Hledaný výraz: zelená, způsob hledání: všechna slova, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum
Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/zelená
Úplně nejlépe mi jdou v naší vodě rotaly (mám orange juice a potom tu červenou, i když u betty je slabé světlo a tam je spíš zelená) a Micranthemum micranthemoides.
Chtěla jsem ale i něco jiného v novém akvárku, rotalama klidně dosázím místa, na která nebudu mít dost rostlinek při zakládání.
Doufám, že toho co nejvíc seženu po okolí, hlavně stonkovky zvyklé na vodu. Od kamarádky už mám slíbenou hydrophilu difformis.
Koukala jsem na walstad i na father fish akvária, jak je zakládá, atd. Ale osobně mám problém s tím dávat do akvária hlínu a písek z venku. Člověk si může dotáhnout kde co. Já se teda ani nekoupu v přírodních vodních tocích, nebo rybnících...max namočím jen nohy, když jdu se psem, jinak jen moře :D...
Takže bych to založila asi podobnou metodou, akorát dráž s akvarijním podkladovým substrátem pro rostliny od tropicy smíchané s trochou seachem flourite, který zase dokáže ty živiny držět a na to asi nějaký tmavý písek/jemný štěrk. Teoreticky by to mělo mít stejný efekt.
Trochu se akorát bojím hladiny, bez filtru se nebude přirozeně čeřit. Vzduchování tam dát nemůžu, to dělá ještě větší kravál než filtr a čerpadlo na to bude asi stejně jako filtr s hlučností.
Vím, že to je docela asi běh na dlouhou trať než se to celé stabilizuje.
Danča84 napsala: Je to sotva vidět, jen když se dívám zepředu podél boční stěny tak je trochu do zelena, ale jsou tam....A neublížím miláčkům kryptokorynkám? Princezničky prý nemají rády výměny vody a vrtání v zemi tak mám při každém zásahu do akvárka strach
Nemajú radi prudké zmeny podmienok. Pravidelné výmeny vody naopak pomôžu zabezpečiť stabilné podmienky.
V tvojom prípade (pri dolievaní odparu bez výmen), ale môže väčšia výmena vody spôsobiť prudkú zmenu.
Vybrala si si spôsob (bez výmen vody), ktorý si musíš vyladiť sama. No nevidím, že by si popisovala nejakú kalamitu. Nebude ozaj jednoduchšie raz za čas to sklo utrieť. Akvárium bez akýchkoľvek rias? Ani dekorácie neostanú so svojou pôvodnou farbou, aj na skle sa časom niečo nachytá...
Ahoj. Na začátku roku jsme založili akvárium (Hranatá radost). S technikou ani chemickým složením vody jsem si hlavu nelámala, údržbu jsem poctivě flákala, a akvárko šlapalo jak Švýcarské hodinky. Ale tedy jen do chvíle než jsme zařídili akvárko mladšímu synovi a dali mu lampičku z tohoto akvárka (5w led s klipem). Radost dostala nové světlo, 4w a trochu víc do modra, plus jiný úhel svícení - nové světlo je přidělané zespodu poličky co je nad akvárkem. Od oka je tam nyní víc "tma".
Při zakládání krevetárka jsem také odebrala trochu písku na naočkování, a tím se bordýlek ze dna dostal do vody.
Ve stejné době se začali na sklech Radosti tvořit řasy. Je to sotva vidět, jen když se dívám zepředu podél boční stěny tak je trochu do zelena, ale jsou tam. Skla očistit zvládnu, ale jak prosím, zabránit tomu neřádu v dalšímu růstu?
Někde jsem tu před časem našla článek p. Horáce, nemůžu ten odkaz najít. Psal že musí být živiny a světlo v rovnováze: málo světla + málo živin = nenáročné rostlinky a pomalejší růst ale bez řas (to byl asi náš případ); silné světlo + hnojení, co2 = náročné rostlinky, rychlý růst a bez řas; hodně světla + málo živin nebo málo světla + hodně živin (naše současnost?) = řasy.
Jak to prosím dostat do rovnováhy, samozřejmě bez vodiček a bez nákupu dalších elektrospotřebičů? Dosud jsem neodkalovala ani nehnojila. Hnojit nebudu ani dál. Odkalovací zvon mám ten nejmenší co jsem sehnala, ale stejně mi přijde hrozně tlustý. Kdybych jen šťárala v písku špejlí přivázanou na odsávací hadičku, opatrně jen na místech bez rostlinek, bylo by to k něčemu nebo do vody uvolním jen další bordel a řasy budou horší? A neublížím miláčkům kryptokorynkám? Princezničky prý nemají rády výměny vody a vrtání v zemi tak mám při každém zásahu do akvárka strach... Nebo přidám další rostlinky aby vyžírali živiny, vzhledem k světelným podmínkám spíš pokojovky nad hladinu? Nebo by pomohlo výměna světla za žlutější (mám ho v kuchyni)?
Díky
Díky. Že by byla kolovka zelená mi vůbec nevadí, kytky do červena moc nemusím. Sklo jsem myslela, že možná ještě v dílně najdu takové proužky, byli původně podél bočních stran nahoře aby se tam dalo dát krycí sklo. To nepoužívám tak jsem je odlepila. Ale nebyli by za celou výšku písku, měli asi 2cm. Takže je ani nebudu hledat. A jak jinak mám udržet aby měli každá kytka své místo když kryp. jsou plazivky?
Kryptokoryna na druhé fotce má pěknou barvu a zelená nebude. Máte v akváriu hlavně pomalu rostoucí rostliny Kryptokoryny a hnědovku chce to podstatně více stonkových nenáročných a rychle rostoucích rostlin. :-)
Starší listy echináčů odstříhávej a na tom anubiasu je hodně řas ale asi i biogenní odvápnění Jestli ty bílé fleky je tvrdá krusta tak moc svítíš i ta zelená řasa tomu nasvědčuje. :-)
Děkuji za rady! :love: Ono mě ani tak nejde o odrazy ve skle a rozmazané rybičky, to je pro mě už "vyšší dívčí" nepotřebuju fotky jak od profíka, spíš když se podívám zde na jakoukoli prezentaci tak to vypadá pěkně, a moje fotky nevím proč prostě nějak divně.
Jinak proud v akvárku nemám, voda z čerpadla jde zadem přepadem a jen lehce čeří hladinu, a svítím 5w led lampičkou na klipu takže intenzita světla regulovat nejde. U stěny naproti akvárku máme gauč, tak mužů fotit až z cca 3,5-4m vzdálenosti. Jediná moje možnost "stativu" je sednout si obráceně na židli a ruce s telefonem opřít o opěrku :stydim:
PS, ta zelená plastová rohožka na pozadí časem poroste mechem, teď tam jsou jen sem tam malé trsíčky. Je to proces, ne hotový stav
Zdravím akvaristé.
V mém prvním akváriu se 2 týdny po založení objevilo cosi na mechu Flame moss. Tak nevím, jestli to k tomu mechu patří, nebo je to nějaká řasa nebo mechovec. Na jiných rostlinách zatím nic takového není. Neviděli jste to někdy? Co by to mohlo být?
Má to jakoby hnědou nožičku a bílé chomáčky.
Prošel jsem sice fórum ohledně ruduchy a mechovců, ale připadá mi to nějaké jiné.
Jinak se mi už také objevuje zelená řasa na horní straně kamenů v místech blízko osvětlení a voda má nazelenalý nádech. To ale neřeším, akvárium se zabíhá, vodu měním 1x za 2 až 3 dny.
Ahoj, v akváriu (prezentace akvárium 37l) se mi objevila zelená vlasová řasa na rostlinkách. Nejdřív jsem myslela, že to jsou kočičí chlupy, ale nejsou…
Jediná změna je, že poslední měsíc 1x týdně přidávám 0,5ml invital ferox a 2x týdně 0,4ml invital macro.
Začala jsem přidávat, jelikož se nedařilo plovouckam (salvinia, pistia-která už vytlačila limnobium) a mám pocit, že to pomohlo. Rostliny na hladině jsou mnohem hezčí a i ty v akvárku rostou líp (nestíhám některé stříhat).
Ubrat hnojivo? Zatim ji tam moc není, tak není na fotce ani tolik vidět. Nejvic se jí líbí v mechu a to je peklo to vybírat.
Aktuálně svítím 8h WRGB 8W světlem a 7h obyčejným ledkovým 10W….ubrat svícení?
Přesné jehlové ventily jsou, jak si sám uvedl drahé a 90% lidí je nepotřebuje to možná ty ke svým pokusům ostatním stačí že jim dropchecker zezelená. Přesné měření pH je také problém, protože i pH sonda časem začne kecat. :-)
Jestli chceš nějakou rybku vidět tak si pořiď karásky jsou to odolné ryby nebo to provozuj bez ryb. Já žádnou techniku v jezírkách nemám už desítky let. Voda je sice v létě trochu zelená ale jen tam kde jsou ryby. Jedno mám bez ryb a tam stačí dát dafnie a voda je jak sklo. :-)
No veď oni sa množia ako som písal. Ani si netrúfam odhadnúť koľko sa ich už "vyliahlo" - veľa len z toho čo som videl a sledoval. Ale zdá sa že mi ich všetky požerú a to už v miniatúrnej veľkosti a tento chudák to dotiahol zázrakom najďalej. Nekŕmim síce naplno (zarybňoval som časť rýb pred mesiacom a druhú v sobotu), ale nemyslím že by mali trpieť. Moc som neplánoval už navyšovať. Skúsim postupne teda viac zvýšiť kŕmnu dávku resp. dať niečo aj ráno.
No hlavne aby nekapali kvôli nejakým nevyhovujúcim podmienkam.
Ak je dôvodom to že ich žerú, je to ešte dobrý variant - vždy sa dajú doplniť a možno po zlepšení kŕmenia prežije viac ako jeden (vlastne žiadny).
Máte niekto s týmito rybkami (akara zelena) skúsenosť, že by radi a hodne požierali slimáky? Občas pri nejakej rybe je informácia, že požiera slimáky, ale u tejto som to nenašiel.
Tento už asi tiež nevylezie. Ak budú likvidovať aj tých veľkých, tak neviem.
zelenakapusta napsala:Je potřeba tohle v akváriu řešit? Mám na mysli to, jestli je potřeba zajišťovat proudění vody v celém objemu akvária? Samozřejmě že to nutně potřeba není, pokud na tom z nějakého důvodu akvarista netrvá. :-) I rybky uvítají občas někde klidný kout.
...No to mi taky vrtá hlavou. Jak to, že to pod zářivkama rostlo líp? Žádné plné spektrum. Píky modrá, zelená, červená...
Jak píšu níž, není to jen o typu zdroje světla. A mohu vás uklidnit - dnes už sice se světlem experimentuji "jenom" v hydroponii, ale nejlepší výsledky nemám pod plnospektrálními zdroji, nýbrž pod RGB ledkami.
No to mi taky vrtá hlavou. Jak to, že to pod zářivkama rostlo líp? Žádné plné spektrum. Píky modrá, zelená, červená. To pasuje na RGB u toho twinstaru. Jenom, když jsem počítal jednotlivé čipy např. u Twinstar IV 600EA, tak Oranžových je 35, červených 22, zelených 16 a modrých 14. Kdyby byla stejná intenzita všech čipů, tak to vychází spíš někde do tepla a ne do udávaných 8300K. A na obrázku se nezdálo, žeby modré svítily intenzivněji. Jo, budu si hrát. Na modelaření už nemám nervy, tak zas něco jiného :-) .
Ahojte,
Plánujem pomaly novú osádku v akva
1. Tetry krvavé (nejaká časť superred) 30-35ks
2. Doplniť tak 16-? kusov pancierničkov zelených
3. Akara zelená 1+3, alebo? Dva samce by asi nebol dobrý nápad.
Mohlo by to fungovať?
Milos1200 napsal: Připadá mi jako zelená přisedlá rasa Taky si myslím. Jestli máš učeno, tak to prosím dále řeš zde: https://rybicky.net/forum/18605 :-) Nicméně pokud je to jen na starém evidentně neprosperujícím listu, tak bych to neřešil.
Připadá mi jako Zelená přisedlá rasa ale jak proti ní bojovat? Píšou tam že je na silné osvětlených místech, takže ztlumit světlo. Jen je divné že svítíme pořád stejně a je tam až teď.
Ahoj. V sobotu jsme koupili 10 parmiček mechových. O víkendu plavali pěkně čile, v hejnu, i když se drželi spíše u dna. Barvu měli sytě měňavě tmavozelenou. Nyní od cca pondělka blednou, zelená je světlejší, matná, do šeda. Topení topí (strčila jsem do vody prst, a u topení byla voda teplejší než na druhé straně), ale stejně je tam jen nějakých 22 stupňů, ani kontrolku jsem ještě svítit neviděla... Může jim být zima? Uvažuji pořídit silnější topení jestli by to pomohlo? Teď máme pro čistých 60l vody 25w ještě ze starého menšího akvárka... Díky
A nestačí mu takto modré https://www.superzoo.cz/krevetka-zelena-modra-neocaridina-heteropoda-var-green-blue/# ? Pokud trváš na těch https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_skvrnity tak je tam dej . Lepší bude to nechat bez nich . Krevety nebude nic rušit a budou mít čas pořádně uklízet .
Dobrý den,
mám cca měsíc staré akvárium a na bonsaji se mi dělá řasa - akvárium viz prezentace. Původně se dělala zelená, tak jsem trošku přihodil CO2 a ztlumil světlo na 50%. Nyní svítím 8h denně s dvouhodinovou pauzou. Zelená řasa poté zmizela, určitě měli podíl na zmizení i šneci a japonské krevetky, ale na jejím místě vyrostla cca před 4 dny černá. Stran filtrace mám v plánu přejít na bublifuk, nynější filtr je pro razborky katastrofa kvůli proudění. Jinak akvárium bez potíží, nízké dusikate látky, ryby neumiraji. Voda měkká, z rev. osmozy, pH 6,5-7. Díky za rady
Ahoj. Tak akvárium máme doma (fotka v Radosti), ale zjistila jsem že polep není polep, ale barva. Takže zadní strana je modrá z čehož vůbec nejsem nadšená :tone:
Tak jsem se chtěla zeptat. Dá se fotopozadí - taková ta plastová fólie v metráži, nalepit zevnitř silikonem? Nebo jsem našla rohožku https://www.obi.cz/rohozky-pred-dvere/astra-rohozka-season-zelena-40-x-60-cm/p/5299375?wt_mc=gs.pla.Bydleni.Podlahovekrytiny.Roho%C5%BEkyp%C5%99eddve%C5%99e&wt_cc1=20798671675&wt_cc4=m&wt_cc9=155137154879&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA7NO7BhDsARIsADg_hIZM94ZlSb-AVG40oO7sJKSE76pyE6EUKCJcxXbDQcgNhsJVfG2D_xUaAqubEALw_wcB vlepit jí trochu krabatě a nechat jí porůst mechem a hnědovkami. To by se mi líbilo víc, jestli to nebude vadit rybám? Nebo jiný nápad, pokud možno co nejlacinější?
3D pozadí (kromě vysoké ceny) a jejich DIY varianty se mi nelíbí, nechci vzor kamení. Jako vím že pozadí za chvíli přes kytky nebude vidět, ale ta modrá by prosvítala moc, chci něco zeleného/vzor kytek...
Diky :ahoj:
Doplnila jsem informace do prezentace, pokud byste se chtěl podívat. Světlo má 60W WRGB (bílá 100%- cervena 100%- zelená 75%- modrá 70%).
Ahoj ja jsem mel h edou rasu kdyz jsem mel akva malo zeleza. Zkus pridat
Kdyz jsem zelezo pridal byla rasa zelena nebo zmizela. :ahoj:
Dobrý den, nevěděl by někdo prosím co se mi rozšířilo po akváriu a jak se toho zbavit? Je to něco jako tmavě zelená až hnědá řasa. Zkoušela jsem měnit teplotu vody, osvětlení nebo různé přípravky na řasy a nic to s tím neudělalo.
Akarka zelená není tlamovec.
Zdravím a mám prosím dotaz na ty co mají větší zkušenosti s ancistrusy.
Všimla jsem si, že moje zlatá samička lehává ve skrýši na zádech bez toho, aniž by byla "přicuclá tlamou". Nevybavuji, že by to dřív dělávala, buď byla přicuclá na skle či kameni, nebo na štěrku na břichu a pokud se schvávala ve skrýši tak tam byla přicuclá ze spodu...Jinak nedávno mě trápila zelená řasa (samo jsem zkrátila osvícení) tak jsem taky vysadila řadu nových rostlin a přikoupila další šnečky okružáky...že by měla stres se změn??? Už je v tomto akva několik měsíců a nezdálo se, že by měla dosud problém (a mimochodem už překonala několik kalamit i v dřívějším akva a nezdálo se, že by se z toho začala chovat divně). Taky se mi zdá, že takto na zádech lehává spíše, když je zapnuté světlo, jak se zhasne, vyleze a normálně luxuje sklo či šmejdí po dně a dokonce si vyleze pro tabletku k žrádlu...tak že by najednou začala být "světloplachá"??? (Jak jsem psala, je tu v tom akva už nějakou dobu.) Druhý (červený) ancistrus vypadá normálně a ostatní rybky taky.
Odkaz na prezentaci https://rybicky.net/nadrze/34339-druhy-pokus.
Je tedy ležení na zádech normální nebo mám plašit?
Děkuji za případnou odpověď.
Zdravím,
poslední dny pozoruji lehké namodrání/nazelenání krevetek Caridina Japonica. Především se jedná o vybarvení na horní straně těla - primárně na hlavě. Poslední dny byly v akváriu náročné. Úprava části akvária, tedy určitě zvýšené NO2 a NO3, následně částečná otrava pomocí CO2, viz deník akvária. Může to být následek, který se zpraví, nebo je to nějaká nemoc, která se musí akutně řešit? Všiml jsem si, že to má i pár malých, nově narozených, krevet. Všechny krevety, které tohle mají, jsou normálně aktivní a jí bez problému. Předem děkuji.
EDIT: poslední dny bují řasy - ruducha, rozsivka, jelení paroh (částečně už se dává dohromady), nemůže být zbarvení řasami?
Ahojte,neviete náhodou čo to je za rastlinu a prečo ma zrazu konce do tmavozelena? Zasedena je tretí deň.
Nu jestli ti to pomůže, (a ušetří ti to spoustu peněz), tak z vlastní 5ti leté zkušenosti s vodou tvrdší než tvrdá, tak v ní bezva jdou: valisnerie, ludwigia, cryptocoryny (tropical, červená i zelená), anubiasy, lomariopsis z mechů. Mě se k velkému překvapení chytl i křín, ale to je zřejmě nějaká výjimka (papírově to vůbec nemá dávat). Všechno jemnolisté a rychle rostoucí a červené tvrdost nedá, ani hnědovka to dlouhodobě nerozdýchá. Taky echinodory to nedají - trápí se a nevypadají dobře.
Vodu mám 19-21Dgh... a jako správný tvrďák mám k tomu peklu z Káraného ještě staré trubky v baráku a dragonstone ;)
PS: neocaridiny jsou v poho. Neřeším odstátí, jen napouštím do konve s kropítkem velkým proudem a pak to leju do akva trochu z výšky, chlor tím vyprchá. (ale na druhou stranu, cca 4 roky zpět vodárny zachlorovaly víc, a pomřely mi všechny ve všech akváriích. zachránil mě tady kolega, který mi daroval novou chovnou skupinku).
No vypadá to, že za ten modrý drop checker opravdu mohl proud, resp. čeření hladiny rozstřikovací rampou (shodou okolností se mi podělal filtr :hmm: a musel jsem použít starší filtr, který tak tak dokáže vytlačit vodu do akvária, takže je tam teď prd proud - a drop checker zezelenal).
Ale máte pravdu, že nový substrát asi vodu okyseloval - nyní začínám pozorovat, že mi pH mírně roste na takových 6,6 (navzdory tomu, že je tam více CO2). I alkalita se začíná stabilizovat na 3-4.
Ahoj, v únoru jsem zakládal cca 110l (juwel primo 110) akvárium. Rostliny krásně rostly, přidal jsem teda ryby a po nějakém čase se mi začala objevovat zelená vláknitá řasa. Na listech rostlin, hlavně na anubiasu takový béžový škraloup no a došlo to až do bodu, kdy všechny rostliny postupně odešly a roste jen ta zelená vláknitá potvora. Svítím setovým 10,5W led světlem (819lm) a k tomu jsem později přikoupil ještě 24w led (1975lm). Filtruji přes biomolitan, průtok čerpadla mám přiškrcený. Voda je u nás docela tvrdá. Všechny rostliny jsem teda vyházel a přemýšlím, že to ještě zkusím založit znova. Ryby zatím přesunu do rezervní 60l (teď je prázdná). Nevím jestli svítím málo nebo moc, nepomáhá hnojit, nepomáhá nehnojit, vážně nevím. Na internetu bych si objednal rostlinky.
Stačí následující pro nový záběh akvária?
Ceratophyllum demersum 4x
Hygrophila siamensis 3x košík
Valisneria spiralis 3x košík
Egeria densa 3x košík
nebo toho koupit víc?
Místo čerpací hlavy se vrátím zpět ke vzduchovacímu motorku napojenému na biomolitanový filtr.
Díky moc za každou radu.
V podstatě ano, malé druhy a v páru, ale je to hodně na hraně.
Lepší by byly akarky zelená, zlatá, tečkovaná, cichlidka thomasova, případně Apistogrammy.
zelenakapusta napsala: Sice vůbec nerozumím vaší - nevím, jak jinak to nazvat - zaujatosti proti zcela běžnému kamenitému břehu jezírka
Ono to prostě nevypadá úplně přirozeně. Spousta lidí to tak má, to je pravda, ale jezírka nebo tůně v přírodě tak obvykle nevypadají. Až to zaroste, tak to bude samozřejmě vypadat líp, chápu, že je to ještě čerstvé, ale zvaž taky fakt, že tuhle hradbu budou mít obojživelníci docela problém překonat, a to oběma směry. Jak dospělí tam, tam hlavně mladí ven. Přetékání nádrže bych se tolik nebála, malá jezírka mají takový odpar, že budeš spíš pořád dopouštět.
Jo, a ten kyprej bych nasadila, ten vydrží úplně všechno. ;-)
Děkuji Vaclave, dropchecker mam a pohybuji se okolo svetle zelena až zluta, samozřejmě dávám pozor na ryby. Co2 2h po spusteni okolo 21mg (kh 2 a pH 6,5). S tím dnem tip k nezaplaceni, to by me nikdy nenapadlo, celou dobu resim jen parametry vody, hnojivo, co2 a svetlo a nechapu, co je spatne... jestli můžu poprosit ještě o názor k co2, mám bublat jen během sviceni nebo radsi 24/7 s ohledem na to, že podle nekterych zdroju se stetickova rasa tvori hlavně pri kolisajici hladine co2? A sviceni 8 hodin je vyhovujici? Ještě jednou díky a hezký večer;)
Bacha na světlejší písky, že se budou barvit do zelena od řas a nebude to vypadat tak hezky. Jinak spousta tmavých písků je pod dostatkem světla hodně světlých. Písek od Dennerle, který je za sucha černý jak bota, tak je pod akvarijním světlem šedý a dost světlý.
Já bych to udělal tak, že bych velkým odkalovacím zvonem vysál starý dno do kýblů a pak nasypal to nový. Je to asi nejmíň invazivní metoda, kdy osazenstvo zůstane v akva, jenom jim pusť vzduchování.
Jinak můj názor, současná kombinace tmavý dno a do toho skupiny kamínků vypadá moc hezky a této kombinace bych se klidně držel dál. Chápu, že život je změna, ale výměna dna není vůbec jednoduchá akce, kterou člověk nedělá každý dva měsíce, když si rozmyslí, že tohle nevypadá tak hezky.
Můžu doporučit třeba tady https://www.puskvorec.cz/zahrada/eshop/2-1-Vodni-rostliny , s nimi mám vlastní dobrou zkušenost. Něco má třeba www.flos.cz, na jaře Obi nebo Baumax.
zelenakapusta napsala:
Je lepší přitlačit na druhové rozmanitosti nebo vytvořit shluky několika druhů a pak čekat, až se rozrostou?
Vím, že druhá varianta je zásadní chybou v akvaristice, takže by to mohlo platit i v jezírku, ale jistá si tím nejsem.
To je na tobě, záleží na tom, co od toho očekáváš. Jestli chceš džungli rychle nebo nespěcháš (nebo ji nechceš vůbec), ryby ano nebo ne a jaké, ... Většina původních vodních a vlhkomilných rostlin se rozrůstá docela ochotně a některé se množí i samovýsevem, takže často stačí jedna a další rok jich máš vagón. :smich: Víc rostlin limituje řasy, to je stejné jako v akváriu, ale ekosystém v jezírku není tak choulostivý, takže i dočasná expanze se dá vydržet. Pokud teda netrváš na vodě průhledné až na dno. ;-)
Ahojte. V 30l akva sa mi doslova behom pol hodiny zakalila voda do zlto hnedo zelena.
Ked som vstal bola kristalovo cista. Kym som urobil kavu a nakrmil kocurov voda bola ako čaj.
