Hledaný výraz: sera, způsob hledání: přesnou frázi, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum
Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/sera
Ozývám se hooodne pozdě ale jak jsem to pročítal....já měl problémy u skalaru že byli napadeni bicikovci a sháním ještě pro sichr na hlistice...a dávám to za vinu mrazenemu krmeni resp. Patentkam a nitenkam...jestli je chcete krmit mrazenym tak jedině koretry,artemie nebo cyclop....ale při takové léčbě je nejlepší vysadit mrazene krmeni a krmit kvalitním sušenými krmenim doporucim sera immunopro a od hikari vibrabites...jsou bohaté na všechno....sice po 10letech odpovídám na starý komentář ale ať můžu třeba poradit někomu teď. :ahoj:
Zdravím, poradil by někdo s určením tohoto geoše? Byly kupovaný jako G. Dicrozoster od Glasera, ale s tím jak dorostly už bych je k tomuto druhu nepřirovnal. Spíš mi připomínaj abalios nebo surinamensis. Díky.
Νa měření NO2 i NO3 to chce kapkové testy, JBL, Sera, Tetra, něco takového.
Ale zase kvůli jednomu malému 30 l akváriu kanón na vrabce. Měň často vodu, zapomeň na chemii, zapomeň na osmózu a nech přírodu pracovat. Pokud se to nepovede a budou tam další úhyny, neboj se začít znovu, ale tak alespoň se stošedesátilitrovým, malé nádrže jako je ta tvoje bohužel neodpouštějí chyby.
Dlouhá léta jsem aquar používal ale majitel zemřel a ten nový u toho jsem se párkrát spálil jednou v tom dokonce asi byla jen voda a přešel jsem na značku sera nebo o něco dražší JBL. :-)
Ahoj, stále sa mi u skalarov opakuje problém s bielymi alebo dutými výkalmi. Akvárium má 500litrov takže hociaka liečba je veľmi náročná. Ryby som liečil esha hexamitou, bez úspechu. Následne som dával sera tremazol, vzhľadom na dávkovanie a nutné výmeny vody som ryby odlovil do vedra a použil liečivo na 20 min ako udávajú podla príbalového letáku. Nezabralo. Väčšina rýb je v pohode, žerú, vytierajú sa, ale ťahajú za sebou biele výkaly, zvyšné sú chudé, nežerú, sú bez farby atd.. čo mám ešte použiť? Ten entizol? Nedoplatím sa u vodárov. Pripájam fotografiu.
Já jsem včera koupil zpětný ventil pro CO2 (https://www.akvarista.cz/eshop/products/item-sera-zpetny-ventil-2-2ks) a vypadá to, že to pomohlo, hlavně u akvária, které má sotva pár bublin za minutu. Rozhodně se voda nedostane tak daleko, protože jsem spojku dal hodně blízko k akváriu.
Už jsem najel na klasické značky Tetra/Sera, uvidíme za pár dní ... nicméně pokud by to bylo krmivem, znamená to, že je to špatná značka/kvalita nebo jen tento druh není "kompatibilní" s prostředím v mém akváriu? Jestli jej mam dát třeba někomu jinému na zkrmení nebo prostě vyhodit a už nekupovat ...
Nosnosti bych se nebál. Zkus si na něj sednout a zavrtět se...
Ale určitě bych nenechal jen původní 4 mm polici, i když je uprostřed konzole.
A být to moje, tak si rám police ke stojkám ještě ze všech stran přišroubuju. Ale já jsem v tomhle posera... :)
Můžeš zkusit tohle:
Omnipur: https://www.rostlinna-akvaria.cz/sera-omnipur-50-ml
Tremazid: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/na-parazitalni-onemocneni/sera-phyto-med-tremazid-30-ml
Ahoj, uvedené testy neoplývají zrovna kvalitou. Příště volit nejlépe na NO3 Sera test. I tak to ber s rezervou, osobně pochybuji, že máš v akva 160mg, vzhledem k obsádce by ti to ukázali dříve než test svým úhynem apod.. nestresoval bych se, pokud nemáš plouvoučky podle kterých dobře poznáš stav no3 a chceš měřit, kup Sera test NO3 a pečlivě změř. Každopádně, snížit to lze denní výměnou vody, ale hlavní je najít příčinu tak vysoké hodnoty.
Taky bych řekl, že si to zbytečně komplikuješ.
Např. https://www.akvarista.cz/eshop/products/item-sera-topeni-rh-25w má výšku 18,5 cm. Na výšku asi ne, ale vodorovně na zadní stěnu, nad substrát, za rostliny...
Jdu si pro radu. Mám filtr Sera Fil Bioactive 400 +UV, už něco pamatuje. Ale teď začal děsně rachotit. Vyměnil jsem celý rotor za nový, ale žádná změna. Odvzdušněním to myslím nebude. Dělal jsem s celým filtrem psí kusy, abych dostal vzduch ven, což byla fakt zábava při jeho váze. Nějaké nápady co ještě vyzkoušet? Asi rozeberu komplet hlavu, ale než se do tohodle marastu pustím, rád bych zjistil případné další možnosti. Předem díky.
Zdravim, mam dotaz k moznemu snizeni proudu u filtru Sera fil bioactive 400+. Filtr jsem podedil a prijde mi skoda ho proste nevyuzit, protoze to je dle meho kvalitni filtr. Rad bych ho dal na 128l kde je aktualne Sunsun 604b ( vim ze je to kapku predimenzovane, ale ten objem filtracni plochy je fajn). Proud ze Sery je ale velky. Napadla me moznost dat na hadici uzaviraci ventil a proud priskrtit. Otazka zni, zda to bude mit efekt a pripadne kam ventil umistit, jestli na vstup nebo vystup z filtru? Predem diky.
Ahoj, ve čtvrtek přijdu a nabízm opět Gara rufa a ancistruse (počet kusů podle toho, kolik ulovím), plus přebytky rostlin. Případně pokud bude zájem i masožravky (Sarracenia purpurea, Nepenthes, Drosera prolifera, capillaris, capensis). Tak dejte vědět, o co by byl zájem.
Dobrý deň mohli by ste mi prosím vás pomôcť čo mám robiť s mojou rybičkou? Dávam jej do vody Baktopur Sera ale v návode je napísane že 1. deň sa to má dať do vody 2. deň prestávka a 3. deň sa to ma dať zase do vody ale neviem čo mám robiť ďalej. Ďakujem za pomoc, akvárium idem čistiť akurát,čistím ho každé cca 3týždne rybičku mám 2roky a toto sa jej deje poslený mesiac cca.
čauky, prohlédni si tohle...
https://rybicky.wity.cz/nemoci-akvarijnich-ryb/
https://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
Akvarko mám ¾ roku a filtr jsem nečistila ani jednou. Samozřejmě bychom mohli pak diskutovat, jak kdo čistí či nečistí filtry. Ale myslím, že v Tvém případě bych ho nechala být.
Další důvod, proč se rostlinkam u Tebe nedaří je za mě nesmyslná chemie.
Tekuté co2 je desinfekce, ne co2. Takže buď používáš plynné co2 nebo žádné.
Přípravky proti řasám - proč? Mimochodem tekuté co2 je proti řasám. Takže další přípravky na řasy nedávají smysl. Nejen, že se řasa tvoří v nové založené nádrži, takže to chce trpělivost a ne hned tam cpát chemii a navíc u řasy je potřeba hledat příčinu, ne chemii. Např. když by byla příčina silné světlo, tak takové přípravky tam můžeš lít do aleluja. Takže tyto přípravky tam nedávej a až se Ti objeví řasa, napiš nám zde, rádi Ti pomůžeme.
Sera Bio Nitrivec je přípravek, který chemický likviduje "bordel" v akvarku, jestli jsem správně pochopila. Prostě nějaká chemie, kterou je nesmysl lít do akvárka. Opět jsi problem řešila chemií. Čuňátka ryby daruješ, tudíž tuto lahvičku vyhoď do koše. Budeš mít čistotnejší ryby a když nebudeš zanedbavat údržbu, tak věř, že tyto dva faktory vynahradí tuto chemii.
Hnojíš, otázka, zda je to vůbec třeba. Klidně při novém akva prve nehnoj, nechej to tak, a pozoruj rostliny. Kdyby začínaly chátrat, tak teprve poté přidej hnojivo. Třeba zjistíš, ze ho nebudeš potřebovat. Ale hnojivo je jediná "chemie", která není až takový průser.
A ještě mám výhrady k dekoracím. Zaprvé Tě poupravím, že rostliny nejsou dekorace, ale alfa omega akvária. A dekorace kořen, hradby, mušle, loď - z toho kvetu. Neřeším, že se Ti to líbí a chceš to mit v akvarku. Řeším, že toho je nesmyslně moc. První věc je, že i dekorace můžou narušovat ekosystém akvarka. Nejsou z přírodního materiálu. A když vezmu ty přírodní, tak mušle prý v akvarku nevadí a kořen byl doufám nějak vydesinfikovaný, ale vím, že někteří akvaristé v jiném vlaknu řešili, že i ten kořen jim nadělal paseku. Na Tvém místě bych si vybrala jednu dekoraci a tu tam nechala, zbytek at jde pryč. Nejen kvůli místu, ale i proto, aby to nezatezovalo ekosystém akvarka. Navíc jestli máš 6o litrů, tak tyto akvarka mají standardně 6ox3o cm (dle fotek to tak vypadá na tento rozměr). Což nevím, jak na takovou malou plochu jsi zvládla dát tolik věcí plus rostliny.
Navíc pokud bys uvažovala o rybách na dno, což ancík je (i když ho nebudeš mit), tak jim moc prostoru nenabídneš. Např pancerničci pandy spapaji spadle žrádlo, takže ti by Ti pomohli.
Tak i všechno toto přehodnoť. Nejlepší start je bez chemie, dát akváriu čas na záběhnutí a při záběhu pozorovat, co se děje. Pokud si nevíš rady nebo nastane problém, napsat zde a řešit to dle rad zkušených akvaristů než vše řešit chemií. Zaprvé to leze do peněz a zadruhé tím člověk nevybuduje fungující akvárium. Taky otázka u tolika druhů chemie, zda se to dokonce tím smícháváním neneguje či nevytváří to něco nežádaného.
Ahoj
Asi blba otazka - toto jsi asi prosel ze?:)
https://www.rostlinna-akvaria.cz/sinice-72
Priciny: moc svetla, a malo dusicnanu.
Na kolikatce mas dusicnany? Vydim caste vymeny vody ve velkem mnozstvi
Zkousel jsi to zatemnovani?
Je mozne, ze jsi tyto zaklady uz prosel a aplikoval. Pokud ano, prenecham rady zkusenejsim kolegum, nebot se sinici zkusenosti nemam
Jeste pridam prispevek od kolegy, ktery jsem nasel v teto diskusi. Mozna taky pomuze nebo se muzes obratit primo na neho:
DIDO:
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Dik
Dobrý deň, chcem sa spýtať. Je vhodne dávať rakom do vody Sera Aquatan. Uz len likvidacia chloru a obsach vytaminku mi napoveda ze by som to mal spraviť lebo ich tam nema. Inak koloidy a raky? Na ochranu žaber môže byť?
Ahoj,
akvaristika je koníček a žádný učený z nebe nespadl. Hodně věcí přijde teprve praxí. Důležité je mít trpělivost:-).
Pancéřníčci a Endlerky jsou v pohodě.
K těm náplňím do filtru. Houby bych nechal jak jsou a místo uhlí a keramických koulí bych dal nějaký médium jako ten Seachem deNitrate, nebo Sera siporax mini. Vzhledem k menšímu objemu filtru, tak něco s malou frakcí. Já mám ve filtru už přes deset let Eheim bio mech.
S tím substrátem se to úplně neprovedlo :-) Tyhle jílové substráty, Japanese Soil, Ada Amazonie nebo Tropica se používají jako finální (většinou mají teda ještě svoji variantu nadupanou živinami a ta musí být překrytá). Kořínky si cestu určitě najdou. Až budete zakládat další a další akvárka tak raději bez toho Denerle písku. :-)
Sera má práškový krmivo pro potěr. Easyfish má mrazem sušenou artemii, která je taky prášková. To by mohli zvládnout a přežít.
Pristine a Prime neudělají vůbec nic, to tam nemusíš lít nebo to dopotřebuj, ale už znovu nekupuj, jsou to vyhozený peníze. Tekutý CO2 je jedovatá desinfekce, kterou je lepší nepoužívat, adresně dokáže likvidovat řasy, ale prostě to jen tak lít do akvária vůbec ničemu nepomůže, spíš to může uškodit. Osobně bych taky nelil železo, ale používal ten Flourish, fosforečnany lít opatrně, aby jich tam nebylo moc a hlavně si nemyslím, že u lowtech nádrže to potřebuje denní hnojení a tipl bych si, že tam teď bude přebytek fosforu a možná i toho železa.
