Hledaný výraz: kryt, způsob hledání: přesnou frázi, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum
Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/kryt
Ahoj, těch pár dní vedra tvé ryby (pokud je osádka v prezentaci aktuální) vydrží. Vyskočení zabráníš snadno nějakou síťkou. Ale ryba která nemá důvod jet tak nevyskočí z akva. Alespoň moje zkušenost. Teplotní rozdíl bude hlavně v noci, takže pokud zavřeš na noc kryt, tak by k žádnému nastydnutí nemělo dojít.
S petkou je to jak píšeš, prostě jí dáš do akva a je to.
Jiný způsob, který se mi dříve osvědčil, je chlazení zvýšením odparu pomocí větráčku. :-)
Dobrý den, mám dotaz na případné chlazení akva (momentálně už leze teplota na nějakých 27°C ,asi nebude kritické, ale ani úplně OK): Jako první a nejjednodušší mě napadlo nechat otevřený kryt (loni jsem to tak nějakou dobu měla, ale to jsem neměla čichavce - konkrétně čichavci pruhovaní)...v atlase se píše, že při otevřeném akva si můžou nachladit labyrint (i když akva voda má momentálně okolo 27°C a v bytě je i 26°C, tak zas tak velký teplotní rozdíl mezi vodou a vzduchem nebude) nebo dokonce vyskočit. Takže předpokládám raději otevřený kryt nezkoušet. Tak tedy asi budu muset zkusit PET lahve se zmraženou vodou. Omlouvám se, za možná lapidární dotaz (ještě jsem takto akva nechladila), ale normálně můžu ponořit PETku z mražáku jen tak rovnou do akva? Nebo je ještě nějaký jiný jednoduchý tip.
Děkuji.
Tak jsem to nakonec po diskuzi s kamaradem vyresil tak ze do zadniho rohu umistim prepazku a za ni vyvrtam dno.
Prikladam fotku z navrhu.
Jako kryt budu mit sklo polozene na vyztuhach akvaria - v navrhu je take videt.
Ahoj,
doporucite me nejakeho kvalitniho vyrobce akvarii, ktery by me dokazal dodat/vyrobit rohove vypoukle akvarium obdobne jako je Juwel Trigon 350? 87x87x65cm
Mam pod toto akvarium jiz skrinku, ale nechce se me porizovat set za 20k, kde je prislusenstvi, ktere nevyuziju (filtr, topitko, kryt).
Zkousel jsem poptat ale s vypouklym sklem je problem. Zekia ma takrka totozny kousek:
http://zekia.cz/akvarium-delta-kulata.php
Za moc peknou cenu - ale nereaguji na me zpravy :-(
Diky,
H
Zkušenost mám s jejich stolkem, konkrétně Solid 150x50x75 a můžu v klidu doporučit. Obrovská výhoda je, že má plná "záda" na rozdíl od Juwelu, u kterého člověk otevře boční dvířka a kouká do zdi :-) Zase na druhou stranu má ten Solid menší nevýhodu v tom, že zadní otvory na hadice nejsou tak velké, pokud se člověk "rozšoupne" s technikou. Ale to se dá případně vyřešit svépomocí. Jinak celkově zpracování naprosto v pohodě, všechno perfektně lícovalo a celková stabilita stolku na jedničku. Co se týče akvárka, tak to jsem si raději nechal slepit v Brilantu (Jablonec nad Nisou) a v tomhle případě, jestli můžu něco doporučit ne na 100%, ale na 1000%, tak je to právě Brilant. Věřím tomu, že i akvárko od Diversy bude OK, ale víš jak, sichr je sichr. Potom už jenom záleží jestli chceš klasický kryt se všemi výhodami a nevýhodami nebo krycí skla (nejlépe šoupací) a standardní světla "posadit" na ně.
Používám kryt od Diversy s paticemi g5, kde mám ještě 2 klasické zářivky T5 895mm 36w.Chtěla bych je vyměnit za LED trubice T5, třeba od firmy Juwel. Jsem si vědoma, že se musí udělat úprava zapojení patic odpojením tlumivky. Je taková úprava možná? Popř. víte o jiném výrobci takových LED trubic?
Souhlas s vlka. Sety obecně většinou pokulhávají ve filtraci a osvětlení, což se týká i tohoto případu. Když to poskládám z jednotlivých komponent, budu na tom s parametry i cenou podstatně líp. Osobně bych to poskládal následovně:
Akvárium: Optiwhite 50 x 30 x 35v / 52 litrů https://www.akvamex.cz/akvarium-optiwhite-50-x-30-x-35v-52-litru/ cena 1.790,- (s příplatkem 200,- za provedení bez vnitřního fabionu)
Pokud bys trval na zaoblených rozích (za mě teda není moc o co stát), tak rozměrově nejblíže je asi Dennerle Nano Cube 60 l https://www.rostlinna-akvaria.cz/standardni-akvaria/dennerle-nano-cube-60-akvarium?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=Zbo%c5%be%c3%ad.cz:+INVITAL+Rostlinna-akvaria.cz&utm_content=Dennerle+Nano+Cube+60+l+akv%c3%a1rium cena 2.097,-
Filtrace: SUNSUN HW-603B vnější filtr pro malá akvária https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/sunsun-hw-603b-vnejsi-filtr-pro-mala-akvaria / cena 809,-
Osvětlení: Chihiros LED B45 29W 45-65 cm s kontrolérem https://www.rostlinna-akvaria.cz/chihiros-led-b45-29w-45-65-cm-s-kontrolerem / cena 1.190,- (pokud bys volil akva od Dennerle, tak vybrat menší Chihiros LED B30 21W 30-50 cm s kontrolérem za 999,-)
Kryt: zbyl mi kus 5mm plexiskla o rozměrech 50x30 ;-)
Náklady celkem 3.789 (resp. 3.905,- s Nano Cube) + nějaká doprava = do 4.000,- by jsi se měl vejít...
Btw. docela mě pobavily tech. parametry u Dennerle Nano Cube na juwelakvarium.cz.
Píšou, že materiálem je float sklo, odolné proti poškrábání...
Ehm, doma mám verzi 30 l a je to snad nejpoškrábanější akvárium v celých Košířích :)
Pridám svoju skúsenosť, možno niekomu pomôže.
Ja som si prešiel od klasických T8 žiariviek, cez rôzne led čipy (správne diódy), rôzne spôsoby napájania a pod. a dnes som uvážil, že osvetlenie kvalitnými LED pásikmi je najlepšie a schová komerčné osvetlenia do vačku.
na akvárko 375 L som použil 3 typy pásikov.
Najslabšie (čo do výkonu a účinnosti) sú klasické na 12 V, 3 čipy 2835 v segmente s 1 rezistorom. Toto je vhodné len ako ranné prisvietenie a večer pred vypnutím. Už by som nekúpil, ale bol to vývoj. Výhoda je cena. Účinnosť a životnosť bieda. Tu je treba dať pozor na chladenie.
Doplnil som LED pásiky 24V: https://www.123led.sk/led-pasik-9-6w-m-24v-bez-krytia-ip20-160lm-w/
Tu už sa dá hovoriť o efektívnom svietení, keďže je v sérii 8 čipov a rezistor. Matika je jasná, menej energie sa premrhá na teplo. A skutočne, svietia ako delo a teplota profilov je veľmi prijateľná. Bohužiaľ majú RA len 80+, ako väčšina lacných čipov. 9,6 W/m a počet 64 čipov/m znamená výkon jedného max. 0,15 W, čo je podľa datasheetu Bridgelux® nominal 0,2 W (ak je to on, nič bližšie som nenašiel)
Následne som našiel ešte lepšiu verziu a tou som rozšíril svoje doterajšie osvetlenie:
https://www.led-obchod.sk/led-light/eshop/2-1-Led-pasy/877-4-Neutralna-biela-NW-4000K/5/41589-LED-pas-PROFI-Commercial-13W-m-224LED-m-CRI90-NW-4000K-2000lm-m
špecifikom týchto pásikov je RA90, počet čipov 224/m a 13W/m výkon. Už po prepočte je to len 0,06 W na čip, ale taktiež je v púzdre 2835. Datasheet k samotnému čipu ešte nemám (vyžiadal som od dodávateľa), ale poslal mi aspoň nejaké merania samotných pásov. Ďalšia super vec na nich je, že majú prúdový driver v každom segmente + tepelnú ochranu, takže netrpia na slabé chladenie a nie sú preťažované.
Na pohľad je akvárko jasnejšie a farby pri RA90 sú asi o niečo krajšie, ťažko to zmerať.
Ak by som si mal dnes stavať nanovo, asi by som zobral aj z týchto:
https://www.led-obchod.sk/led-light/eshop/2-1-Led-pasy/255-3-Biele-PLNO-SPEKTRALNE-CRI97/5/40983-LED-pas-PROFI-Commercial-19-2W-m-120LED-m-CRI97-WW-2700K-1600lm-m
na ráno a večer, možno na farbu aj cez deň, t.j. 2700K pre viac červenej, RA97, 120 led/m, prúdový driver, tepelná ochrana.
PS: ak výrobca hotového osvetlenia dá účinnosť viac ako 200 lm/w, tak je to za mňa klamanie zákazníka, lebo toľko nemajú ani tie samotné čipy, keď sú dobre chladené a napájané hlboko pod svojim nominálom.
Dúfam, že to niekomu pomohlo, prípadne dá sám nejakú skúsenosť. Ďakujem.
Doplním jen, že kryt je možné si vyrobit, záleží co od toho očekáváte i esteticky (jak psal Sha). Každý má jiné požadavky/podmínky. Chtěl jsem otevřené akvarium i z důvodu zvýšení vlhkosti v bytě, ale 1) vadilo mi světlo při pohledu zespodu (z gauče :) ), 2) ochrana proti úniku krevet, šneků, vyskočení. Kryt mám slepený z překližky, vrchní víko je rámeček se síťkou proti hmyzu uprostřed, odvětrání je dostatečné, světlo se neorosí. Je to i levné.
Když už uvažujete co by bylo dobré vyměnit v setu, volil bych poskládat z komponent.
Největším kamenem úrazu bývají u setů zejména osvětlení, a většinou i nedostatečný vnitřní filtr, který navíc zabírá místo v nádrži. Za mě tedy sety nebrat a radši si to poskládat z komponent dle vlastní potřeby.
Co se týká nezakrytí akvária, má to své výhody i nevýhody. Jednoznačnou výhodou u akvárií bez krytu je estetický faktor. Podle mě nezakryté akvárium (ideálně ze skla optiwhite) bez zbytečných rámečku dole i nahoře působí mnohem čistším a elegantnějším dojmem. Navíc umožňuje nechat vyčnívat nějaký kus hardscapu nebo rostlinstva nad hladinu, což dá akváriu další rozměr. Další výhodou je možnost kdykoliv pozorovat dění v akváriu i ze shora + pohodlný přístup do akvária při pravidelných údržbách nebo v případě potřeby z akvária něco rychle vylovit (odumřelý list rostliny). Nevýhodou je mnohem rychlejší odpařování vody z akvárií a s tím spojená i vyšší vlhkost v místnosti. A samozřejmě riziko vyskočení/úniku ryb, krevetek a šneků z akvária. U ryb s labyrintním dýcháním navíc hrozí (nejen) v zimních měsících riziko onemocnění z dýchání příliš rozdílné teploty vzduchu.
Osobně mám otevřené tři ze svých pěti akvárií. Ta dvě mám zakrytá kvůli skokanským dovednostem jejich obyvatel. Čtverzubec už mi vyskočil dvakrát a dvakrát jsem ho naštěstí zachránil (z toho jednou po neuvěřitelných více jak třech hodinách strávených na suchu). Pak mám ještě zakryté 60 l akva, kde mám tetry červenoústé, které jsou hrozné "plašanky" a taky rády vyskakují.
Pokud se tedy rozhodneš pro akvárium bez krytu, je dobré zvolit i vhodnou rybí osádku, případně chovat takový počet ryb, aby se v hejnu cítily bezpečně a nebyly zbytečně vystresované.
Ať se daří :ahoj:
A to jsem chtěl dát dvě příčné výztuhy (2x10 cm) plus podélné po celém obvodu od kraje ke kraji bez mezer a na ty příčné položit skleněný kryt (4mm). Ale ještě jsem návrh nekonzultoval s potenciálním výrobcem. Rozhodl jsem se pro firmu Jablonec Brilant a když jsem se koukal na Facebooku na jejich realizace, tak některé akvária na míru mají podélné výztuhy po celé délce obvodu (i krátká strana) a k tomu i jednu nebo více příčných. Pro inspiraci posílám foto z jejich výroby.
Vlasy napsal: Tak mě příčné výztuhy nevadí, jelikož budou zakryté krytem akvária. Pro mě je důležitá bezpečnost, jelikož to bude do 3 patra v cihlové bytovce. Doufám, že tu zátěž (580kg) podlaha z hurdisek unese.
Tady nejde o estetiku, ale o praktičnost. Ta příčná výztuha uprostřed prostě překáží údržbě a chcete-li odlovit nějakou rybu a ruku se síťkou dáte na jednu stranu akva, tak se Vám ryba schová na té druhé straně.
Tak mě příčné výztuhy nevadí, jelikož budou zakryté krytem akvária. Pro mě je důležitá bezpečnost, jelikož to bude do 3 patra v cihlové bytovce. Doufám, že tu zátěž (580kg) podlaha z hurdisek unese.
Ahoj,
co se víc vyplatí? Finančně i esteticky:-) Poskládat si akvárium sám nebo si koupit set?
Celkem se mi líbí toto: https://www.rataj-spk.cz/akvarijni-komplety/1987-1865-aquatlantis-volga-240#/3-barva-bila ale dal bych přednost silnějšímu světlu a externímu filtru.
Když si akvárium skládáte sami jak řešíte kryt? (krycí skla?) a jak stolek pod akvárium který je asi vždy dělaný na rozměry setového akvária?
Prosím o určení - o co se prosím jedná? Tuhá koule, přibližně 3cm v průměru.Jakoby pokrytá kůrou,.Objevila se v akváriu po přestěhování balvanů a vylovení větví a klacků.
Předem děkuji
Myslíte kryt zvrchu? Ten ano. Okno je zastíněné zezadu, ale ne z boku - nelze kvůli klíčení rostlin. Akvárium je u okna dočasně kvůli rekonstrukci, bude na vhodnějším místě. Čichavce jsem koupila na burze na Pankráci - konkrétního prodejce nevím.
Akara modra, mam tam ještě 6 cichlid a akvárium budu ještě předělávat. Udělám víc úkrytu a dam tam víc kytek. Ještě budu kupovat lepší filtr. Akvárium ma 450 l.
Jeden už je ve sklenici, toho se mi podařilo čapnout síťkou v jeho úkrytu uprostřed anubiasu. Na druhého je nalíčena past, zatím se ale chytnuly 3x endlerka a 1x pestřenec červený. Zatím je ale čas...
Díky všem za podnětné rady. Po včerejší výměně asi 1/3 vody je výrazná změna k lepšímu ohledně puchu. Filtrace jede na maximum. Co se týče odkalovani - ten výživný substrat je překryty v celém rozsahu, odkaluju decentně, abych nenarušila zaběhnutí dna, ale zkusím si s tím pohrát a trošku ten substrat dostat na povrch. Díky ještě jednou!
Ja som Václavovu radu o odkalovaní pochopil, že myslel povrchovo ak sa tam nachádza nejaký bordel (napr. z rozpadnutých rastlín). Primárne robiť výmeny vody a čakať, až sa procesy naštartujú. Je to dvojtýždňová nádrž bez živočíchov, kde hádam nemalo moc čo znečistiť to dno (novým odpadom).
To naozaj doporučujete aby hĺbkovo odkalovala v tomto čase - nebude to skôr predlžovať zabehnutie dna a celej nádrže (všeobecne)? Je dobré dostať tým ten zásobný substrát na povrch? Čo som pozrel k tomu info, tak by mal byť prekrytý.
Zdravím, potřebuju radu. Před 2 týdny jsem zakládala akvarium a začalo nám v bytě něco smrdět (cca 3 dny). Puch jak zkazena vejce? Dno výživový substrat dennerle 2,4kg pokryty kremicitym pískem. Zatím bez ryb. Filtr max. 300l/h, osvětlení 15w a teplota 24 bez topení.
Já mám INVITAL Japanese Soil Normal
Edit: Jinak v Atlasu je o dnu toto: Vzhledem k tomu, že velice rád ryje ve dně, mělo by být dno pokryto např. pískem. Nevhodný je ostrý substrát.
Právě proto jsem rozprasovacem stříkala jen v ostatních místnostech a v kuchyni na druhém konci, a tu skříňku kde stojí akvárko jsem vytřela houbičkou. Během ošetření kuchyně bylo akvárko jak nejlíp to šlo, zakryté rozstrizenym pytlem na smetí i přes ty kytky co čouhají ven, a než jsem ho odkryla tak jsem vyvětrala :-O
No jestli tam stříkáte něčím, co má na štítku "vysoce toxický pro vodní organismy", tak bych tomu akváriu pořídila provizorní kryt, klidně tácek, igelit nebo prostě cokoliv placatého, čím více těsnícího, tím líp, a nesundavala to dřív než týden poté, co přestanete stříkat. A důkladně umýt ruce, než do akvária sáhnete! Nejsem odborník na tento konkrétní přípravek, ale znám případ, kdy jedna nevhodná kapka vyhubila celé 2000l akvárium (a fakt to byla jen kapka, dělňas něco natíral nad akváriem, kapka skápla, a bylo po rybičkách :sad: )
Dobrý den všem,
s ploštěnkami jsem bojoval pastičkami, chemie jsem se bál abych neublížil krevetkám. Nefungovalo to, resp. fungovalo to špatně, to bych musel celé dno pokrýt pastičkami. Pak se mi přemnožili okružáci a abych se jich zbavil, nasadil jsem heleny. Přemnožené heleny požraly okružáky, začaly se požírat navzájem, ale světe div se - ubyly ploštěnky(!). Ploštěnky už objevím jen ve zvonu při odsávání dna (při zaboření do kamínků), není jich moc (objevím maximálně 5 - 10 v 700l akváriu) a někdy nezachytím žádnou. Ale jsou tam. Když je víc ploštěnek, je více helen, když ubydou heleny, obvykle nenajdu ploštěnky. Takhle to probíhá ve vlnách už dva roky. A ploštěnky od nasazení helen už nejsou nikdy větší než 3 až 4 mm. Krevetky prosperují.
Hledal jsem, zda má někdo takovou zkušenost, nikde o tom nikdo nepíše. Tak může mít úbytek ploštěnek i jiný důvod než zrovna heleny. Nevím.
Přemýšlel jsem o pancéřníčcích, ty mám ale na celé akvárium asi čtyři, a o otíkách (poslední dva Mohykáni), ale ti všichni jsou dole a na sklo nelezou. Na skle jsou ve dne v noci heleny a ani jedna ploštěnka (nikdy, ani v noci).
Ve filtru (Juwel) už ploštěnky nemám, a bylo jich tam požehnaně, ale to myslím proto, že jsem do něj začal denně dávkovat tekutý CO - těsně před česlo.
Tak opravdu nevím, zda heleny žerou ploštěnky, podle mne ano.
Potvrdit by to muselo více chovatelů.
M.Z.
Ahoj.
Objevili se nám doma takoví malí brouci - podle google lens prý pilousové. Koupila jsem postřik, už jsem ošetřila 2 místnosti, ale teď musím vysprejovat i kuchyni, kde stojí akvárko zrovna na skříňce kde máme zásoby (mouku, testoviny, rýži...). Takže je přímo v první linii.
Tak bych moc prosila o radu, jak postupovat aby to akvárko (10 parmiček mechových, šneci) přežilo bez úhony? Čím zakrýt a na jak dlouho, nebo roztok nestříkat rozprašovačem ale třeba nalít na houbičku a skříň vytřít, ať se to tolik nedostane do vzduchu?
A pálím tu svíčky s vůni levandule, ta prý té potvoře smrdí, to už doufám akvárku nevadí?
Díky moc!
Edit: Stačí ten roztok místo spreje na houbičku, a po dobu aplikace zakrýt akvárko igelitovým pytlem co se dává do koše, a pak vyvětrat? Už mi zbývá jen ta kuchyň a musím to dodělat dneska dopoledne než půjdu do práce, a nerada bych aby synovi ty ryby vychcípali. Teda ne že by si to ten *** nezasloužil, ale ryby za jeho pubertu nemůžou. Díky moc!
Nejde jen o rostliny. V akváriu musí být funkční biologická rovnováha, tedy ryby se přidávají do "zajetého" akvária. Jestli máte problém s topením, zkuste ještě zvednout žádanou teplotu. 25W na 60l mně osobně přijde málo. Pomohlo by vám akvárium zakrýt skly.
Navíc, když vám špatně funguje čerpadlo, nebude se ohřátá voda promíchávat s chladnou a u hladiny bude teplejší voda (fyzika základní školy). Další problém může být vlastnost zdrojové vody. Píšete, že máte hodně tvrdou vodu. Zkuste si vyžádat informace od vodáren jak se tu často radí.
Ahoj,
mám externí reaktor pro dávkování CO2 na výstupu z filtru. Dávkování je jedna bublinka za vteřinu ( akvárium 180l) Dropchecker má zelenou barvu. Výstup filtru do akvária zatím neni přes rampu ale přes Lkový vývod s ,,lopatkou,, hladina je jen lehce čeřena.
I při takto přiměřeném dávkování a intenzivním osvětlení je v akváriu viditelné tisice mikrobublinek co2 a hladina je jimi prakticky pokrytá. Nedá se tento efekt co2 mlhy alespoň částečně eliminovat? Docela to kazí průzračnost vody při pohledu na akvárium.
Děkuji.
U Aquael Pat mini udávají výšku 14cm. Lze koupit a použít i větší kostky biomolitanu. Jak psal kolega níže, bublifuk odvede svou práci také. Jen je třeba počítat s tím, že praskající bublinky budou "svinit" i nad nezakryté akvárium. Což těsně u stěny asi nechcete. :-)
Ahoj. Nejspíš to ti prckové dají. Alespoň v ohledu, že je závojnatky nesežerou. Ale nevím co chceš slyšet, když napíšeš takhle obecný dotaz. Některé ryby potěr ancíků sežrat umí. Zálež taky na zařízení nádrže, množství úkrytů, velikosti stáří potěru a podobně. :-)
Dosluhuje mi kryt na akvárko z lamina. Používám i krycí skla. Máte tip z čeho tak velký kryt udělat?
Ahoj. Nemáš prezentaci, ale ta Tvá profilová fotka bude asi ono akvárko že? Vypadá moc pěkně vystajlovaně :palec: , ale co do pohodlí obyvatel by to chtělo víc kytek - bettě nějaké s většími listy na kterých by mohla odpočívat (kryptokoryna, mokřanka...), také má ráda plovoucí; a jako úkryt pro krevetky "chuchvalec" mechu nebo jemnolistých stonkovek, několik kamenů přes sebe s mezerami na zalezení po svleku... Asi jsem Tě moc nepotěšila co... Ale představ si že žiješ někde kde jsi pořád na očích a nemáš klidný koutek kam si zalézt, máš sice moderní nábytek ale chybí Ti měkká postel a na ní peřina pod kterou se zachumláš...
Když bude mít rybák pohodlí tak nebude ve stresu, a krevetky budou mít dost schovávaček, tak to fungovat může. Jo ale udělala bych větší skupinku než 5...
Achjo, zmena planu, povinnosti atd :-( navic je akvi opet v rozkladu, ani bych nemela co darovat, rostliny pokryty nejakym slizem. :-(
Ahoj. Tak akvárium máme doma (fotka v Radosti), ale zjistila jsem že polep není polep, ale barva. Takže zadní strana je modrá z čehož vůbec nejsem nadšená :tone:
Tak jsem se chtěla zeptat. Dá se fotopozadí - taková ta plastová fólie v metráži, nalepit zevnitř silikonem? Nebo jsem našla rohožku https://www.obi.cz/rohozky-pred-dvere/astra-rohozka-season-zelena-40-x-60-cm/p/5299375?wt_mc=gs.pla.Bydleni.Podlahovekrytiny.Roho%C5%BEkyp%C5%99eddve%C5%99e&wt_cc1=20798671675&wt_cc4=m&wt_cc9=155137154879&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA7NO7BhDsARIsADg_hIZM94ZlSb-AVG40oO7sJKSE76pyE6EUKCJcxXbDQcgNhsJVfG2D_xUaAqubEALw_wcB vlepit jí trochu krabatě a nechat jí porůst mechem a hnědovkami. To by se mi líbilo víc, jestli to nebude vadit rybám? Nebo jiný nápad, pokud možno co nejlacinější?
3D pozadí (kromě vysoké ceny) a jejich DIY varianty se mi nelíbí, nechci vzor kamení. Jako vím že pozadí za chvíli přes kytky nebude vidět, ale ta modrá by prosvítala moc, chci něco zeleného/vzor kytek...
Diky :ahoj:
Muzete zkusit parek akar zelenych napriklad. Mam je v 60ce a vypada, ze se jim s ostatnimi rybkami dari dobre. Ale opet zduraznim jiz zminene: pridavejte rybky/hejna postupne s odstupem minimalne mesice :palec:
Pokud se rozhodnete pro akarky, tak potrebuji par ukrytu a nejake kameny na / do kterych samice naklade jikry, ktere pak hlida. Ukryty jsou opravdu nutnosti. Krevetek vam urcite po pridani techto rybek ale ubyde. Vetsi rybky vam je sem tam proste lovit budou.
At se dari
Chce to lépe odvětrávat kryt. :-)
Dobrý den,
mám problém. Na krytu akvária se mi opakovaně produkuje plíseň. Už moc nevím co s tím, zkusila jsem protiplísňové prostředky která jsou do styku s rybičkami. Prosím o nějakou radu nebo pomoc.
Děkuji
Ahoj, co s tím? Zlepšit životní prostředí ryby alespoň na minimum. To větší akva je jistě krok správným směrem. Protože problém je jistě v dosavadních podmínkách chovu. Ve 3 litrech jde obtížně udržet kvalitní prostředí pro život ryby.
Každopádně bylo by dobré vědět jak to 25l akvárko vypadá, na kolik stupňů je ta voda vlastně ohřívána, je-li akvárko zakryté, jaká je údržba, kolik vody se mění, jak je ryba stará, čím, kolik a jak často se krmí, jestli je tam dost rostlin atd. Ideální je založit prezentaci nádrže a vyplnit tam maximum podrobných informací... https://rybicky.net/nadrze/
Teď by to tedy chtělo měnit vodu denně 1/3 - 1/2 objemu, minimálně krmit. Ta filtrace by neměla mít příliš silný proud, to bojovnici neprospěje.
Ahoj, synovec chce začít s chovem krevetek, jaké akvárium nejlépe do 30 litrů zvolit. Jaké rostliny, kolik jich je potřeba, jaké další příslušenství (kořeny atd.) bude potřeba. Vůbec nemám s akvaristikou zkušenosti., tak ani nevím kolik rostlin a jaké druhy vybrat.
Předběžně jsem si vybral toto akvárium:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-sety/easytank-pro-led-30-litru-s-filtraci-v-krytu-cerna
Je vhodné pro krevetky, případně pro vodního šneka? Nebo jsou to vyhozené peníze? Jaké příslušenství a rostliny, substrát nebo štěrk bude potřeba. S největší pravděpodobností budu vše nakupovat na stránce, kde je to akvárium nebo máte lepší typy pro nákupy?
Díky za případné rady.
Nn kryt ne. Ale byla by v malem akva, takze svetla z nadrze by nedostala. Maximalne z vedle stojici obyvakove lampy ci stropniho svetla
Já myslím že ne pokud je nebudeš mít pod světlem. Mě už leccos na chodbě emerzně rostlo a nikdy nic neusychalo, předpokládám že kryt na akváriu nemáš. :-)
Ahoj, nic bych neřešil. Nikdy jsem se o ně nějak nestaral, odchovy probíhaly vždy bez jakýchkoli zásahů z mé strany. Co má přežít, to přežije. Jak se jednou začnou množit, tak je pak problém kam s níma a jak je udat.. :-) Jestli je máš v tý šedesátce, tak se jich tam stejně moc nevleze.. Jsou to velké ryby na tak malé akvárium i na ty úkryty v něm...
V přírodě roste většina rostlin ve vodách, kde koncentrace CO2 nepřesahuje 10 mg/l. Přesto tam naprosto běžně mívají intenzitu osvětlení násobně vyšší (kolem 300-700 µmol PAR) než jakou máme my ve svých akvárkách (kolem 50-150 µmol PAR). Neřekl bych tedy, že se silnějším osvětlením je nutné přidávat víc uhlíku. Rozhodně není nutné přidávat víc než těch ~10 mg/l CO2. Cokoli nad to je podle mě (i přírody) zbytečné. :-) Podobně příroda nezná ani žádnou konzistentní hladinu uhlíku. V přírodě je zcela běžné, že koncentrace uhlíku (především CO2) dramaticky kolísá, především pak ve stojatých vodách. A o žádném dramatickém (negativním) vlivu na rostliny nic nevím. Vím, že mezi aquascapery se tyhle věci pořád dokola omílají (tj. že rostliny při silném osvětlení potřebují často i přes 30 mg/l CO2 a že je strašně důležité, aby jeho hladina nekolísala), ale je to skutečně nesmysl. Podle mě je mnohem důležitější pH a obsah hydrogenuhličitanů (zjednodušeně KH). Každopádně mám mnohokrát ověřeno, že 10 mg/l CO2 je pro dobrý růst většiny rostlin (které jsem měl zatím možnost testovat) naprosto luxusní koncentrace. Něco jiného je ale světlo. Toho mají rostliny v přírodě mnohem víc než u nás. Tam může být vhodné trochu přitlačit, ale my (narozdíl od přírody) nechceme mít rostliny pokryté řasami, a proto to světlo držíme trochu víc na uzdě. Jak ale zmiňuji v jednom svém příspěvku (https://rybicky.net/forum/7464?kolik=999#reakce967826), optimální intenzita osvětlení pro vodní rostliny se zdá být kolem 80-160 µmol PAR. Různé druhy mají samozřejmě různá optima, ale pokud chceš mít jistotu, že ti opravdu všechny rostliny porostou dobře, pak bych doporučoval intenzitu kolem 100 µmol PAR (u dna).
