Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis, Herichthys & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis, Herichthys & spol » Hlavní stránkaNápověda 

Hlavní fotka


5.8
Parachromis, Herichthys & spol
*
*
*
*

Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Poslední aktualizace: 13. 4. 2021 Nový záznam v deníku Změna v seznamu ryb 
Počet návštěv: 5868   Hodnocení: 98 %
Založení: 4. 8. 2015   Oblíbenost: 29 uživatelů
Kategorie: velká akvária   Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Fotek a videí: 705+22   Komentářů: 593


Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí (při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků, ať už dravých nebo víceméně vegetariánských, přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale poměrně tmavý mimořádně jemný podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za ideální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu (totéž i mražené), cvrčci, švábi, mouchy a jejich larvy, smýkaný hmyz, žížaly, důkladně propláchnuté ančovičky a krevetky, kuřecí srdíčka, čerstvé rostlinky, řasy a sinice (důležité pro carpinťáčky), Hikari, okrajově vločková krmiva + pelety od DAJANA pro závojnatky...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, vyjma akvárií carpinťáčků a rivulatů opatřených žárovkovými tělesy z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících mot a carpinťáčků obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :))
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí ;).

Poznámka: V TRVALÉ NABÍDCE jsou odchovy kančíků Parachromis motaguensis a Herichthys carpintis. Vítána je i možnost výměny za nepříbuzná mláďata stejných druhů, pokud možno přírodních variet "Rio Blanco" a "Escondido".

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(704)
Složka
Ostatní

(1)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 
Složka
Megalechis thoracata

(16)
Složka
Thorichthys meeki

(2)
Složka
Vícedruhové

(35)
Složka
A. rivulatus

(35)
Složka
Ňufaly (závojnatky)

(22)
Složka
A. nigrofasciata

(54)
Složka
Andinoacara pulcher

(29)
Složka
Polypterus senegalus

(13)
Složka
Astronotus ocellatus

(69)
Složka
P. motaguensis

(290)
Složka
Seznamte se :)

(22)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(110)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018
31.12.20
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 1. 4. 2020
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Princezna, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Princezna, * 1. 4. 2020
12.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 1. 4. 2020
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 1. 4. 2020
25.02.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
13
4.2021
- Z Modřinky a Fešáka je pár, vybarvili se do černa a od včerejšího odpoledne čile hrabou pod jedním větším rozeklaným kořenem ;-)

- Novinkou dnešního dne je nákup dvou thorichťáčků. Jsou dost malí, zatím bez možnosti určit pohlaví, proto jsem nebral jen jednoho. Výhledově, až bude jasno, poohlédnu se ještě po čtvrtém (nepříbuzném). Aktuálním vzrůstem jsou tak uprostřed mezi největšími a nejmenšími motami, ty si jich ale nijak obzvlášť nevšímají, takže jejich zabydlováníse probíhá v naprostém klídku. Víc jak dvojnásobný "starousedlík" se s nimi hned seznámil a od té chvíle plavou spolu. Pohoda :-)
11
4.2021
Thorichťáček se zabydlel dobře. Barvičky mu postupně zvýrazňují, už se objevuje jemnější kresba a perleť, sebevědomí začíná růst. Při krmení dnes i trochu roztahoval skřele na Zoubka :-D . Nebyla v tom agresivita, jen takové upozornění že nebude ustupovat a musí se s ním počítat. Zkrátka "já pán, ty pán" ;-)
Podle dnešního celodenního chování se přidal ke skupince tvořené pulcheří samičkou, druhou největší motou, dvěma středními a jednou malinkou. Ony jsou tam tři takové stabilní spolky (rozparcelovaly si akvárko) - jeden kolem Fešáka a největší moty, pak Zoubkův a výše zmíněný. Doplňují to pendleři (např Modřinka v pozici neutrála střídá dvě skupiny) a potom dvojice či singly. Ty jsou postavením nejníž, dominantními jsou partičky. Nováček si uměl vybrat. Zajímavé je, že pro ně druhová příslušnost zjevně nehraje roli, takto mladé rybky mají podle všeho jiná kritéria pro členskou základnu ;-)
10
4.2021
- Máme krátce po poledni a Papulka klade jikry. Samozřejmě jí to stávající mláďata zase sežerou, tak jen doufám, že ona nesežere je :-D

- Večer jsem fotnul našeho nového kančíka. Oproti prvnímu dni vypadá podstatně líp, od dobré kondice je ale ještě na míle daleko. To se napraví. Dal jsem ho k bandě mladíků, docela se tam rozsvítil ;-)
8
4.2021
Náhled
- Thorichťáček se pěkně chytil. Zaplísnění na ploutvičkách malinko ustoupilo, začíná se vybarvovat a už se i najedl patentek. S velikou chutí. Samozřejmě jsem mu dal málo, aby to pro něj nebyla zátěž, je to ale na velice dobré cestě :-)

- V jedenáct večer se i třetí z morčecích samiček (já vlastně doteď nevím jak jí holky říkají stydim ) narodila mláďátka. Prozradil to Chicco nadšeným hlasitým bubláním. Ve svých čtyřech letech bude konečně ochraňovat své potomky, ne potomky samců kteří se stihli spářit s jeho partnerkami už ve zverimexech či dokonce u překupníků ;-)
Ale vzal to pěkně od podlahy, hromotluk jeden :-D
7
4.2021
Náhled
- Je tu pár nových fotek, teď už zase jen rybiček :-)

- Do deníku si ovšem udělám další poznámku o morčátkách: béžové Apple Jack se narodila dvojčátka, takže teď máme mrňousků pět :)

- Chystá se další (větší) akvárko pro dorost a ode dneška máme i nový přírůstek Thorichthys meeki. Tedy rod si člověk s ničím nesplete, druh jsem ale jen předběžně tipnul, že je nejrozšířenější. Zatím je to jen takový asi sedmicentimetrový hubeňour nevybarvený, dost potlučený a s ploutvemi chycenými plísní, má ale jasné oči a o všechno se čile zajímá, takže je tam vůle žít. První tři dny budou po změně prostředí kritické (to je zvláštní, že pro oslabenou rybu může být i náhlá změna k lepšímu průšvih), vypadá ale na to že má solidní šanci a jednou z něj může být docela fešák (anebo fešanda). Uvidíme ;-)
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 98 %NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

fajfmen Re
13.4.21 22:28
Celkem 17, v provozu je ale aktuálně 10, z toho jen 2 velká :-). Většina jsou poměrně malá akvárka okolo 100 - 150 l na mláďata, puberťáky co už se chovají teritoriálně nebo pro mladé páry. Vesměs spíš "spotřební krabice" průběžně pořizované z druhé ruky za pár korun, není to tak že bych byl milionář :-D

Je to ale jen takové vytloukání klínu klínem. Dávno měl být v provozu menší počet mnohem větších akvárek pro méně ryb (těch kmenových není zas tolik, vlastně jen 8 + doprovod, z toho pouze moty vyžadují samostatné akvárium kde mají naprosté soukromí). Jenže odbytiště mladých díky covidu padla, takže mám teď silný nadstav, a peníze za několik let našetřené na stavbu stojanů a akvárek byly použity na živobytí. S tím nic nenadělám, tak prozatím improvizuji větším množstvím menších nádrží :-)
Katy Re
13.4.21 20:16
Taková zvědavá otázka stydim. Kolik těch akvárek vlastně máš? :)
fajfmen Re
9.4.21 22:11
Dík :-)
Kančík se naštěstí dává rychle dokupy a už se i vybarvuje, s drobnou dopomocí z něho bude brzy fešák ;-)
Pavligin66 Re
9.4.21 8:19
krásne fotky Huga a spol palec P.S. Novím prírastkom prajem do života len to najlepšie. pivo a je mi ľúto že si tá ryba musela v živote toľko vytrpieť sad
fajfmen Re
8.4.21 23:52
Ale kdepak, k němu jsem přišel jak slepý k houslím ;-)
Líbil by se mi např párek Maskaheros regani, jsem ale realista, pokud na ně nebudu mít podmínky, nekoupím si je. Aktuálně naopak řeším, kam za současného stavu věcí s odchovy... a zatím to nevypadá nijak růžově.
Musím přiznat, že mě ve zdejších zverimexech desítky let naprosto běžný rod Thorichthys jaktěživo ničím nezaujal (subjektivně rybky hezké, leč nemotivující), jinak bych měl jeho zástupce už dávno. Jenže bohužel existují blbci, co si pořídí rybičku kvůli barvičkám, potom zjistí že to až taková sranda není, v rekordním čase ji stihnou zhuntovat a pak se jí zbaví jak pytlíku od svačiny tone
Do detailů zabíhat nebudu, jen by mi to hnulo žlučí. Zde nějaký můj výběr nehraje roli, jen v tom prťousovi vidím vnímajícího tvorečka který měl zatím smůlu a zaslouží si trochu toho důstojného zacházení. K nám se vmáčkne (výhoda je, že může žít i ve společenském) a samozřejmě dodat partnera/partnerku nebude problém. Takže tohle je reálný důvod proč mám náhle thorichťáčka. S motami i vrubouši jsem začínal zrovna tak a dnes jsou to srdcovky. V životě bych si například nekoupil albína. A bác ho - Hugo je albín a vyklubalo se z něj takové zlatíčko, že si celou naši rodinu omotal okolo ploutve. Co k tomu dodat? Prostě osud :-D
RAP Re
8.4.21 21:47
Ty si nedáš pokoj. smích A už přemýšlíš nad dalším druhem.
fajfmen Re
7.4.21 22:17
Jop, je s nimi švanda. Hlavně s Chiccoušem, jak se teď naparuje :-D
lenkalor Re
7.4.21 22:09
:-) Morčata jsou skvělí a komunikativní tvorové. palec
fajfmen Re
7.4.21 16:09
Dík :-)
tramtra Re
7.4.21 14:26
:-D Odvážný táta, to by mohlo naznačovat, že má opravdu důvod takhle horlivě hlídat. Přeji, aby se mu to povedlo. A ta morčátka jsou tak roztomilá. palec
fajfmen Re
4.4.21 23:37
Aktuálně sameček hlídá dvě hnízda, nemám ale nejmenší tušení co se v nich děje. Už při zvednutí krytu akvárka startuje do útoku jak torpédo, klidně vyskočí i nad vodu a už mi párkrát pěkně natankoval. Výpady jsou vedeny s vysokou razancí a protože pancík viditelně nemá sebekontrolu, bezprostředně hrozí zničení hnízd. Tím pádem nepřichází kontroly v úvahu... V porovnání s ním jsou cichlidy učiněná jehňátka :-D
tramtra Re
4.4.21 23:20
Ahoj, jak to vypadá s kropenáči a jejich lihnutí? :-)
fajfmen Re
4.4.21 18:29
To jo, třeba skoro všechny naše želvy jsou nalezenci. No a pak se taky kde co vesele množí... Teď nám třeba zůstal celý covidový ročník odchovů papoušků (do zveráče bych je nedal, jedině chovatelům do voliér), takže se nám hejno ztrojnásobilo. Naštěstí máme dost prostoru, takže to prozatím jde :-D
Jak to ale tak vidím, taky toho nemáte málo :-)
fajfmen Re
4.4.21 18:15
Ahoj a díky. S financemi je to fakt, já už raději výdaje ani nepočítám :-D
Snad Ti to s chamíkem vyjde, budu držet palec, je to zajímavé zvířátko :-)
Katy Re
3.4.21 9:50
Jojo, vypadá to, že máš doma trošku Noemovu archu. To mě napadlo první, jak jsem viděla fotky :). Nám se taky zoologická bude rozrůstat. Kromě rybiček, koček a užovky nás během jara čekají po delší době 2 fretky a mladej si přeje k svátku krajtu ano
