Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sázení rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Sázení rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2024 22:49 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Sakyn
Ahoj,
koukal jsem na Vaši prezentaci SakyAQUA, a je to moc pěkné akvárko. Supr techniky vybavené, moc pěkné.
Ale k tomu vyplavání HC. Tři věci, přijdou mě zasazené mělko a ve velkých trsech. Určitě je lepší je rozdělit na fakt malinké kousky, klidně z jednoho in vitro kelímku na 20 až 30 kousků. Pak je sazadit tak hluboko že bude koukat jen špička kytky a trochu ji po vytáhnout. Kytka si pomůže ven sama. A tou poslední věcí jsou ty parmičky, šmejdi na dně a všechno povytahují.
Pak lze ještě použít jemnější substrát, powder. Jak je jemnější, tak v něm rostliny lépe koření a více v něm drží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2024 12:08 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: Sakyn
www.youtube.com/…
Určitě to chce nějakou praxi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2024 11:37 Muž Blahos [37] Re: vaclav
Aktuálně to tak také řeším, uhnutý hřebík a přimáčknu rostlinu k substrátu (lehký liapor). Koupil jsem cr. parva, má mikrokořínky. Zkusil jsem zasadit a přikrýt síťkou, ale občas nějakou neonku napadlo prodrat se pod síťku, a pak už se nemohla dostat zpět, to je past.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.03.2024 11:06 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Já jsem su udělal z drátu tvar U a šikmo jsem rostliny připíchl k substrátu až zakřenily tak jsem je teprve rozsadil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2024 10:15 Muž Sakyn [3] - LabyrintkyRe: jab63
Díky, zajímavé video. Nicméně jak on tam sází tu košíčkovou variantu, tak já mám z invitro kelímku kořínky tak 10%, opravdu jen pár mm, takže se to v substrátu nijak nezachytí, celá výška je cca 1cm, takže toho na zahrabání moc nezbývá :-O

Přemýšlím, jestli by taky nepomohlo to vytáhnout a nechat zakořenit emerzně v pěstebním boxu, ale nevím když jde již o submerzní formu.. Nebo to dám želvě na hraní a pořídím pár košíčkových, to vypadá podstatně snáz a s kořínky jako ve videu si dokážu představit, že to bude držet :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2024 10:01 Muž jab63 [1461] - BorneoRe: Sakyn
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2024 08:57 Muž Sakyn [3] - LabyrintkyRe: Xklop
Stonkovky mi v Japanese Soil taky celkem drží a když ne, chytnu stonek na keramický váleček, není sice tak těžký jako matka, ale zase jich mám doma plno, dává se to prakticky ke každému filtru, ale nedávám to tam.

Spíše, nemá někdo tip, jak přichytit rostlinku typu Hemianthus callitrichoides? Mám v akva 3 kelímky in-vitro od Profiplantsu, jenže to nemá prakticky žádné výhonky, jen takovou změť mikrokořínků a lístků pár mm. Takže se už asi 2 týdny opakuje rituál - večer trošku zahrabu, ráno plave, tak znovu zahrabu, večer plave...

Přemýšlím, že bych to na měsíc zatížil něčím z vrchu, jako třeba síťky na mechy nebo něco. Nemá někdo tip jak to zakořenit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2024 21:09 Žena Starka [234] Re: Xklop
Začátečník chtěl hnědé dno. Ve zverimexu zaměřeném na akvaristiku mi bylo řečeno, že hnědé dno neexistuje a na netu jsem našla unisoil, tak šťastná jak blecha jsem ho objednala, abych zjistila, že je spíš hnedočervený. :-D A pak až jsem zjistila, že existuje tento web a také hnědé dno.

