Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 23. 3. 2023 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 11672   Počet palců: 37
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 7 let a 7 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 44 uživatelů
Fotek a videí: 378+104   Komentářů: 1138
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především rozvětvené rodiny velkých kančíků Parachromis motaguensis (náležících do amphilophinní linie tribu Heroini), spolu s několika dalšími zástupci amerických a nově též menších afrických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Ty doplňuje pětice afrických bichirů, reliktu rané fáze evoluční radiace paprskoploutvých, podobajících se některými znaky rybám lalokoploutvým (svalnaté násadce ploutví) a v jiných aspektech obojživelníkům (plně vyvinuté funkční plíce, v prvních měsících života též vnější keříčkovité žábry). Často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách". Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších (cca 100 - 150 l) akvárií pro odstavená mláďata. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu, nic zde není jen pro efekt. Užité kořeny a pařezy jsou převážně borové a smrkové z rašeliniště i vhodných lokalit z blízkého lesa (vývraty), akátové z chajdy a někde je (tuším) ještě pár kousků vrby. Pouze dva z menších kořenů jsou jakési tvrdé tropické dřevo ze zverimexu. Jako úkryty menším rybkám slouží též četné skořápky kokosu, hladiny stíní plovoucí korková kůra doplněná buďto trvale plovoucími (smolné kapsy) nebo mezi stěny zaklíněnými kořeny...

Dno: Převažuje poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální. Namixováno kačírkem (samečkům se dobře přenáší a kupí při budování ochranných valů pro matky s mláďaty), pro další ztmavení doplněno drobným čedičovým štěrkem o zrnitosti mezi 0,5-4 mm.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000, nebo AquaEl, kde jsem původní náplně nahradil vlastními. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large, DAJANA Insect Superfood Tropical flakes, Insect Superfood Tropical pellets, NUTRIN aquarium Universal flakes a HIKARI Micro Wafers. Pro všežravé rybky přidávám k výše vypsanému okřehek a NUTRIN Aquarium Algae Lentils, v různých obměnách doplňované vhodnou zeleninou... Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji natvrdo vařeným žloutkem, druhý až třetí den přechází na jemnou drť z rybích vnitřností a masa (drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk).

Osvětlení: Obyčejné zářivky a úsporné žárovky se spektrem "denního světla". U stínomilných ryb v nádržích bez vodních rostlin není víc potřeba.

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Krásčino akvárko) po určité době navozují dle mého názoru lépe než tapety. Nově jsou dvě z akvárií opatřena tmavě zeleným nátěrem. Z hlediska estetiky sice nic moc, na rybky má ale uklidňující vliv.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Topná tělíska s termostaty, 27 °C.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích (převážně) menších řek a potoků mají velice rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a vynikající kondice ;)

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění).

Poznámka: V trvalé nabídce jsou mladí Parachromis motaguensis z našich odchovů. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(378)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
A. nigrofasciata

(4)
Složka
Hemichromis guttatus

(5)
Složka
P. multifasciatus

(30)
Složka
Strašidýlko

(7)
Složka
Polypterus senegalus

(35)
Složka
Astronotus ocellatus

(21)
Složka
P. motaguensis

(246)
Složka
Seznamte se :)

(30)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
23
3.2023
- V akváriu Strašidýlka přes noc odešlo topítko a výrazně poklesla teplota (tenhle měsíc je snad za test) hmm
U libovolné jiné ryby by to nijak zvlášť nevadilo, takže jsem k ní narychlo přehodil tělísko odjinud (s momentálním nadstavem, kdy je třeba mlaďase průběžně třídit, už mi všechna náhradní došla), jenže ona je onkologický případ. Ačkoli jí nádor zcela vymizel, imunitní systém má doživotně na mraky a vnitřní orgány také jistě nebudou v pořádku. S ní hrajeme celou dobu jen na odklad. Přestože se chová jako naprosto zdravá rybička, stačí sebemenší výkyv a může se snadno položit...
Po tom, čím si ta chuděra prošla a co si vybojovala, by to byla velká škoda. Nemám z toho dobrý pocit :-O

