Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Děrová nemoc - Hexamita

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Děrová nemoc - Hexamita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.07.2013 05:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Musím přiznat, že jste asi první komu skolila rybí tubera všechny tetry, jak píšete. A teď hexamita...Obě jsou to choroby příznačné pro akvárium, které je neudržované a ryby ve špatném stavu...To mi je zase při počtu vašich akvárek trochu podezřelé...
Hexamita u malých cichlidek...no musel bych se zeptat těch kteří je mydlí ve velkém, ale z logiky mi vychází, že je to prakticky nemožné. Já se s ní nesetkal u malých cichlid nikdy. Tato choroba má ráda nádrže plné dusíků a organických nečistot, takže je nepravděpodobné, že by ní vůbec ještě žily vaše rybky.
Takže já vás zkusím vrátit k běžnějším chorobám...pokud s nepletu nakupovala jste také v místním "bachu" není-liž pravda? Pokud mne paměť nešálí, půjde spíš o některou z domestikovaných asijských "krupic", které poškozují i kůži. Ovšem léčí se blbě a chce to zkoušet. Já nevím jak jste na tom s těmi počty ryb nyní, ale asi by bylo ideální zlikvidovat vše, co se jeví nemocně. Pokud jde o pár kusů, vyjde to levněji. Nechat nádrž nějaký čas bez ryb, a pak z nějakého dobrého zdroje nakoupit. Jak říká jeden můj známý kamarád veterinář, chce-li pro své studenty nějaký materiál k práci, jde koupit ryby do "bachu". Je také z Moravy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 21:00 Žena baletka [624]
Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat na příznaky děrové nemoci, pokud jste se s ní někdo setkali, u malých JA cichlidek. Dvě z mých ryb onemocněly, nejprve měly na hlavě bílé plastické tečky vel. dejme tomu 0,5mm, pak tečky zmizely a začaly se jim dělat boule na hlavě a prostory mezi šupinami prosvítat bílé, jakoby zaplísněné mapky. Jako by pod šupinami měly nějaký... bordýlek. Se zkušeným akvaristou, který ryby viděl, jsme se rozhodli zkusit flagellol, který se dává proti děrové nemoci, ačkoliv ryby nemají viditelné otvory v hlavě. Je to zkouška, protože příznaky jsou takové nejasné, všelijaké... Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo má zkušenost, že by se přemnožení střevních parazitů projevovalo i takto. Děkuji. Podotýkám, že fotky jsou zbytečné, protože na nich není nic vidět, případně jsou ale k dispozici ve vlákně "co je to za nemoc".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 23:30 Žena RynnS [0]
Obrázek se mi sem nepodařilo dát, ale je v prezentaci mé nádrže s názvem Velké cichlidy... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 23:17 Žena RynnS [0] – Děrová nemoc?
Ahojky, měsíc zpátky jsem si koupila tohodle kančík c. s vadným očkem a už v té dob měl tmavě růžovou skvrnu u tlamky, ted se mi ale zná, že jde ve středu do živého, ale opravdu jen dubička, tak nevím, jinak žere, výkaly má v pořádku, akorát se někdy jakoby oklepe, ale to mi dělá vice ryb...poradíte mi prosím co o může být? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2011 10:35 Radka28 Re: Romy
Bohužel v žádném kaméném obchodě se mi ho nepodařilo sehnat a Pet centrum ho taky nemělo. A nechtělo se mi čekat na nějaké doručení z netu, protože by už mohlo být pozdě,ale asi mi nic jiného nezbyde. Vím,že to dalece převyšuje cenu ryby...ale zase pořídit si rybičky a když začnou marodit,tak je radši nechat umřít? to se mi nechce...přijde mi to nezodpovědné :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 21:59 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Radka28
Třeba tady: www.akvarista.cz/… ,ale cena léčiva mnohonásobně převyšuje cenu ryby,já jen,jestli použít tak drahé léčivo má vůbec smysl. Mají ho i v některých Pet centrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 20:16 Radka28 – Flagellol
Ahojky, prosím nevíte někdo kde se dá v Praze sehnat od Sery Flagellol? Moje bettka bohužel onemocněla a bettak asi začíná mít děrovou nemoc...ale ten lek se mi nedaří sehnat. Skoro ani e-shopy ho nemají. Moc moc prosím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:36 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: smidakkuba
Může bejt.Záleží jak moc jim to ublížilo a taky to trvá, než se jim dá střevní mikroflora do pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:25 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Dahak
10měsíců.Slyšel jsem že prý ještě pár týdnu po léčbě budou smolit vatovité výkaly.Je to pravda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:21 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: smidakkuba
Tohle chce čas.Jak jsou ryby starý ??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:20 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Dahak
Zdá se že to zabralo.Ryby se již neschovávají a něco málo pojedí akorát u nich stále jsou hlenovité výkaly.Tak nevím jestli to zabralo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:03 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Já jsem dával tabletu na 30l, ale na 10l to přijde jako extrém i mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:53 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Bob66
Nevím či je až tak odzkoušená já je léčil 2x takto a ani jednou nezabralo až mi známý doporučil to udělat takto a je klid.Teda doufám. :) Jen doufám že to nakonec nebyly kapylárky na které je entizol na prd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:43 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: smidakkuba
Proč zkoušet co všechno ryby vydrží, když tohle dávkování funguje a je vyzkoušené chovateli terčovců :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:28 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Bob66
Ono dá se dát i mnohem silnější léčba.Já dával tabletu na 10 litrů a to každý den po dobu 8 dnů akorát 2x během léčby jsem čistil a ryby už vypadají v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:06 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Masoxik
Je to sice psané pro terčovce ale vyzkoušené i u jiných druhů ryb, takže vůbec nezáleží jaké ryby máš, toto dávkování bych doporučil u všech cichlid ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 20:38 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Bob66
ja ale nemam tercovce, ale Tlamovce. a lecil jsem Pseudotropheusy.
jinak je to jedno. ryba zemrela. takhle rychle jsem to necekal. Kur?a kdybych aspon vedel proc. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 18:34 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Masoxik
Tohle dávkování bych rozhodně nedoporučil, dávkování při léčbě entizolem je napsáno zde ;-) rybicky.net/clanky/525-vnitrni-paraziti-u-tercovcu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 17:44 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
Oprava: stranky jsou to tyto: www.wds.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 17:33 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: LiborSprysl
davkovani je dle navodu malawi.cz

