Hledaný výraz: hlístice, způsob hledání: přesnou frázi, oblast: v textu příspěvků sekce: celé forum
Adresa výsledku vyhledávání: http://rybicky.net/forum/hledat/hlístice
Zdravím, poprvé mám 10 dní založené akva a objevila jsem tyhle malé červíky. Plavou ve vodě, jsou na skle, tenké jak vlas. Některé pár mm, jiné větší jako ty na fotce, které se mi podařilo vyfotit. Některé lezou, jiné se tak kroutí. Forum jsem prošla. Ale nemůžu přijít na to jestli se jedná o hlistice nebo plostenky a mam s nimi něco začít dělat. Nebo jsou to oba druhy červů?
Na discus.cz je nový příspěvet na téma nemoci terčovců - https://discus.cz/pripad-onemocneni-ryb-c-87-tercovec-s-zabernimi-hlisticemi-a-pravdepodobne-mor-tercovcu/
Ozývám se hooodne pozdě ale jak jsem to pročítal....já měl problémy u skalaru že byli napadeni bicikovci a sháním ještě pro sichr na hlistice...a dávám to za vinu mrazenemu krmeni resp. Patentkam a nitenkam...jestli je chcete krmit mrazenym tak jedině koretry,artemie nebo cyclop....ale při takové léčbě je nejlepší vysadit mrazene krmeni a krmit kvalitním sušenými krmenim doporucim sera immunopro a od hikari vibrabites...jsou bohaté na všechno....sice po 10letech odpovídám na starý komentář ale ať můžu třeba poradit někomu teď. :ahoj:
Jsou to neškodné hlístice živící se detritem a je to dobrá potrava pro ryby. Omezit je jde také odkalováním. :-)
Treba jsou to mimina? Jeste mozna hlistice, ale to jsem myslel ze jsou takovy dlouhy provazky mrštný. Tskovych tam taky par mam, ale mrskaji se ve vode..a nebo je vsechno spatne a nedokazu urcit co to je:D
Mrštné provázky jsem schopen vyfotit, ale ty na skle asi ne..
14.11.2023 09:37:19
Téma: Hlístice – Předmět: Hlístice identifikace + léčiva (nelze koupit v ČR) –
Nick Dobrý den,
pozoruji u čichavce červenou nit z řitního otvoru, může se jednat o hlístice? Prosím o radu, přikládám foto.
Příčinu odhaduji na překrmování, hodně se i množí šneci
Vodu měníme vodu 1xtýdně, akvárium máme společně v kaceláři, nejsme schopni překrmování ohlídat.
Pokud by se jednalo o hlístice, kde konkrétně doporučíte zakoupit preparáty na léčbu? Viděl jsem některé e-shopy na Slovensku, britský e-bay, akvaristické stránky v Norsku. Máte zkušenost s nákupem?
Předem děkuji za váš názor
Pravděpodobně to hlístice jsou. Mají evidentně dobré prostředí pro rozmnožování. Řekl bych špatná údržba.
Kal to spíš nebude... Po poslední výměně s přidáním kytek se mi navíc po skle rozlezli nějací bílí parazité. Mají tak 1-2 mm, kloužou po skle jak hadci ale protože mám rozkapaný oči z vyšetření, tak víc nepoznám, jen, že na hlístice je to moc mrnavounke, buchanky se pohybujou jinak a s nicim jinym nemám zkušenost :hmm:
Vypadá to na hlístice. :-)
Prosim odborniky o určení maličkých (5 mm) bílých červíčků.Z jezirka jsem přinesl trs mechu
(snad willow moss)a několik stonků růžkatce.Akvárko by mělo posloužit jako pěstírna mechu-První den napuštěné vodou z výměn ve 198 a 263 l .Na přednim skle je několik těchto živáčků .Jsou to hlistice? Oligochaeta?
Děkuji
Kdyby to nemělo tu přísavku tak bych řekl hlístice. :-)
Ahojte, sú toto prosím hlístice ? Mala som 3l nádobu bez techniky len s rastlinami, ktoré mi bolo ľúto vyhodiť a pár slimákov. Minulý týždeň som sa rozhodla to prerobiť a preniesť do 20l akva (bez techniky), kúpila som nový jemný štrk, nejaké ďalšie rastliny a svetlo. Presunula som tam slimáky. Vodu som použila pôvodnú + doplnila vodu z hlavného akva. Dnes t.j. po 7 dňoch som si všimla na skle malé dlhé tenké "červíky" (+som si dnes všimla nejaké malé skákajúce "blšky"). Mám tam iba slimáky (okružákov a levatky), ale aj tak by som bola nerada, keby im to ubližovalo, preto by som chcela vedieť, či to sú hlístice. Lepšie to už asi nenafotím, toto som fotila mobilom cez zväčšovacie sklíčko.
No to mě překvapuje, že nedají Grindal. Ten je dost drobný a tady v atlase také píšou, že přijímají různé drobné hlístice. Vím, Grindal patří mezi roupice, ale ten rozdíl nebude velký.
S Artemiema nemám teda vůbec žádné zkušenosti a ani netuším, jak je chovat :-)
Dobrý den :ahoj:
v 30l akváriu s krevetami se mi přemnožili škůdci, kteří ožírají listy kytek. Zcela zlikvidovali plovoucí salvinie a nyní mi postupně oholili ze 3/4 bacopy. Mají 1-2 mm, jsou poměrně rychlí bílo-šedí. Snad fotka pomůže. Přijde mi, že nehodují až na odumřelém listu, ale aktivně ničí i zdravé listy.
O akváriu: Kromě toho se mi v akváriu sem tam objeví nezmaři a dlouhodobě hlístice. V akváriu u krevet nejsou žádné rybičky, pouze Clithon, nepoužívám žádnou přidanou chemii, akvárium čistím jedna za 7-10 dní (max třetinu vody), kvůli hlísticím omezuji krmení krevet.
Děkuji předem za radu, o co by se mohlo jednat.
Jsou to neškodné hlístice živící se detritem a slouží i jako potrava pro rybky. Platí na ně správná hygiena (odkalování, výměna vody, nepřekrmování) v nádrži. :-)
Souhlasím. Father Fish má dobrá videa. Např. doporučuje 1" hlíny, 2" písku (1" == 2,54 cm), hodně zjednodušeně. Jestli si dobře pamatuji, tak do zásobního substrátu přidává železitý prášek. Navíc propaguje tezi kompletního biomu, ve kterém nechybí rybniční havěť (buchanky, hlístice...), spadané listí, apod. Vpodstatě doporučil nabrat bahno z potoka do zavařovačky, listí, větvičky, přidat vodu a doma postavit na okno. Pak vylíhlou havěť přidat do akvária.
Hodně kritizuje "bare bottom" a vydlážděné akvária, jako sterilní kontrolované obžerství. Pokud jsou v akváriu např. velké cichlidy, co ryjí, tak doporučuje ještě víc písku, ploché kameny a rostliny jako Echinodorus: https://www.youtube.com/watch?v=BpOF3XMZjqk
Jiný přístup razí MD (MD Fish Tanks): https://www.youtube.com/@MDFishTanks
Používá různé zásobní substráty, někdy hlínu ze zahrady (co propekl v troubě), někdy substrát pro lekníny... ale vždy jej dá tenkou vrstvu (příp. smíchá s pískem), zasype vrstvou jemného písku a následně 2 - 3 cm písku normální frakce, např.: https://www.youtube.com/watch?v=o1qab66Lvcg
Když jsem před rokem zakládal 714l akva (prezentace zatím chybí), tak jsem bral inspiraci od obou: NPK tyčinky do květináčů, síťky s drceným lávovým kamenem, 1" substrátu pro lekníny, 1" písku do filtrace, 1" štěrkopísku a v některých místech Invital Japan Soil. Vodu měním minimálně, 50 % cca 1 za 3 měsíce, spíš pro sichr. Rostou i rostliny, u kterých se uvádí CO_2, které nesytím, jen pomaleji. Echinodorus Red Chameleon dokonce vykvetl. Občas teda vyplavají čerstvé řízky stonkovek. Přidávám foto.
Nejvíc je to vidět na kryptokorynách, Valisnerii, Echinodorech.
Zdravím zdejší zkušenější akvaristy a prosím o radu. Po dlouhých letech jsem se vrátil k akvaristice s tím, že bych rád vyzkoušel malé lowtech akva, ve kterém bude plno kytek a různé malé havěti pro mikroskopování děckám do výuky. Nastudováno toho bylo hodně, založeno je již měsíc. Akva cca 10 litrů, substrát volcano black powder 1-2 mm, svítím tak 8-10 hodin denně (ledka 470 lm), teplota pokojová 23°, z rostlin sagittaria teres, cryptocoryne parva, hydrocotyle tripastita sp. japan, jávský mech a plovoučka limnobium laevigatum (+ lucky bamboo, spathiphyllum a chamaedorea nad hladinou), v substrátu npk tablety, kameny dragon stones. Po dvou týdnech od založení byli přidáni 3 okružáci. Rostliny rostou jak divé (potýkám se jen s hnědou řasou + nějaké kytky ožerou šneci), pokojovkám nad vodou se daří též, ale problémem je stále vysoká hladina NO2 - dle testů od Tetry je hodnota skoro na 10 mg/l. Měním tak třetinu vody vždy po pár dnech a přidávám biofiltr od Dajany (při založení i při výměnách vody dle dávkování). Po měsíci bych čekal, že by se již bakterie mohly namnožit a akva by bylo "fungující", ale očividně tomu tak není. Prosím, co dělám špatně?
