Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký je rozdíl mezi normální, destilovanou a technickou destilovanou vodou?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Jaký je rozdíl mezi normální, destilovanou a technickou destilovanou vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 13:50 Muž Zip [277] Re: motýlek
ne ne není, protože já dávám pod hlavičku přepínače na sprchu kolíček, aby byl stále přepnutý i bez vody. Jinak se mi to neustále přepínalo při napouštění AQ kvůli nízkému tlaku vody do hadice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 13:15 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: pH5
Vidím možnost napojení na rohový ventil co jde k umyvadlu nebo k pracce. (nasroubovat t-kus a jeden výstup na pračku/umyvadlo druhý k RO)
Případně už na ty rozbocene výstupy dát další ventil pro případnou samostatnou regulaci jednotlivých větví pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 12:53 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Jarry
Jj, ono právě tím, že ta kolona je dot škrcená, tak v té přívodní hadici je plný tlak po celou dobu, ta hadice by musela být na tlak.

Namontovat to pod tu sprchovou hadici zvládne úplně každý i bez vercajku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 12:43 Muž Jarry [1437] Re: RAP
Tak zrovna tohle bych asi na připojení RO nepoužil - i když záleželo by na množství vyráběné vody. Na 20l ok, ale kdybych to měl nechat puštěné přes noc, případně v době nepřítomnosti doma, tak bych volil něco spolehlivějšího. Samo na připojení hadice na napuštění akvária je to ok. Pořád mi přijde nejjednudušší našroubovat pod baterii tu odbočku, kterou posílají k RO, na to snad není potřeba instalatéra:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 12:31 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Zip
No přišlo mi jako nejdesignovější ze všech možných variant :-)

Chromovaného mezikusu s malým ventilem si ani nevšimneš a kolonu mám pod vanou, takže ta hadička vede rovnou tam. Varianta dávat to do hadice byla ve hře taky, ale to bych musel vždy našroubovat do hadice ventil a pak ještě do ventiu hadičku , kterou bych vylovil kdesi z pod vany, a pořádně utáhnout.Takhle pouze našroubuju blindu, vůbec ji neutahuju, jinak nejde povolit a otočím páčkou. Navic RO kolona musí být neustále pod vodou, na to je taky třeba myslet.

K přepnutí na baterii ještě nikdy nedošlo a dokud neupustím tlak z kolony, tak to prakticky ani silou nejde přepnout.

Mezikus:
www.mangala.cz/…
Ventil, našroubuje se do mezikusu:
www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.10.2017 12:27 RAP Re: pH5
www.horacovoakvarium.cz/… na detaily se poptej Horáce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 12:21 Muž motýlek [275] Re: Zip
no - je tam nebezpečí, že se ti to v noci přepne a budeš pouštět vodu do vany ... jistota je jen kulomet ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 11:56 Muž Zip [277] Re: DavFM
Se přidám, taky jsem nad tím přemýšlel, ale to tvoje řešení asi nebude moc "designové", nic ve zlém. Je nějaký důvod to nepřipojit přímo místo hadice sprchy na baterii? Když stejně odděláváš a zaslepuješ růžici....?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 11:43 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: pH5
Mam to taky tak. Mezi hadici a bateri jsem dal mezikus do kterého je napojen ventil pouštějící vodu do kolony. Akorát je třeba vždy vyšroubovat sprchu (růžici) a zablindovat tu hadici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 11:31 pH5
Máte někdo zkušenost s napojením RO místo hadice od sprchy? Udělat si přes noc vodu, jde to? Nebo si to představuju jako hurvínek válku. Jse o to, že nic jiného škroubovacího v bytě nená a rád bych se obešel bez nutnosti instalatéra a změny v rozvodech či bateriích.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.10.2017 11:03 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Jifi
Oni to nazvou destilovaná voda čistě z obchodních důvodů, nehledě na technologii výroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 10:46 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: motýlek
Po RO jsem pokukoval na "Vánoce" už kvůli současnému akvárku (podle testů z vodárny je tu voda dost brutální, hlavně na dusičnany).

