Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 22. 10. 2021 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 7614   Počet palců: 23
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 6 let a 2 měsíce
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 37 uživatelů
Fotek a videí: 905+65   Komentářů: 790
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje dvojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (svalnaté násadce ploutví, primitivní funkční plíce, vnější keříčkovité žábry ve fázi potěru... často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky povícera značek (v dlouhodobém měřítku považuji za nejlepší z nich UniStar AIR 2000-4), ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000 s vlastními náplněmi. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu, cvrčci, švábi, muší larvy, kukly i dospělci, smýkaný hmyz a žížaly, z mražených krmiv patentky, důkladně propláchnuté ančovičky Engraulis encrasicolus, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei a kuřecí srdíčka, z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a okrajově vločky Dajana Basic...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících rybek obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(904)
Složka
Ostatní

(49)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
P. managuensis

(6)
Složka
Thorichthys meeki

(21)
Složka
A. nigrofasciata

(66)
Složka
Andinoacara pulcher

(37)
Složka
Polypterus senegalus

(14)
Složka
Astronotus ocellatus

(83)
Složka
P. motaguensis

(447)
Složka
Seznamte se :)

(21)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(154)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
26.06.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
30.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
22
10.2021
- Princezna začíná nabírat červenou barvu, během několika dní se najednou daleko víc podobá standardu své nádherné sestry Berušky (která ovšem ve třecím šatečku vypadá jak rajče s pruhy :-D ) než sestře Čudle s výhradně jen vosím zbarvením. Docela překvápko, že se už dlouho dospělá rybička vytasí s pigmentací která je u ní naprostou novinkou.
A s Hugem se nějak rozhádala. Nevím co jim přeletělo přes nos, v posledních dnech ale na sebe párkrát otevřeli papuly a dost často trucují na opačných stranách akvárka. Bez kousání, prostě jenom nabrblanost. Z čeho ale, to je otázka. Asi "ponorka", teď už se zas pomalu sbližují...

- U Potvůrky jsem před zhruba týdnem objevil jednoho carpinťáčka z prvního odchovu Alfa a Niky. Bez mučení přiznávám, že jsem piplání s těmito prcky inbreedingem poznamenaných rodičů nakonec vzdal, všechno to průběžně samovolně odpadalo po dosažení stěží tří cm, ve věku kdy měli mít aspoň deset. Aby mi nedochůdčata bez budoucnosti neblokovala akvárium využitelné pro geneticky zdravé rybky (z nichž většina, buďme realisti, také nedopadne dobře), ač nerad a s jistými výčitkami svědomí - dal jsem je sežrat :-O
No a ten jeden se nějakým zázrakem zachránil a uchytil. Dva měsíce jsem o něm nevěděl, teď najednou čiperně prohání mrňavé moty a Papulce na drzovku nocuje v jejím osobním úkrytu. Ta se jej kupodivu dosud nepokusila zakousnout (!) a Potvůrka ho milostivě přehlíží. Zajímavé je, že ten liliputík začal oproti době kdy jsem jej viděl naposled výrazně přirůstat, opticky je nejmíň dvojnásobný než dřív (vzhledem k dostatku řas i pěkně vypasený). V rámci taxonu z něj sice nikdy nic kloudného nebude, je ale rozhodně šikula. Pokud to vydrží, bude toto nečekané soužití jistě zajímavé dále sledovat... :-)
15
10.2021
Náhled
- Tori s Divousem předevčírem vyvedli z kokosu asi tak "milion padesát" potomků (ani jsem si nevšiml že se stihli znovu vytřít, na jejich chování to nebylo nijak zvlášť znát), dnes už je vesele vodí po půlce nádrže. Samozřejmě ve společenském nic neodchovají, přesto ale např pan Pulcher momentálně úspěšně předstírá naprostou neškodnost a nezájem o vyplutí přes příčně položený kořen... tedy aspoň nedochází k razantnějším výměnám názorů - tím míním roztahování skřelí a bezkontaktní dorážení, co většina cichlidářů ani nebere v potaz, prostě takové to obvyklé hádání. V akvárku vlastně panuje až překvapivý klid, včetně doby krmení všech v poněkud sporné části uprostřed u čelního skla (pro tu chvíli malé Švýcarsko) ;-) :-D

