Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Polozobánka Brembachova - Nomorhamphus brembachi

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Polozobánka Brembachova 

Vivarium
Vivarium
Česky   Polozobánka Brembachova
Latinsky   Nomorhamphus brembachi
Slovensky   Polozúbka ravnaki

VelikostTeplotapHTvrdostCena
7236550
cm°C|dGH
102881470

Čeleď: Hemiramphidae (polozobánkovití)
Anglicky: Ravnaki halfbeak
Synonyma: Nomorhamphus australis, Nomorhamphus ravnaki, Nomorhamphus ravnaki, Nomorhamphus sanussii.
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Brembach, 1991.
Původ: Asie: Jižní Sulawesi.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Prameny uvádějí 5-6 let.
Dop.počet ryb: Ideální je monokultura - 6 a více kusů, případně s rybami dna v prostorné nádrži dlouhé alespoň jeden metr, s výškou hladiny 20-40 cm.
Min.vel.n.: 60 litrů - nádrž co nejdelší.
Krmení: Všežravec - základ stravy by měl tvořit drobný vodní hmyz, živé, mražené, vločkové. Tyto ryby velmi pomalu jedí, pokud jsou chovány s běžnými rybami, trpí hladem, jelikož na ně potrava nezbude.
Pohlaví: Když se podíváte na samečkovu řitní ploutev má vystrkovací andropodium. Samice mají řitní ploutev normální průhlednou a je oválná až čtverhranná nebo trojúhelníkovitá. Samci jsou o něco menší než samice a štíhlejší. Samci bývají barevnější. Velmi podobné jsou druhy Polozobánka celebeská (Nomorhamphus celebensis) a Polozobánka harlekýn (Nomorhamphus liemi liemi) lišící se především zbarvením.
Odchov: Je to živorodka. Zpravidla během jednoho dne samice porodí všechna mláďata. Když se blíží porod, samice mají břicho vyboulené, což je dobře vidět hlavně při pohledu zespodu. Mají silný predační reflex (požírají svá mláďata), proto je nutné gravidní samici odlovit do samostatného hustě zarostlého akvária. Intervaly mezi porody se všeobecně pohybují mezi 28-30 dny. Čerstvě narozený plůdek má obě čelisti stejně dlouhé, ale k protažení dolní dochází už v prvních týdnech života. Plůdek přijímá drobnou živou potravu - artémie, ideální jsou octomilky Drosophila melanogaster. Pokud se má potěr dobře vyvíjet musí mít dostatečný přísun vitamínů. Tyto hladinové ryby potřebují vysoké dávky vitaminu D3 v kombinaci s vápníkem, nebo ultrafialové osvětlení (podle nových zdrojů to není nutné). Po cca týdnu začínají přijímat i jinou potravu.
Snášenlivost: Samci jsou mezi sebou relativně tolerantní, ale jsou známy i divoké boje. K ostatním rybám jsou zpravidla klidné (pozor na přísun potravy). Pokud chcete chovat více samečků v jednom akváriu, mělo by být větší a zarostlé, kvůli možnosti úkrytu slabších samců.
Charakteristika: Tento druh se cíleně pro chov nedováží, ale velmi často se k nám dostává s dovozem Polozobánky duhové (Nomorhamphus liemi). Rozdíl je pouze ve zbarvení, kdy Nomorhamphus ravnaki má červené, černé a modré skvrny na hřbetní a ocasní ploutvi. Řitní ploutev je žlutá s černými hranami. Zajímavá rybka se zobákovitě prodlouženou tlamkou má velmi štíhlé, ze stran stlačené tělo. Jsou velmi odolné dokonce více než gupky. Žije těsně pod vodní hladinou, kde přijímá i potravu. Ve vodním sloupci je schopna potravu zachytit, ale jen výjimečně ji přijímá ze dna. Na hladině by mělo být pár plovoucích rostlin (nebo listy rostlin ze dna dosahující až k hladině), aby se cítila bezpečněji. Většinu času tráví těsně pod hladinou, kde číhají na kořist. Často vyskakují nad hladinu a z akvária!
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Nomorhamphus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Polozobánka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Polozúbka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/polozobanka_brmbachova