(Pozn. před pár dny jsem přidal olšovou šišku, šneky nekrmím a akva žije různými mikroorganismy, které by měly být podle výzkumů neškodné hlístice)
Děkuji předem za rady :-)
I já budu mít obligátní dotaz na ploštěnky. V akva Pracovna mám strašně moc různých breberek, člunice, lasturnatky, detritove červy, nějaké jiné malinkaté průhledné červy výš na skle (asi hlístice), takové ty bílé tečky ve vodním proudu, prostě je tam živo. Část z toho je úmyslně, přidala jsem tam teď Indostomus paradoxus, měli by se tam díky tomu mít jak prasata v žitě. Ale včera jsem si všimla na 90% ploštěnky a byla docela veliká, cca 0.7cm. tohle mi rybka nesežere, vzhledem k tomu, že je to více méně veliké jako ona.
Teď ale otázka. Nevšimla jsem si úmrtí žádných krevetek a zatím jsem tam tu hlísticí viděla jen jednu jednou (chápu ale, že to znamená že jich je tam víc). Mám to nějak řešit pastičkami nebo tam mám třeba na pár dní nasadit tetry ohnivé z vedlejšího akva? Předpokládám že další menší hlístice už možná jehlounci dají, jde mi o ty velké.
Mmch taktéž i ty člunice jsou některé větší než ty ryby mají šanci dát, ale to si asi nějak sedne, ne?
Jak je starý a co žere normálně?
Jestli ty červy i uloví, je mladý a má vhodnou teplotu, tak by mu to teoreticky mohlo stačit. Otázkou taky je, co přesně to je za červy (hlístice je fakt hodně širokej pojem), jako první by mě spíš napadly ploštěnky, ale z tohohle popisu těžko říct.
Rozhodně bych zatím nesahal po žádné chemii, ta častěji uškodí než pomůže.
Dobrý den,
je možné, že můj Axolotl má hlístice? Už cca 2 týdny mi nejí a včera večer jsem objevila malé bílé červy v akvárku, které loví.
Axík pohubl, ale pořád se mi zdá, že má plné břicho, na to že nejí. Tak nevím, jestli na mě nekašle. Mám ho léčit?
Koukněte na fotky v tomto vlákně:
https://rybicky.net/forum/12011-plostenka
Hlístice jsou tenoulinké.
Pokud jde o mrskající se nitky (pohyb podobný žížale), půjde nejspíš o hlístice. Ty vám vyzobou ryby. Jakmile objevíte na skle červa pohybujícího se jako slimák, máte problém a jde o ploštěnky.
tak su to teda hlistice? a nie plostenky? Tak to mi odlahlo
Ten objektiv má asi nějakou minimální vzdálenost, na kterou je schopen ostřit. Takže pokdu byste to paradoxn někdy v budoucnu ještě něco fotil, tak doporučuju z větší vzdálenosti(třeba 20cm+). Ono se to potom digitálně dá nazůůmovat nebo použít optický zoom a je to lepší, než teď tyto fotky.
Nedělal bych si s tím hlavu. Měl jsem hlístice i pijavice a jinou haveť a samo to nějak potom zmizelo. Některé rybky to třeba uvítají jako zpestření jídelníčku.
Asi hlístice, z těch fotek těžko hádat. Koukni do článku z odkazu nahoře v modrém rámečku...
- žádné jsem Vám nedoporučoval, pouze jsem uvedl na správnou míru Vaše konstatování, že
"..entizol, ndx, gdex, nebo hexamita když nesplňují defakto ani jedno hlavní kritérium pro hlístice nebo bičíkovce..",
Naopak toto kritérium splňuje entizol, ndx, gdex, hexamita a řada dalších léčiv
- problematika určení nemoci z fotek a mnohdy zavádějícího popisu není jednoduchá, proto to ne vždy se dočkáte adekvátní odpovědi v řádu minut,
- akvárium nemusí být při karanténě plně napušteno
- pokud se jedná o tu léčbu celého a karantény, opět špatně, uváděl jsem přece možnost individuální možnosti zacerveni,( tady je výhoda karantény), invazivniho (zde celé akvárium), logické, ne
- pokud někdo napíše že něco děláte špatně a odpovídá to skutečnostem, má to pro vás být přínosné, bohužel nemohu ovlivnit Vaše rozhodnutí nepoužívat léčiva určená l léčbě, jak jste se vyjádřila ve svém příspěvku 14.59 hod.
- o léčbě máte přece rozhodnuto "Ten česnek beru podle akvária, číslo 49, jak oasi tím nic nezkazím minimálně, což?"
- svůj názor na česnek jsem již uvedl, dokonce neznám žádného akvaristu který by ho uváděnou formou podával, snad kočce nebo psu, tam to smysl má
- jak již jsem psal
" já se po celou dobu vyjadřuji,
usměrnuji, některé Vaše zavádějící vyjádření k léčivám používaných v akvaristice a jejich nezávadnost, pokud jsou používaná v souladu s léčbou"
- ;-)
Beastie napsala:
... entizol, ndx, gdex, nebo hexamita když nesplňují defakto ani jedno hlavní kritérium pro hlístice nebo bičíkovce. Už jsem jednou přeléčovala esha 2000, nic se nestalo.
- eSHa 2000 skutečně nesplňuje požadované
- ostatní Vámi vypsaná léčiva právě splňují požadované k jednotlivým parazitárnim druhům hlistist a bičíkovcům vnitřního traktu
- syrový česnek je pouze internetový FB fenomén, osobně jsem se již k tomu negativně vyjádřil, čím ale nepochybuji přidávání extraktu česneku do krmiv, nebo léčiv, u kterých byly provedeny laboratorní testy, no koi kapry nemáte, tak to dále nebudu rozšiřovat
- skoro každá ryba má určitou formu (míru) "začerveni“, jde spíše tedy o to, jak vysoce je rozvinuté a důsledkem čeho
- může to být i menší obranyschopnost jedince, zvláště se tomu jedná u vyšlechtěných druhů ryb.
- proto může být paraziticky napaden pouze jeden jedinec v akváriu a nemusí se vždy tedy jednat o invazivní napadení celého akvária
- tolik, asi z mé strany, k Vašemu dotazu ;-)
Budu tu reagovat spíš sama na sebe, ale pořád čekám na nějakou odpověď. Mám podezření na vnitřní parazity u tetry.Nikdy jsem žádné výkaly od nich neviděla, je to dost malá ryba, ale asi 5 samců mi umřelo, pohublá bříška. Otázka tedy, co teď.
Ani jedno nemůžu bezpečně použít v hlavní nádrži, musela bych přesunout do karantény, kde by ale měly zůstat 14 dní pokud správně chápu léčebné postupy, a to nezarčuje, že se paraziti nenachází v hlavním akva, že?
Plus co si má člověk vybrat, entizol, ndx, gdex, nebo hexamita když nesplňují defakto ani jedno hlavní kritérium pro hlístice nebo bičíkovce. Už jsem jednou přeléčovala esha 2000, nic se nestalo.
Nechce se mi lít medikament do akva jen tak pro sichr, nechce se mi ani přelovovat 40 teter a rvát je do nějaké 50l (ačkoliv zrovna u ohnivek je to asi jedno), která mi poběží jen jako karanténa kam budu cpát léky, ale jsem ochotná tohle zkusit, pokud někdo poradí čím začít
Edit: Nebo mohu zkusit namočit krmivo v česneku, otázka je jaké krmivo a v jakém česneku. Mám buď granulát jako koření, tak jestli to smíchat se suchým krmivem, nebo naopak s mraženým, nebo jestli utřít standardní česnek a to smíchat se suchým, nebo jít ven nachytat komáří larvy a k těm to přihodit, co je nejlepší dávkování?
27.03.2022 16:40:15
Téma: Hlístice – Předmět: Co pojídá hnědé hlístice –

Raziel-CZ
Také mám problém s patrně hlísticemi. Tencí hnědí červi žijící v substrátu. Je nějaká malá rybka, co je vyhledává a baští? Mám jich už nějak moc.
Podle mě to bude nějaký druh hlístice.
Zdravím
Potřeboval bych poradit mám akvariu 60 l. ve kterém žijí pouze krevetky Neocaridina.Protože se jim dobře daří bezproblemove se množí je tedy v akvariu cca 5-6 různě starých jedinců.Od dospělích po čerstvě narozené.V akvariu se mi ale objevilo na dně velké množství malých vlasových červu .Zřejme hlístice Ale protože nemam možnost všechny krevetky vzhledem k velikosti odlovit a akvarium vyčistit je nejaká možnost hlístic se zbavit a přitom neublížit krevetkám
Děkuji za radu a pomoc
Většinou jde o neškodné hlístice živící se ve dně detritem. Jejich přemnožení tam kde nejsou ryby svědčí o zhoršující se hygieně v nádrži. :-)
Pokud jsou ti skutečně hlístice tak ty jsem měl dost dlouho. Těžký soupeř. Používal jsem přípravek No-planaria. Pomohlo to ale ne úplně. Časem vymizely. Chtělo to víc čistoty v akva. Ničemu nevadily ale hodně mě štvaly když jich bylo moc.
To slaboučké na poslední fotce jsou řasy na skle,to se vůbec nehýbe;) hlístice jsem tam nikde nenašla
Ty slabounké jsou neškodné hlístice, buchanka a s největší pravděpodobností ploštěnka. :-)
Zkus vyhledat pojem hlístice. Obvykle tomu tak bývá. Osádka si posléze poradí.
