Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Polozobánka pososká - Nomorhamphus celebensis

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Polozobánka pososká 

Vivarium
Vivarium
Nomorhamphus celebensis | © Vilém Křečan
Polozobánka pososká | © tomosek
Polozobánka pososká | © tomosek

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Polozobánka pososká
Latinsky   Nomorhamphus celebensis
Slovensky   Polozúbka celebeská

VelikostTeplotapHTvrdostCena
7236560
cm°C|dGH
122881470

Čeleď: Hemiramphidae (polozobánkovití)
Anglicky: Poso halfbeak
Synonyma: Polozobánka celebeská.
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Weber & de Beaufort, 1922.
Původ: Asie: Thajsko, Malajsie, Indonésie.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Prameny uvádějí 5-6 let.
Dop.počet ryb: Ideální je monokultura, případně s rybami dna v prostorné nádrži dlouhé alespoň jeden metr, s výškou hladiny 20-40 cm.
Min.vel.n.: 60 litrů - nádrž co nejdelší.
Krmení: Všežravec - základ stravy by měl tvořit drobný vodní hmyz, živé, mražené, vločkové. Tyto ryby velmi pomalu jedí, pokud jsou chovány s běžnými rybami, trpí hladem, jelikož na ně potrava nezbude.
Pohlaví: Když se podíváte na samečkovu řitní ploutev má vystrkovací andropodium. Samice mají řitní ploutev normální průhlednou a je oválná až čtverhranná nebo trojúhelníkovitá. Samci jsou o něco menší než samice a štíhlejší. Samci jsou výrazně barevnější, tento druh má nápadně barevné ploutve a černé zbarvení na spodní čelisti.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Je to živorodka. Zpravidla během jednoho dne samice porodí všechna mláďata. Když se blíží porod, samice mají břicho vyboulené, což je dobře vidět hlavně při pohledu zespodu. Mají silný predační reflex (požírají svá mláďata), proto je nutné gravidní samici odlovit do samostatného hustě zarostlého akvária. Intervaly mezi porody se všeobecně pohybují mezi 28-30 dny. Čerstvě narozený plůdek má obě čelisti stejně dlouhé, ale k protažení dolní dochází už v prvních týdnech života. Plůdek přijímá drobnou živou potravu - artémie, ideální jsou octomilky Drosophila melanogaster. Pokud se má potěr dobře vyvíjet musí mít dostatečný přísun vitamínů. Tyto hladinové ryby potřebují vysoké dávky vitaminu D3 v kombinaci s vápníkem, nebo ultrafialové osvětlení (podle nových zdrojů to není nutné). Po cca týdnu začínají přijímat i jinou potravu.
Snášenlivost: Samci jsou mezi sebou relativně tolerantní, ale jsou známy i divoké boje. K ostatním rybám jsou zpravidla klidné (pozor na přísun potravy). Pokud chcete chovat více samečků v jednom akváriu, mělo by být větší a zarostlé, kvůli možnosti úkrytu slabších samců.
Charakteristika: Zajímavá rybka se zobákovitě prodlouženou tlamkou má velmi štíhlé, ze stran stlačené tělo. Nápadná je horní čelist, která je o polovinu kratší než spodní. Žije těsně pod vodní hladinou, kde přijímá i potravu. Ve vodním sloupci je schopna potravu zachytit, ale jen výjimečně ji přijímá ze dna. Na hladině by mělo být pár plovoucích rostlin (nebo listy rostlin ze dna dosahující až k hladině), aby se cítila bezpečněji. Většinu času tráví těsně pod hladinou, kde číhají na kořist. Často vyskakují nad hladinu a z akvária! Systematicky je mezi druhy značná nejasnost. Velmi podobné jsou druhy Polozobánka duhová (Nomorhamphus liemi) a Polozobánka harlekýn (Nomorhamphus liemi liemi) lišící se především zbarvením.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Nomorhamphus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Polozobánka (česky)
Zobrazit další ryby rodu Polozúbka (slovensky)
Nomorhamphus celebensis | © tomosek
Polozobánka pososká | © tomosek
Polozobánka pososká | © tomosek

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/polozobanka_celebeska