Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 19:16 Muž Tomiino [43] Re: sasula
taky to zkusim bez pauzy...nekdo mi to tady prve poradil ale ted si nevybaji k cemu je to dobre...budu sviti teda 12 h bez preruseni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 15:07 Muž sasula [274] Re: Tomiino
ja osobne svitim od 6,30 do 22,00 a bez problemu. kytky v pohode, rasy nemam. CO2 nedodavam.

svitim bez pauzy, nejsem si vedom ze by pres den nekdo slunce vypnul... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 13:33 Muž Tomiino [43] Re: romant
Rasy nerostou,jen setru treba na prednim skle jednou za pul roku droubne zelene tupky.Rostliny poklidu rostou.Jen ted v tech vedrech se jim zmenila teplota hned o 5 stupnu tak trochu zloutnou...odstrihnu a snad budou v klidu pokracovat dale
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 13:24 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Co kytky rostou? Co řasy rostou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 13:23 Muž Tomiino [43]
Jak spravne svitit?svitim 12 hodin denne a poledni prestavkou na dve hodiny,Co2 nedodavam...delam to spravne nebo je pauza zbytecna???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 22:45 Muž kofejn [963]
CO2 uměle nedodávám a pauzu dávávám 4h. 3h svítím, 4h pauza a 5h svítím. Kytky si nestěžují X-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 14:03 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: bulawaio
Yeyen je inteligentní a pochopil bych co po něm chci. Navíc dodávám CO2 uměle takže blikat přes den nemusím, CO2 je dost celý den. Je trošku problém v našich podmínkách přesněji napodobit ten cyklus 12h den a 12h noc. Skoro každý se chce dívat na rybičky i večer a potom rozhazuje rytmus. Já zkasínám v 22:30 a pak ještě asi půl hodiny svítím slabě led páskem. Ideálně by bylo ale zhasínat ještě tak o hodinu dřív vzhledem k tomu, že ráno rozsvěcím kolem deváté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2013 13:54 R Muž romant [27987] Re: bulawaio
Já bych to slovo "stabilní" nahradil slovem "pravidelné", prostě aby k tomu co je činěno docházelo pravidelně stejně, rostliny nejsou hloupý a vědí, kdy si můžou sosnout toho trochu CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:50 Muž bulawaio [92] Re: romant
No ale zase na druhou stranu by jiní mohli oponovat, že to naopak hladinu co2 rozkolísá a někde jsem četl, že je základ, aby rostliny měly co nejvíce stabilní základnu s CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 13:44 R Muž romant [27987] Re: bulawaio
Ta pauza ve svícení je taková sedlácká metoda, jak si lehce dopomoci k vyšší hladině CO2, prostě systém nádech, výdech, nádech. :-) Samozřejmě že je to jenom naše, akvarijní berlička, v přírodě to tak nefunguje. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:41 Muž bulawaio [92] Re: Wendy2
Neříkám, že tohle nemůže fungovat,každopádně je to dost nepřirozený, ale pokud to funguje, tak samozřejmě proč ne. člověk chce mít z akva nejtší potěšení.Já ososbně ted momentálně svítím od 12:00 do 20:00 a kytky mi stejnak nejdou smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2013 13:31 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: MichoCZ
nevím, jak ostatní, ale světlo přes poledne zhasínám, protože chci, aby akva svítilo ráno, když vstávám a večer, když jdu spát, prostě nechci koukat na ryby do tmy xD, ale celková doba svícení by byla příliš dlouhá, tak proto ta polední pauza...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:29 Muž bulawaio [92] Re: MichoCZ
No aby na tebe nekoukal divně, jako, kam by se asi to sluníčko mělo schovat? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:24 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: bulawaio
Mám delší dobu kamaráda, který momentálně pracuje v Singapuru. Narodil se v Jakartě a dlouhou dobu dělal právě v Bruneji. Můžu se ho zeptat jestli někde během svého působení zažil tmu přes den a kdy tam opravdu svítá a zapadá slunce. Singapur je asi jeden stupeň nad rovníkem, takže tam platí 12 hodin den a 12 hodin noc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:14 Muž bulawaio [92] Re: MichoCZ
toje vždy mnohem lepší, když někdo tu popíše osobní zážitek, jak to opravdu vypadá a funguje, než když se tu stále něco vypráví a traduje a zažívájí se pod kůži nesmysly :-) určitě tobylsuper zážitek a dozajista souhlasím, že jsem taky ještě neslyšel, že by sluníčko se v poledne někam schovalo, aby dalo odpočinout rostlinám palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:01 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: bulawaio
Byl jsem v Bruneji a tam v osm hodin byla tma jak v ranci. Ale je fakt, že tak kolem sedmé navečer se začalo stmívat a za půl hodiny abys tahal baterku. Ráno jsem vstával až dluho po rozednění, takže netuším kdy svítalo. Mimochodem jak tu píšou, že přes poledne zhasínají tak jsem tam za měsíc pobytu nic takového nezaznamenal. A že jsem byl i pralese třeba celý den.

Asi to bude jako se tu tvrdí o zbraních a divokém západě. Všichni přesně vědí jak to tam chodí, ale nikdo tam přitom nebyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:56 jamajcan Re: bulawaio
Jasně ;-) Ale je to docela rychlovka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:52 Muž bulawaio [92] Re: jamajcan
V tropech jsem nebyl, tak asimáš pravdu, že se setmí brzy. Nicméně si stále myslím, že intenzita světla při východu a západu bude pozvolna klesat nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:46 jamajcan Re: bulawaio
S tím svitem v tropech/odkud spousta akva.rostlin pochází/,je to jednodušší.Panuje tam prakticky celoroční rovnodennost,takže svítit 12 hodin je takový univerzální čas a se západem a východem slunce je to tak,že trvají prakticky jen několik minut/max.desítek minut/,takže postupné stmívání a rozsvěcování světla nad trop.akváriem není nezbytné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2013 09:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nelll
Přiměřeně...:-)Ono třeba záleží na tom, kde máte akvárium...jaké kytky...a tak...běžně se svítívá kolem 8-10 hodin...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2013 09:07 Žena Nelll [0] – Kolik hodin světla denně ?
Ahoj Rybičkáři ! Chtěla bych se zeptat kolik hodin denně v akvárku svítit ? Aby se dařilo rostlinám ale nebujela řasa ? Děkuji za odpovědi ;-) !

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:51 katka Re: romant
JASNE....diky moc za radu!..zkusim to:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:47 R Muž romant [27987] Re: katka
Dají se koupit normálka v akvaristice. Ano svítil bych prozatím těch 8 hodin i když tam budou rybky a event. prodlužoval, podle reakce rostlin, řas, prostě hledal optimální režim aby byla zachována základní rovnice světlo x živiny, takže čím více živin, tím více si můžeš dovolit světla.
Edit: Ty kuličky se normálka zatlačí do dna pod rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:42 katka Re: romant
aha...do dava smysl a kde ty jilove kulicky sezenu a jak to vypada?....jak se tam vpravujou?..ale to uz je na jine vlakno?....a pak s rybkama porad 8h svitit?...moc dekuju! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:39 R Muž romant [27987] Re: katka
Vzhledem k tomu, že tam nejsou ještě žádní producenti odpadních látek, živin pro rostliny, tak toho zatím využívají řasy, jak píšeš, proto doporučuji tu častou výměnu vod, čímž se bude lehce hnojit, tím co ta voda obsahuje. Pokud není, tak bych pod kořeny těch rostlin vpravil nějaký hnojivo v podobě prodávaných jílových kuliček, do začátku dobrej zdroj živin pro rostliny. Těch 12 hodin svícení by bylo třeba v případě, že bude akvárium zásobovaný živinama z venku(do vodního sloupce) a přidáváno CO2, což se neděje, tak proto bych volil tu kratší dobu svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:35 katka
vsude totiz radi ze tu novou zarivku ven a koupit primo v akvaristice novou a ne tak silnou ale mne se to zda jen vyhozene penize za znacku?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:32 katka Re: romant
ok a neuskodi to tem rostlinkam?mam strach aby nemnely pak nedostatek svetla?....jak dlouho 8 hodin svitit?....jeste se tak moc nevyznam stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:27 R Muž romant [27987] Re: katka
Jasně, měň často vodu, skrať svícení na 8 hodin a pomalu nasazuj rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:24 katka
rybky tam jeste nejsou..muze to byt i tim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 10:23 katka
ahoj,chtela bych se taky zeptat...:-)..mnela jse v akvarku (60L-4 Tydny)..starsi a rostlinky mi sice moc nerostli ale byly zelene..te dpo dvou tydnech nove zarivky 15W-840 osram- ma zelene rasy a rostlinky co jsou u vrchu hnednou..muze to byt tou zarivkou?svitim 12h...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 21:25 R Muž romant [27987] Re: MíšaV
Souhlas s Katkou, když pořídíš obyč. třípásmovku třeba 830, nebo 840, tak chybu neuděláš. Ten alobal můžeš nalepit, popř. pořídit reflektor. Pokud dáváš pauzu, tak nejdřív po 4 hodinách svícení potom 2-3 hodiny pauza a dosvítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 21:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MíšaV
když už je rok používaná tak už by stálo za to přemýšlet o koupi nové, zvlášť když nemáš světla nazbyt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 21:18 Žena MíšaV [30] Re: romant
kdyz jsem mivala rychlerostouci moc rychle nerostly, nikdy mi kytky moc nerostly. co je zac? proste normal zarivka Diversa pro akvaria 15W. byla pouzivana uz rok, pak rok bez pouzivani a ted mi jede cca uz nejakych 9 mesicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 20:04 R Muž romant [27987] Re: MíšaV
Doba svícení je jedna věc a to čím se svítí věc druhá, takže co je ta zářivka zač? Rostliny za současného rytmu svícení vykazují nějaké strádání?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2012 19:52 Žena MíšaV [30]
Když se podíváte co mám za kytky, tak jediná, která je nenáročná na svícení a vyhovuje mé jedné zářivce 15W v akva je anubias a microsorum, další jsou náročnost střední hygrophila a střední až silné micranthemum, a cladophora je náročná, píšou 0,5W/l. já mám zářivku, která vychází jen cca 0,3W/l. měla bych posilnit alobalem (jako reflektor)? a svícení 10hod + je tam dvě hodinky přestávka.

vím, že s tím pořád otravuju, ale chcu to mít konečně v pořádku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:56 R Muž romant [27987] Re: makkikka
Pokud to nebude nějaká vysvícená veteránka(ta zářivka), tak zcela nenáročnejm kytkám na světlo by to stačit mohlo. Mrkni do atlasu rostlin. Taky se můžeš podívat na nějaký reflektory nad zářivky, čímž si můžeš lehce pomoci s tím množstvím světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:53 Žena makkikka [3] - Živorodky
To akvárium v prezentaci je to minulé :-) ted mám založené nové zítra ho sem přidám ale udělala jsem asi chybu :( dala jsem ještě hrubší štěrk :-( děkuju za odkazy na stránky :-) dočetla jsem se že nejlepší je svítit 10 hodin denně ale ještě mě zajímá ta síla té zářivky stačí jedna 30 W ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:32 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: makkikka
koukla jsem na tvou prezentaci, stála by za promyšení i výměna dna. Do hrubšího štěrku jaký máš může zapadávat detrit, který se pak těžko odkaluje a to může taky přispívat řase. Nemluvě o tom že bílé kamínky jsou pravděpodobně mramor (ze kterého se může rozpouštět vápník a zvyšovat tvrdost vody)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: romant
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:28 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: makkikka
pročti si do začátku tohle www.horacovoakvarium.cz/…
Osobně bych řekla že je toho světla málo, ale záleží i na jiných faktorech, třeba jaké tam chceš mít rostliny. A pokud tam je ta stejná zářivka celou dobu tak už nebude svítit tolik co nová
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:28 R Muž romant [27987] Re: makkikka
Mrkni na tenhle článek, je to jednoduše a stručně vyjádřeno a jistě pochopíš, že to není jenom o světle. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2012 21:22 Žena makkikka [3] - Živorodky – Doba osvětlení - začátečník
Měla jsem 2 a půl roku založené akvárium ale tvořila se mi tam neustále hnědá řasa.Rozhodla jsem se tedy celé akvárium předělat a založit nové.A chtěla bych se zeptat kolik se má svítit pokud se tvoří řasa.Mám 180 l společenské akvárium.Svítím jednou zářivkou 30 W 7 hodin denně.Má se více nebo méně ? :-) a je lepší v kuse nebo s přestávkami ? Jinak chemii přidávám po odkalování AquaSafe,mikrobakterie a řasobijec.Jinak rybkám se daří,nemám úhyn.Prosím poraďte :-) děkuju :-) na dodatečné otázky ráda odpovím :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 22:37 Muž EiFFeL [39]
k paralelnimu odporu jsem taky dosel, nicmene i tak kdybys to byl schopnej hodit na nejakej nakres, bylo by to asi nejlepsi... laborovat klidne budu ale fakt driv naprogramuju 8051 než zapojim kondenzator a par odporu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 22:02 Muž j0hny [86]
Musi sa tam dat vybijaci odpor paralelne na kondik, pretoze predradnik ho drzi nabity.
Potom ale ta max hodnota zase klesne. Vidim to na tranzistor navyse.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 19:36 Muž EiFFeL [39] Re: j0hny
s timto potrebuju trosku poradit, preci jen ta analogova technika uz neni mym nejoblibenejsim oborem

