Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Otrava NO2

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Otrava NO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2011 04:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: RynnS
No protože to má chemickou souvislost...a vzniklý čpavek ryby zhubí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 23:57 Žena RynnS [0] Re: romant
ja vim, to jsem taky delala, ale nic platne to nebylo... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   17.10.2011 16:24 R Muž romant [27987] Re: RynnS
Pro příště, pokud se něco podobnýho stane, je nejúčinnější pomocí, co nejrychlejší výměna klidně poloviny vody a podle reakce přeživších ryb v tom pokračovat i v dalších dnech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 16:21 Žena RynnS [0] Re: Ivoš
Bohužel průběžně, bylo to hrozný, seděla jsem před skvárkem a normálně bulela :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 16:15 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: RynnS
Aha, jasně. Tak pokud v tomhle akva náhodou nemáš plnou hladinu plovoucích rostlin anebo nepřidáváš CO2 i přes noc, tak otravu CO2 patrně můžeme jakožto možnou příčinu škrtnout.
Jěště otázečka: ty ryby pomřely přes noc nebo během dne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 14:23 Žena RynnS [0] Re: Ivoš
Říkám, že je to společenské akva. kde velké ryby nejsou...a kytek tam mám dost, to není to akva s cichlidama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:59 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: RynnS
Viděl bych to spíš na otravu CO2: žádný kytky, velký ryby, "vzduchuješ" jen filtrem, pancéřníčci + rájovci přežili.
Pokud by se jednalo o otravu dusíkatými lázkami, nejspíš by nepřežili ani pancéřníčci ani rájovci ale protože tyhle ryby umí i nadechovat atmosférický vzduch, tak nadbytek CO2 díky tomu ve vodě přežijí

Hádám, že filtr nemá rozstřikovací rampu, co?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:53 R Muž romant [27987] Re: RynnS
O.K. podle příznaků, jasná otrava NO2. Ten filtr máš u té nádrže podle toho jak jsem pochopil cca jeden rok. Kolikrát jsi ho za tu dobu čistila? Mám na mysli to jestli není čištěn zbytečně často. Pokud by jeho výkon viditelně neklesal a to si myslím, že by nemělo bejt dříve než po půl roce, tak bych do něho vůbec nezasahoval a nechal ho dělat svojí práci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:46 Žena RynnS [0] Re: romant
Filtr je Fluval 205, a všechny rybky plavaly u hladiny a lapaly po vzduchu, i když měly vzduchování...byly mallátné a nežraly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:39 R Muž romant [27987] Re: RynnS
Ten filtr, co je to zač? Ty ryby skutečně umřely na otravu NO2? Jaký byl příznak jejich úhynu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:36 Žena RynnS [0] Re: romant
Akvarko s tímto problémem je společenské 120 l.Bez cichlid, krom teda skalár...A krmím mraženou (patentky) a granulkama od Tetry :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:32 R Muž romant [27987] Re: RynnS
O.K. Čerpal jsem informace z prezentace. Když jsi čistila ten filtr, neodkalovala jsi zároveň dno? Pokud ano, tak u nádrže která je obývaná cichlidama, který jsou vydatně krmený a není tam moc rostlin, bych si ten Tvůj problém s úhynem ryb na následky zvýšených dusitanů dovedl představit. Čím krmíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:26 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: RynnS
Kouknul jsem se ti na profil a na to akva - tohle akvárko ti bohužel nikdy nebude dobře fungovat pokud v něm budeš chtít chovat vrubozubce.
Jestli jsi zaměřená na větší cichlidy, musíš zvolit menší kalibr. V té tvé nádrži bych si uměl představit například páreček rybicky.net/atlasryb/perletovka_pindare + pár tetera mohlo by to fungovat dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:26 Žena RynnS [0] Re: romant
Nenene, tohle akvarko už mám rok:-) To je zasee jiný.-) Mám doma 4 hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:24 R Muž romant [27987] Re: RynnS
Pokud je to akvárko skutečně založený toho 12.10. letošního roku, tak to bude ten problém. Nedostečně fungující nitrifikace společně se zvýšenými hodnotami čpavku než dusitanů, jsou Tvým problémem. Denně měň alespoň 30% objemu akva a filtr čisti až si řekne sám svým viditelně sníženým výkonem. Několik dní bych vůbec nekrmil, aby se voda ještě více nezatěžovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:13 Žena RynnS [0] Re: Ivoš
Právě že na krmení si dávám majzla, krmim ráno a večer (občas v poledne a vždycky jen trochu, co hned sežerou..., ale nalila jsem jim tam bakterie a pomohlo to, ten zbyteek přeživších se lepší... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 12:54 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: RynnS
Mně se nezdá, že by vyprání filtru v chlorované vodě mohlo mít tak fatální následky. Nitrifikační bakterie žijí krom fitru i ve dnu (koukal jsem, že máš v akvu hrubý štěrk, takže v pořádku) , měla bys jich mít plné i ty lávové kameny.