- V akvárku Zrzka a Čudly je mladých ohromný počet (přiložený snímek moc nevyšel, foťák v mobilu definitivně dosluhuje, zachycuje ale zhruba polovinu hejna neposedně rejdícího celým akvárkem) možná dokonce víc než u Potvůrky. Mají se čiperně k světu :-)

- U Berušky to s novým výtěrem vyšumělo do ztracena, už pár dnů je k vidění ve společnosti Broučka a naprosto bezstarostných krásně rostoucích prvorozených mrňousů. Vyjma tří vyloženě malinkých jedinců chybí většině do dvou cm už jen kousíček, takže je to vlastně bonus ;-)

- Počet mrňat Drobka a Malenky mi připadá opticky poloviční (že by už se jim rozjela kanibalská fáze?), vypadají ale pěkně, jsou čiperná a prozatím mezi nimi nedochází k diverzifikaci vzrůstu. Jejich akvárku dominující akátový pařez je ovšem kompletně dutý, stěží půl centimetru tenká (ovšem houževnatá pevná) šlupička kolem velkého rozvětveného prostoru, čili se někde uvnitř může zašívat mrňousů docela ranec...
Malenka nasadila růstový spurt a teď měří odhadem okolo 14 cm, tedy vše dohnala a dosáhla nižší hranice průměru, Drobek (oproti ostatním mladým samcům) roste o poznání pomaleji. Při nejlepší vůli právě dosáhl délky svého bráchy Broučka v době kdy jsem je z Bavorska přivezl, je jen nepatrně delší než jeho manželka.
Asi vážně zůstane "mrňavý". Odhaduji, že pokud do tří let věku dosáhne 25 cm, bude to strop. Ale o už, každý samec nemusí být nutně Goliáš ;-)
9
10.2021
Ti dva už vodí mrňouse po celém akvárku. Nejde přitom o čerstvě rozplavaný potěr, to jsem prostě jenom včera vystěhoval z nádrže potos (jeho kořenový systém se následně do cca půl metru širokého květináče málem nevešel), akvárko se prosvětlilo, v půlce už nepanuje černočerná tma... A na ryby je konečně vidět. Rodiče kupodivu nevypadají naštvaně, ale naopak docela klidněji - a maličké dnes prvně vyvedli do volného prostoru. Mají jich asi tak "milion" (+-2 mimina) :-D
Bonus číslo jedna: po dlouhé době se mi Zrzek nepokusil ukousnout prsty sotva jsem otevřel krycí skl. Pořád jsem si říkal, co to do něj vjelo že se chová takhle nedůtklivě, no a už je to jasné ;-)
8
10.2021
Tak mrňata mají i Čudla se Zrzkem, jen je měli po celou dobu velice dobře schovaná :-)
5
10.2021
Dnes se v pozdním odpoledni pan Pulcher suverénně vnutil na území nigrofasciat a vyprovokoval tak potyčku s Divousem. Tím míním skutečnou pranici se zaklesnutými tlamkami a spoustou humbuku okolo (to už tady hodně dlouho nebylo, mezi nimi vlastně nikdy), vzhledem k výrazně většímu vzrůstu nejspíš přesvědčený o své fyzické převaze a tím i jasné aspiraci na post alfa jedince v akvárku.
No to si naběhl!
Sice o třetinu menší, přesto ale stejně silný kančík hájil doslova centrum svého výsostného území což je hodně silná motivace, vzhledem k poměrně dlouho nerozhodnému stavu navíc záhy získal přímou podporu manželky... A to Vám povím, Tori se ukázala jako pořádná dračice ;-)
Po dalších asi dvou nebo třech minutách mohutný akarák svou snahu vzal a (sice nezraněný avšak ponížený) urychleně vyklidil bitevní pole. Abych byl přesnější - zdrhal jak zajíc :-D

Každopádně ve společenstvu vznikl nesoulad, zjevně silná nespokojenost se stávající hierarchií a to bude nutné pořešit, než (pokud) dojde k něčemu vážnému. Buďto prostornějším akváriem (no jo, jenže kam potom dám odstavené moty, až přijde čas?) anebo je rozesadím. Jasně, vše se může rychle uklidnit a vrátit do zaběhaných kolejí, rozhodně ale budu vývoj událostí bedlivě sledovat. Že to celé ale spíská nejmírnější cichlida široko daleko, bych vážně nečekal hmm


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (1)

fajfmen Re
23.10.21 12:35
Budu držet palce :-)
Guppy Re
23.10.21 9:52
Zatím to v prezentaci nemám, nebyl moc čas, snad během dneška.
Zrovna jdu od akvária a dnes zatím bez mrtvol. Patrně jsem překrmil a zhoupla se voda. Včera jsem víc než půlku vyměnil, tak to snad bude dobrý.
fajfmen Re
22.10.21 23:30
Určitě se na Tvou prezentaci mrknu, nemůžu ale zaručit správný odhad problému, natožpak řešení. Při dobré vůli se ale snad po zvážení všech možných příčin něčeho dobereme. Tvá mrňata byla doposud nádherná a podmínky báječné, úhyny jsou proto divné. Byla by škoda o ně přijít... Uvidíme :-)
Guppy Re
22.10.21 21:09
S větším zájmem než obvykle čtu ve Tvém deníku. Začínají mi padat mladé nanolutky, za poslední 3 dny pět kusů. A obecně zbrzdily v růstu. Naměřil jsem vyšší NO3, tak přitlačím na výměny vody, ale zároveň se obávám, že by to mohlo být právě inbreedingem. hmm
fajfmen Re
9.10.21 17:15
Naštěstí byl ten hlavní a neočekávaný s dobrým koncem, Leonka už je v naprostém pořádku :-)
Mezi panem Pulcherem a nigrofasciatami se to také urovnalo, větší akvárko to ale pro ně chtít bude - je jen otázkou času kdy se začne prosazovat i mladý thorichťáček což by ve stávajícím nedělalo dobrotu, jeho kapacita už pro ně není dost komfortní...
No a krapet se to začíná hádat u motagujského dorostu (asi už tomu akvárku nebudu říkat "U půlročků", vzhledem k tomu jaký je v něm věkový mix... a všemu tam beztak velí sice zakrslý, jinak ale velice čiperný a sebevědomý Lein sourozenec Měďáček), s tím se ale musí počítat, zanedlouho bude třeba poslat puberťačky (největší jsou všechno holky) do světa ;-)
Potěšili ovšem jaguárci, čím dál častěji jsou k zastižení mimo úkryty. Ten větší dokonce začal kamarádit s dominantní malou motou a běhá za ní jako pejsek (což je sranda, protože je třikrát větší než ona, podle všech "pravidel" by se ji tedy spíš měl pokusit sníst, obzvlášť když jde o konkurenční druh, ne si ji zvolit za náčelníka :-D ). Na to jakou strašidelnou pověst mezi akvaristy mají, jsou tihle dva managujci proti menším nebojácným (až oprsklým) bratránkům motagujcům neuvěřitelní strašpytlíci a doslova jemňoučká mírňoučká stvoření. Kdo by to byl do nich řekl? smích
Tojsouvěci Re
8.10.21 22:16
Tady je dobré počteníčko,jeden příběh za druhým. :-) pivo ahoj
fajfmen Re
7.10.21 0:38
Jo, je obdivuhodné jak drží při sobě ano
No a u Leonky je i ta jizva z fotky dneska pryč, za měsíc už nejspíš nebude poznat že byla kdy zraněná :-)
Guppy Re
6.10.21 13:09
To jsou úžasné okamžiky, když se ryby v páru takto podpoří a spojí síly. Umím si to živě představit.
A rád slyším, že Lea je v pohodě. potlesk
fajfmen Re
5.10.21 22:42
Díky, vybral jsem je ale ze 144 pořízených v průběhu asi půl hodiny. To zas není tak dobré skóre :-D
Kawasaki Re
5.10.21 22:26
Fotky tradičně jak z magazínu palec pivo
fajfmen Re
4.10.21 22:38
Děkuji pěkně :-)
Toncer Re
4.10.21 21:28
Moc pěkný ryby, paráda. ano
fajfmen Re
30.9.21 18:29
Díky :-) pivo
igor38 Re
30.9.21 10:47
Krása,klobúk dole potlesk palec pivo
Kawasaki Re
30.9.21 9:49
potlesk palec pivo
fajfmen Re
25.9.21 18:54
No je toho vážně ranec :-D
Guppy Re
25.9.21 13:34
To je zase snůška. potlesk
permonici: smích smích
fajfmen Re
24.9.21 17:05
S těmi našimi papoušky a zálibou kocourů hrát si občas na honěnou uprostřed noci... Nemohl bych bydlet na místě co nelze zvukově odizolovat smích pivo
permonici Re
24.9.21 10:03
fajnmen, Guppy: No, nevíte, k jaké skupině byste patřili.... smích smích <br />
fajmen: Děkuji za tak úžasné novinky, asi by mě nenapadla meziakvarijní komunikace... A hle! Příroda je tak úžasná, i když je jí jen kousek "v krabici". pivo
fajfmen Re
23.9.21 21:28
Já taky. Kamarád ale dává občas k dobru "veselé" historky, no nezávidím mu smích
Guppy Re
21.9.21 23:42
Zaplať pánbůh, nebydlím v paneláku... :-D
fajfmen Re
21.9.21 22:08
Díky a odkaz je supr palec
Nízké frekvence na bázi infrazvuku dokáží při určité síle dokonce i zbořit barák.
Je to vlastně přenos chvěním, no a to se ze stěny jednoho akvárka do stěnou přiléhajícího předává snadno... Pravidelně se mi to rozjíždí od nejbližšího sousedství, zároveň ale vždy u stejného taxonu. Ostatním je to obvykle fuk.
Možná něco jako v paneláku? Sousedi o tři patra výš... Ehm... Někomu to leze na nervy, jiného to naopak ;-) ... No a ryby reagují přímočaře, pro ně je to stymulant :)
Guppy Re
21.9.21 21:27
Nádherné video. potlesk
O komunikaci ryb jsem četl, říká se tomu stridulace.
cs.wikipedia.org/… (kdyby někoho zajímalo). ;-)
Popravdě mně ale nenapadlo, že by se slyšely i do druhého akvária. Jako vždy u Tebe, opět zajímavé info... palec
fajfmen Re
20.9.21 20:51
Díky Vám oběma :-)