nicmene vymenu vody jsem jen nezminil. vodu jsem menil vzdy po 2 dnech.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 17:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: Masoxik
Řekl bych, že to dávkování je hodně špatné...2x denně 1 tabletu na třicet litrů bez výměny vody? No to by asi i slona udolalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 17:07 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – Predavkovani?
mam dotaz. nestalo se nekomu ze rybu predavkoval entizolem?
mam takovy pripad a nevim co si o tom myslet.

Mel jsem 7,5 dni oddelene v karanteni nadrzi 2 Auratusky (samice) a jednoho Zebru RED-RED kde jsem je lecil entizolem na podezreni hlistu. davkovani 2x denne 1tab na 30l
Ryby byly uplne v pohode cile. Nez jsem je vratil do hlavni nadrze k ostatnim rybam, tak jsem jim dal jeste pul tablety do krmeni. Pak jsem je prelovil.

ty dve auratusky se zacaly hned prat. Porad se postuchovali, ale nic strasneho. Samec je nakonec srovnal. Ale jedna znich tak po hodnine mela trhave pohyby v plavani a zacala se dusit. Je porad co nejblize hladiny. Asi po 3 hod jen lezi nahore na vystupku pozadi u hladiny a tezce dycha. Tyto priznaky by mohly odpovidat otrave, Ale co jineho by to mohlo byt?
Zebra RED-RED je taky vetsinou u hladiny, ale jinak zadne jine priznaky.
voda v karantenni nadrzi je ta sama z hlavni + vodovodni 6:4.
parametry vody skoro shodne, jen ph je v karantenni o 0.2 vyssi.
nemate nejakou podobnou zkusenost?
Pokud by to byla otrava doufam, ze to rybka ustoji a jatra ji to odbouraji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 10:21 Muž diskoclub [40] - Cichlidy
Já jsem tuhle nemoc měl u Geophagus Tapajos a použil jsem esha hexamita, za týden bylo po nemoci a za 14 dní jsem nepoznal, že byly ryby nemocné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 21:27 Libor123 Re: Deathbull
Neperou se to vím určo. Jsou klidní jen občas se pošťouchnou, ale žádné drama. Tak to spíš vidím na děrovku, ale jen pro jistrotu se ptám a čím léčit. ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 21:23 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Nebo jsou oba chytří a nastavují při soubojích hlavu místo tlamky. Zkus je pozorovat jestli to vůbec nemoc je. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 21:08 Libor123 – Podle mě asi děrová nemoc ale nevím.
Prosím o radu zkušenější chovatele. Moji samečci Akary potoční zničeho nic se u nich objevili na hlavě malé jako by pupínky a jeden sameček už má na hlavě propadlinu. Jedná se o děrovou nemoc či je to něco jiného. Prosím o radu a popřípadě čím léčit a jaké dávky na 450 litrové akva. Pro jistotu přeléčím celé akva. Pro úplnost dodávám tento problém je jen u samečků Akary potoční u 2 kousků aspoň prozatím. Předem díky za radu. Libor

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2011 19:10 Žena JJaanca [67] – Re: stetinka
Mám s modrou ramkou podobný problém. Nejdřív na hlavě bílé tečky, pak jedna větší boulička a teď je to vypadá jako děrovka. Zkoušela jsem jí léčit v karanténě, ale už jsem to vzdala. Jen doufám že to není nakažlivé, nechala jsem jí ve společenské nádrži.

rriki: Taky proto jich mám v akva třeba jen 50 a ne 200 jako zlatých nebo obyčejných.
Znamená to, že jsou modré náchylnější na nemoce víc než ostatní? Já myslela, že je to jen barevná varieta a jinak jsou stejné jak ostatní :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2011 19:18 Muž jirka.p [60] – Re: Bob66
Díky. Pustím filtr v kýblu.
Jirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 18:20 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: jirka.p
Je to nutné a dělal jsem to přesně takhle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 16:54 Muž jirka.p [60] – Flagellol
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na filtraci při aplikaci flagellolu. V návodu se píše, že se mají vyjmout bilologické filtry. Je to nutné? Mám externí filtr TetraTec EX 700. Pokud to nutností je, stačí odpustit vodu z akva do kýble a filtr tam po dobu léčby nechat běžet?
Jirka
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 11:46 Žena Imii [45]
Tak moje akara je v pořádku. Vyměnila jsem 60l vody každý 5. den + jsem krmila mraženou stravou (okurek, mrkev + pangasius = nastrouhat a spařit) a po dírách ani stopy palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2010 22:10 Muž hf [54] – Re: stetinka
Modrý ramirézky jsou dost drahý na to, aby se jim dávalo živý krmení. Věř Rikkimu, ví co říká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2010 09:53 Žena stetinka [270]
Tak už je v pánu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 21:35 RAP
Hmm, tak si myslím, že by bylo lepší ji utratit, bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 19:49 Žena stetinka [270]
Fotka k příspěvku aktuálně.. :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 19:19 Žena stetinka [270] – Re: Bob66
já se obávám, že tahle mě opouští, přestala jíst a straní se. Nad acriflavinem jsem se zamýšlela, ale nakonec jsem volila tu Eshu 2000. Ale na tu plíseň nějak nemá sílu, ryba už má na hlavě chocholku jako cirkusáckej bělouš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 18:47 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: stetinka
Před měsícem jsem měl také podobný problém s ramirézkou i když obyčejnou, jedno oko vyboulené a na hlavě nejdřív to vypadalo jako odřenina a pak se do toho dala plíseň. Zabralo přelovení do karantény častá výměna vody a přidání acriflavinu, trvalo to sice týden ale dostala se z toho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2010 09:06 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Romy
No ta odpoved je vysvetlujici (jasne ze zduvodneni by asi bylo nad rozsah takove odpovedi), takze zkusim si o tom neco precist, pac jak zjistuji, vim o tomhle fakt houbeles. Diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 22:07 Muž rriki [818] - Cichlidy – Re: stetinka
Já mám taky želivku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:35 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Designer
Karotenoidy,jsou dvě skupiny,karoteny(do červena) a xantofyly(do žluta) jsou vázány na tuky,které jsou většinou v podkoží.Při přesycení podkoží se zbarvuje i kůže.Tak se vybarvují všechna zvířata.
Nesmíme si plést ochranu před UV zářením zabarvením kůže,filtrem,s přeměnou karotenoidů na vitamín A,k tomu opravdu potřebuje sluneční záření.
Jednoduše,v mrkvi je karotenoid,mrkev sníme,karotenoidy se trávením dostanou do těla,díky slunečnímu záření se přeměňují a váží se na tuky,ve kterých se rozpouští.Jinak vitamíny A,D,E,K neumíme zpracovat.
Není to tak,že vitamín A je už v prvoproduktu,v tomto případě v mrkvi,je tam karoten,který dále tělo zpracovává na vitamín A.
Je tato odpověď dostačující? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:07 Žena stetinka [270] – Re: Designer
já myslím, že obé je pravda. On i tím zabarvením povrchu těla a jeho ztmavnutím chrání, ale bez pobytu na Slunci se neumí syntetizovat. Vím, že třeba člověk, pokud nesmí vycházet ven, musí si je doplňovat uměle. Přitom ale prý stačí jen pár minut denně a pouze obličej...
Ale netuším,zda to neni druhově specifické. Protože třeba u vit. C je jeho syntéza hodně individuální a vyrábět si ho neumí akorát hlodavci, zajícovci a primáti. (Proto se veti smějí, když lidi hledají v psích granulích podle obsahu vit. C)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:01 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Romy
Romy clanek jo, proc ne, ale vysvetlete mi prosim nekdo tvrzeni (kus vytrzeneho konstatovani): "karotenoidy (známe je především z potravin se žlutou až červenou barvou, například mrkev, paprika či rajčata...) potřebují k přeměně na vitamín A přímé sluneční záření"? Ja blbec si totiz dodnes myslel, ze karotenoidy pred slunecnim zarenim (predevsim UV) chrani, a to at rostliny, tak zivocichy, a vitamin A v UV zareni akorat tak degraduje. Nejsem odbornik, ale mam dojem, ze tohle je neco novatorskeho. Pokud ne, opravte mne, rad bych to vedel. Jo jo, vitamin D3, to je jina, nejak jsme na to museli, kdyz jsme kdysi vylezli z oceanu plneho vapniku. No vim o tom houbeles, asi to co kazdy normalni clovek, ale ten A, fakt???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 21:00 Žena stetinka [270] – Re: rriki
jsou taky ze Želivky :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:34 Muž rriki [818] - Cichlidy – Re: stetinka
Nezoufej měň častěji vodu než obvykle já krmím už jen sera vipan a diskusem ten teda drobím.
Ideál je si vychovat svoje mladý zvyklý na tvojí vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:27 Žena stetinka [270]
takže zbývá jen motlitba...
Chtěla jsem jen najít příčinnu, škoda tak krásných ryb

rriky, o těch vylezlých očích jsem slyšela, že prý to bývá z tvrdosti vody,a le tu maj taky výbornou. Ale z těch 6-ti to má opravdu jen ta jedna, tak budu věřit, že je to individuální záležitost.
Jinak vodovodní vodu jsem si nechala teď rozebrat, ale asi těžko na infekční činitele pro ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:21 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: stetinka
Už jsem to tu dneska psal,děrovka není otázkou hodin,nebo dní,ale mnohem delšího času,což tvůj případ není.Ani nezačíná vřídkem,pouze se rozpadá chrupavčitá část hlavy a propadá se.Tak se dělají ty díry.
Co máš,nebo nemáš,by asi s určitostí zjistil jen lékař,bohužel jsou opravdu háklivé snad na vše...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:19 Muž rriki [818] - Cichlidy – Re: stetinka
To ,že máš český odchov nic neznamená,to že máš vodu podle testu dobrou taky nic neznemená.To ,že jim lezou oči ven jen podle mě tubera a je to vodou.Test Ti neukáže jaký bakterie a viry tam máš .Nemoc můžeš mít už od chovatele jen se několik týdnů nemusí projevit ten impuls jim dá cokoli stará voda ,špatné krmení ,nebo jiné ryby knim přidané.Věř mi je to tak .Ramirézi množím už mnoho let a modrý mám od prvopočátku co jsou k mání,odchoval jsem jich pěknou řádku a taky se občas trápím.Taky proto jich mám v akva třeba jen 50 a ne 200 jako zlatých nebo obyčejných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:02 Žena stetinka [270] – Re: rriki
Neztmavla. Jsou od českého chovatele. A vodu mám fakty dobrou (viz mé měření v nádrži Megamix). Také jich mám 6 a onemocněla jen tato, ostatní jsou OK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:00 Žena stetinka [270] – Re: Romy
vypadala normálně. Až do včerejška, kdy jí vykvetla ta plíseň. Od té doby se zdržuje ve stínu a je klidnější. Vypouklé oči na fotkách ještě nebyly tolik znatelné, teď je to markantnější,ale jak je zalezlá, už jí nenafotím.
Jde mi spíš než o léčbu téhle ryby (to už asi nechám na ní) o tu diagnozu. Kvůli ostatním rybám. Vypadá takhle děrovka? Začne to hrbolem? Nikdy jsme nepozorovala nějaké červy, taky krmím dobře a odčervení proběhlo, takže si fakty lámu hlavu, co jí je.
Kdyby to byla vředovitost, tak to asi nebude jen na hlavě, ..
Dusíkaté látky hlídám pravidelně. Týdně odkaluji a NO2 mám na nule a NO3 kolem 15-20
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 20:00 Muž rriki [818] - Cichlidy
Krmením to není,kromě živého z rybníka,je to vodou ,jsou obrovsky choulostivé na čistotu vody. bohužel nic na to zatím nepomáhá.První příznak ,je že ryby ztmavne a musí z nádrže pryč ,můžeš ji dát do karantény a měnit vodu.Mě vychcípal import z Německa do 4 měsíců a začlo to jak jsem do společného akva namíchal vývojoku , protože mi žraly jikry v tvrdý vodě a tu jsem samozřejmě tak často neměnil.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] 5 6

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 9064x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1389-derova-nemoc--hexamita?od=101