Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » H » Hemiramphidae Česky polozobánkovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Charakteristický pro ryby z této čeledi je jehlovitý, protáhlý tvar těla. Horní čelist je velmi krátká a je pohyblivá, zatímco spodní čelist je mnohem delší, nepohyblivá a velmi křehká.

Všichni samci mají upravenou řitní ploutev, andropodium. Samci jsou vždy barevnější a menší než samice.

Jsou to zpravidla živorodé ryby, ale najdeme mezi nimi i druhy kladoucí jikry.

Jsou rozšířeny po celém světě v teplých vodách. Druhy rodu Nomorhamphus žijí výlučně v sladkých vodách, jiné druhy jsou mořské ryby. Tato čeleď je co do druhů velmi specifická, takže v ní najdeme druhy rodu Hemirhamphodon, které se přizpůsobily měkké a kyselé vodě. Některé druhy tohoto rodu se rozšířily po všech teplých brakických vodách. Pouze několik druhů je vhodných k chovu v akváriích.

Jsou to zpravidla všežravci, ovšem základem jejich stravy je vodní hmyz, lovený na hladině. Loví ho i vyskakováním nad vodní hladinu.

Velikost u nejmenšího druhu je 4 cm (Hemirhamphodon tengah), u největšího pak 40 cm (Euleptorhampus viridis).

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Beloniformes - jehlotvární. Tato čeleď v současné době zahrnuje 19 rodů se 121 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:

Druh Dermogenys pusillus (polozobánka malajská) je v Thajsku užíván k zápasům, na které se uzavírají často velké sázky (podobně jako u bojovnice pestré). Zápasí spolu samečci, ale souboj nekončí smrtí rybky.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Hemiramphidae