Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Obrazový návod na výrobu světelné rampy z LED pásků

 

Články » Obrazový návod na výrobu světelné rampy z LED pásků   Vytisknout tuto stránku 

Obrazový návod na výrobu světelné rampy z LED pásků

Publikováno: 10.05.2016 • Autor: © Milaz • Rubrika: Osvětlení

Na internetu jsem našel dost diskuzí na téma světelných ramp z různých zdrojů (LED, T5, T8, Metal halidové výbojky atp.), a to jak u nás, tak i v zahraničí. A protože si myslím, že mnou použitý postup by mohl někomu z Vás pomoci, tak zde přikládám fotodokumentaci se stručným komentářem k mému řešení – vlastní rozměry jsou individuální dle akvária, proto je zde neuvádím.

Zadání  - vyrobit osvětlovací rampu s LED pásky nahrazující dosluhující rampu vlastní výroby s 4x T5 80 W, která byla osm let v provozu na akváriu 195 cm dlouhém, 70 cm širokém a 65 cm vysokém.

Stručná teorie – předesílám, že nejsem odborník na elektrotechniku / osvětlovací techniku – takže odborníci snad prominou – ale po prostudování zdrojů z internetu jsem usoudil, že potřebuji docílit o něco více než řádově polovičního světelného toku vyjádřeného v lumenech oproti původní světelné rampě, která zpočátku jela na 4x 80 W T5 HO (OSRAM 830, tj. 3000 K). Po problémech s řasou jsem to stáhl k plné spokojenosti ryb na 2x 80 W T5. A takto to fungovalo cca 7 let.

Takže po zdlouhavějším úvodu několik údajů

  1. Původní osvětlení 320 W (nejbližší celý násobek 1 W na 3 l vody) postupně staženo na 160 W T5.
  2. Nové osvětlení odhadnuto na cca 50 % původního, velmi zjednodušeně, proto, že LED svítí pouze dolů (úhel 120°) oproti zářivkám, které vyzařují do všech stran, a i přes použití reflektorů nejde celý výkon do akvária, ale část se přes sebevětší snahu nikdy nevyužije. Vyjádřeno v lumenech světelného toku pak jsem se snažil o dosažení cca 60% původní hodnoty (pouze odhad, který se naštěstí potvrdil jako správný) = tj. něco kolem 14.000 lumenů – přesně pak 14.245 lumenů ze 148 W instalovaného příkonu LED pásků.
  3. LED pásky jsem nakonec použil 3x 185 cm LED CRI 6500 K, 12 W - 60 diod na 1 m (1100 lm/m), 2x 185cm LED CRI 3200 K, 12 W – 60 diod na 1m (1050 lm/m) a 1x 185 cm LED CRI 6500 K, 20 W – 120 diod na 1m (2100 lm/m). Tyto LED pásky jsou dražší, ale mají výborné podání barev s Ra více než 93 oproti zářivkám T5 s Ra 88-89 (vyšší číslo je lepší a vyjadřuje věrnější podání barev).

 

Popis konstrukce

  1. Pro dobrý odvod tepla jsem zvolil celohliníkovou konstrukci – nechci nikomu dělat reklamu, ale vše mně na míru nařezali a do 5 dní dodali domů z www.ehlinik.cz. Asi určitě najdete i jiné zdroje, a také můžete ušetřit nařezáním doma, ale mně vyhovovalo dodaní až domů už v přesných mírách s příplatkem pouhých 15 Kč za jeden přesný řez. Základem konstrukce je obvodový rám z Kombi systému (stojky 3 x 3 cm), kdy nosné jsou kratší boční kraje a delší strany je pouze spojují a nesou horní kryt -  včetně 4 systémových spojek v rozích. Dále dva 50 cm dlouhé L profily 1 x 2 cm jako podpora nosných podélníků průřezu 4 x 2 cm o síle stěny 2 mm, aby se v délce 189 cm neprohnuly a současně dobře odváděly teplo od LED pásků.
  2. LED pásky jsou od www.posvit.si (posvitsi.cz), odkud jsem též koupil zdroj 12 V – 200 W a polykarbonátové deflektory pro vodotěsnou montáž LED pásků - zase nechci nikomu dělat reklamu – ale měli vše, co jsem potřeboval, včetně stmívačů i trafa.
  3. Dokončení krytu je tvořeno hliníkovým plechem tl. 1,2 mm, ze stejného zdroje www.ehlinik.cz, též nařezaného na míru. Jen ještě musím pro dokončení krytu z boků k nejbližšímu zámečníkovi na dohýbání plechů na míru.

