Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 27. 3. 2023 Změna v seznamu ryb 
Počet návštěv: 11692   Počet palců: 37
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 7 let a 7 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 44 uživatelů
Fotek a videí: 372+104   Komentářů: 1141
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především rozvětvené rodiny velkých kančíků Parachromis motaguensis (náležících do amphilophinní linie tribu Heroini), spolu s několika dalšími zástupci amerických a nově též menších afrických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Ty doplňuje pětice afrických bichirů, reliktu rané fáze evoluční radiace paprskoploutvých, podobajících se některými znaky rybám lalokoploutvým (svalnaté násadce ploutví) a v jiných aspektech obojživelníkům (plně vyvinuté funkční plíce, v prvních měsících života též vnější keříčkovité žábry). Často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách". Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších (cca 100 - 150 l) akvárií pro odstavená mláďata. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu, nic zde není jen pro efekt. Užité kořeny a pařezy jsou převážně borové a smrkové z rašeliniště i vhodných lokalit z blízkého lesa (vývraty), akátové z chajdy a někde je (tuším) ještě pár kousků vrby. Pouze dva z menších kořenů jsou jakési tvrdé tropické dřevo ze zverimexu. Jako úkryty menším rybkám slouží též četné skořápky kokosu, hladiny stíní plovoucí korková kůra doplněná buďto trvale plovoucími (smolné kapsy) nebo mezi stěny zaklíněnými kořeny...

Dno: Převažuje poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální. Namixováno kačírkem (samečkům se dobře přenáší a kupí při budování ochranných valů pro matky s mláďaty), pro další ztmavení doplněno drobným čedičovým štěrkem o zrnitosti mezi 0,5-4 mm.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000, nebo AquaEl, kde jsem původní náplně nahradil vlastními. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large, DAJANA Insect Superfood Tropical flakes, Insect Superfood Tropical pellets, NUTRIN aquarium Universal flakes a HIKARI Micro Wafers. Pro všežravé rybky přidávám k výše vypsanému okřehek a NUTRIN Aquarium Algae Lentils, v různých obměnách doplňované vhodnou zeleninou... Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji natvrdo vařeným žloutkem, druhý až třetí den přechází na jemnou drť z rybích vnitřností a masa (drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk).

Osvětlení: Obyčejné zářivky a úsporné žárovky se spektrem "denního světla". U stínomilných ryb v nádržích bez vodních rostlin není víc potřeba.

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Krásčino akvárko) po určité době navozují dle mého názoru lépe než tapety. Nově jsou dvě z akvárií opatřena tmavě zeleným nátěrem. Z hlediska estetiky sice nic moc, na rybky má ale uklidňující vliv.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Topná tělíska s termostaty, 27 °C.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích (převážně) menších řek a potoků mají velice rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a vynikající kondice ;)

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění).

Poznámka: V trvalé nabídce jsou mladí Parachromis motaguensis z našich odchovů. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(371)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
A. nigrofasciata

(4)
Složka
Hemichromis guttatus

(5)
Složka
P. multifasciatus

(30)
Složka
Polypterus senegalus

(35)
Složka
Astronotus ocellatus

(21)
Složka
P. motaguensis

(246)
Složka
Seznamte se :)

(30)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
27
3.2023
- Dnes jsem odvezl přírodní - motagujské puberťáky do Vivária Mělník :-)

Protože mi na poslední chvíli vybouchl odvoz a po domluvě sušit volné akvárko kdovíjak dlouho je pro každou prodejnu komplikace, vzal jsem to po vlastní ose - v půl šesté ráno budíček, dát rybičkám čas se plně probudit a rozkoukat v nezvyklou hodinu, z nádrže, kam jsem je z tří akvárek už v pátek sesadil (pro zklidnění ten den ještě nakrmil a pak už následovala hladovka kvůli vyprázdnění, plus postupné snižování teploty, aby pro ně pokles při převozu nebyl až takový šok) je odchytil (úkryty jsem odebral už včera večer), zapytlíkoval po malých skupinkách, nastrkal za triko a s vizáží koule na čapích nohou přes půl města vyrazil na autobus do Prahy. V báglu pro sichr náhradní pytlíky, gumičky, petku s čistou vodou, mrňavou síťku a malý kyblíček... Co kdyby... A samozřejmě neustálé kontroly, výměny vzduchu (řádně naducaný se za triko vejde jen jeden akva-sáček jejich vzrůstu úměrných rozměrů, já tam měl tři a byla to znouzectnost). Pak metro a další autobus. Ještě že ty linky navazují docela plynule, pro převoz ryb vyšlo počasí opravdu mizerně.
V Mělníku mi, jako na potvoru, net zahlásil vyčerpaná data sotva jsem chtěl mrknout do mapy, takže bez navigace. První domorodec mě dle Murphyho zákonů poslal přesně na opačnou stranu, další dva oslovení nebyli místní, po čtvrté jsem kápnul zřejmě na akvaristu: "Vivárko? Tímhle směrem pořád rovně přes dva kruháče, pak do prava, tam je Tesco a naproti, takový zašitý, to je." Za dvacet minut jsem vcházel do dveří.
Rybky byly sice pocuchané a rozhodně měly pokažený celý den, anabázi ale naštěstí přestály bez větší újmy, v novém se zmátořily a rozkoukaly během čvrt hodiny. Než jsem odklusal na zpáteční autobus, už si dvě hlavní smečky našly své členy a nádrž půlnuly (každá parta na jedné straně)...

Pokud si kdo oblíbil našeho Potvůrku, netrvá na tom, že musí mít v akváriu "milion rybiček deseti druhů" a měl by náhodou cestu přes Mělník, aktuálně si tam může koupit jeho vnoučata (od Zrzka s Čudlou a Drobka s Malenkou), případně i jeho dvě poslední dcery které měl s Papulkou (ze smečky Sršňů, na podzim jsem o jejich návratu k nám/záchraně psal) :-)

Dojezd do Varů se konal po páté, celý den v čudu, ale dobře to dopadlo.
Doma z této party zůstali jen Indián s Vosou (hotový pár rozhodně nepustím, ještě by je rozdělili a to jim nemůžu udělat), dále Čudlís, ten to měl pro svou povahu slíbené už od loňského sklonku léta, a jeden pomenší, ovšem nádherný, sameček od Drobka. Červenáčky nepočítám, ti zůstali doma všichni už z principu... ;-)

- Následuje smutná zpráva, musel jsem utratit Strašidýlko. Nebýt toho zpropadeného výpadku, mohla žít ještě docela dlouho, takhle ale zaplísnila (což by se dalo i vyléčit), zároveň se jí ale otevřely léze a začala rychle hubnout, přitom se uzavřela do sebe. Celkové chátrání bylo velice rychlé :-(
Rozhodně nejde o prohru, při vyléčení nádoru jak siamské dvojče to byl úspěch fenomenální (a nečekaný), přidal jí několik měsíců kdy byla veselá, jenže problém s rakovinou je už napořád. Ve vymazlených kontrolovaných podmínkách by to i šlo, náhlý výkyv žel všechno zhatil. Ale je to dobrá zkušenost...
24
3.2023
Náhled
- V jedenáct dopoledne jsem Tinku s Rudolfem přistihl při kladení jiker a jejich oplodňování :)

- V 15:30 jsem u téhož pozoroval i Broučka s Beruškou. Zase se s malými roztrhne pytel :-D
23
3.2023
- V akváriu Strašidýlka přes noc odešlo topítko a výrazně poklesla teplota (tenhle měsíc je snad za trest) hmm
U libovolné jiné ryby by to nijak zvlášť nevadilo, takže jsem k ní narychlo přehodil tělísko odjinud (s momentálním nadstavem, kdy je třeba mladé průběžně třídit, už mi všechna náhradní došla), jenže ona je onkologický případ. Ačkoli jí nádor zcela vymizel, imunitní systém má doživotně na mraky a vnitřní orgány také jistě nebudou v pořádku. S ní hrajeme celou dobu jen na odklad. Přestože se chová jako naprosto zdravá rybička, stačí sebemenší výkyv a může se snadno položit...
Po tom, čím si ta chuděra prošla a co si vybojovala, by to byla velká škoda. Nemám z toho dobrý pocit :-O

