Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Pralesní tůňky

 

Prezentace » fajfmen » Pralesní tůňky » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


4.8
Pralesní tůňky
*
*
*
*

Majitel: fajfmen   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 4. 8. 2015   Poslední aktualizace: 7. 4. 2020 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 2627   Hodnocení: 100 %
Založení: 4. 8. 2015   Oblíbenost: 16 uživatelů
Kategorie: větší akvária   Rozměry: 145 cm x 32 cm x 50 cm
Objem: 232 litrů   Čistý objem: 174 litrů
Fotek a videí: 364+0   Komentářů: 182


Popis: Týká se prozatím největší ubykace zde prezentovaných ryb - původně akvárium vytvořené pro skaláry tak, aby se v něm dokázaly bez problémů rozmnožovat a odchovávat mladé. To bohužel neklaplo, první pár vždy bezprostředně po výtěru jikry sežral, druhý mladé krátce po vykulení a u třetího potomky zlikvidoval samec dříve než se stihli rozplavat (tehdy o ně samička ztrácela zájem). Protože tím nejzajímavějším na cichlidách je spolu s vysokou inteligencí i rozvinutá péče o potomstvo a s ní související chování, byly pro mě tyto jinak půvabné ryby zklamáním a jako v daném směru bezcenné přepustily nádrž jiným druhům. Takovým, které se akvaristům prozatím, přes veškerou snahu, nepodařilo zbytečnými umělými odchovy etologicky zmrzačit (mladé cichlidy se péči o potomstvo učí od rodičů, nemají to vrozené, odchovávané uměle tuto dovednost postupně ztrácí). Pro současnou osádku je ovšem tato nádrž jen dočasným příbytkem... Snímky, pokud jsou nějaké aktuální, jsou bohužel děs běs z mobilu - odešel mi foťák; laskavý návštěvník prezentace snad promine, nějaký čas bude muset vystačit převážně jen se záznamy v deníku :)

Biotop: Západočeský akvarijní :) (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemletý břeh se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesního zákoutí...

Dekorace: Zdravé a spokojené rybičky

Dno: Poměrně jemný žulový písek z naplavenin uložených hned v prvním ohybu lesní cesty (eroze kopce) nad stanicí lanovky k rozhledně Diana v lázeňské čtvrti (jen pár desítek metrů od GH Pupp). Rybičkám se v něm báječně hraboší - po léta nabíraný podobný písek z potoku u chajdy v Děpoltovicích (viz "Pokojový rybníček") je proti němu ošklivý štěrk ;)
Do akvárií pulcherů a motagujců jsem použil žulový písek pocházející rovněž z eroze svahu, tentokrát ze čtyřkolkami zdevastované lesní cesty mezi městskou částí Stará Role a obcí Mezirolí. Zrnitostí je na úrovni nejjemnějšího zverimexového, nar. od něj je ale tmavý.

Filtrace: - EHEIM classic 350 u vruboušů
- AQUAEL FAN-2 plus a molitaňák s "želvou" SERA precision air 110 plus u pulcherů
- RESUN MAGIC-JET 700 u motagujců. Laciný klump, přesto ale šlape na jedničku. Větší výkon čerpadla je u říčních ryb výhodou (akvárium je rozděleno na sekce s rychlým nebo mírným prouděním i zákoutími se zcela klidnou vodou), konkrétně Potvůrka postává ve směru proudu velice rád - využívá jej k efektivnějším (rychlejším) výpadům
- v akváriu Princezny molitaňák na bublátoru uniStar AIR 2000-1. Paradoxně je ten mrňous za pár korun (koupený kdysi jako záloha 'pro strýčka Příhodu') silnější než výše zmiňovaná SERA. Poněkud hlučnější chod jsem eliminoval prostým postavením strojku na molitanovou houbu ;)

Hnojení: Rybí čunčení

Krmení: Živé "vodní blechy", patentky, koretry, nítěnky, hmyz, mražená krmiva, vločková krmiva, Hikari, pelety pro koi a karase od DAJANA (kupodivu nešpiní vodu a složením jsou natolik podobné HIKARI, že je beru jako jeho odlehčenou analogii), pro bichiry ančovičky (grundle), na kterých se samozřejmě s chutí přiživují i ostatní, vruboušci a Potvůrka si navíc oblíbili kotěcí granule... Bubu s Hugem navíc jako pamlsky zbožňují mouchy. Ostatní hmyz prostě jen sežerou, při pohledu na přinesenou mouchu ale div neproboří sklo, jak moc ji chtějí :))

