se obcas musi "zredit" ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 18:19 Muž Richie83 [1] Re: Designer
Dneska bylo ujednáno, že světlo nemám rešit :-( uvidí se podle kytiček. Takže to bohužel budu muset vypustit. Odpovědnost za světlo přebírá další osoba a tudíž i kytíšky. :-( Jináč se počítalo, že do deklu původně půjdou klasika zářivky. Takže tak je prostoru dost. Takže světlo teď vypuštím a postupně si poschnáním věci na normoš zářivky. Každopádně děkuji. A přeji všem bezproblémová AQ a zdravé rybičky ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 14:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Richie83
Otazka je cena. Pokud Te takovy pasek prijde na dejme tomu 500Kc/m, za pridani 2m muzes mit zarivkove osvetleni rekneme 2x39W (za predpokladu, ze si to stejne jako ty LED zapojis a namontujes sam) :-) . Nerikam ze LED jsou k nicemu, ale proti LED paskum mam jakousi averzi, a ne zrovna neopodstatnenou.

Jinak s 3x13W LED pasky nad timhle akvariem zazraky necekej, tak mozna jestli Ti jde o ten Anubias, ten uz by si s tim nejak vystacit mohl.

A pokud napises, ze Ti jde o vysku deklu, ze ho chces hodne plochy, ony LED topi a budes mit nad hladinou s nizkym deklem bez odvetravani peklo, nebo to zase musis resit. Do vyssiho deklu se vejdou i zarivky. A nutnost nizkych deklu? Mas neco nad akvarkem? Jako jestli si tam treba davas lyze, ze ten prostor potrebujes? Ale asi zbytecna poznamka, v prezetaci mas dekl vysoky dost ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 13:50 Muž Richie83 [1] Re: vaaclav
Děkuji, už to říkám od začátku, že 13W je málo, ale bohužel tohle šlo mimo mě. Takže ted ukecat drahou polovičku, že je potřeba více světla. Pomohlo by 2x13W jako hlavní a tohle k němu přidat, když už je doma? Kryt mám vlastní výroby, takže se s přidáním světla počítalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2013 11:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Richie83
Ma pravdu, predsedo! S takovym svetlem jde udelat jedina vec, dat jej vsechno na jedno misto a mit akvarium ve stylu "Oaza v pousti".

Ale jinak to akvarko ma metr, takze vhodne zarivky jsou snadno k mani, od obycejnych az po specialky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.08.2013 11:39 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Richie83
13w led pásku na 250 litrové akvárium je i na mě hodně málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2013 16:52 Muž Richie83 [1] – Anubias - rozpadání
Fotka k příspěvku Ahoj všichni, spolu se založením AQ byl vloženy také dva Anubiasy a jeden z nich se začal jaksi "rozpadat" :-( . Bohužel se to objevilo i na nových (spíše malých, než nových) lístečkách a docela ho to požírá. Před 2 dny měněna voda, PH změřeno a v normálu. palec Nebo jestli je do důsledek nového AQ. Děkuji za jakoukoliv info a přeju všem "vyvážená" a bezproblémová AQ. Hezký den.....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.06.2013 12:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ejdriana
No jestli je to tak, a jsou oschle, tak to proste nech, naroste nove listi, ale u Anubiasu to neni na hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 12:05 Žena Ejdriana [0] Re: Designer
Zachránit to už asi nepůjde co?

Nejspíš se asi rozpadnou listy že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.06.2013 12:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ejdriana
Tohle je nejspis oschla rostlina.

Koupil jsem takhle Echinodorus, ze ho dam do truhliku za okno a budu jej pestovat emerzne. Vecer se mi uz do toho nechtelo, tak jsem ho nechal zavazany v igelitaku do rana. Rano byl stale hezky a svezi. Jak jsem ho ale soupnul do truhliku, listy v suchem vzduchu zacaly okamzite ovadat, fakt to bylo dost rychle, a druhy den byly uz polosuche. Takze kdyz delas neco takoveho, hod rostlinu do kbeliku s vodou... Ono by ji to normalne nemelo ublizit, jenze suchy vzduch muze zrejme udelat svoje, jak to ukazal tenhle muj nechteny pokus - vyndani z igelitaku a tim okamzita zmena vzduchu na suchy.

EDIT: Rozdil mezi temi rostlinami chapu, Anubiasy mam taky, ale i ten Echinodorus byl pro mne dost prekvapenim, takze ani tady bych se oschnuti nedivil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 11:43 Žena Ejdriana [0] – Hnědnutí listů
Fotka k příspěvku Ahojte mám problém :-( začaly hnědnout listy anubiausu - při čištění akvária byl vytažen z vody a prostříhávaly se všechny rostliny, tak je možný, že je to způsobeno tím - okraje listů se začaly trochu točit dovnitř jak to bylo na suchu. Po pár hodinách v akváriu se rostlina zpravila a vypadala naprosto normálně a zdravě a za dva dny tohle. Myslíte, že to půjde ještě zachránit? Popřípadě jak?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 14:31 janoo Re: janoo
Fotka k příspěvku dalsie fofo. lepsie nemam.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 14:30 janoo – Biele bodky
Fotka k příspěvku Dobry den, na mojom anubiasy sa objavili biele bodky. Su len na 3 listoch. Nevedeli by ste mi poradit co to je zas a ako by som to odstranil. dakujem
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 19:25 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: azonic
Po té koupeli by měl na odstranění stačit ancistrus. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 18:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: azonic
Vytahoval jsem ji jak sileny rucne, menil svetlo, hnojil a nehnojil, nic moc nepomahalo. Rostliny rostly bajecne, nakonec jsem hnojil minimalni davkou PMDD bez NO3, ale rasa bohuzel dal rostla taky. Nakonec jsem zmirnil vytok z filtru tak, ze jsem nasadil na vytok hrdlo z platove lahve nacpane biomolitanem. Rychlost vytoku z filtru pochopitelne znacne klesla (slo to ven vyrazne vetsim prumerem) a rase se prestalo darit. Zda uplne nevim, akvarium uz jsem pak nevidel, partnerske vztahy sem asi nepatri...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 18:12 Muž azonic [63] - Rostliny
Mám ho zatím v odchovně pro C. kakadu a dokud nebude 100% fit tak tam zůstane. Jednou už jsem si takhle zatáhl žabí vlas a už tři měsíce se ho nemůžu zbavit tone
Jak jsi se nakonec té vláknité řasy zbavil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.03.2013 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: azonic
Idelane si ho dej nekam jinem nez do akvarka, nez bude bezpecne po te rase, pac zelene vlaknite rasy jsem se kdysi zbavoval pekne dlouho a docela bych se bal si ji zase obstarat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 17:52 R Muž romant [27987] Re: azonic
Když budeš mít v akváriu podmínky aby řasa nerostla, tak buď sama zmizí a nebo narostou nový listy a ty postižený časem odstraníš. Už bych ho savem netrápil, zelená přisedlá stejně dolů savem moc nepůjde.
