Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 16. 8. 2022 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 9532   Počet palců: 27
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 7 let
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 42 uživatelů
Fotek a videí: 1157+105   Komentářů: 860
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje trojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet menších (cca 100 - 150 l) akvárií pro odstavená mláďata. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000, kde jsem původní náplně nahradil vlastními. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large, DAJANA Insect Superfood Tropical flakes, Insect Superfood Tropical pellets, NUTRIN aquarium Universal flakes a HIKARI Micro Wafers... Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji natvrdo vařeným žloutkem, druhý až třetí den přechází na jemnou drť z rybích vnitřností a masa (drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk).

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Krásčino akvárko) po určité době navozují dle mého názoru lépe než tapety.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: Průběžná dle potřeby. V maličkostech každodenní, s částečnými výměnami vody u dospělých (odchovávajících) každý druhý nebo třetí den...

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(1156)
Složka
Ostatní

(65)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
P. multifasciatus

(9)
Složka
Rocio octofasciata

(14)
Složka
A. nigrofasciata

(81)
Složka
Polypterus senegalus

(21)
Složka
Astronotus ocellatus

(95)
Složka
P. motaguensis

(684)
Složka
Seznamte se :)

(17)
Složka
Další zvířátka

(4)
Složka
Herichthys carpintis

(166)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
16
8.2022
Dnes se rozplavala mrňata Berušce :-)
14
8.2022
Náhled
- Malenčin plůdek se dnes rozplaval a odpoledne poprvé najedl. Starší sourozenci nezlobí, drží se dál, celkově to vypadá na úplnou rodinnou selanku :)

- Nápadník pro Lojzičku zatím nebude, tedy přesněji bude, jenomže je dosud mláďátko. U některých rybek v jeho rodné skupině už prý lze identifikovat samčí znaky, vzhledem ale k tomu že bude jen za kilo (zatímco dospělý samec by nešel pod 1 500 Kč) půjde ještě opravdu o pískle. Zkrátka musím počkat až doroste, aspoň je to ale ten správný druh.
Jedu si pro něj ve středu. Zatím bude s některou skupinou moťat a až dosáhne dostatečných rozměrů, přesunul bych jej k Hugovi... ;-)
13
8.2022
Největší Červenáček měří 7 cm (možná malinko přes) a ani druhý se třetím za ním moc nezaostávají potlesk
To je mezi půlročky dosavadní rekord s velikým předstihem, pro srovnání stejně staří Zrzkovo mladí jsou zatím na pohled menší o dobré dvě třetiny (nekoresponduje s délkou, jde o dojem z celkového objemu tělíček). Ačkoli je v letošním enormně suchém létě sezónní růstová stagnace přeci jen znatelnější než obvykle (od odstavu se projevila i u zhruba poloviny Červenáčků, jejich smečka už rozhodně není velikostně uniformní jako dřív), pokud přijde normálně deštivý podzim, měl by se zas brzy dostavit růstový spurt. Jeho předzvěsti ve formě nabírání na objemu jsem si ale prozatím všiml jen u malých Červenáčků, bez ohledu na nezřízený apetit mají Čudlíci vesměs ještě nezměněné štíhlé linie...

- Beruščin plůdek se včera vykulil. Má jej u třecího kamene v koutě mezi boční a zadní stěnou a dle jeho početnosti muselo být jiker nepoměrně víc, než kolik jich bylo vidět. Tím u ní dostává níže popsaná likvidace velké části vajec jiný význam nežli u Malenky - tak obrovské množství mladých by prostě nemohla utáhnout ne :-D
Mláďat z předchozího výtěru sice opravdu ubylo dost (může jich být okolo třiceti), zas se ale bezstarostně pohybují v blízkosti naprosto klidných rodičů a svých mladších sourozenců si nevšímají. Teoreticky by dík tomu mohlo po rozplavání vzniknout společné hejno, už se to tu jednou stalo, ačkoli je jasné, že v budoucí alfa smečce mnoho z těch mladších nebude ;-)

- Krásce se někdy v průběhu noci vykulil plůdek, jikry z pařezu zmizely. Potěr uvidím tak za tři nebo čtyři dny, dřív ne, takže ani zhruba nemůžu odhadnout množství. Aby měla její plachá dušička klid, odebral jsem od Čudlíků 3D z korkové kůry (aspoň je to u nich přehlednější a detrit se nemá za čím hromadit) a již včera ji položil na jejich hladinu. Taková veliká střecha byl hotový sukces, Potvůrka se pod ni ihned nastěhoval a rozzářil barvy, Kráska díky ní už dnes dokonce párkrát zkoumala dno i v prostoru kam by dřív vplula jen výjimečně a prováděla na něm drobné úpravy pro možný přesun mrňousů. Pokud tento dříve otevřený prostor shledá bezpečným, možná začne maličké vodit i tam. To by byly dobré fotky ;-)

- U Malenky stále nic nového spim

- U Niky a Šikuly už spolehlivě jikry došly, mrňousi se zase hemží kolem mámy kamkoli se hne, bříška opět v normálních proporcích. Kdykoli teď projdu kolem akvária, předstírají že týden nejedli a dožadují se fašírky z ryb :-D
Díky jejich počtu a už zhruba centimetrovému vzrůstu je to šílená zátěž na vodu, takže zas musím denně měnit cca půlku objemu, aspoň ale neokusují rodiče a ani mezi sebou (prozatím) nevykazují sklon ke kanibalismu. Jim sice neustálý přísun čerstvé vody ohromně vyhovuje, neustálé běhání s konvemi už ale začínám považovat za samostatné sportovní odvětví smích
Potíž je, že teď vůbec nejsou "blechy", jejichž zkrmování by mi dost ulevilo. Kamkoli se síťkou vyrazím, je buď neprůhledná zelená břečka nebo naopak voda až nepřirozeně čirá, odkud nevylovím naprosto nic... Už aby pořádně sprchlo hmm

- Perleťáček neustále prohání ancíka. Náš čerstvý puberťák se o své akvárko nemíní dělit naprosto s nikým, přísavného sumečka nevyjímaje. Jak ten Vám svítí spokojeností, když nemá žádnou rybičku v dohledu... :-D
11
8.2022
Náhled
Večerní dodatek:
Krátce před zhasnutím mě zaujala neobvyklá aktivita samičky v akváriu Šikulovy rodiny. Bližší pohled ukázal, že kdesi našla mrtvé mládě (podle stavu jeho bříška usuzuji že uhynulo následkem přežrání) a pluje za hejnem drobotiny, opakovaně je sbírala ze dna a plivala mezi ně. S touto až dojemnou snahou Nika skončila teprve ve chvíli, kdy se tělíčko začalo vlivem stoupavého proudu v blízkosti filtru nadnášet a dostalo se mezi ostatní. To v ní zřejmě vyvolalo pocit že už je v pořádku, otočila se a odplavala za partnerem...
Je to jen taková maličkost, právě ale toho druhu, co je dobré zaznamenat, nezapomenout. Připomíná, jak rozporuplná je povaha těchto ryb, někdy schopných vlastní mladé nemilosrdně pobít, a jindy zas zachraňovat, ačkoli už je to nemožné ;-)
11
8.2022
Náhled
- Zredukoval jsem perleťáčky, tři odprodal a nechal si pouze největšího samečka. Mezi sebou se nesnesli a jejich rozhození po jednom k motagujčatům také nebylo dlouhodobě udržitelným řešením. Až mládenec dospěje, sehnat mu družku nebude problém, je to běžně dostupný druh. O své akvárko se teď dělí jen s ancíkem a jak se zdá, okamžitě shledal tento stav náramně uspokojivým ;-)

- Nika s Šikulou se zas vytřeli, tentokrát někde v hloubi dutého pařezu. Jikry jsem sice neviděl, oba ale mají dosud vysunuté urogenitální papily a jejich prckové (jimiž se to uvnitř jen hemží) natolik buclatá bříška, že jsem je dnes vůbec nemusel krmit :-D
Je to jedna z těch obětovaných snůšek, rodiče se o ni nezajímají, naopak se stále pečlivě věnují hejnu :-)

