Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.08.2022 15:14 Muž Shimi [683] Re: MarekP
Asi mi něco uniká, ale můžu se Máro zeptat co konkrétně těch 10 dnů v té vodě filtruješ? Co jako čekáš, že se stane, když budeš 10 dnů honit přes filtry čistou vodu? Kdyby v tom akváriu alespoň docházelo k dekompozici, tak neřeknu ani popel, ale ty máš malawi a navíc bez ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 14:05 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MarekP
Naprosto, bez ryb máš času dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 14:03 Muž MarekP [812] - MalawiRe: zervajs, Tudy
Jo, mám právě objednaný www.juwelakvarium.cz/… Tak do dvou dnů by měl přijít, to by mohlo zatím stačit, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.08.2022 13:59 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MarekP
V tom případě bych si s filtrací zatím nedělal hlavu, ani častější výměna vody nebude třeba. Levnější bude koupit nějaké plovoucí rostliny (třeba rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum), které pomohou se záběhem a poté budou odstraněny.
Edit: Pro pohyb hladiny/okysličení (jak píše zervajs) se mi svědčil hladinový filtr Eheim Skim 350.

Ten si pak můžeš nechat i natrvalo, velmi dobře odstraňuje případnou slepou hladinu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.08.2022 13:51 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: MarekP
Osobně bych dal vzduchování,nebo jakýkoli honič vody co mi leží v šupleti.
Jde čistě o kyslík,promíchávání vrstev vody,a trochu se hýbající hladinu... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 13:36 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Tudy
Ryby tam ještě v žádném případě dávat nebudu. Až se akvárium zaběhne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 13:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MarekP
Odložil bych nákup ryb o pár týdnů, ta čerpací hlava s biomolitanem by byla dobrá varianta v případě, že už tam přeci jen budeš dávat nějaké ryby . Až se Ti vrátí externí filtry, ještě bych jí tam nechal dalších 30 dní a pak jí vyndal. Vodu bych neměnil častěji, než v rámci běžné údržby.

Pokud tam ryby budou, tak alespoň jejich počet navyšovat postupně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2022 13:01 Muž MarekP [812] - Malawi
Ahoj,