Korenom to nieje, ten doteraz nepustal farbu voda bola cistucka . NH3 na nule, NO2 do nejakych 0,2 /akva ma 2 mesiace je v nom asi 6 gubiek, 5 kotuliek, 2 heleny a zebra.
dno: vulkanicky substrat 2-3mm
rastliny: hydrophila corymbosa
alternathea red ruby
sagittaria subulata
cryptocoryne lucens
Pri sadeni som pouzil 3 gulicky od rataja ktore som este rozbil na mensie kusky, aby som ich mohol rozlozit do substratu.
Zarybnoval som po 2 tyzdnoch (ano viem skoro) :stydim: Zvysene No2 znizujem denne menenim skoro polovice vody. Pridavam stability, prime a pristine. Filter je ASAP300, v ktorom je pol na pol spongia a eheim substrat (ocakaval som tym zvysenie plochy pre baktoše). Silno uvazujem o nejakom malom externom, ktory by som po prpade priskrtil este bud tetra ex400, alebo EHEIM classic 2211 150 l. Pretoze tento asap300 mi pride ako honitko vody neucinne a do buducna planujem vacsie akva ked sa na tomto zaucim.
Otazka znie neviete co by mohlo sposobit tento hnedozeleno zlty zakal ktory vznikol doslova behom 40 minut? Dakujem
Ahojte. Už cca 2 mesiace mám dropchecker modrý. Pred tým som ho udržiavala tmavší zelený (ale vyhovovalo mi to) aj pri nižšej dávke CO2 než mám teraz. Mohlo sa stať niečo s vodou , že sa zmenilo PH a treba viac CO2? Bojím sa,aby som neotrávila ryby. Kvapalinu mám od dennerle. Prípadne kde v akva má byť dropchecker umiestnený? Co2 mám napojené na atomizér priamo na hadicu z filtra a teda ide cez rozstrekovaciu rampu.
Mávala som dropchecker na lavom skle vzadu pribzadnej strane (zhruba ako je rampa) klasický na prísavku, ale tiež začal ukazovať na modro a časom začal casto padať,tak skm ho pár dni dozadu vymenila za taký čo sa dáva hore na hranu skla a mám ho stále naľavo ale skôr v prednej časti akvária.
Budem vďačná za každú radu. :-(
Podľa výpočtov na teste KnK mi vyšlo cca 93mg/l CO2 čo je zrejme veľa - hlavne podľa tabuliek, ale neviem do akej miery to platí :ne: (výpočet log a = 6,43 -pH + log b pričom a=CO2 a b=KnK mg/l)
A drop je aj tak stále tmavý (možno úplne taký tmavo tyrkysovo zelený až modrý)
Kvapkové testy mám na KnK, NO2, NO3, pH, Gh len tie vysledky mi často nič nehovoria keď neviem ako to rátať. :stydim:
Bojujem dosť s riasami (taká zelená chlpatá, ale nevyzerá ako ruducha, ani ta vlaknitá s dlhými tenkými zelenými vláknami) , zelená prachová -malé zelené bodky čo idú ťažko dolu, hnedá prachová ( ale niesom si istá tie listy anubiasu sú pokryté kadečím, že to neviem rozoznať) cca 2 roky som žiadny veľký problém s riasou nemala a zrazu sa začala rozmáhať rychlo a všade :sad:
08.05.2024 10:26:56
Téma: Osvětlení – Předmět: pomoc s osvětlením –

Vaniron
Dobrý den,
začínám s akvaristikou a mám akvárium o velikost 40x25x25, sladkovodní s rostlinami nenáročnými na světlo, bez přihnojování. Začala se mi tam dost množit zelená řasa a rostliny chřadnout, vím že důvodů může mít mnoho nicméně rád bych napřed zkontroloval hodnoty osvětlení jestli mi někdo může poradit.
K tomuto akváriu používám Sinkor LED II 45 cm WRB 15W, které by mělo mít svítivost 2780lm což vychází na 111lm/litr. Svícení jsem tedy nastavil na 3 hodiny dopoledne na 20% (22lm/l) a 4 hodiny k večeru na 15% (17lm/l).
Je to takhle v pohodě nebo byste upravili nastavení jinak?
Díky za každý tip
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/cerpadla/sunsun-vytlacne-cerpadlo-hj-111-200-l-h
Myslíš že by tohle pidi čerpadýlko velké jak dvě krabičky sirek vytopilo akvárko o 4st nad teplotu vzduchu, když se voda zase bude tím vodopádem zpátky ochlazovat? :-O
Jinak asi jsme se rozhodli pro modré krevety a ty červené tetry, ty razborky co vypadají jako žluté neonky by se klukům sice líbili víc ale píšou že vyskakujou i malou skulinkou...
Ještě mě napadlo to topítko v děravé trubce nedávat do truhlíku ale do akvárka. Když by ta trubka byla tmavě zelená nebo hnědá a hrbolatá, mohlo by se v akvárku schovat. Jinak to větší akvárko stále vymýšlíme přepravu a už se mi na to chce skoro vykašlat, komunikace s prodejcem jsou tak 2 sms za týden. .. :tone:
Dobrý den, hledám chovatele pancéřníček zelenavý - Corydoras eques, kdyby někdo veděl kdo chová, případně kde sehnat prosím o kontakt. Děkuji :-)
Ahoj, chci se zeptat zkušených pěstitelů Anubiasů, zda je šance na záchranu Anubiase hladkého, který byl umístěn na tak tmavém místě, že mi začal uhnívat. Zjistil a vytáhl jsem ho dost pozdě a po očištění zbyl z něho malý nazelenalý řízek, který asi po měsíci trochu vybledl. Teď je ve váze na světlém místě položený na mechorostu. Normálně bych ho už asi s lítostí vyhodil, ale pod ním jsou pořád čerstvě vypadající bílé kořeny. Co s ním dál, mám čekat na zázrak a jak ještě dlouho? :-(
Díky za rady.
Zelená řasa na listech značí nejspíš nedostatek fosforu. Pokud není přebytek jiného prvku, který blokuje příjem P. A přijde mi, že jsou listy jaksik "krpaté".
EDIT: Hnojíte tím Scaper's green? Dle infa má dodávat draslík a železo. Zkusil bych nějaké komplexní hnojivo.
Ramirézky jsou dost choulostivé a asi bych je moc nekombinoval. Krásné jsou i https://rybicky.net/atlasryb/akarka_zelena tak 1+3 :-)
Nevím , jestli je olšovýma šiškama nebo uvedenými kytkami ale po přidání těchto ingrediencí mi konečně zmizela zelená přisedlá z předního skla během týdne.
U mě taky, ale pak mu trvá půl dne, možná i celý den, než zase chytí správnou barvu zpět. Prostě pomalu zelená. Je to klasika od Dennerle.
Já jen píšu pro budoucí akvaristy hlavně pro nováčky. Že když se používá na rozptyl CO2 s vnějším reaktorem, tak dropchekr se nezbarví. Je tu dost dlouhá diskuze. Že se nechce zazelenat dropchekr při použití reakturu.
No tak nič, odpoviem si sama :) . Všetky spomenuté doplnky okrem Brahmi/Bacopa Monieri (hoci ako živá rastlina sa vyskytuje bežne a akváriách) som vyskúšala viac krát a všetci obyvatelia prežili. Brahmi som našla nejaké štúdie a pravdepodobne to nie je vhodné/resp. priam nevhodné ako kŕmenie, takže to som radšej ani neskúšala a ani nevyskúšam. Všeobecne najobľúbenejší doplnok krevetiek bola riasa Lazucha/Caulerpa/zelená riasa, čo je asi aj logické, keďže to je riasa :-D . Nechtík/Měsíček/Calendula chutil hlavne Neritine, ostatných som si nevšimla, že by o to mali záujem. Čierny kmín/Černucha setá/Nigella Sativa jedli krevetky aj niektoré slimáky. A teraz som si vlastne uvedomila, že Ašvaganda/Withania som neskúšala. Ešte skúsim a napíšem.
Ahojte, ostali mi po psíkovi nejaké nespotrebované doplnky výživy, konkrétne Čierny kmín/Černucha setá/Nigella Sativa, Lazucha/Caulerpa/zelená riasa, Nechtík/Měsíček/Calendula, Ašvaganda/Withania a Brahmi/Bacopa Monieri. Napadlo mi, keď som sa to chystala vyhodiť, či to nemôžu jesť krevetky (slimáky, ryby). Našla som nejaké štúdie, ale radšej by som niekoho reálnu skúsenosť :ano:. Mám toho veľa, tak by bolo dobré to využiť.
Červená - zkříží se
Oranžová - křížení je možné
Zelená - nezkříží se
já chci přikoupit ještě nějakou červenou nenáročnou rostlinku ať to není jen zelená masa a samozřejmě to nechat hodně zarůst. hygrophilu sem měl a roste pěkně rychle, ostatní napsané prozkoumám ale vím že bez filtrace to nebude hned. vím že to musí prvně pořádně zarůst :-)
Ahoj, Cryptocoryny podle mně nejsou pro "bez filtr" ideální, jsou sice nenáročné ale rostou strašně pomalu ale uvidíš. Ono to chce spíš nejenom nenáročné ale také rychle rostoucí, aby se vytvořila zelená masa, která rovnováhu udrží. U tvého akva bych se vůbec nebál přidat na kytkách a vybrat něco z rodu hygrophila ( polysperma apod. ), limnophila ( sessiliflora atd. ) nebo bacopa ( karolínská apod.) Zkus když tak kouknout třeba sem https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvarijni-rostliny/rychle-rostouci-akvarijni-rostliny .. navíc u těchto "stonkovek" jakmile se zakoření a povytáhnou, tak není problém ji rozmnožit : stonek střihnou v polovině a zasadit hned vedle a takto vybudovat postupně rostlinnou masu.
Hezký den, pomalu mi odchází Hnědovka a na kořenu vyrostla krásná dlouhá zelená řasa. Moc se mi líbí, tak si ji tam ,,udržovaně,, pěstuji...
To je právě to . Moje akvárko je paradox . Čím méně svítím , tím více sinice . Čím více dusíku tím více sinice . Jednou jsem nechal svítit světla 48 hodin v kuse bez hnojení a sinice začala mizet . :-) . Ale kytky začali chřadnout a objevila se zelená řasa . Když hnojím normálně , kytky jsou krásné vybarvené . Ale po sedmi dnech totálně pokryté sinicí .
S tím nezbývá, než souhlasit. Erudovaná péče je erudovaná péče. Á propouse... pokud zvítězí teze ochranářů, tak jakmile se jim povede zamezit "amatérským chovům", budou na řadě zoologické zahrady.... Aneb jak praví staré dobré přísloví, s jídlem roste chuť a "zelená demagogická totalita" je echt hladová.
Ahoj,
akvárko vypadá hezky. A věř že pokaždé když založíš nové, budeš mít nápady co udělat příště jinak. A každému se líbí něco jiného.
1. Ve filtru bych nechal tu houbu. Uhlí bych nepoužil a ideálně místo těch koulí bych tam dal nějaké biofiltracni medium malé frakce. Máš tam věci od Seachemu, tak třeba ten De-nitrit....nebo od jiného výrobce... vesměs je to nějaká pemza.
2. Světlo nech na 80% a svit na začátku okolo šesti hodin a každý další týden trochu přidej. Víc jak deset hodin bych ale nesvítil.
3. Startovací bakterie jsou ok.... může se tu vést diskuze které jsou nejlepší, ale to je fuk. Pravidelná výměny vody je taky důležitá. Ty černé kamínky zřejmě do vody nic vypouštět nebudou, ale ty větší už možná ano... vypadají jako seiru stones, ale nemusí to být oni. Nicméně některé rostliny musí změnit formu listů na "podvodní" a budou opadávat, žloutnou, rozpadat se a tím do vody uvolňovat nežádoucí látky, takže pravidelně měnit cca 30% vody. Ta bonsai může též do vody uvolňovat látky které Vám mohou zabavit vodu do hněda. A v prvních týdnech se na něm obvykle vytvoří slizký bílý bakteriální povlak. Lze trochu očistit třeba kartáčkem na zuby, nebo trochu odsát při výměně vody. Nicméně po týdnu až dvou, podle typů kořene sám od sebe zmizí. Stím hnojením je to vždy kříž. Bioflor jsou mikroprvky. Rostliny by spíše potřebovali makroprvky, ideálně dusík, ze začátku bez fosforu..to má opět Seachem - Nitrogen. První dva týdny bych dával jen ten dusík a pouze 1/4 doporučujene dávky. Pak bych začal přidávat i mikroprvky třeba ten bioflor, ale zase 1/4. Bohužel každé akvárko je jiné a pouze praxí/pozorováním a někdy i systém pokus omyl se člověk naučí reagovat na potřeby rostlin.