O Leu mám dost obavy, má to až do masa v blízkosti páteře. Už jsem sice viděl ryby jež přežily neporovnatelně horší zranění, ale také mnohem víc, co umřely na podstatně menší problémy. Dobré znamení je její nezměněná nezřízená chuť k jídlu (teď ji láduji živými rousnicemi a mušími larvami z rybářských potřeb co se do ní vejde, téměř čisté proteiny na posílení ;-) ) a ve většině normální chování, sekundární infekce to ale mohou i v průběhu hojení dost snadno otočit :-O
U ostatních rybiček je to taková normálka - dlouho se neděje nikde nic, pak se v jednom akvárku spustí námluvy a do dvou dnů už blbnou všichni stejného taxonu v doslechu :-D

Na vysvětlenou k poslední větě: Většina ryb komunikuje primárně "hlasem". Zvuky modulují různými způsoby, naše hlasivky k tomu fakt nepotřebují, podle řady biologů jde ale o nejukecanější a nejhlučnější obratlovce vůbec (ve vodním prostředí které právě zvuky přenáší mnohem lépe než vzduch a zároveň mívá pro nejrůznější zakalení často minimální viditelnost a pachovou signalizaci může snadno odnést proud, je to vlastně nejpraktičtější způsob komunikace, kvůli zmíněným proudům je pak nezřídka i nutno přímo řvát), jen je to mimo schopnost vnímání lidského sluchu. Pánbu za ty dary zaplať - představte si návštěvu vnitřních prostor papouškárny nebo opičárny v ZOO, když je třeba v zimě většina zvířátek uvnitř - ten řev je často nesnesitelný! To nedávám ani já, letitý spolubydlící hejna 29 korel a kouřáků... což jsou na běžné papouší poměry velice tiší tvorové s příjemnými hlásky... A teď si představte ty nepříjemné a hlasité druhy - přesně TO se line z každého většího akvárka, jen naštěstí ve velice nízkých frekvencích, díky čemuž patrně připadáme rybám naprosto hluší a němí smích
Pokud si jako analogii k jejich milostnému štěbetání představíme zpěv ptáků z jara, jež sleduje stejný účel (v posloupnosti evoluce - dědictví po vzdálených rybích předcích ;-) ), snadno si lze odvodit že odposlech milostného cvrlikání z vedlejšího akvárka obývaného párem stejného druhu stimuluje i sousedy, přestože se vzájemně nevidí (u mě mezi akvárka vsunutý papír, aby si zejména samci vzájemně nelezli na nervy, pro teritoriální tvory je pocit soukromí podstatný ;-) ). Takže brzy cvrlikají páry dva. Efekt to zesílí a pošle dál... No a už to jede :-D
permonici Re
20.9.21 6:28
Teď se tady toho děje hodně, tak držím pěsti, ať na všech frontách vše dobře dopadne. ahoj

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460