Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtr Eheim Aquaball + bioakvacit kostka

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Filtr Eheim Aquaball + bioakvacit kostka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2013 08:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: micz
To som skúsil hneď na začiatku, lenže ten môj filter je akýsi ľahký (asi kvôli molitánu objemu 2 l, tá hlava ho dosť nezaťaží) a voľne sa pohyboval / nakláňal (jediné, čo ho ako-tak kotvilo, bol napájací kábel), čo nevyhovovalo. Ale pokiaľ je filter dosť ťažký, určite je to najjednoduchšie riešenie :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 22:33 Muž micz [132] Re: zervan
Taky sem řešil problém s rybkama za filtrem, až jsem ho jednoho dne prostě jen postavil na dno kousek od skla a je po problémech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 21:59 R Muž romant [27977] Re: zervan
Inu, není nad funkční bastl, to je nám tak trochu vlastní, tedy našim dvěma národům. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 21:57 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Opísané pritlačenie nepomohlo a prišiel som o ďalšie mini-neónky. Po tomto viacnásobnom neúspechu o dokonalé pritlačenie filtra ku sklu som zmenil stratégiu a konečne našiel cestu, ako filter od skla oddialiť.

Zahral som sa na MacGyver-a a z gélového pera som vyrobil predlžujúce nástavce na oddialenie držiaka čerpacej hlavy od prísaviek. Zistil som, že treba aspoň 15 mm dlhý kúsok rúrky z pera (spomeniem ďalej), tú som pichol do prísavky. Rúrku som spojil s držiakom navlieknutím tenšej časti gumenej rúrky z pera - práve pre jej dĺžku bolo treba rúrku aspoň 15 mm, v opačnom prípade by tieto dva diely neboli celkom pri sebe a uchytenie by sa hýbalo. Skúšal som aj skrátenú gumičku (na 2 polovice), ale to bolo nanič - nebola dostatočne veľká styčná plocha a spoj sa rosýpal.

