Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 12:10 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: hadravam
Když přidáváš CO2, tak není důvod přerušovat svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:48 Muž hadravam [11] Re: Yirka
Nehnojím ale CO přidávám od začátku ted tak 80b/min
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:44 Muž Yirka [9132] Re: hadravam
Vzhledem k tomu, že nehnojíš a nechemizuješ a nepřidáváš CO2 tak bych klidně zvýšil na 12 hod a dal uprostřed 2-3 hodiny pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 11:00 Muž hadravam [11]
Zdravím.Mám měsíc založené akvárium viz. prezentace a svítím 9hod. Mám svícení zvyšovat třeba až na 12? Nebo nechat třeba 10 a zvýšit intenzitu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:55 Maq Re: bici10
Spíš bych to viděl tak, že normální je jet bez pauzy, a když se vyskytnou problémy s CO2/biogenním odvápněním, tak pak ladit řešení. Snížit intenzitu světla, anebo udělat tu přestávku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:39 Muž bici10 [24] - TetryRe: romant
Tak to chápu že to nevadí ta pauza a je to ke prospěchu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.09.2018 19:29 R Muž romant [27987] Re: Maq
Tak, tak, nádech, výdech, velmi zjednodušeně řečeno a když se ona pauza dělá pravidelně ve stejný čas(obvykle se doporučuje ne dříve než po 4 hodinách osvitu), může to u některých typů akvárií kterým dnes říkáme Low-tech vcelku slušně pomáhat s klasickým problémem, jako je nedostatek volného CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.09.2018 19:04 Maq Re: Pupack, jamajcan
Myslím že s tou přestávkou jde o něco jiného.
V přírodě je běžné, že rostliny (a řasy) zhruba v 11 hodin vyčerpají všechen CO2 ve vodě a pustí se do biogenního odvápňování, tedy získávání uhlíku z rozpuštěných uhličitanů. To jednak na rostlinách nevypadá pěkně, druhak to žene pH dost nahoru. Jak se setmí, tak mikrobi, ryby a rostliny respirací zase hladinu CO2 doplní (a pH jde zpátky dolů).
A tak někdo někdy asi s úspěchem předešel biogennímu odvápňování tím, že udělal černou pauzu uprostřed svítící periody. Moc přirozené to není a nemá to nic společného s režimem bouřek nebo lesnatostí v tropech. Prostě při určitém konkrétním množství CO2 ve vodě to někomu může fungovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:56 Muž Pupack [415] Re: jamajcan
jamajcan napsal: O chovu neonek se klidně můžeme bavit, ale těm se svítí jen poskrovnu, protože žijí v černé vodě. Tam je většina světla pohlcena ve vodním sloupci právě vysokým obsahem huminových látek. Proto mají ono charakteristické zbarvení, aby se holky udržely v hejnu a viděly se. Nechtěl jsem z Tebe dělat blbce. Jen v oblasti, kde jsem se pohyboval to fakt nebylo pravidlem, aby se v poledne zatáhlo a začal slejvák. /karibská oblast, Mexický záliv, severní část jižní Ameriky /.

Jasný, záleží na druhu a konkrétní oblasti. Jen bych pauzování apriori neodsuzoval. To je celé no :) Jinak rostě Ti to pěkně ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:52 jamajcan Re: Pupack
O chovu neonek se klidně můžeme bavit, ale těm se svítí jen poskrovnu, protože žijí v černé vodě. Tam je většina světla pohlcena ve vodním sloupci právě vysokým obsahem huminových látek. Proto mají ono charakteristické zbarvení, aby se holky udržely v hejnu a viděly se. Nechtěl jsem z Tebe dělat blbce. Jen v oblasti, kde jsem se pohyboval to fakt nebylo pravidlem, aby se v poledne zatáhlo a začal slejvák. /karibská oblast, Mexický záliv, severní část jižní Ameriky /.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 18:44 Muž Pupack [415] Re: jamajcan
jamajcan napsal: Klidně si to představuj. To Ti neberu. Já do tropů jezdil pravidelně. Mraky a déšť v poledne? A tos kde vyčetl?