- V poledne jsem od perlovek odchytil největší samičku z Drobkovo potomků a v boxíku ji vložil k Červenému. Zatím zrovna vstřícný není, také ale ne útočný. Až jeho podrážděnost z narušení teritoria opadne, uvidíme, zda o ni projeví zájem (on ji docela zaujal). Kdyby to neklaplo, ještě
ji zkusím spárovat s Hopem.
Jakmile vyjde počasí, půjde dvacet mladých mot do světa, ji by ale byla škoda prodat, aniž bych nejdřív zkusil její potenciál pro další chov. Přeci jen je nejsilnější z prvních pohlavně dospívajících rybiček bavorské krve... ;-)

Dodatek v 16:15 - tak to nevyšlo ani s jedním z mutačních samečků. Agresivní sice nebyli, z chování obou ale dost brzy vyplynulo, že o ni nemají nejmenší zájem. Spíš se ji snažili ze svých území vypoklonkovat. V naprostém klidu, ovšem jasně a zřetelně.
Nechám to uležet, holt budou nějaký čas sami... a pak se uvidí :-)

- U Rudolfa s Tinkou je už tření na spadnutí, oba mají vysunuté papily a dost to mezi nimi jiskří. Tak do dvou dnů max. bude nadílka :-)
22
3.2023
Náhled
V noci Athéna umřela :-(
21
3.2023
Náhled
- Po celý večer až do půlnoci byla těžce zraněná Athéna v šoku. V koutě karantény se na dně letargicky opírala o stěnu, dýchala těžce, přerušovaně.
- Mezi půlnocí a jednou už ležela bez hnutí na boku, zcela odbarvená, dýchání mělké, rozpoznatelné jen při opravdu pozorném pohledu. Podle všech zvyklostí v posledním tažení.
- Ve dvě ráno se začala zvedat do normální pozice, dýchání normální.
- Ve tři začaly nezraněné části jejího tělíčka nabírat obvyklé noční spánkové zbarvení.
- Potom jsem vytuhnul.
- Ráno po osmé se jí barva v rámci možností vrátila a spolu s ní i první známky zájmu o dění v okolí.
- Několik hodin vypadal její stav nadějně, chvílemi i trochu plavala, po třetí odpoledne ale došlo k prudkému zhoršení, kdy náhle nabrala stresové zbarvení, položila se na bok a začala dýchat velice ztěžka.
- V půl šesté bylo dýchání klidné, postupně se začala zvedat z polohy leže na standard.
- Ve třičtvrtě už trochu plavala, pak si lehla k odpočinku přibližně doprostřed nádrže s tělíčkem v normální pozici, s pohledem zaměřeným do místnosti.
- ...

Je to tak 50:50, prvních 24 hodin je nejkritičtějších. Pokud je přežije, naděje vzrůstá. Stále se drží, je silná, šance tu je.

- Mimo hlavní téma dne: Modrásek s Žabkou mají v kokosu jikry, podle téměř neznatelných papil už nejméně od včerejšího rána nebo předchozí noci :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (11)

Tojsouvěci Re
28.3.23 1:04
Přeji Ti Sašo,aby tvoji odchovanci našli majitele,který k nim bude mít obdobný vztah,jako tvoje srdcařina.Včera jsem poslušně požadovanou aktualizaci prezentace provedl v deníčku,to asi nestačí,protože dnes je pořadavek na další aktualizaci :-D . Nerozumím systému,dávno ukončené prezentace fungují,žabomyší války jakbysmet,jestli nemohu dodat ,ani fotodokumentaci nemocí a léčby ryb s veterinárními výsledky vyšetření,návod na opravu techniky s vyobrazenim,tak mi zbývá cesta zápisu,jen o výměně vody a očištění skla. :-( Ať se Ti daří. ano
Felix Re
24.3.23 14:28
O Tinku nemám nejmenší obavy, ta je ostrá jak žiletka a umí se pořádně ohnat. Už teď je mezi nimi vidět, kdo tomu velí :-D
Guppy Re
24.3.23 12:25
Tak doufejme, že si v případě nezdaru Rudolf nevybije frustraci na své partnerce.
Felix Re
22.3.23 12:19
Šance byla tak půl na půl, za pokus to rozhodně stálo. Jak jsem níže poznamenal, Hugo byl na tom ještě daleko hůř, když se mi dostal do rukou. Někdy to ale holt nevyjde, všechno se ovlivnit nedá :-O
Guppy Re
22.3.23 10:30
S napětím jsem dnes klikal na ikonku Tvého deníku, bohužel smutná zpráva... :-(
Felix Re
21.3.23 19:10
Klidné místo, čistá voda, teplo, šero, jemné vzduchování, sůl a šťáva z česneku. To je takový osvědčený základ, málokdy je zapotřebí něco dalšího. Zaplísnění ran anebo bakterku jsem s tímhle nezažil :-)
Ale samozřejmě záleží na více faktorech, 100% úspěšnost neexistuje. Taková by byla na Nobelovku :-D
Guppy Re
21.3.23 18:24
Dáváš nějaké podpůrné přípravky? Torben, vzduchování, něco protizánětlivého (protiplísňového), atd?
Felix Re
21.3.23 16:45
No je to bída, stále ale součást jejich přirozeného chování. Čím více jedinců v chovu je, tím je vyšší pravděpodobnost že se to dříve či později někomu stane, tomu se nedá úplně zabránit.
Teď to s ní osciluje jako na houpačce - na hodinku dvě se vzchopí, potom zase kolabuje... A tak to jde zatím dokola :-O
Tyhle ryby se někdy dokážou vykřesat z tak strašlivých zranění, až je to k neuvěření, jindy prozměnu podlehnou i triviálnějším. To se předem neodhadne.
Takový Hugo byl na tom ještě hůř, když jsem jej před lety zachránil. Tehdy se na něm, při společném útoku, vyřádilo osm ryb naráz (to se mu stalo ještě ve zverimexu). Hrobníkovi z lopaty jsem ho pak tahal dva měsíce, celý první vypadal na umření... No a jaký fešák nám z něho nakonec vyrostl. Celou tu dobu na něm byla vidět nezdolná vůle k přežití, to je vždy dobré znamení. Pokud se cichlida uzavře do sebe, vzdá to a umře. Dokud ale bojuje, pořád má naději. Tak uvidíme.
Guppy Re
21.3.23 13:22
Nepříjemné, i když jak píšeš, je nutno počítat s tím, že se to může stát. Kéž by se z toho holka vylízala.
Tojsouvěci Re
21.3.23 2:35
Deníček potlesk
Felix Re
2.3.23 21:03
Díky :-) pivo
kvietik Re
2.3.23 19:51
Super ryby a obdiv, ako si to všetko dokumentuješ potlesk ahoj
Felix Re
2.3.23 18:26
Vlastně už ani nestíhám některé ze svých dalších koníčků... :-D
RAP Re
2.3.23 12:21
Koukám, že se nenudíš. ;-)
Felix Re
2.3.23 0:54
Dík za info, v budoucnu se bude určitě hodit :-) pivo
Tojsouvěci Re
2.3.23 0:51
Dočasné řešení je přepustit silikon do jednorázové stříkačky a nanést lepidlo pod vodou na sáknoucí část akva,tlak vody tomu zatěsnění částečně pomůže. ;-)
Felix Re
2.3.23 0:05
On je vlastně poslední dobou tak nějak průběžně pořád :-D
Jestli ale odchovají multifasciati, bude to u mě poprvé, takže se velice těším.
No a u Rudolfa a Athénou jsem na prcky ohromně zvědavý. Pokud je jejich barevná mutace stabilní a nenese s sebou negativa, to si budu vrnět blahem :)
Guppy Re
1.3.23 23:30
To bude zas baby boom. potlesk
Felix Re
28.2.23 0:10
:-D pivo
Tojsouvěci Re
28.2.23 0:05
Večerníček OK. :-)
Felix Re
26.2.23 23:30
Děkuji pěkně :-)
Kawasaki Re
26.2.23 22:36
Paráda. potlesk
Některé fotky vypadají jako bys je dělal pod vodou. palec
Felix Re
22.2.23 23:11
Z hlediska etologie druhu určitě ano a pohled na hejno maličkých mě i po tolika odchovech vždy chytne za srdce ano
Z hlediska nerudovské otázky, kterou bude třeba řešit, už to ale tak optimisticky nevidím :-D
Guppy Re
22.2.23 23:02
Milé překvapení. palec
Felix Re
19.2.23 12:44
Díky, občas holt nějaká i vyjde (v průměru tak každá třicátá) :-D

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol