Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 12:23 Lenka – nemocná skalára
Dobrý den, prosím vás o radu. Nevíte někdo, co je skaláře, když plave hlavou ke hladině a přitom couvá a tak podobně? Dá se jí nějak pomoct? Na internetu tento příznak nemůžu u žádné nemoci najít. Moc děkuji. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 18:32 Monika – Vlákna
Fotka k příspěvku Dobrý večer,prosím o radu. Môj jeden skalár má na plutve dlhé vlákno, už to mal pred mesiacom a zmizlo bez liečenia. Teraz sa to vrátilo v rozsiahlejšom stave. Z chrbtovej plutvy a dolného tikadla mu vyrastá vlákno, ktoré sa odtrhne keď je moc dlhé, aj 2cm. Inak sa chová OK, aj ostatné rybky. Je to plesen? Ďakujem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 22:44 R Muž romant [27987] Re: Jirka
Jako první pomoc vyměň polovinu vody v akváriu a začni pro ty závojnatky schánět nový ubytování a do tý doby než ho seženeš, tak s tou intenzivní výměnou vody klidně pokračuj. Měnil bych 2-3x týdně 30% objemu akvária a v těchto případech na velikosti záleží, takže čím je to akvárium menší(100 litrů a méně), tak by ta výměna vody měla být intenzivnější. Dobrá péče o dno v podobě pravidelnýho týdenního odkalování a výkonná filtrace je nutností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 19:29 Muž Yirka [9126] Re: Jirka
Problém jsou ty závojnatky. Slepota na jedno oko určitě nazapříčiní to, že rbky plave položená na bok. Mám asi tříletou jednookou skalárku a na první pohled její postižení nepoznáš jen má někdy problém se napoprvé trefit tlamkou na potravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 16:52 Jirka – Jednooký skalár - nemocný
Dobrý den,mám v akvárku dva skaláry a tři závojnatky. Jeden skalár,menší má pouze jedno oko a tak celou dobu asi rok plave většinou na boku. Poslední tři dny ovšem nepřijímá potravu,stále se drží u hladiny na jednom místě a má na boku jakoby u břicha menší bouličku.Prosím vás o radu? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:16 Žena Eva_R [365] - ObojživelníciRe: Petr Zdr.
Z toho nikdo nic nepozná.. Napište jak velké akvárko máte, kolik ryb, techniku, osázení rostlinama, jak často měníte vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 21:50 Petr Zdr. – Pravidelný úhyn skalára
Dobrý den, prosím o radu. Zhruba každý měsíc mě uhyne jeden skalár. Začna se držet u dna a padá na bok po několika dnech uhyne. Není na něm nic mimořádného vidět. Děkuji za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   31.12.2011 09:16 Muž kortezhugo [983] Re: bocian
"Upálené" ploutve u skalarov sposobuju bakterie alebo zvyseny obsah dusicnanov
tu mas toho viac...
ceskycichlidklub.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 09:00 Muž Yirka [9126] Re: bocian
Já tam vidím ještě jeden problém, a to ty okousané ploutvičky. Příčinou asi budou ty parmičky čtyřpruhé. Mnohdy si se skaláry nerozumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 23:16 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: bocian
To ph máš vyšší, ale když si na něj ryby přivyknou tak to nevadí ;-) Jinak k tomu co napsal romant není co dodat :) palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.12.2011 23:10 R Muž romant [27987] Re: bocian
O.K. Do akvária už nic jinýho než tu měněnou vodu nelej. Vodu měň denně po dobu týdne. Moc nekrm. Filtr nech běžet neustále a do akvária nijak jinak nezasahuj. To co tady řešíme je tzv. syndrom nově založenýho akvária. prostě jsi chtěl předběhnout čas a nenechal jsi akvárium dostečně zaběhnout a ještě se ten stav zhoršil tím použitím toho léčiva. Nu což, je to zkušenost. Když budeš dodržovat ty výměny vody, tak se situace nebude horšit, ale to, že o nějakou rybu nepříjdeš, to Ti nikdo nezaručí. Argument, že byla použita podpůrná chemie na mě neplatí, já jsem zastáncem klasickýho postupu a to je minimálně 3 týdny záběhu a posléze postupný přidávání ryb. Určitě je dobrý se mrknout na nějaký z těchto odkazů. www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
Nekritizuji, nepoučuji, jenom informuji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 23:01 bocian Re: romant
30% vody vymenenej a akvarko zalozene 17/12 rastlinky+enzymy na upravu vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 22:04 R Muž romant [27987] Re: bocian
Ryby tam jsou 10 dní a to akvárko je založený kdy? Jinak na nic bych nečekal a šel tu vodu vyměnit, to je nejjednodušší opatření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:52 bocian Re: Bob66
pH mam aktualne 7.82, je to OK?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:45 R Muž romant [27987] Re: bocian
Podle mě je chyba v tom použití Costamedu f, po němž je v akváriu narušená biologická rovnováha a ty skaláry na to takto reagují. Mrkni se do návodu, co se doporučuje při a po použití tohoto prostředku. Jinak naprostej souhlas s Bobem66 s tou výměnou vody, to když se bude provádět několik dní po sobě, tak se to srovná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:42 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: larix
Otázka času, podle příspěvku to vypadá na nové akvárium kam před cca 10dny vypustil rybky + léčivo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:36 Muž larix [1420] Re: Bob66
Mňa to tiež napadlo ale ostatné ryby sú údajne v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:33 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Bob66
Souhlas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   30.12.2011 21:33 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: bocian
Změř hodnoty vody NO2, NO3 a ph a doporučuji výměnu třetiny vody, už podle fotky těch upálených ploutví to bude vodou X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:33 Muž larix [1420] Re: bocian
Plesne a baktérie sa dajú liečiť oddelene ale v prípade žiabrohlístov treba minimálne 2 x preliečiť celé akvárko.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:30 bocian
Je potrebná karanténa alebo liečiť všetky rybky v akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:27 Muž larix [1420]
Ochorenie žiabier - bez parazitologického vyšetrenia najpravdepodobnejšie žiabrohlísty, baktérie alebo plesne, prípadne, čo je podľa štádia ochorenia pravdepodobné, kombinácia uvedeného. Ak ho chceš zachrániť, treba kúpiť napríklad Tremazol a Baktopur direct od Sery. Samozrejmosťou je pred tým vymeniť podstatnú časť vody a vo výmenách pokračovať aj po liečbe, vhodné je aj zvýšiť teplotu aspoň na 28 stupňov. Inak baktériami/plesňami má napadnuté aj plutvy. Liečiť treba okamžite, ak už nie je neskoro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 21:18 bocian – Skalar - pláva pod hladinou, prudko dýcha a nepríjma potravu
Fotka k příspěvku Ahojte, neviem identifikovať ochorenie (skalára) s nasledovnými príznakmi:
- pláva pod hladinou
- prudko dýcha
- nepríjma potravu
Už je to tak od utorka 27.12
Mám aj druhého skalára a je v poho čulý, v akva sú spolu s gubky (5), plata (4), neonky červené (7), mrenka štvorprhuá (4), mrenka náderná (2), prísavník (1), bojovnica (1), mečúne (3).
Sú v 200 l akva. Teplota: 26 °C, dobre prevzdušnené,kedže rybky su cca 10 dni v akva pridal som aj Sera costamed F (a to z dôvodu, že rybky sa treli o dekorácie).
Za všetky rady ďakujem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 15:51 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Honza Saimec
...když jsem svítil celý den tak se podom dělala zelená řesa. Když jsem svítit tak moc přestal, řasa se ztratila...
Řasa se nejspíš ztratila proto, že i na ni už bylo světla málo. :-)
Vysvětlit, jak správně svítit, to by vydalo na malou knížku. :) Heslovitě se dá říct: svítit dostatečně dlouho a dostatečně intenzívně.
Na netu je na toto téma hromada informací, a to jak užitečných, tak "škodlivých". Pro začátek si zkuste projít tyto stránky: planta.aquariana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 06:10 Honza Samiec Re: Haimdol
Děkuji. Takže zkusím tedy měnit častěji vodu. Je pravda, že teď když jsem vměnil vodu tak už týden klid, ale ty oči skalárů pořád zvětšené. Prosím mohl bys mi napsat jaký přístroj měří ty škodliviny a název nějakého toho biologického filtru ať už jdu do obchodu za konkrétní věcí. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 06:06 Honza Saimec Re: Sid
Děkuji. Taky mně to napadlo. Jak jsem akvárko zakládal, tak byly rybky malinké, takže zřejmě v objemu akvária měly dostatek místa, nyní když jsou velké tak jich tam asi už je moc. Jo a s tím světlem. Tak to zase když jsem svítil celý den tak se podom dělala zelená řesa. Když jsem svítit tak moc přestal, řasa se ztratila. Máte nějaký návod jak svítit správně? Děkuji Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 18:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Honza Samiec
...Skaláry černé, amazonské po páru tj čtyři, šest Akar hnědých, dvě Ramirezi, dvě Black moly, dvě špicplaty, dvacáct neonek červených, jednu mečovku, sameček uhynul před 3 týdny, jednu leru čichavce perleťového dneska jsem vytáhl nafoukou mrtvolku té větší lery, před čtrnácti dny uhynula jedna Black mola, nimulý týden neonka...
Na 120 l akva při nedostatečné údržbě příliš mnoho ryb.
...Jo hnojím po výměně vody Proflorem. Svítím někdy celý den nědky jen přisvicuji . Rostlinám se celkem daří, ikdyž jsem bvyl zvyklý že Valisnerie rostly jako divé taď mi přijde že se zastavily...
Hnojit do přerybněného akva, navíc s problematickým osvětlením, je pro kytky spíš na škodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 17:45 R Muž Silent [5949] Re: Honza Samiec
Předně bych to tipoval na nekvalitní filtraci. Uhlíková vložka ve filtru je dobrá na krátkodobé vyfiltrování například nežádoucího zabarvení vody nebo odstranění léčiva, ale jeho kapacita se rychle vyčerpá. Ty potřebuješ kvalitní biologickou filtraci to znamená použít třeba bioakvacit. Objem měněné vody a četnost výměn je taky špatná. V tvé nádrži bych měnil cca 40 litrů každý týden. Tvé potíže bych viděl ve vysoké hladině odpadních látek ve vodě které se postupně kumulovaly až dosáhly kritických hodnot a začaly úhyny. Zjisti si hodnoty NO2, pH případně NO3. Pro začátek měň více vody a častěji. Zlepšení by mělo být znát velmi brzo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2011 17:27 Honza Samiec – Skalára černá - nafouklé oči
Prosím vám. Mám problém, začínají mi nějak hynout rybičky v akváriu, nevím čím to je. Objem akvária je 120 litrů. Mám uhlíkový filtr s přepadem, takže voda se čeří, bylím že kyslíku je dost, vodu měním cca 20 litrů tak co 2-3 týdny vypadá čistě bez řas na sklech. Rostlinky mám Cryptokoriny, Microsorium, Valisnerie, Anubias gracilic a Aponogeton, plus nějaké ty plovoucí na hladině a takovou tu co vypadá jak záchodová štětka :) . Štěkru mám zhruba 10 cm, kořen jsem vyvařoval a nechával luhovat asi týden než jsem ho dal do akvárka. Je to takové vyšší akvarium skalárové. Šířka 60cm výška 50 cm hloubka 40 cm. Je to trošku atyp rozměr nechal jsem si ho dělat na míru podle Juwelu. Osvětlení mám 2 x 20W. No a složení ryb Skaláry černé, amazonské po páru tj čtyři, šest Akar hnědých, dvě Ramirezi, dvě Black moly, dvě špicplaty, dvacáct neonek červených, jednu mečovku, sameček uhynul před 3 týdny, jednu leru čichavce perleťového dneska jsem vytáhl nafoukou mrtvolku té větší lery, před čtrnácti dny uhynula jedna Black mola, nimulý týden neonka. Teď jsem si všiml, že oba skaláři černí mají jakoby napuchlé oči. Jsou to krásné kousky, Nijak se nemocně neprojevují, že by špatně plavali, ael ty oči mě děsí. Mám akkvárko už skoro půl roku. během té doby jsem už vyměňoval ve filtru uhlík, teď je tam cca 2 měsíce, a funguje pořád dobře. Tak fakticky nevím, možná něco opomíjím. Jo hnojím po výměně vody Proflorem. Svítím někdy celý den nědky jen přisvicuji. Rostlinám se celkem daří, ikdyž jsem bvyl zvyklý že Valisnerie rostly jako divé taď mi přijde že se zastavily. Prosím prosím nevíte někdo co by mohlo pomoct aby ryby takhle nehynuly, jak podléčit ty skaláry a co s tím zastaveným růstem rostlin?

Děkuji Honza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 21:19 Nobody Re: SanelOne
Může to být způsobeno plynovým měchýřem(příznaky by byly spíše-nadnášení k hladině a nebo naopak klesání ke dnu,nekoordinované pohyby).To lapání po vzduchu u hladiny spíše ukazuje na nějaký problém se žábry(možná i vnitřní parazité).
Na nedostatek kyslíku ve vodě nebo otravu to nevypadá,když se ostatní rybky chovají normálně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 20:19 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
Chápu Tě ano a díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 20:17 R Muž romant [27987] Re: SanelOne
Pokud to tím opravdu je, tak bude záležet na tom, jaký povahy je to případný poškození. Kdyby to bylo nějaký mechanický poškození, tak to je obvykle konečná, ale může to být napadení nějakým virem, či bakteriální infekce a ta řešitelná je. Zkušenosti s tím nemám, protože já ryby neléčím, asi jsem divnej, ale nechávám to na přírodě. Přistupuji k tomu tak, že než léčit mnohdy s velmi nejistým výsledkem v malopodmínkách hobby akvaristy, tak to radši rybku šetrně utratím. Uvidíš co na to ostatní, jestli něco poradí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 20:06 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
Taky sem nad tím přemýšlel, jde to nějak "vyléčit"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 19:49 R Muž romant [27987] Re: SanelOne
Pokud se tak chová jenom ta jedna ryba v akváriu, tak bych si tipnul na nějaký problém s plynovým měchýřem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 19:47 Muž SanelOne [5] - Tetry – Skalára
Můj kamarád má skaláru, která se stále drží na hladině a snaží si brát vzduch z hladiny. Je jediná ze 4, která se tak chová. Vim, že sem vám toho moc nezdělil, ale máte nějaký podezření, čím by to mohlo být?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 18:11 Muž daniel1997 [9] - AsieRe: Yirka
ale pozoruju ze se to lepsi asi simuloval.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 18:11 Muž daniel1997 [9] - AsieRe: Yirka
pred rokem na vanoce nekdy v lednu pocitam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 08:38 Muž Yirka [9126] Re: daniel1997
Ještě bych se zeptal kdy byla nádrž opravdu založena. Mohl by to také být důsledek přirozené regulace danými podmínkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2011 18:35 Muž daniel1997 [9] - AsieRe: Yirka
no to mam ale je to poprve a us to trva 14 dnu ze je takova ne ve svy kuzi a v sobotu to bylo uplne ze byla u toho teplomeru jak je na fotce cely den jen na zradlo se srovna a obcas taky kdyz se na ni divam ale jinak cely den je takhle sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2011 18:31 Muž Yirka [9126] Re: daniel1997
Nemáš s nimi třeba paví očka? U mě plavou hlavou vzhůru když hledají a loví gupčí potěr v plovoucích rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2011 15:50 Muž daniel1997 [9] - AsieRe: LiborSprysl
ale ona je v poho jak zaklepu zradlem tak normalka se narovna a zere a pak zase je hlavou nahoru tone i vecer sem ji pozoroval a je chvilkama hlavou nahoru a pak se srovna a v cajku plave
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2011 17:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: daniel1997
Asi opravdu bude mít poškozený plynový měchýř, pokud neudrží rovnováhu, nic jiného mne nenapadá. Takže buď fyzický problém, nebo paraziti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 13:51 Muž daniel1997 [9] - AsieRe: LiborSprysl
no není je docela mlada ani rok ji nemam
nevim proc to dela ale kdyz se de nazrat tak se srovna a pak zase cely den de nahoru muslim si ze takhle ani nespi ze je srovnana nejsem si ale jisty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 13:24 JagerMaister
zrejme to bude tým hnevalo ma to lebo akvárko bez skalárov nepôsobí tak esteticky vďaka za info ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 13:12 R Muž romant [27987] Re: bluemonster
Tak pokud se tak chovají od tý doby co jsi vyházel tu pistii, tak to bude tím světlem, jak si myslím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 13:02 JagerMaister
no to ma napadlo mal som pred týždnom celú hladinu zamorenú pistiou ale všetku som ju vyhádzal žeby to bolo toto ? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 12:46 R Muž romant [27987] Re: bluemonster
Zkusil bych jim přistínit hladinu, myslím si, že se jim moc nelíbí to světlý dno v kontextu s tím osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 12:43 JagerMaister
no oni sa tak správajú už dlho ten výluh som pridal včera je to domáca výroba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 12:27 R Muž romant [27987] Re: bluemonster
Takhle se chovají od toho přidání rašelinovýho výluhu? To je doma vařený, nebo nějakej komerční přípravek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2011 12:19 JagerMaister
ahojte mám otázku ohľadom správania skalárov ... mám akvárium 200l --- rybicky.net/nadrze/10541 teraz je v ňom 6 skalárov vo veku asi 5 mesiacov na výšku 7cm a ich správanie nedokážem pochopiť nádrž je husto zarastená, vodu mením týždenne 1/3 ... krmim ich rôznymi vločkovými krmivami a aj mrazenými ...včera som pridal rašelinový výluh
ryby sa správajú fakt čudne sú stále zalelzlé pod koreňmi a rastlinami pri pohľade do akvárka ich ani nevidno ... výjdu von iba pri krmení .... a ked výjdu tak sa držia iba pri dne nespôsobuje to nízke akvárium 40cm čo nieje veľa síce je tu mnoho nádrží 40cm vysokých v ktorých plávu skaláre a nevyzerajú tak ako moje .. neviem čo s tým ?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 39

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36304x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5376-skalara--nemoc?od=1201