Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 19:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Deathbull
Dnes jsem pokusně odpojil jednu trubici z osvětlení mé "domácí" nádržky 80x40x35, takže aktuálně jen 3x T5/24W/8xx... :-)
Jsem zvědavý, co na to květena. (Včetně blyxy...) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   11.08.2012 19:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: bandy23
Svítit zpočátku "opatrněji" (nižší intenzitou a kratší dobu) se doporučuje zejména proto, že vyšší rostliny si do svého akva vybíráte a "instalujete" sám, přičemž konkrétní podmínky ve vašem akva jim nemusí úplně ideálně vyhovovat, takže jim přizpůsobení na ně trvá výrazně déle, než řasám. No a řasy si nevybíráte, ty "si vyberou vás". Přemnoží se jen ty druhy, kterým jste nabídl ideální podmínky.
Intenzívní a příliš dlouhé osvětlení je jedním z faktorů, které v nových nádržích růst řas stimulují. Podobně jako hromadící se amoniak, vznikající rozkladem organické hmoty, v nových nádržích, kde není dokončen cyklus nitrifikace. Zde zase pomáhá četná výměna části vody v prvním měsíci po založení akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 18:45 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: bandy23
Záleží co chceš pěstovat, pokud jsou to na světlo náročné rostliny, nebo koberce, tak těch 2x39w ber jako minimum...a to myslím s reflektory / zrcadlovou folií. Sám svítím do nového akva 80x40x35 2x 24w T5 a nestačí to, zapojil jsem k tomu origo dvojici v krytu 2x 18w T8, nemám nic moc náročného kromě blyxy a toho že chci Barclayu červenou a že by to byla nějaká pecka se říct nedá.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 18:02 bandy23 Re: j0hny
dakujem za radu preco by som mal zo zacietku svietit opatrnejsie ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 02:55 Muž j0hny [86]
T5 2x39W (85cm) budu bohate stacit aj bez reflektorov. Na nenarocne rastlinky aj T8 2x30W (90cm).
Ja mam obyc trojpasmovky osram 840.
Trufnem si povedat, ze s kvalitnymi reflektormi tam budu stacit aj T5 HE(vyssia efektivnost) 2x21W :)
Zo zaciatku treba svietit opatrne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 00:09 bandy23 – osvetleni 200
Mam 200 l. akvarko ake osvetlenie by som mal dat kech chem mat aj rastlinky kolko Watove trubice a akej znacky a ake dlhe trubice T5 alebo T8? akvarium ma rozmery 100x50x40 Dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 23:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: toni
Komplet dekle mají většinou drobný problém - až moc slabé osvětlení. Ale ne vždy, někdy jsou dobré, takže až ho budeš mít, tak posoudíme konkrétní kus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 17:21 Žena toni [68] Re: romant
tak to je super!cena jde taky.....ja jsem se ted pred chvilkou dovedela ze kamos ma jeste jeden komplet dekl na 60 L....tak uvidime jestli to bude fungovat
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 14:52 -
To má romant pravdu.Veľa najmä začínajúcich si dá watáž,ale prekrmujú,fiter nefunguje ako má a potom to tu začne: Prečo mám riasu a pod.A to spomeniem prerybnenie,hnojenie a x dalších vecí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.08.2012 14:43 R Muž romant [27987] Re: souky
Ne nepřekouknul, má to reflektory a pro začátečníka je to myslím vhodnější. Nejenom poslední dobou je zde spousta nešťatníků jenž byli lapeni do sítí watového šílenství. Takhle k tomu přistupuji já, spíš míň, než potom nevědět co s tím. Určitě nikomu nebráním v tom, ať si nad akvárko dá tolik světla na kolik se cejtí. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 14:27 Muž souky [592] - RostlinyRe: romant
nechci být hnidopich ale 2x8w taky neni žádná výhra, počítám ale, že ses jen překoukl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:56 R Muž romant [27987] Re: toni
Mrkni se třeba k sousedům, je to prověřený e-shop www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:21 Žena toni [68] Re: Haimdol
DIKY ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:11 R Muž Silent [5949] Re: toni
Nikde tam nevidím, že by to bylo LED osvětlení a tudíž předpokládám, že se jedná o zářivkové a v tom případě je 9 Wattů na 50-60 litrovou nádrž velmi málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2012 12:01 Žena toni [68] – osvetleni
Ahoj lidicky...muze mi nekdo zkuseny poradit jestli je toto vhodne pro 50 -60l ? www.ebay.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 18:36 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jane91
Případně i "840", např. Osram T5, FQ 54W/840
www.e-light.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2012 17:44 Muž j0hny [86]
Tak to by mohli byt "teple" trubice. Napr 830.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 16:01 Žena jane91 [27] – Červené spektrum
Nemáte nejaký tip na žiarivku T5 (1149mm), ktorá je bohatá na červené spektrum a vyžaruje málo z toho modrého? Ďakujem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:51 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ať se ti daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:33 vlajan Re: grunda
děkuji za odpověď, zkusím to bez skla. Rybky i kdyby byly skákací, tak nemají kam skočit, akvárko je sloupovitě uzavřené a stěny nad okrajem jsou vysoke 70 cm. Vyskouším a uvidím.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:30 Muž Miso [470]
neviem ako mas to svetlo riesene v tej stene (za stenou) ale uchyty na rampach (ak sa bavime teda o kompletnom osvetleni) sa vecsinou daju nastavovat na roznu dlzku (napr. www.akvariumonline.sk/… ) konkretne toto sa da aj zavesit nad akva cim mozes regulovat vysku. Co sa tyka vykonu osvetlenia problem je to ze ak nepridavas CO2 a prezenies to s intenzitou osvetlenia, rastlinam zacne CO2 chybat a mas problem. Takze v tvojom pripade by malo stacit aj tych 2x30W T8. Alebo kupit tie 2x39W T5 a pripadne ich zdvyhnut vyssie nad hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:16 Muž grunda [1781] - Cichlidy
lepší je to bez skla, teda pokud nemáš ryby, které rády vyskakují z akva. I kryptokoryny jsou větší, stačí projít seznam, můžeš přidat i nějaké Echinodorusy - tam je výběr z velkých kytek dostatečný. Nebo třeba Nymphaea lotus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:13 vlajan
Fotka k příspěvku ještě ten obrázek
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 15:11 vlajan Re: grunda
kryptokoryny to tam už mám viz obrázek který, ale chctěl jsem tam nasadit i nějaké vyšší. 2x T5 39w ? Obyč trubice, nebo zase spešl? Asi dám tu rampu 15 cm nad, ale nikde sem nenašel zda je lepší když jde světlo přímo na hladinu, nebo přes zakrývací sklo. Teď sem měl bohužel 3 měsíce kalup a moc sem doma nebyl, podle toho to tak dopadlo a snažim se zachránit co se dá. Díky za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 14:34 Muž grunda [1781] - Cichlidy
není důvod se omlouvat, já jsem zastánce méně osvětlených akva, v tvém případě bych dal 2 T5 trubice tak 15 cm nad akva, dokoupil kryptokoryny, vyhodil vzduchování a pohlídal si poměr NPK a občas přihnojil mikroprvky, jestli rampu nebo upravit stávající kryt je na tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 14:13 vlajan Re: grunda
Fotka k příspěvku grunda napsal: Budeš používat CO2? Hnojit? Jaké budeš mít kytky? Jsi ochotný se o kytky starat x hodin týdně, nebo nebudeš mít na akva čas. Až si to rozmyslíš, pak polož otázku znovu.
Mám to akvárko cca 8 let v celkem bezudržbovém procesu. Nemám čas se x hodin týdně starat o kytky. 1x měsíčně měním 1/2 vody, nejsem panelákovej a používám vodu ze studně ( větší obsah dusíku, takže ho spíše snižuji ) Mám sexterní filtr fluval a vnitřní pro vzduchování. Rybyčky mám hejnovité. Kytky budu obnovovat, protože kromě jednoho druhu název nevím Tvrdé velké listy přízemní mi z důvodu poruchy světla odešlo. A proto akvárko pozvolna obnovuji. Takže mě zajímalo, co je lepší koupit opět osvětlovací rampu, ale nesehnal jsem žádnou 117 cm dlouhou a proto tam přizpusobyt 100 cm, nebo koupit osvětlovací rampu 2x30, nebo 2x39 W na T8 ze zde odkazovaného polského obchodu aquario. Do teď jsem používal 2x30 aqua glo a power glo. Ale stím plyne má druhá otázka, jak vysoko nad sklem má být umístěno osvětlení, nebo je lepší nechat to bez víka. Pro jistotu přikládám foto . Omlouvám se, zda se ptám neurvale, ale zduvodu opomenutí opsat spamoví číslo to píši již podruhé
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:35 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Budeš používat CO2? Hnojit? Jaké budeš mít kytky? Jsi ochotný se o kytky starat x hodin týdně, nebo nebudeš mít na akva čas. Až si to rozmyslíš, pak polož otázku znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:29 vlajan
