Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka



Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 30. 4. 2025 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 13616   Počet palců: 40
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 9 let a 9 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 0 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 47 uživatelů
Fotek a videí: 499+98   Komentářů: 1315
*     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především rozvětvené rodiny velkých masožravých kančíků Parachromis motaguensis (náležících do amphilophinní linie tribu Heroini), vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Spolu s několika dalšími cichlidami je doplňuje pětice afrických bichirů, relikt rané fáze evoluční radiace paprskoploutvých, podobajících se některými znaky rybám lalokoploutvým (svalnaté násadce ploutví) a v jiných aspektech obojživelníkům (plně vyvinuté funkční plíce, v prvních měsících života též vnější keříčkovité žábry). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších akvárií pro odstavená mláďata anebo perlovky našeho malého. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace (tou se sice neživí, v loveckých revírech jim ale překáží ve výhledu a manévrování při prudkých výpadech na kořist z úkrytů), jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen druhu ale přímo konkrétních jedinců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: V rámci možností jsem se pokusil napodobit stanoviště jaká naše rybky ve své domovině upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí.

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu, nic zde není jen pro efekt. Užité kořeny a pařezy jsou převážně borové a smrkové z rašeliniště i vhodných lokalit z blízkého lesa (vývraty), akátové z chajdy a někde je (tuším) ještě pár kousků vrby. Pouze dva z menších kořenů jsou jakési tvrdé tropické dřevo ze zverimexu (dárek). Jako úkryty menším rybkám slouží též četné skořápky kokosu, hladiny stíní plovoucí korková kůra doplněná buďto trvale plovoucími (smolné kapsy) nebo mezi stěny zaklíněnými kořeny.

Dno: Převažuje jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální. Ten je namixován menším množstvím kačírku (samečkům se dobře přenáší a kupí při budování ochranných valů pro matky s mláďaty) a mramorovou drtí poskytující potřebný vápník (frakci 4-7 mm z květinářství drtím v hmoždíři na 2-3 mm, ručním zpracováním získává přirozenější vzhled a zrnitost optimální k použití do směsi). Pro další ztmavení doplňuji drobným čedičovým štěrkem o průměrné zrnitosti kolem 2 mm.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními filtry Resun Magi Jet 700 a 1000, v malých jejich objemům úměrnými menšími typy od stejného výrobce, kde jsem původní náplně nahradil vlastními (ve dvou akváriích ještě slouží stařičké AquaEly z devadesátých let). Molitaňáky napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé pak rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a DAJANA Insect Superfood Tropical flakes. Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji jemnou drtí z rybích vnitřností a masa, drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk.
Vegetariánské (P. maculicauda) či všežravé cichlidy dostávají, vedle čerstvé zeleniny a okřehku, HIKARI CICHLID "Cichlid Excel", Dajana Spirulina Wafers a pro dobré trávení Tropical Soft Line Africa Herbivore (krmivo bohaté na balastní látky).

Osvětlení: Obyčejné zářivky a úsporné žárovky se spektrem "denního světla". U stínomilných ryb v nádržích bez vodních rostlin, nepočítám-li plovoucí, není víc potřeba... V současné době postupně, z nezbytí, přecházím na slabší LED, zatím s nepříliš uspokojivými výsledky (celkem předvídatelně podporují nadměrné bujení řas)

Pozadí: Převažují prosté sololitové desky natřené tmavě zelenou barvou. Ta je pro ryby uklidňující a po určité době navozuje dojem pohledu do prostředí řeky lépe než nezřídka kýčovité tapety. Trojrozměrná pozadí, která jsem si od dětství vyráběl a tři dekády preferoval před vším ostatním, zde velice záhy ukázala své praktické limity, takže jsem od nich upustil. Nejjednodušší řešení se nakonec ukázalo nejlepším.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby (ze smrkových prken). Nosnost srovnatelná s kovovými stojany, ovšem s neporovnatelně nižší hmotností ;)

Topení: Topná tělíska s termostaty, 26-27 °C. V letních měsících vypnutá, mimo ně je u motagujců zaveden noční pokles teploty na pokojovou. V mírnější verzi tak supluji výkyvy typické pro většinu jejich domovského areálu, kondici rybek to prospívá.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích řek a potoků mají rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a pevné zdraví.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u říčních "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy, o které se nestará už samotný interiér nádrží, provádím u sekundárně sladkovodních SA cichlid, osidlujících i brakické vody, přídavky kuchyňské soli (sůl určená pro mořskou akvaristiku se mi neosvědčila, při počátečních srovnávacích pokusech moty opakovaně a jednoznačně upřednostnily chuť výše zmíněné), sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění.

Poznámka: V trvalé nabídce jsou mladí Parachromis motaguensis z našich odchovů. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(498)
Složka
Ostatní

(2)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Amphilophus labiatus

(9)
Složka
Hemichromis guttatus

(23)
Složka
P. maculicauda

(3)
Složka
P. multifasciatus

(14)
Složka
Polypterus senegalus

(40)
Složka
Astronotus ocellatus

(22)
Složka
P. motaguensis

(365)
Složka
Seznamte se :)

(20)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách

NahoruDeníček
30
4.2025
U Rišánka s Viktorií to už dnes vypadá jako u ostatních, dávno sehraných, párů. Ti dva se ani nemuseli synchronizovat, to si zřejmě odbyli za ony zhruba dva měsíce, po než na sebe koukali přes skla těsně sousedících akvárek. Předevčírem tak šlo vlastně "jen" o přímé uvítání a následné doladění detailů. Technicky byli partnery už před jejím vpuštěním k němu :-)

Ríša krom toho průběžně kontroluje drobotinu ve vedlejší nádrži, k té bude mít ještě hodně dlouho vztah. Ostatně sám byl od rodičů odloven až ve velikosti jen o málo menší než má nyní jeho novomanželka, táta Zrzek si jej hýčkal nezvykle dlouho. Třeba se i toto v jeho budoucí rodové linii zúročí ;-)
29
4.2025
Náhled
Od Ríši jsem včera do Viktoriina akvária přestěhoval 31 mláďat, víc už jich nezbylo. Původní spolek (viz předchozí fotky), vyčlenivší se z Ríšovo potomků, sice nejprve do svých řad ochotně přijal z každé přidané skupiny několik nových členů (což je samo o sobě dost nezvyklé), jakmile se ale takto rozrostl, uzavřel se všem ostatním... a dle očekávání přešel na smečkové chování, vůči sólistům i menším skupinkám netolerantní až útočné. Dále už prostě klasika. Sítem jejich vlastního výběru prošli jen ti nejschopněší, aktuálně dosažená velikost jako obvykle nehrála roli (mezi největším a nejmenším členem smečky je více než dvojnásobný rozdíl, chovají se ale jako rovnocenní spojenci).
Tak početnou smečku jsem ještě nezažil, v průměru bývají poloviční, zda se již stabilizovala je tedy otázkou.

Po navrácení vnitřního vybavení zpět a větší výměně vody jsem k Ríšovi vpustil Viktorku. Rovnou a bez klece, pouze pro jistotu se síťkou v pohotovosti - to kdyby se Ríša při dvoření rozvášnil natolik, že by jí mohl ublížit omylem (přeci jen je při téměř trojnásobném vzrůstu cca 11x hmotnější než ona). Ani jsem se nemusel obtěžovat. V jednu chvíli se sice při namlouvacím vlnění tělem skutečně rozdivočel až začala menší dřeva létat do všech stran, jakmile si ale všiml že ji polekal, okamžitě zařadil zpátečku. Dvě tři minutky a zas byla v klidu, respektive přímo před čumákem se mu vlnila též.
Jak ve mě obvykle bývá malá dušička a hlavou mi běží katastrofické scénáře, co všechno se může zvrtnout, tentokrát jsem se královsky bavil :-D
Prča byla, když se Viktorka sama nechala unést a chtěla si s ním poměřit síly přetahováním tlamkami (samičky tak testují potenciální partnery, zda mají fyzicky na to ochránit rodinu). Jak se zarazila, když jí došlo že je jen o málo větší než jeho hlava, takže ZKOUŠET vážně není co smích
Strávil jsem u nich něco přes hodinu. Pak si Ríša vzpomněl že ten den ještě nic nejedl, začal loudit, oba se nakrmili.... a tak jsem si šel po jiné práci, jen na ně průběžně co chvíli mrknul. Do večera Ríša přetahal dřeva na jednu hromadu a Viktorie začala vybraný kus čistit od ruduchy, jinými slovy, zařizovali si domácnost :-)
28
4.2025
Půl deváté ráno, pouštím se do díla. Hádám, že tak kolem poledne by mohlo být hotovo :-)