Zdravím, chtělo by to informace podmínkách chovu… Takhle je to nemožné odhadnout co se děje. Lze jen hádat. Důležitá je teplota vody, a jak je akvárko velké a jak je zařízené? Je zakryté? Jak je v něm velký proud. Betty si moc v proudu nelibují. Je akvárko alespoň trochu zarostlé? Na fotkách není žádná rostlina, přitom rostliny jsou pro fungování akvárka dost důležité. Jak je na tom údržba? Doplňovat vodu zpravidla nestačí. A druhý extrém, když se čistí vše naráz do čista včetně dna filtru taky není pro stabilitu prostředí v nádrži a pro rybu dobrý.
Co krmení? Na fotkách v nádrži leží zbytky? Je možné, že sousedka překrmila a tím se zhoršila kvalita vody. Doporučil bych vyměnit půlku vody stejné teploty jako je v nádrži a pár dní vynechat krmení...
Ideální je založit a pořádně vyplnit prezentaci akvárka ať je na čem jsme. :-) https://rybicky.net/nadrze/
Betty nejsou dlouhověké ryby. Ale po roce by odejít Kevin nemusel...
Přesně tak. Neutíkají, nevyskakují mi ani z akva bez krytu či krycích skel. :-)
Nikdy mi nevyskočily, i když jsem měl kryt otevřený.
Ahoj, otíci v pohodě. U krevet záleží na druhu, zarostlosti nádrže (množství úkrytů) a konkrétní povaze beťáka. Nicméně když je nesežral dříve, tak asi nebude problém ani nyní. :-)
Ahoj,
plánuju zakládat akvárium 45 x 25 x 25, tj. 20 litrů vody (nic většího se k pracovnímu stolu nevešlo). Bude bez filtru a topítka, jen se světlem (Sinkor LED). Předpokládaní obyvatelé jehlounek barmský (indostomus paradoxus), krevetky (neocaridina davidii) a nějaká ta pidižoužel typu šneci, buchanky atp., co se tam z velké části nastěhuje sama.
Voda je pražská Želivka, dle tvrzení vodáren pH 7,8, tvrdost 1,19 mmol/l, což odpovídá KH 5,6.
U teploty předpokládám během roku výkyvy v rozsahu 19°C až 26°C plus menší výkyvy den/noc.
Ráda bych něco blížící se biotopu "slepé rameno blíže neurčené řeky v Barmě", ale uvidíme, co se povede.
Nemám s chovem krevetek žádné zkušenosti. Budou pro ně tyhle podmínky OK? Akvárium nebude mít krycí sklo - jaké máte zkušenosti s tvrzením, že krevetky zdrhají z nezakrytých akvárií? Odhaduji, že dva měsíce po založení už by to mohlo být pro krevetky dostatečně zajeté. Souhlasíte? Všechny další nápady, jak to udělat pro krevetky co nejpříjemnější, vítány.
Ahoj, zajímá mě, jestli má někdo zkušenosti s kombinací ramirézek a endlerek. Zaujal mě biotop jižní ameriky, a upřímě mi tyto dvě padly do oka, tak mě zajímá, jestli by se snesly. Respektive jestli by ty ramirézky nešikanovaly / nepožíraly ty endlerky. Podle atlasu by oba druhy měly být v celku klidné, nic méně rozdíl ve velikosti je né úplně zanedbatelný :-D nádrž by byla samozřejmě patřičně vybavená, úkryty, rostliny atp. Nerad bych rozjel nějakou akvarijní genocidu, tak se radši poptám na názory zkušenějších. Díky za odpověď.
Ahoj,
mám namyšlené 200L akvárium, které chci postupně od září dávat do kupy a rád bych, kdyby jste mi na to mrknuli a případně upozornili na nějaké nedostatky, které mi unikly. Je mi jasné, že až praxe ukáže, jak to celé dohromady bude fungovat. Myslím spíš nějakou hrubku v konceptu.
Než se ale rozepíšu, předně chci poděkovat vám všem tady na fóru. Do teď jsem byl pasivní uživatel, akvarista teoretik. Přečetl jsem tady kvanta a kvanta článků a návodů. Aktivnější a ochotnější skupinu lidí jsem online ještě nepotkal. Díky vám jsem se posunul z původní představy 30L aqua kostky v setu a první praktické zkušenosti, která vyústila v usmrcení dvou šneků ve velké zavařovačce od okurek, k tomuto:
Akvárium: 100x40x50 - 200L
Skříňka: Ta co je k setu Volga 180 černá
(Ten set se mi designově strašně líbí, ale poskládám si to sám.)
Dno: Křemičitý písek 1-3mm hrubost, klasika.
(Bude stačit 40kg, když mám v plánu svažující se dno?)
Filtr: AquaEl Turbo 2000
(Bydlím na Ostravici, kde výpadky proudu nejsou zas až tak ojedinělou záležitostí a chci mít klid v duši. Externí filtry jsou tedy ze hry.)
Světlo: Sinkor Optima 90 cm / 90 W s Wifi LED Control
(Vyhrálo u mě nastavení přes mobil s možností stmívání bez dokupování dalších součástek a zapojování. Akvárium zatím plánuji otevřené bez krytu.)
Topítko: AquaEl 200W
(Líbí se mi, že filtr i topítko od AquaEl jsou černé, nepůjdou tedy téměř vidět před černou folií.)
Rostliny:
Beru Nenáročný Set akvarijních rostlin pro akvárium do 160-240 litrů (verze A) od Invitalu. Nač si to do začátku komplikovat:
Annubias barteri - 3 kusy
Echinodorus barthii - 3 kusy
Echinodorus quadricostatus - 3 kusy
Microsorium pteropus - 2 kusy
Cryptocoryne wendtii - 5 kusy
Pogostemon hlferi - 5 kusů
(Bude jich dost? Počítám, že tak 70-80% dna by mělo být ve výsledku zarostlé.)
Dekorace:
Chci vylovit nějaké pěkné kamení z Ostravice jako dominantu a k tomu dokoupit kořeny. Prim budou hrát ale samotné rostliny.
Osádka:
Neonka modrá - 30x
Paví očko - 6x (1 samec, 5 samic)
Pancéřníček malý - 10x
Krevetka červená - 10x
Šneci - Předpokládám, že tam budou spolu s přivezenými rostlinami.
(Počítal jsem s dospělou velikostí a hrubě 1cm/1l vody. Mám ještě přidat nebo stačí?)
Budu moc rád za jakékoliv vaše připomínky a jakmile se do toho v půlce září pustím, založím samozřejmě prezentaci.
Díky!
Moje akvárium 80x30x30 cm vyšlo na 800 Kč. Ale to píšu čistě o skle. Cenu za akva pak zjistíš konkrétně u skláře, kterého máš v okolí bydliště nebo můžeš kouknout na firmy, které přímo akvária vyrábí na míru, ovšem může se stát, že budeš platit za dopravu, pokud nebudou ve Tvém okolí. Jinak se podívej na mou prezentaci "Rybče", mám tam popsané výdaje. https://rybicky.net/nadrze/33902-rybce
Protože ke sklu musíš připočíst kryt, světlo, filtr, což jsi na cca 2ooo Kč. Záleží, odkud co seženeš. Protože můžeš využít i bazar jako já, např na ten kryt a světlo. Do filtru z druhé ruky bych osobně nešla, protože může mít skrytou vadu.
Samozřejmě, že si můžeš koupit i akvarijní set o 54 litrech, který se dá sehnat od 15oo Kč. Já bych ovšem do setu nešla, protože mi to těžce nevyhovovalo. Akvárium a kryt super, ovšem světlo a filtr jsem stejnak kupovala nové. Né, že by byli špatné, ale do daného setu se absolutně nehodili. Kdyby Tě konkrétně zajímala má zkušenost, popsala jsem to zde:
https://rybicky.net/vyrobky/3580
Ale věřím, že zdejší akvaristé by poradili set, který by byl plně vyhovující. :-)
Popřemýšlej nad možnostmi. Můžeš se také podívat na ryby, které se Ti líbí, a podle jejich nároků rozhodnout, jaké akvárium nakonec vybereš. Já např. chtěla 80cm akva právě kvůli neonkám, které potřebují minimálně 80cm akvárium. Jelikož jsem byla omezená litry, vymyslela jsem si svůj rozměr, aby to bylo vyhovující.
A ještě k tomu mini akvárku. Čím víc rybek do něj dáš, tím složitější bude vytvoření rovnováhy v akváriu. Já osobně bych tam dala buď jen 6 rasborek bez pancíků nebo jen ty pancíky. Případně jedna betta. Ale ta zas není tak aktivní plavec. Pokud chceš mít v akvárku pohyb a radovat se z rybiček, tak rozhodně bych šla do rasborek, protože panceřníčci se drží u dna. Já osobně chtěla v akvárku pohyb a nechtěla jsem živorodky, protože jsou čuňátka, tak jsem našla dánio pruhované. Na pohled není atraktivní rybča, ale za to pohybem jo! Dánio se zastaví jen ve tmě, jinak od prvního ranního paprsku do posledního světla z lampičky plave. Takže pro mě to je úžasná rybča, která mi dělá pohyb v akva. A takové danio bys mohl právě mít v těch 54 litrech i společně s panceřníčky, kterých má být aspoň 6 v hejnu. A věř, že je rozdíl, jestli je rybek 6 nebo jen dvě. :-) Chovají se totiž jinak v hejnu nebo ve dvojici.
Neonky jsou do takto malýho akvária nesmysl. Maximálně neonka modrá. Další věc je, pokud můžou, tak se rády schovávají a jsou vidět jen když není u akvária pohyb. A pokud se nemají kam schovat, tak věřím, že je to pro ně stresující prostředí.
Za mě razbory a razborky, tetra ohnivá a podobně. Jenom je třeba si ověřit, že jim nevadí stojící voda. Když jsem vyčistil filtr, tak třeba bornejky v tom proudu pak nadšeně plavaly, což bych od nich neočekával, ale prostě bylo vidět, že proud vody taky ocení.
Na dno pak není problém dát hejno menších pancéřníčků.
A každopádně tyto ryby z akvária nevyskakují, od jara do podzimu mám akvária odkrytá, aby se chladila a nikdy mi žádná ryba nevyskočila. Pokud vyskakují, mají extrémně nevyhovující podmínky. To samý platí pro krevetky, pokud mají vyhovující podmínky, nemají důvod se snažit akvárium opustit.
Prostě se stačí ve zdejším atlase podívat na kandidáty a pokud u nich není napsáno, že je kryt nutný, tak to není potřeba řešit.
Ráda ti poradím s výběrem rybek do akvária. Vzhledem k tomu, že chcete mít akvárko bez krycího skla a bez techniky, bude výběr trošku omezený.
Co se týče nenáročných, vejcorodých a barevných rybek, které nevyskakují, mohu doporučit následující druhy:
Tetra ohnivá (Hyphessobrycon amandae) - Je to malá, krásně červená rybka, která se hodí do menších nádrží a obvykle nemá tendenci vyskakovat.
Tetra neonová (Paracheirodon innesi) - Jsou to velmi populární rybky s krásným modrým a červeným zbarvením. Sice občas mohou vyskakovat, ale při dostatečném zakrytí rostlinami a kameny by to nemělo být problémem.
Razbora klinoskvrnná (Trigonostigma heteromorpha) - Tyto rybky jsou malé, klidné a dobře se přizpůsobí různým podmínkám.
Bornejka skvrnoocasá (Boraras brigittae) - Velmi malé, ale krásně červeně zbarvené rybky, které se hodí do menších akvárií a nejsou náchylné k vyskakování.
Modré krevetky, které chce tvůj syn, by se s těmito rybkami měly dobře snášet. Důležité je mít v akváriu dostatek rostlin, které poskytují úkryt a zajišťují stabilní prostředí.
Pokud jde o rostliny vyčnívající nad hladinu, některé druhy, jako je Anubias, Echinodorus nebo Hydrocotyle leucocephala, mohou růst částečně nad vodou a zároveň vypadají velmi dekorativně.
Držím palce, ať se vám akvárium podaří a máte z něj radost!
Díky a pokud budeš mít další otázky, klidně se ozvi!
Napadá mě, zavěsit košíčky k jedné kratší straně a krycí sklo pak položit na ten zbytek - ale mě by se to takto nelíbilo. Případně !ale nevím jestli by to fungovalo!, pancernickovi stačí nízký sloupec vody píšou tady v atlasu, tak vybrat akvárko vyšší, nechat větší okraj nad vodou a hladinu proti úniku tepla z větší části pokrýt plovoucími rostlinkami - nechat jen menší část aby se mohl u hladiny napít vzduchu. Ale pokud jseš ještě ve fázi plánování nádrže, asi bych se rozmýšlela BUĎ košíčky s kytkama, bez krycího skla a ryby kterým to nevadí, NEBO ryby co musí mít krycí sklo a akvárko bez kytek v košíčkách... :-O
Já samozřejmě nemyslel akva holanského typu. :-D
Vždy šlo o dominantní rostlinu, Echinodorus, krytokorýnu, plus anubias nebo mikrosórko na kořenech a kamenech.
Ahoj, s kančíky obecně, počínaje takovými prcky, mám osobní asi čtyřicetiletou zkušenost, že je lepší se úplně vyhnout rostlinkám. Včetně paludárních, neb ty megery jsou je schopné úplně schválně za kořeny strhnout do vody a následně roztrhat na velikost okřehku. Cokoli zeleného u nich jen živoří, vlastně jenom poskytuje hmotu k hnití.
U SA cichlid obecně - akvárko zařiď rovnou bez rostlin, dej tam hromadu úkrytů, minimum rybek (ostatně jsou teritoriální, čili každá jedna osmicentimetrová bude spokojená při půl metru X půl metru osobního prostoru), zařiď dobrou filtraci a často měň vodu. Klidně třetinu až půlku obden, to se jim bude ohromně líbit (pokud máš kvalitní zdroj) - V jejich akváriích už z principu nelze vytvořit stabilní prostředí odvislé od rostlinek, tato představa je iluzorní. Výhodou je, že pochází z natolik extrémních proměnlivých podmínek, že jim i prakticky 100% výměna vody může vlastně ohromně vyhovovat. Určitou potíží je následně možné bujení řas, rybám je to ale šumák a akvarista sám to časem vychytá ;-)
SA cichlidaření zkrátka není totéž co hezká rostlinná akvárka s hejnovkami. Nejde to, v principu se ty dvě věci téměř vylučují, platí zde diametrálně odlišná pravidla chovu. Ale zas je s nimi sranda, např ve stylu akvárko každý den jinak (že si to tam imrvere předělávají) :-D
Dost pomáhá cichlidí akvárko udělat na co největší plochu dna oproti sloupci - dejme tomu pokud bude metr dlouhé a čtyřicet čísel (pohledově) hluboké, mít pouhých cca 15-20 cm vodního sloupce. To pak bude slušně fungovat i bez rostlin. Zrovna mám v takovém přes padesát mladých perlovek červených... a pomalu problém odlišit je od rodičů (jimž to akvárko patří, mají je jen pro sebe). Žádné řasy, žádný bordel... brutálně přerybněné akvárko (jak mladí rostou), přesto ale žádný problém. Kupodivu to tak nějak funguje ;-)
Ancistrus je ryba, co ráda tráví čas v úkrytu a různé skuliny, jeskyňky a schovky v kořenech, kamenech nebo vybavení akvária používá i při rozmnožování k uložení jiker. Zřejmě u tebe v akváriu žádná taková místa nemají, tak se je snaží vybudovat sami. Samci jsou teritoriální, jestli tam máš schovek méně a jsou obsazené, ryby bez úkrytu prostě hrabou. ;-)
Ahoj
Jako prvni pomoc doporucuji castejsi vymeny vody. Urcite by pomohla vyplnena prezentace, nebot nevime, jske podminky tvoje rybka ma. Teplota nadrze? kryt nadrze? Hodnoty dusikatych latek apod.
Jinak popis nemoci s priznaky je dobre popsan zde:
https://www.nanofish.cz/vzdelavaci-okenko/bojovnice-pestra--betta-splendens-dil-vi-nemoci/
Pokud je rybka z klasicke alvaristiky, je mozne, ze uz tam nebyla uplne oka. Pak to jde raz na raz.
Urcite bych se nebranil pridani listu mandlovniku a olsovych sisek,. Ktere jsou velmi prospesne pri leceni rybek
S konkretni diagonozou neporadim, ale pokud vyplnite radne prezentaci, urcite se zde par nazoru objevi X-)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda by se do 100-112 litr. akvária hodil pár skalár (samec, samice), ne více, že? Které ryby by se hodily ke skalárám na dno do takového akvárka? Volila bych např. pancéřníčky skvrnité 3-4 na dno A na střed nádrže razborky klínoskvrnné nebo tetry kosočtverečné v počtu 8-10 ks? Do takového akvárka předpokládám, že budou nutné rostliny a úkryty...Chci ryby, které neožerou rostliny, Nevím, zda nejsou pancéřníčci ožírači, měla jsem je chvilku a bylo to v pohodě, ancistruse už nechci, ti sežrali komplet všechno, včetně kapradin.
Zvažovala jsem nejrpve do 100 l samostatně tlamovce africké/nebo Nicholsovy v počtu 6ks + , aby to bylo akvárko bez rostlin (protože tlamovci ht všechno ožerou). Bylo mně řečeno od zkušené akvaristky, že při takovém počtu tlamovců v tak velkém akváriu by bylo nutno dolévat část vody, aby se udržela její čistota a podmínky vhodné pro chov tlamovců. Nakonec jsem od této možnosti ustoupila právě z důvodu udržení těchto podmínek + vyšší tt – akvárium je v místnosti, kde je v průměru 20-21 stupňů Celsia – i během topné sezóny – s použitím topítka vyženu tt samořejmě výš, tam kde bude nutné. Rozhodla jsem se tedy pro skaláry, ale nevím co k nim… Akvárium terpve budu pořizovat, proto není nic v mých prezentacích aktuální, akvária mnou zde prezentovaná, jsou již minulostí. Prosím o radu.
Ahojte. Už cca 2 mesiace mám dropchecker modrý. Pred tým som ho udržiavala tmavší zelený (ale vyhovovalo mi to) aj pri nižšej dávke CO2 než mám teraz. Mohlo sa stať niečo s vodou , že sa zmenilo PH a treba viac CO2? Bojím sa,aby som neotrávila ryby. Kvapalinu mám od dennerle. Prípadne kde v akva má byť dropchecker umiestnený? Co2 mám napojené na atomizér priamo na hadicu z filtra a teda ide cez rozstrekovaciu rampu.
Mávala som dropchecker na lavom skle vzadu pribzadnej strane (zhruba ako je rampa) klasický na prísavku, ale tiež začal ukazovať na modro a časom začal casto padať,tak skm ho pár dni dozadu vymenila za taký čo sa dáva hore na hranu skla a mám ho stále naľavo ale skôr v prednej časti akvária.
Budem vďačná za každú radu. :-(
Podľa výpočtov na teste KnK mi vyšlo cca 93mg/l CO2 čo je zrejme veľa - hlavne podľa tabuliek, ale neviem do akej miery to platí :ne: (výpočet log a = 6,43 -pH + log b pričom a=CO2 a b=KnK mg/l)
A drop je aj tak stále tmavý (možno úplne taký tmavo tyrkysovo zelený až modrý)
Kvapkové testy mám na KnK, NO2, NO3, pH, Gh len tie vysledky mi často nič nehovoria keď neviem ako to rátať. :stydim:
Bojujem dosť s riasami (taká zelená chlpatá, ale nevyzerá ako ruducha, ani ta vlaknitá s dlhými tenkými zelenými vláknami) , zelená prachová -malé zelené bodky čo idú ťažko dolu, hnedá prachová ( ale niesom si istá tie listy anubiasu sú pokryté kadečím, že to neviem rozoznať) cca 2 roky som žiadny veľký problém s riasou nemala a zrazu sa začala rozmáhať rychlo a všade :sad:
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či sa niekto z vás stretol s nachladnutím čichavce/guramy pri nekrytom akváriu. Kedysi (tak pred 30 rokmi cca) som chovala dlhé roky guramy a nikdy som s nimi nemala žiaden problém, nikdy nemali žiadnu chorobu, ale mala som kryté akvárium. Teraz som rozmýšľala, že by som si ich znovu zaobstarala k iným rybkám čo mám, lenže mám odkryté akvárium a až teraz som sa dočítala, že môžu nachladnúť od chladného vzduchu nad vodou. Chcela by som vedieť vaše skúsenosti (áno, veľmi po tých rybkách túžim, ale zase nechcem im ublížiť).
Z fotky jde strašně málo poznat, ale nevidím ani rostliny a ani KRYT NA AKVÁRIU. Leda, že by tam bylo krycí sklo.
Zdravím, mám dotaz.
Máme 30l alvarium kde máme Bettu a krevetky. Ze začátku na doporučení jsme tam krevetky dali pouze dvě a vše bylo OK. Tak jsme po cca 14 dnech rozšířili počet na 6. Vše bylo stále v pořadku nacházelinjsme celé svlečky a pak jedna zmizela a našli jsme ji uhynulou. Možná už byla stará. Nechali jsme to takto být dalšich 14 dní a dokoupili dalších 6 krevetek. Betra je s nimi byla OK. Krevetky maj dost možností kam se ukrýt.
Dnes ráno jsem ale našel pouze půlku jedné ktevetky a za ní svlečku. Tušim násilnou smrt krevetky nebo se mýlím? Je to jedna z těch nejnovějšich.
Zdravicko.
Bohuzel nevidime prezentaci, tak se spatne radi. Prosim o jeji zalozeni
Je treba videt co mate za rostliny, jakou teplotu nadrze (betta potrebuje min 26stupnu, zakrytou nadrz atd atd).
Co se tyce nadrze, tak je prilis mala na osazenstvo co tam mate. 9l je pro lrevetky a sneky maximalne
Co se tyce bileho fleku - muze to byt krupicka nebo nejaky parazit, ktereho mela jiz pri nakupu. Nejsem si jist, jestli to jde lecit - vetsinou se nasazuje Esha, ale zkusenost nemam. Urcite poradi nekdo zkusenejsi. Urcite by pomohlo vice informaci: prijima ryba potravu? Plave normalne nebo trhane?
Nicmene myslim, ze i pri lecbe budou rybky (i betta) stradat, nebot nemaji vhodnou nadrz k zivotu. :no:
( pro priste doporucuji nejdrive nastudovat podminky k zivotu pro rybky, ktere planujete chovat a taky procist clanky o spravnem zalozenim akvaria )
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/184690173/levne-akvarium-40-litru.php
Ahoj, našla jsem inzerát na tohle akvárko, do takového už jdou rybky nějaké nenáročné prosím? Živorodky nechci a jedné bojovnice je mi líto že by byla sama (tedy samec byL sáM). Raději nějaké ty mini razborky nebo tetry ohnivé a tak. A aby nevyskakovali - nebudu mít kryt, a také aby se snesli s krevetkami. Vzájemně ;-) díky :pivo:
(Jinak, inzeráty si řadím podle ceny a tohle už je pro mě strop. Plus jsem limitovaná výškou a hloubkou akvária oboje max 30cm, a v případě "nedojezdové" vzdálenosti i velikostí křehkého balíku max 50cm... Jiné nápady jak opravdu hodně lacino pořídit akvárko uvítám, ale už to asi bude zas na jinou diskuzi že jo :hmm: )
Pridal jsem k me 54 litru slozku Filtr Sunsun 603.
Hadice jsou docela mekke, cire (na foto jen ta leva na sani), ale hlavne bude zalezet, zda diry v Tvem krytu odpovidaji zamyslenemu umisteni sani a vytoku. Jinak bys musel vrtat/rezat.
ad Lojza007: jiste ma pravdu, hlavne co se medii tyce, ale jestli mas na Pat mini tu puvodni mini houbicku, tak pokud se rozhodnes ho ponechat, tak bych ji asi nahradil mnohem vetsim molitanem...
Edit: ted jsem se dival na Tvou prezentaci a mas tam evidentni poradny kus molitanu. Musim se priklonit k Lojza007, asi bych to nemenil. Ta cerpaci hlavicka Pat Mini je fajn, sam jsem v te 54 litru mel puvodne o stupinek vetsi Turbo 500 nasazeny na dvouramenem bublifuku a fungovalo to velmi dobre (mej jsem to doplnene jeste o rampu). Ja jsem to menil hlavne proto, ze jsem ten Sunsun chtel vyzkouset a rozhodl jsem se dat do akva zivorodky. A taky trochu kvuli tomu, ze ted je v akva vic mista. Teda neni, musim to vyplet :hop:
Za foto pres den budu urcite rad :ano: ten dotaz sem myslel tak,ze jak sou vzadu na krytu ty dva "pruchody" tak jesi se nima ta hadice v pohode protahne?
Zdravim akvaristy. Chtel sem se zeptat,jestli ma nekdo vyse uvedeny filtr v akvariu o rozmerech 60x30x30? A pripadne jaky tam ma naplne? V mojem krevetarku se krevetky krasne mnozi a momentalne tam mam aquael pat mini ktery vodu pekne filtruje ale kazi mi poteseni z akvarka ze tam ten filtr porad vidim. Muze pripadne nekdo poradit jestli jdou ty hadice 12/18 dat v pohode do krytu nebo se musi kryt nejak upravit?
Za mě osobně jiné důvody neexistují než - moc světla, špatná velikost nádrže, malé hejno, málo úkrytů a pravděpodobně kombinace všech těchto věcí. Možná nějaké stonkovky bych přidal, zkusil ty plovoučky. Prostě vytvořit nějaké stinné místo, kde by se mohli cítit v bezpečí - to je asi vše co můžeš udělat, pokud tedy trváš na tom, že rybky jsou vhodné do tvé nádrže.
Určitě si počkej na názory ostatních chovatelů - zkušenějších X-)
jen pro zajímavost = Zde přidávám několiv citací z internetu ohledně chování těchto rybek:
Chovať sa odporúča v skupine s minimálne 10 jedincami a viac, pretože ich chovanie závisí od počtu rybiek v nádrži. Ak sú chované v malom množstve, zdržujú sa v spodnej časti akvária. Väčšie skupiny vytvárajú takzvané školy, plávajúce po celom akváriu. Veľkosť nádrže pri bežnom chove by mala byť aspoň 80-120l. Nádrž osadená hustým porastom s voľným priestorom. Celkovo by malo byť vysadených 60-70% plochy. Dno by mal tvoriť materiál s 3-5mm zrnitosťou tmavej farby, pretože rybkám poskytne pocit bezpečia a lepšie vynikne ich vyfarbenie.
Okrasné i chovné akvárium pro tetru žhavou by mělo být nejméně o obsahu 60 litrů. Na dno je dobré dát tmavý písek nebo štěrk. Nádrž by měla mít místa, která budou dostatečně hustě zarostlá rostlinami, ve kterých Hemigrammus erythrozonus hledá úkryt před ostatními obyvateli nádrže a odpočinek. Vhodná je kvalitní, ale pomalu proudící filtrace. Jako dekorace jsou vhodné různé přírodní kameny bez obsahu vápence a kořeny, které zároveň vodu lehce barví do jantarova. Tyto kořeny před vložením do akvária opláchneme a případně odstraníme nečistoty kartáčem. Vyvařování a louhování mimo akvárko nedoporučuji, jelikož se připravíme o výluhy z těchto kořenů, které přizpůsobují vodu původní domovině, ve které H. erythrozonus žije.
- svetlo svieti na minimum, ale mozem zvazit pridanie nejakej plavajucej rastliny. Uz som aj chcel hodit na hladinu nejaku zaburinku, ale ked som sa pani v akvaristike spytal, ci mi jednu nevylovi, kukala na mna, akoby som chcel neviem co...
- v popise bol stary udaj, rybiek je tam zvycajne 10-12, priebezne doplnam
- s velkostou akvaria nic nespravim, myslim, ze na danu velkost (a vtedajsiu ponuku v akvaristike) som vybral este celkom dobre
- co by som mal zasadit, aby to bolo lepsie? Ze maju malo ukrytov sa mi nezda, ved pisem, ze obcas ich nevidno vobec :)
- a hlavne - popisovane spravanie je len obcasne, raz za niekolko mesiacov, zvycajne normalne plavaju zhruba v strede, nahanaju sa tam...