Tekuté CO2 není forma hnojení, ale způsob jak desinfekčním prostředkem potlačit růst řas. Nesníží to pH v akváriu a nedodá to potřebný uhlík rostlinám k lepšímu růstu. Některé koncepty hnojení, ale toto tekuté CO2 používají - řada produktů "Masterline". Já bych to teď na začátku ale nepoužíval. Něco jiného je plynné CO2 z tlakové láhve. To je dobrá věc. Ale něco to stojí a zase se musí člověk učit a ladit další věc:-).
NO2, ač tam teď třeba není, Vám během několika týdnů určitě vyskočí. Proto se pravidelně němí voda, aby se tam úroveň stále ředila na nižší koncentraci. Většinou ale během třech až pěti týdnů se v akváriu namnoží dostatek nitrifikačních bakterií které NO2 začnou přeměňovat na NO3. Proto se doporučuje s nákupem ryb chvíli počkat.
Vodu nemáte ideální, je dost tvrdá. Tady toho moc k poradění není... správně jste vybíral rostlin které byli označené jako nenáročné a sám uvidíte čemu se bude dařit a čemu ne. Ta rostlina co vypadá jako štetka na láhve, růžkatec, nemá ráda zasazení do dna, lepší ho nechat plavat. A taková ta šmodrchanice, pupečník, tu je lepší roztrhat na více menších kousků a ty poté zasázet. S rostlinami je třeba trochu experimentovat a zkoušet. Obecně platí čím víc rostlin tím lépe, nebál bych se přidat. Jinak vyřešit problém tvrdé vody jde pomocí reversní osmózy, ale je to další "krám do baráku" a něco to stojí.
4. UV lampa je užitečná k řešení problémů jako bílý zákal (nálevník) nebo zelený zákal (zelená řasa ve vodním sloupci). Nějaké pravidelné používání není potřeba. Někdo ji zapne na pár hodin po výměně vody a po vypnutí přidá hnojiva (ty mohou být UV zářením degradovány). K tomu mít zdravé akvárium není UV lampa nějaká nutnost.
Omlouvám se trochu jsem odpověď natáhl :-)
GSA to nebude. To je takova zelena teckovita, blbe sundatelna rasa - mel sem ji na listech a skle a pomohl Fosfor. Alespon jsem ji oznacil za GSA rasu dle google investigativy:D
S timhle bohuzel nepomohu..s jinejma rasama ‘zatim’ nemam zkusenost:)
Vlastní blbostí jsem oddělal Tetru. Měl jsem přicpaný reaktor a filtr měl problém vytlačit vodu a po vypnutí proudu půl dne takto běžel naprázdno a pak to nedal. Asi půjde opravit, ale stejně jsem uvažoval, že vyzkouším Eheim.
Takže tady je srovnání:
- cena jednoznačně mluví pro Tetru
- Eheim se ještě pořád vyrábí v Německu, Tetra v Číně
- hlučnost zcela srovnatelná
- výkon velice podobný
- pro Eheim jde sehnat mnohem víc náhradní dílu a jejich seznam je přímo součástí návodu
- u Tetry se líp pracuje s klipsy
- Tetra má podle mě o něco lepší set na montáž (hadice, sání, rozstřikovací rampa)
- Eheim má rozhodně lepší filtrační materiál
- manipulace s koši je asi tak stejně blbá, Eheim je má líp vytvarovaný
- Eheim jde líp napumpovat
- Tetra má ventily na hadice, Eheim ne, ale u Eheim to nahrazuje ten oddělávací díl, kterým se voda zavře, řešení od Tetry se mně líbí víc
- Tetra má rozhodně líp popsaný, jak zapojit hadice, jednoduchý IN/OUT je mnohem lepší než šipky
- Eheim má rozhodně lepší přibalený hadice, jsou měkší, ale zároveň se nelámou, rozhodně jsou o třídu lepší, než zelená kopie z Invitalu
- Eheim je menší než Tetra, takže asi o něco menší objem, ale líp se mně vleze do skříňky
Za mě v tuto chvíli vítězí Eheim, trošku tomu pomáhá i to, že jsem si nechal původní rozstřikovací rampu a sání, vlastně jsem jenom přehodil hadice, ale pokud chcete tichý filtr a nechcete dát skoro dvojnásobek za Eheim, s Tetrou chybu neuděláte. Každopádně teď nedokážu srovnat spolehlivost a výdrž.
A kdybych to akvárium neměl v obyváku, kde chci co největší ticho, pořídil bych Eheim Classic.
Dobrý den, umírají mi ryby a nevím proč. Tenhle týden umřeli 3 ryby a betta se už několik dní zdržuje jen u filtru nebo schovaná, nic nežere a přijde mi, že špatně plave. Ploutve má ale v pořádku. Začala se mi v akváriu množit zelená řasa a mám tam přemnožený šneky zavlečený nejspíš z rostlin. Nevím co s tím. Vodu čistím jednou za týden a filtr jednou až dvakrát do měsíce. Žrádlo jim sypu trochu ráno a trochu večer. Děkuji za radu.
Ahoj,
Mám zkušenost s oběma svítidly, ať už wrb nebo jen bílá led a ta říká, že nejde o teplotu bílé ale o intenzitu světla. Obecně platí, že pro nenáročné rostliny bez CO2 stačí 0,15W / litr vody - pokud svítíš víc je tam řasa. Taky jde o to jakou řasu myslíš ( obecně zelená vláknitá - dlouhá doba svícení // hnědá rosivky - vysoká intenzita, málo živin, málo NO3 ) .. pokud se jedná o řasu při aplikaci CO2 tak s tím zkušenost nemám. Stejně nakonec jde vždy o to mít rostliny v takové kondici aby přebily řasu tj. sesouladit světlo, živiny, (NO3), hnojení a proud vody .. ale to je jen z mojí zkušenosti. Pokud není možno int. světla snížit ( nemá regulaci ) dá se přistínit plovoučkou. Ať se daří :-)
Edit: každé akvárium je ale originál a při výskytu řasy je dobré vzít v potaz všechny okolnosti .. výše zmíněné je spíš obecné a ze zkušenosti z mých akvárií.
Vedeli by ste mi prosim vas niekto poradit ake rychlo rastuce rastliny by som mohla kupit do akvaria ?? Dnes som musela vyhodit 2 rastliny, ktore mi zhnily + mam problem s hnedou riasou, ktora mi napadla anubiasy a este nejaka zelena, ktora mi napadla mach :tone: Nieco nenarocne na osvetlenie a bez dodavania CO2. Potrebovala by som do popredia a do zadnej casti akvaria. Prezerala som si aj atlas a neviem sa rozhodnut. Je ich pomerne dost na vyber.Vdaka
Dnes som vymenila viac ako 50% vody v akva, ocistila som hubkou listy rastlin a zvysok som pozbierala rucne co sa dalo. Pridavam aj fotky ako to vyzeralo pred vymenou.
Na listech rostlin se mi dělá zelená řasa a staré listy rostlin jsou děravé. Každý den dávkuji hnojivo Aquagrower micro a macrocomplex 10 ml a 10 ml podle návodu. Mám začít přidávat ješte extra Fosfor?
Ahoj, ja bojuji se sinicí už dva roky a taky mi nic efektivně nepomáhá. Zkouším si hrát s poměry dusíku a fosforu docela dlouho (Redfield ratio - google ukáže tabulku vhodných poměrů) a sinice při některých poměrech roste lépe a někdy hůře . Vliv na to můžou mít i jiné prvky, které mohou fungovat pro dusík nebo fosfor jako blokátory. U mě má vliv železo, které když nedávkuju pravidelně tak mi rostliny stagnují a sinice bují. Když železo dávkuji pravidelně, tak rostliny rostou jak o závod, ale k sinici se přidá zelená řasa, ruducha a prachová řasa. Pořídil jsem i CO2 systém, což je sinici úplně jedno, ale kytky lépe odolávají. Jinak jsem zkoušel z chemie Blue exit, Acriflavin oba mi zabrali až po zdvojnásobení až trojnásobení doporučeného dávkování, ale sinice se dřív nebo později vrátila (nejdéle snad 3 měsíce byla pryč). Teďka experimentuju s peroxidem vodíku, tak uvidíme. Chemie samozřejmě řeší důsledky a ne příčinu, ale alespoň si kytky mají čas odpočinout.
Praktický denně kvetou malé leknínky Nymp.pygmaea Helvola, které se pěstují v hloubce vody od 5cm do 30 - 35, až 40cm a proto se mohou umístit i do větších mís pro pěstování, například na balkónech a terasách, ale i v zahrádkách bez klasických jezírek.
Ryby Jenynsia onca vyžraly perloočky, které čistily vodu, takže proto je voda zelená, ale leknínům, ani rybám to nevadí.
Spíše silné. Což ti může kompenzovat právě to CO2 a hnojení.
U mě jedu bez CO2 dosycování, tak jsem ho musel oblepit páskou. A jedu tak na 50%.
Některým rostlinám to už úplně nevyhovuje, když jsou zastíněny nebo v dolní polovině akva. Ale když bylo silnější, rostla zelená vláknitá strašně moc.
Možná bych si s tím mohl hrát a lehce ho zesílit, ale nechce se mi. To si nechám až na regulované světlo do budoucna.
Dobrý den, chtěl bych touto cestou poprosit o radu. Na rostlinkách se mi dělá řasa, která rostlinky barví do tmavě zelené až černé barvy (asi GSA řasa?), také se v akváriu vyskytuje zelená řasa - především na kamenech (asi Spirogyra) a také zelená řasa na mechu (asi Rhizoclonium), viz foto. Všechny rostlinky se hýbají, tak doufám, že proud je dostačující. Také vím, že mám velmi tvrdou vodu z kohoutku, ale může taková voda způsobovat všechny tyto problémy?
Také bych se chtěl zeptat na chování ryb. Na fotce jde vidět, že se cca po 4 hodinách svícení zdržují pouze v jedné části akvária, kde je relativní stín. Je to normální? Může být na rybičky světlo příliš ostré?
Parametry akvária (nemám totiž aktualizovanou prezentaci):
založeno - cca před rokem
objem - 180l
biotop - 20x neonka, 10x razborka, 8x otík, 3x neritina zebra, 3x parmička
dno - spodní vrstva Tetra ConcreteSubstrate, horní vrstva Vulcano Black
filtrace - Oase Biomaster Thermo 600, spodní košík Eheim mech, další košíky Matrix, horní košík jemný molitan + purigen, přívod rampou na kratší straně
světlo - Chihiros WRGB Slim II., stažené na 80%, svítím 7 hodin
CO2 - Invital plynné dávkování (aby byl drop checker zelený)
krmení - Tertramin mini granules, 2x denně
hnojení - Invital Ferox, Invital Nitrogen, Invital Phosphorus - dávkování dle doporučení výrobce
údržba - 1x týdně výměna 1/3 až 1/2 vody, zastřihnutí rostlinek, omytí skla a odkalení
voda - přímo z vodovodu - ph 7,5, železo < 0,02 mg/l, dusitany < 0,006 mg/l, dusičnany 27 mg/l, mangan < 0,02 mg/l, vápník a horčík (tvrdost vody) 5,4 mmol/l, chloridy 93 mg/l, sírany 175 mg/l
Moc děkuji za jakýkoliv nápad a radu.
Vím, že vybalancovat skupinu, aby měla poměr samiček a samců 3:1 je o štěstí. Ale co se týče praxe, tak já třeba 2 trpaslíky dostala v podstatě zadarmo jen za výměnu 3 odkopků z Anubiasu, protože si je pán pořídil do společenského akvária, kde mu ty dvě zbojnice začali během jednoho měsíce terorizovat a ožírat ostatní rybičky. Kombinace trpaslík x čtverzubec zelený je poměrně častá, pro dobro zeleňáků je pak určitě lepší zvednou trochu vodu na brakickou. Jak píšete, v brakické vodě, ale občas může být problém s některýma kytkama, je potřeba aklimatizace a ne všechny druhy kytek to dobře dávají (takže já určitě zůstanu u svojí Budějovické vody z kohoutku). Za to, že máte tak skvěle vychované ryby vám gratuluju, je to taky hodně o štěstí na povahu. To, že je tu v popise u trpaslíků v atlase uvedeno, že okusují zejména závojové ryby a tuplem ty co plavou pomalu, není hříčka přírody, ale poměrně častý problém.
Ahoj. Mám asi 9 měsíců 45 l akvárium s krevetami a 5 malými rybkami. Všechno funguje perfektně, čistím jednou za měsíc filtr a doplňuji vodu, víc toho nepotřebuje a je průzračné.
