| Majitel: Tojsouvěci | • Kategorie: Společenské akvárium |
| Zapsáno: 11. 11. 2025 | • Aktualizace: 12. 6. 2026 |
| Počet návštěv: 271 | • Počet palců: 13 |
| Založení: 1. 10. 2025 | • Stáří: 8 měsíců |
| Objem: 576 litrů | • Čistý objem: 485 litrů |
| Tloušťka skla: 12 mm | • Objem bez skla: 534 litrů |
| Velikost: maxi akvária | • Oblíbenost: 12 uživatelů |
| Fotek a videí: 34+0 | • Komentářů: 37 |
Rozměry: 160 cm x 60 cm x 60 cm
Popis: Low-tech Akvárium Líného Akvaristy.Účelově zařízeno, pro co největší volnou plochu,nenáročnou údržbu a finanční náklady.
Biotop: Ne.
CO2: Ne,ale mám jej v záloze,pro případné okyselení vody
Dekorace: Dvě suché větve z odumřelé třešňové aleje u silnice.
Dno: Použitý filtrační písek z městské úpravny pitné vody.
Filtrace: EHEIM Professionel 3 2075 600 L s rozstřikovací rampou umístěnou pod hladinou a pro větší pohyb nasměrovanou šikmo proti ní.Sání filtru nahrazeno zdvojeným předfiltrem.Ve filtru používám biomolitan PPI 10,PES filtrační kuličky a filtrační rouno. K dočištění slouží upravený SUNSUN HW-602 s náplní Kaldnes K1 Micro,instalovaný do obvodu.
Hladinový skimmer www.profiplants.cz…, přes spínací hodiny,ale běží non-stop.
Hnojení: Trvale hnojí ryby svými exkrementy.
Chemie: Testy na měření hodnoty vody,maziva techniky.
Krmení: Živá - roupice.Mražené - koretra,myssis,drobný kryll.Umělá krmiva pouze doplňkově - Sera vipagran.
Osvětlení: Katastrofa od Diverzy.
Pozadí: Samolepící mléčná tapeta.
Stojan: Katastrofa od Diverzy.
Topení: 100W Eheim Jager.
Chlazení: Není potřeba.
Údržba: Očištění vnitřní strany skel.V intervalu cca 5 týdnů proprání písku odkalovačem Hagen Marina 60cm následovně výměna 60% vody v nádrži a očištění vnějších skel.Dle potřeby propláchnutí filtru.Osvětlovací rampu a podstavec čistím při běžném úklidu domácnosti.Rekapitulace:10-12 hodin údržby za rok.
Voda: Vodovodní řád.270-340μS, pH 6,5 - 7,2.
Vzduchování: Ne,ale instalace je v záloze.
![]() Spustit pomalu rychle | ![]() Všechny fotky (33) | ![]() Ostatní (33) | Časová osa | Z deníčku | Nové fotky |
| 12 6.2026 | Rozkrmuji pár odebraných potěrů Nanayek,v předchozím odchovu došlo k upálení ploutví, při zvýšení NO3 během mojí jednodenní nepřítomnosti |
| 2 5.2026 | Odebral jsem Farlowellám pár jiker a Nanaykám vylíhlý potěr, zatím je to ve stavu rozkrmování a růstu. |
| 11 11.2025 | Dnes je stranící se skalára apatická,k večeru odchází do věčných lovišť. |
| 10 11.2025 | Druhý den po transportu se jedna skalára straní ostatních a má zvětšenou břišní dutinu. |
| Tojsouvěci 12.6.26 21:31 | Rád by jsem Ti vyhověl, ale odchov je součástí projektu v okruhu mých přátel, snažím se odchovat ryby pro vlastní potřebu, v nevhodném složení vody v jejím minimalistickém objemu, prakticky se jedná o sledování adaptace živočicha, v nepůvodních podmínkách a reakci na biologické zpracování prostředí během vývoje,problematika je nejen v líhnivosti ,ale také v mortalitě a deformacích stavby těla během vývoje.Selekcí kvalitních přeživších jedinců chci docílit základu, pro adaptabilitu hodnot vody běžného akvaristy v odlišných podmínkách vstupního zdroje, bez nutnosti nákladů do technického vybavení. Průběžně probíhá selekce ryb, bez vývojových vad, konečné třídění pro další chov proběhne, až po rozlišení pohlaví. Pokud by byl nějaký kvalitní přebytek, tak se Ti ozvu. |
| Stan83 17.5.26 10:54 | Kdyby byly nějaké Farlowellky nebo Sturisomky navíc, vzal bych si |
| Tojsouvěci 14.5.26 23:23 | Děkuji, dnes jsem vrátil prcky k dospělým rybám. |
| Tojsouvěci 14.5.26 23:20 | |
| Stan83 14.5.26 17:52 | Držím palce s odchovem |
| RAP 3.5.26 12:58 | |
| Tojsouvěci 1.3.26 22:41 | Tři skaláry mají prohnutí měkkých paprsků hřbetních ploutví do protisměru, a další ryba má nerovnosti v tvrdých paprscích břišní ploutve. Mrzí mě to, ryby jsou krásné, ale chtěl jsem zideilizovaný standard bez vady, chovatel je na předání dodal v přepravním boxu,vada byla zjištěna, až po vpuštění do nádrže. |
| Lukino 1.3.26 20:39 | Co mají za vadu? |
| Tojsouvěci 19.2.26 22:11 | Děkuji, tři skaláry mají kosmetickou vadu, tak zvažuji co s tím. |
| Tojsouvěci 19.2.26 22:04 | Děkuji Ti Pepo, v té skleněné bedně jsou lepší programy, než v satelitní Tv |
| Lukino 19.2.26 20:20 | Krásné skaláry i nádrž |
| Guppy 19.2.26 10:06 | Ahoj Luďku, moc rád vidím tvou novou nádrž, je to pěkné a praktické. Nánám se tam evidentně líbí, tak ať se jim i Tobě daří. |
| Tojsouvěci 18.2.26 22:38 | Děkuji a bingo, jsou to přírodní princezničky, Nány postrádají agresivitu
některých domestikovaných forem skalárů. |
| Tojsouvěci 18.2.26 22:26 | |
| lypif 18.2.26 21:33 | Paráda |
| RAP 18.2.26 21:21 | |
| Tojsouvěci 18.2.26 20:54 | Děkuji Ti Láďo |
| Lada50 18.2.26 20:39 | Pěkně nanayky vyrostly |
| Tojsouvěci 12.12.25 21:13 | Děkuji za hodnocení. |
| DokyMichal 12.12.25 0:03 | Hodně zajímavé akva, jednoduché, čisté, líbí se mi to. Pokud to funguje tak proč
ne. Za mě palec, určitě to je inspirativní |
| Tojsouvěci 11.12.25 22:53 | Děkuji,účel byl splněn,minimalistické Low-tech akvárium, bez komerčních nesmyslů
a rad manipulativních komiků. Ať se Ti daří. |
| skypi 11.12.25 19:44 | Zatopený břeh ? |
| Tojsouvěci 21.11.25 14:55 | Děkuji za návštěvu,tvůj deníček vždy potěší. |
| Felix 21.11.25 13:33 | Páni, úplně nové... Super |
| Tojsouvěci 20.11.25 9:25 |