Kapkový testy jsou obecně dost nepřesný a to včetně těch nejlepších od JBL a Sera. Takže pro přesný hodnoty doporučuju zaplatit si někde rozbor, za přijatelnou cenu ho má třeba Profiplants, ale ještě přesnější bude z laboratoře. Klidně si vedle udělej kapkový testy, ať je vidět, jak moc mimo jsou.
EDIT: Předpokládám, že problémy jsou s Heterantherou, no a ta podle mě potřebuje silnější světlo, než dává to tvoje a proto se jí nedaří. Moje doporučení je, zbav se jí a vyber jinou rostlinu, třeba se jí bude dařit víc. Protože když teď dáš silnější světlo, můžeš tím rozhodit zbytek akvária a válčit s řasou úplně všude.
Tak už jsem si žádný test dlouho nekoupil ale mě jak sera tak jbl měřily celkem spolehlivě. :-)
A proto jsem se vrátil k Sera NO3 ;-) měl jsem to obdobný
Ahoj. Ja som si tiež užil túto pliagu. Vyše roka som sňou bojoval. Nepomáhalo nič, absolútne nič. Zatemnovanie, chémia, uv lampa na sinicu nefunguje. Nakoniec zabral ten pomer fosfor dusik. Neveril som tomu ale sinica zmizla pred očami. Doslovne. Do týždňa bolo ponej a už mám akvarium dva roky čisté. Skus buď pomer dusik 10mg/l a fosfor 1mg/l. Alebo dusik 20 a fosfor 2 mg/l. Alebo ešte môžeš tak ze koľko máš dusiku vydel to 16.napr. ty máš dusik 30mg/l. 30:16=1,875.tak skus aby si mal fosfor skoro dva. Jasne ze to neodhadnes úplne presne. Ja mam na fosfor sera test a som s nim spokojný. Vyskúšaj tento postup a uvidiš. Držím palce.
Pravda, z fotky to poznat nepujde.
Vcera vecer jeste vymena cca 1/2 vody, objednány nove rostlinky, dnes koupeno vzduchovani (motorek, hadicka a kaminek) a vecer zas vymenim cca 1/2 vody (a kdyztak i zitra)...tak snad to pomuze.
Jeste dotaz prosim: Mam opet pri kazde vymene vody (kazdy den) pridavat ty bakterie Sera nitrivec???
Jinak moc dekuji vsem zucastnenym za rady a tipy.
Voda menena naposledy 30.6 (min tyden jsem nestihla :sad: ...proto jsem chtela menit ted). Bakterie Sera nitrivec jsem dala vcera pri vymene uhlikove naplne filtru (po delsi dobe, pokazde bakterie nepridavam). Teplota vody asi okolo 24 az 25 C...ted nejsem doma tak nevim, ale zas se podivam. Jinak hned jak budu doma tak se na nakevnika podivam. Kazdopadne zatim moc dekuji za reakci.
Ahoj. Věnuj hlavně pozornost těm šnekům u hladiny. Je to předzvěst vážných problémů. Může být nedostatek kyslíku (nálevník spotřebuje z vody hodně kyslíku) a nebo rozhozená nitrifikace a počínající otrava.
Nalevníka běžnou výměnou vody pouze podpoříš. Na druhou stranu, pokud se jedná o otravu, tak bude třeba vyměnit více vody, než jen 1/3 a navíc opakovaně.
Proto zjisti zda je to nálevník. Do sklenky odeber vodu z akvária a prohlédni ji proti světlu. Pokud tam bude pohyb, tak to je nálevník.
Jakou máš teda v nádrži teplotu? Určitě vzduchuj. Kdy proběhla poslední výměna vody? Filtrační molitan proplachuješ podle prezentace každou údržbu. To není dobrý, pokud má filtr fungovat jak má. Odkalovalo se poslední dobou nebo zasahovalo ňejak jinak do dna? Sera Nitrivec tam dáváš jak často?
Obvykle bych nikoho ke krmení nepustila, ale pokud to přežijí do odjezdu, tak budu mít v 54 litrovém akvarku 5 ks třítýdenního potěru kardinálek a ty to pět dní bez jídla nedají.
Představovala jsem si ten na sklo se lepící pomalu rozpouštějící kus krmiva, že by je podržel (tuším sera nip nebo tak), ale vzhledem k tylomelaniim v nádrži, je mi jasné, že jim to stejně sežerou.
Tento filtr neznám. Ale. První vnější filtr který jsem měl byl Tetra Tec EX 800. Ve skříňce neslyšitelný. Před měsícem jsem do nového akvária koupil tedy znovu Tetra Tec, ale tentokrát 1000 Plus. Opět neslyšitelný. Zcela. Po uzavření skříňky, která má ale otevřená záda, a tedy bych čekal, že se zvuk bude odrážet od zdi a bude vycházet ze skříňky, je i tak filtr zcela neslyšitelný. Pro srovnání - ve skříňce slyším počítadlo bublin od CO2 i přes zavřené dveře. Otravnej zvuk. Ale po týdnu už ho mozek tak nějak vyřadil z kategorie rušivých a přijal do kategorie domácích, tak nám to tak nějak ani nepřijde. Je to jako když ti tikaj hodiny :-D A druhá katastrofa je reaktor CO2 od Sera. :rozzureny: :rozzureny: :rozzureny: Tam to mozek tak nějak stále nechce přijmout.
Čili, pokud Ti prodejce tvrdí to, co tvrdí, tak můžu říct, že za mě je můj filtr dokonale tichý a jestli má ten Tvůj 55 až 60dB----proboha to maj dneska vysavače !!! Neumim si představit že mi zapnutej vysavač hučí doma 24 hodin. :smich: :smich:
Rád bych se zeptal místních specialistů, co si myslí o mém nápadu, udělat reaktor CO2 z druhého vnějšího filtru. Proč ? Protože mě doma zbyl a není pro něj využití. Momentálně využívám jako hlavní filtraci Tetra Tec EX 1000 Plus. U rodičů mě zůstal starý Tetra Tec 800. Udělal jsem si z něj odsávačku na řasy, ale jinak se mi doma válí. Napadlo mě nechat ve druhém filtru ( osmistovce ) pouze plastové nádoby určené ke vložení filtračních médií a keramiky pro bakterie, a nechat přes něho proudit vodu do které by bylo přes T-kus přidáváno CO2 z láhve. Plnil by funkci reaktoru. Ale pasivního ( bez poháněné vrtulky jako je to u Sera Flore 500. Nyní využívám tento reaktor Sera 500 a jsem z něj poněkud zklamaný. Dělá hluk, což mě štve. Druhý filtr by nebyl zapojený do zásuvky a voda by pro něj protékala pasivně. Pak by byla ještě možnost jej zapojit, a vrtulka by pomáhala směšovat CO2 s vodou. Zároveň podporovala výkon prvního filtru pokud by druhý filtr omezoval výkon.
Co myslíte ?
Akým testom meraš hodnoty? Nemôže byť vadný test? Mne už sa to stalo. Mal som sera test no3, večer som nameral 25. Zdalo sa mi to veľa, nedalo mi to ráno som znovu testoval a bolo 10.
V klidu, nejsi první, ani poslední, kdo v trusu hledal kdovíco... ;-) :)
Jinak k tématu, jak umí šneci spucovat a tedy se dají lovit např. na kedlubnový lupen je možno vidět tady https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=25088&s=143&sl=15975.
Dá se koupit i past na šneky, stačí pogooglit, např. https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/prislusenstvi/sera-snail-collect-past-na-sneky?gclid=Cj0KCQjw3a2iBhCFARIsAD4jQB24kRuzClcxs7z-DmJFbJrzDJRR1jL1ssKIhZmynqEPDHah4OpLZnMaAlNFEALw_wcB . Jestli fungují ti ale nepovím, já nejsem fanda likvidace malých šneků obecně a už vůbec ne cíleným přidáváním predátorů, ať už sumrovek, nebo čtverzubců, nebo čehokoli jiného, co musíš ve finále zase řešit.
zdravím všetkých, chcem sa opýtať aký je najlepší test na vápnik. mam rastlinne akvarium a zaujímalo by ma ako som natom s vápnikom. dá sa to zmerať aj sera testom? zdá sa mi ze vetšina testov na vápnik je na morske akvaria.
Takže jelikož to taky řeším, tak to tu aktualizuji/shrnu.
dokoupit:
-EHEIM SUBSTRAT Pro 250 ml nebo Sera Siporax Mini gramáž nevím.
-mastidlo na přísavky
Doplněnit molitanem se správným PPI 15-20?
Dá se dokoupit další půlka filtračního objemu a krycí mřížka.
Plánuji to nahradit rostlinami.
(Ale nebudu majitel ani udržovatel nádrže.)
Před 5 roky stál obyčejnej bruno pleco ( hypostomus basilisko) pár stovek. Papik ho měl skladem stejně tak exportéři od Glasera jako Kudrna nebo Klepešta. Někteři ho maj skladem stále, jen trošku podražil. Hypostomus soniae L137 se cenou pohybuje kolem 1000,-. A sehnat v té době tu L137 byl problém. Taky si prodejci dost pohrávaj se jménama pod kterýma je prodávaj. Pro srovnání prvni fotka H. basilisko a na druhé H. Soniae. A ty modrý oči co jsem viděl osmiletou rybu měla furt modré, tenhle můj má 5 v době focení.
Tak jsem dnes udělal test na NO3 (Sera) a vyšli mi jenom něco mezi 10 a 25 mg/l. Asi by toho NO3 bylo třeba víc. I růžkatec zpomalil růst. Zítra udělám klasickou výměnu 1/3 vody. Poradíte nějaký nápad na zvýšení NO3 bez hnojení? Omezit svícení?
Díky
Ty papírky dost kecají kup si nějaký kapkový test třeba Sera nebo JBL. :-)
OK, díky, tak já to zatím nebudu moc řešit a zkusím sehnat lepší testy (Sera). Uvidím, jak se to bude vyvíjet dále. Ještě mi odumírají konce starých listů u valisnerek, ale tam vím, že je to přirozený proces a nové stále vyrůstají a valisneria v podstatě stále kvete...:-)
Po týdnech trápení jsem se včera rozloučil se svou bojovnicí a i když teď už to nic nezmění, tak bych se chtěl poradit se zkušenějšími, kde se vlastně stala chyba.
Ryba byla v 20 l akváriu spolu s krevetkami, šneky a spoustou rostlin a nějakou dobu vypadalo všechno v pořádku. Trochu jsem bojoval s příliš silným proudem od filtru, ale ten jsem záhy utlumil tak, že se ve většině akvária hladina jen sotva hýbala. Ryba byla krmena primárně Tetra Betta vločkami, zkoušel jsem i Sera Bettagran a Hikari Betta granulemi, ale o první nejevila větší zájem a druhé vyplivovala. Krátce před koncem jsem zkoušel i lyofilizované nitěnky a pakomáří larvy, ale neprojevil větší zájem.
Vodu jsem pravidelně testoval a vždy byly nulové hodnoty dusičnanů, dusitanů i fosforečnanů. Rostliny poměrně intenzivně rostou, jednou jsem měl invazi vláknité zelené řasy, jednou pravděpodobně sinic, ale v obou případech přičiněním šneků relativně rychle zmizela. Vodu jsem měnil 1/3 týdně, poslední možná měsíc až dva jsem ale postupně zvyšoval až na 1/3 co dva dny. Jediná anomálie kterou jsem zaznamenal byl pokles pH na cca 6,3, ale to pravděpodobně souvisí se změnou vstupní vody, protože jsem nízké pH změřil i u ní.
V akváriu se relativně dobře množí krevetky a okružáci. Ti se v poslední době začali přemnožovat, pravděpodobně s tím, jak ryba přestávala žrát.
A teď co se vlastně stalo - první příznak byl rozpadající se okraj ocasní ploutve. Rozpadání se postupně šířilo a začalo napadat i další ploutve. Několikrát to vypadalo, že se mi podařilo rozpad zastavit a že ploutve dorůstají, jen aby se po pár dnech objevil zase na jiném místě. Zhruba před týdnem se pak začaly objevovat příznaky vodnatelnosti a už to šlo rychle od desíti k pěti. Na poslední chvíli jsem ještě zkusil nasadit Baktopur, ale už se na něj nedalo dívat a tak jsem to raději ukončil.
Během těch týdnů jsem vyzkoušel esha 2000, časté výměny vody, sůl do vody, ale nic z toho nemělo dlouhodobější efekt.
Co tedy bylo špatně?
Kvalita vody? Mám papírkové testy plus klasický test na fosforečnany, ale nemusí měřit dobře nebo může být problém v neměřené veličině.
Krmení? Živého se bojím a vločkové nemusí být dostatečné.
Hustota rostlin? Abych podpořil krevetky jsem nechal nádrž silně zarůst. Bojovnice vypadala, že tou džunglí nemá problém proplouvat, ale jak to vnímá nevím.
Pohyb hladiny? I přes utlumení filtru při té velikosti akvária s tímhle filtrem nejde dosáhnout toho, aby v akváriu nebyly vůbec žádné proudy. Neměl jsem pocit, že by se ryba s proudy musela nějak prát, spíš se někdy nechávala volně unášet pod hladinou, ale opět to jak to vnímá nevím.
Přístup k hladině? Na hladině mi roste salvinie. Nikdy neměla k růstu vyhrazené víc než 2/3, takže ryba vždy měla prostor pro nadechnutí, na druhou stranu kořínky salvinie mu určitě pohyb těsně pod hladinou omezovaly.
Teplota vzduchu? Na akváriu je kryt, ale na krmení ho musím alespoň částečně odklopit, čímž se pod něj určitě dostane chladnější vzduch (23°C)
Něco jiného?
V nejbližší době si další bojovnici pořídit neplánuji a do budoucna si to ještě pořádně rozmyslím, ale stejně bych rád chápal co se stalo.
S JBL NO3 testom mam rovnakú skúsenosť. Od otvorenia balenia veľmi nízke nereálne hodnoty.
SERA NO3 test spočiatku meral rel. dobre (porovnané s kalibračným roztokom). Nízke hodnoty začal dávať až po pár mesiacoch od otvorenia.
Teď sem provedl srovnání testů https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/testy-vody/jbl-no3-test-dusicnany a https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/testy-vody/sera-no3-test-dusicnany . Testoval sem kohoutkovou vodu ve které se NO3 pohybuje v průběhu roku mezi 25 - 40 mg/l . Test JBL naměřil 5mg/l a sera 25mg/l . Testy nejsou prošlé a ani jinak znehodnocené . Samozřejmostí je přesné dodržení návodu .
Ahoj, myslíte, že je dobrý nápad pro provoz nonstop bublifuku pořídit dva motorky a přes spínací hodiny je třeba po 8h střídat? Aby jeden vždy stihl vychladnout a odpočinout si :)
Edit: A nemá někdo typ na kvalitní motorek? Koukal jsem, že Sera dělá i náhradní díly. Když už pojede 24/7, tak aby něco vydržel :-)
Tak krm častěji, také ráno za tmy a večer za tmy a nebo větší kousky. Hladový pancéřníček dokáže zahnat jakoukoli rybičky, nebo skoro jakoukoli. Granule, kterými krmím vezmou Tetry párkrát do huby, ale nakonec stejně dopadnou na dno, kde se jich zmocní moji pancíci malí.
Super je Dajana tablets bottom, Dajana spirulina waffers a Sera vipachips, alespoň u mě. Včelí pyl pouštím na dno ve skleněné trubičce z rozbité chytací ,,fajfky,, po něm se můžou všichni utlouct...
Zeptám se, třeba někdo poradí. Mám problém s krmením ryb dna a vzhledem k tomu, že budu mít ve velkém akva brzo i cichlidky vysokoploutvé, které se mi v karanténě zatím jeví jako strašně pomalé ryby, co se jídla týče, ráda bych si poslechla rady. Už teď pancéřníčci mají jen velmi málo co jíst, protože nehledě na to, co tam hodím ty tetry (jak ohnivé, tak bleherky) to prostě sežerou. Z hladiny, z proudu, ze dna, zeleninu, všechno. Živé se na dno asi nedostane, mražené má alespoň šanci.
Chtěla bych asi nějaké větší peletky pro pancéřníčky, nějakým lepším složením, korýši a tak. Krmila bych ráda fluval bug bites, ale toho na dno dopadá fakt málo.
Chci pak zkusit sehnat hikari cichlid pelety, tak pak uvidím, ale docela mě láká i varianta repashy, jen se to tu podle mě neprodává a i amazon má vyprodáno.
Je nějaká alternativa repashy, specificky green, abych to mohla udělat jako směs, naplácat na kámen, nechat uschnout a přikrmovat tím otocincly nebo sewellie? Zkusila jsem rozpustit nějaké tablety, ale to nemá správnou konzistenci, spirulinu z lékárny se trochu bojím, jestli je čistá, občas zelený ječmen, ale co k tomu ještě teď v zimě.
Upozorňuji, že už jsem zkoušela krmit nejprve sušeným (třeba sera vipan baby) a až pak házet krmivo pro pancéřníčky, tetrám je to jedno, sežerou všechno a rozhodně rychleji, než to dopadá na dno. Taky se je snažím rozptýlit, když chci dát něco lepšího sekernatkám, když krmím živými larvami, opět rozptyluji jiným krmivem a pak liju pod tlakem, aby larvy dopadaly až ke dnu. Spirulinové tablety jsem zkoušela házet i až za tmy, podle mě to nemělo moc efekt...
Já jsem si o sobě myslela, že mi hluk nevadí, ale mám teď akva vedle pracovního stolu a je to teda sranda no. Filtr jsem vyměnila za motorek sera co jsem tu měla ve skříni, možná ale budu muset koupit něco jiného, jinak se tu u toho zblázním.
Zdravím. Přidávám nové informace. Dnes jsem si udělal orientační testy, opět jsem ostříhal mnoho děravých listů.
Aquar test pH = 6,5
Aquar test KNK = 6 - 7° dKH
Sera NO3 test = více jak 25 mg/l , a to jsem celý týden nehnojil dusíkem ( E.L. Nitro )
E. Life K test = 15 -20 mg/l
JBL PO4 test = 0,1 - 0,2 mg/l
Celkovou tvrdost mám okolo 10° dGH / ředím kohoutkovou vodu reverzní osmózou 1:1
Některé listy jsou téměř úplně rozpadlé, některé začnou nejprve krabatět, pak se objeví mnoho mikro děr a pak se rozpadají více , jiné jsou v pořádku a na jednom místě se objeví "prodřená díra".
Zatím zkusím trochu vylepšit proudění v akváriu, vyčistím hadice a zvýším dávkování P Plus .
Od jaké velikosti se začínají kardinálky třít? Mám jich 20, velikost 2-3cm. Samci se napařuji, samice se otírají do mechu a do růžkatce. Chtěla bych odchovat nějaký potěr než do akva přidám jiné ryby. Chápu, že bych potěr teda měla krmit, ale jak mám krmit, když nevím, zda-li v akva nějaký potěr vůbec je. To co u nich vidím už mi přišlo jako třecí chování ale asi ne, pokud nevidím nikde nic. Pravda bohužel nejsou v akva samy, multík na dožití by s potěrem pravděpodobně zamával. Jedná se o akvárium Asijská řeka na mém profilu. Ryby krmím jednou denně, mraženým cyclopem nebo daphnii, sušeným Hikari micro bites, fluval bug bites a dennerle shrimp king, oboje drtím v prstech než sypu do akva. Občas dávám i séra vipan baby
Netušíte někdo prosím, jaký jiný ventil by mně pasoval na Sera Prefix? Začal mně kapat, než jsem se to pokusil vylepšit, tak to udělalo cca 0,5cm za dva týdny do té "nádobky" předfiltru, po mé "úspěšné" opravě to nakape za půl hodiny.
Bude stačit vyměnit těsnění, ale mám obavy, že když se do toho bez rezervy pustím, tak to skončí tak, že nebudu mít žádný funkční ventil. Proto bych ho rád vyměnil za nějaký nový a ten prokapávající teprve potom opravil. Bohužel Sera ten ventil jako náhradní díl nenabízí.
Předem díky za tipy.
Richo napsal: Žije to ve vodě, tak by to mělo být přirozenější, než do akvárka cpát suchozemské červy. Asi to zkusím. To je zajímavá myšlenka.
Tady se píše, že je lze chovat i jako Grindal:
https://www.markt.de/duisburg/fischfutter/microfex+mikrofex+dero+digitata+r+evolution+in+dosen+lebend+futter/a/224b1f44/
Překlad: Microfex (Dero digitata) jsou ve skutečnosti červi vázaní na vodu, o kterých jsem publikoval mnohastránkový článek v Amazonas #71. Nyní se mi po letech vývoje podařilo vyšlechtit kmen, který se výborně množí i s menším množstvím vody v plechovkách se Seramis, údržba je v podstatě stejná jako u Grindalů. Choval jsem je ve velkém množství u vody, ale s množstvím a rychlostí jejich držení na Seramis se nedá srovnávat. To je podstatně méně složité než odvodnění.
Jejich udržování je velmi jednoduché, lze je snadno krmit práškem na skle, který se následně navlhčí. Vyjmuté červy jsou čisté a nemusí se pracně oplachovat. Mohou být odstraněny přímo z tabule štětcem. Vzhledem k tomu, že Seramis je výrazně těžší než červi, také se nelepí. Pokud se granule přilepí na sklo, lze je snadno setřít dřevěnou tyčí. Oproti půdě má Seramis tu výhodu, že exkrementy červů klesají dolů, což značně zvyšuje životnost plechovky. Po přípravě nové plechovky lze staré Seramis pečlivě opláchnout a používat znovu a znovu. Samozřejmě dám i návod.
Zpočátku můžete na podokně najít i bílé červy, s přibývající dobou uskladnění zůstávají nahoře i červení červi a lze je vždy najít na skle
Protože máš zkušenosti a pokud máš aspoň trochu blízko Sklorex, doporučuju nechat slepit optiwhite akvárium. Cenově se to sice vyrovná s Juwelem, ale to průhledný sklo je prostě lepší. Jejich kryty vyrábí Farao Uherský Hradiště, ušetříš třeba tím, že si to můžeš objednat bez rampy na zářivky a místo toho si z hliníkových kusů vyrobit vlastní držák na světlo. A taky si můžeš vybrat z obrovského množství dekoru. Jenom počítej, že dodávka krytu bude trvat několik měsíců, přes Sklorex to možná bude rychlejší, ale měsíc to bude určitě. Set z Invitalu je Diversa z Polska, skříňka nekvalitní, akvárium moc pokazit nejde, kryt ti neřeknu, pravděpodobně lepený hliník a rohy budou z plastu.
Skříňku doporučuju od truhláře, sice bude stát dvoj až trojnásobek nabízených krámů typu Diversa, ale bude to záruka kvality a zapadne do interiéru. Z vlastní zkušenosti doporučuju jeden šuplík na krmvivo a hnojivo, pod to skříňku s poličkou na různý krámy a jednu aspoň 40cm širokou skříňku na filtr a spol. U metrovýho akvária bych to řešil jednou větší skříňkou 50cm na techniku a pak šuplíkem a malou skříňkou. U 120cm bych ty velký skříňky udělal dvě, tam už se bez problémů vlezou. Dozadu nezapomeň udělat velkou díru na hadice a další blbosti. Diversa má takovou malou díru, prolezly dvě 16/22 hadice a cokoliv dalšího tama protáhnout už začíná být problém. Akvárium mám v rohu, takže se dozadu vůbec nedostanu.
Z těch dvou filtrů je lepší a tišší Eheim, pokud nebude vadit trošku vyšší hlučnost, tak bych klidně šel do Eheim Classic, cenově se srovná s JBL, ale je to desetiletími prověřený filtr. K tomu doporučuju pořídit nějaký předfiltr, ať se hlavní filtr nemusí moc často rozdělávat. Za sebe doporučuju Sera Prefix.
A nebo zkus sehnat set od Juwelu z druhé ruky. Většinou je i se skříňkou, vnitřní filtr je od nich velice povedený, není problém dokoupit náhradní díly, pravděpodobně bude potřeba vyměnit zářivky za LED a to bude vše. Vyjde to tak na čtvrtinu jakékoliv jiné varianty. Občas ho někdo prodává i zde.
EDIT: Teď jsem si ještě pročetl čtvrtou variantu, bude to dražší než Juwel, ale kvalita bude určitě lepší. Ten jejich vnitřní filtr neznám, tipuju, že bude horší než od Juwelu. Světla není nejmenší důvod měnit, Aquatlantis jsou hodně dobrý světla, jejich kontroler asi nebude potřeba kupovat, jde sehnat něco levnějšího typu S2 Pro, záleží, jestli budou sedět konektory nebo mají nějaký atyp, ale to by tady určitě někdo dokázal z vlastní zkušenosti napsat.
Jj, test NO3 od JBL se mi taky neosvědčil. Sice jsem vodu na žádný rozbor neposlal, ale při dlouhodobém zkoušení se mi výsledek vzhledem ke stavu v akváriu nezdál. Pořád ukazoval nízké výsledky ač jsem přidával sanytr. Přešel jsem zpět na SERA NO3 test se kterým jsem byl v minulosti spokojen. Díky němu jsem dávky sanytru omezil/snížil na minimum, kytky se vzpamatovaly.
Děkuji moc, nejspíše se skutečně jedná o vajíčka parazita Scutariella Japonica. Zkusím to přeléčit SERA MED PROFESSIONAL TREMAZOL a snad to bude v pořádku.
