Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vysoké NO2 v rozplavávačce

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Vysoké NO2 v rozplavávačce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 09:19 Muž Tomiino [43] Re: karelchess
JJ myslel :-) ale jak velky mam pouzit nevim.Nekdo mi rikal ze pro tercovce je lepsi vice nez mene ale nevim jak velkou kostku do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 09:08 Muž karelchess [45] Re: Tomiino
On myslel úplně klasický filtr na vzduchový kompresorek - tedy jestli jsi tím čerpadlem nemyslel právě tohle :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 08:44 Muž Tomiino [43] Re: romant
bublifuk to je napad ano ale nevim jak silny cerpadylo,kdyz mam 100 l ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 20:47 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Nejlepší filtr do vytíračky je bublifuk. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 20:45 Muž Tomiino [43] Re: karelchess
ale prosim te je to iltr kterej byl v setu,ale nevedel jsem ze bude nedostacujici.Nejlepsi do vytiracek jsou poradny filtry s molitanem?nez filtry ktery mi muzou nasat mlady..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 20:23 Muž karelchess [45] Re: Tomiino
Naopak, pH pod 7 účinnost biologické filtrace snižuje. Maximální účinnost je myslím dokonce kolem pH 8.
Jen tak pro zajímavost, co je to za filtr? Jak to tak počítám, vychází mi objem 0,3 litru v případě válce a to nesmí mít uvnitř díru na trubku. to je málo. Ty potřebuješ pořádnou kostku a čerpadlo s provzdušňováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:24 Muž Tomiino [43] Re: romant
hmm,to je k zamysleni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:21 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
A proč by jsi nemohl měnit vodu denně? Pokud ta voda bude mít stejný parametry, jako voda v akváriu, tak nevidím důvodu, proč tak nečinit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:12 Muž Tomiino [43] Re: romant
no jo ,ale kdyz tam mam tercovce a maji jikry nemuzu jim prece menit denne vodu,ne?no bude to asi filtrem je teda na 100 l udajne,ale molitanek ma cca 15cm prumer 5cm :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:01 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Chce to držet pravidelnost, jak v důsledným odstraňování zbytků, tak ve výměně vody(klidně denně). U toho molitanu bude taky záležet na jeho stáří a míře zašpinění. Prostě není nad dobře špinavej a tím funkční molitan. Tady je zvýšená hygiena spíše na škodu, než k užitku. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 18:55 Muž Tomiino [43] Re: karelchess
no asi to bude filtrem.Takze cim nizsi ph = vykonnejsi filtr ? pridavam tam raselinu Torben,muze ovlivnit hladinu No2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 18:40 Muž karelchess [45] Re: Tomiino
Ano, pravděpodobně to bude špatný filtr. Nevím jak velký molitan to je, čím je poháněný, ale pokud intenzivně krmíš, tak to nemusí zvládat. Při nižším pH navíc klesá účinnost nitrifikačních bakterií, tj při 6,7 to je asi 40%. Takže pomůže vetší objem filtru, případně větší průtok, dobré prokysličení a vyšší teplotu asi máš. Výměnu vody považuji za samozřejmost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 18:26 Muž Tomiino [43]
Ahoj lidicky,mam podobny problem.Ve vytiraci nadrzi kde mame Tercovce.Ph mam dobre kolem 6,7 ale hladina No2 je vysoka.Nadrz je 100 l velka,prazdna,molitanovy filtr,vytiraci kuzel.Po zjisteni vysokeho No2 jsem vysal zbytky jidla,vykaly a vymenil vodu,drobet to kleslo ale po chvilce se vratilo zase zpet na vysokou hladinu No2.Cim to muze byt?spatny filtr??dekuji za rady predem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 17:44 Vééna To Navik a O
Tak snad sem masivní úhyn, díky včerejšímu přelovení do většího (60L) akva s klasickým vnitřním filtrem (řádně zaběhlým), zastavil. Před chvílí jsem odsál pouze 2 mrtvé prcky (podotýkám, že včera večer jich mnohem více projevovalo známky otravy). Hodnoty NO2 jsou ZATÍM na nule..Dno odsávám okamžitě po krmení, cca 15 minut po podání artemie (používám artemii lyofilolizovanou, ale šmakuje stejně jako živá).Vodu také měním pravidelně.O překrmování podle mne nemůže být řeč.Krmím 2krát až 3krát denně a vždy tak, aby skoro vše sežrali a zbytek hned odsaji a dopustím čerstvou...No uvidím, co se bude dít následující 2-3 dny. Už opravdu nevím, co bych mohl udělat jinak, takže ted už budu jenom doufat.Skalárek je podle odhadu stále 100 a více,takže to ještě nevzdávám...Díky všem za rady ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 09:48 0 Re: Vééna
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Molitanové filtry už nepoužívám , jen z houbičkou a po vykulení plůdku filtraci vypnu a nahradím vzduchováním. Vodu měním přes jemnou síťku vybíráním , aby nebyly rybí 'larvy' poškozeny. Potěr může hynout i možným zavlečením cizopasníků nebo chorob matečnými rybami a krmivem . Samotné krmení má též svá úskalí.
První dny dno neodkaluji nebo jen částečně , hlavně když jde o potěr , který se u dna drží. Stačí mi výměna vody jak jsem uvedl. Později raději použiji opatrné přelití a odlovovací fajfku , pak detritovou sedlinu odstraním. Proto raději používám plastové odchovné nádrže , protože jsou lehčí s úchyty a dobře se s nimi manipuluje i snadno čistí.
Jejich nevýhodou je horší průhlednost stěn , ale to mi nebrání rybky úspěšně odchovat.

Spodek kamínku na snímku je tmavý vlivem opalování nad plamenem - uvolnění průduchů (nejdřív se musí vysušit ).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 09:27 Muž navik [908] - SumciRe: Vééna
Ahoj Vééno, nevěřím tomu, že by nárůst NO2- byl produkcí metabolitů malých skalárek po rozplavání. V podobně velkém či jen o fous větším jsem měl první dva týdny po rozplavání i 400 kousků a při pravidelném odkalování ráno a večer po 15 -20% obsahu jsem problém s úhynem neřešil (krmen živými naupliemi žábronožky, -zbytky krmiva téměř nic, téměř všechno vychytaly). Takže pokud děsně nepřekrmuješ a molitan filtru není zanesen rozkládajícím se krmivem, mohla by být příčina ve starém molitanu, jak se zmiňuje 0. Pokud tam máš malý bublifuk, zkus molitan vyhodit a na výtok gumičkou přivázat špičku punčochy - na nouzovku se tak dají pevné odpady z akvárka taky odstranit -jen pozor na moc silný tah :-).
A nevzdávej to pro příště, zkušenosti musíš sbírat (a negativní zkušenost je mnohdy přínosnější než pozitivní) - nějaký ten úhyn dříve než přirozenou smrtí sešlostí rybky potká každého z nás.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 09:23 Vééna Re: o
Bohužel, starší není. Spíše bych to viděl na obrácený problém, takže přílišnou "novotu". Asi jsem ho dal do rozplavávačky pozdě a za 2 týdny se v akva bez rostlin a živochů bakterie neměly jak vytvořit (tedy spíše scházela jim potrava)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2008 08:46 o Re: Vééna
Právě mě napadlo a nezkoumal jsem , zda se o tom někdo zmínil , jestli není ten problém právě v tom molitanovém filtru , hlavně , když je starší , tak opravdu kazí vodu i po vymytí. Nezažil jsem to jen u sebe , ale matně si vzpomínám , že jsem o tom i kdysi dávno četl v některém starém AT časopisu nebo něčem jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:54 Vééna Re: filipsi
Skalárek je tam dost (stále tipuju 100 a více),ale jde o cca 6 dní starý potěr.Zkusím dát pryč chovný pár z 60L vytíračky a šoupnu tam potěr.Jenom musím nějak vymyslet,jak oddělit filtraci,pže vnitřní filtr by je v téhle velikosti stoprocentně nasál a molitanový filtr z rozplavávačky svoji funkci rozhodně neplní..Uvidím, co se dá dělat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:47 Muž filipsi [1295] Re: Vééna
Prosel jsem zbezne diskuzi, a nikde jsem nenasel, kolik ze tech skalarek tam vlastne v 30l je? Ja nevim, nemam nejmensi zkusenost, to napisou zkuseni odchovatele, ale nemela by takova nadrzka pro spoustu poteru byt prutocna? Aby se tam voda menila sama?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:45 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Vééna
Takový rychlý nárůst NO2 už je dost překvapující. Nechceš je dát do nádrže s kytkama a zaběhlým filtrem (pokud máš tu možnost)? Kdyby jsi třeba do svého akva vložil nějakou přepážku nebo síťku a tam dal potěr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 19:39 Vééna Re: MatesKGB
No, tak diskuze se tu hezky rozjela, ale mladý potěr skalár mi stejně nezachrání :-O . Už to pomalu vzdávám. Po každém krmení nesežranou artemii odsávám, dopouštím čerstvou vodu, každý večer dokonce odpustím znova větší část vody (cca 1/4 až 1/3) a dopustím odstátou vodou. Ráno je voda ale opět to samé - NO2 0,2mg/l a více...Dnes ráno jsem se pokusil o radikální krok a to o výměnu cca 3/4 vody, s tím, že po výměně byl obsah NO2 takřka nulový. Bohužel ani tento krok nepomohl a ted jsem opět naměřil hodnoty kolem 0,25mg/l a potěr postupně vymírá tone !! Za poslední 3 dny tipuju, že tak 60 kousků malých skalár zemřelo...Holt se na pokusy o odchov asi příště vykašlu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2008 16:12 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: johan
Najsem si 100% jistý, ale není to prostě tak, že při nízkém pH se čpavek oxiduje na dusičnany a dusitany a proto není třeba nitrifikačních bakterií? I to pH 6,5 má dost málo lidí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 18:57 Muž MatesKGB [4] – .
Parádní diskuze palec Dřív mi také chcípali mladý a úmrtnost byla skoro 90% dlouhou dobu jsem nevěděl čím to bylo způsobený a teď už asi vím. Teď mám v 20L akva cca 20 prcků N. multificatus a stejný počet krunýřovců obyč a všechnejm se daří přímo výborně. Hlavní chybu jsem dělal v tom, že jsem na začátku napustil 70% původní vody z kterého se mladí vylovili a pak zbytek čerstvé vody z vodovodu a po jednom dnu jsem je tam šupnul. Do 48 hodin to byl masakr :-(
Po krátké přestávce z neúspěchů jsem to zkusil jinak s 5 dnů starým potěrem mulťáků, napustil jsem akva jen původní vodou z které mladý prcky cca 6mm velký vylovuju a hned je tam dám a pak každé dva dny vyměním zhruba 30% vody za novou opět z původní nádrže. Pak jsem tam ještě šupnul krůnýřovce. Takhle mají prckové pořád stejnou vodu o stejné teplotě v které se narodili a v kterém chvíli vyrůstali a daří se jim parádně. Mají chu't k jídlu, plavou po celým akva a pěkně rostou.
Možná to bude mimo mísu, ale chtěl jsem se pochlubit mími totálními neúspěchy z kterým plynulo ponaučení a nakonec to dobře pro rybky dopadlo potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 12:38 0 Re: Vééna
Fotka k příspěvku Tolik zbytečných slov zabíhajících do někam ....- Vždyť je odpověď jasná hned z úvodní otázky!

Proč je voda zkažená? Právě proto , že jsi ji neměnil. Je zásadní ji obměnit po výtěru a pak znovu po vykulení plůdku. Důvody jsou zřejmé. (jdu na odpolední šichtu , tak se mne na nic neptejte).

Snímek vykuleného plůdku v elementce - filtr byl vypnut a zapojen je vzduchovací kamínek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 00:04 Vééna Re: Sid
Tak to vezmeme z druhýho konce. O chybě vím, pro příště se poučím. Ale jak ted napravit co sem zpackal?? Přeci jenom přijít o již rozplavaný potěr se mi nechce. Je možnost měnit každý den cca polovinu vody?? Náhradní akva se zaběhnutým filtrem si ted z prstu nevycucám :-( ...Co bude ted nejlepší?? Nebo se mám z potěrem rozloučit předem sad ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 21:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Vééna
...molitan neběží moc dlouho, cca 3 týdny. Ale přijde mi to jako dostatečná doba k zaběhnutí...
Pokud neni ve vodě potrava pro nitrifikační bakterie, tyto se nemohou namnožit a tudíž se nemá co zabíhat. Teprve v okamžiku, kdy se ve vodě objeví amoniak, může celý proces začít - všudypřítomné nitrifikační bakterie se začnou množit, jejich produkt látkové výměny (NO2) slouží za potravu rovněž všudypřítomným nitratačním bakteriím. Výsledným produktem je pak NO3.
Vím, že o tomto procesu má povědomí každý jen trochu zkušenější akvarista, ale jak je vidět, některým stále uniká ona základní podmínka - bakterie musí mít dostatek potravy, aby se mohly množit. Proto o "zaběhnutí" nerozhoduje okamžik napuštění vody, ale proces zátěže akviška odpadními látkami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 21:33 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Vééna
Jestli tam nejsou rostliny a nadrz je pomerne nova, tak je jasne, ze tam NO2 pujde nahoru rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 21:08 Muž chicko [124] Re: Vééna
3 týdny by měla být dostatečná doba, ale u každého akva je to trochu jinak a pokud v odchovně nemáš dno nebo rostliny, tak zabíhací doba je nejspíše delší. Jinak s výměnou vody postupně pokračuj dokud se hodnota alespon neustálí o něco níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:35 Vééna Re: chicko
Je pravda, že molitan neběží moc dlouho, cca 3 týdny. Ale přijde mi to jako dostatečná doba k zaběhnutí nebo se pletu??Jinak vodu jsem měřil i před a všechny hodnoty byly OK....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 19:01 Muž chicko [124] Re: Vééna
Jen pro jistotu: Jak dlouho máš zaběhlý ten molitanák a měřil jsi vodu před rozplaváním, nebo třeba někdy dříve?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 18:38 Vééna – vysoké NO2 v rozplavávačce - proč??
Zdravím,
právě dnes se mi v 30ti litrovém akva rozplaval potěr skalár amazonských.Během dne jsem na dně akva zpozoroval pár mrtvých prcků, tak sem pro jistotu změřil vodu a co myslíte - NO2 skoro na 0,4mg/l tone !!! Jak je možné takovéto rapidní "zkažení" vody, když jsem do dnešního dne ještě nekrmil, vodu neměnil?? Voda měla tyto hodnoty - dKH 3, dGH 5, pH cca 7,2. Jinak v akva mám pouze klasický molitanový filtr + vzduchovací kamínek, vytápěno na 28°C...
Okamžitě jsem vyměnil více jak polovinu vody a do ted další úmrtí nepřišlo...Čím mohl být nárůst NO2 způsobený?? A mám ho očekávat znovu??

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 3523x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8812-vysoke-no2-v-rozplavavacce-