Hledaný výraz: infek, způsob hledání: přesnou frázi, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum
Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/infek
To mi přijde jako zánět, zraněním se dostala do těla infekce.
Každopádně:
- ploutev mu už nedoroste
- infekce je dost rozjetá
- musí ho to šíleně bolet
Je mi líto ale zvážila bych utracení :-( to nebude k životu. Jak to ale provést bezbolestně a s jistým rychlým výsledkem nevím... Vyndat z akvárka a rychle rozšlápnout? Ale já bych na to žaludek neměla říkám rovnou :ne: Snad někdo poradí lepší způsob...
Podle téhle fotky bych teda řekl, že to obyč. zranění nebude. Možná původně. Ale něco mu to začalo vyžírat (a tím nemyslím ostatní ryby). Ale to je jen můj laický tip. Zda je to infekční se takhle asi poznat nedá...
Snažil bych se ho separovat. Ne vždy je nutné akva celé překopat při chytání takového ancistruse. Chce ho to na něco nalákat. Mě se osvědčilo plovoucí kolečko okurky. Stačilo pouze čekat a pak síťkou dotyčnou rybu podebrat síťkou i s okurkou...
Zdravím. Ani po přiblížení fotky si nejsem jistý zda je to povrchové nebo to jde do „masa“.
Pokud je to jen povrchové nebo pozůstatek nějakého dřívějšího čistě mechanického poranění, tak bych si dal pozor na druhotnou infekci či zaplísnění. Takže dbát na kvalitní podmínky v akváriu a bude to v pohodě. :-)
Pokud je to do tkáně jakoby vyžrané, tak to bude vážnější problém a rybu bych minimálně separoval.
Tak ještě pro info. Oba anubiasy měly ten stejný problém. Ustřihla jsem zasaženou část oddenku - bylo vidět, že prostředek je hnědý. Musela jsem zredukovat docela velký kus, dokud nebyl celý vnitřek zdravý. Vykoupala jsem to v hypermanganu a přivázala na kámen do karanténí skleničky.
To bylo ve čtvrtek. Dnes, v pondělí, to vypadá že jsou oba kousky stále v pořádku, hniloba oddenku se dál nijak neprojevuje. Vracet je do koule už nebudu a když budou oba v pořádku, dám je po měsíci do většího akvária, kde se anubiasům daří.
Stále nechápu, co jim může vadit natolik, že do dvou dnů začnou od oddenku uhnívat. Mám je za nenáročné rostliny. Kontrolovala jsem v kouli při údržbě bucefalanry a ty jsou naprosto v pořádku (ostatní rostlinky také).
Na zahraničních fórech se mluví o tomto problému, který postihuje specificky anubiasy a je to vysoce infekční pro ostatní rostliny tohoto druhu. V českých diskuzích jsem nic nenašla. První anubias, který jsem si přinesla a takto uhnil byl od Dennerle.
Ahoj, mám problém s anubiasy v té své 8l kouli. Jeden jsem zkoušela týden zpátky (kupovaný ve zmerimexu) a za pár dnů mu shnil oddenek a celý se rozpadl. Byl obalený šlémem. Kořeny vypadaly v pohodě - byl volně, jen o něj byl opřený dragon stone, aby nevyplaval.
Teď v sobotu na burze jsem koupila další nana anubias a asi se s ním děje to samé. Je přilepený na kámen lepidlem na rostliny. Není zatím obalený slizem, ale oddenek na konci vypadá jako rozpadající se houba.Přišel mi v pohodě, než jsem ho dala do akvárka.
Ostatní rostliny jsou v kouli v pohodě, mám tam i dvě bucefalandry od založení a ty nevypadají, že by měly nějaký problém.
Napadlo mě, jestli mu nevadí japanese soil, nebo jestli jsem s tím prvním anubiasem nepřitáhla nějaký bordel.
V druhém akvárku mi anubiasy prospívají, ale to je klasické s filtrem.
V kouli měním teď co 3 dny cca půlku vody.
Edit: koukala jsem se různě po internetu, zjistila jsem, že nikdo neví, jestli to jsou bakterie, viry, plísně, ale že je to nakažlivé pro další anubiasy a nejspíš i kryptokoriny. Příznaky sedí - listy vypadají úplně v pohodě, ale uhnívají od oddenku, oddenek uhnívá. Prý to může způsobit nakažená rostlina, větší změna podmínek, kdy se to rozjede...až budu doma, rostlinu vytáhnu, odstřihnu to ošklivé a nechám ji v karanténě ve sklenici...zkusím koupit ten dezinfekční hypermangan...prý zhruba tři týdny ji nechat bokem a potom ji zkusit dát zpět, je ale možné, že se to v té kouli bude vracet. Achjo. Je dost možné že jsem si nakazila i ty zdravé anubiasy v druhém akvárku, dala jsem tam ten odstřižený oddenek z první hnijící rostliny, aby se vzpamatoval, ale šneci ho sežrali.
No ony ty oci mohou mit co docineni se spatnymi podminkami a malou nadrzi. At si rika kazdy co chce, ale betta v 9litrech s par kytkami je proste zalosne malo pro zivot. (Uz i kvuli udrzbe a problemu udrzet stabilni podminky)
Urcite bych dal na nadrz kryci sklo a filtr nechal zapnuty nonstop.
Koukam ze vyboulene oci maji vetsinou pricinu v infekci(a nestabilnich podminkach v nadrzi) a je nutne nasadit lecbu. Dale pak je nutne zkontrovat vsechny parametry vody, nebot spatna kvalita vody infekci jen posiluje.
Urcite se zde ale najdou zdatnejsi radcove X-)
Tekuté CO2 je spíš desinfekce a není to to stejné jako plynné C02. Takže pokud máš v úmyslu dávat CO2, tak buď plynné nebo žádné.
Objevil se jí kolem oka takový bílý kruh nebo povlak. Nevím jestli jde o nějaké plisnove onemocnění či jinou infekci? Přijde mi i min aktivní spíš plave na místě. Akvarko má 180l, pravidelně čistím, vzduchovani má taky. Naměřila jsem vyšší pH něco přes 8 jestli to s tím souvisí. Zatím jsem odsala dno a vyměnila 1/3 vody a vyčistila filtr. Jiná ryba tam není od které by se mohla nakazit.
Podle toho, co popisuješ, to vypadá, že tvoje razbory mohou mít parazitickou nebo bakteriální infekci. Bílý výrůstek pod papulí může být známkou různých problémů, jako je například infekce způsobená bakterií, plísní nebo parazitem. Bez podrobného vyšetření je těžké určit přesnou diagnózu. Ale existuje par veci, které muzes udelat.
Izolace postižených ryb: Pokud máš možnost, přesuň postižené ryby do karanténního akvária. To pomůže zabránit šíření infekce na ostatní ryby.
Léčba: Na základě toho, že se jedná o bílý výrůstek, můžeš zkusit následující možnosti léčby:
Antiparazitní léky: Mnoho akvaristických obchodů nabízí léky proti parazitům. Přečti si pečlivě návod a použij je podle doporučení.
Antibakteriální léky: Pokud by se jednalo o bakteriální infekci, jsou k dispozici širokospektrální antibakteriální přípravky.
Proti plísním: Některé léky jsou kombinované a působí proti parazitům i plísním.
Úprava vody: Zkontroluj kvalitu vody. Vysoké hladiny dusitanů, dusičnanů nebo amoniaku mohou oslabit imunitu ryb a způsobit zdravotní problémy. Pravidelné výměny vody (cca 20-30 % týdně) mohou pomoci udržet dobré podmínky v akváriu.
Zlepšení hygieny: Odstraň všechny zbytky potravy a odpadní látky z akvária. Pravidelné čištění filtru je také důležité.
Doplňkové prostředky: Někteří akvaristé používají přidávání solí (např. neiodizované akvarijní soli) do vody jako doplňkovou léčbu, ale buď s tím opatrný a konzultuj to s odborníkem, protože ne všechny ryby to snášejí dobře.
Pokud by problémy přetrvávaly nebo se zhoršovaly, doporučuji konzultovat situaci s veterinářem specializovaným na ryby nebo zkušeným akvaristou.
Držím palce, ať se razbory co nejdříve uzdraví!
Díky a hodně štěstí!
Ahoj všem, potřeboval bych se poradit. Jedna skalára přestala žrát. Nemá tendence se stranit nebo jsem to zatím nezpozoroval. Před časem (cca 2 týdny) se jí na čele a na těle objevily škrábance. Pravděpodobně se někde poranila o kořeny při nějaké šarvátce. Nejprve jsem nasadil eSHu 2000, a to vzhledem k vnějším poraněním. Vzhledem k tomu, že nepřijímá potravu, tak jsem usoudil, že by se mohlo jednat o nějakou infekci, kdy mohlo dojít k namnožení parazitů v těle ryby na základě úrazu. Začal jsem tedy aplikovat eSHu Hexamita. Je tento postup správný nebo raději volit ještě jinou léčbu? Díky za rady. :palec:
P.S. Pokud vím tak dokud nebyla “pobouchaná”, tak žrala normálně.
Ahoj. Z příspěvku usuzuji že to bylo Tvé akvárko i před tím, ne z bazaru. Takže víš co v něm bylo - mělo to nějaké potíže, nemoci, parazity? Pokud ne, neblbla bych s desinfekcí, akvárium není operační sál X-) octem umej usazeniny (kartáček s plastovými štětinami namáčej do horkého octa a pustí to pěkně). PEČLIVĚ vypucuj octem i hrany zevnitř (jde to starým zubním kartáčkem) od usazenin všechny maličká zákoutíčka, 60l uneseš a vejde se do vany tak ho potom pořádně osprchuj zevnitř. A když už to budeš mít prázdné a čisté tak toho využij, lihem PEČLIVĚ odmasti vnitřní hrany (líh je i desinfekce tak zničí i zárodky řas aby nebujely v nějaké skulince pod lepidlem) a přemázni lepidlem pro jistotu. Druhý den nebo radši za dva dny ať to pořádně zatuhne, opět osprchuj.
Dekorace, kameny, kořeny, vraky lodě a podobné opičárny (pokud se Ti to líbí to je Tvůj vkus, já bych to tam nechtěla) jen umej kartáčem, jestli hodně chceš tak vyvař v čisté vodě. To zničí i případné nežádoucí brebery.
Já teď řeším akvárko z bazaru, tam je situace jiná, to Savo chce protože nevíš historii.
Koukala jsem na Tvé prezentace, předpokládám že to je to tarzánium? Na to kolik jsi tam lila chemie (vyhazuješ načaté lahvičky) jsi tam měla hooodně málo kytek! Někde jsem četla pravidlo - založ akvárko, dej tam kytky po celém dně, a když si budeš myslet že už se další nevejdou, ještě přidej. Z eshopu invitalu mám jedinou zkušenost, a to koupě mechu - přišla mi krabička jako od salátu a v ní 1-2cm kousíčky :tone: tak jsem se zařekla že co nevidím to kupovat nebudu, navíc platit zbytečně poštu... :ne: ze zverimexu se mi na první dobrou chytla jen mokřanka, psali submerzní forma. Ona má jiné listy ve vodě a jiné nad hladinou. Jinak katastrofa. Oni to pěstírny do obchodů nepěstujou ve vodě aby na tom nebyli řasy a šneci, ale jen ve vysoké vlhkosti a ty listy pak když je dáš do vody, tak uhnijou. Sežeň si kytky z prostřihu od jiných akvaristů, ty mě vždycky šli nejlíp protože už jsou zvyklé na vodu. A pokud si s nima přineseš nějakého toho šnečka, buď ráda, jsou to pomocníci a ve zdravém akvárku se nepřemnoží ;-) ale tady bych ten slabě růžový roztok hypermanganu asi použila, pokud dárce kytek neznáš... ;-)
Jinak my teď budem také zakládat od píky, a pojedem do Neratovic podívat se za p. Urbanem. Ten má bez-tech akvárka (jen svítí) a běží mu to všechno tak se jedem přiučit ;-) komunikuje výborně a je fakt rozumný tak se s ním můžeš také domluvit na life čumendu, pokud by Ti tahle filozofie (přírodu neznásilňovat ale podřídit se jí) byla blízká ;-)
Každopádně přeji hodně štěstí a ať nové akvárko dělá radost! X-)
Nejen na desinfekci, ale i na vodní kámen výborně funguje Savo.
Záleží, od čeho chceš akvárko čistit. Osobně bych jako desinfekci použila ocet nebo savo. Zas na usazený vodní kámen funguje skvěle kyselina citronová.
01.07.2024 19:57:41
Téma: Žebrovník – Předmět: Zvláštní chování žebrovníka –

Pawel
Chtěl bych poprosit o pomoc. Chovám doma Žebrovníka. Poslední dobou se chová zvláštně, má problém s rovnováhou dost často leží na boku a někdy se z ničeho nic začne točit kolem svoji osy. dival jsem se co by mu mohlo být a našel jsem, že tohle chování by mohla způsobovat parazitická infekce napadající nervovou soustavu, což by vysvětlovalo to točení. Moc tomuhle nerozumím a na internetu jsem taky toho moc nenašel. Chtěl bych se zeptat jak bych mu mohl pomoci v tomhle případě. Jakou medicínu/produkt byste doporučili pro léčbu žebrovníka? Nebo kontakt na nějakého experta, co se takové léčbě obojživelníků věnuje a věděl by co s tím. Budu velmi vděčný za jakoukoliv informaci. Děkuji
Tak covid tu byl nedávno a určitě seženeš mýdlo s desinfekcí. :-)
https://aquariumscience.org/index.php/11-1-1-hexamita-and-hith/#
Odkaz přiložen,pouze k zobrazení změn zdravotního stavu způsobeného Spironucleózou.
Pravděpodobně druhotná infekce bičíkovci Hexamita - Spironucleus,prvotní oslabení imunity organismu může být způsobeno střevními patogeny Capillaria a Cryptobia.
Postup léčby najdeš v mém deníčku,pokud Ti není něco jasné,tak tam najdeš i telefonní kontakt a můžeš mi kdykoliv zavolat.
S tím chlórem bych to moc nedramatizoval, pokud ti to v koupelně nesrmrdí jak v bazénu... Běžně se nádrže doplňují hadicí přímo z kohoutku...
Cituji z jiného vlákna, ale tam to bylo v souvislosti s rybami...
https://rybicky.net/forum/14604
lacewings napsal: Nicky napsala: ještě bych tu zapátrala po informacích o chlóru ve vodě. jestli máš vodu z řádu (napojenou na městský vodovod), je chlórovaná a to rybkám nedělá dobře. proto se nechává odstát, aby chlór vyprchal
-již jsem zde váděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,
-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chutově tak i čichově, ale ani zde se většinou nemusíme obávat,ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolnuje pomaleji,je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,
-pak je tu silné, až pačlivé zapáchající zachlorování,známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný
-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem,jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas
- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost,která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná. ;-)
Na jedno jsi dej pozor cokoliv najdeš u řeky nebo v ní tak silná desinfekce nejlépe v savu. Nasbíral jsem si kamení 50 m od Vltavy vypadalo čisté jako sklo a po pár dnech se vzpamatovala ruducha jak prase. :-)
Chcem chovať Kolizi krpaté.Čichavec zakrslý.Máte skúsenosti? Kúpil som 5 kusov a presne do týždňa odišli dva samce,samica chytila zrejme infekčnú vodnatileľku.Foto je v albume.Vredy po tele ,odišla po týždni a ako prvá si hned zvykla.Mám len dva samce,Veľmí krásna mierumilovná ryba.
Jo to je bohužel pokadžé, měla jsem nějaký škrábanec na ruce, nechtěla jsem sahat do akva holýma rukama, nejdelší rukavice na úklid, opatrně opatrně a najednou jsem si nabrala vodu do rukavic a celá snaha v háji.
Už jsem si i zvykla, že si máčím rukávy, hodinky a občas i vlasy v akva, když se blbě nahnu. Zábavné hobby. Ale přestala jsem nasávat jakékoliv trubičky jakkoliv ústy, plicní infekce co z toho prý můžou být (a prý nějací zahraniční akvaristé měli) mě děsí mnohem víc než kožní infekce
OT prosím
Kameny z přírody můžeš použít jen si musíš dát pozor na obsah vápence /test v octě/ Pokud jsou z vody chce to ještě tvrdou desinfekci aby se ti do akvária nedostal nějaký nežádoucí vetřelec. Prakticky všechno co do akvária strkáš by mělo projít nějakou prohlídkou a desinfekcí. :-)
Zdravím všechny a prosím o radu.
Ke zhruba ročnímu Axolotlovi jsme před 8 týdny přidali druhého, asi půlročního. Před nedávnem jsme si všimli, že nový Axolotl často splývá na hladině a posledních pátek dnů nejeví zájem o potravu. Krmíme oba zatím kostkami patentek jednou za 2 dny. Před pár dny se mu na konci končetin začaly objevovat výrůstky, chomáče. Ty jsou vidět i na ocase a pod kloakou. K tomu se nám zdá, že ztrácí hustotu keříčků. Dnes už je poměrně apatický.
Evidentně je ve stresu a možná trpí infekcí. Lze to z fotek určit?
Druhý, starší axolotl je zřejmě naprosto v pořádku - drží se u dna a žere jako vždy. PH/kvalitu vody jsem zatím neměřil, měníme ji cca 1x za týden s akvaregulátorem. V akváriu 120l je voda kolem 18C a čistíme ji houbovým bublifukem.
Díky!
Nejsem tedy odbornik, ale preventivne tam tlacit leciva pro ryby a dezinfekcni prostredek na rasy ve forme tekuteho co2 moc parady ve vode neudela:/.
V akvariu je velmi malo rostlin a dno dle meho taky neni zrovna idealni. Pisete ze jde o substrat. Vite znacku nebo co presne za substrat to je?
Proplachovani filtrace jednou tydne je moc casto. Dle meho alvarium neni v rovnovaze. Nitrifikacni proces se nemel sanci rozjet a rybky trpi.
Jako prvni krok bych vysadil veskerou chemii a vysazel spoustu rychlerostoucich rostlin ( namisto te umele meduzy..)
K rybam : pokud neprezily zivorodky a tetry, pridani cichavcu v tomto stavu akvaria nebyl dobry napad;/
Pockejme ovsem na nazor kolegu :)
Mohu se optat jakou desinfekci jste do vody davali po vlozeni rybek? Prosim taky doplnit a vytvorit prezentaci. Cim vic informaci a fotek tim lepe, at se ostatnim lepe radi : )
Dobrý den, mám prosbu o radu. Akvárium 60 litrů - založené 4/2023. Zpočátku fungovalo bez problémů. Akvárium jsme přemístili cca o 2m a začaly problémy s řasou a úhynem ryb. Řasy jsme se zbavili a začali postupně nasazovat nové rybky. Co nám vydrželo od založení akvaria jsou 2 pancéřníčci a 2 pandy. Všechny rybičky plovoucí v horní části akvaria nám vymřely. Dokoupili jsme 2x hejničko molly černé. Adaptace na vodu dodržena. V obou případech nám všechny molly přesně 24 hodin po vložení do akvária vymřely. Zkusili jsme koupit tetry + 4 čichavce. Tetry opět přesně po 24 hodinách všechny vymřely. Čichavci se zatím drží (2 týdny). U rybek se vždy opakuje stejné chování - začnou být "malátné", schovávají se, drží se na místě a viditelně lapou po dechu. PH máme cca 8, KH máme 8, dusitany i dusičnany v normě, teplota 25°C, vodu okysličujeme, svítíme cca 6 hodin. Při vložení rybek jsme do akvária vždy dali desinfekci. Při čištění (výměna vody cca 1/3, 1x za dva týdny) přidáváme bakterie Bacterial combi easy-life. Můžete prosím někdo poradit, na co se zaměřit?
Akvarko mám ¾ roku a filtr jsem nečistila ani jednou. Samozřejmě bychom mohli pak diskutovat, jak kdo čistí či nečistí filtry. Ale myslím, že v Tvém případě bych ho nechala být.
Další důvod, proč se rostlinkam u Tebe nedaří je za mě nesmyslná chemie.
Tekuté co2 je desinfekce, ne co2. Takže buď používáš plynné co2 nebo žádné.
Přípravky proti řasám - proč? Mimochodem tekuté co2 je proti řasám. Takže další přípravky na řasy nedávají smysl. Nejen, že se řasa tvoří v nové založené nádrži, takže to chce trpělivost a ne hned tam cpát chemii a navíc u řasy je potřeba hledat příčinu, ne chemii. Např. když by byla příčina silné světlo, tak takové přípravky tam můžeš lít do aleluja. Takže tyto přípravky tam nedávej a až se Ti objeví řasa, napiš nám zde, rádi Ti pomůžeme.
Sera Bio Nitrivec je přípravek, který chemický likviduje "bordel" v akvarku, jestli jsem správně pochopila. Prostě nějaká chemie, kterou je nesmysl lít do akvárka. Opět jsi problem řešila chemií. Čuňátka ryby daruješ, tudíž tuto lahvičku vyhoď do koše. Budeš mít čistotnejší ryby a když nebudeš zanedbavat údržbu, tak věř, že tyto dva faktory vynahradí tuto chemii.
Hnojíš, otázka, zda je to vůbec třeba. Klidně při novém akva prve nehnoj, nechej to tak, a pozoruj rostliny. Kdyby začínaly chátrat, tak teprve poté přidej hnojivo. Třeba zjistíš, ze ho nebudeš potřebovat. Ale hnojivo je jediná "chemie", která není až takový průser.
A ještě mám výhrady k dekoracím. Zaprvé Tě poupravím, že rostliny nejsou dekorace, ale alfa omega akvária. A dekorace kořen, hradby, mušle, loď - z toho kvetu. Neřeším, že se Ti to líbí a chceš to mit v akvarku. Řeším, že toho je nesmyslně moc. První věc je, že i dekorace můžou narušovat ekosystém akvarka. Nejsou z přírodního materiálu. A když vezmu ty přírodní, tak mušle prý v akvarku nevadí a kořen byl doufám nějak vydesinfikovaný, ale vím, že někteří akvaristé v jiném vlaknu řešili, že i ten kořen jim nadělal paseku. Na Tvém místě bych si vybrala jednu dekoraci a tu tam nechala, zbytek at jde pryč. Nejen kvůli místu, ale i proto, aby to nezatezovalo ekosystém akvarka. Navíc jestli máš 6o litrů, tak tyto akvarka mají standardně 6ox3o cm (dle fotek to tak vypadá na tento rozměr). Což nevím, jak na takovou malou plochu jsi zvládla dát tolik věcí plus rostliny.
Navíc pokud bys uvažovala o rybách na dno, což ancík je (i když ho nebudeš mit), tak jim moc prostoru nenabídneš. Např pancerničci pandy spapaji spadle žrádlo, takže ti by Ti pomohli.
Tak i všechno toto přehodnoť. Nejlepší start je bez chemie, dát akváriu čas na záběhnutí a při záběhu pozorovat, co se děje. Pokud si nevíš rady nebo nastane problém, napsat zde a řešit to dle rad zkušených akvaristů než vše řešit chemií. Zaprvé to leze do peněz a zadruhé tím člověk nevybuduje fungující akvárium. Taky otázka u tolika druhů chemie, zda se to dokonce tím smícháváním neneguje či nevytváří to něco nežádaného.
Děrová nemoc plus nějaká přidružená infekce? Kdoví čím si ty rybky prošly, přes kolik překladišť a z jakých původních podmínek, než se dostaly k Vám.
Chce to hodně hýčkat. Vyšší teplota, co nejčistší voda, nutričně co nejlepší potrava (s ohledem na nutnost hojení lebeční chrupavky/kosti bohatá na vápník)... a doufat. Snad je zachráníte...
Ahoj,
Za mně výživný substrát by rozhodně měl stačit na měsíc či dva u nenáročných rostlin. Není třeba tam házet tuny hnojiv a určitě bych vysadil tekuté CO2+EXCEL, které se mezi hnojiva rozhodně počítat nedá. Je to dezinfekční činidlo a používat by se mělo pouze lokálně na potlačení některých druhů řas..
Pokud je akvárium staré ani ne měsíc, je tam dle mého moc ryb(myslím, že je tam všeobecně moc ryb) a moc brzy + některé jsou celkem citlivé na kvalitu vody a vyžadují řádně zaběhlé akvárium.
Dále bych přidal více rostlinek
1) jak silně svítíš? (kolik W na tvůj objem?)
2) jaké má tvoje voda paramentry? dusitany? amonian? dusičnany? železo? apod..
3) Ty kameny prošly octovým testem?
4) obrátil bys prosím tu fotku u prezentace?:)
5) doplň prezentaci o co nejvíce informací, aby se lépe rozdávaly rady a zkušenosti
dík!
Ta bílá tečka u skřele to samé není. (Přečetl jste si to povídání v odkazu?) O co jde, netuším. Tedy - jakési podezření mám, ale ne jistotu, takže raději mlčím... Třeba vám poradí někdo jiný.
Co se týče hmyzomorky, pokud vám stručné vysvětlení z odkazu nestačí, mrkněte do diskuse na zdejších stránkách. A kdyby ani to vás neuspokojilo, net je plný informací na toto téma.
Např.: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155925/
Tady taky najdete vysvětlení, proč si myslím, že ta bílá tečka u skřele není hmyzomorka.
Cit.: ...Parazitická infekce u jedné ryby z Lab. 1 byla omezena na kosterní svaly; avšak u ryb z dalších dvou laboratoří byly spóry ve fagocytech detekovány také v různých dalších orgánech, včetně intersticia ledvin, sleziny, vaječníků, střeva a mezenterií. Masivní množství spor ve fagocytech bylo často pozorováno v pojivových tkáních vaječníků, ale nikdy ve vajíčkách (Obr. 3g). Agregáty spor byly pozorovány ve všech vrstvách střeva, rozšiřující se přes serózní povrch a do mezenterické pojivové tkáně. Hladká a srdeční svalovina nebyla ovlivněna u žádné ze zkoumaných ryb...
Pozor, dnes už vyrábějí SAVO, které neobsahuje chlornan sodný. Nesmrdí po chloru a nevím jaké má desinfekční účinky, obsahuje pouze tenzidy.
Ahoj,
akvárko vypadá hezky. A věř že pokaždé když založíš nové, budeš mít nápady co udělat příště jinak. A každému se líbí něco jiného.
1. Ve filtru bych nechal tu houbu. Uhlí bych nepoužil a ideálně místo těch koulí bych tam dal nějaké biofiltracni medium malé frakce. Máš tam věci od Seachemu, tak třeba ten De-nitrit....nebo od jiného výrobce... vesměs je to nějaká pemza.
2. Světlo nech na 80% a svit na začátku okolo šesti hodin a každý další týden trochu přidej. Víc jak deset hodin bych ale nesvítil.
3. Startovací bakterie jsou ok.... může se tu vést diskuze které jsou nejlepší, ale to je fuk. Pravidelná výměny vody je taky důležitá. Ty černé kamínky zřejmě do vody nic vypouštět nebudou, ale ty větší už možná ano... vypadají jako seiru stones, ale nemusí to být oni. Nicméně některé rostliny musí změnit formu listů na "podvodní" a budou opadávat, žloutnou, rozpadat se a tím do vody uvolňovat nežádoucí látky, takže pravidelně měnit cca 30% vody. Ta bonsai může též do vody uvolňovat látky které Vám mohou zabavit vodu do hněda. A v prvních týdnech se na něm obvykle vytvoří slizký bílý bakteriální povlak. Lze trochu očistit třeba kartáčkem na zuby, nebo trochu odsát při výměně vody. Nicméně po týdnu až dvou, podle typů kořene sám od sebe zmizí. Stím hnojením je to vždy kříž. Bioflor jsou mikroprvky. Rostliny by spíše potřebovali makroprvky, ideálně dusík, ze začátku bez fosforu..to má opět Seachem - Nitrogen. První dva týdny bych dával jen ten dusík a pouze 1/4 doporučujene dávky. Pak bych začal přidávat i mikroprvky třeba ten bioflor, ale zase 1/4. Bohužel každé akvárko je jiné a pouze praxí/pozorováním a někdy i systém pokus omyl se člověk naučí reagovat na potřeby rostlin.
Tekuté CO2 není forma hnojení, ale způsob jak desinfekčním prostředkem potlačit růst řas. Nesníží to pH v akváriu a nedodá to potřebný uhlík rostlinám k lepšímu růstu. Některé koncepty hnojení, ale toto tekuté CO2 používají - řada produktů "Masterline". Já bych to teď na začátku ale nepoužíval. Něco jiného je plynné CO2 z tlakové láhve. To je dobrá věc. Ale něco to stojí a zase se musí člověk učit a ladit další věc:-).
NO2, ač tam teď třeba není, Vám během několika týdnů určitě vyskočí. Proto se pravidelně němí voda, aby se tam úroveň stále ředila na nižší koncentraci. Většinou ale během třech až pěti týdnů se v akváriu namnoží dostatek nitrifikačních bakterií které NO2 začnou přeměňovat na NO3. Proto se doporučuje s nákupem ryb chvíli počkat.
Vodu nemáte ideální, je dost tvrdá. Tady toho moc k poradění není... správně jste vybíral rostlin které byli označené jako nenáročné a sám uvidíte čemu se bude dařit a čemu ne. Ta rostlina co vypadá jako štetka na láhve, růžkatec, nemá ráda zasazení do dna, lepší ho nechat plavat. A taková ta šmodrchanice, pupečník, tu je lepší roztrhat na více menších kousků a ty poté zasázet. S rostlinami je třeba trochu experimentovat a zkoušet. Obecně platí čím víc rostlin tím lépe, nebál bych se přidat. Jinak vyřešit problém tvrdé vody jde pomocí reversní osmózy, ale je to další "krám do baráku" a něco to stojí.
4. UV lampa je užitečná k řešení problémů jako bílý zákal (nálevník) nebo zelený zákal (zelená řasa ve vodním sloupci). Nějaké pravidelné používání není potřeba. Někdo ji zapne na pár hodin po výměně vody a po vypnutí přidá hnojiva (ty mohou být UV zářením degradovány). K tomu mít zdravé akvárium není UV lampa nějaká nutnost.
Omlouvám se trochu jsem odpověď natáhl :-)
Dobry den, včera mi uhynul rak. Neviem aka to je choroba, aby som sa tomu vyvaroval. Rak bol stale v ukrite, den pred uhynom behal tarbavo ako keby je nafuknuty. Takto sa zdeformoval. Poradte co to moze byt za chorobu alebo infekciu. Druhy rak je zatial ok. Zvliekol sa a je aktivny. Beha po akvariu, nejavy znamky chorôb. Prikladam fotku. Viete niekto určiť chorobu? :-(
Založte si prezentaci akvária, takhle se se dobře míněné rady nedočkáte. Možná i výměna 20l vody po dvou týdnech bude ten problém.
Edit: A tekuté CO je desinfekce.
Ano,asijské labyrintky pocházejí s oblastí s měkkou mírně kyselou vodou.Celý povrch těla je pokryt ochranným slizem,v nevhodném složení vody může dojít k poruše tvorby kožního sekretu a následné bakteriální infekci.
V akváriu mám spolu s beťákem pouze dva krunýřovce jednopruhé. Vodu v nádrži měním 1x týdně spolu s odkalováním dna (akvárium máme asi půl roku). V akváriu mám topítko, filtr, teploměr, rostliny a lávový kámen. A dále nevím, co víc byste potřeboval vědět. Přikládám i foto. Poničenou má pouze ocasní ploutev. Hřbetní je stále stejná. Beťák v pořádku plave, jí, nemá žádné další přiznaky na bakteriální infekci, krom poničené ploutve.
Nedodala jsi žádné info o nádrži,podle viditelně polámaných měkkých paprsků,pouze v ocasní a hřbetní ploutvi,tipuji okus od spoluobyvatelů v nádrži,případně počáteční bakteriání infekci.
https://www.nanofish.cz/vzdelavaci-okenko/bojovnice-pestra--betta-splendens-dil-vi-nemoci/
ahoj. Nejsem odborník na Betty, ale dle mého je Akvárku velmi velmi čerstvé na jakoukoliv rybku. Ideální doba zajetí jsou týdny a ne dny. Hádám, že se tam rybičce moc líbit nebude. Nejsem si jist, zda-li to způsobilo tu bouličku, ale rozhodně ji to nepomůže.
Jaké jsou paramentry vody? Amoniak, dusitany, dusičnany, - nasazovala si bakterie ro rychlejší zaběhnutí a rozjetí akvária? Určitě bych přidal na rostlinách a tím "barevným pískem" si také nejsem moc jist. Za mě ideálně kvalitní substrát do kterého se dají rychlerostoucí rostlinky. Určitě by to i lépe vypadalo;)
Co čtu, mohl by to být i náběh na bakteriální infekci popsanou níže. Špatné podmínky v nádrži, stres při exportu..ale to jen spekuluji. Určitě tu budou zkušenější chovatelé;)
Bakteriální rozpad ploutví
Projevem této běžné bakteriální infekce je vytvoření bílých míst nejen na ploutvích, ale i v místech tlamičky a šupin. Ploutve se začnou třepit a rozpadají se (od toho název nemoci). Bakterie, které způsobují toto onemocnění se v podstatě nacházejí ve všech akváriích, ale ohrožují jen ty ryby, které žijí ve špatných chovných podmínkách a tím mají oslabený imunitní systém. Příčinou však může být také stres, ať již z přepravy nebo ze samotné manipulace.
Jako první bychom měli nemocnou rybu odchytit a umístit do karantény, jelikož tato nemoc je vysoce nakažlivá. Následuje výměna akvarijní vody v nádrži, kde se nemoc vyskytla. Dno akvária musíme udržovat v čistotě (odsávání dna se zbytky potravy). Dále musíme zkontrolovat pH a teplotu vody. K léčbě použijeme léčiva od ověřeného výrobce.
Zkuste ho poštoucnout a podívat se jestli nemá nějakou infekci. Při nejhorším zajděte k veterináři.
Vyhodil jsi ji ven co nejdřív? Možná byla napadená nějakým parazitem nebo bakteriální infekcí...těžko říct, foto není ideální. Hlavně jsi ji tam neměl nechat, ať ji nesežerou ostatní, ať se to nešíří nebo aspoň omezí.
PS:máš v profilu Krevetárko, nevím, kolik máš kusů krevet. Jestli uhynul 1ks z mnoha, je to naprosto normální. Pokud jich máš 5ks, tak to bude problém.
Pristine a Prime neudělají vůbec nic, to tam nemusíš lít nebo to dopotřebuj, ale už znovu nekupuj, jsou to vyhozený peníze. Tekutý CO2 je jedovatá desinfekce, kterou je lepší nepoužívat, adresně dokáže likvidovat řasy, ale prostě to jen tak lít do akvária vůbec ničemu nepomůže, spíš to může uškodit. Osobně bych taky nelil železo, ale používal ten Flourish, fosforečnany lít opatrně, aby jich tam nebylo moc a hlavně si nemyslím, že u lowtech nádrže to potřebuje denní hnojení a tipl bych si, že tam teď bude přebytek fosforu a možná i toho železa.
Kapkový testy jsou obecně dost nepřesný a to včetně těch nejlepších od JBL a Sera. Takže pro přesný hodnoty doporučuju zaplatit si někde rozbor, za přijatelnou cenu ho má třeba Profiplants, ale ještě přesnější bude z laboratoře. Klidně si vedle udělej kapkový testy, ať je vidět, jak moc mimo jsou.
EDIT: Předpokládám, že problémy jsou s Heterantherou, no a ta podle mě potřebuje silnější světlo, než dává to tvoje a proto se jí nedaří. Moje doporučení je, zbav se jí a vyber jinou rostlinu, třeba se jí bude dařit víc. Protože když teď dáš silnější světlo, můžeš tím rozhodit zbytek akvária a válčit s řasou úplně všude.
Zjisti si co ti teče za vodu a na netu si najdi příznaky nedostatku některého prvku ně spíš přijde že nadbytku protože do tohle akvária bych žádné hnojivo nelil jen měnil týdně 1/3 vody. Tekuté co2 je zředěná desinfekce a moc uhlíku z toho není a při delším používání to taky nebude nic moc. Dobré tak na ruduchu. :-)
Nicméně - existuje poměrně jednoduchý (a levný) test volného chloru, (když napíšu - od Aquaru - není to reklama?). Pokud někdo používá zdroj vody, o kterém ví, že je desinfikován např. Savem, může pomocí tohoto testu zjistit, jestli už je voda vhodná pro použití v akváriu. Nebo pokud má podezření, (čichový vjem), že ve vodárnách asi trochu přitlačili na desinfekci, což se může stát poté, co bylo v pitné vodě zjištěno nadměrné množství nežádoucích bakterií.
K urychlenému odstranění chlóru z vody pomůže její pohyb, např. provzdušňováním, a/nebo použití thiosíranu sodného v koncentraci ~ 1-3 g/100 l vody.
Mohu se mýlit, ale připadá mi, že jej pokousalo to labeo. Ona jsou docela nevrlá a pokud je někdo vyprovokuje (beťák snažící se udělat dojem na samičku může konflikt vyvolat snadno a rychle), dokáží opravdu ošklivě ublížit. Ostatní rybičky vypadají zdravě, pravděpodobně by tedy mohlo jít právě o pořádný hryzanec. Samozřejmě se do toho obratem dá nějaká druhotná infekce, určitě by byla vhodná nějaká protiplísňová opatření, rybičku důsledně sledovat a případné změny neprodleně řešit konzultacemi :-)
Bohužel diagnostika jen tak od oka není jednoduchá. Dělává se to, že se léčí skupiny parazitů vhodným léčivem.
Dá se léčit třeba komplexníma léčivama. Jedno ale třeba stojí 800Kč. Anebo pilulema či vodičkama. Ale když nevíš přesně co léčíš, nemusíš se trefit. Také není vhodné léčit hned po sobě. Ryby se nechávají pár týdnů odpočinout, je li to vhodné k situaci.
Také pozorované věci již mohou být jen následky boje uvnitř ryby. Sekundární a další infekce.
A také je vhodné budovat odolnost ryb. A nejjednodušší je prevence. Mít zdravé silné jedince, dobře krmit, dobré prostředí, ...
A pokud již léčíš, tak v tom pokračuj a dokonči to. Hodně štěstí.
A živorodky už nejsou co bejvaly. Jsou velmi choulostivé.
Může být. Zdravá žábra by měla být čistá, bez jakýchkoli novotvarů či odchylek.
Určitě překontroluj pro axíka všechny směrodatné parametry životního prostředí...
Jo a patentky z jídelníčku úplně vyškrtni, zrovna ty jsou pro axíka prvotřídním zdrojem infekcí, patrně jde i přímo o zdroj Tvého problému. Ne že by byly patentky špatně pro všechno, např pro naše čolky jsou úplně super - jenže ti mají proti tuzemským mikroorganismům protilátky, zatímco on ne ;-)
Paraziti, infekce-není sporu.
Co se týče toho substrátu-cesta by byla minimalizovat organické složky a CO2 mírně doplňovat-např. z tlakové lahve.
Nějak tak to mají v akvarijní expozici v botanické ve Wroclavi, substrát je překrytý vyšší vrstou křemičítého písku, CO2 se dodává "pasivně"-nádržkami na CO2 u hladiny, které se pravidelně "dofukují", dohnojování jen naprosté minimum, podle symptomů. Málo ryb.
Křišťálově čistá voda, naprosté minimum detritu,tímpádem i organického znečištění, řada exeplářů rostlin v perfektní kondici,zbarvení, bez řas, a to i přes poměrně velkou výšku nádrží a "nic moc světlo" a relativně pomalý růst.
Paraziti a infekce jsou důvod, proč bych s tím bahnem byl hodně opatrný. On Father Fish na to má svůj názor a dokonce má i Discord, ale... nerad bych zavlekl rybí tuberu nebo infekci, kvůli které rybáři zakopávali úhoře. Ale to by bylo na samostatné téma.
Hnilobné procesy mohou být problém a začátečníkovi bych doporučil nějaký profi substrát. MD jednou zkusil kompost a celé akva musel předělat, hnily i kořeny. Ten jezírkový substrát je jílovitá hlína, co živiny uvolňuje pomalu, ale pořád rychleji, než když na dně třeba hnije listí. Takže žádné koblince, co se běžně dávají leknínům do jezírka.
Je víc názorů, jak hlínu správně překrýt. Někdo tvrdí, že musí trochu "dýchat", další řádnou vrstvou písku... třetí, že nahromaděné plyny (CO_2, CH_4) mohou způsobit prasknutí dna.
Zajímavè, ale pár myšlenek... Pri použití hlíny u obou metod dojde rychle k anaerobním procesům ve dně a hnití, tímpádem i k masivnímu rozvoji bakterií. Produkty hnití proniknou i s množstvím nežádoucich bakterií do vodního sloupce. Tyto bakterie představují pro vyšší organismy a jejich inunitní systém velmi vysokou zátěž, končící dříve nebo později onemocněním. Sama DW po čase přiznala, že v jejich nádržích k problémům tohoto typu docházelo vč. rozvoje závažných infekcí (i pro clověka) typu Mycobacter. Nejsem si vůbec jist, jestli něčemu podobnému "jít naproti". Jako začátečník jsem hnití dna zažil, u terčovců, nebylo to nic, co bych chtěl někdy opakovat.
Silně diskutabilní vidím i introdukci "života" do nádrže formou "bahna z rybníka", protože vedle žádoucího bakteriálního spektra dojde velmi pravděpodobně k zavlečení některého z mnoha patogenů a parazitů. Jak říkával RNDr. Frank, není na Zemi organismus víc nemocný, než akvarijní ryba :-)
Známý, který měl pěstírnu, se s infekcemi a parazity z živého krmení cyklicky potýkal. Časem se i v nádržích, kde původně ryby nebyly, tak se objevily-i s nemocemi.
Tyjo na tuto nemoc jsem při hledání vůbec nenarazil. Vypadá to, že jsem pěkně v pr... Je divné že to propuklo z ničeho nic až teď. No každopádně myslím že příznaky už mají téměř všechny ryby. I když uhynulé hned vylovim, nenašel jsem jednoho pancernika a 2 ancitrusy, kteří tam můžou být někde uhynulí v úkrytech. Zkusím vypnout topení, vyměnit část vody, vylovit všechny nejvíce postižené a zopakovat léčbu. Jinak co pak? Je to na zrušení všeho i rostlin a desinfekci?
Stále bych to léčil jako bakteriální infekci a vyměnil část vody. Může být i interní.
Jsi si jistý že NO2 a NO3 ok? Předpokládám, že ano.
Musím bohužel souhlasit, že Duhounek vidloocasý je dosti teritoriální. Z hejna cca 20 kusů zbyly akorát dvě samice..něktěří vyskákali z akva, některým "odešla ocasní ploutev" - težko říct, zda následkem okusování a bakteriální infekcí nebo něčím jiným. Každopádně minimálně jeden samec tam fest proháněl všechny. Mrzí mě to, neb Duhounek vidloocasý je krásná, živá a nebojácná ryba.
Václave, ty máš k dispozici bezpečnostní list CO2 Vitalu ?
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyd
Citace: Glutaraldehyd (systematický název pentandial, sumární vzorec C5H8O2) je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě.
CO2 Vital resp. podobné přípravky ala tekutý CO2 atd. není žádné hnojení, ale je to silná desinfekce, navíc s kumulativním účinkem. Likviduje řasy, to ano - takže použití max. krátkodobé, lokální.
"Tekuté CO2" typu Easy Carbo, florish excel, Invital CO2, atd..... není žádné CO2, ale jak píší ostatní pouze desinfekce na potlačení růstu řas.., současně pozastavení růstu rostlin:-(.... Co se týká přidání CO2, tak tyto přípravky na bázi glutaladehydu přidají nula celá nic na CO2.....aby se člověk dostal alespoň na 15mg na litr tak musí doporučené dávkování překročit tak 100* a to spolehlivě zabije všechno živé v akva.
Bio CO2 kvašením je sice přidávání skutečného CO2, ale je to úplný úplný úplný úplný úplný nesmysl!!!!!!! Milión krát lepší radči žádné CO2 nepřidávat. Sice to skoro nic nestojí, ale kromě problémů to nic nepřinese. A z dlouhodobého pohledu je to neudržitelné. Tlakové CO2 sice do začátku něco stojí, ale je to mnohonásobně vyzkoušené funkční řešení.
Tekutý CO2 barvu dropcheckeru nikdy nezmění. Jak píše vlka, je to dezinfekce, která svými vlastnostmi spíš potlačuje řasu, než by dodávalo rostlinám uhlík. Pokud chceš dodávat opravdu CO2 můžeš zkusit Biokvas od Rataje, je to set na burčák nebo Invital nabízí pokročilejší systém, ale to už se cenově i rozměrově blíží normálnímu CO2 z bomby.
CO2 Vital je v podstatě desinfekce a toho céóčka do akvária moc nedodá.
V době covidu se dělalo hodně věcí o kterých je lepší ani nevědět:-) Já měl na mysli obecné snižování chlorování vody. Jak dezinfekci chlórem nahrazují, jestli ozonizací nebo ultrafialovým zářením netuším. Ale je mnoho lidí co pouští vodu do akvária přímo z kohoutku, pak dodají nějaký antichlor na chlór a těžké kovy či co a jedou úplně v pohodě.
Opak je pravdou při kovidu naopak na dávkování přitlačili je celkem jedno co do vody přidávají vždycky je to desinfekce a mám vyzkoušené, že pokud jde o molitan tak když ho vyperu pod vodovodem tak se doba čištění zkrátí na třetinu. Po tom, co jsem ale filtr předělal čistím vždy jen jednu část a to ještě tak 2x do roka. Pokud se mluví o chloru tak někde se přidává i jiná látka která ve vodě vydrží dost dlouho a například takové doporučení o odstátí vody pak nedává smysl. :-)
OK, ale s těmito teplotami bude mít problém i rostlinstvo, ne?
To už je skoro pak na znovuzaložení AQ po desinfekci, když by je měla vytahovat ;-)
Právě že zřejmě dává Flourish Excel! Vítaný to zdroj tekutého uhlíku a desinfekční prostředek v jednom. :)
No ak ide o tohto krásavca https://rybicky.net/atlasryb/pekoltie_kratkoocasa tak odchov nie je zdokumentovaný (ťažko by sa mu množili). To by znamenalo, že ide pravdepodobne o odchyt + ryba je popísaná ako náročná na chov. Takže asi je potrebné sa aspoň priblížiť požadovaným podmienkam. U pána bola asi nízka teplota. U teba by som pre istotu zistil pH - píšeš tvrdá voda (predpoklad že pH bude cez 7 - aby sa neblížilo k ôsmim).
Neviem či išlo o infekčnú vodnatelnosť, ale pravdepodobne sú príčinou úhynu/choroby dlhodobé nevyhovujúce podmienky + zmena.
Nie som odborník, je to len podnet na zamyslenie z dostupných informácii, kým nenapíše niekto kto má s rybou skúsenosti.
Edit: taktiež pozerám že akva je založené iba mesiac - tam by som takú rybu ešte nedal (hodnoty ešte môžu lietať)
Každodenní výměna části vody ničemu neuškodí, právě naopak, ale to každodenní odkalování už je ke škodě. V akváriu potřebuješ dosáhnout vhodných podmínek, ale to tím, že chceš vytvořit skoro sterilní prostředí nedosáhneš.
Za mě bych přidal i mnoho dalších rostlin a třeba ten acorus co tam máš není rostlina vhodná do akvária.
Jako další bych přestal používat to tekuté Co2 je to vlastně desinfekce. Více zde
http://akvarijni-hnojivo.cz/glutaraldehyd-v-akvaristice-hnojivo-nebo-lakadlo-na-penize-clanek-22
Dobrý den.
Před 6ti dny večer jsem zpozorovala apatičnost u parmičky černopruhé, druhého dne ráno mi přišlo, že se jí maličko zvětšilo bříško. Přidávala jsem rybky, tak mě napadla infekční vodnatelnost. Udělala jsem ji karanténu, kde má o 2 stupně vyšší teplotu vody a léčím přípravkem eSHa 2000. Rybka dnes již čilá. Zajímá mě, kdy ji můžu z karantény přendat. Nebo jestli je to moc brzy na uzdravení.
Hrubozrnnou mořskou, která by teoreticky měla být bez jódu i fluoru. Nebyla to přímo akvaristická sůl, protože koupit celý kýbl za přepálenou cenu se mi nechtělo, ale nemyslím si, že by v podstatě soli byl zásadnější problém. Dával jsem lžičku na deset litrů, čili půl lžičky na každou výměnu vody.
20 (hrubých) litrů na jednu bojovnici, krevetky a hrst šneků je myslím už tak na dolním limitu toho, co je ještě humánní, takže cpát tam další ryby, zejména další bojovnice, to fakt ne.
Ohledně živé potravy z nejbližší louže - betta mi umřela na infekci i ve stabilním prostředí bez jakýchkoliv změn. Natahat si tam k tomu ještě parazity - děkuji nechci. Možná jsem mohl zavčas zkusit artémii, ale nic dalšího si do akvária tahat nechci.
Tak určitě není starý a dej si pozor na to tekuté CO2 je to vlastně zředěná desinfekce podobná savu dost může poškozovat rostliny. Moc uhlíku z toho není. Echináče jsou dost nenáročné rostliny a asi bych ho vytrhl podíval se na kořeny a zasadil mimo tu hnojící kouli.
Hnědé řasy/rosivky jsou po založení akvária (jestli platí ten leden 2023) zcela normální a také po několika týdnech zmizí. Doba svícení na začátku má být kratší, 10 hodin je strašně moc. První měsíc klidně stačí 6 hodin pak postupně přidávat. Na druhou stranu v prezentaci je uveden u světla výkon 4W. A to je hodně málo. Důležitá je jak délka, tak současně i intenzita světla.
Pravidelná výměna vody je dobrá. Jestli teda nemáte extra špatnou vstupní vodu.
Hnojení je též třeba, ale zde je někdy méně více. Invital hnojiva neznám, ale invital Macro obsahuje krom dusíku a draslíku i fosfor a je určen do silně zarostlých akvárií a to tohle akvárium rozhodně není. Invital Carbo není hnojivo, ale desinfekce, která se prodává jako zdroj uhlíku.... reklamní trik, žádný uhlík do akvária nedodává.... možná trochu potlačuje růst řas, ale rostlinám nic nedá. Ten Invital Ferrox je dle výrobce zdrojem mikro prvků. Dle doporučeného dávkování je tam strašně železa....
Takže nedostatečné světlo, přidávány fosfor a příliš železa může být příčinou stávajícího stavu.
Zkusil bych změnit to světlo za silnější, výměnu vody bych zachoval, Invital Macro úplně vypustil, to Carbo třeba zachovat v poloviční doporučené dávce, Ferrox také v poloviční dávce (ale toto hnojivo neznám, a když koukám na stránky invitalu a jejich test hnojiv, kde ostatní výrobky kritizují a prohlašují se za vítěze, tak bych si od nich nekoupil ani destilovanou vodu https://www.rostlinna-akvaria.cz/jake-akvarijni-hnojivo-vybrat-velke-porovnani-akvarijnich-hnojiv)
Ahoj, mohou mit tyto razborky infekcni vodnatelnost? Uplbe hloupe jsem koupila par ryb na doplneni stavajiciho hejna, i kdyz se mi uplne nezdaly,ale pricitala jsen to stresu. Oproti stavajicim klinoskvrnkam jsou vetsi,vybledle,nafoukle. Ale je to dobry zverimex a spechala jsem a zahodila tak mozek.
Ahoj,
jako začátečník Ti napíšu příčinu - měli jste krásnou vidinu akvarka, ale bohužel jste udělali tu chybu, že jste si koupili malé a ted se budete trápit.
Dej si ten čas a procti si mou prezentaci, aby jsi zjistila, že takhle to dal nejde.
https://rybicky.net/nadrze/33667-vsechnospatne
Podle toho co píšeš, tak jestli měly rybičky flíčky, bylo nutné zahájit léčbu. Mohly být nemocné už při koupi. Navíc hodnotit situaci bez fotek je taky věštění z vestecke koule.
Každopádně o dalších neonkach už neuvazujte, je to na ně malé. 30 l akvarko má tak 40 cm na délku a je to pro neonky malé. Navic je to nuda. Sama je takhle mám, a většinu času "stojí" na místě, jen sem tam se prozenou a nejvíc jsou akční, když je krmím, jinak je to akolvarko mrtvé. Mimochodem proto porizuji větší akvarko, jen ať se správně pochopíme, které bude mít minimální rozměr pro neonky, a to je 80 cm délka.
Další postřeh je, že jste do akvarka nalevali samé zazracne vodicky, ale vůbec nemáte ponětí o vodě. Chyba. Taky jsem se s tím takhle udrbala a nebudu ani psát, kolik peněz jsem vyhodila za tyto zbytečné vodicky.
Bude to znít hrozně, ale zkusila bych neonky vyléčit, zdejší akvariste mě doplní jak a čím, nebo je nechat dožít. Udělat desinfekci akva (opět mě někdo doplni), zkusit to osadit rostlinami, dle zkušeného akvaristy Václava sami uvidíte, které rostlinky se chytí, pry se to tak samo "vytříbí". Mimochodem at neutracite nesmysl peněz, není marné vzít rostlinky od někoho, kdo se jich zbavuje za děkuji.
A pak pořídit synovi bettu. Jednu mám a musím říct, že je to milionkrát zábavnější pohled než na neonky, páč i když to není plavec, tak plave ohodne víc (není náročná na prostor, neonky ano). Navíc se jí dá dávat do akva zrcadlo, což je taky něco příjemného na pohled.
Začněte se akvaristice víc věnovat, nebo to nikam nepovede. Malé akva je mnohem náročnější než větší. Já se rok trápím s neonkama v 25 litrovem akva. Nedaří se ani rostlinam, ani rybkam (jde vidět, že nejsou spokojené a xhybi jim prostor). Jsem pesimisticka, nechci Vás odradit (což už jsem udelala), ale s takovou budete cpát jen peníze do akva, nebudete mít z něj radost a za chvíli jej dáte pryč.
Píšu z vlastní zkušenosti, taky jsem chtěla jen tak akvarko, vždyť na tom nic není, ale bohužel jsem se hodně spalila. Tak nakonec pro neonky porizuji větší akva a do tohoto miniho dám beťáka. :-)
Omlouvám se ještě jednou za pesimismus, ale prostě vím, jak jsem se já vydrbala. Teď teprve se poučení z vlastních chyb - což mě stálo nemálo nervů a peněz. :hmm: Tak doufám, že Vy se jim vyhněte.
Ten Flourish Excel není hnojivo, ale desinfekce. Ty bílý 1.5 šutry na dně - to je co?
Flourish excel není žádné hnojivo ale desinfekce a na lokální ničení řas . Pokus se zjistit u dodavatele parametry vody.
Edit: Přidáváš CO2 z droždí - nemáš stabilní dávkování - lítá pH . Uvádíš - Hnojení: NPK kapsle po dně . Toto ještě platí ? Kdy si je tam dával?
- ano 2 g, toto je platné třeba právě pro uvedený práškový Chloramin T
- lze využít i jiné přípravky na trhu
- namátkou z Google
- https://www.lihne.cz/chirox-50-g/?gclid=CjwKCAiAxP2eBhBiEiwA5puhNV3TZzBbPoZiT_aXnN3_UYQmelvoZFQBZd7nsmcciynU1yrNo5d4FRoCBeIQAvD_BwE
- https://www.lihne.cz/dezinfekce-f10-sc-100-ml/?gclid=CjwKCAiAxP2eBhBiEiwA5puhNbD8qxec_joAnWssl6oJN1BE99_aAmp2ITc3OXsTA3eIwTrvKu3eHBoCFEcQAvD_BwE
- atd. ;-)
Na to tekuté CO2 si dávej pozor. Je to spíš dezinfekce než zdroj céóčka. Toho tam s ním moc nedodáš...
- k desinfekci je nejčastěji používán Chloramin B, Chloramin T, 10 mg/l po dobu jednoho dne, nebo i alkohol nad 50% ;-)
Ťažko povedať - nie je tam veľa možností. No príde mi to skôr ako nejaká infekcia - to začervenanie (v reáli viac ako na foto) je akoby z pod kože a pri pohľade zhora je viditeľné zdurenie do oboch strán.
- potvrzena nákaza virovou hemoragickou septikémii (VHS) v chovu pstruhů duhových, v hospodářství Tylov v Lomnici na Bruntálsku
- https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chovu-pstruhu-v-lomnici-na-bruntalsku-byla-potvrzena-infekcni-nakaza?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=872211&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
- ;-)
Pokud neměníš vodu v akváriu se začnou hromadit látky jako třeba NO3 a pokud tam není nějaký konzument budou pomalu stoupat někdy to může trvat i docela dlouho, než akvárium zkolabuje. Výměnou vody odstraníš i nežádoucí bakterie a parazity z vodního sloupce a trocha desinfekce v podobě chloru taky neškodí. Kdysi jsem četl článek o pěstiteli pavích oček udržet ty dlouhé krásné ploutve se mu dařilo jen za stálého přísunu chlorované vody z vodovodu pak se přestěhoval do RD a měl vlastní studnu a byl konec. Já bych měnil 1/4-1/3 vody týdně chtělo by si to ale změřit vodu v akváriu a podle toho přizpůsobit výměny.
Když jsem si já prvně koupil test na NO3 z hrůzou jsem zjistil že bych musel měnit vodu několikrát týdně abych mě kleslo NO3 na rozumnou mez tak jsem se dal na rostliny a ubral rybky a dneska ho tam musím dodávat. :-)
Čím krmíš? Možná bakteriální infekce.
Příznaky - Spironucleus,Hexamita - bělavé výměšky z kůže v oblasti hlavy,v pokročilém stadiu se tvoří kráterovité otvory - dlouhé niťovité výkaly střevní výstelky se shlukovitým obsahem, nechutenství ,změna vybarvení ,apatie ryb. Prevence - nákup ryb pouze od ověřených chovatelů,nekombinovat je s dalšími živočichy (ryby,bezobratlí) a rostlinami, bez předchozí karantény a desinfekčních ošetření. Dodržovat hygienu
v nádrži,kvalitu vody a pestrou stravu,omezit stresové stavy ryb. Nepoužívat manipulační pomůcky v jiných nádržích,i zdánlivě suché síťky,odkalovače,hadice.pinzety atd., mohou být zdrojem přenosu nákazy. Desinfekce pomůcek v chloraminu - Savo,následně neutralizovat v čisté vodě.
Příprava na léčebný zákrok:
Nádrž s infikovanou rybou,se musí přeléčit kompletně.Před samotnou léčbou provést údržbu filtrů,po min. dvou dnech odkalit akvárium a vyměnit 80% vody,nastavit termostat na 32-35°C,zajistit silnější vzduchování,nebo pohyb hladiny,snížit intenzitu osvětlení,nepoužívat aktivní uhlí,iontoměniče,UV lampy.
Léčivo:
Entizol 250mg/tab. účinná látka metronidazol. Předpis lze získat u veterinárního lékaře, (většinou bez poplatku),nákup doporučuji výběrem vhodné lékárny - cena se mezi nimi může podstatně lišit..Balení 20 tablet,orientačně cca130Kč.
Jedna tableta na 20L vody (začínalo se na 62,5L,nedodržením léčebných postupů došlo u terčovců k rezistencím,,zavedený postup pozbýval účinnost).V současnosti někteří chovatelé terčovců v holonádržích odchoven používají ,až jednu tabletu na pouhých na 12,5Lvody.
Tablety je vhodné rozdrdit a potom je v nádobce s vodou (teplota cca 40°C) pomocí lžičky v cedníčku na čaj propasírovat,nebo je rozmělnit tyčovým mixérem. Vzniklý roztok včetně sedimentu rozlít po ploše hladiny akvária,nebo jej nalíít před sání skimmeru,nebo filtru.Mléčný zákal během pár minut zmizí.Ryby a bezobratlí na léčivo nereagují,chování a příjem potravy se nezmění.
1. první den aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
2. třetí den odkalení s výměnou 80% vody + aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
3. šestý ,den odkalení s výměnou 80% vody + aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
4. devátý den odkalení s výměnou 80% vody+ aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
5. dvanáctý den odkalení s výměnou 80% vody - léčba ukončení léčby
Napadení bičívkovci (prvoci) může mít druhotné symptomy ,v infikované oblasti někdy dochází k namnožení bakterií a virů,k jejich potlačení a posílení imunity ryb budu v příštím období testovat krmivo Dr. Bassleer Biofish Food Lapacho XXL
Edit: https://www.youtube.com/watch?v=Vo2gq72Tb-k
Pro mne není Seachem důvěryhodná firma, záleží, jak pro Vás. Proč tam lejete průmyslovou desinfekci (Dajana Liquid Carbon) tomu také nerozumím.
Tak to by chtělo znát i ostatní makro prvky - fosforečnany a draslík. Na to se běžně testy nedělají, protože tělu spíš prospívají. A taky to chce znát dusitany. A předpokládám, že vyjdou taky vysoko, prostě hnojivo z pole. Pokud vyjdou dusitany nízko nebo ideálně nula, tak se s tou vodou dá nakládat jako s makro hnojivem, pokud se například týdně bude měnit třetina vody, nevidím důvod, proč dusičnany snižovat nějakou chemií. Navíc pak bude v akváriu hrozit nerovnováha makroprvků, pokud bude dusičnanů minimum, ale fosforečnanů a draslíku pořád vysoká hodnota. Jenom to bude chtít hodně rostlin, aby makroprvky spotřebovaly. Taky by to pak chtělo čistotnější ryby, vyhnout se živorodkám a ancistrusům, kteří produkují hodně odpadu a zase by dusičnany zvyšovali.
A k tomu Savu, předpokládám, že se jedná o ředěný chlornan sodný. A předpokládám, že to bude oproti neředěnýmu chlornanu nechutně drahý. Takže doporučuju pořídit velký balení u bazénářů, pro představu třeba zde: https://www.bazenonline.cz/bazenove/eshop/20-1-Bazenova-chemie/41-2-Tekuta-bazenova-chemie . I tady je hezky vidět, jak se různí cena za stejný prostředek, ale někdy je rozdíl v tom, že to někdo mnohem víc naředí a prodá levněji. Jenže po přepočtu to vyjde mnohem dráž. Mně dobře vycházelo tohle: https://www.bazenonline.cz/aseko-chlorpure-20-litru-odber-brno-a-praha
Předpokládám, že ta studna bude mít minimálně 2-3m3, takže spotřeba chemie bude vysoká, proto doporučuju pořídit chemii levnější, nedokážu odhadnout, jak dlouho ta vydezinfikovaná voda vydrží, předpokládám, že to bude maximálně několik dní. Jo a taky je to dobrá dezinfekce, člověk si už nikdy nemusí kupovat Savo, stačí to naředit.
UV lampa sa bežne v akvaristike používa (ničenie baktérii, rias...) - akurát by nemala bežať stále aby sa nevytvorilo sterilné prostredie (zníženie imunity rýb). Netreba nič upravovať. https://www.invitalshop.sk/uv-lampy-do-akvaria (iba príklad, treba sa poradiť a pozrieť aj iné obchody). Tu by som zvolil externú s príslušným čerpadlom (zaistenie správneho prietoku), aby sa dala použiť pri napúšťaní/čerpaní vody do akva.
Pre potreby pitnej vody by som sa poradil s odborníkom/firmou... neviem či by som použil nejakú akva. lampu. Tiež treba rátať s výmenami žiariviek (životnosť).
Savo by malo byť v podstate chloran sodný. Ale aké koncentrácie treba na vyhubenie všetkých baktéríí a ako rýchlo vyprchá, by som tiež nechal na odborníkov. Do studne sa asi požíva na šokovú dezinfekciu po odstránení zdroja nákazy (utopené zviera, priesak fekálí...)- dlhodobé pravidelné používanie neviem...
Zabránit pronikání fekálií do studny, poté vyčištění a desinfekce studny.
Mám podobné.
Řešili jsme ve vlákně Červi ve dně viz. příspěvek Xuebao 29.6.2020:
xuebao napsal: Takze pisu primo sem, co dneska vypatrala kolegyne parazitolozka. Jde s velkou pravdepodobnosti o zastupce celedi Salifidae, vyclenena z celedi Erpobdellidae, druh Barbronia weberi, v minulosti v rodu Dina. Jde o asijskou dravou pijavici, zerouci cervy a ruznou bentickou haved, v akvariu nejspis zbytky krmeni. Je toho o ni celkem dost i na akvaristickych webech. Byla zavlecena nejspis s akvarijnimi rostlinami z asijskych pestiren do celeho sveta, z akvarii pak zdrhla ven, takze byla nalezena ve volne prirode treba v Nemecku nebo Italii, ale taky na Madagaskaru. Rybam neskodi, resp. tedy necizopasi na nich. Jestli lze zlikvidovat hypermanganem, to mozna ano, ale zrejme se musi udelat dobry roztok. Ja ji mel v kytkach, ale sel jsem do toho s tim, ze jojo sekavky si s nimi poradi, jako ostatne se vsim, co se da v akvariu sezrat :-). Jestli se ukazi v jinem akvarku, tak to asi resit nebudu, nebo koupim nove male jojo. Je otazka, jestli by sly vyhladovat stridmejsim krmenim rybi osadky, kdyz by zbytky ze dna vyluxovali pancosi. Ale napady a nazory lze vyduckduckovat/guglovat.
Jinak, moje pijavky vypadají takhle:
https://youtube.com/shorts/rzkjR_OWb-k?feature=share
https://youtube.com/shorts/j1DnEbFsTrw?feature=share
EDIT:
Jinak, mám je ve dně, jinde jsem je neviděl.
Snad jen magnetické štěrce v akváriu.
Na rybách jsem je nezahlédl, dokonce jsem viděl, že jednu nějaká Neonka sežral.
Jak se toho zbavit nevím. Co jsem kde vyčetl, tak je to tak na znovu založení akvária, dezinfekci či likvidaci kytek a dekorací.
Já žiju s pijavicemi..
10mg/NO3 by stačilo, pokud je na ten údaj spoleh. Zkontroloval bych, jestli ti něco nehnije-kořeny, dno? Pokud se hromadí binec na dně, tak nefungují správně biologické procesy-mineralizace, rostliny mohou být poškozovány organickými látkami ve vodě (žloutnutí), čemuž by odpovídal i výskyt ruduchy. Aplikací průmyslové desinfekce (CO2vital) se situace ještě zhoršuje. Důsledně povrchově odkalil a yměnil bych opakovaně větší objem vody, dohnojil (ne přehnojil), použil po každé výměně vody bakteriální násady (např. vhodné jezírkové) a dosadil mnohem více rychlerostoucích rostlin. A čekal ;-)
Já si čím dál víc myslím že to dělaj ty potvory skaláry! Včera jsem si dala čas a pozorovala je, a během krmení se chovaly jak piraně :-D Jedna se hrnula ke granuli společně s ramirézkou - a vystartovala jí proti oku. Začala jsem je krmit mnohem intenzivněji (dřív jsem krmila 2x denně, s tím že jedno krmení bylo pro denní ryby a druhé až večer, hlavně pro gibíka, aktivního v noci). Teď podávám 3x denně.
Během své akvaristické kariéry (což jsou desítky let) jsem měla skaláry dlouho, ale vždycky jako už odrostlé kusy; až před 2 lety a pak teď jsem koupila mláďata. A mám dojem že jsou mnohem dravější, jsou strašlivě žravá a taky mnohem rychlejší než dospělé kusy. Zajímavá zkušenost...
A oko ramirézky už je téměř normální, zjevně to bylo zraněním, a ne infekcí.
Já se právě domnívám, že o agresi šlo - nejde o to, že se ocas finálně rozpadl, ale o to, že jeho dolní polovina (a to nejen vlastní ploutev, ale i kousek ocasního násadce) byla zpočátku v podstatě hladce oddělena. Až následně, druhý den, se zbytek ploutve roztřepil a rozpadl - tam bych předpokládala poruchu prokrvení a nasedající infekci ve velké ranné ploše, nic překvapivého.
Ohledně exoftalmu - na netu jsem opakovaně nacházela informaci, že pokud je jednostranný, u jediné ryby a pokud ta se chová jinak v pořádku, jedná se s největší pravděpodobností o posttraumatický exoftalmus (následkem útoku nebo úrazu o vybavení akvária). Který má potenciál se samovolně zhojit, za dobrých podmínek - a k tomu právě dochází, oko se postupně zmenšuje a vrací zpět.
A s tou karanténou. Zkusím ji popsat - 70litrová nádrž, již dobře zajetá (měsíce), s několika rostlinami (převážně Anubias + hladinové), tlumené osvtlení, vytápěna na 25 stupňů, ve filtraci UV LED (zakoupeno kvůli řasám v hlavním akva, ale předpokládala jsem, že by mohlo pomoct i na eventuální patogeny). Voda stejně jako v hlavní nádrži původně dost tvrdá, postupně změkčována dešťovkou. Ještě nějaké údaje bych měla doplnit? Každopádně díky za reakci!
Zjednodušeně
- vodnatelnost = poškození nebo infekce ledvin, ryba se nafukuje
- tuberkulóza = bakteriální onemocnění(několik druhů bakterií), ryby přestávají postupně přijímat potravu, hubnou, ztrácejí svou přirozenou barvu, viditelné změny na kůži
- přesně určení pouze mikroskopické ;-)
Antimykotin je na léčbu mykóz=převážně plísní. Upozornění bylo v pořádku, ale řekl bych zbytečná práce. Má zkušenost s tímto přípravkem je pozitivní. Maximálně na chvíli zastaví buněčný růst a způsobí pár deformací na rostlinách. U mě jsem si toho všiml např. u Vallisnerií a Echinodorusů, ale nebylo to nic, aby byl důvod je vyndávat.
Na bakterku musíte nejlépe užít tabletky na bakterie. Jeden výrobce dělá verzi klasik a direct. https://www.sera.de/cs/produkt/morske-akvarium/sera-baktopur-direct/
Nevím jak je to teď dostupné. Berte cokoliv na bakterie.
Ve vašem případě bych léčil celé akvárim. Ty tabletky myslím akorát restartují filtr-pozor na to.
Jen taky myslete na to, že bakteriální rozpad ploutví může být až podružná infekce. Primární může být jiného druhu.
A také to může být celkovými podmínkami v akváriu.(voda, procesy, krmení, stres...)
Kolegové mě kdyžtak upřesní. Na tomto fóru jsou skuteční odborníci. Jen jim musíte podsunout informace.
Má zkušenost je taková, že na FB máte třeba 80% informací aušus. Nebo záměrně zavádějících, protože je tam spousta prodejců včetně správců skupin. Zde je to naopak(až na světlé vyjímky).
Držím Vám palce.
PS: Možná bych ze slušnosti ještě zkusil odpovědět přímo na otázky kolegů.
Ahoj, jsem tu nová a hledám info, co si počít s akváriem po nemoci. Rybky dostaly asi BRP. Ach jo. :-( Za 3 dny vymřela většina rybek. Bylo to neuvěřitelně rychlé. Ale pár to po nasazení léčby zvládlo a přežily. Jsou to statečné hrdinky. A teď k otázce. Co s akváriem po nemoci, když tam pár rybek zbylo. Kdyby bylo prázdné, založila bych úplně nově. Ale takhle nevím, jestli rybky někam přesunout a udělat nějakou rychlou dezinfekci nebo prostě jen postupně pomalu čistit a čistit. Květiny úplně nové? Děkorace? Filtr? A kdy přidat nějaké rybí kamarádky? Zvlášť pruhovaná tetra, která zůstala sama se mi zdá "bez nálady" bez kamarádů.
