Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Galeje s výběrem vhodného dna

 

Články » Galeje s výběrem vhodného dna   Vytisknout tuto stránku 

Galeje s výběrem vhodného dna

Publikováno: 06.01.2011 • Autor: © Noxx • Rubrika: Dekorace

Tento článek jsem se rozhodl publikovat proto, abych ulehčil práci a také nemalé finanční částky, nutné při výběru a hledání vhodného dna do Vašeho nového akvária.

Když jsem před cca 20 lety začínal s akvaristikou, tak bylo zcela běžné si téměř veškerou dekoraci do akvária obstarat přímo z přírody. Jednak vybavenost tehdejších akvaristik nebyla příliš valná, druhak cena vybavení byla na tehdejší platové poměry poměrně značná. Proto vše, co šlo získat z přírody, se z ní akvarista také získat snažil.

Tím základním, bez čeho se akvárium neobjede, je určitě akvarijní dno, tedy substrát pro zdárný růst rostlin. Sám jsem vyrůstal na Jižní Moravě, na malé vesnici a do nejbližší akvaristiky to bylo asi dvacet kilometrů, a to obnášelo pro desetiletého klučinu nemalou překážku. Proto jsem zavítal do zdejší pískovny (nebo lépe na říční břeh) a pracně si potřebné množství a zrnitost musel přesít a odnést až domů. Pak následovalo celodenní propírání, které má v poloucpaném odparu vany, k nelibosti rodičů, následky ještě dodnes :-). Ale měl jsem jistotu, že jsem si písek/štěrk vybral sám a je přesně takový, jaký chci. Dokonce nebyl problém ani s vápenatostí a rostliny rostly jako z vody ...

Uběhlo dlouhých dvacet let a spousta věcí se změnila. V prvé řadě to, že mé akvária nejsou na JM, ale v naší matičce stověžaté. A jak pražáci tuší a ví, je neskutečný problém cokoliv z přírody sehnat, neřkuli se do přírody vůbec dostat a něco tam najít. Takže se musíme spolehnout na akvaristické nebo jiné obchody. Já jsem chtěl malinko ušetřit, při už tak vysokých celkových nákladech na 500l nádrž, a rozhodl se použít na pohled velmi hezký písek, či spíše štěrk o zrnitosti 4-6 mm z Bauhausu - oddělení stavebnin. Cena byla velmi příznivá - 75, za 25kg pytel. Navíc po asi 200 ujetých km po Praze už jsem neměl náladu nikde jinde hledat. Byl jsem natolik nažhavený na nové akvárium, že jsem nevěnoval příliš velkou pozornost testu na vápenec a akvárium založil.

Nyní po třech měsících provozu, poměrně zdárného, jsem „octový test“ udělal a zhrozil se - doslova šampáňo! Rostliny sice rostou, ale jen některé a ne úplně dobře, proto ten test. Po tomto nepříjemném zjištění následovalo velmi rychlé rozhodnutí - celková výměna dna! No jo, ale opět galeje s jeho výběrem a sháněním.

Osobně téměř veškeré spotřební zboží kupuji prostřednictvím internetu, takže jsem intuitivně začal hledat zde. Jak ale mnozí z vás vědí, koupit akvarijní dno lze na internetu ve velké spoustě eshopů, ale téměř všude prezentují jednu a tu samou fotku a informace nejsou dostupné žádné, dokonce ani to, kdo je jeho producentem. A dotaz na prodavače nebo infolinku se rovná ztracenému času a korunkám. Takže jsem si řekl, že koupím několik vzorků a udělám si vlastní amatérský test, hlavně na obsah vápence - tedy octový test.

Prvním vzorkem byl říční písek č. 4 - Tomi-písek s. r. o. - barva poměrně hezká, tmavější, ostřejší hrany, zrnitost nerovnoměrná 3-7 mm. Cena 22,– Kč/2,5k g balení. Koupeno v Hornbachu.

Octový test - slabá reakce = méně vhodný pro rostlinná akvária.