- Už v průběhu včerejška a následně dneška jsem si dal na netu několik hodin důkladného porovnávání fotek a videí obou pro Lojzičku sporných taxonů, a aby se to nepletlo, do zadání zvolil již čtyři roky neplatný název P. loisellei vs. naopak validní P. multifasciatus (projistotu přihodil i P. sp. La Ceiba). Podle její postavy, kresby i celkového zbarvení se nakonec ukázalo, že jsem ji získal pod původním zastaralým označením, o někdejší P. loisellei (dnes friedrichsthalii) se nejedná, je to dřívější friedrichsthalii, dnes multifasciatus, což je mj. vidět i na přiloženém snímku (sice nekvalitním, pro srovnání ale postačujícím).
Takže si opravím název v seznamu druhů plus její osobní složce a bude vyřízeno, pouze teď nebude provázána s atlasem, v němž jsou tyto druhy dosud uváděny pod již neplatnými synonymy ;-)
Nadějná zpráva je, že pro ni možná budu mít samečka, což se s jistotou dozvím během tohoto víkendu. Naprostá náhoda (při zmíněném surfování jsem narazil na starší inzerát s nabídkou, napadlo mě se s pánem spojit a ten mi ochotně nabídl, že se poptá u dalšího chovatele téhož taxonu...) přišla ale jako na zavolanou :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Felix Re
7.8.22 14:44
Jo, to byla tehdy řeč o určitých analogiích mezi různými teritoriálními druhy...
Konkrétně tady ale prozatím nelze vyvozovat pevnější závěry, ačkoli mě dosavadní výsledky nutí určité zažité představy alespoň rámcově přehodnotit. Samozřejmě mohou být ve hře i faktory které nemohu znát, např nějaká latentní genetická zátěž u některých jedinců, zatímco jiní předávají kvalitní znaky. No kdo ví? Bude třeba pár let počkat až tyto rybičky dorostou finálních rozměrů a přitom sledovat i jejich potomstvo ;-)
Pavligin66 Re
7.8.22 11:48
pamätám sa ako si prirovnal ryby rodu Parachromis ku potkanom vzhľadom na určité vlasnosti. a s najnovším záznamom som si všimol ďalšiu vlasnosť a to relatívnu odolnosť voči negatívnym efektom Inbreedingu.
Pavligin66 Re
28.7.22 10:48
rád som sa oň podelil. :-)
Felix Re
27.7.22 21:58
Ten článek je ohromně zajímavý a rybky pěkné. Bezva příspěvek, díky palec
Pavligin66 Re
27.7.22 18:30
www.akvarista.cz/… zaujímavý druh :)
Felix Re
27.7.22 14:41
Děkuji pěkně, též ať se daří :-)
Rovano Re
27.7.22 13:57
Deník čtu jako knihu. :-) Ať se daří.
Felix Re
26.7.22 23:19
Luďku, já jsem fakt v rozpacích. Děkuji moc :-)
Tojsouvěci Re
26.7.22 22:38
Troška ke komentáři Tamarky,naprosto s ní souhlasím.Jsi obdoba Rudolfa Desenského v kynologii,ty máš zaměření na chované druhy ryb.Poznávej,ať jsi poznán,k oboustrané prospěšnosti. :-) Moc Ti Sašo fandím. :-)
Felix Re
26.7.22 19:53
Jejda, dík, trochu se z té chvály červenám stydim
Jsem ale rád že se deníček líbí, snad i trochu napomůže demýtizovat tyhle nádherné tvory a spravit jim reputaci. Určitě si to zaslouží :-)
tramtra Re
26.7.22 18:38
Líbí se mi, jak dokážeš popsat dění v akváriích, čtu tvůj deník a v hlavě mi běží film ze života cichlid. Smekám před tvými zkušenostmi. potlesk
Felix Re
26.7.22 16:36
Jo. Jsem škrťa smích pivo
Pavligin66 Re
26.7.22 16:08