zapojil sem to pouze jako RC clanek tzn. rezistor a kondik do serie (120k a 10000uF) - predradnik mam paralelne na kondenzator a vysledek asi takovej ze
- proud tekouci do predradniku je cca 0,3mA
- napajeny to mam 12V adapterem
- doba do plneho rozsviceni do 10,2V na C je cca 8 minut

a hlavne po odpojeni trafa se mi ten kondik vybijel strasne pomalu (nebo presneji receno se to ustalilo na 10V a hotovo)

schema tu: i485.photobucket.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2012 12:06 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: j0hny
Tak to jo, protože lidi, co tomuhle nerozumí, tak jim tohle přijde jako utopie:))))))))))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2012 07:46 Muž j0hny [86] Re: Losky
Pre ludi ktorych elektronika bavi, to lepsie nieje :-) Material sice vyjde rovnako ale ten cas... proste konicek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2012 07:31 Muž j0hny [86] Re: EiFFeL
Urcite to skus. Trosku analogovej techniky nezaskodi :-D Nezabudni ze kondik ti bude posobit ako seriovy odpor, s nabijacim odporom teda bocnik. V papieroch od predradnika by si mal mat ovladaci prud, z neho sa to da aspon priblizne urcit. Skusal som to s 12V trafkom, po usmerneni na prazdno cca 18, nabijaci odpor zhruba 47k, kondik 4700mikro/16V, na neho vybijaci odpor 330K a 10V zenerka. Neslo mi to natiahnut na dlhy cas, chcel som to potom poriesit inac. Ale na ucel to stacilo.
Neviem aky to bol predradnik (nebolo to pre mna), ale pri 0 az 1V bol v rezime standby a regulacia jasu bola papierovo od nuly, realne ale tak 10-15 percent :-)
Ked ale pises, ze odpojenim ovladania svieti naplno, tak to uz svoj zdroj ma, resp na baze ovladacieho tranzistoru je privedeny odpor z napajania, skusil by som vrazit väcsi kondik rovno na svorky ovladania + vybijaci odpor (trimer). Ale predpokladam ze sa nerozsvieti naplno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 22:06 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já nevim, není lepší to už koupit hotový?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 21:33 Muž EiFFeL [39]
koukam teoreticky je to super jednoduchy ;)
ale prakticky asi takto
- predradnik pokud se nevypne sviti porad - nejde tou regulaci uplne zhasnout
- pri odpojenem ridicim vstupu sviti naplno
- celkem by me zajimaly parametry pouziteho C a R, aby se ten kondenzator nabijel 15 minut treba a tim padem postupne zvysoval napeti a tim i jas zarivek a rybicky mely prirozeny vychod/zapad slunce

EDIT: možná by to slo, vyzkousim :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19220x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=397