Díky moc za radu od zkušenějších. :-)
Poprosím o radu.
Panciernik vzadu mal najskôr poškodenie pri prednom lúči chrbtovej plutvy (dierku). Teraz som zbadal po týždni, že mu od dierky prvý lúč plutvy odpadol a zbytok zbelel. To sa samo asi už nevylieči? Inak sa chová normálne (prijíma potravu).
Nejaká bakteriálna infekcia, či bakteriálny rozpad plutiev ... pleseň asi nie?
Čo na to - mám Esha Exit, 2000 ...
Pomôžu dočasné kúpele bez potreby liečenia v akva?
Edit: este jedna fotka
Ahoj, Ploštěnky Ti ryby ani krevety nepřenesou. Pozor jen na šneky. Soustřeď se na tu desinfekci všeho ostatního.
Šlo by to trochu rozviesť?
Pojem alimentárna problematika počujem prvý raz, tak som si to hodil do googlu. :)
http://czvp.szu.cz/vedvybor/dokumenty/studie/alim_2005_1_deklas_rev2.pdf
Podľa toho ide o infekcie a otravy (spôsobené mikroorganizmami) z potravy. Nič o priemyselnom spracovaní, kde by som povedal, že určité procesy a chémia by skôr zabili dané organizmy.
lacewings: chápem to správne, že ak chýbajú v strave nejaké zložky, minerály..., tak imunita rýb tie mikroorganizmy nezvládne? - alimentárne problémy = nevhodná strava
Alebo ide priamo o nákazu/otravu - vadné, zle skladované, zaplesnené, infikované ... krmivo
- eSHa Hexamita
- Ethacridinlactat (antiseptikum, účinné proti většině grampozitivním bakteriím, Rivanol )
- Kupfer (dvojmocná měď)
- Methylrosanilinchlorid ("alias" Genciánová violeť, opět antiseptikum s částečným antimykotickým účinkem )
- Acriflavin ( lokální antiseptikum na vnější plisňové infekce)
- Entizol
- Metronidazol (antibiotikum "nitroimidazol", účinné proti anaerobním bakteriím, napadá buněčné enzymy, poškozuje jejich bakteriální DNA)
Závěr
- léčba by měla být přímá, nutno použít léčiva, obsahující Metronidazol
- použitím eSHa Hexamita jde o nepřímou léčbu, kdy sice může dojít ke krátkodobém účinku, lečba ale není efektivní
- Entizol seženete i u Vašeho obvodního lékaře
- ;-)
Shrnuto bezchybně :potlesk:
Každý jeden má svůj vlastní "biotop" biologické (ne)rovnováhy, a co u jednoho funguje u druhého nemusí...i to je koníček sám pro sebe... mě žena říká, že jsem expert na výrobu řasy :-) ,a když žádná není, říká "dej tomu čas"...a bude i řasa, spíš řasy .
Rychlá řešení typu:dezinfekce akva,znovuzaložení, a čekání jestli to tentokrát půjde,jsou k zlosti, a odrazují ty méně trpělivé.
Já se držím kondice rostlin,jestli rostou a mají správnou barvu, tak mi nějaké řasy ( většinou ty vláknité,nebo ruducha) nevadí, patří to do přírody ( jde jen o tu míru- všeho moc škodí)
Nebo to brát z té stránky úhlu pohledu: snažím se o zdravé, pěkně rostoucí kytky a neunavuji se bojem z řasami...
Každý má to své trápení a radosti . :love:
Savo je čistící prostředek a desinfekce, na odmaštění nje třeba líh nebo ředidlo, to rozpouští tuky a nezanechá zbytky na skle, odpaří se.
Z těch přípravků tam není potřeba lít vůbec nic. Toho NO3 není moc a rostliny ho během pár dní spotřebují. Tekutý CO2 je především dezinfekce a likvidátor řas, pokud se řasy dělají, je potřeba vyřešit zdroj problému. Pokud třeba ancistrus produkuje tolik odpadu, že se NO3 naopak zvyšuje, mělo by to být měřitelné před výměnou vody.
Odkud byly všechny ty ryby? Jeden zdroj? Nějaká supermarketová akvaristika?
Jinak pro bettu by mohl být problém i s nízkou teplotou 24°C je na hraně, pokud nebyla na nižší teploty zvyklá.
A ty krevetky přežívají všechny, množí se?
Každopádně to chce fotku celýho akvária, i na ní by mohla být vidět nějaká chyba, co způsobuje úhyny.
Těžko říct, kolik to led dává světla, ale jak v komentáři píše vlka, údržba je zanedbaná. Tekuté CO2 taky ničemu neprospěje a jelikož nejsou známé parametry vody, tak těžko říct, co udělá to hnojení 1x za měsíc. Osobně bych zkusil do dobrých rukou dát ryby, které sem nepatří, navýšil údržbu na 1x týdně s výměnou 1/3 vody, přestal dávat dezinfekci a kouknul na parametry vstupní vody a podle toho se rozhodl zda vůbec hnojit, popřípadě čím ;-)
Čauky, tekuté CO2 je spíš dezinfekce, s tím opatrně...
Z mé dlouholeté zkušenosti, je opravdu zásadním problémem u corydorasů písek. Nestačí jen zasypat hrubý písek jemným, oni se dokáží zavrtat do toho písku do 3/4 těla a tím ze sebe odstraňují parazity. Všichni moji přátelé co chovají corry na jemném písku s nimi nemají problémy. A ryby od nich jsou životaschopné. Naopak ryby kde ryby vyrůstaly na holém dně, jsou náchylné na vše, vodnatelnost, vnitřní paraziti, uhnívaní vousků a následné infekce.To si myslím, že je i problém Krepece. Druhý problém jsou ti thoracáti, pro které je ta nádrž malá. 100 kč za sterby, trilineaty, napoensisy, metae jsou krásné ceny, na západě stojí i více jak 300. Bohužel naši chovatelé jsou líní shánět ryby od chovatelů, kde by viděli jak ryby vyrostly. V dnešní době jsou u nás problémy i s rybami z farem. A obchodníkům je to jedno, jim stačí, že tu rybu prodají.
Tekutý CO2 je dezinfekce, k rostlinám se v této formě dostane naprostý minimum CO2, nemá to moc smysl, teď při řasové kalamitě to může trošku pomoct, pak už to tam nemá smysl lít. Každopádně to chce sehnat co nejvíc rychle rostoucích nenáročných rostlin a osázet většinu dna, něco se chytí, něco ne. Většinou stačí chvíli hlídat vlákno o Darování a někdo v okolí něco bude mít. Je to lepší, než to kupovat, protože se jedná submerzní rostliny a samozřejmě to neleze tak do peněz.
Taky to chce změřit makroprvky a najít si v příslušných vodárnách rozbor vody nebo si ho vyžádat, ze zákona musí tuhle informaci poskytnout. Jednorázově je lepší si ten akvarijní rozbor zaplatit v laboratoři nebo levněji u Profiplants, v případě častějších měření je lepší koupit testy. Ty řasy jsou tam kvůli nevyváženému množství makroprvků a nedostatku rostlin. Problém může dělat i délka a intenzita svícení. Rozhodně to nechce jednou měsíčně vyměnit trochu vody, ale týdně odkalovat a měnit třetinu až polovinu vody, minimálně do chvíle, než řasa ustoupí.
Dá se koupit ve formě dezinfekce ale ta nám je k ničemu
S KMnO4 - manganistan draselný, koupitelný i v lèkarně, opatrně. Silné oxidační, dezinfekční činidlo, intenzivně barví..
V jiným vlákně jsem ti moc neodpověděl spíš napověděl, tak to zkusím tady. Ty stonkovky můžeš sázet bez problémů v trsech, to co tam máš jsou tak dva trsy. Jestli se chceš podívat, jak vypadá hustě osázený dno, podívej se na poslední prezentace, všechny tak vypadají. Je to dost rozdíl oproti tvýmu řídkýmu osázení. Pořiď od někoho přebytky nenáročných rychlerostoucích rostlin, ve vlákně o Darování jsou vesměs jenom takový, zbytek si můžeš ověřit v atlase. Až se ti akvárko zaběhne, můžeš je postupně vytahat a dát si tam cokoliv dle vlastních představ. Pokud to chceš mermomocí kupovat, ber košíčky normálních rostlin třeba od Rataje a nevyhazuj nesmyslný prachy za invitro z Holandska, obvykle stojí tak trojnásobek bez jakékoliv přidané hodnoty.
Osobně si myslím, že díky výživnýmu subsatrátu a hnojení, je voda přehnojená, což jsou ideální podmínky pro řasy a špatný podmínky pro rostliny, přebytky různých prvků blokují příjem jiných prvků, takže to chce ideálně změřit koncentraci makro prvků, tvrdost, ideálně i železo. Jednorázově je to levnější vzít do laboratoře, pro více měření to chce koupit. A protože není co, tak bych teď určitě nehnojil.
Založeno je před dvěma týdny, u výživných substrátů se doporučuje v začátku měnit vodu několikrát týdně právě kvůli množství uvolňovaných živin, to taky neděláš. Každopádně dokud se to trochu nezajede, nezaroste a nevyladí hnojení, s tím substrátem budeš mít řasy. Lít do toho desinfekci aka tekutý uhlík nebo algicid nemá význam, maximálně to růst řas potlačí, ale určitě nevyřeší problém. Šneci to taky nevyřeší, ale maximálně pomůžou.
Světlo bych teď klidně stáhnul tak na 7 hodin a postupně zvyšoval, čím víc světla, tím víc řas v té prázdné nádrži. Jakmile řasa začne ustupovat, jde to světlo přidávat.
Ten písek je absolutně nevhodný pro pancéřníčky, mezi kameny si poškodili vousky a následně do toho dostali infekci. Ta vrstva písku je vysoká a pravděpodobně se v něm ukládal detrit, který při manipulaci otrávil dno. Doporučuji dno vyměnit za jemnější. A pravidelně ho odkalovat.
Zdravím vespolek, trochu se vám do té debaty vnořím, chcete-li mít zdravé corry zapomeňte na veškerou chemii včetně cočka a aktivních substrátů. Ian Fuller(mimochodem po něm byl pojmenován poslední popsaný 170 druh)za to když někdo chová corry a něčem jiném než křemičitém písku s hrubostí do 1,2mm vyhazuje lidi z Planetcorydoras.Ale má to své opodstatnění, corry totiž tento písek prosévají přes žábry a tím se zbavují parazitů. Dokáží se zavrtat až do 3/4 těla. Proto máte ty infekce. Takže zapomeňte na japansoily a jiné nesmysly a pokud chcete mit opravdu zdravé coryy tak jedině jemný písek a hlavně křemičitý, takže slova pana Blehera si vezměte k srdci. Jinak chovám corry už 46 let a momentálně mám 58 druhů. Včetně napoensise, nanuse, eleganse a nově i bilineatuse. Pokud budete potřebovat cokoli vědět, prejte se.
oki a jakou radu tedy pro mě máte?
esha 2000 byla na bakteriální infekci, někde jsem něco podcenila s údržbou, pancéřníčci to odnesli bakteriální infekcí, jen jsem jí zmiňovala, že jsem jí v posledních dvou měsících použila. I tak už bych to do celého akva znovu nedělala, obecně jsou ty léky prostě riskantní a šla jsem sama proti sobě, hned tam něco nalít....
- Hexamita, děrová nemoc
- Spironucleus spp. Bičíkovec sídlí ve střevním traktu hostitele ryby, kdy pri invazi střevní sliznice to vede k systémové infekci, která se projevuje jako díra v hlavě u okrasných ryb ;-)
Dobrý den, moc děkuji za rychlou reakci :) Teplota vody 26 st.,objem akvária je 4,5l,prosím co je to asi za nemoc? A kde ev přípravky mohu koupit? V akvaristice mi bylo řečeno, že se nesmí prodávat léčiva a desinfekce pro rybičky z nažízení EU pod vysokou pokutou...tak kde to sehnat prosím?
super, dakujem za pomoc a rady vsetkym...
pouzil som teraz dezinfekciu co mam pre akvariove proti bakteriam.. rybka bola osve a budem kontrolovat stav jazierka... podla toho sa teda ukaze ci treba preliecit vsetky..
este raz dakujem moc
Potřebuji vymyslet, jaký je nejlepší postup. U tetry ohnivé mám podezření na vnitřní parazity, už několikátá ryba za 3 měsíce má propadlé bříško, žere normálně, chová se normálně. Mohlo by teda ještě případně jít o neonkovou nemoc, ale čekala bych i jiné příznaky nebo víc ryb.
Chtěla bych tetry přeléčit všechny, ale ejhle. Už jsem jednou akva vzala esha2000 a odnesla to filtrující kreveta a celý růžkatec.
Zároveň má ten jeden můj pancéřníček bakteriální infekci, podle zbarvení, zmizelých fousků a obecných zkušeností. Na ostatních fórech mi radili přeléčit nejprve vnitřní parazity a pak ještě udělat solné koupele. Sůl je na pancéřničky kontroverzní, někdo radí ano, někdo ne. Mohla bych slanou koupel udělat jen pro tohodle jednoho, našla jsem návody na 15 min ponoření do slaných roztoků. Asi lepší varianta než to cpát do akva se šneky.
Ale co ti paraziti? Mohla bych zkusit entizol ale jeho kompatibilita s krevetami, šneky ani pancéřníčky není.
Mohla bych odlovit 30 teter a někam je strčit na přeléčení entizolem, jen úplně nevím kam.
Mohla bych odlovit šneky a krevety a přeléčit i pancéřníčky entizolem, nevím, jestli to ustojí. Nebo Esha2000, když odeberu i růžkatec.
Takže babo raď. Už tři měsíce mám zvýšenou údržbu, odkaluji, vyměňuji týdně 50% vody a je to tak nějak stejné.
Pancéřníček hlavně nesmí mít ostrý substrát aby si ty fousky neporanil, jinak nastupuje infekce. Špatně jsou různě drtě čehokoliv.
Pokud je tam jakýkoliv bílý povlak nebo i třeba jen šedé fleky, což jsou původní příznaky, tak toho je na internetu spousta, většinou je to opravdu zabije všechny, dost často co jsem pochopila je to columnaris, což je prý (Flavobacterium columnare).