to bolo od teba sebecké také krásne exempláre si nechať len pre seba. smích
Felix Re
25.7.22 16:35
Ještě ani sám nevím. Nejradši bych si je nechal všechny, ale to nejde :-D
Rozhodně představují nadějnou linii, zatím ale vůbec není jisté co z nich vyroste, natož jaké budou mít sami v budoucnu potomky.
Největší je jasným kandidátem, pak mě také dost zaujal asi pátý nebo šestý ve velikosti. Pohlaví ale ještě dlouho nepůjde určit, v průběhu růstu se může i hodně věcí změnit, prozatím tedy nelze s jistotou plánovat nic :-)
Pavligin66 Re
25.7.22 10:49
ďakujem za zmysluplnú odpoveď. :-) P.S. čo sa tíka červenákov chceš si z nich nechať samičku alebo samca?
Felix Re
24.7.22 19:10
Otázku jsi formuloval jasně a zřetelně, není na ní nic k nepochopení, také na ni ale není rozumná odpověď. Jen jsem se chtěl prve nějak vyvléct ze sdělení, že je dotaz sám o sobě naprostá pitomost - Kdybys podstrčil (např) malé parachromy vrubozubcům vodícím mladé, prostě by je sežrali. Nejsou to chůvy. Svůj potěr si samozřejmě poznají a ten cizí považují za zpestření jídelníčku, týká se i mláďat stejného druhu od jiného páru. Tak se zachová drtivá většina ryb i libovolných jiných tvorů, skaláry bez okolků sežerou potěr skalárám ze stejného hejna, to je realita života zvířat. Ano, existují i sympatrie v nichž o smíšené školky potěru pečuje souběžně několik matek dvou či více druhů (viz vzájemně prospěšné soužití párů rodu Parachromis s páry r. Vieja), jenže o tom už jsem napsal dost a není to totéž co adopce ;-) X-)
Pavligin66 Re
24.7.22 16:41
chápem zle som formuloval svoju otázku. :-D mal som na mysli keby som dal poter rodu Parachromis do opatery rodu povedzme Astronotus malo by to na ne vplyv čo sa tíka správania sa?
Felix Re
24.7.22 12:45
K otázce první: Neber si to ode mě nějak špatně, ale odkud to mám vědět? Netuším, jak svou identitu vnímá soused v baráku, natož potom rybí potěr hmm
K otázce druhé: Ano, samozřejmě, absolutně každá sebenepatrnější změna v chování přímo souvisí s produkcí hormonů ano
Pavligin66 Re
23.7.22 20:17
ahoj mám na mysli pár otázok je vnímanie identity u mladých ryb ovplyvnené raním detstvom? a menia sa hladiny hormónov u samcov po vyliahnutý potomstva? pokojný večer ty prajem :)
Felix Re
22.7.22 14:33
Zvažuji založení kanálu na YT, další videa by výhledově mohla být :-)
Guppy Re
22.7.22 10:01
Škoda toho videa, to bych si rád prohlédl. Červeňáčci parádní. potlesk
Felix Re
18.7.22 13:23
Na svůj věk neuvěřitelně ano
Stejně stará mláďata Čudly a Zrzka ve vedlejším akvárku (vylíhla se s odstupem jednoho nebo dvou dnů, z hlavy teď nevím přesně), vypadají ve srovnání s nimi jako trpaslíci :-D
Pavligin66 Re
18.7.22 12:27
červenáci sú obrovský. palec
Felix Re
18.7.22 2:10
Dalo se to čekat, Červenáčky vyvedla Kráska v únoru a od té doby třecí pauza. I když jsou na svůj věk mackové, oba rodiče se doposud věnovali jim (dobrá antikoncepce), dozrávání dalších jiker ale nemohla odkládat do nekonečna. Prostě už musely ven :-)
Tojsouvěci Re
18.7.22 1:09
Koukám Sašo,že máš letní Vánoce. :-) palec

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460