Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozdílná teplota

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rozdílná teplota
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.10.2021 18:24 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: zelenakapusta
Ale ono to proudění nastane. Měl jsem na mysli, že teplá voda půjde nahoru a nastane cirkulace vody, stejně jako v ústředním topení bez čerpadla.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2021 08:13 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: navik
Tak jo, Ceratophyllum demersum mám v nadbytečném množství, uvidím, jak se mu bude dařit v Nudli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2021 08:12 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: Wanderer
Jako to jo, rychleji se pohybující molekuly rozkmitají ty ostatní a tím vzniká teplo. Na to si fakt vzpomínám, ale proudění teplo roznáší rychleji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2021 22:15 Muž navik [908] - SumciRe: zelenakapusta
Elegansky mám ve dvou akváriích a mám stejný názor jako tramtra - rozhodně bych jim nějake plovoučky dal (růžkatec stačí) a i při přiměřeném proudu si klidnéjší místo najdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2021 20:17 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: zelenakapusta
Tak ono dojde k cirkulaci i bez filtru a čerpadla, vzpomeňte na pokus ve fyzice v 6. třídě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2021 21:16 Žena tramtra [3202] Re: zelenakapusta
Plovouček stačí trocha, klidně jen Růžkatec nebo Najas někde v rohu na hladině, těmi projde světla dost. Potěru nebudeš mít mraky a úkryt si najdou lehce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 20:24 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: RAP
Tak dlouhý kabel to nemá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2021 20:09 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
Většinou se topítko dává na opačnou stranu než je výtok z filtru, jen pro info. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2021 14:05 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: tramtra
S plovoučkami se v tomto akváriu nechci moc rozjíždět, protože je tam dost slabé světlo. Pokud ho ještě víc omezí hladinovky, mohl by nastat problém.

Každopádně zkusím pustit filtr poněkud víc a uvidím, jestli teplota půjde nahoru.
===

Dodatek:
Jakmile jsem zapnula filtr, aby proud směřoval přes topítko na délku akvária, topítko se okamžitě zapnulo.
Ústí filtru jsem vysunula nad hladinu, takže proud není vyloženě pod hladinou, ale spíš mírně dopadá na hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.09.2021 10:30 Žena tramtra [3202] Re: zelenakapusta
Jen reakce na výraz 'příliš aktivní filtrace'...když to nebude mlít s vodou jak v pračce, ty ryby to v pohodě zvládnou. Plovoučky na hladině určitě budou (nebo už jsou, nedívala jsem se do prezentace), potěr si klidnější místečka vpohodě najde. Já bych to nehrotila a zkusila to určitě bez rozstřikovací rampy, aby ten větší proud byl jen v úzkém pruhu ze zadního rohu od filtru do předního šikmo přes akva. Zátiší pro potěr bude habaděj. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2021 08:42 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
Nasadit kus trubičky nebo hadice zvládneš. Taky funguje rozstřikovací rampa.
Když bude schované za kytkama....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 08:04 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ctibum
Nebo třeba místo malého dát velké naležato. Sice to bude vypadat dost blbě, ale mohlo by to fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 08:00 R Muž ctibum [6920] Re: zelenakapusta
Tak dej topení i na druhou stranu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 07:52 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: RAP
Nooo... tak něco takového si samo-domo fakt nezvládnu udělat :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 07:39 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
Záleží, jak moc to bude zarostlé.
Není problém prodloužit vývod z filtru na opačnou stranu akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 07:22 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: RAP
Jako jo, chápu, co chceš říct, ale vezmi si, že Nudle je 77 cm dlouhá, takže když dám filtr na minimum, na konci akvária se voda ani nehne, takže i teplejší voda se (podle mě) kumuluje jen v části, kde je topítko a na druhý konec se nedostane.

Silněji mi filtr nedoporučují pouštět vzhledem k miniaturnímu potěru daného druhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 06:35 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
Stačí, když bude filtr s vodou hýbat. Podívej se třeba sem rybicky.net/nadrze/27262-hotel-u-rudika . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 19:26 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry
Napadlo mě, že živorodky sličné bych mohla umístit do Očkária a Dunajky do Nudle. Nudle je blízko okna a při každém otevření okna v tomto období bude docházet ke snížení teploty až na 18°C což už mám vyzkoušeno. Problém je v tom, že v akváriu s tak maličkými rybkami ani nemůže být příliš aktivní filtrace, takže se ani nekoná "rozvod tepla" po akváriu a topítko si vesele topí jen ve svém okolí.

V Očkáriu je i bez topítka 23-24°C.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2013 15:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
S timhle se da si vyhrat do aleluja. Kdysi jsem prilepil na hlinikovou desku teplotni cidlo, tu desku polozil na elektricky plotynkovy varic a spinanim jeho napajeni optotriakem jsem se snazil drzet teplotu. Asi je Ti jasne, jak divoce takova vec topi a co se tam vsechno deje ohledne prenosu a ztrat (prima je i na to jeste ruzne fucet vetrakem), a pres to se povedlo drzet na cidle 70°C +/-1°C. Ja to potreboval nouzove k jakemusi zapekani, ovsem jako bastl pro zkouseni si jak na to (ladeni firmware) mohu jen doporucit, pac tam se mouchy projevi dost rychle :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 13:33 Muž Slav3k [23] Re: JoKa
Nebo navrhnout spojitou PSD regulaci s tiristorem :-D Ted dělám návrh do svojí BP práce, která má za účel vyvinou komplexní systém pro řízení a monitorování žvotních podmínek v akva :) Potom dá práci k nehlédnutí, třeba by se někomu něco z toho mohlo hodit/líbit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 11:15 JoKa Re: ludvik
Nebo tak...
Ale když už Vendy topítka má s termostaty, tak bych si s tím jenom pohrál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 10:47 Muž ludvik [1082] Re: JoKa
A nebo topítka bez termostatu a k tomu jeden externí společný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 10:29 JoKa Re: vendy
Právě to myslím, že stejně topí jenom jedno. Tím jsem nechtěl říct, že to máš dělat jinak, když teplota drží. Spíš jsem chtěl upozornit na odchylky, které ty topítka dělají...
Kdybys to chtěla poladit, aby se ta práce opravdu rozložila (nikdy to nebude ale 50 na 50), tak bych si počíhal, až sepne první a v tu chvíli bych lehce přidával tomu druhému, dokud nesepne. Ve chvíli kdy zase ten první vypne, tak pomalu ubírat tomu druhému, pro změnu, dokud nevypne... To že na jednom termostatu máš nastaveno 29 a na druhém 31 (to udělá ta rozdílnost topítek) je jedno, důležitá je teplota uprostřed akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 09:47 Žena vendy [27] - CichlidyRe: JoKa
Tak každý si to děla jak chce že jo :-) já mám výšku 60 a 150 délku šlo o to, že po vyčištění se do dalšího týdne čištění nevytáhla teplota na požadovaný stupeň. Při dvou topítkách mám druhý den 29 a drží se do dalšího týdne... Teplotu pak udržuje jedno topítko, druhé většinou ani nesepne. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 00:02 JoKa Re: vendy
Tak nevím, jestli jsou dvě topítka vhodná, nechci se hádat. Ale když vidím tři úplně stejná topítka (jsem věrný osvědčené firmě), stejný výkon, stejný výrobce i dodavatel, všechny tři topítka naprosto totožně zkalibrována a nastavena stejná teplota a ve finále rozdíl v teplotě (jeden teploměr) se pohybuje +/- skoro stupeň, tak bych o té stálosti teploty polemizoval. Buď je to totální náhoda, nebo u tebe stejně "opravdu topí" jenom jedno z nich...
Dle mého lepší topítko jedno, odpovídajícího výkonu, možná spíš lehce naddimenzované, ale jedno... A u to vyústění filtru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 23:29 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Slav3k
Já myslím, že taky záleží na velikosti akva za jak rychle by se mělo vytopi, citlivosti ryb na teplotu a také jestli máš kryty, aby teplo zbytečně neunikalo?? Taky jsem se toho bála a pro terčáky jsem už dopředu pořídila dvě topítka každé na jednu stranu na ležato a teplota je stálá. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 17:05 Muž Slav3k [23] Re: grunda
Jasně, ale to je hodně ve předu a už to není tolik estetické ... ale asi to tak udělám, i proud tam bude větší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2013 16:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Slav3k
že je lepší mít topítko u vyústění filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 16:50 Muž Slav3k [23] – Poloha topítka
Zdravím,