akvárium v záběhu 10 dnů ( rybicky.net/nadrze/31566-malawi-na-hane-1100l ), 2 externí filtry se mi pokazily, jaký doporučujete postup, než se vyřídí reklamace (30 dní)? Pořídit jiný filtr, třeba vnitřní čerpací hlavu s biomolitanem? Nebo jen měnit vodu? Děkuji za pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2022 14:18 Muž doda [134] Re: zz2012
Nechci ti do toho kecat ale fakt máš 175 ks ryb na 293 litrů vody ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 20:08 Muž skypi [248] Re: Sonic
Já to, co píšeš, vůbec nerozporuji, naopak. Pokud půdní filtrace "natahuje" více a hlouběji organického brajglu do dna, tak se v nádrži následně opravdu může dít všechno možné. Konec konců, mám osobní zkušenost ze svých začátků-byla to ona pověstná "skvělá rada".
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 19:57 Sonic Re: skypi
Ak vzduchoval na noc, tak bolo kyslíku pre nočnú prácu baktérií vždy dostatok /podľa jeho množstva sa namnožili aj v akváriu/, akonáhle stopol vzduchovanie, množstvo činných baktérií sa nedokáže tak rýchlo prispôsobiť zmene a spotrebováva ako vždy, no vyčerpá aj všetko O2. Každá náhla zmena môže ovplyvniť celý systém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 19:45 Muž skypi [248] Re: zz2012
Jestli je tam půdní filtr, bůhví co se tam děje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 19:33 Sonic Re: zz2012
Môže to byť málo kyslíku, alebo aj veľa CO2. Bára to dobre napísala, čo sa týka kyslíku, no môže to byť aj veľa CO2 /viem že na noc vypínaš, aj ryby a baktérie produkujú CO2 a v noci aj rastliny/a to zistíš dropcheckrom ak je ráno žltý tak je moc CO2. Osobne si myslím, že to bude nedostatkom kyslíku a činnosťou baktérií, viac rýb -viac odpadu-vyššia spotreba O2..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 12:48 R Muž Anthrax [4788] Re: zz2012
A nemůže být problém právě v tom vypínání CO2 na noc a následném kolísání hodnot vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 12:05 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: zz2012
Přece jen je to masa vody a těch rostlinek zas tolik není a ryb je zase více.
Mám opačný problém. U mě nejdou k hladině vůbec nikdy. Ani při krmení. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 11:01 Muž zz2012 [1] Re: Silurian
Jojo. V pozadí je videt trubka vývodu od filtru. Je tam asi 30 dírek ze kterých na zadní stěnu stříká voda. Ale asi je to málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2022 11:00 Muž zz2012 [1] Re: Rovano
To je v pohodě. CO2 na noc vypnuto, amoniak a nitridy na "0". Je to tím vzduchem. Ale že až tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2022 08:46 Žena Silurian [80] Re: zz2012
Rostliny v noci ale kyslík spotřebovávají, nevytvářejí, a pokud se nehýbe hladina a nedochází k výměně plynů s okolím, může být v hustě zarostlé nádrži v noci kyslíku málo. Aspoň takhle si to myslím já a mám zafixováno, že filtr mi musí čeřit hladinu, aby právě k tomuhle poklesu kyslíku ve vodě nedocházelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2022 06:13 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: zz2012
CO2, NO2, amoniak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 23:51 Muž zz2012 [1] – Rybky u hladiny
Ahoj. Po 1,5 měsíci od založení mého prvního akvárka mi připado že už mám celkem dost rostlinek a na noc jsem vypnul vzduchování. Ráno byly rybky u hladiny - viz. " rybicky.net/nadrz/33384/20.webp…; . Vzduchování jsem zase zapnul a už je vše OK. Přežily všechny. A dotaz... Opravdu mám málo rostlinek že nestíhají dost vzduchovat pro rybky? Asi není normální aby ráno tak lapaly po vzduchu. Nebo kde může být chyba? Děkuji.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 21:05 Muž Roger [1873] Re: 2310574388
Osobně, vždy vezmu zaběhlý filtr a vymačkám do nového akvária, ryby nasazuji ještě v ten den ;-) střídmě krmím obden tak cca týden, provádím výměny vody standardně po týdnu, základ je stále fungující filtr (i kdyby měl běžet v kbelíku než si připravíš nové akva, a pokud dáváš původní dno, tak ho mít neustále pod vodouzáleží jak píše Anthrax, jaká je obsádka, choulostivější ryby na to můžou doplatit.
Ještě doporučuji sehnat co nejvíce kytek z prostřihu, tyto kytky začnou pracovat mnohem rychleji než kdyby ztrácely čas s přelistěním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 20:58 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: 2310574388
Při zakládání nové nádrže jsem vymačkal polovinu filtru ze své 460 a zafungovalo to. Ryby jsem vpouštěl tentýž den. Sice byl v akváriu nějakou dobu bordel, než se to srovnalo, ale použít se to dá. Ale i tak bych určitě ze začátku častěji měnil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2021 17:43 R Muž Anthrax [4788] Re: 2310574388
Ahoj, párkrát jsem akvarium stěhoval nebo měnil menší akva za větší. Zaběhlý filtr, zaběhlé dno a bylo to v pohodě. Ryby jsem vypouštěl pár hodin po založení. Ale není ryba jako ryba. Nevím jak choulostivé ryby máš plánu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2021 17:15 2310574388 – Urychlení záběhu
Zdravím, chtěl bych se zeptat, za jak dlouho bych mohl dát do akvárka ryby, pokud použiju vodu, dno i filtr již ze zaběhnutého akvária? Bude stačit týden v tomto případě, abych mohl ryby vypustit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2021 10:44 R Muž Anthrax [4788] Re: Kuna
Více kytek určitě bude ku prospěchu. Alespoň do začátku bych dal nějaké plovoucí. Např: rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2021 10:39 Kuna – Zakládání 180 l
Ahoj, před týdnem jsem založil 180 l akvárium - prezentace zde: rybicky.net/nadrze/32828-180-l-

Objevil se mi tam nálevník a bílý povlak na kořenu. Dále zvažuji, v jaké fázi umístit více rybiček a zda nepořídit více kytek?! Budu rád za jakékoliv názory a připomínky, jelikož jsem takhle velké akvárko nikdy nezakládal.

Díky ;-) !

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2021 00:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mgr
...A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co?
To už sem napsal - NH4NO3, případně NH4Cl.
Ale lepší bude, když zůstanete u toho krmiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 21:18 Muž mgr [7] Re: tramtra
Pardon, nepochopil som to, nevsimol som si, ze je tu zalozka Prezentace. Idem to vyplnit. :-)
Rastlinky ja som mal uz kupene, a uz som ich aj nasadil.
Edit: Tak prezentacia je tam, aj s fotkou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 21:16 Muž mgr [7] Re: Sid
Super, dakujem, cize pridavat priamo amoniak, nie sypat tam krmivo a cakat, kym zhnije.
A tie amonne soli, to by mohlo byt prakticky co ? Da sa to niekde bezne kupit ?
Dakujem pekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2021 18:33 Žena tramtra [3202] Re: mgr
No jestli tam máš nějaký výživný substrát, tak bych ze začátku do vody asi nehnojila. Navíc ten Manado do sebe bude živiny nacucávat, tak ve vodě toho asi moc nenaměříš. Já těmhle substrátům moc nerozumím/nepoužívám je/nemám zkušenosti. Jak jsem psala, vytvoř si tu prezentaci (v záložce "Prezentace" klikni na pole "Přidat prezentaci vlastního akvária) a tam to všechno vyplň. Tady to za chvíli zapadne v jiných příspěvcích a nikdo to dohledávat nebude.
CO2 tam nemusíš pouštět, když tam zatím žádné kytky nemáš. ;-)
Vůbec se toho neboj a šup tam s těmi rostlinami, podívej se i do darovacího vlákna rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku nebo se poptej u akvaristů ve tvém okolí. Ideálně si s kytkami přines i nějakého toho šneka dělníka. (Levatky, Okružáky, Kružníky)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 18:19 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mgr
...Ako zabehnut akvarium bez ryb... pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak... ak pridam nitrifikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat... co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat?
Pokud hodláte cíleně rozběhnout nitrifikaci bez ryb, potom je nutné do nádrže přidávat nitrifikačním bakteriím (NB) potravu - amoniak, nejlépe ve formě minerálních solí.
Není důležité, jestli NB do nádrže přidáte "ručně" nebo ji necháte osídlit přirozenou cestou; pravděpodobný rozdíl bude jen v rychlosti uzavření cyklu přeměny amoniaku na dusičnany.
Pokud budete mít v akváriu od počátku rostliny a vaše vstupní voda bude chudá na dusičnany, je možné k výživě NB použít NH4NO3 - rostliny ocení obě formy dusíku. (Bude-li ve vodě dusičnanů dostatek, pak se dá použít např. NH4Cl. Ty chloridy mají taky svůj význam - vizte níže.)
Podmínkou správného postupu je přiměřené dávkování amoniaku, tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1-2 mg/l. Nezbytná je i průběžná kontrola koncentrace jak amoniaku, tak dusitanů.
Zpočátku budete při správném postupu detekovat ve vodě jen amoniak, dusitany až po čase, až se namnoží nitritační bakterie.
Jakmile se objeví dusitany, začne se snižovat koncentrace amoniaku. Když obsah amoniaku výrazně poklesne, tento znovu doplníte tak, aby se jeho koncentrace pohybovala kolem 1 mg/l. Zpočátku bude koncentrace dusitanů narůstat, postupem času se ale tento proces zpomalí, (za současného nárůstu koncentrace dusičnanů), a později dokonce obrátí - dusitany začnou "padat".
Konečnou fází/cílem je, aby se "dnes" přidaný amoniak (a z něj oxidované dusitany) nedal "zítra" detekovat. A to přidaný amoniak v takovém množství, které odpovídá předpokládané rybí obsádce, resp. objemu amoniaku, které tato obsádka vyloučí z podaného krmiva v průběhu jednoho dne.
Jakmile tohoto stavu dosáhnete, můžete do akvária nasadit ryby - NB by měly tuto "zátěž" zvládnout.
Není ale od věci přesto začít s rozkrmováním ryb formou postupného navyšování krmné dávky od minimální do standardní za předpokladu, že monitorované hodnoty amoniaku a dusitanů budou v optimu.
Při zjištění, že se obsah těchto látek zvyšuje, je na místě přerušit krmení, zjistit důvod tohoto stavu a napravit jej(!), snížit koncentrace těchto látek výměnami části vody a současně aplikovat chloridy (KCl, příp. NaCl) tak, aby se jejich koncentrace dostala na ~ 17-24násobek koncentrace dusitanů.