Díky všem za poskytnuté rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 10:43 pH5 Re: Jifi
Kdyby se odstranily všechny ionty, klesne vodivost k nule. Právě ty ionty způsobují vodivost. Vodivá odvápněná voda bude nejspíš čištěná iontoměničem v NaCl cyklu, což ale nelze nazvat deionizací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 10:24 Muž Jifi [675] Re: DavFM
DavFM napsal: Už jsem se setkal i s destilkou, která měla vodivost cca 40 mikro, byla to pouze odvápněná voda. Pro auta a žehličky to stačí, tam jsou problém právě ty usazeniny vápníku, pro akvaristiku nepoužitelné.
Potom to není destilovaná voda, ale deionizovaná voda. V tom je rozdíl. Destilka se vyrábí destilací (v destilační koloně). Levnější je z vody jen odebrat ionty, pak je to deionizovaná voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 10:10 Muž motýlek [275] Re: Tučňák
technická destilka nemá žádnou záruku, že neobsahuje látky jikrám a potěru škodlivé ... samozřejmě můžeš mít štěstí - já bych to ale u vzácnějších rybek neriskoval ...
určitě v okolí najdeš profíka, který pár litrů daruje ...
já měl zdroj na pracovišti ve výzkumáku a teď na VŠ ... ale jen pro sebe ...
i když teď mám asi deset litrů doma a nemám v plánu nic množit - tak ti to daruji ;-) --- když si přijedeš do Napajedel ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 08:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Tučňák
No mám osmózu za ca 1200,-. Kupovat destilku se proto, si myslím, nevyplatí.

Už jsem se setkal i s destilkou, která měla vodivost cca 40 mikro, byla to pouze odvápněná voda. Pro auta a žehličky to stačí, tam jsou problém právě ty usazeniny vápníku, pro akvaristiku nepoužitelné.

Většina modrých neonek jsou importy, komerčně je asi nikdo nedělá. V přírodě to má fungovat tak, že v období "sucha", kdy je menší stav vody, se zvedá hodnota dusičnanů. Jakmile zaprší a voda se vymění, tak se vytřou. Aspoň tak jsem to vyčetl různě na netu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 23:41 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: DavFM
Má chybka nebyla ve výpočtu, ale v jednotkách. :-D
Bylo to 40 mS/m v pitné vodě. Tedy 400 µS/cm. Konduktivita mnou nalezené technické destilky pak byla 15 µS/cm (1,5 mS/m). Což by znamenalo, že domácí osmóza za pár tisíc produkuje 7× čistší vodu, než jakou je technická destilka, co jsem nalezl...

Čerpám třeba odsud: www.analyzavody.cz/…

Jinak štěstí se bude určitě hodit, pomalu už chápu, proč ta neonka tolik stojí...
Jak se ty ryby proboha množí v přírodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 12:08 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Tučňák
Někde máš chybu ve výpočtu :-)
Voda z vodovodu má např. u nás 120 mikro, né mili. Z osmózy mi pak teče vodivost do 2 mikro.
Technická destilka se vyráběla snad v teplárnách nebo kde a o různé těžké kovy z výrobních tecnologií (např. měď) nemusela být nouze. Né každá destilka je taková, ale jak to poznat??

PS:s modrou neonkou popřeju mnoho štěstí, já neuspěl. A to jsem zkoušel kdeco, včetně zvyšování NO3 až kdoví kam a pak skokově výměna za čistou vodu. Všeobecně je to spíše nerozmnožitelná ryba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2017 11:49 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.
Co se týče té technické - zajímalo by mě, jaký je praktický rozdíl mezi technickou a "normální" destilkou. Nejde mi o to, že má na obalu napsáno, že je určena do chladičů atd., jako o fyzický rozdíl toho, co je uvnitř lahve s technickou a netechnickou.

rybicky.net/forum/8774…

Dle výše uvedené debaty totiž bude technická destilka stejně použitelná. Někdo uvádí, že má nižší jakost, ovšem když se podívám na konduktivitu takové technické destilky, stále dostávám iontově čistší vodu (15 µS/cm), než jakou jsem našel jako doporučenou (konduktivita kolem 30 µS/cm).

Navíc dostávám násobně čistší vodu, než třeba z akvaristické RO (pokud RO vychytá až 99 % iontů z běžné pitné vody, cca 40 mS/cm, tedy 40.000 µS/cm, znamená to stále 400 µS/cm). Tím bych jen rád napadl argumenty, že technická destilka jen prochází běžnou RO.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 02:53 Muž PepaV [30] Re: Honza
Destilovana voda pro technicke ucely je voda upravená v demineralizační koloně - demineralizovaná voda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 00:48 Honza – Destilovana voda pro technicke ucely
Ahoj, koupil jsem na benzinove pumpe destilovanou vodu pro technicke ucely od firmy MORAVIA CHEM s.r.o. (www.cinol.cz) baleni 5000ml v HDPE kanistru za cca 50Kc a kdyz ji necham odparit, zustane v nadobce velke mnozstvi usazenin, prevazne soly. Ze sloupce vody 1cm jemny sedobily povlak , z cca 50ml tekutiny - 0.01g usazeniny tedy z 5000ml - 1g koncentrace tedy okolo 0.02% coz mi k "destlovane" vode moc nesedi. Zrejme i tady se jedna o Reverzni Osmozu, ale nevalne, ikdyz mozna pro ucely automobilu, dostatecne kvality...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 15:55 Žena Somali [98] Re: Horác
Horácíčku, dneska má otevřená Aqua pro injectione expiraci 3 dny, ne 24 hodin ;-) To máš z toho, že se laboratoři snažíš vyhnout :-D A klasický destilák Ti Aqua purificata vyrobí bez problémů, jen ten provoz stojí mnohem víc, než RO... A to, že používáme Aqua pro inj., je proto, že nemám náladu vozit co měsíc vodu na hygienu na zkoušky a platit za to 1500 Kč.
To Pentue: Ona se i ta "ultračistá" dá skladovat celkem bez problémů, pokud je vyráběná průmyslově, tak tam bývá expirace cca 3 roky (samozřejmě pokud ji neotevřeš). Jinak k těm rozdílům - technická destilka nebude zkoušená na mikrobiální kontaminaci ani na vodivost (orientační hodnoty sice ukazuje RO, pokud je vybavená měřákem, ale není to stanovení), destilka, kterou používáme my, už musí splňovat lékopisné normy, jak psal Horác. Jinak těch typů už je dnes víc, veškeré požadavky na čistotu uvádí lékopis (prakticky se liší jen vodivostí a mikrobiální kontaminací).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 13:42 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Horác
Tak to jo, asi jsem se jen špatně vajádřil. Jasně, že i v destilce něco je. Nějaký ten mikrob je snad všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 13:37 Muž Horác [3942] Re: ezechiel
Ale vždyť já nic takového netvrdím. Samozřejmě, že destilku a obyčejnou pitnou vodu nelze srovnávat. Já jen reagoval na to, že v destilce nemůže nic přežít. Může. I v té nejčistší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 13:05 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Horác
O sterilizaci něco vím - čas od času to dělám. O mikrobech taky něco vím, zvláště o jejich odolnosti, byla to součást mé práce. Jde tady ale o to, že destilovaná voda má naprosto nepatrný obsah mikroorganismů. Většinou mnohem méně, než voda pitná. Vím to moc dobře, protože jsem to počítal v komůrce pod mikroskopem a taky jsme dělali v labinách plate counting. Jasně, že např. do injekcí to podle norem nestačí. Ovšem pro např. akvaristické účely nebo na vypláchnutí rány je to víc než ultračisté. S tím množením bych byl taky hodně opatrný - v dobře vydestilované vodě se sice něco odolnějšího namnoží v naprosto nepatrné míře, ale nikdy tam toho nebudeš mít tolik, co třeba ve sklince s pitnou vodou po pár dnech - nejsou tam živiny + už zmíněná hypotoničnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2008 11:27 Muž Horác [3942] Re: ezechiel
Mně se to nechce hledat :o) ... jestli Tě to zajímá, zkus si když tak sám na netu najít nějaké sterilizační předpisy. Jaké se používají teploty, tlaky a časy (např. u medicinálních materiálů). Budeš mrkat na drát, co všechno dokážou mikroby přežít :o) ... Ohledně té "těžce hypotonické" vody - už jsem psal, že i "ultračistou" vodu do injekcí musíme kvůli bakteriální kontaminaci likvidovat 24 hodin po otevření. Mikroby v ní dokážou nejenom přežít, ale dokonce se i množit :o) ... Zkrátka ... nepodceňuj mikroby :o) ... Byli tu dávno dávno před náma a budou tu ještě hodně dlouho po nás. My jsme pro ně jen taková otravná epizodka :o) ... Přišli jsme, machrujeme s Domestosem ... a zase odejdem :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 10:52 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: Horác
Proč nemám s těma mikrobama pravdu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 09:44 Muž Horác [3942] Re: PentueR
Použití destilky v medicíně a farmacii bych viděl tak možná na podlahy.. Tam přichází ke slovu ultračistá voda
Jak na co :o) ... Ta "ultračistá" voda, jejíž způsob výroby jsi tu popsal, se používá například do injekcí a infůzních roztoků. Já byl línej takhle to pitvat, tak jsem to zjednodušil (budiž mi odpuštěno :o) ... Jinak vodu z prosté destilace (z vlastního destilačního přístroje) jsme ještě nedávno používali například na oplach nádobí i na přípravu nesterilních magistraliter (léčivých přípravků připravovaných v lékárně). Tehdejší normě vyhovovala - tak proč ne ... Dnes máme místo destiláku celkem namakanou RO a do magistraliter používáme (dobrovolně, pro jistotu) pouze "Aqua pro injectione" (životnost po otevření láhve 24 hodin).

Pro ezechiel: S těma mikrobama nemáš pravdu. Ale souhlasím s tím, že se jich (v akvaristice) bát nemusíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 09:38 Muž PentueR [256] Re: Sid
Hernajs, pravda - mám od jedný kanystr a opravdu tam je pro tech. účely... jsem jelen a ještě slepej... Otázka je - jsou rybičky technický účel? ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2008 08:53 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: PentueR
...označovat destilku ještě jako technickou - to už jsem z toho jelen.. (nehledě na to, že jsem se s flaškou destilky, označenou jako "technická", zatím nepotkal - v který sámošce to mají? ;)...
Už se tu (pravděpodobné) vysvětlení objevilo - výrobce označí vodu jako "destilovanou pro technické účely" proto, aby se vyhnul případným potížím, kdyby ji uživatel použil k jiným účelům, než jsou výrobcem uvedeny na obalu. T.j. jako vodu do napařovacích žehliček, ostřikovačů skel, chladičů, autobaterií...
K dostání u každé benzínky. :-) A taky v naší sámošce naproti. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 08:45 Muž PentueR [256] Re: Horác
Hrmmpff... fajn, tak je dejme tomu destilka a redestilka (pomněnka a zapomněnka...;), případně "by mohla být" destilka na výstupu antimikrobiálně ošetřená (filtrovaná a UV) i když u destilované vody bych pochyboval, že by to mělo smysl - taková voda vyžaduje speciální skladování (dýchací bakteriální filtry na nádobě, neprůhledná nádoba, nejlépe ještě vybavená UV lampou). Použití destilky v medicíně a farmacii bych viděl tak možná na podlahy.. Tam přichází ke slovu ultračistá voda, která se připravuje dost drahými přístroji/aparaturami (kombinace mechanických filtrů, iontoměniče, osmózy a bakteriálních filtrů) a destilka nebo voda z iontoměniče tu je použitá jako vstupní voda. Co vím, ultračistá voda je tří stupňů, stupeň 3 je nejčistší (přesný definice neznám). Skladovat takovou vodu je prakticky nereálné, protože hrozí rychlá kontaminace - používá se většinou rovnou. Pro představu, asi 50l zásobník na ultračistou vodu typu 1 a 2 od Millipore, stojí asi 150000 peněz.

Je mi jasný, že pokud na pumpě koupím destilku, je to patrně voda z RO, ale označovat destilku ještě jako technickou - to už jsem z toho jelen.. (nehledě na to, že jsem se s flaškou destilky, označenou jako "technická", zatím nepotkal - v který sámošce to mají? ;)

EDIT: jsem psací zvrhlík - takhle blbnout po ránu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2008 07:20 Muž ezechiel [70] - RostlinyRe: brabenec
Vždyť je to logické a na nádobách s vodou často i napsané. Destilovaná voda pro technické účely je ... světe div se ... destilovaná voda určená pro technické účely. Tedy například není určena k použití v medicíně, biologii atd... Rozdíl je v kvalitě (čistotě). Podle mě je to však spíš něco, čím se výrobci chrání - technická destilka by neměla být nějak výrazně závadná - chemicky čistá je až až a mikrobů bych se nebál - při destilaci dostanou zabrat a navíc v destilované (tedy těžce hypotonické) vodě asi taky moc nepřežijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2008 01:47 Muž Horác [3942] Re: PentueR
A tak to já bych si zase dokázal představit různě kvalitní destilky ... Už jsem to tu jednou vysvětloval - při jednoduché (prosté) destilaci s sebou pára strhává těkavé látky a mikrokapičky obsahující (například) mikroby i těžké kovy. Oproti tomu, při několikanásobné destilaci v rektifikační koloně už má destilát úplně jinou jakkost. Pořád je to destilka, ale mnohem čistší. Tu první bych si asi bez obav nalil do chladiče nebo do akvárka, s tou druhou se dá pracovat i v lékárně. A další věc zmínil Sid - možná jde jen o hantýrku. Ona i ta jednoduchá destilace je totiž docela energeticky náročná a tudíž drahá ... Možná je ta "technická destilka" jen obyč demi voda získaná z RO. Víc do toho fakt nevidím. Asi by to chtělo někoho přímo od fochu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2008 22:04 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Horác
Tak, tak. :-)
Než jsem pořídil reverzní osmozu, nějaký čas jsem používal k přípravě vody tzv. "destilovanou vodu pro technické účely". K mání v drogeriích, marketech, u benzínek... Ostatně - s největší pravděpodobností jde také o vodu vyrobenou RO...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 21:52 Muž PentueR [256] Re: Horác
Trochu mě mate, co má vůbec být technická destilka... to destilujou v rezavé kovové koloně a normální destilku ve skleněné aparatuře či co? Trochu scestné označení, protože jsou různé druhy čistoty vody, ale destilovaná voda je jen technický pojem - prostě voda získaná destilací, nikoli nějaká definice její čistoty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.11.2008 21:11 Muž Horác [3942] Re: brabenec
Já to nikdy nikde nenašel ... ani na internetu, ani v mně dostupné odborné literatuře. Jakoby vůbec neexistovaly rozdílné technologické normy pro čistotu "normální" a technické destilky.
Na otázku zda vadí technická destilka v akváriu říkám NE. Už jsme to tu někde řešili. Tuším, že Sid s tím má nějaké zkušenosti ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 21:08 brabenec Re: Horác
A když jsem dal do akva technickou tak to vadí bo ne???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 21:06 Muž Horác [3942] Re: Geri
Tak tomu nevěř ani náhodou ... ty obsahuje dokonce i speciálně čištěná voda do injekcí :o) ...
Samozřejmě v minimálních množstvích ... ale obsahuje. Pokud nevěříš, prostuduj lékopis.
Ta definice na wikipedii pouze popisuje ideální stav, nikoliv realitu.
A navíc tam není odpověď na původní brabencovu otázku - rozdíl mezi normální a technickou destilkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 21:00 Muž Geri [29] - SkaláryRe: brabenec
cs.wikipedia.org/…
neobsahuje žádné příměsi jak mikrobiologické tak chemické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2008 20:57 brabenec – Jaký je rozdíl mezi normální destilovanou vodou a technickou destilovanou vodou???
Prosím pomozte nevím si rady. A nemůžu odpověď nikde najít.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4118x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8774-jaky-je-rozdil-mezi-normalni-destilovanou-a-technickou-destilovanou-vodou