Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 61 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 21:02 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – ocelova lanka
mate nekdo tip jak uchytit zavesny teleso? k lampe jsou dodany ocelova lanka (pomerne dost dlouha) a resim jak zkratit (aby se neropletlo) a hlavne jak udelat nejaky ocko na poveseni (napr.: www.hidshop.cz/… )

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2011 02:48 GP Re: karelchess
Tím jsem chtěl jenom poukázat na to, že ani slunce nemá "spojité" spektrum. a ani snad žádný reálný objekt mít nemůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 23:08 Muž karelchess [45] Re: GP
No tipnul bych si, že se měří dopplerovský posun jistých spekter , které vyzařují procesy probíhající ve hvězdách. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 20:53 HaDaS Re: GP
Fotka k příspěvku Já to vím hop hop hop
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2011 19:42 GP Re: karelchess
Kdyz jste v těch spojitých spektrech, víte jak se určují relativní rychlosti hvězd? Resp. Spektralní analýza...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2011 11:16 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: karelchess
...Ano, plnospektrální zářivka má celkem hezkou, vyrovnanou křivku, pouze s pár ojedinělými píky...
Ano, právě o to mi šlo. :-) Ona totiž i širokopásmová zářivka může mít celkem hezkou, vyrovnanou křivku, ale Ra "někde úplně jinde" - (5xx, 6xx, 7xx). :)
Ale jak jsem napsal - o nic nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 23:42 Muž karelchess [45] Re: Sid
To nejde, taky se to nedá jednoduše celé popsat. Ano, plnospektrální zářivka má celkem hezkou, vyrovnanou křivku, pouze s pár ojedinělými píky, Myslím že vím, na co jste narážel. Je důležité, aby ve spektru nechyběla, nebo výrazně nepřebývala větší část nějaké barevné složky. Stejně si myslím, že se zářivky budou Ra 100 ve skutečnosti jen blížit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 22:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: karelchess
Už jste blízko - srovnejte spektra širokopásmových zářivek s tím, co jste původně napsal při srovnávání třípásmových s plnospektrálními.
A nebo to nechte být - nejde o nic důležitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 22:46 Muž karelchess [45] Re: Sid
Myslím, že v podstatě ano. Vím, že jsem se nevyjádřil zcela přesně a vědecky, tak to trochu rozepíšu. Vysoký Ra u žárovky, stejně jako u slunce je dán tím, že vyzařují světlo na jiném principu, než zářivka, a to na principu vyzařování elmag záření v závislosti na jeho teplotě. Toto spektrum je vždy spojité a zastoupení jednotlivých vln. délek se od sebe +- neliší. Menší rozdíl lze pozorovat pouze díky specifické křivce "vyzařování černého tělesa", kde u slunce je maximum někde u zelené barvy, u žárovky blíže k červené.
Naproti tomu u zářivky vzniká světlo přeměnou UV záření v trubici na viditelné složky díky luminoforu na stěnách. Luminiscence je jev, který je charakteristický jedním, nebo více píky. Luminofory se proto kombinují z několika různých látek tak, aby tyto píky pokryly co největší oblast spektra.
Vezměte si zářivky 640 - jednopásmové - mizerný Ra, 840 - třípásmové - mnohem lepší, 940 - pětipásmová - téměř pokryté spektrum, ale za cenu použití např. méně efektivních luminoforů na vyplnění kritických oblastí. Proto mívají nižší svítivost (si myslím já).
Čili z tohoto mi plyne - čím více je spektrum vyrovnanější a čím méně chybí barev, tím vyšší Ra. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 20:30 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: karelchess
...V podstatě index Ra má souvislost s pokrytím spektra, čím je jeho charakteristika vyrovnanější - bez píků a propadů, tím je Ra vyšší...
Myslíte, že vysvětlení je tak jednoduché? :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 12:10 Muž Mejla [21]
díky za odkazy, zas jsem o něco moudřejší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 08:18 Muž karelchess [45] Re: Sid
V podstatě index Ra má souvislost s pokrytím spektra, čím je jeho charakteristika vyrovnanější - bez píků a propadů, tím je Ra vyšší Ra 100(%) znamená, že tomu nic nechybí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 23:26 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
tak to ste ma dostal :-D
lebo ak ta trubka znizi pocet samovrazd? -tak je k nezaplateniu
a v tom pripade berem spet aj vysoku cenu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 23:13 Muž kortezhugo [983] Re: uchoLV
ak je to stmievac na ziarovku?
tak tam sa pouziva (vescinou) triakovy alebo tyristorovy regulator vykonu
skusal som regulovat aj tlmivku aj EP
ciastocne to regulovat ide...rozsvecovanie je problemovejsie -zhasinanie ide lepsie
ale ja som to len skusal ci to vobec ide
ci to bude pri dlhsej prevadzke problem? -to neviem
ale osobne by som to tam nedaval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:55 R Muž Silent [5949]
Případně pročíst ještě tohle www.e-light.cz/… :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:53 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Sid
Sid napsal: Kdyby se nikdo nehrnul, běžte po "indexu Ra". :))



