Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2018 18:41 R Muž ctibum [6932] Re: Maq
Nemají ty válečky spíš "rozprcnout" proud vody tak, aby k dalšímu médiu přišla rovnoměrně po celé ploše? Tak to chápu já a nic moc navíc bych od nich nečekal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 17:08 Maq
No, já mám na biologickou filtraci nějaký názor, taky bych ho tady mohl prezentovat, ale o to mi teď nešlo.
Jestliže někdo (Sera, JBL, Hagen...) prodává dvojí druh keramických (skleněných) věciček, a přitom o jedné tvrdí, že je super na nitrifikační bakterie, a o druhé to netvrdí, nanejvýš že je to na mechanické čištění, tak je v tom asi rozdíl. Asi nemá cenu spekulovat, že se tam usadí nitrifikační bakterie, protože na to jsou evidentně jiné výrobky.
Stejně jako vy, já žádný efekt nevidím a nikdy jsem neviděl. Obchodníci jsou schopní nás uvrtat do ledajakého nesmyslu (např. soutěže o největší osídlovací plochu), ale že by prodávali keramické válečky, které nedělají vůbec nic, to se mi přece jen nezdá.
Ale oni většinou jen napíší něco jako "na mechanickou předfiltraci" a víc nic.
=
(Z jiného soudku: Nedivil bych se, kdyby zrovna ta plastová drátěnka fungovala jako velmi dobrý substrát pro nitrifikační bakterie.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:44 Muž O.Tom [439]
Mě přijdou keramické válečky OK, hlavně ty jemné od EHEIMu.
Musí na ně být dostatek prostoru a když je ještě osídlí Kružníci čínští, tak proč ne :)
Velké hrubé válečky co má Tetra, JBL atd moc nemusím, tlusté stěny toho válečku jsou pro mě plýtvání filtrační kapacitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:24 Muž Shrimpman [36]
Je někde nějaká tabulka na plochy osídlení bakteriemi v řekněme jednom litru média?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 16:09 Muž Kubaa [718] Re: OP
to jsou prave myslim dve odlisne kategorie - ty ciste mechanicke plochu moc nezvyšují - k tomu jsou válečky pro biologickou filtraci (siporax apod.), na prvni pohled to vypada stejne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:50 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Drátenky
Máte niekto skúsenosť s plastovými droutenkami ako mechanickou filtráciou? Príde mi to ako lacná ale dobrá alternatíva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:19 Muž Shrimpman [36]
Keramické válečky mají zvýšit plochu pro osídlení bakteriemi. Jedná se o levné bezúdržbové médium pro obří filtry. Do malých filtrů jsou víceméně k ničemu, možná jako vstupní médium v externím filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:10 Muž Kubaa [718] Re: Maq
No ty ciste mechanicke valecky jsou imho k nicemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 14:43 Muž File1980 [53] Re: Maq
Za mě válečky taky k ničemu.Dobrou zkušenost mám místo toho s použitím Sera biofibres hrubý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2018 14:32 Muž MirekSazava [71] Re: Maq
Souhlasim, podle me uplne k nicemu. Misto toho mam hruby biomolitan.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 13:00 Maq
Dámy a pánové, viděli jste někdy někdo, že by keramické válečky zadržely nějakou špínu? Já ne. Vždycky se tam jenom válí a pořád vypadají stejně. Tak mě zajímá, jak to vlastně funguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 09:14 Muž Fuchs [169] Re: ctibum
Děkuji za vysvětlení asi to fakt bude ten tvar. Sice jsem si nikdy nevšiml, že by v něm bylo více bordelu asi něco na tom bude. Ještě jednou děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 09:06 R Muž ctibum [6932] Re: Fuchs
www.eheim.com/…
BioMech má 400 m2/l, SubstratPro 450 m2/l.
Materiál mi stejný nepřijde, ale nikdy jsem BioMech nerozebíral :)
A tu mechanickou filtraci vidím právě ve tvaru. Polštářek s důlkem, nasypeš to a tím, jak je to halabala, voda různě protéká a bordel se díky tvarům zachycuje. Jak u válečků, ale plus tady máš navíc tu biologickou filtraci díky vnitřní ploše. SubstratPro je kulatý, nic moc velkýho nezachytí.
Tak to vidím já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 07:49 Muž Fuchs [169] Re: ctibum
Nepleteš dává se před, jen nevím proč je substratpro lepší biologický filtrační matesiál? Když material je to stejný ale jiný tvar. A hned se polštářky označují mechanicko-biologický. To opravdu jen ten tvar zajistí mechanickou funkci jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2018 00:53 R Muž ctibum [6932] Re: Fuchs
BioMech je mechanicko-biologické filtrace, SubstratPro jen biologická. Čiže BioMech se dává před SubstratPro. Jestli se nepletu... :) www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 23:47 Muž Fuchs [169] – Eheim SubstratPro vs. BioMech
Mám dotaz plánuji nové akva viz. New Tanganika World, z dob minulých mi tu zůstalo pár balení biomech. Do toho nového akva přendám 2ks zajetých 4+ 600 ale přidám k ním ještě 4+ 350 a dát tam ten biomech. Přitom mě došlo, že nevím jaký je rozdíl mezi substratpro a biomech? Jasně to jsou polštářky a to kuličky ale víte jak to myslím....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 18:43 R Muž vaclav [14621] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Densi
Strčil jsem jí do filtru nedávno zatím nic nechcíplo tak snad dobrý. 5 kg stojí pár korun a stačí jen propláchnout. Mám zrnitost 8-16mm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 18:28 Muž Densi [40] - Amerika
Nemáte někdo zkušenost s využitím lávy jako filtračního média - třeba jako druhého v pořadí ?? Teoretické údaje o osidlovací ploše různých nových médií jsou jedna věc, jejich reálné fungování v reálném filtru jistě věc druhá. Láva se mi svoji viditelnou pórovitostí zdá jako docela dobrý prostředek k dočištění od drobných mechanických nečistot s již současně fungujícími biologickými procesy...Jako další pak třeba lepší keramiku (siporax, substat_pro ....a podobně). Vyzkoušeli jste to někdo ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 14:51 Maq Re: zervan
Maq napsal: Pročetl jsem si to a jsem z toho jelen. Stále nechápu, proč by Purigen měl zachytit NH2 a nikoli NH3 nebo NH4+.
O té barvě jsi psal v deníku, myslím.
Pokračuj v krasojízdě, my tady jsme na příjmu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 10:24 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Trochu som pátral a našiel zmienku, že by (Purigen) mal zachytávať aj močovinu:
www.seachem.com/…

Lenže vraj to nie je problém, lebo rastliny ju spotrebujú skôr ako by ju naviazal (pravda jem, že močovinu pridávam výhradne len ráno):
www.aquaticplantcentral.com/…
www.aquaticplantcentral.com/…

Tak som zistil, že odkedy som nasadil Purigen, pri kontrolných meraniach mám len cca 1 mg/l dusičnanov. Teda prakticky žiadne. Povedal by som teda, že nie je dobré hnojiť močovinou, keď je vo filtri Purigen. Samozrejme, nie je to ešte isté - mohla sa z nejakých dôvodov zvýšiť spotreba dusíka v akváriu. Spravím kontrolu opačne: prestanem pridávať močovinu, namiesto nej nasadím dusičnan vápenatý (pretože draselný nechcem zvyšovať, momentálna dávka je vyhovujúca z hľadiska nehromadenia draslíka) - v rovnakom množstve dusíka.

Každopádne, Purigen celkom jednoznačne odstraňuje zafarbenie vody. Neviem, či som to tu už písal - zvyknutý som pri výmene vody mať v kýbli hnedé zafarbenie a teraz býva voda ako z vodovodu (až na pevné nečistoty, samozrejme).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:29 Muž LeRi [315] Re: Maq
Tak jsem to myslel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:28 Maq Re: LeRi
Aha. Čili použít se to může...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:08 Muž LeRi [315] Re: Maq
A co by to mělo dělat jiného než mechanicky odstraňovat hrubé nečistoty? youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 14:26 Maq Re: LeRi
Zřejmě jsi zkoušel. Jak jsi poznal, že to něco dělá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 12:23 Muž LeRi [315] Re: sinda
Jako mechanickou filtrační hmotu můžeš použít i toto www.fandora.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 23:11 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Chci se zeptat, připomínají někomu kamínky na fotce, nějaké známé filtrační médium ?
Bylo to ve filtru, který někdo zařizoval a udržoval a připadá mi to jako nějaká okrasná drť na zahradu k chodníkům a podobně...

Max tedy.. jestli to není zeolit... nějaká do šedozelena zbarvená forma.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 10:44 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Lepší je dubová kůra (nebo listí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 09:45 Maq Re: Dzumigar
V pilinách je spousta látek, které právě v rašelině už nejsou. Takže Ti do vody vyplaví kdeco a bude to zdrojem velkého organického znečištění.
Míním piliny jehličnatých dřevin.
Filtrace přes dubové řeziny (chipsy) by možná nemusela být takový nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 08:52 Muž Dzumigar [20]
Keďže na záhrade som sa začal zaoberať pestovaním čučoriedkami a oni potrebujú kyslé prostredie nízke pH. Na zníženie pH sa aj používajú hobloviny a piloviny ihličnanov.
Napadlo ma či by sa nedalo filtrovať cez hobloviny ihličnanov tak ako sa to robieva z rašelinou.
Možno píšem blbosť, ale zdá sa mi že niečo na tom bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 06:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Tom384
Kryptokoryny (aspoň niektoré) to robia, že farbia (hlavne odspodu) do fialova až hneda. Robila mi to pontederiifolia a ani Wendtova u mňa nie je čisto zelená.
Máš fotku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:48 Muž Tom384 [54] Re: Maq
Ohledne toho PMDD. To davkuju az ted posleni tyden a to z toho duvodu ze mi zacala hnednout kryptokoryna. Zajimavy je ze roste porad stejne, rek bych ze i dobre, ale z krasne zelenych listu jsou takovy hnedo zeleny. Taky Sagitarce se moc nedari. OStatni rosliny ale rostou v pohode.