 

Obrazový návod

Nasucho sestavené ALU přířezy (vnější rozměry 195 cm x 73 cm) pro zakrytí i potrubí filtru za akváriem.

F

 

Detail napojení profilů nosného rámu – na obr. chybí pouze systémová spojka (viz web dodavatele).

F

 

Detail nosného profilu a současně i chladiče LED pásku.

F

 

Postup lepení LED pásku na nosný profil – LED pásek má samolepící pásku. Po přilepení na nosný profil jsem z obou krajů pásku nanesl neutrální silikon (musí být neutrální, aby nepůsobil možné problémy s korozí do budoucna, a současně silikon kvůli vyšší tepelné odolnosti  - až 100 °C), který po přitlačení polykarbonátového deflektoru současně též trvale fixuje i vlastní LED pásek po obou stranách.

F

 

Detail kabeláže LED pásků v deflektorech na nosných profilech.

F

 

Použité LED pásky.

F

 

Detail tmelení konce deflektoru s kabely LED pásků – určitě to jde udělat i úhledněji.

F

 

Detail tmelení konce deflektorů bez kabelů.

F

 

Test zapojeni – svítí! Jsou vidět všechny tři druhy LED pásků - dají se samozřejmě namíchat i jiné barvy, případně pásky RGB s plynulým nastavením barev, ale to už je věc osobního vkusu.

F

 

Sestavení nasucho – vidět je L profil podpírající nosníky LED pásků – pro jednoduchost konstrukce přilepený Mamut Glue k nosnému rámu – dá se to i přinýtovat – ale Mamut Gllue to v pohodě udrží. Současně po tomto L profilu je možné stranově posouvat nosné profily LED pásků přesně tam, kde je potřeba, aby svítily, a případně též odsunout při údržbě akvária. Tím, že jsou vodotěsně zakrytované a navíc pouze pod bezpečným napětím 12 V, tak nic nehrozí a nemusí se fixovat. Jdou samozřejmě též přinýtovat nebo přilepit. Rozměrově to je tak, aby horní strana nosného profilu LED pásků byla zarovnaná s horní hranou obvodového rámu, takže krycí AL plech dobře přilehne. Také lze do budoucna přidat další nosný profil s LED pásky, pokud bude třeba navýšit intenzitu osvětlení, ale zatím to není třeba.

F

 

Sestavení nasucho – detail konce s kabely – ještě jsem vyřízl část X profilu nosné konstrukce, aby se do horní drážky schovaly všechny kabely.

F

 

Pro veškeré kontakty a spoje kabeláže doporučuji použít tepelně smrštitelnou bužírku – i když jde o „bezpečné“ napětí 12 V – ale kolem akvária je dost vody, takže dobrá izolace všech spojů zamezí případným problémům. Podotýkám, že nejdříve jsou samostatně izolované jednotlivé vodiče, pak jejich páry a pak až každá větev samostatně – zakončené izolační páskou.

F

 

Zapojení stmívačů a trafa, pro případný boj s řasami, a též pro rozložení protékajícího proudu jsem rozdělil zapojení na dvě větve – do každé jeden LED pásek na každém ze tří nosníků – stmívače snesou 12 – 24 V a až 8 A. Tím se dá též volit tepelné zabarvení světla, protože jedna větev spojuje paralelně 3x LED 6500 K a druhá větev pak 2x LED 3200 K s 1x LED 6500 K. Plánoval jsem též samostatné tlačítkové vypínače každého LED pásku, ale to jsem zatím neudělal.

F

 

Výsledek před dokončením zakrytovaní bočních stěn akvária – musím se ještě vypravit k nejbližšímu klempíři...

F

 

Budu muset trochu osvětlení ztlumit a pohrát si s jeho barvou se stmívači – subjektivně svítí o dost více než původní světelná rampa, co jsem dělal před osmi lety z ALU L profilu a police MDF řezané v Hornbachu na míru. LED pásky mají velikou výhodu v možnosti uzpůsobit jejich délku přesně rozměru akvária – u zářivek bylo nutné jejich konce překrývat, protože žádná nepokryla celou délku akvária v jednom kuse.

F

 

Přeji Vám hodně radosti a dobré osvětlení Vašeho akvária s vlastnoručně vyrobenou osvětlovací rampou!

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 17x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 10.05.2016 Upraveno: 10.05.2016 Přečteno: 1057x

Schválili: Mrakoplash *** 10.05.16 • vaaclav **** 10.05.16 • romant *** 10.05.16 • slavko **** 25.06.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Osvětlení
21.01.2011*****Noční osvětlení akvária (150 cm) za 274 korun snadno a rychle!5337x
24.08.2012*****Odvětrání krytu osvětlení890x
27.11.2015*****Instalace druhé zářivky do setu PACIFIC 54L1427x
09.03.2012*****LED osvětlení akvarií - II.3806x
14.12.2020*****Rio 180 a Chihiros WRGB II606x
16.09.2011*****LED osvětlení a jeho regulace2131x
01.06.2011*****Žiarivky- rozdelenie a označenie1929x
14.03.2012*****LED osvětlení akvarií - IV.5745x
09.05.2014*****Lacný kryt s osvetlením - výroba931x
15.12.2014*****Výroba led osvetlenia na malé akvária1208x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 5 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [5] Milaz® 09.09.19 00:18
Letos v breznu pri dozarizovani akvarka pro tercovce jsem zjistil predem neplanovanou vyhodu nosneho hlinikoveho X profilu svetelne rampy - potreboval jsem pridat nocni osvetleni aby se tercovci neplasili pri zhasnuti vecer a nebo rozsviceni rano - do bocni podelne drazky X profilu jde krasne zasunout vodotesny LED RGB pasek pres celou delku akvarka - dalkovym ovladacem se na nem da nastavit pozadovaba barva svetla - v mem pripade tmave modra - a tez intenzita svetla - v mem pripade cca 1/3 maxima - toto nocni svetlo mam zapojene pres samostatne spinaci hodiny - zapne se 15 minut pred zhasnutim denniho sviceni - tj. ve 21:45 a vypne se pul hodiny po zapnuti denniho sviceni - tj. v 08:30. Vysledek je super - jako neprimy svit mesice - pasek sviti vodorovne nad hornim krycim sklem akvaria ale pod hornim krycim hlinikovym plechem svetelbe rampy - ktera cast modreho svetla rozptylene odrazi do nadrze. Vyhodou zasunuti LED RGB vodotesneho pasku do bocni drazky X profilu je krome toho, ze se nemusi lepit a je perfektne chraneny pred poskozenim pri udrzbe tez to, ze X profil ho vyborne chladi - nicmene intenzira svitu na 1/3 maxima pasek moc nezahriva.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 05.06.16 11:07
jestli nemas nad akvarkem sklo a daval jsi origo plexi co davaji k listam tak pocitej ze se ti tam dostane vlhkost a za pul roku mas pasky zelene nebo za rok. A jestli jsi pouzil silnejsi diody tak ti do plexi vypaly cerne fleky tak ze toho svetla bude casem mene a mene. Dobre je pouzit na ochranu proti vlhkosti transparentni smrskavacku a plexi vubec nepouzit.

Reagovat na tento komentář [3] Milaz® 12.05.16 02:27
Nejdrive opravim sam sebe - misto deflektor jsem mel spravne napsat difusor - pouzil jsem tenhle www.posvit.si/… - cira varianta je lepsi nez opal / mlecna protoze ma mensi ztratu svetelneho toku.