- V poledne jsem od perlovek odchytil největší samičku z Drobkovo potomků a v boxíku ji vložil k Červenému. Zatím zrovna vstřícný není, také ale ne útočný. Až jeho podrážděnost z narušení teritoria opadne, uvidíme, zda o ni projeví zájem (on ji docela zaujal). Kdyby to neklaplo, ještě
ji zkusím spárovat s Hopem.
Jakmile vyjde počasí, půjde dvacet mladých mot do světa, ji by ale byla škoda prodat, aniž bych nejdřív zkusil její potenciál pro další chov. Přeci jen je nejsilnější z prvních pohlavně dospívajících rybiček bavorské krve... ;-)

Dodatek v 16:15 - tak to nevyšlo ani s jedním z mutačních samečků. Agresivní sice nebyli, z chování obou ale dost brzy vyplynulo, že o ni nemají nejmenší zájem. Spíš se ji snažili ze svých území vypoklonkovat. V naprostém klidu, ovšem jasně a zřetelně.
Nechám to uležet, holt budou nějaký čas sami... a pak se uvidí :-)

- U Rudolfa s Tinkou je už tření na spadnutí, oba mají vysunuté papily a dost to mezi nimi jiskří. Dávám tomu tak dva dny a bude nadílka :-)
22
3.2023
Náhled
V noci Athéna umřela :-(
21
3.2023
Náhled
- Po celý večer až do půlnoci byla těžce zraněná Athéna v šoku. V koutě karantény se na dně letargicky opírala o stěnu, dýchala těžce, přerušovaně.
- Mezi půlnocí a jednou už ležela bez hnutí na boku, zcela odbarvená, dýchání mělké, rozpoznatelné jen při opravdu pozorném pohledu. Podle všech zvyklostí v posledním tažení.
- Ve dvě ráno se začala zvedat do normální pozice, dýchání normální.
- Ve tři začaly nezraněné části jejího tělíčka nabírat obvyklé noční spánkové zbarvení.
- Potom jsem vytuhnul.
- Ráno po osmé se jí barva v rámci možností vrátila a spolu s ní i první známky zájmu o dění v okolí.
- Několik hodin vypadal její stav nadějně, chvílemi i trochu plavala, po třetí odpoledne ale došlo k prudkému zhoršení, kdy náhle nabrala stresové zbarvení, položila se na bok a začala dýchat velice ztěžka.
- V půl šesté bylo dýchání klidné, postupně se začala zvedat z polohy leže na standard.
- Ve třičtvrtě už trochu plavala, pak si lehla k odpočinku přibližně doprostřed nádrže s tělíčkem v normální pozici, s pohledem zaměřeným do místnosti.
- ...

Je to tak 50:50, prvních 24 hodin je nejkritičtějších. Pokud je přežije, naděje vzrůstá. Stále se drží, je silná, šance tu je.

- Mimo hlavní téma dne: Modrásek s Žabkou mají v kokosu jikry, podle téměř neznatelných papil už nejméně od včerejšího rána nebo předchozí noci :-)
20
3.2023
- Z jiker nezbylo nic. Ačkoli vypadaly zdravě, včera večer se náhle jedna po druhé začaly uvolňovat z kamene a strženy proudem postupně kutálet pryč. Athéna je asi hodinu chytala a nosila zpět, pak to ale vzdala, do rána žádná nevydržela (a to se měly právě dnes vykulit)...

Tato pro mladé páry velice citlivá záležitost měla dnes v podvečer bohužel závažnou dohru. Celý den se Rudolf choval podrážděně, stále znovu a znovu prohlížel kámen a jeho okolí hledaje snůšku anebo mladé, až si nakonec frustraci z opětovné ztráty jiker odventiloval zdrcujícím atakem partnerky :-O
K náhlému výbuchu došlo nedlouho po šesté, zrovna když jsem jako napotvoru odešel na chvíli z místnosti. V půl sedmé už jsem byl u akvária a Athénu tahal co nejrychleji z pod jeho čelistí pryč. Rudolf od ní inkasoval dvě tržné rány, jednu na skřeli a druhou do boku (to ale v pohodě vyhojí), zato ona je zřízená jako by ji z obou stran odrhnul struhadlem. Převažující plocha těla je zcela bez šupin, na několika místech nese hluboké rány po zubech. Roztrhané ploutve už jsou to nejmenší. Pitomá půlhodina! Jestli v karanténě přežije noc, bude to na hraně zázraku :-(
Statisticky je sice pomalu zázrak, že jde za celé roky chovu jen o jediný exces tohoto ražení, parachromové je mají v povaze (vlastně jsou jimi docela pověstní), i tak je to ale studená sprcha. Zrovna Athény by byla obrovská škoda. Po náležitém ošetření v karanténě víc dělat nemůžu, teď už je to jen na její houževnatosti a vůli žít. Nezbývá, než držet jí palce.

