Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2021 21:33 Muž KarásekLut [94] – řasa
Fotka k příspěvku zdravím.

z ničeho nic se mi v akvariu objevila tato řasa.neví někdo pls z čeho je nebo jak se jí zbavit?snažím se nepřekrmovat a všechno dělám stejně jako vždycky.

díky za informace
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2021 12:17 Brodys Re: green93
Nemáš prezentaci,tak těžko soudit,ale tipoval bych málo......dost světla, hnojení......tady je odkaz na kalkulačku, kde si můžeš dopočítat správnou hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2021 11:53 green93 Re: Brodys
moc diky, myslis ze moc nebo naopak malo fostoru? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2021 11:19 Brodys Re: green93
A zaměřit se na hladinu fosforu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2021 10:42 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: green93
Zelená prachová řasa (GDA) www.rostlinna-akvaria.cz/… Nejlepší je prý nesahat na ní a měsíc (někdy i déle) to vydržet a až odumře tak oškrábat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2021 10:16 green93 – Co je to za mrchu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj co je to za řasu?
Dávám stabilně CO2 s nočním vypínáním, vodu měním každý týden polovinu. Pokud seškrábnu je tam za 3 dny zase :-) (akvárium RIO 180, světla Helialux, hnojivo od Tropica)
Moc díky Roman
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 13:42 Muž Radek87 [5] Re: Kliďas
Mám úplně stejný problém jako ty, zkusím méně krmit, nejhorší rostliny odstraním, snížím průtok a hlavně každý týden měnit 1/3 vody a uvidím. Tak hodně štěstí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 13:35 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hellmut
Tak při tvé ohromné rybí osádce se nedivím že máš vysoký dusík. Musíš hodně ubrat, aby si se dostal níž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2021 12:54 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: hellmut
Ahoj místní chemici.
Pořídil jsem si kvalitnější testy na NO3 a PO4
Výsledek měření po týdnu od výměny 1/3 vody . Dnes je opět čas výměny tak jsem před tím provedl měření .
Vyšlo mi N03 test SERA - je to tmavší barva na vzorníku než 25mg/l a světlejší než 50mg/l takže můj odhad je ,cca 40
Test PO4 od JBL opět se ty odstíny těžko porovnávají ale je to něco mezi 0.8 - 1.2
takže asi 1mg/l

Dle vzorníku jsem v červeném poli
Ale někde čtu že hodnota PO4 je dobrá v rozmezí 0.5 - 3 mg/l

Tak nevím co tyto hodnoty vypovídají o mé vodě a růstu řas.
Mám něco změnit?
Vodu měním každý týden 1/3 nevím jestli se mi chce to dělat častěji.
Co si tak nějak pamatuji tak když jsem si testy koupil tak ty hodnoty byly vyšší.
Začal jsem tedy i pravidelně každý týden prát molitan u vnitřního filtru.
Možná to nějaký efekt má... hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.04.2021 10:25 R Muž ctibum [6926] Re: Kliďas
Obecně viz článek, ne který máš odkaz v záhlaví vlákna:
"3.Ruduchy (Oddělení Rhodophyta)
Tyto řasy se vyskytují hlavně v těch akváriích, které jsou méně osvětlené, s vyšším obsahem fosforečnanů, přerybněné, některé druhy mají rády i silný proud. Často jsou k rostlinám silně přirostlé ,a tak je ani nelze mechanicky odstraňovat. Ovšem stejně jako dvě předchozí skupiny jsou velmi citlivé na prostředí s velmi dobře rostoucími rostlinami, a to i plovoucími!
Černá štětičkovitá řasa
Vytváří krátké, bohatě větvené měkké tmavohnědé polštáře na listech, dekoraci a nejčastěji vývodu či při nasávací trubce filtru. Často se nejprve vyskytne v těch místech v akváriu, kde je silnější proud. Sice se nemusí šířit dále (je to relativně háklivá řasa), ale dá se to brát jako první ukazatel možného dalšího šíření. Jejímu objevení přispívá vysoký stav fosforečnanů, železa a kumulující se nerozložené látky. Pravidelné výměny vody jsou dostatečnou prevencí."

Konkrétně viz Václav... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2021 09:43 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kliďas
Tak je to ruducha ale měl by sis udělat prezentaci akvária, pokud chceš aspoň trochu slušnou odpověď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2021 07:28 Kliďas – Pomoc
Fotka k příspěvku Zdravím všechny akvaristy. Začala se mi v nádrži tvořit tato potvora. Nevíte co je zač? Případně jak s ní bojovat.
Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 20:42 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Sid
Ale já tu řasu mám černou a ne hnědou...
Nicméně dle popisu že jde snadno dolů by to být mohla... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2021 20:16 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: hellmut
Zkuste se podívat na rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 14:46 Muž hellmut [144] - Cichlidy – Řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj začala se mi dělat řasa a nevím co je to za řasu...
Je černá ale naštěstí ne štetičková se kterou jsem míval problémy dřív v jiném akváriu.
Tohle je černý s jde to prstem očistit z listů. Když žmoulám list tak to jde dolů.
Nevím jestli je to Sinice? Ale není to modrozelené ale černé.
Dnes ráno jsem hodinu čistil listy , jako jde to dolů ale těm listům to asi neprospívá jak je "škrábu" a občas i kus utrhnu.
Teď jsem koukal na popisy řasy a pořád to nemůžu identifikovat. Listy jsou prostě potažené nějakou černou srágorou která jde celkem snadno mechanicky dolů.
Dřív jsem míval Sinici na listech co leží na hladině. Ale teď je to i dole u dna ale je to černý.
To nahoře bylo zelenomodré takže Sinice.
Může být i Černá?

Na fotkách to vypadá že je to hnědá ale ve skutečnosti je to spíš černá barva...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 18:31 Muž dandy75 [6] Re: Sid
Tak to nemá chybu. Já tady celé večery svítím modře, aby nerostly :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 18:26 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: dandy75
Některé řasy modré světlo přímo milují - dovoluje jim žít v hloubkách, kam už jiné barvy světla nedokážou proniknout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 17:58 Muž dandy75 [6]
Jak je to s modrým světlem, někde jsem četl, že jej řasy "nepřijímají". Když bych každý den, celý večer svítil čistě modrým led světlem, asi tak 40W na 700 litrové akvárko. Bude to mít vliv na růst, nebo ne ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2021 22:10 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukas90
Pokud máš KH blížící se 0 tak dej do filtru hrst (později možná i více) mramorové drtě. Bude se velmi pomalu rozpouštět a rostliny z ní dostanou co potřebují. Kup si pořádné testy ty papírkové jsou na dvě věci. Já to mám takhle ne kvůli tak měkké vodě (KH3-4) ale kvůli osádce (spousta pávčat a ancíků) která pak díky velkému filtru tlačí pH dolů, už jsem tam měl i 5,5 a tak jsem dal mramorovou drť a je klid drží se to na neutrálu (pH 7). :-) Než jí tam dáš tak jí propláchni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2021 21:16 Muž Lukas90 [0] Re: afc1886
Prezentaci jsem doplnil, budu dále aktualizovat. Momentálně jsem ve stavu, že nevím jak tento problém řešit. Na CO2 mi příjde docela málo rostlin a velmi měkká voda. Úplnou jungli z toho také nemohu udělat kvůli geophagum, rádi ryjí ve dně - proto také jemný křemičitý písek. Co se týče rostlin tak Ludwigia první měsíc extrémně rychle rostla, zbytek relativně strádal a stále strádá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2021 18:54 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Lukas90
Je to tím, že jsi tam dal ten pařez se slabými rostlinkami a celkově naprosto nedostatečným osázením.

Buď hned na počátku založení zasadit hodně vzrostlých rostlin, mechu, případně bez rostlin mít tam jen řasu, která plní stejný účel, jako rostliny.

A lepší je použít říční zrnitější neutrální tmavší písek, než ten bílý . Víc k tomu nemám, co dodat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.01.2021 14:25 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukas90
Příliš silné světlo je vždycky problém určitě bych ubral na době nebo intenzitě. Příště to nesmíš nechat dojít tak daleko vláknitou řasu chce namotávat tohle ale asi už nepůjde zachránit. Zjisti si co máš za vodu,(KH-NO3-PO4) v příliš měkké vodě bez živin rostliny moc nerostou zato řasám to tolik nevadí. CO2 pro pár rostlin nemá význam a v příliš měkké vodě je to pro začátečníka nebezpečná věc, můžeš si lehce otrávit ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2021 14:22 R Muž afc1886 [14715] Re: Lukas90
Je to pěkná zelená vláknitá řasa, ale jestli chceš poradit, bude třeba vytvořit prezentaci akvária. Líp se radí, když se člověk podívá na prezentaci, než zjišťovat informace postupně tady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2021 13:07 Muž Lukas90 [0] – Juwel RIO 240 LED
Fotka k příspěvku Zdravím, v říjnu jsem založil nové akvárium Juwel RIO 240, ve kterém se mi začaly nekontrolovaně množit řasy. Vodu měním pravidelně 1x týdně, nepřekrmuji. U akvária mám externí filtr tetra EX 1200. Co se týče osádky mám 6x Geophagus sp. Tapajos (3-4 mešíční rybky) + 4x krunýřovce.
U akvária neprovozuji CO2 set, což možná bude příčinou v kombinaci s vysokou intenzitou LED osvětlení. Doba svícení je 8h od 12:00 do 20:00. CO2 set jsem nepořizoval kvůli zeměžroutům - netuším co provedou s rostlinami jak vyrostou. Kromě řasy viz. foto se za posledních 14dní začala množit ruducha na pařezu. Momentálně zkouším přidávat do akvária EasyLife easy carbo + jsem pořídil plovoucí rostliny (které se mi ale vůbec nelíbí) aby trochu pomohly s intenzitou světla - což ale bude chvíli trvat než zaplní celou hladinu. Voda klasicky z vodovodu, máme velmi měkkou PH okolo 6.5. Nějaká rada jak se řasy zbavit? Případně je CO2 set jedinou cestou? Řasy rostou velmi rychle stav na fotce je zbruba po týdnu po důkladném čištění, kdy jsem se snažil očistit i listy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 20:24 Muž _Rob_ [80] Re: Martin
Pomáhá mechanické odstranění (jde to velmi dobře i odstát) a ubrat na světle. Nejlépe ho vypnout, ale to budou trpět i rostliny. Pomůže pauza cca 3-4 hodiny ve svícení - mě pomohla a po pár dnech je sinice úplně pryč. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 17:15 Martin Re: afc1886
To vypadá že by mohlo být, vyměnil jsem vodu kde se dalo jsem ji otřel, no3 mám v pohodě a ještě jsem zvětšil proud v akvarku tak uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 15:49 R Muž afc1886 [14715] Re: Martin
Vyhledej si sinice. rybicky.net/forum/4641
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2021 15:47 Martin – Zelená sytě zelená řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj kde se mi mohla vzít tato sytě zelená řasa a co s ní? Přidal jsem osvětlení a změnil svítí plán ze svícení odpoledne nonstop na svícení 3h odpoledne 7h odpoledne. Přidal jsem před pár dny po změření NO3 protože mi nešla moc Limnophila. Ta je prý potřebuje a měl jsem tam skoro nic. Občas davkuju tekutý uhlík a zřídka tetra plant min. Jenže tato řasa už se objevovala předtím a teď se jen rozjela víc. Objevuje se na dně a semtam na listě. U dna i sklo.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2020 16:51 Muž Honzulak [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, předem děkuji za rady, které jste mi dali. Všechny jsem si je vzal k srdci a omezil osvit na povolinu udávaného výkonu 27W. CO2 je stabilní ráno - tmavě zelený, večer - světle zelený dropchecker. Na základě dalšího zde doporučení jsem začal přidávat draslík dle dodané tabulky od výrobce. Na základě mé návštěvy profiplants a vylíčení problému mi bylo doporučení přidávat dále hořčík a dusík, opět je dávkuji dle přiložené tabulky, která je uvedena na webu prodávajícího. Řasu obden odstraňuji ale vždy se vrací. Ono což o to, ten kámen mi nevadí a je to docela i hezké, ale začíná mi to rasit i rostliny a to už mi vadí hodně. Akvárko má zítra přesně měsíc od založení a já s ustálením rovnováhy stále bojuji. Doplnil jsem informace do mé prezentace a k tomu bych jen dodal, že do tohoto týdne jsem dělal výměnu vody 2x týdně, teď přecházím na řežim 1x týdně. Do přílohy přikládám fotky, kde je uveden stav rostlin a pro opáčko i hodnoty mé kohoutkové vody. Budu velice rád za další nápady, nebo je to jen začátečnické šílení a řasy se postupně srovnají? Také a skle se mi dělá taková jemná řasa, zde jsem si dohledal informace, že jí mám nechat cca. 3 týdny, kdy zemře a mohu jí vhodnou metodou setřít.

Díky moc, vím, že tu poslední týdny jen prudím stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2020 14:52 Muž JimBexleyUprk [1] Re: Yirka
Jasně, to beru :-) Spíš mi jde o to abych to nějak nepodcenil a neměl toho zachvili plně akvarium :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.12.2020 14:28 Muž Yirka [9134] Re: JimBexleyUprk
Dekorace s nějakou řasou vypadá přirozeněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2020 13:52 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JimBexleyUprk
Musíš počítat s tím že na dekoracích něco bude, hlavní je aby řasa nebyla na kytkách a ty vypadají dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2020 13:02 Muž JimBexleyUprk [1] – Hnědá a zelená řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Založeno cca před měsícem, svítím 9 hodin denně led světlem, dohromady asi 40W. Není toho světla moc? Díky. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 21:37 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: MichalV
Pracuji spíš s krmivy, kde ten poměr je ~ 50% proteinů a 1% fosforu. :-)
(U mladých ryb pak toho fosforu bývá víc, obvykle těch uvedených 1,6%.)
Už zmíněná stravitelnost ale dokáže s těmi čísly (poměry) řádně zamíchat.

Komu se chce pořád odkalovat a čistit filtr, že jo?!
Ale cesta, jak se zbavit části fosforu, by to být mohla. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 21:01 Muž MichalV [327] Re: Sid
doplnil by som - a pravidelne čistiť filter, ktorý je účinný v lapaní fosforu. Overil som si to pri jednej údržbe, kde vo vode, ktorá obsahoval asi 1/10 kalu z filtra bol obsah fosforu niekoľko násobne nad merateľnú hodnotu u JBL testu (1,8 mg/l) - merané po cca týždni

pre predstavu k tomu pomeru ešte:
pri krmive 45% proteinu a 1,3 % P je to 5:1 (drvivá väčšina krmiva, dokonca pri HIKARI som našiel hodnotu P až 1,6%)

pri krmive 55% proteinu a 0,8 % P je to 10:1 (krmivo s takými parametrami nie je bežné)

rastlina Cabomba caroliniana má pomer N/P 3,5 - výborný požierač fosforu
ale priemer býva 7,5-9 ako píšeš
S tým odkalovaním je to ale ako chytať mačku za chvost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2020 20:32 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: MichalV
Poměr N : P v rybím krmivu je "těžko uchopitelná veličina". Různá krmiva se budou v tomto ohledu výrazně lišit. Prvním problémem bude určení stravitelnosti krmiva, resp. jeho nestravitelného podílu. U dusíku se to dá lépe "tipnout" - pokud známe obsah proteinů, dá se dojít k přibližné hodnotě vyloučeného N.
U fosforu potřebujete znát nejen jeho deklarovaný obsah, ale i formu, což je pravděpodobně nad možnosti normálního smrtelníka. (Stravitelnost fosforu živočišného původu je jiná, než rostlinného, kde svou roli hraje i případný obsah enzymu fytázy v krmivu.)
Když toto vše zjednodušíme, dá se odhadnout, že krmivem do vody dodáme N a P v poměru ~ 5-10:1.
V rostlinných tkáních pak "obvyklý" poměr těchto živin bývá ~ 9:1.
Mně z toho vychází zásadní poučka: aby nedocházelo k postupnému hromadění fosforu, je na místě pravidelné odkalování detritu, v němž se fosfor, na rozdíl od dusíku, nejvíc skrývá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 19:13 Muž MichalV [327] Re: Sid
svojho času som sa týmto dosť zaoberal, spravil som si excel na výpočet pomeru N/P resp NO3/PO4 u tých krmivách, kde uvádzal výrobca (alebo wikipedia pri prírodných) obsah fosforu, porovnával som to s obsahom týchto dvoch makroživín v rastlinnej hmote (3-4 rôzne zdroje informácii), dokonca ako nadstavbu som skúšal zapracovať "zadržané" živiny v tele ryby podľa druhu (vychádzal som z rybochovných štúdii). Výpočty potvrdili merania, kde sa hromadeniu fosforu nevyhneme. A to som ani nemusel zohľadniť denitrifikáciu, ktorá nám vo väčšej alebo menšej miere tento pomer ešte zhoršuje. S týmto problémom sa pasujú rybochovné nádrže.
Dovolím si tvrdiť, že pri priemerne zarybnených nádržiach aké my akvaristi máme dochádza k zbytočnému hromadeniu fosforu z krmiva. Honzulak má vstupnú vodu bohatú na NO3 (17 mg/l), a zatiaľ bez rýb, takže to výmenami bez problémov skoriguje, ak nemá vo vstupe tiež fosfor, čo by chcelo overiť testom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 18:07 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: MichalV
...fosforu bude časom z krmiva až až. Možno trochu draslíka...
S draslíkem souhlas, ale fosforu z krmiva až až? Kolik by musel mít v nádrži ryb, aby toto hrozilo? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 17:49 Muž Honzulak [0] Re: MichalV
Měl by. Zítra tedy hned skočím pro draslík a zkusím ho pomaličku přidávat. Zatím měním vodu co tři dny, zítra zkusím tý řasy co nejvíc odstranit, tak snad se mrcha nebude rozšiřovat, protože pak už nevím co by.. :-) Děkuji moc, bez Vás bych byl v loji ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 17:11 Muž MichalV [327] Re: Honzulak
kým je zelený, tak je to ok. Vstupnú vodu máš bohatú na dusičnany a fosforu bude časom z krmiva až až. Možno trochu draslíka, keďže vo vode zvyčajne chýba a tie dierky v listoch to naznačujú. Fe snáď ten tuti fruti substrát obsahuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 17:00 Muž Honzulak [0] Re: Honzulak
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 16:59 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzulak
Hnojit bych začal až zpozoruješ že se růst zpomaluje dřív ne. Chce to testy a změřit si to aspoň ty základní NO3, PO4 a Fe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 16:52 Muž Honzulak [0] Re: MichalV
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přepsal jsem se, myslím dopředu. Aktuálně mám intenzitu 3/6 což je 13.5W a tedy v čistým objekmu cca 0,33W/L. Přidal jsem hodinku na svícení, tedy 7 hodin. Zítra opět přidám. Dropcehcker je ráno tmavě zelený a při konci světelné peridody hodně světle zelený. Mohu se zeptat konkrétně na to hnojení do vodního sloupce a na který jsem nedostal odpověď - má smysl, nebo to mám zatím ignorovat? Rostliny jsem již musel zkracovat, taková Ludwigia repens Rubin skoro čouhala z vody. Příkládám fotku s hodnotami, co mi teče + staurogyne repens a černé fleky, které se mi tvoří a buďto jí tedy chybí některé z živin, nebo přechází na submerz. Snad to druhé.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 15:45 Muž MichalV [327] Re: Honzulak
tak si to zobral hupom, som myslel, že si to chceš rozdeliť na viac dní. Tvoja regulácia je takto skoková? 2/6 je pri tvojom svetle 9W cca? Ako sa mení dropchecker ráno a večer? Na Excel tu veľa pozitívnych referencii nenájdeš, ja som to nikdy nepoužíval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 12:33 Muž Honzulak [0] Re: MichalV
Tak stav ke dnešku - ubral jsem na intenzitě osvětlení - jsem na druhém stupni z 6 (byl jsem na 4/6 a přidal jsem na době osvitu. Tak snad se mi jí podaří zlikvidovat. Náhodou Seachem Excel mám či nemám? Prý je vůči této řase schopný pomocník. Díky moc! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 20:05 Muž MichalV [327] Re: Honzulak
ak to chceš rozdeliť na viac dní, tak povedzme 5x po 1h pridať denne ale potom ubrať každý deň cca 5-10% z intenzity
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 19:34 Muž Honzulak [0] Re: MichalV
Moc děkuji za rady, vážím si jich. Zvýším tedy dobu osvitu a snížím světlo na polovinu. Jak dlouho mám tu změnu z 6 na cca. 10-12 hodin provádět? Stačí třeba o hodinku denně?

Díky moc,
Honza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 12:58 Muž MichalV [327] Re: Honzulak
keby si neznížil intenzitu osvetlenia, tak pravdepodobne áno, ale ty máš regulovateľný zdroj. Lepšie je svietiť 12h s výkonom 10 W ako 6h s výkonom 20W. Máš dropchecker, takže si dokážeš spotrebu CO2 v priebehu dňa odsledovať a intenzitu zvoliť tak, aby nedošlo k jeho vyčerpaniu, lebo práve to riase nahráva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 11:53 R Muž vaclav [14614] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzulak
Pod vodou budou dekorace vždy něčím porostlé nejsou to rostliny které se tomu dokáží bránit. Největším přítelem řas je netrpělivý akvarista. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 10:38 Muž Honzulak [0] Re: vaclav
Výrobce má uvedený následující komentář "Jelikož obsahuje tento substrát i jílovou složku, nasává do sebe z vody přebytečné živiny. V praxi to znamená, že jsou všechny živiny uzamčeny pěkně v substrátu a přístupné rostlinám. Ve vodě je živin jen minimum, takže nemají řasy nárok. Doporučuje se hnojit do vodního sloupce jen střídmě, pravidelně nějakým komerčním hnojivem, aby byla ve vodě jen trocha živin pro mechy nebo rostliny preferující příjem živin listy.". Z toho mi plyne, že při použití tohoto substrátu není nutné hnojit, popř. v menších dávkách. Každý den mám pocit, že se řasa rozrůstá, přičemž hladinu CO2 mám v pořádku (světle zelená). Po přesunutí difuzeru rozhodně dochází k lepší cirkulaci plynu.

Takže abych to shrnul - zatím nehnojit, přidávat postupně na délce osvětlení a čekat? :-) Možná se ptám hloupě, ale radši budu za hlupáka, než mít z akvária bordel.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 69 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79065x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=251