Edit: Zelená vláknitá bude taky držet docela dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 17:48 Muž azonic [63] - Rostliny
Dostal jsem "krásný" velký Anubias akorát je celý porostlý zelenou vláknitou řasou tone vykoupal jsem ho v Savu s vodou 1:20 po dobu 4 minut a řasa je na něm stále. Myslíte že bych ho mohl nechat máčet déle nebo mám zkusit udělat silnější roztok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 14:41 Muž kofejn [963] Re: romant
Jojo, je to od Hořánků a rostl na polici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 14:16 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Tak jestli to dobře vidím, tak se jedná o starý listy a u těch bych to neřešil, nedokážu rozlišit, jestli to jsou emerzní, nebo submerzní, ale u anubiasu bych rozhodně to předpěstování mimo vodu předpokládal a Hořánkovi(předpokládám, že je od nich) to nedělají jinak, takže si myslím, že tý kytce nic moc nechybí a to jak vypadá je normální, ale to je jenom názor rostlinnýho laika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2013 14:10 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvku Když doplním železo tabletami Florenette A, vybarví se "vybledlé" listy, nebo budou správně zbarvené až listy nové? Tablety jsem dával 4.11 a 9.12 a ten list vypadá stejně blbě rybicky.net/fotogalerie.php…
Mimo to má už dlouho díry v listech, je to od levatek, pozemních šneků, či mu něco chybí?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 20:46 - Re: Sid
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:32 R Muž romant [27987] Re: Sid
Kostky potvrzuji, Hnědovky a Anubiasy si na nich lebedí, celá stěna Hamburskýho filtru, to je dobrá plocha pro tyto rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: prasan
A co myslíte, že v tom dnu (velmi pravděpodobně!) našel? :-)
Podobně mu může posloužit dobře zaběhnutá filtrační kostka. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 22:35 - Re: kofejn
Rovnako sa anubias vyfarbuje ak nedosiahol ešte koreňami dno,alebo nie je prichytený.Môže to byť to Fe,ale aj nemusí.Rovnaký problém mal brat keď mu stále anubias prevracal prísavník.Akonáhle ho zaťažil tak aby ho ryba už nevozila po akvárku,pustil korene až ku dnu a začal vyháňať krásne vyfarbené listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 22:33 Muž kofejn [963] Re: Sid
No jo, do 0.5mg/l je daleko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 22:24 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kofejn
Nedostatek železa se může u různých rostlin projevovat různě. A co u jedné rostliny vyvolá příznaky deficitu, to jiné rostlině bohatě stačí. :-)
Ten rozbor vstupní vody vám k orientaci nestačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 21:55 Muž kofejn [963] Re: Sid
Fotka k příspěvku Podle článku ( rybicky.net/clanky/1043-akvarijni-rostliny-nedostatek-zivin-a-jak-hnojit ) se nedostatek železa projevuje nejdřív u rychlerostoucích rostlin. Vyfotil jsem ludvigii repens (je-li to ona) a lupení má taky bledé. Takže málo železa to asi potvrzuje. Zkusím dát udělat kompletní test akvarijní vody a jdu hledat info o doplnění železa.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 20:39 Muž kofejn [963] Re: Sid
Fotka k příspěvku Ve dně je osmocote, ale anubias k němu kořeny zatím nemůže. Nedávno jsem ho zatížil tantalem a železnými šrouby. Vstupní voda viz obr.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 20:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kofejn
Přesvíceno nemáte, takže problém ve výživě.
EDIT: Asi to Fe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 20:34 Muž kofejn [963] Re: romant
Fajn, dík za rychlou odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 20:33 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Nic tomu anubiasu není, krásná zdravá kytka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2012 20:29 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvku Při focení jsem si všimnul divného zbarvení lupení. Je tomu anubiasu něco? Doufám, že jsou to jen mladé listy a kytce nic nechybí.
Rostlina je v nádrži dva měsíce, a že by zastřihnuté kořeny rostly nebo se chytaly dna, jsem si nevšiml.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 22:34 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Váza
Váza napsal: Promyslím to CO2
Napriek tvrdeniam výrobcov, CO2 nie je všeliek a (ako bolo spomenuté) treba poznať súvislosti. Ja napríklad púšťam COčko "len" do dvoch z troch nádrží a myslím, že rastlinkám sa darí všade rovnako dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 12:07 R Muž romant [27987] Re: Váza
To je v pořádku, že chceš dopřát rostlinám světelnou masáž, ale je třeba trošku vědět co činíš a jaký jsou možný souvislosti. Zařaď si akvo v tom odkazu, co jsem Ti dával do nějaký skupiny a uvidíš kde se skrývá problém a jistě potom pochopíš proč doporučuji to "pohrát si s reflektorama", ono někdy méně znamená více a když více, tak všeho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2012 10:02 Muž Váza [6] Re: romant
Jak to myslíš pohrát si s reflektorama? Přijde mi, že ta Vallisneria Tiger celkem stíní a 2x 18W na tohle akva je podle zdejších příspěvků málo, tak proto ty reflektory. Promyslím to CO2 a zatím zkusím tedy přihnojit a pravidelně 1xtýdně měnit vodu.

To usine: Dno vyměnit za jemnější písek, že? Nádrž jsem nově založil nedávno, tak to s tímhle pískem ještě zkusím a příště dám určitě nějakou jemnou zrnitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 18:18 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Váza
Vyměň si dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 16:39 R Muž romant [27987] Re: Váza
Je to zelená přisedlá řasa. Toho světla máš naopak docela dost, skrátil bych dobu svícení na 7 hodin, pohrál si stěma feflektorama a přitlačil na výměnu vody, čím častěji tím lépe, dno odkalovat dle potřeby. Pouvažoval bych nad CO2, protože tak jak to máš nastavený to bude vyžadovat, nebo to celý utlumit. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 14:53 Muž Váza [6] – Anubias - řasa
Fotka k příspěvku Copak to může být za řasu na těchto Anubiasích a jak na ní? Myslíte, že mám málo světla (112 l, 2x 18W Osram 840)? Zářivky jsou cca týden staré a svítím 9,5 hodiny. Samozřejmě řasa vznikla ještě před výměnou zářivek... Pravidelně týdně (max. jednou za čtrnáct dní) měním vodu formou odkalování.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 11:29 Muž seeter [3] Re: romant
svítím asi 10,5 nebo 11 hodin... už jsem taky přemýšlel, že tu dobu omezím... já v*l rozzureny zapomněl na Horácovo stránky :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 11:22 R Muž romant [27987] Re: seeter
Jak dlouho svítíš? Podle mě tam máš docela dost světla a to že jsi přestal dávat to PMDD jde naopak na ruku těm řasám. Buď se rozhodni pro více všeho, nebo uber je to klasická rovnice www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 11:15 Muž seeter [3] – Barteri var nana
mam dva kusy anubiasu a chudák začíná nějak zkomírat, napřed byla zelená řasa, ta sama zmizela a teď se do něj daly řasy černé (červené)... myslíte, že ta savo lázeň pomůže??? do akvária jsem přestal dávat PMDD aby se živiny spotřebovaly... zkusím i vodoléčbu, ta se mi velice odvědčila, snad pomůže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 19:56 kebbro Re: muťa
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 19:56 kebbro Re: muťa
Fotka k příspěvku tady je pár fotek
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 19:04 Muž muťa [554] - RostlinyRe: kebbro
S osádkou vůbec nepospíchej. Bylo by dobré, kdyby jsi udělal prezentaci, nebo sem dal aspoň pár fotek, abychom viděli co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2012 18:57 kebbro – Úhyn Anubias hastifolia - nová nádrž
Zdravím všechny. Potřeboval by jsem poradit s úhynem Anubias hastifolia . Začíná to od špičky listu a postupně zčerná úplně celý. Nádrž je založena 5 dní, 240l, 3D pozadí vlastní výroba, říční štěrk, filtr EHEIM BIOPOWER 240.
Navíc jsem si dnes všiml dalšího problému: dnem se místem udělal bílý sliz, někde vystupuje víš jakoby takové vlasy ( omlouvám se za popis ).
Poraďte co to může být, budu rád za každou připomínku nebo radu pro začátečníka. Chci aby to bylo ok a já mohl pak nasadit osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 16:01 Muž čmeliak [5] Re: romant
:-) akurat som predal do akvaristiky asi 20 vallisnerii ...ostali mi tam asi 4 svetlo vymenim..a dufam zeto bude okej :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 10:08 R Muž romant [27987] Re: čmeliak
Vyměnil bych i tu druhou původní zářivku a lehce zredukoval ty listy valisnerek na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 22:28 Muž čmeliak [5] Re: romant
jednu ziarivku mam 840-ku...druhu mam odiginal z toho setu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 13:56 R Muž romant [27987] Re: čmeliak
Je otázkou, jakého světla. Nad tou výměnou zářivek by to chtělo pouvažovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 11:21 Muž čmeliak [5] Re: Sid
takze to treba prestrihat ? ..viac svetla ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 18:11 Muž čmeliak [5] Re: romant
drzi to listu dost silno..ale da sa to prstom odstranit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 08:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: čmeliak
Ta zarostlá hladina tomu také nepřidá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 21:48 Muž čmeliak [5] – aktualna..nie velmi kvalitna fotka
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 21:31 Muž čmeliak [5]
dakujem pekne za nazory..takze mi radite aby som vymenil ziarivky ?...to som uz vazoval,asi aj tak spravim ..a potom sa uvidi skusim si nastudovat tie 840-ky :-) ...a tak isto castejsie odkalovat vymena vody ..a dam tu nejaku aktualnu fotku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 17:51 Muž Sid [6637] - Rostliny
Taky bych tipl, že jsou zářivky "po smrti".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.07.2012 16:40 Muž Verny [5] Re: čmeliak
Tak dle mého názoru když kouknu na celkový pohled nádrže to bude nedostatek světla. Nevím jak to tam vypadá teď, ale na poslední fotce tam ještě stíní valisnerie a při celkovém osvětlení 0,3w/1l a jestli tam máš ještě nějaké spektrum, co dávají original do krytů když je koupíš, tak to bych viděl na výměnu zářivek. Není to taková finanční položka...Myslím, že by to pak mohlo bejt dobrý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 16:33 R Muž romant [27987] Re: čmeliak
Jak se to toho listu drží? Jde to prstem setřít, nebo to drží fest?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 16:31 Muž Verny [5] Re: čmeliak
S touhle řasou zkušenost nemám, ale co mám tak nějak zakódované, tak hnědá řasa je z nedostatku světla. Nicméně nevím, proč jenom na anubiasu ,který navíc na světlo není nějak náročný. Jak staré jsou zářivky a co je to za spektrum?Doporučil bych ti 830 a 840 nebo 2x 840. Savem se toho možná zbavíš, ale nevyřešíš tím příčinu...Zkusil bych ještě otestovat vodu na NO2 a NO3...A když tak koukám ještě na celkový pohled nádrže, tak anubias je asi na kořenu ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:55 Muž dvorak [94] - Rostliny
Platy jsou živorodky a jak je u živorodek známo - hodně papají a hodně kálejí. Proto by bylo dobré častější odkalování + výměna vody, vyčistit filtr možná i zkrátit dobu svícení.

Ale pro jistotu vyčkej, až se vyjádří ještě nějakej zdejší uživatel. Nerad bych ti poradil špatně. Neříkám, že ti teď radím špatně, ale víc hlav víc ví a tak jinej akvarista může přijít zase s jiným řešením ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:51 Muž čmeliak [5] Re: dvorak
nehnojim..mam akurat tibi, a moze to byt tym prerybnenim,..teraz tam mam asi 20 plat koralovych..ktore som chcel, aby este trosku podrastli, ze ich odnesiem do akvaristiky..a snazim sa ich pravidelne krmit, takze to moze byt tym..ale nemyslim si zeby som ich nejako prekrmoval ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:36 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: čmeliak
Filtr by měl být dostčující. Osvětlení také. Hnojíš? Přerybnění + překrmování by mohlo být příčinou tvorby řas. Počkej, až se vyjádří ještě někdo a příjde s jiným nápadem ... ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:32 Muž čmeliak [5] Re: dvorak
ano..potom som sa to snazil odstranit aj mechanicky,ale neskor sa riasa vratila..skutocne by trebalo zistit tu pricinu tvorby rias..mam 112-ku, svietim ziarivkami 2x 18W. Vsetko je v pohode, len ta riasa..mam tam filter aqael FAN2...mozno to bude nim, tiez tam mam teraz dost vela rybiek..skusim sa zbavit ryb..a uvidim .. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:20 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: čmeliak
Jeden čas mě tato, nebo této podobná, řasa také trápila. Když jsem se podíval na tvoji fotku, chtěl jsem ti doporučit savovou lázeň, která mě pomohla. Píšeš ale, že už jsi ji zkoušel. Očistil jsi potom lístky Anubiasu od odumřelých řas? Jestli ne, tak to vyzkoušej, mě to pomohlo a mám od tohohle pokoj. X-)

Jestli ti to nepomůže, chtělo by to asi nejdřív najít příčinu tvorby řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 13:15 Muž čmeliak [5]
Fotka k příspěvku Neviete mi poradit..ako sa zbavit tejto riasy ?...tvori sa mi len na anubiasoch, a nemozem sa jej zbavit..skusal som savo, ktore pomohlo..ale potom sa riasa opät vratila.. :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 15:33 Muž Ad@m [1051] Re: kortezhugo
Jeden stočený sa ani neroztočil, druhý bol roztočený, ale začal sa stáčať až sa zatočil úplne. Listy sú to už staršie. O tom, ako listy vyrastajú viem, pri tom jednom, ktorý sa neroztočil som si najskôr myslel, že sa ešte roztočí, ale po dvoch týždňoch nič. Keďže sa potom začal stáčať aj ten druhý, presadil som ho ale nepomohlo to, ten druhý sa dokonca stočil ešte viac. Ak to je tak, ako si myslí deCORF.OBRAEN a Anubiasu chýbajú živiny, tak to asi môžem zabaliť :-D . A pardon za to stočil, zatočený... ale inak sa to nedá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 15:26 Muž Ad@m [1051] Re: deCORF.OBRAEN
Vďaka X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 17:20 Muž kortezhugo [983] Re: Sera
To su nove? -ci stare listy?Lebo nove vyrastaju "stocene". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.04.2012 15:58 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Sera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 11:10 Muž Ad@m [1051] – doutník
Čaute.
Mám problém(až to vôbec problém je)s A. congensis. Listy sa mu zatáčajú do seba až kým vytvoria akýsi tunel alebo "doutník".
Neviete čo by to mohlo byť?
Až to vlastne je nielen estetický problém. Inak rastie, nedávno bol presadený, ale robilo sa mu to už pred tým. Zatiaľ sú také stočené 2 listy.
Vďaka za reakcie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 19:49 S Muž invalida [3881]
Anubias nana...na listech je jakejsi hrubej povrch...pravda je jen na záchodě v oodkladný nádrži..tzn 19 st. a jen úsporka s krevetkama zhangiensis. Těm to vyhovuje ano Mám ho přendat do velkýho aby se zmátořil nebo máte jinou radu? Dík Venca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 16:20 Muž honzaprouza77 [18]
jo promiň překlik jsem se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 16:19 Muž honzaprouza77 [18]
tyto tečky se dají odstranit za 2 dny. stačí SAVO originál/nebo proti plísním s vodou v poměru 1:20 mám to ozkoušené. Dá se to tam na 4 minjty, pak opláchne , pak na 30 min do ciste vody, pak zas oplachnout a zpět do akva. Do 2 dnů to zmizelo. Jinak tento návod je z tohoto webu-rostliny-anubias var. nana
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2012 21:42 Muž navik [908] - SumciRe: honzaprouza77
honzaprouza77 napsal: ...) V poměru SAvo1:20 vody, mě na můj malí stačilo 1lžíce sava a jedna lžíce vody.
:-) ...nezkusíme ještě jednou ten poměr přepočítat ?? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 15:27 Muž honzaprouza77 [18]
Téhle řasy se zbavíš perfektně do dvou-3 dnů podle návodu zde na rybyčkách-rostliny-anubias var. nana jinak SAVO lázeň- SAVO originál, nebo proti plísním(originál jsem doma neměl) V poměru SAvo1:20 vody, mě na můj malí stačilo 1lžíce sava a jedna lžíce vody. Vodu teplou asi tak jak v akvárku. Anubias ponoříš na 4 minuty do této lázně, poté opláchneš vodou o stejné teplotě jako v akva a pak necháš 30min v nádobě s čistou vodou, pak můžeš zase opláchnout a dát do akva- Vše ozkoušeno, tahle řasa zmizela do 2 dnů a zelená chloupková do 5dnů. Ani stopy, a rostlině to neuškodilo(ps:stačí mít namočené jen listy, kořeny jsoem moc nenamáčel, aby si z toho sava něco nevzali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 20:00 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: Housie
Tuhle řasu mám, bohužel to vypadá škaredě, ale rostlině tahle zelená řasa neškodí. Ale kontroloval bych to, aby se neobjevila nějaká horší řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 18:28 Muž Housie [3] Re: Housie
Fotka k příspěvku foto2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 18:28 Muž Housie [3]
Fotka k příspěvku Ahoj, už delší dobu mě zlobí řasa na anubiasech (viz. foto). Svítil jsem jednou 18W zářivkou a měl jsem silný proud z filtru, to už jsem zmenšil a přidal dalších 18W. Na jiných rostlinách tento problém nemám. Prosím poraďte mi, děkuji :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2011 21:37 Muž navik [908] - SumciRe: Eva_R
Většinou si zobnou když je lístek ještě čerstvý, stočený (nerozvinutý) a zřejmě měkčí, takže při zákusu ze strany do lístku ještě stočeného se dírka objeví poté v ploše. Ale jak psal romant, může být i vada "přirozená" - i když dle některých okrajů bych hádal spíše na okousání hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:36 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: Deathbull
Z rybníka ne, jenom mražené patentky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:35 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Eva_R
Pokud krmíte živým z rybníka, tak jste si možná něco přinesla ssebou...protože takhle sežraný anubis jsem ještě neviděl. Před lety jsem si takhle donesl tuším chrostíky a na jejich schránky padlo hodně kytek...až jsem se lek.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:33 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: navik
Jsou tam už jen dvě staré parmičky zlaté, tak že by ony? Ale že by to ožíraly takhle z prostředka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:31 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: romant
Možné to je.... já si toho všimla až dneska, mohlo to tak už narůst, rostiny moc nesleduju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:31 Muž navik [908] - SumciRe: Eva_R
občas jsem měl takto okouslou špičku či okraj čerstvého lístku u anubiasů také. U sebe jsem z toho podeříval mřenky (Botia kubotai) i když jsem je "při činu" nepřistihl... . Ancistrus obvykle ostrouhá list z plochy na žilnatinu a nikdy se nedopracuje ostrých okrajů okusu jako v tomto případě. Otíky a lorikárie bych také nepodezříval... Pokud máte ještě v tom akvárku parmičky, nemohou to být ony?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:28 R Muž romant [27987] Re: Eva_R
Určitě se to poškození objevilo až potom co ty listy narostly? Nemůže se jednat o nějakou růstovou vadu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:24 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: navik
Tak kdo? Šneci snad ne (okružáci, piskořky, neritiny)? Mám tam ještě otíky, dva L010A. rybicky.net/nadrze/1161
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 21:17 Muž navik [908] - SumciRe: Eva_R
Tohle jistě není dílo ancistruse...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 18:28 Žena Eva_R [365] - Obojživelníci – Anubias
Fotka k příspěvku Můžou tohle udělat ancistrusi?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2011 09:37 Žena Irwiny [0]
Ahoj lidi, chci se zeptat, jaké jsou možné příčiny žloutnutí listů u anubiase. Vždycky se mu dařilo, a ted poslední dva týdny až měsíc žloutnou listy. Hnojím PMDD, protože echinodorus předtím vykazoval nedostatek železa, což se po tomto hnojení ztratilo, ale moc se mu růst taky nechce, nové listy rostou zdravé, ale nevydrží dlouho pěkné a tak je rostlinka asi o půlku menší než by měla být. Ale zpět k anubiasu. Mám v akva víc druhů, a dělají to všechny, kteří mají kořeny volně ve vodě. Před hnojením PMDD to sice nedělaly, ale zas ten echinodorus. PMDD hnojím už tak třetí měsíc. Vodu mám moc kyselou a musím přidávat sodu a sůl. (je z vodárny, ale má ph5 - řeší se to)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 17:54 Muž Agip [6] Re: katterinecka
Mám koupené Ph test a na tvrdost také. Nenalil jsem tam 30 litrů najednou. Zatím jen 1 litr a postupně po tom litru bych přiléval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 17:44 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Agip
tvrdost se určitě sníží a kytkám by to mohlo pomoct, ale při takových pokusech bych si koupila testy. Přecejen rybám se moc nelíbí náhlé výkyvy a lít jím tam pokaždý jinou vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 16:44 Muž Agip [6] Re: romant
No zkusím jí, třeba se chytne.
Jinak v akva mě bylo doporučeno ať zkusím přidat destilovanou vodu ( v omezeném množství cca 15-30 litrů), že by to mohlo trochu snížit tvrdost a ty řasy trcohu umírnit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 16:27 R Muž romant [27987] Re: Agip
Určitě ano, je to vcelku nenáročná rostlina. Rozhodně bych jí zkusil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 16:23 Muž Agip [6] Re: romant
Myslíte, že by se mě tam hodila tady tahle?
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_platyphylla
Dal bych si jí za ten kořen k filtru, abych ho trochu zakryl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 15:49 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Agip
Jo a na jakékoliv řasy na anubiasech mi docela dost dobře bez poškození funguje jemný roztok sava, a vykoupat v tom kytku, nebo spíše jen listy. Ale samozřejmně bude i vhodné zjistit přičinu vzniku tohoto problému. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 22:26 Muž Agip [6] – Re: romant
Na všem se pracuje. Čeká se na výplatu ;-)
Ale zatím nevím jakou k tomu koupit.