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat,zda si mám koupit sadu na osvětlení T8, nebo T5 a udělat si kryt sám a na kolik zářivek, nebo si koupit hotovou osvětlovací rampu 2x 30w T8. délky 100cm. Mám akvárko 117x35x50 dno 5-10 cm takže sloupec vody je do 45 cm. Postavené je jako pilíř uprostřed místnosti, takže na něj jde částečně sluneční světlo. Druhá má otázka: mám nechat akvárko odkrité, nebo použít skleněný poklop a jak vysoko nad ním má být světlo. Do teď se mi totiž zespodu na skle pod světlem dělala zelená řasa ( nejspíš spojitost se vzduchovadlem, v nejhorším místě proudil vzduch ) Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 12:50 Muž 150koni [653]
Třeba by to mohlo někomu pomoci. pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2012 12:19 Muž grunda [1781] - Cichlidy
než o lumeny a waty půjde spíš o PAR a PUR, celkové množství světla dopadajícího do akva a využitelné spektrum. To první se dá ovlivnit množstvím světelných zdrojů a jejich vzdáleností od místa nasvícení, to druhé výběrem správného zdroje světla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 10:10 Muž 150koni [653] Re: malyLibor
malyLibor napsal: Jestliže dnes výrobci tvrdí, že nové zářivky T5 mají dvakrát větší účinnost než staré.

Nevím co je na tom pravdy ... moc mi to nevadí, protože sám mám T8 ale údajně T5 končí, takže zbývá zákonných 10let. Takže jestli to není jen kachna, tak to tvrzení že jsou lepší může být marketingový tah výrobců hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 09:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kortezhugo
Rozhodně je to důležitější údaj. S watty se těžko pracuje. Já si pamatuji doby, kdy se v akváriích svítilo klasickými žárovkami. Doporučoval se +- 1W/l. Potom začaly klasické zářivky. Tam se doporučovalo 0,5W/l. Jestliže dnes výrobci tvrdí, že nové zářivky T5 mají dvakrát větší účinnost než staré, teoreticky by mělo stačit 0,25W/l, pro méně náročné rostliny i polovina. Proto souhlasím s j0hny, že "nejde len o watty na liter, ale hlavne o lumeny nasmerovane smerom dole cez vodny stlpec", protože lumeny vypovídají víc o svítivosti. Samozřejmě i s ohledem na to, co píše romant, protože nevhodné světelné spektrum nepomůže ani při nejvyšších wattech či lumenech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 09:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kortezhugo
O moc užitečnější ne, když neznáme spektrum zdroje. (Jak naznačuje Romant.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 09:00 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
Ale je to uzitocnejsi udaj ako W :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 07:22 R Muž romant [27987] Re: j0hny
Já myslím, že důležitější než lumeny bude světelné spektrum použitých zářivek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 06:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: j0hny
...nejde len o watty na liter, ale hlavne o lumeny nasmerovane smerom dole...
O lumeny ale taky nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2012 04:15 Muž j0hny [86]
Dovolim si poupravit Katterinecku (pri vsetkej ucte vzhladom na jej odbornost a uspechy), ze nejde len o watty na liter, ale hlavne o lumeny nasmerovane smerom dole cez vodny stlpec :-) Kde byvalo niekedy pravidlo 0,5-1w/l v klasickych ziarovkach, moze dnes stacit aj 0,2-0,4w/l z najmodernejsich svetelnych zdrojov, ci t5/HE s reflektormi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 00:18 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Malawi - bez kytek, tak ať vidíš na ryby ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 22:02 Muž Jakez [7] - Afrika – Světlo pro 375l
Ahoj, chtěl bych poradit jakou kombinaci a watáž pořídit pro akva 375l biotop Malawi. Pročítal jsem forum a koukal co kdo má ve svých, přibližně stejných, nádržích a někdy se to dost různí. Zatím mám představu, že by to mohlo být 2x54W T5, ale nevím jestli to na Malawi není moc, nebo málo. Díky za jakoukoliv radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.08.2012 18:54 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: katterinecka
Škoda tam nechávat ty plastové kryty - zbytečně uberou část světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 18:52 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
katterinecka napsala:
Jasně ať si to každý udělá jak chce, někdo bude radši koukat na značkové osvětlení, které určitě vypadá dobře a není s tím žádná práce...