Asi 2 měsíce mám 200 l, rostlin je dostatek, roste to pěkně a je tam asi 20 neonek a 5 živorodek. Ale nedaří se mi s ním, voda je stále mírně zelená, asi jednobuněčná řasa + taková chumáčí kterou namotávám z kobercovek. Listy jsou neustále pokryté nějakým bordelem, tak je oprašuji. Vodu měním cca jednou za 10 dní, asi 30%. Filtr šlape. anubiasy vykvetly ale jsou náchylné na řasu.
Nemáte nějaké tipy jak se zbavit té řasy? Obecně cokoli pro lepší akvarium? pH u obou je 6,8. Hnojím tekutým CO2. Substrát u obou je japanese soil.
On do akva vodu pouští, to funguje normálně. Spíš pouští větší proud, což je při kalibraci dle návodu normální. Ale nereaguje na reset atd.. Pořád běhá zelená diodka nahoru a dolů a tudíž nejde volit žádná z funkcí. Od všech, co jsem poptala, zatím odpověď, že bude asi nutné poslat na pozáruční opravu do Německa, že bude chyba v elektronice. Podle jednoho ze servisů vyjde levněji koupit novou hlavu. :-|
Tak, a je tu update mého boje se sinicí. Co se týče aspirinu - zkusil jsem 2 cykly, jeden se zatemněním, ale ta modrozelená potvora se jenom přeskupila a bujela dál. Nechal jsem si v lékárně odvážit 2 gramy kyseliny salycilové a zaútočil havní složkou Blue exitu. Použil jsem dávkování podle výrobce originálu, ale jelikož jsem trošku zanedbal teoretickou přípravu, první 4 dny jsem do akvária nadávkoval jenom první pětinu celkové "nálože", a pátý den pak jednorázově zbytek. Modří asi tuší - rozpustnost kys. salycilové ve vodě je pouhých 0,1g/l a já napodobil originál rozpuštěním 2g v 200ml vody. A to, co jsem považoval jen za pěnu bylo 80 procent nerozpuštěného prášku :hmm: . Každopádně po pěti dnech byla ve vodě celková dávka, sinice to subjektivně trošku brzdilo, ale za pár dnů začlo zase nepěkné bujení. Rostlinám to nijak nevadilo, E. bleheri nasadil na květ, anubiasy se docela rozjely. Asi jsem si vyšlechtil během několika měsíců, kdy nějak nebyl čas a chuť, a v akvárku přežilo jen pár kryptokoryn, nějaký rezistentní kmen či co :-) Poslední naději jsem vložil do 10% peroxidu vodíku a druhý den dávkuju 10ml/100l - tady už efekt nastoupil, povrch povlaků sinic zešedivěl, povlaky ustupují, rostliny se zase můžou nadechnout. Rostlinám to zatím zdá se neuškodilo, újmu neutrpěl ani plůdek (asi od dánií malabarských), který mi roste v přepadovém filtru vedle nádrže.
Nabízí se otázka, jak je to s tou kyselinou salycilovou - jednak výrobce má nějaký trik, kterak do 200ml balení rozpustit 2g kyseliny, a možná to promile astaxantinu tam hraje větší roli, než jen barvení roztoku. Objednal jsem pro jistotu pár pytlíků KNO3 a uvidíme...
Jenže tam pak nastává dilema, že Ludwigii repens mám a ta má úzké, dlouhé listy a nahoře je do červena. Tahle je má široké a o dost kratší, hustěji roste. A je čistě zelená...ludwigie se táhne hodně k hladině tahle se tam vůbec nežene, spíš přilehává u dna.
Jestli platí prezentace tak máš akvárium 4 měsíce a stále se ti tvoří na listech hnědá řasa (rozsivky) to znamená slabé světlo. Na rostlinách je vidět že se zvětšují rozestupy mezi patry listů to má ten samý důvod. Postupně bych přidával světlo a teprve až se ti na listech objeví zelená řasa tak trochu ubrat. Přidávej i dobu svícení co týden hodinu. Měl bys skončit na 10 hodinách a pokud není okolo rozptýlené světlo a akvárium je ve tmě tak až 12. :-)
Voda dobře zezelená na přímém slunečním světle. Projdi si tady to vlákno, určitě získáš ,,návod,, na zelenou vodu...
Nevím, ale zdá se mi, že když ten substrát byl jěště "funkční" , tak že se těm rostlinám dařilo líp. Teď jsou takový slabší a i ta barva není tak hezky zelená. Když jsem dával víc hnojiva do vody, tak bylo víc řasy.
Často znamená častejšie ako je obvyklé. Udrelo to do očí. Rastliny Ludwigie rôzne druhy, Echinodorus, flat Moos. Ludwigie rozvetvené. Keď sa vrátim zo zahraničia, urobím foto. Teraz dávam 5 bublín za minútu a vyzerá to v pohode. Drop checker aj tekutina v ňom nové. Na začiatku tmavomodrá a teraz tmavozelena. Pre istotu vymením ešte raz tekutinu.
Připíšu svoji zkušenost. Místo Dennerle jsem zkusil klasickou ve vodě rozpustnou indikační kapalinu. Dle doporučení prodejce jsem to namíchal s vodou z akvária, což by se nemělo.
Výsledek ten, že za pár hodin dropchecker zoranžověl jak barva ranní moči. Ubral jsem tedy CO2 a zhruba o týden později se začla ve velkém vyskytovat zelená vláknitá řasa.
Asi po dvou týdnech jsem to vzdal, vylil a opět vrátil kapalinu od Dennerle. Ta zůstala modrá, což znamená, že v akváriu bylo CO2 minimum. Už asi dva týdny pomalu CO2 přidávám, abych se dostal na správnou hodnotu. Bohužel musím pomalu, protože u mně má ta změna barvy dropcheckeru setrvačnost okolo jednoho dne a hrozí, že bych si přes noc mohl otrávit ryby, když bych přidal moc.
Takže moje rada je, vykašlete se na tady ty levný indikační kapaliny a kupte si tu od Dennerle. Vydrží několik měsíců, ještě nikdy jsem ji nemusel měnit, protože ukazovala blbosti a to jsem ji měl v drop checkeru třeba půl roku. Výměnu jsem obvykle musel dělat kvůli tomu, že se dropchecker uvolnil, spadl na dno a kapalina se vylila.
Pokud jedete nonstop, stačí barvu držet na tmavozelené, ryby to neotráví a rostliny ocení.
Mam problem s riasou na skle ta vyzera byt zelena a s hnedou riasou na rastlinach
dnes som zmeral testom esha aqua quick test:
NO3: 25 mg/L
NO2: 0 mg/L
dGH: 15
KH: 10
pH: 8 ?
Cl2: 0 mg/L
Edit: https://rybicky.net/nadrze/33844
Prosim o radu skusenejších ako mám postupovať?
Davkuju strikackou, proto pisu 0,8 az 1ml na 100 litru. Jenze kdyz nedam makro hnojivo, rozjede se ta zelena rasa, nemam ve vstupni vode skoro zadne no3 ani po4 a te zelene řasy bylo vazne hodne a po konzultaci s jinymi akvaristy mi bylo prave doporuceno macro pridavat. Údržbu taky nezanedbavam. A svetlo mam na tech 60% 8 hodin, zkousela jsem vic, ale rozjel se i staghorn, ten tam uz ted neni. A micro prvky? Nemuze to byt spis tim?
Prosim o radu, snad celou dobu od zalozeni akvaria bojuju s hnedou rasou. Jsou obdobi, kdy je to lepsi a pak zase horsi. Jedno obdobi jsem hodne stourala do dna, ale ted vse nechavam byt a řasa tam je stejne. Bohuzel nemam test na kremicitany, ale mam ve vode celkem dost vapniku podle vodaren a spousta kytek mi tam nerostla. A taky mam vysoke ph od zacatku kolem 7,4. Rasa je hodne na listech, valisnerie bude za chvíli cela hneda, ale na fotce to moc nejde videt. Hnojim aquagrower 0,8 az 1ml a podle me je uplne jedno, zda hnojim pravidelne nebo jen obcas, kdyz nehnojim vubec, rozjede se zelena rasa, nemam ve vstupní vode skoro zadne No3. Kdyz jsem pridala svetlo na 9 hodin, rozjela se zelena rasa. Na skle mi to je jedno, to setru, ale ty rostliny jsou osklive.
Hodně špatný začátek ,takže na začátku to akva mělo 10% rostlin potom tedy přidal dalších 10% .Pokud to chápu dobře ! A na těch rostlinkách se tvoří stále ta zelená řasa?
Edit: Záleží jak dlouho a v jaké době svítíš ? A slunce to světlo nehradí?
Potom zbývá jestli si se to snaží odstranit krom toho stříhaní rostlin, taky z toho skla ?
Po založení nového akvárka, kde jsem měl jen krevety jsem měl s některými rostlinami dost podobný problém - máš hodně světlé vršky, na spodních listech vidím zelené flíčky (GSA přisedlá řasa). Neobjevuje se ve zvýšené míře ta řasa i na skle?
Přesně takto jsem to měl i já. Hygrophila, Limnophila a Cardamine tedy rychlerostoucí rostliny měly všechny nové lístky slabé, bělavé až poloprůhledné a rostliny spíš přežívaly, než aby rostly. Dělal jsem test fosforečnanů a měl jsem je zcela vyčerpané. Přidávám teď Seachem Flourish Phosphorus a třeba Limnophile během pár dní od prvního přidání krásně zezelenal celý vršek a začala kvalitně růst. Cardamine se taky skokově spravila a Hygrophila se též lepší, jen pomaleji. Zajímavé je, že jsem v literatuře našel jako projev spíš tmavnutí listů, ale u mě šly do běla, byly slabé (tenké) a časem se rozpadaly. Současně přidávám i Seachem Flourish, ale ten jsem dával od založení a na tu slabost a bělavost vliv neměl - přidávám ho, bo jsem zapomněl na živiny do dna. Krevety zas toho odpadu tolik nevyprodukují.
Zkusil bych test na fosfor.
Zdravím pořídil jsem co2 set s nočním vypínánim cca před 3 dny jako dárek byl dropchecker tekutina uvnitř je stále tmavě zelená ale pH test vyšel žlutý je mi divné že drop checker nemění vůbec barvu neví někdo čím to je? Děkuji :-)
To je velmi hrubý odhad. Mozna je to 60%. Ale zase byla prodlouzena doba sviceni z asi 6h na 10h.
puvodni lumeny 3200.
Kdyz to svitilo naplno, delala se strasne zelena vlaknita rasa a dalsi neduhy na rostlinach uz oresne nevim.
Prezentaci jsem založila. Dnešní stav je na druhé fotce, voda má špatné hodnoty NO3 a NO2, a je zelená od Omnipuru. Musela jsem vyndat ještě 4 rostliny, které to tam nepřežily. Chce to určitě nový start, chtěla bych proprat štěrk, dát dolů ještě substrát a vysadit nové rostliny, a minimálně měsíc to nechat běžet. Pořád ale řeším, co s těmi sumečky.
Bomba už mi znovu dojíždí, protože do akva tlačím 1b/1,5s, aby se drop zazelenal. Nejsem tedy ani na dvou týdnech při poměru 200g+200g+300ml. Zkusil jsem tedy zvednout dávku na 250+250+375. Uvidím kam se budík vytočí tentokrát. Musím ale říct, že mi zase značná dávka utekla, než se mi podařilo správně nasadit ventil na závit. Jak si můžete všimnout na fotce, pořídil jsem 5kg balení za celkem cca 680kč. Stejné množství v invital pytlících by vyšlo na 2500,- :ne:
Ty hnojiva se lisi obsahem resp absenci fosforu a dusiku. Hneda je pro akva s rybi osadkou a zelene pro ciste rostlinn akvaria. Osobne je kombinuji, hnojim prevazne hnedou tropicou a nektere dny v tydnu se pridava zelena pro dohnojeni.
Ahoj. Chtěl bych znát váš názor.
Mám AQ cca 50l. Od 12:00 se pomalu rozedniva světlo. Od 20:00 do 23:00 se po 20%zhasina. CO2 přidávám od 13:00 do 22:00. PH zatím neměřím řídím se podle barvy dropcheckeru, je tmavě zelená. Zajímalo by mě jestli je to tak správně nebo bych to měl nějak upravit.??
Difuzor tak aby to rozháněl filtr. A dropchecker co nejdal od filtru a aby do něho nešli bunlinky aby ti nelhal a 10cm od hladiny. Hlavně tak aby si na něho viděl :) ukazuje cca po 5h hodnoty tak pozor na to . Kapalinu měň po 3 měsících. Modrá malo co2 zelená optimální, světle zelená nejvyžší možné aniž by si ohrožoval rybky a žlutá moc Co2, nebezpečný pro rybky. :palec:
Jak už jsem ti psal, je to zelená přísedlá řasa.
