Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pozadí pro menší akvárka

 

Články » Pozadí pro menší akvárka   Vytisknout tuto stránku 

Pozadí pro menší akvárka

Publikováno: 08.10.2007 • Autor: © filipsi • Rubrika: Dekorace

Úvod

Tak jsem se rozhodl, ze napiši něco o mých pokusech s pozadím. Vím, je toho k nalezeni na netu spousta, ale o trochu víc nikdy neuškodí, a kdyby to pomohlo aspoň jednomu, má to smysl. Také jsem chtěl víc věcí nafotit při tvorbě, ale rozbil se foťák, tak někdy příště.

Budu psat o menších akvárkach a krevetarkách, něco z toho se dá aplikovat i na velké, ale chybi tam ten hlavni důvod pro používání těchto postupů - setření mistem. Rád si s designem akvária hraju, jeho zakládání je pro mě ta nejhezčí fáze (samozřejmě pozorovaní života ji těsně šlape na paty). Proto jsem přemýšlel, jak u akvária řešit pozadí, ideálně pro hračičky 3D, tak, aby sebralo co nejméně z malého prostoru.

Co zabere uplne nejmin?

Správně, žádné pozadí. Ale akvárko průhledné skrz nevypadá nejlip, ani když máme vymalováno černě (a to asi málokdo). Takýe řešení je buď fototapeta za akváriem, nebo svůj malovaný výtvor (dá se udělat určitě krásný, ale já skončil u panáčku s třemi prsty), nebo jednobarevná tapeta. Té ja dávám přednost, nejlépe černá matná. K dostáni ve většině papirnictvi, v ceně kolem 50 Kč za metr šíře 50 cm. I když se rozhodnete pro 3D, doporučuju stejně nějakou koupit, a zadní stěnu akva polepit, aby nebylo vidět přilepené pozadí na sklo, a nalepit proužky dole u dna a nahoře v mistě hladiny. Tak nebudou vidět ošklivé usazeniny mezi pískem, a mapy vzniklé vysychánim vody a špínou u hladiny. Při lepeni folie můžeme akva navlhčit jarovou vodou (pár kapek jaru v deci vody). Folie se nepřilepi hned, dá se po povrchu posouvat, a dají se dobře suchou utěrkou vyhnat všechny bublinky na kraj a pryč. Voda vyschne a folie pak drží. To doporučuji hlavně u zadní stěny, proužky jsou hezké lepit i bez vlčceni. V průběhu vysychání se neděste, může třeba mléčné zbělat, vrátí se zpátky k černé.

Skalni pozadi z břidlice

Zabírá překvapivě málo místa, když máme kvalitní břidlici, jde naštípat na plátky tlusté do půl cm. Něco k technice štipání - osvědčil se mi veliký ostrý nůž a kladivo. Břidlici mám položenou na měkčím podkladu (koberec), nůž položím tak, aby sledoval vrstvu, kde chceme štípnout, a buch. Plátek se krásně odštípne. Jednotlivé kousky lepíme jako dlažbu, aby co nejlépe pasovaly k sobe, na zadní stěnu akvárka silikonem (nejlépe transparentnim, není pak ve spáre vidět, když se tam dostane). Na každý plátek stačí dle velikosti pár malých bobečků silikonu. Kde vznikne větší mezera, přelepíme ještě jedním plátkem. Pozor při tom, abychom zezapatlali kameny z přední strany, už bychom to neumyli a bylo by to vidět. Vzniklé pozadí sice není příliš 3D, ale efekt přírodní scaly je pěkný. Hezky je to popsané třeba tady. Zmíněnou metodu jsem použil na mém 54l akva.

Malý zlepšovák pro ty, co se boji lepit přímo na akvárko, že se to nepovede nebo nebude hezké - lepit pozadí na kus skla nebo plexiskla (dávám přednost plexisklu kvůli váze a křehkosti skla). To pak celé vlepíme zase pomocí pár zížalek silikonu do akva. Sice přidáme další 4 mm, ale pozadí se dá vyměnit, až se nám znelíbí.