Ono to nie je celkom tak....-na to znackove osvetlenie si treba zarobit.Tak ze je v podstate jedno ci si na osvetlenie zarobi alebo si ho vyrobi(teda s casti).Ten cas su v podstate peniaze :)
Podstne v rozhodovani je len vhodna dlzka,zakrytovanie,chladenie...-proste komu co vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 18:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kortezhugo
jo, taky jsem viděla taková osvětlení, třeba od Hailea. Ale tyhle levná osvětlení stejně většinou nejsou vodotěsná, ale tak možná vlhkotěsná. Taky jsem to osvětlení potřebovala na 50cm dlouhé akvárko a ta akvaristická osvětlení jsou často až neúměrně dlouhá.
Jasně ať si to každý udělá jak chce, někdo bude radši koukat na značkové osvětlení, které určitě vypadá dobře a není s tím žádná práce. Ale proč zavrhovat nějaká jiná řešením, kytkám hlavně záleží na světle a ne na tom z jakého zařízení svítí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 18:10 Muž j0hny [86]
Podla mna je 2x21W v HE trubkach na cistych 80-90l dost.
Brilum wera 21w svietidlo aj s trubkou zozenies za 15€/kus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 17:15 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
A taketo nieco allegro.pl/… stoji cca 800Kč. :)
Ako neberem,kto chce nech si vyraba ale pri tej cene?
Tiez som si vyrabal ale len preto ze som chcel mat akva uzavrete.A pouzil som reflektory a vodotesne patice.
www.akvaobchod.sk/…
www.akvaobchod.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 15:48 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kortezhugo
Fotka k příspěvku takovéto osvětlení jsem si vyrobila ze dvou těles (2x15W) plastové desky a alobalu. Cena celkem za ty dvě svítidla byla 600Kč (za stejnou cenu se dají sehnat i 18W nebo i jiné za obdobnou cenu, i T5). Což je cca 25euro. Používám ho dva roky, každý den 10-12 hodin naprosto bez problému (jen jednou za čas vyměnit zářivky).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 13:39 Muž kortezhugo [983] Re: Stehan
dvorak ma pravdu...
Za 25€ to urcite nebude svietidlo stavane na 12h prevadzku a bude to mat urcite velky rozptyl svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2012 13:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dvorak
ono je docela jedno jak je kryt drahý nebo kvalitní, pro růst rostlin je hlavní na kolik je to W zářivek a jaké zářivky tam dá, popřípadě jestli je tam reflektor. Já si všechny osvětlení sháněla nebo vyráběla za minimální cenu a jsem spokojená. Taky používám normální svítidla, třeba do kuchyně, jen si dát pozor na vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.08.2012 13:24 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Stehan
Bejt tebou, tak raději chvíli počkám a našetřím těch 50 € na ty rampy a nějakej lepší kryt. Ty kryty co se prodávají přímo s akvárkami, tak jsou podle mě ty osvětlení poddimenzovaný. V součanosti se biju do hlavy, že jsem při zakládání mé třístovky nenašetřil větší obnos peněz a koupil pořádnej kryt s dvěma rampamy (celkem 4 zářivky na 54 W). Osvětlení by už bylo hodně silné, ale pořád se dá s tím pracovat a upravovat formou časovače (svítění jedné rampy od do a druhé rampy v jiný čas od do). A tak mít zaplou po dobu dne jen jednu rampu a tu druhou zapínat třeba jen přes poledne. To je jedno. To jsem tu probírat nechtěl :)

Chtěl jsem ti jen doporučit to, aby jsi s koupí krytu počkal, našetřil větší obnos peněz a poté investoval do pořádného krytu. Podle mě je to při výběru kvalitního krytu investice, která stojí za to. Při koupi těch "obyčejných" krytů je to investice špatná, ikdyž v některých případech dostačující a sloužící.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2012 11:27 Muž Stehan [2]
svietidlo kupujem v obchode so svietidlami a pripevnim ho do krytu...vyjde ma na 25€ a je len 2x21W inač sa to neda...a zase za rampy nechcem dávať toľko peňazí, čo som pozeral ceny tak aj vyše 50€ ... CO2 v akvariu považujem za samozrejmosť...PMDD skúsenosti nemám, ale guličky ku koreňom je jasná voľba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2012 21:04 Muž Miso [470]
2x21W T5 by malo stacit s dobrymi odrazovymi reflektormi, ked das 3x21W T5 alebo 4x18W T8 musis uz zabespecit dostatok CO2 a zivin

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108115x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=2674