Ahoj
Za me je ta nadrz pro tyto rybky nevhodna jak velikosti, tak osazenim s malou moznosti ukrytu. Muze jim i vadit silne svetlo, pokud nemas plovouci rostliny. Ja je mam ve vetsim akvariu a take se mi casto schovavaji a prisuzuji to nizkemu poctu.(chystam se ho doplnit, hned jsk dostanu na burzu). V diskusich nize je doporucovano hejno o minimálne velikosti 10ks..spis vice.
Pokud budete trvat na stejnem objemu a druhu ryb, doporucuji rozsirit hejno (pokud plati 8ks v prezentaci)
Osobne se priklanim k tomu, ze nadrz je prilis mala a tyto rybky by v ni nemely byt - o to vic, pokud se jedna o kostku, kde je plocha na plavani (sire akvaria) neprosto nevyhovujici
At se dari :pivo:
Zdravím zkušené akvaristy :-) a prosím o pár rad do začátku. Založili jsme pro syny malé akvárium (blíže ho mám popsané v prezentaci). Moje zkušenosti s akvaristikou jsou přes 20 let staré, tedy nestačím se divit, kam se svět rybiček za tu dobu posunul. Máme zatím jen poděděné vybavení - obyčejný filtr (který dle mého názoru spíš jen točí vodu, pokud ho každý den nevyčistím), topení a kryt se zářivkou. Chtěla jsem poprosit o tipy, co nejnutnějšího na začátek pořídit, abychom se o těch 20 let posunuli a byla údržba akvária o něco jednodušší, než dřív. ;-) Budu se snažit časem dovzdělat, ale je toho hodně. Moc děkuji.
Míchání těch substrátů, nebo vrstev určitě není dobrá věc.... někdy to nemusí vadit, ale kdyby to k něčemu bylo, smíchají se ty spodní vrstvy rovnou.:-) Lávová drť mě nikdy nahoru nevylezla. Používám třeba i pemzu která je super lehká a nic ven neleze. Ale možná je potřeba říct že celková výška "dna" u mojí zadní strany akvárka má třeba 30cm. Ta láva, nebo pemza je cca 20cm a je překrytá 5 až 10cm Soilu. Občas používám ty pytlíky na filtrační média a tu pemzu dám do nich. Místy kde chci mít spoustu rostlin dám ještě na lávu zásobní substrát a pak až soil. Na pozadí používám hrubší soil, v popředí nebo kde budou kobercovky tak jemnější soil. Kde by měl být písek tak žádnou lávu pod jen nedávám. Cílem u vysokých substrátů je zachovat "vzdušné", "prodyšné" dno a to ta láva dělá dobře... např JBL vulcano minerál. Akvárka postavené na Soilu se hloubkově neodkalují.
A osobní zkušenost s trvanlivostí Soilu, je v pohodě pět let bez toho aby se rozpadal na bláto...ADA Amazonie. A po pěti letech je už čas na nový vzhled. A tu pět let starou Adu jsem nasypal na zahrádku vedle plotu a byla tam další tři zimy, nic se nerozpadlo.
Já štěrk vůbec nepoužívám. Písek minimálně, jen na dekorativní pláže. Ale na druhou stranu nikomu soil nenutím, on nemá jen výhody.
To je v pohodě... Hlavně aby měly krevetky dostatek úkrytů a houštiny rostlin. Ať se cítí bezpečně a mají se kam schovat, kdyby se je skalára rozhodla zkoumat.
Nějak nechápu co řešíš. Ztrácím se v tom.
Ve vedlejší diskuzi se Ti všichni shodli, že toto akva (potížista) je malé i na bettu, natož na jiné ryby. Psala jsi, že budeš mít k dispozici větší akva, do kterého dáš ryby.
Takže nechápu to kombinování. Potížistu bych nechala jen pro krevety a rostliny. Pro Tvůj záměr to bude plně vyhovující. Navíc odpadá nutnost řešit topítko. Krevety, které chceš chovat dovedou žít v teplotě 18-28 °C. A nevěřím, že v tom akvarku bude vůbec někdy těch 18 °C.
Ryby nechej do většího. Psala jsi, jak bys neublížila ani mouše, ale bettě jsi nezajistila vhodné podmínky (akva bez krytu a nízká teplota voda) a teď záměrně chceš týrat v malinkém akva ryby. To je, jak kdyby ses zavřela do 5 m² a měla bys tam normálně plnohodnotně se vším všudy žít.
Prosím přehodnoť své vize. Zbytečně si to komplikuješ a navíc tím ani nezajistíš vhodné podmínky rybčám.
Podle mých zkušeností nevylezou, spíš si umím představit, že se krevetka muže leda tak leknout a mrsknout se mimo akva. IMHO by v akva muselo být něco hodně špatně aby se tyhle krevetky snažily dostat ven z akvária. Já z těch pár let nenašel mimo akvária ani jednu krevetku. Akvária mám některá i bez krytu. :-)
Pokud je debata stále o Potížístovi, tak tím, že betta odpadla, tak bych ryby úplně vynechal. Dal bych krevetky, je to brevné, hýbe se to, množí se to...
https://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_neocaridina_heteropoda_var_blue
Dole na kartě si rozklikni "Zobrazit další živočichy rodu Neocaridina", vyberte barvu, jeden druh do Potížisty, jeden do koule a hotovo.
Akorát neumím posoudit vhodnost do akvárka bez krytu viz atlas, s tím zkušenost nemám, ale třeba někdo napoví...
A malé ryby vybírejte až do nové elementky...
No, takže podle toho, co jsi napsala, tak Ti zodpovím na dotaz z vedlejšího vlákna. Betta musí mít kryté akvárium. Nadechuje se totiž nad hladinou a pokud se nadechne studenějšího vzduchu, může se nachladit (a to třeba ve chvíli, kdy se v místnosti větrá). Jelikož jsem měla akvarko podobného rozměru a vím, že bez techniky v teplé místnosti byla teplota max. 25 °C (v prezentaci je to potvrzeno), tak to zrovna není nejlepší teplota pro bettu. Ona potřebuje minimálně 26 °C a to je hraniční, ideální je tak kolem 28 °C. Tudíž za nemoc betty mohly následky těchto podmínek. Takže už kvůli tomu tedy další bettu vyřadíme.
Pokud tedy trváš na nějakých rybkách, já osobně bych vzala 6 razbor nebo ohnivek (záleží na Tvém vkusu) a modlila se, aby to akvarko nějak fungovalo, protože mít ve 13 litrech i těch 6 ryb je moc. Beru, že 6 ks je hraniční nejmíň.
Dále bych zvážila filtraci nebo aspoň vzduchování, aby ryby měly dostatek vzduchu. Nevím, zda rostliny zvládnou dostatečně okysličit akvárium. A jo, už čtu, že bude vodopád, tudíž ok.
Pokud by rybky šly do většího akva, tak potom bych počkala, zajela větší akva a do něj dala max. 12 kousků rasbor nebo ohnivek.
Aktuálně to tak také řeším, uhnutý hřebík a přimáčknu rostlinu k substrátu (lehký liapor). Koupil jsem cr. parva, má mikrokořínky. Zkusil jsem zasadit a přikrýt síťkou, ale občas nějakou neonku napadlo prodrat se pod síťku, a pak už se nemohla dostat zpět, to je past.
Ahoj, mám dotaz na soužití dvou krunýřovců. Nyní v 576l akváriu máme krunýřovce pardálího cca 35cm délky, máme jí/jeho tři a půl roku a zpočátku v domnění, že jsme si přivezli ancistruse...
Rybka je dle zbarvení krunýřovec pardálí, nežere rostliny, pouští dva malé klasické ancistruse k jídlu a její vše šumák, vylézá hlavně v noci, přes dne má své oblíbené místečko za kořenem vzadu v akváriu.. a teď k dotazu, známá si koupila také "ancíka" a je to gibík 20cm nyní, má ho v malém akvárku a rádi bychom ho zachránili a vzali k nám, ale vzhledem k tomu, že nevíme a neurčíme pohlaví ani jedné ryby, tak je moje otázka jasná - snesou se dva větší krunýřovci v 576litrovém akváriu, i přestože byli zvyklí žít samostatně v řádu 2 - 3 let?
Děkuji za všechny odpovědi, poznatky a doporučení.
Akvárium je 160x60x60, uprostřed velký kořen a několik kamenů, které tvoří menší úkryty a rostliny (anubias apod.). V akváriu se dále nachází dva malý ancistrusy, 4x parmičky , 2x čichavči, 2x akary, a pár neonek černých.
Chov je bez problémů, pokud mají co baštit a kde se svlékat. (úkryt, kde je nic nebude okusovat). Odchov je v mnoha AJ videích popsaný. Během inkubace vajec si připravte mořskou vodu s mořským fytoplanktonem (našel jsem prodejce i v ČR). Jo, tenhle bod je trochu vyšší dívčí.. Do... tuším 72h po vylíhnutí larev se musí larvičky dostat do slané vody (mořská sůl pro mořská akvária, opět více prodejců), tam zůstanou tak dlouho, dokud se instinktivně táhnou ke světlu. Jakmile je tahle posedlost přejde, musí do sladké vody, kde stádium larvy končí a krevetky přecházejí na jinou stravu. Dál chov, jako u caridin a neocaridin, kde chybí stadium larvy. Hračka, pokud vám za barákem šplouchá moře.... Jo: V jednom videu si maník do akvárka s mořskou vodou přidal žábronožky. účel jen odhaduju, ( - krmení pro vyšší instary larev?)... má angličtina není perfektní, zvlášť u některých akcentů...
fotky som už pridal. Filter bol súčasťou setu jediné čo som tam pridal sú keramické valčeky. Prietok má 300l/h
Ďalej tam je 50w ohrievač. Substrát som použil tento: https://www.invitalshop.sk/akvariovy-kremicity-piesok-1-3-mm-3-kg. Teraz som objednal rastliny a to: 2 krát anubias nana golden zväzky, 1 krát Microsorum pteropus košík, zopár riasogul a plavajuce rastliny. kedže rastliny treba upevniť o dekoracie tak som zobral aj koreň 25cm. Celý set je tu: https://www.invitalshop.sk/invital-easytank-pro-led-30-litru-s-filtraci-v-krytu-cerna
Dufam že to pre bettu bude stačiť.
ps: tu foliu v pozadí si nevšimajte:D určite dam taku aka ma byť:D
Dobrý den,
řekl bych, že naprostá většina akvaristů chce světlo již hotové. No a pak jsou tu exoti jako já, kteří mají těch akvárek spoustu (17) a tak experimentují s vlastním osvětlením v kombinaci led pásku z Aliexpressu, stmívače (osvědčil se mi TC420/421 s alternativním SW https://tc420app.ubrothers.eu/ ).
Za sebe bych řekl, že hlavní je mít vysoký index podání barev, CRI, aspoň těch 95. A pak kombinaci velmi teplé a normální bílé, aby bylo možno naprogramovat rozednívání a stmívání, což aktuálně uspokojivě řeším v několika akváriích CCT páskem https://www.aliexpress.com/item/1005002135974024.html a na cestě je RGBCCT, který by měl být ještě lepší https://www.aliexpress.com/item/1005006132338333.html , ale uvidím :-) V sedmi akváriích mám komerční světla, kde se dá měnit nastavení RGB tak, aby to lahodilo oku, což by měl zajistit ten RGBCCT pásek, tak snad :-) Aktuálně jsem zkoušel jeden levnější RGBCCT https://www.aliexpress.com/item/1005001672295677.html , ale moc mě nenadchnul.
Do toho nějaké ty led profily z Hornbachu https://www.hornbach.cz/p/profil-fk-technics-fku15-led-s-plexi-2m-elox/6647345/ a trafo.
Ale i tak je to řešení spíše pro zavěšení nad akvárium, do krytu by to chtělo ještě významně utěsnit a ideálně v rámci celého svítidla, protože pásky s IP67/IP68 mají horší chlazení čipů.
Někdo jako "akvaristické" prodává WRB (bílá, modrá, červená) pásky kvůli růstu rostlin, ale já mám osvětlení akvárií primárně kvůli vzhledu a tohle vypadá fakt nehezky.
Někdo totéž řeší pomocí samostatných cree čipů (třeba Tonda Školas https://www.facebook.com/groups/1482158295293568), ale já jsem zůstal u pásků, ty zvládne i laik jako já. :-)
Ale když si to všechno shrnu, tak toho času, co jsem věnoval zkoumání, těch peněz, co jsem vrazil do zkoušení různých pásků... Pro normálního člověka s jedním či dvěma akvárii je rozhodně levnější si koupit světlo komerční :-) Kdyby mě to nebavilo, tak to fakt nedělám. I samotné vyladění barevného podání přes TC420, aby to lahodilo oku, bude piplačka. :-)
Čichavec je větší ryba a věřím, že si rád zobne. No pokud budou mít úkryty, tak to třeba dají, ale budou se ti schovávat, takže je možná nebudeš ani vídat. Možná třeba některé z větších druhů.
Espejky, hengelky, kubotajky nebo další razbory. Nejsou moc plachý a jsou pořád vidět. Modrý neonky, pokud budou mít dostatečný úkryt, nebudou skoro vidět, jenom když bude delší dobu u akvária klid. Měl jsem jich 60, minimálně 40 jich tam pořád je, přesto nejsou na žádné fotce vidět.
Měřím teplotu vzduchu pod krytem, tak uvidíme. Zatím je tam 27 ale vypnul jsem 2 ze 3 světel a pomalu to pořád leze nahoru. Asi to bude kombinace všeho, vysoká teplota, navíc zářivky nesvítí do krajů kde se drží rostliny takže tam je spíše šero, hladina se docela hejbe takže kytky mnohdy jezdí všude, což jim taky asi nepřidává...no zkusím ještě jiný druh jestli to bude lepší. Plovuočky jsem chtěl na snížení NO3 které mám z vodovodu 30, a ktuálně je na 50 a v tom malawi písku se rostlinkám dole moc nevede, sice to roste ale bídně - tak jsem chtěl zkusit plovoučky...které nejdou vůbec. Byl jsem zvyklý na totálně zarostlé akva které jelo samo bez údržby klidně 2 měsíce a vše vpoho bez řas, bez problému. Teď odkaluju každej den ptže to na bílém písku je hodně vidět, navíc se to rozpadá do vody a všude to lítá..trochu se obávám že tohle prostě nepůjde. Zatím bojuju :-) otázka je jak dlouho mě tohle bude bavit a jak dlouho je to udržitelné vůbec... vyměnit 200 litrů vody týdně abych snížil NO3 z 50 na 40 to asi dělat dlouhodobě nechci.
Nestříká na ni voda nebo nekape voda vysrážená z krytu? Plovoučky špatně snášejí vodu na listech. Taky nemají rády prudký pohyb hladiny, nejradši mají stojatou vodu.