využiju tohoto vlákna k prezentování takové myšlenky co mě napadla... Přemýšlel jsem, o nejlepší pozici topítka v akváriu a z hlediska rovnoměrné tepelné regulace je nejlepší umístit topítko někam, kde proudí voda. A toto místo je přirozeně tam, kde filtr nasává vodu (Vnitřní). Tak jsem ho tma umístil, ale přemýšlel jsem, co na tobakterie, žijící uvnitř polyuretanu (kostky), bude jim vadit, nebo naopak vyhovovat vyšší teplota vzniklá tím, že je topítko blízko ?

Je to jen taková myšlenka, co myslíte ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 16:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vendy
prostě přidej jeden stupeň na topítku a za den se podívej na teploměr - ráno a večer. Pokud teplota vyhovuje - nechat, pokud ne - upravit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2013 08:51 R Muž romant [27987] Re: vendy
Pohyb teploty během dne o ty 2-3 stupně, jak jsem psal, když nebude okamžitý, tak bych nepovažoval za nějaký problém.
Edit: Ber to tak, že doteď jsi o tom nevěděla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 08:49 Žena vendy [27] - CichlidyRe: grunda
A co když to dám na 30 a za dva dny to bude odpovídat? přes noc to spadne zase o 2-3 stupně. to není dobré ne? Nebo to mám vyzkoušet zda se teplota udrží... nechci rybám udělat šok, nebo něco co by jim ublížilo třeba na zdraví apod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 08:46 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vendy
termostat nemusí odpovídat realitě, já mám na topítku nastaveno 30,5° a v akva je 28,4°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 08:45 Žena vendy [27] - CichlidyRe: romant
Já právě nevím jak dosáhnout na to aby to nešlo pod 27, v týdnu zkusím zateplit ze zadu od stěny a kus od okna. a už teď je teploměr nastaven skoro na 29 tak nevím, když to dám na 30 aby to nebylo najednou moc. Někdo říkal že mám dát dva teploměry a někdo že jsou i nějaké termostaty nebo co, ale ty jsou přece už v topítku..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 08:31 R Muž romant [27987] Re: vendy
Kolísání teploty během dne o 2 stupně, když to není skokový minutový zvýšení(snížení), tak to bych neřešil, v přírodě nemají po celý den taky konstantní teplotu. Jenom těm plackám bych o stupínek přitopil, aby jim to nešlo pod 27.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 08:26 Žena vendy [27] - Cichlidy – změna teploty.
Ahoj nevím důvod kolísání teploty v akva. Teploměr je nový a určený pro litráž, kterou mám. Každý den je tam trochu jiná teplota, Ta je nastavená na 28. Někdy topítko svítí, někdy ne. u akva je okno a topení. Myslím, že i to ovlivňuje. Pokusím se ho z těchto stran zateplit. Teplota klesá až na 26. Samozřejmě že pokud se svítí teplota je na 28, ale jinak se teplota mění. Může to být také tím, že krycí skla nedoléhají ke stěnám a jsou tam menší mezery? Teplotu řeším kvůli tomu, že na jaře tam mají přijít terčovci... ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2013 07:49 Muž Yirka [9126] Re: Pepenka
2°C vzrůstu či poklesu, zvláště v delším časovém horizontu jak tomu u tebe je, naprosto nic neznamenají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2013 21:08 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetky
Mám nové osvětlení, a i kryt je z vrchu teplý.. voda po tří hodinovém svícení stoupne na 26stupňů, ráno (po vypnutí světla v noci) klesne na 24.. vadí takové kolísání teploty krevetkám či rostlinkám? znamená to, že je španě zvolené světlo (je ho moc? - ale podle výpočtů odpovídá).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 06:22 jamajcan Re: walris
Těch 28stupnu,není zatím žádná tragédie.Tedy u běžně chovaných akv.ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 00:43 Žena walris [0] - SumciRe: NKHG
Tak to potom fakt netuším, filtr je pořád stejný a měřila jsem třemi různými teploměry, fakt je tam 28, což je opravdu divné, že teplota z ničeho nic stoupne o téměř 4 stupne. Je teda stálá teplota 28 v nádrzi hodne? Podle mých rybek a rostlin je to takový horní hranice myslím, no... :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 23:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: walris