Z 90% se to nepodařilo přeléčit, je teda problém co je na trhu za léky a odkud to forum bylo, US, UK, dávkování, malachitová zeleň ano, ne, sůl ano, ne, to samé co na léčbu krupičky, u někoho to zabilo zbytek pancéřníčků, někdo to musel kombinovat, nedočetla jsem se kloudné odpovědi.
Rozhodně to není plíseň, vždycky je to bakteriální, ale vypadá to jako plíseň, což je problém v tom, jak se to snaží lidé léčit. Možná ta nízká úspěšnost v léčení je v tom, že to lidi neodhadnou a nalijou na ně všechno možné což jim nepomáhá.
Edit: Asi to můžeme uzavřít, protože ze všech možných variant a problémů, by měli být klíčové dva. Mluvím o situacích kdy se nejedná o úmrtí způsobená daním pancéřníčků do čerstvě založeného akva, nebo co nastanou do dvou týdnů po přidání do akva.
Pokud se jedná o jakékoliv povlaky, jedná se o bakteriální infekci (pravděpodobně columnaris), která musí být přeléčena specifickým léčivem
Pokud se jedná o mizení fousků (tzv erozi), jedná se naprosto stoprocentně o bakteriální infekci způsobenou špatnou údržbou, vyšším NO2 a čpavkem a nahromaděním detritu. Musí se přeléčit důkladnou údržbou a vodoléčbou, nikoliv léky. Pokud se neodstraní důvod pro erozi, následují další bakteriální infekce a plísně na napadených fouscích. Závislost na substrátu není prokázaná, i když samozřejmě pancéřníčci preferují jemný písek.
Našla jsem zmínku o té zmínce o těch holých dnech, Ian Fuller na facebooku (ktrý jsem ještě nenašla) zmiňuje zvýšené riziko při holých dnech kvůli vyšší přímé vrstvě bakteriálního povlaku, který se na skle tvoří, proto to není pro pancéřníčky vhodné. To bylo ono.
Mmch teď jsem dojela jedno fórum, UK, hodně tam řeší zvýšenou úmrtnost corydoras sterbai, panda a trilineatus v poslední době (3 roky), eroze, infekce, povlaky. Většinou je to teda spojené s apatií (to mám já u toho jednoho) a dvě až tři zdokumentované šestiměsíční cykly u dvou lidí, přeléčovaní, různé teorie a tak, přišly o celé hejno najednou ke konci těch problémů. Ale u obou to bylo fousky a povlak, světlé fleky a tak.
Zajímavá diskuze, jen bych upřesnil, že ve vodním sloupci plave pancéřníček malý (Corydoras pygmaeus) nebo trpasličí (Corydoras hastatus), ne drobný (Corydoras nanus). Ono vůbec česká pojmenování drobný a malý jsou dost nešťastná a zaměnitelná.
Další věc je, že se reálně neprodává pancéřníček drobný, ale prý napský (i když podle fotek bych ty mé tipoval spíš na dvoupásé), jak mi tu jednou někdo vysvětloval. Pancéřníček drobný žije snad jen v jedné malé původní lokalitě, pokud už nevyhynul. Aby toho nebylo málo, jsou si oba podobní, včetně třetího pancéřníčka dvoupásého. Zde je příloze údajně pancéřníček drobný http://www.aquatab.net/_files/Image/clanky/0137/07.jpg , napský http://www.aquatab.net/_files/Image/clanky/0137/08.jpg a dvoupásý https://www.planetcatfish.com/images/full(l)/siluriformes/callichthyidae/corydoras(ln5)/bilineatus/1.jpg . :-)
Nechápu, proč Bleher v postovaném článku zásadně nedoporučuje černý písek nebo jinak barevný, mimo bílého a béžového. Pokud jde o písek "obarvený" plastem, jak se to běžně dělá, je písek hladký a pancéřníčkům neškodný. Spíše bych se přikláněl k bakteriálním infekcím z bordelu.
To není úplně pravda, holé dno je pořád sklo a byly teorie, že to těm rybám škodí mentálně a že dochází k poškození o mikroskopickou strukturu toho skla, ale nemůžu ten článek najít.
Obecně je mnoho článků, kde se spekuluje který substrát je pro ně vhodný, v 99% se shodnou, že se jedná o jemný křemičitý písek, pro který byli vyvinuti v přírodě. V jiných zemích se mluví o tom, že dokonce ne veškerý písek je vhodný, něco čemu říkají blasting sand, předpokládám pro brusné účely, a diamant sand, který bývá černý, je jedním z problémových substrátů na fórech často probíraný a vždy se doporučuje ho vyměnit.
Problém je prostě v tom, jak jsou pancéřníčci stavění, dno prorývají čumákem, přichází do kontaktu s větším množstvím detritu a bakterií než krevety, které na něm sotva lehce stojí, a než šneci, kteří jsou jinak stavění.
Pročetla jsem hodně článků poslední dobou, protože taky s nimi mám problém, a hodně se odpouští od názoru že za erozí stojí fyzické obrušování a přiklání se k tomu, že se vždy jedná o bakteriálí infekci, což je v přímém rozporu s tím co se dosud tvrdilo. Vysvětlovalo by to ale fakt, že lidi, co je mají na hrubém štěrku roky s nimi problém nemají, a lidi, jako já, co je mají na vhodném písku, problém najednou mají. Však ten jeden můj naprosto slepý pancéřníček má fousky obroušené už dva měsíce, a dalších 13 ne.
Cos přesně použil?
Prevent od Dajany - dezinfekce
Preventin od Hü-benu - léčivo.
Nepíšeš do kolika litrů si ty dávky nacpal, ale opattrně s tou chemií. ;-)
Ale veď to nikto nepovedal, že z ničoho. Ja plne súhlasím, že to bude trochu zložitejšie. Len som reagoval na citované. Chcel som tým povedať, že ani najsterilnejšie rastliny z akejkoľvek pestiarne (ani dezinfekcia) nezabránia rozvoju, keď budú mať podmienky.
O pôvode spórov sa nebudem hádať - celosvetový export/import sa extrémne zvýšil (nejakú logiku to má). Ale zas na druhú stranu, riasy sú popísané aj v starých akvaristických knihách a nie že ich nepoznali (málo pri ktorej je napísané že je "nová/exotická"), čo ma opäť vracia k podmienkam :)
Já mám překvapivě hodně detritu všude na dně a na kytkách, ale začínám mít neblahý pocit, že je to jeden /nebo všechny/ klacky. Nepřekrmuji, odkaluji, vyměňuji jednou za týden 40%, nemám dle mého přerybněno a i přes to mám dno dost často dost pokryté. Budu to stejně brzo předělávat, až se mi namočí jiné klacky co jsem teda taky někde našla, chci i odebrat menší kamínky co se mi zamíchaly do písku, jen co na to koupím cedník o správné zrnitosti, tak pak uvidím, jestli se to změní. Vysvětlovalo by to i ty jednou dvakrát vysoké hodnoty NO2 a ty potenciální infekce co mi tam raší, jestli to dřevo aktivně hnije víc než má no.
Navic bílá tlamka a vystouplé oci. Nějaká bakteriální infekce.
Tekutý uhlík je desinfekce, ničí řasy.
Co se ty týče světel, klidně ten základní Sinkor či Chihiros. Jako filtraci bych ale vybral bublifuk, tedy molitanový filtr poháněný vzduchovacím motorkem.
Já jsem dal párkrát po sobě rybám vařené kuřecí maso. Žraly ho všechny jako urvané a nejvíc paví očka… ty ale pak během pár dnů všechny chcíply… netroufl bych si tvrdit, že to byla na 100% příčina… nic jiného jsem ale nezměnil. Někde jsem četl, že živorodky mají krátké, ve srovnání s jinými akvarijními rybkami poměrně primitivní střevo a že jsou díky tomu citlivé na bakterie (presneji bakteriální spory, které přežijí i var nebo zamražení, jelikož je obsah spory kompletně dehydratovaný), které mohou způsobit infekci břišní dutiny. Příznaky bakteriální infekce jsem na nich i pozoroval - nafouknuté břicho, ztráta rovnováhy vlivem infekce stěny plynového měchýře a následnou ztrátou tlaku “v kabině”. Máte někdo podobnou zkušenost?
To tekuté CO2 od Rataje je spíše desinfekce než céóčko, takže s ním opatrně. Neboj se to akvárko doslova zavalit rostlinkama, živočichové dodají živiny a časem si to spolu ,,sedne,,.
Rybu som chcel aj vyloviť, ak by to mala byť infekčná vodnateľnosť (aj keď iné príznaky nemá). Ale to je nemožné (konkrétnu neónku) - väčšinou sa mi to podarí až keď ryba začne byť apatická, ale táto nie a nie...
Chémii jsem myslel testy a hnojení. Tekutý uhlík je desinfekce, jako na nejhorší místa budiž, ale nelil bych to tam. Jdeš správnou cestou, když se snažíš odstranit příčinu. Ono ne všechno ti poroste a než to zaroste dno, trvá to a mezitím se právě vyskytne řasa. Když budeš dělat pravidelnou údržbu a budeš mít dost prosperujících rostlin, ruducha nebude mít šanci. Zkus ten růžkatec, klidně uvázat na matičku nebo jinak,aby ti držel na místě. Blízkost světla mu nevadí a kousek stínu také není na škodu. Časem, až se kytky rozrostou,tak to protřídíš a necháš, co se líbí a čemu se daří. Ten opačný postup z mála kytek čekat až vyrostou většinou končí špatně....
A může to být něco infekčního? Mám něco preventivně dát zbylým rybám?
Podívej se kde ty Bety žijí v přírodě ne jak se pěstují! Nějaká dezinfekce nebo údržba čeho ? Když tam nemám filtr ? Ty filtry jsem všude zrušil přešel jsem na Bety a ty ostatní ryby si s tím poradí nechám je tam dožít každá beta potřebuje úkryt hlavně hodně zarůstlé akvárko .To je takový problém nalovit Bety ze zarostlého akvária ? Dát je do jedné nádoby a v akvaristice předělat do jednoho akvária? Tak jak to máš se ty ryby jenom stresují potom se jenom napadají . Ryby prodej z akvária odsát trochu bordelu dolej vodu a dosaď nové ryby a kolotoč se opakuje . Na to aby se výstřely mám 20 a 12 l akvárko tam krmíme nějjemnějším planktonem , tak že se tam dostane i nějaký prach ten zůstane na dně .Jak mile přelovím a to co nejdříve ty malé nádoby vyleju napustím novou vodu a je .
V síťce bych je asi zlikvidoval proto to dělám fajkou . Pokud jsou malé tak tam musí neustále plavat plankton to jim vydrží tak dva dni dávám toho opravdu hodně. Když jsou větší ,tak uvidíš kolik toho sní buď jim přidám nebo jim dám dvakrát větší žerou vše .
Prosím o pomoc. Beta měla šedou tečku na oku, domnívala jsem se že došlo k poškození při převozu ze zverimexu. Povlak se zvětšil po celém oku a došlo také k přenosu na druhé oko. Zakoupen přípravek Multi-Medikal. Stav se zlepšil, ale po ukončení léčby se opět vše vracelo zpátky. Nasazena exha 2000. Beta byla vyndána z akvária do karanténní nádrže, opět stav se zlepšil. Beta vrácena do většího akvária. Všimla jsem si bílé plochy na ocasní ploutvi, usoudila jsem možný rozpad ploutví. Zakoupila jsem Baktopur a Beta je opět v karanténní nádržce, stav se zlepšuje, ale ocasní ploutev lehce zprůhlednila. Beta žere, je aktivní po celou dobu léčby. Dokonce jsem Betku na chvíli vložila do solné lázně, proběhla vodoléčba. Momentálně se obávám vrácení zpět do hlavní nádrže, kde je sama, nejsou tam žádné další ryby. Měla bych ponechat Betku např. 14 dní v karanténě (nebo déle)? Prosím, jak připravit hlavní nádrž, aby byla vydezinfikována a bakterie byly zlikvidovány? Všude se píše, že je vinou těchto chorob špatná voda a chyba „chovatele“. Čtu vše co se dá, ale co člověk to názor a já nevím, jak dále postupovat a zda využít např. Savo (jaký typ Sava)? Lze využít Savo jen na desinfekci síťky, kyblíku, odkalovače, ale čím vyčistit filtr, topítko, teploměr? Do hlavní nádrže jsem nedala ani Baktopur, aby mi to nezničilo založené akvárium. Prostě se Betě daří v karanténě, kde nic není jen voda, ale v hlavní nádrži ne. Založila jsem prezentaci, kde jsou podrobnosti o nádrži.
Ahoj všem, tak se nám stala hned druhý den po přinesení nového beťáka dost nemilá věc - už včera bylo poznat že se bůhvíproč strašně rád cpe do těsných prostor - ať už mezi kytky nebo mezi topítko a stěnu atd. Ale že se na sílu narve někam kam by se jinak nevešel - to by mě nenapadlo ani v noční můře :ne: Ta se bohužel stala, takže má miláček orvané šupiny až na kůži - seshora kus hřbetu a ze strany skoro celý obličej (oko v pořádku). Používám ESHU 2000, má tam i dřevo z mandlovníku s taniny. I tak mám strach aby než se mu to zahojí (doufám alespoň že ano) nechytil nějakou infekci/plíseň a podobné co se pak rádo dělá. Neporadíte něco, co by mohlo hojení urychlit/preventovat podobnou komplikaci? Mockrát děkuju.
Díky, zbavovat se jí nebudu, když to není infekční. Jen jsem to ale s daniama asi trochu přehnal. Jsem jich koupil 12 a k nim 25 neonek. Akvárium 240 l. To by asi nebylo tak hrozné, ale dania jsou neustále v pohybu a neonky jsou z nich asi trochu nervózní. Navíc občas neonky i prohání. A to jsem četl, že je danio společenská rybka...
Já si takhle kdysi vyhubil "61", když jsem přivezl zánovní externí filtr s náplněmi. Vypral jsem Substrat Pro v Savu, pak ho dva dny máčel v čisté vodě, kterou jsem několikrát vyměnil, nic nebylo cítit a po zapnutí filtru to v obýváku za pár hodin vonělo jak v bazénu po desinfekci. Cca 10 pávčat ex, přežila jen betta... :hmm:
Trochu si přeju, abys neměl pravdu, ale podle toho jak se chová by to odpovídalo. Uvidíme, jestli rybka zabojuje.
Koukal jsem na nějaké "babské rady" z https://discusrescue.com/how-do-you-treat-swim-bladder-in-discus-swim-bladder-cure/ , z jejich důvodů jsem ochotný připustit nízkou teplotu (29°C) a infekci. První by bylo OK, druhého se bojím. Každopádně ty jejich babské rady zkouším, Epsomskou sůl mám, teplota zvýšena. pH spiky tam dle elektrody při výměně mám, ale jak měním málo, jsou na úrovni rozdílu 0.1 pH rozdílu max. Krmím automatickým krmítkm přiměřené dávky, sežerou to skoro než dopadne na dno, skrz plastovej nástavec, do kterého se nedostanou, takže nemají proč lézt na hladinu (a normálně to nedělají).
No fakt je ten,že po stěnách se občas objeví takovej slizkej povlak,ale to omyju houbičkou a dobrý..Řasy tam nemám,nestíhaj,denně měním vodu a vždy ty stěny trochu ojedu..Ale je to jen na přechod,za chvíli se budou separovat..pak dezinfekce a nachystat pro druhej dorost.. :-D
Dobrý den, jsem začátečník. Dnes jsem našel že jedna Puntius Titteya má nafouklé břicho. Nádrž jsem zakládal cca před 2 měsíci. Na začátku jsem měl problém s NO2, dal jsem moc brzy (po 14dnech) rybičky (umřela jedna betta a dvě drobnoústky trpasličí + nějaké krevetky) od té doby se zdá být vše v pořádku až teď jsem zjistil to nafouklé bříško. Mám podezření na infekční vodnatelnost, nevím jestli správně a hlavně nevím důvod proč. Každý víkend měním 1/3 vody s odkalením dna (přez noc odstátou vodu) + Biofiltr + hnojivo. Mám založenou prezentaci (narychlo). Co teď dělat? Prosím o radu.
Podľa mňa je dobre že do toho vstúpil. Jednak to nie je k téme /čo je to za chorobu/ a aby pripomenul ľuďom ako som ja obozretnosť.
Linky ktoré tu dávate sú zaujímavé, ale stále sú to len štúdie s nejasnými výsledkami - výstupmi pre bežných /obyčajných, neskúsených../ akvaristov. Viditeľné zníženie infekcie, počet parazitov...ale žiadne vyhodnotenie +-
Hneď v prvom čo posielal Tojsouvěci - bakalárska práca - citujem priamo pre cesnak /zázvor nefungoval/:
U všech testovaných ryb byla pozorována
svalová dystrofie. Nejvýraznější byla u ryb krmených krmivem s 20 % česneku (10 z 11
vyšetřených ryb). Méně patrná byla u ryb krmených krmivem s nižší dávkou česneku (7
z 11 ryb) a nejnižší výskyt dystrofie byl pozorován u ryb v koupeli s čerstvým
česnekem (2 z 11 ryb a 3 z 9 ryb) (FRIDMAN et al., 2014).
Neviem čo to znamená u ryby /svalová distorfia/, ale ako človek by si to nechcel...
Rád si počítam aj tieto témy, ale mali by mať samostatnú tému - alternatívna medicína /postupy/ v akvaristike...alebo niečo podobne...
Ono záleží aj na pomeru Ca Mg a K, ako som písala nižšie ak máš moc K, tak sa Mg nespotrebúva, je to pri mäkkej vode asi trochu komplikácia, ale ak to máš vychytané, tak je to ok. Svojím komentárom si iba potvrdil, že sú to baktérie, mal si viac rastlín /koberec/predtým a spotrebovalo sa viac CO2,okrem toho si likvidoval riasu Glutom a tak obmedzoval činnosť baktérii/dezinfekciou/.Teraz keď ho už nepoužívaš, lebo riasy nie sú a ubral si na rastlinách, tak baktérie idú naplno a aj akva má menšiu spotrebu CO2 ktorého je viac a menej rastlín. Dajte mi lepšie vysvetlenie, zatiaľ nikto nič lepšie nenavrhol-aby to dávalo logický zmysel. A keď chcete vedieť o svete baktérii viac, tak na jardenakvaristika.sk je toho dosť, mimochodom som to s ním konzultovala, je to zaujímavý prípad.
Dovolim si reagovat na bludy o MM, ktore tu odzneli.
Citajte pozorne:
V deväťdesiatych rokoch 20. storočia bola metylenová modrá skúmaná pre svoje antimalarické vlastnosti, čo viedlo k jej používaniu počas prvej svetovej vojny a následne v druhej svetovej vojne. Naďalej sa používa ako antimalariálna liečba dodnes.
Používa sa medicínsky v kombinácii, ktorá je známa ako "Prosed", ktorá slúži ako močový antiseptický, urinárny acidifier, analgetikum a anticholinergikum.
Používa sa tiež na liečbu methemoglobinémie a používa sa už viac ako storočie ako antimalarikum v kombinácii s inými liekmi. V minulosti sa používala aj na liečbu otravy kyanidom, ako aj otravy oxidom uhoľnatým .
Nedávno bola testovaná ako možná liečba niektorých druhov rakoviny. Súčasne prebiehajú klinické štúdie, ktoré naznačujú, že metylenová modrá výrazne spomaľuje progresiu Alzheimerovej choroby. Používa sa aj pri niektorých liekoch na pomoc pri určovaní súladu, pretože mení moču na modrú, čo naznačuje, že lieky, ktoré sa spájajú, boli odobraté.
V akvakultúre sa bežne používa na ošetrovanie ikier, aby sa zabezpečilo, že sa znehodnotia kvôli hubovitému nadmernému rastu. Metylénová modrá sa používa aj na liečbu otravy amoniakom a dusitanmi, ako aj protiplesňovej, antiparazitickej látky. Slúži ako dezinfekčný prostriedok pre akvárium. Poruchy, ktoré sa používajú na liečbu metylenovej modrej, zahŕňajú nasledovné:
Otrava dusitanov - ryby dych, dych, hnedé alebo hnedé žiabre, rýchle pohyby žiabrov známe ako "žmurkanie".
Otravy amoniakom - ryby dýchajú, červené alebo fialové žiabre, letargické - môžu ležať na dne, červené pruhy na tele alebo plutvy.
Ichthyophthirius Multifilis - malé biele škvrny pripomínajúce piesok, škrabance rýb proti objektom.
Oödinium Pilularis - tiež známy ako Velvet, je to skutočne spôsobené parazitom.
Plavecká porucha močového mechúra - Ryby sa snažia udržiavať správnu pozíciu, plávajú hore nohami, plávajú s chvostom nad hlavou.
Vaječný hub - slúži ako bezpečný a mierny dezinfekčný prostriedok na rybie ikry.
Fish Stress - Profylaktické ošetrenie rýb pod stresom, zvyčajne kvôli transportu.
Metylénová modrá sa môže používať s kôrovcami, vrátane krabov, kreviet a slimákov, ale mala by byť starostlivo aplikovaná. Môže poškodzovať živé rastliny a v takýchto prípadoch by sa mala používať s opatrnosťou, pretože sa používa iba na obmedzené časové obdobie.
Skusim to zhrnut: MM nie je karcinogenna, nie je to ani odporna chemia, ani nechutny bordel, ani skodliva latka. Naopak, MM je jediny prostriedok tzv. "vseliek", pretoze si dokaze poradit ako s hubami, tak parazitmi, ci bakteriami. V rozumnom mnozstve je mozne ju aplikovat priamo do spolocenskej nadrze, pravidlo je v malych mnozstvach kazdy den, nie vela naraz. Z vlastnej skusenosti si MM neporadi s plesnou papulky, rovnako si neporadi s chorobami, ktore su "v rybe" (crevne parazity a pod.). Takze tak.
Vypadá to jako bakteriální infekce.
Pokud sůl, tak čistou.
On je právě problém, že má spousta onemocnění velice podobné symptomy, ačkoli příčiny mohou být rozdílné. Přes internet je to samozřejmě vždycky střílení od boku (posledně jsem to psal v rychlosti, každopádně ale nemám patent na neomylnost :-D ), rozhodně se tedy nenech mým odhadem ukolébat a rybku dál důsledně kontroluj.
Docela častou reakcí cichlid na nějaký klidně i jen podvědomý tlak ale bývá právě samonatrávení lebeční chrupavky (roz. tělo z ní začne odčerpávat živiny), příměrově taková rybí verze žaludečních vředů u lidí. Problém je, že se to může spustit kdykoliv a z příčin které chovatel ani při nejlepší vůli leckdy nedokáže zaznamenat, postiženému jedinci nemusí fyzicky nikdo ubližovat ani vykazovat známky dominantního chování, někdy stačí pouhá přítomnost někoho silnějšího přestože si hledí svého. Častým spouštěčem bývá kombinace dvou či více (samostatně neškodných) faktorů které nějakým stylem rybičku oslabí a vyvolají dominový efekt.
Nedá se to dopředu odhadnout, co některým jedincům nevadí vůbec u jiných problémy vyvolá, každopádně perleťáci jsou psychicky slabší, tedy v přirozeně podřízeném postavení - a to může (s důrazem na slůvko "může") být tou příčinou :-)
Rozhodně ale považuji za vhodné nejprve prověřit tuto možnost před aplikací chemie proti (potenciálně) nepřítomnému parazitovi, přeci jen jsou ve hře možné vedlejší negativní účinky léčiv. Určitě bych ale nasadil vitamíny, krmiva bohatá na vápník plus nějaké přírodní prostředky posilující imunitu a dával pozor na případné sekundární infekce postižených míst. Rozhodně to neber jako dogma, určitě by bylo vhodné porovnat více názorů, je to jen ten jeden můj (sice mi většinou funguje, samozřejmě ale ne ve 100%) ;-)
Každopádně držím palec, ať se Ti rybička brzy uzdraví :-)
Diky moc za nasmerovani, Beastie! Zkusim to oboji nastudovat, anglictinou vladnu dobre :) Zda se mi, ze ta hyperplazie by mohla byt trefa a sama bych na to neprisla. Jinak jeste abych uvedla na pravou miru - ze 4 bett mely tento problém se skrelemi jen 2 posledni (tato a jedna predtim). Zbyle 2 zemrely jinak (samec uplne zahadne, samice infekce - bile vykaly). No, truchliva bilance.
Hele, hodím sem svůj naprosto neodborný odhadový názor. Napadli mě žábrohlísti, i když většina příznaků neodpovídá, je to parazit co se zdržuje ve vodě a vysvětlovalo by to, proč to mají pak všechny betty.
Druhá varianta je něco, co jsem vyčetla na anglických serverech, říkají tomu gill hyperplasia a jde o to, když se jedna žábra zraní, ať už o předmět nebo jinou rybu, naroste na ní vrstva jizvové tkáně a proto vypadá zduřelá. Ta žábra je pak samozřejmě náchylnější na infekce, ale protože betty mají labyrint který funguje separátně oproti žábrám, není to pro ně smrtelné. Jen je potřeba jim zajistit prostor na odpočívání blíže k hladině, kde bude ryba pravděpodobněji trávit více času, a zajistit kvalitní krmivo, protože hodně spekulují o tom, že je to způsobeno nekvalitním krmivem a nižší kvalitou vody.
Prý se může jednat i o genetickou poruchu, ale jaká je šance, že všechny tvoje betty jsou od jednoho chovatele a zrovna jedné rodiny co má tu poruchu, to je asi nesmysl.
Tekuté céóčko je spíš desinfekce, než zdroj céóčka. Opatrně s ním...
Vynechal bych CO2 Vital, je to více desinfekce než céóčko. Máš rozstřikovací rampu u filtru ?...
Já si je dotáhl nejspíš s kytkama. Takže dezinfekce nových rostlin je taky důležitá.
- nekrotizující ložiska v spodní části zřejmě v důsledku infekce, nebo útoku druhé ryby
- použijte eSHa 2000, po třídenní léčbě, konzultujte stav zde na foru
- nepoužívejte vyšší dávku léčiva, než je uvedena na příbalovém letáku, ;-)
Žraločí dálnice u Galapág
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/superdalnice-galapagy-kokosovy-ostrov-biolog-ochrana.A210719_122053_zahranicni_bakl
Korály v Karibiku decimuje odpadní voda z lodí
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koraly-infekce-nemoc-odpadni-voda-karibik-ocean.A210723_114635_zahranicni_bakl
Tak tam ty bílý mrchy lezou i dnes. Ráno byly u předního skla 4 ploštěnky a když na ně začnu svítit baterkou, tak zmizí dovnitř do substrátu. :-|
Začínám uvažovat nad radikálním řešením - celé to založit znovu.
Rotala Wallichii a Pogostemon stellatus ustřihnout jen vrcholové řízky, vykoupat v hypermanganu a ponechat si je?
Řasokoule - hypermangan nebo radši vyhodit?
Kobercovky, substrát a kořen vyhodím do popelnice.
Z kamenů obrat mech. Mech vykoupat v hypermanganu a kameny vyvařit?
Biomolitany ve filtru dát nové?
Akvárium celé vymýt nějakým desinfekčním prostředkem?
Budou tato opatření stačit, aby někde nezůstali nějaká vajíčka, z kterých by se opět ploštěnky vylíhly? :rozzureny:
Tekutý uhlík je spíš dezinfekce než dodávání Céóčka do AQ...
Dobrý den, prosím poradil by někdo, jak je to v případě zlomeného hmatového vousku u zakrslého čichavce? Dohledala jsem, že pokud o něj přijdou úplně, měl by znovu dorůst, ale můj čichavec má ten vousek zalomený do pravého úhlu. Nejspíš se mu to stalo při odchytu nebo přepravě, už mi ho takto zaslali. Spraví se to samo? Nemůže do toho dostat nějakou infekci? Děkuji za radu.
Ale to ja vim!
A prosim te kolik jsi tam toho lila?? :coze:
Kdyz respektujes davkovani, neni problem. Ano je to dezinfekce ale to tady asi vedi stejne. Ale davkovani musis respektovat ve vsem, i treba v zahradniceni..
Ja si myslim ze pokud nechce nejake slozite rostliny tak to staci a potom treba muze pprestat pouzivat. Treba doporucuji denne a ja davam tak 3 x za tyden.
Tekutý uhlík je úplně něco jinýho než CO2..Tekutý uhlík je dezinfekce..já si tím odpálila celej anubias a už bych to do akvária nikdy nedala..
Wiki..
Glutaraldehyd je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě..
Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.