LED pasky jsem vybiral podle svetelneho toku na 1m delky - protoze toto jedine umoznuje srovnat potrebny vykon LED pasku s vykonem zarivek pripadne vybojek - protze samotne srovnani prikonu ve Wattech toto neumozni. Pasky ktere jsem pouzil maji svetelny tok 1050 az 1100 lumenu na metr delky pri Ra 91 az 93 - tedy jedny z nejvykonnejsich s nejlepsim podanim barev co jsem na trhu nasel www.posvit.si/… LED pasky se daji delit po 5cm - kde jsou vyznacene budy k ustrizeni a neizolovane kontakty pro pripajeni kabelu nebo vice pasku k sobe.


Da se to samozrejme postavit take z jednotlivych LED cipu jejich spajenim do serie - tyto cipy jsou jeste vykonnejsi - rada navodu jak na to uz byla publikovana i na tomto webu - ale pro mne prace s LED pasky byla vyrazne jednodussi - a spojenim s difusorem a silikonovym tmelem vzniklo vodeodolne svitidlo s dostatecnym svetelnym tokem.

Transformator stacci jeden - a jeho 12V vyvod se da napriklad lustrsvorkou rozdelit na potrebny pocet paralelne zapojenych pasku - pripadne vetvi s rozdilnou chromaticnosti - v mem pripade dve vetve kazda se tremi paralelne zapojenymi pasky kazdy o delce 185 cm - o ruzne chromaticnosti 6500K a 3200K - pridanim stmivace na kazdou vetev s rozdilnoou chromaticnosti muzes kontrolovat vyslednou chromaticnost dopadajici do akvarka a soucasne tez vlastni svetelny tok kazde vetve zvlast. Pozor - transformator musi mit o 30% vetsi vykon nez je soucet prikonu vsech pouzitych LED pasku - jinak se pri dlouhodobem sviceni spali - takze pokud bude celkovy prikon LED pasku napr. 100W, musi se pouzit trafo s vykonem min. 130W.

Existuji i vodeodolne LED pasky s IP50 - 67 ale pozor - ty nesmi svitit dlouho v kuse protoze jsou zalite ve hmote a neuchladi se - zatimco mnou pouzite reseni udela z normalniho LED pasku s IP20 vodeodlne reseni - ale aby se dobre uchladily musi se nalepit na silnostenny ALU profil.

Chromaticnost - posledni dvojcisli ze specifikace zarivky udava "teplotu" svetla v Kelvinech takze priklad s 860 = 6000K - priklad 827 pak znamena 2700K. LED pasky maji ve specifikaci primo chromaaticnost v Kelvinech - tedy ve Tvem pripade odpovidajici LED pasek ma mit 6000K.

Cena - celkem mne to cele stalo 6.916,- KC - z toho vse od ehlinik.cz vcetne narezani a dopravy 3.456,- a LED pasky, trafo, stmivace, kabely atp. ten zbytek - to vse za svetelnou rampu s vykonem 14.248 Lumenu / 148W o rozmerech 195 cm x 73cm

Snad vyse zminene pomuze - neni to nic zas tak sloziteho a da se to lehce zvladnout.

Reagovat na tento komentář [2] olwy® 11.05.16 22:35
Děkuji. Něco takového jsem hledal už dlouho. Snad po několika dalších přečtení na to přijdu a udělám si taky... Když chci nad 300 l. délky 80 cm svítit asi 40 W., tak si můžu koupit několik pásků 1 m délky a o kousek je zkrátit - konce zatmelit? Trafo mi stačí jedno na vše? Jaké? A ty deflektory jsou LED profily? Toto třeba? (www.posvit.si/…) Ještě jednou díky za článek. A jestli to máš ozkoušené, tak které LED odpovídají chromatičnosti 860 (a případně dalším).

Reagovat na tento komentář [1] RobertB® 11.05.16 18:58
Jo to super a co to cele stalo? Dekuji

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1569-obrazovy-navod-na-vyrobu-svetelne-rampy-z-led-pasku-