Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 2. 8. 2021 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 7071   Počet palců: 18
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 6 let
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 33 uživatelů
Fotek a videí: 843+50   Komentářů: 731
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje dvojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (svalnaté násadce ploutví, primitivní funkční plíce, vnější keříčkovité žábry ve fázi potěru... často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale poměrně tmavý mimořádně jemný podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za ideální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu (totéž i mražené), cvrčci, švábi, muší larvy, kukly i dospělci, smýkaný hmyz, žížaly, důkladně propláchnuté ančovičky a krevetky, kuřecí srdíčka, Hikari...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících rybek obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(842)
Složka
Ostatní

(46)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Thorichthys meeki

(19)
Složka
A. nigrofasciata

(62)
Složka
Andinoacara pulcher

(36)
Složka
Polypterus senegalus

(13)
Složka
Astronotus ocellatus

(77)
Složka
P. motaguensis

(409)
Složka
Seznamte se :)

(20)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(154)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
26.06.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
30.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
1
8.2021
Náhled
Nahrál jsem tři nová videa, tentokrát se týkající nigrofasciat a carpinťáčků :-)
Druzí jmenovaní už sice nejsou vedeni v seznamu rybek, přesto žijí stále u nás a celkovým aktuálním počtem představují druhou nejpočetnější populaci našich akvárek. Jejich dříve zmiňované stěhování k jinému akvaristovi jsem totiž odsunul na neurčito. A důvod?
Teprve poté, co jsem včera ráno modrásky přelovil do akvária dostatečně vzdáleného od P&P (motám prostě vadí i za sklem, znervózňují je, to se nedalo svítit), objevil jsem v jedné schovce veliké množství potěru. Podle lokace bylo zřejmé že jde o potomky Fešáka s Nikou. Ačkoli jde vlivem dlouhodobého inbreedingu o nepříliš kvalitní rybky, rozhodl jsem se je zachránit. Než jsem připravil odsávačku a vhodný kbelík, Tori s Divousem, kteří také odchovávají (shodou okolností) naprosto stejně velká prťata, začali tyto malé ve chvatu odnášet do svého hejna na protější straně nádrže...
Nevěděl jsem, jak rodiče v novém prostředí svá mláďata přijmou, potažmo zda vůbec, takže jsem odsál jen přibližně polovinu, tu vypustil k nim a zbytek ponechal nigrofasciatám. Výsledek? Nika si své děti okamžitě poznala a ihned odnosila do úkrytu (samozřejmě jsem jí tam dal její původní i se dřevy co byly okolo ;-) ), zatímco Fešák se neprodleně pustil do bagrování a vršení ochranného valu kolem něj. Stihl to v rekordním čase, samozřejmě si při tom všem chvatu odřel čumák a pošramotil ploutvičky (což je na fotkách i videu vidět), to ale pro kančíky není nic, takže za pár dní bude jak nový.

Každopádně o malé pečují naprosto normálně i po přestěhování!

Nigrofasciaty zatím vesele vodí své potomky spolu s adoptovanými... a vážně nevím, které mládě je které :-D . Holt to beru jako neplánovaný pokus, co to udělá s jejich pozdější socializací (třeba z nich nebudou takové štěkny? smích ). Možná bude tato zkušenost někdy v budoucnu k užitku. Teoreticky - nigrofasciaty jako pozorní pěstouni něčeho cenného, o co se (z nejrůznějších příčin) rodiče nepostarají? To má celkem potenciál, řekl bych... ;-) :-)
31
7.2021
Včera večer jsem u Potvůrky zapojil topné tělísko, zvedl teplotu na 27 °C (většina cichlidářů sice tvrdí že agresivitu potlačí snížení teploty, tím se ale jenom rybám navodí zpomalení metabolismu a natolik nepříjemný pocitový stav, že je prostě přejde na cokoli chuť... Dle mého je skutečným řešením zvýšení komfortu - jen je to kapánek pracnější ;-) ), ještě přisolil a přihodil půlku najemno našprtaného stroužku čerstvého česneku. Ráno na hladinu přidal dva větší rozsochaté plovoucí kořeny a nějaký okřehek, následně z vedlejšího akvária odlovil carpinťáčky... A Papulka se rázem zklidnila. I Potvůrka je ve větší pohodě, už se ji nesnaží držet tak na očích a od těla. Zatím to vypadá slibně, snad se tato kombinace uklidňujících faktorů ukáže účinnou.
Poznám v nejbližších dnech... ;-)
30
7.2021
Náhled
Papulka je zase nějaká protivná. Tendence okusovat Potvůrkovi ploutve už sice není tak výrazná, přesto se mu dnes na seřízlém ocasu objevil nový (naštěstí nevelký) otřep, nadto má i poškozenou řitní ploutev. Ta megera ho jen zbytečně stresuje, jemná smírčí gesta z jeho strany vůbec nepomáhají...
Opravdu už začínám zvažovat její přelovení a ponechání péče o mláďata čistě na něm. Ta se beztak drží především okolo něj a vedle potravy kterou si průběžně loví nebo jim ji otec rozmělňuje ze svého krmení, neustále oždibují i jeho kožní sekret který ona neprodukuje (v akváriích má tuto schopnost jen malé procento jedinců)... Sotva se ovšem začnou na klidně stojícím otci sytit ve větším počtu, Papulka nabrblaně připluje a zruší jim to (přiložená fotka s krmením potěru, cvaknutá při tlumeném světle v rychlosti poměrně z dálky, byla pořízena těsně před jejím dalším pokusem zezadu rafnout) :-O
29
7.2021
- Carpinťáčci se budou o víkendu stěhovat. Nedá se svítit, brzy budu potřebovat prostor pro mladé moty kterých je dík Papulčině plodnosti až moc, takže budu muset po odstavu některé z nich nastěhovat i do obsazených nádrží. Ve stávajícím akváriu tedy zůstanou jen Tori s Divousem kteří si s motagujským dorostem v minulosti vzájemně nepřekáželi, zatímco modrásci svým temperamentem a hádavostí lezou klid milujícím motám neuvěřitelně na nervy. Takové soužití by skončilo špatně.
Protože půjdou do akvárka kamarádova souseda, který už tento druh chová, všichni zúčastnění tím vlastně vyhrají ;-)

- U Potvůrky zase panuje klid a mír, ocasní ploutev se mu krásně zacelila, už se na ní objevil i rovnoměrný malinký přírůstek.
Také jsem si u něj dnes poprvé všiml jedné zajímavosti, chovateli tohoto druhu občas popisované, pozorované ale jen vzácně u malého počtu jedinců - totiž krmení potěru kožním sekretem (nejen terčovci a vrubozubci mají tuto schopnost, mezi kančíky je ale dost raritní). V průběhu odpoledne se mu stále víc a víc mláďat začalo vozit na boku a čiperně jej oždibovat (vypadala tam jak ptáčci klubáci na slonovi :-D ). Jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet v nejbližších dnech. Zvláštní je, že se u maminky o nic takového nepokoušejí, tenhle chlapík zas jednou vede ;-)
A hned také vyvstává otázka: proč se to objevilo až teď, po kdovíkolika výtěrech, a proč jenom u něj? Už se budu opakovat, ale moty vždy dokážou něčím překvapit :-)
27
7.2021
U Potvůrky & Papulky jsem dnes nechal do odpoledne zhasnuto, aby měla domácí paní větší pocit klidu a bezpečí. Rozsvítil jsem až na krmení a zhasnul opět o něco dřív, mimo nejnutnější jsem se jinak k akvárku nepřibližoval. A vypadá to celkem nadějně, i když si od ní Potvůrka udržuje preventivně určitý odstup (snaží se ji mít na očích, zezadu a zdola jí přiblížení nedovoluje). Vypadá to, že ji stresové chování poměrně rychle opouští, projistotu ale tento režim ponechám alespoň týden ;-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (1)

fajfmen Re
2.8.21 14:56
Jo, byla to teď trošku divočina, ale už se to naštěstí uklidňuje :-)
Guppy Re
2.8.21 11:13
Pročítám zápisy za poslední týden a nestíhám se divit. Situace P&P, přesun ryb s potěrem, adopce - samé zajímavé události coze palec
fajfmen Re
1.8.21 16:46
Doslova čarovná bylinka, že jo? I v malém množství má silně antiseptické a antimykotické účinky, působí proti vnějším i vnitřním parazitům, posiluje imunitu, je zde příznivý vliv na tvorbu slizu... Výčet pozitiv by byl na dlouho, přitom negativa veškerá žádná palec
Přisolování je u mě standard (přeci jenom Střední Amerika ;-) ), motám to pak dělá vyloženě dobře, v přírodě jsou běžně k zastižení i v brakických vodách. No a nějaké ty odřeniny, s nimiž se u nich musí počítat, se pak i rychleji hojí. Ona je to také taková desinfekce, ale ve větším vhodná jen pro ryby co mají rády tvrdší vodu. Vzhledem k potravním zvyklostem těch mých, plus neustálé donášce živého z přírody pro mrňata... je to tady vlastně nezbytnost :-)
tramtra Re
1.8.21 15:15
Sůl jsem nikdy nepoužívala, ale s česnekem mám dobré zkušenosti, když měly Sekernatky drobná zaplísněná zranění na hlavách z bouchnutí se o kryt při výskocích, vždycky jsem si během vaření oplachovala prsty od česneku v akváriu. :-)
fajfmen Re
1.8.21 14:10
Dík, zatím to opravdu vypadá velice slibně :-)
Větší přistínění hladiny plovoucím dřevem a následný odlov carpinťáčků z vedlejšího akvárka přináší ovoce, Papulka se velice rychle uklidnila a vše se pozvolna vrací k normálu. Zdá se, že ji naprosto nejvíc znervózňovali modrásci v sousedství, přestože jsou o hodně menší a kdovíjak skvělý výhled na ně také neměla. Nigrofasciaty, které tam zůstaly, jí naopak nevadí ani v nejmenším ;-)
Jinak ta sůl a česnek byly přidány kvůli zdárnému hojení Potvůrkovo ploutví. Doslova přes noc se mu poranění krásně vyčistila a zatáhla :-)
tramtra Re
1.8.21 13:39
Držím pěsti, ať se situace u Porvůrky zklidní. To jsou mi zapeklitosti s ženskými, ale po posledním záznamu, to už vypadá nadějně. palec
fajfmen Re
30.7.21 22:25
On se naopak stará velice pečlivě, na samce až nezvykle. Nejenže poctivě hlídá, malým i rozmělňuje díl vlastní potravy a dokonce se mu spustila produkce kožního sekretu kterým se mláďata vyživují. Stejný princip jako u terčovců (mezi cichlidami je častější než by si laik myslel), u kančíků jde ale o poměrně vzácný jev doložený právě u rodu Parachromis, kde se ovšem (z neznámých příčin) projevuje pouze u malého počtu jedinců...
Safra, vždyť on těm prťatům s přehledem zvládá být otcem i matkou zároveň, zatímco ona tam jen nervózně pobíhá a prudí ho :-O :-D
Katy Re
27.7.21 21:28
No snad to dobře dopadne. ano Holt, pořádná matka rodu. Jak se jí něco nelíbí, hned to taťulda schytá, že se nestará.
fajfmen Re
26.7.21 21:58
Radost z toho ale nemám. Sice je to po zdravotní stránce bezpečnější metoda než lít do akvárka,hlavně kvůli maličkým, chemii s celou řadou možných negativních vedlejších účinků (navíc byla ploutev v takovém stavu, že šlo i z hlediska regenerace o nejlepší řešení), jestli ale bude Papulčino kousání pokračovat... U těchhle ryb může jedna chyba snadno spustit změny v chování které už třeba nepůjde zvrátit. To bych vážně moc nerad :-O
Tojsouvěci Re
26.7.21 21:43
Zákrok, jak od profi frizéra potlesk .
fajfmen Re
23.7.21 22:31
No jéje, i když teď spíš skoro pořád jen běhám se síťkou a kýblem na "blechy" anebo jim měním vodu. U těch prťat to jde jednou stranou dovnitř, druhou hned ven a cpou se prakticky nepřetržitě :-D
Tojsouvěci Re
23.7.21 22:03
To šmírování dění, musí být pěkný zážitek. :-) palec ano
fajfmen Re
22.7.21 21:19
Že jo. Až se nechce věřit, že z těch mikroskopických pumprlíků vyrostou takoví mackové :-D
Guppy Re
21.7.21 21:58
To je paráda. Velikostní poměr rodič vs. potomstvo je neskutečný. palec
fajfmen Re
21.7.21 10:46
Aktuálně je to u kapra 40 cm (trochu jsem googlil :-D ).
Ve své domovině jsou ale moty oblíbeným cílem sportovních rybářů a tam by Potvůrka platil za trofejní úlovek - v přírodě totiž samci obvykle nepřesahují 28 cm, zatímco v akváriích mohou dorůst až 35 :-)
Guppy Re
20.7.21 23:32
Nejsem rybář, ale to už je skoro lovná míra kapra, ne? :-D potlesk
fajfmen Re
19.7.21 21:56
To zrovna zjistili na co mají ploutvičky a měchýře. O pouhou hodinu dřív byli jen chomáčkem na dně, o dvě později už tvořili klasický obláček okolo rodičů (i když skutečně dobře a s jistotou plavali až druhý den) :-)
Tojsouvěci Re
19.7.21 20:57
Videiko o novém životě palec . :-)
Guppy Re
18.7.21 14:54
potlesk palec
fajfmen Re
15.7.21 19:09
Svatá pravda :-D pivo
fajfmen Re
15.7.21 18:54
Jo, jsou to čiperky :-D
Hlavně na mrňata bavoráčků jsem ohromně zvědavý, co z nich vyroste ;-)
Tojsouvěci Re
14.7.21 22:43
Věčné dilema,když nic není,chce to každý,když je něčeho hodně,tak to nechce nikdo :-( . pivo ahoj
Guppy Re
14.7.21 22:02
To je brutální snůška. coze
Pěkně se všechny páry činí. potlesk
fajfmen Re
14.7.21 19:19
To jo. Ještě že s touhle nadílkou budu řešit Nerudu až skoro za rok... :-D
Tojsouvěci Re
13.7.21 23:00
Pěkně naseto :-) .Tady nuda nikdy nebude. ano

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460