Teraz sa môj problém stal akútnejším a poprosil by som identifikáciu choroby/parazita. Sú to hlístice, hexamita...alebo úplne niečo iné?
Rybka asi 3 týždne dozadu prejavuje nechutenstvo, vybehne za potravou aj okoštuje, ale vypľuje a vráti sa na miesto. Inak žiadne iné podozrivé správanie ani vizuálne zmeny. Nasledovala väčšia výmena vody a stav sa zlepšil. Pred víkendom sa však vrátil a cez víkend sa nažrala iba pri kŕmení mrazenou artémiou. Na ďalší deň zobla iba min vločiek a včera sa hikari červíkov ani nedotkla. Neskôr večer som si všimol podozrivý výkal viď foto. Pred dvoma mesiacmi som si všimol taký u samca (mal to jeden deň), ale bez ďalších príznakov (vtedy som dodal do akvária 5 otíkov). Viac som to nevidel. Je plne vitálny a žravý. Až teraz u samičky.
Výkal nie je dlhý ani ten pred tým nebol.
Edit: Objednávam preventívne eSHa 2000 a eSHa Hexamita, aby som to mal zajtra k dispozícii v prípade potreby. V šuflíku sa nestratí. Počkám s aplikáciou než sa niekto vyjadrí...
Ja viem...no karanténu žiaľ nemám, ale po skúsenosti rozmýšľam ako a kde ju umiestniť, zriadiť...
To jsou neškodné hlístice živící se detritem. Takže odsávat a častěji měnit vodu a zmizí, pokud je ryby nezblajznou. S uhynem to nesouvisí. :-)
24.07.2021 18:04:57
Téma: Červíci – Předmět: Identifikace cervu –

Jaydee
Pratele, potreboval bych pomoci s rozpoznanim techto potvor, zhruba centimetr velkych, zijicich ve sterkovem substratu.
Jejich vyskyt registruju priblizne mesic, behem teto doby mi uhynula vetsina ryb (skalary, cichavci, molly, parmicka, nekolik neonek). U nekterych z nich jsem registroval nafoukle bricho v poslednich dnech zivota. Tez za sebou tahly dlouhe bile/pruhledne vykaly s clenitym trusem - pak zustavaly viset na rostlinkach ci technice, mnohdy 5cm+ dlouhe.
Pokousel jsem se nejprve o lecbu FMC (ze nemuzu nic zkazit) a Levamisolem (Chemisol) - v domneni, ze jde o hlistice. Na vetsine uhynulych ryb jsem nepozoroval zadne podezrele znaky. Nez jsem cerviky spatril, tak se ryby tesily plnemu zdravi. Postupne prestaly zrat a byly malo aktivni. Vetsina z nich byla v posledni dny zivota v rohu akvaria u hladiny a lapaly po vzduchu.
CO2 mam v zelenym, krmim dlouhodobe pouze Tetraminem, odkaluju jednou tydne, ted v teplu jednou za 4-5 dnu.
https://youtube.com/shorts/hHWxa7Wseg0?feature=share
Hlístice jsou asi pryč, už pár dní jsem žádnou neviděl, zato včera jsem viděl malou ploštěnku jak peláší po skle a dneska ráno další u skla v substrátu. :rozzureny:
Pro jistotu tam mám ještě nezmary. Ti už tam jsou víc dnů, původně jsem myslel že se na malého okružáka přichytil chlup z kočky :-D ale pak mi chlupatí šneci začali přibývat, tak jsem si vyleštil brýle a koukl na to pořádně a oni to šneci s chlupem nejsou :smich: :smich:
A teď k tématu - mám přípravek No Plaria na ploštěnky a ve filtru mám SZAT Clear Water (primárně na snížení dusičnanů). Mám radši SZAT CW z filtru vyndat ven a vrátit ho až po druhé opakovací kůře No Plarie (za 10-14 dnů) nebo ho ve filtru můžu v klidu nechat a neovlivní účinky No Plarie?
Může to být kombinace více věcí, příznaky, které popisuješ nejsou specifické pro jedno onemocnění, mohli být načatí už z akvaristiky a změnou podmínek se jim podlomila imunita, plus kdoví čím byly krmení, ten krvaví flek by spíš seděl třeba na avitaminózu vit.A. a pak to můžou být střevní bičíkovci, kteří využili oslabení ryby, spíše než hlístice. ale s preventinem toho moc nezmůžeš, sleduj ostatní rybky, nemusí mít stejný problém, ale mohou, pak by to znamenalo přeléčit všechny ryby
Ne to jsou neškodné hlístice. :-)
Podívej se v tomto odkazu:
https://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#parazite
na termín vlasovec (v odstavci hlístice).
Je tam popsána i léčba.
Dobrý den, zřejmě mám v akva nějaké parazity, tipuji hlistice (presouvám sem dotaz z https://rybicky.net/forum/1160-nafoukle-bricho a možná bych ho měla vydezinfikovat. Rada bych se zeptala, někoho, kdo s něčím takovým má zkusnosti jak konkrétně takovou dezinfekci udělat. Představují si, že vypustím vodu, properu štěrk a propecu v troubě, vyvařím kameny, stěny akva otru roztokem sava...pokud ano, tak prosím:
1) jak koncentrovaný ten roztok sava? Nebo savo vůbec nepoužívat?
2) Co kytky, do hypemanganu? Jak koncentrovaného?
3) Co konkrétně s filtrem? Nechat tak jak je? (jsou v něm také usazené ty nitrifikacni bakterie)
4) Pokud to udělám (myslím propečení štěrku), zničím případně parazity ale zřejmě i užitečné nitrifikacni bakterie které jsou ve štěrku??? Znamená to, ze akvárium pak bude jako znovuzalozene a měsíc do nej nesmí ryby?
5) Co s vodou? Mám pak většinu vrátit a nové dat jen část (např 1/4 nové vody, jako každý týden při pravidelně údržbě)? Kdyby byla celá nová voda, tak zas by to znamenalo ze to je nově založené akvárium?
6) Je to vůbec nutné a mám do toho jít?
Omlouvám. se za možná trochu zmatené a trivialni dotazy, a taky pardon pokud nejsem v úplně správném vláknu, ale už fak nevím, kde se zeptat. Budu vděčná za rady, ať vím, jestli je taková dezinfekce vůbec potřeba a co mě teda čeká, nebo jestli se na to spis vykašlat.
Na jednu stranu se bojím, že to cele akva rozhodí ale na druhou stranu, ancistrus nevypadá vpohode (viz https://rybicky.net/forum/1160-nafoukle-bricho) a zřejmě tam v tom štěrku nejaci paraziti jsou, a pokud to nebudu resit, tak mám strach, ze každá další rybka, co bych pořídila (hlavně ta co žije při dne), se muže nakazit...
Ještě jednou předem díky za přečtení a odpovědi na mě otázky
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak postupovat. Akvárium 60l založené necelý rok. Před par dny mi uhynuly postupně 2 z deseti neonek červených (prostě zmizely) a dnes jsem si všimla že ancistrus mé nafouklé bříško (viz foto 1) a tahal za sebou také světly výkal ale ne nějak dlouhý (prozatím se nepodařilo nafotit, snad později). Nevím jistě jestli ty mrtvé neonky s ancikem souvisí, ale zřejmě ano. Na netu jsem našla, že může jít o hlístice (např. Capillaria, ancíci prý na to trpí). Také jsem si ale všimla žlutých kuliček ve štěrku, zřejmě vajíčka těch hlístic (viz foto 2). Jinak ostatní neonky vypadají normálně a co se týče chování ancistruse, těžko říct, mám ho necelý rok (je starý asi 4 až 5 let) a byl vždy spíš schovavaci, každopádně zatim žere. Mimochodem po delší době jsem měřila dusicnany 15 až 20 mg/l a dusitany na nule (kapkove testy od aquaru). Pokud je problém spis s krmivem, krmit 2 druhy vločkové (Dajana basic a Tetra min flakes) a 2 druhy tablet (Dajana a Sera). Pokud s odkalovánim (hlistice se prý premnozi, když se málo odkaluje), měním 1/4 vody odkaluji 1x tydně.
Prozatím jsem ancistruse přesunula do “karantény” a dala mu cibuli (někde jsem četla, ze působí na odcerveni).
Konečně konkrétní dotazy
1) Jak má vlastně taková karanténa vypadat? Jak dlouho tam muže ancistrus být - bez štěrku a filtru? Jak často tam měnit vodu?
2) Máte někdo zkušenosti s tou cibulí pro ancistruse jako odcervovadlo? Nebo je to blbost?
3) Nejsem si jistá jestli jsou to ty hlistice, mám tedy začínat s nějakou léčbou? Např. Esha ndx? (K případně léčbě pak budu mít asi další dotazy)
4) Opravdu bude nutné dezinfikovat cele akvárium? A kdyžtak jak konkrétně? Mužů proprat a případně propect znova štěrk a kameny, ale co konkrétně s filtrem? Bude to znamenat nové založení akvaria a tedy zas se bude muset aspoň měsíc “zajizdet bez ryb”? A když ano, kam mezitím s rybkama (pokud přežijí)? Také jsem četla, že se těch hlístic v akva nejde úplně zbavit, tak nevím...
