Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka



Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 10. 11. 2024 Nové fotografie 
Počet návštěv: 13139   Počet palců: 39
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 9 let a 3 měsíce
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 0 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 45 uživatelů
Fotek a videí: 443+98   Komentářů: 1282
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především rozvětvené rodiny velkých masožravých kančíků Parachromis motaguensis (náležících do amphilophinní linie tribu Heroini), vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Spolu s několika dalšími cichlidami je doplňuje pětice afrických bichirů, relikt rané fáze evoluční radiace paprskoploutvých, podobajících se některými znaky rybám lalokoploutvým (svalnaté násadce ploutví) a v jiných aspektech obojživelníkům (plně vyvinuté funkční plíce, v prvních měsících života též vnější keříčkovité žábry). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších akvárií pro odstavená mláďata anebo perlovky našeho malého. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace (tou se sice neživí, v loveckých revírech jim ale překáží ve výhledu a manévrování při prudkých výpadech na kořist z úkrytů), jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen druhu ale přímo konkrétních jedinců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: V rámci možností jsem se pokusil napodobit stanoviště jaká naše rybky ve své domovině upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí.

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu, nic zde není jen pro efekt. Užité kořeny a pařezy jsou převážně borové a smrkové z rašeliniště i vhodných lokalit z blízkého lesa (vývraty), akátové z chajdy a někde je (tuším) ještě pár kousků vrby. Pouze dva z menších kořenů jsou jakési tvrdé tropické dřevo ze zverimexu (dárek). Jako úkryty menším rybkám slouží též četné skořápky kokosu, hladiny stíní plovoucí korková kůra doplněná buďto trvale plovoucími (smolné kapsy) nebo mezi stěny zaklíněnými kořeny.

Dno: Převažuje jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální. Ten je namixován menším množstvím kačírku (samečkům se dobře přenáší a kupí při budování ochranných valů pro matky s mláďaty) a mramorovou drtí poskytující potřebný vápník (frakci 4-7 mm z květinářství drtím v hmoždíři na 2-3 mm, ručním zpracováním získává přirozenější vzhled a zrnitost optimální k použití do směsi). Pro další ztmavení doplňuji drobným čedičovým štěrkem o průměrné zrnitosti kolem 2 mm.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními filtry Resun Magi Jet 700 a 1000, v malých jejich objemům úměrnými menšími typy od stejného výrobce, kde jsem původní náplně nahradil vlastními (ve dvou akváriích ještě slouží stařičké AquaEly z devadesátých let). Molitaňáky napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé pak rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a DAJANA Insect Superfood Tropical flakes. Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji jemnou drtí z rybích vnitřností a masa, drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk.
Vegetariánské (P. maculicauda) či všežravé cichlidy dostávají, vedle čerstvé zeleniny a okřehku, HIKARI CICHLID "Cichlid Excel", Dajana Spirulina Wafers a pro dobré trávení Tropical Soft Line Africa Herbivore (krmivo bohaté na balastní látky).

Osvětlení: Obyčejné zářivky a úsporné žárovky se spektrem "denního světla". U stínomilných ryb v nádržích bez vodních rostlin, nepočítám-li plovoucí, není víc potřeba... V současné době postupně, z nezbytí, přecházím na slabší LED, zatím s nepříliš uspokojivými výsledky (celkem předvídatelně podporují nadměrné bujení řas)

Pozadí: Převažují prosté sololitové desky natřené tmavě zelenou barvou. Ta je pro ryby uklidňující a po určité době navozuje dojem pohledu do prostředí řeky lépe než nezřídka kýčovité tapety. Trojrozměrná pozadí, která jsem si od dětství vyráběl a tři dekády preferoval před vším ostatním, zde velice záhy ukázala své praktické limity, takže jsem od nich upustil. Nejjednodušší řešení se nakonec ukázalo nejlepším.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby (ze smrkových prken). Nosnost srovnatelná s kovovými stojany, ovšem s neporovnatelně nižší hmotností ;)

Topení: Topná tělíska s termostaty, 26-27 °C. V letních měsících vypnutá, mimo ně je u motagujců zaveden noční pokles teploty na pokojovou. V mírnější verzi tak supluji výkyvy typické pro většinu jejich domovského areálu, kondici rybek to prospívá.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích řek a potoků mají rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a pevné zdraví.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u říčních "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy, o které se nestará už samotný interiér nádrží, provádím u sekundárně sladkovodních SA cichlid, osidlujících i brakické vody, přídavky kuchyňské soli (sůl určená pro mořskou akvaristiku se mi neosvědčila, při počátečních srovnávacích pokusech moty opakovaně a jednoznačně upřednostnily chuť výše zmíněné), sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění.

