Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atypická kožní mykobakterióza způsobená Mycobacterium Marinum

 

Články » Atypická kožní mykobakterióza způsobená Mycobacterium Marinum   Vytisknout tuto stránku 

Atypická kožní mykobakterióza způsobená Mycobacterium Marinum

Publikováno: 15.04.2012 • Autor: © Gladilaf • Rubrika:

Tak jsem se rozhodl přispět malou troškou do mlýna a sesmolit svůj první článek. Neklade si za cíl příliš podrobně rozebírat nastolenou problematiku, spíše to má být jakési upozornění, na které si člověk v případě problémů může vzpomenout. Článek by snad mohl někoho vystrašit, což ale není jeho primárním cílem, snad by si z něj člověk mohl odnést to, že po práci s akváriem se vyplatí pořádně si umýt ruce . ;-)

Původcem takzvané atypické kožní mykobakteriózy je acidorezistentní tyčinka Mycobacterium Marinum, která se vyskytuje ve sladké vodě, jejím rezervoárem jsou zejména sladkovodní živočichové, a která patří do zajímavé a obávané rodiny mykobakteriálních onemocnění. Mimo jiné sem patří například původce tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis), lepry (Mycobacterium leprae), atypických pneumonií (Mycobacterium Avium a další).

Mykobakteria mají zvláštní schopnost přežívat uvnitř makrofágů, což jsou buňky, které imunitní systém vysílá jako nespecifické "požírače" cizorodých partikulí, které se do organismu dostanou - například cestou drobných ranek na rukou při čištění akvária nebo při koupání v rybníku. Makrofágy ale nedokážou mykobakteria zabít, a proto se organismus brání tvorbou granulomů - důsledků specifického zánětu. Granulom pod mikroskopem vypadá tak, že uprostřed jsou obrovské mnohojaderné buňky vzniklé spojením makrofágů (tzv. Langhansovy, pro zájemce), kolem nichž je vrstva lymfocytů (buněk imunitního systému), fibroblastů (buněk tvořících vazivo, kolagen) a dalších elementů. Organismus se tak snaží "zacementovat" mykobakteria, která nedokáže zničit.

Klinicky se infekce M. Marinum projeví jako tvrdší červeně zbarvené papuly (vyvýšeniny) a uzlíky, nejčastěji na ruce v místě škrábnutí nebo drobné ranky. Inkubační doba je 2 - 6 týdnů. Uzlíků může přibývat, a pokud se mykobakteria dostanou i do spádových lymfatických uzlin (oblast lokte, podpaží), způsobí jejich zvětšení. Centrum uzlíků se také může rozpadat a tvořit drobné vředyM. Marinum je typické nízkou patogenitou, to znamená, že má tendenci k chronickému průběhu a vleklosti infekce. Optimální růstová teplota je asi 32 °C, tedy o něco nižší než teplota těla - to vysvětluje, proč se mu daří na prstech a jiných okrajových částech těla. U dětí je tato infekce vzácná, naopak vyšší riziko mají lidé, kterým byl v důsledku choroby nebo léčby potlačen imunitní systém.

Vyšetření se provádí tak, že se malá část tkáně prohlédne pod mikroskopem a na speciální kultivační půdě se nechají mykobakteria při nižší teplotě vyrůst. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba se řídí závažností onemocnění. V některých případech může dojít ke spontánnímu zhojení. Jindy je naopak potřeba ložiska chirurgicky odstranit. Z antibiotik se používají látky dobře pronikající do buněk - tetracykliny a makrolidy (například doxycyklin, klaritromycin) nebo v těžších případech tuberkulostatika rifampicin a ethambutol. Na streptomycin a isoniazid je M. Marinum rezistentní.

Za zmínku také stojí, že akvarijní ryby jsou obratlovci stejně jako my a ani jim se mykobakterióza nevyhýbá. Podobně jako nám lidem, i rybám se mohou tvořit granulomy, často výrazné a velkého rozsahu. Kůže je jakoby zvrásněná, deformovaná a může být i jinak barevná. Proto při podezření na tuto chorobu u ryb doporučuji zvýšenou obezřetnost hlavně v případě, že inegrita vaší kůže na rukou je porušena.

Článek jsem vytvořil proto, že velkou část pacientů tvoří právě akvaristé. Pokud byste na sobě některé příznaky zpozorovali, neváhejte přijít na kožní a nezapomeňte zmínit, že pracujete s akváriem - lékaře to může rychle navést na správnou diagnózu. Přeji všem čtenářům článku, aby se v praxi s danou problematikou nikdy nemuseli zabývat a uvedené informace uchovali jako zajímavost.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 37x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 15.04.2012 Upraveno: 15.04.2012 Přečteno: 820x

Schválili: Bob66 *** 12.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
27.01.2011*****Nač je v akváriu filtr a proč to v rybníku funguje bez něj.1260x
19.03.2013*****Vznik Kroměřížského akvaristického spolku1556x
06.08.2006*****Dekapsulace a dezinfekce vajíček Artemie6875x
21.04.2011*****Žena akvaristka1382x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...518x
14.01.2011*****Živý písek.1656x
05.02.2011*****Akvaristka1209x
26.02.2010*****Jak fotografovat akvárium - určeno pro začátečníky4512x
22.03.2015*****Proč se nedaří odchovat raky?315x
15.06.2008*****Akvarijní stolek12208x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 31 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [31] ® 27.06.16 11:49
Článek pěkný a také bych poděkovala za čas, který jste do článku investoval, ale dostala jsem celkem strach. O této nemoci jsem věděla, ale když to tak člověk čte...

Reagovat na tento komentář [30] matchbu® 22.01.15 22:52
Děkuji za Váš čas který jste do psaní článku investoval, je dostatečně srozumitelný a přiměřeně obsažný. Jen tak dál.

Dle mého názoru čtení hádek je jen ztráta času a měli by se smazat a nechat jen konstruktivní věci.

Reagovat na tento komentář [29] LinaDee® 09.03.13 12:51
No teda.... Já třeba tohle netušila.

Reagovat na tento komentář [28] vaclav® 29.04.12 18:04
Opět tu slintáte ty svoje nesmysly a taháte si triko, co takhle se omluvit, když někoho neprávem napadnete. To vy ale, jak je vaším dobrým zvykem neděláte.

Reagovat na tento komentář [27] Tomas Enderson® 24.04.12 13:09
To Gladilaf: No a někteří jedinci k sebereflexi nedojdou za celý život.

Upravit Reagovat na tento komentář [26] ® 23.04.12 11:31
PaDa: Já jsem optimista a věřím tomu že lidi jsou schopni sebereflexe, holt někdo dřív a někdo později.

Reagovat na tento komentář [25] PaDa® 22.04.12 19:21
To Gladilaf: tady jsou lidé, keří za originální a přínosný akvaristický článek považují jen to, když v něm autor na někoho nakydá kýbl hnoje, tak se nediv těm reakcím :-)

Reagovat na tento komentář [24] LiborSprysl® 22.04.12 16:07
Tak to ukončíme třeba tím, že jste zdroje uvedl, podobně jako jste učinil při závěrečné práci na VŠ je vše ok?

Upravit Reagovat na tento komentář [23] ® 22.04.12 15:24
Jistěže reaguju, když se k mé tvorbě vztahují vaše výrazy jako "vykrádání autorských textů" a "kompilát ne zcela přesně opisovaných informací". Teď se to celé snažíte redukovat na mytí rukou, protože ostatní argumenty už vám došly. Shodneme se tak akorát na tom, že dále řešit vaše poznámky je ztráta času.

Reagovat na tento komentář [22] LiborSprysl® 22.04.12 15:12
Když vy zase zběsile reagujete na to, co bylo určeno Ivošovi - Mne děsí to, že primárním cílem textu je lidem sdělit, že si mají mýt ruce po práci v akváriu...Jak také hned v úvodu píšete, takže snad už toho můžeme nechat ne? Protože jedenáctileté děti by fakt už mohly zvládat mýt si ruce :-) nebo ne?Píšete...Článek by snad mohl někoho vystrašit, což ale není jeho primárním cílem, snad by si z něj člověk mohl odnést to, že po práci s akváriem se vyplatí pořádně si umýt ruce ;-).
Takže to ve finále je o těch bakteriích opravdu okrajové :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 22.04.12 15:00
LiborSprysl: Vy jste to asi moc nepochopil. Když jsem napsal, že většina informací je z vlastní hlavy, tak je z vlastní hlavy. Do té hlavy se to dostalo v průběhu několika let univerzitního studia. Pokud chcete přesnější informace, hledejte v následujících publikacích:
Povýšil, Šteiner et al.: Speciální patologie. Galén, 2007; Bednář, M.: Lékařská mikrobiologie. Triton, 1996; Beneš,J.: Infekční lékařství. Galén, 2009. Dále jsem čerpal z přednášek a seminářů 2. lékařské fakulty UK, obory mikrobiologie a infekční lékařství.

Jestli Vás děsí, že tyto informace jsou pro některé čtenáře novinkou, máte pravděpodobně velice zkreslenou představu o obecném povědomí v této oblasti. Uvědomte si, že sem chodí i jedenáctileté děti, jak by to proboha mohly vědět? I pro spoustu dospělých je to poměrně málo známé téma.

Také jste se asi překoukl, když píšete "to je takový uzus všech odborných článků (nebo se tak tvářících)". Že to není odborný článek píšu už v prvním odstavci. Drtivou většinu čtenářů-akvaristů totiž odborná stránka věci nezajímá a důležité je, aby to mělo nějaký praktický užitek, víte? To znamená stručně lidi upozornit, že to onemocnění existuje, pokud možno srozumitelně, a nezaplácat to hromadou odborných informací, protože to k ničemu není.

Reagovat na tento komentář [20] LiborSprysl® 21.04.12 18:24
s údaji...samozřejmě :-)))

Reagovat na tento komentář [19] LiborSprysl® 21.04.12 17:26
Ivoši, no to mne pak ovšem dost děsí, pokud je tento soubor informací novinkou pro zdejší čtenáře. Protože to jen dokazuje to čeho se většina dospělejších jen domnívala. Totiž to že dnešní mladá generace má velmi zúženou schopnost obecného vzdělávání. Protože pokud si člověk odnese poznatek, že je dobré si po práci v akváriu umýt ruce, pak je opravdu zanedbán určitý okamžik jeho vzdělávacího procesu :-)))

Autor píše:
Článek by snad mohl někoho vystrašit, což ale není jeho primárním cílem, snad by si z něj člověk mohl odnést to, že po práci s akváriem se vyplatí pořádně si umýt ruce ;-)

Když hnidopich, tak se vším všudy:-)
Pokud by se laskavý čtenář měl dozvědět něco více, než to o mytí rukou, pak už je třeba pracovat z údaji přece jen trochu pečlivěji a třeba také uvádět, odkud autor čerpá, pokud se nejedná o poznatky vlastní. To je takový uzus všech odborných článků (nebo se tak tvářících), jinak se jedná o prosté vykrádání autorských textů.

Reagovat na tento komentář [18] Ivoš® 20.04.12 23:28
Já bych s cejchem hnidopicha naopak souhlasil. I kdyby autor celý článek někde obšlehnul, tak jak vidno, zdejším čtenářům je to (až na hnidopichy) totálně šumák protože jak vidno, dozvěděli se zde něco pro ně nového a důležitého. Zde se, pokud je mi známo, nacházíme na akvaristickém fóru a nikolivěk na akademické půdě a označit člověka za hnidopicha, pokud pochybuje o původnosti textu, je od autora ještě velice laskavý a shovívavý počin.

Reagovat na tento komentář [17] LiborSprysl® 18.04.12 08:49
Za hnidopicha bych se neocejchoval, ale přesnost v článcích mám rád od dob, kdy mne "trénovali" skuteční hnidopiši. :-) Přínosnost textu je z mých dalších poznámek doufám patrná. Protože tyto choroby jsou opravdu závažné a vůbec nejsou nečasté.

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 17.04.12 23:09
sparxxx: Rád bych přidal fotku, bohužel nevlastním žádnou, kterou bych vytvořil sám a přidat fotky stažené z netu znamená porušení autorských práv, proto odkazuji na google a heslo "Mycobacterium marinum".