Omlouvám se za dlouhý komentář a spoustu dotazu, něco jsem o hlisticich na fórech četla, ale ne ze všeho jsem moudrá, prosím nekamenujte mě :-).
Předem dekuji za přečtení a za konkretni odpovědi a náměty.
Dobry den, zalozil jsem si akvarium a po par tydnech se na skle objevili mali zivocichove. Puvodne jsem je povazoval za hlistice, ale lek proti nim nezabral. Podle tvaru by to mohly byt pijavice nebo plostenky? Poznal by nekdo z vas o co se jedna? Velikost je jen nekolik mm. Dekuji
Zdravím, soudím že hlístice ;-) . Jako krmení pro ryby jsou v pohodě :-) .
Hlístice, které znám bývají podlouhlejší. Pro příklad: https://i.pinimg.com/originals/66/55/c2/6655c2a211241e6e6c99f86f73f9833a.jpg To na fotkách od linde mi připadá dost kraťounké. Ale určitě jich je nespočet druhů, tak je možné vše. :-)
A nejsou to spíš hlístice (nematoda)? Ty by mohly být neškodné... https://rybicky.net/forum/9517
Měla jsem to v akva brzy po založení a většina samovolně zmizela.
Já bych řekl ale,že červený červy z řitniho otvoru jsou camallanus cotti- hlístice ,capillaria - kapilárie...a ty se vylézáním z řitniho otvoru neprojevují. Spíš podobné výkaly viz Helmut. Potvrdí je vajíčkama ve výkalech....nechytračím,snad to tak nevyznívá :no:
Všimněte si pozorně HLAVNĚ fota v přiloženém odkazu
http://www.akvaportal.cz/2018/06/07/hlistice-camallanus-cotti-capillaria-pterophylli/
Ano, vypadá to na hlístice. Nemáš vytvořenou prezentaci akvária, tak jenom z fotek tipuji, že tam ještě nejsou rybky. Ty by ti od nich rozhodně pomohly a ty si nemusíš do akvária zbytečně cpát no planária a esha ndx.
Ahoj měl bych na vás dotaz protože si nevím absolutně rady. Mám asi 2 měsíce akvárium po 14 dnech se mi začali v akváriu množit tito Červici. V 90% se vznášejí ve vodním sloupci a občas jsou vidět i na skle. Myslel jsem si ze jsou to plostenky a nebo hlístice. Akvárium jsem léčil přípravky no planaria a po nějaké době neúspěchu i přípravkem esha ndx. Ovšem opět bez úspěchu. Dle mého názoru se nejedna o plostenky ani hlístice protože je divné ze ani jeden z přípravku nezabral. Nevíte náhodou co by to mohlo být? Předem děkuji za jakoukoliv radu a nebo podnět. :-)
Že to nejsou hlístice vim, ja o nich mluvila v rámci nitěnek a odkalování protože jsme s nimi v akva měli problém a vím že tam ty hlístice máme. Teplotu postupně do soboty snížím, budu jí měnit tu vodu a dodržovat hladovku. Pokusím se tu flundru v sobotu vyfotit moc se jí nechce... Děkuju.
Edit: Přikládám fotku manželovi se povedlo vyfotit ji bříško. Zdá se že je menší :-)
- snížit postupně teplotu o dva stupně a hladovka, ideál by bylo 23-24
- žádné hlistice, to co vidíte, je pouze důsledek nesprávné funkce trávení (bílé výkaly, neznamenají vždy problematiku vnitřních parazitů)
- nítěnky, navíc mražené, to běžně způsobí, jedná jedno z nejhorších krmiv na trhu, ono to vlastně ani krmivo není
- proto zřejmě i ty ostatní úhyny
- to, že v okamžik měření jsou hodnoty vody optimální, neznamená, že je tomu tak do dalšího měření, máte tam dost často zásah do prostředí akvária, což samo o sobě, vykazuje nestabilní prostředí
- závěr, hladovka, snížení teploty, výměna části vody každý den, v sobotu se ozvěte, foto ryby celkově a foto hlavy ;-)
Dobře, rozumím, jak to tedy napravit? Mělo by při té dietě břicho splasknout? A pak dát zpět do nádrže a postarat se o pestrou stravu? Teplota je v nádrži kolem 27 a hodnoty vody měřím komplexním papírovým testem od eshy a nic mi to neukazalo tak úplně nevím co je myšleno vztahem teploty a hodnoty vody. Co se týče pestré stravy to budu muset někde nastudovat... Nitěnky jsou sporné někdo je odpůrcem a někdo dává... Jednou jsem dostala od známého mražené koupené ve zverimexu, dala jsem to rybkam a strhla se mela. Jedly to jak diví, ale od te doby máme v akva ty hlístice. Uz jsem jich hodně vyhnala, ale vždy jich tam pár zůstane a pokud nějakou dobu neodkalim přemnoží se ve štěrku.... Ale třeba tu okurku nebo spařenou kopřivu mu zajistit mohu.
Andyszka napsala:.. ze zoufalství vymýšlím kraviny. Nad tou pestrosti stravy se zamyslím děkuji..
- predikce z 6.12.
- hlistice to nejsou, v důsledek snížení průchodnosti a nedokonalé trávení ve vztahu k hodnotám vody a teplotě, ;-)
Zdravím oba moji ancíci mají nafouknouta bříška a jsou apatičtí a nežerou :-( zrychleně dýchají a přisávají se u košíku kde vchází voda do filtrace nebo u výpusti z filtrace blízko k hladině. Myslela jsem si že jsou napadení hlísticí jelikož za sebou tahali vláknité průhledné výkaly, dala jsem EshaNDX, hlístice to asi zlikvidovalo lítaly všude po akvariu, ale ancíci jsou pořád nafouknutí. U jednoho se mu cosi mele v břiše. Nevíte jak jim pomoci? Dneska pojedu do města mám případně možnost se stavit v obchodě pokud bude něco potřeba. Ostatní rybky jsou zjevně v pořádku. Prezentaci mám založenou. Přikládám foto. Děkuji.
Zdravím, mám v nádrži mimo jiné i dva malé anciky, jeden ma 7cm, druhý 5cm. Akvárium mam od června. Poslední dobou mám s akvarkem potíže, nejen že bojuju se zelenou řasou, ale před 2 měsíci se mi v akva objevily hlístice a ancistrusi se mi nafoukli a tahali za sebou dlouhy průhledný cancoury s vajíčky. Jelikož jsem doporučováný Concurat ani Bioverm nesehnala, koupila jsem EshaNDX. Nakapala jsem dle návodu vymenila vodu po 24h, rybybam se břicho i výkaly vratilo do normálu. Po 14 dnech jsem nakapala dle návodu znovu i s výměnou vody. V sobotu jsem pozorovala stejný stav jako minule, ancici nafouklý, nežerou, polehavaji na kamení nebo jsou pricucnutý na skle vsude se válí vlaknité výkaly. Opět jsem teda dala Eshu dle návodu a druhý den vyměnila 50% vody. Stav se ale nezměnil. Dnes tj. 3 dny po prvním dávkování kapek je stav stejný. Ryby stále nafouklé, apatické, nežerou, všude po akva vlaknité výkaly někdy s vajíčky jinde jen průhledné. Nevím, proč kapky rybkam nepomohly :-( nemáte někdo radu, jak jim ještě pomoci? Nechci o ně přijít, už mi tak hezky povyrostly.
Krmím už cca 3/4 roku stejným krmivem: tetra Min (mini granules) a ještě dávám krevetkám od dennerle Shrimp King color.
Edit: Zkoušela jsem google a podle popisu to sedí na hlístice a jsou na to dostupné léčiva, ale problém je, že já mám v akvárium hodně krevet a nenašla jsem žádné léčivo, které by krevetky přežili. Znáte něco?
Děkuji :-(
Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat, co je to za parazita v krevetkáriu, které se teprve zajíždí 2. týdnem. Jedná se o hlístice nebo ploštěnky? Jsou všude na dně, na skle, ale i volně ve vodě ve velkém množství.
Co se s tím dá dělat? V krevetáriu je i těhotná krevetka.
Děkuji.
eSHa NDX je na červi a hlístice, ihned po aplikaci vidíš všechny červíky plavat ve sloupci, aplikuje se to několikrát viz předpis výrobce...
Dobré ráno...
Jak se zbavím hlístice prosím?
Ahoj, mám na vás dotaz. Zakládám akvárium. Momentálně končím druhý týden. Po prvním týdnu se mi v akváriu objevili nějací tvorečkové. Jsou to Hlístice nebo něco jiného? Jak se toho zbavit? V akváriu nejsou ryby zatím. Pouze šneci napočítala jsem asi 6ks dostali se tam nějak sami. Díky za rady.
https://photos.app.goo.gl/WJPeqRdK6bnjvjZT6 - mohla by to být hlístice?
- ve vašem případě, dle fota, se jedná o HLÍSTICE (NEMATODA) ;-)
Moje hlístice ničemu navadily. Mám jen šneky. S rostlinami z pěstírny jsem získal již zmíněné hlístice, ploštěnky a šneky. Naučilo mě to nakupovat rostliny in vitro. Měl jsem akva bez živých tvorů a tak jsem si mohl dovolit používat chemii. Začal jsem s přípravkem No Planaria. Znišil jsem rychle zavlečené šneky a ploštěnky. Hlísticím to zase tak moc nevadilo, objevili se znova. Skoro dva měsíce jsem dávkoval Stop Hydrin v mnohonásobně překročených doporučených dávkách v kombinaci s No Planaria. Hlístice přežily. Smekám před tímto tvorem.
- kořenové hlistice jsou pochoutkou pro některé druhy ryb
- horší jsou ty ploštenky, těch se zbavte na 100% ;-)
Ďakujem, vyskúšam tak..zatiaľ nie sú ani slimáčiky v akváriu :-) a ešte sa chcem opýtať na tie koreňové hlístice - škodia niečomu, je potrebné sa ich nejak zbaviť než nasadíme rybky a slimákov, či nechať tak? :-)
- hlistic je celá řada a nemusí být spojená pouze s rybou samotnou
- jde zřejmě o kořenové hlistice z rostlin, běžný výskyt, zejména pokud rostliny pochází z velkoobchodnich pěstíren
- eSHa ndx je sice anthelmintikum na parazitické hlistice, ale pouze na některé druhy
- ploštenky mohou, po aplikaci léčiva, být přítomné až 48 hodin v závislosti na druhu
- závěr, vyčkal bych 48 hod od aplikace, následně bych léčbu opakoval, neboť tam není rybí osádka, pouze upozorňuji, že to může mít negativní vliv na některé druhy šneků, pokud jsou v akváriu přítomni ;-)
Ahojte, prosím o radu. Akvárium máme založené presne mesiac...už dlhšie pozorujeme tenučké červíky zvŕtať sa buď vo vode, alebo na skle, prípadne ležia na riasoguličkách.
Podľa tohto fóra som ich identifikovala ako hlístice, a tak som včera aplikovala eSHa NDX 25 kvapiek. Popravde som si myslela, že väčšina do dnešného dňa uhynie, ale zvŕtajú sa ďalej a dokonca som našla aj pár plošteniek. Dnes som podľa návodu vymenila 50% vody. Prosím teda o radu. Živočíchy tam zatiaľ nemáme, takže z prekrmovania to nebude :( Liečivo pôsobí dlhšie a vyhynú aj počase, alebo sa držať návodu a liečbu aplikovať znova po 14 dňoch?
Ďakujem.
Přeji hodně úspěchů. Hlístice likviduji od 26.12.2019. Přípravek No-planaria a potom Stop-Hydrin. Akva bez žiločichů, mohl jsem si dovolit jakékoli dávky. Nic nepomohlo. Vzdal jsem to a žiju s hlísticemi dál. Ničemu neškodí, jsou možná i užitečné.
Chce to přitlačit na odkalování detritu (nečistot) kterým se hlístice živí. :-)
Bettu bych do krevetového království s klidným srdcem nepouštěla, taky by se mohlo stát, že ti to království zůstane prázdné, bez krevet. A krunýřovec podle mě hlístice lovit nebude.
Mám 50 litrové akvárko, v něm paví očka, šneky a lorikárii red. Rybiček je v akvárku víc než je správné, hodně se mi množily, stejně tak šneci. :( Měla jsem problém s čistotou vody, ale teď odsávám kaly a vzduchuji, voda vypadá čistě, testy jsem ale nezkoušela (zítra test na dusitany). Ostatní rybičky vypadají dobře, nezdá se, že by byly nemocné. Jsou čilé a žravé. Jen teď v posledních 2 týdnech vždy některá začne hubnout, má propadlé břicho, drží se u hladiny, postupně má problém s plaváním a k hladině se nedostane a časem umře. Už mi umřelo cca 5 rybiček. Myslela jsem, že by to mohla být hlístice (některé mají takový bílý povlak u výkalů). Zítra by mělo dojít léčivo. U jedné rybky se dnes objevily krvavé skvrny (viz dřívější foto). U dříve zemřelých rybek to ale nebylo. Přendala jsem ji raději do sklenice, jinak jsou rybicky v akváriu. Pokroucená není, to spíš zkresluje ta sklenice, jen hrozně hubená.
Možná má i červenější žábry, ale to nedokážu na 100 %říct, jsem začátečník a úplně to nepoznám.
Jaké další informace bych měla uvést, aby to pomohlo?
- první "něco" z Kmene kroužkovci (Annelida)
- druhé, tam je nezmar a hlistice
;-)
- tak je zase vyndejte, ti vám žrát hlistice nebudou ;-)
Když se mi po výměně vody objeví ve sloupci tyhle malé hlístice tak je Betta zcela ignoruje. Občas si všimne nějaké větší a po té jde, ale ty do cca 3-5mm jdou mimo ni. Otíkovi bych věřil víc.
Zdravim, rada bych se zeptala na me 2 - tydenni 100 l akvarium. Kytky rostou, mechy taky, s pocatecni hnedou rasou si poradilo asi 50 levatek (zitra jich mozna uz bude 100), stejne tak se slizem na korenech. Dnes jsem ale objevila na stenach male bile housenky (hodne, urcite vice jak 100), nitkovite, videt jsou jen proti svetlu, cca 0,5 cm, pohyb pidalkovity, pred snekem jsou schopne utect. Predpokladam, ze jsou to hlistice. Co s nimi? vsude jsou rady o prekrmenem akvariu, a ze si s nimi vyhladovele ryby poradi, ale ja tam zatim zadne ryby nemam. Mam jeste 20 l akva s betou a 2 otiky, kteri cekaji prave na vypusteni do tohoto akva. Koketuji tedy s myslenkou, jestli tam tu betu uz nehodit, asi by si s nimi poradila, obcas machruje i na levatky... jake jsou vase nazory? Dekuji.
Nálevník nebo neškodné hlístice až dáš ryby budou sežrány. :-)
Ahoj, takovéhle potvory jsem tam měla taky. Prý neškodné hlístice. Půl hodinky po vpuštění první várky teter bylo po nich, tedy po těch, co volně plavaly. Jestli jsou v substrátu nevím, ve filtru nebyly.
Co se týká jejich soužití s krevetkami nemám zkušenosti, ještě bych počkala na rady zkušených :ahoj:
Dnes jsem si všiml malého cca 1cm dlouhé bílého červíka o průměru méně než 1mm. Co jsem zde hledal, tak vypadá jako Hlístice. Je to opravdu Hlístice? Je neškodná? Nebo je to nějaký jiný parazit? :-O
V akváriu mám jen Krevetky Red Cherry a Okružáky. Přikládám foto z mobilu (na fotce jsou dva kusy). :-(
Tady máte podrobné info.. jak na to mrkněte http://novy.akvaportal.cz/2018/06/07/hlistice-camallanus-cotti-capillaria-pterophylli/
Já si myslím ,že to jsou Camallanus (vlasovec střevní - červi - hlístice)
Ahoj lidi.
Cca 4 týdny staré akvárium. Na dně je Tropica zásobní substrát, pak inertní štěrk, rostliny skoro všechny invitro, jen jeden anubias od Rataje z košíku. Dřevo mopani, nevyvařené, po cca 14 dnech hezky obrostlé bílým povlakem.
Cca týden pozoruji všude v akváriu takové malé bílé potvory. Z počátku jsem myslel, že to je jen znečištění vody, ale pak si všiml, že se to na skle pohybuje - viz přiložené video, kde je vidět pohyb po skle, většina toho co lítá vzadu je proudem unášené znečištění po aktuální vymene vody, ale minimálně vlevo nahoře je vidět jak se to hýbe. Velikost do 2mm. Nevím jestli se ty potvůrky nevyrojily potom co jsme to odstraňoval kartáčkem.
Necelý týden jsou v akváriu okružáci a tři dny jeden samec Betty.
Nějaké hlístice? Mladé ploštěnky? Nějak by se toho dalo zbavit? Předem děkuji za jakoukoliv reakci.
https://youtu.be/9HxIJcOxgLA
Krevetky začaly umírat kvůli nadměrnému organickému znečištění, nedostatku kyslíku, pravděpodobně jsi tam dal velkou dávku listí a šišek najednou. Narozdíl od ostatních lidí bych ty hlístice nelikvidoval (+ ještě navíc zatížení mrtvými hlísticemi), pokud tedy chceš akvárium zachovat, protože ony právě spořádávají tu neplechu.
Jinak časté výměny vody, vyndání těch listů atd. + jestli máš, přidat třeba egerii. S tím odkalováním opatrně, moc to nerozryt. A samozřejmě nekrmit vůbec.
Vypadá to na hlístice nebo dokonce nítěnky ale nemáš prezentaci akvária a tak nevím na čem jsem, ale přitlačil bych na výměnu vody a odkalování. Určitě bych omezil krmení. :-)
Tak na té misce už to vypadá úplně jinak. Nějaká hlístice. Nevím co to je. Dával jsi do akva něco z přírody?
Ahoj.Prosím co je to za parazita?Mam to u krevetek,začali mi umírat.
Nebudou to hlístice?Čím je vyhubit,abych neublížil krevetkám?
