Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Regulátor otáček na čerpadlo od filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Regulátor otáček na čerpadlo od filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 11:49 R Muž Silent [5949]
Bývá to popsáno často už v návodech filtrů. Snížení průtoku regulujeme výstupním ventilem. Nejjednodušeji to má asi vyřešený Fluval. Jeho Aqua-stop ventil reguluje přítok i odtok zároveň jednou páčkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 09:52 Muž ancistrus [25] - RostlinyRe: Ludek
Mohu potvrdit, kdyz jsem skrtil na vstupu (Eheim 2128), tak se pak hrozne zavzdusnoval. Na vystupu je to ok a kdyz se trochu zanese, tak ani skrtit nepotrebuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 20:37 Muž ghostik [81] Re: Ludek
Saci kos se mi jeste nikdy nezanesl mozna proto ze tam ta pitoma kulicka neni :o)
Cistim to kazdy tyden - mam totiz jeste pred 2217 jeden externi vyrobeny filtr ktery cistim a 2217 cistim jednou za pul roku.

To Horac: souhlasim ze ten prutok bude mensi po vlozeni naplni ale to co psal Ludek byl asi prutok take bez naplni udavany vyrobcem.
Jinak u mne filtr 2217 pul roku necisteny musim i tak dost skrtit na vystupu aby ryby nemnely tobogan ( mam tam rampu neni tam jen trubka s jednou dirou ) a voda filtrem jen neproletela palec
Jednalo se mi jen o to ze i u tohoto filtru se mi pri skrceni vstupu zacne nasavat falesny vzduch asi kolem tesneni hlavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 19:15 Muž Horác [3942] Re: Horác
ghostik napsal: Skrtim Eheima 2217 pro 200l AQ coz take neni maly prutok ( 1000l/h )
Jen pro upřesnění - toto je teoretický průtok (prázdným filtrem). Když do něj dáš filtrační média (v mém případě písek /2-4mm/, bioakvacit a filtrační vatu), dostaneš reálný průtok cca třetinový. Měřil jsem to několikrát (a překvapivě :o) vždy s úplně stejným výsledkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 15:24 Muž Ludek [39] Re: filipsi
No tak fluval ten ani necekl, byl tichý jako vždy, ale samozřejmě skoro netekl. Než jsem došel na to, že to je tato kulička v sacím koši několikrát jsem si cvičně pročistil všechny náplně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:53 Muž filipsi [1295] Re: Ludek
Kdyz jsem mel dvakrat zasesene sani u 2076, nelibilo se mu to (jednou pokus o "predfiltr", molitan na sani, podruhe vrostle valisnerky do sani). Neustale prechazel do kalibracniho rezimu, snazil se odvzdusnovat, byl hlucny, prutok mizivy ...
Proste bylo to poznat, a chtelo to po me, abych to resil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:43 Muž Ludek [39] Re: filipsi
RE: Filipsi a ghostik, díky za dobrý postřeh, udělal jsem si z toho svůj závěr, že když škrtit tak na obou stranách přiměřeně:-) ghostik zeptám se, co když se Ti zanese sací koš? Stalo se mi to několikrát u fluvalu, bo je tam taková kulička a kolem ní se to zanáší hlavně listy často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:42 Toony Re: filipsi
jo jo, skrtam a neresim.Ale vsem dik za infa X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:37 Muž filipsi [1295] Re: Toony
Na tuto moznost bych zapomnel. Casto byva takovy motor primo navrzeny pro praci v urcitych otackach (male rozmezi), a frekvencne ho uridit nekam jinam je bez zpetne vazby, se zatezi, problem.
Nevim, jak to resi eheim u 3e s rizenim (mam doma, ale fakt se mi kuchat nechce :-) ).
Levny, hotovy produkt k tomuto rizeni koupit nejde, a bastleni by si asi vyzadalo par cest pokus-omyl s ladenim, a i pak by nejspis bylo specificke pro jednoho vyrobce cerpadel, pripadne dokonce jeden konkretni vyrobek.
Proste skrt dal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:33 Toony re: ghostik
mam taky eheim 2217 pro 140 litrove akva.Duvod koupe uplne stejny jako vy :-) stale bez ventilu.vystupni hadice se sama priskrtila vlastni vahou o stenu akvaria.se vstupni hadici to radeji zkouset teda nebudu.dik za info.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:32 Muž filipsi [1295] Re: Ludek
Skrceni na vystupu je u velkych odstredivych cerpadel predepsane z duvodu moznosti vzniku kavitace. Tam muze vznikat na lopatkach slusny podtlak, vedouci k "varu" a odparovani vody. U "hrncovych" filtru muze byt duvodem konstrukce tesneni, ktere opravdu muze, vznika-li uvnitr podtlak, nejaky ten vzdych propoustet. U vnitrnich filtru (cerpacich hlav) zadny duvod, je-li to vstup nebo vystup, nevidim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:21 Muž ghostik [81] Re: Ludek
Skrtim Eheima 2217 pro 200l AQ coz take neni maly prutok ( 1000l/h )
Vzal jsem ho jelikoz ho maji za 1350.- :o)
Mam udelane ventily jak na vstupu tak na vystupu a pokud priskrtim vstup tak vznikne takovy podtlak ze zacne vzduch nasavat kolem tesneni ktere je staveno na tlak z opacneho smeru !