Je to reklamní nesmysl. Pokud nechceš brzdit průtok, kup 3d koule nebo jak se to jmenuje. Dává se to do bazénových filtrací místo písku. Jinak bohatě stačí molitan a bude fungovat stejně jako jakýkoliv jiný filtrační materiál.
Pro snadnou údržbu doporučuju předfiltr, odpojíš, vymyješ molitan a za 15 minut filtruješ dál. Moje doporučení je Sera Prefix, ale těch typů i za lepší ceny je spousta.
Antimykotin je na léčbu mykóz=převážně plísní. Upozornění bylo v pořádku, ale řekl bych zbytečná práce. Má zkušenost s tímto přípravkem je pozitivní. Maximálně na chvíli zastaví buněčný růst a způsobí pár deformací na rostlinách. U mě jsem si toho všiml např. u Vallisnerií a Echinodorusů, ale nebylo to nic, aby byl důvod je vyndávat.
Na bakterku musíte nejlépe užít tabletky na bakterie. Jeden výrobce dělá verzi klasik a direct. https://www.sera.de/cs/produkt/morske-akvarium/sera-baktopur-direct/
Nevím jak je to teď dostupné. Berte cokoliv na bakterie.
Ve vašem případě bych léčil celé akvárim. Ty tabletky myslím akorát restartují filtr-pozor na to.
Jen taky myslete na to, že bakteriální rozpad ploutví může být až podružná infekce. Primární může být jiného druhu.
A také to může být celkovými podmínkami v akváriu.(voda, procesy, krmení, stres...)
Kolegové mě kdyžtak upřesní. Na tomto fóru jsou skuteční odborníci. Jen jim musíte podsunout informace.
Má zkušenost je taková, že na FB máte třeba 80% informací aušus. Nebo záměrně zavádějících, protože je tam spousta prodejců včetně správců skupin. Zde je to naopak(až na světlé vyjímky).
Držím Vám palce.
PS: Možná bych ze slušnosti ještě zkusil odpovědět přímo na otázky kolegů.
U českých dodavatelů jsem dostupnost ověřoval (gigaexotic, Vivarium apod..) všichni je měli od Glasera který je už dlouhodobě nemá, údajně se jedná vždy o odchyt, byť se prý tváří že jsou skladem tak neksou. S objednávkou ze zahraničí nemám zkušenosti žádné.
Místo Keramzitu dej Seramis. Ten ti plesnivět nebude.
- Sera tam má taky pšenici a rybí moučky a dalších pár věcí, které mají zákazníka pouze utvrdit k názvu Nature (inovace v rámci EU na legislativu),, významově jde o zanedbatelné množství.
- Jinak krmiva Sera jsou takovou levnější variantou krmiv Tetra.
Pokud jde o ty hodnoty proteinu, tam by skutečně neměla hodnota přesahovat 40%,jak se přišlo na 35%,nevim, žádnou takovou studií jsem s touto hodnotou neviděl, ke druhu corydoras.
- používám řadu let Hikari u corydoras, odchovy jsou střídavě krmeni živou a Hikari, bezproblémový chov ;-)
Uf, nejsem vůbec specialista takže tu ze sebe nechci dělat blbce, což se mi určitě povede. Snažila jsem se zjistit na mém příkladu, proč mi pancéřníčci nerostou a neprosperují, jak jsem čekala, i když jsem krmila kombinací živých komářích larev, mražené daphnie a cyclopu, hikari micro pellet a dajana spirulina tablet plus sera vipachip tablet, které měly obsahovat očekávaný protein.
na základě doporučení Iana Fullera, nemá strava pancéřníčků překračovat 35% proteinu, má se skládat z kvalitní sušené stravy a být doplňována živou/mraženou stravou, na kterou se ale pohlíží jako na dezert, nikoliv na základ. Spousta lidí je samozřejmě krmí pantentkami, které jsou bohaté na protein a tuk, čímž se ryba dostává rychleji do kondice na tření, to je diskuze o něčem jiném ale.
Podle tvaru jejich tlamy je jasné, že se nejedná o rybu, která se živí seškrabáváním potravy z povrchů, tudíž nabízet jí tvrdé tablety, které z 90% výrobci rybám dna poskytují, nedává takový smysl. Potrava by sice měla být taková, aby padala na dno, ale zároveň malá na skus ryby a měkká. V tomhle s Hikari nemám zkušenost, soudila jsem jen podle vzhledu tablety, netestovala jsem její tvrdost.
Dále se podle obecných předpokladů tvrdí, že se corydoras stravuje primárně malým vodním hmyzem, korýši a obecně zbytkem toho, co padne na dno, včetně ovoce, prohledává porosty řasy kvůli mikroorganizmům a tak dále. Tohle by tedy měla reflektovat i strava pro ně, a měla by být tvořená více hmyzem a korýši než masem ryb, které by nemělo být jejich primární složkou stravy (natožpak pšenice).
Ian Fuller napříkald za nejlepší krmivo pro pancéřníčky označil fluval bug bites, které jsou složené z larev mouchy a kukuřice.
Oproti tomu jsou hikari tablety složené z garnátové moučky a rybí moučky, následované pšenicí. Je to pořád blíž tomu, co v krmivu mít mají, oproti Sera vipachip, kterými jsem zkoušela krmit já, ale ještě to není úplně ono.
Dobrý den, mám problém s tím, že se mi neustále na všech rostlinách dělá černá řasa - trvá to prakticky 1/2 roku. Po založení loni v srpnu tam řasa zpočátku žádná nebyla, ale během půl roku se začla tvořit - úplně všude na stěnách akvárka, na rostlinách - které se díky řase kazí až jim postupně některé části odpadnou... Je to neustálý boj a never ending story, mechanické čištění akvárka od řasy co 14 dní. Akvárko čistím 1x za 3-4 týdny - tzn. vyměním 2/3 vody v nádrži - takže starou vyliju a naliju tam přímo novou z vodovodu, dávám tam přípavek Sera Aquatan na změkčení vody - máme příliš tvrdou vodu, dále i užitečné bakterie Sera Nitrivec. Rostliny hnojím jednou za cca 2-3 měsíce přípravkem na obohacení o Fe. Dále dávám 1x za půl roku do podloží hnojivo Bivoj pro lepší růst rostlin. Asi tři týdny jsem tam každý den aplikovala C02 od Rataje. Filtr mám jen jednoduchý s molitanem - značka je popsána v mojí prezentaci, včetně druhů ryb, na foto pod tímto příspěvkem je vzhled současných rostlin a technické údaje akvárka. Rostliny jsem nikdy neměla nijak náročné na pěstování. Jen za ten rok co mám rybičky, už mám asi sedmý druh rostliny v akvárku. Před měsícem a půl jsme vysadila Echinodorus bleherae, který v akvárku převažuje - bohužel mu žloutnou listy, a ty co se už úplně rozpadly jsem odstřihla a odstranila. Svítím 8 hodin denně, akvárko je v chladné místnosti, dál od okna ve stínu, používám Led osvětlení, které bylo součástí setu, jež jsem zakoupila v akvaristice. Na osvětlení jsem nalepila žlutou pásku, aby vzniklo jiné spektrum barev - poradil mi to jeden akvarista- mám to tak asi týden. Ve vodě je průměrná tt mezi 24-26 stupni Celsia. Mohl by mi prosím někdo poradit, co mám udělat s tím, abych se zbavila řasy a aby mi rostliny rostly normálně bez vadnutí a žloutnutí listů? Děkuji moc.
Dobrý den, snažím se zbavit hlístic, které pomalu zabíjí mé živorodky duhové. Jsou vidět z konečníku postižených rybek, rybky jsou letargické, málo jí nebo vůbec. Opakovaně se jich pokouším zbavit širokospekt. léčivem Multi-medical, ale ryby mi stále umírají a stále v nich vidím červy (i několik jedinců v jediné rybě).. Vodu měním po 14 dnech v 54l zaběhlém akvárku, 2-3 dny po vyměnění počkám, pak vyřadím filtr s aktivním uhlím a začnu léčbu s multimedical znovu.. Ale pořád nic. Je na dnešním trhu nějaké účinnější léčivo nebo způsob, jak se červů zbavit, než ten, co používám? (je velmi frustrující, že všechny účinná léčiva proti hlísticím, jako eSHa-ndx nebo Sera med Professional Nematol, jsou teď stažená z prodejex( )
Použil sjem co jsem měl doma po ruce. Což byl Sera mycopur, kde je Acriflavin 210mg a nějaké měďi. A protože jsme měl strach a prvne myslel, že jsou na rybce plísně(což mohlo být až sekundárum), tak jsme použil preventivní dávku. Stav se zlepšil. Ale pak se to jakoby zase vrátilo.
Poté jsem aplikoval sůl. A stav se začal zlepšovat. Nyní nejsou viditelné příznaky. Postižený počet 3 ryby.
Z toho ta 1 byla taková divná od začátku. Plaší, hubenější, přišli mi divný výkaly a při vyšších teplotách agresivnější. Zde jsme něco načetl o stavech samic živorodek.
A sem tam se nějaká ryba otřela. Nijak moc. Což ale mohlo být bůh ví čím, co jsem tu četl na fóru.
Nemohl jsem to přesně identifikovat, protože nebyli fotky a až dnes jsem našel přes Googlu fotky chilodonella-parazita. A přijde mi to stejný.
Zde jsou fotky samic v tom horším stavu. Dalo mi velkou práci ji vyfotit ostře. Někdy jsem ji neviděl i 3 dny.
- sůl v tomto případě pouze zajišťuje větší obranyschopnost ryby, která je vytvářena zvýšenou produkcí slizu
- nejde tedy o přímou léčbu, parazit si může najít dalšího hostitele
- Sera/Dajana, oba přípravky obsahují jiné množství % Acriflavinu, u Sery jsou ještě dvě doplňující látky, (pokud si dobře pamatuji), Dajana je produkt čistého % Acriflavinu
- v ČR je Top Acriflavin z Profiplants, který obsahuje nejsilnější % roztok z dostupných přípravků na trhu
- 100g/100l optimum, pozor na druh používané soli, druhy chovaných ryb, nelze používat klasickou kuchyňskou sůl s jodem
- extinkce parazita v akvariu, je podmíněna tedy, pouze přímou léčbou ;-)
Takže u mě proběhlo ASI toto onemocnění, respektive napadení parazity asi u 3 rybek(u těch to bylo viditelné).
Stav se začal zlepšovat po aplikaci soli(10g/80L, po nějaké době výměna 1/3 vody a zase 10g), která podpořila vylučování slizu. Nyní není už parazit není vidět pouhým okem.
Otázkou je, co se stane, až přestanu solit. Nebo jaká koncentrace mu přestane vadit.
Tuším, že mi doporučíte neřešit/neléčit, dokud to situace nevyžaduje.
Zároveň nerozumím tomu, proč Sera Mycopur obsahující Acriflavin není na Chilodonellu, ačkoliv Dajana Acroflavin ano(a jehož složení je prý tajné).
Mimochodem jaké koncentrace soli používáte preventivně a jaké na léčení?
Spočítal jsem si to na nejméněn slané moře. A tuto koncentraci ppm jsem se rozhodl nepřekročit. Bohužel si občas nedělám poznámky, tak jsem zapomněl tu hodnotu.
Mám kapkové sera testy, tak to by snad mělo být průkazné ne?
Já si myslím, že by to utáhlo i to moje - Tetra EX1200 Plus a předfiltr Sera Prefix. Navíc tam mám CO2 reaktor a UV lampu, což ještě trošku zpomaluje průtok. Předfiltr čistím tak jednou za půl roku, tady bych to viděl tak jednou za čtvrt, možná i častěji.
Dobrý den, včera mi zemřela živorodka ostrotlamá - nejspíše na bakteriální rozpad ploutví- měla šedobělavé bříško a okousané ploutve na těle. Dlouho se netrápila, protože ještě předchozí den plavala normálně. Chtěla jsem se zeptat na názor zkušenějšího akvaristy, zda by nějakým způsobem léčil ostatní ryby nebo to nějak řešil, když se pohybují aktivně a nic na nich viditelného není. Mám v zásobě Baktopur, stejně tak nemám problém se sehnáním Entizolu - ATB. Poznámka na okraj. Před necelými třemi týdny jsem vyčistila kompletně celé akvárko od řasy, přysypala staré dno, vyměnila vodu a přisadila nové rostliny. Dokoupila jsem 6 nových ryb, které se mají k světu. V akváriu z chemikálií jsou nyní: Sera Aquatan na změkčení body, Sera Nitrivec - užitečné bakterie, trochu soli jako prevence bakterií a kuličky bivoj na rostliny. pH je 7-7,2.
Zdravím, tak jsem si po "již lehce zajetém" akváriu udělala testy vody s obavami, že to nedopadne úplně dobře a dopadlo to ještě hůř než jsem doufala :tone: Všechny parametry jsou na všem nejhorším (krom Cl2 a GH). Cl2 0-0,8/pH 8.0-8.4/KH 20°d/GH 8-16°d/NO2 5-10, spíše k 10 a NO3 50-100 :no: ..... vyměnila jsem 1/3 vody za destilovanou, teplota 24°C. Doma mám nakoupenou chemii: Tetra Aqua Safe, Tetra EasyBalance, preventin, Dajana biofilter (přidala jsem při 1x zapnutí filtru), Dajana Liquid carbon CO2 (používám 1x týdně), Tetra Nitrate- a Sera Toxivec(Amoniak and Nitrit). Jelikož nejsem žádný "chemik" prosím odborníky aby mi poradili jak mám stabilizovat hodnoty vody pro spokojenost rybiček a rostlinek ať už zmíněnou chemií nebo bez (zda to vůbec lze), voda z vodovodu je zde tvrdá. Jaké přípravky mohu kombinovat a jaké nelze? Děkuji moc za rady :love:
Bohužel netušíme celý tvůj záměr, hodilo by se to rozepsat, aby se dalo líp poradit. Za mě zvaž předfiltr, například Sera Prefix, ale je spousta dalších značek. Ten nacpi molitanem, aby dělal mechanickou filtraci. Navíc se velice snadno čistí, odšroubuješ dva zavřený ventily a v umyvadle rozděláš, vymyješ molitan a zase složíš, akce asi na 20 minut a celkem asi 5 kapek vody z těch zavřených ventilů.
Pro biologickou filtraci se těžko radí, Matrix je zbytečně drahý a podle mě neodvede oproti molitanu žádnou práci navíc. Klidně ho tam dej, pokud jsi ho nekoupil, tak jakákoliv pemza včetně té z hobby marketů udělá stejnou práci, stejnou práci udělá i ten molitan nebo 3D koule. V podstatě je potřeba řešit jenom to, aby sis úplně neucpal průtok nebo aby se to neucpávalo moc rychle. Hlavně nevěř těm reklamním kecům, že nikde jinde biologická filtrace neprobíhá a bez toho nejdražšího externího filtru s nejdražším filtračním materiálem to nebude ono.
Pokud nebudeš mít příliš sypký materiál, horní molitan je zbytečnost, ale pokud chceš používat pemzu, aktivní uhlí a podobně, určitě je minimálně PPI20 potřeba použít, aby to nevletělo do vrtulky.
Ahojte je tu niekto kto mi vie poradiť stymto druhom? Už dva krát som ich výstrel ale poter mi uhynuli po cca 2-3 týždňoch.neviem či je problém výmena vody alebo kŕmenie,možno malé akva?? Netuším
Edit: Ikry som preložil zo spoločenského akva do druhého cca 8 litrového,tam sa vyliahol poter aj rozplával.Krmyl som prachovym krmivom,keďže artemia od Sera sa nevyliala vôbec.po dvoch týždňoch a výmene časti vody mi všetko uhynuli do cca troch dní?? Teplota vody bola 25,4°neviete mi poradiť,skúsil som to druhý krát a rovnako to skončilo. Dakujem
Výmeny vody často- áno, ale musíš prihnojiť draslík a fosfor. Takže kúp si KH2PO4 a K2SO4 a rozmiešaj samostatne v 300 alebo 500ml dest.vody a hnoj podľa testu K /JBL/ a PO4 /sera, JBL, Tetra/ na hodnoty K 15-20mg/l a PO4 cca 0,8-1mg/l vo vode. Výmeny vody 1/2 2 krát do týždňa. Máš veľmi tvrdú vodu a preto treba upraviť pomer Ca-Mg-K, a pridať rastliny do tvrdej vody.
U mňa to isé. JBL NO3 stále rovnaká hodnota 5/10mg/L (sladká/slaná) aj pri kalibračnom roztoku 25mg/L. Sera sa mi zafarbí presne.
PO4 JBL test (tiež som si spravil kalibračný roztok) som veľmi skeptický k presnosti. Farba skúšaného vzorku je jednoducho v inom odtieni ako kontrolná stupnica a potom tie odlesky na hladine - no neviem to odčítať... napadlo ma testovať s porovnávaním kalibračného roztoku, ale to už je drahé testovanie a nezahrnie sfarbenie vody v akvariu.
To je známá pravda, jediný použitelný test je ten drahý od JBL. Možná ještě Sera se bude blížit. Hodnotě draslíku se přiblíží jenom ten od JBL. NO3 pak Sera nebo JBL.
Tak to bohužel je a JBL si toho je očividně vědomo a proto ty ceny. Navíc se mně líbí relativní jednoduchost provedení testu, doporučuju třeba srovnání postupu testu draslíku od JBL a EasyLife.
Předpokládám, že 260 litrů je těch hrubých včetně skla. Čistých litrů bez podkladu, kamenů atd. bude něco přes 200 litrů. Na to musí bohatě stačit ta 600 a osobně si myslím, že vyhoví i 350. Jinak osobně bych raději volil samotný předfiltr typu Sera Prefix a k tomu nějaký normální filtr, může to být i Oase, ale dva předfiltry za sebou jsou zbytečnost.
Taky bych se zamyslel nad potřebou topení, pokud se jedná o klasické akva, kde jsou ryby v pokojové teplotě, není potřeba zbytečně připlácet za model s topením.
Mam akvarium Sera biotop nano cube 60
Znacnu cast akvarka tvori od vyroby filter. Myslim si, ze zbytocne ubera miesto (d40 x š10 x v31 cm, celkove rozmery akvarka s nim su cca d40 x š40 x v31). Chcela by som si namiesto neho kupit externy filter do maleho akvaria.
Ako by mala prebiehat vymena? Filter je na zadnej strane po jej celom obvode silikonom prilepeny. Rybicky odoberiem, vyrezem filter, dosypem namiesto neho kamienky, dam novy filter, napustim akvarium a rybicky mozem dat spat? Ci je potrebne niekolko dni pockat? Nemam ine akvarium kam by zatial mohli ist :/
Ono to začalo před let v Německu. Léčiva smí vyrábět a prodávat jen farmaceut. Týká se to přípravků pro všechna zvířata. Proto sera přestala používat antihelmetika a do tremazolu apod cpe výluhy z čajových lístků a atd. Největšími hovadinami zásobuje EU Německo.
Samotné vajíčka neviem či sa skrmujú - nikde som to nepočul. Žiabronôžky v kombinácii so suchým postačia.
Pri nenáročných rybách nebudeš mať problém, ani so samotným suchým krmivom - stačí striedať viac druhov vločiek, granuliek, tabletiek...osvedčené značky (tetra, sera, hikari...) - aj keď nie každý bude súhlasiť, ale dnešné sú podľa mňa dosť kvalitné. Veľa ľudí s nimi odchováva poter.
Ale základom sú dobré podmienky v akva. (tým mám na mysli tých 11 litrov - to nezachrániš krmivom).
Samozrejme živé krmivo zlepší vitalitu, rast, vyfarbenie, rozmnožovanie... rozdiel uvidíš.
V rámci zdejší diskuze a článků jsem se dočetl, že na NO3 je Sera přesnější než JBL. Naopak jediný přesný test na draslík je od JBL. Na fosfor to může být Sera nebo JBL, Sera má testy levnější.
Chce to nový test NO3 od Sera. Nebo si zaplatit laboratorní měření.
Neřekl bych, že bude problém ve filtraci. Spíš to bude problém v nerovnováze, možná moc nebo málo světla nebo nerovnováha v makroprvcích. Chce to koupit NO3 a P od Sera a K od JBL.
https://www.akvarista.cz/web/shop/item-sera-kh-test :-)
Ahoj, jestli je ještě aktuální problém s nízkými hodnotami NO3 co jsi psal v prosinci 2021. Myslím, že problém je jinde.
Já měřil NO3 pomocí kapkového testu Sera asi rok a hodnoty se pohybovaly kolem 40 mg/l, před výměnou i k 50 mg/l. Protože se mi to zdálo moc (je to vlastně horní hranice, resp. i nad hranicí), koupil jsem kapkový od jiné značky, právě ten co používáš ty.
A ten mi ukazuje 5 nebo 10 mg/l. A to je pro změnu minimum. A věř tomu, že testy dělám velice pečlivě a přesně, takže vlastní chybu měření vylučuji.
Takže co teď? Přidávat NO3 nebo odstraňovat?
Musím, říct, že u NO3 mě tento test dost zklamal. Poslal jsem kvůli tomu vzorek do laboratoře (mám protokol a nebylo to až tak drahé) a nechal si otestovat právě dusičnany a k tomu Fe, Ca Mg. Výsledek - obsah dusičnanů mám 39,5 mg/l (vzorek jsem si z tohoto odběru nechal i doma v láhvi a test pomocí obou testů pro kontrolu zopakoval ve stejný den, jak jej udělala laboratoř)
Tak já jen abys nepřidával dusičnany a skutečnost nebyla přesně opačná :no:
https://www.profiplants.cz/produkt/ph-metr-adwa-ad11,
jen takový tip, já mám PH sondou (SERA SERAMIC) řízené dávkování CO2, takže samostatný PHmetr zatím neřeším
No ono ešte pred letom som skúsil Seachem fluorish bez nejakého rozmýšľania. Bola tam aj kopa vláknitej riasy (takej čo nejde dať dole). Na radu som kúpil nenáročnejšie stonkovky (výber podľa Horácových stránok s prejdutím info v atlase). Ale nič moc nerástli - kapali. Tak som aj ubral svetlo na ďalšiu radu. Potom prišlo leto a vysoké teploty a nejako som nemal čas ani som to nechcel nastavovať za vysokých teplôt. Po lete som skúsil plantamin 2 mesiace a vrátil svetlo. Vtedy mi holé stonky obašili ale nič viac. Začal som riešiť zloženia a zistil, že má len minimum draslíka a dosť železa. Skúmal som zloženie ostatných no a radšej si namiešam čo chcem dať (je to naozaj jednoduché a lacné - o moc lacnejšie ako skúšať nejaké pomery toho čo je namiešané). Možno nakoniec skončím iba pri kryptokorynach a Vallisneri (bez pridávania niečoho). Ale chcel by som tam udržať nejaké stonkovky po hladinu. Nečakám tu nejakú zásadnú radu. Veď potrápim sa a tú cestu si nájdem. Nechcem riešiť spôsob hnojenia - možno budem pridávať ešte fosfor (podľa merania) a zistím že naozaj chýba aj dusík (prvé merania sera ukazujú takmer nulu). A tam už sa bojím aby som ramirézkam neskrátil život (meraniam NO3 moc neverím a stačí že sú medzi panciernikmi).
Před časem jsem si tu postěžoval na různé výsledky různých testů (22.1.2022) a včera mi přišly výsledky z jedné pražské laboratoře (nevím jestli uvádět firmu) a dost mě překvapily:
Dusičnany obvykle měřím: pomocí Sera 40 mg/l, pomocí JBL 10 mg/l. Laboratoř říká 39 mg/l.
Také mě překvapilo železo: pomocí JBL měřím 0,4 mg/l. Laboratoř říká 0,9 mg/l. A to je dvojnásobek.
Ještě jsem si nechal nějaká další měření, která doma nedělám:
Ca 37 mg/l
Mg 13 mg/l
K 31 mg/l
Filtraciu mam dobru..Pozri si prezentaciu. Mam aj zeolit. A krmenie? Tiez ma to napadlo, ale inym rybam neuskodilo...cyklop, plankton, dafnie, sera sun
Jsem u všech testů vždy max. pečlivý, x vypláchnuté zkumavky, dodržet stanovený čas, suché kapátko.... a u těchto srovnání samozřejmě stejné doba.
Dnes jsem porovnání zopakoval na akva vodě a vstupní vodě. Nedává to vůbec smysl:
JBL NO3 akva: 20 mg/l
JBL NO3 vodovod: 1 mg/l - tomu se mi nechce věřit
Sera NO3 akva: 50 mg/l (mám před výměnou vody)
Sera NO3 vodovod: 20 mg/l
Protože dělám odkalování 1x týdně, moc ryb nemám, nepřidávám žádný NO3, zdá se mi 50 mg/l také nesmysl.
Zkusím dotaz do vodáren na aktuálnější info o složení vody a/nebo jsem dostal tip, kam nechat zaslat vzorek na test za rozumné ceny.
Nevýhoda sera testů je, že se musí přesně dodržet návod a odečítat ve stanoveném čase to u jbl nehrozí. Že by v nich byl tak velký rozdíl to se mě moc nezdá. :-)
Před časem jsme se tu bavili o problému s rostlinami a že mám moc dusičnanů. Problém byl nakonec ten fosfor ale objevil jsem díky tomu jinou chybu - testy.
Dusičnany jsem vždy měřil kapkovým testem Sera a hodnoty si pohybovaly 40 až 50 mg/l před výměnou vody.
Koupil jsem test od JBL, samozřejmě kapkový a udělal již dvakrát srovnávací měření. Stejné podmínky, stejná chvíle, maximální pečlivost.....a ejhle JBL říká 10 mg/l !!!