Ahoj,
prosím o identifikáciu malých červov, nie som si istý, či sa jedná o detritové červy, hlístice, alebo to, božechráň, nie su ploštenky. Fotografie prikladám, je to maximum čo som dokázal odfotiť mobilom, večer nabijem batérie v zrkadlovke a s makráčom to vyfotím lepšie. Kedysi som mal v nádrži Rhabdocoelu, ale tá ako prišla, tak odišla, navyše modré neonky si na nej pochutili. Ale o tieto nemajú záujem. Sú dlhšie ako Rhabdocoela, cca 5mm, ale hlavne, sú oveľa tenšie. Majú navyše aj hlavičku, ale nie tak ostro kosoštvorcovú ako ploštenky. Aj ten pomer dĺžky a hrúbky je väčší ako u plošteniek, navyše prierez vyzerá kruhový a nie sploštený. Je to len nejaký druh detritového červa? Objavili sa teraz, keď som po dlhšej dobe zas začal prikrmovať Beťáka mrazenými patentkami a cyklopom. ďakujem
Zdravím. Mám hloupý dotaz. K akvaristice se vracím po nějakých 20 letech. Abych předešel problémům s rybami, tak jsem si řekl, že nebudu brát ve zverimexu ale nakoupím na burze - asi jsem byl dost naivní... :tone:
Minulý týden jsem si z Ostravy přivezl pár rybek z jednoho velkého stánku. Krásnou Bettu a k němu 8 kusů Pand. Udělal jsem blbost, že jsem si stánek pořádně neprohlédl, byl jsem tam se synem a víte, jak jsou malé děti trpělivé... Když jsem je doma hodil do nově založeného akva a měl možnost si je poprvé pořádně prohlédnout, tak mi některé rybky přišly docela hubené, jedna zjevně více, přišlo mi, že má lehce pokroucenou páteř, některé měly narušené ploutve, ale to mohlo být z transportu a z toho co musí při tom prodeji zažít. Všechny rybky byly aktivní a žraly. Ale ten nejhubenější během týdne sešel, ještě více zhubnul i když žral, bříško propadlé, páteř fakt nezvykle prohnutá, přestal být aktivní, začal mít problém s pohybem, tak jsem ho odlovil a utratil. Barevně byl normální, šupiny nedostávaly.
Ostatní rybky jsou v pohodě, aktivní, žerou, vypadají dobře a něco povyrostly.
Je možné si z burzy přitáhnout domu mykobakteriozu? Původně jsem si myslel, že tam prodávají lidé ze svých chovů, ale podle velikosti stánků asi bude spousta jen přeprodávat ryby z různých zdrojů, bez daně bez dokladů a proto výhodněji než v obchodě.
A kdyby to mykobakterioza byla, zkoušel někdy někdo celý chov přeléčit, i ty ryby které vypadají zdravě? Má to smysl?
Ještě uvažuju hlístice, ale výkaly zatím vypadají OK.
Zdravím akvaristy. Prosím o radu. Je normální, že neritky vypuzují dlouhé bílé výkaly? Hodně podobné jako kdyz má ryba hlístice nebo bičíkovce. Může se plž nakazit taky podobnou potvorou?
Jinak se projevuji normálně jsou aktivní a všimnul jsem si u dvou kusů ve dvou variantách různých akváriích (ale jde o plže že stejného nákupu).
Napadlo mne jestli tě nemůže být z hladu, protože jsem to s počtem trochu přehnal a na pevných površích je řasa prakticky úplně spasena - jedna nádrž 3 kusy na 50 litrů a druhá 2 kusy na 30 litrů - v tom menším bohužel jedna už zařvala, druhá žije, ale takhle kadí.
Bičíkovce sa množia delením. Hlistíce kladú vajíčka....
Roupice? Hlístice? Bez bližšího popisu nebo fota těžko říct. Zkus kouknout sem https://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici :-)
Možná to je hlístice, ale jistý si nejsem.
Ok, trochu si mě uklidnil, díky. Měl jsem v plánu vyměnit část vody a odsát ten binec co nadělali okružáci a ustříhat co nejvíce uhnívajících listů rostlin. :-)
Edit: Tak podle toho co jsem pročetl to asi nálevník nebude, voda nemá vubec zákal a velikost některých kousků je i 4-5mm, jestli to nejsou spíše hlístice nebo něco takového...
Tak u mě to nakonec po skle nelezou ploštěnky, ale asi hlístice (díky Tamarčině postřehu) :-) . Takže proto se pávčata s nimi ládujou.
Omlouvám se za mylné info :stydim:
Ty ploštěnky u Tebe jsou fakt vošklivý :coze:
Ano, souhlasím jsou to hlístice. Já je mám u krevetek v akváriu a nijak krevetkám neškodí.
ahoj, ja predpokladám, že sú to neparazitné hlístice. Ploštenky nie sú asi také štíhle a majú trojuholníkovú hlavu. Ale počkajme si na názory odborníkov :-)
Ahoj, chci se zeptat jestli je na dezinfekci akvarijních pomůcek při nákaze hlísticemi vhodnější používat Hypermangan nebo Savo, aby se zničila i vajíčka hlístic (která můžou zůstat třeba na odkalovači)?
A jak dlouho můžou přežít vajíčka hlístic na suchu (např.když špinavá voda ukápne na akvarijní skříňku nebo třeba na vršek krytu,kam si pak odkládám už vydezinfikované akvarijní pomůcky)?
Prosím o potvrzení zdá jde o hlístice a co s nimi. První foto je z akvária a druhé pod mikroskopem. Akvárium je pouze tři týdny staré, samozřejmě žádní obyvatelé, dno Platinum Soil a kořen, který má stále svůj povlak... Díky
Betta Japonce rozhodně neublíží, dokud jsem je měla spolu v nádrži, byl to snad jediný tvor, kterého se Betta bála nebo z něho měla aspoň respekt...byly asi tak stejně velké. A taková Japonka by si od bety ublížit nenechala...jsou to krevety s pěkně ostrými lokty. Jestli chceš Bettu nasadit, aby likvidovala ony breberky... hlístice a buchanky si zřejmě dá. Ale Nezmarů se ani nedotkne, i když se můžeš dočíst, že labyrintky by je jíst mohly...
Osobně jsem měl všechno jmenované s Red Cherry a žádné problémy z toho nevyplynuly. Jen přemnožené ploštěnky jsem řešil odchytem do pasti. Buchanky a Hlístice byly vždycky žrádlo pro všechno možné živé, Nezmaři jak přišli, tak odešli a Ploštěnky jsem řešil víceméně preventivně... Osobně mám rád, když to v akvárku žije... :hmm:
Klikni na odkaz v modrém rámečku a podívej se na hlístice. :-)
Zdravím vás přátelé,
odpusťte mi, že se vměšuji do fóra s dotazem absolutního neznalce a amatéra, leč jak se říká líná huba (prsty)...
Mám velice čerstvě založené krevetárium (ani né týden) o objemu 30 litrů. Byla jsem přesvědčená, že jeho jedinými obyvateli jsou prozatím rostlinky, dnešek mne ovšem přesvědčil o opaku. Mým podvodním královstvím prolézají dlouzí (můj odhad je věru mizerný, řekla bych však, že nejdelší má tři centimetry) tvorové světlé barvy. Raději než váš zatěžovat nepřesným popisem, přikládám fotografii. Pokoušela jsem se sama určit zda se jedná o hlístice, žížalice či něco jiného, nejsem si ale vůbec jistá, právě proto prosím o radu vás, zkušené akvaristy.
Předem díky za váš čas a případnou odpověď. :)
Ahoj, potřeboval bych radu/názor... nedaří se mi odchov červených ancistrusů... na začátek uvedu že klasického ancíka SP jsem odchoval po stovkách, ale ten červený se mi nedaří. už jsem takhle přišel asi o 15 výtěrů a scénář je vždy podobný..
samec hlídá jikry, ty se vykulí.. v jeskyni vše Ok ty 4 dny.. pak začnou vyplavávat z jeskyně a zároveň začnou padat, pokaždé když opustí jeskyň do pár hodin odcházejí.. tomu nějak nerozumím když v jeskyni jsou v pořádku ve stejné vodě. Ale delší dobu pozoruji že výkaly dospělých ryb se shlukují do takových chuchvalců, je to až takový slizovitý.. zkoušel jsem je jednou přeléčit eshou ale moc se to nezměnilo.. jakoby ty ryby nebyly úplně v pořádku. občas vidím v akváriu výkal jako průsvitné vlákno, jednou jsem pár vykulených malátných kusů přehodil do vedlejšího akvária a zachránil jsem je.. podezíral jsem hlístice které jsem kdysi v tomto akváriu měl ale tím to není. teď už tam nejsou a v akváriu kde jsem zachránil těch pár kusů, tam naopak hlístice stále mám, ale je to takový ten dle mého názoru neškodný - zároveň těžko vyhubitelný druh. Předposlední výtěr jsem odebral do skleničky s přívodní hadičkou z čerpadla tak jako jsem dříve dělal SPčka, ale i při proudění mi zas v tomhle akváriu jikry splesnivěly. vykulil se jen jeden kousek, který teda ještě žije. Z posledního výtěru jsem přendal do tohoto akvária vykulené jedince a stejně půlka hned padla. myslel jsem si že když jsem nikdy neměl problém s SPčkama že odchov RED sumců bude také v pohodě ale nějak se s tím peru.. uvažuji ještě že slepím jedno nové čísté akva s čistým filtrem a zkusím odchov v něm.. nejde mi to do hlavy.. vodu měním, je křišťálová, v těch akváriích žijí ryby, mám tam hamburské filtry.. ale tyhle červený potvory ne a ne přežít. příjde mi že ti dospěláci nejsou úplně v pohodě.. mám dno čisté a takové ty shluky výkalů do chuchvalců se mi nelíbí. co myslíte ? nepamatuji se že by mi někdy takhle nevydržely Spčka.. tam byl třeba problém pak déle po několika týdnech při přežrání artémiemi ale tohle padá hned jak to opustí jeskyni.
Mohlo by se jednat o hlístice.
Všude čtu, že hlístice se lidem kroutí, nebo lezou, tohle se jen volně vznáší v prostoru a vůbec se to nepohybuje.
Zkus pohledat pojem hlístice.
Dnes som pri údržbe na chvíľu vypol filter. Po výmene časti vody som opäť spustil filter a vyplavili sa z neho malé potvorky - biele/sklovité háďatká dlhé okolo 1 cm. Pomerne rýchlo sa vlnia. Môj typ sú hlístice. Predpokladám, že sa držia v rašeline vo filtri, ale mohol som si niečo zavliecť s rastlinami, čo som naposledy doniesol. Gupky po nich vyštartovali, zobli si a nechali tak. Zajtra, ak budem mať čas, pre istotu vyhodím rašelinové peletky.
Otázka je, čo je to zač, či to môže byť nebezpečné a či je potrebné ich riešiť? Ak sú to hlístice, tak k nim som našiel, že existujú aj neškodné aj nebezpečné.
Plostenka mi přijde velká, u mě to má v rámci milimetrů, teď mě napadá nemůže to být nějaká hlistice?
Sem myslel, že hlístice jsou menší a spíš bílé...
Fakt netuším,nékdo jí řekl,že to byly střevni hlístice capillarie,at ho utrati .to udélala. ;-)
Jezis ase cim to prosim zlikviduju :-( . Ja se bojim, ze se mi s tim akvarkem kvuli tomu neco stane. A hlistice to byt nemuze?
Nebudeš 14 dní v akváriu ničím krmit a pokud to nejsou ploštěnky ale hlístice tak je po příjezdu nejspíš už nenajdeš. :-)
Pěkný den, tak mám v akva zase něco nového :-) Jsou to hlístice? Případně poradí někdo co s nimi?
Já myslím že si to trochu pletete , ENTIZOL není ani na Capilarie ani na hlístice , ale na bičíkovce
A vieš určite , že potrebuješ liečiť Capillariu? Inak Entizol je skor na bičikovce ako na hlístice.
Tady ještě přikládám fotku zakalené ocasní ploutve.
Také si myslím,že to jsou paraziti,otazkou je jací?
Já jsem myslela,že je Esha 2000 právě tak dobře účinná i na parazity (mimo žábrohlístů)...Mám doma ještě Sera Omnipur,ale ta obsahuje i malachitovou zeleň,tak tu nemůžu použít kvůli sumcům.
Ta plata z první fotografie už také uhynula.
Vnitřní parazity mají bohužel také-mají nezdravě vypadající světlé výkaly už nějakou dobu,ty už jsem léčila opakovaně Eshou ndx (na hlístice) i Eshou Hexamita,ale neúspěšně.
Teď jsem se zaměřila na léčbu kožních a žaberních příznaků, protože se objevily úhyny.Ty střevní potíže jsem chtěla řešit zase potom. Objednala jsem si Eshu gdex (obsahuje Praziquantel), která má být jak na žaberní a kožní červy,tak i na některé střevní parazity (tasemnice),tak jsem doufala, že by toto mohlo zabrat. Ale balík pořád ne dorazit,tak budu muset nějaký lék asi koupit znovu.
Pokud ty tvoje hlístice vypadají podobně jako https://rybicky.net/atlasostatnich/plostenka_potocni
tak je to trochu problém.
Ano a děkuji za pomoc. Možná se pletu, ale to co jsem viděl mi opravdu spíš přišlo jako kdyby se něco prožralo ven a pak zase zpátky zalezlo do rány. Proto ten odklon od vředu. Chvíli to čouhalo dokonce i trochu ven, prostě jako "beďar" když vymáčknete. Když se něco dělá pod kůží, tak se vám tam udělá bolák.
Proto je mi težké si to spojit s virem či bakterií, která by byla vidět pod mikroskopem.
Ale jak říkám, možná se pletu a je to jenom tím, že je mi líto, že s tou rybou už nešlo nic dělat a ta hlístice byla jednodušší na akceptaci.
DeathRock napsal: Podle toho co jsem viděl, tak to bylo bílé a chvíli to čouhalo z rány ven a pak to zase zalezlo
-v případě vředovitosti u čichavců ,parmiček ,atd. = "Epizootický vředový syndrom"
--je tam značná rezistence ,zvláště u druhů ryb z oblasti Asie ,případně u ryb chovaných při vysokých teplotách
---pokud se tato vředovitost vyskytne v "tělním" prostoru ryby ,jedná se zde o neléčitelnou formu
----na té tlamě je uřčitá schopnost léčby ,ale jak již jsem předeslal ,nejedná se moc efektivní léčbu ,protože pokud dojde k výraznějšímu selhání imunitního systemu ryby a je tak značně oslabena ,dochází k rozvinutí vředového syndromu do jiných oblastí částí ryby ,případně k náhlé mortalitě
-spojil jste si pouze vředovitost ,hlístice a něco co jste načetl na internetu a to to dal do kontextu problematiky u chovaných ryb
-představa ,že hlístice kouká ven z vředu u tlamy je tak trochu pro mne scifi ,pokud jsem to správně posoudil z vašeho příspěvku ,jak jste popsal pozorování u již usmrcené ryby
-vyhledejte si : : Aphanomyces invaderis + Aeromonas hydrophila
-celou dobu se vám vyjadřuji pouze k čichavcům ,nikoliv osádce jako celku ;-)
Roupice? Hlístice? Z té fotky je poznat prd...
Toho cichavce mam pres rok. Nikdy nebyl marod. Taky si myslíš, že by to mohly být hlistice?
To nemusí být patentkami z burzy. Ten čichavec mohl mít v sobě tu nákazu dlouhodobě, ale protože měl dobrou fyzickou kondici, držel ji v určitých snesitelných mezích. Pak se mohlo stát, že došlo k oslabení organismu a hlístice se rozmnožily.
Řešil jsem vřed na čichavci a někdo mi napsal toto: "Vřed nevím ale ten výkal je zlý. Bude plný střevních parazitů."
Přijde vám ten výkal jako výsledek hlístice a nebo střevního parazita?
Btw. někdo mi říkal, že ten výkal je špatný a že by to mohly být hlístice. Co si o tom myslíš?
Díky, článek jsem četl, a ten mě odkázal sem :-)
Jen bych chtěl od někoho identifikaci, protože podle fotek to vypadá spíše na hlístice, ale vzhledem k tomu, že se přichytávaly skla a jsou spíš centimetrové, než milimetrové, tak nevím. Navíc jsem vytáhnul z mrtvé ampulárky jiného červíka a ten už vzhledem k barvě jako pijavice vypadal, viz foto.
Tak nevím :-(
Dívala ses do článku, na který je odkaz nahoře, v tomhle tématu? Nejspíš to tam najdeš. ;-)
Hlístice?
V čerstvě založených nádržích se mi také objevovaly, pak tak nějak postupně zmizely. Nijak jsem to neřešil, protože příroda, a usuzoval jsem, že se tam pomnožily z bordelu v čerstvě založené nádrži, kde probíhá plno procesů. :-)
Papik napsal: ...Stejného nebo podobného červa jsem včera objevil na samičce gupky, tentokrát vedle tlamky, kus pod okem.... hlístice lezou ze řitního otvoru.....
-může jít pouze o vývojovou proměnu parazita
-"hlístice" některé druhy jsou běžnou součástí akvária a lze je nalézt ve dnu ,na rostlinách v prostředí akvária (prospěšné druhy hlístic)
-k náhledu určení ,bude potřebné foto ;-)
Pancéřníček měl těsně vedle oka nějakého červa, tlustý čtvrt až půl milimetru, dlouhý 3 až 4 milimetry. Přisátý byl jednou stranou, občas se smrštil a zase natáhl, barva šedo-bílá. Rybka se díky tomu občas "zbláznila", šíleně plavala po nádrži, otírala se a snažila parazita zbavit. Povedlo se, druhý den už ho neměla.
Stejného nebo podobného červa jsem včera objevil na samičce gupky, tentokrát vedle tlamky, kus pod okem. Velikost stejná, jen barva byla spíše do světlejší černé.
Co to může být za potvoru? Co jsem četl, tak pijavice se přisají na obou koncích, jsou delší a černo-červené, kožní parazité jsou vidět jen pod mikroskopem a hlístice lezou ze řitního otvoru.
tak nejdřív
Neonka má bouli(foto 1,2,3)- je vidět zespodu hrudníku a sahá až kousek pod žábrami na jedné straně těla-a to s tmavě krvavě červeným bodem uprostřed boule (jakoby sražená krev pod kůží,ne na kůži), a ten krvavý bod je i pod žábrami. Připadalo mi, že malé boule zespodu hrudníku mělo několik kusů už od začátku, ale zůstalo to jen téhle a zhoršilo se to.
Bohužel, při focení ve skleněné fajfce, kterou jsem navíc držela v akváriu, abych je tolik nestresovala, se po chvilce zrychleného dýchání protočila břichem nahoru a byla mrtvá z vystresování...Ale i tak mě zajímá, co to měla.
Je to nějaký nádor? Nebo to souvisí s dalšími příznaky ryb (viz.níže)?
----------------------------------------------------------------------
příznaky ostatních
Neonky-3ks z celkem 10 úhyn.
-začalo to vodnatelností u jedné (ke konci listopadu)-přisuzovala jsem to horší vodě po léčbě (střevních parazitů)
=> proto jsem začala dávat pravidelně vitamíny Esha Optima na posílení imunity ryb
=> od té doby dělám častěji výměny vody než dříve-po 5-6 dnech
-další uhynulá neonka až za měsíc a půl-měla světlé skvrny u kořene ocasu (a má to ještě i jedna živá-obě to měly už od začátku co je mám,jen mi připadá že se to té žijící zhoršilo-a při pohledu z boku je bílé zbarvení jakoby trochu vystouplé jako povlak-foto této nemám protože se mi při focení rozbil telefon a neuložilo se mi všechno... a znovu ji stresovat už nechci).
-Třetí uhynulá neonka tento týden(foto 4,5)-také asi vodnatelnost nebo bakterióza-na krátce uhynulém těle se mi zdálo trochu zvětšené oko a trochu zvětšené břicho,jen trochu,a bez odstávajících šupin-ty však při pohledu ze strany měly lehce vláknitý povlak z krátkých vláken,i když na zbarvení ryby povlak nebyl znát a po několika hodinách mrtvé rybě břicho prasklo (v odendané krabičce na pozorování)
Pravděpodobná příčina
Měla jsem půl roku v akváriu přepážku ze síťky pro rozdělení samic a samců živorodek.Na straně akvária,kde nebyl filtr,jen samotné vzduchování (které tu bylo také proto, aby lépe "honilo" vodu po celém akváriu),se hodně udělala řasa a nakonec zůstala převážně černá,začaly hynout i nezařasené rostliny nebo jim opadaly listy i dokonce kořeny,nakonec se mi zdálo že ryby začínají mít na této straně náznak bělavých tlamek,a našla jsem také polorozpadlou ulitu uhynulého jediného okružáka (asi týden nespatřen- a už rozpadlá ulita),tak jsem 10.1. síťku vyměnila za novou,i když tato vypadala pořád dobře průchodná (ale asi nebyla...),a nakonec jsem ji úplně dala pryč. Ryby i rostliny se začaly už během prvního týdne rychle vzpamatovávat-ryby mají tlamky stoprocentně "normální",rostliny začaly rychle růst (několik cm za týden) a černá řasa už prakticky zmizela.
-ale i po odebrání síťky začaly mít ryby občas příznaky připomínající bakteriózu:
např.jedna Plata bíle pokrytou "odřeninu" u hřbetní ploutve,jiná plata na ocasní ploutvi zakalené místo s bílou tečkou.Myslela jsem že mají jen drobné zranění,a taky to bylo ještě před těmi novými úhyny. Do týdne jim to samo zmizelo.
-a také jsem si všimla, že se občas živorodky v posledních dnech otírají o rostliny či dno (to už jsem u nich několik měsíců neviděla)
=> Je to tedy bakteriální infekce?
zbylé příznaky
-ryby (mimo neonek) stále mají špatné výkaly-myslela jsem,že by to mohlo mít souvislost s tou horší vodou způsobené přepážkou,tak jsem jen dávala vitamíny a čekala,ale zhoršily se jim ještě více po odendání přepážky, kdy ožraly řasy z povrchů na horší straně akvária. Nemůže ten průjem být způsoben taky bakteriózou ?
-výkaly vypadají takto:průhledné bělavé výkaly připomínající "střívko z jitrnice",které je buď úplně prázdné a proto tenké, nebo je z části vyplněné normálně zbarvenými výkaly a zčásti "prázdné",délka výkalů je někdy normální jindy delší,někdy mají výkaly na konci i drobnou bublinku která je lehce nadnáší.. .
Ale se střídají i se "zdravými" výkaly. Žádná z ryb s těmito výkaly (živorodky,krunýřovci) za celou tu dobu,co se u nich objevily, neuhynula.Ale lék na hlístice ani na hexamitu s tím nic neudělal,a to ani esha-ndx při více opakováních než je v návodu.
Hlístice?
Zkus projít tohle vlákno, jsou tam fotky všelijaké... https://rybicky.net/forum/9517
Dekujeme Vam obema za rady. Skutecne se ted, zpetne, zda lecba Metrodinazolem zbytecna, nebo dokonce i kontraproduktivni. Cetli jsme si o lecbe Antihelmintiky, ale radeji jsme zvolili tento postup:
Drzime ryby v "klidu". Menime vodu, asi 30% nasi 100 l nadrze, kazdy treti den. Pridavame do vody nitrifikacni bakterie a vitaminy. Sledujeme parametry vody.
Pokouseli jsme se nekolikrat znovu nalezt hlistice v trusu, ale vypadato, ze uplne ustoupily. Tak jsme pristoupili k dalsim krokum "ocisty":
> vycistili jsme jeden ze dvou externich filtru
> pridali jsme novy a vycistili stary substrat. Diky vymene substratu pobyvaly ryby 24 hodin v hole asi 40 litrove nadrzi (spolu s intenzivnim vzduchovanim). Diky cemuz jsme meli jedinecnou moznost naucit je prijmat i jinou potravu nez jenom vlocky, tedy konkretne spirulinove kulicky, s prumerem max 3 mm.
> pridali jsme vice rostlin
Dnes, po mesici "klidu" se zdaji rybicky uplne zdrave. Nemocne oranzove zavojnatce uplne zmizely kozni potize, napravilo se traveni a dokonce se ji spravily i problemy se vzuchovym mechyrem.
Az se zase nejaky problem objevi, urcite dame zase vedet. To abychom dobre slouzili jako odstrasujici priklad, pro ty, ktere by napadlo, ze je dobry napad chovat tri 2-3 lete zavojnatky v jenom 100 l nadrzi.
Nejspíš nějaká neškodná hlístice. Ale chtělo by to foto.
Ahoj všem,
měla bych na vás prosbu. Poslední cca dva měsíce mám problém s krevetkami Red cherry. Z nějakého důvodu mi začaly umírat,denně 1-2 kusy. Měla jsem k nim ještě 3 molucké a z těch mi zůstala také už jen jedna :-(
Akvárium 54 l,založené od dubna 2017
Obyvatelé: Red cherry, molucké, 5ks Otíci,šneci Clea Helena
Filtr: Aquael turbo 500
Teplota vody: 25 °C
V akváriu dále: Chihiros Doctor III,kořen,mech,pár rostlin,olšové šišky,list mandlovníku
Parametry vody měřeny pouze papírovým testem,ale podle něj v pořádku.
Na vodárnu jsem psala a provedené změny v poslední době jsou,že místo chlóru začali používat oxid chloričitý. Vodu používám minimálně týden odstátou. Měním cca 1x za týden až 14 dní 1/3 nádrže.
Co by ještě mohl být problém je příliš vysoké dno písku o velikosti 1-2mm. Drží se v něm celkem bordel. Zakládat akvárium teď, dám mnohem menší vrstvu,bohužel začátečnická chyba. A v písku se také drží bílý červíci,takové bílé čárky...vypadá to na hlístice..ty by ale měly být neškodné,co jsem se dočetla.
Občas přidávám minerály Ca a Mg od Dennerle.
Předem děkuji za každou radu a přeji krásný den.
Samozřejmě souhlas s lacewings a za sebe bych ještě dodal a nezaznělo to, že Metrodinazolem (Entizol) se léčí bičíkovcí což je prvok, a vy máte rybu napadenou Hlísticí nebo-li Nematodu a na tu je výše uvedený lék chabý, učinná léčba hlístice je v podobě Antihelmintika např. eSHa NDX s obsahem učinné látky Levamisol apodobně. Léčba hlístice je taky specifická a odlišná viz její životní cyklus. Ale jinak za to video máte palec hore. Dejte tomu klid a vitamíny a pak si to hoďte znova ale postupně, jak je Vám napovídáno plus to Antihelmintikum.
- vše špatně
- k nasazení Metrodinazolu mělo dojít až po léčbě Acriflavinema a následné konzultaci , nikoliv ,dokonce současně v kombinaci s Acriflavinem, navíc v nevhodném poměru dávkování(nejspíše internet) a typu léčby , čemuž i odpovídá doba léčby a její průběh
- některé typy léčiv nelze užívat v kombinaci s jiným druhem léčiva
- víceméně píšete o zlepšení stavu s přetrvávajícím problémmem střevních potíží (červík/hlístice) , tady bych tomu nechal klidový stav cca týden a následně opětovná kontrola výskytu ,pokud tomu stav ryby odpovídá(vitalita a příjem krmiva)
Mizerný mikroskop (nebo kamera). Pokud je to ve stejném zvětšení, tak ty malé pohyblivé tečky mohou skutečně být nějací prvoci, tedy nejspíše parazitičtí bičíkovci. Rozhodně to není ta velká hlístice odlovená v řasách. A bakterie to také nejsou. Takže já hlasuju pro bičíkovce.
Pro srovnání zde bičíkovci v terčích https://www.youtube.com/watch?v=ydOo73e91Kg
Bičíkovec to není určitě. A parazit se živí paraziticky, nemá důvod se poflakovat v chomáči řasy. Nejspíš to je hlístice, která se živí v těch řasách, ať už přímo jimi, nebo nějakými menšími breberkami. Ale když už máš po ruce mikroskop, co ti brání dát pod něj obsah střev těch uhynulých ryb?
Tak to pravděpodobně nejsou žádní paraziti ale běžné neškodné hlístice.
Proč dávat NO Planaria, když to ploštěnky podle tvého popisu evidentně nejsou? Fotka by se hodila, aby se dalo říct, jestli jsou to opravdu hlístice :-)
Zakládat nová témata mohou pouze přihlášení stálí uživatelé.