Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis motaguensis & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis motaguensis & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis motaguensis & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 23. 7. 2021 Změna v seznamu ryb 
Počet návštěv: 7002   Počet palců: 16
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 5 let a 11 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 33 uživatelů
Fotek a videí: 825+44   Komentářů: 720
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých kančíků P. motaguensis, spolu s několika dalšími zástupci středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí, při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou. Tyto doplňuje dvojice afrických bichirů, příslušníků starobylé skupiny ryb příbuzných předkům prvních obojživelníků (svalnaté násadce ploutví, primitivní funkční plíce, vnější keříčkovité žábry ve fázi potěru... často se o nich hovoří jako o "živoucích zkamenělinách"). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků, ať už dravých nebo víceméně vegetariánských, přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale poměrně tmavý mimořádně jemný podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za ideální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu (totéž i mražené), cvrčci, švábi, mouchy a jejich larvy, smýkaný hmyz, žížaly, důkladně propláchnuté ančovičky a krevetky, kuřecí srdíčka, čerstvé rostlinky, řasy a sinice (důležité pro carpinťáčky), Hikari, okrajově vločková krmiva...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, vyjma akvárií carpinťáčků opatřených žárovkovými tělesy z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem (spínačky) na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících rybek obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :-D
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí. Jediné úpravy provádím průběžně doplňovanými sépiovými kostmi a přídavky kuchyňské soli (sloužící mj jako "přírodní" desinfekce a prevence kožních onemocnění). Žádná věda, vzhledem ke kondici ryb to ale funguje uspokojivě ;).

Poznámka: V případě zájmu jsou v TRVALÉ NABÍDCE rybičky z odchovů kančíků Parachromis motaguensis. Rovněž je vítána možnost výměny nespárovaných odrostlých rybek za nepříbuzné jedince.

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(824)
Složka
Ostatní

(46)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Thorichthys meeki

(19)
Složka
A. nigrofasciata

(56)
Složka
Andinoacara pulcher

(36)
Složka
Polypterus senegalus

(13)
Složka
Astronotus ocellatus

(77)
Složka
P. motaguensis

(400)
Složka
Seznamte se :)

(24)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(147)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016, délka 33,5 cm
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018, délka 18 cm
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 3. 12. 2019
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 3. 12. 2019
30.06.21
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
Parachromis motaguensis, 1.0 Brouček, * přelom 2019/20, Bavorsko
26.06.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 3. 12. 2019
30.06.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
21
7.2021
Náhled
- Papulčina mrňátka se dnes rozplavala a před pátou odpolední ochutnala své úplně první jídlo v životě - podávavalo se vybrané menu z čerstvě nalovených vodních blech. Ti malí dravečci okamžitě věděli co mají dělat :-D (slabou čtvrthodinku procházkovou chůzí od domu je takové šikovné jezírko kde nejsou ryby, což je při odchovech neocenitelná věc - živé mají prakticky denně ;-) ).
Samozřejmě jsem nahrál dvě videa, jedno ihned po příchodu z práce, druhé v průběhu krmení a zároveň nacvakal pár foteček. Sice mi ta plečka blbne, celkem koukatelné ale jsou :-)

- V podvečer jsem zjistil, že se souběžně s Papulčinými rozplavali i Beruščini drobečci. Těch je ze všech výtěrů naopak nejméně (řeklo by se pět a půl :-D ), proto jsem je odpoledne přehlédl. Jsou to ale také čiperky. "Blech" už měli plná bříška, ty jsem do akvárka vypustil ve slušném množství s předstihem... Tedy myslel jsem že s předstihem, nakonec bylo načasování úplně přesné ;-)
Fotky z jejich akvárka prozatím bohužel nevyšly, video se ale povedlo hned na první pokus. Okamžitě jsem je nahrál na web...

21:20 - už jsou tu všechna :)
20
7.2021
Náhled
K Papulčině fotce ve složce "Seznamte se" jsem dnes doplnil údaj o její délce, která je na samičku úctyhodná, a hned mě také napadlo přeměřit si i Potvůrku (dlouhé číhání s metrem v ruce a lákání k čelnímu sklu na dobrůtky - až se mi těsně u něj opravdu krásně vystavil... pak následovalo ještě zdlouhavejší lákání do stejné pozice pro ověření :-D ). Výsledek mě velice mile překvapil: od posledního měření z 19. 10. 2020 vytáhl ještě o víc než centimetr, jeho aktuální délka tedy činí 33,5 cm (zaokrouhleno - přesně na milimetr jsem to nechytil, poprvé to vycházelo malinko míň, podruhé malinko víc) :-)
Nečekal jsem, že jako plně dospělý ještě poroste víc než v řádech jednotlivých milimetrů za kdovíjak dlouhou dobu. A ono jo. Ten má vždycky nějaké překvapení "v rukávu" :-D

Jen je na houby, že mi foťák v mobilu odchází čím dál viditelněji. Většina dnes pořízených snímků (kolem 60-ti) vypadala jako vytištěná na krepovém papíru, o příšerných barvách a přeexponování nemluvě hmm
Snad se aspoň video mrňousků po rozplavání vydaří, to by byla škoda nezaznamenat...
19
7.2021
Jsem docela zvědavý, čím se v nejbližších dnech pochlubí Beruška. Brouček už totiž přestavěl přední polovinu akvárka k nepoznání, dokonce si dal práci i se zanořením některých potosových šlahounů pod hladinu, kde pak vytvořily jakousi klenbu. Prozatím je ale k vidění stále jen on, Beruška se vždy jen přižene k jídlu, bafne něco do tlamky a zas rychle zmizí za pařez :-)
18
7.2021
Během dopoledne přenosila Papulka potomstvo z úkrytu k filtrům. Podle všeho se vylíhla naprostá většina. Jak byl kámen pokrytý jikrami, tak je teď prcky pokryté dno.
Fotit na tu vzdálenost nemá cenu, až se ale rozplavou, bude video. Pro představu - pokud množství Malenčiných mláďat vynásobíte alespoň dvaceti, získáte přibližný počet Papulčiných ratolestí!
Ta se snad do rodného akvária po rozplavání ani nevejdou hmm :-D
17
7.2021
Papulčin plůdek se včera vykulil a ten Malenčin se dnes pomalu rozplavává :-)


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

fajfmen Re
23.7.21 22:31
No jéje, i když teď skoro pořád jen běhám se síťkou a kýblem na "blechy" anebo jim měním vodu, mrňouskům přísun čerstvé náramně prospívá (holt říční ryby - a v jejich domovině si nepředstavujme nic jako přítoky Amazonky... něco jako Ohře je takovým lepším standardem, nemluvě o rozkolísanosti mezi obd. sucha a dešťů) ;-)
Ale na posezení u Potvůrky si tu chvilku vždycky najdu, pro nás oba je to ohromně uklidňující :-)
Tojsouvěci Re
23.7.21 22:03
To šmírování dění, musí být pěkný zážitek. :-) palec ano
fajfmen Re
22.7.21 21:19
Že jo. Až se nechce věřit, že z těch mikroskopických pumprlíků vyrostou takoví mackové :-D
Guppy Re
21.7.21 21:58
To je paráda. Velikostní poměr rodič vs. potomstvo je neskutečný. palec
fajfmen Re
21.7.21 10:46
Aktuálně je to u kapra 40 cm (trochu jsem googlil :-D ).
Ve své domovině jsou ale moty oblíbeným cílem sportovních rybářů a tam by Potvůrka platil za trofejní úlovek - v přírodě totiž samci obvykle nepřesahují 28 cm, zatímco v akváriích mohou dorůst až 35 :-)
Guppy Re
20.7.21 23:32
Nejsem rybář, ale to už je skoro lovná míra kapra, ne? :-D potlesk
fajfmen Re
19.7.21 21:56
To zrovna zjistili na co mají ploutvičky a měchýře. O pouhou hodinu dřív byli jen chomáčkem na dně, o dvě později už tvořili klasický obláček okolo rodičů (i když skutečně dobře a s jistotou plavali až druhý den) :-)
Tojsouvěci Re
19.7.21 20:57
Videiko o novém životě palec . :-)
Guppy Re
18.7.21 14:54
potlesk palec
fajfmen Re
15.7.21 19:09
Svatá pravda :-D pivo
fajfmen Re
15.7.21 18:54
Jo, jsou to čiperky :-D
Hlavně na mrňata bavoráčků jsem ohromně zvědavý, co z nich vyroste ;-)
Tojsouvěci Re
14.7.21 22:43
Věčné dilema,když nic není,chce to každý,když je něčeho hodně,tak to nechce nikdo :-( . pivo ahoj
Guppy Re
14.7.21 22:02
To je brutální snůška. coze
Pěkně se všechny páry činí. potlesk
fajfmen Re
14.7.21 19:19
To jo. Ještě že s touhle nadílkou budu řešit Nerudu až skoro za rok... :-D
Tojsouvěci Re
13.7.21 23:00
Pěkně naseto :-) .Tady nuda nikdy nebude. ano
fajfmen Re
10.7.21 10:44
Děkuji Ti za milý komentář, pro mě tím cennější, že máš s tímto druhem osobní zkušenosti. Takových chovatelů je u nás bohužel jako šafránu, aniž by to paradoxně souviselo s velikostí či povahou těchto rybek - velcí (skoro až dvojnásobní) zástupci rodu Parachromis jsou v akváriích cichlidářů neporovnatelně rozšířenější, zatímco relativně malé a v rámci rodu barevně nejatraktivnější moty jsou už dnes vzácností... Díky tomu ani není s kým si o nich vyměňovat postřehy a zkušenosti získané praxí. Jsou to nedoceněné ryby.
Ještě jednou díky a ať se daří :-)
drvi Re
9.7.21 22:45
Motagujce miluju, jsou to nádherný ryby potlesk . Taky jsem je chovala, ale byli nakonec trochu nad moje síly . Nakonec šli do skutečně velkého akvária do Hradce Králové - je jim tam určitě lip. Ti tvoji jsou nádherní, opravdu smekám :) palec
fajfmen Re
5.7.21 18:44
Dík :-)
Guppy Re
4.7.21 21:33
Krásná videa, námluvy i horda prcků, výborný! palec
fajfmen Re
2.7.21 23:14
Díky pivo
Kawasaki Re
2.7.21 22:53
potlesk fotky palec pivo
fajfmen Re
2.7.21 19:22
Děkuji, to potěšilo. Také přeji hodně zdaru :-)
Dinecek Re
2.7.21 19:20
Máš to úžasné. A senzační deník. Rybky pojmenované :-) , moc se mi to líbí potlesk . Ať se rybičkám daří ahoj .
fajfmen Re
25.6.21 1:17
Díky. Večer byl spíš hektický (a po celodenní cestě jsem toho měl taky dost :-D ), prozatím to ale vypadá velice nadějně - před chvílí jsem si baterkou posvítil do akvárka a ti dva už spí bok po boku spolu, takže tam přeskočila jiskra na první pohled :-)
Uvidíme jak s tím druhým, spíš mám ale obavu z chování mých rybek. Moty toho chovatele z Rüglandu (a nejen ony) od pohledu působí výrazně mírnějším dojmem než jakékoli jejich tuzemské protějšky, které jsem kdy pozoroval naživo. V jednom z jeho akvárií dokonce pár citroňáků (jednoznačně největších jaké jsem kdy viděl) ležérně vodil mladé přímo před čumáky klidně postávající dvojice vzrostlých Parachromis dovii - a žádná z těch ryb neměla ani zkřivenou šupinku! Bez náznaku napětí či vzájemné nedůvěry nebo rivality, prostě absolutní pohoda. Nevidět to na vlastní oči, asi bych nevěřil palec
Guppy Re
25.6.21 0:24
Tak to máš za sebou krásný večer, příchod nových ryb je událost. Jsou parádní. Držím palce, aby se z nich nevyklubali raubíři a aby jim to klapalo. ;-)

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-herichthys-spol