Celý proces nitrifikace je poměrně zdlouhavý, protože NB nepatří zrovna k "rychlíkům", co se jejich schopnosti dělení týče. Navíc jej mohou zpomalovat i nevhodné podmínky, mezi něž patří např. nízké pH, (optimálně ~ 7,2-8,5; pH 6,5 zpomalí proces až o 50%, při pH < 6 se nitrifikace prakticky zastavuje), nevhodná teplota, nízká alkalita, nízký obsah kyslíku(!), ale i příliš vysoká koncentrace N-látek.
Z posledně jmenovaného důvodu je skutečně velmi důležité nepřekračovat výše uvedené koncentrace amoniaku při rozbíhání nitrifikace popisovanou metodou.
Toto je ale jen jedna možnost, jak rozběhnout nitrifikaci v akváriu bez ryb. Jde to určitě i jednodušeji... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:49 Muž chameleon [63] Re: mgr
Tá ryba na zábeh by mala podľa mňa fungovať dostatočne dobre :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:42 Muž mgr [7] Re: chameleon
Ved to bol moj povodny plan, len mam mentalny problem s chybajucim dusikom.
Jedna z moznosti je, ze ho tam doplnim v pondelok.
Druha je, ze tam dam uz teraz jednu velku rybu, a budem ju monitorovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:40 Muž mgr [7] Re: tramtra
Mam tam JBL AquaBasis Plus vyzivny substrat, a JBL Monado substrat,
a mam tam vacsi finger wood koren z Hornbachu, prevazne take svetle drevo.
naplnil som to vodou z vodovou, plus asi tretina vody z reverznej osmozy,
mam CO2 tlakovu flasu.
Teplota 22-23 stupnov.
KH test hlasi 6 stupnov.
Nitrity a nitraty hlasia nulu, trvalu amoniakovy test tiez hlasi nulu.
Vcera rano som tam nalial jedu patronu bakterii DENNERLE Bacto Elixier Bio,
ked som to tam lial, bolo to cire, neviem ci sa to mohlo neskor zmenit na ten mliecny zakal, ak ano, tak by to bolo v pohode.
pridaval som CO2, a chystal som sa tam dat rastliny, rano bolo Ph 6.4, tak som to teraz na chvilu vypol.
Skusim tam teda dat tie rasliny, budem pridavat mensie davky CO2, a dodatocne bud kupim hnojivo,
alebo tam dam jednu rybu, taku fakt velku mrenku Denisonovu (jedina co mi ostala),
a budem monitorovat cpavok a nitrity.
Aj tak mi ju v docasnej nadrzi nahana kocur, a bojim sa, ze mi zinfarktuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:21 Muž chameleon [63] Re: mgr
Koniec koncov je to len na tebe ako sa rozhodneš, je to tvoje akvárium :) No podľa mňa to netreba toľko preháňať s testami a starať sa do toho rôznou chémiou. Nechaj to samé poriadne zabehnúť, nič tam nelej len čakaj a potom pridaj ryby, a malo by to pekne fungovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 14:19 Žena tramtra [3202] Re: mgr
A znáš hodnoty vstupní vody, kterou leješ do akva? Taky záleží na kvalitě testů, které použiješ, jak moc přesně měří. Rostliny dej určitě hned, nikdy nebudou naprosto v pořádku (obzvlášť, jestli je koupíš v obchodě), vždycky se při sázení nějak drobně poškodí nebo budou emerzní a budou přelistovávat. S rybami to ze začátku nepřeháněj, nějaká záběhová je ok.

Jinak jestli máš tak chudou vodu, hnojivo klidně objednej přes internet, nemusíš kupovat v kamenné prodejně. Kytky to pár dní vydrží.

S přidáváním bakterií, jestli máš opravdu nalevníka, bych asi počkala. Ta mléčná voda může být taky jen bakteriální zákal z té původní bakteriální násady.

Edit: Bodla by presentace toho akvária, kde bude vše sepsané. Co máš jako dno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 14:08 Muž mgr [7] Re: tramtra
No destilku tam sice nelejem, ale podla merania tam nemam ziadny dusik, tak neviem.
Bojim sa, ze rastliny budu trpiet bez zivin pi silnom celkom svetle, 2x54W T5 na 240l
(Juwel Rio 240)

Nevadi, co uz, dam tam rastliny aj ryby, a nieco sa stane.
Amoniak aj nitraty monitorujem, ked bude zle, dolejem dalsie bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2021 13:58 Žena tramtra [3202] Re: mgr
A proč čekáš s kytkami? Ony vydrží bez hnojiva, neliješ tam přece destilku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 13:58 Muž chameleon [63] Re: mgr
Zabudol som ešte spomenúť kľúčovú vec - výmenu vody. Menil som cca 15-20 litrov, čiže 1/3 objemu, každé 3 dni. Vďaka tomuto rastliny získajú potrebné živiny na život a baktérie takisto. Samozrejme poriadny rast rastlín sa naštartuje až s práchodom hnojičov - rýb, no aj bez nich dokážu žiť. Ryby by som nepridával skôr ako tie dva týždne, ideálne ten mesiac. Ja by som to spravil rovnako aj keby začínam teraz opäť, žiadne hnojivá ani zázračné vodičky, normálne napustiť vodu, zasadiť rastliny, spraviť všetko okrem pridania rýb, a potom meniť vodu obdeň alebo každé tri dni, tú 1/3 objemu a malo by to pekne fungovať palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 13:47 Muž mgr [7] Re: chameleon
Minule, to bolo asi pred 4 rokmi, ked som zakladal akvarium, som to robil tiez uplne jednoducho, dal som rastliny, uz po dvoch dnoch som dodal ryby, a ziadny problem nebol, aj ked chvilu trvalo kym sa nitraty dostali uplne na nulu, ale ryby boli uplne v pohode.
Tentokrat som na to chcel ist podla odporucani a navodov, a zasekol som sa, ze nerozumiem, cim sa maju zivit nitrifikacne bakterie, ak tam nemam tri tyzdne ziadne ryby.
A to nehovorim o tom, ze v ziadnom z troch akvaristickych obchodov, ktore mam cez vikend k dispozicii, nie je dostat ZIADNE, ale ze fakt ZIADNE hnojivo, ktore obsahuje dusik a fosfor, a teda vaham, ci tam mam vobec hodit rastliny, lebo netusim z coho budu zit. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 11:39 Muž chameleon [63] Re: mgr
Osobne keď som zakladal som len dal dno, vytvoril hardscape aký som chcel, napustil trochu vody aby sa dali zasadiť rastlinky a potom opatrne napustil celé akvárko doplna. Nič som nepridával, ani hnojivo ani krmmivo ani CO2 či nitrifikačné baktérie. Svietil som 9 hodín denne so 4 hod. pauzou v strede a takto nechal bežať cca 2 týždne, no odporúča sa pokojne aj mesiac alebo viac aby bolo všetko 100% správne rozbehnuté. Pridal som ryby a všetko funguje ako má, teda až na hnedú riasu ktorá ale pravdepodobne bude spôsobená u mňa parametrami vody a nie chybným založením smich Žiadna ryba ma ešte neopustila z dôvodu otrávenia toxickými látkami a to je hlavné :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 11:28 Muž mgr [7]
Ako zabehnut akvarium bez ryb.
Vychadzam z toho, ze pokial v akvariu nie su ryby ani rastliny, nie je tam ani amoniak.at
Predpokladam, ze ak pridam nitrfikacne bakterie, nebudu mat co konzumovat, a zahynu.
Ak pridam iba rastliny, a budem ich dobre hnojit, dobre svietit a pridavat CO2, budu rast, nebudu uhnivat, a teda zase nebudu produkovat ziadny amoniak. Bakterie stale nebudu mat co konzumovat, a uhynu.
Zatial bez rastlin som pridal nitrifikace bakterie.
Niekde som cital, ze pridanim krmiva bez ryb zacne krmivo hnit a vznikne amoniak. To som urobil (zatial bez rastlin), amoniak nikde (meriam), a vysledok je biely zakal, nalevnik.
Viete prosim poradit, co presne urobit pred pridanim ryb, aby sa bakterie uchytili a mali co konzumovat ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2020 16:33 R Muž romant [27987] Re: BlackieSirrah
Den před a den po vpuštění většího počtu osádky do nádrže je vhodné vyměnit obligátní třetinu vody, čímž se případný problém bude eliminovat, po dobu několika, řekněme kritických dní po vpuštění není nezbytně nutné krmit, což je další podpůrný krok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2020 21:34 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BlackieSirrah
Tak vždy je lepší dávat ryby postupně ale pokud to nejde tak bych pár týdnů měnil častěji vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2020 20:41 BlackieSirrah – Přesun ryb
Zdravím, z akvária fungujícího několik let přesouvám postupně ryby do většího. Po tom co přesunu všechny ryby a zůstane několik týdnů prázdné bude se chovat stejně jako zajíždějící se akvárium? Bude do něj možné vložit celou novou osádku najednou nebo bude potřeba ji rozložit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2020 19:58 Muž nerf [20] Re:
Děkuju všem za reakce. Je vidět, že ani mezi zkušenými nejsou názory na určitou problematiku jednoznačný. Asi ani nemůžou bejt, každá nádrž a vkus zřizovatele jsou osobitý. Já si to nějak přeberu.

A díky za tip ohledně šneků. Po pěti dnech od založení jsem z nakoupených a zasazených rostlin v akva neviděl ani jednoho okružáka. Ještě tomu dám pár dní a pak je začnu shánět přes vlákno "Daruji".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.09.2020 17:11 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Já vycházím z dlouhodobého sledování zdejší diskuse a samozřejmě i z vlastních zkušeností. Od dvou měsíců zhruba do půl roku tak to je doba kdy se ve většině akváriích rostlinám daří dobře a pak nastane útlum. To je takový průměr samozřejmě a neplatí to pro všechny. Dnešní světelné zdroje jsou čím dál účinnější a kdo to se světlem přežene tak hnojit musí dřív o tom žádná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:58 Jarden Sk Re: vaclav
Jo to je, vedel som že sa toho chytíš, tak ešte jednu nádrž, pozri Kaylee-Šťavnaté údolí, "výživné" dno Staré dno Rataj a svetlo na objem porovnatelné. Pozri denník na začiatku, tiež jej všetci radili nehnoj-máš výživné dno na pol roka, Polysperma jej spotrebovala skoro všetok dusík a živiny jak rýchlo rástla -ostatné nestíhali a chradli-len velmi nenáročné rastliny zvládnu také prostredie a samotná Hygr. polysperma začala žltnúť aj keď rýchlo rástla..Ale mala uhlie vo filtri, čo jej podľa mňa zachránilo akva od väčšieho zariasenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne Tak denní světlo to je dost síla a nemusí to být přímé slunce. Mám takhle akvárium na chodbě jen denní světlo v zimě nic moc ale od jara do podzimu je to mazec. Jediné hnojení jsou ryby a mramorová drť na dně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 16:00 Jarden Sk Re: vaclav
Svietim do 50l Low-techu len 6w ledsvetlom Aquael a denným svetlom na záp. okne -hnojím. Ako chceš dodať do akva draslík, keď vo vodovodnej vode býva len 2-3mg/l a fosfor žiadny? a než tam budú ryby tak za mesiac bude deficit diery v listoch a opadané spodné listy- s dusíkom si vystačí výmenou vody a mikro tiež bude po mesiaci a viac určite chýbať.Rastliny v zlej kondícii po zvýšení intenzity svetla nebudú stíhať a nabehne riasa. Veď uvidíme...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30674x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=51