| Majitel: lypif | • Kategorie: Rostlinné akvárium |
| Zapsáno: 14. 12. 2025 | • Aktualizace: 23. 6. 2026 |
| Počet návštěv: 758 | • Počet palců: 18 |
| Založení: 15. 12. 2025 | • Stáří: 6 měsíců |
| Objem: 65 litrů | • Čistý objem: 49 litrů |
| Tloušťka skla: 6 mm | • Objem bez skla: 60 litrů |
| Velikost: střední akvária | • Oblíbenost: 10 uživatelů |
| Fotek a videí: 104+2 | • Komentářů: 109 |
Rozměry: 60 cm x 30 cm x 36 cm
Popis: Pokus o vytvoření trochu složitějšího členitého hardscapu s využitím ScapeGridu od Invitalu. Po zaběhnutí by mělo akvárium sloužit jako jednodruhovka pro pět čtverzubců trpasličích.
EDIT: záhy se ukázalo, že jednodruhová nádrž to nebude, protože jsem si do čerstvě založeného akvária společně s rostlinami "zavlekl" potěr pancéřníčků malých. Po pěti týdnech jsem jich tam napočítal už šest. Postupně k nim přidám ostatní pancéřníčky z odchovny. Aspoň bude v akváriu trochu živo. Čtverzubci si každý střeží své místečko a nejsou moc vidět...
CO2: Ze sdílené 3kg láhve přes malý kovový atomizér. Denně 8:45 - 20:45 h (SEČ)
Dekorace: Kameny Seiryu a Honeycomb dřevo
Dno: Drcená láva, starý japanese soil z předchozího provozu, nový japanese soil powder, písek ADA La Plata
Filtrace: JBL CristalProfi e702 greenline
Čiré hadice z Invitalu
Skleněné lily pipes z AliExpressu
Během přestavby akvária filtroval vodu ve 20 l kýblu, abych nepřišel o kolonii bakterií osídlující filtr.
Hnojení: Invital Macro
Invital Ferox
Profiplants N Plus
Od 19.6.2026 Aquagrower Macro a Micro Complex Light
Krmení: Živé patentky, koretry, nitěnky, artemie
Osvětlení: Chihiros WRGB II SLIM 60 45W 60-80cm s kontrolérem
Aktuální nastavení RGB: 85-55-45 (30W, 2/3 výkonu)
Doba osvětlení: 13:00 - 21:10 h (SEČ; rozednívání a stmívání nastaveno na 30 min)
Stojan: Skříňka z 19mm lamino desek vlastní výroby vylepšená polepem samolepek od syna
Údržba: Záběh:
první 3 dny každý den výměna 50% vody
následuje 3x výměna půlky vody obden, (tj 5., 7. a 9. den), 3x výměna ob tři dny (tj. 12., 15., 18. den), 1x ob čtyři (22. den), a po té už rovnou přechod na pravidelné týdenní výměny.
Od počátku března 2026 prováděny dvě výměny poloviny vody týdně
Voda: RODI. Po výměně poloviny vody je hodnota TDS 110-120 ppm. Po čtyřech dnech je TDS zejména díky Seiryu kamenům o cca 100 ppm výše.
![]() Spustit pomalu rychle | ![]() Všechny fotky (103) | ![]() Ostatní (36) | Časová osa | Z deníčku | Nové fotky |
![]() Rostliny (18) | ![]() Ryby (19) | ![]() Jiní tvorové (2) |
![]() Rozmnožování (5) | ![]() Zakládání (17) | ![]() Zavrhnutá varianta (6) |
| 23 6.2026 | Výměna poloviny vody. Tentokrát jsem musel vynechat sobotní výměnu, takže TDS bylo
zase vyšší, 265 ppm. Čtvrtý den po změně hnojiva zatím není znát žádné znatelné zlepšení. Spíš naopak. To ale může být způsobeno spíše tou vynechanou výměnou... Jinak standardní sběr a stírání cladophory a sinice. Očista skel, zastřižení polyspermy a jedné odnože bucephalandry mini red. |
| 19 6.2026 | Včera jsem nakoupil celou řadu samostatných prvků N,P,K,Mg od Aquagrower. K tomu
ještě jejich Carbon (glutaraldehyd), a speciálně pro tohle akvárium jsem na zkoušku
koupil i Macro a Micro Complex light. Komplexní hnojivo od Invitalu mi tady moc nefunguje... Zatím nejlepších výsledků jsem dosahoval, když jsem hnojil samostatně N,P,K a Feroxem. Bohužel jsem hnojil jen tzv. "by oko" pomocí dávkovací pumpičky a ještě k tomu dost chaoticky (po druhé už to nezopakuji). Takže dnes ráno jsem do akvária poprvé aplikoval 10ml stříkačkou přesně odměřené množství 4ml Micro Complex light + 4ml Macro Complex light a jsem zvědav, co na to rostliny řeknou. Jestli řeknou, že nic moc, tak asi přejdu na Jaromírovu "jab63" metodu a začnu ještě přihnojovat samostatnými prvky. Pokusím se vyladit správný poměr Jen pro zajímavost. Když jsem včera hnojiva vyzvedával v prodejně akvarista.cz, v návštěvníkovi, který tam byl už přede mnou, jsem poznal pana Vladimíra Tomka. Tady má taky pár svých aquascapů pod nickem arnošt... |
| 16 6.2026 | Zastřižení bahničky a redukce bucephalandry Theia na skalce vlevo. Šla dočasně do
Přátel než vymyslím, kam jí umístím. A kameny zase trochu vykoukly Očista skel a výměna poloviny vody. TDS před výměnou 165 ppm, po výměně 80 ppm. Takže jsem remineralizoval GH+/KH+ na 105 ppm. pH před výměnou 7.0, trochu jsem tedy ještě přitopil na čéóčku. |
| 13 6.2026 | Už jsem zase na standardních hodnotách, TDS 227 ppm, pH 6.9. Po výměně 113 ppm. Očista skel a kompletní vyčištění hadic a lily pipes. Zastřižení mokřanky mnohosemenné a pačule "chobotnice". Čtverzubečci jsou v plném počtu, ale zdá se, že je zase o jednoho pancéřníčka míň. Napočítal jsem jich jen 17 Z japonik přežila jen jedna... za to neocaridinám se daří. Čtverzubci se o ně nezajímají. |
| 9 6.2026 | Výměna poloviny vody. TDS 194 -> 98 ppm, pH 7.0. Odstranil jsem sinicí potažený mech na dřevě a ručně vysbíral opět hromadu cladophory. Já se té potvory nezbavím Jinak už je to dvacet pět týdnů od založení a vzhledem k tomu, že akvárium se nijak zásadně nemění, přestanu to tady spamovat pravidelnými týdenními posty a přejdu na občasné zápisy plus měsíční aktualizaci jako u ostatních prezentací |
| lypif 13.6.26 20:53 | Moc díky |
| jab63 13.6.26 18:53 | Bylo to hodně práce ale pěkně jsi to stabilizoval. Líbí se mi to. Kameny jsou pěkné a je škoda, že jich je tak málo vidět. |
| lypif 11.6.26 8:08 | Ahoj, moc díky. Zatím se všichni drží pět měsíců a to jim tam s tou vodou dělám
docela brykule. Snad jim to ještě vydrží |
| Rybar 11.6.26 6:54 | Akvárko sledují delší dobu držím palce ,ať se daří s trpaslíky mě pokaždé v akváriu zůstal je jeden pár a nezáleželo na litraži. |
| lypif 31.5.26 21:18 | @jab63, @Domass.33 Díky, přátelé |
| Domass.33. 31.5.26 19:57 | Souhlasím s jab63 v plném rozsahu Vygenerovala něco podle trendů |
| jab63 31.5.26 19:00 | AI je šikovná ale nenadchlo mě to. Takových akvárek už jsem viděl mnoho. |
| lypif 27.5.26 16:39 | díky |
| Lukino 27.5.26 15:56 | |
| lypif 27.5.26 15:49 | U mě se světla spouští až ve dvě odpoledne. Ale i kdybych nesvítil vůbec, tak mám
v bytě bez té klimošky 29° i s celodenně zataženými žaluziemi |
| Jarka 27.5.26 14:52 | My už to slunce řešíme tak, že dopoledne vůbec nesvítíme. A dá se to. |
| lypif 24.5.26 13:22 | Děkuju a ano, už je to tu zas. Já mám kvůli slunci a řasám v podstatě nonstop
zatažené žaluzie, v létě to ale nestačí |
| DokyMichal 24.5.26 11:03 | Ty fotky super, krásně to roste. Každoroční boj s teplem a sluncem. Naštěstí mě
už to tolik netrápí, přinejmenším ta teplota, s řasou na skle je to jiná, té se
daří o trochu lépe když na sklo jde více slunečního světla |
| lypif 16.5.26 20:28 | Snažím se a moc díky |
| lypif 16.5.26 20:27 | Dik |
| Akeila 16.5.26 20:27 | Skvělý deníček a samozřejmě akvarko nádherné |
| Jarka 16.5.26 19:37 | |
| lypif 29.4.26 7:21 | Díky, mám z nich radost |
| jab63 29.4.26 6:01 | Velmi sympatické Bucky. |
| lypif 26.4.26 9:35 | Díky |
| Domass.33. 25.4.26 13:36 | Ta Bucka je nádherná |
| lypif 7.4.26 8:28 | Doufám, že by jí to mohlo spíš zpomalit |
| DokyMichal 7.4.26 0:06 | Hlavně že se mechu daří, snad to nepopožene řasu |
| lypif 4.4.26 18:51 | No doufejme, díky |
| jab63 4.4.26 16:20 | Tak teď již jen samá pozitiva. Je to pěkné. Nikdy se mi nepodařilo zjistit co má největší vliv na růst mechů. |