Když vezmu klasiku, nejběžnější rybu.. Neonku a její prostředí v Jižní Americe, deštné pralesy například ;) a jin. Ale každý ať si selským rozumem probere jestli v takových řekách praží slunce 12 hodin ze shora dolů :) nechci zakládat flame o přirozeném prostředí rybek které máme v akváriích :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:37 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bici10
Záleží kde máš akvárium postavené a co v něm bude. Já třeba svítím až od 12 hodin do půlnoci protože mám akvárium ve tmavé místnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:31 jamajcan Re: Pupack
Klidně si to představuj. To Ti neberu. Já do tropů jezdil pravidelně. Mraky a déšť v poledne? A tos kde vyčetl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:31 Muž bici10 [24] - Tetry
Moc Vám děkuju za názory :-) tak četl jsem to tady ale chtěl jsem se jen zeptat jsem začátečník :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 18:27 Muž Pupack [415] Re: jamajcan
jamajcan napsal: Já svítím 12h. Tak dlouho trvá den v tropech. Polední pauza ve svícení je podle mého názoru blbost.

Jo v tropech..vidím tu zátoku nakloněné stromy, keře, tu stín tu světlo.. ráno praží přes poledne mračna a déšť šero, tma, stín pak praží v podvečer z krapet jiného úhlu ...
Tím chci říct, že realita je mnohem blíže polední pauze. Rozhodně nepraží slunce 12 hodin pod stejným úhlem a stejnou měrou, tak jak pražíme v akváriu ;) ale to je jen můj laický pohled... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:15 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: bici10
A proč jsi to nepřečteš (možná i vtomto vlákně) je to tu tisíckrát napsané :-P

Pro začátek začni 6 - 8 hod v kuse max., pauzu nutně dělat nemusíš pokud nebudeš svítit déle v kuse.

Stejně si dobu svitu budeš muset následně přizpůsobit podle tvého AQ. Řasy, rostliny atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 18:12 jamajcan Re: bici10
Já svítím 12h. Tak dlouho trvá den v tropech. Polední pauza ve svícení je podle mého názoru blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 17:53 Muž bici10 [24] - Tetry
Čau pánové, chtěl jsem se zeptat jestli by jste mi mohli poradit ohledně toho jak dlouho mám svítit v akvarku. A jestli mám dělat během poledne dělat pauzu třeba 2 hodiny... Chci si koupit i časovač abych si mohl nastavit jak dlouho se bude svítit. Děkuju za názory :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 12:37 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: VladimirHul
Používám klasický časovač z hornbachu (99Kč), svítím 12 hodin 10:30-22:30 (v zimě 9:30 - 21:30, akvárko nepřeřizuji na letní/zimní čas).
Před rozsvícením je rozedněno a po zhasnutí se v obýváku ještě svítí, takže přechody nejsou světlo/tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 19:54 - Re: ivo1339
I pri lome svetla na hladine, stále majú ryby a rastliny svetlo.Narozdiel od akvária kde zrazu pri vypnutí je jednoducho tma.A ráno pri zapínaní a hlavne v zimnom období zrazu z tmy svetlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2018 18:31 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: Prašan
Tropický den ve vodě trvá pouze 9 hodin. Je nutno si uvědomit lom a odraz slunečního světla dopadajícího na hladinu vody při východu a západu Slunce, když je nízko nad obzorem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2018 18:11 - Re: VladimirHul
U spínačiek je to jedno, ak sa ich naučíš nastavovať a podľa manuálu používať.Mechanické či digitálne.Ak zopínajú v presne stanovenú dobu,vždy rovnako - ryba sa naučí a jej je to potom v podstate tiež jedno.Samozrejme stmievaním dosiahneš prirodzenejšie zasvietenie a zhasnutie a rybám to toľko nevadí.Majú to ako prirodzene v prírode.Ja svietim 10hodín.Väčšina vieme,že tropický deň trvá 12 hodín.Takže trocha kompromis vzhľadom na úsporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 18:04 Muž VladimirHul [41] - Živorodky
Jestli je to problém smažu, Ale je tu velká komunita inteligentních lidí a já nepotřebuju radu od někoho kdo má akvárium týden.. Jaké používáte časové spínače? kolik hodin denně svítíte a jaký vliv má na ryby postupné snižování svítivosti u žárovek ráno a večer.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2018 22:45 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Je to jen trik jak rostliny na chvilku zastavit a mezi tím osazenstvo a filtr nějaké to CO2 vyrobí. Ta mezera by ale měla být aspoň 3-4 hodiny. V akvárií kde je ale málo producentů a příliš spotřebitelů to ale nebude nic platné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2018 21:07 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: vaaclav
Mezera v osvětlení se právě doporučuje v akváriích kde se nesytí CO2 nebo je dodávání nedostatečné. Máš to skutečně ověřené a vyzkoušené nebo se to "jen doporučuje"... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2018 17:59 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: romant
Já teda od začátku svítil hodně, klidně přes 12h denně. akva se zdá bejt ale v pohodě... řekl bych, že zajetý už je dost, ryby jsem tam musel dát dřív, filtr byl trochu zajetej, nějaký bakterie jsem nasypal jen projistotu... a všechno krásně roste..
Jak si mám teda to světlo nastavit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2018 17:24 R Muž romant [27987] Re: Strakááč
Nově založenou nádrž doporučuji svícení které začíná na 6-7 hodinách celkem a postupně jak akvo stárně, rostliny se více adaptují přidávám, taky si je nutno uvědomit jak na tom je akvo s přísunem živin, aby bylo jak světlo, tak výživa v rovnováze, na celkový osvit 12 hodin se dostávám jenom velmi zřídka, to už jsou high tech akvária s každodenní péčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2018 15:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – spínací hodiny, jak nastavit..
zdar došly mi konečně spínací hodiny, tak bloumám jak teď rybám/rostlinkám svítit..
jestli dělat přestávku kolem oběda na dvě hodinky nebo tka nebo ne, kolik hodin zhruba svítit.. a tak..
zatím tam mám 8:00-11:00 a pak 13:00-23:00
rád bych svítil až do noci, protože ráno jsem buď v práci, nebo spím dlouho, většinou běžně do desíti třeba.. a chodím spát kolem půlnoci až jedný hodiny v noci..
jak byste to nastavili? :)
dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2018 14:07 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostliny
Rostliny spotřebovávají CO2 a vyrábí O2 ale jak to ve světě chodí nic není černobílé takže CO2 některé rostliny baští i po zhasnutí a představa že rostliny dýchají jen v noci (přes den zadržují dech)je taky trochu někde jinde. Takže výroba CO2 při zhasnutí spíš než od rostlin pochází od ryb, vyrábí ho filtr, dno a difuzí přes hladinu. Mezera v osvětlení se právě doporučuje v akváriích kde se nesytí CO2 nebo je dodávání nedostatečné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2018 13:34 Muž LukšaNM [309] Re: MirekSazava
Teda takhle...abych tu neplácal úplné bludy...lépe řečeno by asi bylo, že v noci rostliny spotřebovávají kyslík a tím pádem vlastně zvyšují obsah CO2... stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2018 13:26 Muž MirekSazava [71] Re: LukšaNM
Aha, díky, ted jsem si o tom něco přečetl a jsem zase chytřejsí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2018 13:10 Muž LukšaNM [309] Re: MirekSazava
V průběhu osvitu rostliny CO2 spotřebovávají a v noci (během pauzy ve svícení) naopak produkují = základ fotosyntézy. ano
cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2018 13:09 Muž MirekSazava [71] Re: LukšaNM
Já doted žil v přesvědčení že rostliny CO2 naopak spotřebovávájí a ta pauza se dělá proto, aby se (kvasnicema, bombou...) dostala koncentrace CO2 zpět na požadovanou úroveň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.05.2018 13:06 Muž LukšaNM [309] Re: MirekSazava
Dobře, produkují, abychom používali správné názvosloví. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2018 12:58 Muž MirekSazava [71] Re: LukšaNM
Rostliny doplňují CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2018 08:23 Muž LukšaNM [309] Re: kocmim
Klidně ano, někde se dokonce doporučuje pauza delší (3-4 hodiny).
Během pauzy ti alespoň rostlinky doplní CO2... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2018 08:20 kocmim – 4hodiny pauza
Ahoj, mam nenarocne rostliny a ryby, akvarko 120l. Rad na akvarko koukam, je to takovy relax :) Problem je ze rano vstavam kolem 7h,a spat kolem 23h. Je mozne svitit s 4hodinovu pauzou abych si akvarko uzil rano i vecer?

Neco jako:
7-10 svitim
10-14 bez svetla
14-22 svitim

Cetl jsem, ze se da delat pauza, ale vetsinou se mluvilo jen o 2h. Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2018 20:50 Muž Driv3r [236] Re: elnino9
Co říct více? palec za množství rostlin. Vyndej většinu echinacu a rostlin extra náročnych.a nabídni je třeba zde v darování inzerátech.
Zmírníš tím škody.
kup si hnojive kuličky do dna třeba Bivoj.
Světlo zatím neřeš pozoruj růst rostlin.
Jak už bylo řečeno část se sama vyselektuje.

Ps: Některé rostliny je lepší pěstovat ve skupinkách vyniknou tak a je větší šance že porostou.
Kořeny rostlin si upravují okolní (chemizmus) půdy.a jiným rostlinám to nemusí svědčit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2018 18:05 Muž elnino9 [0] Re: vaaclav
no já si konkrétní rostliny nevybíral, zvolil jsem kompletní kolekci do akvária a pak jsem jen koukal co poslali. Což asi nebyla zrovna dobrá volba, jen si s tím teď nevím rady. Jsem smířený, že něco asi půjde do háje, ale jak omezit škody na minimum to nevím. Proto ten dotaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2018 17:08 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: elnino9
Tak s těmi rostlinami jsi to dost přehnal. Hodně ti jich asi moc neporoste a část bude tak velká že se ti tam nevejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2018 17:05 Muž Kubaa [718] Re: elnino9
To světlo je co zač? Zářivka? Jaká? Nebo LED?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2018 17:03 Muž elnino9 [0]
Ahoj, nevím si moc rady se svícením v mém akvárku. Mám akvárko 54l 60x30x30 a rostliny jsem nedávno koupil v Aqua-daho viz moje prezentace. Objednal jsem si rovnou na osázení celého akvárka. Když jsem se podíval, co mi poslali, lekl jsem se, jak jsou některé rostliny dost náročné a některé vůbec. Světlo mám LED 13W, které bylo součástí plastového krytu. Mám dojem, že to bude málo. Co si o tom myslíte? Předem moc děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 22:45 Muž Trucker [0]
Ahoj vsem. Potrebuji poradit se svicenim. Mam 300l nadrz stredne zarostlou kde jsou i narocne rostliny,osvetleni led bila/modra 36watu s kterym svitim 12 hod. Chci pridat jeste jednu rampu cerveno/modrou na zbarveni rostlin. Chi se zeptat jak bych mel svitit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 18:03 Muž 1965 [35] Re: Januk17
Januk17 napsal: Led svietenie Chihiros LED A serie Ako správne svietiť ako je ten správne nastavene na cely výkon a polovičný.Kto ma tým skúsenosť. :-)
Doporučují začít na 50% . Ale není to jen o intezitě světla . CO2 , hnojivo , druh rostlin . Musíš to tzv. vychytat .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:15 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Januk17
Podľa potreby každého akvária je to samozrejme, inak ;-) Záleží od druhov rastlín ktoré v ňom rastú, či sa používa CO2, či sa používa hnojivo atď... Faktorov je veľa ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:28 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidky – LED svietenie ako spravne svietit
Led svietenie Chihiros LED A serie Ako správne svietiť ako je ten správne nastavene na cely výkon a polovičný.Kto ma tým skúsenosť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 18:25 Muž Kubaa [718] Re: pingo
Pokud budeš svítit v noci a ve dne bude tma, tak můžeš. Pokud budeš svítit v noci a ve dne do toho bude svítit sluníčko, tak je to špatně. Je potřeba období tmy, ve kterém se zastaví fotosyntéza a ryby mohou v klidu spát. Zda to bude ve dne nebo v noci je jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 18:16 pingo – Přes den/ v noci
Dobrý den,chci se zeptat,můžu svítit v akváriu pouze v noci? Změní to nějak fotosyntézu že místo přes den pak bude probíhat v noci? Děkuji za odpověd :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2017 11:40 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Asi to není až tak pravda aquascaping nelze podezřívat že málo svítí a hnojí železem, přesto trápí některé rostliny nedostatkem dusíku aby více červenaly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2017 11:35 R Muž vaclav [14612] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Já mám akvárium ve tmě tak se snažím dodržovat 12 hodinový cyklus s tím že dlouho rozednívám a stmívám aby to nesvítilo hned od začátku naplno. Abych si akvárium užil rozsvěcím ve 12 a zhasínám v půlnoci. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19220x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=51