cs.wikipedia.org/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kortezhugo
Mno..., v tom Ra nějaký rozdíl přeci jen bude. :-)
Když tato záležitost dokázala snížit počet sebevražd ve Skandinávii... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:46 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
so chcel napisat ze tam nie je velky rozdiel...
ci uz v indexe Ra alebo svietivosti
ale cenovy rozdiel je znacny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:13 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: kortezhugo
...to ze trubica 8xx bude mat pokrytie spektra 85% a 9xx trbars 94% a rozdiel 1200-1350Lm?...
8xx vs. 9xx ale není o pokrytí spektra. (Někdo určitě rád dopíše, o čem to je. Kdyby se nikdo nehrnul, běžte po "indexu Ra". :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 22:09 HaDaS Re: uchoLV
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 20:52 Muž uchoLV [7] Re: matlala
Ide mi len o to svetlo. Mám "stmievač" z vyradenej lampy v ktorej ,ale bola iba úsporka (žiarivka?) a chcel by som ho namontovať na t5. Ale bojím sa poškodenia trubíc... Mám sa pokúsiť získať nejaké parametre zo stmievaču, alebo je to už teraz jasne nemožné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 20:42 Muž matlala [798] - RostlinyRe: uchoLV
myslíš škrtit filtr na výstupu? nebo spíš máš asi na mysli změnu napětí pro filtr pomocí frekvenčního měniče. To bohužel nelze, rotor k tomu není uzpůsoben a poškodil by se.

Myslíš doufám filtr.

U osvětlení je stmívání možné při použití stmívatelného elektronického předřadníku a patřičného stmívacího ovladače-ty jsou dražší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 20:25 Muž uchoLV [7]
Chcel by som sa spýtať či je možné používať stmievač (neviem či presne takto sa táto súčiastka volá, ale asi viete čo myslím) s T5 trubicou. Kedysi som ho namontoval na filter kvôli zníženiu prietoku... a odvtedy viem ,že nie vždy to funguje stydim nechcem robiť zbytočný pokus....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 11:57 Muž kortezhugo [983] Re: Mejla
ono je to viacmenej vec financna
pretoze rozdiel je minimalny...
to ze trubica 8xx bude mat pokrytie spektra 85% a 9xx trbars 94% a rozdiel 1200-1350Lm?

to "uprednostnovanie" plati skvor pre toho -kto chce nieco "specielne" -GRO a ine sirokospektrelne zazraky -v domneni ze rastliny porastu lepsie :-)
teda ked uz nieco "specialne"? -tak 9-viatkovu radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 11:24 Muž Mejla [21]
trochu OT polsední příspěvky ale: všim jsem si, že zařivky typu 9** mají na stejnou watáž méně lumenů než 8**.. Co je podle vás důležitější, pokrytí vlnové délky nebo intenzita? Hádam, že to druhý.. Jen mě to překvapilo, i proto že zde na netu mi přišlo , že jsou upřednostňovaný 9** před 8**..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 09:01 Muž maros77 [0] Re: Tudy
Niečo si prečítaj o napájaní žiariviek na internete je toho dosť. Kúp 2xEP. Jeden na 1xžiarivku druhý na 2xžiarivky. Osvetľovací kryt úplne rozober. Daj preč tie 2 žiarivky vyrež ten plast čo je v strede von. Na kryt nalep niečo čo je odolné voči vode niečím čo bude fakt dobre držať. Napríklad kus tvrdého plastu. Pripevni na neho pätice na žiarivky ponapájaj kably k EP obaľ to nejakou odrazovou fóliou. Ja mám EP mimo krytu. Napoj žiarivky vyskúšaj. Výhoda je tá že môžeš svietiť 2 žiarivky aj 1 osobitne. Ak chceš daj si tam 4 ale to by si musel dať T5 lebo T8 by sa Ti tam 4 nevošli. Nieje na tom nič ťažkého len to poriadne premyslieť. A všetko poriadne poizolovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 08:56 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
v teplote tlmivky a EP je obrovsky rozdiel...
teda urcite to znacne predlzi zivotnost LED
a EP na 2x18W je aj lacnejsi oproti 3x24W
ale to uz je na tebe ako sa rozhodnes

osobne niesom ani "za" ani "proti" takejto kombinacii (teda LED+trubice)
len nalepit LED na tlmivku je velmo zly napad :-)

este treba dodat ze vymenou tlmivky dostanes z trubic aj o nieco viac svetla -vdaka vysokej frekvencii -udava sa 5-10%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 08:53 Muž lukis [20] - Rostliny
zapojit elektronicky predradnik zvladnes :) na kazdem je schema zapojeni jak pro zaky pomocne skoly :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 08:44 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
to by mal zvladnut sikovnejsi elektrikar...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 08:02 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kortezhugo
Musel bych to svěřit odborné firmě, nevíte o nějaké ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 00:16 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
aj to je jedna z moznosti...
ale ked zoberem ze bude treba EP?
tak podla mna mozes kupit EP na 3x24W T5 -a prerobit to na T5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 23:41 Muž Tudy [330] - Krevetky
OK, to je jedna z možností. Také mi bylo navrženo vyměnit stávající předřadník za elektronický, tím podstatně snížit teplotu krytu a dále používat LED pásky. Co si o tom myslíte ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.11.2011 22:34 Usine Re: Tudy
Přejdi na trubice T5 a vejdou se ti tam i tři. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 08:37 HaDaS Re: Tudy
Na místo kde jsi měl LEDky, dej další trubici ;-) . Uvidíš, že rozdíl bude enormní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 00:08 Muž Tudy [330] - Krevetky
Zdravím, můžete mi prosím někdoporadit, jak rozumně zvýšit v akváriu o objemu 112 l a s klasickým plastovým krytem (se 2 zářivkami) intenzitu osvětlení ? Reflektory mám, LEDky odzkoušeny, kvůli nutnosti instalace přídavného chlazení zavrženy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 22:58 GP Re: miloon
www.google.cz/…
tohle by mohlo dat predstavu o moznostech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 22:29 Muž miloon [4] Re: GP
ide mi o to ze davam do akvaria drevo ktore bude trcat nad hladinou cca 30 cm tak chcem tam dat nejake take osvetlenie...no hladam nove ine riesenia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 20:05 GP Re: miloon
v zasade to mozne je, ale klasicka zarovka nebude to prave orechove, min. az prijde ucet. daji se sehnat svitidla, jak zarivkova, vybojkova, prip. kombinace. vyska by se mela seridit podle reflektoru (zbytecne nesvitit vedle, to by i rusilo)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 18:01 Muž miloon [4]
Fotka k příspěvku mate niekto takyto typ osvetlenia ? bude to stacit? od hladiny by ziarovka bola cca 35-40 cm ta fotka je z casopisu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 20:26 tomsk112 Re: matlala
kebi si poslal niake foto bolo bi to super ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 20:15 Muž matlala [798] - RostlinyRe: tomsk112
kdybys potřeboval pomoct, nafoť to nebo já ti taky pošlu nějaké foto, řeš to přes vzkazy.
Doporučuju ti koupit usporky od osramu, EP vydrží i při vadné trubici, nestalo se mi že by odešel bez trubice jako ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 19:45 tomsk112 Re: matlala
ahoj moc ti dakujem potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 18:54 Muž matlala [798] - RostlinyRe: tomsk112
ano můžeš, sám to praktikuji, jen musíš z té trubice, mimochodem jedná se o DZ a ne PL, vystřihnout startér a ponechat jen kondenzátor v patici. poté jen najdeš na kontaktech EP správné vývody (na vývody kde je jen kondenzátor + případně rezistor či další součástka), nezapomenout že jsi kondenzátor nechal v patici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 13:22 Muž kortezhugo [983] Re: Yirka
zas ked prida ci to nebude vadit tej macke? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 13:10 tomsk112
chcem sa spitat ci sa da na preradnik z 11w usporki napojit 11w pl trubica alebo treba niaky ini preradnik? ide mi o visku osvetlenia kedze sa chcem pokusit virobit napodobeninu ada solar palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 12:48 Muž Yirka [9126] Re: Ivoš
Možná proto, že to přes tu kočičiku nejde prosvítit. :-D
Teď vážněji: toho světla opravdu není moc, chtělo by to cca 1/3 přidat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 12:37 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Nevíte, proč mám v akváriu pořád tmu?
Fotka k příspěvku Používám u nádrže 240 l 2x osvětlení Hailea neboli 2x30w s reflektory a přijde mi, že mám v akvárku pořád tmu. Nevíte, čím by to mohlo být??? coze
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 18:02 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Irwiny
to neříkám. Upřimně řečeno jsem mnohdy rád, že si k nějakému závěru můžu dojít sám. Sice cestou hrbolatou formou debaty jako byla tady, ale ujasnil jsem si to a to mi stačí. Někdy to pochopím hned jak je to napsáno, někdy ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 17:59 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Spiike
ve všech vědách není jenom pravda a to co pravda není, něco jako když lidi mysleli že je země placka a kdo si myslel něco jinýho tak byl vyvrhel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 17:32 Muž Spiike [63]
Tak nějak celkově všechno :-D Sem z toho zmaten. :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [61] ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108115x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=3001