Já mám zatím trochu problém i v tom, že mě při nákupu kytek co tam mám teďka dost při převozu pomrzlo, ale už se chytaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 21:34 R Muž romant [27987] – Re: Agip
Anubias bude na takovouhle řasu náchylnější. Je to velmi pomalu rostoucí rostlina a někdy mám pocit, že řasy přímo přitahuje. Po založení akva jsem je na anubiasech měl taky, přesně jak píšeš, hlavně na těch starších listech. Díval jsem se do Tvojí prezentace a přidal bych ro toho akvárka další rostliny, hlavně nějaký rychlerostoucí. Ideální budou nějaký stonovky, ty jsou do nově založený nádrže nejvhodnější. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 21:30 Muž Agip [6] – Re: romant
Díky, teďka jsem to zkusil z toho listu velmi lehce otřít a jedná se o řasu. Myslel jsem si, že se jedná o nějakou nemoc.
Podle článku píšou, že většinou sami zmizí, takže si toho nevšímat? Nebo co by jste doporučil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.03.2011 21:15 R Muž romant [27987] – Re: Agip
Bude se jednat o tzv. hnědou řasu, nebo-li rozsivku.
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 21:02 Muž Agip [6]
Fotka k příspěvku Anubias Barteri
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 21:01 Muž Agip [6]
Fotka k příspěvku Dobrý večer, nevěděl by někdo čím to může být způsobeno? Mám celkem nově založené akvárko a najednou jsem si všiml na Anubias Hastifolia (normálně rostou nové listy) na starším listu se obevilo tohle.
To stejné se obejvilo i na Anubias Barteri (né tak výrazné)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 14:58 GP – Re: Kellyšak
abych pravdu rekl, tak nevim, ale vzhledem k tomu, ze ty fotografie jsou totozne....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 11:51 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Výměna dna
Dospěl jsem k názoru, že vše předělám.Manželka chce stejně příští rok akvário dat do obyváku,kvuli malé přestavbě bytu, tak to rovnou předělám.
Jen poslední naléhavá otázka.
Poradte mi zkušení akvaristi jaky vhodný akva.písek zvolit:
Dva typi mam v merku,vypadají trochu identicky.
První:
www.flexiobklady.cz/…
Druhý:
www.akvarista.cz/…
Pls. máte někdo zkušenosti.
Děkuji všem za rozumnou odpověd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 10:08 Pupeg – Anubias listy
Hoj, netušíte proč se mi na anubiasu dělaj u novejch listů bílé fleky? Je to jako požrany ale nemám tam anciky ani moc šneků. Nechapu čim to je a to už je mám několik let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 23:15 Muž Mejla [21] – Re: Kellyšak
A jinak to jako BO vypadá? (drsný na omak, k setření je třeba velké síly a pak se spíše drolí a u měkkých listů je nemožné to sundat bez poškození) Jinak ten substrát co jste udal, sem u pár lidí tady v prezentacích viděl a i na fóru se o tomhle dně mluvilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 22:49 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – dno
Mám zakoupit tento písek?
www.flexiobklady.cz/…
Bude vhodný. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 22:40 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Re: Haimdol
Samozřejmě máš pravdu.No vypadá to asi na výměnu dna. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 13:08 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Re: Sid
Fotka k příspěvku Test Octem na Echinodorusu je neutrální,ani bublinka. :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 12:51 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kellyšak
Těch pár bílých kamínků (mramor) určitě nevadí. Alespoň ne tolik, jako nevhodná struktura toho čedičového štěrku... :-O
Co zkusit octem testnout ještě nějaký ten list?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 10:40 Muž Kellyšak [6] - Rostliny
Fotka k příspěvku Takže jedniná možnost je výměna akva.dna? sad
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 10:17 Muž Kellyšak [6] - Rostliny
Fotka k příspěvku Všechny tyto bílé kamínky oz.na obrázku lehce bublají jinak vše je neutrální.
Zkoušel jsem to octem neředěným.
:-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 20:29 Muž Mejla [21] – Re: Sid
Rozhodně souhlasim, jen sem to měl v hlavě a už nepřenes na "papír"..
Ale určitě sem zvědavej co to je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 20:21 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Mejla
Nejprve by se mělo potvrdit nebo vyloučit, zda dno obsahuje vápenec, a zda je na listech anubiasu CaCO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 20:08 Muž Mejla [21] – Re: Sid
Přišlo mi to jako směs mramorového štěrku, zvláště ty hnědočervené kusy, s něčím.. A vycházel sem z toho, že to je BO, bo mi to přišlo stejné jako sem to měl já.
Pravda je že, pokud to BO není či štěrk neobsahuje vápenec je mé navržené řešení zbytečné. Co by to mohlo být jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 15:30 Muž Sid [6637] - Rostliny
...Štěrk obsahuje vápenec...
Vy myslíte, že ten čedič na Kellyšakově fotce obsahuje vápenec? hmm
Co kdyby nejdřív, než se pustí do přestavby akva podle vaší rady, zkusil testnout, jestli se skutečně jedná o BO a jestli štěrk skutečně obsahuje vápenec?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 15:21 Muž Mejla [21] – Re: Kellyšak
Vzhledem k tomu, že cočkujete (dle profilu) tak bych viděl problém ve dně. Štěrk obsahuje vápenec a ten zreaguje s dodávaným co2 a na kytky už nezbyde.. Možné řešení je výměna dna za jiné, křemičité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 15:03 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kellyšak
Co zkusit rostlinu vytáhnout a postižený list vložit do nádoby se slabou kyselinou, (např. octovou, i zředěnou) - bude-li šumět, jde o BO. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 14:57 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Re: Mejla
Aha,co mi tedy poradíte
:-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 14:54 Muž Mejla [21] – Re: Kellyšak
třeba biogenní odvápnění..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 14:36 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Re: Linduš
Jj,co by to bylo jiného než řasa. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 08:12 Žena Linduš [166] – Re: Kellyšak
to je řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2010 22:37 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Napadený Anubias
Fotka k příspěvku Prosím vás můžete mi někdo pomoct s touto řasou.Viz foto....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2010 19:17 Muž puky274 [0]
mne se na spodni strane anubiasu udelal takovi bili povlak takove trubicky nevim co to je. zitra pridam foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2010 18:23 Žena Kerze [14]
Dusičnany jsem měřila,tím to není. Všechny základní hodnoty vody jsou v normě. Molitan, peru, jak píšeš. Svítím 10-12 hodin. Teplotu vody mám snížit ? Mám ji na 25 st.. Původně jsem bojovala s hnědou řasou. Bylo jí plné akvárko. Tu jsem porazila výměnou zářivky a jednou tabletou Algizitu. Okamžitě se ale objevila tahle zelená a to už je horší...nic nezabírá... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2010 18:04 Muž wexli [-4] – pro Kerze
co se tyče toho filtru,to uhlí neni ani tak dulezitej,jako spis velikost molitanu a jak casto a jak ho peres,ideal je jak odkalis vodu jen ho trochu proprat v te vode ne pod kohoutkem,jelikoz jsou v nem dulezite kultury,jinak je znicis.A vodu muzes mit pruzracnou jelikoz je v ni hodne dusicnanu,coz muze mit za nasledek ty rasy.jeste me napada zkus zmenit teplotu a jak dlouho svitis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2010 17:35 Žena Kerze [14]
Hm, tak já mám stejné zelené bodky na Anubiasech a vyhodila jsem nádhernou vzrostlou Sagitarii - byla samá řasa, ale hlavně mám celé zelené pozadí. Z těch Anubiasů je odstraňuju Savem, z pozadí jsem to zkoušela kartáčem, ale nepustila se ani štětička. Odkaluju, měním vodu, čistím sklo, kytky - 1-2x týdně - voda je krásně čistá, rybám se daří, Anubiasy kvetou. Filtraci mám s uhlím, svítím dle návodu, přerybněno nemám, krmím přiměřeně, nehnojím...Co dál ? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 00:46 Muž miloon [4] – stare listy?