Nepřekrmila jsi náhodou ty ryby?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 01:02 Muž NASREDDIN [1383] Re: RynnS
RynnS napsala: ... Zkrátka všechny rybky mi ze společenského akvaria umřely,...Nevíte ze jak dlouho to rozdejchaj? :-(
Mrtvá ryba to rozhodně nerozdýchá. A pokud nějaká přežila, tak nezemřely všechny ;-).

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 00:06 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: RynnS
není potřeba aplikovat nějaké bakterie, filtr je jich plnej, tak proč utrácet za zbytečný lahvičky. Jen nesmíš ty bakterie ve filtru úplně vyhubit. Prat filtr ve vodě z akvárka a ne ve vodovodní, nedrhnout ho úplně dočista. Kdyby ani tohle nestačilo tak mít filtr s více náplněmí nebo více filtrů aby se mohlo čistit na etapy, pokaždé jiná část.
Nemusela být ani chyba jen v tom filtru ale i jinde v údržbě akvária, nebo založení (mnoho bakterií je i ve dně a s rovnováhou dobře pomohou prosperující rostliny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:43 Žena RynnS [0] – Otrava NO2
Ahojky všem,
tak se mi stala strasna vec,ja blbka jsem ropirala filtr, byl už hodně špinavej, a zapomněla jsem aplikovat bakterie. Zkrátka všechny rybky mi ze společenského akvaria umřely, krom par pancernicku, jedny skalary a trech rajovcu...Ted jsem přidala bakterie a doufám, žže to pomůže. Vzduchuju, filtr (fluval 205) běží naplno a vyměnila jsm půlku vody.Nevíte ze jak dlouho to rozdejchaj? :-(
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2009 07:52 Muž Yirka [9126] Re: 37hecker
Jako první pomoc vyměň vodu, jinak bez dalších informací není co radit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 21:26 37hecker – skalarky
jedna skalarka je stale pri dne ale zije sem tam vide hore je smerom hore otocena cp mam robit? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 18:33 Romiš Re: navik
Vím, že řada lidí si takto filtry uvedeného typu upravila. (Jistě by se na těchto stránkách našel i nějaký ten návod.) Také je to řešení; jestli "to správné", to musí posoudit Jana. :-)
Já například pro akvária zhruba od velikosti toho Janina upřednostňuji vnější kanystrové filtry, ale to neznamená, že takové řešení musí vyhovovat všem. :-) (A neznamená to ani to, že se mi vždy podaří takový typ filtru "protlačit"... :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 18:25 Jana Re: navik
Tak jo, díky za nápad všem. Koupím biofiltr. Po výměnách vody jsou poví očka konečně aktivnější, plavou skoro po celém akvárku, tak konečně pokrok. Dle testů musím pokračovat ve výměně vody..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 16:33 Muž navik [908] - SumciRe: Romiš
Myslím, že nejlevnější variantou pro Janu (pokud potřebuje ušetřit :-)), je využít čerpadlo z filtru AquaEl 1 (pokud si ho s něčím nepletu, má možnost regulace průtoku a díky tyči sání je možno ji využít lehce jako čerpací hlavu (zakoupit pouze přiměřeně velikou kostku biomolitanu, umístit čerpadlo do rohu akvária na přísavky, pod tyčku sání lehce přimáčknout do rohu kostku biomolitanu a v místě, kde se dotýká nožem vytvořit díru pro tyčku sání), pokud by mohlo přisávat díky profilování spodní hrany čerpadla, je možné tento profil zarovnat (zabrousit či zaříznout) tak, aby tyčka sání byla svými sacími otvory zanořena v biomolitanu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 16:28 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe:Romis
levatky su nachylne na necistu vodu?
Ja ich mam zatial v hojnom pocte :)
Takze ked stupnu dusitany v AQ tak ich proste neuvidim lebo vyhynu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 16:24 Romiš Re: Jana
Pokud vás nelimitují finance, pak můžete pořídit nějaký vnější filtr, např. tento:
www.akva-exo.cz/…

Průtok čerpací hlavou z mého odkazu se dá přiškrtit až do "0" ("nulového" průtoku), proto si ji můžete pořídit i do vašeho akviška.
Biofiltr je totéž, co akvacit, filtren ap.; oproti tomu vašemu má možná poněkud jinší strukturu, (nevýznamné), a výrazně větší objem, (významné).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 16:23 Jana Re: Romiš
Vnitřní čerpadlo pro akvária o objemu 200-400 l. Já mám akvárko 54 l., tak asi koupit menší? Asi jo. Tato čerpací hlava je jiná než to čerpadlo-filtr, který mám? Že bych koupila jen ten biofiltr. Ale co je vlastně ten biofiltr? Vypadá jako molitan, který mám ve svém filtru také. Liší se funkčností nebo jen velikostí? Pokud je to tedy něco lepšího, tak to koupím. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 15:58 Romiš Re: Jana
Zkusím to ještě jednou. :-)
Psal jsem vám, že váš stávající filtr poskytuje příliš málo místa k osídlení nitrifikačními bakteriemi. Proto nějaké vyprání pod tekoucí vodou nehraje v podstatě žádnou roli v procesu případného narušení nitrifikace.
Jako jedno z možných řešení za poměrně levný peníz jsem vám doporučil čerpací hlavu s kostkou akvacitu a škrtícím ventilem. :-)
Třeba něco podobného:
čerpací hlava - shop.rataj-spk.cz/…
+ biofiltr č. 1 - shop.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:13 Jana Re: Eliška
A nemůžeš nějaký doporučit? Tam, kde jsem kupovala akvárko mi rovnou dali ten, co mám, tak jsem si myslela, že tomu rozumí a víc jsem se o to nestarala. A jak píšu, dřív jsem to čistila pod tekoucí vodou, teď už vím, že to byla chyba..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 12:25 Žena Eliška [38] RE: Jana
Jak čistíš filtr? Filtr se má jemně propláchnout v odstáté vodě z akvária. Vyprání ve vodě z kohoutku zabije nitrifikační bakterie, které v něm sídlí.
Rozhodně bych se přimlouvala za koupi nového s větším objemem filtrační náplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 11:21 Muž motýlek [275] – moje zkušenost
bohužel jsem měl podobný malér vzniklý vlastní lenivostí asi před půl rokem ... jako první to nepřežily samičky parmiček čtyřpruhých (úplně všechny - 8 kousků) ... z ostatních druhů spíše jednotlivě ty více "nažrané" ... asi to má logiku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2009 18:24 Romiš Re: Jana
Aqua El, Fan 1, 230 V, 50 Hz, 4,7W, Q - 320 l/hod.
Toto je sice taky filtr, ale spíš pro "speciální účely"... :-D (Je vhodný např. k zajištění proudění vody s živinami v rostlinných akváriích nebo stejnoměrnému prohřívání vody ap.)
Tady takovému filtru říkáme "honič vody"; :) k osídlení nitrifikačními bakteriemi poskytuje příliš málo místa... No a pečovat o nitrifikační bakterie je ve vašem případě velice žádoucí! ;-)
Proudění filtrem upravte na minimum. Kdyby ale šly ryby k hladině - průtok zvyšte.
A uvažujte o nějakém rozumnějším způsobu filtrace, např. o čerpací hlavě s kostkou akvacitu a škrtícím ventilem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 18:08 Jana Re: Romiš
Aqua El, Fan 1, 230 V, 50 Hz, 4,7W, Q - 320 l/hod. Filtr je asi 1 rok starý, doporučen v obchodě, kde jsem kupovala akvárko.
Jak rychle puštěný mám filtr nechat? Má to být výrazně rychle nebo spíše méně? Přes noc zeslabit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 17:37 Romiš Re: prisavnik
Je to, jak píše Filipsi. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 17:36 Romiš Re: Jana
Jdu vyměňovat vodu a vyčistit filtr. Dělám to často,(naposledy předvčerem) ale nepomáhá...
Taky může být chybou, že filtr čistíte příliš často... :-O Jaký typ máte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:38 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: swach
Spíš než hledat odolné druhy ryb si udržujte čistou vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:38 Muž filipsi [1295] Re: prisavnik
Zadne. Chcipnou a nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:34 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: Romis
levatky???

Chcel by som o tom vediet viac ano

ake je ich spravanie pri zvysenych dusitanoch?? ...... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:20 Jana Re: DrSova
54 l, krmím 2x denně plus tablety 2 na dno šnekům a rybkám, co tam žijí. Filtr vyčištěn ve vodě z akva, prý se to nemá pod tekoucí vodou z vodovodu, (tak jsem to dělala pořád).. Teď měním třetinu vody. Jak moc mám nechat puštěný filtr?
Dle příbalového letáku: Vodu měnit 2x denně, třetinu a jednou denně testovat, dokud NO2 bude OK. Je to tak správně? Jinak, naměřila jsem 0,15 mg NO2 na L. Ach jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:18 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Jana
Jak velke akva mate a kolik ryb?Jak casto krmite?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 16:02 Jana
Moje paví očka všechny u hladiny, lapají po vzduchu, ale žerou, občas některá vpluje ke dnu, potom zase nazpět nahoru. Dnes jsem dělala test na dusitany, mám to zvýšené. Tento stav trvá týdny. Jdu vyměňovat vodu a vyčistit filtr. Dělám to často,(naposledy předvčerem) ale nepomáhá Mečovky jsou také náchylné, jsou většinou u hladiny. Přísavka thajská a trnovec Eigenmannův vypadá v pořádku. Jestli má někdo nějakou radu, co udělat nejdříve, či kolikrát denně měnit vodu či jaké množství vody atd sem s ní. Filtr na plno nebo normálně? Mám tam kořen X let starý, můžu ho tam mít? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 12:28 Romiš Re: swach
Pro zajímavost - podle mých zkušeností jsou velmi dobrým indikátorem i mírného znečištění dusitany - levatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 12:10 swach Re: Breathlless
Zajimalo by mne, jak na NO2 reaguji druhy ryb? Treba pancernicci se tvari jako by se nic nedelo, parmicky umrely jako prvni...uvazuji o bojovnici. Je to, co se obsahu NO2 tyce, narocna ryba? A co treba kravetky? Pojdou okamzite?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:35 Muž Breathlless [6] Re: swach
Měl sem něco podobného , Jedno Dánio se drželo u dna a nežralo. začal sem provzdušňovat vodu a po cca 3-4 dnech se zlepčila, teď palve normálně s ostatníma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:33 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: swach
Asi ano, pokud dostaly zabrat nad určitou mez, tak i při odstranění příčiny (NO2) budou nést určité následky (zkrácený život a tak).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:31 swach Re: Romiš
Test NO2 jsem nedelal, ale tak nejak vse tomu nasvedcuje. Nejdriv pomrely parmicky, pak kardinalky. Zajimava je zmena chovani u tech danii. Jeste pred tremi dny lapaly u hladiny po dechu a ted se zdrzuji pod korenem u dna. Nejaka logika mi napovida, ze koncentrace NO2 uz bude OK, ale dania se ted proste vyporadavaji s poskozenim. Co vy na to? Uvazuju spravne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:22 Romiš Re: swach
Akutní otravu NO2 lze "léčit" - stačí postižené ryby přemístit do čistého prostředí (bez NO2).
Jestli ryby tuto otravu překonají bez následků, to bude asi nejvíc záležet na stupni otravy, vnímavosti (citlivosti) druhu, individuální kondici ryb.
Chronické působení NO2 bude poškozovat rybí orgány a snižovat tak kvalitu (a jistě i délku) jejich života.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 11:14 swach – Následky otravy NO2
Ahoj,
chci se zeptat, jestli jsou následky otravy NO2 lecitelne resp. uzdravitelne? Cetl jsem ve foru, ze nekomu ryby churavi mesice i pres ustavicne vymenovani vody. Je tedy pravda, ze kdyz otrava NO2 prekroci urcitou mez, tak se z toho ryby nevzpamatuji? (Moje Dania se nejak uzdravit nechteji a to jsou to ryby odolne,ne?)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2008 14:34 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: DonJuanKarlos
Pravidelne mením vodu a odkalujem, vyčistil som filter( bolo tam strašne veľa bordelu), ryby sa správajú stále rovnako. Asi to bude tak ako napisal ghostik- trvalé následky :-( , len aby sa to nerozširovalo na iné ryby. za nejaké 2 týždne skúsim pridať nejaké platy na skúšku či je už všetko ok.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 3453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9424-nasledky-otravy-no2