Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 5. 12. 2022 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 10718   Počet palců: 32
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 7 let a 4 měsíce
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 41 uživatelů
Fotek a videí: 1137+105   Komentářů: 1008
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických, jihoamerických a nově též afrických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje trojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších (cca 100 - 150 l) akvárií pro odstavená mláďata. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000, kde jsem původní náplně nahradil vlastními. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large, DAJANA Insect Superfood Tropical flakes, Insect Superfood Tropical pellets, NUTRIN aquarium Universal flakes a HIKARI Micro Wafers. Základem pro spíše vegetariánského R. octofasciata je okřehek a NUTRIN Aquarium Algae Lentils, v různých obměnách doplňované vhodnou zeleninou (a samozřejmě též živočišnou složkou vypsanou výše)... Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji natvrdo vařeným žloutkem, druhý až třetí den přechází na jemnou drť z rybích vnitřností a masa (drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk).

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Krásčino akvárko) po určité době navozují dle mého názoru lépe než tapety.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích (převážně) menších řek a potoků mají velice rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a vynikající kondice ;)

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(1136)
Složka
Ostatní

(65)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
A. nigrofasciata

(1)
Složka
Hemichromis guttatus

(49)
Složka
P. multifasciatus

(33)
Složka
Rocio octofasciata

(27)
Složka
Strašidýlko

(6)
Složka
Polypterus senegalus

(27)
Složka
Astronotus ocellatus

(100)
Složka
P. motaguensis

(803)
Složka
Seznamte se :)

(21)
Složka
Další zvířátka

(4)
Videa
NahoruDeníček
5
12.2022
Náhled
Perlovčata už čiperně rejdí, rodiče je obletují a zbytek osádky se drží v rozumném odstupu. Snad jim to do třetice vyjde :-)
4
12.2022
Nějak to s tím rozplaváním bylo předčasné, dnes večer je u perlovek situace nachlup stejná jako včera. Několik mrňat se vznáší malinký kousíček nade dnem, ostatní zatím jen čiperně vrtí ocásky na něm :-)
3
12.2022
- Je večer a perlovčata už se začínají nesměle rozplavávat. Ostatní rybky v akváriu si jich nijak nevšímají, rodiče jsou k nim ohromně pozorní... Úplná selanka. Doufám, že ty dva nenapadne je za pár týdnů zase sežrat jako ta předchozí, jen aby se mohli vytřít znovu hmm
Tady by mohli odchovávat v naprosté pohodě, je to ale jenom jejich volba. Tak uvidíme...

Nová perlovka se zabydlela perfektně, bříško má hezky buclaté, sílí každým dnem a začíná se vybarvovat. Základní barvou má nádech do fialova a metalickými tečkami (spíše zelenkavými než modrými) je úplně posetá.
Mile mě překvapilo, že odchovávajícímu páru ani v nejmenším nevadí, s moťaty vychází dobře a docela často ji teď vídám v blízkosti Perličky. Vyloženě to už vypadá, jakoby se do tohoto spolku narodila a nežbluňkla tam teprve před čtyřmi dny :)

- U Huga došlo k zajímavému vývoji ve vztazích, nejvíc z toho profituje Ferda. S oběma přidanými Červenáčky si vytvořil kumpánský vztah a potuluje se teď s nimi co chvíli i volným prostorem. Princezna ho konečně přestala zahánět, ti dva jí nevadí vůbec, no a Hugo vypadá s početnější společností náramně spokojený.
Nebude to sice na kdovíjak dlouho, přece jen ti samečci dost rychle porostou, na přechodnou dobu to ale vyšlo velice příznivě :-)
30
11.2022
Náhled
- Přikoupil jsem další perlovku. Je hodně mladá, pohlaví prozatím nejisté, už ale dost velká na to, aby v akváriu Drobků nebyla outsiderem.
Zatím je nevybarvená, předběžně vypadá na varietu s větším podílem modré. Přišla z dost nevhodných podmínek (hrozná voda, rybky hladové...), pokud se ale dobře rozkrmí, zanedlouho může být docela pěkná. Co je u ní podstatné - není příbuzná našemu páru, pokud se tedy dá časem dohromady s nějakým jeho potomkem, může to mít pozitivní výsledky ;-)
Když už jsem to nakousl - i v pořadí druhý odchov perlovek vzal zasvé, tentokrát mrňata sežrali samotní rodiče. K tomu došlo předevčírem v podvečer. A důvod? Ty megery mrňavé se chtěly nanovo třít a jak je vidět z dnešní fotky, už mají vnitřek kukaně zase posetý jikrami hmm :-D

- Vytřeli se i Potvůrka s Kráskou. Ta ale zas kladla do dutiny v pařezu, takže se Potvůrka k jikrám pořádně nedostal a už je nejméně půlka z nich plesnivá. Z toho asi nic nebude. To je ale teď spíš dobře, malých motagujců máme až moc ;-)
29
11.2022
Náhled
V průběhu včerejška se situace v akváriích s rozestěhovanými Červenáčky stabilizovala, jednotlivá společenstva už docela dobře koexistují, počáteční spory (při kterých naštěstí nikdo nedoznal nejmenší újmy) již zcela utichly.

Nejlépe to vypadá u Strašidýlka (na fotce společně s Tori). Míšenka se stala jakýmsi středobodem kolem něhož se ostatní shlukují. Je velká a zcela mírná, takže v mladých motách navozuje pocit většího bezpečí. I Tori už je naprosto v klidu, v jejich akváriu jsou teď vztahy mezi všemi vyloženě přátelské.
Měděnka v menším akváriu také působí poměrně spokojeným dojmem, stále se víc zajímá o přísun potravy nežli co jiného, takže to celkově vyšlo dost dobře :-)

U Huga se Modrásek nakvartýroval k Princezně. Prostě si vzal do hlavy, že je to nejlepší místo. Té se to kdovíjak nelíbí, pokaždé jej vyprovodí až do Ferdova území (které už multifasciatus v pohodě sdílí s menším motáskem) na protější straně akvárka, jenže za pár minut ho tam má zpátky :-D
Už ale nějak holka ztrácí grády, zanedlouho asi rezignuje a mladý pán si prosadí svou. Možná tím ale na ni udělá dojem. Tady se to vyvíjí opravdu zajímavě ;-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (2)

Felix Re
6.12.22 22:27
Díky :-) pivo
Kawasaki Re
6.12.22 19:40
potlesk palec pivo
Felix Re
5.12.22 16:04
Záleží na konkrétních jedincích, v zásadě ale ano. Z větší skupiny jsou sice rybky lépe socializované, na stranu druhou ale minimálně mezi samci přátelské vztahy ve většině během dospívání skončí a nastoupí rivalita, v přítomnosti samic ještě dřív. V akváriu nad 1000 l by to sice mohlo klapat i více dospělým párům, prostě by si je nějak rozdělily (na YT už jsem pár takových nádrží viděl), otázka ale zní - můžeš si takové dovolit? Kdybys měl ve skupině pět samců, kam bys dal narychlo čtyři, dejme tomu dvaceticentimetrové, kteří začnou zápasit o vymezení teritorií? Spárovaná samička, připravující se na mateřství, zase začne útočit na ostatní samičky ve snaze vyhnat je. To je důležité si předem rozmyslet, nepodcenit rizika a připravit se na to. Proto radím začít jen se dvěma rybkami. Kdyby se to mezi nimi pokazilo, rozesadit je do dvou menších akvárek nebude takový problém. Vzhledem k jejich životnímu stylu singl až tolik prostoru nevyžaduje, v případě potřeby Ti to ušetří hromadu starostí ;-)
Pavligin66 Re
5.12.22 15:02
ked bude mota vo dvojici bude ich sebavedomie zdravé?
Felix Re
5.12.22 12:31
Širokou ne. Psal jsem, že ji má o trochu širší než Malá. Proto jsem také před lety doufal, ještě než plně dorostly, že by z ní mohl být kluk. Není tomu tak, pořád je to v samičím rozpětí od-do.
Za časů "Pokojového rybníčku" byli všichni mí bichiři prozměnu samečci (při koupi mláďat jsem na to měl zkrátka trošinku smůlu), takže ten rozdíl opravdu poznám ;-)
Pavligin66 Re
5.12.22 11:50
povedal si že Velká má širokú análnu plutvu čo podla tohoto článku zmámená že je to samec.
Felix Re
5.12.22 9:57
Prima odkaz. Dík :-) palec
Felix Re
5.12.22 9:56
P. loisellei se od taxonomické revize v r. 2018 jmenují P. friedrichsthalii, což byl zároveň původní název soudobých P. multifasciatus. To je dobré vědět, pod stejným názvem totiž můžeš dodnes snadno koupit dva různé druhy ;-)
Ex loisellei délkou samců nejmenšími zástupci rodu skutečně jsou, je ale otázkou, zda ty 2 cm rozdílu dle naměřeného maxima (v průměru to sice může být až 5 cm, pořád je to ale čtvrt metru dlouhá rybička) oproti multifasciatům a motám někoho vytrhnou :-D . Navíc jsou relativně vysokotělí (obyvatelé hlubších vod), takže budou chtít vyšší sloupec odpovídající běžnému akvárku (výhoda - nemusíš dělat atyp, nevýhoda - výrazně vyšší hmotnost při stejné základně). A přesně ten je příčinou, proč se v akváriích konvenčních proporcí chovají nejmírněji - ony jim vyhovují. Oproti nim např moty, jako obyvatelé převážně mělkých říček, se naopak ve standardních kvádrech necítí dobře, což u nich vede k permanentnímu podvědomému stresu a ve výsledku agresivnímu chování.
Ve skutečnosti není nic jako agresivnější nebo mírnější druh rodu Parachromis, je pouze správně anebo špatně chovaný druh rodu Parachromis. Ve správně nastavených podmínkách (každý taxon vyžaduje specificky sobě vlastní) jsou všichni zástupci rodu velice mírnými rybami. Samozřejmě dravými, to je nutné mít stále na zřeteli, predace je ale něco úplně jiného než agresivita (i když si tyto odlišné principy lidé dost často pletou) ;-)
Pavligin66 Re
5.12.22 8:56
www.monsterfishkeepers.com/… palec
Pavligin66 Re
5.12.22 7:07
hľadal som najmenší druh rodu Parachromis a našiel som P loisellei, sú vraj kludné i keď človek písal o jeho samici ktorá zabila svojho samca.
Felix Re
3.12.22 21:00
Jo, v obou případech to byla opravdu klika :-) pivo
Felix Re
3.12.22 20:49
Pro úplný začátek bych Ti, raději než hned sestavovat pár výběrem z deseti jedinců, doporučil pořídit si jenom tak dvě odrostlejší mláďata. S nimi to budeš mít snazší, naučíš se na nich základy a nebudeš muset řešit, kam zanedlouho s nadpočetnými rybami. Tak si jejich chov vyzkoušíš a uvidíš, zda Tě opravdu osloví. Sehnat si případné další pak už budeš moct v podstatě kdykoli ;-)
No a ti dva u Perlíka si tak nějak žijí se svou smečkou, prozatím v pohodě. Naštěstí jsou to ještě mladinké rybky, takže sice vytvořily pár, ale teprve takový "dětský". Do prvního tření (a tím i teritoriální nesnášenlivosti) mají ještě dost daleko :-)
Guppy Re
3.12.22 19:49
Strašidýlko našlo svůj účel. potlesk
Ještě se musím vrátit k Lojzině/Měděnce - býval bych vsadil boty, že to nedá...
Super palec
Pavligin66 Re
2.12.22 19:32
Ako sa má ten mladí pár čo vznikol u Rocio octofasciata?
Pavligin66 Re
2.12.22 7:26
Cítim sa hlúpo stydim 5 z jedného zdroja a 5 z Iného by malo stačiť na vytvorenie aspoň 1 páru P.S. Nie som taký blbí len mi to občas logicky nemyslí hmm
Felix Re
1.12.22 21:48
Dvacet? Tedy nevykládej si to špatně, občas mám ale pocit, že tady ten deník píšu pro srandu králíkům hmm
Pavligin66 Re
1.12.22 17:18
akú veľkú nádrž by potrebovalo 20 mladých rýb druhu Parachromis motaguensis?
Pavligin66 Re
1.12.22 16:44
môj otec plánuje urobiť prepojené jazierka. ešte je tu otázka kŕmenia?
Pavligin66 Re
1.12.22 16:14
poznám :)
Felix Re
1.12.22 7:40
Díky :-)
RAP Re
1.12.22 7:03
www.akvarista.cz/…
Felix Re
30.11.22 20:46
Prima, máme to potvrzeno palec
Felix Re
30.11.22 20:46
To jo, jsou to bambulové :-D
RAP Re
30.11.22 20:38
Letnit se dají. ;-)
Pavligin66 Re
30.11.22 20:24
Perlovky sa správajú trocha kontraproduktívne. :-D

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460