zdravim...cim to je ze listy anubiasu sa mi rozkladaju a hnednu...ale nie vsetky iba tie stare...moze to byt vekom? ma priblizne jeden rok. tie mlade listy su pekne...tak zeby boli tie uz stare a odumieraju tak prirodzene? coze alebo ...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 20:10 Muž filipsi [1295] Re: Leonardo
Trham jen listy prestarle, co uz odchazeji a zloutnou. Jinak jestli uz v akva rasa nebuji, sleze postupne i z nej. Da se i vykoupat na chvili ve zredenem savu, ale dal bych prednost tomu, az sama sleze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 19:42 Muž agent007 [47] Re: Leonardo
No nevím. Anubias (v. nana) zkracuju, že přestřihnu stoneka dál roste, ale když utrhneš listy...to bude vypadat blbě, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 19:35 Muž Leonardo [3] Re: Landvir
Na nových listech... Těch 4 řasa už není, ten problém jsem už vyřešil, ale nerad bych ho odroval tím,že ho tak očešu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 19:12 Muž Landvir [57] Re: Leonardo
Myslim ze by to nemelo ničemu vadit jen jestli ta rasa neporoste dal na dalsi listy? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 18:52 Muž Leonardo [3] – anubias
měl bych malý dotaz..anubias mi obrostl řasou, která nejde z lístků odstranit..stane se něco vážného, když napadené listy odstraním..asi 4zůstanou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 19:05 Kralicek11 – Re: Semtex
noo tak jsem cetl nejaky to info tutoho sneka a nejak se mi zacal libit jeho vlastnostma...a co jsem pochopil tak na moji 112 bych mel koupit teda dva?? a opravdu nezerou ty kytky?a daji se dobre sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 19:02 Kralicek11 – Re: Yirka
hehe tak jsem rikal ze se neprodavaji:-D:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 18:56 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
Tito šnečci se opravdu asi neprodávají (a přesto je má skoro každý :) ) a pro rostliny jsou prakticky neškodní. Tu paseku na listech rozhodně na svědomí nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 18:56 Kralicek11 – Re: Bexi
oka diky....tak snad ten anubias vzdycky pred rozvinutim sezraly ancici...protoze by bylo vse vyreseno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 18:54 Bexi
můžeš.Kytky nežere
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 18:47 Kralicek11 – Re: Yirka
rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_hladky
tuto je ten snek...
mam je tam nejaky teda dat??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 16:22 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
A to, že ti chybí železo a stopové prvky jsi nějak změřil nebo vypozoroval, či na jakém základě ti to bylo doporučeno?
Plži, pokud se užpustí v nádrži do vegetace, tak v drtivé většině do špatné, poškozené, uhnívající. Když používáš CO2, máš přehled o PH, NO2-3?
Vím, že se ti může zdát, že odpovídám otázkami, ale chci tě navést do oblastí, které by jinak vyplynuly z prezentace. Mimochodem za čas, který jsi věnoval vypisování některých příspěvků s popisem nádrže bys už měl prezentaci hotovou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 16:14 Muž Snofrev [54] – Re: Kralicek11
no tak prodávat jsem snad ještě neviděl pouze levatky a plovatky, které se dají nasbírat i u nás v řekách, případně v přehradách
jinak snad všechno se dá sehnat v prodejnách a někdy za dost divokou cenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 15:30 Kralicek11 – Re: Sid
oka tak vecer poslu odkaz jakej typ sneku mam ale jsem si stoprocentne jistej ze to jsou ty nejobycejnesji ktery se prodavaji...no myslim ze ani se neprodavaji:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 14:24 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kralicek11
btw 2 ancistruse ted hledam po AQ protoze cumim do AQ a jeden z nich je na listu Echion.a vydim jak tam dela krasne dirky takze jdou do vedlejsiho AQ :(
ale mam zase problem v tom jak mam zabranit rasam pac kdyz jsem je tam nemel tak zelena rasa byla skoro vsude-tak jestli tam mam dat nejaky ty sneky ale to mi bylo receno ze taky zerou kytky...:(

Králíčku, Králíčku...!
Tak už je to tady... :) Vzpomínáte?
Jestliže máte v akva echinodorus, pak je skoro vyloučené, aby viníkem poškození anubiasu byli ancistrusi. Jsem si jistý, že jako první by zdevastovali echinodorus. Kapišto?
Vyhodit šneky byla chyba - jsou to výborní pomocníci proti řasám. Odpůrci šneků s nimi jen neumí zacházet.

Šneci chovaní v běžných akváriích (okružáci, levatky, piskořky...), zdravé kytky nepoškozují. Něco jiného jsou jednoznační "rostlinožrouti" typu marisa, plovatka ap.
Není takový problém zorientovat se, kteří šneci do rostlinného akva ANO, a kteří NE... ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 13:42 Žena Rebbie [71]
Kralicek11 napsal:
ale mam zase problem v tom jak mam zabranit rasam pac kdyz jsem je tam nemel tak zelena rasa byla skoro vsude-tak jestli tam mam dat nejaky ty sneky ale to mi bylo receno ze taky zerou kytky...:(


Stejně máš nejúčinnější neřešit následek - řasu, ale příčinu ;-) čili ubrat ryby, přidat kytky ;-) Já to udělala naopak a mam akvo plný řasy přisedlý, fuj :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 12:15 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Kralicek11
Já mám na řasy Neritinky a ještě se mi nestalo že by některá vlezla na kytku a už vůbec ne, že by jí okusovala. Jinak na řasy je to Tank tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 12:04 Kralicek11 – Re: Yirka
takze PMDD jsem zacal hnojit z toho duvodu ze mi tady bylo receno ze mym kytkám chyby zelezo a stopove prvky...
jinak:4xneonku
4xparmicku 5pruhou
4xrazboru klinoskvrnou
1xmecovku
asi 5 pancirnicku
nekolik(nevim kolik presne)piskorku vezovitou
3xparmicku cernopruhou
4xdania
no a perovce...tech mam dohromady asi 6 ale nwm jaky jsou to druhy pac jak hledam tak hledam a nemuzu je najit a jsou porad zalezly v kokosu a nemuzu je vyfotit...
a btw 2 ancistruse ted hledam po AQ protoze cumim do AQ a jeden z nich je na listu Echion.a vydim jak tam dela krasne dirky takze jdou do vedlejsiho AQ :(
ale mam zase problem v tom jak mam zabranit rasam pac kdyz jsem je tam nemel tak zelena rasa byla skoro vsude-tak jestli tam mam dat nejaky ty sneky ale to mi bylo receno ze taky zerou kytky...:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 10:44 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
Můžeš ještě přidat všechny obyvatele nádrže?
Přidáváš-li CO2 a PMDD, víš přesně proč, respektive přidáváš nějak cíleně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 10:41 Kralicek11 – Re: CaLiH2O
oka tak dodam info tohoto typu....
osvetleni-2x 20W
hnojivo-CO2 a PMDD
AQ-112L
prave ze me to nejde jako tobe takhle nasridacku...me proste lezou ty pulky porad...:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 09:53 Muž CaLiH2O [2] - Rostliny – Anubias
dělalá mi občas podobný problém Anubias Coffeefolia. Nový list se rozvíjí úplně normálně, ale nedosáhne celé velikosti - vyroste jakoby "ožaná půlka listu". Pak vyrostou třeba dva krásné nové listy a opakuje se to. Určitě to není ancistrus, nejsou to ani šneci - můj názor je, že rostlině něco chybí. Možná hnojivo či více světla by to pořešilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2009 08:37 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
A tato tvoje poznámka mě přivádí zpět k mé úplně první reakci. Bez prezentace nádrže, či popisu co a kdo v ní vůbec přebývá a jak je velká je to hádání z křišťálové koule.
Pokud chceš opravdu cílenou radu, musíš dát k dispozici relevantní informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 21:24 Kralicek11
neni mozny ze by to delali perovci??(rybicky.net/atlasryb/perovec_skvrnity,http://rybicky.net/atlasryb/perovec_cernobrichy)
protoze tam pisou: Vyžadují drobnou živou potravu, řasy a jinou rostlinnou stravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 21:19 Kralicek11 – Re: Sid
jo uz to chapu ale tak kdo to muze bejt??takze oba dva anciky vyndat a dat tam zase sneky??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.03.2009 21:05 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kralicek11
Sid: echiondrius tam je ale ten je hned vedle anubiase takze s echi. to nema nic spolecnyho...
Naopak! :) Neptal jsem se na ten echinodorus jen tak z plezíru! ;-)
Jestliže máte v akva echinodorus, pak je skoro vyloučené, aby viníkem poškození anubiasu byli ancistrusi. Jsem si jistý, že jako první by zdevastovali echinodorus. Kapišto? :-)
Vyhodit šneky byla chyba - jsou to výborní pomocníci proti řasám. Odpůrci šneků s nimi jen neumí zacházet. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 20:57 Kralicek11
Yirka:sneky uz jsem vyhazel tak pred mesicem a zeleninou taky neprikrmuju....
Sid:echiondrius tam je ale ten je hned vedle anubiase takze s echi. to nema nic spolecnyho...

no je mozny ze to delaji ti ancici ale kdyz jsem je vyndal tak po dvou dnech jsem nevydel do sveho AQ protoze to porostlo zelenou rasou...sneky jsem vyhazel tak uz pred mesicem protoze mi bylo receno ze taky zerou kytky...a anubias mi doporuci kamos z toho duvodu ze maji tuhý listy a nesezerou to tak ancici ale stejnak mi to asi zerou tak co s tim?protoze kdyby slo vse jak ma jit tak uz je anubias krasne rozrostlej sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 20:19 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Rebbie
Ancistrusové jsou pověstní svou "láskou" k echinodorům. Myslím, že i mezi nimi si dokážou najít své více či méně oblíbené druhy, přesto jim dávají přednost před jemnolistými rostlinami. :-)

Kralicek11: Zdá se mi to a nebo to, co vidím na 1. fotce, je skutečně list echinodoru? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 20:12 Žena Rebbie [71] – Re: Yirka
Anciky nemam,prave pro jejich povestny niceni kytek, ale tak nejak si myslim, ze pokud sou v akvu i jiny kytky nez anubiasy, daj prednost tem jemnolistym ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 20:11 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kralicek11
Jestli mohou být na vině ti malí ancistrusové, jak píše Yirka, to netuším - tyto ryby mají do mých akvišek už hodně let vstup zakázán! :-D
Já čekal ve vašem seznamu spíš nějaké tetry, např. krvavé... S těmi zkušenost mám! :) Tyhle malé rybky dokážou zdevastovat anubias tím, že před rozvinutím nového listu ukroutí jeho špičku, takže po rozvinutí list vypadá tak nějak, jako na vaší fotce... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2009 20:05 Muž Yirka [9126] – Re: Rebbie
Pokud jsou právě rostoucí-mladé, není ještě jejich tuhost nikterak velká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 20:01 Žena Rebbie [71] – Re: Yirka
To si nemyslim, anubias ma dost tuhy listy na to aby je takhle ozral ancik...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2009 19:45 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
Malý ancistrus a čerstvě rostlé lístky-to jde do sebe. Nějací šnečcci se taky najdou? Přikrmuješ zeleninou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 18:57 Žena Rebbie [71]
Je to jak pise MiHI,jen se mi to z mobilu nechtelo az tak podrobne vysvetlovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 18:55 Kralicek11 – Re: Sid
dva MALÝ ancistruse,razbory,parmicky petipruhe.cernopruhe,pancirnicky,perovci,dania...
ty anciky jsem tam dal z toho duvodu protoze jsem mel zeleny skla....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 18:18 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kralicek11
Udělejte, co vám doporučil Yirka - napište, jaké rybky máte v tom akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.03.2009 17:59 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: Helenis
anubias může růst na kořeni, kokosu... a nemusí být zasazen, ale může. Pouze je třeba dbát na to, aby byly zasazeny pouze kořínky a oddenek byl těsně nad substrátem, ne v něm. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 17:50 Helenis
Ahoj, všechny anubisy nesmí být zasazené??? Já myslela že mohou ale nemusí.. jsem začátečník a mám je zasazený :( vlastně jsem nakoupila na burze rostlinky od pána, kterej neměl vůbec čas ani snahu mi něco vysvětlovat a jelikož byl jedinej co měl akva rostlinky, tak jsem nakoupila :( Nerada bych jim ublížila a přišla o ně :( Ale je pravda, že mají sem tam hnědé konce listů :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 17:15 Žena Rebbie [71]
Nemas ty ho nahodou zasazenej v tom sterku ci kamincich? Ty fotky sou nevalny a ja na to ke vsemu koukam jen z mobilu,tak spis strilim od boku.. Nemel by bejt zasazenej, musi mit korinky volne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 16:54 Kralicek11 – Re: Yirka
sry ten profil budu muset udelat no...
ale tak vis co jako pochopil bych ze to ozerou jenze nechapu kdy by to mohli udelat kdyz on uz se takhe rozvine...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.03.2009 16:52 Muž Yirka [9126] – Re: Kralicek11
Nevím jak tobě, a v profilu nemáš dostatek informací, ale mně připadnou jako ožrané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 16:48 Kralicek11
Fotka k příspěvku sry za kvalitu...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2009 16:48 Kralicek11 – Anubias-listy!
Fotka k příspěvku dobrý den...mam problem s touto rostlinkou,ani nevim jak to mam poradne vysvetlit,myslim ze foto to rekne za me...nevim co s ni je protoze kdyz vyslehne zatoceny list tak se pomalu otevira ale pak z toho vyleze jen pulka listu....zacala to delat kdyz jsem ji ze zadu presadil do predniho rohu a misto pisku jsem ji dal kaminky do AQ...
btw:vzdy kdyz veslehla list tak to byla takova trubicka podlouhla...ted je to spis uz jenom ani ne pulka listu...snad to pochopite pac se to spatne vysvetluje :-D coze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 23:25 fester
mne vytvára malé listy len tam kde je veľa svetla.kde je pritienený vytvára veľké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 21:36 Muž Geri [29] - Skaláry
Nebo je také možné že byl pěstovanej emerzně... to dorůstají větších rozměrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 21:34 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Já ho mám na kořenu a je tam taky hafo malých lístečku, je to variace nana, ale když jsem ho kupoval tak měl listy cca 3cm a teď dorůstají do 1cm. Asi jsem vypěstoval novou variaci, super mini nana smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 19:42 deCORF OBRAEN – Re: apinek
no mala forma to nebude kedže doteraz boli listy celkom veľké ano .ale koniec výhonku už nieje na koreni tak možno preto ako vravíš ma tie listy menšie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 19:30 apinek
nevim,jestli je to správně,ale zkusit to můžeš.
anubias má malý listy jednině tehdy,když je volně ve vodě,třeba na přísavce na skle.
velký listy má když je přichicenej ke kořenu.pak taky můžeš mít třebas malou formu anubiase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2008 19:16 deCORF OBRAEN – Malé listy Anubiasu
Zdravím Vás..prosím vas neviete mi poradiť prečo v poslednej dobe mi anubias vrhá kopec listov ale všetky sú malinke a narastú maximálne do priemeru 1,5 cm?? coze ..čím to može byť spôsobené??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2008 20:33 Žena bucliik [99]
taky to nedělám ráda, ale je to poprvé za 3 roky, už jí tam bylo hodně i s biogenním ofvápněním-úplnej koberec, děkuji za radu, jdu sázet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.04.2008 20:32 Lorsson – Re: bucliik
Vetsinou ta rasa zmizi po koupeli v savu a vetsinou se na tom samem anubiasu jiz nevytvori. Ale chce to samozrejme nastolit takove podminky v akva, aby rasy nemely sanci. Anubias je jejich oblibeny cil protoze roste pomalu. Savo je spise zachrana kdyz je nejhure ale neni moc dobre kazdy tyden jej vyndavat a koupat v Savu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2008 20:28 Žena bucliik [99]
ahojík, psali jste tady že do 4 dnů řasa zmizne, takže stačí kytičky okoupat, opláchnout pod vodou a můžu je znovu zasadit a řasa zmizí v akva?, nebo je ji třeba pak nějak odškrábat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.03.2008 05:32 Lorsson
Nobody napsal: Takže Savo.To je hezké,ale které?Je jich tak 5-6 druhů. :-)
Ja si myslim ze nejlepsi je uplne obycejne, klasika
www.bochemie.cz/…
Ale porad mejte na pameti ze takto se pouze resi NASLEDEK a ne PRICINA vzniku ras no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 23:47 Muž recht [10]
Obyc staci ale s modrym uzaverem je taky OK ;-) Redit 1:20 a 4min pro anubias ostatni kytky 1-2min. Delam to tak a v poho. Po lazni rasy do 2-4 dnu jsou pryc. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 23:36 Nobody – Re: Lorsson
Takže Savo.To je hezké,ale které?Je jich tak 5-6 druhů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 18:13 benny – Re: Lorsson
Diky moc. Taky mam zarostlej Anubias tak to zkusim. Krom tech zelenejch tecek mam este stetickovou rasu po okrajich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 17:05 Lorsson – Re: benny
Ano vazne, uz z hlavy nevim navod, zkus to pohledat zde na foru, pokud si dobre pamatuju pomer Savo : voda 1:20, a doba ponoreni 4 minuty, a anubiasu to nic neudela, u ostatnich rostlin zalezi na skladbe a odolnosti listu
tak treba zde : rybicky.net/forum/5134
nebo zde a procti si prispevek Sida rybicky.net/forum/1328
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 17:02 benny
s tim oplachnutim ve zredenym savu je to mysleno vazne ???? to rostlinkam nic neudela ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.03.2008 15:40 Lorsson – Re: deCORF
Anubias je vzdy nejvice ohrozeny rasami protoze roste pomalu. S podobnymi rasami vicemene na anubiasu take valcim, pro zacatek bych mozna pouzil savo, to na chvili rasy znici, ale je to jen reseni nasledku (navod je zde na foru) a pak pridat rychle rostouci rostlinky a zlepsit osvetleni, spojeno s pravidelnym odkalenim a vymenou casti vody, aby se nehromadily odpadni latky a aby ziviny z vody stihly odebrat rostlinky a ne rasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 11:35 agent007
mám s anubiasem barteri nana ten samý problém.1x14 dní měním 20 litrů vody a na jedné naně se mi taky vytvořily zelené tečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 11:19 deCORF OBRAEN – re:Sid
ahaaaa :-) tak na začiatku som tam mal umelé ano ale tie su už asi 3 týždne preč a nahradené živými ;-) no každopádne sa p potlesk okúsim pohrať so svetlom palec vďaka za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 11:12 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: deCORF
To myslíte vážně, že na fotce "05.02.2008 20:36" nejsou umělé kytky? coze
Mno..., můžete to zkusit s tím světlem a určitě doplňte kytky. Nejlépe nějaké stonkové "rychlíky".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 11:01 deCORF OBRAEN – re:Sid
Tým zasahovaním som to tak nemyslel.1x týždenne odkaľujem dno a mením asi 15 litrov vody.skúsim ešte vymeniť tu Flora -Glo za normálnu žiarivku.Umelé rastlinky nemám,všetky sú živé.Veľmi pekne ďakujem za podrobný potlesk popis problematiky ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.03.2008 10:56 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: deCORF
Jsou to řasy. Určit je bez mikroskopu půjde sotva, ale ani to není nutné. Důležité je snažit se zjistit, proč se objevily a jak se jich zbavit.
Před časem jste doplňoval osvětlení. Byly tam ty řasy už předtím nebo až po posílení světla?
(Co se osvětlení týče, anubiasům a echinodorům by stačit mělo, u ostatních rostlin bych to viděl na hraně... A Flora GLO je taková "polozářivka"; doporučil bych vám ji vyměnit za nějakou "normální" zářivku.)
V akvišku máte poměrně dost rybek a v poměru k nim velmi málo kytek. Vzhledem k tomu, že nepovažujete za nutné pravidelně obměňovat část vody, (zatiaľ nezasahujem a snažím sa vytvoriť prirodzený biotop s prirodzenou rovnováhou), tady by mohla být jedna ze souvislostí.
(Abyste vytvořil podmínky pro "přirozenou rovnováhu", musel byste snížit počet rybek na třetinu a ztrojnásobit počet kytek...)
Moje doporučení - posílit osvětlení a začít se starat o hygienu v akva. Měňte pravidelně týdně 10-15 l vody, odsávejte přitom nečistoty ze dna.
Vyhoďte umělé kytky, místo nich nasaďte co nejvíc živých. Vyměňte Floru GLO za "840" a zvažte, jestli vám do krytu nevleze ještě jedna trubice.
Z toho podlinkového světla sundejte kryt, (zbytečně ubírá světlo), dodělejte vylepení krytu alobalem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2008 10:48 deCORF OBRAEN
Mrenku siamskú mam už len bohužial jednu :-( ..a čo sa týka krmenia tak ja fakt málo kŕmim ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 10:33 vari
Je to určitě řasa, já mám doma parmičky siamské a ty mi to vyčistily. Důležitá je i filtrace a hlavně né moc krmení... můj názor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2008 09:46 deCORF OBRAEN – Anubias-zelené bodky
Fotka k příspěvku Ahojte prosím Vás neviete mi poradiť čo sú to za bodkyna listoch anubiasu??..žeby riasa?? :-( mám 96 litrové akvárium a osvetlenie 1x18W Daylite + 1x20W Flora Glo..čiže 0,4W/liter..to by malo byť asi v pohode.ako sa zbavím tých bodiek :-( tone tone rybicky.net/nadrz.php…
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18098x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10376?kolik=999