Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Levný „provizorní“ kryt

 

Články » Levný „provizorní“ kryt   Vytisknout tuto stránku 

Levný „provizorní“ kryt

Publikováno: 17.12.2010 • Autor: © Jurasek • Rubrika: Osvětlení

Občas se tu řeší jak co nejlevněji udělat kryt na akvárko, tak pokud by to náhodou někoho zajímalo, tak tady je jednoduchý návod na kryt, zejména pro studenty a další akvaristy, kteří mají hlouběji do kapsy. Nejedná se o nějaký kryt na úrovni, hlavní výhody krytu jsou cena a rychlost výroby a zvládne ho i člověk, který není manuálně zručný.

K výrobě jsem použil zbytky plovoucí podlahy, desku z palety a dřevěný hranolek. Akvárko má hloubku 30 cm, deska měla šířku 1,8 cm, takže jsem nařezal lamely podlahy na 34 cm, ať tam jsou 4 mm jako rezerva.

Zbytkové balení plovoučky, třeba nekompletní, nebo poškozené jdou bez problémů koupit od 49 korun v různých hobbymarketech jako jsou obibaubachy. V některých jde koupit i krycí deska z palet s podlahou, pak je výhoda, že je to v jednom kusu a nemusí se to skládat (což ale není žádný problém).

Takže když máme složenou a nařezanou horní desku na kryt, tak na delší kraje připevníme (přišroubujeme nebo přilepíme) desky, které budou tvořit čelo krytu. Místo čelních desek můžeme použít i uřezanou lamelu z plovoučky, potom je ale vhodné dát do rohu nějaký hranolek na zpevnění. Když hezky poprosíte, tak někteří pracovníci na pile nařežou i tu podlahu na přesné míry. Nedělají to rádi, ale někdy se nechají ukecat.

F

Takhle vypadá kryt po právě popsané fázi. Je na něm udělaný „had“ „hňupolepem“, já používám lepidlo od Soudalu, je celkem levné a dobře drží. To lepidlo je tam pro přilepení alobalu (nebo parotěsné folie s hliníkovou vrstvou nebo tapety...), abychom získali více světla ze zářivek.

FF

Alobal zarovnáme pár milimetrů před koncem krytu a přelepíme nějakou lištičkou, aby se náhodou netřepil a netrhal. Ovšem není to nutné, jen je to pojistka :-)

F

 

Až doteď nevadily žádné malé nepřesnosti, teď je ovšem potřeba si dát pozor na měření. Na čelní desky připevníme hranolky, které budou opřené o akvárko a kryt ponesou. Je potřeba je dobře odměřit, aby seděli na akvárku rovně a stejnoměrně ho zatěžovaly. U tohoto krytu jsem je lepil, hlavně proto, že venku byla hrozná zima a nechtělo se mi ven pro vruty a vrtačku :-)

F

Když jsme si pohlídali tyto hranolky (šly by použít i podstatně menší, tohle se mi holt někde válelo doma, tak je to takové hamatné a zbytečně velké.

Teď už je skoro hotovo a můžeme připevnit osvětlení. Vzhledem k tomu, že jsem měl pořízené kuchyňské osvětlení, tak padla volba samozřejmě na něj. Navíc nepatří mezi nejdražší světla (ale chce se to podívat nejlépe v elektru, obibaubach bývá dražší, pokud netrefíme na akci). Vzhledem k topení trubic a elektroniky jsem do krytu pro jistotu vlepil ještě dva hranolky v místě ukončení zářivek, aby tam byla vzduchová mezera.

FF

Vzhledem k tomu, že original úchytky na přišroubování zářivek bych asi jen tak nenašel, tak jsem světla taky přilepil (pro změnu PU lepidlem od Den Bravenu)

Teď je kryt hotový a zbývá jen položit na akvárko. Vzhledem k použitým světlům musí mít krycí sklo. Nejedná se o světla vlhkuodolná.

V případě, že na akvárku není krycí sklo, a ani skleněné výztuhy na položení skla, tak můžeme sklo položit na dřevěné hranolky. V tom případě ale musíme ty hranolky nějak natřít nebo nalakovat, aby vydržely ve vlhku. Nebo můžeme použít plastové "elka", profily, které dáme místo hranolků na opření.