LiborSprysl: Je to kompilát informací zejména z lékařských učebnic a z větší části z vlastní hlavy. Že byly použity i v akvaristických časopisech minulých let nebo v internetových encyklopediích je možné, nicméně z těchto zdrojů jsem nečerpal - akvaristické časopisy nevlastním a encyklopedie nebyly mým zdrojem.
Gramatická chyba v názvech Mycobacterium marinum a Mycobacterium avium je, jak zcela jistě uznáte, méně závažná, než napsat "že by si lidé měli mít ruce" ;-) Vzhledem k tomu, že jste hnidopich, Vám jistě neuniklo ani to, že jsem místo "intergita" použil "inegrita".

Ocením jakoukoliv konstruktivní kritiku! S pozdraem Z.B.

Reagovat na tento komentář [15] LiborSprysl® 17.04.12 11:44
Tak ono to zlehčovat neradno...Neléčí se to na kožním a je to velmi tvrdě antibiotická léčba. Pár absolventů znám...Častými nositeli jsou importy.

Reagovat na tento komentář [14] invalida® 17.04.12 09:30
Sejdeme se na kožním=)

Reagovat na tento komentář [13] LiborSprysl® 17.04.12 06:11
učí od školky

Reagovat na tento komentář [12] LiborSprysl® 17.04.12 06:10
Vytvořil článek? No nevím, kolik je tam toho vlastního...dost mi to připadá jako kompilát ne zcela přesně opisovaných informací, které se tiskly v akvaristických časopisech v posledních letech několikrát a byly od autorů z praxe...(AQ pokud se nepletu naposledy někdy na sklonku loňského roku...)Dále tam cítím některou z internetových encyklopedií a navíc špatně opisovanou, protože by autorovi bylo zřejmé, že v latině se píše první část jména s písmenem velkým a druhá naopak s písmenem malým...No že by si lidé měli mít ruce, to se učít od školky, tak jako připomínka jsou tyto řádky autora Gladilaf spíš podle hesla Opakování matka moudrosti

Reagovat na tento komentář [11] PaDa® 17.04.12 00:33
to sparxxx: koukl jsem se na profil, ty se asi neosypeš ;-)

Reagovat na tento komentář [10] PaDa® 17.04.12 00:11
to sparxxx:
nějaká fotka by i byla:
www.nlm.nih.gov/…
nebo si dej do google a obrázků vyhledat "m marinum infection" , ale pozor, osypat se člověk může i jen z těch fotek ;-)

Reagovat na tento komentář [9] sparxxx® 16.04.12 18:47
jeste by to chtelo ilustracni fotku.

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 16.04.12 12:24
Díky, jsem rád že se můžu podělit o zajímavé informace :-) Naštěstí moc podobných nemocí, co by nám hrozily, není, ale kdybych náhodou během studií ještě něco podobného potkal tak to sem hodím.

Thomas Enderson: Vida, zajímavý odkaz... dokonce i obsah toho videa vcelku odpovídá tomu, co jsem sem hodil!

Reagovat na tento komentář [7] Tomas Enderson® 16.04.12 07:10
Tak jsem chvilku hledal a našel jsem o tomhle tématu i jeden pořad na ČT. www.ceskatelevize.cz/…/

Reagovat na tento komentář [6] maru® 15.04.12 23:27
díky za nové a vyčerpávající informace. zatím u mně vše O.K. ale náhoda a nehoda nemaj k sobě daleko.

Reagovat na tento komentář [5] Danila® 15.04.12 23:10
Pěkná práce, stručně,odborně a srozumitelně.Akvaristka děkuje:-)

Reagovat na tento komentář [4] Zoidik® 15.04.12 22:20
Zajímavé. Když se tak dívám na svoje ruce... no ještě žiju, tak prdim na to :-)

Reagovat na tento komentář [3] Drewitz® 15.04.12 18:12
Děkuji za velmi zajimavé informace. Ne že bych si ruce neumýval. Ale teď budu i přemýšlet v jakém stavu mám ruce než je ponořím... :)

Reagovat na tento komentář [2] Tomas Enderson® 15.04.12 17:43
Hezkej článek. Jeden by neřekl jak je akvaristika životu nebezpečný koníček. Asi se dám na chov něčeho bezpečnějšího třeba chřestýšů. :-) Martin Honzejk

Reagovat na tento komentář [1] Shrimpman® 15.04.12 17:29
Jen víc takovýchto článků, je potřeba informovat i o rizicích u našich koníčků.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/948-atypicka-kozni-mykobakterioza-zpusobena-mycobacterium-marinum