Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba krytu

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Výroba krytu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 12:54 Muž sollik [257] - CichlidyRe: Mrazik1983
Nicméně váha krytu bude stejně ještě vyšší než při použití lamina :-( Materiál lehký, pružný, odolný vlhku, dobře opracovatelný v domácích podmínkách s věžně dostupným nářadím, pokud možno levný a ještě k tomu pohledný se velice špatně shání ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 12:23 Mrazik1983 Re: HaDaS
Díky, to mě ani nenapadlo¨, že MDF je odolná proti vlhku. To stojí za úvahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2011 12:18 HaDaS Re: Mrazik1983
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 12:10 Mrazik1983 Re: HaDaS
Díky za reakci, řeším z čeho kryt vyrobit mě se zdá dřevotříska zbytečně těžká. Mám akva 160*60*60 a to už bude kryt něco vážit, tak mě právě napadla ta osb deska. Ale jestli to není dobrá volba,tak budu muset vybrat jiný material sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2011 11:39 HaDaS Re: Mrazik1983
Zkušenost s tapetováním OSB nemám, ale pokud se do toho pustíš, tak doporučuji tu OSB desku naimpregnovat proti vlhkosti. Něco jako jsou výrobky typu Flügger 90 Aqua (dříve Flügger 95-98), Xyladecor xylamon, Bochemit apod. Důležité je tyto desky zbavit mastnoty, aby lepidlo dobře drželo. Dobrý je třeba Ceresit CN 94.
Jinak osobně bych do tohoto řešení nešel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2011 10:21 Mrazik1983 – Osb deska+folie
Zdravím lidi, mám na vás dotázek. Máte někdo zkušenosti s tapetováním OSB desky? Myslím tu samolepící folii.Jestli to bude držet nebo ne.Chtěl sem si z toho vyrobit akva kryt. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MajkaK
Sikulka :). ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 17:44 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Já jsem si říkala, že je to nějaký divný. :-D Je dlouhá 90 cm a má průměr cca 2-2,5 cm. Tak nějak jsem pátrala, kolik může mít. 30W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 17:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MajkaK
Marketo, je to tim, ze starter vyhovuje pro zarivkove trubice v tomto rozmezi prikonu. Zarivkova trubice ma prikon jen jeden. Co je zac, je treba hledat primo na trubici. Jak je ta trubice dlouha (bez tech kovovych kolicku na konci) a jaky ma prumer (prumer toho skleneneho)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 17:08 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky
Dobrý den,
možná si teď většina z vás zaťuká na čelo, ale já se stejně zeptám. smich Koupila jsem akvárium již s vybavením. A v po domácku dělaném krytu je jedna zářivka. Pátrala jsem po jejím bližším označení, abych věděla, na čem jsem. Našla jsem na ni jen jedno - označení 4-80w. Co to znamená? Že má 80W? Všude mi ve vyhledávači naskakuje jen startér...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2011 11:53 bijou – Ruwal
má niekto skúsenosti s týmto typom osvetľovacie systému do krytu?
www.faunacentrum.cz/…

potrebovala by som upgrade plastového krytu, rozmýšľam, čo dať namiesto pôvodných trubíc. na toto som natrafila, ale tie trubice vyzerajú tak, že asi sa tam nedajú vraziť hocijaké podľa želania a potrieb. či áno? má to niekto nainštalované?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 12:48 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: icemarek
Neco jsem si na tema osvetleni dovolil napsat: rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen
Pokud by se Ti to nechtelo cist cele, a jen Te zajimaji typy zarivek, hledej v textu 840.
Co se tyce toho zmineneho krytu, jeho obrazku je na webu dost, ale jak to ma s reflektorem jsem v rychlosti nenasel. Je neco pod tou zarivkou a nebo treba jen cerny plast? Pokud pod zarivkou neni nic odrziveho, mnoho svetla jde mimo samotne akvarium, neodrazi se do nej. Reseni je mnohdy snazsi nez se zda, uz natrenim povrchu cerneho krytu bilou barvou je pouhym okem znat, jak moc svetla v akvariu pribylo. Ale to uz predbiham, nevim zda tam reflektor je. U normalni zarivky, pri pouziti reflektoru, je tech 15W na tohle akvarium absolutni minimum, ktere bych byl ochoten pouzit pro nenarocne rostliny, tedy ano, muj nazor je (co jsem kdy vyzkousel a jak to hodnotim), ze pridat je vhodne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 12:39 Muž Jurasek [137] – Re: icemarek
Nějakou třípasmovou (8xx třeba 840)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 12:27 icemarek – ktoru?
kupil som akvaset DIVERSA60 60x30x30.tato otazka je skor adresovana tym ktori maju nejaku skusenost s tymto setom.inak budem rad za kazdu odpoved.standardne je vnom montovana jedna ziarivka 15W. viem ze na 54L je to malo.chcel by som pridat este jednu.miesto tam je, len neviem aky typ ziarivky tam je a aky by sa knej hodil.rastlinkam sa nedari tak ako by som si zelal tak im chcem pomoct. (svietim 11h/denne, pri kazdej vymene vody pridam SERA FLORENA podla navodu)...su rozne ziarivky.. take spektrum..onake spektrum...na rozne vyfarbenia ci uz rybiek alebo rastlin... DAKUJEM

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 00:24 Darry – Re: Darry
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 00:20 Darry – Re: Darry
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 00:19 Darry – Re: Gordon
Fotka k příspěvku Ja jsem si dělal doma sám, takže pokud by asi někdo chtěl, tak bych měl možnost za nějaký peníz udělat kryt.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 22:21 Muž Gordon [22] – Re: sand0kan
můžeš koupit klastický waterhome 60*35 a lehce si ho upravit a bude pasovat i na tu 60*30. Někde to tady snad i takhle má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 21:40 pitrs06 – Re: Konhi
Tak podobně jsem vyráběl taky, trochu jednodušeji, ale princip stejný. Mám to v obýváku tak jsem nechtěl rampu aby mi to nesvítilo okolo. Jako osvětlení jsem koupil nejlevnější T5 svítidla vykuchal a předřadníky dal do skříňky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 20:10 Muž sand0kan [2] - Labyrintky – Re: Konhi
Kryt 60x30 se dvěmi zářivkami se nevyrábí (aspoň jsem žádný nenašel), takže jestli chceš dvě zářivky doporučuji si jej vyrobit.......návod jsi našel sám. Také můžeš použít krycí sklo a k tomu nasadit na okraje akvária světelnou rampu. Mě se to osvědčilo lépe než kryt - více mě prosperují rostliny a akvárno nevypadá tak udušeně. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:53 Muž MoMo [0] - Živorodky
Já bych zase potřeboval kryt na 90x55cm sad a aspoň 2 zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:49 Nelly – Re: Konhi
Tady Máš levnější kryt: www.levnaakvaristika.cz/… ... Vim, že se dají kryty i vyrobit, myslím, že tady dokonce nějakej návod někde byl, buď na fóru, nebo spíš v článcích.
Já jsem taky teď řešila kryt, ale nakonec jsem si ho radši koupila (stál mně něco přes 1000, páč byly trochu větší rozměry -80x30), ale jsem s ním spokojená. Sice je na jednu zářivku jen, ale to se časem dořeší.
Já totiž nejsem zrovna nějak dvakrát technickej typ. Žárovku si vyměním, umím i utáhnout odkapávající kohoutek u dřezu a občas něco dokonce i přibiju hřebíkem...Ale že bych si sama vyráběla kryt, na to jsem se nějak necejtila...Přece jen jde o elektriku a s mým štěstím bych asi brzo někde počítala andělíčky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:42 Muž Konhi [1]
Co byste tak říkali tomuhle?? www.cichlidworld.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 19:36 Muž Konhi [1] – AKV kryt, výroba, koupě... poradíte??