Takze tim PMDD to asi nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:37 Muž Tom384 [54] Re: Maq
Krom toho testu od Rataje mam jen orientacni papirkovej test od eSHa co zmeri snad temer vse. Posledni dobou ukazuje pH 6.8 a dKH 6. Jak moc se tomu da verit nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:28 Maq Re: Tom384
... a zkus na pár dní vysadit to PMDD.
Máš brněnskou vodu a to je velký problém, je v ní velmi mnoho vápníku, uhličitanů atd. Uvažuji o možnosti, že Ti něco z toho hnojení nějak reaguje a vytváří sraženinu. Ta plave ve vodě jako bílá mlha. Máš tušení, jaké tam je pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:22 R Muž romant [27987] Re: Tom384
Několik dní nekrm Hikari tropical sinking wafers.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:20 Muž Tom384 [54] Re: LeRi
Ta musla je plastova ;). Nenapadlo me ze by nekoho napadlo ze je to z zivy skeble hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:18 Muž Tom384 [54] Re: romant
Takhle to tam mam ted. Moc to nefunguje. Podle me moltan co ma 30ppi ma v sobe diry cca 1mm a tezko muze zachytavat castecky 10-100um.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:16 Muž LeRi [315] Re: Tom384
Píšeš jak máš tvrdou vodu a ještě tam dáš lasturu přes půl akvária hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:06 R Muž romant [27987] Re: Tom384
Odspodu, keramiku, molitan, jemnější molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:00 R Muž ctibum [6932] Re: Tom384
No vidíš, trochu silnoproudý magie do posledního koše, to není blbej nápad... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 20:33 Muž Tom384 [54] Re: LeRi
Musle je porad lepsi varianta nez vrak lodi :). Tryska uz na levy bok akvarka smeruje a ty rosliny mely prave tu techniku zakryt. BTW nejaka rada ohledne poskladani toho filtru by nebyla? Zatim tu mam jednu nejistou odpoved z katedry silnoproude magie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:00 Muž LeRi [315] Re: Tom384
Mušle ven, nějak to budeš muset vysvětlit hmm , před sáním máš hustou rostlinu,zkus ji přesadit, výtok nasměruj proti levému boku akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:08 R Muž ctibum [6932] Re: Maq
S tím se nedá než souhlasit, kolego... V akvárku si to sice nedovedu v praxi představit, když je rampa po celé délce zadní stěny, zatímco sání je v jednom místě (většinou) v rohu, nicméně proto jsem zveřejnil svoje obavy, že to nemám úplně v pořádku... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:02 Maq Re: ctibum
Je taková zásada, kolego: Voda odváděná ze septiku by se pokud možno v žádném bodě neměla střetnout s přívodem pitné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:59 R Muž ctibum [6932] Re: Maq
Já měl bordel všude, tzn. i vodu bych měl hnědou všude :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:58 Muž Tom384 [54]
Tady je prezentace meho akvarka. Priznam se ze tu prezentaci jsem chtel vytvorit az mi bude akva perfektne fungovat a bude se cim pochubit :(. Kazdopadne dekuji vsem co se mi snazi pomoct.

rybicky.net/nadrze/27813-pro-deti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:57 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Tak u Toruminu (který je ve vodě rozpuštěný, ne vodou jen unášený), přeci jen lépe funguje difuze, tzn. separace bude mnohem slabší. Ale i tak by to asi chvíli bylo vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:56 R Muž ctibum [6932] Re: Maq
Já provedl globální odkalení a stěhování Blehe v jeden den. Něco z toho to způsobilo. Sání vnitřního komoráče mám cca uprostřed a do strany. Mám podezření, že to je blbý, i že mám moc velkej otvor sání, tzn. že tam není takovej "cuc". Bleheráč byl uprosřed nádrže, tedy před sáním. Bordel určitě nezachycoval, ale je dost možný, že odkláněl proud. I rampu mám (kvůli filtru) "nelineární" ( X-) ), takže kdoví jak se mi to tam točí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:55 Maq Re: brukiz, Kubaa
Pánové, zkuste nalít do akvárka třeba ToruMin tak, aby jen část vody zhnědla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:44 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Maq
možný to je, viz. Kuba :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:26 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Možné to myslím je. Někdy se udělá proudění tak blbě, že je jeden okruh z výtoku zpátky do filtru a druhý okruh se jen mele po akváriu... jako dvě kola v převodu. Oddělení proudění sice samozřejmě není 100%, ale může být dost velké na to, aby to snížilo účinnost filtrace viditelným způsobem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61467x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=890