Osvětlení: U vruboušků 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí přebohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné

Pozadí: Tentokrát jsem pozadí vynechal, stěna za nádrží s jejím interiérem ladí báječně (totéž u motagujského páru, u Princezny a v pulcheřím společenském jsou fototapety)

Stojan: Skříňka akvarijního kompletu (ještě stará poctivá práce - opravdové dřevo, ne dřevotříska s dýhou)

Topení: Topné tělísko Fluval s termostatem vedle filtru nastavené na 25-26 °C. Při nočním poklesu se teplota pohybuje mezi 22-23 °C (všude to samé). V teplých měsících vypnuto

Údržba: Průběžná dle potřeby

Voda: Mokrá :))

Poznámka: Jak web generuje čistý objem nádrže sice netuším, zde je to ale naprostý nesmysl. Vysvětlím proč - pokud 50 l akvárium kde nechávám odrazit vodu na částečné výměny naplním 5-ti kbelíky 2-3 cm pod okraj, potom 21 kýblů co jsem nalil sem rozhodně není 174 l (a to tam mám ještě asi na dva fóra). Uvedené rozměry nádrže jsou navíc vnitřní, vnější (tedy PLUS skla) nepočítám. Ač se to zdá k nevíře, všechny ty kořeny ad. zabírají jen něco málo přes 20 l objemu ;)

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(363)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Složka
Akary modré

(4)
Složka
Bichiři

(7)
Složka
Další zvířátka

(4)
Složka
Kančíci motagujští

(44)
Složka
Kančíci příčnopruzí

(14)
Složka
Karanténa

(8)
Složka
Ostatní rybičky

(20)
Složka
Původní osádka

(14)
Složka
Seznamte se :)

(8)
Složka
Ve větším

(220)
Složka
Vruboušci

(21)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Astronotus ocellatus 1,0 'Hugo'
Astronotus ocellatus 1,0 'Hugo'
04.10.19
Astronotus ocellatus 0,1 'Bubu' (též Bubetka)
Astronotus ocellatus 0,1 'Bubu' (též Bubetka)
04.10.19
Parachromis motaguensis 1,0 'Potvůrka'
Parachromis motaguensis 1,0 'Potvůrka'
27.09.19
Parachromis motaguensis 0,1 'Princezna'
Parachromis motaguensis 0,1 'Princezna'
27.09.19
Parachromis motaguensis 0,1 'Papulka'
Parachromis motaguensis 0,1 'Papulka'
27.09.19
Andinoacara pulcher 1,0 'pan Pulcher'
Andinoacara pulcher 1,0 'pan Pulcher'
27.09.19
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
NahoruDeníček
7
4.2020
Potvůrkovi se před chvílí "podařilo" spolu s krmnou ančovičkou omylem vcucnout i mláďátko. Nelekejte se, okamžitě se zarazil a s maximálním soustředěním začal obsah tlamky veleopatrně žmoulat. Najednou mu na vteřinku zazářily barvy spolu s mírným roztažením ploutví a - PLIV - maličké bylo zas v hejnu, zatímco si taťka spokojeně chřoupal maso s kostičkami, jen to praskalo :)
Tím předvedl prvotřídní ukázku jak dokáže ryba pohotově řešit problém, i s bonusovým přídavkem analogie mimiky - když potomka separoval jazykem od jídla a neporaněného vypustil, aniž by riskoval že mu cenný žvanec sebere a zbaští partnerka :-D
7
4.2020
Náhled
Přátelé, první půlku záznamu z 2. 4. můžeme škrtnout - motagujci mají CELÉ HEJNO čiperných mrňousů! hop
Papulka si je evidentně už v průběhu kulení přenosila potajmu do úkrytu na opačné straně akvárka, zatímco Potvůrka "dělal křoví" a odváděl pozornost (sežral jsem jim to i s navijákem :-D ). Ven je vyvedla až dnes po poledni a zakrátko nasměrovala do míst se silnějším prouděním, kde už přes hodinu bez námahy čile krouží a lapají drobnou potravu (hned jsem rozmrazil a "na prášek" rozdrtil menší ančovičku, jejíž kousíčky jim průběžně pouštím po proudu). Jéžiš! Ti se cpou jak nezavření potlesk
5
4.2020
Brzy budou aspoň malí rájovci. Obě opercularisky mají bříška jak bubínky a sameček už v jednom rohu staví hnízdo jak hrad (objeveno při redukci plovouček. Naštěstí jsem si jej všiml včas, takže k poškození nedošlo) :-)
5
4.2020
Přihodil jsem fotku ňufal při krmení živými červíky. Zde je dobře vidět vnitřní rozdělení hejna na uzavřené spolky se vzájemně odlišným postavením. Dominantní rybky jsou dole, krmí se první, zatímco podřízené trpělivě vyčkávají ve vyšších patrech.
Prozatím se zdá, že od počátku pevně vymezená hranice mezi "plebejci" a "aristokraty" bude pro jedince jenom těžko (pokud vůbec) překročitelná...
Kdo by byl řekl, že i podceňované závojnatky mohou být zdrojem celkem zajímavých pozorování? Zjevně nic jako "úplně obyčejná ryba" neexistuje ;-)
2
4.2020
Tak smůla. Včera v pozdním odpoledni to Papulka vzdala a začala se zajímat o jiný kámen vzdálený asi 40 cm. Do zhasnutí akvárka sice nad zbytkem vartoval Potvůrka, ráno už tam ale nebylo nic... hmm
Při každém výtěru se sice snaží víc a je stále pečlivější, přesto ale Papulce určité detaily prozatím unikají (např včasné odstraňování zaplísněných jiker a pokud se něco vykulí, neví co s tím). Jako uměle odchovaná na to sice musí přijít metodou pokus/omyl, což je komplikace, dříve či později se ale (jak doufám) zadaří.

Ono jasně, kámen s jikrami bych mohl odebrat a odchovat mladé sám. Jenže na co? Abych několikrát do roka získal víc než stovku sice krásných, pro svou velikost a povahu ale téměř neprodejných ryb? Většina by dopadla špatně a ty zbylé opět neuměly nic. Kdepak. To si radši počkám až udrží a odvodí třeba i jen čtyři pět nejlepších mláďat, což bohatě stačí. Ta budou mít dobrý základ, sama odchovají hned, a nebude problém udat je či vyměnit s akvaristy kteří vědí do čeho jdou a plně akceptují jejich potřeby. (ostatně YouTube je plné videí, kde do sice úžasně velkých zato ale krutě nevybavených nádrží někdo sesype XY druhů silně teritoriálních ryb a pak se skvěle baví tím, jak se ti chudáci z nedostatku soukromí co chvíli rvou. Tak touto cestou, přátelé, rozhodně ne!) ;-)
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

fajfmen Re
7.4.20 15:56
Jo, je to pěkně vypečenej páreček :-D
tramtra Re
7.4.20 14:07
To je krása! Šikovné rybičky. palec
RAP Re
7.4.20 13:46
palec Nejsi první ani poslední, kterého cichlidy nachytaly. :-D
RAP Re
30.3.20 12:27
No jo, jaro je tady. :-D
tramtra Re
29.3.20 22:14
potlesk
fajfmen Re
26.3.20 20:58
To už jsem udělal. K tomu krmím třemi druhy živého (pro větší stimulaci) a ještě jsem zvýšil počet vhodných podkladů pro jikry. Ona si ale postavila hlavu a pořád dělá drahoty :-D
RAP Re
26.3.20 6:55
Inu ženská. :-D Zkus velkou výměnu vody. ;-)
fajfmen Re
17.3.20 21:20
V reálu je výraznější a leskne se, mobil tomu dost ubírá :-)
tramtra Re
17.3.20 20:00
Mají krásnou barvu. palec
fajfmen Re
17.3.20 15:30
Ok, je to tam. Když připočtu ocásky, měří malinko přes 3 cm :-)
tramtra Re
17.3.20 14:41
Dvoucentimetrové závojnatky, malinké jsem je nikdy neviděla stydim ...aspoň fotku do deníčku. :-)
fajfmen Re
28.11.19 22:11
Dík. Ty dva úhyny samozřejmě mohou být jen souhrou náhod, preventivní prověření možných příčin ale nic nezkazí... ;-)
Roger Re
28.11.19 20:57
Asi bych to neviděl tak černě, to se stává, kór když mají podobný věk. Osobně bych to nehrotil :-) ať se daří a vše plave ;-) máš to pořád pěkný palec
RAP Re
18.10.19 22:02
Ony by to mohly zvládnout a tvůj přístup jejich šance zvyšuje. ;-)
fajfmen Re
15.10.19 7:31
Uvidíme. Bylo by to milé překvapení :-)
tramtra Re
14.10.19 21:15
Třeba se jim to podaří, jsou to chytré ryby, doteď si vedly dobře. palec Gratulace. :-)
 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460-pralesni-tunky