- Protože i vztah mezi Tinkou a Červeným začal v posledních dnech docela skřípat, tentokrát ze strany samičky, další drsný rozvod po motagujsku jsem nechtěl dopustit. Když to u výše zmíněných vzalo tak rychlý obrat, rozhodl jsem se zkusit přepárování. Aby se necítil tak silný v kramflecích, předělal jsem trochu interiér v Rudolfovo nádrži, Tinku (která zrovna na Červeného roztahovala skřele a otevřenou tlamkou mu hrozila) v rychlosti odchytil a v boxíku umístil k Rudovi.
Jeho první reakce byla naštvaná (stěží půl minuty), druhá zvědavá (asi tak minutu)... A pak se jí začal dvořit, což kvitovala se zájmem a pozitivně od prvního jeho zatřepetání hlavičkou.
Dvě hodiny od útoku na Athénu a třičtvrtě hodiny po vložení boxu s Tinou už bylo zřetelně vidět, že chtějí k sobě. Vypustil jsem ji a napjatě sledoval námluvy temperamentní jak dosud nikdy. Oba jsou silní, sebevědomí a divočejší než naše ostatní moty (snad jenom s výjimkou Zrzka), možná byli jeden pro druhého stvořeni. Po necelé hodině už začali společně hrabat. Co, hrabat... Bok po boku přehazovat písek jak lopatou do dálky a nad každou rovnou plochou ve zběsilém tempu nacvičovat třecí pohyby. Moty jsou ryby vášnivé, tohle divadlo ale překonalo všechno mě známé o celou úroveň coze :-D
Tady se dnes večerka odkládá na neurčito. Nechám je unavit, ať pořádně upustí páru a zítra vše další mezi nimi probíhá klidněji (ačkoli jsem stále marod, přece jen u nich nemůžu hlídkovat nepřetržitě).

Dodatek: krátce po deváté už začala Tinka pucovat kámen a Rudolf odnášet písek z jeho okolí. Zbrusu nový pár je tedy na světě. Snad jim to vydrží ;-)
19
3.2023
Náhled
Jeden z nových kořenů, velký a plochý, jsem dal k Modráskovi a Žabce. Zatím je plovoucí, nad rybkami nevyužívanou půlkou vytvořil střechu, což se velice hodí, možná je to tam naláká. Tvarovaný je naprosto ideálně, i po nasáknutí jej bude možné snadno zaklínit o ostatní dřeva tak, aby držel u hladiny trvale. Pro tohle akvárko je jako stvořený :-)
K Tince a Červenému jsem umístil další z nich, poněkud menší, s tím že by se jim zastřešení také hodilo. Ve studené vodě třístovky hezky ploval, jakmile se ale dostal do teplé, šel ke dnu jak zednická lžíce. Tak tohle úplně nevyšlo :-D
Ostatní už víceméně klesly ke dnu všechny (některé se po cca 24 hodinách stále poněkud nadnáší, vesměs ale pod hladinou). Dnes je ještě doplním o pár kusů, které jsem už včera nepobral a nechal si je připravené na místě v lese...

Ačkoli by smrkovou kořenovku jako dřevo vhodné do akvária asi typoval málokdo, u mě osobně vede na celé čáře. Při správném výběru je vynikající ;-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (11)

Felix Re
22.3.23 12:19
Šance byla tak půl na půl, za pokus to rozhodně stálo. Jak jsem níže poznamenal, Hugo byl na tom ještě daleko hůř, když se mi dostal do rukou. Někdy to ale holt nevyjde, všechno se ovlivnit nedá :-O
Guppy Re
22.3.23 10:30
S napětím jsem dnes klikal na ikonku Tvého deníku, bohužel smutná zpráva... :-(
Felix Re
21.3.23 19:10
Klidné místo, čistá voda, teplo, šero, jemné vzduchování, sůl a šťáva z česneku. To je takový osvědčený základ, málokdy je zapotřebí něco dalšího. Zaplísnění ran anebo bakterku jsem s tímhle nezažil :-)
Ale samozřejmě záleží na více faktorech, 100% úspěšnost neexistuje. Taková by byla na Nobelovku :-D
Guppy Re
21.3.23 18:24
Dáváš nějaké podpůrné přípravky? Torben, vzduchování, něco protizánětlivého (protiplísňového), atd?
Felix Re
21.3.23 16:45
No je to bída, stále ale součást jejich přirozeného chování. Čím více jedinců v chovu je, tím je vyšší pravděpodobnost že se to dříve či později někomu stane, tomu se nedá úplně zabránit.
Teď to s ní osciluje jako na houpačce - na hodinku dvě se vzchopí, potom zase kolabuje... A tak to jde zatím dokola :-O
Tyhle ryby se někdy dokážou vykřesat z tak strašlivých zranění, až je to k neuvěření, jindy prozměnu podlehnou i triviálnějším. To se předem neodhadne.
Takový Hugo byl na tom ještě hůř, když jsem jej před lety zachránil. Tehdy se na něm, při společném útoku, vyřádilo osm ryb naráz (to se mu stalo ještě ve zverimexu). Hrobníkovi z lopaty jsem ho pak tahal dva měsíce, celý první vypadal na umření... No a jaký fešák nám z něho nakonec vyrostl. Celou tu dobu na něm byla vidět nezdolná vůle k přežití, to je vždy dobré znamení. Pokud se cichlida uzavře do sebe, vzdá to a umře. Dokud ale bojuje, pořád má naději. Tak uvidíme.
Guppy Re
21.3.23 13:22
Nepříjemné, i když jak píšeš, je nutno počítat s tím, že se to může stát. Kéž by se z toho holka vylízala.
Tojsouvěci Re
21.3.23 2:35
Deníček potlesk
Felix Re
2.3.23 21:03
Díky :-) pivo
kvietik Re
2.3.23 19:51
Super ryby a obdiv, ako si to všetko dokumentuješ potlesk ahoj
Felix Re
2.3.23 18:26
Vlastně už ani nestíhám některé ze svých dalších koníčků... :-D
RAP Re
2.3.23 12:21
Koukám, že se nenudíš. ;-)
Felix Re
2.3.23 0:54
Dík za info, v budoucnu se bude určitě hodit :-) pivo
Tojsouvěci Re
2.3.23 0:51
Dočasné řešení je přepustit silikon do jednorázové stříkačky a nanést lepidlo pod vodou na sáknoucí část akva,tlak vody tomu zatěsnění částečně pomůže. ;-)
Felix Re
2.3.23 0:05
On je vlastně poslední dobou tak nějak průběžně pořád :-D
Jestli ale odchovají multifasciati, bude to u mě poprvé, takže se velice těším.
No a u Rudolfa a Athénou jsem na prcky ohromně zvědavý. Pokud je jejich barevná mutace stabilní a nenese s sebou negativa, to si budu vrnět blahem :)
Guppy Re
1.3.23 23:30
To bude zas baby boom. potlesk
Felix Re
28.2.23 0:10
:-D pivo
Tojsouvěci Re
28.2.23 0:05
Večerníček OK. :-)
Felix Re
26.2.23 23:30
Děkuji pěkně :-)
Kawasaki Re
26.2.23 22:36
Paráda. potlesk
Některé fotky vypadají jako bys je dělal pod vodou. palec
Felix Re
22.2.23 23:11
Z hlediska etologie druhu určitě ano a pohled na hejno maličkých mě i po tolika odchovech vždy chytne za srdce ano
Z hlediska nerudovské otázky, kterou bude třeba řešit, už to ale tak optimisticky nevidím :-D
Guppy Re
22.2.23 23:02
Milé překvapení. palec
Felix Re
19.2.23 12:44
Díky, občas holt nějaká i vyjde (v průměru tak každá třicátá) :-D
Kawasaki Re
18.2.23 23:54
Fotky do atlasu potlesk palec
Felix Re
17.2.23 15:06
Tak jsme to včera malinko zakřikli, Athéna dnes snůšku přímo přede mnou snědla hmm
Felix Re
16.2.23 22:43
Díky :-) pivo

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460