Ono je těch plazivých rostlin docela dost, ideálně mrkni třeba k Ratajovi. Akorát jestli chceš opravdu mechový efekt, tak to může být problém, většina těch rostlin bude světlejších a často budou mít míň listů.
Dobře se bude chytat i udržovat třeba hydrocotyle japan, ale je zářivě zelená, takže nevytvoří mechový efekt. S žádnou další rostlinou tohoto typu zkušenosti nemám, takže víc neporadím. Případně zkus k Ratajům napsat, třeba poradí ještě lepší rostlinu.
Ahoj, můžete doporučit nějakou magnetickou stěrku na 12 mm sklo, která dokáže odstranit zelenou řasu? Používám tuto stěrku: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/prislusenstvi/sunsun-plovouci-magneticka-sterka-8cm , ale zelenou řasu s tím odstranit nedokážu. Čistím skla akvária 2-3x týdně, veškeré nečistoty s touto stěrkou vyčistím, ale poslední dobou se ve výšce cca do 4 cm ode dna začala na skle tvořit zelená řasa, která drží jak přibitá. Viz foto. Sháním ideálně takovou, kterou nemusím šudlat, jak kdybych se chtěl kvalifikovat na olympiádu v curlingu, protože tím budu akorát vířit jemný písek na dně, čímž si akorát poškrábu sklo.
Padlo mi do oka toto: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/sterky-na-rasu/aquael-magneticka-sterka-2v1-10-18-mm
Máte s tím někdo zkušenost? Díky. :)
Tak jsme doma, JBL mi několik měsíců ukazovalo 5mg dusičnanů, poslal jsem vodu na rozbor a bylo 90. Mají testy kvalitní, ale NO3 jim nejde, tak používám Seru, je přesnější, i když stále je to orientační hodnota.
S tím CO2 bych byl opatrnější, s KH dva je to na hraně používání, voda nemá skoro žádný pufry, takže není místo pro chyby. Zároveň stačí opravdu malé množství CO2, aby kytky rostly. Jak jsem psal, týden nebo dva bych nehnojil nebo opravdu jen minimálně, stáhnul CO2, ale nechal bublat nonstop, stačí tmavě zelená na dropu a určitě prodloužil dobu svícení na 12 hodin. Hnojíte, bubláte, ale kdy to ty kytky mají spotřebovat? Jsou zvyklé na dlouhé dny.
Pokud to chcete mít ťip ťop, můžete časem před výměnou vody zaslat vzorek vody na rozbor, dělá to např. Profiplannts, pak máte jistotu, jak to u vás vypadá.
Zdravím, řešil někdo někdy nějaké čištění zeolitu? Mám docela ho nazelenalý od sinice v průhledném závěsném filtru, tak jestli to má význam čistit nějakou kyselinkou nebo jen průplach? Můžeš vůbec to znečistění nějak ovlivnit "funkčnost"? Vím, mnoho otázek, ale blbý kdo sa nezeptá...
Ahoj, dovolím si požádat o pomoc s identifikací dvou kytek. Děkuji
1. větší listy (červená)
2. menší listy (červeno/zelená)
Takže přehodnocuji a je to ta houba z té stránky, co tu dal kolega. Ona je při natočení někdy do zelena a někdy do žluta.
Já jsem si to přinesl z akvaristiky, když jsem tam jednou byl a nekontroloval, co mi nastrkali do sáčků.
Naivně jsem si myslel, že takhle vypadá kreveta s vajíčky.
Nedávno se mi ta postižená kreveta ukázala v plné kráse. Byla to jasná houba. Taky rostla na těle krevetky. Tak jsem ji musel odstranit. A budu sledovat, zda se to rozšíří i na další kusy.
Mimochodem to přežilo léčení FMC.
Ale někdo někde psal, že se to dá léčit Panacur C a něčím od firmy Bechicosi.
Ahoj, dnes jsem našla v akvárku jednoho sekavce mimo obvyklý úkryt. Vypadá, jako by měl pokousané břicho a leze mu z něj něco, co vypadá jako zelená vajíčka. Jelikož se sekavci rádi skrývají a většinou je není vidět, nezjistila jsem to dříve :sad: Dá se s tím něco dělat? A jde o nemoc nebo je možné, že ho napadla jiná rybka? Mám těch sekavců víc, mám se bát i o ně, případně další rybky v akváriu?
Ahojte, mám pár otázok k prevádzkovaniu CO2:
1. čo za látku je kvapalina do dropcheckeru (konkrétne Dennerle), z toho ich vajíčka mi "vyplávala" do akva
2. difuzér (fajka) mi ide CO2 len z jedného miesta pri 1 bubline za 4 sec., je to v norme, alebo by mala ísť tak ako je to na videách všade že pekne cez celý vršok ?
3. tmavozelená farba kvapaliny pri KH 5 a vstupnom pH 7,4 pri krevetkách a slimákoch by mohla byť OK ?
Když tohle ti přesně asi nikdo neřekne. Na to si každý musí přijít sám. Před pár lety jsem zakládal v práci akva (sice s filtrem) a kolega se ke mě chodil půl roku dívat kdy už mě začnou bujet řasy. Pak mě podezříval že je tvrdě odstraňuju a čistím skla. Ale prostě to jde se zkušenostma co jsem za ty roky nasbíral samo. Nedávno jsem potřeboval pro pár rybek a rostlin oživit 9L elementku. Filtr jsem tam nedával, při záběhu to teda zezelenalo brutálně, ale za 3 týdny řasy zmizly a rybky jsou v tom spokojené a rostliny rostou. Trochu zelené prachové řasy na skle směrem k onu a jinak nic.
Ale kolegové tady zmiňovali že třeba nemění vodu, já ji naopak pravidelně měním. Každý si prostě časem najde jak to udělat aby to fungovalo jak chce, pokud u toho vydrží. Když nad tím přemýšlím tak s nějakou přestávkou v době studií mám nějaká ta akvária už přes 25let a ze začátku to byla fakt hrůza :-) V "pravěku" to samozřejmě bylo bez filtru, prošel jsem si ale i akvárii s dopováním CO2 a brutálním růstem rostlinstva, prošel hromadu řasových katastrof, úmrtí osádky, taky mořskou akvaristiku zkouším apod. abych se zase vrátil k jednodušším akváriím s nenáročným rostlinstvem a pomalým růstem. Ze všeho si člověk něco odnese pro příští nádrž. Ty zkušenosti jsou k nezaplacení a jak se říká ta cesta je vlastně cíl. Učit se a objevovat, to je asi to co mě na tom baví nejvíc.
Ahojte, ešte som nevyriešila zelené riasy a už som dnes zistila, že sa mi objavila nejaká biela riasa (alebo čo to je). Určite som niečo také tu niekde videla, ale neviem to nájsť. Jediné, čo som od kauzy zelená riasa zmenila, je že som predsa len začala pridávať CO2 (presnejšie od 15.10.) a ostrihala som nejaké rastliny. Neviem, čo je to za riasu, je v podstate biela. Pridávam dve foto, jedna na rastline, druhá po vytiahnutí z akva.
Ahoj,
mám akvárium 2Rybičky, 54l, obyvatelé páreček cichlidky borelliho. Bez filtru jede asi dva roky (začalo jako Rybičky), chvíli vypadalo, že je v pohodě, ale pak se tam něco "rozhodilo" a ta správná biologická rovnováha se ne a ne nastolit - bují tam sinice a kytky střídavě rostou jako blázen nebo vůbec (ryby jsou v pohodě a co měsíc se třou). Chci ho předělat, asi trochu povyměnit kytky, aby se to uklidnilo, ideálně odsinicilo, a prosperovalo to všechno tak přiměřeně. Z rozhazování rovnováhy podezírám hlavně valisnerie, takže je asi vytahám, ale co místo nich? Ráda bych tomu taky zachovala přírodní a "rádoby jihoamericky-biotopní" vzhled. Ano, vím, že biotop cichlidek je "klacky a listí", ale to by bez filtru neprošlo, takže potřebuju "klacky, listí a houští nějakých jihoamerických kytek". Co byste mi doporučili? Případně vidí vaše zkušené akvaristické oko nějakou další příčinu nerovnováhy, kterou zvládnu coby zelenáč napravit?
Díky moc za všechny rady!
Diky za radu. Je pravda, ze zasobni substrat asi neni uplne ta nejlepsi volba. Uz jen vychytat davku fosforu,ktera se cela do nej neulozi a nevznikne zelena rasa byl celkem orisek a to same zelezo. Pomer se snazim drzet,proto porad testuju, do ted vse fungovalo a vlastne rostliny porad rostou. Na fotce akorat ted nejsou videt ty u pozadi, momentalne vystrihane. Zkusim jeste to hnojivo bez drasliku,to je jeden z pomeru,ktery mi uplne ulitl a nepomaha vymena vody,protoze draslik mam ve vsech hnojivech ;-)
Bergham napsal: Ahoj, před týdnem jsem si založil akvárium (120L) a začal dávkovat CO2...a Drobchecker stále nezelená. :(
Souhlas s tím co už bylo napsáno.
Bez prezentace,nebo uceleného popisu se těžko reaguje. :-)
1.je systém těsný?, jak jste to vyzkoušel?
2. je v dropchekeru "funkční" kapalina?
3.co znamená voda v normě?
4. Kolik je PH v akváriu při těch 100 bublinách?
5.jaký systém CO2 vlastně používáte?
:ahoj:
PS: dejte vědět čím to bylo
Ahoj, před týdnem jsem si založil akvárium (120L) a začal dávkovat CO2. Začal jsem na 25 bublinách. Dropchecker tmavě modrý. Teď jsem na 100!! bublinách za minutu, a Drobchecker stále nezelená. Parametry vody jsou v normě (dělám test 6v1 - proužkový). Voda proudí v celém akva i kolem Dropcheckeru.
Je pravda, že mám výkonnou filtraci a hladina je hodně načeřená. Může však toto způsobit tak brutální ztráty CO2?
Vložil bych i fotku, ale z mobilu to buhužel nejde. :(
Pro úplnost informace do úplného konce letošní sezóny:
22.8. Během mé nepřítomnosti zezelenalo, jednak modrozelenou řasou, jednak sinicí ve vodním sloupci. Na dně množství detritu slepeného vrstvou řas.
Venkovní tepolota 15 °C, v bedně zatím 17 °C. Objem vody slušně drží teplotu.
Potírek vyrostl, potěr také, během dovolené zmizela velká gupka... Potěru i potírku trochu ubylo. Netroufám si odhadnout důvody, za 14 dní se mohlo stát cokoliv.
Po dobu mé nepřítomnosti v Brně proběhla silná vlna veder, denní teploty běžně dosahovaly i 37 °C ve stínu. Z předchozí zkušenosti odhaduji, že voda i tak nepřekročila teplotu 26 °C. Pečovatel měl za úkol pouze mírně krmit, jinak nezasahoval.
31.8. Ranní teplota v letním gupkáriu: 20 °C. Mám pocit, že ubylo potěru, zatímco potírek (2.vrh) je v plném počtu. V tuto chvíli se mi zdálo, že převážili okružáci, zatímco v první fázi letnění převažovaly plovatky, ale tento odhad se později nepotvrdil.
Skončily prázdniny, mohu tedy sledovat 2x denně teplotu, neboť se blíží chladné noci.
13.9. Gupkárium bylo za světla z poloviny vypuštěno a za tmy přeneseno do obýváku. Zde pobylo 4 dny, aby si rybky zvykly na domácí teplotu. Noci už jsou chladné, předpověď počasí také spíše podzimní.
17.9. Z Gupkária přeloveno do akvária 61 mladých gupek. Definitivní tečka za úspěšným letněním.
Proběhla velmi dlouhá adaptace na novou vodu, aby rybky neutrpěly šok.
(Mmch., dnes se velmi ochladilo, teplota vzduchu přes den byla 8-13 °C, dobře, že už jsou ryby pár dní doma).
Příští rok bednu opět založím, rybky v ní byly spokojené.
Tohle mám taky. A řasokouly jsem míval. A do toho dlouhá zelená. :-)
Tak cerveny krevetky tam nemam uz zadny ale co sem si vsiml tak japonicy se zatim drzi.ze 6 kusu sem dneska napocital 4 (pri koupi meli 2 - 2,5 cm) a jedna je uz celkem velka. Na listech je zelena rasa tak je nechavam ji bastit a obcas prihodim i krmivo pro rybky dna.
Mame tu tvrdost vody 3,42 mmol/l (nasel sem si to na netu,sice je to udaj z roku 2015 ale veril bych tomu). Snazim se davat nenarocne rostliny, ted se mi zacina objevovat zelena rasa (na tech malych kaminkach a listech) tak sem do aq vypustil japonicy tak uvidime.zkusim zkratit dobu sviceni,zrusit ty bily kaminky a trosku prihnojovat a uvidim.
Zdravim,koupila jsem si test Dajana na ph,mate s nim nekdo zkusenost? Me se nezda ani jeden odstin z tech,co predkreslili :stydim: :-O moje voda se zbarvila do tmave zelena,co to znamena?
Jj variet je hafo.Stonky jsou poměrně dlouhé,vytáhlé a stejně vybarvené jako listy.Hnědočervené,tmavé. Uprostřed starších listů "prosvítá" tmavě zelená.Uvidím,jak se vybarví u mně.Díky za rady za snahu i za ochotu. :pivo:
Tohle je běžný problém u dávkování, s největší pravděpodobností to způsobuje netěsnost v místě, kde jsou nasazené hadičky do roztoků (pokud nepropouští hlava, což u těchto levných čerpadel nelze vyloučit, ale je to nepravděpodobné). Zcela jistě neudrží toto převýšení vzduchovací hadička, které se pro tento účel často využívají (a nejsou moc vhodné). Řešení je buď kvalitní silikonová hadička, určená přímo pro dávkování (musí mít správný průměr, dá se objednat např. na Aliexpressu), nebo mi kupodivu velmi dobře fungovala zelená akvaristická hadička koupená v Obi.
Začala se mi tvořit táhlá zelená řasa. Roste na kameni i na rostlinách. Vyroste 10 cm i víc za jediný den.
Zkoušel jsem snížit intenzitu světla, nepomohlo. omezil jsem hnojení, taky nepomohlo. Rostliny rostou, ale extrémně pomalu. Už téměř nestříhám. Před tím jsem stříhal 2x týdně. Co změnit, nebo udělat jinak? Nevíte.
Ahoj, letnící pokus již probíhá, a tak se podělím o dosavadní průběh a zkušenosti:
Letní gupkárium
Založeno v půli května.
3.6. odlovena jedna ze dvou velkých gupic+11gupiček (cca 1,5cm) z akvária 54l do bedny na balkóně.
10.6. velká gupka v bedně porodila cca 15 maličkých potírků. Velká gupka se bojí, jako jediná ryba ve vodě je značně nervózní. Zato potěr a potírek se mají čile k světu, v bedně je jako doma. Zrovna padal pyl, moc jsem je nekrmila, ale spásali cosi nevidtelného na hladině a evidentně se jim dařilo velmi dobře. Moc jsem je nekrmila, protože měli i tak plná bříška, což je z pohledu shora dobře vidět.
17.7.přidány ampulárky okružákovité, vše vypadá dobře, ale za 14 dní jsou zničehonic obě mrtvé (jedna tedy o 2 dny později). Možná jim chyběl kořen?
25.7. se narodil další vrh gupek, asi 20 ks, od té samé samice, jiná tam totiž nepřibyla. Vrh č. 1 velmi úspěšně roste, nejsou snad žádné ztráty a všichni rejdí v nefiltrované, neměněné, nepřikryté a neodsávané vodě jako divoženky. Samice je trochu klidnější, ale pořád je v bedně největší nervák.
Stav bedny k dnešku: voda je momentálně mírně zbarvena do zelenohněda, moc však ne. Dole je detrit od mraků šneků (plovatky,okružáci), kteří také rostou jako z vody. Na Růžkatci se tvoří modrozelená hnusná řasa, tu však likviduji odstraněním napadeného růžkatce a nahrazením novým. Dále je v bedně původně velký echináč, který podivně obráží u kořeně. Už mu však zbývají jen ty kořenové listy. Není zasazen, vznáší se u hladiny.
Teplota vody v chladných dnech, resp. nocích klesala běžně na 15 °C (začátkem července jsem dokonce dolévala večer a ráno trochu teplé). V první polovině května, kdy bylo poměrně chladno, byla teplota vody 12 °C.
Nyní, v tropických, se voda drží v noci na 18-20 °C a ve dne dosahuje max. 24 °C. Přehřívání tedy není problém (včera byly tropy, v 16.hod. venku 36,6 °C, ve 20 hod. ještě 33 °C a v bedně je 24 °C-dost těm rybám závidím, doma je 30,1 °C).
Souhrnem: gupkám se v bedně "na divoko" daří asi milionkrát lépe, než v opečovaném akvárku se vší technikou. Rozdíl je opravdu překvapující.
Komáři se v bedně nemnoží, asi je tu obecně málo komárů (Brno). Velké gupce jsem občas přilepšila malým mravencem. Co drobného padlo do bedny a bylo snědeno, nevím.
Nyní mírně přikrmuji sušeným krmivem (prach pro potěr, drcené vločkové pro juniory a samici).
Pardon, myslel jsem, že k tomu je nějaký stmívač. V tom případě bych svítil 12 hodin a sledoval, jak se to chová. Ta zelená řasa vpředu se tváří jako sinice, nebylo by od věci, změřit to NO3, jestli ho třeba není i moc. Že to vyřeší CO2 bych určitě nečekal, tak opatrně.
Vodu mám měkkou, PH 6,5. Je to pár dní co jsem začal hnojit mikro a makro hnojivem od Aquagroweru, tak jsem zvědavý na výsledek. Substrát platinum se mi už nejspíše vyčerpal a rozjela se mi zelená řasa na trávníku a černá na rostlinách...Narodilo se nám nedávno další dítě, tak ani nebylo moc času na lepší údržbu :hmm:
Ahoj, rád bych dostal menší radu. Mám založené nové druhe akva 3 měsíce (rio 125,osvětlení helialux spektrum, filtrace oase biomaster 350, plynné dávkování co2, hnojiva zelena tropika, dno Japanese Soil Powder, ve dnů tropika npk kapsle) jde mi o to že mám zasazený eleocharis artikularis mini a když se podívám na jiné akva tak jim roste krásně nahoru ale já za celou dobu este nestříhal a vše se mi plazí u dna, jako rozrůstá se ale hodně divně že nejni ani centimetr vysoký jen se táhne do stran. A rád bych měl trávník jako ostatní který ho třeba jednou za měsíc ostříhaji protože je moc vysoký. Co dělám jinak nebo špatně?
Nevím jak se ti to ukázalo ale prostě oranžová je vstupní voda a tmave zelená z akva
Dvě otázky:
Je bezpečné kupovat neritinu v zverimexu jako je super zoo? Vždycky jsem brala jen z burzy a trochu se bojím ale krom parazitů šneci snad nic nepřenášejí ne, a když bych ji viděla lézt v obchodě měla by být v pořádku? Jde asi hlavně o aklimatizaci.
Druhá otázka je, jestli ji uživím. Mám dvě akva, jedno je krevetkárko s přehršel rostlin kde jsou řasy na povrchu a skle (zde byly hnědé, proto jsem sem obě neritinu přesunula, o to se krevety nezajímají a levatky ji neubíraly ). Druhé je nádrž Okénko, kde je málo kytek, málo ryb, častá údržba a zelená ani přisedla řasa tam není, ale v těch týdnech co jsem je odsud přesunula je tam zase hnědá řasa na skle. Má smysl je mezi akvárii přesouvat, neboť mají docela podobné pH a teploty? Nebo mít jednu a jednu a doufat že to zvládnou, nebo koupit ještě jednu :)
Edit: Pardon, ona je to vlastně hloupá otázka. Ta moje pětiletá neritina jednu dobu pendlovala mezi dvěma akvárky na měsíční bázi a teď je v akva s jiným pH a teplotou, jen už jsem to zapomněla.
Jakmile je jednou neritina stabilizovaná tak je dost nezničitelná mi přijde. Horší jsou ty první měsíce.
Konektory na prodlužku k Twinstaru:
https://www.gme.cz/konektor-tp-003a
https://www.gme.cz/konektor-tp-001a
Nevím, kolik máš místa ve skříňce, možná nepotřebuješ prodlužku a vyjde ti kabel od světla k TC420.
Zdroj:
https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-lrs-350-3-3
Kabel mezi zdrojem a TC420:
https://www.gme.cz/flexibilni-silovy-kabel-cysy-2x1-cerny-h05vv-f
Určitě by stačil i menší průřez, tuším, že v tu chvíli zrovna neměli. Dá se použít na napájení jednotlivých kanálů nebo jde použít tenčí průřez. Dá se to použít i na prodlužky. Ale na prodlužky jsem použil toto:
https://www.gme.cz/flexibilni-silovy-kabel-cysy-4x0-75-bily-h05vv-f
Díky tomu vede ze skříňky jenom jeden kabel se dvěma konektory na obou stranách.
Napájení TC420 nevím, jestli je 5,5/2,5 nebo 5,5/2,1, takže pro jistotu konektor 5,5/2,1 (ten používá spousta jiných značek - Sinkor, Chihiros,...):
https://www.gme.cz/konektor-tp-001b (akorát je zrovna nemají skladem)
Vyhni se tomu tahat z TC420 moc dlouhý dráty, sice tak nebudeš potřebovat prodlužku, ale líp se to odpojuje, když budeš něco přenastavovat.
A ještě potřebuješ napájení pro zdroj, to jsem udělal z normálního kabelu od počítače, ufikl konec a zapojil (L - hnědá, N - modrá, zem - žlutozelená).
A pokud to někde za zdrojem přepóluješ, nic se neděje, vše má ochranu a nic neodpálíš, jenom to nebude svítit.
Pokud to nedává smysl, tak se ptej nebo to můžu zkusit nafotit.
- špatně, jde o podstatně vyšší rostliny co jste oba určili
- tohle je prcek na trávníček,
- v atlasu je u E.tenellum, foto přímo s tímto kultivarem, ovšem bez označení
- pokud jde o barvu, tak tam je právě "výrazná“ ta zelená, ani světlá, ani tmavá
- tak další nápověda, do Evropy ji dovezla f. DENNERLE,
- tak ještě do večera ;-)
Ahoj, mám akva založené cca 2 měsíce, je to 23l. Zásobní substrát Tropica,na tom nějaký jilovy substrát( nevím jaký protoze pán měl na burze v kyblickach) hnojim Tropica zlatá a zelená jedna pumpicka od každého týdne a dávkuji co2. Filtrace Hailea-200 takže dost velký proud v akva(chtěl bych měnit za bublifuk). Teplota kolem 25-27 když je venku horko. Svitim jednou 15w zarivkou 8h dene po 4h několik hodin přestávka a pak další 4h.Objevila se mi rasa nejspíš sinice, zkoušel jsem bluexit dvojitou dávku po dobu 5 dní a ani po 10 dnech od konce dávkování řasa neustoupila a pořád si krásně roste. Potřeboval bych poradit co s tím.
Zelená max 30%, červená 80-90%, modrá 100% a bílá 40-60%, tak se mi zdá nejlepší, ale mám ještě jedno světlo vepředu pouze s bílým světlem ;-)
Co znamená slabší osvětlení aby nerostly řasy?
Synovi jsou založil 60 akvárium. Prvních 14 dní jelo s rostlinami a původní setovou zářivkou. Údajně 18w. Vzduchování bublifukem. Dno Liapor. Bez problému.
Pak jsme přidali 16 neonek a asi 14w led osvětlení. (starou zářivku jsem dal pryč) Rozjela se zelená řasa jako nikdy. Osvětlení jsem stáhl na 10w.
Řasa jede stále, i když ne tolik.
Je to asi zelená vláknitá řasa.
Vždy jse měl problém spíš s hnědými řasami.
Nevíte kde se dá aktuálně koupit Akarka zelená?
Na co si dát pozor, čím může trpět?
Díky
To záleží na každém kde si tu hranici nastaví. Já mám téměř všechny typy akvárií a i ten typ bez údržby se mi líbí a hlavně mohu sledovat kousek čisté přírody a porovnávat. Takhle to už dělám od dětství a má to opravdu své kouzlo. Bystřinu pomalu předělávám na low těch a také přírodně protože po více jak 3 letech to dole tak zarostlo, že do teď to nemám podle svých představ. Ale přírodně a pomalu. Pod Anubiasem kávovníkovým to bylo tak prorostlé a zařazené že to jde samo velmi pomalu zpět a i tam je krása pozorovat jak řasa mizí. Pouze zelená přisedlá. Jak se na ni Otici pasou ale samozřejmě i jiné rybky. proto mám tuhle akvaristiku rád již více jak 48 let.
Takže ahoj. Je nás určitě víc, kdo jen doléváme odpar. Ale jde to ruku v ruce s tím, co vše v té nádrži je a jaké jsou parametry vstupní vody. Budu konkrétní. Z kohoutku mi teče voda spíše měkká, s dusičnany kolem 25 co si pamatuji. Nyní mám v provozu 10 nádrži od 12 do 1.100 litrů. Viz moje prezentace zde na rybičkách. Ta největší je s velkými krunýřovci a arowanou. Údržbu potřebuje pravidelnou. Takže tu vyškrtneme. Dále "Pultovka" - zde se voda mění cca 1xza 6 týdnů, filtrace je čerpací hlava s biomolitanen. Rostliny anubiasy a na hladině růžkatec. Zkoušel jsem i neměnit vodu, ale nefungovalo to jak by mělo. Důvodem je poměrně velké množství ryb včetně ancáků. "Island cube 125 litrů" - filtrace bublifuk, rostliny anubiasy a Lomariopsis. Výměna části vody po 2-3 měsících, mnoho krevet a asi 50 drobných ryb. Fungovalo perfektně. Nyní asi 2 měsíce nejel bublifuk, ráno do nádrže svítí slunko. Rozjela se zelená řasa na skle. Trošku i lokálně ruducha.
"Low-tech 360ka" - Než jsem přidal skaláry, byla nádrž 10 měsíců bezfiltrační a výměna části vody asi po 5-6 týdnech. Fungovalo perfektně. Pak jsem přidal 7 mladých skalár, které hodně krmím a musel jsem přidat dva bublifuky. Výměna části vody po cca 4 týdnech, nádrž funguje perfektně.
Nádrže na stole o objemu 12+12+15+25 litrů. Jsou to pítka pro kočky, denně se doleje asi 1 litr vody. Celkově, ne do každé. Rostliny anubiasy a nějaký ten okřehek a růžkatec na hladině. Ryby tam nejsou, pouze šneci. Tyto 4 malé nádrže jsou tedy defacto bezúdržbové.
Jinými slovy - vše záleží na počtu živočichů, množství světla, rostlin a parametrech vstupní vody.
Zdravím komunito,
prosím o Vaše tipy na řasu/y. Možná už není řasa tolik ve formě na tom Limnobiu, protože se odstraňuje v pohodě. Na tom Microsoriu se to už taky trhá v pohodě, ale nebývalo to tak.
Dost mě štvala ještě dlouhá vláknitá zelená a zelené skvrnky na skle, ale teď nějak přestaly bujet.
Děkuji.
Velmi pěkné akvárium. co se týče řasy není ostrá fotka vím že se to špatně fotí. Je to nějaká vláknitá ale bohužel není více vidět na určení. Podle tvaru to může být zelená vláknitá i Ruducha. Jak jde odstranit? Lehce nebo drží jako přibitá?
Díky, ty taky. Jinak zelenou řasu mám ve dvou nádržích také. V kostce jsou pokryty boční skla, jelikož tam od jara do podzimu svítí ráno slunce. Ale jsou tam krevetky, tak to vůbec neřeším. A v 54 litrové je zelená vláknitá, to je nádrž mé ženy a mám zakázáno ji odstranit :-D
Mně se řasa rozjela při přechodu na vrt a byl to také mazec. Štětka a hned potom zelená přisedlá. Prakticky sedla na Štětku kde byla nižší a snad ji i vyhubila. Trvalo to hezky dlouho ale je pryč. :palec: Jinak máš akváro super
Zelená řasa je pryč. Bez chemie...
Máme na zahradě 'jezirko' plastová zapuštěná nádrž, metr na 0,8m hloubka možná 60.
Je v ní voda na zalévání, pro psi na pití, pro ptáky na pití a přes zimu se v tom přítel otužoval. Ještě ale ani není léto a voda už je zelená, plave v tom posekaná tráva a žijí v ní vodoměrky. Chceme vodu udržovat nějak čistou ale netoxickou. Jaký je postup na léto? Zalévat z toho, jednou za měsíc napustit půlku čistou, dávát na noc chlor, vypouštět úplně a čistit,...?
Dobrý deň potrebujem poradiť momentálne mám vyrobené led svetlo s led pasov 2x studená, 2x tepla, 2x modrocervene pomer led1:3, 1xzelena ovládané cez kontrole TC420 a môj problém ze pod týmto svetlom sa mojim rastlinam moc nedari a tercovce sú úplne bez farieb. Ake svetlo by ste mi odporučili na 300l akva pripadne dake iné led pásy na cene nezalezi
Sinice to určitě nejsou. Ta zelená prachová na skle je - zkusíme ji nechat vyzrát a pak uvidíme, ale hlavně na rostlinách je dle mého názoru OEDOGONIUM (alespoň dle https://www.vitaplant.cz/blog/prehled-ras-a-jak-se-jich-zbavit/). Zkusíme zatím upravit svícení, méně hnojit a uvidíme.
Co to je za řasu? Nějak si nejsem z fotek jistý. Spíš to vypadá na zelenou prachovou (https://www.rostlinna-akvaria.cz/zelena-prachova-rasa-gda-71), ale někde mě to přišlo trochu i jako sinice (problém bývá víc P)?
Ahoj.
Začíná se mi množit zelená řasa víc než kdy dosud. Omezuji hnojení a ubírám na světle. No nic zásadního se nemění. Spíš naopak. Podle proužkové zkoušky je voda +/- v normě. Světlo jsem omezil ze dvou 9W na 1-50% a 2-30% výkonu. Co celkově není ani to jedno na 100%. Hnědnou listy trávníčku. Ale jinak rostliny rostou dobře. Zatím.
Testy vody dělám zatím pouze s JBL, Easy 7 v 1. Chci si pořídit jiné, lepší. Ale výrobců a testů je spousta. Pro které se rozhodnout a koupit je?
Čím začít aby řasa zmizela?
A ještě jedna věc. Tvoří se mi na hladině taková mastná plocha. Někde tady jsem četl čím to je způsobeno, ale nepamatuji si podrobnosti a nevím už kde to bylo.
Ahoj komunito, chtěl bych Vás poprosit, jestli byste mi mohli poradit ohledně mého akvária. Akvárium mám založeno cca 7 týdnů, přičemž první 4 týdny bylo vše dokonalé. Zprvu jsem hnojil hnojivem Complete ultimate free a Liqud carbon od Profiplants podle doporučeného dávkování. S pátým týdnem se objevily problémy s hnědnutím okrajů listů hlavně u rostliny Monte carlo, začala také růst zelená řasa na kamenech a na rostlině Alternanthera reineckii Mini. Do té doby byly rostliny v ukázkovém stavu. Spolu s tímto hnědnutím se u Micranthemum micranthemoides a Micranthemum umbrosum začaly objevovat velmi tmavé listy, spíše jsou až průhledné. Změnil jsem hnojivo na verzi obohacenou o fosfor. Situace se moc nezlepšila, naopak se přidala řasa podobná ruduše. Řasa však není černá ale spíše zeleno šedá a objevuje se na vrcholcích kamenů a na některých listech rostlin. Zkoušel jsem snížit jak osvětlení a dnes jsem přidal skimer abych se zbavil mastné hladiny. Neví někdo do čeho zkusit jako první sáhnout? Děkuji za rady. :-) :-) :-)
Ahoj,
Lék na to je velmi jednoduchý, ale může zabít krevety, pokud jsou krevety již oslabené. Připravte asi 1 litr vody v nádrži a přidejte asi 10 lžiček Akvarijní soli. Dejte mu dobrý mix a nechte ho sedět asi 10 minut. Poté tam nakažené krevety ponořte asi na 10 sekund a vložte je zpět do nádrže. Pokud je "zelená houba" stále po 2 dnech, opakujte kroky znovu.
Na předním skle se dělá zelená prachová na zadním skle byla taky. Proč je na fotce do šeda nemám tušení. Nebo jak jsem vypouštěl 1/2 akvária a byla nějákou dobu na suchu možná tím.
Zelená řasa. Proč je do šeda?
Je to zelená prachová řasa. V substrátu bordel zapadanej není. Už jsem to i lehce odkaloval jen povrchově.
Nevím jestli to pomůže na Tvoje šnečky, ale já jsem si málem vyhubil piskořky tímhle udělátkem. Vrch molitanu zároveň s hladinou, na to rozlámaná zelená tabletka. Večer jsem to nastražil a v noci odebíral. :hmm:
Co prosím změní rychle rostoucí rostliny? Jsou nasazené v celém levém rohu, ale také se jim úplně nedaří. Nebo nedaří asi není to ideální slovo. Zpočátku nesrostly vůbec. Teď vyhání množství bočních výhonků a listů, ale jsou malé a velmi světle až bílé. Přidáváme hnojivo bioflor Master a tekuté co2 také od Rataje. Vůbec si už nevíme rady, co zlepšit.
Akvárium je momentálně v takovémto stavu, 120l. Světlo je LED 17W s bílou, modrou a červenou barvou světla.
V popředí je písek, ale rostliny jsou samozřejmě zasazené v drobném štěrku. Osazeno je pavými ocky, mecovkami, teteami a 2 ancystrusi.
Celou levou část až po kořen bychom chtěli nechat zarust rychle rostoucími rostlinami. Ale moc se jim nechce...
Kryptokoryny mají staré listy hezky zelené, ale nové jsou bledě nebo flekate. Mysleli sme, že jim chybí železo, proto jsme koupili bioflor Master(jiné u nás v akvaristice neměli). Listy se mírně zacly zelenat a my zajasali. Ale po rychlém málem zlepšení se zase už 2 týdny nic nezlepšuje.
Jaké potřebujete informace? Ráda je doplním. Opravdu se v tom trochu placam, jak už jste si asi všiml... :-(
Chápu, že radit na dálku je komplikované. O to víc si cením i snahy a každé rady, která by nás mohla nasměrovat k lepšímu stavu akvária.
Ahoj, máš tam nedostatok dusíku a fosforu, tie neobsahuje tvoje hnojivo. Ak nemáš ryby začni hnojiť napr. Tropica zelená, každý deň menšie dávky a údržba je v pohode.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/komplexni-hnojiva/tropica-specialised-nutrition-300-ml
Aktualizovala jsem foto u prezentace Pracovna, v porovnání se starší fotkou je vidět, že ty ludwigie fakt nee, málo světla
Můžu je vyměnit za tu egerii, spíš budu muset.
Vstupní voda je přiložená z PVK, s pH 7,9 pěkně kecají. Naměřila jsem 6,8 a třeba 7, víc než 7 jen v akva kde mám multíky a vápenec, v tomhle určitě ne. Ale zas kapénkový test pár let starý, víme jak je to s přesností.
Moc testů doma už nemám, můžu zkusit dokoupit pokud bude jó potřeba. pH test mám bohužel jen ten s vrchní hranicí 7,4 teda.
Edit: ok, tak upravuji svůj výrok, naměřila jsem aquar testem "zelenou", takže je to 7 +, otázka kolik plus
V návodu není kolik ml vody tam má přijít a nejsem si jistá, jestli mám tu správnou zkumavku, je to ta úzká vysoká s tou mléčnou barvou? Jestli ano tak tam mám rysku a tam vyšla "zelená"
Takze prestat hnojit. Ja prave myslela, ze ten echinodorus takto vypadá, protoze mu neco chybi - zelezo nebo tak. I ty nove výhonky jsou zlute az pruhledne a ten echin guadricostatus je taky hodne svetly. Proud mam nastaveny tak na 50%.
Nekde jsem zase cetla, ze se ta zelena rasa dela, když je malo zivin. Porad ctu informace, ale vsude je něco jineho.
Hnědá řasa málo světla ,zelená řasa hodně světla.Výška dna? A ten filtr dej ho na čas úplně ven . Snad se to zlepší ! Nehnoj dej tomu nějaký čas. Zelenou řasu ti šneci zežerou jenom ze skla .
Ako zachranit kryptokorene? Boli zaslane postou len bohuzial balik meskal a niektore rastliny ked som zasadil boli uplne skrutene do hnedociernej farby a par listov zacalo hnyt. Pridal som hnojivo a zvysil CO2 tak cca po2 dnoch zacali ist nove listy ale na okncoch zacinali hnednut.
A este hydrocotyla tripartita listy sa uz dako pozbieralilen farba je stale viac do zltozelena
Lampu jsem posunul vice nad Ludwigie, aby mely vice svetla na ukor praveho rohu, kde je Anubius, tomu prej staci slabsi. Ted v nedelu jdu na burzu na Pankrac a dokoupim jeste nejake rostlinky do zadu a nejake do predu, at se to poradne zazelena. To dno se mne menit moc nechce, kdyz jsem to nedavno zakladal, ale kdybych mel casem, tak urcite dam na Tvou radu a dam ten aquaclay ground.
Budem zakladať druhé veľké akvarium 100x40x50 (otvorené, tmavé dno, korene, rastliny, biotop južná amerika). Chcem sa spýtať či je vhodné k hejnu 8-10ks tetra ozdobná (alebo 10-12 ks tetra Bleherova) + 8ks panciernicek leopardí pridať 2-4 ks akara zelená prípadne cichlidka kakadu. Nenastane problém v prípade agresivity cichlid ?
Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.