Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 8 Žádná další stránka   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 19:16 michal – problém
zakládám větší akvarko,napustím vodu,vošetřím ju akvaregulátorem.Voda je vodstátá 24 hod.A rabyčky mě začali umírat,neví te někdo co dělám špatně. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 19:03 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: protein007
A kdes to vzal ty ze je chlorovani zakazane? Pokud teda myslis vodovod, ale nevim jak je to u vas na Slovensku. Pokud vim tak u nas se chlor pridavat musi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 18:28 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod
pietro napsal: Chlorované pitné vody musí obsahovat 0,05-0,3 mg.l –1 aktivního chloru...

A to mas odkial? Vies uviest odkaz na konkretny pravny predpis, kde je to vyslovne prikazane? Lebo chlorovanie bolo povinne do 70-tych rokov, odvtedy je bud zakazane alebo povolene v ovela nizsich koncentraciach, ako si napisal (a aj to len vynimocne, pri kalamitach a pod.). Nehovoriac o tom, ze ten chlor sa takmer okamzite zluci s bordelom v cistenej vode na neskodne zluceniny, pripadne za par minut vyprcha aj sam.

Ja vodu napustam rovno z kohutiku cerpadlom do akva, a este ani raz nebol s tym problem. Skor sa ryby zdrziavaju v mieste napustania vody, ako by mali vyskakovat z akva :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.05.2010 13:11 Muž Yirka [9135] – Re: pietro
Jako teorie dobré, a jaké máš praktické zkušenosti? Jak to osobně aplikuješ?
Já to napíšu jednodušeji a kratšeji. Do větší nádrže, kde se mění 20-30% vody není absolutně žádný problém měnit vodu přímo z řádu. Je dobré si to poprvé odzkoušet se zálohou odstáté vody. U malé nádrže, kde se mění 5-10 litrů vody lze pro jistotu nechat 10-15 min odstát (ale ani to nemusí být podmínkou). A žádnou chemii na vyhánění chemie bych nepoužíval a nepoužívám.
Myslím, že podobné zkušenosti má každý kdo to odzkoušel a je to velmi komfortní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 12:49 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Dahak
Používají se i jiné prostředky, jak už tu bylo řečeno, ale chloru se musí dát tolik aby na konci každého vodovodu nějaký byl, aby se zamezilo připadné kontaminaci při poruše. Ale je ho méně, než v systémech kde se k desinfekci používá pouze chlor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 11:34 R Muž Silent [5949] – Re: Dahak
K dezinfekci vody se ve vodárnách kromě chloru používá ozonizace a aktinizace (UV).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 11:23 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Já jsem slyšel, že se na desinfekci vody používá už něco jiného, ale jestli je to pravda to nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 11:23 Muž Miras [111] – Re: pietro
tak se mi zdálo, že jsem se vrátil zas do školy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2010 10:09 pietro – Re: Jakub
Chlór a jeho sloučeniny:

Chlór a sloučeniny uvolňující aktivní chlór se používají v úpravnách vody jako dezinfekční prostředky. Je to poslední operace před puštěním upravené vody do pitného vodovodního řádu většiny obcí a měst. Chlorované pitné vody musí obsahovat 0,05-0,3 mg.l –1 aktivního chloru, aby byly zbaveny všech nežádoucích mikroorganismů. Aktivní chlór je pro všechny ryby velmi silně jedovatý. Podle našich zkušeností lze konstatovat, že koncentrace 0,05-0,3 mg.l-1 aktivního chloru při dlouhodobém působení je toxická pro všechny ryby. Dezinfekční účinky sloučenin chlóru a jeho toxické vlastnosti lze vysvětlit dvěma způsoby.

Při podrobném zkoumání chemických reakcí zjistíme, že konečným produktem reakcí sloučenin chlóru s vodou je kyslík ve stavu zrodu (O2).
Například Savo obsahuje přes 4% chlornanu sodného NaCLO. Pokud chlornan sodný nalijeme do vody, nastává okamžitě reakce za vzniku kyslíku ve stavu zrodu. 2NaCLO › NaCL + O2.



Kyslík ve stavu zrodu je mimořádně silným oxidovadlem a smrtící látkou pro většinu vodních živočichů. Jeho účinek spočívá v tom, že oxiduje (spaluje) povrchové živé buňky.
U ryb jsou nejcitlivější žábry, oči a konečky ploutví. Chlór je pro ryby toxický i tím, že se přes žaberní systém (přes chloridové buňky) dostává do krve.



Příznaky intoxikace chlorem

Při celkovém působení chlóru se projeví především poruchy nervové soustavy. Klinické příznaky intoxikace ryb chlórem se projevují počátečním silným neklidem, ryby se snaží uniknout z nádrže, (vyhledávají náhradní dýchání) objevují se u nich svalové křeče, ryby se pokládají na bok a lze u nich pozorovat křečovité pohyby tlamy.
Při koncentraci chlóru nad 0,3 mg/l ryby postupně hynou. Povrch těla ryb je světlejší barvy. Na žábrách můžeme pozorovat šedobílý povlak.

Prevence:
Pravidelně sledujeme obsah chlóru ve vodě zvláště u těch zdrojů, kde se chlór používá k dezinfekci vody pro pitné účely – úpravny vod větších měst. Používáme-li vodu dezinfikovanou chlorem k výměnám vody v nádržích, použijeme předem přípravky k neutralizaci chlóru např. AQUA Regulátor
Zde máte můj příspěvek k dispozici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.05.2010 08:48 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
cusbus napsal: Navíc to napouštím sprchou, u čehož chlor více smrdí, tak se naivně domnívám, že možná rychleji vyprchá. To už je ale možná úplný nesmysl.


Nesmysl to není opravdu rychleji vyprchá :) Ale je ho tak málo že když napustíš kýbl a než ho doneseš k akváriu tak už tam není žádný, proto můžeš bez obav napouštět rovnou z kohoutku ;-) Různé přípravky na odstranění chlóru jsou vyhozené peníze které by se daly investovat užitečněji např. do krmiva, rostlin nebo ryb X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 07:18 Muž Sewer [99]
Já jsem nechával rybkám vždy odstát vodu minimálně 24 hodin, ale teď když jsme si pořídili 150 l akvárko, a máme ho v patře, tak jim asi taky při údržbě budu muset dávat vodu hadicí rovnou z kohoutku. Snad to půjde :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 07:09 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Roby
a nechat odstát vodovodní vodu trvá třeba půl hodiny než vyprchá většina chloru, a to je zadarmo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2010 06:46 Muž Roby [17] – Re: Jakub
Pro okamžité odstranění chloru a těžkých kovů z vody používám AquaSafe od TETRY. Po aplikaci přípravku, 5ml na 10l vody počkám asi 10 minut a potom to naliju do akva. Při výměně potřebuji 5-8 kýblů nové vody. Nedokážu si představit, jak bych měl tyto kbelíky někde napuštěné a odstavené přes noc. Půlitrová lahvička stojí okolo 190,- Kč. Jsou i jiné přípravky, ale toto jsem začal používat před dvaceti lety a zatím vše OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2010 21:50 Muž cusbus [37] - Tetry – Re: Jakub
Nejen rybám, ale např. i bakteriím ve filtru (proto se má prát v použité akvarijní vodě, ne pod proudem tekoucí chlorované vody). Ale stačí vodu nechat chvíli odstát v kbelíku a bude to pohodě. Chlor velmi rychle vyprchá. Někdo to tam lije rovnou bez odstátí a rybky jsou taky v pohodě. Já to nechávám odstát jen asi čtvrt hoďky, někdo to nechává přes noc. Navíc to napouštím sprchou, u čehož chlor více smrdí, tak se naivně domnívám, že možná rychleji vyprchá. To už je ale možná úplný nesmysl ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2010 21:41 Muž Miras [111] – Re: Jakub
chlor jim určitě škodí, ale jak se zde můžeš ve spoustě témat dočíst, dnes už je ve vodě chlor zastoupen tak minimálně, že není třeba to řešit, pokud teda nemáte nějak extrémně upravovanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2010 21:40 Jakub – chlorovaná voda
prosím chtěl sem se zeptat jestli vážně škodí rybámchlorovaná voda

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 13:44 Muž voko [9] - Živorodky
Každopádně - jistota je jistota. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 12:19 Muž frantisek [0] - Živorodky
hele podle mě ve vodě chlor už neni, někdo mi řikal že se to prej prosvicuje nějakýma lampama a ty prej zabijou nějaký ty breberky co v ty vodě sou, no nevim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 12:03 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: karelpavel
To mas pravdu, ale strasiak pretrva generacie :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 10:41 Muž karelpavel [18]
Jak jsem se tu někde dočet, tak v dnešním vodovodu už tolik chlóru není X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2010 10:19 haka – Re: MatroneK
Tak zrovna u krevetek si myslím že to smysl má
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 18:36 MatroneK – Re: Johan
Je nutné nechávat ostávat ke krevetkám? z vody chlor necítím..... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 17:05 Muž voko [9] - Živorodky – chlór
já napustím vodu a nechám to den odstát a je pohoda. ;-) ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 16:55 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: manyny3
Naco se potřebuješ zbavit chlóru při založení akva coze Stejně tam nebudeš dávat ryby než se zajede nebo snad ano hmm Jinak chlóru je v dnešní době ve vodě tak málo že vyprchá během pár minut a při výměně části vody v akva není třeba vůbec nechávat odstávat ale můžeš rovnou z kohoutku napustit do akva X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.04.2010 16:12 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: manyny3
Vodu si napusťte do belíku a vyčkejte než bude mít teplotu, jako má místnost nebo akvárium do kterého chcete vodu nalít. O chlór si nedělejte starost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 15:39 manyny3
díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 15:38 jose – Re: manyny3
Napustiť vodu a nechať odstáť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 15:37 Muž Rida [85] - Cichlidy – Re: manyny3
Nech vodu odstát, chlor je těkavý a z vody vyprchá.....
Pár hodin až jeden den a bude to v pořádku....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2010 15:32 manyny3 – Chlór
Ahoj,zakládám svoje první aqua,můžu se zeptat jak se nejlevněji zbavit chlóru? (nemám k dispozici moc financí) Děkuji :)
:) :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 11:54 seyo
Vašek napsal: Spíše jako rozumnější důvod pro odstátí vody vidím vyrovnání teploty.
presne tak
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 11:40 Muž kortezhugo [983] – Re: Johan
clovece? X-) -vyskusam...ja som stale chladnejsiu daval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 11:10 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: JendaVana
Ty bublinky se dají omezit přidáváním krapek teplejší vody, než je ta v akváriu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 11:10 Muž Vašek [56] – Re: Vašek
Spíše jako rozumnější důvod pro odstátí vody vidím vyrovnání teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 10:45 Muž JendaVana [22] - Cichlidy – Re: MrJan
Přidávám se k Liborovi. v poslední době měním až 80% ze 430l akvária a to bych v rukách neunosil. Hadice z kohoutku přímo do akvária to řeší. (bojuju s řasami, takže měním co nejvíc vody snesu já. Ryby by snesly asi i víc). během napouštění přidám průběžně tak panáka AquaSafe. je to jen pocitová jistota.

Bublinky, které se udělají nejsou chlor, je to vzduch. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 10:39 Muž kortezhugo [983]
...tiez som toto nikdy neriesil a nemal som ziadny "problem"...
...ak ma niekto problem s chlorom moze sa kludne pouzit Carbon filter pri napustani...
...urcite je lepsie ak voda "trochu odstoji" len tiez som na tom tak - nemam kde nechat odstat cca60L vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 07:28 kreten – Re: MrJan
Nová nádrž je něco jiného než nádrž zaběhlá. U zaběhlé je to docela rychlé,pokud použijete AquaSafe, je to okamžité bez rizika ohrožení například žeber ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 07:28 Libor123 – Re: MrJan
Ahojky.
Mám akva 480 litrů a při výměně vody napouštím z kohoutku. A nikdy jsem nepozoroval nějaké zváštní chování ryb. Tak si myslím, že můžeš klidně z kohoutku. Libor palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 00:09 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: MrJan
Uz sa to tu rozoberalo v tejto diskusii: rybicky.net/forum/13295
V skratke - chloru je vo vode uplne minimum (platna norma pripusta max. 1 kvapku na 1 kubik vody), a aj to tam je len ked nechas pustenu vodu dlhsi cas, v priemere tak pol hodiny. Ten nasledne vyprcha do zopar minut (chemik zo SAV mi vravel, ze tak 30 sekund az 3 minuty), toz kym dojdes s kyblom k akvarku, nie je tam uz ziaden :-)

Takze antichlor su pre teba vyhodene peniaze a pre akvafirmy oblubeny akvaristicky strasiak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.03.2010 23:41 Muž Vašek [56] – Re: MrJan
Neodpovím ti přesně na to co se ptáš, ale chtěl bych napsat svoji zkušenost. Dříve jsem nechával vodu odstát přez noc a časem jsem začal dolévat rovnou vodovodní vodu. Kolikrát i jednu třetinu. Dělám to již několik let a nikdy po výměně vody jsem nepozoroval u ryb změnu chování, nobo snad problémy.

Ale snad přeci jen ještě doplním, že si doplňuji vzdělání a studuji na škole kde máme předmět zdravotní nauku a učí nas doktorka z hygienické zprávy, ta nám říkala, jak je to s chlorováním a problémech s ním spojených. Ze sklenic napuštěné vody vyprchá chlor během několika minut.Problém s chlorem je pouze po odstávkách vody, kdy po obnovení dodávek vody, teče chvíli několikanásobně obohacená voda, nevhodná k pití která přesahuje normu. Proto je dobré vodu i před napuštěním sklenicena pití nechat trochu vody odpustit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 23:30 MrJan – Odbourani chloru
Za jak dlouho samovolne vyprcha chlor z vodovodni vody? Ma nekdo tuto informaci, Jako priklad treba 20l kybl. Jde mi o to ze jsem potreboval akutne vetsi mnozstvi vody (zaclo prosakovat akva) a nemel jsem doma antichlor (od te doby uz mam). Zajima me za jak dlouho je voda bezpecna pro ryby. Diky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 09:17 Muž Yirka [9135] Re: Moucha
Věř mi, já si své vlastní zkušenosti rovněž necucám z prstu. A nejsem zdaleka sám, podívej se na podobná témata a zjistíš že velké množství akvaristů (i pražští) postupuje stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 08:54 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Yirka
ano u velkejch nadrzi je to pravdepodobne ok, ale u mejch pidi akvisek..... navic zalezi opravdu na lokalite... treba ve Žluticich je voda opravdu prechlorovana pac se cerpa az do Žatce!
a odstati neni JEN z duvodu chloru, ale za tu dobu se ti ztemperuje, pripadne se ti muze usadit kal signalizujici prusvih
navic znam jaky jsou treba u PVK hovada (ano akviska mam v praglu), co vsecko se v upravne s tou vodou dela a jak je to s testovanim kvality
v oblasti vodniho hospodarstvi se pohybuju kazdej den, takze si to necucam z prstu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 08:22 Muž Yirka [9135] Re: Moucha
To je tvoje zkušenost, ale jak již jsem několikrát psal, strach o přechlorování vody je jeden z přežívajících mýtů (pokud se nejedná o potěr) a normální zavedená nádrž s dobrou biologickou rovnováhou snáší výměnu 1/3 přiměřeně teplé vody přímo z kohoutku naprosto bez problémů. Jestliže se jedná o vodu jdoucí do řádu přes nějaký systém, je voda upravována automaticky na určitou hladinu chlóru a ta je opravdu neškodná. Proto nechávat odstát vodu přes víkend je zbytěčně přehnané a v případech opravdu velkých nádrží často i nemožné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2009 16:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – kvalita vody
voda z vodovodu muze menit svou kvalitu, hlavne po nejake havarii, ty testy co spravce vodovodni site ukazuje na svych strankach jsou u zdroje, bohuzel nic nevypovidaji o zmene kvality na vodojemech a uvnitr rozvodny site, staci jedna prasklina....
hodne dlouho jsem pil vodu z kohoutku, nez jsem se jednou zesral jak batole, pak zjistil ze kus od nash rupla roura a ani nam to nenahlasili.....
problemy se lisi mesto od mesta.... navic treba v praze se jeste najdou olovena potrubi!
proto bych radsi vodu nechal aspon odstat jestli se na dne neobjevi nejaky kal (ja nechavam minimalne pres noc, optimalne pres vikend).. a samozrejmne pri odstati musi byt volna hladina, aby mohl vyprchat chlor!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 19:50 Romiš Re: Toony
Permeát (čistá voda z osmózy) může obsahovat nanejvýš stopy chloru. Takže se není v tomto smyslu čeho bát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2009 18:34 Toony
jo a jeste se chci zeptat, kdyz prefiltruju vodu pres osmozu, takji stejbne musim nechat odstat 24 hodin, aby vprchal chlor, ze?osmoza to asi nijak neurychly, co?dik

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [8]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14604-chlorovana-voda?od=351