Takže filter je 15 mm od skla- zostalo za ním dosť priestoru na premávanie rybiek bez uviaznutia. Verím, že toto je už definitívne riešenie! Zatiaľ som dal len 2 horné prísavky, možno spodné ani nedám, nie je treba.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 14:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Tak som trochu prebudoval pravú stranu tak, ako som uviedol. Jeden kameň v tvare steny ("ploský", ale hrubý asi 2 cm) som dal zvisle do zeme tak, aby tlačil spodok filtra. Natlačil som to riadne, lenže postupne tlak stlačeného molitánu kameň odsúval - ono ten 1-2 mm piesok nie je nejaká pevná masa, aj keď ho mám dosť vysoko. Zdá sa mi to lepšie, ale to už sa mi zdalo výborné aj minule. Zabil som s tým kopu času, zároveň som "prečistil" Cyperus, už mi ho veľa neostáva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 10:39 Muž jeník [54] Re: Zervan
V jedné nádrži jsem si fixaci filtru/kostky pořešilčástečným zapuštěním do dna..udělal jsem si kroužek z PETky nebo nějakého plastového kyblíčku od zavináčů, kroužek je vysoký jako dno nebo mírně vyšší, zavrtal ho do dna až na sklo a z kroužku následně vybral substrát. Filtr/kocka sedí v tom kroužku. Funguje to.. když pak čistím filtr, tak se krásně vyndá, aniž bych substrát okolo zvířil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 10:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jamajcan
Akože zúžiť z jednej strany - tej, ktorá sa dotýka skla? (nazvime ju tesná) To by asi bol problém, lebo už teraz nie je diera pre hlavu presne v strede, ale trošku bližšie k tesnej stene, aby vôbec prísavky dočiahli. Ak by som ju zúžil (a to by chcelo aspoň o 1 cm), potom bude už veľmi tenká, na to si netrúfam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 10:18 jamajcan Re: zervan
Jestli umíš,můžeš molitan z jedné strany seříznout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 10:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Ten variant by sa mi páčil viac, ale neviem ho konštrukčne zrealizovať inak ako neuchytením čerpacej hlavy prísavkami. Lenže v neuchytenom stave má celý filter hustotu viac-menej zhodnú s vodou, takže je veľmi labilný a hýbe sa. Chcelo by to nejaké "paličky" pre prísavky alebo čo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 10:04 R Muž romant [27977] Re: zervan
Tak jasně a var.č.2 je naopak jim tam udělat prostor, aby se tam bezproblému vešly a neměly snahu se tam pasovat, ale normálka propluly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 09:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Ono ten molitán vlastne je vzadu vľavo prichytený stenou terasy. Nuž ale tak nič iné mi nezostáva - skúsim posunúť ten kameň, čo mi tvorí akúsi nízku stenu a cestičku z dolného poschodia na horné, celkom k molitánu, aby ho tlačil. Čiže musím vysadiť všetky Cyperusy (rozmýšľam, či ich rovno nevyhodím, lebo mi aj tak odhnívajú) a dosť hlboko kopať. Tiež asi ešte viac vyrežem z molitánu alebo čo. Lebo to, že budem tlačiť dole, nebude o 20 cm vyššie nič znamenať. Zjavne stačí maličká skulinka a tie neónky sa tam pchajú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 09:11 R Muž romant [27977] Re: zervan
Ten molitan přitiskni, třeba šutrem na fest ke stěně akvária, by tam nebyl prostor se tam napasovat, taky jsem to takto musel v jednom akváriu řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 09:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Tak som si myslel, že problém je už odstránený - už dlho nebol žiaden. Do molitánu som pred časom vyrezal tvar kopírujúci držiak hlavy, takže už doliehal na sklo dobre. Lenže... včera večer som do akvária dal 10 mini-neóniek (tie sú veľmi úzke) a dnes ráno boli dve za filtrom - jedna ešte živá, tú som oslobodl, ale druhej už nebolo pomoci :-( Ja už neviem, čo mám s tým spraviť sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:56 R Muž romant [27977] Re: zervan
Ano a druhá možnost je to neutěsňovat a naopak tam tu mezeru nechat co největší, takže nepřitlačovat, ale naopak odtlačovat, tak by tam ty ryby mohly proplout bez úhohy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:51 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: romant
Pritlačenie šutrom, pokiaľ by som nechal prísavky, by pritlačilo len spodok, ale vrch bude odstávať stále a asi tadiaľ sa tam pichli rybky aj teraz.

To vyrezanie podľa držiaka by zrejme malo pomôcť, ale musí byť presné, inak vznikne zase tam medzera a šikovná neónka si ju nájde. Žiaľ, ja nie som šikovný ako neónka, takže asi by som to ani nevedel tak dobre obrezať. Každopádne, je to možné riešenie.

Skôr by som však bral tú "predĺženú prísavku" a nech je to ďalej od skla. Doteraz som molitány starého bublifuku mal vždy asi 1 cm od skla a nič tam neuviazlo. Prečo sa tam vlastne rybky pchajú?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:29 - Re: zervan
Jednoducho vyrežem tak, aby sa po nalepení prísaviek pekne dotýkala steny akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:07 R Muž romant [27977] Re: zervan
Používám jednoduché řešení a to, že tu kostku zapřu nějakým šutrem, tak aby byla přitlačená ke stěně a nebyl tam prostor pro zapasování ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 18:35 Muž zervan [1123] - Rostliny – uviaznutie rybiek za filtrom
Prosím poraďte mi s nasledovným problémom: Ako som spomínal, zaviedol som kombináciu EHEIM Aquaball PowerHead 1212 + FILTREN TM 30, 10 x 10 x 20cm. Najskôr som optimisticky predpokladal, že to len položím na dno a hlava bude dosť ťažká, aby filter držala na mieste. Lenže som sa prerátal, pri prvom napúšťaní vody filter "vyplával". Tak som ho uchytil dodaným držiakom a prísavkami. Problém je, že tie prísavky spôsobili pár-milimetrovú špárku v hornej časti medzi filtračnou hmotou a sklom. Dnes som za filtrom našiel uviaznuté 4 neónky (dve ešte dýchali a dve sa už rozkladali). :-(

Takže otázka znie: Ako tomu zabrániť? Skúsil som opäť vyhodiť držiak a prísavky - filter už nepláva, ale nedá sa ani povedať, že by pevne stál na mieste. Stačí jemne ťuknúť a nahne sa / posunie sa. Dúfam, že keď som ho dal celkom ku sklu, už tam rybky nepôjdu a ak by aj hej, že sa dokážu odtiaľ vymotať, nie je tam žiadny tlak a podľa mňa odtlačia celý filter. Nepodkladám to však za dlhodobé riešenie.

Napadli mi dve možnosti:

a) Prísavky sa na držiak upevňujú nasadením. Keby existovali nejaké prísavky s dlhšou "nožičkou" alebo nejaká samostatná palička na vytvorenie väčšej medzery medzi filtrom a sklom, bolo by to skvelé.

b) Prípadne nejaká štvorcová obruč s prísavkami, ktorou by som filter zachytil.

Existuje niečo také?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2013 22:11 R Muž romant [27977] Re: zervan
Udělal jsi dobře, každej cm prostoru pro osídlení nitrifikačníma bakteriema se hodí. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2013 22:05 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Zervan
Tak som to dnes nahodil, neurezával som nič. Podrobnejšie som napísal vo svojom denníčku. Zatiaľ som spokojný, uvidíme časom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 19:31 Muž zervan [1123] - Rostliny – EHEIM Aquaball PowerHead 1212 + FILTREN TM 30, 10 x 10 x 20cm
Kúpil som čerpaciu hlavu EHEIM Aquaball PowerHead 1212 a k tomu bioakvacit FILTREN TM 30, 10×10×20 cm (dnes mi to bolo doručené). Bol to totiž najmenší, čo mali, rovno mi doň spravili aj dieru pre nasávací kôš. S tým súvisí moja otázka - kôš má hĺbku len 9 cm, priepustný je len po bokoch, na dne je zatvorený. Takže sa mi zdá, že výška filtra 20 cm je dosť nevyužitá, že spodnými 10 cm nebude aj tak nič prúdiť. Má to nejaký význam alebo to môžem rovno urezať? Ak áno, čím sa to dá pekne rovno rezať?

Inak hoci som tie rozmery vedel, aj tak ma po zhliadnutí zarazilo, aké je to veľké :) Neviem, či som to neprehnal. Akvárium má cca 84 l, rozmery 70 × 40 × 30 cm.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 16:19 Žena pavliina [50] Re: Nedory
Jestli myslíš filtr Eheim Aquaball, tak nejde, musel bys to nějak upravit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 16:15 Muž Nedory [15] - SumciRe: Mrakoplash
A jde tedy nasadit tu hlavu z filtru aquaball? Je to totiž do mého 60ti litrového krevetária, tak bych nechtěl nic riskovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 15:15 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Nedory
Taky sem si jednu takovou oboustrannou koupil. Nacpal sem do ní zespodu kousky biomolitanu a šlape. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 15:03 Muž filipsi [1295] Re: Nedory
Jestli ma diru "durch" (take jsem takovou jeste nepotkal), pak byde nutne zaslepit dole saci trubku, mozna pridelat do ni jeste nekolik direk ... proste upravit, aby voda proudila jak ma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 14:36 Muž Jurasek [137] Re: Nedory
Těch kostek jsem měl v ruce už několik, ale vždy měla díru na hlavu jen z jedné strany. U čerpacích hlav nějaký nástavec bývá, alespoň u atmana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 14:27 Muž Nedory [15] - Sumci – Aquaball + bioakvacit kostka
Je možné použít hlavu z aquaball a nasadit ji na bioakvacitovou kostku? Je k tomu potřeba ještě Nějaký nástavec, aby se to zasunulo do kostky? A je normální že ta kostka má díry na obou stranách?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2323x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9571-filtr-eheim-aquaball-bioakvacit-kostka