Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - Parachromis, Herichthys & spol

 

Prezentace » fajfmen » Parachromis, Herichthys & spol » Nápověda 

Hlavní fotka


Parachromis, Herichthys & spol
Majitel: fajfmen   Kategorie: Netradiční nádrž
Zapsáno: 4. 8. 2015   Aktualizace: 5. 5. 2021 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 6247   Počet palců: 5
Založení: 4. 8. 2015   Stáří: 5 let a 9 měsíců
Objem: 375 litrů   Čistý objem: 281 litrů
Velikost: velká akvária   Oblíbenost: 29 uživatelů
Fotek a videí: 765+26   Komentářů: 641
*     *     *     *


Rozměry: 150 cm x 50 cm x 50 cm

Popis: Tato prezentace je zaměřena na zmapování životů obyvatel několika akvárií, především velkých středoamerických a jihoamerických cichlid, vysoce inteligentních ryb s vyhraněnými osobnostmi a nezřídka odtud pramenící špatnou pověstí (při dodržení určitých zásad ve většině nezaslouženou). Rozměry uvedené v kolonce výše představují jen jakýsi průměr v parametrech nádrží pro dospělé rybky náležící k větším taxonům (okolo 30 cm), vedle nich je zde i proměnlivý počet malých (cca 100 l) akvárií pro odstavená mláďata a menší druhy. Nechci je ovšem sčítat a uvedením souhrnného objemu vytvářet mylný dojem obří nádrže, což by ani nebylo dost dobře možné bez častého přepisování...
Vzhledem k přirozené povaze chovu dominujících teritoriálních kančíků, ať už dravých nebo víceméně vegetariánských, přestavujících co chvíli svá území a cílevědomě likvidujících jakýkoli náznak vegetace, jsou jejich příbytky podřízeny preferencím nejen chovaných druhů ale přímo konkrétních jednotlivců, aby se v nich cítili co nejlépe. Díky tomu začaly interiéry velmi záhy připomínat habitaty obsazované těmito rybami v přírodě a fungovat svým vlastním specifickým způsobem (v zásadě by se daly nazvat biotopními, tomu pojmu se ale raději vyhýbám). Z toho důvodu nejde a v principu ani nemůže jít o akvária dekorativní v zavedeném slova smyslu - divočáky také nikdo soudný nevypustí do okrasné zahrady ;).
Snímky a videa jsou bohužel děs běs z mobilu - před časem mi odešel foťák. Laskavý návštěvník prezentace snad promine, ale bude s nimi muset vystačit. Peníze, které neinvestuji do drahého aparátu a dalšího vybavení na výrobu pěkných obrázků, mohu totiž mnohem účelněji využít pro potřeby našich zvířátek.

Biotop: Západočeský akvarijní (nebo paludární), ve kterém jsem se v rámci možností pokusil napodobit stanoviště jaká v přírodě ryby upřednostňují. Něco jako podemleté břehy se spoustou úkrytů ze spadaného dřeva, částečně krytou hladinou a rozptýleným tlumeným světlem lesních zákoutí...

Dekorace: Vše je podřízeno potřebám rybiček, slouží nějakému účelu. Nic zde není jenom pro efekt.

Dno: Poměrně jemný žulový písek pocházející z eroze svahu, nabíraný v náplavových místech čtyřkolkami zdevastované lesní cesty po které chodívám na chajdu a kupovaný písek určený pro dětská pískoviště. Propírání sice zdlouhavé, výsledkem je ale poměrně tmavý mimořádně jemný podklad, jaký pro bagrující rybky považuji za ideální.

Filtrace: Biomolitany poháněné vzduchovacími motorky, ve větších nádržích kombinované s vnitřními bateriovými filtry. První napomáhají biologickému odbourávání škodlivin, druhé rychle stahují hrubší nečistoty a vytváří obyvatelům řek vítaný proud (akvária jsou rozčleněna do zón s rychlým či naopak slabým prouděním, rybky si tak mohou podle chuti volit v které sekci budou aktuálně pobývat).

Hnojení: Rybí čunčení.

Krmení: Živé nítěnky, patentky, koretry, pro mláďata vodní blechy všeho druhu (totéž i mražené), cvrčci, švábi, mouchy a jejich larvy, smýkaný hmyz, žížaly, důkladně propláchnuté ančovičky a krevetky, kuřecí srdíčka, čerstvé rostlinky, řasy a sinice (důležité pro carpinťáčky), Hikari, okrajově vločková krmiva + pelety od DAJANA pro závojnatky...

Osvětlení: U Huga 2 x 36 W obyčejná zářivka s měkkým světlem laděným do žluta, potosu ke zdárnému růstu stačí bohatě. Kryt jsem navíc zevnitř vylepil zrdcadlovou tapetou což intenzitu osvitu téměř zdvojnásobilo a dostalo do optima - oproti původní originál verzi opatřené jen jedinou zářivkou je to neporovnatelný rozdíl. U ostatních nádrží je to podobné, vyjma akvárií carpinťáčků a rivulatů opatřených žárovkovými tělesy z osmdesátých let. Ano přátelé, tyto bezmála čtyři dekády staré "archeologické vykopávky" stále bezvadně fungují ;).

Pozadí: V současnosti převážně sololitové desky, které svou barvou dojem pohledu do prostředí řeky (viz Potvůrkovo a Papulčino akvárko) navozují dle mého názoru lépe než tapety. Pro finální velké nádrže plánuji výrobu 3D pozadí z korkové kůry.

Stojan: Dřevěné konstrukce převážně vlastní výroby.

Topení: Běžná topná tělíska s termostaty nastavená u JA cichlid na 27 °C stabilně, u SA cichlid totéž pouze přes den s nočním poklesem na pokojovou teplotu.

Údržba: U odchovávajících mot a carpinťáčků obden výměna třetiny až poloviny objemu vody (ne že by to bylo nezbytné, prostě jim to dělá dobře, obzvlášť potěru), v ostatních akváriích údržba průběžná dle potřeby, v zásadě minimální.

Voda: Mokrá :))
Přímo z kohoutku teče měkká, mírně kyselá, v kojenecké kvalitě, nechlorovaná - důvod, proč jsou časté výměny většího objemu nejen bez rizika možné, ale u "obrů" s velkými počty mláďat i žádoucí ;).

Poznámka: V TRVALÉ NABÍDCE jsou odchovy kančíků Parachromis motaguensis a Herichthys carpintis. Vítána je i možnost výměny za nepříbuzná mláďata stejných druhů, pokud možno přírodních variet "Rio Blanco" a "Escondido".

NahoruSložky fotek
Prezentace
Spustit

pomalu
rychle
Složka
Všechny
fotky

(764)
Složka
Ostatní

(3)
 
Časová osa
Časová osa


 
Fotky z deníčku
Fotky z deníčku
Nejnovější fotky
Nové fotky


 

Složka
Megalechis thoracata

(16)
Složka
Thorichthys meeki

(12)
Složka
Vícedruhové

(44)
Složka
A. rivulatus

(35)
Složka
Ňufaly (závojnatky)

(22)
Složka
A. nigrofasciata

(55)
Složka
Andinoacara pulcher

(34)
Složka
Polypterus senegalus

(13)
Složka
Astronotus ocellatus

(76)
Složka
P. motaguensis

(304)
Složka
Seznamte se :)

(24)
Složka
Další zvířátka

(6)
Složka
Herichthys carpintis

(120)
Fotky z reprezentativní složky: Seznamte se :)
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016
Parachromis motaguensis, 1.0 Potvůrka, * 2016
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018
Parachromis motaguensis, 0.1 Papulka, * 2018
31.12.20
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 1.0 Zrzek, * 1. 4. 2020
04.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Princezna, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Princezna, * 1. 4. 2020
12.02.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Čudla, * 1. 4. 2020
02.03.21
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 1. 4. 2020
Parachromis motaguensis, 0.1 Beruška, * 1. 4. 2020
25.02.21
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Videa
NahoruDeníček
5
5.2021
Přátelé, nevím jistě kdy vyšetřím čas abych navštívil Vaše prezentace a dík změně v systému hodnocení natlapkal palce místo zaniklých procent.
Kdybych náhodou někoho vynechal, klidně se mi připomeňte. S tou naší malou ZOO je toho zkrátka trošičku... moc X-) :-D
4
5.2021
Náhled
Jo, včerejší výměna vody zabrala, dnes je tam klid. A Modřinka má jistě snůšku, její aktuální zbarvení i chování plně odpovídá stavu novopečené maminky :-)
3
5.2021
- Červenáček thorichťáček začíná zlobit. Chová se, jako by mu nejmíň půlka akvárka patřila, ježí se (přitom se konečně pěkně vybarvil) a prohání moty hmm . No jo vlastně... on prohání MOTY! A prochází mu to! coze A to škvrně, co je s ním, se opičí :-D . Celá banda "mega ultra super agresivních predátorů" je z toho tak zpitomělá, že ustupuje i mláděti rybky vhodné do společenských nádrží. Celkem síla. Jo, fakt chování zabijáků smích

- Náhodou se mi večer podařilo změřit Bulíka. Tak ho zaujalo intenzivní Modřinčino hrabání u vchodu jejího květináčového úkrytu, že jsem k němu mohl opatrně přiblížit mrňavé pravítko na tyčce - už má 5 cm :)
I přes handicap zlomené čelisti začal po jejím vyhojení zase velmi pěkně přirůstat, takže deformace představuje už jen kosmetickou vadu (když to není genetické a rybičce nepřekáží, tak nevadí ani mě ;-) ). Je silný, odolný a zjevně i chytrý, když dokázal přežít a opět se prosadit i mezi zdravými většími sourozenci aniž by se musel rvát. To je skvělá genetická výbava, do chovu se bude hodit velice hop
1
5.2021
Cvaknul jsem pár fotek u carpinťáčků a nahrál i jedno video mláďátek, které čeká na schválení. Drobnou potíží je, že sotva jsem našteloval tydlifón tak abych se vyhnul nežádoucím odleskům, většina prcků odplavala mimo záběr a neobtěžovala se tam vrátit :-D . Aspoň někteří se ale před "kamerou" v klidu pásli (to zelenomodré na dřevech je záměrně nasazené jídlo které v poslední době nestíhá přirůstat) určitý vhled do jejich života to tedy poskytne ;-)
30
4.2021
Nika s Alfem se zas museli poškorpit. Sice se chovají jakoby nic, mají ale odřené tlamičky. U nich je to fakt sicilská famílie. Chvíli velká láska, pak se poštěkají jako psi... a pak zas pohoda hmm :-D


NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

fajfmen Re
5.5.21 22:15
Děkuji pěkně :-)
Katy Re
5.5.21 22:11
Leopardík je fakt fešák palec
fajfmen Re
5.5.21 1:23
Dík :-)
Chování (nejen) cichlid v přírodě je neporovnatelně komplikovanější a vyspělejší než je většina lidí vůbec ochotna připustit jako možné, nemluvě o inteligenci která zastaralé představy o encefalizačním kvocientu a stavbě mozku v přímé úměře k mentálním schopnostem doslova cupuje na kusy :-D . Už od druhé poloviny minulého století existuje celý vědní obor který se tím zabývá a v zásadě již počáteční objevy v něm vynesly jeho zakladateli Nobelovu cenu. Jsou to úžasné věci.
A celé to vlastně odstartoval párek kančíků, který měl pan profesor Lorenz ve čtyřicátých letech v akvárku na pracovním stole (přesněji konkrétní moment, kdy sameček řešil dilema, zda sežrat červíka nebo odnést zatoulané mládě k hejnu). Někdy holt i velké věci začínají maličkostmi...

Jako správného knihomola mě tohle samostudium už léta ohromně baví, vedlejším efektem ale je, že občas ta kvanta nahromaděných informací prostě musí ven ;-) :-D
Guppy Re
4.5.21 23:32
Zajímavé čtení, ten předchozí komentář. palec
fajfmen Re
3.5.21 22:27
To by bylo po něm. Než se u prcků začne výrazněji projevovat teritoriální pud, thorichťáčci půjdou spolu s carpinťáčky do jiného akvárka. Moty pak budu muset rozdělit do více nádrží jinak se časem pustí do sebe navzájem (nějak to zatím nevypadá, že by se se zájemci o ně roztrhl pytel hmm ), no a Zoubek může zůstat s další várkou motích mláďat tady. Dokud nejdou do puberty, mají na ně pulcheři velmi dobrý uklidňující vliv.
Výhodou je, že z takových spolků vychází motagujci mnohem lépe socializovaní a tím i snášenlivější, pokud je chce někdo chovat ve společenském např s viejami. S těmi v přírodě žijí v sympatriích (pospolitě), dokonce si vzájemně vypomáhají s mláďaty a samci spolupracují na obraně společně sdílených teritorií. Jenže akvarijní populace na tenhle způsob života zapomněly (toto chování nemají vrozené, získávají je zkušeností), takže se to musí učit nanovo - a toho bych chtěl časem docílit :-)
Guppy Re
3.5.21 21:39
Moty povyrostou a vrátí mu to i s úroky. ano
fajfmen Re
3.5.21 20:51
Tak nějak to bude ano . Podle jejich chování i změny barev mám pocit, že se Modřinka s Fešákem v noci vytřeli, takže je voda nejspíš plná hormonů a to na něj určitě působí. Trochu jí vyměním, další uvidíme zítra :-)
Katy Re
3.5.21 20:45
Asi na něj leze puberta smích To se potom machruje. Jen aby ho nechtěli srovnat do latě coze
fajfmen Re
3.5.21 12:15
Když ono to vypadalo jako pěst na oko smích
Někdy i nechtěná momentka nebo pokažený záběr může celku přidat na dynamice a třeba i vnést trochu humoru, tohle byl ale sestřel celého vyznění snímku, tak jsem to radši natočil znova. Jenže to už byla většina rybiček sytá... ;-) :-D
Katy Re
3.5.21 8:00
A tos klidně použít mohl smích Taky je to ze života. A určitě tu žádné outlocitné dušičky nejsou smích. Jen dát dopředu upozornění : Nepouštět u oběda :-D
fajfmen Re
3.5.21 0:02
Dík, pořád jsou to ale ještě čudly :-) . Alf má aktuálně odhadem tak mezi 9 - 10 cm, Nika o něco míň, v plné velikosti by měli mít okolo 20-ti. To odvozuji od jejich rodičů. Pán, od kterého je mám, choval dva páry tohoto vzrůstu, což je takový průměr a obvyklá velikost v přírodě, v akváriích ale mohou někteří samečci dosáhnout až 28 cm. Tomu se mé rybky nejspíš ani nepřiblíží, jistě bude ve hře i nějaký inbreeding (přeci jen to u nás nejsou nijak rozšířené ryby, takže si nedělám iluze), na stranu druhou jsem je ale dostal ve velikosti okolo 4 cm a vytřely se v 7 cm, takže za tu krátkou dobu přirostly velice pěkně. Jestli to tak bude pokračovat, za rok by mohly být přinejmenším dvojnásobné oproti dnešku a samozřejmě taky mnohem výrazněji zbarvené :-)
fajfmen Re
2.5.21 23:36
No jo, ale to bys měl akvárko jak po výbuchu a všechny rostlinky do mrtě sežrané i s kořeny. Asi tak do týdne ;-) :-D
fajfmen Re
2.5.21 23:31
Tohle je vlastně druhé video. První, natočené těsně před ním, se povedlo víc. Jenomže ho zazdil závěr, kdy v popředí napříč celým akváriem pomalu a majestátně proplulo hovno jak cep od některého z rodičů :-D . To se fakt nedalo použít smích
Guppy Re
2.5.21 23:13
Z Alfa a Niky začínají být pořádné ryby. potlesk
Kawasaki Re
2.5.21 23:08
Kdybych nebyl Blázen do Skalar tak mám určitě takové nebo podobné Cichlidy.
Tojsouvěci Re
2.5.21 23:01
Videiko :-)
fajfmen Re
2.5.21 22:59
Snažím se. Tenhle druh má v akváriích sklon trpět otevřenými kožními vředy, což je podle názoru zmíněných holanďanů z větší části zapříčiněno právě absencí sinic v potravě (ostatně, kdo by chtěl v načinčaném akvárku sinice? ;-) ). Jim se tuto nemoc podařilo odbourat, takže na tom něco bude :-)
Katy Re
2.5.21 22:06
Vyčerpávající palec. Prostě se mají zlatě potlesk
fajfmen Re
2.5.21 20:38
Jop, jsou to hýčkané řasy a sinice ano
Co je v kytičkových akváriích úporný nepřítel a přímo pohroma, tvoří u divokých carpinťáků základ jídelníčku s nadpolovičním podílem. V přírodě je zkrátka úplně všechno něčí potravou. Když jsem se na jednom odbornějším holandském webu dočetl, že právě pravidelné pojídání sinic je pro zdraví těchto rybek nezbytné, okamžitě jsem je pro ně začal pěstovat (mmch třeba spirulina je taky sinice, tvrzení že jde o řasu je jen marketingový tah ;-) ). Ze začátku se na ně vrhali a cupovali předkládané škraloupy s náruživostí žraloků větřících krev smích , trvalo dobré dva měsíce než se jejich kultura uchytila natolik že stíhá regenerovat (schválně si všimni vrypů na kořenech, které vypadají jako od rašple - to jsou stopy po zubech Alfa a Niky, jak je neustále seškrabují), oni se totiž po troškách pasou nepřetržitě po celý den. Fujtajblík se obnovuje v pauzách kdy k nim přehodím od motagujců okřehek, v množství které kompletně pokryje hladinu. Sníst ho všechen jim zabere přesně dva dny :-D , mrňatům ho dokonce předkousávají nadrobno a ještě teď fašírku plivou mezi ně. K tomu dostávají patentky, koretry a tak...
Samozřejmě úměrně tomu šíleně natentí, proto aktuálně luxuji dno a měním vodu každý den. Ze Stanovické přehrady nám teče v kojenecké kvalitě (a nechlorovaná), takže jim jde náramně k duhu. Je to zkrátka jiný druh akvaristiky, kde je víceméně všechno naopak... ale o to zase větší zábava (i s tím jejich věčným přesouváním písku z místa na místo) :-D
V neposlední řadě pak jejich výrazné tyrkysově skvrnité zbarvení začíná dávat úplně jiný smysl - v jezerech zarostlých sinicemi představuje dokonalé mimikry :-)
Katy Re
2.5.21 19:20
No určitě jim chutná ano. I když to podle barvy vypadá jedovatě :-D
fajfmen Re
2.5.21 0:32
Jo, občas to bývá pohoda anebo sranda, jindy nevím kam dřív skočit :-D pivo
Tojsouvěci Re
2.5.21 0:00
Jj,tady je to o životě. :-) pivo
fajfmen Re
1.5.21 15:57
Jo. Taky máme kočičáky ano
Občas je to s nimi jako vystřižené ze Simon's cat :-D
Katy Re
1.5.21 14:20
smích smích smích no, naštěstí se tohle nenaučily naše kočky. Ty mě jen jemně fackují po obličeji, když ve 4 ráno něco děsně potřebují....
fajfmen Re
30.4.21 21:59
Ojoj, chuděrka. Jak se to mohlo stát? Tyhle potvůrky bývají velice obratné a pohotové, rychle reagují i ze spánku... :-O

Teď jsem si ale vzpomněl, jak mě jednou Myš budila, když se začala nudit a chtěla najíst - normálně mi pacičkami otevřela oko, každou jedno víčko, a začala k němu čenichat až mě to probralo. Jako vystřižené z animáku. Škoda, že to nikdo nenatočil smích

 

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/23460-parachromis-herichthys-spol