Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 2. 12. 2021 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 7850   Počet palců: 23
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 6 let a 4 měsíce
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 40 uživatelů
Fotek a videí: 940+69   Komentářů: 842
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje dvojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (svalnaté násadce ploutví, primitivní funkční plíce, vnější keříčkovité žábry ve fázi potěru... často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky povícera značek (v dlouhodobém měřítku považuji za nejlepší z nich UniStar AIR 2000-4), ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000 s vlastními náplněmi. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu, cvrčci, švábi, muší larvy, kukly i dospělci, smýkaný hmyz a žížaly, z mražených krmiv patentky, důkladně propláchnuté ančovičky Engraulis encrasicolus, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei a kuřecí srdíčka, z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a okrajově vločky Dajana Basic...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících rybek obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(939)
Složka
Ostatní

(49)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
P. managuensis

(7)
Složka
Thorichthys meeki

(21)
Složka
A. nigrofasciata

(66)
Složka
Andinoacara pulcher

(37)
Složka
Polypterus senegalus

(14)
Složka
Astronotus ocellatus

(84)
Složka
P. motaguensis

(478)
Složka
Seznamte se :)

(21)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(156)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019, aktuální délka 22 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019, aktuální délka 22 cm
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019, délka 15 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019, délka 15 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko, akt. délka 23 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko, akt. délka 23 cm
26.06.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019, délka 17 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019, délka 17 cm
30.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
2
12.2021
Vytřeli se Drobek s Malenkou, takže už odchovávají všechny motagujské páry - ty ryby se na mě snad domluvily hmm :-D
29
11.2021
Papulčin plůdek se dnes vykulil, starší mláďata se drží okolo hlídkujícího Potvůrky anebo v opačné části akvária, své malinké sourozence tedy neohrožují a jsou matkou tolerována. Čudle se kupodivu podařilo poměrně dost jiker udržet i přes nežádoucí pozornost ze strany jejích mláďat a jako překvapení dne se rozplaval potěr Berušky a Broučka, o jejichž výtěru jsem neměl nejmenší tušení :-)
28
11.2021
Blíží se poledne a Čudla se Zrzkem se třou. Dali si pořádně načas :-)
25
11.2021
Krátce po desáté dopoledne se Potvůrka s Papulkou začali třít :-)
19
11.2021
Tak jsem mrknul do seznamovací složky na "Škvrně" a s notnou dávkou překvapení zjistil, že je o dost starší než jsem měl kdoví proč v paměti zafixováno. Pořád jsem si liboval jak je úžasné že ostatní v odstavném akvárku o tolik přerostla a je už dokonce větší než Malenka s Čudlou... No a ona se vylíhla 1. 4. 2020, jinými slovy - mezi partou předpubertálních mladíků mi čiperně rejdí plně dospělá samice smích
Nějak jsem zaspal, naštěstí to ale nedělá neplechu. V brzké době ovšem proběhne třídění, takže se může těšit na vlastní "byteček" ;-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (1)

fajfmen Re
3.12.21 20:04
Momentálně kapacitu moc neřeším, zájem o moty je zas téměř na nule, takže odstavná akvárka jsou v provozu jen dvě a zatím to nevypadá že by bylo třeba spěchat s dalšími:
Od Potvůrky s Papulkou, kteří bez problémů odchovávají i za přítomnosti starších mláďat, odlovuji soběstačná tak ve velikosti cca 5-6 cm, kdy jich obvykle bývá okolo dvaceti nejkvalitnějších a ta pak dochovávám bokem jako hierarchizovanou skupinu do cca 10-ti cm než je "vypustím" do světa.
Mladé páry oproti zmíněnému stále ještě oscilují mezi překotným množením a redukcemi potomků ze strany matek, paradoxně čím víc se třou, tím méně prozatím odchovávají. Vzhledem k jejich finální velikosti i povaze, v našich končinách hraničících s neprodejností, to ale nechávám tak, na způsob jak optimalizovat reprodukční chování a udržet kvalitní potomky musí rybky přijít samy životní zkušeností...
Takže statistika nic moc, na stranu druhou je to aspoň udržitelný stav :-)
fajfmen Re
3.12.21 16:43
Je to od nich hrubá nekázeň a určitě mi to dělají naschvál. Se tady třou jak je napadne i když se mi to zrovna moc nehodí. Banda nezvedená tone smích
Guppy Re
3.12.21 10:28
Nechápu, jak to kapacitně zvládáš. Kolik nádrží máš pro odrůstající potěr?
Mně začíná odchov nanolutek frustrovat - přes veškerou péči mi odcházejí a příliš nerostou.
Krmím 3x denně, strava pestrá, denně odsávám dno + měním 1/2 vody obden.
Máš nějaké průměrné číslo úspěšnosti odchovů - kolik procent mladých to dotáhne do dospělosti (prodejní velikosti)?
Já to mám zatím následovně - do věku 2 měsíce úspěšnost v podstatě 100%. Do věku 4 měsíce už jen 50%. :-|
zelenakapusta Re
2.12.21 18:47
Tě slyšely, že mluvíš o novém akváriu smích
fajfmen Re
2.12.21 12:44
Jo, je to pořádná nadílka ano
permonici Re
30.11.21 6:19
Tedy to je baby boom! potlesk ahoj
fajfmen Re
29.11.21 18:53
Je docela dobře možné, že výtěr oddalovala hledáním místa kde by droboť tolik novou snůšku neohrozila. Jenže v akvárku holt takové místo není, tak nakonec kladla tam co obvykle... ;-)
zelenakapusta Re
28.11.21 12:11
Asi ví, že dětí má i tak hodně smích
fajfmen Re
25.11.21 13:38
Díky :-)
zelenakapusta Re
25.11.21 11:54
Blahopřeji potlesk
fajfmen Re
20.11.21 20:06
Jo, je to jejich táta ano
zelenakapusta Re
20.11.21 19:47
Jak je možné, že ten obr ty mrňousky nesežere? Nebo jsou to jeho děti?
fajfmen Re
20.11.21 15:11
U velkých středoamerických a karibských cichlid, hlavně těch dravých, je takový rozdíl poměrně běžný. Jsou formovány extrémně konkurenčním prostředím, v podstatě začarovaným kruhem závodů ve zbrojení, kde je pro přežití rodiny výhodné aby samci byli co největší, zatímco samičky relativně drobné. Sexuálním výběrem upřednostňujícím osvědčený typ a postupnou selekcí v průběhu vývoje pak rozdíl narůstá... A tohle je nevyhnutelný důsledek :-)

Ještě dodatek - od doby pořízení zmiňovaného snímku samička povyrostla a především zmohutněla, na současných fotkách páru už není vzájemný nepoměr tak dramatický. Velikostně se srovnala na polovině jeho délky, což je u tohoto druhu standard :-)
zelenakapusta Re
20.11.21 8:33
Tak obrovský velikostní rozdíl mě prostě šokuje coze Vím, že mezi zvířaty existuje velikostní převaha samců ve velké míře, ale že by to bylo až tak ohromující, to jsem nečekala coze

Fotky máš skvělé palec
fajfmen Re
19.11.21 23:09
Xiaomi Redmi 7. Úplně obyčejná postarší plečka :-)
lucie.aqua Re
19.11.21 22:50
To mi neříkej, že mobil, prozradíš jaký? Klidně do vzkazu, pokud nechceš veřejně. :-)
fajfmen Re
19.11.21 22:42
Díky moc, všechno je to ale focené a natáčené mobilem. Prostě jenom počkám až se setmí a pak zkouším různé úhly... Když mi z padesáti snímků vyjde aspoň jeden koukatelný, tak pomalu slavím druhé Vánoce :-D
lucie.aqua Re
19.11.21 22:34
Tak to video - to je absolutní pecka, to je kvalita hodna dokumentu BBC. A fotky - neskutečná paráda, určitě je focení tvé hobby a na výbavě jsi nešetřil... Krásné ryby, velmi zajímavá nádrž, jak to, že ji ještě nesleduji? Honem napravit... palec
fajfmen Re
19.11.21 19:33
Chvíli mi trvalo než jsem příslušnou fotku dohledal, ale jo, to je náš nejstarší chovný pár Potvůrka s Papulkou. Takhle vypadá typický rozdíl mezi plně vyspělým samcem a dospělou samicí ano

No a kdyby se u "Škvrněte" vyskytli nějací pro ni už zajímavější samečci (rozumněj dostatečně velcí a silní aby na ni dělali dojem), vybrala by si jednoho a ostatní obratem začala s partnerem nekompromisně napadat a vyhánět ve snaze vytvořit teritorium a založit si v něm rodinu. Jsou to celoživotně monogamní ryby, mezi sebou rovnostářské, dokonce i něžné a pozorné (jen má prostě každé pohlaví naprosto odlišnou úlohu, proto se u nich vyvinuly extrémní tělesné rozdíly), ke všemu co považují za konkurenci anebo hrozbu pro mláďata ale silně nesnášenlivé a útočné (platí pro obě pohlaví, "mrňavé" holky taky umí být pořádné dračice, jak už jejich výstražné "vosí" zbarvení na dálku varuje :-D ) ;-)
zelenakapusta Re
19.11.21 18:41
Mám otázku, vrtala jsem se ve tvých fotkách a narazila na jednu - 19.06.2020 Nad novou snůškou - to je vážně pár? coze
zelenakapusta Re
19.11.21 18:33
Tak to je klika, že se klukům ještě nezačala zapalovat lýtka smích
fajfmen Re
18.11.21 22:46
Pamatují se velice snadno :-)
Rybek jednak není mnoho, pojmenování jednotlivců navíc obvykle vychází z nějakých jejich výrazných osobních rysů - namátkou třeba Zrzek (ačkoli po dosažení pohlavní dospělosti přebarvil do modra) byl v prvním roce života skutečně ryšavý, Malenka je z chovných samiček nejmenší a Beruška má zase největší podíl červené barvy... ;-)

Akorát "Škvrněti" budu ještě muset něco příhodného vymyslet (je to holka a už teď je vzrůstem srovnatelná s plně dospělými samičkami, škoda ji prodat, ta půjde do chovu) a jeden mladinký sameček také vypadá velice nadějně... Možná to ty cedulky jednou chtít bude :-D
zelenakapusta Re
18.11.21 22:10
Ahoj, mrkla jsem do seznamovacích fotek - fakt si všechna jména pamatuješ nebo máš na akváriích cedulky? :)
fajfmen Re
14.11.21 14:17
Ahoj, pokud chce, dokáže se pohybovat mimořádně rychle a hbitě, jako stanovištní lovec útočící přepadem ze zálohy na krátkou vzdálenost ale většinou jen postává na svém oblíbeném místě odkud má výborný přehled o okolí... no a jak je patrné z fotek, obvykle se z něj neobtěžuje odplavat ani v průběhu čištění :-D

S velikostí nádrže už je to poněkud nejednoznačné. Pokud ji má (harmonický) pár jen pro sebe, nemusí být vlastně ani nijak závratně velká, co do objemu vody v zásadě postačí něco mezi třemi až čtyřmi sty litry (náruživí plavci to zrovna nejsou). Velice důležitý je ale její tvar s důrazem na co největší plochu dna, aby odpovídala rozloze teritoria jaké by samec přirozeně obhajoval a potom i vnitřní uspořádání :-)
Jiná situace nastává, pokud jsou moty chovány ve společnosti dalších adekvátně velkých ryb které si rovněž budou vytvářet osobní území. Tam se musí úměrně počtu nutně celkové rozměry zvětšit nejen o parametry komfortních zón, ale i rozšířit o nárazníková pásma okolo nich a nějaké to neutrální "území nikoho", kde například budou všichni dostávat potravu. Pak je také nutné zohlednit s jakými druhy se snesou a nakolik (např s některými býložravými kančíky z okruhu r. Vieja žijí v přírodě v oboustranně prospěšných sympatriích, kdy si dokonce zakládají a ve vzájemné spolupráci obhajují společně sdílená teritoria) a se kterými naopak příliš vycházet nemusí...
Co se tedy společenských akvárií s nimi týká, ta obří jsou značka ideál ano
zelenakapusta Re
14.11.21 10:10
Jo, ještě dotaz: Je to moje utkvělá představa nebo takové ryby opravdu vyžadují obří nádrže?

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol