Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 16:38 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Popravdě by mě to samotného zajímalo, ale měl jsem s minibordelem přesně o velikosti, kterou popisuješ problém a už ho nemám. Nejvíc ho bylo, když mi odcházely rostliny, hlavně aromatica. Tak jsem jí vyhodil, ostříhal všechny listy na ostatních rostlinách, co se mi nezdály a bordel zmizel (z toho usuzuju, že to byly roskládající se rostliny). Ale zároveň jsem přidal tu JBL tkaninu do jednoho z filtrů, takže nejsem schopen jednoznačně říci, co vlastně zabralo - možná, že zabralo to, že tkanina snížila průtok filtru a bordel se tak může usadit na dno, odkud ho můžu odsát. A nebo jako obvykle kombinace všech opatření + možná ještě něco dalšího:-) A to je na akvaristice to nejhorší a zároveň krásné, že obvykle jednoznačná rada a opatření na konkrétní problém prostě neexistuje:-) Ale já jsem se tedy s filtrací velkého akvária hodně vyřádil, než jsem docílil pro mě (a snad i pro ryby) uspokojivého stavu. Zajímavé je, že v Malawi mám jeden filtr, ani jsem moc neřešil média, ryb je tam spousta, krmím 5x denně a voda je jak křišťál :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 16:06 Maq Re: Jarry
Jarry napsal: Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.
Docela rád bych věděl, kdy a proč vzniká tenhle pidibordel. Předpokládám, že to je bordel větší než zákal a menší než cucky, které každý molitan hravě zachytí.
Nemůžu podpořit názor, že to dělají rozkládající se rostliny. Nejsem nijak pilný v odstraňování odumřelých listů. A to mi přelistovávají echinodory a některé kryptokoryny měly nedávno kryptokorynovou nemoc. Navzdory tomu žádný pidibordel nemám. Měl jsem ve filtru pár měsíců JBL MicroMec a vyndal jsem ho, páč jsem došel k názoru, že mi tam žádná nitrifikace neprobíhá a chtěl jsem vidět rozdíl. Mám tedy jen hrubý a jemný molitan a keramické trubkoválečky. Voda je čisťounká.
Přitom na pidibordel si občas naříkají i lidi, kteří mají dobrou filtraci. Můj příspěvek proto berte převážně coby otázku do fóra - co to vlastně je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 15:33 Muž Jarry [1437] Re: Nicky
Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.

Já odstraňuji pidi bordel tím JBL Symec micro (přijde mi, že to funguje, když je v akvárku klid, tak jsou ve vodě jenom bublinky od rostlin, jinak nic, i když koukám opravdu zblízka), ale je potřeba min. 1x týdně tkaninu prohodit za jinou. Lepší vata je ok, mám jí v jiném akváriu ve filtru už 5 měsíců a ještě jsem jí nemusel měnit, je to cca 1 cm silná vrstva. 2x siporax je myšleno 2 koše naplněny siporaxem, objem koše bude uveden někde v návodu, nebo ho stačí změřit a spočítat. Možná bych dal jeden plný siporaxu a druhý siporax + nahoře slabá vrstva vaty.

Lezení do filtru - mám větší plastovou mísu s plochým dnem, do které se filtr vejde a když potřebuju dovnitř, jenom ho vysunu ze skříně, postavím do mísy a můžu ho otevřít, aniž bych ho někam nosil. Dříve jsem měl filtr v míse postaven ve skříni, pak jsem ho ani nemusel vysunovat, ta trocha vody, co do mísy při otevření filtru vyteče, se dá vysát houbičkou. Vylitím vody z filtru se toho moc nevyřeší, také to mám vyzkoušené, nakonec je opravdu nejlepší vydržet, nic neměnit a nečistit, kromě té vaty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 15:01 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Jarry
Díky, tetra už filtr dodává s hrubým válečkem molitanu na sací koš, proplachuji týdně, nebo podle toho, kolik je na tom bordelu. Chytá to hlavně lupení.

Tak čím to, že mám v akvárku tolik pidi bordelu? Mám tam aktuálně jen 3 čichavce, 2 přísavky a 1 sumečka, mrak kytek. Myslela jsem, že posílení vaty to zlepší - že ty drobné nečistoty se nejlíp chytají do vaty. Když jsem do toho koukala, byla ta originální lehce nahnědlá, ale že bych ji nějak extra prala nebo vyhazovala, to ne. I tak škrtím průtok.

Ty originální plastové kouličky se mi vůbec nelíbí, nechápu, k čemu to tam je, tak bych je chtěla nahradit. 2x siporax je myšleno 2l do jednoho koše? Nemám odhad, co se tam vejde.... aktuálně chci zaplnit 1,5 koše.

Edit: jo a samozřejmě do toho nechci lézt na vícekrát, už to musím mít nachystané. Ono jako ženská z tím obřím filtrem plným vody docela zabojuje, než ho dostane do koupelny. Tam jsem to jen propláchla ve vodě, která už v tom filtru byla, tu pak vylila a napustila novou z akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 14:46 Muž Jarry [1437] Re: Nicky
Dobrý je mít alespoň malou houbičku na sací trubici (prodávají se i malé válečky, které skoro nejsou vidět), potom si myslím, že to stačí otevřit jednou za 6-12 měsíců a lehce propláchnout vodou z akvária. Pokud se v tom nechceš vrtat, nedávej tam žádnou vatu a pak si myslím, že to pojede rok bez potřeby zásahu. Houbičku na sání www.profiplants.cz/… jednou týdně propláchneš pod kohoutkem a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 14:41 Muž Jarry [1437] Re: Nicky
Hrubý molitan ve 3. koši si myslím, že moc nedává smysl, dal bych na první místo (nevím, jak to má Tetra, ale u většinu filtrů je to spodní koš) nějaké obyč keramické kroužky nebo ten hrubý molitan na zachycení větších nečistot, pak buď 2 koše porézního média, nebo ještě jeden hrubý molitan a nad něj porézní. Nedával bych hodně vaty, dal bych nahoru buď ještě siporax atd. a na to trochu vaty, nebo vatu úplně vynechat. Obecně by to asi mělo být tak, že první koše zachytí větší nečistoty a pak to postupuje čím výš, tím "lepší" médium, aby se zabránilo jeho znečišťování. Já jsem nakonec skončil u toho, že mám ve spodních koších kroužky a hrubý molitam a zbytek filtrů je vysypán matrixem (bohužel jsem omezen objemovou kapacitou filtrů, tak jsem se alespoň takto pokusil maximalizovat účinnost filtrace, jestli je to lepší, než kdybych tam měl jenom molitan bohužel nedokážu posoudit, ale voda je krásně čistá, což předtím nebyla, ale to může být ovlivněno více faktory). V jednom z filtrů mám v posledním koši purigen a na něm JBL Symec micro, což má nevýhodu, že to musím každý týden měnit, asi to už také zkusím vynechat.

Ale jestli to máš v těch 200l, tak kroužky - hrubý molitan - 2x siporax si myslím, že bude zcela dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 14:35 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Silent
Děkuji,
jak je myšleno správně udržovat? Právě tam nechci nic, co musím po x týdnech obnovovat. Jen běžnou údržbu, když se filtr zanese. Nechci se v tom neustále vrtat kvůli jednomu médiu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 14:19 R Muž Silent [5949] Re: Nicky
JBL Micromec a Sera siporax jsou, i přes různě uváděné osidlovací plochy, po zaběhnutí stejně účinné. Ten Seachem Matrix je opravdu výborný. Mám ho vyzkoušený a spolu s Eheimem substratPro na něj nedám dopustit. Investice do něj se vyplatí, protože pokud tato média správně udržuješ vydrží věčně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 14:08 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Zdravím,
prosím, poradil by někdo kvalitativní rozdíl mezi JBL Micromec a Sera Siporax 15mm válečky? Seachem Matrix už je pro mě nad rozpočet.... je opravdu tak skvělý?

Kolik zhruba toho bude potřeba do jednoho koše Tetra tec ex 1200? nepřijde mi, že by to bylo 12l/4 koši - 3l na koš.

Byla by dobrá sestava - 1. koš od spodu originální keramika tetra, 2 koš vyhodit plastové kuličky a dát 2 hrubé origo molitany, 3. koš porézní medium, 4. koš hrubý molitan + hodně jemné vaty (sera + )plně na vrch originální tetra vata)?

Aktuálně mám průtok zaškrcený na 1/2 až 2/3 toho, co by zvládnul. Běží měsíc. V akva mám problém s drobnými částečkami něčeho, údržba pravidelná. Aktuálně tam mám originální náplně v originálním pořadí, jen po 14 dnech vyndáno uhlí.

Děkuji.....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 20:20 R Muž ctibum [6926] Re: romant
No, to je ale v "61". Bordel mám ve "200" smich Přitom údržba stejná, nepřekrmování stejný (žrádlo nestihne spadnout na zem...), hnojení (v poměru) stejný...
Původ to má časově v masivním přesazování valisnerií. Už s tím něco tvořím, uvidím, co zabere. Aspoň není nuda... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2017 19:47 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Máš v akváriu prosperující rostlliny? Máš. Máš v akváriu dno? Máš. Zřejmě nepřekrmuješ. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 19:46 JoKa Re: ctibum
Nestojí, zůstaň u molitanu a vyrob/kup si skimmer... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 19:45 Maq Re: ctibum
ctibum napsal: zapomněl zapnout filtr. Zjistil jsem to za týden, přestože do akvárka čumím denně
smich smich smich

Jinak, nechci tady rozjíždět nějakou agitaci, protože (a) nevím, (b) v každém akvárku platí něco jiného. Nicméně tak nějak všeobecně si myslím, že se na filtry s jejich ohromnými médii spoléhá víc než je realita. Mám taky kanystrový filtr, a taky tam mám ten MicroMec. Ale tolik lidí provozuje krásná akvárka s kostkou molitanu a třeba bublifukem, a máme tu i extrémní křídlo naší společnosti, které horuje pro akvárka bez filtrů - a funguje jim to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 19:44 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
Já jednou po čištění "61" zapomněl zapnout filtr. Zjistil jsem to za týden, přestože do akvárka čumím denně (ano, jsem tatar). A nestalo se vůbec nic. Ani v průběhu týdne, ani potom. Žádný úmrtí, žádný zákal, nic... Asi kdyby to tak jelo měsíc, tak už by to vypadalo jinak. Ale taky si tak říkám, jak to s tím filtrem vlastně je a jestli ten molitan náhodou není dostačující, když nemám v akvárku žádný exkrementní extrémy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 19:36 Maq Re: ctibum
ctibum napsal:více nemusí nutně znament lépe z hlediska rychlejšího zanášení menších pórů...
Mě by zajímalo, jakou máme vůbec šanci něco poznat. Moje zkušenost: Zvolil jsem JBL MicroMec. Protože prý vytváří příznivé prostředí jak pro nitrifikační (aerobní), tak denitrifikační (anaerobní) bakterie. Tak to tam mám. Chráním to zepředu zezadu jemnějším akvacitem, aby se to moc nezanášelo. Rosolem ty kuličky na omak obalené nejsou. Jenomže v akvárku s dusíkem problém nemám, musím ho přidávat s hnojením.
Jak mám poznat, jestli ten dusík odstraňuje to ohromné médium, anebo jestli ho prostě sežerou rostliny? Dokonce zvažuju, že při příštím čištění filtru ten MicroMec vytáhnu, a budu sledovat, jestli dusík v akvárku půjde nahoru. Jinak mě nic nenapadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 19:35 R Muž ctibum [6926] Re: vaaclav
Tady máš ale v ceně póry, který neutemuješ. Leda ucpeš :)

No jen to zvažuju, zatím jedu v molitanu. Ani nevím, jestli to je v mým případě nutný. Popravdě řeším plovoucí bordel a slepou hladinu, což je tady OT a zkouším, co zabere. Tuning filtru je jeden z dalších pokusů a jen mě zajímalo, jestli ten příplatek za to stojí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 18:38 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ctibum
Kdysi jsem měl pískovou filtraci (molitan byl jedině z matrací)po měsíci to nešlo vysypat jak to bylo utemované. To co chceš je předci jen trochu drahý písek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 18:33 JoKa Re: ctibum
Mě vždycky zajímalo, jak to počítají, nebo měří?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 17:57 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Tak nějak to bude, ono reklamní letáček kde se říká, že jsou to moderní bezúdržbová média by měl obsahovat ještě informaci, že je to odvislé od počtů znečišťovatelů a zábrannám v podobě předfiltrů, tak aby se k těmto médiím už nedostávalo takové množství eklhaftu který právě ono zanášení bude způsobovat. Každý akvo je originál, puntík, tečka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 17:25 R Muž ctibum [6926] Re: romant
www.monsterfishkeepers.com/…

Eheim EHFISUBSTRAT with over 450 m2 per liter = 4842 sq. ft. of surface area per liter.

Biomax each ceramic ring contains at least 100 square feet of surface area x approx 66 rings per liter = 6600 sq. ft. of surface area per liter. přepočteno 613m2/l

Jestli je to tak, tak má Biomax víc.
Samozřejmě jsem i četl, že více nemusí nutně znament lépe z hlediska rychlejšího zanášení menších pórů...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 16:39 R Muž ctibum [6926] Re: romant
To mě samozřejmě napadlo jako první, šéfe :) Ale u Fluvalu se mi to nějak nedaří dohledat. No budu googlit znova a lépe :)
EDIT
A jestli mi to sem za chvíli dáš s tím, že jsem uplně blbej, tak... jo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 16:27 R Muž romant [27987] Re: ctibum
Porovnal bych si osídlitelnou plochu, údaje budou jistě k dohledání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2017 16:25 R Muž ctibum [6926] – Fluval Biomax
Zdravím
Je nějaký důvod, proč nepoužít Fluval Biomax? Plánoval jsem Eheim SubstratPro, ale zaujala mě cena Fluvalu. Odpovídá kvalita Biomaxu rozdílu ceny? O kvalitě SubstratPro mě přesvědčovat nemusíte :)
Díkes

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 10:24 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: ercan
Pokud by se to neregenerovalo, vyčerpaly by se ionty Cl a nedocházelo by k ionové výměně... Ano, proplachuji to po regeneraci od solanky v destilce... určitě stačí pod tekoucí, vodovodní vodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 08:43 Muž ercan [38] Re: romant
OK díky!!!!! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 08:39 R Muž romant [27987] Re: ercan
Když by se to nedělalo, přestalo by to plnit svojí funkci. Ano ten oplach bych prováděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 08:37 Muž ercan [38] Re: romant
Jj to regenerování v soli vím.
Jen mě zajímalo co by se mohlo stát kdyby se to nedělalo.
A ještě se zeptám,když to zregeneruju v solném roztoku,mám to ještě třeba propláchnout v akva vodě abych dostal zbytky soli z toho ven? Abych tu sůl nepustil do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 08:21 R Muž romant [27987] Re: ercan
Je to iontoměnič a je třeba tento regenerovat, což se obvykle provádí v solném roztoku. Po určité době se jeho kapacita vyčerpá a neplní již svojí funkci a je proto nutné to "čištění" jak píšeš, tedy tu regeneraci aby se jeho funkce opět obnovila. Zpětné vylučování v akvarijních podmnínkách nehrozí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 07:31 Muž ercan [38]
Zdarec!
Zase mám všetečnou otázku stydim .
Čistě teoreticky.
Když mám daný ve filtru Clear water.
Co by se mohlo stát,kdybych ho po těch cca třech měsících nevyčistil? Přestane fungovat,nebo přestane vztřebávat určité škodlivé látky z vody? Nebo je začne ze sebe vylučovat zpět do vody?
Předem děkuji za info!
A omlouvám se za pro někoho stupidní dotaz ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 19:01 Muž strappy [39]
Já používám eheim substrat pro v kombinaci s biomolitanem a jsem s tím spokojený :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.04.2017 13:47 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: kvietik
kvietik napsal: Potreboval by som vedieť, či tieto anexy(používam clear water), môžem nechať vo filtri ak liečim ryby.Či neznižujú účinnosť liečiv. Teoreticky by to nemalo fungovať ako aktívne uhlie, ale nerozumiem dobre príliš týmto procesom čo sa tam deju.Mate s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
Určitě bych v tomto případě tyto syntetické pryskyřice z filtrace vyřadil, mají vysokou absorpční schopnost a stejně, jako třeba to aktivní uhlí snižují účinnost léčiv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 11:00 Zdena1985 Re: artmle9
tipuju 1.6litru ale nevim jiste
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 10:44 Muž artmle9 [2] – Siporax
Zdravím, neví náhodou někdo kolik litrů je 1kg sera Siporaxu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 12:50 Muž kvietik [86] - Amerika
Potreboval by som vedieť, či tieto anexy(používam clear water), môžem nechať vo filtri ak liečim ryby.Či neznižujú účinnosť liečiv. Teoreticky by to nemalo fungovať ako aktívne uhlie, ale nerozumiem dobre príliš týmto procesom čo sa tam deju.Mate s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 20:15 Jetto Re: Jetto
Fotka k příspěvku Ph vody sa snazim drzat na 7. Ak vsetko nezozeru tak chvilu cakam potom odkalujem. Inac mam taky dojem za ma osidili s tymi karasmi a ze to niesu mini takze na jar poputuju do jazierka. Len sa obavam aby som nemal tie iste problemy pri vymene ryb
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 20:15 R Muž afc1886 [14704] Re: Jetto
už v tom popisu vidím problém se složením osádky akvária.Tam bych taky hledal problém.
Pod rámečkem,kde píšeš příspěvek máš napsáno přiložit fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 20:06 Jetto Re: NHKG
Ak pridem na to ako sa dava foto tak pridam. Zatial akva 60litrove-spodok biely strk velkost 2-3mm. Rastlinky anubiasi a dake este( teraz neviem na rychlo nazvy ) 4xkaras mini, prisavnik, pancierovnik pruhovany, gupka. Rybky si myslim ze su na tom fajn zeru ako besne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2017 19:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jetto
Filtrační uhlí se používá krátkodobě na odstranění léčiv, zákalu a podobně. Pokud ti bez něj nevydrží voda čirá, hledej příčinu problému a neřeš to uhlím. Protože jinak se ti to dříve nebo pozdě vymstí.
Pomohla by prezentace akvária s fotkami a podrobným popisem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 19:34 Jetto – Filtracny box easy crystal tetra
Dobry den, mozno sa to tu uz preberalo ale nemozem nic najst. Mam filtracny box easy crystal 300 a chcel som sa spytat ci sa da dako nakombinovat bio gulicky spolu s aktivnym uhlim alebo keramickymi valcekmi. Ci to bude mat vlastne daky vyznam. Alebo pouzivat iba filtracnu napln s aktivnym uhlim. Bez uhlia mi moc dlho nevydrzi voda cira. Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 16:06 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Maq
Maq napsal: aby došlo k asociaci(opětovnému sloučení molekul a jejich uvolnění)
Tak to by mě zajímalo. Když je to anex, já tomu rozumím tak, že se zajímá jen o anionty. Selektivní anex jen o vybrané anionty, třeba NO3-. Ty jsou disociované stejně jako chloridové anionty v roztoku kuchyňské soli.
Nevím jak takový anex "pozná" že už může pustit NO3- a nabrat zpátky Cl-, ale nechápu, o jakou asociaci by se mělo jednat, ve vodním roztoku.

Je to o afinitě jednotlivých iontů, ty s vyšší afinitou vytlačují(nahrazují) ty s nižší, třeba selektivní ionex upřednostňuje vazbu s dusičnanovým aniontem, na úkor chloridového, částice dusičnanů se jakoby vštěpují do struktury filtrační hmoty a chloridové se uvolňují... regenerace se provádí v regeneračním roztoku, v tomto případě voda nasycená solí(solanka, koncentrace soli v tomto roztoku musí být ne míň jak 10%) znovu se ionex "nabije" chloridy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2017 14:15 Maq Re: pavelbartek
aby došlo k asociaci(opětovnému sloučení molekul a jejich uvolnění)
Tak to by mě zajímalo. Když je to anex, já tomu rozumím tak, že se zajímá jen o anionty. Selektivní anex jen o vybrané anionty, třeba NO3-. Ty jsou disociované stejně jako chloridové anionty v roztoku kuchyňské soli.
Nevím jak takový anex "pozná" že už může pustit NO3- a nabrat zpátky Cl-, ale nechápu, o jakou asociaci by se mělo jednat, ve vodním roztoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 12:50 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: romant
romant napsal: Podle mě nejde o to, že se všechen najímaný bordel zase vrátí nazpět do akvária, ale že může dojít k nastartování, nebo pokusu o nastartování oné zpětné reakce, ty hodnoty uvolněných škodlivin nemusí bejt nikterak zásadní, ale když uvážíme ty situace kdy se ono lehký zasolení vody doporučuje, může to zapůsobit kontraproduktivně. X-)
Já vím, jak to myslíš, ale mýlíš se, hodně to máš zjednodušené. Jde o iontovou výměnu, fyzikálně-chemický proces, nejedná se o nějaké najímání, ale o Disociaci(štěpení komplexů, molekul nebo solí na menší molekuly, ionty nebo radikály) a aby došlo k asociaci(opětovnému sloučení molekul a jejich uvolnění), nestačí se tomu jen nějak přiblížit, částečně... prostě musí dojít k asociaci, zde neplatí, nějaké částečně... prostě nějaké osolení nevyprovokuje nějaké uvolnění, nebo pokus o nastartování, že by docházelo k nějakému uvolńování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 11:28 R Muž romant [27987] Re: pavelbartek
Podle mě nejde o to, že se všechen najímaný bordel zase vrátí nazpět do akvária, ale že může dojít k nastartování, nebo pokusu o nastartování oné zpětné reakce, ty hodnoty uvolněných škodlivin nemusí bejt nikterak zásadní, ale když uvážíme ty situace kdy se ono lehký zasolení vody doporučuje, může to zapůsobit kontraproduktivně. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 11:25 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: pavelbartek
pavelbartek napsal: U zeolitu nevím, pravda, ale u těch syntetických médií, třeba u selektivního anexu, když nevytvořím solanku, k regeneraci, ani k sebemenšímu uvolňování nedochází. jak to dáte do osolené vody, nic se neděje, ale jakmile to dáte do solanky, okamžitě to pouští nehorázný bordel...
Jsem zapomněl dodat, že ta média se používají hlavně v mořské akvaristice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 11:05 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Marcel G
U zeolitu nevím, pravda, ale u těch syntetických médií, třeba u selektivního anexu, když nevytvořím solanku, k regeneraci, ani k sebemenšímu uvolňování nedochází. jak to dáte do osolené vody, nic se neděje, ale jakmile to dáte do solanky, okamžitě to pouští nehorázný bordel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 10:42 Marcel G Re: pavelbartek
Z praxe mohu potvrdit, že zasolení v některých případech rozhodně stačí (alespoň v případě toho zeolitu; u jiných médií to potvrdit nemohu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 10:35 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Marcel G
Myslím si, že aby začalo ve filtraci docházet k regeneraci, tedy aby byla aktivovaná regenerace(vratná reakce) média, nestačí k tomu nějaké přisolení vody třeba za účelem léčby... těžko někdo léčí takovým množstvím soli, aby aktivoval regeneraci, dávka regenerátu bývá obecně cca 160 - 200 g krystalické soli na 1 litr ionexu. U každého média je předepsaná a doporučovaná koncentrace regeneračních činidel, aby k regeneraci došlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.02.2017 09:08 Marcel G Re: DavFM
DavFM napsal: Já používám zeolit...
Co je dobré u zeolitu (a vlastně všech filtračních médií, která se regenerují solí) vědět, je to, že pokud v rámci léčby ryb akvarijní vodu zasolíte, tak si s těmito filtračními médii koledujete o malér, protože zasolená voda aktivuje "regeneraci", při níž se adsorbované látky (např. NH4) začnou ze zeolitu uvolňovat zpátky do vody. Takže na to pozor!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 09:03 Marcel G Re: Acinonyx
Acinonyx napsal: Najde sa niekto, kto by bol ochotny venovat par guliciek (doslova) Seachem Purigenu v mene vedy?
Já ti mohu trochu poslat. Doma mám nové, ještě nerozbalené 100 ml balení. Chtěl jsem to na experimenty, ale zatím jsem se k tomu ještě nedostal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 21:58 Acinonyx Re: pavelbartek
Podla jedneho topicu co som nasiel na nete to asi nie je uplne A860, mozno vsak nieco velmi podobne. Navyse je sice mozne, ze je to ionomenic, ale takisto je mozne, ze nie je. V danom vlakne nebola ziadna exaktna analyza uskutocnena, A860 sa len sfarboval do hneda rovnako ako purigen a "regeneroval" sa savom, ale to sa da povedat o comkolvek co z vody odchytava taniny, ci je to ionomenic, alebo nie.

Existuju latky tzv. koagulanty, ktore dokazu z vody odburat organicke latky (vratane taninov) a boli popisane prave v suvislosti s upravou vody. Mnohe z nich prave nepracuju na baze ionomenica a su co sa tyka naboja neutralne. Tym padom dokazu z vody odburat organicky bordel (napr. vratane proteinov a inych molekulul, ktore mozu byt vo vode viditelne (agragaty > 200 nm)), ale zachovavaju nabite castice, teda i NO3-.

Prave pre toto som chcel zistit co to je. Cistenie vody je v ovela vyvinutejsie ako sa nam akvaristika snazi nahovorit a odstranovanie "normal organic matter" (NOM) je toho beznou sucastou, prave pomocou tzv. koagulantov a flokulantov (?).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61275x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043-filtracni-media?od=1035