O rozpadu jsem zde četla, ovšem někdo psal, že se mu to nerozpadá, tak uvidíme, co to bude dělat v mém akvárku. Každopádně teď už to předělávat nebudu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2024 20:20 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Starka
Tak to jsme doma, bohužel tohle není dobrý druh substrátu pro sázení rostlin. Jíly typu ADA, Tropica nebo Japanese Soil se časem sice rozpadají, ale rychle nasáknou vodu a nevyplouvají jako ten Unisoil. Pro rostlinná akvária jsou v dnešní době často doporučovány. Rostliny v nich dobře rostou, ale to je na jiné téma a jistě by se našli i nějaká jejich negativa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2024 19:59 Žena Starka [234] Re: Xklop
Jsou tvrdé, ale lehké. Po nasypaní jsem jich hodně vyhazovala, protože plavaly na hladině.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2024 18:05 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Starka
Když koukám ještě na Vaši prezentaci..... máte v akva použitý Unisoil..... podle některých komentářů na rostlinných akvárií to přirovnávají ke keramzitu..... Jsou ty kuličky měkké nebo tvrdé? V případě kdyby se jednalo o něco podobného keramzitu, tak se ani nedivím že z toho rostliny vyplouvají....:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2024 17:53 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Starka
Problém s vyplavováním stonkovek nebo ruzicovych rostlin ze soilu nemám vůbec. Chce je to opravdu dát dost hluboko a třeba i mírně šikmo. Kobercovky jako HC nebo eleocharis chce sázet v malých porcích a také hloub. Naopak do písku se některé křehčí stonky sází dost špatně, např Rotala Pearl se láme jen pohledem. A také jak jsem psal v soilu se kořínky lépe rozrůstají než v písku. Ale na druhou stranu když bude člověk trpělivý tak se naučí pracovat se vším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2024 13:09 Žena Starka [234] Re: vaclav
Tak buďto to sázím blbě nebo to chce ještě trénink. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2024 13:09 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: vaclav
Tak to já jsem tak šikovný, že je akorát zlomím. A mohu to opakovat do té doby, dokud ze stonku něco zbývá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2024 10:15 Muž Elektronikar [131] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: vaclav
Ja som ich sadil z pinzetou, ale cryptocoryny vyplávali skôr ako som k ním stihol dať ďalší íl, teraz sadím z rukou. Stonkovky sa dajú do ílu sadiť aj z pinzetou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.03.2024 09:11 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Starka
Při sázení stonkovek za použití pinzety se rostliny zastrčí do substrátu a pak se trochu cukne do strany lépe pak drží. Mohou být trochu nakřivo ale to se srovná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2024 08:33 Žena Starka [234] Re: Elektronikar
Zrovna včera jsem dělala údržbu akva, takže jsem pokrátila rostliny a postřih zasadila. Ráno kouknu do akva a jak to krásně plave, místo aby to bylo v jílu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2024 08:24 Muž Elektronikar [131] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Starka
Ja to mám tak tiež, aby mi rastliny v pálenom íle držali musím ich dať hlboko pod íl a zahrabať (aj tak mi vedia vyplávať).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.03.2024 07:03 Žena Starka [234] Re: Xklop
Tak já to mám tedy naopak. Do klasického písku se mi rostliny sází mnohem lépe, než do páleného jílu, který je lehčí a mnohdy rostlinu neudrží a sázím ji na několikrát, musím vychytat jak hluboko ji zasadím a nebo ji ještě musím zahrabat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.03.2024 21:26 Muž Xklop [160] - RostlinyRe: Lojza007
Ahoj, i měď a další kovy jako mangan, zinek, molybden, bor...... jsou součástí hnojiv:-) Nicméně zásadní je jejich forma a koncentrace. Ty zmiňované hřebíky nebo matky rozhodně nejsou nijak zázračný zdroj železa a do akvária nepatří.
Co se týká sázení rostlin bude vždy zásadní druh kytky, výška a typ dna a složení rybí osádky. Do pálených substrátů se sází líp než do štěrku nebo písku a hlavně kytky se rychleji chytají. V akváriu s většíma krevetama, sumečkama, ancistrusi nebudou mít kytky klid zakořenit. A taky bude obrovský rozdíl mezi sázením HC nebo košíčkového echinodoruse.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.03.2024 20:24 Muž Lojza007 [1198] Re: Danča84
Vzhledem k tomu, že železo je dokonce součást většiny hnojiv (většina mikroprvkových a většina pro lowtech nádrže), tak to moc nedává smysl. Samozřejmě třeba měď je značně toxická a určitě i některé další kovy, ale jinak je to nesmysl. Železná matka ničemu neuškodí a spousta lidí ji dokonce používá pro dodání železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2024 19:33 Žena Danča84 [10] - LowtechRe: vlka
coze od svých školních let jsem informace čerpala hlavně z téhle knížky images.app.goo.gl/… a tam kovy v akváriu přísně zakazujou???... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2024 09:01 Muž Elektronikar [131] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Akvarista
Ešte doplním možnosť zaťažiť rastlinu kameňom...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2024 20:21 Muž vlka [3444]
Danča84 napsala: Tak ten už to má vychytaný smich jen mě zaráží - nezrezatí ty matky a nezkazí vodu? coze
Mám v akvárku pár superrezavých hřebíků...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2024 20:05 R Muž ctibum [6895] Re: Danča84
O tom se tu také píše ;-)
Dají se koupit nerezové...
Ale i normální se dávají do dna, právě aby zrezly, kvůli železu, ale to už je jiné téma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2024 19:30 Žena Danča84 [10] - LowtechRe: ctibum
Tak ten už to má vychytaný smich jen mě zaráží - nezrezatí ty matky a nezkazí vodu? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.03.2024 15:28 R Muž ctibum [6895] Re: Akvarista
Na uchycení rostlin je dobrá legendární tzv. "Horácomatka" viz www.horacovoakvarium.cz/…
Tady v tématu se o ní píše často...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2024 14:41 Žena Danča84 [10] - LowtechRe: Akvarista
Ahoj, Z mé zkušenosti, mě rostlinky vyhrabával šnek: přešla jsem na rostlinky co se přivazují na kameny (hnědovka, mechy) nebo stonkové rostlinky které v písku nekoření (růžkatec, řečanka, nebo ta Tvoje "zlobivka"). Případně trs stonků zatížit kamenem nebo jak radil Freedlo, přivázat stonky k nějakému závažíčku... Kytky do písku jsem si pořídila až když se náš Buldozer odplazil na věčnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.03.2024 20:26 Muž Freedlo [221] Re: Akvarista
Zdravim. Co je spatne je cele vase akvarium.. o rybi osadce ani nemluvim coze .. skalary a zavojnatky v 60litrech je prinejmensim spatna volba
Dale je v akvariu zalostne malo rostlin

O Egerii bych se moc nebal v tomto pripade. Zrejme spatne drzi v substratu(v kaminkach) a nektera z ryb o ni brnkne a je venku. Tato rostlinka roste dobre i mimo dno. Da se na ni neco pridelat, sby lepe drzela. Ja obcas pouzivam takove cihlove prstynky do kterych se kytka zasune.

Spis bych se asi priklanel k moznosti, ze jedna ze skalar ji vytahuje umyslne a chce se na ni obesit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 20:00 Muž Akvarista [2] – Vytrhané rostlinky
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Dobrý den, potřeboval bych poradit co s rostlinou kterou mi každou něco vyrve ze substrátu. Je to jen tahle jedna. Prosím o radu, jestli někdo neví co by mohl být problém případně co dělám špatně. Děkuji za všechny rady
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2022 15:35 Muž Lojza007 [1198] Re: SvoJin
Stonkovky prostě rády plavou, pokud nechceš matky, tak jedině kořeny zatížit menšími kameny. I tak to někdy vyplave...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2022 14:56 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: SvoJin
www.horacovoakvarium.cz/… Klasika Horácomatky já tam tedy ten molitan nedávám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2022 13:54 SvoJin – Substrát
Zdravím všechny!

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte co můžu udělat pro to, aby mi každý týden nevyplavávaly rostlinky ze substrátu. Akvárko mám rok se substrátem unisoil a rostlinky v něm vůbec nedrží :-( . Všem děkuji za rady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2022 15:03 Muž geralt [11] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvku na sadenie pripravené ano ešte vybrať a objednať vhodné burinky :-D dal som si poradiť palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2022 20:39 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: skypi
Zdravím tě. Podobný problém jsem zaznamenal při uhnívání kořenů. Křín opravdu dokáže při dobrých podmínkách růst velmi rychle, ale je to trochu histerka. Nemá moc rád změny a z vlastních zkušeností mu nesvědčí jemné písčité dno. Máš tři možnosti. Buď vyměnit dno za hrubší, alespoň 2-4mm, třeba flexipísky, Aquaclay apod., nebo vzít květináč či plastový kelímek, do něj vložit například NPK kapsle, dát křín a zasypat výše zmíněným substrátem.
Pozor, cibule musí být nad substrátem.
A nebo ho úplně vytáhnout, něčím ho zatížit a nechat ho volně růst bez zasazení. Takhle dokáže růst většina vodních rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 19:45 Muž skypi [248] Re: MARTIN HORÁK
Kříny do květináče. Tak na to bych se prosím doptal :-) - mám dva kusy calamistratum, cibulky tak 2cm á moc se jim nechce. Dno staré, křemičitý písek střední zrnitosti tak cca 1mm a něco. Napřed stagnovaly úplně (asi přeprava v chladu), pak vyhodily nějaké 2 lístky, tenké, asi 5cm. Tím to skončilo.
Před asi týdnem oba 2 listy tak 20cm během 2 dnů (?!). A teď zase nic. Přiznám se, že vůbec netuším, co se jim s tím raketovým růstem přihodilo a rovněž, proč si to zase rozmyslely.
Ten květináček tedy jak velký a co do něj ? prosím - přišel bych o ně velice nerad, je to nádherná rostlina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2022 18:31 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: geralt
Jelikož už se věnuji pěstováni pouze anubiasů, je to čistě z praktického hlediska. Kdysi jsem měl také nádrže plné echináčů, kryptokoryn a stonkovek, ale už mne to nebavilo se neustále hrabat v nádrži. Kříny či Vallisnerie dám do květináče, ten schovám za kořen a nemusím ani řešit výšku dna, jelikož z něj nic neroste.
Navíc pravidelně kořeny s anubiasy vytahuji ven a provádím kontrolu či údržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 17:20 Muž geralt [11]
Ahoj. To sadenie mimo dna (kvetináče za dekoráciou, prichytenie na koreň atd) je z praktického alebo estetického dôvodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2021 12:24 Muž Lojza007 [1198] Re: vaclav
Lávová drť je dle mého odhadu to samé, ale Volcano má menší frakci. Tím pádem by se do něho dalo sázet o něco líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2021 11:42 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: patka
Tak sázel jsem už do lecčeho ale zrovna do tohle ne. Do lávové drti ale ano takže to bude něco podobného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2021 11:31 Žena patka [112] Re: vaclav
Dotázek..A vy jste někdy sázel do volcano red.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2021 10:41 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Pokud jde o stonkovky sázím klidně 5-10 rostlin najednou. Pinzetou je musíš zatlačit do dna a pak cuknout do strany a povolit a vytáhnout. Molitan v horácomatkách je jen proto aby se tam vešlo méně rostlin, ale je to zbytečnost. Nacpu tam tolik stonků, aby pořádně držely a hodím to do akváriu stačí matku jen zahrábnout a někdy jsem to ani nedělal stačilo, aby se stonky jen dotýkali dna a stejně když jsem je zkracoval byly zakořeněné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:35 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Pravda, molitan tam nemám...dobrá poznámka :-)
U Horáce jsem to dávno viděl a teď mě to už nedošlo. Nakoupím ještě nějaké matičky a budu to dávat přes molitan na ně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2021 22:32 Silviebaris Re: Passenger77
Já ten stonek vždy obalila do molitanu,aby to bylo na fest,a nikdy mi už nevyplavala.. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:30 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Mám je tam a když se je snažím zatlačit do dna, tak z nich rostliny obvykle vyplavou ven pod silným odporem dna. Tak že to chce kumšt, ale jednu mám volně nad dnem, nešlo to jinak. Naštěstí není skoro vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:27 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Kawasaki
To dělám právě zešikmenou pinzetou, no někdy se povede, ale je to hrozný opruz. Málo kdy to dám na první pokus a občas si vytáhnu ještě vedlejší stonek smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2021 22:26 Silviebaris Re: Passenger77
A ty horácomatky by nešly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:24 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Passenger77
Jediné pinzetou. Zkus ze šikma a lehce v substrátu zakyvat. Pak opatrně vytáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:20 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Volcano
Zdravím,
mám dno lávového původu Volcano Red od Rataje. Chci se zeptat, zda máte někdo nějaký tip, jak do něj sázet co nejjednodušším způsobem rostliny? Zvlášť tenké stonky sázet je utrpení, často vyplavou po lehkém dotyku a pokud musím sázet vrcholové stonky bez kořenů, škoda mluvit tone
Díky za rady ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 20:26 Muž Sid [6632] - RostlinyRe: Karol
Pozinkované matice v akváriu nejsou dobrý nápad.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 29076x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1599-sazeni-rostlin