Zdravím

Potřeboval bych poradit, mám akv vnějších rozměrů 60x30cm, vnitřních cca 59,5x 29.5. Potřebuji kryt se světlem, ale nevím jak, protože ty co jsem našel se pohybují kolem 1000Kč, navíc nemají správné rozměry. Nevíte jak by se dal podomácku vyrobit nebo někde levně sehnat??(nejlépe se dvěma zářivkama :) Uvítal bych kdyžtak i kamenné obchody v okolí sokolova. :) Díky předem tomu, kdo by poradil :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2010 15:23 LiL – Re: protein007
ved to ja viem... ale zaklad je hlavne drevo (inac kora je drevo) a potom samozrejme ten tmel... ano ma to ine vlastnosti, ale az tak odlisne to byt nemoze, nakolko aj drevotrieska sa kruti od vlhka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2010 15:21 LiL – Re: kalahare
no prave... ja to nechcem mat tmave...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 08:18 Muž kalahare [11] – Re: Calvin
Ono je to těžké, plast by byl asi nejlepší, není problém s vodou a teplotou, ale kdo si doma upachtí formu a vylisuje si kryt, že jo. Když jsem viděl, co uděla dřevotříska na skříňce od mokrého koberce, tak bych jí asi nechtěl na krytu. Jak píše protein007, dřevotříska není dřevo. Dřevo je zas docela těžké. Mně se líbí ten kryt od Hoplika z HPS, ale protože je to asi první aplikace ( rybicky.net/forum/13630… ), tak si počkám na stav po roce, po dvou, zatím to vypadá super. Co se týká té ochrany fólií, mám dekl polepen zrcadlovou folií, drží po roce, i přes slušnou kondenzaci vody přes noc. Ale dřevo mám slušně nalakované. Nikdy to nepolepíš tak, aby to těsnilo, hlavně hrany a rohy. Ale jsem rád, že se tu objevuje spousta metod a stylů výroby krytů, alespoň je možné porovnávat a vybírat. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 02:29 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod
LiL napsala: ale aj drevotrieska je drevo... a pokial viem, nikto sa nestazoval, ze by plesnivelo... ci???

Drevotrieska nie je drevo :-) Su to zbytky zo spracovania dreva (cize okrem pilin aj kora, prach a kadeco dalsie co do toho napada), zmiesane s roznym chemickym bordelom (vselijake tmely, laky a pod.), zlisovane do tvaru dosky. A cele je to potiahnute foliou podla vole vyrobcu (papierovou, plastovou, laminatovou, atd.). Takze obrovsky rozdiel a odlisne vlastnosti od dreva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2010 01:46 Muž Calvin [9]
Koukám, že pokaždé se musí objevit i nějaké proti. :) Našel by se tu někdo schopný posoudit objektivně možnost vznícení styroduru (nebo HPS) a lamina? Nějak nevěřím, že materiál, u jehož vývoje se určitě hledí na zvyšování tepelné odolnosti či alespoň na minimalizaci hořlavosti, by z toho vycházel hůř. No, a i kdyby na tom bylo něco pravdy, tak stačí vnitřek polepit alobalem, čímž se přeci zabilou dvě mouchy jednou ranou - ochranný a reflexní prvek zároveň. Či se pletu? Jinak vzhled je asi to poslední, co by mě v tomto případě trápilo, dost lidí si vyrábí kryt z obyčejných dřevotřísek či podobného nijak vzhledného materiálu a poté jen přelepí samolepicí folií, takže ani v tomto případě to jistě nebude problém. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 21:11 Muž kalahare [11] – Re: LiL
ahoj, první nátěr jsem udělal balakrylem, abych měl tmavý odstín, pak to trochu přejel smirglem a sjel jsem to lodním lakem, je to náročné na čas a na ruce, ale zatím kryt slouží bez problémů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 21:08 PPro – Re: horblower
A co třeba kryt ze starých PET lahví? Nezlob se, ale já myslel, že jedním z hlavních požadavký na kryt je aby to hezky vypadalo a že bych se chtěl dívat zrovna na polystyrenovou (nebo styrodurovou) konstrukci nad akvariem, to opravdu ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 17:22 LiL – Re: kalahare
kryt uz mam hotovy, treba len pripevnit vrchne dosky na panty a natriet... elektriku uz mam tiez pokupovanu... robim to podla toho navodu, co sa tu objavil niekde na zaciatku temy... ale miesto lamina som pouzila dosku... len neviem akym lakom to mam ponatierat nech to drevo vydrzi... preto som sa pytala...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2010 09:46 Muž kalahare [11] – Re: LiL
Já osobně mám kryt už dva roky, je ze dřeva, natřený lodním lakem (3 vrstvy) a nekroutí se, nehnije. Pokud si dá člověk záležet, tak to vydrží. Klasické dřevotřísky a lamina bych se bál, ve vlhku bobtnají. Speciální dřevotříska odolná proti vodě také existuje, ale kdo má pár prken v garáži a šikovné ruce (nebo dědu :-) ), tak je to za pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.03.2010 09:34 Muž lojza79 [5]
Fotka k příspěvku Zasilam moji rampu. Chtel jsem, aby to bylo co nejucinnejsi. Jelikoz spotreba svetla za cely rok neni moc mala. Kryt je vyroben ze zrcadla, napojeni zarivek vodotesne, bez kryciho skla. Mam 250 l akv. (50x50x100) mam pouze 2 ks trubice 21w/T5/8600. Coz je 0,168 w/l, ale i prez to, jdou od valisnerii bublinky. Je mi jasne, ze me ted ukamenujete, s tim, ze je to zalostne malo atd. Kdybych tam mel cudit 0,5 w/l, asi by mi tam nerostlo nic jineho, nez rasy ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 19:42 LiL – Re: LiL
ale aj drevotrieska je drevo... a pokial viem, nikto sa nestazoval, ze by plesnivelo... ci???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 17:56 maio777 – Re: Mrakoplash
potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 15:11 Muž Diego [72] – Re: horblower
At už to je jakkýkoliv polystyeren,nepoužíval bych ho na výrobu krytu.A zbytečně riskovat se mi nechce.Mám kryt vyroben ze dřevotřísky odolné proti vodě a nemusím nic řešit.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 15:09 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
No já jen, že jsem měl světlo s jednou zářivkou 15W (do kuchyně) a jedna stana byla zcela zdeformovaná plast rozteklý a hnědý místy zčernalý (původně bílá). Naštěstí jsem si včas všiml čichem, že se něco děje, nevím jak by to dopadlo kdybych nebyl doma. Stejnou zkušenost mám i z úsporek, ale tam je jiný bezpečnostní plast.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 14:36 horblower – Re: DrBolíto
Nie je to klasicky polystyren.A myslim ze ziadna ziarivka neohreje kostru osvetlenia nad 150-200 C. Mne to hreje teraz na nejakych 50C.Ale suhlasim ze moznost tam je. Preto to treba navrhnut z takej hrubky a vzdialenost trubic od krytu tak aby to bolo na 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2010 13:31 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
coze kryt z polystyrénu? se jednou budeš divit až najdeš světlo v akvárku, oni zářivky docela pálí když končí jejich životnost. A to v lepším případě, může též dojít ke vznícení a požáru, doporučuji koupit velký stan. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 13:25 horblower – Re: JFK
Akekolvek lepidlo ktore lepi polystyren.Myslim ze som mal Pattex.Z vnutornej starny to mozte natriet aj epoxidom aby sa to lepsie cistilo ale nemusite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 13:18 JFK
A čim jsi to lepil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 12:35 horblower – Re: horblower
tu je este popis toho materialu.
www.isover.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 12:34 horblower – Re: LiL
Drevo je nevhodne z toho dovodu ze nasiakava vodu a potom meni tvar.pocase potom vo vlhkom prostredi zacina plesniviet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 12:33 horblower – Re: Calvin
Ja to mam zatial urobene provizorne bez akejkolvek upravy.Chcem totiz urobit novy asi zo 40 alebo 50mm hrubky s hladkym povrchom.Vyroba je jednoducha.Vyrezes platnu na velkost akvaria tak aby ti presahovala z kazdej strany 5 mm.POtom po obvode nalepis pasy siroke asi 4-5 cm.Mozes aj dva podla toho ake vysoke to chces mat ake mas svetlo.Potom ked to zaschne polozis to na akvarko tak aby si mal tych 5 mm na kazdej strane a zospodu si ceruzkou nakreslis ciary kde potom vyrezes zarezy hrubky skla(aby to bolo zapustene).Da sa to orezavacim nozikom ale ja to nabuduce skusim spajkovackou. Povrchovu upravu si uz kazdi zvoli sam aku chce.To ako si to uz rozdelis a konecny dizajn zalezi od toho aky maz filter, osvetlenie atd.Fakt sa s tym dobre pracuje.Hrubku zvol podla velkosti akvaria a vahy osvetlenia.Diery do toho nevrtaj vrtackou ale len to prepichni skrutkovacom.Vyhnes sa skodam a prilis velkym dieram. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 12:20 LiL
chcem sa spytat, ci si tu niekto vyrobil kryt z dreva, na ake velke akvarko a priblizne kolko ho to vyslo aj s elektrikou... diky za odpovede ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 11:59 Muž Calvin [9] – Re: horblower
To vypadá velmi dobře. palec Budu muset vyrazit do nějakých stavebnin, protože jaké existují materiály, o kterých nemám ponětí.. :) Kdyby to bylo skutečně použitelné, tak cena zdá se vychází velmi příznivě a práce s tím také asi tolik nebude. Děkuju za tip! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 14:29 horblower
Fotka k příspěvku Ja som vyrobil kryt na akvarko zo styroduru.Kedze mam maly rozmer akvaria tak som pouzil 30mm hrubku.Sice sa to nezda ale je to celkom pevny material na rozdiel od plystyrenu.Da sa to lepit,rezat a mozete si to natriet na akukolvek farbu.Je dostupny v stavebninach az do hrubky 100mm.V pohode drzi tvar aj nad teplotou 100 C.Mam tam dve 18w T8 philips s elektronickymi predradnikmi.lavu cast som urobil oddelovaciu aby som nemusel davat dolu kryt koli krmeniu atd.Velmi rychla vyroba a skoro ma to nic nestalo(len objimky a predradnik)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 11:59 Muž AmorFati [37] - Amerika
V červnu se stěhuji ze studentského bytu a akvárko budeme mít nově v obýváku. To znamená, že už asi nebudu chtít, aby mi z krytu trčely dráty, čili se i já, za využití stávajících předřadníků pokusím o nový kryt. A ten PSH vypadá velmi dobře. Rozhodně se s tím bude pracovat lépe než s laminem a nebude to tak těžké.

Mimochodem dodnes mám na akvárku původní instalaci, kterou jsem vytvářel v září 07 (viz první příspěvek v diskuzi). Předřadníky budou, myslím OK, zatímco ale patice jsou už špinavé a nejdou vyčistit, některé jsou navíc popraskané. Hádám, že budou mít i zpuchřelá těsnění. Co je však nejzajímavější, zářivky Narva jsou pořád původní. Jejich svítivost jistě klesla, ale na rozdíl od různých GLO speciálek mě mile překvapila jejich životnost. Ještě před stěhováním z Brna si v prodejně Narvy pořídím nové do nového krytu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2010 08:29 Muž Yirka [9140] – Re: Calvin
Nejlépe by možná bylo se obrátit přímo na tvůrce, třeba má zdroje nebo ví kde se s tím pracuje by ly by odřezka a pod.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 12960x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4078?od=151