A Malence se rozplavali maličcí :-)
27
4.2025
Rišánek celý den proležel na dně a s čumákem jen pár cm od bočního skla nehnutě koukal do Viktoriina akvárka (s vodním sloupcem asi 20 cm dost nízkého, při svých vysoce nadprůměrných rozměrech by do něj jinak, než z polohy ležícího střelce, pořádně neviděl). Naproti němu postávala nade dnem mladinká Viktorka, od rána si vzájemně hleděli do očí a vypadali při tom jako dvě hromádky neštěstí. Moc chtějí k sobě, jenže je ta zpropadená neviditelná překážka nepustí :-O
Už asi před týdnem navíc Viktorka nakladla jikry na dřevo hned u zmíněné stěny, Ríša se od té chvíle zdržuje v přilehlé oblasti čím dál tím víc...
Dnes už se na to nedalo dívat, kámen by se nad nimi ustrnul. Nepočítám-li časté venčení štěňouše, mám zítra volno a tak se pustím do stěhování - Vytahám od Ríši kořeny, odlovím mladé, rovnou tam udělám větší údržbu s výměnou vody, vrátím vše na místo, přehodím Viktorku k němu a mrňata nastěhuji místo ní. Tak je Ríša aspoň neztratí z dohledu (a ona jeho, opticky se budou i nadále těšit jeho ochraně) a zároveň bude moct vést pro taxon normální rodinný život (že na to maličcí uvidí a budou si vtiskávat interakce páru aniž by hrozilo kolizní jednání, je také k nezaplacení). Obavy ze vpuštění droboučké (asi 12 cm) samičky k cca 34-5 cm dlouhému, plně dospělému, samci bez preventivní ochrany "žraločí klece" tentokrát nemám, ti dva jsou zamilovaní až tak, že jsem to neviděl ani u jeho dědečka s babičkou a to je co říct. (Teď mi došlo, že vlastně i jejích, z matčiny strany je jeho sestřenkou... zcela nepříbuznou rybu ale hned tak neseženu a po předcích mají genetickou diverzitu uspokojivou, na svět by měli přivádět zdravá a silná mláďata) Velikostní/věkový rozdíl mezi prarodiči byl zpočátku také podobně velký, přitom vytvořili nejharmoničtější pár za celé trvání mého chovu... Tak uvidíme, možná se takové sezdávání ukáže jako nejlepší cesta. Ostatně v přírodě také mladé samičky upřednostňují co největší nezadané samce, spolehlivě schopné ubránit teritorium a ulovit kořist dost velkou aby nasytila celou rodinu (čili nejmíň o rok starší než ony samy) před svými nevelkými vrstevníky, kteří se takovým okamžitě klidí z cesty a o dobrém teritoriu si ještě dlouho můžou nechat leda tak zdát.

Ale jak se říká - Nechval rána před večerem. Zítra budeme moudřejší ;-)
20
4.2025
Po poledni nakladla Malenka velikou snůšku k čelnímu sklu :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (4)