F

Druhý vzorek je říční písek č. 2 od JK Animals - ten se mi velmi líbil už na fotkách na eshopech, skutečnost byla ještě lepší. Krásná tmavě šedá až červená barva, oblé hrany, zrnitost nerovnoměrná 2-6 mm (místy i kamínky kolem 1 cm). Baravně opravdu krásný písek a v akváriu by se určitě vyjímal. Cena 24,– Kč/2 kg balení. Koupeno v ZOO Braník. Bohužel přišlo rychlé zklamání ...

Octový test - silná reakce = nevhodný pro rostlinná akvária.

F

Třetí přišel na řadu křemičitý říční písek o rovnoměrné zrnitosti 3-4mm - hezké pravidelné oblázky, barva světlejší - od bílé, přes okrovou až po téměř červenou. Cena 10,– Kč/kg. Koupeno v ZOO Braník.

Octový test - podle očekávání žádná reakce = velmi vhodný pro rostlinná akvária.

F

Čtvrtým vzorkem byl říční písek č. 4 od Sportcarp - zrnitost poměrně rovnoměrná 3-6 mm, zaoblené hrany, tmavší, hodně barevný. Cena 34,– Kč/3,3 kg. Koupeno v Bauhaus.

Octový test - žádná reakce = vhodný pro rostlinná akvária (pozor jen na větší zrnitost). Stejně inertní je i „říční písek č. 2"“ od Sportcarpu - zde se ale jedná o křemičitý (okrový) písek.

F

EDIT 6.1.2011: Dnes jsem ještě koupil a otestoval akvarijní písek od firmy Vitakraft hell (existuje i weiß) - jedná se o pohledově velmi hezký říční písek jemné zrnitosti 3-4 mm, takže ideální pro rostlinná akvária. Velikost zrn je rovnoměrná, barevně jemně do tmava, oblé hrany. Cena 129,– Kč/7,5 kg balení. Koupeno v Baumaxu.

Octový test - velmi slabá reakce = vhodný pro rostlinná akvária. Není 100% inertní, ale ve větších nádržích, ideálně ve směsi s křemičitým pískem by měl být bez problémů použitelný.

F

Další dříve testované písky:

Nové dno - Rataj - ostřejší hrany, nerovnoměrná zrnitost 2-6 mm, barva světlejší. Cena 39-60,– Kč/2l.

- žádná nebo velmi mírná reakce = vhodný pro rostlinná akvária

Staré dno - Rataj - směs starého, použitého a obohaceného písku. Vhodný jako podkladová vrstva na dno akvária. Mě osobně se jeho použití osvědčilo pro rychlý náběh biologické funkce akvária a růst rostlin.

Jako další dříve odzkoušené a vhodné písky nebo štěrky pro rostlinná akvária považuji všechny typy křemičitých písků od zrnitosti 0,8 mm, dále říční písek (Tomi-písek) č. 0.

Jako perličku jsem nakonec otestoval i filtrační písek 0,7-1,2 mm (okrový) z Bauhausu a opět žádná reakce. Takže kdo chce jemný, jednobarevný písek, mohu doporučit.

Záměrně se zde nezabývám různými typy drtí, které dle mých zkušeností nejsou příliš vhodné, ať už z důvodu vysokého obsahu vápence, nebo z důvodu ostrých hran. Pro akvaristy, kteří preferují tmavé (černé) dno mohu s čistým svědomím doporučit barvený křemičitý písek z Flexiobklady.cz, který ku velké spokojenosti používám v menším 80l krevetkáriu. Bohužel, do velkých nádrží by se jednalo o poměrně drahý špás. Stejně tak jsem se vyhnul testování speciálních akvarijních substrátů typu fujizuna, akadama, aqualit, manado apod. Jen snad zmíním Aquaclay ground, který je substrátem velmi dobrým, ale osobně mi nevyhovuje jeho sterilnost a jednobarevnost. Všechny tyto speciální substráty jsou pro většinu akvaristů velmi nákladné a vhodné spíše pro menší akvária nebo nonoakvária.

A mé nové dno? Nakonec bude první vrstvu tvořit několik málo litrů starého dna od Rataje. Na to přijde silnější vrstva křemičitého (říčního) písku o velikosti 1-3mm a nakonec směs říčního písku č. 4 od Sportcarp s říčním křemičitým pískem (3-4 mm) ze ZOO Braník v poměru cca 1 ku 3.

