| Majitel: lypif | • Kategorie: Rostlinné akvárium |
| Zapsáno: 14. 12. 2025 | • Aktualizace: 19. 6. 2026 |
| Počet návštěv: 756 | • Počet palců: 18 |
| Založení: 15. 12. 2025 | • Stáří: 6 měsíců |
| Objem: 65 litrů | • Čistý objem: 49 litrů |
| Tloušťka skla: 6 mm | • Objem bez skla: 60 litrů |
| Velikost: střední akvária | • Oblíbenost: 10 uživatelů |
| Fotek a videí: 104+2 | • Komentářů: 109 |
Rozměry: 60 cm x 30 cm x 36 cm
Popis: Pokus o vytvoření trochu složitějšího členitého hardscapu s využitím ScapeGridu od Invitalu. Po zaběhnutí by mělo akvárium sloužit jako jednodruhovka pro pět čtverzubců trpasličích.
EDIT: záhy se ukázalo, že jednodruhová nádrž to nebude, protože jsem si do čerstvě založeného akvária společně s rostlinami "zavlekl" potěr pancéřníčků malých. Po pěti týdnech jsem jich tam napočítal už šest. Postupně k nim přidám ostatní pancéřníčky z odchovny. Aspoň bude v akváriu trochu živo. Čtverzubci si každý střeží své místečko a nejsou moc vidět...
CO2: Ze sdílené 3kg láhve přes malý kovový atomizér. Denně 8:45 - 20:45 h (SEČ)
Dekorace: Kameny Seiryu a Honeycomb dřevo
Dno: Drcená láva, starý japanese soil z předchozího provozu, nový japanese soil powder, písek ADA La Plata
Filtrace: JBL CristalProfi e702 greenline
Čiré hadice z Invitalu
Skleněné lily pipes z AliExpressu
Během přestavby akvária filtroval vodu ve 20 l kýblu, abych nepřišel o kolonii bakterií osídlující filtr.
Hnojení: Invital Macro
Invital Ferox
Profiplants N Plus
Krmení: Živé patentky, koretry, nitěnky, artemie
Osvětlení: Chihiros WRGB II SLIM 60 45W 60-80cm s kontrolérem
Aktuální nastavení RGB: 85-55-45 (30W, 2/3 výkonu)
Doba osvětlení: 13:00 - 21:10 h (SEČ; rozednívání a stmívání nastaveno na 30 min)
Stojan: Skříňka z 19mm lamino desek vlastní výroby vylepšená polepem samolepek od syna
Údržba: Záběh:
první 3 dny každý den výměna 50% vody
následuje 3x výměna půlky vody obden, (tj 5., 7. a 9. den), 3x výměna ob tři dny (tj. 12., 15., 18. den), 1x ob čtyři (22. den), a po té už rovnou přechod na pravidelné týdenní výměny.
Od počátku března 2026 prováděny dvě výměny poloviny vody týdně
Voda: RODI. Po výměně poloviny vody je hodnota TDS 110-120 ppm. Po čtyřech dnech je TDS zejména díky Seiryu kamenům o cca 100 ppm výše.
![]() Spustit pomalu rychle | ![]() Všechny fotky (103) | ![]() Ostatní (36) | Časová osa | Z deníčku | Nové fotky |
![]() Rostliny (18) | ![]() Ryby (19) | ![]() Jiní tvorové (2) |
![]() Rozmnožování (5) | ![]() Zakládání (17) | ![]() Zavrhnutá varianta (6) |
| 19 6.2026 | Včera jsem nakoupil celou řadu samostatných prvků N,P,K,Mg od Aquagrower. K tomu
ještě jejich Carbon (glutaraldehyd), a speciálně pro tohle akvárium jsem na zkoušku
koupil i Macro a Micro Complex light. Komplexní hnojivo od Invitalu mi tady moc nefunguje... Zatím nejlepších výsledků jsem dosahoval, když jsem hnojil samostatně N,P,K a Feroxem. Bohužel jsem hnojil jen tzv. "by oko" pomocí dávkovací pumpičky a ještě k tomu dost chaoticky (po druhé už to nezopakuji). Takže dnes ráno jsem do akvária poprvé aplikoval 10ml stříkačkou přesně odměřené množství 4ml Micro Complex light + 4ml Macro Complex light a jsem zvědav, co na to rostliny řeknou. Jestli řeknou, že nic moc, tak asi přejdu na Jaromírovu "jab63" metodu a začnu ještě přihnojovat samostatnými prvky. Pokusím se vyladit správný poměr Jen pro zajímavost. Když jsem včera hnojiva vyzvedával v prodejně akvarista.cz, v návštěvníkovi, který tam byl už přede mnou, jsem poznal pana Vladimíra Tomka. Tady má taky pár svých aquascapů pod nickem arnošt... |
| 16 6.2026 | Zastřižení bahničky a redukce bucephalandry Theia na skalce vlevo. Šla dočasně do
Přátel než vymyslím, kam jí umístím. A kameny zase trochu vykoukly Očista skel a výměna poloviny vody. TDS před výměnou 165 ppm, po výměně 80 ppm. Takže jsem remineralizoval GH+/KH+ na 105 ppm. pH před výměnou 7.0, trochu jsem tedy ještě přitopil na čéóčku. |
| 13 6.2026 | Už jsem zase na standardních hodnotách, TDS 227 ppm, pH 6.9. Po výměně 113 ppm. Očista skel a kompletní vyčištění hadic a lily pipes. Zastřižení mokřanky mnohosemenné a pačule "chobotnice". Čtverzubečci jsou v plném počtu, ale zdá se, že je zase o jednoho pancéřníčka míň. Napočítal jsem jich jen 17 Z japonik přežila jen jedna... za to neocaridinám se daří. Čtverzubci se o ně nezajímají. |
| 9 6.2026 | Výměna poloviny vody. TDS 194 -> 98 ppm, pH 7.0. Odstranil jsem sinicí potažený mech na dřevě a ručně vysbíral opět hromadu cladophory. Já se té potvory nezbavím Jinak už je to dvacet pět týdnů od založení a vzhledem k tomu, že akvárium se nijak zásadně nemění, přestanu to tady spamovat pravidelnými týdenními posty a přejdu na občasné zápisy plus měsíční aktualizaci jako u ostatních prezentací |
| 6 6.2026 | Po dopolední rychlé kontrole základních parametrů vody měřených digitální
technikou jsem se rozhodl dnešní výměnu vody neprovádět. TDS od úterní výměny
vyskočilo opět jen o 40 jednotek na hodnotu 150 ppm, pH chvíli po spuštění CO2
7.4... večer by mělo být už v lehce kyselé oblasti. Čtverzubečci se u předního skla objevují čím dál častěji. Skoro to vypadá, že taky začínají loudit potravu podobně jako jejich větší bratránek Zubík v brakickém akváriu. Vypadá to, že mám tři kluky a dvě holky. Obrácený poměr by byl asi lepší, ale taky jsem si to mohl nalosovat 4:1 nebo 5:0 |
| lypif 13.6.26 20:53 | Moc díky |
| jab63 13.6.26 18:53 | Bylo to hodně práce ale pěkně jsi to stabilizoval. Líbí se mi to. Kameny jsou pěkné a je škoda, že jich je tak málo vidět. |
| lypif 11.6.26 8:08 | Ahoj, moc díky. Zatím se všichni drží pět měsíců a to jim tam s tou vodou dělám
docela brykule. Snad jim to ještě vydrží |
| Rybar 11.6.26 6:54 | Akvárko sledují delší dobu držím palce ,ať se daří s trpaslíky mě pokaždé v akváriu zůstal je jeden pár a nezáleželo na litraži. |
| lypif 31.5.26 21:18 | @jab63, @Domass.33 Díky, přátelé |
| Domass.33. 31.5.26 19:57 | Souhlasím s jab63 v plném rozsahu Vygenerovala něco podle trendů |
| jab63 31.5.26 19:00 | AI je šikovná ale nenadchlo mě to. Takových akvárek už jsem viděl mnoho. |
| lypif 27.5.26 16:39 | díky |
| Lukino 27.5.26 15:56 | |
| lypif 27.5.26 15:49 | U mě se světla spouští až ve dvě odpoledne. Ale i kdybych nesvítil vůbec, tak mám
v bytě bez té klimošky 29° i s celodenně zataženými žaluziemi |
| Jarka 27.5.26 14:52 | My už to slunce řešíme tak, že dopoledne vůbec nesvítíme. A dá se to. |
| lypif 24.5.26 13:22 | Děkuju a ano, už je to tu zas. Já mám kvůli slunci a řasám v podstatě nonstop
zatažené žaluzie, v létě to ale nestačí |
| DokyMichal 24.5.26 11:03 | Ty fotky super, krásně to roste. Každoroční boj s teplem a sluncem. Naštěstí mě
už to tolik netrápí, přinejmenším ta teplota, s řasou na skle je to jiná, té se
daří o trochu lépe když na sklo jde více slunečního světla |
| lypif 16.5.26 20:28 | Snažím se a moc díky |
| lypif 16.5.26 20:27 | Dik |
| Akeila 16.5.26 20:27 | Skvělý deníček a samozřejmě akvarko nádherné |
| Jarka 16.5.26 19:37 | |
| lypif 29.4.26 7:21 | Díky, mám z nich radost |
| jab63 29.4.26 6:01 | Velmi sympatické Bucky. |
| lypif 26.4.26 9:35 | Díky |
| Domass.33. 25.4.26 13:36 | Ta Bucka je nádherná |
| lypif 7.4.26 8:28 | Doufám, že by jí to mohlo spíš zpomalit |
| DokyMichal 7.4.26 0:06 | Hlavně že se mechu daří, snad to nepopožene řasu |
| lypif 4.4.26 18:51 | No doufejme, díky |
| jab63 4.4.26 16:20 | Tak teď již jen samá pozitiva. Je to pěkné. Nikdy se mi nepodařilo zjistit co má největší vliv na růst mechů. |