Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor – jeho použití jako substrátu do rostlinných akvárií

 

Články » Liapor – jeho použití jako substrátu do rostlinných akvárií   Vytisknout tuto stránku 

Liapor – jeho použití jako substrátu do rostlinných akvárií

Publikováno: 14.02.2013 • Autor: © Barakainus • Rubrika: Dekorace

Ideální substrát do akvária by měl být jemnozrnný, lehký, s pórovitou strukturou a obsahem živin pro blaho rostlin. Hladký, bez ostrých hran, aby se o něj neporanily ryby, a tmavší, aby snižoval stres a aby na něm dobře vynikly barvy ryb. A v neposlední řadě by měl být trvanlivý, dobře sehnatelný a levný, to aby měl akvarista snazší život.


Substrátů, které by se takovému ideálu přibližovaly, není mnoho. Aqua Soil od ADA je asi tak nejblíže. Je to na slunci sušený jíl ve formě malých kuliček. Trvanlivost ale není jeho silná stránka a po čase se rozpadá na bahno. A bohužel pro našince, levný není ani náhodou, což se promítá i do sehnatelnosti. Druhým typem vhodných substrátů jsou pálené jíly. Vypalování odstraní jednu nevýhodu sušených jílů - rozpadavost, ale přijdou tím o jinou výhodu - zásobu makroživin. A cenově na tom nejsou o tolik lépe.


K takovým patří Aquaclay Ground, případně Rataj Profi Soil, ekologický akvarijní substrát. Tvoří ho jílové granule velikosti 1 - 4 mm. Proti běžně používaným pískům mají granule mnoho předností. Jednak mají uvnitř tisíce pórů, které mnohonásobně násobí aktivní čistící plochu (280 m2 na 1 litr substrátu). Velikost této plochy je přímo úměrná počtu užitečných nitratačních a nitrifikačních bakterií, které mají zásadní význam pro biologickou rovnováhu v akváriu. A zadruhé jsou lehké a tudíž se neslehávají.


Shodou okolností máme v Čechách výrobce podobného substrátu, jako jsou v akvaristice prodávané substráty na bázi pálených jílů - firmu Liapor. Ta je vyrábí a prodává nikoliv pro použití v akváriích, ale jako plnivo do betonu či na posyp zasněžených cest. Tento velkoprodej se pochopitelně promítá do ceny, která je kolem 130 Kč za 50 l pytel. Takže je asi tak 10× levnější než srovnatelné a výše zmíněné substráty.


A tento článek bude o zkušenosti mé a dalších akvaristů s použitím jejich stejnojmenného substrátu v rostlinných akváriích.

 

V první řadě je třeba říci, proč jsem si myslel, že Liapor bude tak dobrý, abych se tím vůbec začal zabývat. Liapor je tvořen malými kuličkami příjemné hnědé barvy. Vypadá jako hrudky tmavší suché hlíny. Mnohem lepší než Aquaclay Ground (který je ve vodě moc oranžový). Míval jsem černý Fluorite (také vypalovaný jíl), ale ten byl už zase moc tmavý. Vzhled Liaporu se blíží nejvíc vzhledu ADA Aqua Soil, který se mi hodně líbí.

 

Zrna jsou vysoce pórovitá, ideální na uchycení kořenů a uhnízdění baktérií. Substrát to je lehký a neslehává se jako písek. Byť pórovitá, zrna jsou hladká a tedy přívětivá k vouskům ryjících ryb, jako jsou pancéřníčci a jiné ryby dna. Jelikož je to pálený a ne sušený jíl, zrna jsou trvanlivá, ve vodě nerozpustná a samovolně se nerozpadají jako Aqua Soil. A jak už jsem zmínil, je opravdu levný a celkem jednoduše dostupný. Takže jedinou nevýhodu bych viděl v nulovém obsahu makroživin.


Liapor se vyrábí v několika základních frakcích - 1 - 4 mm, 4 - 10 mm a 10 - 16 mm. Pro použití v rostlinných akváriích je nejvhodnější ta nejjemnější frakce. Mimo tohoto základu existují i další varianty, ale o těch možná později. Dá se koupit v mnoha různých prodejnách staviv - Raab, OBI, Hornbach...  Minimální velikost balení je již zmiňovaných 50 l. Větší balení jsou 1 × 1 × 1 m pytel či jeden valník kamionu - pro opravdu velká akvária.


Pokud se tedy rozhodnete pytel (či valník) koupit a přinesete ho domů, co dál?


Čeho si nelze nevšimnout, je fakt, že Liapor je lehký a plave. Naštěstí pro nás je Liapor jako trpaslíci a plavat nevydrží. Takže se postupně potopí, a aby mu to šlo rychleji, dá se mu pomoci.


Liaporu vhozeného do studené vody klesne tak 25 % zrn a po pár hodinách možná 50 %. Po přelití horkou vodou jich plave 50 % a po pár hodinách možná 5-10 %. V té době je půlka ponořeného substrátu už tak těžká, že i po zamíchaní se usadí okamžitě (stejně rychle jako písek). Úplně nejlepší je ho přelít vařící vodou a pak ho vhodit do ledové vody. Takto se vzduch v dutinách zrn roztáhne a po zchlazení se smrští a natáhne vodu z okolí. Po dvou kombinacích horká-studená voda se toho už výrazně víc nepotopí. Jiná varianta je Liapor naházet do vařící vody, poté síťkou vybírat a házet do ledové vody. Kterou variantu vyberete, více méně záleží na tolerantnosti vaší lepší polovičky či rodičů, jestli vám povolí použít hrnce na vaření Liaporu či jen na uvaření vody. V obou případech je to práce na hodinku až celý den, to podle objemu akvária, které hodláte naplnit. A v obou případech rovněž skončíte s určitým množstvím zrn, které se nepotopí. Vhledem k ceně substrátu je nejjednodušší takováto vzpurná zrna vylovit a umístit do květináčů, odpadu, betonu či na zahradu. Podle potřeby.Teď už máte skoro vyhráno. Liapor se po nasypání do akvária potopí, ale pořád zůstává velmi lehký. Proces postupného nasáknutí vodou a usazování bude probíhat ještě dlouho. Klidně měsíc a víc. Postupně jdou ze dna bubliny, takže je zřejmé, že se voda pořád dostává víc a víc dovnitř zrn a vytlačuje vzduch. Proces se velmi urychlí rostlinami a zabydlováním dutinek v zrnech bakteriemi. Kořeny i bakterie pravděpodobně spotřebovávají vzduch z dutin a tím je dělají těžší. Přesto se normální svah udělá snadno a vydrží (2 cm vepředu, 7-10 cm vzadu). Zatím, 18 měsíců po založení, stále drží. Možná se dno trochu zarovnalo, ale svah tam pořád je. Na strmé svahy Liapor není. Pokud chcete docílit větších úhlů, musíte vytvořit terasy.


Při doléváni vody přímo na substrát se tento víří asi jako písek. Při dolévání do misky položené na substrát se Liapor nevíří v podstatě vůbec. Zkušenosti s odkalováním nemám, neboť nikdy v rostlinném akváriu neodkaluji a ani nikdy nebudu. A nevidím důvod, proč by někdo měl.


Substrát je sice velmi lehký a pod rukama se rozestupuje a může se zdát, že se do něj bude špatně sázet. Netřeba se ale děsit. Opak je pravdou. Sázení jde nádherně a nikdy jsem s tím neměl problém. Chce to jen pinzetu a sázet hluboko. Jelikož je to substrát lehký, není problém zasunout stonkovku 5 cm pod povrch. Sázel jsem všechno od stonkovek bez kořenů, hlízy Cryptocoryn, trávu (Eleocharis), malé kobercovky (Marsilea), větší kobercovky (Sagittaria subullata, Steurogyne repens, Blyxa japonica....) Nic nevyplavává, žádné matky či přivazování ke kamenům netřeba.


Alternativní způsob ulehčující sázení je připravené dno zalít vodou tak, aby hladina nebyla nad Liaporem, po zasazení okolo rostliny povrch rukou řádně přitlačit, a postupovat takto od jedné strany ke druhé. Vodu lze napouštět do misky či talíře, které rozptýlí proud vody, případně ji napustit vzduchovací hadičkou.

 

Akvárium bylo založené bez ryb a první přišly až po měsíci. Velcí pancéřníčci by asi nějaké rostliny vyryli, ale pokud jen neměníte dno, ale zakládáte nové akvárium, žádné ryby by v akváriu stejně měsíc a víc být neměly, takže to problém většinou není.


Rostliny zpočátku moc nerostou, jelikož v substrátu nejsou žádné živiny. Chce to buď pod Liapor dát nějaký obohacený substrát, jako Aqua Soil, obyčejnou hlínu, či hnojivo (Osmocote). Případně začít normální fishless cycling (stačí zadat do googlu).

 

S hnojivem či bez -  v momentě, kdy přijdou ryby a začnete normálně krmit, rostliny se rozjedou a růst předčí cokoliv, co roste v písku. Rostliny mají v Liaporu obrovské kořenové systémy a k zrnům pevně přirůstají. A to včetně mechů. Je na to třeba brát ohled při přesazování, abyste nevytáhli s jednou rostlinou celé dno.

 

Po přidání ryb, obzvlášť těch velkých, se může stát, že ryba tu a tam vytvoří díru. Stalo se nám to párkrát, díky vylekané skaláře. Menší ryby, jako tetry a i pancéřníčci, ale s dnem nepohnou. Po čase, po důkladném zakořenění rostlin, je většina Liaporu svázána kořeny a ani větší rytí už žádný pohyb nezpůsobí.

 

Ještě je užitečné zmínit, že Liapor obsahuje dost prachu a tento na začátku zvyšuje vodivost. Ale při obvyklém použití s převařením a výměnami vody dle výsledku posledních výzkumů (MalyLibor) je to vlastně nepodstatné, protože se tím promýváním všechen prach odstraní.

 

Po dvou letech zkušeností s Liaporovým dnem můžu napsat, že Liapor prostě nemá konkurenci v kombinaci vlastností důležitých pro rostlinná akvária a akvaristy. ADA Aqua Soil má výhodu v obsahu živin a nevýhodu v křehkosti a ceně. Liapor se dá podložit výživnou vrstvou a tím odstranit jeho jedinou nevýhodu. Aqua Soil - nedá se zabránit v rozpadu a šance, že by jej Amano 10× zlevnil, je dost malá...

 

Když jsem vlákno o Liaporu zakládal, http://rybicky.net/nadrze/2484, bylo jedine akvarium s Liaporem na rybicky.net, a dnes je tady 50 aktivních prezentací používajících Liapor jako substrát.

Článek byl sepsán s pomocí ViktorX a se zmíněním metod od MalyLibor (velkého to propagátora Liaporu).


Tady je odkaz na první akvárko, co jsem z Liaporem založil: http://rybicky.net/nadrze/12822

Tady je moje vlastní, speciálně pro krevetky: http://rybicky.net/nadrze/14608

Nejraději bych přidal odkazy na všechny prezentace, kde je Liapor použit. Napište mi a já se pokusím článek postupně doplňovat.

Liapor v nádržích na rybicky.net:

ViktorX                 společenské       112 l                        http://rybicky.net/nadrze/15158

MalyLibor            300 litrů                                            http://rybicky.net/nadrze/15252

 

F

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 70x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 14.02.2013 Upraveno: 14.02.2013 Přečteno: 3467x

Schválili: romant **** 14.02.13 • Mrakoplash *** 14.02.13 • Haimdol *** 14.02.13 • Johan *** 15.02.13 • Bob66 *** 17.02.13 • Rex **** 26.02.13 • alpaka **** 06.03.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Dekorace
11.06.2009*****Výroba pozadia z PU peny - postrehy3296x
06.03.2011*****Živé pozadie z jávskeho machu3065x
01.02.2015*****Výroba 3D pozadí z polystyrenu710x
27.03.2018*****Výroba paludární stěny nad akvárium907x
16.03.2015*****Výroba 3D pozadí z umělého kamene618x
17.04.2009*****Výroba přírodního 3D pozadí5485x
10.01.2010*****Úprava keramické jeskyně2368x
11.06.2013*****Krása zo Švédska menom Back to nature808x
11.12.2008*****Výroba pozadí2664x
22.09.2012*****Mé první 3D pozadí - vlastní výroba1077x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 24 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [24] ® 19.07.18 10:07
K tomu drcení liaporu - kromě toho, že vnitřek je téměř sklovitá láva, takže dost ostré, asi by měl výsledek i jinou barvu. hnědá je jenom na povrchu, vnitřek je zpravidla černý.

Upravit Reagovat na tento komentář [23] ® 17.07.18 10:10
Tak jsem po dlouhém zvažování nakonec zvolil také Liapor pro svoje akva 200x50x60, kvůli ceně, ale hlavně barvě. Líbí se mi, že jednotlivá zrnka se mírně barvou liší.
Vyšlo mi, že budu potřebovat asi 100L tak jsem koupil dva 50L pytle a šel na to. Bohužel plavala více než polovina, cca 2/3, a to i po převaření a schlazení. Co plavalo jsem vyhodil a přikoupil další 2 pytle a na zahradě to předem roztřídil na plave/neplave a tak doplnil na finálních asi 110-120L neplavajícího substrátu (kupodivu z těchto dvou pytlů šlo ke dnu tak 45%, asi lepší várka). Je ho skoro až dost, ale jde to takto pořešit. Sázení je těžší, ale když se pinzeta zareje hodně hluboko, tak to drží docela dobře. Žádné hromady vyplavaných rostlin se nekonají, max 1-2 denně (a mám jich opravdu hodně). Zatím je to velmi čerstvé - 2 den, takže ještě nejsou zakořeněné, uvidím, jak jim to půjde.

Upravit Reagovat na tento komentář [22] ® 22.04.18 05:41
@ woodguru - drcením ti vzniknou ostré hrany, nevhodné pro ryby co se hrabou ve dně, již to tu psal Barakainus - 5 komentář od tvého příspěvku.

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 11.03.18 17:51
chtěl jsem se zeptat. přemýšlím že bych použil liapor do akvária ale i ta nejjemnější zrnitost mi přijde dost velká, vadilo by něčemu kdybych ho nadrtil aby byl jemnější? případně jaké máte zkušenosti, pokud máte.

Upravit Reagovat na tento komentář [20] ® 14.04.15 08:40
Liapor je supr, jenom hnojit a rostliny jedou.Rostliny sázet na matky.Nic neplave.

Reagovat na tento komentář [19] milena0110® 10.02.15 17:51
Po přečtení článku jsem se rozhodla pro Liapor:-) Dávali jste něco dolů pod něj ? Výživu? Než začnu,ráda ba jsem Váš názor:-) Děkuji

Reagovat na tento komentář [18] Sharf® 30.11.14 14:46
Já jsem po přečtení tohoto článku jsem použil liapor do svého akva (54l)
+pěkně v něm rostou rosliny
+Pěkně vypadá
-Nedá se z něj vytvarovat sebemenší kopec
-Rostlinky se hůře sází ale jde to
-Rostlinky ze začátku dost vyplavávají a ani po 2 měsících příliš nedrží

Do dalšího akva zkusím použít jiný substrát a uvidím pak zda si polepším nebo ne jinak za článek děkuji :)

Reagovat na tento komentář [17] Zoidik® 08.08.14 08:17
Jak jsem 14.02.2013 psal, že uvažuju o liaporu do nového akvárka, tak z toho sešlo a použil jsem klasický betoňák. Nicméně dnes chystám výměnu dna ve 162litrech za liapor.

Reagovat na tento komentář [16] Barakainus® 12.02.14 00:18
@ amrtin - Ekobrit je nadrceny Liapor a ma velmi ostre hrany. takze pro ryby co se i jen trochu hrabou ve dne to nejde. Na krevetky by to asi slo.

@Orunka - Liapor je vypalena keramika takze inertni je skoro jako pisek a pravdepodobne i vic jak flexiobklady jenz jsou barvene.

Reagovat na tento komentář [15] patamatix® 08.02.14 18:37
Pro mne zajímavý článek,chtěl bych větší akva,tak i toto je pro mne varianta.

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 14.01.14 08:47
Vidím že Liapor je skvělí pro kytky, ale je inertní jako říční písek sportcarp nebo křemičitý písek z flexiobkladů, které se tu také testovali ?

Reagovat na tento komentář [13] seic® 10.09.13 14:34
- diky za perfektni clanek i diskuzi
- btw pro Brnaky - Liapor 0-2mm je opravdu na prodej u www.techtrading.cz v Zelesicich - 200,-/50l pytel

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 17.06.13 16:32
Po přečtení(super článku) uvažuji,že bych liapor přidal ke stávajícímu substrátu,ale co třeba takhle Ekogrit?
www.svetbonsaji.cz/…

Reagovat na tento komentář [11] hesos® 19.03.13 17:38
liapor je dobrý ale byly nervy ho potopit.zkoušel jsem vařit mrazit míchat a já nevím co ještě.nakonec jsem ho v cedníku strčil do kamen na žhavé uhlíky a pořádně nažhavil až byl liapor červený.potom šup s ním do studené vody,výtěžnost dobrá,řekl bych tak 80 až 90%.tož to zkuste

Reagovat na tento komentář [10] LinaDee® 17.02.13 18:59
Perfektní článek od člověka, který má s materiálem osobní zkušenosti. Líbí se mi i tím jak do kostky zabalil vše, co se probírá v diskusi na téma Liapor.Jsem rozhodnutá s velice zvědavá, jak se povede mně.

Reagovat na tento komentář [9] KarlosS® 15.02.13 12:24
Perfektní, ještě by někdo mohl napsat článek o Terramolu, ten je prý více nasákavý.

Reagovat na tento komentář [8] malyLibor® 15.02.13 12:04
Skvělý článek, perfektně vystihuje výhody a přednosti Liaporu. Dle mých zkušeností jsou největšími klady Liaporu nízká cena, snadná dostupnost a především to, že v akváriích, kde je jako dno použit Liapor, skvěle rostou rostliny... a to nejen kořenící, ale například i mechy a plovoučky.

Reagovat na tento komentář [7] kofejn® 14.02.13 20:52
Článek o liaporu tu dlouho chyběl, dobrý počin! Přidám mé poznatky se sázením a udržbou kytek. Se sázením kytek (bez pinzety ani ránu) jsem neměl problém jen v případě, že byly malé a měly ještě nízký vztlak. Problémem byl velký Anubias kopinatý, ten jsem musel přivázat ke kameni (ono je to tak i správně) a ten jsem zatlačil do liaporu. Druhou problémovou rostlinou je Alternathera Spledida, která mi už leze z nádrže. Po vytržení ze substrátu a zakrácení, jsem ji v liaporu bez matky neudržel, pořád vyplavávala. S ludwigií tenhle problém nemám, ta není tak lupenatá.
Ještě přidám tip na redukci trávníku z Liliovníčku brazilského. Ten se množí výhony a jak chcete kus utrhnout, leze ze dna celý šlahoun. Vzal jsem ostrý lamací nůž a plácek, kde jsem se chtěl zbavit liliovníčku, jsem prořízl čepelí. Pak jde ven vyndat je to co chci.
Teď po půl roce je liapor už pěkně usazený, nicméně splašený pancík s ním stejně pohne. Kytky mi začly pořádně růst až po dvou měsících. Dno jsem vyhnojil osmocote a hrstí rašeliny.
Je to moje první akvárko vůbec a s liaporem jsem spokojený.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 14.02.13 13:30
Super článek (+ Laďův komentář)...jsem docela "nalomený" pro použití Liaphoru při zakládání dalšího akva, popř. při výměně dna ve stávajícím.

Reagovat na tento komentář [5] Zoidik® 14.02.13 12:46
Pěkné napsaný článek. Chystám se na zakládání 110l akvárka a uvažoval jsem o běžném stavebním písku, ale když jsem si tohle přečetl, tak začínám přemýšlet, že bych tam dal právě tento substrát.

Reagovat na tento komentář [4] ViktorX® 14.02.13 12:31
Barakainusův článek je bezva :-), jen se ztratilo formátování textu, obrázky měly být uvnitř, a odkazy - kdo se chce podívat, musí zatím v adresním řádku odmazat kus textu, výraz "clanky/", tj třeba adresu rybicky.net/clanky/nadrze/12822 změnit na rybicky.net/nadrze/12822

Reagovat na tento komentář [3] Jupí® 14.02.13 11:27
Ano ,ano. Krásný článek a jsem ráda , že sem si Liapor vybrala sice hned do prvního akva , což byl docela záhul :D ale stojí to za to a vypadá moc pěkně :)

Reagovat na tento komentář [2] aivenhov® 14.02.13 10:20
Skontroluj si odkazy na stránky, mne nefungujú. Inak ale super článok. Keby prerábam akvárium, určite nad ním popremýšľam :)

Reagovat na tento komentář [1] Rida® 14.02.13 10:06
Tak už chvilku se odhodlávám že bych zkusil napsat článek na téma Liapor, už jsem i rozepsal úvod.... A ejhle, najednou to už není třeba. Moc hezky sepsáno a jsou tu myslím vypíchnuty všechny relevantní vlastnosti.....

Doplnil bych sem do komentáře své vlastní zkušenosti- které se nerozcházejí s tím co je řečeno v článku....
www.liapor.cz/…

Tady, na webu výrobce, si můžete stáhnout PDF s veškerými frakcemi Liaporu a informacemi o objemové hmotnosti a dalším, procentní poměry velikosti zrn.....
Je tam i frakce 0-2 (jemnější než běžně prodávaná), objemová hmotnost 1050, mám to v akva a spokojenost....
Ihned kleslo tak 75%, po prvním převaření 75% toho zbytku a po druhém ještě něco, dále jsem nevařil, celkově toho kleslo cca 95%, zbylé 3-4 litry co plavou to už nevytrhnou...

Není to ovšem frakce běžně prodávaná v pytlech, tuto dostanete jen u velkoobchodníka. Ovšem na požádání ji bez problémů napytlují po 50l, cena je o něco málo vyšší než u klasického pytlovaného Liaporu, tuším 180,- za pytel jsem platil. Pokud máte takovéhoto distributora v okolí- já jsem z Brna a kupoval jsem v Želešicích u fy.Techtrading, byli velmi vstřícní- můžete zkusit i tyto méně běžné frakce. Všeobecně se zdá že větší zrna plavou více než ty menší.
www.techtrading.cz/…

Mám jej v akva necelého půl roku, zde: rybicky.net/nadrze/16344
A jsem spokojen. Velké ryby jej stále ještě zvíří, pokud se leknou, ale ne více než jemný písek. Barvy ryb na něm hezky vyniknou a rostliny v něm skutečně koření až neuvěřitlelně mohutným kořenovým systémem......

Liapor splnil (i předčil) moje očekávání, naopak nenaplnil některé moje obavy, takže jsem velmi spokojen. Právě s ním znovuzakládám další akva. A za zmínku stojí i to, že substrát do akvárií 600 + 300 litrů mne vyšel na necelých 400kč + 5 hodin práce.....

Takže díky za hezký článek a Liapor má i moje doporučení....

Laďa

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1157-liapor-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-jeho-pouziti-jako-substratu-do-rostlinnych-akvarii