Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » Felix » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotkaParachromis motaguensis & spol
Majitel: Felix   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 11. 4. 2024 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 12716   Počet palců: 37
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 8 let a 8 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 0 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 43 uživatelů
Fotek a videí: 435+98   Komentářů: 1239
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především rozvětvené rodiny velkých masožravých kančíků Parachromis motaguensis (náležících do amphilophinní linie tribu Heroini), vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Spolu s několika dalšími cichlidami je doplňuje pětice afrických bichirů, relikt rané fáze evoluční radiace paprskoploutvých, podobajících se některými znaky rybám lalokoploutvým (svalnaté násadce ploutví) a v jiných aspektech obojživelníkům (plně vyvinuté funkční plíce, v prvních měsících života též vnější keříčkovité žábry). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky, vedle nich je zde i proměnlivý počet menších akvárií pro odstavená mláďata anebo perlovky našeho malého. Nechci je ovšem sčítat a souhrnem objemů vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace (tou se sice neživí, v loveckých revírech jim ale překáží ve výhledu a manévrování při prudkých výpadech na kořist z úkrytů), jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen druhu ale přímo konkrétních jedinců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: V rámci možností jsem se pokusil napodobit stanoviště jaká naše rybky ve své domovině upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí.

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu, nic zde není jen pro efekt. Užité kořeny a pařezy jsou převážně borové a smrkové z rašeliniště i vhodných lokalit z blízkého lesa (vývraty), akátové z chajdy a někde je (tuším) ještě pár kousků vrby. Pouze dva z menších kořenů jsou jakési tvrdé tropické dřevo ze zverimexu (dárek). Jako úkryty menším rybkám slouží též četné skořápky kokosu, hladiny stíní plovoucí korková kůra doplněná buďto trvale plovoucími (smolné kapsy) nebo mezi stěny zaklíněnými kořeny.

Dno: Převažuje jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale relativně tmavý a měkký podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za optimální. Ten je namixován menším množstvím kačírku (samečkům se dobře přenáší a kupí při budování ochranných valů pro matky s mláďaty) a mramorovou drtí poskytující potřebný vápník (frakci 4-7 mm z květinářství drtím v hmoždíři na 2-3 mm, ručním zpracováním získává přirozenější vzhled a zrnitost optimální k použití do směsi). Pro další ztmavení doplňuji drobným čedičovým štěrkem o průměrné zrnitosti kolem 2 mm.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky UniStar AIR 2000-4, ve větších nádržích kombinované s vnitřními filtry Resun Magi Jet 700 a 1000, v malých jejich objemům úměrnými menšími typy od stejného výrobce, kde jsem původní náplně nahradil vlastními (ve dvou akváriích ještě slouží stařičké AquaEly z devadesátých let). Molitaňáky napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé pak rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat). Nic značkového, svůj účel ale plní velice dobře a potichu ;)

Krmení: Z živých krmiv "kostní červi" (larvy masařky obecné Sarcophaga carnaria), cvrčci, švábi, smýkaný hmyz, žížaly, nítěnky, patentky (i mražené), pro drobná mláďata též vodní blechy. Z mražených krmiv ančovičky (sardel obecná) Engraulis encrasicolus, gavůni štíhlí Atherina boyeri, hlavačky Eleotris melanosoma, drobné krevetky Macrobrachium lanchesteri, občas i větší Penaeus vannamei, dále krájená a strouhaná kuřecí srdíčka (uhynulí vodní a příbřežní ptáci, např mláďata vypadlá z hnízd, nejsou v jídelníčku větších dravých ryb ničím až tak výjimečným a tohle je snadno dostupný ekvivalent pro příkrm) aj. Z umělých Hikari Cichlid GOLD Large a DAJANA Insect Superfood Tropical flakes, pro všežravé perlovky přidávám k výše vypsanému okřehek, NUTRIN Aquarium Algae Lentils a Tropical Soft Line AFRICA Herbivore sinking chips (bohaté na balastní látky)... Čerstvě rozplavaný plůdek rozkrmuji natvrdo vařeným žloutkem, druhý až třetí den přechází na jemnou drť z rybích vnitřností a masa (drobní korýšci jako žábronožky apod se mi u nejmenších motagujců jako základ nutričně neosvědčili, na řadu přichází o něco později jako vítaný doplněk).

Osvětlení: Obyčejné zářivky a úsporné žárovky se spektrem "denního světla". U stínomilných ryb v nádržích bez vodních rostlin, nepočítám-li plovoucí, není víc potřeba.

Pozadí: V současnosti převažují prosté sololitové desky natřené tmavě zelenou barvou. Ta je pro ryby uklidňující a po určité době navozuje dojem pohledu do prostředí řeky lépe než nezřídka kýčovité tapety. Trojrozměrná pozadí, která jsem si od dětství vyráběl a tři dekády preferoval před vším ostatním, zde velice záhy ukázala své praktické limity, takže jsem od nich upustil. Nejjednodušší řešení se nakonec ukázalo nejlepším.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby (ze smrkových prken). Nosnost srovnatelná s kovovými stojany, ovšem s neporovnatelně nižší hmotností ;)

Topení: Topná tělíska s termostaty, 26-27 °C. V letních měsících vypnutá, mimo ně je u motagujců zaveden noční pokles teploty na pokojovou. V mírnější verzi tak supluji výkyvy typické pro většinu jejich domovského areálu, kondici rybek to prospívá.

Údržba: Každodenní, proměnlivá dle potřeby. Tito obyvatelé poměrně rychle tekoucích řek a potoků mají rádi čerstvou vodu, proto jim výměny dopřávám kdykoli to jen jde. Odměnou je jejich spokojenost a pevné zdraví.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u říčních "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy, o které se nestará už samotný interiér nádrží, provádím u sekundárně sladkovodních SA cichlid, osidlujících i brakické vody, přídavky kuchyňské soli (sůl určená pro mořskou akvaristiku se mi neosvědčila, při počátečních srovnávacích pokusech moty opakovaně a jednoznačně upřednostnily chuť výše zmíněné), sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění.

Poznámka: V trvalé nabídce jsou mladí Parachromis motaguensis z našich odchovů. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(434)
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Amphilophus labiatus

(1)
Složka
Hemichromis guttatus

(19)
Složka
P. multifasciatus

(9)
Složka
Polypterus senegalus

(35)
Složka
Astronotus ocellatus

(21)
Složka
P. motaguensis

(326)
Složka
Seznamte se :)

(23)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
11
4.2024
V noci se na svém oblíbeném místě vytřeli Zrzek a Čudla :-)
10
4.2024
Nové jikry Broučka a Berušky. Potěr tentokrát dospělí nevyhubili, mrňata se beze strachu hemží v jejich blízkosti. To je u tohoto páru ohromný posun :-)

Mají ale co dohánět - u Drobka a Malenky, tzn Broučkova bratra a Beruščiny sestry, dosud žijí jejich mladí z loňského července (!) a ač jsou to již docela velké rybičky, stále se drží v těsné blízkosti rodičů, kteří je chrání. To je neuvěřitelný rozdíl ve vztazích...
1
4.2024
Rozplaval se potěr Ríši a Žabky. Předchozího si nedávno přestali všímat, následně pomalu vymizel, teď mají další...
27
3.2024
Přibyl druhý labiatus. Tak to dopadá, když mě bez dozoru pustí do zverimexu :-D
21
3.2024
Máme novou rybičku - mladinkého kančíka Amphilophus labiatus, který teprve nedávno ztratil ochranné šedé mláděcí zbarvení. Zhruba od tří odpoledne se rozkoukává v akváriu u Ferdy a zatím to vypadá nadějně, všechny rybky jsou spíš zvědavé než podrážděné, takže asi bez obtíží zapadne :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele       smazané (2)

Felix Re
6.4.24 10:08
Díky :-)
permonici Re
3.4.24 16:10
Tady vypuklo jaro v plném proudu. Ať se daří a život jde dál!
Felix Re
21.3.24 20:12
Když ta rybička na mě ve zveráči tak hezky koukala... Kdo by jí odolal? ;-)
RAP Re
21.3.24 19:29
Zkoušíš další "rabiáty"? :-D
Felix Re
29.2.24 14:59
Děkuji pěkně :-)
Zrovna se pokouším něco nacvakat u Ríši a Žabky, tak snad večer budou i fotky pivo
Kawasaki Re
29.2.24 14:23
Tady to prostě nemá chybu.
palec potlesk pivo
Felix Re
22.2.24 23:17
pivo
Felix Re
22.2.24 23:15
Díky :-)
Tojsouvěci Re
22.2.24 19:23
Deníček palec pivo
Felix Re
8.2.24 22:19
Děkuji, Tobě ať se také daří :-)
Felix Re
8.2.24 22:18
Taky už ležel na boku dva měsíce, opečováván svou manželkou se přitom po celou tu dobu "tvářil" jakoby se nic zvláštního nedělo. To si člověk na handicap postupně zvykne, obzvlášť, není-li to v jeho akvárku (popravdě to pro mne bylo hodně depresivní období, odtud také absence chuti čímkoli přispívat)...
Holt to silou své nezdolné vůle doklepal zrovna do štědrého dne, já souběžně odpadl se zápalem plic... Jo, byly to čupr Vánoce hmm
Felix Re
8.2.24 21:35
Díky, vzájemný vztah mezi jím a mnou ale vznikl na základě natolik specifické souhry okolností, že byl zkrátka jedinečným a neopakovatelným. Ostatně je také rozdíl se v počátcích plně více než rok soustředit na jednoho jediného původně totálně zbídačeného tvora, oproti nynějšímu stavu rutinního skákání kolem jeho početných dospělých potomků, jejich partnerů a jejich potomků a potomků těchto potomků... už ve čtvrté generaci.
Nikdy nezažili bídu jako on, pro ně je pohodový život normálka. Úměrně tomu tak nemají nejmenší důvod tvořit si ke komukoli jinému než vlastnímu partnerovi/partnerce jakýkoli vztah nad rámec donášky krmení a tolerance v rámci obvyklé údržby prostředí :-D
Elektronikar Re
26.1.24 10:30
Nech sa darí. palec
Guppy Re
25.1.24 22:44
Ta informace o Potvůrkovi mi o vánocích unikla. Odešel důstojně, vzpomínky zůstanou.
Dobře, že jsi se zas po čase ozval. ahoj
Tojsouvěci Re
6.1.24 0:41
Držím Ti pěsti,ať si s některým s Potvůrkových potomků uděláš nové Déjà vu. :-) ahoj
Felix Re
5.1.24 23:33
Nic jako nový král určitě nebude, s ním to bylo neopakovatelné. Ale jeho rod žije a prospívá, tak alespoň nežil nadarmo :-)
Tojsouvěci Re
27.12.23 22:39
sad :-( Sdílím tvůj zármutek.Ať žije nový král. ano :
Felix Re
27.12.23 21:57
Byť by se za kondolenci děkovat nemělo, za účast dík. Potvůrka byl člen rodiny.
Pavligin66 Re
25.12.23 20:20
odpočívaj v pokoji Potvorka :-( .
Felix Re
25.12.23 12:04
Děkuji Ti, krásné svátky a šťastný nový rok i Tobě :-)
Pavligin66 Re
24.12.23 12:22
pekné Vianoce šťastní noví rok prajem. :-)
Felix Re
18.12.23 20:29
Jen doplním - Potvůrka dosud žije a stále je hromotlukem, na tělesném objemu opticky neztratil nic. Kráska pečuje o jeho pohodlí (jo, opravdu pečuje) a též u ní již vymizel někdejší stres z jeho ochrnutí a tím mj ztráty ochránce. Že ten obr leží na dně na boku se pro ostatní stalo zvykem, nikdo to neřeší... Prostě jako člověk na vozíčku v okruhu rodiny a známých...
Felix Re
1.11.23 20:33
Zatím se drží a stále pozorně sleduje okolí, včera večer se dokonce ještě zvedl a pokusil odehnat od akvárka kočičku již nemá rád (ačkoli kocour mu naopak nevadí, ten z jeho akvárka může léta beztrestně klidně i pít), už je ale znát smíření s nevyhnutelným. Dnes poprvé ani nejedl. Když jsem mu dal jeho nejoblíbenější jídlo - krájené kuřecí srdíčko, sice se hned pohotově zvedl a vyplul si pro ně, těsně u něj, dřív než stačilo dopadnout na dno, si to ale rozmyslel, zavřel tlamku a zas si lehl.
Dost času teď tráví u topného tělíska v rohu, zapřený ocasem o dno a s hlavou vztyčenou do úrovně v jaké by normálně ve sloupci stál, aby měl ve stabilní pozici bez námahy perfektní rozhled, a tak se vyhřívá. Následně ještě i párkrát za den pomalu propluje akvárkem jak byl vždy zvyklý, stále tímto demonstruje vládu nad svým výsostným územím. Den ode dne ale leží bokem na dně častěji a déle, mám dojem, že i dýchání má stále mělčí...
Guppy Re
30.10.23 19:39
Jak Potvůrka?
Felix Re
25.10.23 23:54
Tos přesně trefil.

 

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-motaguensis-spol