Adaptace a aklimatizace nových ryb
Takhle mi ryby vozil Miloš Kroupa už před lety.
Nebyl jsem si jistý, jestli se to tady smí.
Jedná se o e-shop Gigaexotic.
Perfektní komunikace a jednání.
Cena za rybičky sice nebyla úplně lidová, ale neměl jsem na výběr.
Tyhle rybky jsem sháněl dlouho a oni jediný to dokázali.
Vozí rybky od Glasera, tak asi díky tomu.
Rybky vypadají parádně a krásně oživily akvárium.
Cichlidky Thomasovi (starousedlíci) jsou z nových spolubydlících trochu ve stresu a taky tvoří hejno
Proč z nejmenovaného e-shopu? Mě by celkem zajímalo, co je to za e-shop a sem to napsat můžeš.


Dnes jsem se setkal se zajímavou praktikou.
Přišly mi rybky z jednoho nejmenovaného e-shopu.
V každém sáčku bylo trochu aktivního uhlí.
Vidím to poprvé a zdá se mi to jako dobrý nápad jak zvýšit šanci na přežití rybek během transportu.
Jaký na to máte názor?
Jinak v pytlíku jsou u nás nesehnatelné Arnoldichthys spilopterus
Starší reakce
Jasně,
Jak tak čtu, vyloženě chybu jsem neudělal, tak si myslím, že se prostě stalo a nemusíme dál z toho dělat úplnou detektivku
Díky všem za diskuzi!
No v sáčku to moc poznat nešlo, tam není žádný proud (zase ne, že bych v akva měl nějak extra silný proud) Ale je pravda, že jich pár bylo extrémně vybledlých.
Jak píše vojtak. Nicméně si u toho hlavu nedělej, stane se, kdyby jsi něco udělal špatně při aklimatizaci tak by to nedala většina ne-li všechny nové ryby, sám vidíš že většina jich je ok, ty co padli byly holt slabé kusy. Sám jsi psal že byli pohublý což může hrát svou roli. Ono neonky jsou všeobecně cíti na aklimatizace, kór ty ze zverimexu. Hlavní podle mě je to, aby na konci aklimatizace bylo v kbelíku více vody z mého akva než té originál, jak je to opačný pak může být průser. Osobně, když přivezu ryby, vyleju je do kbelíku a tam přidávám postupně vodu, proces na cca 2h někdy dýl když zapomenu, vody ke pak v kbelíku mnohem více než od prodejce
Obecně větší a zdravější kusy zvládají šok lépe. Aklimatizace mimo akvárium šok zmírní, ale na jiné parametry vody si ryba zvyká asi 3 týdny.
Jak vypadaly před aklimatizací? Plavaly "divně" už v sáčku? Jak dlouho byly v sáčku?
pH akvárka znám, ale v sáčku jsem neměřil. Přidával jsem do sáčku opravdu po malých dávkách a dlouho. Že by případně pH šok zvládly větší kusy v pohodě, a ty malé ne?
Každopádně díky za radu na příště, zkontroluju pH v obou prostředích.
A znáš pH vody v tom sáčku a pH vody v nádrži? Nebyl tam rozdíl větší než 1?
Ahojte,
Přinesl jsem si 12 neonek do již zaběhlého akvária. Aklimatizoval jsem je srovnáním teplot v ponořeném sáčku, velmi opatrným postupným přidáváním vody z akvária. Po celém procesu, který mohltrvattak 2 hodiny jsem je vylil přes síťku a vložil o akvária.
Většina ryb byla od začátku aktivní a zvykaly si na nové prostředí, ale bohužel 4 znich hned zezačátku plavaly divně a nakonec zemřely. Těch 8 je naprosto v pořádku, přijímají potravu, plavou v hejnu dokola už několik dní.
Jen si tak říkám, jestli chyba byla na mé straně, nebo to bylo tím, že rybičky byly už z od prodejce docela malé a vyhublé, a proto ten stres nezvládly. Budu rád, když se někdo podělí o svůj názor, radu, zkušenost. Díky.
Zdravím kolegové,
za pár dní si přinesu nové tanganické druhy a mám dotaz ohledně adaptace citlivějšího druhu rodu Xenotilapia. Rod není až tak důležitý jako citlivost a snadná stresovatelnost. Abych zajistil co nejmírnější změny vody, nechal jsem si zabalit vzorek vody z akvaristiky na testování.
Co mi dělá starost je vysoká koncentrace NO3 (nitrátu) někde nad 80 ppm - mimo přesnou stupnici. Změna koncentrace NO3 negativně působí například na terčovce a myslím, že si moji budoucí chovanci projdou nitrátovým šokem taky. Nevím přesně o jakou změnu jde, ale z podstaty to bude asi něco s výměnou tekutin. Jakou roli pak hraje změna ostatních parametrů a koncentrací minerálů a iontů, konkrétně hořčíku (Mg) a alkality?
Zeptám se nekorektně: sečtou se šoky v jeden ještě větší, nebo stačí jedna drastická změna a je "jedno" na co si ryba zvyká?
Díky.
Starší reakce
Za poslední tři týdny mi došly 4 druhy ryb, dal jsem je do 4 nádrží, krmil hned a nemám problém. Nicméně to všechno byly staré, zaběhnuté nádrže.
Klidně jim dej nabaštit. S plnym bříškem je každej spokojenější.
Děkuji všem, budu předpokládat, že ze Sklorexu jsou rybky dobře živené - nejsou vyhublé - takže jim dám tedy dnešek a zítřek na rozkoukání se a v neděli dostanou první krmení

Asi nebude. Ale zkusil bych dát málo a pokud by žraly, normálně bych je nakrmil.
A nebude to mít na ně negativní dopad? Chci říct - nové prostředí a ještě i hladovět? Není to na tak malé tvorečky už moc?
Osobně bych ani zítra nekrmil a nebo jen opravdu nepatrně.
Nemyslím, že je zlé dát jim hned nažrat. Jde ale o to, že nové ryby často potřebují přivyknout prostředí. Pokud jsou na úvod nervózní, je lepší dát jim klid. Taky nemusí první den sežrat vše beze zbytku a pak se zbytečně zaneřáďuje akvárium. Je to na tobě. Přiměřeně.
Jasné, děkuji. Takže je nechám ať se seznamují s novým prostředím. Zítra už mohou dostat najíst? Jsem zvyklá krmit poměrně vydatně.
Nekrmit. Ryby jsou hladové pořád...
Ahoj všem,
v akváriu už mi plavou nové rybky. Je lepší je první den nechat o hladu nebo je nakrmit. Abych byla upřímná, přijdou mi hladové.
Starší reakce
Pohlídej si teplotu ať je zhruba stejná rozdíl max o 1 stupeň a vše by mělo být cajk.
Já bych to neřešil.

0 28.02.2019 20:34 Andaska – Přesun z jednoho akva do jiného
Ahoj, je potřeba aklimatizovat rybky, když je chci přesouvat z menšího akvária do většího? Vstupní voda je v obou akváriích stejná. Rozdíl je jen v substrátech a rostlinách.
Starší reakce
Udělej si doma pořádek, jestli to jde.

Šel bych na to klaicky, tedy s častější výměnou vody, ono nicotnější podmínky dokáží udělat svoje.

Ja ne to byla bohuzel manzelka. 5 neonek cervenych.
Tak proč stále dokupuješ další ryby?

Ja to vim. O tom uz jsme se bavili. Az budu predelavat dno tak nektere ryby presunu do druheho akvarka
Máš tam ukrutnej eintopf, to nemůže dlouhodobě fungovat.

Je mozne aby ryby ktere jsou v akvariu dele sikanovali nove ryby? Napr ze jim lehce okousnou ploutve?
Starší reakce
Co skamarádit. I sexovat můžou.

0 27.03.2016 10:09 Jan Matula Můžou se skamarádit 2 hejna stejného druhu ale z jiného obchodu?
Starší reakce
Mě se vždy ve zveráku ptají, jestli bydlím daleko. Když je potřeba, přifouknou kyslík aby rybky vydržely, nebo existují i kyslíkové tablety.

Starší reakce
nebo i mnohem větší vzdálenosti

Takže vydrží? Paráda, děkuji.


Zkuste si představit, jak dlouho asi může trvat přeprava rybek třeba z velkoobchodu někde v Čechách do akvaristiky někde na Moravě.
Starší reakce
No, živé nemám. A krmit živým začnu až příští rok na jaře. Mám oznamenáno vše, co jste radil, i tu lopatku hnoje (doufám, že to bylo od vás) a už mám i zdroj na kubíkové nádrže, takže na jaře se začne s chovem. Bohužel, žiji na Hané a tady bych si netroufl chodit na živé. Nenašel jsem nikde v okolí bezpečný zdroj.
Takže čichavce i sumíčky budu krmit částečně sušeným - směs vloček od Tetra, Sera, JBL a Dajana, a částečně mraženými buchankami a koretrami. To snad zvládnou.. zatím jsou rybky hodně plaché, není to jak ty moje ochočené, co jen zaregistrují, jak přijdu do místnosti, a už jsou u skla a hypnotizují mne, abych jim něco hodil
No hlavně bych nekrmil živým ! To je zdroj...Ryby z importů takové krmení neznají...Neznají tudíž ani to vše s tím spojené....
Roztřepené ploutve, to bych spíš viděl na tu cestovní záležitost. Bakterka je většinou takový ohraničení těch ploutví a je tím ohraničením takové mléčnější barvy ta ploutev užírána, ale je to jenom teoretizování, rybu nevidíme.
Souhlasím. Pokud by se tam neobjevil ten sameček, u kterého to ale spíš vypadá na zanícené poranění než nemoc (normálně plave, má zájem o okolí, za chvíli mu zkusím nabídnout i něco k snědku) tak bych tam tu Eshu rozhodně nedával. Myslím, že můj názor na chemii znáš. Použil jsem ji proto, že mne vylekaly jeho na konečcích roztřepené ploutve - což může být důsledek nešetrného přelovování, ale taky bakterka. Takže v akvárku budu rybky intenzivně pozorovat (nic těžkého, jsou nádherné) a přidám huminy, samečkovi přidíám jak huminy, tak budu pokračovat v léčbě a uvidím.
Zůstal bych u těch huminů a s eSHou bych šetřil, ať si zbytečně nevypěstuješ do budoucna rezistenci, ono ty rybky za sebou už nějakou tu lázeň v nějakým "preventivním přípavku" mohou mít.
Na huminy jsem si nevzpomněl... přitom prakticky v každém akva mám nějaké ty listy z mandlovníku a doplňuju je postupně, jak je krevetky a rybky spotřebovávají... A sůl je dobrá pro zlepšení vylučování ochranného slizu.. každému ji doporučuju a sám ve zmatku na ní zapomenu.
A co jsem tedy zatím udělal: Samečka jsem nechal samotného zatím v kýblu, kde má topítko, a zvedl jsem mu teplotu na 29°C a dal jsem mu tam doporučenou dávku Esha2000 - mělo by to být proti plísním a bakteriím, jakož i některým parazitům. Ostatní rybky jsou v 50tilitrovém akvárku, kam jsem dal dávku doporučenou jako preventivní dávku při přepravě - shoduje se s 1.dávkou léčící, ale už se další dny nic nepřidává, takže pokud se neobjeví příznaky nemoci u dalších ryb, nebudu nic přidávat, pokud ano, budu pokračovat v léčbě.
Co provedu dál: Přidám trochu soli do vody s nemocným samečkem i do akvárka s ostatníma rybama. Do akvárka přidám mandlovníkový list a pár kapek ToruMinu, samečkovi zatím jen ten ToruMin od Tetry, Amazon od Dajany nebo Torben od Hu-Ben nebo prostě něco podobného, co seženu. Krmit budu mraženou buchankou a koretrami, aby rybky byly hezky silné.
Je něco, na co jsem ještě zapomněl? Napadá někoho něco, co bych ještě mohl pro rybky udělat?
Jo, a ti sumíčci nejsou Pelteobagrus ornatus, ale podle
www.planetcatfish.com/… a
www.seriouslyfish.com/… je to Hyalobagrus flavus,, který se pod názvem Pelteobagrus ornatus do Evropy dováží. Takže je to něco podobného jako u Otíků

Prostě, kup si něco z Asie a ono tě to překvapí

Osolil bych a něco na bakterku dal...přidal huminy....
Tak jsem dnes koupil první ryby z exportu. Podařilo se mi sehnat dlouho sháněné čichavce medové a neodolal jsem a koupil si i sumíčky jednopásé Palteobagrus ornatus
akvapedie.cz/… o kterých jsem dlouho uvažoval, že by se mi líbili na dno do třístovky. Pro aklimatizaci a karanténu čichavců jsem měl připravenou 50tilitrový Cristalkov, přiznám se, že se sumčíky jsem nepočítal, byl to nákup z náhlého popudu, přesto by se do padesátilitrového akvárka mělo 20 rybek po dobu karantény vlézt. Jenže když jsem po vyrovnání teplot a přelití do mysky přelovil čichavce do akvárka, tak měl jeden sameček na boku dva boláky a ploutvičky na konečcích jakoby rozpadlé. Hned jsem ho přelovil zpět do přelovovací misky, ale teď nevím, co dál. Mám tohoto samečka zkusit léčit zvlášť? A co s ostatními čichavci? Přidat do akvárka Esha2000? A co s těmi sumíčky? Přidat je tam? Je pravda, že na nich nevidím nic podezřelého, ale to jsem přes reklamama potištěný pytlík neviděl ani na čichavcích.
Musím říct, že toto jsem za celou dobu, co chovám rybky, ještě nikdy neřešil.
Starší reakce
Daj jej cas. Aj moje skalare boli takmer 2 tyzdne plache, v rastlinach schovane. Teraz su uz patricne drze, zvedave a pohotove

zdravím, včera jsem si do akva přinesl 8 velice mladých skalárek (asi tak 4cm v těle).
Čtyři jsou černé a čtyři zlaté (bílé). Všechny černé a 3 zlaté se adaptovaly dobře - hned první den baštily, neschovávají se, jsou plné života, drží se v jedné skupince a společně proplavávaj akvárkem. Ale ta nejmenší zlatá mi dělá starosti. Je nejmenší ze všech a skupiny se straní, sama "postává" v jednom rohu akva, skoro neplave a většinu času "kouká" do stěny. Dýchání zrychlené není, nic špatného na ní nepozoruju, žádné znaky nemoci. Normálně žere.
Je možný že ji ostatní ve skupině nechcou, odehnali ji a ona se teď straní? A nebo si prostě jen hůř zvyká na nové akva než ty ostatní (např že byla moc malá na přesun)??
Přidat reakci
[1] ...... 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4229x