Nemusi to delat kazdy filtr ale casem se to urcite projevy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 13:20 Muž kristian [80] Re: Toony
Pouziti regulatoru , at uz tyrystoroveho ci triakoveho urceneho k regulaci osvetleni neni vhodny napad. U zarovej je (relativne) celkem jedno jestli dostavaji energii plynule nebo v podobe impulzů. Tyto regulátory spínají vždy jen procentualní část sinusové vlny proudu. U čerpadla (i jakehokoliv asynchroniho motoru) se projevuje tato regulace plynulou regulaci otáček pouze v nezatíženém stavu. Ono totiž snížením výkonu (Zkrácení impulzu) dochází k tomu že čerpadlo nemá v podstatně delším čase dodávánu energii. Timto dochází k mnohonásobnému snížení výkonu motoru. Takovýto regulátor by reguloval celý potřebný výkon čerpadla asi na 90-100% výkonu nastaveného na regulatoru. Pod cca 85% by jiz cerpadlo nebezelo. Navic dochází díky spinání ostrých impulzu dost k rušení a opotřebení cívky motoru v čerpadle. Jak již bylo zmíněno jediná rozumná regulace je kmitocto-napetova (Frekvencni menice), nebo skrcenim na vstupu filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:51 Muž Ludek [39] Re: ghostik
No záleží na výkonu filtru, zkoušel jsem škrtit Atmana PH2000 na výstupu a to byl pěkný kravál :-D No, ale čerpadlo s průtokem 2000L/hod se v akvárkách zas tak často nevidí. Musel jsem jej z filtru vyndat a použít dvě slabší a je klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:47 Toony Re: Ludek
ne ze by mi to nejak vyrazne zvysovalo hlucnost,ale o neco zvysuje a podle toho usuzuju ze i trpi ta vrtulka co se otaci. to podle me zvysuje casem hlucnost filtr.
to filipsi. tak rikate regulator otacek nepomůže?chce to regilator frekvence?hm, zajimavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:46 Muž Ludek [39] Re: xOB
Zavzdušňuje se tím filtr? No a kdepak se nám tam ten vzduch bere? Škrcení na vstupu je u některých čerpacích hlav již zabudován ( viz Atman ) No a když se filtr zanese a sníží se tím průtok tak to je také přeci přiškrcení, ale nechtěné. Máte snad zkušenost že při zanesení filtru se Vám zavzdušní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:43 Muž Jurasek [137] Re: xOB
Jak jsi k tomu přišel? To by se tam musel nějaký vzduch dostat, aby se to mohlo zavzdušnit ne? Neumím si představit, že by se do sání umístěného pod vodou nějaký vzduch dostával. A třeba čerpací hlava Atman AT203 se škrtí na vstupu a nikdy s tím nebyl žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:28 Muž ghostik [81] Re: xOB
Skrtim na vystupu a zadny problem s hlucnosti nemam.
Jinak pak by mohla byt jeste moznost udelat na vystupu vracecku na vstup a tu defakto skrtit ( spise tedy otevirat ). Tim neni nikde zvysovan tlak a ani hlucnost jelikoz prutok filtrem je stale stejny.
Nikdy jsem to nezkousel ale myslim si ze by to mohlo fungovat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:19 Muž xOB [83] - CichlidyRe: Ludek
Na vstupu skrtit je hloupost tone , zavzdusnuje se pak filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:14 Muž Ludek [39] Re: Toony
Jestli škrtíš ventilem na výstupu tak se hlučnost asi zvyšuje, když to uděláš na vstupu nemělo by to mít na hlučnost takový vliv, alespoň dle mých zkušeností.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:06 Muž filipsi [1295] Re: Toony
Regulator napeti nepomuze, motorek cerpadla funguje diky frekvenci. Musel bys udelat frekvencni regulator. To neni tak levne a snadne.
Tobe se pri rozumnem skrceni vyrazne zvysuje hlucnost?
Chce to vybirat cerpadla s prutokem co nejblize tomu, co chceme.
(edit - pokud budes snizovat otacky, samozrejme snizujes vytlak i prutok)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 12:01 R Muž Silent [5949] Re: Toony
Tenhle systém regulace otáček má Eheim professionel 3 electronic takže to asi nějakým způsobem půjde, ale to chce elektrikáře. Tady je odkaz na ten Eheim. www.eheim.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 11:54 Toony – regulator otacek na čerpadlo od filtru????
Dobrý den, napadlo me, kdyz potrebuju snizit vykon filtru.co takhle si udelat regulator napeti, ktery snizi otacky filtru?kdyz filtr priskrtim ventilem, tak je hlucnejsi.pokud uberu stavu tak se smensi proud a filtr nebude tak hlucnej a nebude ani tolik trpet.jedinny co mi vrta hlavou jak na tom bude filtr s vytlakem vody do x cm výšky, kdyz uberu šťávu?zkousel jste to nekdy nekdo? diky

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9665-regulator-otacek-na-cerpadlo-od-filtru