Opravdové 3D

Líbí se mi členitá pozadí modelovaná z betonu nebo polystyrenu. Beton pro malé akvárko je trochu hloupost. A aby něco šlo udělat z polystyrenu, musí být dost tlustý, aby nám mezi boulemi zbyl nějaký materiál a pozadí se nám v ruce nerozpadlo dřív, než ho nalepíme. Tak jsem začal přemýšlet o PU pěně (taková ta stavební pěna prodávaná "ve spreji"). Ale ze stavebních zkušeností vím, že je to potvora, kyne a kyne, tvarovat za tekutá moc nejde. Proto jsem se bal pokusu v akváriu, kde ji můžeme nastříkat přímo na zadní stěnu. Tak jsem také zvolil řešeni s vloženou deskou. Pokud použijeme skleněnou, umyjeme ji, pokud plexi, zdrsníme stranu aplikace pěny třeba brusným papírem, nebo něcím jiným, co je po ruce. Pak nastříkáme trochu pěny, a nějakým dřívkem ji po cele ploše rovnoměrně rozetřeme. Opravdu tenounkou vrstvičku, 1 mm. Pri roztírání se pěna odpění, ale pak začne zase kynout. Hned vzápětí nastříkáme další boule, a mírně je roztíráme do okoli. Celé pozadí musíme během "kynuti" a zasychání neustále poupravovat, abychom dostali to, co chceme. Jinak hrozí, že nám vykynou boule vypadající jako nalepené koule, což nepůsobí moc pěkně. Chce to zkusit, když se to nepovede, necháme vytvrdnout a celé odřízneme a začneme znova.

Kdo chce dramatičtější ostré tvary, může pěny nastříkat víc, než je potřeba, a výsledek dotvarovat po vytvrdnutí nožem. Kdo kulaté, nechá pozadí tak, jak vytvrdlo, jen odřízne strany, které překynuly ostrým nožem. Tohle pozadí má v mistech s nejmenší tloušťkou asi 6 mm (4 mm sklo + par mm pěna a posyp), s největší jak kdo chce.

Povrchova uprava

Tak to by bylo na opravdu dlouhatánský odstavec, tak jen vyjmenuji základni možnosti, a hlouběji rozeberu jen to, co jsem použil nakonec já. Můžeme pozadí natřít jakýmikoli barvami (pokud mají potravinový atest, tím lépe). Myslím, ze třeba s balakrylem by se pracovalo dobře, a takovému pozadí hnědému kořenovému, s tupovánim, by to mohlo moc slušet. Po natřeni ho přetřeme nějakou ochranou vrstvou, dobré a levné rešení je epoxy 1200. Další možností je sypat ho jakýmkoli materiálem do lepivé vrstvy. Natřit hole pozadí epoxy 1200, a posypat třeba pískem (vypraným a vysušeným třeba v troubě, aby nám dobře držel). Další možností posypu - drcená břidlice (prášek), dokáži si představit i antuku, jemný aquaclay, a možností je nespočet. Posypový materiál by měl byt inertní. Pokud máme pochybnosti, můžeme to celé po vytvrdnutí ještě jednou přetřít nátěrem epoxy 1200 (ale změní samozřejmě vzhled).

Jenže já chtěl pozadí černé, a měl chuť na experiment. Tak vzniklo pozadí dřevouhelné. Dřevěné uhli jsem nastrouhal na domácím struhadle najemno (nečteš to, viď, Moniko?), použil domácí cedník na přesypáni. Tak jsem dostal dva pytliky, jemný přášek a hrubší zrníčka (pozor, velice prašná práce, vemte si to na ven). Rozmichaný epoxy 1200 jsem naředil trošku lihem (cena 0.5 kg 1200-ky něco kolem 100Kč, spotřeba na pozadí 50*30 něco kolem 70g) a přisypal prášek jako pigment. Tím jsem natřel celé pozadí, včetně stran. Vzniklo něco poměrne leskle černého, lekl jsem se a celé pozadi ještě posypal zbylým práškem a zrničky. Lekl jsem se ještě víc a šel pryč. Druhý den, po zatvrdnuti pryskyřice už to tak hrozné nebylo, a po vyklepáni zbytku prášku a osprchováni už bylo docela hezké.

Do takto tvořených pozadi můžeme přímo zakomponovat kořeny, kameny, nebo jiné přírodniny. Už při pěněni si rozmyslime, kde co chceme mít, a tam pěny necháme jen minimum. Po vytvrdnutí si pripravíme nožem lůžko pro vkládanou věc tak, aby co nejlépe sedla tak, jak chceme. Oblast lůžka pak při natíráni vynecháme. Když je nátěr vytvrzený, vkládanou věc tam přilepíme buď silikonem, nebo troškou montážní pěny (pozor, opravdu strašně málo, ať nám to nevyleze všude kolem).

Závěr

Časem (až se vrátí foťák) přidám nějaké obrázky, a ještě nějaké linky (jestli najdu čas a chuť). Pokud se chce někdo na něco konkrétniho zeptat, napište mi na stránkach vzkaz. Budu rád, i když se ozve někd,o komu to pomohlo, nebo někdo s nějakou kritikou a opravou nepřesností, případně doplněnim.

© Filipsi


 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 2x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 08.10.2007 Upraveno: 08.10.2007 Přečteno: 17561x

Schválili: Bob66 * 30.11.12 • alpaka * 10.03.13 • Jarka * 17.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
19.07.2014*****Výroba 3D pozadí do akvaterária380x
07.08.2009*****Zpátky do ... akvária 1.díl :)2711x
28.08.2014*****Jak jsem vyráběl 3D pozadí z polystyrenu574x
03.06.2006*****Dno akvária a kameny35585x
04.08.2012*****Nejjednodušší pozadí do akvária198x
27.07.2008*****Videonávod - Výroba 3D pozadí21249x
01.08.2008*****Videonávod - Výroba krytu pro mini akvária11047x
17.04.2009*****Výroba přírodního 3D pozadí5445x
11.06.2009*****Výroba pozadia z PU peny - postrehy3268x
23.01.2010*****Tvorba akvarijního pozadí6326x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 5 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [5] filipsi® 11.10.07 17:08
Dotaz od athaya - jak timhle zakryt filtr. Plexisklo jde dobre ohybat a tvarovat (treba horkovzdusnou pistoli). Ale kdyz si netroufame, jde to vyresit treba takhle: rybicky.net/nadrz/2308/9.jpg rybicky.net/nadrz/2308/10.jpg , slepit to. Plexisklo jde take dobre lepit. Potom to zepredu zapenit do kulata, a cele vlepit do nadrze. Nechat samozrejme volne mista na vtok a vytok vody.

Reagovat na tento komentář [4] filipsi® 10.10.07 21:43
Par lidi mi napsalo male doplneni, komentare - nestydte se je dat primo sem. Sice v clanku prosim o komentare, ale to jsem jeste nevedel, ze do hotoveho uverejneneho clanku jen tak nesahnu. Takze psat doplneni sem je asi lepe. Napriklad ted Jammes (diky), ze bridlici lepil cernym silikonem, aby pres spary nebylo videt sklo, a ze kdyz se upatla, po zaschnuti to jde sloupnout. Ja to setrel, a pak uz to neslo.

Reagovat na tento komentář [3] filipsi® 09.10.07 22:16
Přidal jsem pár fotek, jak vypadá pozadí s posypem dřevěným uhlím: 1. pokus: rybicky.net/nadrz/2308/5.jpg rybicky.net/nadrz/2308/6.jpg Nakonec koupené akvárko bylo větší, tak následoval druhý pokus, vyšel líp, v popředí echinodorus tenellus k představě rozměrů (akva čerstvé, ještě zakalené): rybicky.net/nadrz/2308/7.jpg

Reagovat na tento komentář [2] filipsi® 09.10.07 22:00
Přidám ještě rady, co mi poslal Isamik (díky): Žádné pozadí - možnost natřít zadní stěnu akva akvarijním černým silikonem (viz Horac), nebo použít normální barvu (Balakryl, černý mat). Praskání myslím není třeba se bát (můj názor). Zadní stěnu předtím pořádně umýt a odmastit.

Reagovat na tento komentář [1] filipsi® 09.10.07 21:41
Bohužel, 10 let dělám na pracovních stanicích bez češtiny (psané ve volnější chvíli v práci), a už to neumím ani doma :(. Budu trénovat.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/491-pozadi-pro-mensi-akvarka