Boční čela u tohoto krytu nejsou záměrně, protože kolem krycího skla se nějaká vlhkost dostane vždy a aspoň máme kryt dostatečně větraný. Navíc můžeme bokem sypat rybičkám krmení bez nutnosti jakékoliv manipulace s krytem.

Ve finále vypadá kryt na akváriu asi takto:

F

Pokud si troufneme na předřadník a patice, může být stejný kryt i takovýto

F

Z původního záměru, že kabely půjdou v lištách a na volnou stranu se dá boční kryt nějak sešlo, pořád je tam jenom provizorní kousek tapety. Ani krabici s vypínačem, nebo aspoň kouskem čokolády jsem tam ještě nedal, tak to vypadá partyzánsky. Nicméně účel to splňuje, jen to není moc estetické. Ale předřadníky jsou venku, takže odpadá část starostí s topením krytu a můžu směle použít předřadníky bez odolnosti proti vlhku.

Když si to nakonec spočítáme, tak dostaneme toto:

Podlaha 49-99
Hranolek 19
Alobal, tapeta max 50
Předřadník od 129
hotové světlo 250-300

Tento kryt má několik kladů a protikladů, ale v cenové kategorii a složitosti zhotovení na tom vychází poměrně dobře.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 8x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 17.12.2010 Upraveno: 17.12.2010 Přečteno: 2672x

Schválili: Bob66 *** 07.01.13 • romant *** 18.01.14 • Jarka *** 18.01.14 • slavko *** 27.06.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Osvětlení
17.05.2017*****Jednoduché noční osvětlení s regulací intenzity a barevného tónu362x
29.12.2013*****LED osvětlení akvária s čipy CREE3729x
02.08.2012*****Výroba LED osvětlení pod vodu842x
03.06.2006*****Osvětlení akvária52987x
27.11.2015*****Instalace druhé zářivky do setu PACIFIC 54L1427x
29.08.2013*****LED osvětlení v praxi, aneb mýty a fakta moderního svícení II2478x
14.03.2012*****LED osvětlení akvarií - IV.5745x
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x
26.06.2016*****Aquael Led Intenso - oprava - ako som to vyriešil ja653x
03.06.2006*****Kryt na akvárium24261x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 6 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [6] LinaDee® 04.04.13 23:04
šikovné

Reagovat na tento komentář [5] Ondrasss® 11.01.13 23:50
Dobre pro mene sikovne

Reagovat na tento komentář [4] simka894® 18.04.11 08:58
Perfektny napad ! :) Musim uznat, klobuk dole

Reagovat na tento komentář [3] Jurasek® 25.01.11 11:34
Šlo mi o laické zpracování, hlavně pro ty, kteří nemají moc peněz, chtějí provizorní kryt, protože se to pak bude muset celé předělat, nejsou manuálně zruční, nebo nemají čas a chuť něco vymýšlet a tvořit, přitom kryt potřebují.
A kryt z plovoučky má jednu úžasnou výhodu, skvěle se na něj píše tužkou. Mám tak zdokumentované kdy jsem měnil kolik vody, jak jsem propíral filtr, kdy jsem dal dělat burčák a všechno kolem. Jsem holt sklerotik a nepamatuju si tyhle věci...

Reagovat na tento komentář [2] beowulfx® 01.01.11 13:32
Zajímavé kutilské laické zpracování, mnohým jistě inspirativní, jen tak dál :)

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 17.12.10 20:50
Parádní nápad =) Ale jen bych chtěl dodat že ty předřadníky skoro vůbec netopí, jejich topení je zanedbatelné, nejsou jako tlumivky které se nedají ani po 12ti hodinách chodu přejet prstem, to předřadník se dá po té době klidně chytit do ruky ;-). Aby se to nemuselo natírat nějakým lakem, tak pro ty nebojácné není problém když jezdíte vlakem tak tam máte reklamy a tam jsou krásné fólie =D stačí vzít a přidělat =D

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/568-levny-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BDprovizorni%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-kryt