Vodu ohřívá trochu i filtr. A samozřejmě chyba může být i v teploměru, pro běžné teploměry chyba 1÷2°C je normální. A to i když ukazují na desetinky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 22:34 Žena walris [0] - SumciRe: Sid
Sopka jede, děkuji, to mě napadlo :)
Ale zářivka nevím, je pořád stejná, nic jsem neměnila a svítím pořád stejně, až ted jsem začala trochu méně, ptž jsem se právě bála aby to neohřívalo ještě víc, ale vypozorovala jsem, že at svítím nebo ne, je to pořád na 28 stupích.. :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 13:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: walris
...v pokoji 28 stupnu rozhodně nemám, tak by mě zajímala příčina...
Zářivka?
...Může být taky tahle vyšší teplota příčinou toho, že se krunýřovci chodí občas jakoby nadechovat na hladinu?
Velmi pravděpodobně. (Čím vyšší teplota, tím nižší obsah kyslíku.) Pusťte "sopku" naplno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2012 22:56 Žena walris [0] - Sumci
Ahojte,
mám problémy s teplotou, normálně se mi drží na 25 stupních a ted asi poslední měsíc mám bez jakéhokoliv vytápění skoro 28 stupnu, nevím jestli to dlouhodobě rybám prospívá..jsou tam ancistrusi, tetra černá a neonka červená a čichavec medový. Je mi jasné, že venku jsou ted vedra, nicméně v pokoji 28 stupnu rozhodně nemám, tak by mě zajímala příčina.Může být taky tahle vyšší teplota příčinou toho, že se krunýřovci chodí občas jakoby nadechovat na hladinu? Dříve to nedělali, ale nádrž podle mě přerybněná není. Díky za názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2012 20:06 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: OP
Vůbec to nebude na škodu, spíš naopak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2012 19:57 Muž Shrimpman [36]
Čistě hypoteticky, když zapojím topítko na okruh světel, že teplota akvária přes noc klesne o dva stupně, vadí to nečemu? V přírodě asi taky nemaj rybky konstantní teplotu. Nebylo by to i z kondičního hlediska lepší?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 18:34 lumpik007 Re: xOB
Terčovci možná časem. Líbí se mi některá L. Jinak teplota kolísá 16 - 21°C přes den v závislosti na topení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 14:00 Muž xOB [83] - CichlidyRe: lumpik007
Presne takto to mam v loznici. Aktualne mam v loznici 16°, v zime i 12°. V akva nemam topeni, topim jen zarivkama (4x80W) a v akvariu je nyni u hladiny 25°, u dna 22°. Voda z externiho filtrum castecne pada z vrchu na hladinu a vodu tak trochu micha.
Zadni a spodni strana akva je oblozena polytyrenem. Hadice jsou obaleny izolaci a hadice zpet do akva vede pod krytem kolem zarivek (na jedne strane je nasavani a na druhe vypust).
Az bude vetsi zima, tak holt budu muset topeni zase zapnout, ale bude mi stacit ta 300W co tam mam nachystanou.

BTW. Proc 28°? Tercovci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 06:42 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: lumpik007
Záleží jaké tam budou rybičky. Jsou i chladnomilné např. Phallocery, Gambusie a Xenotoky. Na druhou stranu tyto ryby jsou náročnější (většina druhů) na kvalitu vody,takže vyžadují častější výměnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 22:27 lumpik007 Re: Štěpán
Samozřejmě, že uvedená teplota je, když nebude místnost vytápěna. Taky doufám, že něco vytopí 3x39W zářivky T5. Akva bude od topení vzdálené cca 0,5m. Uvažuji o kombinaci kabel ve dně + topení ve vnějším biofiltru. Jde mi o zkušenosti, zda má někdo podobné rozdíly teplot a vypořádal se s tím jinak, než vysokým účtem pro ČEZ a nebo to raději přestěhoval (u mě to prozatím nepůjde).
Těch 16°C je snad min.teplota, ještě totiž nezačala pořádně topná sezóna a pořádná zima.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1921x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8886-rozdilna-teplota