Čau lidi, rostlinka se mi nedaří držet při životě. První várka se rozpadla, zhnědla a uhnila asi do 14 dnů. NO3 je v akva cca 40-50, teplota 26. Hnojim ,vše ostatni v akva žije, roste.CO2 taktez jede..jedine co umira je tato rostlina na hladině. Tak jediné co mě teď napadlo je teplota mezi krytem akva a hladinou. Akva je hodně dobře izolované od okolí právě krytem kde jsou 3x 17 led zářivky a docela to topí, takže tam asi bude poměrně tepleji než udávaných 28 co rostlina má ještě zvládnout. Zkusím svítit nějakou dobu jen jednu část světel...má někdo nějakou podobnou zkušenost ? Dnes mi dorazí druhá dávka rostlinek tak bych rád aby to přežilo :rozzureny:
Je možnost udělat více fotografií? Hlavně vnitřní strany? Voda tekoucí i po předním skle je dost nestandardní. Ještě by mě zajímala teplota v akváriu a v místnosti. Kryt lze z akvária sundat nebo je přidělaný (silikonem)? Rosení hliníku bude větší než plastu, ale případný kondenzát má stéct zpět do akvária a ne ven!
Asi se zeptám hloupě... ale kam s nimi? Položit na příčnou a podélnou výztuhu? Přemýšlím, jestli se to vejde pod zářivky... no to by asi pomohlo, když se budou rosit skla a ne kryt...
Pánové, moc děkuji za reakce. Foto jsem přiložila, ano, určitě je to vysrážená voda, kryt je hliníkový a v podstatě pořád mokrý. Vodu už jsem ubrala, mám ji centimetr pod okrajem krytu. Tekla mi voda i po předním skle, tak na to to pomohlo. Jsem ráda, že jsem našla příčinu, ráno jsem byla tak zoufalá, že jsem chtěla rozdávat ryby a končit s akvaristikou. Za akváriem mokro, sice trošku, ale když člověk neví proč.... Seděla jsem u akvárka s baterkou a sledovala, odkud se ta kapka vezme. Spíše mě zajímalo, jestli se s tím už někdo setkal a jak to vyřešil. Nebo jestli třeba koupit nový kryt... :hmm:
To bude určitě kondenzát - vysrážená voda. Podívej se, zda je kryt dobře usazený.
Dobré ráno, trápí mě voda kapající okolo průchodek v krytu. Vpravo, kde prochází pouze hadice od nasávání filtru, se kapky tlačí mezi dírou v krytu a tou plastovou průchodkou. Vlevo kapky prochází po kabelu osvětlení a topítka. Vždy to začne kapat ráno, když se zapne hlavní osvětlení, během dne to přestane. Setkal se s tím někdo, popř. nějaký nápad, jak to řešit?
ahoj kolegové, tak jsem objednal akvárium Volga 180 a k tomu za zvýhodněnou cenu filtr Aquaer Ultramax 1500. Dle tohoto videa a diskuze asi 700 příspěvků
https://www.youtube.com/watch?v=6AyemEODGQc
má Ultramax 1000 - 1500 stejnou hlavu, čerpadlo, vrtulky a i stejný výkon - cca 900 litrů za hodinu. Ultramax 1500 má o jedno patro více, proto paradoxně po zanešení by dle různých diskuzí mělo mít možná i nižší průtok než 1000, z důvodu víc pater. Na 150 litrů by tedy měl být filtr v pohodě.
Nyní řeším ještě dvě věci, kdo máte Volgu, která má ve spodní části nějaký kryt, zda jste dokupovali podložku pod akvárko ? Rámeček pod akváriem mají i sety od konkurence Rio apod. Zda je sklo jen v tom rámečku nebo se do toho rámečku dává i podložka ?
Skříňku si nechám vyrobit bytelnou od truhláře, abych nemusel řešit prohýbání viz. vlákno níže. Pak dám cca v březnu prezentaci i s detailem skříňky.
Druhý dotaz dám do vlákna stmívání.
Zdravím, Pancéřníčci se mi takřka neustále vytírají ve společné nádrži a já bych rád dochoval pár jedinců. Ve společné nádrži nemají skoro šanci prcci přežít i když je velmi hustě zarostlá s množstvím úkrytů. Za cca rok, co se skoro pořád třou a pak se samec neustále stará o jikry, se povedlo odchovat asi 4ks malých.
Otázka zní: jdou jikry nějak přestěhovat do jiné nádrže? Odlovit chovný pár je asi nemožné, protože ryby prostě zmizí v džungli skalek a rostlin a taky nemám dostatečně velké akvárium pro vytírajíci se pár. Je tam nějaká šance na úspěch, nebo to je úplně mimo?
Děkuji za info.
U akvárka nebo skříňky při osobním převzetí to jde. Ale bacha na bazarovou techniku. Můžou v ní být skryté vady. ;-)
Jinak na detektoru hlídání hladiny se dá ušetřit. Sice je bez alarmu, ale taky se dá použít. A to je izolačka. Takhle vidím, zda je hladina pořád stejná nebo ne (beru v úvahu odpar). Navíc pod krytem to nejde vidět. A ta baňka pod izolačkou má čistě estetické účely. :-D
Akvárium mě nezlákalo. V dubnu 2o23 jsem si nechávala akvárium lepit u firmy vyrábějící akvária na zakázku a vyšlo mě na 8oo Kč. Akorát já mám rozměr 80x30x30 cm (sklo taky 6 mm). A nemyslím si, že akvarko o něco vyšší a širší by udělalo rozdíl 5oo Kč. ;-)
Firmu nedoporučím, protože nyní dle Googlu a jejího webu přerušila svou činnost. Jinak až na dobu dodání (do 14 dnů) jsem spokojená.
Jinak kryt se dá sehnat i bazarový a případně si tam může vybrat světlo podle sebe. Ono celkově akvárií na bazošu je hodně, včetně stolku a techniky. I kdyby měl použít stolek, kryt a akvarko si např. kvůli stáří nechat slepit u sklare, tak se vleze úplně v pohodě i do 3ooo Kč. :-)
A co si poskládat ?...
https://www.vyprodeje24.cz/rovna-akvaria/68-akvarium-80x40x40-cm-rovne-128l-diversa.html
https://www.akva-tera.cz/diversa-akvarijni-kryt-plastovy-led-selecto-80x40cm/
stolek také seženeš levně...
Jakoze vas zajimaji rozmery nebo umisteni?
Edit: zde je foto krytu
https://www.juwelakvarium.cz//akvarium-juwel-primo-70-cerne/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAh8OtBhCQARIsAIkWb6_ySdJYZl4RBMfjC_u6x6iHIS-Mo5tdw68J0ELkPrr0mSH_4tTDHZEaAttjEALw_wcB
Sekavek je mnoho, moje Botia Striata nepatří zrovna mezi ty, které by se schovávali. Dělají si co chtějí a ryby si na ně nedovolí. Ovšem, doporučuji větší plochu dna a dostatek úkrytů. Nekombinovat s jinými rybami na dně kvůli konkurenci. Já mám s nimi sewelie, ale mám velkou plochu dna a pro sewelie vypěstovanou řasu. Všichni žijí v plném souladu
Ne, to jsou právě rozměry se vším všudy, tzn. včetně spodního rámečku a krytu. Samotné sklo má rozměry jak už jsem psal 80x35x45. Proto i sama firma uvádí dvě litráže v technických specifikacích 155 a 125 litrů.
Původně to mělo být lepené 120x40x50,ale stěhovali jsme se. Takže teď max na Volha s délkou 100, možná jenom 80 :hmm:.
Musím přesvědčit manžela, že Kalaxku potřebují děti na hračky (stojí na ní staré akva) a místo ní něco nového většího včetně skříně. Na ten papír se už větší nádrž bojím dát.
Nebo se rozhoduji mezi setem té Volhy a nákupem jenom skříně a na ni lepená nádrž. Ještě to musím spočítat. S největší pravděpodobností bych stejně měnila vnitřní setový filtr za jiný, jsem spokojená s Aquael turbo.
Pak nejsem rozhodnutá jestli se vzdám osvětlení kytek nad akva, když by byl kryt.
Takže já budu ještě doma přesvědčovat, že nutně potřebuju nové, a počítat :).
Do své nádrže potřebuješ nějaký menší druh ale upozorňuji že se objevují max při krmení jinak žijí skrytým životem. Já mám ještě jednu https://rybicky.net/atlasryb/sekavka_prouzkovana což je celkem dostupná rybka co pucuje plže v akváriu. :-)
Samotné akva bez rámečku a horního krytu má klasický rozměr 80x35x45 (126 litrů). To samé má Rio. Jenže to je hrubý objem. Po odečtení tloušťky skel, předpokládám 6 mm, a naplnění vodou 1 cm pod horní okraj to je rázem 115 litrů. Potom je potřeba odečíst x litrů písku a nějakou tu dekoraci a budeš rád za cca 100 litrů čistého objemu vody. Nedá se nic dělat, musíš prostě zabrat v přesvědčování :-D
Ten bioflow mi okrem ineho sluzi aj ako kryt na schovanie ph sondy, teplotnych cidiel, plavaku na automaticke doplanie odparu (hlavne v lete je ten odpar epicky).
Takto by som mal vsetky cidla, sondy v sumpe a do nadrze by bola len jedna custom made lilly pipe vytoku.
V popise možnosti regulácie, mi akosi chýba plynulý prechod z jednej intenzity na druhú. Každý interval má svoj ON/OF.
Je to tam nejako vyriešené (napr. prekrytím intervalov, ak to program dovolí) - čisto informatívne.
K tvé polemice o krytu.
Já mám krycí sklo, na něm stojí světlo a kolem samodomo z kartónu stínidlo. Pokud ti nevadí otevřený pohled shora, tak večer akvárko i pěkně osvítí obývák. Z vnějšku polepíš fólií libovolné barvy. Vevnitř mám zrcadlovou fólii a plastové lištičky, na kterých to stojí.
Výroba za pár kaček a hlavně rozměr jaký potřebuješ.
Třeba ti to pomůže :ahoj:.
Ahoj. Jak to tak pročítám, tak to bude stejně "Volga" :-D . Pokud se Ti líbí, tak si tohle setové akvárium kup! Pokud člověk hodlá za akvárium utratit nějaký kačky, tak se mu musí sestava taky trochu líbit. Takže to neřeš, kup Volgu a věřím, že budeš spokojenej. Maximálně časem vyměníš filtr.
Co se týče výměny vody, tak přesně jak to tu psal "Starka", já to neberu jako otročinu, ale jako radost!!! A hlavně skrytě doufám, že to rybám prospívá a snad to slouží i jako prevence nemocí. Ale nikdo Tě nebude nutit měnit vodu každý týden, interval si zvolíš sám. Nicméně k sladkovodnímu akváriu pravidelnější výměna dle mě patří.
Rybám zdar.
Tak já tu třetinu až polovinu měním týdně a to jak 250L, tak u 120L. Ale záleží, co od toho chceš, pokud hitech, hodně světla, CO2, tak to znamená hodně hnojení a nutnou pravidelnou údržbu, aby se v akváriu nehromadily přebytečné látky. Pokud lowtech třeba s anubiasy, tak to jde dokonce udělat i bez filtru. Každý prostě chce svoje.
Ten kryt od Aquastel je z hliníku, ale rohy jsou normálně nalepený kusy plastu, takže zase skončíš u d-c-fix, abys to měl hezčí, pokud bys pořídil akva 100x50, tak ti ho klidně za pár stovek prodám, zbyl mi navíc. Světlo do toho při troše snahy namontuješ jakýkoliv, ideálně namontovat tak, aby byla 1cm mezera od vrchu, aby to trochu větralo.
No a pokud řešíš skříňku a akva na míru, tak osobně opravdu doporučuju nechat udělat skříňku u truhláře, za sebe můžu u těch 80-100cm doporučit dvě oddělené části a do jedné dát šuplík a poličky, kde budeš mít krmivo, hnojivo a podobně, ve druhé mít jenom díru na filtr, CO2 a další. Výhoda je ta, že když se rozhodneš pro to, že chceš mít akva 86cm, tak ti truhlář udělá skříňku 86cm. A víko si pak nech někde na zakázku udělat.
Tak nějak další dva dny jsem něco četl a zkusím ještě jednu věc.
Koupit tedy akvárium 80 - 100 cm dlouhé. šířka nevím 40 - 45 - výška 50 cm.
Když koupím jen spodní skříňku od jakéhokoliv výrobce bílou třeba Juwel Rio nevím 3500 Kč. Akvárko si dám slepit ve sklenářství 8 - 10 mm. Tak pořád mi vrtá hlavou jak to designově ukončit - víko, světlo v barvě. Nikde jsem moc nenašel víko bílé, aby se pod to vešlo pak světlo. Pokud jsou třeba skleněná akvária v setu nekvalitní ? tak si nechat akvárko slepit. A postavit si v podstatě na míru. Našel jsem snad pouze toto víko a k tomu zřejmě koupit 2 zářivky? Plus doplnit pak případně další LED https://www.vyprodeje24.cz/akvarijni-kryty-premio/65796-akvarijni-kryt-100x40-cm-alu-premio-rovny-aquastel.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=17724562263&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAkp6tBhB5EiwANTCx1Nj_3O9u0hjaTl15ANs9_H9u2q_LaD1MP75fy9mTjuo_MY0UyOe43hoCmWQQAvD_BwE#/159-barva-bila
Jinak nemůžu si pomoct, ale nejvíc se mi líbí tento set
https://www.youtube.com/watch?v=WLZ0-LwswSM - vyjde to tuším na 12000 - k tomu nějaké dárky a vnější nový filtr za 1500 Kč - za 13500 pěkné akvárko i s dražším světlem.
Druhá věc co mě zaráží a všude se o tom píše, výměna vody čtvrtina - třetina 1 - 2 x měsíčně. Přeci u 200 litrového akvária, rostliny, dobrý filtr by stačilo měnit vodu třeba 1 x čtvrtletně. To jste opravdu všichni takový otroci a měníte vodu třeba i u větších 300 - 500 litrových akvárií částečně měsíčně ?
Externí bazarový filtry si hodně dobře rozmysli. Může mít skrytou vadu, kvůli které to ten člověk prodává a prostě hrozí, že ti skončí několik desítek litrů vody na zemi. To je ta hlavní nevýhoda externího filtru, to riziko tam je a je tam samozřejmě i u novýho filtru. Jinak CO2 sety, světla a podobně jdou koupit za pěkný peníze a tam bych se nebál, jenom u světel bacha na to, kolik mají naběháno, někdo to může prodávat, protože s tím svítil pár let a už to světlo může být před smrtí, ale mnohdy jsou pár měsíců stará a jedná se o upgrade.
Pokud pořídíš set od Juwelu, chybu neuděláš, za mě mají pěkný a odolný skříňky, tím d-c-fixem můžeš změnit barvu, akvária taky dobrý (akorát nejsou optiwhite), jenom se ti bude mnohem hůř měnit originální světlo za něco jinýho. Navíc můžeš zkusit ten vnitřní filtr a třeba zjistíš, že ti stačí. Ale fakticky to samý je se sety od Aquatlantis, tam neznám skříňky a dopředu se dá počítat s výměnou filtru. Ještě můžeš mrknout na sety od Aquael, dokonce mají optiwhite akvária, vypadají moc hezky, ale nevím, jestli budou mít správný rozměr. Tuším, že je to jenom akvárium, dekl a světlo a k tomu dokoupit skříňku, součástí asi není filtr. Každopádně občas je mají vystavené v Hornbachu a ten Juwel taky, tak se můžeš podívat naživo, jak vypadají a svítí. Minimálně v Brně jsem je ještě nedávno viděl.
Pokud nevadí trošku hlučnosti a chceš externí filtr, tak určitě Eheim Classic. Pokud chceš tišší filtr, tak Tetra EX podle velikosti. 800 Plus skoro není slyšet, 1200 Plus byla slyšet už mnohem víc, ale pořád je tišší než Eheim Professionel 4 600.
A k tomu víku, pokud ho necháš dělat na míru, což u nestandardní velikosti bude třeba, tak je dělá firma Farao z Uherského Hradiště. A mají na výběr barvu, ale jinak je to polep d-c-fix, který jde koupit třeba v Hornbachu, takže si bez problémů můžeš pořídit kryt jakékoliv barvy a pak ho polepit tou správnou barvou. Já jsem si z toho d-c-fix udělal i sokl, aby nebylo vidět dno akvária. Akorát se teď dívám, že standardně v nabídce je už nemají, ale asi by jim stačilo napsat, Sklorex a pár dalších obchodů je pořád nabízí pod značkou MABO, takže se ty kryty pořád vyrábí. Jo a krásně do těch krytů pasují jakákoliv světla, která se dávají na hranu akvária, mají tam takový žlábek, takže není potřeba kupovat jejich držák světel.
Chtělo by si ujasnit jaké to akva bude. Jaká osádka a rostliny. Výhodou je samozřejmě větší plocha dna. Dále, jestli to musí být set s krytem, nebude třeba otevřené akva hezčí. https://www.rostlinna-akvaria.cz/aquael-akvarijni-set-ultrascape-90-forest-243-l
Nevím, odkud jsi informace čerpala. Každopádně ani bych se nedivila, kdyby to bylo z nějakého webu zverimexu nebo z diskuze. Tam berou, že neonky jsou malé, tak jsou do malého akvarka. Bohužel už neřeší, že to jsou rybky, které jsou sice tělem malé, ale jsou náročné na prostor. Předpokládám, že v tom akvarku Ti moc neplavou. Však jak je budeš dávat sestře, tak se můžeš podívat, jak se jejich chování ve velkém akvarku změní.
Posílala jsem Ti odkaz na zdejší atlas o bettách, tady jsou ty informace správné. Doporučuji koupit topítko s nastavitelnou teplotou a teplotu zvýšovat postupně. Aby to pro bettu nebyl šok. Další podmínka pro bettu je mít kryt, protože se Betty nadechují nad hladinou. A kdyby se nadechly studeného vzduchu, mohou se nachladit. Ale kryt naštěstí máš.
Do Tvého akvárka jak jsem již psala jedna betta ideální. Buďto se uzdraví a budeš ji moct mít, pokud by to nedala nebo bys ji někomu udala a chtěla jiné rybky, tak razborky, které dovedou být v malém akvárku. Sice se hůř shání, ale beru, že zvířata chceš chovat a dát jim nejlepší podmínky.
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_ranongska
https://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
Každopádně dohromady bych bettu s dalšími rybkami nedávala. Tvé akvarko je dost malé. Už tak je na údržbu náročné, oproti většímu akva. A víc ryb = víc péče a taky možné problémy.
Pokud bys chtěla přeci jen akvarium a akvaristice se věnovat a máš na to místo a nějakou tu tisícovku navíc, doporučuji pořídit aspoň 60 litrové akvarko. Do tohoto akva se už dá navymýšlet ryb a hlavně není tak náročné na údržbu. Takové akvárko s nějakou základní technikou se dá sehnat i z bazaru, při trpělivosti a hledání klidně i za 500 se základní technikou. Někdy dokonce i zajeté akvárium s rybkami za děkuji.
Ale platí, že čím větší akva, tím lepší, obzvlášť pro začátečníka. Kdybych dneska vybírala své první akva, nebála bych se jít do 1oo litrového akvárka.
Snad se Ti podaří bettu zachránit. Jinak když nad tím tak uvažuji, tak Betty nejsou náročné na vodu, v přírodě žijí myslím v odpadních vodách (možná jsem si to blbě zapamatovala), každopádně v hnus vodě. Tím nechci říct, že máš na údržbu kašlat, ale spíš to píšu proto, že není třeba čistit filtr pokud normálně funguje. Jakmile by se silně zanesl, tak poté až bych o údržbě uvažovala. Nyní, jelikož je betta ve stavu v jakém je, tak bych na filtr nesahala, ale tu vodu měnila v týdenním intervalu. Jinak pak bych to viděla klidně i jen co 14 dní. Záleží, jak akva a rostlinky budou prospívat.
A z hlediska spotřeby elektřiny, nevím, jestli je nutné mít vzduchování. Podle mě ne. Betta vzduch ve vodě nepotřebuje a rostliny dovedou být i bez vzduchování.
Ještě se zeptám, co máš za filtr? Betta ráda klidnou vodu. Takže pokud máš filtr, který tzv. honí vodu, taky nebude betta šťastná.
Chihiros budou asi zbytečně silný, Sinkor bude bohatě stačit nebo Twinstar A nebo B. Já mám nad 30l akváriem Twinstar 30B (první generace) a je to tak akorát. Světlu ubírá prach na krytu, samotný sklo s vysráženou vodou taky trošku ubere a na hladině většinou něco plave, takže to tam zas tak moc nesvítí.
Díky za upřesnění. Hledala jsem to, a našla jsem to, v jaké souvislosti to bylo napsáno. A to v té, že se nemají chovat dohromady kratkoploutva (divoká) dania se zavojnatymi. Že ty divoké budou okusovat ploutve.
Moje logika říká - proc si dávat do akvárka možný problém, když to jde obejít. :-D
Zdroj zde:
Je to kousek nad slovem "charakteristika" a začíná to slovem Zavojnatá
http://www.zverimex-akvaristika.cz/ryby--sneci--krevety/danio-pruhovane/
Edit pro zelwa02: Koukám, že máš na akvarku kryt, tak ho hlavně nezahazuj. Dania si rady povyskočí nad hladinu.
Určitě to znáš, ale já jejich různé verze výkonu používám v 6 nádržích, které mám (od 200 po 800l), více jak 20 let a spokojenost. Není to žádná "dizajnová" nádhera, ale svůj účel plní výborně. S kostkamy bioakvacitu plně kompatibilní. Regulace výtoku u slabších hlav horší u silnějších už to vymakali kroužkem pod hlavou. Používal jsem i tyhle hlavy Eheim co máš, ale při udávaném stejném výkonu litrů za hodinu, jsou tyhle obyčejné o dost silnější než Eheim. Poruchovost naprosto minimální, hlučnost taky zanedbatelná, když se vychytají různé vibrace kabelu o kryt a tak....
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/cerpaci-hlavy/atman-cerpadlo-jka-ip202-600-l-h
Děkuji moc všem za rady, ale bohužel nic z toho to zatím není :-( , tak kdyby ještě někoho něco nového napadlo, velmi uvítám další rady :ano: Filtr byl v poho nový naprosto nehlučný 3 měsíce, posl cca 10 dnů už byl trochu slyšet, má předfiltr, tak ho zkusím vyčistit. Dle návodu, bylo to poprvé, jsme ho s manželem vytáhli, vyčistili, nic moc "borde.." v předfiltru nebylo, je to krabička a v ní hrubý modrý molitan, po propláchnutí vloženo zpět a výkon filtru méně než 50%. Pak anabáze s hadicemi, čištěním všeho možného 3x atd a nic, ale na těch cca 40 % jede. Dle you tube asi výrobní vada :-( , vyskytující se u výrobků první série, kdo ví, jak dlouho v eshopu ležel. Jelikož mi zítra dorazí nové krevetky a jsou vánoce tak reklamaci nechám po NR, protože už nevím, čím jiným by to mohlo být, hadice správně, sání čisté s krytem pro krevety, hadice čisté ... Všem moc děkuji, třeba vás ještě něco napadne :palec:
Na základe dotazov prikladám Fotky vegetácie.
1 Fotka trávničku čo ešte nepripomína ani zďaleka sú zažltnuté lišty, taktiež sú pokryté riasov.
2 Fotka netreba ani komentovať v akom stave je…
Viete mi prosím poradiť prípadne ako sa zbaviť tej riasy prípadne zažltnutia listov ?
PS: Fotka prezentácie aktualizovaná na aktuálnu. :-)
Kolega měl na mysli vyplněnou prezentaci. Ďábel je ukryt v detailu! ;-)
Zdravím,
akvárko jsem si nechal na doporučení udělat celé zde: http://www.akvadolezal.cz/
Celé včetně vnitřního uspořádání i krytu mě vyšlo na 4500,-
Ukázal jsem mu svůj návrh, zkonzultovali jsme ho, udělali v něm pár změn na jeho doporučení a do týdne bylo hotovo.
Ja tam mam pisek. Takze uplne ho zahrabat at se dotyka skla? Do substratu ho narvat nemuzu, protoze je pokryt monte carlem
To by bylo zajímavý. Skleník mám, menší, a je v něm zelenina. Dát tam místo rajčat, okurek a paprik sudy se sumečky, to by mě žena hnala :D
Venku by to kvůli střídání teplot /pod z boků nekrytým přístřeškem/, asi nešlo, co?
Já měl jako malej na zahradě velkou káď zapuštěnou v zemi. Ala zahradní jezírko, i s rostlinami. Kolik měla, nevim, mohl jsem v tom plavat. Známý rybář (povoláním) mi vždy dal na jaře násadu, několik kousků. Ryby to byly různý, něco rostlo rychle, že to už na podzim bylo k jídlu, něco mělo přírůstky minimální. Plotice se tam i vytřely. Jenže teď už tohle a podobně nemám kam dát. Mobilní nádrž, to by bylo něco jiného, to by problém nebyl.
Prohlížel jsem dokumentaci RD, udělal měření. Už bez jakéhokoliv akvária při běžném provozu jsem na hraně co se týče vlhkosti. Holt starej barák. Ale měnit bydlení kvůli tomu nebudu, že.. Na akvárium uvnitř můžu zapomenout, maximálně tak nějaké malé, spíše mikro, čistě na koukání.
Ahoj
Mam mini hejnicko 7mi teter ohnivych. Vzdycky plavaly normos po akvarku jaks taks, ale ted se jiz par tydnu zdrzuji uplne vzadu u dna. Vsechny tam spolu plachti a cumi. Docela blbe se krmi, protoze moc nevyplouvaji - snad jen navecer trochu. Puvodne jich bylo jen 5, pred nejakou dobou pribyla 6ta a predevcirem jsem si vsiml sedmeho kousku. ( obe dve se mi narodily - takze vypada, ze se i mnozi, coz vidim jako dobre znameni)
Nevite proc jsou porad tak zalezle?
Jedine co me napadlo a bylo pred par tydny nove, bylo dalsi svetlo, ktere jsem pridelal do krytu. Ze by na ne moc zarilo treba a proto jsou schovane vzadu u dna pod rostlinama?
Diky
V jakém věku/velikosti se u perleťových čichavců pozná pohlaví? Myslím tím jakože jestli to není skrytý samec a vybarví se později, jako je to u některých ryb, nebo jestli už se s jistotou dá říct, že je to samice. Přikládám fotky, mám je cca 3 týdny, a při nákupu jim muselo být 3-4 měsíce
To je právě to . Moje akvárko je paradox . Čím méně svítím , tím více sinice . Čím více dusíku tím více sinice . Jednou jsem nechal svítit světla 48 hodin v kuse bez hnojení a sinice začala mizet . :-) . Ale kytky začali chřadnout a objevila se zelená řasa . Když hnojím normálně , kytky jsou krásné vybarvené . Ale po sedmi dnech totálně pokryté sinicí .
3) Ano taky se domnívám, že by to mohl být jenom nějaký chybějící prvek. Ze šesti rostlin vypadají špatně dvě. Těm ostatním se zatím daří. Rostliny ještě dokoupím nějaké rychlerostoucí a ty co vypadají už hodně špatně taky vytáhnu.
4) Hnojení zatím zkusím úplně vysadit.
5) Ano je to zásobní Japanese soil. Na obalu bylo psáno, že se doporučuje ho překrýt tenkou vrstvou překrývacího substrátu nebo písku aby se neuvolnilo moc živin do vody. Vše od jednoho výrobce.
6) Filtraci tam mám napsanou v sekci technika Oase BioMaster 350 , fotku jsem zkusil nahrát i jinou a pořád je to vzhůru nohama ať už zaškrtnu automaticky otočit nebo nezaškrtnu. Proč? Nevím. Síla svícení 7000 Kelvinů doba svícení 6-7 hodin
No a k rybkám. Pozitivní je, že je jich hodně už starších. Například těm Čichavcům, tak tam jsou dva desetileté kousky ty už tu dlouho nebudou nanejvýš rok. Neonkám už taky táhne na sedmý (ca 8 ks), čtvrtý (ca 10 ks) a zbytek druhý rok, ty starší už tady tedy taky dlouho nebudou.
Zítra se tomu zase trochu pověnuju. Vypadá to, že když budu čistit filtr obden (jen tu předfiltrační část), tak se to vždy na chvíli srovná. Možná to bude cesta ven z tohodle momentálního průšvihu.
Řasy že mam pod kontrolou jsem myslel to, že je nemám zatím na rostlinách a taky že se mi to do tří a čtvrt týdnů dařilo držet téměř bez řas. Teď to zase trochu vybujelo. Rampu od filtru už jsem dnes očistil a stěny taky odkalení dna a vyčištění předfiltru bude muset být zítra.
Ahoj,
1) Světlo mi přijde v pohodě. V 60ce jse měl 10w ze setu a všechno jelo celkem v pořádku. Postupem času jsem dokoupil ještě jedno, protože jsem začal dávat červené rostlinky, které potřebují více světla. A celkem všechno jde i bez CO2. - zatím : )
2) Rostlinky - cokoliv co najdeš třeba na invitalu jako rychlerostoucí rostliny. Mě pěkně jde například Egeria Densa nebo Ludwigia repens nebo Rotala rotundifolia.
3) voda - to je vstupní voda. Důležité jsou parametry té akvárkové. Máš nějaké testy? Já když jsem měl problém s rozpadem listů nebo sklovitostí listů nebo žlounutím, tak to byl chybějící prvek. Například železo, fosfor a pod. v některých případech to ale může být prostě tím, že rostlince se tam nedaří ať děláš co děláš: ). Nicméně nevím, jestli máš všechny špatné nebo jen nějaké.
4) hnojení - já osobně bych asi vysadil všechno co tam leješ. Možná bych nechal ten Flourish, ale jen v doporučených dávkách jednou týdně. Doplnit bych hodně rostlin ať se akvárko pořádně zajede. A dát tomu čas. Rostlinky, které jsou mrtvé nebo víš, že už je nezachráníš dej pryč.
5) Substrát máš Japanese soil? Vypadá, že ho máš něčím přikrytý?
6) Co se týče prezentace tak doplnit například filtraci, dobu svícení, sílu svícení, jaký substrát máš atd atd..co se týče fotky = když ji tam nahráváš, myslím, že je tam někde fajfka "automaticky otočit" tak ji bud zaškrtni nebo odškrtni
7) A rybky - to nevím.. taky potřebuji někde udat dva ancistruse. Asi by šli i tady někde na foru nabídnout za odvoz nebo něco podobného. Nejsem uplný odboník přes rybky a je možné, že se jim u tebe bude dařit, ale taky budou hodně zasírat vodu.
Co se týče hnojení a rostlin, tak mluvím pouze ze své krátké zkušenosti. Určitě je tu mnoho dalších co poradí lépe a možná i vyvrátí některé mé komentáře: )
To může být cokoliv. I otrava z vody. Doporučuji si založit prezentaci s fotkama.
Třeba se na tom místě cítí bezpečně. A jinde nemá úkryt.
Zdravim vás,
mám samičku želvy nádherný už skoro 30 cm. V akvárku se 150 l vody.
Poslední 2 roky jsem se ji tam snažil nasadit rybky a zjistil jsem, že některé typy tam nemá vůbec smysl dávat a naopak některý přehlíží nebo jsou dostatečně obratný a dokážou ji utéct.
Nedoporučuju barevnější typy a převážně neonky. Ty nevydrží ani den.
Co mohu doporučit jsou dania (zebřičky) a větší živorodky (ne moc barevný). Ty se dokážou před želvou úspěšně ukrýt a psychicky to taky zvládaj dobře.
Kupodivu se mi v akvárku drží i párek oranžovejch mečovek, ale ze zkušenosti vim, želva neni na jejich psychiku zrovna vhodná. Pár hodilo bačkory jen ji zahlídli.
Aktuálně jsem si nechal udělat akvárko se "safe zónou" pro rybky a rostlinky, která zároveň slouží jako souš pro želvu.
Mám doma zářivkové osvětlení pro akvária délky 60cm, které už déle než rok nepoužívám, přešel jsem plně na LEDky. Asi je i porouchané, protože nesvítí, ale to může být i tím, že došla životnost zářivky a už jsem to neřešil, tj. byl líný odšroubovat kryt a vyměnit zářivku. Za mnohem pravděpodobnější však pokládám, že v něm něco shořelo nebo se uvolnil kontakt, už si nevybavuji okolnosti. Měl by někdo zájem vzít si to třeba jen na součástky nebo se pokusil to opravit? Možná bych našel ještě i pár nepoužitých T5 zářivek příslušné délky ...
Ahoj,
akvaristika je koníček a žádný učený z nebe nespadl. Hodně věcí přijde teprve praxí. Důležité je mít trpělivost:-).
Pancéřníčci a Endlerky jsou v pohodě.
K těm náplňím do filtru. Houby bych nechal jak jsou a místo uhlí a keramických koulí bych dal nějaký médium jako ten Seachem deNitrate, nebo Sera siporax mini. Vzhledem k menšímu objemu filtru, tak něco s malou frakcí. Já mám ve filtru už přes deset let Eheim bio mech.
S tím substrátem se to úplně neprovedlo :-) Tyhle jílové substráty, Japanese Soil, Ada Amazonie nebo Tropica se používají jako finální (většinou mají teda ještě svoji variantu nadupanou živinami a ta musí být překrytá). Kořínky si cestu určitě najdou. Až budete zakládat další a další akvárka tak raději bez toho Denerle písku. :-)
Používám neředěné Savo Originál. Hadice neprolévám, ale plním Savem. Menší předměty, např. rozstřikovací rampy nebo difuzéry CO2 ponořím do nádobky se Savem.
Poté, co Savo předměty (v podstatě téměř dokonale!) vyčistí, tyto opláchnu/propláchnu tak, aby mohly dál bezpečně sloužit svému účelu.
Zkuste tak ošetřit třeba vodním kamenem a řasami pokrytý plovoucí teploměr. :)
Hezký den, nevíte prosím, jakou led zářivkou nahradit tuto ,,setovou,, zářivku v krytu ?. Děkuji...
Ano,asijské labyrintky pocházejí s oblastí s měkkou mírně kyselou vodou.Celý povrch těla je pokryt ochranným slizem,v nevhodném složení vody může dojít k poruše tvorby kožního sekretu a následné bakteriální infekci.
No to je jednoduchý, mladý krevetky loví paví očka, ten zbytek parmičky čtyřpruhé. Tato kombinace nikdy nebude fungovat a v tomto případě to nebude fungovat ani ve chvíli, kdy budou mít krevetky dostatek úkrytů, parmičky je prostě najdou a sežerou. Ten zbytek, co je teď občas vidět, během pár týdnů vidět nebude, kupovat další nemá význam, bude to akorát drahý krmivo.
Aquárium je založené cca 3 měsíce (krevetky v něm měsíc) rybky si jich nevšímali a krevetky se krásně promenádovali po aquárku. Paví očka jsem přidával současně s krevetkama a byly daleko menší než krevetky a přežily. Úkrytů měli v roští dost, krmení také spíš zbývá - mám dva druhy obyč. vločkové a pak sušené dafnie. V akvaristice mi tvrdili, že se žrát mezi sebou nebudou a na internetu jsem tenhle problém taky nikde neobjevil...
Zdravím,
mam v krevetárku jednu levatku zatím. Dno je celkem na hodně místech pokryto takovým bordelem. Nemůžu přijit na to, z čeho to je. A ted někdě čtu, že levatky dost kaděj.
Je to možné z jednoho šneka? Hodně to ovlivní kvalitu vody nebo to spíše pomuže nitrifik.bakteriím k úpravě vody?
Musím říct, že v krevetárku mám dost zvýšené dusičnany od začátku založení..40mg/l cca..tak nechci aby jeden šnek to ještě zhošoval:D
na fotce je to ten tmavý bordel na písku.
nebo to dělají krevetky? spíš krevetky co?:D
Je třeba odšroubovat stříbrný kryt hlavy. Pod ním je schovaná celá pumpa. Tu budete muset rozebrat také a namazat. Nic složitého to není.
Našel jsem vám pomocné video na YT:
https://youtu.be/Zky1Kdoo2Dc
Taky jej mám, právě v 6o cm. Mám na něm ten stmívač z Číny. Na tomto světle to funguje. Víc jsem o tom psala v diskuzi "Rozednivani stmívání". Každopádně za mě naprosto dostačující světlo za dobré prachy a jeste je nastavitelné pomocí stmivace z Číny za stovku. Pro mě, co šetří peníze, je to super varianta.
Dále jsem řešila upevnění tohoto světla. Přísavky jsem zahodila a nalepila jsem ty pacinky na světlo do krytu. Krásně to drží, takže za mě i fajn upevnění to je.
To wrgb je super. Ovsem do mini akva jsem kupovala taky od invitalu, akorát day&night, myslím že 2o cm, a to d&n je na nic. Nejen, že tam nejde připojit stmivac, ale to modré světlo nejde naprogramovat, takže pokud to člověk zautomatizuje, tak stejnak mu svítí jen to bílé. Modré by musel cvakat manuálně, stejně jako to bílé, páč když jednou člověk zmackne tlačítko, když je nastavený časovač na bílé světlo se, tak se časovač přeruší. Takže světlo d&n funguje jako bílé světlo se stmivacem, ale nedá se připojit vlastní stmivac a modré světlo je tam úplně zbytečně.
Plus ještě ta trubice byla tenčí oproti původnímu světlu a do držáku nešla dát. Tak jsem na bok trubice nalepila pásky těsnění na dveře a tím jsem zvětšila její průměr, aby trubice nepropadla. Funguje to tak už asi rok a půl. :-D
Dobry den
Prosím zkušené a ochotné kutily akvaristy o radu,nápad.
Chci se zeptat zda by mi někdo poradil jak vymyslet a zkonstruovat přední kryt nad spodní akvárium ve dvoupatrovém stojanu.jestli už to někdo dělal,jestli na panty,kroužky nasunovací na kolejničky,
druky,magnety,suchý zip a možnost nějak zaaretovat v otevřené poloze..Děkuji za nasměrování i nápady a rady
charlie cz1khc
Přemýšlím, co sewellkám dělám špatně a obracím se proto na zkušenější. Na konci ledna jsem koupila pět sewellií, po cca měsíci hraní na schovávanou se začaly všechny ukazovat, imponovat si, primárně trávili čas na bočním skle akva (plně osvětlené), pár na zadním skle, pár na kamenech. CCA v červnu jsem si všimla, že už pár týdnů venku bývají jen tři sewellie, nenašla jsem mrtvolky, ale akva mám brutálně zaskládané kameny, vidím tak do půlky. Koupila jsem další dvě, jedna KO po třech týdnech, jasně, mohl být někde problém z aklimatizace. Další nemůžu najít už cca týden vídám jen tři. Ta co chybí není ta přikoupená, protože to byla podle šířky jasně samice a tu vídám pořád.
Obecně se mi sewellie vůbec neschovávájí, 90% času všechny jsou tři na bočním skle kde je nejvíc světla, občas na kamenech.
Úkrytů mám pár, cca tři větší tunelové systémy, pod mechem je spousta místa na schovávání. Hromady a hromady oblázků. Předpokládám, že to je taky ten důvod, proč jsem našla jen jednu mrtvolu. Nevím, jestli kamenů není moc, stejně se do té hromady žádná dospělá nedostane. Přemýšlím, jestli se jim u mě prostě nelíbí nebo jestli je něco špatně. Voda je stabilní, měním jí stále stejně přímo z vodovodu, čeření hladiny je, teploty jsou dost stabilní, nejtepleji bylo 25°. Krmím občas zeleninou, občas řasovými tabletami, akva je dostatečně zařasené, na kamenech jsou vidět cestičky po ožírání, to samé na skle je přisedlá řasa. Zbytek akva krmím mraženým, patentkami občas, artemky, dafnie, cyclops. Jednou za čas hodím nějakou tabletu jako je dennerle crustagran nebo hikari cichlid gold
Ahoj, low tech akvaristike len s rastlinami sa venujem už +-10 rokov, takže už viem, aké druhy rastlín mi rastú v našej vodovodnej vode a pod akým svetlom. Už vopred si chystám rastliny, pre začiatok, kým sa bude zabiehať nové AQ osadím aspoň 90 percent dna a nad to ešte dám rožkatec, najas, lemnu minor a pod. Chovám si 5 druhov drobných slimákov ako napr. levatka, piskorka a pod. Clithoni sú úžasní a keďže toto bude zakryté AQ, konečne si ich môžem zohnať, z ostatných nádrží by mi utiekli. Z rybiek asi pôjdem do drobných razboriek, ešte uvidím, ktoré presne . Vďaka za rady :palec:
Ahoj. Venujem sa low-tech akvaristike, jedinou technikou teda u mňa býva osvetlenie. Teraz sa ku mne dostalo akvárium AQUA BOX AB-408 s rozmermi 410x250x315, teda cca 32 litrov. Má kryt so vstavaným LED osvetlením. Uvažujem, aké rybky sa hodia do tvarovo akvária, ktoré je vyššie a má menšiu plochu dna. Úkryty im samozrejme viem spraviť či už hardscapom alebo rastlinnou džungľou. ;-)
Zdravím,
chci se zeptat jaký je efektivnější proud vzduchu na chlazení akvária 54 l. Zda je efektivnější proud vzduchu pouštět z venku akvária na jeho stěny nebo aby proud směřoval na hladinu akvária. Mám zakrytované akvárium plastovým krytem se zabudovaným světlem a chtěl bych to ideálně vyřešit nějak abych ho nemusel odkrytovávat. Zatím jsem se to snažil chladit třema půllitrovýma flaškama s vodou vytaženýma z mrazáku ale účinek veškerej žádnej. Tak bych chtěl koupit asi nějaký malý stolní větrák kterým bych foukal z venku na akvárium. Podle teploměru (papírový nalepovací) mám v akváriu 30 stupňů. Přemýšlím i o pořízení teploměru jako má Dawe_CZ. Můžete mi případně poradit nějaký dobrý větrák se kterým máte zkušenosti?
Díky moc za reakce
Když člověk napousti vodu do kybla a pak ji přelívá do akva, tak je opravdu dost času a pohybu vody na to, aby se chlór vypařil. Já třeba kvůli dobrému pocitu nechávám chvilku po výměně vody nepřikryté akva a až po chvíli dám kryt. Zbytečně, ale aspoň pro pocit. :-D
Mám takový zvláštní problém.
Mám tři samce endlerek, někdy od dubna. Začali v 25 litrové nádrži s mým posledním kouskem neolamprologus multifasciatus, co je tu na dožití. V nádrži bez krycího skla. Dva týdny zpět jsem je přestěhovala do 40 litrové nádrže, která sousedí s tou 25 litrovou na kratší straně, ale je mezi nimi tapeta, není tam vidět. Tato nádrž má krycí sklo, ale u strany kde sousedí s akva je nožička světla, takže bývá krycí sklo odkryté třeba 1cm.
Hned druhý den po přestěhování jsem našla endlerku zpět v 25l. Myslela jsem si, že to byla moje chyba, že jsem špatně přestěhovala, ale ne, podle fotek přes noc přeskočila do 25litrového akva.
Dnes se v noci stalo opět to samé. Už jen to štěstí, že ta ryba neskáče ven do prostoru, nebo se netrefí do té půl centimetrové mezery mezi dvěma akva, ale že se trefí zrovna do toho dalšího mě úplně odrovnává.
O víkendu jsem zrovna tuhle endlerku přelovila do 25 litrové nádrže vyjíst zbylé komáry na pár hodin. Přemýšlím, co je za problém, přerybněno není, multík je sice šikanuje, ale mají 40 litrů kam se schovat, plovoucí rostliny jsou v obou akváriích. Mívá skákání ještě nějakou jinou příčinu?
Nejen skrytá reklama, ale taky pěkná hovadina!
https://www.profiplants.cz/kategorie/ozonizatory?radit=nejlevnejsi
V tomto případě asi nezafunguje ani skrytá reklama. :-) Za ty peníze je kompletní setové akvárium. Jistě to funguje, ale každý máme jiné priority.
Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.