Toncer Re
3.4.21 5:49
Ahoj, máš to všechno parádní, je to opravdu malá ZOO. Je vidět že to máš hodně rád. Mě se líbí Chameleoni ale akvárium spolkne dost peněz tak to jen tak brzy nepůjde. :)
fajfmen Re
2.4.21 22:25
Jo, je to taková pomenší ZOO, pořád se mi někdo motá pod nohy :-D
Guppy Re
2.4.21 21:41
Koukám, že máš doma slušnej zvěřinec. potlesk
fajfmen Re
27.3.21 9:50
Dík :-)
Tojsouvěci Re
27.3.21 1:42
Fotečky palec .
fajfmen Re
26.3.21 20:17
Rádo se stalo, taky se pořád učím :-)
Kdykoli už si začínám myslet, že se v něčem konečně obstojně vyznám, otevřou se přede mnou další obzory a já zjistím, že jsem vlastně stále na začátku :-D
lenkalor Re
26.3.21 19:29
Díky za obsáhlou a úplnou odpověď. Pořád se mám co učit. X-) palec
fajfmen Re
26.3.21 1:22
Ještě dodatek k Tvému dotazu, zda by se z neoplozených líhly jen samičky (má předchozí odpověď byla poněkud nesoustředěná stydim ) - Není to úplně jednoznačné, existují totiž dva druhy partenogeneze (pak ještě pár věcí partenogenezi podobných, těmi ale nebudu zdržovat, byť jsem to naťuknul s těmi karasi). Známější je thelytokie, při níž skutečně přichází na svět výhradně samičky, v zásadě kopie matky, pak je tu ale i arrhenotokie, kdy jsou to naopak samečci. Všeobecně známým, přesto ale opomíjeným příkladem toho jsou trubci u včel :-)
V devadesátém roce jsem mix obou principů, jako velké překvapení, zažil u potomků jedné strašilky australské - z většiny jejích vajíček, pro tento druh typicky neoplozených (statistický poměr pohlaví je v přírodě 1:1 000), se dle očekávání vylíhly samičky, hned ze sedmi (!) mláďat ale vyrostli štíhlí, dlouhokřídlí a neohrabaného letu schopní samečci (dva měli křidýlka po roztažení krásně blankytně modrá, ostatní byli spíš zrz anebo žlutozelenkaví v různych odstínech, žádní dva jedinci ale nebyli stejní, což bylo překvapení číslo dvě). Dodnes představují 100 % samců tohoto druhu, jaké jsem kdy viděl naživo.
Vzácné, ale stává se :-)
fajfmen Re
26.3.21 0:25
Kdyby jen téměř, ono jím to vyloženě je coze
Tady nejde o nějaký nahodilý shluk dříví, ale úhlednou a dobře zaklíněnou hraničku. Kdo kdy dělal táborák ví, že to napoprvé až taková sranda není (a to máme ruce). Zjevně na tom spolupracovaly alespoň dvě, jedna by to nedala (sice mohla odmakat většinu, jiná ale už opřené klacky musela jistit před shozením nově přidávanými), co je ale hlavní - musely mít předem nějakou představu o výsledku a navíc schopnost svoji činnost zkoordinovat. To je neuvěřitelný mentální výkon, obzvlášť s přihlédnutím k malým rozměrům a jednoduché stavbě rybího mozku (centrem kognitivních funkcí je zde paleostriatum, jinak Globus pallidus či pallidum, fylogeneticky starší část bazálních ganglií, primárně zodpovědná za motorické funkce). Fyzicky sice pro moty není problém manipulovat dřevy i několikanásobně většími než jsou samy, v tomhle počinu je ale mnohem víc než pouhá síla. V tom je plánování a skutečně rozvinutá komunikace, kdy jedna ryba musí nejen umět pochopit co ta druhá chce, ale i JAK. Pro nás je to natolik základní princip chování, že si toho ani nevšimneme, no ale u ryb? Tam už to má jiný rozměr ;-)
Ačkoli vím, že moty patří mezi absolutní špičku v inteligenci sladkovodních ryb, tahle stavba dalece překonala všechno, co bych si kdy troufal očekávat. Nářez.
Proto taky brblám, že jsem prošvihl možnost je přitom sledovat (a pokud možno to celé natočit... ale když se takhle vyřádily jednou, jistě to budou umět zopakovat i v budoucnu... asi časem pořídím nějakou kamerku přímo do akva) hmm

Jo a ten Večerníček se Ti fakt povedl, to sedí palec smích
fajfmen Re
26.3.21 0:00
Vlastně je to takhle lepší. Už tak mají mláďátek poměrně dost, a přestože jsou carpinťáčci pohodové i velice atraktivní rybičky, pro značný vzrůst v dospělosti a samozřejmě i typickou snahu neustále přestavovat celý interiér akvárka, je docela problém odstavené čudly odprodat (natožpak do dobrých rukou) :-)
PS. Omlouvám se Ti za opožděnou odpověď X-) :-)

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460