Doufám, že jsem tímto článkem aspoň malinko ulehčil výběr dalším akvaristům, kteří se nemohou rozhodnou pro vhodné, finančně nenákladné a dostupné dno.

Pokud jsem se dopustil nějakých nepřesností, omluvte mne, prosím, nebo mne případě opravte.

Akvaristice zdar!

Noxx

 

F

F

F

F

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 33x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 06.01.2011 Upraveno: 06.01.2011 Přečteno: 4725x

Schválili: Bob66 *** 07.01.13 • Jarka *** 18.01.14 • Rex *** 18.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
19.07.2014*****Výroba 3D pozadí do akvaterária404x
10.01.2010*****Úprava keramické jeskyně2364x
14.02.2013*****Liapor – jeho použití jako substrátu do rostlinných akvárií3449x
27.07.2008*****Videonávod - Výroba 3D pozadí21271x
11.06.2009*****Výroba pozadia z PU peny - postrehy3294x
16.01.2011*****3D pokus3931x
27.03.2018*****Výroba paludární stěny nad akvárium901x
06.03.2011*****Živé pozadie z jávskeho machu3052x
28.08.2014*****Jak jsem vyráběl 3D pozadí z polystyrenu603x
01.11.2011*****Výroba břidlicového pozadí1402x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 19 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [19] ® 01.12.15 09:09
Prvně díky za výborný článek! Mám založeno, použito: 30kg říční písek č. 3 od Tomi-písek (koupen 11/2015 v Hornbachu - octový test: velmi velmi slabá reakce, chce hlavně dobře vyprat), 30kg říční křemičitý 2/4 ze ZOO Bráník (octový test: bez reakce) a celé to sedí na 50kg říční křemičitý 1/2 také ze ZOO Bráník.

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 10.10.14 13:26
"Říční písek č. 4 od Sportcarp" - neříkám, že se vnitřek nádoby proměnil na sklenici se šampaňským, ale po provedení octového testu bublal, včetně jednoho docela "hezkého mlhavého gejzíru" uprostřed. Takže já musím říct, že do nádrže nepatří, navzdory výsledku testu v článku.

Upravit Reagovat na tento komentář [17] ® 13.09.14 14:50
Výborný článek, velmi oceňuji.

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 25.01.14 13:01
Na tento článek jsem narazil v nejvhodnější dobu na nejvhodnějším místě co mohla být :-) Teď sháním písek zrnitosti 3-4mm do 360l akva. Rozhodl jsem se pro Vitakraft Aqua-Deco hell -sice za 159,-/7,5kg ale co nadělám, dobrý štěrk k nezaplacení :-)

Reagovat na tento komentář [15] LinaDee® 30.03.13 23:17
Pane jo, oceňuji, že si autor dal práci s testováním různých druhů dna a hlavně, že se podělil o výsledky. Já tedy s úspěchem používám Liapor a v krevetárku flexiobkladový písek, ale sto lidí, sto chutí...

Reagovat na tento komentář [14] predator3313® 30.10.12 20:52
:D no ja mam dno černé, tak snad tam s vapenatosni problem nebude :D

Reagovat na tento komentář [13] Danila® 26.11.11 12:41
Přírodní křemičitý štěrk velmi vhodný pro akvária už tu je:-) pár set kilíček v různých zrnitostech:-) A samozřejmě také Flexiobklady - podle mě absolutní špička, co se akvarijních písků týče:-)

Reagovat na tento komentář [12] lukis® 13.01.11 19:53
jinak k onomu pěknému štěrku ze Zoo Braník, který se tam asi moc neohřál, protože ho nemají :)

scháněl jsem něco obdobného, nakonec jsem použil křemičitý štěrk Natural Gravel od JK Animals o velikosti 3-5mm, vyznačuje se rovněž estetickými a chemickými kvalitami a vypada zhruba takto: img211.imageshack.us/… - 1kg lze koupit za 10-20Kč

Reagovat na tento komentář [11] beowulfx® 09.01.11 17:00
Super článek, chválím snahu autora, taky mám za sebou 20let akva zkušeností, a nikdy jsem te kupodivu testováním písku nezabýval:)Doufám, že budou další testy i menších zrnitostí atd.

Reagovat na tento komentář [10] deCORF.OBRAEN® 09.01.11 13:51
ďakujeme za pekný článok...určite dobrá rada pre tých čo sa chystajú založiť nové dno

Reagovat na tento komentář [9] Avona® 08.01.11 18:03
Děkuji za super článek, škoda, že jsem ho nečetla před 3 lety, když jsem zakládala akva. Taktéž jsem si bláhově myslela, že se pod názvem Akvarijní písek bude nalézat vhodný substrát a ne vápencová drť a ušetřila bych si výměnu dna... jěště jednou poděkování člověku, co si s tímto téměř výzkumem dal tu práci.

Reagovat na tento komentář [8] Chalybda® 07.01.11 22:51
Dobrý nápad!

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 07.01.11 20:46
Výbornej článek. Rád bych ten černý z flexiobkladů. Mrknu v neděli na burzu na Pankráci, a pokud tam nebude, zkusím ZOO Braník :-)

Reagovat na tento komentář [6] Lupus® 07.01.11 12:17
Moc potřebný článek. Budu zakládat 100 l akvarko a písek jsem o svátcích po dlouhém obcházení mosteckých prodejen koupil nakonec v Baumaxu od f.Vitakraft "Quarzkies hell 3-4mm" (také zde testovaný),pěkný, tmavší, přírodní písek, s oblými hranami, 129kč za 7,5kg pytel.Naštěstí měli poslední 4 pytlíky které jsem potřeboval.Octový test bez reakce, jen trochu propláchnout,maličko kalil vodu.
Od stejné firmy mají též i barevné písky(černý,hnědý...)cena mnohem vyšší (330kč 7,5kg) 2-4 mm pěkná oblá zrnka ale barva příliš umělá. Mám radějí přírodní.Jinak většinou všude prodávají různé jednobarevné ostré drtě,které se pro akvaristiku moc nehodí.

Reagovat na tento komentář [5] smallmartine® 07.01.11 10:04
Super! Právě to teď potřebuji! Děkuji, škoda jen, že nejsem z Prahy a nemohu si v ZOO Braník koupit zde zmiňovaný křemičitý písek pro akvazahrádku :(

Reagovat na tento komentář [4] Danila® 07.01.11 01:07
Článek moc pěknej, perfektní návod,stručně, jasně, luxusně:-)

Co se písku od JK Animals týče, ten jsme netestovali, neb nás vůbec nenapadlo ho podezírat... Tudíž ho vyřadíme ze sortimentu a co je na prodejně, dáme k živorodkám,kde nám prokáže cenné služby při úpravě tvrdosti vody - v Braníku je měkká.
Volně sypané (rozvažované) písky jsme samozřejmě testovali.
Děkujeme za otestování a upozornění.ZOO Braník:-)

Reagovat na tento komentář [3] ivuska® 06.01.11 23:03
Opravdu dobrý článek. Já sama jsem si teď prošla obdobím vybírání nového dna. Ten starý byl, až po ročním zjištění, pořádný "šumák"(A že jsem se s tím hodně nazlobila - nepočítaně uhynulých rostlinek + černá řasa). Před rokem by mě nenapadlo, že se ve specializovaném obchodě dá koupit takový šunt. Momentálně čekám na zásilku z flexiobkladů - barva černá - a už se těším až dám své akva do pořádku.

Reagovat na tento komentář [2] growel® 06.01.11 15:30
Pěkný článek, taktéž se mi hodí :)

Reagovat na tento komentář [1] lucius® 06.01.11 11:14
Díky za článek, zrovna zakládám nové akva a k mým malým zkušenostem to jsou velmi užitečné informace. Čím dál tím víc zjišťuju, že to co mi prodají v akva prodejně většinou není to pravé vořechové :( a akva se s tím dá dost těžko provozovat. Takže ještě jednou díky!!!

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/586-galeje-s-vyberem-vhodneho-dna