Felix Re
28.4.25 22:20
Děkuji pěkně :-)
Pavligin66 Re
28.4.25 10:26
veľa šťasta nech im to klape prajem palec
Felix Re
17.4.25 14:32
Dodatek - Sallyho jsme přejmenovali (v okolí je hned několik pejsků s podobně znějícími jmény, dost se to plete), teď je z něj Bak. Psáno takhle foneticky, inspirováno zvukem který vydává při pokusech o hluboké štěknutí. Už na to slyší :-)
Felix Re
9.4.25 21:40
Díky za hezké přání. Sally, nyní tříměsíční, je voříšek - po mamince (kterou si kamarádka vzala z útulku, do něhož se dostala už březí) patrně mix retrívra s hrubosrstým jezevčíkem, otec je neznámý. Prostě taková ta zdravá pouliční směs :-)
K založení jeho prezentace ale nevidím důvod. Vést dlouholeté chovatelské záznamy (vč. genealogie) s osobními postřehy, určitou osvětou a tak trochu i propagací, zaměřené na jen zřídka chované a dost nepochopené ryby mi dává smysl. Ne tak ale u našich pejsků. Ty raději vezmu na louku k lesu, ať se tam pořádně vyblbnou, než abych o nich ze židle doma informoval mě valnou měrou zcela neznámé lidi na netu. Pro chlupáče by to žádný účel nemělo ;-)
Jarka Re
9.4.25 8:50
Tak také jeden neakvaristický komentář. Krásné štěně. Ať vám dělá jen samou radost. Co to je za rasu? Doufám, že mu udělaš na hafici.net prezentaci. ahoj
Felix Re
9.2.25 15:14
Děkuji pěkně :-)
Lukino Re
9.2.25 14:34
Opravdu krásné fotky palec
Felix Re
8.2.25 23:22
Díky moc, zase mě ale nepřechval. Mouchy to má a mít i bude, to je v dlouhodobém měřítku nevyhnutelné :-D
Kawasaki Re
8.2.25 22:13
Tato prezentace by měla být vzorem pro všechny akvaristy. ahoj
Felix Re
26.1.25 18:33
Děkuji. Ze začátku to ale byly docela nervy :-D
Guppy Re
26.1.25 15:51
Obdivuji, s jakou lehkostí a výstižností dovedeš všechno popsat. "Lákací pohyby", "namlouvací zápolení", "smírčí postoj".
Ze slohového cvičení máš za jedna palec
Felix Re
22.1.25 18:15
Dík :-)
Jarka Re
20.1.25 9:02
potlesk palec ahoj
Felix Re
30.12.24 7:03
Díky a nápodobně :-)
Tojsouvěci Re
29.12.24 21:04
Nejsmyslnější deníček na Rybičkách Net potlesk . Ať se stále daří. :-)
Felix Re
19.12.24 18:21
Vlastně ani ne. Je to dospělá samička, přesto ale jen 24 cm dlouhá.
Dnes jsem ji ovšem vrátil, u mě (samozřejmě v samostatném akvárku) byla týden jenom zalezlá za pařezem kde ležela na dně a apaticky koukala do stěny, za celou dobu nevzala jediné sousto do tlamky. Něco jí zde zkrátka nesedlo...
RAP Re
18.12.24 20:32
Ty si nedáš pokoj. smích
Dovii to už je na bazén.
Felix Re
12.12.24 22:09
Přátelé, děkuji Vám všem za milá slova.
Jednotlivě odpovím později, v posledních dnech toho mám nad hlavu a nějak nestíhám :-)
lypif Re
11.12.24 16:40
Ahoj, super prezentace a spousta zajímavého a poučného čtení. Máš to zmáknutý. Klobouk dolů a palec nahoru palec Ať se daří!
Guppy Re
11.12.24 10:29
Hezky zachycené a popsané. Moc rád sleduju interakce cichlid v páru, v hejnu - řeč těla, proměny barev - je to prostě úžasné.
Vytvořil se mi tu nedávno nový pár nanolutek z ryb F1, obě ryby taktéž dost temperamentní, nejdřív se nemohly vystát a teď naopak láska jako trám (což se samozřejmě může ještě zvrtnout a víc napoví první výtěr).
Potvůrka by měl radost. ;-)
Tojsouvěci Re
10.12.24 23:47
Velká srdcařina. potlesk
Felix Re
7.12.24 22:37
Díky :-)
Zachytit tu pravou divočinu se mi ale nepovedlo, z 204 fotek vyšly pouze tyto poměrně statické. Ryby se míhaly tak rychle, že na všech ostatních byla jen halda barevných šmouh :-D
Kawasaki Re
7.12.24 20:02
potlesk palec pivo
RAP Re
7.12.24 17:37
Fotky palec
Felix Re
4.12.24 0:03
Na první dobrou jsem měl taky ten dojem (popravdě mě chytal amok), jenže to by se brzy rozkřiklo a člověk s takovým přístupem by pak už neprodal ani šupinu. Možná z nějakého důvodu zrovna teď nestíhá a sám problém přehlédl? No kdo ví, co za tím stojí. Já tam nebyl, unáhlené soudy tedy vynášet nebudu... ;-)

 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol