Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 21. 9. 2021 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 7445   Počet palců: 22
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 6 let a 1 měsíc
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 36 uživatelů
Fotek a videí: 891+65   Komentářů: 767
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje dvojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (svalnaté násadce ploutví, primitivní funkční plíce, vnější keříčkovité žábry ve fázi potěru... často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky povícera značek (v dlouhodobém měřítku považuji za nejlepší z nich UniStar AIR 2000-4), ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry Resun Magi Jet 1000 s vlastními náplněmi. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu, cvrčci, švábi, muší larvy, kukly i dospělci, smýkaný hmyz a žížaly, z mražených krmiv patentky, důkladně propláchnuté ančovičky Engraulis encrasicolus, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei a kuřecí srdíčka, z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a okrajově vločky Dajana Basic...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, tři menší akvária osvětlují i stará žárovková tělesa z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících rybek obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(890)
Složka
Ostatní

(49)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
P. managuensis

(2)
Složka
Thorichthys meeki

(21)
Složka
A. nigrofasciata

(66)
Složka
Andinoacara pulcher

(37)
Složka
Polypterus senegalus

(14)
Složka
Astronotus ocellatus

(83)
Složka
P. motaguensis

(437)
Složka
Seznamte se :)

(21)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(154)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
26.06.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
30.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
21
9.2021
Po shlédnutí nově přidaného videa od Drobka ve větším formátu jsem je zas smazal - ačkoli v mobilu vypadalo dobře, v compu bylo nekoukatelné.
Natočil jsem ale náhradní v mnohem lepších světelných podmínkách i úhlu. Čeká na schválení :-)
19
9.2021
- Na netu jsem objednal mandlovník, sehnat ho ve zdejších zveráčích je sci-fi. Snad dorazí včas, podle drobných změn v chování už Lea začíná pociťovat problém... :-O

- Aby to bylo i z veselejšího soudku, nahrál jsem video s rozplavanými prťaty Drobka a Malenky (čeká na schválení). Sice jsem kvůli nim musel přerušit/odložit práce na příčce, aby měli rodiče klid, ale to neuteče ;-)
Velkým pozitivem je, že mi ti dva začali dnes konečně jíst z ruky - připluli s důvěrou a brali si opatrně kousky masa rovnou z prstů. To je velmi příjemná změna oproti jejich donedávna plachému chování :-)

- Zrzek s Čudlou se opět chystají k výtěru, nad kamenem a v jeho okolí se věnují čím dál vášnivějším tanečkům. To už jsem u nich dlouho neviděl. Samozřejmě je mohu sledovat jen z povzdálí - kdykoli se přiblížím s cílem natočit je u toho, všeho nechají a tváří se jakoby nic :-D
Ráno asi bude na placáku pořádná nadílka :-)

Zdá se, že se také u jejich sousedů něco chystá, Brouček začíná stěhovat kořeny. Jeden asi třiceticentimetrový se v podvečer opakovaně pokoušel umístit na hladinu :-D a vypadal celkem nenaladěně, že mu tam "odmítá" držet. Vydrbal jsem kus korkové kůry a vložil ji do akvária. Po krátké prohlídce si ji trochu pošteloval v blízkosti čelního skla a hned byl o poznání spokojenější. Pak pod ní začal budovat pískový val :-)
Jenom doufám, že se Beruščino chování vůči mladým v případě výtěru nezmění stejně dramaticky jako u Čudly, těch jejích by byla obrovská škoda. Doposud jsou rodiči hýčkaná a také naprosto největší. Budu jim držet palce - U Potvůrky malí přežili několik výtěrů po sobě, u Zrzka ani jeden. Každá mota má holt jiný přístup, tak snad u tohoto páru bude také tolerantnější...
18
9.2021
- Tori s Divousem čerstvě vodí početné hejno potěru a plůdek Drobka a Malenky by se měl rozplavat v průběhu dneška :-)

- S poraněním Ley to vypadá na pováženou - ačkoli je čisté (tím míním dokonale, což mi samo o sobě přijde docela zvláštní, není tam viditelná ani stopa po nějakém zaplísnění, zánětu či jiné sekundární infekci) a ryba se chová naprosto normálně jako by si nebyla nějakého problému vědoma, okraje se nezatahují ale naopak se zdá že dochází k postupnému zvětšování. Samozřejmě na to téma projistotu googlím už dva dny. Výsledkem je, že jsem si hodně rozšířil "vzdělání" o různých chorobách ryb, žel ale doposud nenašel nic kde by přes základní společný jmenovatel, tedy otevřenou ránu, nebyla hromada odlišných průvodních symptomů obvyklá vysvětlení vylučujících. Rozhodně ale není normální, aby se čistá rána místo hojení rozšiřovala... Nemám z toho toho dobrý pocit :-O
16
9.2021
Lea má na hřbetě asi 4 cm dlouhý a půl cm uprostřed široký šlic, vypadá jako seřízlý nožem :-O
Nejspíš zase vyskočila po mouše a sedřela se o výztuž akvárka (mušími larvami krmím dost, občas nějaká zvládne vydrápat se z vody po dřevech, v potosech si dohledat krmení, zakuklit se, dospět a následně lozí zespoda po krytu...)
Nepůsobí dojmem že by jí to nějak vadilo, no ale...
Hned jsem odkalil, vyměnil vodu, přisolil a přidal česnekové šťávy, tak se jí to snad bez komplikací vyhojí...
15
9.2021
Brzy ráno se plůdek vykulil :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (1)

fajfmen Re
20.9.21 20:51
Díky Vám oběma :-)
O Leu mám dost obavy, má to až do masa v blízkosti páteře. Už jsem sice viděl ryby jež přežily neporovnatelně horší zranění, ale nejmíň stokrát tolik co umřely na mnohem míň. Dobré znamení je její nezměněná nezřízená chuť k jídlu a ve většině normální chování, sekundární infekce to ale mohou i v průběhu hojení dost snadno otočit :-O
U ostatních rybiček je to taková normálka - dlouho se neděje nikde nic, pak se v jednom akvárku spustí námluvy a do dvou dnů už blbnou všichni stejného taxonu v doslechu :-D

Na vysvětlenou k poslední větě: většina ryb komunikuje primárně "hlasem", podle řady biologů jde vlastně o nejukecanější a nejhlučnější obratlovce vůbec (ve vodním prostředí které právě zvuky přenáší mnohem lépe než vzduch a zároveň mívá pro nejrůznější zakalení často minimální viditelnost a pachovou signalizaci může navíc snadno odnést proud, je to vlastně nejlogičtější způsob jak ostatním sdělit cokoliv), jen je to mimo schopnost vnímání lidského sluchu (pánbu zaplať - představte si návštěvu vnitřních prostor papouškárny nebo opičárny v ZOO, když je třeba v zimě většina zvířátek uvnitř - ten řev je nesnesitelný!). Pokud si jako analogii k rybímu milostnému štěbetání představíme zpěv ptáků z jara, sledujícího stejný účel, snadno si lze odvodit že odposlech milostného cvrlikání z vedlejšího akvárka obývaného párem stejného druhu stimuluje i sousedy, přestože se vzájemně nevidí (u mě mezi akvárka vsunutý papír, aby si zejména samci vzájemně nelezli na nervy, pro teritoriální tvory je pocit soukromí podstatný ;-) ). Takže brzy cvrlikají páry dva. Efekt to zesílí a pošle dál... No a už to jede :-D
permonici Re
20.9.21 6:28
Teď se tady toho děje hodně, tak držím pěsti, ať na všech frontách vše dobře dopadne. ahoj
Guppy Re
19.9.21 22:17
Nepříjemné. Snad se dá dokupy.
fajfmen Re
19.9.21 0:25
Ok, zjistím si postup. Cenná rada nad zlato. Díky :-)
Tojsouvěci Re
18.9.21 22:42
K záznamu v deníčku,osobně by jsem se rozhodoval mezi vodoléčbou s mandlovníkem a nebo konkrétním ošetřením poraněné svaloviny jodem (opatrně otupovat naředeným roztokem v barvě čaje,pozor - nesmí se dostat do očí a žaber !!!).Držím Lee pěsti. :-)
fajfmen Re
16.9.21 18:34
Druhý den jsem text trochu proškrtal a učesal, chtělo to korekce (ponechal jsem jen co přímo souvisí s touto prezentací). Je to tak přehlednější :-)
Guppy Re
14.9.21 21:30
Co dodat, obdivuhodný přístup. palec
fajfmen Re
8.9.21 18:34
Zatím jsou si rybky velikostí podobné, tam může k záměně dojít snadno a rychle, obzvlášť při čelním pohledu v nepříliš kvalitním videu z mobilu ano
No a ten zápis je holt takový souhrn pozorování a ladění podmínek, zkrátka takové postřehy pro bezproblémový chov :-)
Guppy Re
8.9.21 14:22
Tak to jsem je popletl, na druhý pohled už vidím vzor na boku. Ještě tu není tak enormní rozdíl ve velikosti tlamy, jako u P&P ;-)
Poslední zápis v deníku hodně poučný. palec
Tojsouvěci Re
8.9.21 0:41
Deníček. potlesk hop :-)
fajfmen Re
6.9.21 10:50
To byla Beruška. Brouček ukořistil první sousto jen spadlo do vody, to byl ten prudší pohyb kořene vpředu hned na začátku, do záběru vplul až v závěru videa už jen dohlédnout na prcky. Ve stinném akvárku mi ale mobil barvy moc nebere a jak ryby cupují maso a vnitřnosti, je z toho šíleně bordelu, takže je pak houby vidět a záměna jedinců snadná :-)
Ale pažravci to jsou :-D . Tuhle mi třeba Zrzek vyrval z ruky celou asi devíticentimetrovou ančovičku než jsem ji stihl naporcovat - a už si s ní mazal pryč. To je fuk, že se to nedá spolykat v celku, hlavně že je to největší kus smích
Guppy Re
6.9.21 9:27
Pěkně si to porcují. :-P Super, jak si Brouček vybere větší sousto, když vyjede pro druhej kus masa. :) palec
fajfmen Re
2.9.21 23:04
Díky :-)
S tou mojí plečkou je to ale čím dál obtížnější. Dnes mi třeba ze čtyřiceti nevyšla jediná, všechny vypadaly jako namalované vodovkami hmm
Kawasaki Re
2.9.21 22:59
Fotky palec potlesk
fajfmen Re
31.8.21 21:39
Jo, jeho obvyklá činnost - stojí uprostřed, pozoruje okolí a nehne brvou :-D
Guppy Re
31.8.21 20:59
Hugo flegmatik. :-D palec
fajfmen Re
26.8.21 8:04
To je pečlivý taťka ano . Dokonce mě už i kousnul :-D
Tojsouvěci Re
25.8.21 23:21
Zrzek s potomstvem palec . A o tom to je. :-)
fajfmen Re
24.8.21 10:37
Pravda :-)
Lukino Re
24.8.21 4:41
Tak to jo, ale Amerika to je a to se počítá ;-)
fajfmen Re
23.8.21 20:52
Dík :-)
Kawasaki Re
23.8.21 20:34
Fotky potlesk palec
fajfmen Re
23.8.21 18:36
Děkuji Ti za milý komentář, velice potěšil :-)
Jen si dovolím malinkou opravu - vyjma vruboušků jsou to středoamerické cichlidy, oproti povahově jemnějším a důstojným JA dost raubíři :-D
Lukino Re
23.8.21 18:19
Super prezentace i jsem se začetl palec , nádherné ryby, chválím moc ryby z JA můžu ano palec
fajfmen Re
17.8.21 5:18
Díky. Prťousci rostou dost nerovnoměrně, největší je oproti zbytku hejna skoro dvojnásobný a na videu dobře k vidění. Z něj bude jednou pořádný macík :-) (škoda ho časem prodat, byl by výborný do chovu... mít to tady nafukovací :-D )

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol