Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Čištění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.01.2013 13:10 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Já myslím, že v podstatě říkáme to samé. Mně jde jen o to, že pokud mám v 80tilitrovém akvárku kostku molitanu 10x10x16cm na čerpací hlavě Atman 200, tak ji nebudu co měsíc prát. Vyperu ji, když to bude potřeba, tedy ve chvíli, kdy se výrazně sníží průtok vody filtrem. Na kostce se pasou krevetky a šneci, oždibují ji rybky a vše funguje, voda je čistá a bez zvýšeného obsahu dusíkatých látek, přesto že v akva je asi 200ks kardinálek vietnamských a jedna Anča. A to jsem kostku poprvé a taky naposled vyplachoval když jsem zakládal Třístovku, tedy 20.5.2012. Ale to je moje zkušenost s tímto filtrem. HMF ve Třístovce mi jede taktéž od 20.5.2012 a počítám, že poprvé jej budu proplachovat tak kolem května 2022, dřív ne. Ale jak často prát náplně v kanystrovém filtru vůbec netuším, nemám s ním vůbec žádnou zkušenost.
Jinak co se týká pomalutekoucích anaerobních filtrů, vím, že byla doba asi před 35-40lety, kdy se tyto filtry zkoušely... ale většina akvaristů velmi rychle přešla zpět ke klasickým bublifukům a nebo k otevřeným externím filtrům, protože udržet ten anaerobní filtr správně fungovat bylo velmi náročné. Proč, to už si nevzpomínám. Od té doby se tyto filtry používají minimálně, pokud vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:56 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: meleri
ono ve finále, pokud používáš ve filtru porézní materiál, třeba Sinterové sklo - což je standardní náplň ve filtrech Eheim, tak dokážeš bakterie opláchnout jen z povrchu, ale uvnitř náplní bakterie zůstanou, takže pokud to není nějaká dlouhodobá lázeň, aby se chlór dostal i dovnitř náplní, tak jim moc neublížíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2013 12:50 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: jamajcan
pomalu tekoucí filtr funguje na principu anaerobní filtrace(filtrace bez přístupu kyslíku), obsah filtračních náplní - cca 20-40% objemu akvária, velmi pomalu tekoucí voda(u kanystrových filtrů se doporučuje cca 2-4 násobek objemu akva za hodinu, u pomalu tekoucích ke to cca 5 litrů na 100 litrové akvárium)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
grunda napsal: ...... Na to, aby jsi ty bakterie z filtru vyplách, by jsi je musel vyplachovat hodně dlouho - v savu,.....
Tak pak tyto blbosti nepiš, já vím že to je vytažené z kontextu celého vlákna, ale ne každý kdo sem přijde bude číst celé vlákno. A ke své smůle začne u tohohle ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:46 meleri Re: grunda
ja jsem vzdycky proplachovala filtr jednou za 3 mesice pod tekouci vodou a no problem.... :)
ja si stejne myslim, ze moc rychly filtr privlece rasy....jednou jsem to zazila, a od te doby si davam pozor....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: lhajek
možná by nebylo špatné přečíst si celou diskuzi, o pár řádku níž jsem psal, že je třeba filtr prát v akvarijní vodě. Libore, bakterie nejdou ryby aba dokázaly konzumovat bahýnko, bakterie se živý dusíkem, ne bahýnkem. Nejvíce bakterií je tam, kde se můžou usadit, ve dně, na skle, na dekoraci a samozřejmě ve filtru, právě proto se do filtru dává porézní materiál, aby se měly bakterie kde usadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:45 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: lhajek
Tak prát filtr v Savu by mě fakt nenapadlo coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: danio
Chlor v koncentraci že to mohu zrovna pít proti zmiňovanému savu o jehož ředění nebylo nic napsáno je drtivý rozdíl!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2013 12:39 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: lhajek
Asi proto, že chlor zabije užitečné bakterie? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:38 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: malyLibor
Ano, děkuji za potvrzení :-) Je jasné, že není filtrace jako filtrace, takže ke každému filtru je možný jiný přístup...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:38 jamajcan Re: grunda
Pomalutekoucí filtry bez přístupu kyslíku neznám. Můžete mi to přiblížit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2013 12:37 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Zajímalo by mne, jak zakážeš bakteriím, aby žily tam, kde mají nejvíce žrádla? No, ale to už je zbytečné dohadování. Každý si musí zvolit svou cestu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2013 12:36 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: grunda
Z toho by také mohl někdo usoudit že se mohou filtrační náplně propírat v čerstvé vodovodní vodě a nic jim to nemůže udělat, protože jsou velmi odolné.
Proč se pak stále doporučuje že se mají proplachovat jen v akvarijní vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:36 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: grunda
No ale ať mi nikdo neříká, že v organické hmotě (tedy bahýnku) ty bakterie neprosperují (samozřejmě něco jiného je dno, kde je za nedostatečného prokypření anaerobní prostředí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:35 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: danio
To bahýnko je tvořeno nejen nitrifikačními bakteriemi, ale spoustou dalších živočichů a samozřejmě i těmi organickými zbytky, kterými se právě ty bakterie živí a přetvářejí je na látky, které spotřebovávají rostliny. Velmi zjedodušeně řečeno je to tak, že si vybereš buď biologickou filtraci, kdy ti bakterie rozloží organické látky na látky, které využijí rostliny jako hnojivo, nebo použiješ mechanickou filtraci, kdy tyto látky z akva odstaňuješ a do akva dodáváš různá hnojiva, aby ti rostliny rostly... Ale to je velmi zjednodušené, protože nikdo nemá akva, ve kterém jede 100% účinný biologický filtr a probíhá dokonalý koloběh živin a kam se dolévá jen destilka, ani nikdo nemá akva, z nějž se odfiltrují mechanicky všechny živiny a veškeré hnojivo se tam zase dodá. Prostě člověk je vždy někde mezi těmito dvěma extrémy... a tak je to se světlem, s výměnama vody, se vším... Co funguje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: danio
bakterie žijí na povrchu a uvnitř filtračních náplní, ne v bahýnku. Na to, aby jsi ty bakterie z filtru vyplách, by jsi je musel vyplachovat hodně dlouho - v savu, biologická filtrace je buď s přístupen kyslíku - rychle tekoucí filtry(kanystrové, čerpadla s kostkou atd.), nebo mokro suché filtry(pomalu tekoucí), nebo bez přístupu kyslíku - pomalu tekoucí(ty se ale v podstatě nepoužívají).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:28 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: grunda
Já teda měla za to, že v tom "bahýnku" ve filtru právě také žijí užitečné bakterie, pokud ne, tak celou dobu, co mám akva žiju v mylných představách? :o))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.01.2013 12:28 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Myslím, že sis odpověděl sám. Bakterie se ve filtru usadí během měsíce a ty je za měsíc vypereš... Ale myslím si, že každý mluvíme o jiné filtraci. Já o biologických filtrech s velkým objemem filtrační hmoty a malým průtokem a ty o kanystrových filtrech, které údajně pracují na jiném principu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
jaký je k tomu důvod? Bakterie se ve filtru usídlí během měsíce, pravidelným čištěním bakteriím nijak neublížím, jediné co z filtru odstraňuji jsou organické nečistoty - tzn. dělám to samé, jako při výměnách vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   15.01.2013 12:20 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
U biologického filtru (tedy ne honiče a kanystrové filtry) naprosto souhlasím s danio, jen bych místo slov filtr se čistí až ve chvíli, kdy už přes něj skoro neteče voda použil slova filtr se čistí až ve chvíli, kdy se výrazně sníží průtok vody filtrem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 12:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: danio, souky
řasy nejsou z proudu, to je hloupost - řasy co rostou v proudu právě vyhledávají místa kde je dostatečný přísun organických zbytků. Netvrdím, že to nemůže fungovat, jen je pro začátečníky lepší, když udržují akva v čistotě, předejdou tím spoustě problémů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2013 11:38 Muž souky [592] - RostlinyRe: grunda
smiř se s tím, že to prostě ostatní může jinak taky fungovat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.01.2013 11:16 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: grunda
Ano, mechanická funkce jistě - ale když je zase proud příliš silný, taky to nahrává řase. Myslím, že to chce si vysledovat a vyzkoušet, kdy který filtr čistit, protože každé čištění filtru také do určité míry nabourává "rovnováhu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 11:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: danio
já naopak ano, filtr má plnit 2 funkce - biologickou a mechanickou. O biologickou se starají bakterie, o mechanickou náplně. Pokud budu mít filtr v humusu, ničemu to nepomůže, jen filtruju vodu přes něco, co už v akva nechci. Tím se mi do vody uvolňuje spousta organických látek, které už v akva nechci. Pak tady máme dotazy, mám v akva řasy, mám nemocné ryby atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   15.01.2013 10:58 Žena danio [587] - MiniakváriaRe: grunda
Hádat se nebudu, jen uplatňuji informaci ze zdejšího fóra od zkušenějších než jsem já ;-) Ale filtr s velkým objemem hmoty určitě není třeba čistit co měsíc - není filtr jako filtr a já bych nebagatelizovala :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 10:51 Muž grunda [1781] - Cichlidy
dovolím si oponovat, čistit filtr v okamžiku, kdy už z něj skoro neteče voda je hloupost. filtr je třeba čistit cca co měsíc - vyprat v akvarijní vodě.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2012 19:59 R Muž romant [27987] Re: dravec
Pokud sedí údaje v prezentaci, tak ten filtr je pěkně zaběhnutej, takže bych ho otevřel po roce, pokud se jeho výkon nějak viditelně nebude snižovat a event. lehce propláchnul 1/3 filtračních materiálů a za další měsíc třeba další část.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 19:51 Muž dravec [72] - Rostliny
Zdravim, mozete mi poradit ako casto cistit externy filter? Resp. ako zistim ze je ten spryvny cas na udrzbu? Vopred dakujem.
Filter: Hagen Elit Crystal FLO 60
Akva: 180 litr., rastlinne, cca 60 tetier

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 22:19 R Muž romant [27987] Re: petr
O.k. Nechal bych to fungovat, za tu výměnu nic nedáš, ale myslím si, že to bude potom stejný.
Edit: Ještě otázka, která měla zaznít na začátku, jaká je osádka akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 22:13 Petr Re: romant
Přesně tak hnědý a mazlavý, a přijde mi že je to přirostlý ke stěně. Za pokus nic nedám nechám filtraci makat a uvidím jak dlouho bude fungovat. A provedu výměnu hadic za neprůhledné i to má logiku. náplně jsou keramické válečky, molitan.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 22:06 R Muž romant [27987] Re: Petr
Poloviční výkon je u zaběhnutýho filtru normální a pokud je to co máš v těch hadicích takový hnědý a mazlavý, tak bych to viděl na kolonie nitrifikačních bakterií, tudíž bych s tím nic nedělal, ono to častý čištění filtru je kontraproduktivním opatřením, tedy pokud jede na těch 50%.
Edit: Jaký jsou náplně toho filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 22:05 Petr Re: NHKG
Hadice je průhledná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 22:02 Petr Re: romant
filtr se nezastavuje, ale zpomalí se tak na 50 procent. Jedná se o Atman CF 800.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 21:58 R Muž romant [27987] Re: petr
Nechal bych to být, tedy pokud se ten výkon nesníží natolik, že se filtr téměř zastavuje, co je to za filtr, typ, značka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 21:56 petr Re: romant
filtr běží od Vánoc, ale čistil jsem ho každý měsíc. Teď po novu běží druhý měsíc bez údržby, pouze čistím hadice. Hadice jsou hladké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 21:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petr
Ta hadice je průhledná? Většinou totiž pomůže výměna hadice za neprůhlednou, aby řasy neměly světlo. Ale zanášení za 14 dní mi přijde už docela extrémní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 21:53 R Muž romant [27987] Re: Petr
Jak dlouho ten filtr běží? Jsou ty hadice vroubkovaný nebo hladký?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 21:51 Petr – prosba o radu
Pořídil jsem si akvárium cca 240L vody, používám vnější filtraci a obě hadice se zanáší. Jde možná a nějakou řasu, přesně nevím drží to na stěně hadic a zpomaluje to průtok vody je nutné čištění hadic cca 1x za 14 dní. Jde s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 11:05 R Muž romant [27987] Re: NHKG
Pro někoho špinavá(slušně osídlena nitrifikačníma bakteriema), pro jinýho čistá a naopak, hlavně když to funguje a plní svůj účel. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 11:04 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: NHKG
já se spíše zaměřuji na ty rostlinky... zrovna plánuji nákup nového akvária 500L a čekám na statický posudek nosnosti podlahy na baráku... tak pak budu řešit nákup ještě jednoho externího filtru ... taky bude rostlinné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 11:02 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Xixao
Jasně, já jen říkám, že mé zkušenosti jsou v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:59 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: muťa
veškeré ryby mám v profilu nádrže... pokud nějaká neumřela tak počty budou sedět :)

Já kdysi měl vnitřní a velké akvárium, více věcí bylo špatně, nebyly zkušenosti, ale co si pamatuji tak už bych do vn vnitřního nešel... navíc mám na vývodu vněšího filtru Sera CO2 aktivní reaktor, všechno je skované pod skřiňkou, dobře se k tomu může, má velké obsah pro množení bakterií... a nehyzdí akvárium...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Xixao
Mi se interní filtr osvědčil. Ale do rostlinného akvária nemá smysl, tam buď kostka s čerpadlem nebo vnější.
Mám akva bez rostlin. Interní filtr mi zajišťuje pouze mechanickou filtraci 325 litrového akva bez rostlin a požadovaný proud vody v akváriu. A mám i vnější skleněný filtr (velké 80l akva), přes které jde třetinový proud vody než interním filtrem.
Každý týden při čištění akva properu molitany z vnitřního filtru, vysaju derit z vnějšího filtru a taky musím vyčistit vatu ve vnějším filtru. Je to sice docela pracné, ale lepší řešení není. Včetně výměny 120 litrů vody mi to zabere hodinu a půl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:53 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Xixao
Tady bych trochu oponoval, ale.... ono taky záleží jaká je v AQ skladba ryb. Mám vnitřní ( čerpadlo AT ) s kostkou akvacitu a jede bez problémů cca od února a ještě jsem na něj nesáhnul. Takže bych neřekl, že v mém případě se jedná o neustálou starost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:49 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: NHKG
interní filtry jsem přestal používat před deseti lety :) neustálá starost a nejsou praktické a byly černé jak černočerná tma :)

koupím a vyzkouším supr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: romant
Špinavá? Vždyť to je čistý molitan! Asi bych vám měl někdy vyfotit molitany v mojem interním filtru po týden po čištění (vydrží max 14 dní, pak se filtr zanese a nejede).

@Xixao: Pokud nechceš aby to snižovalo výkon čerpadla, tak si pořiď molitan s většími buňkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:31 R Muž Silent [5949] Re: Xixao
Vidíš, ten předfiltr byla skvělá připomínka. Nevím jak jsem na to mohl zapomenout zvlášť když to sám používám stydim .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:24 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: romant
Tak fajn, to zkusím, doufám že se to moc neodrazí na výkonu filtru, pak se mě hůř dopravuje z ramp CO2 pěkně až k trávníku ...

Díky za typ na dobrou špínu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:18 R Muž romant [27987] Re: Xixao
To je dobrá špína. Když máš jako filtraci čerpací hlavu s tím biomolitanem, tak je to a akváriu taky a ničemu to nevadí, ta špína to jsou kolonie nitrifikačních bakterií. V externím filtru jí máš taky, jenom skovanou mimo akvárium. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 10:15 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Silent
super nápad taky asi to zrealizuji, jen nevadí že ta špína bude přímo ve vodě v akváriu ten týden co provádí výměnu vody?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29484x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7254-cisteni-filtru?od=451