(už jsem měl podobnou zkušenost dříve s měřením pH od stejných výrobců).
Vodu uz robim hodnu chvilu na 2kH, tam potom bublem na pH6.2 co by malo byt cca plus minus 40mg/l CO2. Alkalitu som znizoval na radu vaclava, kedze stale mam emocny problem s dropchekrom.
Zatial meriam NO3 testom od Sera a ten ma rozlisenie 0-10-25... mg/l. Neviem teda odstupnovat rozumne hodnoty medzi tym. Moja otazka prave smerovala ci podla NO3 viem nejako korelovat mocovinu.
Ahojte.Pred pol rokom som zacal s Tanganikou - 640L akvarium. Rybycky - enantiopus kilesa, callochromis macrops red, julidochromis kombe, altolamprologus karago, cyprichromis kekese,
Asi po mesiaci mi zacali umierat callochromisy. Kazdy den jeden. Po par mesiacoch som zohnal dalsiu skupinu callochromisov. Mesiac krasne rastli, vyfarbili sa, a zacalo sa to znova. Do dvoch tyzdnov neostal ani jeden :-( .
Vedel by niekto poradit kde hladat pricinu preco uhynuli len callochromisy?( dva krat) Vodu menim kazdy tyzden, vsetky parametre vody ok, krmim mrazenym cyklopom, dafnie, plankton, a obcas vlocky sera sun. Dakujem
Tvrdé voda tu je, je to tak. Používám PMDD bez NO3. Takže NO3 vzniká jen z odpadů, pohybuje se 40 mg/l, před výměnou možná až 50 mg/l. Ryb určitě nemám moc, i když údaje o rybách zde nemá příliš aktuální. Vápníku se také neobávám, draslík neměřím. Odkalení dna až na výjimky každý víkend. NO3 i P měřím pomocí SERA, asi zkusím JBL.
Navýšil jsem fosfor hned po mém dotazu a zdá se, že problém se zastavil.
Václav: kamennou drť jsme už spolu řešili, chystám se na její výměnu (ještě zvažuji co místo toho). Tvrdost vody, i vstupní, měřím kapkovými testy JBL. Nemyslím, že tu bude chyba. Jinak všechny rostliny mně snad celý rok perfektně rostou, možná až dost rychle. Jen teď náhle byl ten popisovaný problém.
Ještě jsem našel údaje Středočes.vodáren k vodě v místě. Jsou to sice údaje starší, ale zdroj vody se nezměnil. Viz náhled.
Díky za vaše názory (i Buldr a jab63). Řasa na skle a tmavší listy se taky objevily.
Fosfor by měl být přidáván každý den. NO3 máš 40mg/l. Nevím jak měří Sera ale nadbytek NO3 vyvolává nedostatek draslíku. Na to, že bubláš CO2 máš pH 7,1. To mi příjde hodně. Víc mě nenapadá.
Díky za informaci. Tohle krmení od Dajany také vyzkouším (až ho někde potkám a koupím).
Co se týká našich ryb, tak je sušené krmení od Dajany v oblíbenosti na posledním místě. Vedou Hikari, Sera, pak Tetra (vše jim chutná), pak dlouho nic a pak Dajana. Ale ráda vyzkouším něco nového.
Ahoj, dnes jsem v akvárku zaregistroval asi 4 paví očka s "rozpadající se" ocasní ploutví. Mám podezření na BRP. Jde opravdu o BRP? Pokud jo, jak postupovat? Četl jsem, že vhodný je přípravek Sera Baktopur, opravdu funguje? Popřípadě je i jiná možnost?. V akvárku mám krom pavích oček ještě neonky, dánia pruhovaný, tetry červený a ancistruse. Omlouvám se za kvalitu fotek, ale lépe to nešlo :smich:
Edit: Ještě jsem zapomněl dodat, že se jedná o 160 l akvárko, které je založené 9 měsíců. Doteď se žádný větší problém nevyskytl. Všechny rybky jsou čilý a s radostí přijímají krmivo. Jak mám tedy postupovat? Nerad bych o všechny rybky přišel, když už jsem je odchoval. :-)
Ďakujem za správu, na prihnojenie som v minulosti skúšal Sera Florena, robil som to viac týždňov v predpísanej dávke ale výsledok sa nedostavil. Rastliny majú koreňový bal slušný, takže zakorenia sa dobre. Len smerom von je to bieda. Pokúsim sa niečo spraviť s tým svetlom a časom svietenia, mal som pocit že takýto čas bude stačiť. Je to malé akvárium, tak sa snažím robiť zmeny opatrne, lebo už sa mi to viackrát vypomstilo.
Sera Prefix se prodává bez médií, musíš si zvolit a případně vyrobit svoji náplň.
Ahoj, používám Sera Prefix předfiltr (inspirace Buldrem a Lojzou007) a nemůžu si ho vynachválit. V dolním koši mám vrstvu PPI 10 a vrstvu PPI 20. V horním koši mám dvě řady 3D koulí, dolní vrstva 6 kusů, horní vrstva 7 kusů. Úplně nahoře dvě vrstvy vatelínu. Konstrukčně je ten předfiltr geniální, jednoduchá rychlá manipulace, nikde ani kapka vody mimo. Snad jedině kdyby měl dvojnásobný objem, nezlobil bych se. Předfiltr je průhledný, snadno se kontroluje znečištění a binec dole na přítoku. Čistím cca 1x za 14 dnů, podle toho jak klesá průtok. Souhlasím, že čištění 3D koulí je větší opruz než jsem čekal, ale ten biomolitan se taky musí vymáchat, wapka je dobrý nápad.
Za Prefixem mám Eheim 4+ Pro 350, ve kterém jsem molitan předfiltrace nahradil vatelínem. V dolním koši mám teď experimentálně 3D koule místo Mech Pro (zajímá mě, jak se budou zanášet bakteriemi), další dva koše pak originální Substrat Pro a nahoře Purigen. Takto ho chci otevřít po dalších 3 měsících provozu a zjistit stav. Při kontrole měsíc po nasazení Prefixu byl hlavní filtr prakticky čistý.
Osobně je beru spíš jako mechanickou. Já mám v předfiltru tyhle
https://www.invitalshop.sk/sunsun-keramicke-kruzky-500g
A v dotazech na stránkách Invitalu u nich, jako poslední v řadě tohle:
...Táto otázka bola položená pri produkte: SUNSUN Keramické krúžky 500 g 27.11.2018 10:28
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na rozdíl v kvalitě keramických kroužků od SUNSUN a SERA Siporax.
INVITAL
Invitalshop.sk píše:
Dobrý den,
keramické kroužky slouží pouze pro předfiltraci, zatímce Sera Siporax je vysoce porézní médium, které je vhodné pro osídlení prospěšnými bakteriemi. Tedy Siporax je mnohem účinnější a umísťuje se spíše do středu filtru...
Dal by se použít Seachem Matrix (pemza), ale ve filtru mi to dělalo hrozný kravál.
Osobně v malém akváriu používám jen molitany a vatu.
Co jiného by ale mohlo tak moc snížit průtok, opravdu nevím.
Asi bych zkusil přeskládat a opět promačkat/proprat náplně, včetně toho molitanu na sání, místo koše (dal by se nahradit ochranou krevetek)
https://krevetkarium.cz/produkt/ochrana-krevetek-nerezova-16-mm/?gclid=EAIaIQobChMIjZbRlZrm9AIVWdnVCh275QS_EAQYASABEgL6d_D_BwE
Potom bych asi zkusil pátrat dál. Hadice jsem za celou dobu, co mám filtr čistil snad jednou a to to ani nebylo potřeba. Po půlroce provozu mi přicpané hadice přijdou jako nepravděpodobné. Možná vyčistit rozstřikovací rampu (tím to myslím ale taky nebude) a nebo rozebrat a vyčistit čerpadlo.. jde docela snadno.
10.12.2021 21:21:42
Téma: Řasy – Předmět: Re: tanula –

Sonic
Bolo by dobré, aby si zistila hodnoty vstupnej vody/ na stránke vodární podľa bydliska/, ten draslík sa mi zdá málo na to že hnojíš Flourish a KNO3-akým testom meriaš? JBL je na K v celku spoľahlivý. Chcelo by to ešte PO4/sera, tetra, jbl/
Edit: To P čo píšeš je PO4? Ak áno, je to ok, ešte celkovú tvrdosť a uhličitanovú z tých vodární, to bude asi problém, skús dopátrať. Alebo hodnoty Ca a Mg tiež by to tam mali uvádzať.Ph v akváriu?
Dnes nakonec byla chvíle času. Vyndal jsem kořen, který jen přes 1/3 akva. Je na něm převážně anubisas. Téměř žádný šnek, aspoň ne živý, z něj neopadal. Za to prázdných ulit víc než dost. Vycistil jsem od ulit část akva. Dost se dostal detrit ze dna. Takže jsem přestal a další vyčištění udělám za pár dní. Zítra vyměním 1/3 vody a budu asi další 2,3 týdny dělat výměnu vody Ob dva, tři dny.
Dělal jsem kapičkový test od sera, vše vypadá v pohodě.
Je hodně znát užitečnost šneků. Díky tomu, že v akva není téměř žádný, je dno plné detritu, špinavé listy anubiasu atd.
Mám 800 Plus a 1200 Plus a k nim Sera Prefix jako předfiltr (snazší rozdělání a vyčištění než velký filtr). Z původních náplní jsem použil nějaký molitan, nacpal tam Matrix a Purigen (respektive levnější AquaPuru), nahoru originální vatu. Vyhodil jsem všechny ty originální kuličky a nechal jsem jenom nějaký molitan, ten nejjemnější, hrubší filtraci dělá předfiltr.
Vzhledem k minimálnímu cenovýmu rozdílu bych klidně zvážil i osmistovku, má větší filtrační objem, výkon o tolik větší není a dá se případně přiškrtit.
Bohužel nemám zkušenosti s jinýma značkama, takže třeba hlučnost nedokážu posoudit, oba mírně vibrují, což nevadí, dokud se hadice nedotýká skříně. Nejhorší je zavodnění, tou pumpou to skoro nejde, je lepší vzít nějaký čerpadlo a natlačit to přes sání.
Ahoj, mám 14 dní na rybičkách krupičku hlavně neonky červené, bohužel jsem přehlédl v karanténě, že mají asi mírně krupičku ... 14 dní léčím s přestávkou podle návodu ESHA 2000+ exit, ale krupička se dost zlepší ,ale nezmizí úplně ... Vždy po léčbě měním i vodu a teď jsem nově vyndal i z vnějšího filtru veškerou vatu, protože mi přišlo, že se všechno léčivo zachytává tam, ale v akvaristice mi tvrdili, že to není problém :-) Zkoušel jsem i zvednout teplotu na 30 stupňů ..nemáte někdo podobnou zkušenost ? Nebo zkusit přípravek Sera Protazol ? Mám v akváriu krevetky i šneky ..nerad bych je něčím otrávil, mám zkušenost jenom s Eshou a to snášejí bez problému .
Kup si KH, NO3 a PO4. PH nemá cenu to ti ukazuje drop... tvrdost také nepostřehuješ stačí KH, Kdyby si chtěl tak ještě Fe. Je samozřejmě je ještě více testů ale na začátek stačí to jsem napsal a rozbor zdrojové vody by se taky hodil. Sera nebo JBL nic jiného nemá cenu kupovat. :-)
NO2 z vody sám od sebe nevyprchá. Testy se tu probíraly mnohokrát, dobře fungují Sera, Tetra, JBL.
Natural medicine for Aquarium Fish - Garlic
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Natural+medicine+for+Aquarium+Fish+-+Garlic
Česnek je pachový a chuťový atraktant podporující imunitu organismu, střevní mikrofloru,působí jako antibiotikum,potlačuje bakterie,viry,plísně a má antihelmické účinky.Drcený,sušený česnek,z vlastní zkušenosti,se používá minimálně čtyři desetiletí,jako příměs krmných směsí (mražené,agar,želatina) pro maso,býlo,všežravé ryby.
O rostlinných krmivech a bylinkách např. zde: : https://issuu.com/e-akvarium/docs/akvarium49/s/10794107
Takže si myslím,že Fajmenův srdcařský vztah,s kladnými výsledku chovu a perfektní dokumentací sociálního chování ryb (pro egoisty nezáživnou),by zde neměl být znevažován.Praxí musel dojít na základu osobních zkušeností k poznání,jaké množství česneku je adekvátní k obsahu nádrže a biomasy ryb,které jej zkonzumují,tak aby zbytky nedegradovaly prostředí.
Další možnosti aplikace:syrový česnek rozdrtit v mixeru,vylisovat přes filtrační materiál a čistou šťávou pokapat granulované krmivo (cca 4 kapky na lžíci) takto upravené granule, lze použít i po usušení.
V současnosti doplňkově používám krmivoTropical-discus-d-allio-plus-granulat (Jack Wattley-Santarem discus).
Dostupné jsou i komerční podpůrné a léčivé prostředky Seachem GarlicGuard,AF Garlic oil. Černý česnek - Masstic Fish Care,atd.
Něco málo k jednomu z předcházejících příspěvků o Praziquantelu:
Čistý Praziquantel, je v ČR pro řadového akvaristu legálně nedostupný (v EU je zakázán) ,navíc chybí informace o aplikaci,včetně dávkování a době léčby,době expirace,hygroskopicitě a vhodném rozpouštědle.
Sera nahradila Praziquantel v Sera Med Professional Tremazolu,místo něj přešla na Sera Phyto med Tremazid,kde je účinnou látkou mátový olej.
Celková tvrdost není až tak důležitá zjisti si KH karbonátová nebo se jí také říká uhličitanová tvrdost vodárny jí neměří. Test je to poměrně jednoduchý, já používám firmu Sera :-)
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/testy-vody/sera-kh-test
Zalezi na subjektivnom vnimani hluku, citlivosti jednotlivca na frekvencne rozsahy a celkovej akustike. Aspon za seba mozem povedat, ze hluk z reaktora nevnimam vobec. Ak nie je zavzdusneny. Ak ano - to v nom "spliecha". To je ale zas znamenie, ze to treba odvzdusnit.
Suma sumarum ak nie je zavzdusneny, eheim5e@700/h je hlucnejsi, jebao dcs 2000@3/10 je hlucnejsie, 2 vrtule v kryte nadrze su hlucnejsie, ked sa spustia.
edit:
na profiplants reaktore je cool, ze nema ziadne pohyblive mechanicke casti ako napr tebou spominana Sera
V mnohych pripadoch skrinka samotna funguje ako ozvucnica a netreba opominat na fakt, ze nizke frekvencie sa ovela lahsie vedu konstrukciami (teraz som musel oprasit akustiku stavieb :) ), ktore nakoniec mozu rezonovat a sposobovat este vacsi hluk.
Vzhledem k tomu že Václav bydlí o pár ulic vedle řekl bych že bude mít podobnou vstupní vodu 22 no3 cca
Soused mě měřil svým testem a je to na skále 25 až 50mg/l
Koukal jsem na tu sera Tremazol a v návodu pisou80 procent výměna vody po 6 hodinách....
https://www.zbozi.cz/vyrobek/sera-med-professional-tremazol-25-ml/ ;-)
díky jsem našel že je to veterinární přípravek, nevíš pod jakou značkou se to dá koupit ? nejlevnější co jsem našel bylo kolem 500-650 korun přímo pod tímto názvem, otázka zda je to volně prodejné...
na parazity jsem našel https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/na-parazitalni-onemocneni?sort=4&type=1 , nevím zda něco konkrétně se z toho dá použít?
Sera Costapur a ESHa Hexamita jsem zkoušel, Bactopur jsem použíl spolu s Costapur, dle vyrobce lze kombinovat
Díky za odpověď, je to jako u auta: objem ničím nenahradíš :) Ale zeptám se ještě trochu jinak:
Několikrát jsem narazil na tvrzení typu: "filtr peru jakmile je viditelně snížen průtok vody". To se mi teda neděje u žádného ze současných filtrů, přestože mám výkon regulací stažen na cca polovinu. Evidentně mám filtry velice hrubé a to mě vede k úvaze, že prostor ke zlepšení určitě je, že mám molitan ve filtrech (i to vidím) zbytečně hrubý.
Otázkou je, zda to řešit a případně jak. Vyplývají mi zhruba dvě možnosti:
řešení A)
- dolní filtr (první na řadě) udělat jako mechanický filtr, tedy molitan vyměnit za jemnější nebo ho doplnit o filtrační vatu apod.
- horní filtr (druhý v pořadí) naplnit vysloveně jemným molitanem nebo molitan zkrátit a doplnit (stačit ho) něčím extra porézním jako např. Seachem Matrix nebo Sera Siporax?
řešení B)
- filtr osadit jemnějším molitanem
Co vy na to, má to cenu dělat, nebo je to zbytečné pro tak malé akvárium? Z toho co jsem načetl je klíčové udržet maximum prospěšných baktérií a tedy druhá část by jich takto pojala daleko více a hlavně díky první části filtru (s lepší mechanickou filtrací) bych mohl prodloužit servisní interval té druhé. Nebo je to jen moje mýlná představa a takto to fungovat nebude?
Upřímně testy od Rataje měří jak se jim chce, vůbec bych se jimi neřídil, pokud chceš měřit tak si kup kapkové Sera nebo JBL. Proč chceš přidat NO3 když ho máš údajně vysoké? K tomu aby ti dal někdo radu je zapotřebí prezentace jak ti tu píšeme, zároveň je dobrý si základy pročíst (pokud narazíš na toto). Stejně tak říct o kterou řasu jde apod.. kolik máš NO3 a jaké super hodnoty jsi naměřil Ratajem? Nemáme věšteckou kouli abychom věděli co měříš a kolik
;-) akva vypadá pěkně, jestli nějaká kytka chytá řasu tak bych to úplně neřešil, občas se stává že některá kytka přestane prosperovat, a jiná které se nedařilo najednou se dařit bude. Jestli je zbytek akva ok není důvod to řešit
Plný souhlas, jen je dobré měřit něčím osvědčeným. Testy JBL, Sera.. .
Určitě to chce hlídat hladinu NO2 a amoniaku, klidně i proužkovým testem a to denně. A k tomu si raději připravit nějakou vodičku na snížení těchto látek, něco dělá Sera, ale určitě to bude mít každý.
A taky bych pořídil pár okružáků, tipuju, že se tam velmi brzy objeví zelená vláknitá, než se to nějak usadí.
Za sebe musím říct, že lituju toho, že jsem dával výživný substrát, stačila by lávová drť na natvarování a písek. Náročnějším rostlinám pak zapíchat NPK kapsle.
To si musíš přečist návod..
Zadej si tady nahoře vyhledavání ve foru a hledaný výraz..sera tremazol..a tam se dočteš co potřebuješ..
mohl by to být on ten přípravek sera med Professional Tremazol?
Přidávám foto snad něco uvidíte
Na krevetkári.sk píšou tohle.. Scutariella Japonica je parazit, ktorý sa živý krvou krevetiek, síce ich hned nezabije ale oslabý ich čo zároveň vedie k zvýšenej úmrtnosi krevetiek. Je na to prípravok Sera Tremazol, ktorý ich zlikviduje.Je však potrebné dodržať správne dávkovanie. 1ml Tremazolu na 15l vody po naliati treba nechat pôsobit 6hodín a hneď nato vymeniť 80% vody. Dobre je proces opakovať po 7mich dňoch pretože prípravok neúčinkuje na vajíčka. Mám to osobne odskúšane a zaberá perfetkne.
Tak světlo bych už nepřidával ale svítil tak nejméně 8 hodin vodu máš osmotickou, takže žádný dusík ani fosfor neobsahuje ty jen vyrovnáváš tvrdost z toho bude nějaký draslík a stopové prvky. Bez testu se ale nepohneš a nekupuj si papírky, ale značku sera nebo jbl. :-)
Už jsem jí tam dala na špičku špendlíku Sera micron a jdu založit artemku.
Jak přibližně stará by ta rybka mohla být? V životě se mi nic nevytřelo, resp. párkrát ramirezky, ale nikdy z toho nic nebylo (sežrali rodiče nebo pancéřníčci :tone: ). Odhadem tak ty 3-4mm má
- ne vše se dá přesně určit z fota, proč myslíte, že jsem vedl dva postupy možnosti léčby
- pokud jde o tu lehčí formu vzniklou z prostředí akvaria ,postačí sůl
- v druhém přípdě je to vážnější, tady to lze přiřadit až ke třem druhům typu onemocnění, přesně to bez vyšetření neurčím , v zásadě lze použít právě uvedený Sera Bactopur,
- použitím soli dochází k vyváření ochranné vrstvy u ryby a podpoře léčby ;-)
- k léčbě bude dostačující lehce zasolená voda, pokud nedojde k ústupu, bude třeba použít k léčbě Sera Bactopur ;-)
Tetra Contralk, JBL Punktol, Sera Costapur. To jsou relevantní léčiva od konkurence.
Ahoj místní chemici.
Pořídil jsem si kvalitnější testy na NO3 a PO4
Výsledek měření po týdnu od výměny 1/3 vody . Dnes je opět čas výměny tak jsem před tím provedl měření .
Vyšlo mi N03 test SERA - je to tmavší barva na vzorníku než 25mg/l a světlejší než 50mg/l takže můj odhad je ,cca 40
Test PO4 od JBL opět se ty odstíny těžko porovnávají ale je to něco mezi 0.8 - 1.2
takže asi 1mg/l
Dle vzorníku jsem v červeném poli
Ale někde čtu že hodnota PO4 je dobrá v rozmezí 0.5 - 3 mg/l
Tak nevím co tyto hodnoty vypovídají o mé vodě a růstu řas.
Mám něco změnit?
Vodu měním každý týden 1/3 nevím jestli se mi chce to dělat častěji.
Co si tak nějak pamatuji tak když jsem si testy koupil tak ty hodnoty byly vyšší.
Začal jsem tedy i pravidelně každý týden prát molitan u vnitřního filtru.
Možná to nějaký efekt má... :hmm:
No v prvé řadě Ti poradím koupit kvalitní test, tyto testy nejsou dobré ani na vzdálený odhad ;-) z testů doporučuji Sera či JBL obojí v kapkové formě, klidně se ti může totiž stát, že Ti ukazuje 10mg/l a přitom tam můžeš mít mnohem více jelikož ty testy jsou k ničemu ;-)
K rybám, nevím, snad Ti poradí někdo erudovaný, ale já mám například Sewelie (citlivé na chemii) a sanytr leju 1x týdně cca 15mg/l (ale ředím to s vodou z vodovodu která je chudá na NO3) a všichni jsou ok, v ostatních akva i crystalky byly a jsou ok.
U tebe možná souhra náhod kdo ví, já se Sanytrem mám dobré zkušenosti, akorát si dát pozor na hladinu draslíku, jak se to začne se Sanytrem přehánět pak se snadno předávkuje draslík a to rostlinky nemají v lásce :)
Používám po zkušenostech výhradně Sera nebo JBL, obojí kapkové formě ;-) .
Ahoj, potřebuju poradit ohledně mého síťáka :-) Poslední dobou mi začal měnit barvy a přišlo mi že na něm byli nepatrné tečky, možná se mi to jen zdá, bohužel jsi nejsem jistý a povedlo se mi vyfotit z blízka. Třeba plaším zbytečně ale třeba taky ne.. :-/ Budu vděčný, když se mi na to podíváte, mám ho už skoro rok od mimina a nerad bych o něj přišel :-) Moc děkuji.
PS.: Jinak se chová normálně, ocucavá sklo, kořen, řádí na rostlinách v tomhle směru v pohodě.. Barvu měl vždy tmavou, teď lehce na žloutlou..
Edit: Prozatím je v akváriu 80/40/40 - 125 litrů (ano je to málo a chce to alespoň 300+) to chci vyřešit. :-)
teplota 25 stupňů
PH - 6,8 až 7
tvrdost vody - 15 cca
Jeskyně z kamenů (dragon stone) a rostliny + vzduchování, protože rostlin není mnoho.
strava - Sera Wels-Chips Nature, Charry rajčata oloupaná a okurky.
Kdyby ještě nějaký info stačí napsat.
Vždycky si něco najde, osobně před spaním když je tma hodím do proudu patentky nebo jiné mražené. Popřípadě tabletky od Sera viformo (snad si název pamatuji dobře) jsou měkké a pro ně tímto snadno stravitelné ;-)
Nemáte prosím někdo tip na značku hadic 16/22, který by nebyly tvrdý jak šutr? Tetra i Sera jsou hodně tvrdý neohebný a špatně se s tím pak manipuluje. Předem dík!
Zdravím...chtěla bych se zeptat jestli je na JbL permanent normální že se i po 6 hodinách nebarví?...CO2 od včera
Edit: Ještě dodám že kapkový test od Sera pH 7-7,2
To mně napadlo, ale předfiltr je Sera Prefix a uvnitř PPI10 a PPI20. Všechno úplně čistý a nový, takže minimum odporu. Uvnitř mně připadá, že se proud nezměnil.
Chtěl jsem to zkusit už včera, ale narazil jsem na to, že nejsem ten ventil schopen rukou povolit. Dneska to zkusím sikovkama, ale pro jistotu jsem si objednal i nový ventily, když to nedopadne.
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak postupovat. Akvárium 60l založené necelý rok. Před par dny mi uhynuly postupně 2 z deseti neonek červených (prostě zmizely) a dnes jsem si všimla že ancistrus mé nafouklé bříško (viz foto 1) a tahal za sebou také světly výkal ale ne nějak dlouhý (prozatím se nepodařilo nafotit, snad později). Nevím jistě jestli ty mrtvé neonky s ancikem souvisí, ale zřejmě ano. Na netu jsem našla, že může jít o hlístice (např. Capillaria, ancíci prý na to trpí). Také jsem si ale všimla žlutých kuliček ve štěrku, zřejmě vajíčka těch hlístic (viz foto 2). Jinak ostatní neonky vypadají normálně a co se týče chování ancistruse, těžko říct, mám ho necelý rok (je starý asi 4 až 5 let) a byl vždy spíš schovavaci, každopádně zatim žere. Mimochodem po delší době jsem měřila dusicnany 15 až 20 mg/l a dusitany na nule (kapkove testy od aquaru). Pokud je problém spis s krmivem, krmit 2 druhy vločkové (Dajana basic a Tetra min flakes) a 2 druhy tablet (Dajana a Sera). Pokud s odkalovánim (hlistice se prý premnozi, když se málo odkaluje), měním 1/4 vody odkaluji 1x tydně.
Prozatím jsem ancistruse přesunula do “karantény” a dala mu cibuli (někde jsem četla, ze působí na odcerveni).
Konečně konkrétní dotazy
1) Jak má vlastně taková karanténa vypadat? Jak dlouho tam muže ancistrus být - bez štěrku a filtru? Jak často tam měnit vodu?
2) Máte někdo zkušenosti s tou cibulí pro ancistruse jako odcervovadlo? Nebo je to blbost?
3) Nejsem si jistá jestli jsou to ty hlistice, mám tedy začínat s nějakou léčbou? Např. Esha ndx? (K případně léčbě pak budu mít asi další dotazy)
4) Opravdu bude nutné dezinfikovat cele akvárium? A kdyžtak jak konkrétně? Mužů proprat a případně propect znova štěrk a kameny, ale co konkrétně s filtrem? Bude to znamenat nové založení akvaria a tedy zas se bude muset aspoň měsíc “zajizdet bez ryb”? A když ano, kam mezitím s rybkama (pokud přežijí)? Také jsem četla, že se těch hlístic v akva nejde úplně zbavit, tak nevím...
Omlouvám se za dlouhý komentář a spoustu dotazu, něco jsem o hlisticich na fórech četla, ale ne ze všeho jsem moudrá, prosím nekamenujte mě :-).
Předem dekuji za přečtení a za konkretni odpovědi a náměty.
Zdravím!....chtěla bych dát 2 ancustrusy malé a 8 coridoras behem dvou dnů do nového akva.Bude to v pořádku?
hodnoty sera kapkové i tetra proužek sedí.
Tie zježené šupiny a "nafúknuté" brucho svedčia o zlyhaní obličiek. Najčastejšou príčinou je vnútorná bakteriálna infekcia (rôzne rody baktérií - Aeromonas, Pseudomonas, Columnaris, Flexibacter,... pozri napr. "infekčná vodnateľnosť") ale príčinou môžu byť aj vírusy, plesne alebo prvoky, prípadne aj nevhodný chemizmus vody (pH, organické znečistenie, vysoký obsah dusíkatých látok,...). Bez laboratórnej analýzy je to vždy iba tipovanie.
Treba zatlačiť na výmeny vody, zamyslieť sa nad štandardným fungovaním nádrže a symptomatické ryby izolovať. Z hobby prípravkov sú na liečbu vhodné tie s obsahom nifurpirinolu (Sera Baktopur Direct, JBL Furanol Plus,...), v skúsených rukách napríklad aj tzv. "FMC". alebo po konzultácii s veterinárom antibiotiká na predpis. To je ale asi pre bežného akvaristu/akvaristku asi príliš nákladný a komplikovaný proces.
CO2 vyladíš podle Dropcheckeru - musíš najít optimální dávkování, testy kup kapkové buď od Sera nebo JBL - NO3, PO4.
Aha, to jsou pak ohledně pH dost zavádějící informace. :-) Kup nějaký kvalitní test, jak jsem včera psal někde jinde, za kvalitní považuji JBL, Sera nebo Salifert. Sám používám JBL. Jsou celkem tři varianty. Jeden v rozsahu 3-10, ale ten odečítá v krocích po 0,5 pH a to je málo přesné. Mnohem použitelnější je JBL pH test na vodu 6.0 - 7.6 s přesností 0,2. Pro zásaditou vodu existuje ještě JBL pH test na vodu 7.4 – 9.
Žraly brotie skořápky? Zkoušel jsem kousek sépiové kosti, ale všichni šneci jí vytrvale ignorovali. V měkké vodě akvária se jim u mě nedaří. Přitom v plastovém boxu na přebytky, kde je stejná voda z vodovodu a z rostlin jen pár mechů, mají okružáci i levatky krásné ulity. V tvrdé vodě v práci se jim taky dařilo, než jsem je odstranil.
Japonská sušená černozem by měla pH udržovat kolem těch 6,5. Mám jí v plánu v budoucnu vyzkoušet, až budu zakládat další pokusné krevetárko pro krystalky.
Ještě mě napadlo k úhynu levatek. Nerozpuští se jim ulity? Jestli máš pH 6,5, tak jim to ulity narušuje a nemusí se stíhat opravovat. Stačí malá dírka, dostane se dovnitř voda a šnek se udusí.
Teplotu mám na 27 veľkosť akvária je 325l 130x50x50 a kŕmim tetra cichlid granules a sera granured nature,sera granugreen.
Sera bactopur direct bych mohl tedy nasadit. Nebo je na to i něco lepšího?
Volcano ještě jde, ale koupil jsem v OBI lávovou drť "Žhavé uhlíky" černá. 20 kg pytel, který zřejmě plnili ručně lopatou z venku volně ložené hromady. Jinak si neumím vysvětlit, kromě lávového prachu, spoustu hlíny a dalších nečistot.
Medomet nevlastním, takže hezky všechno ručně. Nejdřív do prvního kýble, opláchnout z nejhoršího. Pak dočišťovat ve druhém. Nakonec do síta (u volcana sítka) a proplachovat prudkým proudem sprchy. Finálně přenést na igelit a nechat usušit. Navíc jsem ještě separoval načervenalé kousky, protože jsem chtěl jen černou. Dělal jsem to v kleku ve vaně a poněkud si namohl záda. Více zde https://rybicky.net/nadrze/31725-rubrarko
Sera gravel vypadá dobře, podobně jako flexiobklady, jen dražší. Zjistil jsem, že po roce provozu ztratilo několik kamínků flexi úplně barvu, zbělalo. Překvapila mě jejich struktura, žádný křemen, spíš něco porézního, rozpadajícího se. Zkusím nějaký najít a nafotit makro.
Tak dávam info. Přidali jsme rostlinky, léčba eshou skončila, vodu jsme měnili co čas dovolil. Ale tak aby léčivo mělo čas zabrat. počkali jsme pár dní ale spíš se to zhoršilo. V akvaristice nám dali sera mycopur na plísně, prý když nepomohl přípravek proti parazitům tak pomůže tohle. Podané včera podle návodu. Rybka je ale podle mého víc unavená, ale jí normálně. Ale že by přestávál úplně plavat to ne, jen víc odpočívá. Což je při nemoci asi normální chování. Co dneska ale začal dělat je zvláštní, viz foto. Roztáhne se celý aj žábry a otevře pusinku. Udělá občas pár bublinek a pak plave dal. Ploutve se mi zdají být v pořádku, zbarvení neztrácí. Malé krunýřovce se nám všechny nepodařilo odlovit takže jich tam několik ještě je.
Edit.
Zatrhli jsme léčbu a raději už žádné léčiva dávat nebudeme. Nedělá to rybce dobře, budeme tedy jen měnit vodu jak čas dovolí a uvidíme.
Konečné info.
Nebyl to asi žádný parazit a ani plíseň ale jednoduše je Jimmy mohl zranit na očku. Teď je úplně zdravý, čilý a povlak zmizel. Více méně tomu asi přispělo čištění vody a odstranění případných ostrých věcí a přidání rostlin.
Děkuji všem za rady a snahu.
Kupoval bych raději "lepší" značky. Jedno z nejkratších topítek klasické konstrukce je asi Sera RH 100W. Spokojeně používám 50W a dříve i 25W variantu. Zatím se mi nestalo, že by nedrželo nastavenou teplotu. Snad jen nastavovací kolečko jde poněkud ztuha.
Ještě bych změřil v nádrži NO3, No2. Nejlíp kapkové testy - např. sera,JBL.
http://maniakva.sweb.cz/chemie.htm obecný popis
Máš v akváriu mramor což je krystalický vápenec. Ten se vlivem CO2 pomalu rozpouští. JBL testy na KH nemám, mám od sera ale bude to něco podobného. :-)
Co je nesmysl? To ph7 nebo 8?
Nebo ta voda, co mi teče z kohoutku? :ano:
pH převážně 7.0 mi ukazují Tetra a JBL pap. testy po celou dobu, dejme tomu jeden rok.
Za sejných podmínek mi Sera ukázala v akvárku pH 8.0. Sem mířila moje otázka.
CO2 jsem začal přidávat před třemi týdny. pH a KH přitom stále beze změny (ale měřeno papírkovými testy). Ostatní hodnoty v akvárku mám GH = 4°, KH = 10 až 12°, ty papírové jsou holt nepřesné.
Pokud porovnám vstupní vodu stejnými testy (papírkové), pak mám ve vodovodu dokonce: pH 7,2, GH 16°, KH 15°.
Vodárny uvádějí průměr za rok pH = 7,5, alkalita 4,5 mmol/l, což by po přepočtu bylo víc než 20°dH !
Ahoj všem, mám tu postřeh na různé výsledky u různých testů. Chci dopoužívat poslední zbytky papírkových testů JBL (7in1) a Tetra (6in1). Já vím, že jsou pouze orientační a tak je beru. Ale pH mi oba testy vždy ukazovaly téměř shodně a to v intervalu 7,0 až 7,2, někdy 6,8. To se mi zdálo realistické. Nedávno jsem koupil kapkový ph test od Sery, byl tady mnohokrát označen za spolehlivý. Ejhle, test Sera mi ukazuje 8,0 ! Zkusil jsem i vodu z kohoutku, a ta je 7,0.
Teď úplně nevím, jak ověřit, který test ukazuje špatně. Je možné, že oba papírkové testy JBL a Tetra ukazují shodně špatně o celý stupeň? Už jste někdo narazil na nepodařený kus od Sery?
Ještě doplním, že CO2 bublám tak, aby chcecker byl právě tmavě zelený. Když jsem zkusil trochu přidat, zelená světlala a ryby byly často na hladině. Pokud uvážím, že KH mám cca 12°, (možná 14°, opět ty nepřesné papírky), tak bych spíše očekával pH kolem těch 7.
Říkám si, jestli už to nezačíná být zralé na nějaké antibiotikum, jako je třeba Sera Bactopur Direct nebo něco jiného na bázi nifurpirinolu. Hodně vzduchovat, sledovat NH3 a NO2 a podle toho měnit vodu. Trocha soli asi taky neuškodí.
Otázka je jaký to má smysl je nutit když jim to nechutná.
Mám Tetra Cichlid sticks, Rubin,Pro Aglae,Pro Rubin,
Sera granured, HIKARI Cichlid gold a micro peles
Vše žrali od prvního použití, žádné zvykání.
To je jako s tím řízkem. Jako že je mám nutit žrát krupicovou kaši a žemlovku, když nežerou nic jiného než řízek ? :smich:
králas napsal: njn, artemka, je artemka.I když je jí jen trochu ve vločkách. Taky bych si dal každej den řízeček :) . I já u tohoto krmiva pravděpodobně zůstanu. Občas proložím zbytkama od Tetry a Sery. Tím pro mne tyto předražené značky končí(Tedy co se týče vločkového krmiva).
Tak po přečtení článku jsem objednal sušenou Artemia AMK a je to zklamání :-(
Skaláři po tom vystartují a pak to vyplivnou. Neonky taky nejsou extra nadšené a taky většinou plivou zpět.
Jediný kdo to žere je Kongo Tetry a SAE Parmička.
TETRA,SERA,HIKARI vše jde na odbyt a tohle ne a zrovna toho mám pytel jako kráva...
Konzistencí že to jsou vločky to nebude neboť Tetra Rubin vločky žerou v pohodě.
Opravdu nevím jestli mi ty Skaláři koukali do telefonu když jsem to objednával a viděli že to stojí jen 159.- za velký pytel tak si řekli že to žrát nebudou a nebo jestli to za ty peníze je opravdu nic moc... :-O
No hezky pěkně narovnáno. Jestli pak to není lepší než to tam jen naházet, že..? ;-) každopádně na Crystal clear jsem taky koukal. Vypadají jakou koule do bazénové filtrace - nevím, třeba má Sera nějaký lepší materiál, ale celkově se mi jejich věci docela líbí. Tu vatu zkusím určitě. Lepší než pořád dávat novou. ;-)
Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.