Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Základní bezúdržbové

 

Prezentace » GeXeS » Základní bezúdržbové » Nápověda 

Hlavní fotka


Základní bezúdržbové

ZRUŠENO

Majitel: GeXeS   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 26. 9. 2020   Aktualizace: 4. 6. 2021 Nový záznam v deníku Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 234   Počet palců: 0
Založení: 1. 1. 2000   Stáří: 21 let a 5 měsíců
Objem: 63 litrů   Čistý objem: 47 litrů
Velikost: střední akvária   Oblíbenost: 3 uživatelů
Fotek a videí: 2+0   Komentářů: 15
*     *     *     *


Datum zrušení: 04. 06. 2021

Rozměry: 55 cm x 31 cm x 37 cm

Popis: Klasické pubertální akvárium, převedené postupem lenosti a času na téměř bezúdržbovou, ale nepříliš estetickou nádrž.
"Zrušeno převodem" k uklízečkám do práce, nadále nemám v plánu se o to starat, domácí nádrž mi dostačuje.

CO2: tak to opravdu nehrozí

Dekorace: keramická skalka s jeskyňkou

Dno: Černobílý štěrk frakce cca 1 cm o síle cca 3 cm v celé ploše dna.

Hnojení: ne

Chemie: ne

Topení: ne

Chlazení: ne

Voda: jihomoravská kohoutková

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(1)
Složka
Ostatní

(1)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
HF
HF
11.12.20
NahoruDeníček
4
6.2021
Dnes jsem akvárium kompletně vyčistil, ryby odlovil (včetně cca 14letého trnovce bělopruhého) a vše převezl do kutlochu uklízeček v naší firmě. Tam jsem opět vše "složil" (gupky a trnovec dostali den odstátou vodu; nebojím se, že by to nedali) a instruoval nové majitele, jak se o to mají starat. Uklízečky vykazují opatrné nadšení, údržbář už prý akvárium před dávnými roky měl... Tak ať už s tím nemusí mít starosti mamka, dal jsem to do takovýchto lehce pofidérních rukou s vědomím, že gupky přežijí i v mýdlové vodě a trnovec už má svoje beztak odžito.
Asi na to občas skočím mrknout, ale radši bych neměl. Hádám, že údržbář si do dvou týdnů pořídí mečovku, čtyři molly, párek čichavců a nějakého kančíka a všecko to půjde do prdele. Ale já se skutečně snažil se akvária zbavit do dobrých rukou. Nabízel jsem samostatně gupky za odvoz tady, akvárium také... a nic.

Nechal jsem si z toho dutou skalku a jeden menší kousek Anubiasu. V Klacku se budou hodit.
27
2.2021
Hygrophila živoří, ale neumírá. Vyhnala nějaké mladší výhonky, asi by chtěla víc světla, ale to bohužel nemám moc jak ovlivnit, rodiče si zapínají světlo spíš podle nálady než podle potřeb akvária.
Zato rybiček jsou tam mraky... samozřejmě už ani není poznat, že jsem nějaké gupky bral do nového akvária, musí jich tady být přes 50.
13
12.2020
Tak jsem s pomocí zelenekapusty určil rostlinu jako H. polysperma. Jsem moc zvědavý, jak se jí tam bude líbit...
11
12.2020
Pár stvolů nějaké stonkovky, co jsem dostal od Ozzouska, jsem se rozhodl umístit sem. Dlouhodobě to sice udržovat neplánuji, ale v mezičase maminka oškrábala sklo a ono to celé najednou prokouklo, tak jsem také ještě přiložil ruku k dílu, ať to mají rodiče v obýváku hezčí. Nejtěžší bude je přesvědčit, že když tomu nebudou svítit, tak to neporoste...
Mrzuté je, že se tu nechtějí množit piskořky. Bývaly časy, kdy jsem jich míval desítky a mláďata se každý večer rojila na sklech. A teď nic. Nevím, jestli se změnil chemismus vody, nebo jim nevyhovuje rostlinná osádka...
Výhledově jsem akvárium slíbil kolegovi z práce, který se prý nad odranými rožky ošklíbat nebude; hlavně když nepoteče. Což neteče. X-)

(Jo a tu stonkovku jsem neurčil. Poradí někdo podle fotky?)
3
12.2020
Začíná pomalá dekompozice. 4 Vallisnerie (jedna se za ten měsíc stihla rozpadnout a ztratit!) a 2 Egerie se přesunuly do nového akvária (stejně tu byly jen dočasně), odebral jsem i vzduchovací motorek a nahradil jej filtrem, který poslední čtyři roky ležel schovaný pod komodou v krabičce. Zdá se, že funguje překvapivě dobře; ryby jsou z něj "nadšené" - tak jsem si dal pozor, abych jim neudělal příliš velký proud a ony se mohly vůbec vyspat. Moc tomu už nedrží přísavky na skle, to asi budu muset někdy výhledově pořešit.
Mám z toho takový provinilý pocit - zrovna v posledních dnech a týdnech se mi zdá, že se akvárium zlepšuje. Kryptokoryny už porostly tři čtvrtiny dna a zdá se, že trochu stabilizovaly řasovou kalamitu. Anubiasy si prosperují svým šnečím tempem... nevím, jestli to akvárium někdy za posledních pár let vypadalo takhle dobře. (Což může nezasvěcenému pozorovateli znít opravdu strašně.)
No, uvidíme. Až se rodiče rozhodnou, že už ten močál v obýváku nechtějí, něco s tím provedu. Každopádně bych mezitím rád udal nějaká paví očka do dobrých rukou.


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

GeXeS Re
13.4.21 21:24
Díky :-) k rodičům se teď snažím stále ještě moc nechodit, dokud nebudou naočkovaní, ale když jsem to viděl naposledy, Hygrophila vyháněla mrňavé nové stonky a nevypadala, že se jí tam úplně líbí. Ony ty kryptokoryny prostě uzurpují celý biom, jen Anubias jim odolává...
Bujda54 Re
12.4.21 8:59
o estetice se asi bavit nebudeme, ale je fajn, že i prakticky bez údržby to může fungovat... sám jsem do nedávna měl takřka bezúdržbový akva, teď jsem do něj trochu sáhnul, tak jsem zvědavej... taky jstem ho táhnul prakticky na dvou druzích kryptokoryny a obrovským anubiasu, teď zkouším trošku pestřejší spektrum rostlin, ať se daří :)
GeXeS Re
24.12.20 12:34
Je to možné! Krmil jsem je prakticky každý den (jak to teď dělají rodiče, si nejsem úplně jistý; skrz koronu tam chodím jen velmi málo, jen mezi dveřmi je pozdravit, výjimečně proběhnout až do obýváku k akváriu). Vždycky jsem měl pocit, že ryby jsou strašně hladové - když se v předním rohu tlačí padesát gupek, div přes okraj nestříká voda, tak to člověka zviklá.
Myslím, že tam je prostě dlouhodobě příliš málo rostlin - hlavně tam nebyly žádné rychlerostoucí, jen ty kryptokoryny a jeden velký anubis. Teď by se to mohlo trochu spravit; mamka prý tento týden detrit značně odkalila hadičkou, a hlavně jsou tam ty hygrophily a o pár rybiček méně.
Mrzí mě, že se tam nemnoží piskořky - a stále nerozumím, proč. Kdysi dávno - se stejným dnem - tam krásně fungovaly. Že by už i na ně bylo toho detritu moc?
ajajak Re
24.12.20 11:40
Jak vidím akvárium jede skvěle. Jenom se chci zeptat na detrit mne se neshromažďuje nekrmíš mnoho?
GeXeS Re
12.12.20 20:28
Já jsem nakonec vzal akvárko z Akvatera. Cenově OK a provedení mi přijde OK, rozhodně bytelnější než tohleto v prezentaci. Perfektní balení a doprava, abych nezapomněl. Ale každopádně díky za rady. :-)
ajajak Re
12.12.20 20:01
Souhlas s Roger, právě jsem založil nové na zakázku ze SkloRexu. 40L a nemá chybu. Nechají vyrobit jakékoliv a super cena. Velká spokojenost palec
Roger Re
6.10.20 20:40
Nevím odkud jsi, ale jako univerzální radu na sklo je sklorex, mají dost rozměrů skladem a co nemají umí vyrobit, 5 let záruky a doprava z toho co jsem sondoval tak vždy dorazilo ok ;-)
GeXeS Re
5.10.20 11:01
No vida! Paráda, díky oběma. Světlo a kryt vyřeším domácí výrobou, s akváriem to bude zas trochu složitější, protože místní sklenář už akvária dělat odmítá (nechápu, ale co nadělám), ale tak snad seženu jinde. Akorát se mi to trochu protáhne, ale to vydržím, času dost :-) V mezičase můžu shánět rostliny a osazovat jimi tohle akvárko. Tak ještě jednou díky.
GeXeS Re
30.9.20 18:58
@ajajak: Pomaličku začínám. Doufal jsem, že 18. října vyrazím na burzu do Brna, ale hádám, že koronavirus bude proti. Prozatím jsem navštívil místní zapomenutou akvaristiku a vyškemral si na prodavači za dvacku hrst piskořek a dva hladinové proutky Egerie (a upřímně, bylo to vlastně to jediné, co se tam dalo vybrat). Váhal jsem nad polorozpadlým Echinodorem, ale prodavač mi ho sám nedoporučil, žeprý "tady dobře nejde". No, nehádal jsem se.
Už mám tady přes fórum zamluvený kousek dvou druhů mechu a ještě chci sehnat stěnu z nějakých menších Vallisnerií. A vyřadit kryptokoryny.

@_ucx_: Už mám domluveno, že kolega z práce si odebere část gupek :) Ale i pak jich ještě bude dost, takže ještě vystavím nějaký inzerát v místním tisku, snad se někdo najde.

Aktuálně mě brzdí nerozhodnost ohledně volby nové nádrže. Chtěl jsem 54 nebo 63l setovou Diversu na půdorysu 60×30 s krytem a LED lampou - abych si nesvítil všude kolem po pokoji, ale opravdu jen do akvária. Mají v nabídce dva modely: modrobílý 13W 1350 lm, nebo COLOR 13W 765 lm. To první bude mít asi horší spektrum, to druhé zas nesvítí dostatečně. A tak tu nad tím dumám - jestli by stačilo vzít ten COLOR a svítit víc hodin denně (třeba 7+pauza2+7?), nebo radši vzít to bílé... Na fóru se mi k tomu zatím nikdo nevyjádřil, tak si tu zatím dumám a koušu nehty.
_ucx_ Re
30.9.20 11:17
Tady by stačilo nahradit substrát pískem, dát opravdu hodně rostlin a intenzivně svítit. Jo a o trochu míň ryb. A hned by to byl lepší pohled :-)
 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/32000