Poznámka: V trvalé nabídce jsou mladí Parachromis motaguensis z našich odchovů. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(442)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Amphilophus labiatus

(2)
Složka
Hemichromis guttatus

(20)
Složka
P. maculicauda

(3)
Složka
P. multifasciatus

(9)
Složka
Polypterus senegalus

(35)
Složka
Astronotus ocellatus

(22)
Složka
P. motaguensis

(332)
Složka
Seznamte se :)

(19)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
17
11.2024
Koncem příštího týdne přibudou dva mladí Paraneetroplus maculicauda, prý okolo 10 cm velicí. Známý jede celkem štreku pro SA k cichlidáři který tento druh chová, odchovává a aktuálně i pár subadultních rybek má, tak se hned nabídl že je tam pro mě odkoupí palec

Béďu sice minulý týden pubertální moťata přijala do party, on už se nekrčí v koutě, stal se z něj plnohodnotný člen skupiny (poté, co se připojil k jejich synchronizovanému útoku na mladou, zkusmo přidanou, samičku P. fenestratus... "žraločí klec" se u nových cichlid opravdu vyplácí), jenže je tam svého taxonu sám. Sebevědomí mu sice narostlo, konec konců je oproti motám dvojnásobně dlouhý a mnohem mohutnější, s jejich náčelníkem Drobkem II. Drobekssonem (stálí čtenáři deníku si jistě vzpomenou o kom je řeč) jsou najednou ohromní kámoši, jenže příslušníky vlastního druhu nedokáží ani (už z přírody přirození) spojenci nahradit.

Držte palce, aby to vyšlo a nové rybky byly starousedlíky přijaty. Možná se mi díky tomu časem podaří i zrekonstruovat z jejich domovských řek doložené vzájemně prospěšné partnerství obou těchto konkrétních taxonů ve sdílených a svorně obhajovaných teritoriích (kde si např samice vypomáhají s hlídáním potěru), jenže v akváriích na toto naučené, nikoli instinktivní, chování žel zapomněly.
Obnovu jednání a spletitých sociálních vztahů (zde i mezidruhových), typických pro divoké populace, považuji za velikou chovatelskou výzvu. První, vnitrodruhový, krok už máme aspoň u mot dlouholetou péčí a výběrem celkem uspokojivě pořešen, tohle by mohl být krok 2. Drobek II., syn Drobka von Rügland, vnuk Potvůrkův + Bedříšek "dlouho přežil u krokodýla" mohou být pro tento nadějným základem ;-)
8
11.2024
- Drobek s Malenkou měli snůšku. Vzhledem k přítomnosti skupiny cca 20-ti mladých (vzrůstem variabilní smečky, průměr může být tak okolo 2 cm, dík robustnější stavbě těla ale vypadají větší) těšících se stále přízni a ochraně rodičů, tito sice nad novými jikrami "na autopilota" postávali, zkušená matka jim ale jinak nevěnovala nejmenší pozornost. Co nesnědli malí, zaplísnilo, dnes jsem to odsál.
Úměrně její přirozené ovulační periodě a jí samou nastavené době tolerance k protěžovanému (už jistému) potomstvu odhaduji, že projdou ještě 2-3 takové snůšky, než Malenka začne dorost vyhánět. Čili do jara pohoda :-)

- Perlík se samičkou ve společenském u Huga zatím sice nepůsobí jako pár, víceméně si každý sólo hledí svých věcí, na stranu druhou mezi nimi nejsou žádné antipatie. Vzájemná setkání probíhají v duchu tolerance, sameček ji neprohání, mnohem menší slečna se nadto zabydlela v potosovém podrostu na pařezu u hladiny poblíž něj. Čili až se zaplní jikrami, jistě z toho něco bude... ;-)
Akorát, a to je sranda, dodnes jsem netušil, že perlovky červené umí vytáhnout, notabene vůbec mají (!), příčné pruhy do černa. A to je (s přestávkami) chovám už asi 40 let smích
Ona jich vytáhla 5 s náznakem šestého, spolu s potlačením jak červené základovky tak i metalických modrých teček. Kompletně. Řeklo by se zřejmě stresovka. Jenže ona se vůbec nechová plaše :-D
Sice má malinko vítr z cca 40 cm dlouhého vrubouše Huga, jemuž by se tak akorát vešla do pusy na jedno vcucnutí a polknutí i bez kousání (jemu se teď nadto splašily hormony a čile hrabe), takže na něj dává bacha, pětici urostlých bichirů též prozatím kdovíjak nedůvěřuje...
dle chování se ale nebojí ničeho. Dle barvoměny je to ovšem poněkud podivné.
Že by vůči (silně nadrženému Perlíkovi, který ostatně už dva roky neviděl příslušníka vlastního taxonu) zvolila kresbu typu "jsem mláďátko"? Stejně tak i vůči Hugovi? Možné to je, příčné pruhování je pro většinu cichlid optický mláděcí znak zabraňující agresi. Chytrá holka. Tohle je vůlí ovlivnitelné, u klidného jedince záměrná kamufláž, čili jsem ji zřejmě odhadl a ze skupiny vybral perfektně. Z téhle krásky NĚCO bude ;-)
Pro příště ji budu nazývat Baculkou. Nomen onen - je taková buclatá, s jemnou linií hlavičky... Přesně znaky, jež u agresivního teritoriálního taxonu činí ve vteřině rozdíl mezi okamžitým drtivým útokem vůči konkurenčnímu samci a dvořením se atraktivní princezně, něžňulce ;-)

- Drobek II. Drobeksson (viz níže deník), Potvůrkův vnuk, již dosáhl cca 8 cm (možná že víc, voda dost zkresluje). V odstavné dvoustovce, již obývá s devíti o tři měsíce mladšími sourozenci (a čerstvě Béďou) je jasný náčelník.
Co jsem zaznamenal poprvé, nejvíc kamarádí s druhým samečkem. Ve skupině jsou jen dva, všechny ostatní rybičky jsou holky. Tihle dva jsou pořád spolu a v sehraném tandemu machrují na "celý přilehlý vesmír a okolí" :-D
Jak dlouho jim to vydrží? Je to atypické chování, čili mě to zaujalo. Mmch mám fotky, brzy je sem přihodím :-)
7
11.2024
Potěr Broučka a Berušky se dnes po páté odpoledne rozplaval :-)
5
11.2024
- Plachého Béďu jsem dnes odlovil ze společenské nádrže a přestěhoval jej k odstavené motagujské droboti.
Poslední dobou se totiž, bez viditelných důvodů, začal bát Huga. Úkryt opouštěl už jen kvůli krmení a po rychlém zhltnutí pár soust zase hned zalezl... Na to se nedalo koukat hmm
Mezi rybkami výrazně menšími než on snad konečně najde sebevědomí ;-)

- Nedlouho po jeho odchytu jsem nalákal na hrstičku krmiva perlovky, vybral jednu buclatou samičku středního vzrůstu, opatrně ji odchytil (tyhle rybky jsou natolik důvěřivé, že mi do síťky vlezla prakticky sama) a v boxíku přenesl k Hugovi.
Perlíkova reakce na ni byla zpočátku dost divoká a nepříliš čitelná, nebylo lze spolehlivě určit zda přejde ve dvoření anebo útok. V krabičce jsem ji proto ponechal přibližně hodinu a až teprv po opadnutí prvotního návalu samečkovo emocí ji vypustil.
Zhruba po třech hodinách to vypadá docela nadějně, za celou dobu se od sebe rybky nehnuly, vzájemné sympatie tam zjevně jsou. Teď jen aby se Perlík ve svém dvoření nerozdivočel a nepřetáhl strunu...
Zvrtnout se může leccos, pro úspěch či neúspěch sestavení páru bude klíčovým zítřek :-)
30
10.2024
Nová nadílka jiker u Berušky s Broučkem. Hotovo měli po sedmé ráno.
Taky už by si mohli dát chvíli pauzu, s takovou u nich nemůžu provádět víc než jen nejzákladnější údržbu... hmm


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (2)

Felix Re
30.10.24 8:43
Dík, snad budu mít šťastnou ruku :-)
Tojsouvěci Re
28.10.24 23:09
Záznamu v deníčku držím palec :-)
Felix Re
9.10.24 14:15
Díky, jsem rád že se Ti deník líbí :-)
Felix Re
9.10.24 14:15
Jo, stereotypy jsou u rybek fajn, známka, že vše funguje jak má. Jen si ale začnu vrnět spokojeností, stane se tohle.
LEDky byly zkrátka šlápnutím vedle, ačkoli jsem záměrně vybral co možná nejslabší.

No a s přísavným sumečkem by to neklapalo ani kdyby měřil přes 30 čísel. I kdyby se moty nedostaly zuby přes pancíř, cupovaly by mu ploutve a údery rypci jej postupně umořily. Přestože se v SA krunýřovci přirozeně nevyskytují (řada z nich tam ale byla zavlečena, např r. Plecostomus), moty na ně reagují silně nesnášenlivě.
Nejlepší je zkrátka samostatný chov, raději nic nepokoušet, holt takové jejich úskalí. Jsou sice ohromná zlatíčka... no ale s výhradou :-D
Felix Re
9.10.24 12:02
Díky za tip :-)
Ancíka by ale moty okamžitě usmrtily, u takového drobka si snadno poradí i s jeho pancéřováním. Odchovávající páry nesnesou ve svých teritoriích nikoho dalšího, přísavní sumci jsou navíc v přírodě přirozenými nepřáteli cichlidích snůšek (zvuky, které tyto vydávají při tření i následné péči o jikry, jsou pro ně údajně doslova pozvánkou k hostině), na ně je útočeno přednostně a nekompromisně, někdy i bez předchozí špatné zkušenosti. Asi instinkt.

Tohle budu zkrátka muset pořešit jiným typem osvětlení (otázkou je ale jakým?), elegantní osvědčené biologické způsoby přirozená povaha těchto rybek žel bohu neumožňuje :-O
DokyMichal Re
8.10.24 19:28
Deník zase super, to je poctěni ano palec potlesk
DokyMichal Re
8.10.24 19:27
S třením píšeš že je to již stereotypní, tak máš o zábavu postaráno s čištěním akvárií díky novým LED. "Zlaté zářivky" ano Nevím jak s tím Ancakem co píše Guppy, ale asi by to musel být nějaký gigant aby z něj měli respekt :-D
Guppy Re
7.10.24 22:59
Nevím, zda ho moty nesežerou, ale zkus dát do nádrže Ancistruse, na silnici se mi osvědčili. Je to nenásilné a přirozené řešení a i kdyby to neklapalo, za pokus to stojí.
Felix Re
7.10.24 15:10
Jo, už docela dlouho je to docela stereotypní, což je ale vlastně dobře :-D
Značka ideál to v poslední době ovšem bohužel není - v akváriích, kde jsem již z nezbytí přešel na LEDková osvětlení, mi začala zlobit náhle se objevivší sinice, jež doslova dusí po léta stabilní populace užitečných hýčkaných řas. Zlaté obyčejné (neakvaristické bílé) zářivky, v nádržích s nimiž je vše stále v nejlepším pořádku.
Holt daň za technologický pokrok spojený s rušením výroby zastarávajících médií. Zkrátka budu muset za pochodu spravovat co nebylo desítky let rozbité, jak to ale bez chemických sajrajtů navleču a biologicky vyvážím, mi prozatím není jasné hmm
Felix Re
7.10.24 15:08
Dík :-) pivo
Guppy Re
7.10.24 9:10
Tady vše při starém, ryby se třou hlava nehlava, vše pečlivě dokumentováno - v nejlepším pořádku. palec ahoj
Kawasaki Re
6.10.24 22:31
palec palec palec
Felix Re
28.8.24 21:05
Teď už celkem ano, i dost zmohutněl, stále je ale nedůvěřivý. Potřebuje ještě čas :-) pivo
DokyMichal Re
27.8.24 20:12
Béďa vypadá spokojeně potlesk pivo
Felix Re
24.8.24 19:24
pivo
Kawasaki Re
24.8.24 18:36
palec potlesk pivo
Felix Re
8.8.24 21:36
Pravda. Je to takový věčný donkichotský boj s větrnými mlýny ano
DokyMichal Re
5.8.24 0:08
Je ale na prd že osvěta o tom či onom druhu je leckdy zkreslená na úkor prodeje. Pak to právě dopadá tak jak píšeš, rybky si dost často jde koupit s rodinkou někdo, kdo nekouká na druh, natož aby o té a takové rybce něco věděl a věděl co potřebuje aspoň v základu, ale kupují je podle vzhledů, barvy a jak je namíchají o tom ani radši nemluvit. Pak se diví že to nefunguje. Nedávno jsem u sousedky v dětském pokojíčku zahlédl bettarko, kostička, řasou zarostlá, tam zhruba deset trpících rybek, včetně třeba přísavky Thajské která by měla mít aspoň 100l na rybku, a do toho snad pět šneků Ampularií a dvě chřadnoucí rostlinky, no co mám říct, lepší nevidět. Ale když jde spíš o prodej a ne o to do jakých rukou to jde tak to ve spoustě akvárií bude vždy vypadat podobně. Ale to je dlouhé téma tím to nemá smysl tady zahlcovat ;-)
Felix Re
4.8.24 21:01
Inu pravdu máš. Pro mě jde o první osobní zkušenost se zástupcem rodu Amphilophus a je to v detailech zas o hodně jiné než s čímkoli předchozím z SA.
Co se ale běžně kdekoli docteš? Max o chování dospělých (v řadě ohledů ještě kolikrát úplně blbě, včetně podhodnoceného vzrůstu, aby se ty ryby prodaly), že se zvyky a potřeby jedince v růstu průběžně mění, o tom už nic...
Felix Re
4.8.24 19:35
No proto jich vlastně máme tolik. Pokud se v odchovech vyskytne něčím výlučný jedinec, nerad takového odesílám do nejistoty...
RAP Re
4.8.24 8:12
Ohledně labiáta, takhle se chovají všechny cichlidy tohoto typu. V mládí masožravci kvůli růstu. Po dosažení určité velikosti jsou už pomalí na aktivní lov, tak se orientují na výhodnější přísun potravy.
V běžných akváriích je ovšem jiná situace.
DokyMichal Re
2.8.24 23:52
Koukám že u tebe je to snůška za snůškou. Ano pravda, ne vždy jsou podmínky , kam se rybky stěhují dostačující, lépe nevidět, nevědět. Důležité je že dokud jsou u tebe tak se mají dobře ano ano
Felix Re
3.7.24 22:35
Kéž by. Jenže ani odchovy malých, všeobecně oblíbených, společenských rybiček zhusta nedopadají ve finálních domácích nádržích kdovíjak dobře, natožpak takoví velcí rabiáti vyhledávaní jen velice úzkou skupinou specialistů. V dobrých rukou se taková ryba dožije až 15 let, plodná je až hrůza... a coby ve svém ranku apex predátor svému vlastnímu druhu nevyhnutelně největší rival. I přes jejich přirozenou selekci (z cca 2000 mláďat vykulených v rodičovské péči doroste jen spolupracující smečka tak 20-ti nejchytřejších, jež se spojila proti všem ostatním), v podstatě už prvním odchovem nasytíš trh. U všech dalších už zbývá jen doufat, že alespoň někdo z nich bude mít kliku, prožije si slušný život a jako bonus pro svůj taxon zachová a dál posune kvalitní rodovou linii ;-)
DokyMichal Re
2.7.24 18:46
Hlavně do dobrých rukou ;-)
Felix Re
26.6.24 16:02
To už je u nás taková klasika - jakmile dojde ke snůšce v jednom akváriu, spustí to lavinu v sousedních a za chvíli jsou jikry úplně všude :-D

Následně mám do roka problém udat všechna ta odstavená veliká mláďáta, což už tak veselé není. Kam s nimi? hmm

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol