Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vědci mají důkaz, že jsou ryby schopny vnímaní

 

Články » Vědci mají důkaz, že jsou ryby schopny vnímaní   Vytisknout tuto stránku 

Vědci mají důkaz, že jsou ryby schopny vnímaní

Publikováno: 29.11.2015 • Autor: © Jespe • Rubrika: Ryby

Špatná zpráva pro pescetariány: nová studie totiž ukazuje, že společná domněnka o tom, že ryby nejsou vnímající bytosti, je možná neopodstatněná.

Díky jejich malému mozku a nedostatku mozkové kůry jsou ryby často vnímány jako hloupí tvorové bez emocí. Nedávný výzkum však naznačuje, že tomu tak rozhodně být nemusí. Studie prokázaly, že ryby dokáží se svými malými mozky více než se zdálo - včetně využívání nástrojů, navigací ve vodě a uznávání sociálních pozic.

Nyní se díky nově publikované studii v Preceedings of the Royal Society B můžeme domnívat, že ryby mohou mít také emoce. Vědci z ústavu Institute of Aquaculture zjistili, že tzv. zebřička reaguje na stres tím, co je známé jako "emocionální horečka" nebo-li zvýšená tělesná teplota.

Výzkumníci použili šest skupin dánio pruhované, která umístili do šesti komor, přičemž každá z nich obsahovala vodu s jinou teplotou. Tyto komory byly stále propojeny tak, aby mezi nimi mohly ryby proplouvat.

Vědci nechali ryby přes noc aklimatizovat a poté třem skupinám ryb pomocí malé síťky stísnili prostor, čímž vyvolali napětí. Poté umístili dánia do centrální komory a sledovali jejich pohyb. Následně zjistili, že ryby, které měly stísněný prostor plavaly do komor obsahující teplejší vodu, ale ryby, které nebyly nikterak stísněny, zůstaly tam, kde byly. Dániím, která vplula do teplejších vod, se zvedla tělesná teplota o 1-2 stupně.

Závěr studie: změna preference teploty při stresu a následné zvýšení tělesné teploty znamená, že ryby demonstrovaly "emocionální horečku". Výzkumníci píší, že je tento objev klíčový pro odstranění argumentu vedoucího k domněnce, že ryby nemají vědomí.


Zdroj: Quartz.com & BBC Earth

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 29.11.2015 Upraveno: 29.11.2015 Přečteno: 727x

Schválili: romant ** 29.11.15 • rak *** 29.11.15 • NASREDDIN *** 29.11.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
12.01.2013*****Odchovej si vlastního Otocincla.2440x
10.01.2010*****Betta splendens obecně299x
01.02.2013*****Pancierniček Panda - odchov125x
22.04.2014*****Živorodka lesklá /žirardinka, metalika/ - Girardinus metallicus z pohledu amatéra564x
30.10.2010*****Krunýřovci rodu Otocinclus5240x
02.02.2011*****Krmíme společně857x
07.11.2010*****Skalár amazonský - Pterophyllum scalare6202x
18.03.2010*****Perlovky1051x
04.04.2013*****Pestřenec červený v akváriu766x
19.10.2013*****Nejen rodičovský kanibalismus?712x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [14] Afropithecus® 28.09.17 01:41
Hm ryba je kámoš

Reagovat na tento komentář [13] fajfmen® 16.12.15 21:26
... testy s danii jsou rovněž Lorenzův pokus, jeden z prvních - škoda, že je veřejnosti pravda podávána po kapkách a "s křížkem po funuse". Už mi vousy šediví, moje máma byla ale v pubertě když k těmto poznatkům došlo a byly zveřejneny v odborných časopisech... A samozřejmě zapadly, neb se to nehodilo do obecného žádoucího světonázoru.

Reagovat na tento komentář [12] fajfmen® 12.12.15 20:02
Rakušan Konrad Lorenz přišel s tvrzením že jsou ryby myslícími tvory na základě pozorování svých akvarijních rybiček, jmenovitě kančíků. Následně to podrobil mnohaletým zkouškám, porovnávání různých taxonů v rozličných prostředích a tak... za pochodu zcela vyvrátil Descartea (model zvířete jako ryze instinktivního "hodinového stroje"), dovolil si zpochybnit Freuda - a prošlo mu to... jen tak jaksi za pochodu založil Ústav Maxe Plancka a "při jednom bordelu" i nový vědní obor, srovnávací etologii, za což dostal Nobelovu cenu - v šedesátých létech minulého století! Autor tento článek mínil dobře (a být víc takových, NĚKAM by to obecné vědomosti konečně posunulo), zároveň to ale deklaruje všeobecnou strnulost - "vědci" právě objevili náznak toho, co skuteční VĚDCI VÍ už dobrého půl století :))
Nehledě na fakt že ani encefalizační ani libovolný jiný kvocient není v reálu mezi různými vývojovými skupinami směrodatný - kaledonská vrána vykazuje v průměru lepší výsledky IQ testů než šimpans, jemuž by se prakticky celá vešla do lebky. Přitom nemá žádnou šedou kůru mozkovou! (ptáci, potažmo theropodní dinosauři, si místo ní vyvinuli pruhované těleso které je neporovnatelně výkonnější než ta naše savčí makovice, akorát že dodnes nevíme jak o vlastně funguje). No a výsledky pozorování mikromycet v labyrintu vykazují rovněž známky intelektu a schopnosti učení, přetože tito gigantití mnohojaderní prvoci nedisponují ani nejnepatrnějším náznakem nervové tkáně...

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 10.12.15 08:20
přídám ještě jednu myšlenku. Dnes už podle DNA víme že na planetě jsou minimálně 3 druhy toho čemu říkáme "člověk". Minimálně 3. jedni jsou z více jak 80% čisté homo sapiens, druhá skupina je z více jak 50% homo sapiens a zbytek neandrtálec. a poslední skupina jsou z méně než 50% homosapiens. Našli prý i takové co jsou ze sotva myslitelných 30% homo sapiens. Výzkum finacovala církem ale i NG a různé vysoké školy a muzea. Hledal se Adam, respektive odkud se ve všech náboženstvích bere zmínka o prvním člověku na zemi. Tak a otázka. Vražda je definovaná na celém světě jako zabití člověka člověkem. Zabití zvířete je prostě zabití zvířete. To by na jatkách nesměl nikdo pracovat. a když začne teď jeden druh v nadřazenosti vybíjet ty druhé pak je to zabíjení zvířat a nebo zvíře zabilo člověka. A aby jste se nebily v prsa..my, evropané jsem spíš z té třetí skupiny...čistí lidé jsou jen z uprostřed Afriky. Mali například...

Reagovat na tento komentář [10] Barakainus® 10.12.15 01:02
Tohle je pochopitelne zname desetileti a jak uz nekdo napsal, i u hmyzu. Vsechna zvirata maji vedomi (i kdyz tady dost zalezi, co se tim v cestine mysli) a umi se ucit. Spousta uceni potrebuje aby se situace stala jen jednou a pamet vydrzi velmi dlouho. Jindy i caste opakovani k nicemu nevede. Duvody jsou mnohe a ruzne a spousta jeste neznama, ale hodne uz vime. Takze treba vysvetlit proc stejna ryba zabere na hacek znovu a znovu zrovna problem neni.

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 08.12.15 10:50
Nechci diskutovat s kolegou kaprařem. Háček s nástrahou mimo je z důvodu jak kapr přijímá potravu tj. vyfoukne vodu, potrava se zvedne z bahna a on ji nasaje a přefiltruje bahno. Olověné šňůry se používají tam kde by silon visel ve vodě, např je li dně mnoho kamenů a nebo nízká tráva. Jestli to tedy někdo zvládne zjistit přesně. Ano, videa od krmného místa také ukazují jak se přiblíží hejno ryb a začne žravost kdy se předhání kdo toho sežere víc. Nevím, zda to známé ryby baví a třeba legendární Douglas se nechal chytit několikrát a na břehu šaškoval pokaždé i půl hodiny jak byl nádherný. A to že se nechal chytit od někoho kdo ho prodal do restaurace to byla jasná ukázka inteligence nebo aspoň fištrónu. Mimikry, to je super označení pro kupující..mám od muškaře dělané parádní návazce co fakt vypadají jako tráva a v tom chomáčku na konci háček nevidím ani já. ale že by na to brali ryby víc ? jinak v jednom časopise před léty byly fotky od potápěčů co se potápěli v Praze pod mostem a tam je vidět, že v 4 metrech je viděl lautr H. natož barvu. Zkoušeli to tak, že ze vzdálenosti 3m a 1m fotili červenou, žlutou, bílou a modrou ceduli, kolo tak velikosti desertního talíře...už ve dvou metrech nebylo možné rozeznat co je která barva....byly frajeři co do boilies přidávali najemno mletý kovový prášek a pak zkoušeli boilies nabít elektrickým nábojem aby tak zmátli/přitáhli ryby...no nevím..když nežerou tak nežerou a když jo tak sežerou i 10 let starýho pufíka...tak napr. já zkoušel bsk od roda hutchsna a nikdy jsem na to nic nechytil..slavné boilies oliheň od jt a rok pokusů na to vůbec chytit jednu rybu..labe, rybníky, pískovna...nic...a pak tam píchnu jebku hotovku za pár kaček a jeden kapr za druhým..a montáž ? háček, obyčejná šňůrka, nejjednodušší montáž..a to na pískovně kde je všechno vidět...

Reagovat na tento komentář [8] Tonys® 07.12.15 17:22
Jsem rybář a specializuji se na velké kapry. Návštěvuji jak svazove vody, tak soukromé l. Musím potvrdit to, že ryby mají neuvěřitelnou schopnost se učit. Především je to znát u starších exemplářů, kteří mají fígle jak rozpoznat navnadu od nástrahy. Spousta firem, které vyrábějí návnady a nástrahy zkoumali pod vodou chování těchto ryb a vide, která pořídili na podvodní kamery GoPro dokazují jak jsou ryby chytré. Řídí se zrakem, hmatem i prostorovým smysly. Jakožto zkušenější rybář vím, že pokud moje montáž bude nápadná a nebude schopna splynutí s prostředím, tak nemám šanci ulovit trofejnich ryb. Proto dnešní sportovní rybaření využívá nejmodernějších technologií jak v použití navnad, tak i nástrah. Používají se různé montáže a to například mimikry, neviditelné vlasce nebo naopak šňůry s olovenym jádrem, které kopírují povrch dna. Především nejúčinnější způsobem jak vyzrát na rybu je chytání na tzv. Nástrahy mimo háček, kdy není nastraha píchnouta na háček, ale je privazana mimo něj a to z toho důvodu, že zkušený kapr nejprve do nástrahy "drcne" a pokud se nastraha neodvaly, tak ji nechá,byt. Je to jasný důkaz jejich inteligence a schopnosti učit se a vnímat velmi pozorně prostředí

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 04.12.15 08:53
Nevím zda jsi rybář, nevím zda víš o sportovních rybnících kde se na malém prostoru loví stále stejné ryby dokola. A pak i Labe je de fakto řada rybníků za sebou protože ryby se z jednotlivých úseků oddělaných hradly dostanou pouze při pořádné povodni. a vlasec který používám já je 1/3 mm a to je už dost velký špagát aby to ryba postranní čarou zaznamenala.

Reagovat na tento komentář [6] Hansel® 03.12.15 16:48
Sachlj: koment uplně mimo mísu .. nezlob se na mě ... při hustotě rybolovu a poměru ku populaci ryb, je ten argument o háčku a vlasci 0-0 prd .. protože pro většinu ryb je to první zkušenost a ano, ryby jsou zvědavé... poslal bych "tebe" do roku 3000 (pokud tady ještě něco bude) ... tam budeš mít jen neznámé podněty a jsem zvědav jak obratně prokážeš vědomí aniž bysis neuškodil a bez opakování, tedy bez poučení ze zkušenosti.

To s tím žrádlem je taky hovadina ... ano .. uznávám že ryby nejsou zrovna myslitelé v tomto ohledu, ale vybíravé být opravu umí, i poučit se umí .. například když se něčím přidáví a podobně .. A PŘI NEJMENŠÍM, nejsou to opravdu jediní tvorové co moc nehleděli na zkušenost a co žerou, ala fotky preparovaných zvířat s odpadem v utrobách, srnčí zvěř přiotrávená a otrávená řepkou olejkou a tak dále ...

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 03.12.15 14:21
Neřekl bych že ryby mají vědomi jako takové. Pokud by to byla pravda pak by neexistoval rybolov na háček. Protože ryby by vědomě rozeznali, že to co stále leží na dně je podezřelé, že to co zachytí postranní ploutví je podezřelý silon, to, že z toho na dně rozeznávají že je to kovové. Ryby mají jen smysly co je řídí k žrádlu, sraní a množení se. Navrhuji pokus. Vezměte kapra a v nádrži mu dejte hrst nevařeného hrachu. Počkejte den a pak mu dejte normální žrádlo. Ten hrách v něm nabobtná a na pár dní (podle velikosti a teploty vody) mu "zabetonuje" břicho tak že nedokáže do sebe nic nacpat. Pak ho nechejte vyprázdnit a krmte ho normálně. Pak druhá část pokusu. Nechte mu 3 dny půst a pak mu dejte 2 kila nevařeného hrachu. Co to s ním udělá ? No podle táhle teorie o rybím vědomí by měl vědět, že mu to škodí. Jeho pitomý mozeček mu však velí "ŽER". nacpe si pupek, v něm to začne kvasit a pokud to dopadne správně tak mu to roztrhá břicho. Žádné zvíře na světě co má inteligenci se nepřecpe něčím škodlivým (kromě lidí) a tak aby na přecpání zahynulo (zase lidi). Kdežto ryby klidně.

Reagovat na tento komentář [4] BHMarten® 01.12.15 22:58
udržet teploty není určitě problém.. čím větší objem bude mít jedna komora, tím to bude stabilnější a technicky když zajistíš do každé komory ohřev i chlazení (topítko a třeba peltier ) a nastavíš si požadovanou teplotu, tak se bude buď chladit nebo topit podle potřeby.

Reagovat na tento komentář [3] JUCHA® 01.12.15 08:51
"...která umístili do šesti komor, přičemž každá z nich obsahovala vodu s jinou teplotou. Tyto komory byly stále propojeny tak, aby mezi nimi mohly ryby proplouvat..."

Jen by mě zajímalo jak to technicky vyřešili, že v každé komoře zůstala jiná teplota vody. Jestliže přeci mohla ryba volně proplouvat z komory do komory tak se přeci teplota vody musela zákonitě srovnat a tím pádem by měla být teplota vody ve všech komorách stejná.

Reagovat na tento komentář [2] Xpe® 30.11.15 12:05
Jeto zajímavé ale nejsou to jen ryby i hmyz.

Reagovat na tento komentář [1] Spai® 30.11.15 09:00
Zajímavé čtení.

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1524-vedci-maji-dukaz-ze-jsou-ryby-schopny-vnimani